Nasz Racibórz 1-2023 [716]

Page 1

Wydanie bezpłatne

6 stycznia 2023 Rok XVI, nr 1 (716) www.naszraciborz.pl

Mimo że w ostatnich latach na drogi w Raciborzu przeznaczono miliony, to nie rozwiązano największego problemu – komunikacji w stronę Rybnika. Kluczowy dla miasta jest węzeł na Piaskowej i nowy most na Uldze z nowym śladem drogi w kierunku Kornowaca oraz Rydułtów, a także obwodnica wzdłuż Płoni do Sudoła, do drogi krajowej na Chałupki.

Prace planistyczne koordynuje raciborski ratusz. Pieniądze mają dać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz władze samorządowe wojewódzkie. Jak na razie, niestety, nie zanosi się, by do Raciborza popłynęły niezbędne środki.

Gaja Miłota pierwszą raciborzanką urodzoną w 2023 r.

- To superbohater - mówi żona, Aleksandra Kempe-Miłota. Poród rozpoczął się w nocy, 2 stycznia. Nie było już czasu jechać do szpitala. Wezwano ratowników medycznych. Ci z drogi udzielali instrukcji.

Wszystko przebiegło sprawnie. Gaja urodziła się o godz. 3.50. Mierzy 55 cm i waży 3450 g. Razem z mamą przebywa obecnie w szpitalu. Mama i córką są w bardzo dobrej kondycji. W domu na Gaję (w mitologii greckiej

Ziemia-Matka, rodzice już wcześniej wybrali to imię) czeka blisko dwuletni braciszek Leoś.

Państwo Miłota mieszkają przy Opawskiej. Ta ulica jest więc miejscem narodzin pierwszej obywatelki naszego miasta w 2023 r. Pan Mateusz pracuje w Tokai-Cobex.

W zeszłym roku w raciborskim szpitalu urodziło się 650 dzieci.

(w)

Racibórz » Miniony rok nie powstrzymał spadku liczby mieszkańców Raciborza. Jest nas mniej o ponad 750 niż na koniec 2021 r.

Racibórz wciąż się wyludnia. Dane na koniec 2022

47 527 - tyle osób zameldowanych na pobyt stały miał Racibórz na dzień 31.12.2022 r. To o 759 osób mniej niż na koniec 2021 r. Dla zobrazowania skali, sala RCK przy ul. Chopina pomieści 540 osób, Strzecha 200, razem 740.

U progu tej kadencji samorządu, na koniec 2018 r., było 50 124 mieszkańców. W 2010 r. jeszcze 54 684, w 2012 r. 53 684. Przez dziesięć lat miasto straciło aż 6157 osób. Dla porównania, największa raciborska parafia

r.

NSPJ miała w 2022 r. 10 355 osób zameldowanych. Nie mamy jeszcze pełnego sprawozdania raciborskiego Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Mamy natomiast dane ze wspomnianej parafii NSPJ na Nowych Zagrodach. Poniżej dane 2022 do 2021 chrzty: 67 (2022), 70 (2021) śluby: 13/15 pogrzeby: 139/146.

Racibórz » Weszły w życie przepisy ustawy antylichwiarskiej. Zakupy na raty, „chwilówki” albo pożyczki od osób fizycznych nie mogą już zawierać ukrytych, rażąco wysokich opłat czy oprocentowania. Ustawa wprowadza jasne, niższe limity wszystkich kosztów ich udzielania.

Ustawa antylichwiarska już obowiązuje.

To koniec naciągactwa

- Walka z Eldorado dla lichwiarzy nie była prosta i trwała nadzwyczaj długo. Ważny jest jednak finał. To, co robimy, robimy dla ludzi, którzy padli ofiarą

lichwiarzy – podkreśla Minister Sprawiedliwości

Generalny Zbigniew Ziobro.

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!
REKLAMA
SIĘ WIĘCEJ NA STR. 4 REKLAMA
DOWIEDZ
Racibórz » Pierwszy swoją córkę zobaczył tato Mateusz, który odebrał poród w domu.
CO NAS CZEKA W 2023 ROKU W RACIBORZU. Kierowcy
się
cierpliwość! Racibórz » Nasz cykl o tym, co będzie się działo w Raciborzu i czego można się spodziewać w tym roku zaczynamy od dróg. Tu czeka nas sporo inwestycji i,
muszą uzbroić
w
niestety, korków. Przypominamy, gdzie pojawią się drogowcy. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
(w)
Prokurator fot. Robert Ambroziewicz

CO NAS CZEKA W 2023 ROKU W RACIBORZU.

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość!

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Będzie za to kilka inwestycji w różnych newralgicznych miejscach. Miasto ruszy z przebudową Rybnickiej od mostu na Uldze do wiaduktu na styku Rybnickiej z Bosacką i połowy Bosackiej do ul. Jana. Magistrat z pewnością poda harmonogram prac i tymczasową organizację ruchu, ale i bez tego można się domyślać, że komunikacja na kierunku do Dębicza-Brzezia będzie wymagała sporo czasu i stania w korkach, niezależnie od tego, czy pojedziemy przez most na Uldze (jeśli będzie wahadło na odcinku od nowego ronda do samej przeprawy) czy przez markowicki bypass (Olimpijczyka i Drzewieckiego wzdłuż Obory do ronda przy Auchan). Czytaj: Urząd Miasta ogłosił przetarg

na przebudowę ulicy Bosackiej i Rybnickiej.

Warto zwrócić uwagę, że kolejny raz – choć jej stan nie jest najgorszy – przebudowana zostanie Bosacka, od wiaduktu do ul. Jana przy dawnym hotelu ZEW. W bliżej nieokreślonej przyszłości czeka nas jeszcze remont wspomnianego wiaduktu na styku Płoni i Ostroga. PKP przygotowuje się do tej inwestycji.

Już z początkiem roku możemy się spodziewać zamknięcia Kolejowej, od Staszica do Sejmowej, a także Łąkowej od Gwiaździstej do placu Konstytucji 3 Maja. Przebudowane zostanie także tutejsze rondo. To inwestycje Starostwa Powiatowego.

Spore utrudnienia będą na Ocicach. Ruszy przebudowa 1,66 km ulicy Wiejskiej, od ul. Węgierskiej do – łącznie z tzw. księżycówką – zjazdu na

drogę wojewódzką Racibórz-Pietrowice Wielkie-Kietrz. To również zadania realizowane przez Starostwo Powiatowe.

Jakby tego było mało, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do przebudowy skrzyżowania przy mleczarni (Starowiejska-Głubczycka-Cegielniana). Powstanie tu sygnalizacja świetlna. Zadanie jest na etapie finalizowania dokumentacji. W powiecie szukają zaś środków na remont drogi z Cyprzanowa do Lekartowa.

Czeka nas więc rok obfity w inwestycje drogowe, ale trudny dla kierowców. Podróżowanie przez Racibórz będzie czasochłonne i utrudnione, a po zakończeniu prac stary problem, czyli wąskie gardło na trasie do Rybnika, niestety i tak pozostanie.

Racibórz » Hyundai i30 oraz kia ceed będą służyły mundurowym pojazdy nieoznakowane. Do ich zakupu dołożyły się samorządy.

Raciborska komenda otrzymała dwa nowe wozy

Kluczyki do dwóch nowych samochodów przekazane zostały na ręce komendanta nadkom. Marka Ryszki. Kia pozostanie w Raciborzu, hyundai trafi do Kuźni Raciborskiej. Do zakupy dołożyły się samorządy, stąd obecność włodarzy. Radni Raciborza zgodzili się przekazać 50 tys. zł, Kuźni Raciborskiej i Nędzy po 25 tys. zł, zaś gm. Rudnik 10 tys. zł. Kolejne 10 tys. zł na samochód dla kuźniańskich śledczych dały Lasy Państwowe.

Racibórz » Zakończył się remont dachu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu. Kosztował ponad 2,3 mln zł. Główny ciężar ponieśli parafianie. Pomogło też miasto oraz resort kultury i dziedzictwa narodowego.

(w)

Racibórz » Raciborscy kryminalni zakończyli postępowanie przeciwko parze, która oszukała mieszkankę powiatu raciborskiego na kwotę ponad 19 tysięcy. Podejrzani usłyszeli już zarzuty. Grozi im nawet 8 lat pobytu w więzieniu.

Zarzuty dla pary oszustów z Raciborza

Policjanci Wydziału Kryminalnego raciborskiej komendy w czerwcu 2022 roku uzyskali informacje o osobach, które dokonały szeregu oszustw. Przestępczy proceder trwał od 22 maja 2021 do 11 czerwca 2022 roku. Poszkodowana została 21-letnia mieszkanka powiatu raciborskiego na kwotę ponad 19 000 złotych.

Kobieta w dobrej wierze pożyczała swoim znajomym różne kwoty - jak to określali oszuści - na pilne, nagłe wydatki. Po przyjętym zgłoszeniu policjanci przyjrzeli się sprawie analizując zebrany materiał dowodowy. Stróże prawa ustalili, że w przestępczy proceder zamieszane są dwie młode osoby, kobieta i mężczyzna, oboje w wieku 21 lat.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Raciborzu w stosunku do pary oszustów. Śledczy w całej sprawie przedstawili sprawcom 62 zarzuty. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

(kpp)

Racibórz » Złamana noga to skutek potrącenia do jakiego doszło 31 grudnia około 22.45 w rejonie mostu na Uldze pomiędzy Ostrogiem a Markowicami. Poszkodowany był pijany, sprawca zbiegł.

GROŹNE POTRĄCENIE na Rudzkiej w noc sylwestrową

Policja otrzymała informację o zdarzeniu o godz. 22.48. Jak wstępnie ustalono, potrącony 34-latek, mając około 1,5 promila alkoholu w organizmie, szedł mostem i to środkiem jezdni. Nie miał świateł odblaskowych. W miejscu nieoświetlonym, przy zjeździe w stronę wiaduktu na nowej obwodnicy, został potrącony przez nieznanego kierowcę, prawdopodobnie samochodu marki renault laguna. Kierowca zbiegł, 34-latek ze złamaną nogą trafił do szpitala. Policja prosi o pomoc osoby mogące mieć informacje w sprawie.

Kościół farny ma już nowy dach

Miasto okazało największe wsparcie. To kwota 400 tys. zł, przegłosowana w Radzie Miasta przez kluby Razem dla Raciborza oraz Radnych Niezależnych M. Fity. Przeciwko były radne z obozu prezydenta. Parafia pozyskała również dotacje od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (90 tys. zł) oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 180 tys. zł. Mocno zaangażowany był wiceminister Michał Woś.

Kościół farny w Raciborzu to jedna z najstarszych śląskich świątyń, ufundowana, wedle tradycji, już w 1205 r. Pomimo licznych przebudów do dzisiaj zachował cechy stylu gotyckiego. Świadczą o tym m.in.: rzut na planie krzyża łacińskiego, proporcje, piękne gwieździste sklepienie oraz konstrukcja szkarpowa.

Dach kościoła wymagał jednak pilnej przebudowy - miejscowe przecieki prowadziły do nieodwracalnych zniszczeń więźby, a tym samym do zachwiania stabilności jej konstrukcji, co mogło spowodować katastrofę. Zagrożenie stanowiły także notorycznie spadające dachówki.

Podczas prac - podzielonych na trzy etapy w latach 2020-2022 - naprawiono więźbę a także całkowicie wymieniono pokrycie dachu materiałem odpowiadającym historycznemu – dachówkami karpiówkami układanymi w koronkę.

W pierwszym etapie wykonano wymianę pokrycia wraz z remontem więźby dachowej na części wyższej dachu wraz z przyporami i daszkami przyległymi. W kolejnym odbył się remont fragmentu elewacji ko -

ścioła pomiędzy częścią wysoką oraz niską dachu. W ostatnim etapie wykonano wymianę pokrycia wraz z remontem więźby dachowej na części niższej dachu budynku kościoła. Dach pokryto dachówką ceramiczną karpiówką w łuskę.

Całkowity koszt to 1.882.748,31 zł netto (2.315.780,42 zł brutto).

Na tą kwotę złożyły się zbiórki parafian i darowizny oraz dotacje Miasta Racibórz, dotacje Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2021 rok zadanie pn. „Wykonanie remontu więźby dachowej oraz dachu (części wyższej wraz z przyporami i daszkami przyległymi) kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu” (1.062.535,53 zł netto, 1.306.918,70 zł brutto), objęte zostało dotacją: - Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 50.000 zł brutto,

- Miasta Racibórz w kwocie 400.000 zł brutto, - darowizną Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w kwocie 7.000 zł. W II etapie w 2022 roku „Wykonanie remontu elewacji (pomiędzy częścią wysoką oraz niską dachu) kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu” objęte zostało dotacją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 40.000 zł brutto.

W III etapie w 2022 rok zadanie pn. „Racibórz, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wymiana pokrycia dachu części niższej wraz z remontem więźby dachowej z XVIII w.” zostało dofinansowane w ramach programu OCHRONA ZABYTKÓW ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości 180.000 zł.

2 » Aktualności Piątek | 6 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
(um,
w)
(w)
fot. UM Racibórz fot. Czytelnik

Racibórz

» Czy aby zachować walory przyrodnicze rezerwatów przyrody należy je ogrodzić i pozostawić

ochronnych?

Ochrona czynna w śląskich rezerwatach przyrody w 2022 roku

Łężczok

W województwie śląskim znajduje się 65 rezerwatów przyrody i wiele z nich wymaga podejmowania ciągłych, okresowych bądź jednorazowych zabiegów ochronnych, dzięki czemu można zachować lub odtworzyć walory przyrodnicze, dla których ochrony zostały utworzone. Tzw. zabiegi ochrony czynnej przyrodnicy z katowickiej RDOŚ w 2022 roku przeprowadzili w 7 rezerwatach: Łężczok (gm. Nędza i Racibórz), Cisy Przybynowskie (gm. Żarki), Cisy nad Liswartą (gm. Herby), Cisy koło Sierakowa (gm. Ciasna), Góra Chełm (gm. Łazy), Dziobaki (gm. Ujsoły), Sokole Góry (gm. Olsztyn).

Wykaszanie łąk w Łężczoku

Mozaika siedlisk natural-

nych i półnaturalnych, których istnienie jest współzależne od koegzystencji z człowiekiem, to specyfika rezerwatu przyrody Łężczok. Jednym z podstawowych elementów przyrodniczych są tu łąki, które jednak są zbiorowiskami roślinnymi niestabilnymi ekologicznie i podlegają stałej sukcesji. Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania. Zabieg ten został przeprowadzony również w 2022 roku. Przyczyni się on do utrzymania zbiorowisk łąkowych, tym samym nie zajdzie proces ich degeneracji poprzez sukcesję w kierunku lasu.

Rezerwatowa ochrona cisów

Przedmiotem ochrony rezerwatów Cisy nad Liswar-

tą, Cisy Przybynowskie i Cisy koło Sierakowa jest naturalne siedlisko występowania cisa pospolitego. Jest to gatunek zagrożony, objęty ochroną prawną i zanikający w polskich lasach. W ramach działań ochronnych w ubiegłych latach przeprowadziliśmy zabiegi grodzenia miejsc jego naturalnego odnowienia nalotów, siewek, podrostów, wyjątkowo narażonych na zniszczenie wskutek zgryzania i zadeptywania przez zwierzęta leśne. Teraz w miejscu występowania młodych cisów usunięto konkurencyjne rośliny runa.

Usuwanie podrostu drzew w rezerwacie Góra Chełm i Dziobaki

Stanowiska storczyków w rezerwacie Góra Chełm i śnieżyczki przebiśniegu w rez. Dziobaki, są najbardziej narażone na zacienienie poprzez odrastający podrost drzew (młode klony, buki i jawory). Aby nie dopuścić do wycofywania się z terenów rezerwatów chronionych ro -

ZIELONA PRZESTRZEŃ dla samorządów

ślin, konieczne jest wycinane podrostu. Dzięki środkom pozyskanym z WFOŚiGW w Katowicach w tym roku prace mogły zostać wykonane w tym roku kolejny raz.

Barierki w rez. Sokole Góry

Presja turystyczna to wyzwanie z jakim mierzy się jurajski rezerwat Sokole Góry. Aby odpowiednio chronić teren rezerwatu przed niekontrolowanym ruchem turystycznym ważne jest jego kanalizowanie, tak aby osoby odwiedzające poruszały się po trasach wyzna-

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu na utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zieleni pod nazwą „ZIELONA PRZESTRZEŃ”. Program realizowany będzie w latach 2023-2024.

Celem konkursu jest utworzenie na terenie ogólnodostępnym, będącym we władaniu jednostki samorządu terytorialnego, terenów zieleni służących dostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb społecznych oraz umożliwienie społeczeństwu korzystania z ich walorów, zwiększając zaangażowanie społeczności lokalnej. Konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. (eco)

czonych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. W tym celu wykonane zostały barierki z informacjami, kierunkujące ruch pieszy. Dzięki temu nielegalne przedepty w rezerwacie, będą ulegać sukcesywnemu zanikowi poprzez samoregenerację terenu.

Oznakowanie śląskich rezerwatów dobiegło końca

Wszystkie rezerwaty w naszym województwie mają już tablice! W 2022 roku zakończyliśmy kilkuletnią wymianę

i uzupełnienie oznakowania rezerwatów. Ostatnie 10 tablic – informujących o nazwie rezerwatu i zakazach - zostało ustawionych w rezerwatach Lipowska (gm. Węgierska Górka i Ujsoły), Pilsko (gm. Jeleśnia) i Romanka (gm. Jeleśnia i Węgierska Górka).

Działania zabiegów ochronny czynnej i oznakowania rezerwatów zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Racibórz » WFOŚiGW w Katowicach rozstrzygnął IV edycję konkursu plastycznego na ekologiczny plakat dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i świetlic środowiskowych z zakresu efektów likwidacji niskiej emisji pt. „TAK dla CZYSTEGO POWIETRZA”.

Konkurs "TAK dla Czystego Powietrza" rozstrzygnięty

Jury przyznało łącznie 30 nagród i wyróżnień w sześciu kategoriach wiekowych. Na konkurs wpłynęły łącznie 284 prace uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i podopiecznych świetlic środowiskowych z województwa śląskiego. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, świetlic środowiskowych z terenu województwa śląskiego. Uczestników podzielono na sześć kategorii wiekowych: A – dzieci w wieku przedszkol-

nym, B 6-7 lat, C 8-9 lat, D 10-11 lat, E 12-13 lat oraz F 14-15 lat. Laureaci konkursu na ekologiczny plakat zadowoleni i szczęśliwi. Drony, hulajnogi, słuchawki i czytniki e-booków oraz zestawy do rysowania wręczali uroczyście: zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Adam Lewandowski oraz przewodnicząca Jury Konkursu – Aleksandra Kuszka.

Piątek | 6 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com WFOŚiGW « 3
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach same sobie? Czy konieczne jest prowadzanie na ich obszarach zabiegów
(eco)
(eco)
fot. RDOŚ
fot. M. Cichy/WFOŚiGW
Katowice

Kardynał Joseph Ratzinger w Krowiarkach

- W drodze z Góry św. Anny przeprawiliśmy się przez Odrę promem. Kardynał wspominał, że z podobnego promu korzystał kiedyś na rzece Inn w Bawarii. Zresztą on chętnie porównywał Bawarię do Śląska. Wspominaliśmy przy okazji naszą młodość. Byliśmy wtedy razem m.in. w Krakowie, na Jasnej Górze, we Wrocławiu i w Trzebnicy. Pojechaliśmy także do Krowia-

rek koło Raciborza, na jubileusz 25-lecia święceń ks. Leonarda Gajdy. Kardynał był bardzo ciekawy, jak obchodzi się u nas takie uroczystości. Nie uprzedzałem nikogo, że przyjadę nie sam, ale z samym prefektem Kongregacji Nauki Wiary. A gospodarze, zgodnie z tamtejszym zwyczajem, przysłali na granicę parafii specjalnie przystrojoną na powitanie biskupa brycz-

kę. Problem w tym, że było w niej tylko jedno biskupie miejsce. Prosiłem ks. kardynała, by usiadł na tym honorowym, przystrojonym kwiatami miejscu, a sam usiadłem na koźle obok pana, który powoził pojazdem. Prosiłem, żeby dał mi choć bat do potrzymania, żebym nie siedział bezczynnie. Już kończy się sezon wakacyjny, a Krowiarki odwiedziło wiele osób. Głównie, dlatego,

aby zobaczyć przepiękny pałac, ale czy Krowiarki są znane tylko z tej budowli? - wspominał to wydarzenie z 25 czerwca 1983 r. abp Alfons Nossol. - Kardynał Ratzinger przemówił pod koniec Mszy św., a na język polski tłumaczył arcybiskup Nossol. Po całej uroczystości ustawiła się procesja, na końcu której znajdowali się jubilat, arcybiskup i kardynał. Obiad przygotowa-

ła Maria Lasak z pomocą kilku parafianek. Był to tradycyjny śląski obiad z rosołem, kluskami śląskimi, roladą, pieczenią wieprzową, kotletami schabowymi i surówkami, w tym czerwoną i białą kapustą. Kardynał zjadł wszystko, niczego nie odmówił, a do kawy podano szpajzę. Po obiedzie goście pożegnali się z wszystkimi i ruszyli w drogę powrotną - informuje strona krowiarki.org

Kronika parafialna tak wspomina to wydarzenie: „Był upalny czerwcowy dzień. Nabożeństwo rozpoczęto procesją do kościoła na godz. 10.00. Śpiewano mszę Schuberta. Grała orkiestra z Pietrowic Wielkich. Kazanie wygłosił biskup ordynariusz Alfons Nossol i przywitał na ziemi śląskiej kard. Ratzingera”.

(w), fot. arch. parafii Krowiarki

Ustawa antylichwiarska już obowiązuje. TO KONIEC NACIĄGACTWA

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

- Polskie państwo nie pozwoli, aby lichwiarz nadużywał swojej przewagi i był bezkarny. Nie pozwolimy, by ludziom odbierano mieszkania, co było na porządku dziennym w poprzednim stanie prawnym – zapewnił minister Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że ustawa antylichwiarska przywraca elementarną sprawiedliwość i bezpieczeństwo finansowe Polaków.

- Koniec z lichwą. Dziś, tydzień przed świętami, ustawa antylichwiarska wchodzi w życie. Wchodzą zmiany obniżające poziom kosztów pozaodsetkowych nawet pięciokrotnie –podkreślił wiceminister Marcin Warchoł.

Jak zauważył wiceminister Marcin Warchoł, w 2011 r., za czasów rządów PO-PSL wpro -

wadzono korzystne zmiany prawne dla lichwiarzy. Wykreślono z przepisów przestępstwo lichwy i maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych.

Dotychczas wiele ofert pożyczek kusiło „zerowymi odsetkami”, choć w rzeczywistości umowy zawierały liczne opłaty dodatkowe, które znacząco podnosiły ostateczny koszt zaciąganego zobowiązania finansowego. Pożyczkodawcy wprowadzali różne prowizje czy opłaty za przygotowanie wniosku i umowy bądź za obsługę zobowiązania. Efekt? Rażąco wygórowana kwota do spłaty, a w przypadku niemożności zwrócenia długu powiększonego o dodatkowe koszty –spore problemy.

Zakupy na raty na jasnych zasadach

Nowelizacja kończy z dowolnością w doliczaniu dodatkowych prowizji i marży. Ich limit maksymalny zostaje ustalony na 45 proc. całkowitej kwoty zobowiązania w całym okresie trwania umowy. Jeśli okres kredytowania będzie obejmował 6 miesięcy, suma odsetek i kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 25 proc.

W przypadku spłaty przedterminowej konsument może oczekiwać od pożyczkodawcy proporcjonalnego zwrotu wszelkich opłat i kosztów związanych z pożyczką, jak prowizja czy ubezpieczenie.

Limit odsetek pozostaje na obecnym poziomie, czyli maksymalnie 20,5 proc. w skali roku.

Koniec drakońskich opłat Podobnie, jak w przypadku

zakupów na raty, zmieniają się zasady udzielania „chwilówek”. Dotąd rzeczywista roczna stopa oprocentowania sięgała czasami nawet kilkuset procent, co dla wielu konsumentów oznaczało niemożność spłaty zobowiązania.

Nowelizacja, dzięki obniżeniu kosztów pozaodsetkowych (m.in. opłat związanych z odroczeniem terminu spłaty pożyczki, jej nieterminową spłatą, ubezpieczeniem, pozyskiwaniem informacji dotyczących biorącego pożyczkę, wynagrodzeniem reprezentującego przy zawarciu umowy agenta bądź pośrednika itp.) oraz za sprawą zakazu „rolowania długów”, czyli zastępowania jednego długu kolejnym, ograniczy możliwość nakładania dodatkowych drastycznych opłat na klientów firm pożyczkowych.

Pożar w Kuźni Raciborskiej.

SYNA

Limit opłat maleje do 20 proc. kwoty zobowiązania w skali roku oraz do 45 proc. całkowitej kwoty zobowiązania w całym okresie kredytowania. Maksymalny możliwy limit odsetek od samej pożyczki nadal obowiązuje na poziomie 20,5 proc. w skali roku.

Koniec ze spłacaniemwygórowanych kosztów

Dotychczas prawo nie chroniło dostatecznie pożyczkobiorców. Padali oni ofiarą lichwiarzy, na wiele lat stając się niewolnikami zaciągniętych zobowiązań. Od dziś wysokość sumy pieniężnej, do której dłużnik poddaje się egzekucji, nie może przekraczać sumy kwoty pożyczki powiększonej o wysokość odsetek maksymalnych, obliczonych od pożyczonej kwoty za dany okres.

Nowe przepisy to realna ochrona

Nowe przepisy kładą kres sytuacjom, w których – przez często nagłe, nieprzewidziane trudności życiowe – Polacy tracili cały dorobek życia wskutek rażąco wysokich kosztów zaciągniętych pożyczek. Od teraz wszyscy konsumenci, którzy zdecydują się na takie zobowiązanie, będą mogli czuć się chronieni. To koniec ukrytych opłat dodatkowych i wypisanych małym drukiem wygórowanych kosztów zobowiązania. Działalność lichwiarzy przestaje być bezkarna, a państwo zyskuje realną możliwość zadbania o bezpieczeństwo Polaków. (gov)

dwa zastępy PSP oraz trzy zastę-

py OSP. W trakcie dojazdu strażaków na miejsce zgłaszający, który zamieszkuje sąsiednią posesję, wszedł do środka palącego się budynku, skąd wyciągnął 30-letniego mężczyznę. Okazało się, że był to jego syn. 30-latek nie był poparzo-

ny, uległ jednak zatruciu gazami pożarowymi. Po dojeździe strażaków udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego, które przewiozło go do szpitala.

W momencie dotarcia służb gaśniczych na miejsce, pożar w jednym z pomieszczeń był już mocno rozwinięty. Strażackie działania polegały na podaniu dwóch prądów w natarciu, wykonaniu tzw. resetu, a po opanowa-

niu sytuacji ugaszeniu ognia. Podano także trzeci prąd w obronie, celem ograniczenia rozprzestrzenienia się pożaru na konstrukcję dachową i izolację budynku. Straty materialne w tym zdarzeniu oszacowano na kwotę 150 000

złotych. Doszczętnemu spaleniu uległo pomieszczenie, w którym wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyną mogło być nieumyślne zaprószenie ognia.

4 » Aktualności Piątek
www.naszrybnik.com
| 6 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com,
Racibórz » 31.12.2022 r. odszedł do Pana ojciec święty Benedykt XVI. Jako kardynał Joseph Ratzinger i prefekt Kongregacji Nauki Wiary, zaprzyjaźniony z arcybiskupem seniorem Alfonsem Nossolem gościł w czerwcu 1983 r. w Krowiarkach. W parafialnej kronice zachowały się zdjęcia z tamtego wydarzenia.
URATOWAŁ
Racibórz » Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Powiatowego Stanowiska Kierowania w czwartek, 29 grudnia o godzinie 19.15. Ze zgłoszenia wynikało, że w Kuźni Raciborskiej przy ulicy Górniczej doszło do pożaru budynku. Z treści zgłoszenia wynikało, że w jednym z pomieszczeń budynku jednorodzinnego widoczne są płomienie, a w środku może znajdować się osoba poszkodowana. Na miejsce zadysponowano
OJCIEC
(greh),

USŁUGI

DMSERWIS Profesjonalna Naprawa Komputerów Usługi serwisowe komputerów stacjonarnych i laptopów z dojazdem do klienta. Usterki każdego typu. Pracuje na najwyższej jakości sprzęcie. Wieloletnie doświadczenie. Szybka diagnostyka i naprawa. Wypracowane najskuteczniejsze rozwiązania. Rzetelność, sumienność i uczciwe podejście. Oferuję także pomoc techniczną dla Seniorów. Zapraszam do kontaktu: Tel: 731 510 433, www.dmserwis.info.

OGŁOSZENIA DROBNE

ści firmy transportowej. Kupię lub wynajmę działkę o powierzchni ok. 50 arów, dobrze utwardzoną (firma posiada samochody ciężarowe). Właścicieli tego typu nieruchomości proszę o kontakt na numer 664451852. . tel.: 664451852. tel. kom.: 664451852.

Sprzedam mieszkanie

Sprzedam mieszkanie 3 pokojowe w Raciborzu przy ulicy Kossaka. 3 piętro w bloku 4 piętrowym. 63,6 m2 Łazienka i WC osobno. Czynsz -800 zł. Duży balkon typu loggia. Cena 285 tyś do negocjacji.. tel. kom.: 513708834. e-mail: ar1973@interia.pl.

PRACA

Sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym Poszukujemy na stanowisko – sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym. Nasze wymagania: Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, komunikatywność. Wiedza z zakresu motoryzacji, mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Oferujemy: zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenie, adekwatne do posiadanych kwalifikacji i doświadczenia, tel. kom.: 531148805. e-mail: biuro@autoczescidaro.pl.

MOTORYZACJA

SKUP-AUT RACIBÓRZ TEL.501-525-515 ZŁOMOWANIE 24H

Skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne ,bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi oraz samochody nierejestrowane w RP. także bez OC bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24H.TEL.500-714-15. tel.: 530-312-312. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@wp.pl. www. autodemont.pl.

SKUP AUT SRC.TEL.530-312-312 ZŁOMOWANIE KASACJA24H skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi, oraz samochody nierejestrowane w RP. także bez OC bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24H.TEL.500-714-15. tel.: 501-525-515. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.pl.

Skup samochodów - Aut - Gotówka Najlepsze Ceny !

SKUPUJEMY SAMOCHODY! *Skup samochodów sprawnych, zadbanych, *Skup Samochodów Uszkodzonych Powypadkowych, *Skupujemy samochody osobowe oraz dostawcze, *Posiadamy własny transport, *Płacimy go. tel.: 570500505. tel. kom.: 500760425. e-mail: auto-rybnik@wp.pl.

SKUP AUT RACIBÓRZ TEL: 692 191 585ZŁOMOWANIE!

Firma kupi każde auto bez wyjątku! Złomowanie nawet do 1500zł za tonę pojazdu. Kupujemy samochody w każdym stanie, z każdego rocznika. Zapewniamy dojazd do klienta, gotówkę od ręki. Wystawiamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji i firmach ubezpieczeniowych. Pracujemy 7 dni w tygodniu, działamy w całym powiecie raciborskim i okolicach.. tel.: +48692191585. tel. kom.: 692 191 585. e-mail: Skup.samochodow.raciborz@interia.pl

NIERUCHOMOŚCI

Kupię dom/Mieszkanie/Kamienicę

Kupię dom/Mieszkanie/Kamienicę - do ew. remontu. Gotówka. Pow.: 35- 60 m2. Do 10 km od Raciborza, telefon: 32 414 90 79, kontakt@pc-service.pl. tel.: 32 414 90 79. e-mail: kontakt@pc-service.pl.

Kupię działkę inwestycyjną

Pilnie poszukuję terenu w Raciborzu i okolicach, na którym jest możliwość prowadzenia działalno-

Położenie i opis nieruchomości Nieruchomość położona jest w Babicach. Działka użytkowana rolniczo, położona w otoczeniu terenów rolnych, leśnych i żwirowni. Nieruchomość obciążona hipoteką umowną zwykłą – wpis w KW z 1933 roku. 3. Przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego położona jest w: terenach powierzchniowej eksploatacji kruszyw naturalnych 3PE.

zostało zamieszczone: na stronie internetowej urzędu gminy www.nedza.pl w zakładce ogłoszenia urzędu i na bip.nedza.pl w zakładce przetargi na mienie gminne, wywieszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Nędzy oraz w sposób zwyczajowo przyjęty. 9. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

Szczegółowe informacje można uzyskać w godzinach pracy urzędu w siedzibie Urzędu Gminy w Nędzy w pokoju nr 10 lub telefonicznie pod numerem 32/ 66 60 480.

Termin złożenia wniosków przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami upłynął 19.12.2022 r.

Piątek | 6 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 5
GABINET STOMATOLOGICZNY Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383 REKLAMA USG RACIBÓRZ lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1 Tel. 32 724-24-20 tel. mob: 604-347-669 www.usg-raciborz.pl REKLAMA WÓJT GMINY NĘDZA, 47-440 NĘDZA, UL. JANA III SOBIESKIEGO 5 ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU 1. Oznaczenie nieruchomości według ewidencji gruntów księgi wieczystej Nieruchomość oznaczona ewidencyjnie jako:
2.
4. Forma
5. Cena
6. Wadium
r. 7. Termin miejsce przetargu 27.02.2023 r. Urząd Gminy w
ul.
III
5, sala narad, godz.
8. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu Ogłoszenie
działka nr 264/3 (k.m.2) obręb Babice o pow. 0,8899 ha zapisanej w księdze wieczystej GL1R/00006737/4 Sądu Rejonowego w Raciborzu.
zbycia nieruchomości Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej.
wywoławcza 250.000,00 zł - zwolnione z VAT
15.000,00 zł do dnia 21.02.2023
Nędzy
Jana
Sobieskiego
10.00
o przetargu
OGŁOSZENIE Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl. Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.
REKLAMA REKLAMA
REKLAMA OGŁOSZENIE Burmistrz Krzanowic informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Krzanowicach oraz Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.krzanowice.pl w zakładce Nieruchomości, zamieszczony jest wykaz nieruchomości przeznaczonej do najmu. OGŁOSZENIE POŻYCZKI - SZYBKO Z KOMORNIKIEM tel. 32-260-00-33 516-516-611 Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o REKLAMA
REKLAMA

10.01 (WTOREK) GODZ. 18.00

RCK DK STRZECHA WERNISAŻ WYSTAWY MADONNY ŚWIATA

Wstęp wolny

12.01 (CZWARTEK) GODZ. 18.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

W PUNKT. SŁAWEK GRUCA. WYSTAWA MALARSTWA.

15.01 (NIEDZIELA) GODZ. 16.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

MALUCHY W KRAINIE

DŹWIĘKU – KARNAWAŁ

MALUCHY W KRAINIE

DŹWIĘKU zapraszają dzieci i rodziców na wyprawę w rozkołysany i roztańczony świat muzyki i zabawy. Tym razem proponujemy najmłodszym klimaty balu przebierańców. Jeżeli macie ochotę, zachęcamy do zabawy w przebierańców - kto wie, może sala wypełni się małymi i dużymi wróżkami, zwierzątkami, motylkami,  królewnami, rycerzami czy superbohaterami?

28.01 (SOBOTA) GODZ. 18.00

DLA DOROSŁYCH

Serdecznie zapraszamy na pierwsze po nowym roku spotkanie w ramach cyklu „W punkt”. Gościem naszego saloniku artystycznego będzie artysta malarz Sławek Gruca. Podczas wydarzenia zostanie uroczyście otwarta wystawa obrazów, a z ich autorem porozmawiamy m.in. o inspiracjach, technice jaką stosuje, tematyce prac.

*Bilety

Uwielbiana przez widzów komedia „Przygoda z ogrodnikiem” (tyt. oryg. „Self Help”) w zupełnie nowej odsłonie. W rolach głównych ponownie Anna Mucha i Michał Sitarski.

Bilety w cenie 140,- 90,- do nabycia w kasach RCK oraz na biletyna.pl www.rck.com.pl

Wstęp wolny

SZPINAK Z WARZYWAMI

ŚMIETANIE

(użyłam 10%) pieprz mielony

Sposób przygotowania: Na patelni rozpuścić masło, następnie dodać zamrożony szpinak i włoszczyznę. Całość lekko podsmażyć, dodać łyżeczkę soli i przykryć. Następnie całość dusić aż warzywa zmiękną. Po tym czasie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz gałkę muszkatołową. Wszystko zamieszać, wlać śmietanę i leciutko zagotować (bez przykrycia) Na końcu doprawić pieprzem i w razie konieczności solą.

www.smakiweroniki.pl

Piątek | 6
|
www.naszrybnik.com 6 » Rozrywka
stycznia
www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com,
w cenie 15 zł (dzieci), 25,(dorośli) 21.01 (SOBOTA) GODZ. 16.00 I 19.30 RCK RDK, UL. CHOPINA 21 PRZYGODA Z OGRODNIKIEM – SPEKTAKL
| RCK
|
RDK (Chopina 21)
RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury
RCK RDK, UL. CHOPINA 21 OPERETKA & MUSICAL – BAŚŃ
Usłyszycie
...................................................................................................... *Honorowane raciborskie karty:
60+’’,
RCK zastrzega
Do śmietanki można również dodać 80 g sera pleśniowego typu gorgonzola. Chcąc bardziej zagęścić potrawę, proponuję śmietankę zamienić na ser mascarpone lub serek czosnkowy. Składniki dania: • 450 g mrożonego szpinaku w liściach • 450 g mrożonej włoszczyzny 1 łyżka masła 1 kopiasta łyżeczka soli 3 duże ząbki czosnku 0,5 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej 250 ml słodkiej śmietanki
Za sprawą wspaniałych artystów przeniosą się Państwo do cudownego i wyjątkowego świata Operetki i Musicalu, pełnego miłości, czułości, wzruszeń, namiętności, gorących pocałunków...
Państwo najpiękniejsze i najznakomitsze melodie muzycznego króla walca Johanna Straussa jak również Emmericha Kalmana, Franza Lehara, Paula Abrahama. Bilety w cenie 80,-
,,Senior
,,Rodzina+’’
sobie prawo do zmian w programie.
W
REKLAMA

Mona Tusz z oszczędności. Radni oburzeni, Wacławczyk ripostuje

25 tys. zł, jakie miasto wyda na mural Mony Tusz na prywatnej kamienicy przy placu Księżnej Ofki Piastówny, pochodzi z oszczędności wydziału promocji. Tańsze niż zakładano były Dni Raciborza orazdzięki połączeniu imprez - gala kultury z rozdaniem nagród dla wolontariuszy i koncertem dla hospicjum.

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk tłumaczył, że Mona Tusz to topowa artystka, a wynagrodzenie, jakiego zażądała, jest niskie jak na twórczynię tego formatu. Z pomysłem przyszli do niego urzędnicy. Zgodził się.

Opozycyjni radni z rządzących klubów byli jednak zaskoczeni obrotem sprawy, a konkretnie tym, że: ƒ nikt ich o muralu nie informował, choć to przecież Rada Miasta akceptuje wydatki; ƒ mural przy pl. Księżnej Ofki Piastówny powstaje na prywatnej kamienicy; ƒ w zimie tworzy się malowidło, choć – co podkreślał radny Piotr Klima - są inne ważniejsze potrzeby w mieście, na które nie ma pieniędzy.

Radna Ludmiła Nowacka wyraziła obawy, że każdy teraz przyjdzie i powie, iż chce mural na ścianie, bo tak będzie ładnie. - Nie kwestionujemy artystów, nie oceniamy efektów ich pracy, ale chodzi nam o przyzwolenie malowania murali na prywatnych kamieniach. To już budzi naszą wątpliwość - uznała. Jej zdaniem forum komisji oświa-

ty jest odpowiednie, by o takich wydatkach uprzedzić.

M. Lenk dodał, że traktowanie radnych jest niepoważne. D. Wacławczyk ripostował, że Mirosław Lenk, kiedy był prezydentem, też nie pochwalił się nikomu, iż zlecił mural na betonowej przystani, nota bene pierwszy, jaki powstał w Raciborzu. Dziwił się też, że radni chcą decydować za artystów, co ma być tematem muralu, wchodząc nadmiernie w kompetencje urzędników.

Do dyskusji włączył się przewodniczący Rady Marian Czerner, mówiąc, że to tak jakby ktoś, komu podoba się sztuka nowoczesna, dostał zupełnie inny gatunek, bo artysta miał czas i wykonał pracę taniej.I mam brać, choć mi to nie pasuje - podsumował.

- Jak pan siedział, tu, gdzie dziś my siedzimy, to walczył pan o mieszkania dla młodych, o likwidację pieców na węgiel, a odkąd pan jest prezydentem, to nie słyszałam nic o mieszkaniach, nic o piecach, ale promocja się rozwija - dodała radna Justyna Poznakowska.

Poszło też o - jak to ujętouśmieszek na twarzy wiceprezydenta Wacławczyka, deprymujący na sesji radnego Lenka. - Pana buta przy odpowiedziach jest żenująca. Niech pan pamięta, że prezydentem się bywa, a człowiekiem trzeba być do końca - oceniła Wacławczyka wspomniana radna Poznakowska.

Piątek | 6 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 7 REKLAMA REKLAMA U Pana Darka w Sowie KSIĘGARNIA CZYNNA pon.-pt. 9.00-17.00 sobota 9.00-13.00 REKLAMA
Racibórz » Radnych rządzących klubów Razem dla Raciborza i Niezależnych M. Fity zaskoczył powstający mural przy pl. Księżnej Ofki Piastówny oraz źródło jego finansowania. Na sesji doszło do kłótni.
(waw)

Racibórz » Kolejny projekt z budżetu obywatelskiego 2021 nie ruszył z miejsca, bo w postępowaniu o zamówienie publiczne najwyżej punktowany oferent zażądał więcej niż planowano przeznaczyć.

Średniowieczny tor przeszkód pod

Oborą droższy niż przewidywano

Budowa średniowiecznego toru zabaw przy grodzie wraz z wykonaniem dokumentacji projektowej miała kosztować 180 tys. zł. Najtańszy oferent, firma Baugart z Knurowa, zażądała 196,8 tys. zł. Organizujące postępowanie Arboretum Bramy Morawskiej musiało je unieważnić. Przedmiotem zamówienia

było zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji nawiązującej stylistyką do epoki wczesnego średniowiecza wraz z ogrodzeniem w formie drewnianej palisady. Chodziło konkretnie o pięć eksponatów służących przybliżeniu gier i zabaw tej epoki, tablicy z regulaminem, dwuspadowej wiaty, 6 ławek, kosza na śmie-

ci oraz wspomnianej palisady.

Zaplanowano: domek na kurzej stopce wsparty na 4 dębowych balach, szkielet statku Wikingów, beczkę do łowienia rybek, równoważnię i klatkę.

Palisada ma być z kłód sosnowych długości 250 cm z furtką umożliwiającą wejście na teren ekspozycji.

Racibórz » Był entuzjazm, społeczne zaangażowanie, radość z wyników, a dziś zostały pytania, co dalej z projektami, droższymi w realizacji niż zakładano? W budżecie na 2023 r. w ogóle nie wpisano obywatelskiego dzielenia pieniędzy, bo w kasie przy Batorego się nie przelewa.

Inflacja

Co dalej z projektami budżetu obywatelskiego w Raciborzu? To zasadnicze pytanie postawił Tomasz Cofała (na zdj.), radny powiatowy, który pojawił się na ostatniej sesji Rady Miasta. Cofała od lat angażuje się w projekty z budżetu obywatelskiego, m.in. rewitalizację parku im. Miasta Roth.

Na realizację czekają zwycięskie projekty z 2021 r. To tężnia na Ostrogu (miała kosztować milion, dziś mowa o nawet 5 mln zł), plac zabaw leśne ludki przy Mysłowickiej (4 stycznia poznamy wynik trzeciego już przetargu, w pierwszym nie było chętnego, w drugim zażądał więcej niż 253 tys. zł, które zdobył projekt) oraz średniowieczny tor zabaw przy grodzie pod Oborą (w listopadzie postępowanie unieważniono, bo oferent z najwyższą liczbą punktów zażądał więcej niż przyznane 180 tys. zł).

W kolejce na realizację czekają cztery kolejne, z tegorocznego rozstrzygnięcia. To:

ƒ Bezpieczna ścieżka pieszo-rowerowa Nowe Zagrody - 950 tys. zł, lokalizacja to al. o. Johanessa Leppicha (biegnie równolegle do ul. Jana Pawła II, od Ocickiej do kościoła Matki Bożej) i ul. Żorska;

ƒ Szkolny plac zabaw SP 1 Ostróg - 300 tys. zł;

ƒ Oświetlenie boiska LKS 07 Markowice - 208 965,86 zł;

ƒ Estadio de Tuwima, schody na boisko sportowe na Ocicach - 20 tysięcy złotych. Pytania o budżet obywatel-

ski, to pytania o kondycję finansów publicznych Raciborza. Zadania przesunięto do realizacji na 2023 r., ale to nie gwarantuje, że autorzy projektów będą się cieszyć z przecięcia wstęgi. Oferenci w przetargach muszą się zmieścić w założonych cenach, bo prezydent nie zamierza zwiększać finansowania, czyli dopłacać. Mówił na sesji, że dla autorów projektów to wyraźny znak - należy dokładnie szacować koszty!

Przy tężni na Ostrogu będzie to trudne. Projekt jest ambitny, w kształcie wytyczonym przez studentów raciborskiej uczelni, ale w ślad za tym drogi. Z planowanego miliona zrobiły się miliony, trudne do wygrzebania w budżecie, skoro wszędzie są braki.

Kryzys i inflacja zaskoczyła wszystkich, ograniczając możliwości inwestowania w wielu obszarach. Prezydent zapalił jednak światełko nadziei. Mówił na sesji o "trochę innym podejściu wykonawców", czyli

mniejszych żądaniach finansowych firm budowlanych i usługodawców.

Radny Cofała chciał, by radni miejscy monitorowali realizację projektów budżetu obywatelskiego. Radny Michał Kuliga wskazał na urzędników, którzy je oceniają, dając do zrozumienia, że dokładniejszej analizie należy poddać kwestię kosztów. Radny Henryk Mainusz dodał, że w budżecie miasta były wolne środki, przenoszone z roku na rok. Można więc było zwiększać finansowanie, czyli dokładać tam, gdzie brakuje. - Jest za to narracja, że my wszystko blokujemy. Tymczasem nie ma projektów, które zablokowaliśmy. Gdyby nie było zgody rady miasta na nowy żłobek, to on by nie powstał - powiedziała radna Anna Szukalska, nawiązując do najważniejszej w tej kadencji linii sporu w raciborskim samorządzie.

Zadanie przeniesione na przyszły rok. Arboretum ogłosi kolejne postępowanie mające wyłonić wykonawcę.

(red.), fot. materiały przetargowe Arboretum BM

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl

Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66

e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

REKLAMA: e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

8 » Aktualności
Piątek | 6 stycznia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com REKLAMA
przydusiła
Na projekty brakuje pieniędzy
raciborski budżet obywatelski.
Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.
(waw)