Nasz Racibórz 11-2023 [726]

Page 1

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!

Racibórz » Przywięzienne przedsiębiorstwo 12.03. hucznie obchodziło swoje 70-lecie. Była Msza św. w kościele farnym, a potem akademia w Raciborskim Centrum Kultury, w scenerii, jakiej tu nie widywano na firmowych galach.

NA 70. URODZINY RACIBORSKI RAKON wpisał się w historię polskiej kinematografii

Były niebieskie i czerwone iluminacje, a także – z odtworzonego nagrania - Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu o powstaniu styczniowym, nazywany strażnikiem polskiej pamięci. Syka nie mógł wyjść z podziwu dla Rakonu, który przed umownym terminem uszył historyczne stroje do jego najnowszej produkcji. – Każdemu polecam to przedsiębiorstwo – dodał reżyser, kłaniając się dyrektor, dr Joannie Dziendziorze, chwaląc jej umiejętności menedżerskie.

Wątków historycznych było dziś więcej, poza opisem 70-let-

niej działalności Rakonu, także ciekawa wzmianka honorowego dyrektora Franciszka Biedki. Rakonowi szefował w latach 1992-2011, ale trafił do Raciborza jeszcze w latach 60. jako krawiec z Rzeszowszczyzny. Nawiązując do niedawnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspominał o „partyzantach AK”, których więziono w raciborskim więzieniu i jednocześnie zatrudniano w przywięziennej firmie.

Racibórz » Po przejściu na emeryturę ks. bp. Jana Kopca nowym gliwickim ordynariuszem został ks. Sławomir Oder. 11.03. odbył się jego ingres. 12.03. nowy biskup odprawił swoją pierwszą Mszę św. na ziemi raciborskiej - w pocysterskiej bazylice w Rudach. Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza w naszym powiecie.

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza

W sobotę 11 marca br. w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbyła się uroczystość święceń biskupich oraz ingresu do gliwickiej katedry nowego Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera.

Uroczystość zgromadziła wielu biskupów z Polski i zagranicy, prezbiterów z diecezji gliwickiej, toruńskiej a także innych diecezji. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych a także licznie zgromadzeni wierni diecezji gliwickiej.

- Dziękuję Wszystkim za obecność i modlitwę! Pragnę zawierzyć każdego i każdą z Was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych

Patronów - świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz świętej Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana Jezusa Chrystusa, tak jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie - Quod dixerit facite! – powiedział Biskup Gliwicki do zgromadzonych w katedrze wiernych,

wyrażając swą wdzięczność na zakończenie uroczystości.

Racibórz » „Avatar: Istota wody” z Oscarem za najlepsze efekty wizualne. W ekipie pracującej przy tej produkcji był raciborzanin Piotr Szuter z Wētā FX. „Avatar: Istota wody” z Oscarem za najlepsze efekty wizualne. W ekipie pracującej przy tej produkcji był raciborzanin Piotr Szuter z Wētā FX.

OSCARY 2023. Raciborzanin Piotr Szuter pracował przy

FILMIE

Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett odebrali dziś w nocy statuetkę za „Avatar: Istota wody”.

Tytuł zarobił na całym świecie 2,283 miliardów dolarów, stając się najbardziej dochodowym filmem 2022 roku i trzecim co do

wielkości najbardziej dochodowym filmem wszech czasów. Produkcja otrzymała cztery nominacje do Nagrody Akademii Filmowej, zwyciężając w kategorii „najlepsze efekty specjalne”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2

tel. 32 77 00 224

Racibórz 47-400 ul. Kochanowskiego 3 (50 m od E. Leclerc )

www.denticacenter.pl

bezpłatne
marzec
XVI,
REKLAMA REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE znieczulenie komputerowe NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY www.pietrzykowski.info
Wydanie
17
2023 Rok
nr 11 (726) www.naszraciborz.pl
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 4 DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
NAGRODZONYM

Na 70. urodziny raciborski RAKON

wpisał się w historię polskiej kinematografii

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Ta raciborzanom jest znana głównie z szycia odzieży, a Służbie Więziennej z szycia mundurów. Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe Rakon to dziś jednak nowoczesna firma, wpisująca się w program resocjalizacji więźniów. Centrali w Raciborzu podlegają obecnie oddziały w Łodzi, Siedlcach i Sieradzu. Niedawno otrzymała koncesję na wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Raciborskie więzienie dzięki rozbudowie pomieści ponad 1000 skazanych. Rakon będzie miał

przy Eichendorffa nowy biurowiec i magazyn. W obchodach 70. urodzin wzięli m.in.: udział płk Piotr Sękowski - zastępca dyrektora generalnego CZSW, ppłk Tomasz Panasiuk – kierownik zespołu ds. Funduszu Aktywizacji

Racibórz » - Zasadniczym powodem podwyższenia stawek jest wzrost kosztów utrzymania infrastruktury do obsługi strefy płatnego parkowania tj. utrzymania parkometrów, serwisu urządzeń, utrzymania oznakowania poziomego oraz utrzymania zimowego i letniego dróg - uzasadnia projekt uchwały prezydent Dariusz Polowy. Poniżej propozycja nowych stawek. Projekt trafił już do rąk radnych.

Polowy proponuje podwyżkę opłat za parkowanie

Zmiana uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Racibórz dotyczy wprowadzenia nowych stawek opłat za

parkowanie. Zasadniczym powodem podwyższenia stawek jest wzrost kosztów utrzymania infrastruktury do obsługi strefy płatnego parkowania

tj. utrzymania parkometrów, serwisu urządzeń, utrzymania oznakowania poziomego oraz utrzymania zimowego i letniego dróg.

CZSW, płk Łukasz Górny – śląski dyrektor okręgowy SW, dyrektor ZK Racibórz ppłk Maciej Konior, dyrektorzy zakładów karnych z całej Polski, rektor ANS dr Paweł Strózik, wicestarosta Marek Kurpis oraz prezydent Dariusz Polowy. Odczytano list gratulacyjny od wiceministra Michała Wosia.

Wyróżnienie Honorowy Dyrektor Państwowego Przedsiębiorstwa Odzieżowego Rakon otrzymał Franciszek Biedka, wyróżnienie Dyrektor Innowacyjny Dawid Żebrak, Zasłużony Dyrektor Maria Wrąbel, Artur Stroka i Piotr Burda. Wręczono również wyróżnienia dla doświadczonych pracowników.

W części artystycznej wystąpił kabaret Czesuaf.

(waw)

Oscary 2023. Raciborzanin Piotr Szuter pracował przy nagrodzonym filmie

Dla 39-letniego Piotra Szutera z Raciborza to już drugi oscarowy sukces. Pracował też przy nagrodzonej w 2017 r. Księdze Dżungli. Pochodzi ze znanej raciborskiej rodziny pływackiej. Ojciec, Bolesław Szuter, to znany raciborski trener pływania i wykładowca, starszy brat Bolesław Jr sięgał po mistrzostwo i rekordy Polski, a ze sztafetą 4x200 m stylem dowolnym był ósmy na mistrzostwach świata w australijskim Perth.

Młodszy Piotr też pływał. - Nie byłem w tym dobry - przyznaje z uśmiechem. - Dlatego robię to, co robię - dodaje. Ukończył w Raciborzu SP 15 i II LO. Po maturze ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Śląskim. Został specjalistą od tłumaczeń. Poświęcił się grafice 3D, a dokładnie tworzeniu otoczenia (environment artist). W Polsce brał udział w pracach nad "1920 Bitwą Warszawską", serialem "Ratownicy" oraz shorcie "The Big Leap". Ma na koncie szereg sukcesów. Miesz-

ka w Nowej Zelandii i pracował przy znanych kinowych produkcjach, m.in. "Piratach z Karaibów: Zemsta Salazara" czy "X-Men: Apocalypse".

- Z Raciborzem kojarzy mi się cisza i spokój, szczególnie porównując do Londynu - wspominał w rozmowie z nami w 2017 r. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Na zdjęciu Piotr Szuter z nagrodą BAFTA dla Avatara 2 (źródło: P. Szuter/FB) (w)

2 » Aktualności Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
DOKOŃCZENIE ZE STR. 1
OGŁOSZENIE PŁATNE
(w)

Racibórz » Sołtysi z powiatów raciborskiego, wodzisławskiego oraz rybnickiego wzięli, 11.03., udział w Leśnych Dniach Sołtysa. Wydarzenie, zorganizowane przez Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i Rybnik pod patronatem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, odbyło się w Raciborskim Centrum Kultury. W części artystycznej wystąpił Cezary Pazura.

Cezary Pazura w RCK na Leśnym Dniu Sołtysa. M. Woś: dodatki do emerytury dla sołtysów

dzie się w naszym regionie. Na jesień zapowiedziano uruchomienie zagrody żubrów i centrum edukacyjnego w Raciborzu-Brzeziu.

Sołtysi uhonorowani statuetkami Lider społeczności lokalnej

Gmina Krzanowice

ƒ Aleksander Reisky - sołectw Bojanów

ƒ Jan Długosz - wójt sołectwa

Krzanowice 5. Dawid Piksa

- sołectwo Borucin

Gmina Krzyżanowice

ƒ Roman Herber - sołectwo

Bieńkowice

ƒ Hubert Fichna - sołectwo

Krzyżanowice

ƒ Andrzej Juraszek - sołectwo

Nowa Wioska

ƒ Piotr Minkina - sołectwo

Owsiszcze

ƒ Józef Staś - sołectwo Roszków

ƒ Urszula Błaszczok - sołectw

Rudyszwałd

ƒ Klaudia Maciaszek - sołectwo Kornowac

ƒ Eugeniusz Kura - sołectwo Pogrzebień

ƒ Anita Dąbrowska - sołectwo Łańce

Gmina Pietrowice Wielkie

ƒ Teresa Dudek - sołectwo Amandów

ƒ Elżbieta Hermet - sołectwo Komice

ƒ Monika Łyczko - sołectwo Krowiarki

ƒ Grzegorz Jurkowski - sołectwoa Maków

ƒ Fryderyk Gwóźdź- sołectwo Pawłów

Gmina Nędza

ƒ Regina Pieruszka - sołectwo Ciechowice

ƒ Rafał Pielczyk - sołectwo Górki Śląskie

ƒ Marcelina Koszela - sołectwo Łęg

ƒ Monika Jacheć - sołectwo Zawada Książęca

Leśne Dni Sołtysa były okazją do podziękowań i uhonorowania sołtysów z naszego regionu oraz podsumowania współpracy z Lasami Państwowymi i planów na ten rok.

Wiceminister Michał Woś poinformował, że do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy w sprawie dodatków emerytalnych dla osób, które przez przynajmniej dwie kadencje spra-

wowały funkcję sołtysa. Mówił, że sołtysi są najbliżej mieszkańców, a ich praca to wolontariat na rzecz społecznego dobra, który trudno przecenić.

Dla Lasów Państwowych sołtysi to partnerzy do rozwiązywania lokalnych problemów, ale też poprawiania stanu infrastruktury czy polepszania jakości życia. Mówiono o dotacjach do remontów dróg (40

mln zł na 94 km arterii w 2022 r., w tym osiem tras w powiecie raciborskim w 2022 r.), wsparciu OSP, kół gospodyń wiejskich czy LKS-ów. W tym roku zarówno gospodynie jak i sportowcy znów mogą liczyć na wielomilionowe wsparcie w ramach uruchomionych programów Natura od kuchni czy Sportowa natura. Podkreślono pomoc udzielaną właścicielom pry-

watnych lasów przy opracowaniu planów ich urządzania, czy utrzymaniu niskiej ceny na drewno opałowe, co stanowiło istotne wsparcie dla wielu osób w czasie kryzysu energetycznego. Mówiono o edukacji leśnej i przyrodniczej oraz odbudowie drzewostanów na obszarach wiejskich. W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie. Kilka wydarzeń odbę-

Gmina Rudnik

Gmina Kuźnia Raciborska

ƒ Gizela Górecka - wójt sołectwa Ruda Kozielska

ƒ Adrian Juraszek - wójt so -

łectwa Budziska

ƒ Jan Krybus - wójt sołectwa

Siedliska

Gmina Kornowac

ƒ Jan Zaczyk - sołectwo Kobyla

ƒ Maria Szramek - sołectwo Strzybnik

ƒ Norbert Serzisko - sołectwo Ligota Książęca

ƒ Dorota Peikert-Rolka - sołectwo Jastrzębie

ƒ Grażyna Krettek - sołectwo Grzegorzowice

ƒ Krzysztof Bajerski - sołectwo Brzeźnica

Racibórz » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popularyzować wiedzę o żywności pochodzenia leśnego. Organizacje, które przedstawią najlepsze projekty na działania promujące wykorzystanie dziczyzny i płodów runa leśnego mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł!

Startuje druga edycja programu NATURA OD KUCHNI

Podobnie, jak w poprzednim roku, program ma zasięg ogólnopolski i jest skierowany do kół gospodyń wiejskich, które są wpisane do krajowego rejestru kgw. Jego zadaniem jest upowszechnienie wiedzy o żywności, jaką daje las i jej unikalnych walorach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej.

Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: Pierwsza edycja konkursu była bardzo udana i cieszyła się ogromnym zaintereso -

waniem kół gospodyń wiejskich. Wpłynęło ponad 600 wniosków, spośród których dofinasowanie otrzymało aż 590 z nich. Po czym dodaje – Cieszy nas nie tylko ilość organizacji, jakie wyraziły wolę współpracy z Lasami Państwowymi, ale przede wszystkim kreatywne pomysły doskonale wypełniające założenia konkursu. Wspólnie z kołami gospodyń wiejskich promowaliśmy las, zdrowy tryb życia i najlepsze produkty, jakie daje nam natura.

Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu

i Środowiska zwraca uwagę, że: Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. Pożywienie, którego źródłem był i jest las. Program „Natura od kuchni”, podobnie, jak autorski projekt Lasów Państwowych „Dobre z lasu” pokazuje, jak można gospodarować zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych. Jak równomiernie zaspokajać potrzeby obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu. Pod uwagę brane będą także zajęcia dla dzieci, m.in. lekcje o prozdrowotnych walorach

leśnej żywności. Na laureatów czeka dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł netto.

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2023 r.

Szczegółowe informacje i dokumenty konkursowe znajdują się na stronie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

„Dobre z lasu” czyli zdrowa żywność z polskich lasów – autorski projekt Lasów Państwowych

Lasy Państwowe są właścicielem marki „Dobre z Lasu”, za pomocą której promują zdrową

żywność pochodzącą z polskich lasów, czyli dziczyznę, miody oraz płody runa leśnego. Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności, korzystając z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Marka „Dobre z Lasu” firmuje produkty pochodzące z lokalnych źródeł i wspiera rynek przetwórstwa leśnych produktów niedrzewnych. Więcej na ten temat pod adresem: www.dobrezlasu.pl

Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 3

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

W bulli papieskiej, która została odczytana podczas uroczystości, Ojciec Święty Franciszek napisał do nowego Biskupa Gliwickiego m.in. „Twoje prawdziwie kapłańskie jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji toruńskiej prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich”.

Słowo Boże podczas uroczystości w gliwickiej katedrze wygłosił bp Andrzej Suski – biskup senior diecezji toruńskiej. W swoim słowie wskazał: „Źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. Kto prawdziwie miłuje Go i z miłości poświęca się dla Niego, ten również miłuje Kościół, Jego Mistyczne Ciało, w którym On żyje i działa”. Na zakończenie homilii bp Suski złożył życzenia nowemu Biskupowi Gliwickiemu Sławomirowi Oderowi: „Niech na

OGŁOSZENIE

drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi”.

Biskup Sławomir Oder, zwracając się na koniec liturgii do zgromadzonych w katedrze wiernych, wyraził wdzięczność za ich obecność, życzliwość oraz modlitwę. Podkreślił, że od pierwszych chwil w diecezji gliwickiej doświadcza wielkiej życzliwości zarówno ze strony duchownych jak i świeckich.

Nawiązał także do spotkania z młodzieżą, które odbyło się w piątkowy wieczór, poprzedzający uroczystość święceń. Do kościoła pw. Chrystusa Króla w Gliwicach przybyło ponad tysiąc młodych ludzi, którzy odpowiedzieli na zaproszenia bpa Odera, by towarzyszyć mu modlitwą i obecnością w tym ważnym momencie dla całego Kościoła gliwickiego. Jak podkreślił bp Sławomir Oder: „To piękny potencjał miłości do Chrystusa, miłości do Jego Kościoła, żarli-

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

informuje, iż na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Króla Stefana Batorego nr 6 (IIp obok pok.220) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.bipraciborz.pl, zamieszczone są:

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa

zabudowana

dz. 3288/146 oraz 3592/146 k.m. 2 obręb Racibórz – ul. Kościuszki 19/1a

dz. 4306/176 k.m. 4 obręb Racibórz –

ul. Stalmacha 5/10

• dz. 3676/189 k.m. 4 obręb Racibórz –

ul. Londzina 26/12

dz. 1456/12 k.m. 4 obręb Racibórz –

ul. Londzina 9/1

dz. 1828/174 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Staszica 31/6

• dz. 5077/49, 5080/145, 5086/145, 5090/143 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Drzymały 28/3

dz. 1894/44 oraz 1895/44 k.m. 4 obręb Racibórz – ul. Browarna 16/1

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

wej pracy. Wierzę, że będziemy mogli współpracować dla dobra tego Kościoła, dla dobra tej ziemi, dla dobra miast Śląska”.

Ks. bp Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1978 r. studiował w latach 1978-1983 na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 r. rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, ukończył ją w Papieskim Wyższym Seminarium Duchownym w Rzymie, a święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 r. w Pelplinie. Po święceniach pozostał nadal w Rzymie, zdobywając doktorat obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, i wieńcząc studia kursem w Rocie Rzymskiej. Następnie powołany został do pracy w Wikariacie Diecezji Rzymskiej, w latach 1992-1995 jako wicedyrektor biura prawnego, od 1995 r. kanclerz i przewodniczący Trybunału Apelacyjnego, a od 2013 r. pełnił funkcję Wikariusza Sądowego diecezji rzymskiej. Zaangażowany był również jako postula-

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

tor w procesie o męczeństwie ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w procesach o heroiczności cnót Ks. Władysława Korniłowicza i Matki Elżbiety Czackiej, oraz w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Uhonorowany został tytułem prałata papieskiego w 2001 r. Po powrocie do diecezji w 2019 r. został mianowany ojcem duchownym kapłanów, oraz sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej, pełniąc posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Źródło: ks. Adam Fabiańczyk (diecezja gliwicka)

foto Andrzej Złoczowski - Studiu Rzemiosł Cyfrowych Racibórz.

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Raciborzu w rejonie ul. Podmiejskiej

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości Nieruchomość położona jest w obrębie Miedonia, w rejonie ul. Podmiejskiej stanowi teren użytkowany rolniczo. Jej otoczenie to grunty rolne.

przetargowy

2. Oznaczenie geodezyjne Nieruchomość oznaczona ewidencyjnie numerami 30/1 k.m. 1 obręb Miedonia o powierzchni 0,2592 ha w kompleksie z działką nr 30/2 k.m. 1 obręb Miedonia o powierzchni 0,0108 ha. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi 0,2700 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00021319/9

4. Forma zbycia nieruchomości Pierwszy, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż nieruchomości rolnej

5. Cena wywoławcza 24 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 20 kwietnia 2023r. Godz. 11.00 w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 2400,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 13 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Nieruchomość położona jest na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Nr XXXVIII/575/2009

Racibórz » Rządzące w Radzie Miasta kluby zarezerwowały na ten cel w tegorocznym budżecie 150 tys. zł.

W Raciborzu szykują się do odbrukowania Ogrodowej i Mickiewicza

- Odbrukowanie zieleni ul. Ogrodowa 100 000 zł, odbrukowanie części terenu przy ul. Mickiewicza pomiędzy ul. Młyńską i Zborową 50 000 zł - te zadania kluby Razem dla Raciborza i Radni Niezależni M. Fity wprowadzili do tegorocznego budżetu.

- W związku z wprowadzeniem do budżetu miasta na 2023 rok środków na odbrukowanie chodników na ulicy Ogrodowej i zbudowanie kwietników na ulicy Mickiewicza zwracam się o wyznaczenie spotkania zespołu w osobach pracowników urzędu jak i pana Bogusława Siwaka oraz mojej osoby, który ustali zakres tych prac - interpelował do prezydenta radny Marcin Fica.

- Odpowiadając na interpelację w sprawie wyznaczenia spotkania zespołu informuję, że prace związane z odbrukowaniem chodnika przy ulicy Ogrodowej

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

toczą się w tut. Urzędzie od marca 2022 r. przy współpracy Wydziału Dróg Miejskich, Wydziału Komunalnego, Wydziału Rozwoju oraz Stanowiska ds. architektury i przestrzeni miasta. W tej chwili jest gotowa wstępna koncepcja, która jest uzgadniana z Państwową Szkołą Muzyczną a Wydział Rozwoju poszukuje możliwości wsparcia inwestycji ze środków zewnętrznych. Odnośnie ulicy Mickiewicza proponuję złożyć pisemnie swoją propozycję odbrukowania (w formie szkicu na mapie oraz dołączonego opisu) do Wydziału Dróg Miejskich. W związku z powyższym nie widzę potrzeby powoływania zespołu ds. odbrukowania ulic Ogrodowej i Mickiewicza - odpowiedział prezydent Dariusz Polowy.

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Raciborzu w rejonie ul. Piotrowskiej

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości Nieruchomość położona jest w obrębie Miedonia, w rejonie ul. Piotrowskiej stanowi teren użytkowany rolniczo. Jej otoczenie to grunty rolne.

2. Oznaczenie geodezyjne Działka oznaczona numerem 309/134 k.m. 6, obręb Miedonia, o powierzchni 0,4990 ha.

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00018539/3

4. Forma zbycia nieruchomości Pierwszy, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż nieruchomości rolnej

5. Cena wywoławcza 50 000,00 zł

6. Termin miejsce przetargu 20 kwietnia 2023r. Godz. 12.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 5000,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 13 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość

gruntowa

zabudowana

• dz. 4862/53 k.m. 4 obręb Racibórz –ul. Piwna, dz. 1408/132 k.m. 6 obręb Starawieśul. Spółdzielcza dz. 3177/210 k.m. 2 obręb Racibórz –ul. Opawska,

• dz. 1046/366 k.m. 1 obręb Płonia –ul. Rybnicka

bezprzetargowy

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom, pozbawionymprawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeśli złożąwnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu. W razie uchybienia określonego terminu, prawo pierwszeństwa wygasa. Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Króla Stefana Batorego 6, tel. 032 755 06 68.

Rady Miasta Racibórz z dnia 30 grudnia 2009r. nieruchomość zlokalizowana jest na terenach, dla których ustalono kierunki zmian w strukturze przestrzennej oraz w przeznaczeniu terenów. Zgodnie z nimi, teren ten oznaczony został symbolem Z3 (Tereny zieleni pozostałej- przeznaczenie dominujące),R1 (Tereny rolneprzeznaczenie równorzędne), nadto teren znajduje się w strefie objętej zakazem zabudowy (przeznaczenie niedopuszczone).

W ewidencji gruntów budynków działka nr 30/1 k.m. 1 sklasyfikowana jest klasą bonitacyjną jako łąki trwałe-Ł III, IV, natomiast działka nr 30/2 k.m. 1 sklasyfikowana jest klasą bonitacyjną jako łąki trwałe-Ł IV.

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz. pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 216, tel. 32 755 0708, e-mail: gn12@um.raciborz.pl

Nieruchomość położona jest na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Nr XXXVIII/575/2009 Rady Miasta Racibórz z dnia 30 grudnia 2009r., działka zlokalizowana jest na terenach, dla których ustalono kierunki zmian w strukturze przestrzennej oraz przeznaczeniu terenów. Zgodnie z nimi teren ten oznaczony został symbolem Z3 (Tereny zieleni pozostałej- przeznaczenie dominujące),R1 (Tereny rolne- przeznaczenie równorzędne), nadto teren znajduje się w strefie objętej zakazem zabudowy (przeznaczenie niedopuszczone). W ewidencji gruntów i budynków działka sklasyfikowana jest klasą bonitacyjną jako łąki trwałe-Ł III.

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 216, tel. 32 755 0708, e-mail: gn12@um.raciborz.pl

4 » Aktualności Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE
(w)
fot. arch. redakcji Robert Ambroziewicz

Drogi seniorze w powiecie masz możliwość załatwienia swoich spraw

Kontakt

Dane adresowe: Starostwo Powiatowe w Raciborzu

Plac Stefana Okrzei 4, 47-400 Racibórz

Kontakt telefoniczny:

telefon: 32 45 97 300,

fax: 32 415 87 36

Punkt Obsługi Klienta OW Narodowego Funduszu Zdrowia w Raciborzu

Adresy e-mail starostwa powiatowego: bok@powiatraciborski.pl Starostwo Powiatowe w Raciborzu pracuje:

• w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Nieodpłatna pomoc prawna

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:

1) Racibórz - Starostwo

Powiatowe w Raciborzu, Plac

Stefana Okrzei 4,

2) Pietrowice Wielkie - Centrum

Punkt Kasowy Starostwa

Powiatowego

Społeczno - Kulturalne, ul. 1 Maja 8B, 3) Krzyżanowice - Urząd Gminy, ul. Główna 5. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Seniorze w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu w budynku B (duży budynek)

znajduje się Punkt Kasowy gdzie możesz opłacić swoje rachunki.

Czynny:

• w poniedziałki, środy i czwartki

Kuźnia Raciborska - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Klasztorna 9.

Zapisy pod numerem: 32 45 97 324

w godzinach od 7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Przerwa od 12:00-12:30

Możliwość płacenia kartą.

Starostwo Powiatowe w Raciborzu przy placu Stefana Okrzei 4 w budynku B na pierwszym piętrze pokój nr 115, tel: 32 200 40 55

Czynny:

• w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od

7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od

7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Tam załatwisz:

• kartę EKUZ

• uzyskasz informację dot.

Leczenia na NFZ

• informacje dot. Ubezpieczenia zdrowotnego

• informacje na temat środków ortopedycznych

• dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (przyjmowanie dokumentów)

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Raciborzu

Adres: ul. Gamowska 3, 47-400 Racibórz, tel. 32 415 21 01, 32 415 21 02,

Godziny obsługi klientów:

• poniedziałek, środa, czwartek 8.30 – 15.00

• wtorek 8.30 – 17.00

• piątek 7.30 – 14.00

Kontakt osobisty z pracownikami Zespołu możliwy jest w sprawach absolutnie tego wymagających tj.:

- odbioru wydanej legitymacji, - złożenia wniosku o wydanie

karty parkingowej, - odbioru wydanej karty parkingowej. W pozostałych sprawach wnioski oraz dokumentację

należy przesyłać pocztą na adres Zespołu lub wrzucać do skrzynki podawczej udostępnionej przy wejściu do Zespołu.

Załatwisz tam: - Oświadczenie o miejscu stałego pobytu - Wniosek o wydanie karty parkingowej - Wniosek o wydanie legityma-

cji osoby niepełnosprawnej - Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - Wniosek w sprawie wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień - Zaświadczenie o niemożności przybycia na komisję - Zaświadczenie o stanie zdrowia

Przed wejściem do Zespołu udostępnione są dla klientów druki wniosków.

Ogromny sukces Powiatu Raciborskiego - I miejsce wśród Powiatów w Polsce!

zycję wśród najlepszych jednostek samorządu terytorialnego w swojej kategorii.

Z wielką przyjemnością informujemy, że po raz drugi z rzędu Powiat Raciborski został Liderem wśród powiatów w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii „Powiaty do 120 tys. mieszkańców”. POWIAT RACIBORSKI ZDOBYŁ 1. MIEJSCE, a tym samym honorowy tytuł „DOBRY POLSKI SAMORZĄD 2022”.

prowadzony przez Związek Powiatów Polskich od 2003 roku.

Powiat Raciborski od 2020 roku jest w ścisłej czołówce rankingu:

ƒ 2020 – IV miejsce,

ƒ 2021- I miejsce, ƒ 2022 – I miejsce.

Związek Powiatów Polskich wybrał najbardziej roz-

wojowe samorządy w Polsce. Powiat Raciborski zajął I po -

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to bezpłatny Ranking

W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci Związku Powiatów Polskich przyznają punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w jedenastu grupach tematycznych, takich jak:  ƒ działania proinwestycyjne i prorozwojowe,  ƒ rozwiązania poprawiające

jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego,  ƒ rozwój społeczeństwa informacyjnego, ƒ rozwój społeczeństwa obywatelskiego, ƒ promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, ƒ promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, ƒ wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, ƒ wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego,

ƒ promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, ƒ współpraca krajowa i międzynarodowa, ƒ działania promocyjne.

,,Dziękuję wszystkim pracownikom za ogrom codziennej pracy, sumienność, rzetelność i życzliwość dla współpracowników i klientów. Szczególnie dziękuję tym pracownikom, którzy dodatkowo się zaangażowali i wykonali wiele pracy, aby nasz powiat mógł uplasować się tak wysoko” – podkreślił Grzegorz Swoboda.

Spotkanie gospodarcze z Wicemarszałek Województwa Śląskiego

Anną Jedynak na Zamku Piastowskim w Raciborzu

20 lutego br. na zaproszenie

starosty raciborskiego Grzegorza Swobody, w ramach wizyty

gospodarczej, odbyło się spotkanie wicemarszałek Województwa Śląskiego Anną Jedynak oraz zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Stefanii Koczar-Sikory w sprawie możliwości aplikowania o fundusze europejskie w województwie śląskim.

W spotkaniu wzięli udział włodarze gmin powiatu raciborskiego, pracownicy samo -

rządowi ds. pozyskiwania środków zewnętrznych, przedstawiciele samorządowych jednostek organizacyjnych oraz lokalnych stowarzyszeń. Powiat Raciborski reprezentował starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz etatowa członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska.

Zebrani uczestnicy zapoznali się z treścią prezentacji na temat możliwości pozyskiwania

funduszy zewnętrznych dla Śląska w latach 2021 - 2027, przygotowanej przez dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Stefanię Koczar-Sikorę. Starosta Grzegorz Swoboda przedstawił najważniejsze zadania jakie do tej pory powiat zrealizował przy udziale środków zewnętrznych oraz wymienił inwestycje na których realizację planuje pozyskać kolejne środki.

Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Powiatowy Informator dla Seniora « 5

XVI Gala Przedsiębiorców w Pietrowicach Wielkich

Za nami uroczysta XVI Gala Przedsiębiorców w Pietrowicach Wielkich, która odbyła się 12 lutego w centrum społeczno-kulturalnym. W Gali udział wziął Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda. Celem gali było nagrodze-

nie Przedsiębiorców, którzy swoją działalnością gospodarczą w Gminie Pietrowice Wielkie, przyczyniają się do rozwoju Gminy, tworząc nowe miejsca pracy oraz kreując gospodarczy wizerunek Gminy.

Podziękowania dla Wójta Pietrowic Wielkich Andrzeja Wawrzynka oraz Rady na czele z Przewodniczącym Piotrem Bajakiem za tworzenie dobrych warunków warunków dla rozwoju przedsiębiorców w gminie.

Przypominamy o możliwości

ROZLICZENIA PIT-U!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu raciborskiego,  Starostwo Powiatowe w Raciborzu we współpracy z  Zarządem Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, informuje, iż wzorem lat ubiegłych, w okresie  od dnia 21.02.2023 r. do dnia 20.04.2023 r. umożliwia darczyńcom Fundacji, będącymi osobami fizycznymi, skorzystanie z  bezpłatnej pomocy w wypełnianiu formularza PIT-37 za 2022 rok.

Dokumenty będzie można składać codzienne w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w skrzynce podawczej, która będzie się znajdowała w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Placu Stefana Okrzei 4. Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku za 2022 r. oraz PIT 37 za rok 2021 wraz z załączonym numerem telefonu kontaktowego powinny znajdować się w zaklejonej kopercie z napisem PIT.

Odprawa służbowa w raciborskiej Policji

20 lutego br. w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu odbyła się odprawa służbowa, podczas której Komendant Powiatowy, nadkomisarz Marek Ryszka przedstawił wyniki osią-

gnięte przez garnizon raciborskiej Policji w 2022 roku. W odprawie uczestniczył Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda, który pogratulował raciborskim policjantom wyni-

ków osiągniętych w 2022 roku i podziękował za duże zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa całego powiatu raciborskiego.

Informacja o miejscu i terminie odbioru dokumentów będzie przekazana drogą telefoniczną przez wolontariusza Fundacji.

Autobusy dla Powiatu Raciborskiego!

15 lutego w imieniu całego

Subregionu Zachodniego przedstawiciele zarządu w osobach

Adama Wawocznego oraz Piotra Kuczery podpisali umowę na opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności dla całego

Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, w tym również dla Powiatu Raciborskiego, który na przygotowanie projektu przeznaczył kwotę 50 tys. zł.

Już z końcem roku zobaczymy efekty prac, a potem już tylko wdrożenie, bo ponad 225 mln zł czeka na efektywne wykorzystanie!

W ramach planu Powiat Raciborski zamierza zakupić 16 nisko i "0" emisyjnych autobusów (po 2 dla każdej z gmin) w ramach wzbogacenia powiatowego taboru transportu publicznego oraz wprowadzić jednolity

system informacji również na terenie całego powiatu.

Dzięki opracowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego powstaną nowe centra przesiadkowe oraz nowoczesny system informacji pasażerów. System znacząco zwiększy wygodę pasażerów w podróży, umożliwiając im uzyskanie niezbędnej dla komfortu podróżowania – informacji, jednocześnie zapewniając przewoźnikowi szybkie komunikowanie się z pasażerami.

6 » Powiatowy Informator dla Seniora Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

Spotkanie autorskie z bohaterkami książki pt. "Wojna jest kobietą 2" w DPS "Złota Jesień" w Raciborzu

dzieści pięć historii opowiedzianych przez kobiety z całej Polski, które przeżyły okrucieństwo wojny i opisują swoje trudne doświadczenia z tamtych lat. Mieszkanki raciborskiej placówki to sześć pań, które zechciały podzielić się swoimi przeżyciami z autorką.

Publikację tę dobrze się czyta. Historie opowiedziane słowami seniorek, zapisane zostały w taki sposób, że czujemy ich emocje i przeżycia. Uświadamiają one czytelnikom jak silne i nieugięte było pokolenie naszych dziadków i rodziców.

Książka daje świadectwo tego jak wojna wpłynęła na losy kobiet w tamtych czasach. Pozwala wyobrazić sobie wojenną rzeczywistość. Sama autorka o książce mówi tak:

„Wojna to teatr, a ludzie są tylko bez własnej woli, na siłę wplątanymi w to przedstawienie aktorami. Każdy ma jakąś rolę. Te kobiety, z którymi miałam zaszczyt porozmawiać nie wybrały sobie w jakich czasach będą żyć. To los rzucił je w pierwszą połowę dwudziestego wieku. Kiedy słuchamy i czytamy o wojennych okrucieństwach myślimy sobie - jak ludzie w ogóle wytrzymywali to wszystko?(…) Człowiek potrafi więcej znieść niż może sobie wyobrazić. Tylko przychodzi później taki czas kiedy musi tę traumę przetrawić i zmierzyć się z nią.(…) Bo historia siedzi w człowieku.” (Monika Fibic, „Wojna jest kobietą 2”). W czasie spotkania Pani Mo-

nika Fibic złożyła serdeczne podziękowania za każdą opowieść życia. W prezencie podarowała każdej z sześciu bohaterek

pięknie wydaną książkę, którą opatrzyła osobistą dedykacją. Seniorki Domu były bardzo poruszone tym spotkaniem.

Udział Powiatu Raciborskiego w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków

Powiat Raciborski bierze udział w naborze wniosków o dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego do zadań inwestycyjnych, mających na celu przeciwdziałanie COVID-19 na: ƒ finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, lub znajdującym się w ewidencji zabytków (tytuł prawny);

ƒ udzielanie przez wnioskodawcę dotacji, na wykonanie prac

konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.

Operatorem Programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Powiat złożył 4 wnioski:

ƒ Przeprowadzenie prac konserwatorskich organów z kaplicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu

ƒ Roboty budowlane i prace konserwatorskie na obiektach oświatowych Powiatu Raciborskiego, budynek Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

ƒ Roboty budowlane i prace restauratorskie na obiekcie zabytkowym Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

ƒ Remont elewacji i wnętrza kościoła parafialnego w Tworkowie.

Narada Roczna Komendy Powiatowej Państwowej

Straży Pożarnej w Raciborzu

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu odbyła się Narada Roczna podsumowująca działania funkcjonariuszy powiatowych służb PSP w Raciborzu w 2022 r.

W grupie uczestników Powiat Raciborski reprezentowała etatowa członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska.

Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Powiatowy Informator dla Seniora « 7
W Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu odbyło się spotkanie autorskie Pani Moniki Fibic z mieszkankami
-
Domu, które miały sposobność zaistnienia jako bohaterki książki pt.: „Wojna jest kobietą 2”. Książka jest zbiorem czter

Akademia Równych Szans - zakończenie drugiego etapu - luty 2023

Od października 2022 do lutego 2023 w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu odbywały się zajęcia w ramach projektu „Akademia Równych Szans” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewódz-

twa Śląskiego. Właśnie zakończył się drugi etap realizacji projektu. Łącznie odbyło się 268 godzin dodatkowych zajęć, w których uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej.

Szkoła miała możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych, takich

jak: Trening słuchowy Warnkego, Dogoterapia, Pokaż mi świat, Multimedialne warsztaty kreatywności, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, Multimedialny świat nauk przyrodniczych– przystanek biologia, Matematyka dla smyka oraz Trudne zachowania - mą-

PODSUMOWANIE INWESTYCJI drogowych w powiecie raciborskim

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda, podsumował przeprowadzone na terenie powiatu inwestycje drogowe i wraz z wizualizacją, jakie

z nich udało się zrealizować i rozpocząć w latach 2021-2022.

Koszt tych wszystkich zadań to jak dotąd imponująca suma ponad 93 mln złotych, bo jak

zaznacza Zarząd Powiatu - inwestycja w komfort i bezpieczeństwo na drogach to jeden z priorytetowych celów obecnej kadencji

dre podejście. W ramach zajęć Przyrodniczych odbyły się dwa wyjazdy do Ekozagrody w Szczedrzyku, gdzie uczniowie uczestniczyli w warszta-

tach tłoczenia soku oraz warsztatach Domki dla owadów.

Dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło także na uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach i kursach.

Szkoła wzbogaciła się o po -

moce dydaktyczne przeznaczone do bieżącej specjalistycznej pracy z uczniami. Zostały zakupione także; monitor interaktywny, tablety, i-pady, sprzęt fotograficzny oraz meble do sal lekcyjnych.

POSIEDZENIE ŚLĄSKIEGO Związku Gmin i Powiatów

W dniu 1 marca br. odbyło się posiedzenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W spotkaniu uczestniczył włodarz Powiatu Raciborskiego, Grzegorz Swoboda.

Omówiono m.in. zagadnienia związane z uruchamianiem środków pomocowych nowej perspektywy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, zarzą-

dzaniem kryzysowym i ochroną ludności oraz działaniami proponowanymi przez Związek na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie.

8 » Powiatowy Informator dla Seniora Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl.

Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.

FINANSE

Konsolidacja Kredytów RRSO 11,9%

Konsolidacja kredytów, pożyczek pozabankowych- z dodatkową gotówką na dowolny cel. Najniższe Oprocentowanie na Rynku RRSO od 11,9%. Okres kredytowy do 120

miesięcy. Minimalny dochód wynosi dla osoby ubiegającej się o kredyt wynosi 1000 zł. Akceptujemy wszystkie źródła dochodu. Akceptujemy opóźnienia w spłacie. Racibórz ul. Drzymały 2 (obok zakładu fotograficznego Foto-Tkacz). tel. kom.: 796801801. e-mail: pgf.biuro@wp.pl.

Kredyt Hipoteczny/Kredyt Mieszkaniowy -13 Ofert !

Znalezienie kredytu hipotecznego to nie lada wyzwanie, które pochłania wiele czasu i często powoduje, iż popełniamy błąd. Aby podjąć świadomą decyzję w kwestii kredytu czy pożyczki, zapraszamy do skorzystania z usług naszego doradcy hipotecznego. Zadzwoń . tel. kom.: 796801801. e-mail: pgf.biuro@wp.pl.

POŻYCZKA LOMBARDOWA

W DOMU KLIENTA

tel. 32-260-00-33

516-516-611

Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o

KOMPUTERY

Profesjonalna Naprawa Komputerów z Dojazdem

Profesjonalne usługi serwisowe komputerów stacjonarnych i laptopów z dojazdem do klienta. Usterki każdego typu. Pracuje na najwyższej jakości sprzęcie. Wieloletnie doświadczenie. Szybka diagnostyka i naprawa. Wypracowane najskuteczniejsze rozwiązania. Rzetelność, sumienność i uczciwe podejście. Oferuję także pomoc techniczną dla

Seniorów. Zapraszam do kontaktu: Tel: 731 510 433, www.dmserwis.info.

MOTORYZACJA

SKUP AUT RACIBÓRZ TEL: 692 191 585 - złomowanie

Firma kupi każde auto bez wyjątku! złomowanie nawet do 1500zł za tonę pojazdu. Kupujemy samochody w każdym stanie, z każdego rocznika. Zapewniamy dojazd do klienta, gotówkę od ręki. Wystawiamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji i firmach ubezpieczeniowych. Pracujemy 7 dni w tygodniu, obsługujemy cały powiat raciborski i okolice.. tel. kom.: 692

OGŁOSZENIE

191 585. e-mail: Skup.samochodow.raciborz@interia.pl.

SKUP-AUT SRC.24H.TEL.788-971-788

ZŁOMOWANIE 7/365r

skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi, oraz samochody nierejestrowane w rp. także bez oc bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24H.TEL.500-714-151. tel.: 501525-515. tel. kom.: 530-312-312. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.wp.pl.

POMOC DROGOWA 24H.SRC.TEL.500714-151 HOLOWANIE 24

autolaweta pomoc drogowa holowanie pojazdów maszyn drogowych budowlanych rolniczych oraz innych także posiadamy ubezpieczenie oc przewoźnika a także koncesje na transport drogowy rzeczy wystawiamy faktury za nasze usługi również złomujemy samochody posiadamy decyzję jako stacja demontażu pojazdów dojeżdżamy płacimy gotówką 24/h CAŁODOBOWO

ZAŚWIADCZENIA DO URZĘDÓW TEL,.500714-1. tel.: 500-714-151. tel. kom.: 530-312312. e-mail: autodarex68@wp.pl. www.autodemont.pl.

OGŁOSZENIE

PRACA

Praca Euro Labora EURO LABORA RACIBÓRZ – AUSTRIA, NIEMCY, HOLANDIA, SZWAJCARIA - JUŻ OD 10 LAT POMAGAMY ZNALEŹĆ NAJLEPSZĄ PRACĘ! ZADZWOŃ: 32/417 20 56. PRACA@EURO-LABRA.COM; WWW. EURO-LABORA.COM (cert nr 14601). tel.: 32 417 20 56.

Inżynier automatyk Poszukujemy pracowników na stanowisko Inżynier aplikacyjny. Wśród zadań na tym stanowisku wymienić należy np. pracę z zaawansowanymi technologiami przemysłowymi, głównie serwonapędami, PLC, HMI, w tym programowanie, parametryzacja, wdrażanie czy też prace R&D. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy i możliwość ciągłego rozwoju. Więcej szczegółów na stronie w zakładce kar. e-mail: rekrutacja@ pivexin-tech.pl. www.pivexin-tech.com.

Product manager / specjalista ds sprzedaży Poszukujemy pracowników na stanowiska w dziale technicznym związane ze sprzedaży, kontaktem z klientem, budowaniem rynku i sieci sprzedaży. Wymagana wiedza techniczna lub doświadczenie w branży (dziedziny: automatyka, technika napędowa, budowa maszyn, itp.). Oferujemy bardzo

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w Raciborzu przy ul. Rudzkiej nr 35/7

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Rudzka nr 35/7 II piętro, 1 pokój, przedpokój, kuchnia i łazienka o powierzchni użytkowej 49,85 m2; przynależna piwnica o powierzchni 3,78 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 84 k.m.9 Ostróg o powierzchni 0,0469 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00032186/7

4. Forma zbycia nieruchomości drugi, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 140 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 19 kwietnia 2023r. godz. 10.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 14 000,00 zł winno być uznane na rachunku gminy najpóźniej w dniu 12 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

WÓJT GMINY NĘDZA

informuje, że na stronie internetowej urzędu gminy www.nedza.pl w zakładce ogłoszenia urzędu i na bip.nedza.pl w zakładce wykaz nieruchomości, w prasie o zasięgu powiatowym (wyciąg), na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Nędzy (47-440 Nędza ul. Jana III Sobieskiego 5) oraz w sposób zwyczajowo przyjęty zamieszczony jest wykaz nieruchomości położonych na terenie Gminy Nędza przeznaczonych do:

1. sprzedaży: działka obrębu Nędza nr 1096 o pow. 0,0100 ha,

2. dzierżawy: działka obrębu Babice nr 264/3 o pow. 0,8899 ha.

dobre warunki pracy i możliwość ciągłego rozwoju. Więcej szczegółów na stronie w zakładce kariera.. e-mail: rekrutacja@ pivexin-tech.pl. www.pivexin-tech.com.

RÓŻNE

SKUP-ZŁOMU SRC.TEL.506.933.290

PRZEPROWADZKI BUS

Skup złomu odbiór pieców CO zaświadczenia do dotacji przeprowadzki bus max zajmujemy się rozbiórką, starych wiat garaży szklarni ogrodzeń utylizacją różnych rzeczy, a także wywozem graciarstwa na PSZOK a także odbieramy piece które są w piwnicy, wraz z wyciągnięciem posiadamy ekipę załadunkową, a także sprzęt specjalistyczny palniki windy wyciągarki itd. zadzwoń tel.506-933-290. tel.: 798449216. tel. kom.: 506-933-290. e-mail: skupzlomu4@wp.pl. www.autodemont.pl.

REKLAMA

USG RACIBÓRZ

lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1

Tel. 32 724-24-20

tel. mob: 604-347-669

www.usg-raciborz.pl

REKLAMA

GABINET STOMATOLOGICZNY

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383

◦ Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego

Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki)

Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

◦ OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

◦ ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

◦ DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

◦ ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek

◦ ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego:

rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

◦ Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej Ewa Białoskórska

Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Ogłoszenia « 9
PRYWATNIE WYKONYWANE ZABIEGI www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA RAN Lecznica imienia ŚWIĘTEGO ŁAZARZA REKLAMA REKLAMA
Wiśniowska
REKLAMA

23.03 (CZWARTEK) GODZ. 18.00

RCK KINO PRZEMKO, UL. LONDZINA 38

TRZY PIĘTRA – SEANS FILMOWY W DKF PULS

Twórca rewelacyjnego „Pokoju syna” powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. „Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia. Cena biletu: 10 zł*

24.03 (PIĄTEK) GODZ. 20.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

DZIEŃ TEATRU

• SŁODKA  - monodram w wykonaniu Marty Pohrebny Scenariusz na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia”.

W swojej najbardziej znanej powieści Maria Matios dopuszcza

do głosu niemą Hacułkę, która w oczach społeczności wiejskiej uchodzi za chorą na umyśle. Darusia, nazywana Słodką, czasem i głupią, nosi znamiona ludowej świętej. Jest naznaczona chorobami - koszmarnymi bólami głowy. Istotne jest też to, że główna bohaterka nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić.

• BUKS  - film w reż. Grażyny Tabor wg "Utopka" Leszka Libery Buks Molenda, wodna istota, utopek, odszczepieniec, wodny chłopiec z wyjątkową zdolnością odradzania się, odpornością na razy i cięgi. W sposób fotograficzny przeprowadza nas przez dzielnicę Raciborza jaką jest Ostróg. Chłopiec jest tylko świadkiem opisującym świat bez emocji, bez opowiadania się po którejś ze stron, bez deklaracji. Jest pasywny, chce tylko przetrwać - to z kolei treść, jaka wypełniła przedstawienie.

Reżyseria: Grażyna Tabor, Występują: Łukasz Czogalik, Anna Jegerska - Michalska, Marcin Franaszek.

Realizacja nagrań filmowych: Paweł Okulowki

Realizacja nagrań dźwiękowych: Mateusz Ulański

Montaż: Łukasz Czogalik

• PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO - koncert w wykonaniu Karoliny Hanik (wokal) i Jarosława Hanika (piano). W programie piosenki lat 20. i 30.

Karolina Hanik - Laureatka czołowych miejsc wielu ogólnopolskich Festiwali Piosenki Artystycznej. Współpracuje m.in. z krakowskim kabaretem Loch Camelot, Marią Meyer, Katarzyną Groniec, Łukaszem

Majewskim, Piotrem Dąbrówką. Jarosław Hanik - pianista jazzowy, aranżer, akompaniator, pedagog, kompozytor.

Cena biletu: 30,-*

26.03 (NIEDZIELA) GODZ. 16.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU - WITAMY WIOSNĘ

Zainspirowani promieniami słońca otwieramy z Maluszkami szeroko drzwi do muzycznego świata, w którym wiosna budzi do życia przyrodę. Przygotowaliśmy dla Milusińskich obfity koszyk nie tylko muzycznych doznań. Inspirujące zabawy oraz piękne melodie utworów pobudzających rozwój, stymulujących wyobraźnię,  inspirujących zabawę wypełnią  najbliższy koncert dla maluszków.  Koncert skierowany jest do rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi do lat 6, a także do rodzin spodziewających się potomstwa. Cena biletu: 15,- (dzieci), 25,- (dorośli)*

UWAGA!

Spektakl PRYWATNA KLINIKA zaplanowany na 25 marca z przyczyn niezależnych od RCK zostaje odwołany. Zwrot biletów tylko taką drogą jaką zostały zakupione. Organizator spektaklu: Krakowska Agencja Artystyczna.

*Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina +’’

PIECZARKI NADZIEWANE KASZANKĄ I KISZONĄ KAPUSTĄ

Prosta i szybka przystawka z piekarnika lub grilla.

Składniki:

• 10 dużych kapeluszy pieczarek (użyłam portobello)

• 600 g kaszanki

• 400 g dobrze odciśniętej kapusty kiszonej

• 2 średnie cebule 100 g sera żółtego

1 łyżka majeranku pieprz 4 łyżki oleju

Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na 1 łyżce oleju, następnie dodać kaszankę, a po chwili dodać posiekaną na drobno surową kiszoną kapustę, całość smażyć około 15 minut, następnie doprawić pieprzem i majerankiem.

Kapelusze po zewnętrznej stronie posmarować pozostałym olejem, następnie napełnić kapelusze kaszanką.

Blaszkę wyłożyć papierem pergaminowym, ułożyć nafaszerowane grzyby i piec w 180°C około 20 minut (grzanie górne i dolne). Po tym czasie wyjąć pieczarki, na każdej z nich ułożyć plasterek sera żółtego i ponownie włożyć do piekarnika na 3 minuty.

www.smakiweroniki.pl

Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 10 » Rozrywka
REKLAMA
www.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

U Pana Darka w Sowie

KSIĘGARNIA CZYNNA

pon.-pt. 9.00-17.00

sobota 9.00-13.00

O

DYREKTOR

SZPITALA REJONOWEGO im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu

Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu ogłasza pisemny przetarg nieograniczony Nr 2/2023 na wysokość miesięcznego czynszu, na najem pomieszczeń o łącznej wielkości 92,50 m2 z przeznaczeniem na prowadzenie działalności handlowo-usługowo-gastronomicznej.

1. Adres, pod którym można pobrać dokumentację: Szpital Rejonowy w Raciborzu, ul. Gamowska 3 (www.szpital-raciborz.org).

2. Termin składania ofert wyznacza się na 03.04.2023r. o godzinie 10.00

3. Otwarcie ofert nastąpi w dniu 03.04.2023 r. o godzinie 10:30 w Dziale Gospodarczym.

4. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odwołania przetargu bez podawania przyczyn.

5. Ogłoszenie wyników nastąpi poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Szpitala (www.szpital-raciborz.org).

6. Szczegółowych informacji dotyczących ogłoszenia udziela Dział Gospodarczy tel. 32 755 50 73.

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w Raciborzu przy ul. Stalmacha nr 7a/10

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Stalmacha nr 7a/10 III piętro, 1 pokój , przedpokój, kuchnia, łazienka i spiżarka o powierzchni użytkowej 58,25 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3643/176 k.m.4 Racibórz o powierzchni 0,0392 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00028923/5

4. Forma zbycia nieruchomości drugi, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 180 000,00 zł

6. Termin miejsce przetargu 19 kwietnia 2023r. godz. 12.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 18 000,00 zł winno być uznane na rachunku gminy najpóźniej w dniu 12 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

PRACA

Numer certyfikatu: 10487 w Austrii i w Niemczech

Zatrudnimy w branży:

· elektrycznej · metalowej

Zatrudnimy w branży: elektrycznej metalowej budowlanej produkcyjnej www.union-montage.pl

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz

Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 11
OGŁOSZENIE REKLAMA
e-mail:
tel.: 519 671 857
501 572
union.montage@poczta.fm
|
191
e-mail:
tel.: 519 671 857
501 572
union.montage@poczta.fm
|
191
· budowlanej · produkcyjnej
KOBIET I MĘŻCZYZN
DLA
G Ł O S Z E N I E
OGŁOSZENIE

Racibórz » Przyszłość miejskiej komunikacji to elektryki. Po busie Rafako, na ulicach Raciborza testowany jest elektryczny MAN. W sierpniu przyjadą dwa nowe leasingowane solarisy, jeszcze z silnikiem diesla.

ELEKTRYCZNY MAN NA TESTACH W RACIBORZU.

W sierpniu przyjadą diesle Solarisa

67 miast i gmin postawi na zbiorowy, ekologiczny, zeroemisyjny transport. Będzie to możliwe dzięki drugiej, konkursowej edycji programu „Zielony Transport Publiczny” (ZTP), w której Narodowy Fundusz Ochrony

Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił właśnie listę rankingową. Projekt zgłoszony przez Racibórz wart jest 17,5 mln zł, a kwota dotacji to 10 264 227 zł. Pieniądze mają wystarczyć na sześć autobusów elektrycznych i stacje ładowania w bazie PK przy ul. Adamczyka. Do ich zakupu ratusz chce przystąpić w przyszłym roku. Dostawca wyłoniony będzie w drodze przetargu. Niewykluczone, że będzie to MAN. Pojazdem niemieckiej firmy podróżowali dziś testowo prezydent

Racibórz » Była laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Prezydenta Miasta Raciborza dla wyróżniających się animatorów kultury z 2004 roku oraz nagrody Mieszko AD 2009. Miała 98 lat. Pogrzeb odbył się 13.03. na cmentarzu Jeruzalem.

Zmarła raciborska poetka Wanda Gizicka

dium Nauczycielskie w zakresie filologii polskiej oraz geografię na Uniwersytecie Śląskim).

Dariusz Polowy oraz prezes PK, miejskiego przewoźnika, Bogdan Gawliczek. Wcześniej sprawdzali też busy Rafako. Raciborska spółka sprzedała jednak swój biznes e-autobusowy.

W tym roku do Raciborza trafią cztery nowe leasingowane Solarisy Urbino 12 napędzane silnikiem diesla. Wartość umowy to 7,27 mln zł brutto. PK będzie spłacać pojazdy przez 5 lat. Będzie to pierwsze nowe wozy od ponad 10 lat.

(um, w)

Racibórz » Inwestycja ZRB Kampka realizowana jest na kupionej od miasta działce u zbiegu Królewskiej-Cecylii na Ostrogu.

W Raciborzu powstaje 21 nowych komfortowych mieszkań

ZRB Kampka to raciborski deweloper, który zrealizował nowy budynek przy ul. Opawskiej (na wysokości Lwowskiej), a obecnie finalizuje projekt przy Mysłowickiej.

Na Ostrogu, na działce przy Królewskiej-Cecylii, powstaje

budynek wielorodzinny na 21 mieszkań o powierzchni od 53 do 73 m kw., z parkingiem podziemnym na 21 miejsc. Inwestycja ma być oddana do użytku wiosną przyszłego roku.

(red.)

Racibórz » Dopalacz α-PiHP nazywany też Funky ujawniono w BMW zaparkowanym na Kozielskiej w Raciborzu.

Funky w BMW na Kozielskiej. Zatrzymano 30-latka

stanowili przeprowadzić kontrolę. W zaparkowanym BMW ujawnili ponad 5 gramów substancji psychotropowej α-PiHP. Do posiadania narkotyków przyznał się 30-letni mężczyzna. Został zatrzymany i trafił

do policyjnego aresztu. 30-latek usłyszał od śledczych już zarzut posiadania substancji zabronionych. Grozi mu nawet do 3 lat pobytu w więzieniu.

(kpp)

Wanda Gizicka ur. 30 września 1925 r. w Zarudcach, niedaleko Lwowa. Z wykształcenia nauczycielka języka polskiego oraz geografii (ukończyła Stu-

Od 1945 roku mieszkała w Raciborzu. Wiersze pisała jeszcze w dzieciństwie. Pierwszy tomik poezji wydała za namową znajomego. Była członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie, Nauczycielskiego Klubu Literackiego, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, a także Klubu Poetów w Raciborzu. Związała się z TMZR. Jej poetycki debiut

nastąpił w roku 1985 tekstem prozatorskim Wspomnienia lat 1945–46. Wydała 11 zbiorów wierszy, jej utwory ukazywały się także w prasie lokalnej, "Głosie Nauczycielskim", "Własnym głosem", almanachach i innych wydawnictwach. Jest również autorką wielu tekstów, piosenek, wierszy okolicznościowych i dawnego hymnu raciborskiej Szkoły Podstawowej nr 4, w której uczyła przez wiele lat. (w)

13 marca około godziny 1:00 policjanci z Wydziału Prewencji patrolowali ulicę Kozielską w Raciborzu. Zauważyli dwie osoby stojące obok samochodu, które na widok policyjnego radiowozu wykazywały objawy zdenerwowania. Podejrzewając, że posiadają narkotyki, po -

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66 e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

REKLAMA: e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego i w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w Raciborzu przy ul. Bończyka nr 22/2 lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Bończyka nr 22/2 parter, 3 pokoje, przedpokój, kuchnia, łazienka i komórka o powierzchni użytkowej 74,28 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3460/180 k.m.4 Racibórz o powierzchni 0,0198 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00025389/8

4. Forma zbycia nieruchomości drugi, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 230 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 19 kwietnia 2023r. godz. 11.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 23 000,00 zł winno być uznane na rachunku gminy najpóźniej w dniu 12 kwietnia 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/ Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 06 70, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

12 » Aktualności Piątek | 17 marzec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com REKLAMA
OGŁOSZENIE