Page 1

M O D A

F O T O G R A F I A

M O D E L I N G

L I F E S T Y L E

B A C K S T A G E

WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK

2011

nikt

Gdy

niepatrzy NASZA SESJA!

IRIS VAN HERPEN LOUBOUTIN POLAK KAWAŁKO FRANKO ZNYK HOLUB GÓRA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA RYŻEK


phone 22.256.81.37

calvinklein.com


watches

swiss made


Marka dostępna w pracowni optycznej A. I. Burlińscy Legionowo, ul. Zwycięstwa 1 tel. +48 22 784 50 57 kom: +48 691 032 099 www.okularniaburlinscy.pl

Najnowsze kolekcje światowych marek, profesjonalny dobór, badanie wzroku. Gabinet wyspecjalizowany w wykonywaniu okularów progresywnych


I

FABRIKON EDITORIAL

ŁUKASZ KAUGAN wydawca / Publisher dyrektor kreatywny / Creative Director lukasz.kaugan@fabrikon.pl BARBARA ŚWIĘCZKOWSKA redaktor naczelna / Editor-in-chief barbara.swieczkowska@fabrikon.pl MAGDALENA WACHOL zastępczyni redaktor naczelnej Vice Editor-in-chief magdalena.wachol@fabrikon.pl RITA CANDELA zastępczyni redaktor naczelnej Vice Editor-in-chief rita.candela@fabrikon.pl TOMASZ MOSTOWSKI grafik / Layouter tomasz.mostowski@fabrikon.pl MAGDA DALSKA fotoedytor / Photoeditor magda.dalska@fabrikon.pl KAROLINA JACAK redaktor działu Fashion / Fashion Editor karolina.jacak@fabrikon.pl PIORT MACZUGA redaktor działu Movie / Movie Editor piort.maczuga@fabrikon.pl ALEKSANDRA URBANOWSKA

Jesteśmy interaktywni!

redaktor działu Make-up / Make-up Editor aleksandra.urbanowska@fabrikon.pl MONIKA RYBARCZYK redaktor działu Modeling / Modeling Editor monika.rybarczyk@fabrikon.pl RÓŻA STAWIEREJ

PLANUJĄC TRZECI NUMER POSTANOWILIŚMY ROZWINĄĆ NASZE SKRZYDŁA. PO PIERWSZE – WYPRODUKOWALIŚMY NASZĄ PIERWSZĄ, REDAKCYJNĄ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ. EFEKTY NASZEJ PRACY MOŻECIE ZOBACZYĆ NA OKŁADCE, JAK RÓWNIEŻ NA ROZKŁADÓWKACH WEWNĄTRZ MAGAZYNU. PO DRUGIE – PODŁĄCZYLIŚMY DO PISMA ZAWARTOŚĆ MULTIMEDIALNĄ. DZIĘKI TEMU MOŻECIE OBEJRZEĆ DODATKOWE ZDJĘCIA Z NASZEJ SESJI, KTÓRE ZESTAWIONE RAZEM (DYPTYK) TWORZĄ ARTYSTYCZNĄ CAŁOŚĆ. ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA FILMU Z KULIS SESJI.

redaktor działu Hairstyles / Hairstyles Editor roza.stawiereja@fabrikon.pl WSPÓŁPRACOWNICY Rafał Błaszkiewicz, Bartek Indyka, Ewa Kosińska, Marta Kuba, Michał Michalik, Jarosław Szymczuk, Katarzyna Żyszkiewicz REKLAMA / ADVERTISING Marcin Drożdż, Sales Director marcin.drozdz@fabrikon.pl, reklama@fabrikon.pl

W TYM NUMERZE PRZEDSTAWIAMY KOLEJNYCH WYBITNYCH TWÓRCÓW. WŚRÓD NICH ZNAJDZIECIE RADKA POLAKA I OLĘ KAWAŁKO, KTÓRZY SĄ JUŻ DOJRZAŁYMI ARTYSTYCZNIE TWÓRCAMI. PRZYGOTOWALIŚMY OBSZERNĄ RELACJĘ Z MERCEDES-BENZ FASHION WEEK BERLIN. MOŻECIE ZOBACZYĆ M.IN. JAK FOTOGRAF TERRY RICHARDSON PRACUJE Z MODELKĄ JESSICĄ STAM ORAZ POZNAĆ NAJNOWSZE KREACJE IRIS VAN HERPEN, KTÓREJ KOLEKCJA ZOSTAŁA UZNANA ZA NAJLEPSZĄ ZAPREZENTOWANĄ PODCZAS TEGO TYGODNIA MODY. PO RAZ PIERWSZY NA ŁAMACH FABRIKONU DEBIUTUJE DZIAŁ DESIGN, KTÓRY ADRESUJEMY DO PROJEKTANTÓW GRAFICZNYCH, ILUSTRATORÓW, TYPOGRAFÓW, ARCHITEKTÓW I TWÓRCÓW WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO. NIE ZAPOMINAMY RÓWNIEŻ O PLANOWANYM DZIALE SOUNDVIBES. OBIECUJEMY TEŻ CIĄG DALSZY DZIAŁU CREATIONS I LIFESTYLE.

Justyna Danielska, Account Manager justyna.danielska@fabrikon.pl ADRES REDAKCJI / OFFICE ADDRESS:

FabrikonMagazine.com e–mail: redakcja@fabrikon.pl

PRACUJEMY RÓWNIEŻ NAD PIERWSZYM NUMEREM FABRIKON FACE, KTÓRY BĘDZIE JEDYNYM W POLSCE PISMEM PUBLIKUJĄCYM NOWE TWARZE W MODELINGU. ZA NAMI PIERWSZE CASTINGI, PRZED NAMI KOLEJNE, NA KTÓRE ZAPRASZAMY MODELKI I MODELI. W DZIALE MODELING, ZNAJDZIECIE WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT. PRZYPOMINAMY, ŻE FABRIKON STUDIO JEST DO WASZEJ DYSPOZYCJI. NAJCIEKAWSZE ZDJĘCIA ZREALIZOWANE W NASZYM, REDAKCYJNYM STUDIU POKAŻEMY WKRÓTCE W SPECJALNIE PRZYGOTOWANYM DZIALE – TWÓRZ I POKAŻ SIĘ.

Redakcja Fabrikon MAGAZINE ul. Tarnowiecka 54 lok. 20,

ŁUKASZ KAUGAN

01-174 Warszawa, Poland

DYREKTOR KREATYWNY, WYDAWCA

tel/fax: +48 (22) 610 51 14 tel.: +48 609 11 12 13 WYDAWNICTWO / PUBLISHING HOUSE Ca Studio, ul. Fieldorfa 10/80, 03-984 Warszawa, Poland, info@castudio.pl PROJEKT MAKIETY / MAGAZINE LAYOUT StudioInternetowe.pl

I

FABRIKON

Oznaczenie interaktywnych stron Jeśli zobaczysz zielony prostokąt na górze strony, oznacza to, że strona zawiera elementy interaktywne np. dodatkowe zdjęcia, informacje czy film video...

ZDJĘCIE NA OKŁADCE / COVER PHOTO ŁUKASZ KAUGAN, WWW.KAUGAN.PL

12

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

Zobacz nas też na Facebooku: www.facebook.com/Fabrikon


I

FABRIKON SPIS TREŚCI

M O D A

F O T O G R A F I A

M O D E L I N G

L I F E S T Y L E

B A C K S T A G E

ZDJĘCIE Z OKŁADKI/PHOTO COVER: FOTO/PHOTO: ŁUKASZ KAUGAN, MODELKI/MODELS: SARA MARIA, KARO KŁOS, MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURY/HAIR: MARTA MARCINKOWSKA

WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK

SPIS TREŚCI

2011

NR3

nikt

Gdy

niepatrzy NASZA SESJA!

03

IRIS VAN HERPEN LOUBOUTIN POLAK KAWAŁKO FRANKO ZNYK HOLUB GÓRA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA RYŻEK

START Editorial12

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2011

ZAPROSILI NAS: Transatlantyk, Degażeria, Jestem widoczny, Ostróda Reggae Festival52

SESJA NUMERU: Gdy nikt nie patrzy18 CZY ZASTANAWIALIŚCIE SIĘ KIEDYŚ, CO DZIEJE SIĘ W STUDIU ZDJĘCIOWYM PO WYJŚCIU FOTOGRAFA? PREZENTUJEMY SESJĘ NIE DO KOŃCA KONTROLOWANĄ. ZAPRASZAMY DO PODGLĄDANIA.

MISTRZOWSKIE UJĘCIA: Radek Polak58 FOTOGRAF, KTÓRY NIE BOI SIĘ KONTROWERSYJNYCH TEMATÓW ANI TRUDNYCH BOHATERÓW. WIE, ŻE W KAŻDYM Z NAS SPOTYKAJĄ SIĘ PIERWIASTKI PRZESZŁOŚCI I RZYSZŁOŚCI.

Backstage z sesji30 EXCLUSIVE: Mercedes-Benz Fashion Week Berlin34 WYDARZENIE SKUPIAJĄCE NIE TYLKO ZNANYCH PROJEKTANTÓW ORAZ OSOBISTOŚCI ŚWIATA MODY, LECZ TAKŻE BLOGERÓW I MŁODYCH FASHIONISTÓW.

14

KALEJDOSKOP82 BUTIK: Christian Louboutin85 BUTY OD CHRISTIANA LOUBOUTIN'A TO OBIEKT POŻĄDANIA KAŻDEJ MODNEJ I WYTWORNEJ KOBIETY. MISTRZ OD LAT ZASKAKUJE SWOJĄ POMYSŁOWOŚCIĄ ORAZ DOBOREM NOWYCH, CIEKAWYCH MATERIAŁÓW, KTÓRE CZYNIĄ JEGO BUTY MAŁYMI DZIEŁAMI SZTUKI.

FASHION GALERIA: Aleksandra Kawałko PRZEPADA ZA SZYBKIM MIEJSKIM TEMPEM ŻYCIA. W INSPIRACJACH ZMIENNA, LECZ WIERNA MINIMALIZMOWI, BO NIE LUBI PRZESADY, A JUŻ NA PEWNO NIE W MODZIE. W PRACY INTERESUJĄ JĄ PRZEDE WSZYSTKIM DETAL I EKSPERYMENTY Z FORMĄ, ALE ZAWSZE Z ZACHOWANIEM FUNKCJONALNOŚCI UBRANIA.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

75 INTERNET: Moda w sieci88 PRZEDSTAWIAMY MODOWYCH BLOGERÓW, KTÓRZY TWORZĄ SWOJE MIEJSCA W SIECI, BY INSPIROWAĆ INNYCH.

BUTIK: Kolorowy zawrót głowy92 INWAZJA KOLOROWYCH ZEGARKÓW ZMUSZA NAS DO NOSZENIA TYCH TYKAJĄCYCH PRZEDMIOTÓW I TO NIEKONIECZNIE W POJEDYNKĘ.

PHOTO GALERIA: Wiktor Franko95 W SWOJEJ PRYWATNEJ, NIEKOMERCYJNEJ TWÓRCZOŚCI WYKORZYSTUJE KLASYCZNE FORMY FOTOGRAFICZNE, SKUPIAJĄC SIĘ NA FOTOGRAFII ANALOGOWEJ. W PRACY Z APARATEM NAJBARDZIEJ POCIĄGA GO ATMOSFERA I KLIMAT – ASPEKTY TECHNICZNE UMYŚLNIE DEPRECJONUJE.


I

FABRIKON SPIS TREŚCI

KALEJDOSKOP102

KALEJDOSKOP162

WARSZTAT: Techniki szlachetne104

NOWOŚCI: Retro inspiracje164

W DOBIE WSZECHOBECNEGO PHOTOSHOPA I FOTOGRAFII CYFROWEJ, W CZASACH, GDY KAŻDY MOŻE WYKONAĆ NIEZLICZONĄ ILOŚĆ ZDJĘĆ I OGLĄDAĆ JE TYLKO NA EKRANIE KOMPUTERA, NIEWIELE OSÓB MA ŚWIADOMOŚĆ, JAK NIEZWYKŁA JEST SZTUKA FOTOGRAFII.

JESIEŃ NIE MUSI BYĆ PONURA I NUDNA! W TRAKCIE CHŁODNYCH DNI ODMIEŃ FRYZURĘ LOKAMI RODEM Z LAT 40., A KOSMETYCZKĘ UZUPEŁNIJ O KOLOROWE KOSMETYKI.

INSPIRACJE:166 Bez granic, Alexander Turnbull

MOVIE GALERIA: José Luis Alcaine 

109

HISZPAŃSKI OPERATOR OBRAZU URODZONY W 1938 R. KSZTAŁCIŁ SIĘ W TANGIER'S FRENCH LYCEE REGNAULT W MAROKU. OD KOŃCA LAT 80. STALE WSPÓŁPRACUJE Z PEDRO ALMODÓVAREM, A JEGO STYL JEST WYRAŹNIE ROZPOZNAWALNY W FILMACH HISZPAŃSKIEGO MISTRZA.

KALEJDOSKOP116 WYWIAD: Wiesław Znyk118 JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH POLSKICH DŹWIĘKOWCÓW. PONAD 30 LAT DOŚWIADCZENIA, PRACOWAŁ PRZY WIELU FILMACH I SERIALACH. OPOWIADA NAM O SWOICH NAGRODACH, POLSKIEJ KINEMATOGRAFII ORAZ WPADCE Z „WIEDŹMINEM”.

FELIETON: Polscy niezależni

122

KINO NIEZALEŻNE W POLSCE PRZEŻYWA WŁAŚNIE SWÓJ RENESANS. NAZYWANE CZĘSTO OFFOWYM I, NIESŁUSZNIE, AMATORSKIM, JEST NAJCZĘŚCIEJ REALIZOWANE PRZY NISKICH BUDŻETACH, JEDNAK CECHUJE SIĘ NIEPOWTARZALNYM AUTORSKIM CHARAKTEREM I BRAKIEM KOMERCJI.

DESIGN

MAKE-UP GALERIA: Dorota Kościukiewicz-Markowska135 PODCZAS SIEDMIU LAT SPĘDZONYCH W MEKSYKU PRACOWAŁA M.IN. JAKO GŁÓWNY WIZAŻYSTA MARKI SHISEIDO, DYREKTOR ARTYSTYCZNY CZASOPISMA „CLARA” ORAZ DYREKTOR KREATYWNY I MAKIJAŻYSTA PRZY NIEZLICZONYCH SESJACH ZDJĘCIOWYCH.

NOWOŚCI: Przypraw się kolorami144 WARSZTAT: Makijaż Nude, Julita Jaskółka146 W CZASACH, GDY NIE BYŁO JESZCZE RETUSZU KOMPUTEROWEGO, MODELKI PYTANE O TO, CO ROBIĄ, ŻE WYGLĄDAJĄ NA ZDJĘCIACH TAK PIĘKNIE I NATURALNIE, W CHWILACH SZCZEROŚCI ODPOWIADAŁY JAK VERONICA WEBB: „TRZEBA DWÓCH GODZIN I DWUSTU DOLARÓW. SAMA NIE POTRAFIŁABYM UZYSKAĆ TAKIEGO WYGLĄDU”.

POKAŻ SWOJĄ WALIZKĘ: Aleksandra Chądzyńska150 POLOT, FANTAZJA ORAZ NIEZWYKŁA PRECYZJA. TERAZ MOŻESZ POZNAĆ TAJNIKI IDEALNEGO MAKIJAŻU. SPRAWDŹ, CO W SWOJEJ WALIZCE MA PROFESJONALISTKA.

KARIERĘ ZAWODOWĄ ROZPOCZĘŁA W WIEKU 21 LAT,OD PRACY NAD SESJAMI ZDJĘCIOWYMI. W 2008 R. WYGRAŁA OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA MAKIJAŻU, W 2009 R. ZAJĘŁA PIERWSZE MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POLSKI W MAKIJAŻU PROFESJONALNYM. W TYM SAMYM ROKU ZDOBYŁA SREBRNY MEDAL W ŚWIATOWYCH MISTRZOSTWACH MAKIJAŻU.

TEGOROCZNY ABSOLWENT AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH WE WROCŁAWIU. LUBI RUCH I MIASTO, ALE JEDNOCZEŚNIE MARZY O DOMKU NA WSI Z HAMAKIEM, SADEM I ZAPACHEM ŚWIEŻO KOSZONEJ TRAWY. JEGO WŁASNE PROJEKTY PODOBAJĄ MU SIĘ PRZEZ OKOŁO...

KALEJDOSKOP132

16

MODELING

KALEJDOSKOP142

NIEZBĘDNIK ARTYSTY: Aleksandra Bucholc152

GALERIA: Piotr Holub124

W 2010 R. OTRZYMAŁ TYTUŁ NORTH EASTERN HAIRDRESSER OF THE YEAR. PRACOWAŁ W PROGRAMACH TELEWIZYJNYCH TAKICH JAK THE GREAT BRITISH HAIRDRESSER I GOK WAN. JEST CZŁONKIEM TEAMU MATRIX. W WIEKU 30 LAT, PRACUJE Z CELEBRYTAMI.

HAIRSTYLES

GALERIA: Robert Ryżek175 STUDENT DZIENNIKARSTWA NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM. JEST ZNANĄ TWARZĄ NA POLSKICH WYBIEGACH. STAŁY UCZESTNIK FASHION WEEK POLAND ORAZ WARSAW FASHION STREET.

KALEJDOSKOP182 FABRIKON FACE: Szansa na sukces184 NAGRODA: Czytelniczka na sesji188 DAGMARA WZIĘŁA UDZIAŁ W NASZYM REDAKCYJNYM KONKURSIE I ZAPROSILIŚMY JĄ DO STUDIA FABRIKONU NA SESJĘ.

RAPORT: Agencje modelingowe190 RUBIK, JAC, STRUSS, BIJOCH, JAGODZIŃSKA, FRĄCKOWIAK – TO TYLKO NIEKTÓRE POLSKIE TOP MODELKI ZNANE NA CAŁYM ŚWIECIE. TAJEMNICA ICH SUKCESU? WYBÓR ODPOWIEDNIEJ AGENCJI.

GALERIA: Kajetan Góra155 ZAJMUJE SIĘ STYLIZACJĄ FRYZUR I PERUK ORAZ CHARAKTERYZACJĄ. STYLIZOWAŁ M.IN. FAYE DUNAWAY, KIRSTEN VANGSNESS, FREDDY RODRIGUEZ, SOPHIE ELLIS BEXTOR, EDYTĘ GÓRNIAK, JUSTYNĘ STECZKOWSKA, MANDARYNĘ, OLĘ SZWED ORAZ ANIĘ PISZCZAŁKĘ.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

EXTRA OGŁOSZENIA DROBNE

198

STREFA ART

200

STREFA PRO

202


I

FABRIKON SESJA NUMERU

+

nikt

Gdy

niepatrzy ŁUKASZ KAUGAN

18

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


STRONY INTERAKTYWNE! PLAY: ZOBACZ FILM WIDEO EXTRA: WIĘCEJ ZDJĘĆ Z SESJI

+

PLUS: KLIKNIJ NA IKONKĘ OBOK APARATU I ZOBACZ ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ MODELKI

CZY ZASTANAWIALIŚCIE SIĘ KIEDYŚ, CO DZIEJE SIĘ W STUDIU ZDJĘCIOWYM PO WYJŚCIU FOTOGRAFA? PREZENTUJEMY SESJĘ NIE DO KOŃCA KONTROLOWANĄ. CAŁKOWITA ZMIANA DEKORACJI – TYM RAZEM TO MODELKI STANĘŁY PO DRUGIEJ STRONIE OBIEKTYWU I BAWIŁY SIĘ NIE ZWAŻAJĄC NA ZASADY. ZAPRASZAMY DO PODGLĄDANIA. FOTO/PHOTO, DYREKTOR KREATYWNY/CREATIVE DIRECTOR: ŁUKASZ KAUGAN, WWW.KAUGAN.PL MODELKI/MODELS: RENATA ROSIK, SARA MARIA, KARO KŁOS (KOBIETY PISTOLETY) MAKIJAŻ/ MAKE UP, FRYZURY/ HAIR: MARTA MARCINKOWSKA, WWW.35MILIMETROW.PL STYLIZACJA/STYLIST, PRODUCENT SESJI/PRODUCER: MARTA KUBA WSPÓŁPRACA/PARTNERSHIP: KAROLINA JACAK, MONIKA RYBARCZYK, DARIA SOLAK, MARCIN DROŻDŻ BIELIZNA/UNDERWEAR: ESOTIQ, WWW.ESOTIQ.PL, STUDIO: MAKATA, WWW.MAKATA.PL APARAT/BODY: LEICA S2, LEICA X1, WWW.MILLROY.PL; MONITOR: EIZO COLOREDGE CG243W, WWW.EIZO.PL W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

19


I

FABRIKON SESJA NUMERU

Biustonosz/Bra, Esotiq, cena: 64 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20 zł Figi/Pants, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 36,90 zł Biustonosz/Bra, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 89,90 zł Figi/Pants, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 36,90 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20 zł

20

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


+

W IT H CENS O UT O R SH C LI C IP K BE Z C KLIKENZURY NIJ

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

21


I

FABRIKON SESJA NUMERU

W IT H CENS O UT O R SH C LI C IP K BE Z C KLIKENZURY NIJ

Figi/Pants, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 36,90 zł Biustonosz/Bra, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 89,90 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20 zł Buty/Shoes, New Look, cena: 129,00 zł

22

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


+

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

23


I

FABRIKON SESJA NUMERU

+

Koszulka/Nightdress, Esotiq, cena: 69,90 zł Biustonosz/Bra, Esotiq, cena: 64 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20 zł

24

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


Figi/Pants, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 36,90 zł Biustonosz/Bra, Esotiq by Joanna Krupa, cena: 89,90 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20,00 zł

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

25


I

FABRIKON SESJA NUMERU

26

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


Bielizna/Underwear, Esotiq by Joanna Krupa, cena: biustonosz/bra 89,90 zł, Stringi/Thong 34,90 zł Bielizna/Underwear, Esotiq by Joanna Krupa, cena: biustonosz/bra 89,90 zł, Figi/Pants 36,90 zł Biustonosz/Bra, Esotiq, cena: 64 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20 zł Buty/Shoes, New Look, cena: 129 zł Buty/Shoes, Aldo, cena: 299 zł

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

27


I

FABRIKON SESJA NUMERU

28

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


+

W ITH C E N S O UT O R SH C L I C IP K BE Z C KLIKENZURY NIJ

Bielizna/Underwear, Esotiq by Joanna Krupa, cena: biustonosz 89,90 zł, Stringi/Thong 34,90 zł Bielizna/Underwear, Esotiq by Joanna Krupa, cena: biustonosz 89,90 zł, stringi/thong 32,90 zł Szorty/Shorts, Esotiq, cena: 20 zł

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

29


+

I

FABRIKON SESJA NUMERU Fotograf kontrolował jakość zdjęć na monitorze Eizo CG243 z profesjonalnej serii ColorEdge. Właśnie ten model przeznaczony jest do zastosowań w fotografii.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KULIS SESJI

BACKSTAGE GDY NIKT NIE PATRZY

Luźne rozmowy to ważny element pracy. Musimy szybko się poznać i zrealizować dobrą sesję.

Każda z modelek ma inną karnację i cerę. Marta ma pełne ręce roboty! Przygotowania do ostatniej serii zdjeć. Renata wyraźnie zainteresowana wyjściem :)

Bielizna firmy Esotiq podobała się przede wszystkim panom z ekipy...

30

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

Łukasz, również w roli dyrektora kreatywnego, sugeruje miejsce do wykonania najlepszego najazdu kamery.


Sugestie fotografa przed kolejną serią zdjęć.

Ostatnie utwalenie fryzury lakierem.

Każdy chciał zrobić pamiątkowe zdjęcie :)

Marta omawia kolejne zestawy bielizny potrzebne do następnego ujęcia.

Pomimo wszechobecnej nagości, przygotowanie stylizacji wymaga kilku dni przygotowań.

Najlepsze ujęcia przeglądane bezpośredio na aparacie Leica S2

Na planie zdjęciowym wiele osób pomagało w realizacji scenariusza sesji ustalonego w redakcji. Oświetlenie główne to lampa Para firmy Broncolor.

Podklejenie butów taśmą. Dzięki temu nie zostaną zniszczone podczas sesji.

Przygotowanie do wywiadu. Oba aparaty, Leica S2 i Leica X1, użyte podczas sesji, grają na pierwszym planie.

Oprócz zdjęć z kulis sesji powstawał jednoczeście film, który możecie obejrzeć na naszej stronie. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

31


Makata Studio - wynajem profesjonalnych przestrzeni i sprzętu fotograficznego Studio Żoliborz - Studio 1, Studio 2, Loft: ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa Studio Mokotów - Studio 3, Studio 4: ul. Garażowa 5 wjazd B, 02-651 Warszawa Studio Milk: ul. Garażowa 4, 02-651 Warszawa

KONTAKT: mail: rental@makatastudio.pl tel.: 609924455 makata.com.pl


I

FABRIKON EXCLUSIVE

WYDARZENIE SKUPIAJĄCE NIE TYLKO ZNANYCH PROJEKTANTÓW ORAZ OSOBISTOŚCI ŚWIATA MODY, LECZ TAKŻE BLOGERÓW I MŁODYCH FASHIONISTÓW. W STOLICY NIEMIEC PO RAZ KOLEJNY ZAPREZENTOWANO NAJLEPSZE KOLEKCJE NA KOLEJNY SEZON.

MERCEDE FASHIONWE WIOSNA/LATO2012

34

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


@

JAROSŁAW SZYMCZUK, redaktor działy Fashion, Fashion Editor jaroslaw.szymczuk@fabrikon.pl

DES-BENZ WEEKBERLIN W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

35


I

FABRIKON EXCLUSIVE

TERRY RICHARDSON Do realizacji sesji zdjęciowej zaproszonego znanego i bardzo konrowersyjnego fotografa ze Stanów Zjednoczonych. Znak rozpoznawczy: czerwona koszula w kratę, dżinsy i trampki.

PRZYGOTOWANIA Stylista fryzur dokonuje ostatnich poprawek – modeluje, układa i dopracowuje idealny look modelki. Także sukienka musi leżeć na niej perfekcyjnie.

36

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


PLAY: ZOBACZ FILM WIDEO Z TEJ SESJI

BERLIN FASHION WEEK TO NIE TYLKO ODBYWAJĄCE SIĘ REGULARNIE ŚWIĘTO MODY. TO RÓWNIEŻ SZEREG WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH ZE SZTUKĄ. IMPREZA, KTÓREJ GŁÓWNYM SPONSOREM JEST MERCEDES-BENZ, ODBYŁA SIĘ JUŻ PO RAZ DZIEWIĄTY.

PLAN ZDJĘCIOWY Światowej sławy modelka – Jessica Stam, promuje nowy model Mercedesa.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

37


I

FABRIKON EXCLUSIVE

PRÓBA POKAZU Każde show wymaga dopracowania. Nad przebiegiem pokazu czuwa choreograf.

NAD PRAWIDŁOWĄ ORGANIZACJĄ POKAZU CZUWA RZESZA PROFESJONALISTÓW. KAŻDE SHOW TO WYPADKOWA WSPÓŁPRACY FRYZJERÓW, WIZAŻYSTÓW, CHOREOGRAFÓW, A TAKŻE MODELEK I MODELI. 38

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


NA WIESZAKACH W celu doskonałej organizacji pokazu wszystkie projekty są dokładnie ponumerowane.

STYLIZACJA Przed pokazem modelki oddawane są w ręce specjalistów.

PRAWIE GOTOWE Ostanie upięcia i... modelka jest gotowa.

PLAN Zdjęcia modelek z przypisanymi kreacjami.

PRASOWANIE Prezentowane kreacje muszą być dokładnie wyprasowane.

LICZY SIĘ CZAS Nawet do przygotowania jednej fryzury potrzeba czasem kilku fryzjerów. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

39


I

FABRIKON EXCLUSIVE

IRIS VAN HERPEN

PO RAZ KOLEJNY ZAPREZENTOWAŁA BARDZO DOPRACOWANĄ KOLEKCJĘ. PROJEKTANTKA NIE BEZ POWODU PORÓWNYWANA JEST DO ALEXANDRA MCQUEENA. PODOBNIE JAK NIEŻYJĄCY JUŻ MISTRZ ŁĄCZY MODĘ ZE SZTUKĄ. „ESCAPISM COUTURE” UZNANO ZA NAJLEPSZĄ ZAPREZENTOWANĄ KOLEKCJĘ.

40

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


MAKE-UP Metamorfoza modelki pod okiem wizażysty.

OSTATNIE POPRAWKI Przed prezentacją na wybiegu suknia Iris Van Herpen wymaga specjalnego przygotowania.

est projektantką szczególną. Ta urodzona w 1984 roku w Holandii artystka nie bez powodu określana jest mianem enfant terrible współczesnej mody. W 2006 roku ukończyła prestiżową uczelnię Artez Institute of Arts. Współpracowała m.in. z Alexandrem McQueenem oraz duetem Victor&Rolf. Od 2007 roku zaczęła projektować pod własnym nazwiskiem. Van Herpen stworzyła kilka autorskich kolekcji, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na ostatnią, zaprezentowaną na tegorocznym Berlin Fashion Week i zatytułowaną „Escapism Couture”. Inspiracją dla projektantki stała się ucieczka od rzeczywistości w świat wyobrażeń i iluzji. Autorka kolekcji przedstawia indywidualną koncepcję eskapizmu – prezentuje przesadę, która jest następstwem ery cyfrowej oraz ukazuje doskonałe połączenie natury z technologią, która powoli staje się wizją przyszłości. Również w kwestii doboru technik projektantka tworzy nową istotę haute couture łącząc rzemiosło z futuryzmem. Styl Iris Van Herpen wyróżnia niekonwencjonalność i indywidualne podejście do wykorzystywanych materiałów.

SZKLANE OKO Każda z modelek biorąca udział w tym pokazie miała zrobioną trudną charakteryzację jednego oka.

Projektantka pracuje z jedwabiem, paloną tkaniną, skórą, ale też buduje konstrukcje z metalu, plastiku oraz wykorzystuje najnowsze technologie 3D. O „Escapism Couture” mówi: „Poprzez formy, struktury i materiały staram się sugerować i uświadomić sobie optymalne napięcie i ruch”. Każda z kreacji Iris Van Herpen jest stworzona w pojedynczym egzemplarzu, co sprawia, że staje się wyjątkowa. Projektantka traktuje swoje projekty jak dzieła sztuki. Projektantka tak przedstawia swoją wizję świata mody: „We wszystkich moich projektach staram się, by ubranie było wyrazem ekspresji artystycznej, a nie tylko funkcjonalnym i pozbawionym treści narzędziem handlowym. W mojej pracy mam zamiar pokazać, że moda z pewnością może mieć wartość dla świata, że jest ponadczasowa. [...] Noszone ubrania mogą stworzyć bardzo ciekawe formy wyrażania siebie”. „Escapism Couture” jest jednym z najlepszych projektów Iris Van Herpen oraz zdecydowanie najbardziej interesującą kolekcją zaprezentowaną na tegorocznym Mercedes-Benz Berlin Fashion Week. Wydaje się, że w przypadku projektantki możliwości dalszego rozwoju są nie do zmierzenia.

IRIS VAN HERPEN Projektantka ze swoją najbardziej spektakularną kreacją.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

41


+

I

FABRIKON EXCLUSIVE

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TEJ KOLEKCJI

42

KREACJE IRIS VAN HERPEN WYKONANE SĄ PROJEKTANTKA W DOSKONAŁY SPOSÓB

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


Z NIEKONWENCJONALNYCH MATERIAŁÓW. ŁĄCZY RZEMIOSŁO Z NOWOCZESNĄ TECHNOLOGIĄ CYFROWĄ.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

43


I

FABRIKON EXCLUSIVE

AUGUSTIN TEBOUL

TO DUET, KTÓRY ZAPREZENTOWAŁ NIEZWYKLE WYRAFINOWANĄ KOLEKCJĘ WYKONANĄ Z MISTERNYCH HAFTÓW I FRĘDZLI. PROJEKTY ANNELIE AUGUSTIN I ODÉLY TEBOUL PORÓWNYWANO DO WCZEŚNIEJSZYCH KREACJI IRIS VAN HERPEN.

44

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

45


I

FABRIKON EXCLUSIVE

46

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


SUNDOWNERUL

BERLIN-BASED GIRLS TO KOLEKCJA BĘDĄCA WYNIKIEM KOLABORACJI PROJEKTANTKI IRIS VAN ARNIM I ZAŁOŻYCIELEK MAGAZYNU ON-LINE SILKE WICHERT I JULIIFREITAG.

W R Z E S I E Ń / PA Ź D Z I E R N I K 2011

47


I

FABRIKON EXCLUSIVE

NIEZWYKLE MODNE I NOWOCZESNE TOREBKI Z KOLEKCJI CELIA CZERLINSKI POKAZANE ZOSTAŁY W FUTURYSTYCZNEJ OPRAWIE. 48

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

49

ZDJĘCIA: MERCEDES-BENZ, FASHION WEEK BERLIN (36)


Pomyśl o swoim wymarzonym lookbook'u: indywidualny projekt graficzny duży format A3 profesjonalny retusz fotografii fotograficzna jakość produkcji twarda oprawa...

Ceny od 399 zł! Usłaga skierowana jest do wszystkich twórców: projektantów, stylistów, fotografów, wizażystów, fryzjerów oraz modelek i modeli. Zaskocz swoich potencjalnych klientów wyjątkowym i profesjonalnie wydanym albumem.

Takie dzieła powstają właśnie w redakcji Fabrikon MAGAZINE www.fabrikon.pl/uslugi


ZDJĘCIA: ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK (2)


I

FABRIKON ZAPROSILI NAS

MIELIŚMY PRZYJEMOŚĆ UCZESTNICZYĆ W WIELU WYDARZE TOMASZ OPASIŃKI jest twórcą plakatu festiwalowego. To kolejny projekt polskiego twórcy, pracującego od lat w Stanach Zdjednoczonych, przygotowany dla polskiego klienta z branży filmowej.

TRANSATLANTYK – PRZYPŁYW INSPIRACJI M

uzyczno-filmowy festiwal Transatlantyk, którego premiera odbyła się w Poznaniu w dniach 5-13 sierpnia, okazał się wielkim sukcesem. Liczne pokazy filmowe, niezapomniane koncerty, interesujące warsztaty, konkursy, wykłady i seminaria przyciągnęły 36 tysięcy widzów. Podczas festiwalu w kilkunastu salach projekcyjnych odbyło się 300 pokazów, filmowych w tym 40 premier, wśród których znalazł się obraz „Poliss” Maïwenn Le Besco – zdobywczyni Nagrody Specjalnej Jury tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wśród festiwalowych propozycji znalazło się także coś,

dla miłośników dobrego jedzenia. W ramach pierwszych w Polsce pokazów Kina Kulinarnego, poza projekcjami filmów związanych z jedzeniem, publiczność została zaproszona na wykwintne,

WIELKA TRÓJKA Patrick Flueger, Shem Bitterman i Alan Rosenberg

52

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

inspirowane pokazami kolacje, przygotowane przez dyrektora kulinarnego Festiwalu – Wojciecha Modesta Amaro. Niezwykle interesującą ofertę przygotowano także w muzycznej części festiwalu – specjalnie

FESTIWAL ROŚNIE W SIŁĘ Jan A.P. Kaczmarek i Prez ydent Poznania zasadzili Dąb Transatlantyk

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOW FESTIWALU, DK PICTURES (4)

LEGENDARNI TWÓRCY, WYBITNE KINO I MUZYKA NA ŚWIATOWYM POZIOMIE, A WSZYSTKO NA POKŁADZIE TRANSATALANTYKU, KTÓRY PRZEZ DZIESIĘĆ SIERPNIOWYCH DNI CUMOWAŁ W STOLICY WIELKOPOLSKI.


NIACH. OTO RELACJE Z NAJCIEKAWSZYCH Z NICH...

na tę okazję powołano zespół najzdolniejszych młodych muzyków z Rozbitek Symphony Orchestra. W licznych koncertach wzięli udział wspaniali artyści tacy jak Balanescu Quartet, Leszek Możdżer, Agata Szymczewska, a także zespoły Kitty, Daisy & Lewis i Dagadana. Młodzi zdolni mogli spróbować swoich sił w konkursach kompozytorskich. Uczestnicy Transatlantyk Instant Composition Contest, po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego, musieli na żywo zaimprowizować do niego utwór na fortepianie. Najlepszy okazał się Polak – Dawid Rudnicki. Z kolei w ramach Transatlantyk Film Music Competition należało skomponować muzykę do fragmentu fabuły i animacji. Zwycięzą został Matthijs Kieboom z Holandii. Dla kino- i melomanów nie lada gratką były warsztaty Master Classes, w których w roli wykładowców pojawili się m.in. znani producenci jak Richard Gladstein („Marzyciel”, „Pulp Fiction”), czy Michael Phillips („Taksówkarz”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”) oraz Dyrektor Muzyczny Festiwalu w Sundance – Peter Golub. Oczywiście nie byłoby festiwalu bez festiwalowych nagród. Wręczono: Transatlantyk Audience Award dla filmu „For Lovers Only” w reż. Marka Polisha i Transatlantyk Chopin Award dla odkrycia roku Agaty Szymczewskiej. Przez niezapomniane dziesięć dni Poznań zmienił się w artystyczną platformę, na której królowały film i muzyka. TRANSATLANTYK stał się nie tylko miejscem wymiany poglądów i pomysłów, lecz także (a może przede wszystkim) doskonałej zabawy.  Katarzyna Żyszkiewicz

DEGAŻERIA

SALON INNY NIŻ WSZYSTKIE

NA WARSZAWSKIEJ SADYBIE POWSTAŁO MIEJSCE, KTÓRE ZMIENIA SPOSÓB MYŚLENIA O FRYZJERSTWIE. DEGAŻERIA STAWIA NA KREATYWNOŚĆ I INNOWACYJNOŚĆ.

C

o stanowi o wyjątkowości tego miejsca? Z pewnością jakość usług – salon, który działa od kwietnia tego roku, zdążył zgromadzić już rzeszę zadowolonych klientów, czego dowodem jest zdobycie pierwszego miejsca w serwisie rankingowym Top Fryzjer, wśród salonów fryzjerskich w Warszawie. 8 września miało miejsce uroczyste otwarcie Degażerii, która tego dnia zmieniła się w kreatywny concept store, czemu towarzyszył pokaz mody. Wzięli w nim udział niezawodowi modele i modelki, lecz klienci salonu, którzy wcześniej przeszli fryzjerską metamorfozę. Akcję wsparli projektanci z butiku Love & Trade: Mamapiki, Piotr Czachor, Łukasz Stępień, Zamełka & Pirowska, Fejkiel i Łukasz Czajkowski. W trakcie wydarzenia można było zasięgnąć fryzjerskiej porady, spróbować portugalskich win i regionalnych nalewek oraz wygrać jedną z kilkunastu niespodzianek przygotowanych przez Degażerię.   Magda Wachol

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

53

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM, DEGAŻERIA/PATRYK BELANKEN (4)

CZYTANIE SZTUKI „Wpływy” i „Inf luence” Shema Bittermana. Od lewej: Rob ert Cicchini, Alan Rosenberg i Danuta Stenka


I

FABRIKON ZAPROSILI NAS

MIELIŚMY PRZYJEMOŚĆ UCZESTNICZYĆ W WIELU WYDARZE

ŁÓDZKIE REWOLUCJE

M ODBLASKOWE KAMIZELKI One także mogą być szykowne.

JESTEM WIDOCZNY – ODBIJA MI ROZSĄDEK!

iasto zyskało nowe miejsce, gdzie artyści, biznesmeni i spragnieni luksusu mieszkańcy mogą odbyć podróż w XIX wiek. Tym miejscem jest „Pomorska 21. Dom Towarzystwa Kredytowego” – obiekt otwarty 23 września jest jednym z najważniejszych zabytków pofabrykanckiego miasta. Dotychczas zaniedbany budynek został odrestaurowany pod kątem organizowania w nim wernisaży, festiwali czy bankietów. Przestrzenne sale, reprezentacyjne klatki schodowe, marmurowe lustrzane schody – wszystko to tworzy wnętrze, które idealnie nadaje się do działań artystycznych i kulturalnych. „Mamy nadzieję, że nasz obiekt stanie się inspiracją również dla twórców filmowych, Łodzi filmowej oraz artystów

POD TYM HASŁEM ŚWIAT MODY WSPIERA KAMPANIĘ O BYCIU BEZPIECZNYM NA DROGACH.

54

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

fotografików, którzy będą tu realizować sesje” – mówi Ewa Banaś, menedżer projektu Pomorska 21. Przestrzeń bankietowa zajmuje niemal 900 metrów kw. i jest wprost stworzona do organizacji ekskluzywnych przyjęć. To ponadczasowe miejsce z pewnością zagości na mapie XXI-wiecznej Łodzi i stanie się punktem obowiązkowym dla wszystkich uczestników życia kulturalnego.  Magda Wachol

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE (7)

P

roducentem pokazu był Łukasz Zarzycki Improvisage, za wizaż odpowiadały Anna Stańczyk Supervisage i Joanna Kruczek, a za fryzury studio Milek Design. Niewątpliwym hitem pokazu była odblaskowa kamizelka zaprojektowana specjalnie na tę okazję przez Gosię Baczyńską. Modelką, która ją prezentowała, była Ania Piszczałka. W pokazie wystąpiło ponad dwadzieścia modelek ubranych w kreacje wybitnych projektantów, m.in.: Ewy i Piotra Krajewskich, Agaty Koschmieder, Dawida Wolińskiego, Gosi Dudek, Joanny Klimas, a także Tomasza Kociuby oraz Łukasza Jemioła. W finale pokazu, prowadzonego przez Darię Widawską, współinicjatorka akcji – Lidia Łukasik-Skuza – zwróciła uwagę na fakt, że całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez grupę przyjaciół. Kampania ruszyła na początku września tego roku. Teraz pozostaje tylko czekać na efekty.  Karolina Jacak


NIACH. OTO RELACJE Z NAJCIEKAWSZYCH Z NICH... LEGENDARNY IZRAEL Jedna z najbardziej cenionych polskich kapel reggae. Na zdjęciu założyciele tej grupy – Robert Brylewki i Darek Malejonek.

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWEY FESTIWALU, W TYM: BARTEK MURACKI, LUKASZ WIDZISZOWSKI (4)

PULSUJĄCE RYTMY OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL SCENY W TRZECH KOLORACH, WSPANIAŁA MUZYKA ORAZ NIEPOWTARZALNY KLIMAT. OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL PO RAZ KOLEJNY PRZYWITAŁ UCZESTNIKÓW POZYTYWNYMI WIBRACJAMI.

O

stróda Reggae Festival jest wydarzeniem, które od jedenastu lat skupia miłośników jamajskich brzmień, rdzennej, afrykańskiej muzyki etnicznej oraz miłośników sceny dubowo-soundsystemowej. W tym roku za sprawą niesamowitych wykonawców, ładnej pogody oraz pozytywnego klimatu na imprezę zawitało ponad 7 tysięcy uczestników. Na festiwal składały się występy rozdzielone między trzy sceny: Red Stage, na której mogliśmy posłuchać na żywo polskich i zagranicznych artystów, Yellow Stage z najlepszymi składami soundsystemowymi oraz najmniejszej – Green Stage. Można było zajrzeć również na targi różności, gdzie czekały stoiska z płytami i koszulkami. Na Red Stage fani muzyki dancehall mogli bawić się na koncercie Mr Vegasa, który zaaranżował prawdziwe show,

opierające się na skrajnych emocjach publiczności – od wzruszenia przy czarno-białych fotografiach, po istny wybuch radości przy tańcu dancehall. Ucztą dla uszu był świetnie przygotowany akustycznie, koncert Dubtronic Kru. Yellow Stage po raz pierwszy gościła Mad Profesora określanego mianem króla muzyki dub. Nie zabrakło oczywiście Splendid Sound oraz dubstepowych mocnych dźwięków Radical Guru. Gwiazdą całej Ostródy był Stephen Marley, który odwoływał się wielokrotnie do muzyki swojego przodka, Boba Marley'a. Artysta niósł przesłanie pokoju i miłości, przewijające się w trakcie trwania całego festiwalu. W kontekście ostatnich wydarzeń, które poruszyły Jamajką, wyraźnie sprzeciwiał się aresztowaniu Buju Bantonta, który był inspiracją i mentorem dla arytystów.  Karolina Jacak

MR VEGASA Publiczność szalała w brzmienia dancehall'u. HABAKUK świetowało swoje 20. urodziny. Wraz z kapalą wystąpili zaproszeni goście.

ZABAWA W PIANIE To juz tradycja Ostródy i miła odmiana dla festiwalowych rozrywek. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

55


I

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA

RADEK

TEORIA

FOTOGRAF, KTÓRY NIE BOI SIĘ KONTROWERSYJNYCH WIE, ŻE RZECZYWISTOŚĆ ZATACZA KOŁO – W KAŻDYM Z NAS WSZYSCY JESTEŚMY EMANACJĄ TEGO, CO BYŁO ORAZ JEGO KOLORYCIE, STARA SIĘ CZASEM

58

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


POLAK

www.radekpolak.com

EMANACJI

TEMATÓW ANI TRUDNYCH BOHATERÓW. SPOTYKAJĄ SIĘ PIERWIASTKI PRZESZŁOŚCI I PRZYSZŁOŚCI. TEGO, CO BĘDZIE. BY UCHWYCIĆ ŚWIAT W CAŁYM ZATRZYMAĆ I ZROBIĆ ZDJĘCIE.

SIDNEY POLAK

EMI MUSIC

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

59


I

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA RADEK POLAK

Rocznik '75. Przygotowuje sesje zdjęciowe dla uznanych czasopism takich jak Twój Styl, Zwierciadło, Pani czy Viva!. Jego bohaterami są tak zwani w świecie kolorych czasopism , trudni bohaterowie, ludzie z pogranicza show biznesu i sztuki, polityki czy obyczaju. Brał udział w zbiorowych wystawach na temat polskiej fotografii współczesnej, m.in.: Efekt Czerwonych Oczu w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Centrum Pomoidou w Paryżu.  Jest autorem kilku teledysków „Kultu” i „Kazika”, a także pomysłodawcą i twórcą wizerunku „Kapeli ze wsi Warszawa”. Współpracuje z wieloma agencjami reklamowymi i wytwórniami płytowymi. Aktualnie tworzy nowy wizerunek dla gitarzysty jazzowego – Femiego Temowo i pracuje nad kolejnymi projektami dokumentalnymi. www.radekpolak.com

60

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

ZDJĘCIA: ARCHIWUM AUTORA (15)

RADEK POLAK


JANUSZ PALIKOT

MACHINA

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

61


I

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA RADEK POLAK

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI VIVA!

62

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


SPIĘTY, LAO CHE

MALEMEN

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

63


I

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA RADEK POLAK

MARCIN MIECZNIKOWSKI TWÓJ STYL

64

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

65


I

66

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA RADEK POLAK

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


GIENEK LOSKA

TWÓJ STYL

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

67


I

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA RADEK POLAK

MICHAŁ RUSINEK

68

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

WYSOKIE OBCASY


GROMOSŁAW CZEMPIŃSKI

WYSOKIE OBCASY

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

69


I

FABRIKON MISTRZOWSKIE UJĘCIA RADEK POLAK

70

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


MAGDA GESSLER

TWÓJ STYL

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

71


CUSTOM PUBLISHING

layout Design web photo video multimedia print

StudioInternetowe.pl


KLASA PREMIUM

WYMYŚLILIŚMY wykreowalIśmy ZAPROJEKTOWALIŚMY przygotowaliśmy zredagowaliśmy wyprodukowaliśmy fabrikon magazine

Teraz moŻEMY ZROBIĆ magazyn dla Twojej firmy

CASTUDIO

ul. TARNOWIECKA 54 lok. 20 WARSZAWA, POLAND TELEFON: +48 609 11 12 13 E-MIAL: studio@castudio.pl WWW.studiointernetowe.pl


ND A S K E L A KO

Ł A W A K projektant

ubioru

FASHION

galeriaRA

KAROLINA JACAK REDAKTOR DZIAŁU FASHION

Projektant. Wielbicielka niestandardowych form i rozwiązań. Na otaczającą rzeczywistość patrzy nie tylko z punktu widzenia estetycznego, ale również społecznego (socjologicznego).

75

STRONA


I

FASHION GALERIA

FOTO/PHOTO: AGATA POSPIESZYŃSKA MAKIJAŻ/MAKE-UP: MAGDALENA ŁACH FRYZURY/HAIR: RAFAŁ ŻUREK MODELKA/MODEL: JACQUELINE/D'VISION STYLISTKA/STYLIST: ARETA SZPURA PROJEKTANT/DESIGNER: ALEKSANDRA KAWAŁKO

76

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


A L E K S A N D R A K AWA Ł KO Rocznik '90. Przepada za szybkim miejskim tempem życia. W inspiracjach zmienna, lecz wierna minimalizmowi, bo nie lubi przesady, a już na pewno nie w modzie. W pracy interesują ją przede wszystkim detal i eksperymenty z formą, ale zawsze z zachowaniem funkcjonalności ubrania. Laureatka i finalistka wielu prestiżowych konkursów: Czas inspiracji 2009, Fashion Designer Awards 2010, Off Fashion 2010, Oskary Fashion 2011. Na co dzień studentka warszawskiej Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz stylistka w magazynie e!stilo.

FOTO/PHOTO: ŁUKASZ BRZEŚKIEWICZ MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURY/HAIR: KASIA DEMALE MODELKA/MODEL: NADIA/REBEL MODELS PROJEKTANT/DESIGNER: ALEKSANDRA KAWAŁKO

FOTO/PHOTO: MATEUSZ LENARTOWICZ MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURY/HAIR: ANIA KOŁYGA MODELKA/MODEL: OLIVIA NESTOROWICZ STYLISTKA/STYLIST: ARETA SZPURA PROJEKTANT/DESIGNER: ALEKSANDRA KAWAŁKO

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

77


I

FASHION GALERIA ALEKSANDRA KAWAŁKO

FOTO/PHOTO: AGATA POSPIESZYŃSKA, MAKIJAŻ/MAKE-UP: MAGDALENA ŁACH, FRYZURY/HAIR: RAFAŁ ŻUREK MODELKA/MODEL: JACQUELINE/D'VISION, STYLISTKA/STYLIST: ARETA SZPURA, PROJEKTANT/DESIGNER: ALEKSANDRA KAWAŁKO

FOTO/PHOTO: ŁUKASZ BRZEŚKIEWICZ, MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURY/HAIR: KASIA DEMALE, MODELKA/MODEL: NADIA/REBEL MODELS, MODEL: MARCIN/MODEL PLUS, PROJEKTANT/DESIGNER: ALEKSANDRA KAWAŁKO

78

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO:ANDRZEJ WENCEL MODELKA/MODEL: MIAU MAKIJAŻ/MAKE-UP: MARIA JĘDRZEJASZEK PROJEKTANT/DESIGNER: ALEKSANDRA KAWAŁKO

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

79


FASHION GALERIA

ZDJĘCIA: ARCHIWUM AUTORA (8)

I

A L E K S A N D R A K AWA Ł KO www.facebook.com/pages/KAWALKO/...

MIESZKAM, BYWAM, PRACUJE: Obecnie uczę się i pracuję w Warszawie. DOŚWIADCZENIE: Jestem laureatką i finalistką wielu prestiżowych konkursów, m.in. Czas inspiracji 2009, Fashion Designer Awards 2010, Off Fashion 2010, Oskary Fashion 2011. Moje kolekcje prezentowano w ramach Wedding Dress Festival podczas Berlin Fashion Week 2010 oraz Fashion Business Conference 2010 w Warszawie. Zaprojektowałam stroje dla biura podróży Itaka, a na co dzień jestem stylistką w magazynie e!stilo. Moje prace publikowano w takich magazynach jak: Fashion Magazine, Take-me, Viva!moda, Elle, Twój Styl, K-mag, Exklusive, Fiasco Magazine, Kult Magazine, Newsweek.

80

MÓJ WARSZTAT: Warsztat ćwiczyłam pod okiem m.in. Natalii Jaroszewskiej, Gosi Baczyńskiej i Łukasza Jemioły. Na co dzień uczę się w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Ukończyłam kurs projektowania na Accademia Italiana we Florencji. Obecnie jestem asystentką w pracowni Marty Ruty. INSPIRUJE MNIE: W inspiracjach jestem zmienna, nigdy nie wiem, co znowu przyjdzie mi do głowy. Wierna pozostaję właściwie tylko minimalizmowi, bo nie lubię przesady, a już na pewno nie w modzie.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

LUBIĘ: Szarlotkę i Charlotte Gainsbourgh. Kiedy nie projektuję, spaceruję po okolicy. Z zamiłowania gram na akordeonie. Jestem estetką, lubię patrzeć na piękne rzeczy. DENERWUJE MNIE: Jak muszę wstać bardzo wcześnie rano. Denerwuję się, gdy jestem bezradna, a wtedy płaczę. Irytuje mnie również przesada. MARZENIE: Chciałabym, żeby projektowanie zawsze przynosiło mi taką radość, jak teraz. Z tych bardziej przyziemnych – dostać się za rok do Royal Academy w Antwerpii i nauczyć się wreszcie francuskiego.


PIERWSZY W POLSCE KONKURS PROFESJONALISTÓW BRANŻY WIZUALNEJ

I . E DYC J A KO N K U R S U 2 0 1 1

JUŻ TERAZ TWÓRZ Z MYŚLĄ O KONKURSIE! PRACE ZREALIZOWANE W 2011 ROKU BĘDZIE MOŻNA ZGŁASZAĆ W KILKUNASTU KATEGORIACH TEMATYCZNYCH M.IN.: FOTOGRAFIA, MAKIJAŻ, FRYZURA, PROJEKT UBIORU, STYLIZACJA, CYFROWA KREACJA, OKŁADKA, PROJEKT GRAFICZNY, STRONA WWW, MULTIMEDIA, ANIMACJA... ZOSTANĄ WYBRANI RÓWNIEŻ PROFESJONALIŚCI ROKU: PROJEKTANT MODY, FOTOGRAF, WIZAŻYSTA, STYLISTA FRYZUR...

FINAŁ KONKURSU I WRĘCZENIE NAGRÓD ODBĘDZIE SIĘ NA POCZĄTKU 2012 ROKU WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE:

FABRIKONY.PL


I

FASHION K ALE JDOSKOP

INFO WARSZTATY STYLIZACJI

FASHION PHILOSOPHY POKAZY Odbędą się w dniach 26-30 października 2011 r. w Łodzi. W industrialnej przestrzeni łódzkich fabryk zaprezentowane zostaną trendy na sezon wiosna-lato 2012. Oprócz pokazów i wystaw odbędzie się panel szkoleniowy Let Them Know, wydarzenia towarzyszące oraz wiele imprez i wieczornych atrakcji. W tym czasie Łódź odwiedzą projektanci, dziennikarze, styliści, producenci, inwestorzy, handlowcy, celebryci i fascynaci mody z całego świata.

CENNE ZMIANY W DIOR

RECYCLING W MODZIE W POPRZEDNIEJ EDYCJI KONKURU PROJEKTANCI PRZEŚCIGALI SIĘ W POMYSŁACH, JAK TWÓRCZO WYKORZYSTAĆ BEZUŻYTECZNE MATERIAŁY.

J

uż po raz trzeci odbędzie się niezwykły pokaz mody Re-Act Fashion Show – projekt skierowany do artystów tworzących w zgodzie z ekologią i zasadami recyklingu. Impreza ta, to przede wszystkim finał konkursu dla młodych projektantów na najlepszą kolekcję recyklingową. Tegoroczna edycja odbędzie się 26 października w Andel's Hotel w Łodzi i tym samym otworzy FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Impreza ma również charakter edukacyjny – promuje odpowiedzialny styl

KONTRAKT Najbardziej wpływowy projektant XXI wieku – Marc Jacobs – ma szansę zastąpić Johna Galliano na stanowisku dyrektora kreatywnego paryskiego domu mody Christian Dior. Trwają negocjacje co do wynagrodzenia. Projektant za swoją pracę żąda 10 milionów dolarów.

82

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

życia. Ponadto jej twórcy chcą, by była katalizatorem zmian oraz przyczyniała się do wzrostu świadomości ekologicznej i estetycznej. Projekt ten kojarzony jest ze swobodą kreacji, przełamywaniem stereotypów, zaskakującymi i nieskrępowanymi wizjami artystycznymi. Oficjalną ambasadorką Re-Act w 2009 roku była Iza Miko. W zeszłym roku laureatką konkursu została Paulina Bojór. Projektantka stworzyła kolekcję „The Circle of Life” wykonaną z koszulek i węży elektroizolacyjnych z PCV wykorzystywanych w branży elektrycznej.

czerwone podeszwy... ...dla każdego. Christian Louboutin nie będzie jedynym twórcą projektującym buty z czerwoną podeszwą. Sąd odrzucił pozew projektanta przeciwko marce Yves Saint Laurent, argumentując swoją decyzję tym, że czerwona podeszwa jest zbyt ogólnym znakiem, który ograniczyłby pole manewru konkurencji.

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (9)

RELACJA Kolejna edycja za nami. Tym razem warsztaty odbyły się w dniach 29-31 lipca w Centrum Cybernetyki w Warszawie. Uczestnicy próbowali swoich sił we wszystkich możliwych gałęziach stylizacji: reklamie, publikacji dla magazynu modowego, fashion video, pokazie mody, telewizji, tworzeniu lookbooku czy witryny. Jednym z wyzwań było także samodzielne przygotowanie profesjonalnej sesji fotograficznej.


W SIECI

MODA MOŻE DODAĆ ŻYCIU UROKU, POD WARUNKIEM, ŻE NIE PRZECENIASZ JEJ ROLI, NIE ZACZNIESZ WIERZYĆ, ŻE RZECZY SĄ KLUCZEM DO SZCZĘŚCIA. TOM FORD

www.bzik.waw.pl

INTERAKTYWNIE OFF - PRICE SHOW 2011 TARGI Już w dniach 23-24 października w C.H. PTAK w Rzgowie koło Łodzi odbędą się targi, podczas których wystawcy oferują końcówki bieżących i nadchodzących kolekcji sportowych i casualowych. Impreza, która swoje początki miała w latach 90. w USA, od 2000 roku odbywa się również w Londynie i obecnie stanowi najważniejsze wydarzenie tego typu w branży odzieżowej.

NOWOŚCI Andy Pop to dwójka projektantów – Maria Kuboszek i Tomasz Woźniak. Tworzą oni ozdoby, o których wyglądzie decydujesz sam. Każdego dnia możesz zmieniać odcienie i kształtować je w zależności od nastroju oraz stylizacji. Więcej informacji pod adresem www.andypop.pl.

Niepowtarzalna, ręcznie robiona biżuteria, unikalne i oryginalne ubrania, torby, szale oraz przeróżne drobiazgi.

www.youtube.com (kliknij) Zobacz, jak wiele możliwości możesz zyskać zakładając męską koszulę na różne sposoby.

TRENDY

SŁONECZNA JESIEŃ

POLECAMY

Kolor żółty ma w sobie wiele pozytywnej energii i nie bez przyczyny nazywany jest barwą szczęścia. Nosząc go, nigdy nie pozostajemy w cieniu. Zarówno intensywny jak i pastelowy odcień pozostanie w modzie również tej jesieni.

www.decolove.pl Brosze, kokardy na sto sposobów, wełniane warkocze, muchy, krawaty. Unikatowe, ręcznie robione akcesoria modowe.

KSIĄŻKI: MODA DZISIAJ 2 (Taschen) Pełny przegląd najlepszych współczesnych projektantów i marek ilustrowanym zdjęciami pochodzącymi z archiwum magazynu i-D. MODA PROJEKTOWANIE (Wydawnictwo Arkady) Wszystkie istotne informacje związane z zawodem projektanta mody. COCO (Świat Książki) Historia słynnej projektantki mody – kobiety, którą życie nauczyło, że można polegać tylko na sobie. FILM WYZNANIA ZAKUPOHOLICZKI (reż. P. J. Hogan) zabawna komedia romantyczna oparta na bestsellerowej powieści Sophie Kinselli. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

83


I

FASHION BUTIK

LOUB

84

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


I'M

THROWING ONMY

UBOUTINS BUTY OD CHRISTIANA LOUBOUTINA TO OBIEKT POŻĄDANIA KAŻDEJ MODNEJ I WYTWORNEJ KOBIETY. MISTRZ OD LAT ZASKAKUJE SWOJĄ POMYSŁOWOŚCIĄ ORAZ DOBOREM NOWYCH, CIEKAWYCH MATERIAŁÓW, KTÓRE CZYNIĄ JEGO BUTY MAŁYMI DZIEŁAMI SZTUKI. WIDOK CZERWONEJ PODESZWY BUDZI ZAZDROŚĆ I WIE TO KAŻDY, KTO OGLĄDAŁ „SEKS W WIELKIM MIEŚCIE”. NAJSŁAWNIEJSZE AKTORKI, MODELKI I PIOSENKARKI Z DUMĄ POKAZUJĄ SIĘ W BUTACH OD LOUBOUTINA, PONIEWAŻ IDEALNIE NADAJĄ SIĘ NA WIELKIĄ GALĘ I CZERWONY DYWAN. DOSTĘPNE SĄ JUŻ W POLSCE, MOŻNA JE KUPIĆ W BUTIKU MOLIERA 2.

BARTŁOMIE J INDYKA Dziennikarz modowy, z wykszta­łcenia filolog polski. Przeprowadza wywiady z ludźmi ze świata mody i nie straszne są mu trudne pytania. Wyznaje zasadę: „dzień bez nowych butów – dzień stracony”.

1

bartlomiej.indyka@fabrikon.pl

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

85


I

FASHION BUTIK

2

3

5

4 86

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


6 1. Deja Vu, cena: 5100 zł 2. Big Dorcet, cena: 4200 zł

7

3. Daffodile, cena: 7100 zł 4. Pigalili strass, cena: 12500 zł 5. Filter pump, cena: 3900 zł 6. Figurina, cena: 5800 zł 7. Alex, cena: 9800 zł 8. Fifi, cena: 3650zł 9.Supervic, cena: 10500 zł 10. Mignon, cena: 4700 zł

Buty marki Christian Louboutin są dostępne w butiku Moliera 2.

ZDJĘCIA: ARCHIWUM PRYWATNE, SERWIS PRASOWY FIRMY (12)

8

10

9 W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

87


!

I

FASHION INTERNE T

KLIKNIJ NA ZDJĘCIA I WEJDŹ NA BLOGI

INTERNET DAJE NAM WIELE NOWYCH NA PODZIELENIE SIĘ SWOIMI ZAINTERESO BLOGERÓW, KTÓRZY TWORZĄ SWOJE

MODA KLAUDIA MARKIEWICZ non.nonszalancka@gmail.com www.non-szalancka.blogspot.com STUDIUJĘ PROJEKTOWANIE UBIORU NA WYDZIALE TKANINY I UBIORU NA ASP W ŁODZI. MODZIE POŚWIĘCAM KAŻDĄ CHWILĘ, PONIEWAŻ JESTEM POCZĄTKUJĄCĄ PROJEKTANTKĄ I BLOGERKĄ. MOŻE ZABRZMI TO BANALNIE, ALE TAKA JEST PRAWDA – INTERESOWAŁAM SIĘ MODĄ OD ZAWSZE.

W

iązałam z nią przyszłość i nie traktowałam jako zwykłego hobby, polegającego na przejrzeniu od czasu do czasu magazynów fashion, robieniu zakupów w sieciówkach i plotkowaniu z koleżankami o nowych butach. Odkąd pamiętam, kombinowałam, przerabiałam, tworzyłam coś od nowa. Jako dzieciak szyłam już ubrania dla dziadka (bo tylko on pozwalał mi na wielogodzinne przymiarki), a teraz nieco poszerzyłam zakres działalności. Mój styl jest mieszanką wszystkiego po trochu. Jest, hmm… nonszalancki. I bardzo, bardzo kolorowy. Nigdy nie miałam zwyczaju zbytniego przejmowania się trendami. Staram się raczej nie patrzeć na to, co już ktoś wymyślił, choć wiadomo, że jest to nieuchronne, bo moda zatacza koło i czasem nawet nieświadomie kopiujemy coś, co już kiedyś było. Staram się ryzykować, stawiać na niebanalne połączenia. Najgorszy w modzie może być strach. No bo czego się bać? Złych opinii? Ludzie zawsze znajdą coś, co nie będzie im odpowiadać, skrytykują – bo lubią. Nie należy zapominać, że moda to jeden z najsilniejszych środków przekazu, mocna gałąź sztuki. Można dzięki niej przekazywać myśli i kontaktować się z odbiorcą bez potrzeby rozmowy. Gdy tworzysz modę, wyrażasz wszystko, co masz w sobie, dzielisz się swoim światopoglądem i doświadczeniami. I to jest w niej najwspanialsze. Prawda jest taka, że czuję się bardziej projektantką niż blogerką modową (nie użyję określenia „szafiarką”, bo szczerze go nie znoszę). Na szczęście mogę łączyć jedno z drugim bez większego problemu. W blogowaniu fantastyczna jest dla mnie możliwość dzielenia się z ludźmi swoim spojrzeniem, twórczością i estetyką. Dodatkowo blog pozwolił mi złożyć w całość coś, co istniało wcześniej jako luźne fragmenty. Skłania do pracy – im bardziej widzę, że ludziom chce się wchodzić na moją stronę i patrzeć na to, jak ja odbieram pewne kwestie, tym bardziej mam power do dalszych starań. Ale ważne jest to, by nie być przewidywalnym i nie zanudzać. Monotonia jest gorsza od faszyzmu.

88

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


MOŻLIWOŚCI – JEDNĄ Z NICH JEST SZANSA WANIAMI I PASJĄ. PRZEDSTAWIAMY MODOWYCH MIEJSCA W SIECI, BY INSPIROWAĆ INNYCH.

W SIECI KASIA GOROL kasica7777@gmail.com www.fashionsalade.com/jestemkasia

ANITA SUCHOCKA aifowy@gmail.com www.aifowy.blogspot.com TWORZĘ FOTOGRAFIE, GRAFIKĘ ORAZ RĘKODZIEŁO, WSZYSTKO JEDNAK KRĘCI SIĘ GŁÓWNIE WOKÓŁ ZDJĘĆ. TO WŁAŚNIE POPRZEZ ZAMIŁOWANIE DO FOTOGRAFII ZAINTERESOWAŁAM SIĘ MODĄ. W MIĘDZYCZASIE LUBIĘ BAWIĆ SIĘ SŁOWEM – CZYTANYM I PISANYM.

T

rendsetterka ze mnie raczej kiepska, bo mój styl ciągle krąży wokół dwóch stałych motywów – rock i hippie. Bardziej cenię sobie wygodę i zgodność ubrań z charakterem, niż podążanie za każdym kolejnym trendem. Należę do szafiarkowych babć, które mogą z sentymentem wspominać początki tego zjawiska. Zaczęłam pisać bloga z ciekawości i chęci bliższego poznania mody poprzez eksperymentowanie ze stylizacjami. Dziś nie publikuję już zbyt często nowych postów, jednak mimo to towarzyszy mi wielu czytelników, dla których nadal warto umieszczać obrazy i słowa. Blog spadł nieco w hierarchii moich priorytetów, jednak nadal jest miejscem, w którym czuję się dobrze i do którego lubię wracać.

@

JESTEM STUDENTKĄ GERMANISTYKI I JĘZYKA SZWEDZKIEGO NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM. POZA MODĄ, KTÓRA JEST MOJĄ NAJWIĘKSZĄ PASJĄ, INTERESUJĘ SIĘ JĘZYKAMI OBCYMI, LUBIĘ PODRÓŻOWAĆ I JESTEM MIŁOŚNICZKĄ ZWIERZĄT, SZCZEGÓLNIE KOTÓW.

M

oje stylizacje zawierają w sobie prawie za każdym razem nutkę hippie, boho lub vintage (posiadam wiele ciuchów „z duszą”, które należały do mojej mamy albo nawet babci, poza tym chętnie kupuję w second handach), choć przyznam, że czasami idę w kierunku minimalizmu i rezygnuję z wszelkich dodatków. W modzie najbardziej lubię to, że dzięki niej możemy choć trochę wyróżnić się z szarego tłumu. Czego nie lubię? Na pewno podejścia niektórych osób do mody. Nie podoba mi się ślepe podążanie za trendami i bezrefleksyjne wykupywanie najnowszych kolekcji z sieciówek w myśl zasady: „ważne, by było modne”. W ten sposób nie kształtuje się swojego stylu, tylko robi z siebie manekina znanych marek. Prowadzenie bloga to wbrew pozorom wcale nie taka łatwa praca, przynajmniej dla mnie, gdyż staram się, by wszystko wyglądało ładnie i względnie profesjonalnie. Najwięcej czasu oczywiście zajmuje zrobienie samych zdjęć – trzeba się wystylizować, pomalować, potem pojechać w odpowiednie miejsce itp. Kolejnym etapem jest wybór zdjęć i, na końcu, napisanie notki. Lubię, gdy wszystko jest przejrzyste i estetyczne, dlatego nawet kolejność dodawanych zdjęć nie jest przypadkowa. Ważna jest dla mnie również systematyczność. Skoro mojego bloga odwiedza wielu czytelników, to mam wobec nich wewnętrzny obowiązek bycia systematyczną. O czytelników trzeba dbać :) Mój blog wciąż się rozwija – coraz liczniejsze zagraniczne magazyny modowe proponują mi publikacje (byłam już w koreańskim Vogue'u i japońskim Elle Girl), co jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Mogę się również pochwalić współpracą ze znanymi firmami odzieżowymi takimi jak Stradivarius czy Diva, a niebawem również ze znacznie większą marką. Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

KAROLINA JACAK, redaktor działu Fashion / Fashion Editor karolina.jacak@fabrikon.pl

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

89


I

FASHION INTERNE T

ADAM GINTER themensside@wp.pl www.mensside.blogspot.com MAM NA IMIĘ ADAM. JESTEM STUDENTEM OSTATNIEGO ROKU BUDOWNICTWA I WŁAŚNIE KOŃCZĘ PISANIE PRACY MAGISTERSKIEJ. POZA TYM PRACUJĘ W BIURZE PROJEKTOWYM. Z NATURY DOMATOR, MIŁOŚNIK DOBREGO JEDZENIA I CHILLOUTOWEGO LENISTWA.

O

kreślenie własnego stylu zawsze sprawiało mi sporo problemów, bo nie jest on jeszcze do końca ukształtowany. Sądzę jednak, że mogę go opisać jako casualowy z klasycznymi zapożyczeniami. Świetnie czuję się w rurkach, uwielbiam muchy i wszelkie rodzaju dodatki (wisiory, bransolety). Nie lubię sztywnego trzymania się „modowych zasad”. Jeśli tylko jakieś ubrania mi się podobając, łączę to na swój sposób, zgodnie z własnymi upodobaniami. Każdy tworzy reguły sam dla siebie. Prowadzenie bloga traktuję jako hobby, zabawę – swego rodzaju oderwanie od zwyczajnych zajęć. Sprawia mi to dużo frajdy i daje całkiem spore możliwości do nawiązywania nowych kontaktów. Do jego założenia zachęciła mnie dziewczyna, która już od jakiegoś czasu prowadziła swoją własną stronę. Wcześniej wstawiałem swoje sety na Lookbooku. Blog był kolejny krokiem w poszukiwaniu własnego stylu. Absolutnie nie planuję, w jakim konkretnie kierunku rozwinie się ten projekt. Bloga prowadzę z dnia na dzień. Publikuję aktualne stylizacje, piszę o tym, co w danym momencie mi się podoba. Uważam, że nie ma sensu niczego planować. Może się zdarzyć, że od jutra nie będę miał czasu na jego prowadzenie i wówczas wszystkie plany i prognozy okażą się zbędne. Będzie, co ma być.

MARTYNA CIECHANOWSKA maddy88@wp.pl

I www.maddinka.com

NA CO DZIEŃ JESTEM STUDENTKĄ DIETETYKI W POZNANIU. INTERESUJĘ SIĘ ZDROWYM ODŻYWIANIEM, FOTOGRAFIĄ, FILMEM. KOCHAM MUZYKĘ. OBECNIE NA MOJEJ PLAYLIŚCIE KRÓLUJE I BLAME COCO, LESZEK MOŻDŻER I THE XX.

M

ój styl jest dziewczęcy, a stylizacje charakteryzuje zabawa kolorami. Kocham kontrasty i niecodzienne połączenia kolorystyczne. Uwielbiam modę za to, że pozwala nam wyrazić siebie. Postanowiłam założyć bloga po tym, gdy przez długi czas obserwowałam inne polskie blogi modowe. Chciałam spróbować swoich sił i zobaczyć, jak ludzie odbiorą mój styl. Byłam bardzo mile zaskoczona, że tylu osobom się on spodobał!

90

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


MADIA182 madia182@tlen www.ams-la-la-land.blogspot.com JESTEM LICENCJONOWANYM KOSMETOLOGIEM, A NA CO DZIEŃ PRACUJĘ W PRZEUROCZYM SALONIE BIŻUTERII LILOU. JEDNYM Z MOICH GŁÓWNYCH ZAINTERESOWAŃ JEST FOTOGRAFIA – ZARÓWNO CYFROWA, JAK I ANALOGOWA.

M

ZUZA RZEPIŃSKA zuza678@wp.pl www.sannas-land-of-illusion.blogspot.com MAM 26 LAT I PRACUJĘ W BIURZE. WIELE OSÓB BARDZO TO DZIWI, ALE BLOG TO MOJA PASJA I RACZEJ HOBBY, NA CO DZIEŃ ZAJMUJĘ SIĘ INNYMI RZECZAMI. POZA MODĄ I STYLIZACJĄ, UWIELBIAM PODRÓŻE – MAŁE I DUŻE. OSTATNIO MOJĄ PASJĄ STAŁA SIĘ TEŻ FOTOGRAFIA.

W

moich stylizacjach przede wszystkim zwracam uwagę na odpowiedni dobór rzeczy do figury czy charakteru. Kręcą mnie nie tylko modne, topowe rzeczy. W danym ubraniu muszę czuć się dobrze i zawsze podkreślam, że dopasowanie stroju do sylwetki, to połowa sukcesu. Uwielbiam mieszać style, nie lubię oczywistości. Rzecz jasna klasyka jest zawsze w modzie i zawsze na miejscu, jednak lubię dodać do stroju coś swojego. Uwielbiam motywy zwierzęce i ciekawą biżuterię. Czego nie lubię? Chyba zbytniego podążania za modą za wszelką cenę. Jeden modny element w stroju wystarczy, nie musi to być szał sezonu od góry do dołu. Jestem przeciwna zakładaniu czegoś tylko dlatego, że jest hitem. Sama kiedyś popełniałam błędy i teraz inaczej na to patrzę. Najważniejsze są dla mnie zdjęcia i ciekawe ukazanie stylizacji z różnych perspektyw. Każdy detal ma znaczenie. Tło zdjęć, miejsce – wszystko się liczy. Ostatnio zwracam też uwagę na posty dotyczące ciekawych artystów – hand made. Kiedy spotkam coś wyjątkowego, staram się o tym pisać i zachęcać ludzi do kupowania niepowtarzalnych rzeczy. Zdolni, utalentowani ludzie potrafią stworzyć niesamowite rzeczy, dużo bardziej interesujące i lepsze jakościowo, niż te dostępne w popularnych sieciówkach. Blog powstał dość spontanicznie. Wcześniej udzielałam się na wielu modowych portalach, szukałam, uczyłam się i podglądałam. W pewnym momencie poczułam, że chciałabym mieć swoją przestrzeń. Nie sądziłam, że spotka się to z tak miłym odbiorem. Wkręcił mnie ten świat, poznałam wiele miłych osób, zafascynowanych modą podobnie jak ja.

KATARZYNA WITT mypointmystyle@o2.pl www.mypointmystyle.blogspot.com MAM 19 LAT, STUDIUJĘ EKONOMIĘ NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM W POZNANIU. MOJĄ NAJWIĘKSZĄ PASJĄ JEST MODA I DZIĘKI MOJEMU BLOGOWI, KTÓRY PROWADZĘ JUŻ OD PONAD DWÓCH LAT, MOGĘ TO ZAINTERESOWANIE ROZWIJAĆ. UWIELBIAM MINIMALIZM! WIDAĆ TO W MOICH STYLIZACJACH.

L

ubię, kiedy jest prosto i wygodnie, bez przesady i przebierania się. W minimalistycznych zestawach czuję się najlepiej. Monochromatyczne stylizacje uzupełniam ostrym kolorem albo nietypowym krojem. Do czegoś casualowego zakładam niebotyczne obcasy albo stawiam na jedno: kolor, nietypowy krój, coś, co samo w sobie będzie budować cały strój. Przez bardzo długi czas przeglądałam przeróżne blogi o modzie, aż w końcu postanowiłam założyć swojego. Trwa to już ponad dwa lata! Zawsze interesowałam się modą. Można powiedzieć, że z ciucha-mi się wychowywałam, ponieważ moja mama jest krawcową. Pomaga mi w tworzeniu wielu wspaniałych rzeczy. Blog jest miejscem, gdzie mogę się „modowo wyżyć”, a także pokazać i poddać ocenie własne stylizacje. Zawsze staram się pokazać jak najwięcej szczegółów mojego stroju i dodać parę słów o tym, czym się kierowałam przy wyborze garderoby. Prowadzenie własnej strony sprawia mi dużo radości i będę to robić tak długo, jak długo będę mieć chęci i motywację. Pragnę prezentować swój punkt widzenia.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

91

ZDJĘCIA: ARCHIWUM AUTORA (8), SHUTTERSTOCK

oje poczynania można na bieżąco obserwować na blogu. Na równi z fotografią lubię podróże, dzięki którym jestem w stanie, prócz doświadczeń, zdobywać unikatowe ubrania i dodatki. Moje stylizacje to istna mieszanina form. Grunge z dodatkiem vintage nierzadko doprawiony nutką kosmicznej elegancji. Wszystko zależy od nastroju i muzyki, która ma duży wpływ na mój ubiór. W modzie nie lubię sezonowych trendów, które ludzie chłoną jak gąbka i w efekcie na ulicach, zamiast różnorodności mamy atak klonów. W modzie chodzi przede wszystkim o indywidualność i fantazję, a nie osiągnie się tego bez szczypty odwagi. Moja przygoda z blogiem rozpoczęła się kilka miesięcy temu. Z racji tego, że wraz ze znajomymi fotografujemy już od kilku lat, moje stylizacje były uwieczniane na bieżąco. W końcu uznałam, że pokazanie ich szerszej publiczności to całkiem niezły pomysł. Teraz blog jest dla mnie urozmaiceniem wolnego czasu, pozwala mi na modowe szaleństwo i tworzenie różnych stylizacji, a zdjęcia, które tak czy inaczej zawsze robiłam, wreszcie mają swoje stałe miejsce w sieci.


I

FASHION BUTIK

3 BARTŁOMIE J INDYKA Dziennikarz modowy, z wykształ­ cenia filolog polski. Przeprowadza wywiady z ludźmi ze świata mody i nie straszne są mu trudne pytania. Wyznaje zasadę: „dzień bez nowych butów – dzień stracony”. bartlomiej.indyka@fabrikon.pl

2

KOLOROWY

ZAWRÓT

GŁOWY W TYM ROKU ZWOLENNICY PRZYSŁOWIA „SZCZĘŚLIWI CZASU NIE LICZĄ” POWINNI ZMIENIĆ ZDANIE. INWAZJA KOLOROWYCH ZEGARKÓW ZMUSZA NAS DO NOSZENIA TYCH TYKAJĄCYCH PRZEDMIOTÓW I TO NIEKONIECZNIE W POJEDYNKĘ. ZGODNIE Z TRENDAMI MOŻEMY MIEĆ NA RĘKU NAWET TRZY ZEGARKI NARAZ, CO OTWIERA PRZED NAMI WIELE NOWYCH MOŻLIWOŚCI. ALBO JEST W CZYM WYBIERAĆ!

1

92

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


4

9

12

5

10

7

8 6

ZDJĘCIA: ARCHIWUM PRYWATNE, SERWIS PRASOWY FIRMY (11)

11

1. Lacoste „Goa” Pink Strap Watch, cena: 350 zł; 2. Vega Navy/Nixon, cena: 279 zł; 3. Newton Yellow/Nixon, cena: 519 zł; 4. Morgan/Zibi Violet, cena: 330 zł; 5. Genie Sky Blue/Nixon, cena: 519 zł; 6. Lacoste „Goa” Neon Pink Strap Watch, cena: 350 zł; 7. J Jessie! Jc/Dc Watch, cena: 330 zł; 8. Full Blooded/Swatch, cena: 530 zł; 9. Pop Hours Watch Jc/Dc – Yellow&Red, cena: 490 zł; 10. Casio Baby – G Pink Chronography Watch, cena: 350 zł; 11. Bud Giallo Flake/Io?Ion!, cena: 110 zł; 12. Stripe Collection/Swatch, cena: 150 zł.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

93


STUDIO To kameralne studio na warszawskiej Pradze. Powierzchnia studia to 60m2, wysokość 4 m, wydzielone stanowisko do makijażu. Wyposażenie i powierzchnia studia pozwalają na realizowanie sesji zdjęciowych, castingów, fotografii reklamowej, nagrywania reklam wideo oraz wszelkich innych nietypowych zleceń. Studio dostępne jest 7 dni w tygodniu 24h, po wcześniejszej rezerwacji. Możliwość wynajęcia za dodatkową opłatą wizażystki, stylistki, fryzjera oraz cateringu.

CO WYRÓŻNIA NASZE STUDIO? NAJLEPSZE WASZE ZDJĘCIA, PRZESŁANE PO SESJI DO REDAKCJI, OPUBLIKUJEMY W KOLEJNYCH NUMERACH FABRIKONU W SPECJALNYM DZIALE „TWÓRZ I POKAŻ SIĘ”.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.fabrikon.pl/studio ADRES: WARSZAWA GROCHÓW, ul. TARNOWIECKA 54 lok. 20

REZERWACJE: +48 609 11 12 13


PHOTO galeria

R O T K I W

O K N A FR fotograf

ŁUKASZ KAUGAN DYREKTOR KREATYWNY REDAKTOR DZIAŁU PHOTO

Filmowiec i fotograf z wykształcenia, twórca Fabrikonu, projektant graficzny, prowadzi własne studio fotografii i grafiki w Warszawie

95

STRONA


I

PHOTO GALERIA

FOTO/PHOTO: WIKTOR FRANKO MODELKI/MODELS: EWA KĘPYS, MONIKA „OCOKAMAN” KUBIAK

96

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO: WIKTOR FRANKO, MODELKA/MODEL: EWA KĘPYS, FRYZURA/ HAIRSTYLE: EWA ŻUROWSKA, MAKIJAŻ/MAKE-UP: MONIKA ZIELIŃSKA-KOZIEŁ, ASYSTENT/ASSISTANT: MARCIN BORUŃ

WIKTOR FRANKO Rocznik '83, urodzony w Kielcach, gdzie ukończył studia polonistyczne. Fotografią zajmuje się od 2006 roku. Jest samoukiem – nie ukończył żadnej szkoły, ani kursów fotograficznych. Od dwóch lat zajmuje się robieniem zdjęć – profesjonalnie realizuje sesje zdjęciowe z zakresu fotografii mody, beauty i reklamowej. W swojej prywatnej, niekomercyjnej twórczości wykorzystuje klasyczne formy fotograficzne, skupiając się na fotografii analogowej. W pracy z aparatem najbardziej pociąga go atmosfera i klimat – aspekty techniczne umyślnie deprecjonuje. www.wiktorfranko.com

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

97


I

PHOTO GALERIA WIKTOR FRANKO

FOTO/PHOTO: WIKTOR FRANKO, MODELKI/MODELS: EWA KĘPYS, FRYZURA/HAISRTYLE: EWA ŻUROWSKA, MAKIJAŻ/MAKE-UP: MONIKA ZIELIŃSKA-KOZIEŁ

98

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO: WIKTOR FRANKO MODELKA/MODEL: EWA KĘPYS MAKIJAŻ/MAKE-UP: MONIKA ZIELIŃSKA-KOZIEŁ FRYZURY/HAIRTYLE: EWA ŻUROWSKA ASYSTENT/ASSISTANT: MARCIN BORUŃ

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

99


I

PHOTO GALERIA

FOTO/PHOTO: WIKTOR FRANKO MODELKA/MODEL: KINGA RYLSKA MAKIJAŻ/MAKE-UP: MONIKA ZIELIŃSKA-KOZIEŁ FRYZURA/HAISRTYLE: EWA ŻUROWSKA ASYSTENT/ASSISTANT: ŁUKASZ KRÓL

100

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ZDJĘCIA: ARCHIWUM AUTORA (7)

WIKTOR FRANKO www.wiktorfranko.com

WYSTARCZY POMYŚLEĆ, ILE SIĘ ZMIENIA, JEŻELI ZEJDZIE SIĘ Z CHODNIKA I ZROBI TRZY KROKI PO JEZDNI... JULIO CORTÁZAR, „GRA W KLASY” MIESZKAM, BYWAM, PRACUJĘ: Mieszkam w Kielcach, ponadto pracuję w Warszawie i Krakowie. DOŚWIADCZENIE: Najważniejsze według mnie to: sesje wizerunkowe dla firmy RYŁKO, liczne sesje modowe dla projektantów, współpraca z magazynem Charaktery, w którym publikowane były okładki z moimi zdjęciami, tworzenie plakatów na międzynarodowy konkurs dla projektantów i entuzjastów mody – OFFfashion, nagrody w wielu konkursach fotograficznych, m.in. zwycięstwo w kategorii Beauty w prestiżowym konkursie Viva! Photo Awards 2010, liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. INSPIRUJE MNIE: Staram się nie inspirować zbyt nachalnie, ale zawsze za niedościgniony ideł stawiam sobie edytoriale Petera Lindbergha. Ponadto podziwiam moich fotograficznych rówieśników: Leszka Kowalskiego, Marcina Twardowskiego, Magdę Lipiejko, Antoninę Dolaniecką.

LUBIĘ: Z racji na wykształcenie, „muszę” lubić książki, a konkretniej lubuję się w literaturze iberoamerykańskiej (Marquez, Cortázar). Lubię radio (ale nie telewizję), muzykę (mam chyba z 1000 płyt, lecz nigdy nie słucham ich z komputera), oraz moje koty. Moje lubienie nie różni się specjalnie od 80% reszty populacji, no może poza tym, że ze wszystkich najbardziej lubię Ewę. Natomiast w fotografii najbardziej doceniam niepowtarzalną atmosferę i klimat, lubię realizowanie dobrych zaskakujących pomysłów. DENERWUJE MNIE: Najbardziej ja sam. W fotografii, dorabianie ideologii do słabych zdjęć, a także podnoszenie, przez niektórych, fotografii ślubnej do rangi artyzmu. Generalnie niewiele rzeczy mnie denerwuje, bo trochę jestem ignorantem. MARZENIE: Staram się marzyć o rzeczach, które mają duże prawdopodobieństwo spełnienia się – aktualnie chciałbym zorganizować własne warsztaty fotograficzne.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

101


I

PHOTO KALEJDOSKOP

INFO

ZORKA PROJEKT W GDAŃSKU

PARYSKIE ŚWIĘTO

FOTOGRAFII

Z OKAZJI PIĘTNASTEJ ROCZNICY TEGO ŚWIĘTA FOTOGRAFII ORGANIZATORZY ZAPOWIEDZIELI WIELE EKSCYTUJĄCYCH NIESPODZIANEK.

T FOTOEROTICON PO POLSKU WYSTAWA W Warszawskim Centrum Erotyki do 16 października można oglądać pierwszą tego typu wystawę w Polsce. Składają się na nią prace kilkunastu fotografów specjalizujących się w tematyce erotyki. Poruszają one tematy tabu, takie jak fetysze i różne rodzaje aktu – nie naruszają przy tym granic pornografii. Warto sprawdzić, jak do tego delikatnego tematu podchodzą polscy, a jak zagraniczni artyści.

102

egoroczna edycja Paris Photo jest wyjątkowa – to międzynarodowe wydarzenie będzie świętować piętnastą rocznicę w ekskluzywnym Grand Palais. Wybranych z około 30 krajów, 111 francuskich i zagranicznych galerii, zaprezentuje w samym sercu Paryża najlepsze XIX-wieczne, modernistyczne i współczesne fotografie. Aby dopełnić międzynarodowy wymiar imprezy, wybrani z 16 wydawnictw i specjalistycznych księgarni będą mieli do dyspozycji swoje stoiska podczas targów. Paris Photo

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

2011 celebrować będzie również fotografię afrykańską, od Bamoko po Cape Town, odsłaniając twórcze bogactwo historycznych i współczesnych twórców z tego kontynentu. Wszystkie te ekscytujące wydarzenia tchną nową energię w Paris Photo. Nową tożsamość targów stworzą cztery projekty: wystawa kolekcji Artura Walther’a, konferencje Platform, skupienie się na Photography Book oraz wprawadzenie nagrody Photo Book. Kto nie może znaleźć się na miejscu, powinien śledzić festiwal na www.parisphoto.fr

80 megapikseli! Przystawka Phase One IQ 180, pierwsza taka w Europie Centralnej, jest już dostępna w studiu Makata. 80 megapikseli i rozpiętość tonalna 12,5 przysłony robi wrażenie! Pracuje z aparatem Phase One 645DF.

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (9)

WYSTAWA Do 23 października można oglądać autorskie przedsięwzięcie grupy Zorka, Projekt tworzonej przez Monikę Bereżecką i Monikę Redzisz. ,,Przeciętni” ukazuje fotografie osób z Polski, Czech i Rosji uznanych przez same siebie za zwyczajne. Bez retuszu, upiększeń – zdjęcia mają charakter dokumentalny. Towarzyszą im też teksty zredagowane przez Monikę Redzisz.


NAJWIĘKSZE ZDJĘCIE ŚWIATA

PAWILON POLSKI WYSTAWA Aż do 27.11 w Pawilonie Polonia na Międzynarodowej Wystawie Sztuki można oglądać wystawę ,,...i zadziwi się Europa” Yael Bartany. Składa się na nią trzyczęściowa instalacja wideo. Głównym tematem jest wykreowany przez artystkę Ruch Żydowskiego Odrodzenia w Polsce. Filmy pełne są wątków antysemickich, Holocaustu, izraelskiego ruchu osadniczego. Pierwszy raz Polska reprezentowana jest przez artystę z innego kraju. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja pod tytułem „A Cookbook for Political”.

CIEKAWOSTKA Cuver Center of Arts w Kalifornii wystawiło największą fotografię świata wykonaną aparatem otworkowym. Zdjęcie ma wymiary 9,6 x 33,3 metra i powstało dzięki pracy 400 osób. Aparatem był opuszczony hangar lotniczy.

W SIECI

PROBLEMEM FOTOAMATORA JEST TO, ŻE NIE MA ON POWODÓW DO ROBIENIA ZDJĘĆ. TERENCE DONOVAN

www.szerokikadr.pl Portal edukacjny pełen porad i inspiracji – zarówno dla amatorów, jak i dla pasjonatów fotografii, chcacych poszerzyć swoje horyzonty.

www.iczek.pl Z fotografią śpię, budzę się i zasypiam – deklaruje autorka strony pełnej felietonów, prac interesujących autorów i ciekawostek.

PRAWO AUTORSKIE

DAVID LA CHAPELLE VS RIHANNA

POLECAMY

Sąd federalny nie uznał odwołania wokalistki w sprawie naruszenia praw autorskich w teledysku „S&M”. Fotograf, którego prace rzekomo skopiowała, może teraz dochodzić swoich praw podczas procesu.

www.lomografia.pl Serwis dla osób sympatyzujących z prostotą i nieprzewidywalnością lomografii i aparatów Lomo (i nie tylko).

KSIĄŻKA ARTYŚCI MÓWIĄ. WYWIADY Z MISTRZAMI FOTOGRAFII (Rosikon Press) Hanna Maria Giza rozmawia m.in. z Krzysztofem Millerem, Łukaszem Trzcińskim i Chrisem Niedenthalem. Fotografowie mówią o tajemnicach ich duszy i kontakcie ze światem zewnętrznym poprzez niezwykłe medium, jakim jest fotografia. KSIĄŻKA MAGNUM CONTACT SHEETS (Themes & Hudson) Niezwykle ciekawe informacje dla zainteresowanych tym, jak powstawały zdjęcia oraz ile prób podjęli, zanim uzyskali pożądany efekt tacy fotografowie jak Henri Cartier-Bresson, Martin Parr, Mark Power czy Cornell Capa. Książka wydawnictwa Themes & Hudson zawiera „stykówki” twórców współpracujących z prestiżową agencją Magnum.

@

DARIA SOLAK daria.solak@fabrikon.pl

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

103


I

P H OTO WA R S Z TAT

TECHNIKI SZLACHETNE W FOTOGRAFII W DOBIE WSZECHOBECNEGO PHOTOSHOPA I FOTOGRAFII CYFROWEJ, W CZASACH, GDY KAŻDY MOŻE WYKONAĆ NIEZLICZONĄ ILOŚĆ ZDJĘĆ I OGLĄDAĆ JE TYLKO NA EKRANIE KOMPUTERA, NIEWIELE OSÓB MA ŚWIADOMOŚĆ, JAK NIEZWYKŁA JEST SZTUKA FOTOGRAFII. JAK UNIKATOWA MOŻE BYĆ KAŻDA ODBITKA. WARTO WIĘC WRÓCIĆ DO JEJ POCZĄTKÓW I PRZYPATRZEĆ SIĘ SZLACHETNYM TECHNIKOM EPOKI WIKTORIAŃSKIEJ. P O L E C AM Y: www.zbigniew-wielgosz.net

est 19 sierpnia 1839 roku. Louis Jacques Daguerre zaprezentował właśnie rozentuzjazmowanemu tłumowi swój wynalazek nazwany, od jego nazwiska, dagerotypią. Polegał on, na powstawaniu obrazu na wypolerowanej miedzianej płytce pokrytej srebrem oraz wyczulonej na światło przez jodek srebra. Naświetlony obraz, wywoływany w oparach rtęci, cechował się wysoką rozdzielczością, lustrzanym odbiciem i monochromatycznością. Oto mechanicznie odwzorowano rzeczywistość, bez ingerencji pędzla artysty. Panie i Panowie – narodziła się fotografia. Malarze, niesłusznie, przewidywali tym samym koniec sztuki. Na szczęście, fotografia stworzyła własną artystyczną gałąź i samodzielnie funkcjonuje obok innych dziedzin. Nie trzeba było długo czekać, aż zaczęto udoskonalać pierwotny wynalazek. Ulepszano soczewki, metody naświetlania i materiały,

na których utrwalano obraz. Stąd mnogość w fotografii technik szlachetnych, dzięki którym powstają przepiękne, unikatowe odbitki. Trzeba dowiedzieć się, na czym polegają, aby móc docenić wartość każdego zdjęcia. Poniżej opisujemy niektóre z nich. TALBOTYPIA (KALOTYPIA) – wynaleziona przez samozwańczego odkrywcę fotografii – Brytyjczyka Williama Fox Talbota. W odróżnieniu od dagerotypii odbitka wykonywana była tu na papierze uczulonym azotanem srebra i jodkiem potasowym, a powstały obraz był mniej ostry, bardziej malarski. Niezwykłą zaletą tej techniki był fakt, że w owym procesie otrzymywano negatyw, co pozwalało na multiplikację odbitki. Nie dziwi więc, że ta metoda szybko wyparła swoją poprzedniczkę. „BEZ TYTUŁU”, Zbigniew Wielgosz, technika: anthotypia

ALBUMINA – nadal poszukiwano jednak sposobu na otrzymywanie wielokrotnych odbitek. Tę technikę opatentował Francuz Desire

Z cyklu „YIN/YANG”, Zbigniew Wielgosz, technika: guma chromianowa (po prawej stronie)

104

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

105


P H OTO WA R S Z TAT

Z cyklu „AFTER SEASON”, Zbigniew Wielgosz, technika: guma chromianowa

Blanquart-Evrard, a polegała ona na wykonywaniu pozytywów na papierze uczulonym azotanem srebrowym i kurzym białkiem, co zapobiegało przenikaniu obrazu w wewnętrzną strukturę papieru. Efektem albuminy są urocze zdjęcia w odcieniach czerwieni i brązów. MOKRA PŁYTA KOLODIONOWA – bardzo pracochłonna metoda, w której negatyw jest natychmiast wywoływany na podłożu szklanym z substancją światłoczułą – jodkiem i bromkiem srebra. Do wykonania zdjęcia wykorzystywano mokrą płytę, którą natychmiast po naświetleniu wywoływano w kwasie pyrogalusowym (lub w siarczanie żelaza) i utrwalano w tiosiarczanie sodu. Choć stworzenie kolodionu, który pokrywa szklaną płytkę, jest skomplikowane, technika ta daje unikatowe i często nieprzewidywalne efekty, co czyni ją jeszcze bardziej fascynującą. Pochodną owej metody jest ambrotypia, gdzie jasny negatyw wywołanej mokrej płyty kolodionowej oglądany na czarnym podłożu w świetle odbitym sprawia wrażenie pozytywu.

106

KWIECIEŃ 2011

Z cyklu „FOOD”, Zbigniew Wielgosz, technika: guma chromianowa

TECHNIKA CHROMIANOWA (GUMA)

– gdy wymienione metody były już powszechnie stosowane, szukano nowych rozwiązań na stworzenie zdjęcia kolorowego. W tej technice papier akwarelowy, pokryty roztworem dwuchromianu amonu lub potasu oraz gumy arabskiej, naświetla się przez negatyw. Po rozpuszczeniu w wodzie emulsji otrzymujemy gotową pracę. Uzyskanie barwnej gumy nie jest jednak takie proste. Proces tworzenia trwa kilka dni i ma wiele etapów, a obraz, wywoływany wodą i pędzlem, nieustannie się zmienia i tylko od artysty zależy końcowy efekt. Właśnie dlatego każda odbitka jest traktowana jak oryginał. OLEJ – papier akwarelowy, uczulony dwuchromianem amonu i alkoholu oraz przeklejony żelatyną, naświetla się przez negatyw i płucze zimną wodą. Relief powstaje wskutek zgarbowania żelatyny w różnym stopniu w różnych partiach obrazu. Papier pokrywany jest farbą drukarską za pomocą grubego pędzla. Technika ta leży dla wielu na pograniczu foto-

grafii i malarstwa – choć używane są substancje światłoczułe i negatyw, to kolor nakładany jest ręcznie, pędzlem. Nie są to oczywiście wszystkie metody stosowane w XIX wieku. Tworzono również w technice anthotypii, cyjanotypii czy panotypii. Gdy korzystamy na co dzień z wygodnych aparatów cyfrowych, powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak bogatą historię i mnogość technik niesie ze sobą sztuka fotografii. Mogłoby się wydawać, że wiktoriańskie metody to tylko relikt przeszłości. Jednak i współcześnie są artyści, którzy pielęgnują tradycje szlachetnej fotografii i tworzą dzięki niej wyjątkowe dzieła sztuki. Rezultaty tych działań można obejrzeć w Internecie, na przykład na blogu Kena Merfelda: merfeldcollodion.com czy Hanka Thijsa: www.thijs-foto.com/gum/navig4.html. Na uwagę zasługuje też polski twórca, Zbigniew Wielgosz, który organizuje warsztaty z technik szlachetnych. Zainteresowani powinni odwiedzić stronę: www.zbigniew-wielgosz.net. Daria Solak, daria.salak@fabrikon.pl

ZDJĘCIA: ARCHIWUM ZBIGNIEWA WIELGOSZA (4)

I


Adobe® PATRON DZIAŁU

MOVIE

MOVIE

PIOTR MACZUGA REDAKTOR DZIAŁU MOVIE

galeria

É JOS LUIIS E N A C ALoperator

Z wykształcenia filmowiec, z wyboru fan mediów ruchomych. Na co dzień realizuje webcasty, multimedia i projekty internetowe. Żywi się tym, co znajdzie w sieci. Typ mało drapieżny (ale krytyczny).

109 STRONA


I

M OV I E O P E R ATO R

SKÓRA, W KTÓREJ ŻYJĘ

WEDŁUG KRYTYKÓW: KONTROLOWANA PERWERSJA PIERWSZY SIĘGA PO MATERIAŁ LITERACKI – „TARANTULA” TO HISTORIA O OKRUCIEŃSTWIE I ZEMŚCIE RODEM Z UTWORÓW OPOWIEŚĆ O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE PRZY WSPÓŁPRACY MÓWI O NIM, ŻE JAK NIKT INNY „POTRAFI NADAĆ 110

W R Z E S I E Ń / PA Ź D Z I E R N I K 2 0 1 1


JOSÉ LUIS ALCAINE Hiszpański operator obrazu urodzony w 1938 r. Kształcił się w Tangier's French Lycee Regnault w Maroku. Od końca lat 80. stale współpracuje z Pedro Almodóvarem, a jego styl jest wyraźnie rozpoznawalny w filmach hiszpańskiego mistrza. Alcaine jest zdobywcą Europejskiej Nagrody Filmowej i 5 nagród Goya. Obraz „Belle Époque” ze zdjęciami jego autorstwa dostał w 1993 Oscara jako najlepszy film obcojęzyczny.

I OBEZWŁADNIAJĄCA PRECYZJA. PEDRO ALMODÓVAR PO RAZ THIERRY'EGO JONQUETA, BĘDĄCA PODSTAWĄ SCENARIUSZA, DE SADE’A. HISZPAŃSKI REŻYSER SNUJE TĘ BRUTALNĄ Z NIEZWYKŁYM OPERATOREM, JOSÉ LUISEM ALCAINEM. OBRAZOM GĘSTOŚCI, POŁYSKU I MROKU”. W R Z E S I E Ń / PA Ź D Z I E R N I K 2 0 1 1

111


I

AA M O AV A I EA A OA P EA RAA A TO AR AAAAAAAA

112

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

113


I

M OV I E O P E R ATO R

PEDRO ALMODÓVAR: Alcaine to autor zdjęć, któremu nie tłumaczyłem, czego chcę, a raczej skupiałem się na tym, czego nie chcę. On zaś potrafił nadać obrazom gęstości, połysku i mroku, które najlepiej pasowały do filmu.

SKÓRA, W KTÓREJ ŻYJĘ I PREMIERA: wrzesień 2011

REŻYSERIA: Pedro Almodóvar ZDJĘCIA: José Luis Alcaine SCENARIUSZ: Pedro Almodóvar, na podstawie książki Thierrego Jonqueta „Tarantula” MUZYKA: Alberto Iglesias PRODUCENT: Agustín Almodóvar, Bárbara Peiró Aso, Esther García OBSADA: Antonio Banderas, Elena Anaya, Jan Cornet, Marisa Paredes DYSTRYBUCJA: Gutek Film

114

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

ZDJĘCIA: PHOTO BY LUCÍA FARAIG/EL DESEO

PRODUKCJA: Hiszpania, 2011


KRATYWNE FILMOWANIE DYNAMICZNY MONTAŻ REPORTAŻE, FILMY PROMOCYJNE BACKSTAGE Z POKAZÓW I SESJI REKLAMY I ANIMACJE SZYBKIE TERMINY KONKURENCYJNE CENY PROFESJONALNA JAKOŚĆ HD

CASTUDIO

ul. TARNOWIECKA 54 lok. 20 WARSZAWA, POLAND TELEFON: +48 609 11 12 13 E-MIAL: studio@castudio.pl www.castudio.pl


I

MOVIE KALEJDOSKOP

INFO

SE-MA-FOR PO RAZ DRUGI KONKURS Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Animowanych Filmów Lalkowych i Technik Przestrzennych Se-Ma-For Film Festival odbył się w dniach 22-25 września w Łodzi oraz 21-23 października w Lugano w Szwajcarii. Se-Ma-For Film Festival jest pierwszym w Europie festiwalem dedykowanym animacji poklatkowej, a w szczególności lalkowej i przestrzennej. W tegorocznej edycji festiwalu nagrodzono filmy: „Snępowina” (najlepsza polska animacja), „Wyspa Gibonów” (nagroda dla reżyserki – Małgorzaty Bosek), „Zielona kredka” (najleoszy film dla dzieci) oraz „Drżące trąby” i „Kto by pomyślał” (nagrody specjalne Jury). Podczas gali zamknięcia widzowie mieli okazję zobaczyć niezwykły projekt duetu warszawskich multiinstrumentalistów – Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego z grupy SzaZa.

30. EDYCJA MŁODZI I FILM FESTIWAL 17 września zakończył się Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Festiwal w Koszalinie to od 1973 roku wyjątkowe miejsce spotkań młodych filmowców z publicznością. W tym roku przez sześć dni Koszalin żył filmem – w ramach Festialu odbyły się warsztaty, dyskusje w cyklu „Szczerość za szczerość”, spotkania, wernisaże i koncerty. W konkursie Grolsch Film Works nagrodę za scenariusz otrzymał „Vocuus” Agaty Rudniewskiej. Jury za najlepszy debiut pełnometrażowy uznało „Heńka” Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja. Uhonorowany za reżyserię został również Leszek Dawid za film „Ki” oraz Agnieszka Łukasiak – za scenariusz do filmu „Dwa ognie”.

DAVID LYNCH ZAPRASZA NA KAWĘ AMERYKAŃSKI REŻYSER ROZPOCZYNA GRĘ Z WIDZAMI. GRANICA MIĘDZY FIKCJĄ, A RZECZYWISTOŚCIĄ ZNÓW ZOSTAŁA ZATARTA.

K

z kto zabłądzi na paryskim Montmartre, może przez chwilę mieć wrażenie, że przeniósł się do hollywódzkiego Mulholland Drive. David Lynch zamierza otworzyć znany ze swojego thrillera niezwykły Klub Silencio. W środku niezwykła atmosfera Mulholland Drive, więc miejsce zapewne stanie się miejscem pielgrzymek fanów Lyncha. Wejście tylko dla zarejestrowanych klientów i karnety w cenach ok. 1000 euro rocznie czynią to miejse dostępnym nie dla każdego, a więc – tym bardziej tajemniczym. Wśród fanów trwają spekulacje, czym tak naprawdę będzie Klub Silencio.

A zapowiada się naprawdę stylowo, biorąc pod uwagę, że Lynch sam zaprojektował to miejsce – począwszy od wejścia, skończywszy na meblach. Jak powiedział w wypowiedzi dla New York Times'a: „Sprawia mi radość obserwowanie, jak architektura i design potrafią zmienić nastrój”. W założeniu Klub Silencio ma być połączeniem sali koncertowej, restauracji, księgarni i kina. Jak naprawdę będzie wyglądało miejsce sygnowane nazwiskiem jednego z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów XXI wieku? Przekonamy się o tym podczas otwarcia 11 października. Club Silencio, 142 rue de Montmartre, Paris, www.silencio-club.com

Red Epic w Polsce Za sprawą LongTakeStudio możemy już korzystać z następcy popularnego One. Rozdzielczość 5K i 120 klatek na sekundę sprawiają, że jest alternatywą dla taśmy 35 mm. Współpracuje z bagnetami Canona EF i Nikona AF-S. WIĘCEJ O RED EPIC W NUMERZE 4. FM

116

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


CZY TO JESZCZE PROGRAM PRO? PROGRAM Apple zaprezentował nową odsłonę Final Cut Pro – swojego flagowego produktu dla profesjonalistów. Wersja X zaskakuje ceną – 299,99$ za Final Cut i możliwość dokupienia Motion 5 i Compressor 4 po 49,99$. Jednak opinie wśród fachowców są mało przychylne. Warto pamiętać, że Final Cut był uznawany za aplikację dla profesjonalistów, natomiast dla amatorów Apple miał iMovie, który nadawał się do robienia filmów z wakacji czy rodzinnych uroczystości. W nowej odsłonie zniknęło jednak wiele opcji, łącznie z kluczową możliwością wypuszczenia podglądu wideo na zewnętrzny monitor. Możemy mieć tylko nadzieję, że Apple nie zrezygnuje z profesjonalnej odsłony Final Cut, chociaż przyrostek Pro nie wróży tu najlepiej.

W SIECI

NIE MA JESZCZE TAKIEGO GUZIKA, PO KTÓREGO PRZYCIŚNIĘCIU WYCHODZI DOBRY FILM. LEE UNKRICH

www.5secondfilms.com 2 sekundy na czołówkę, 2 na fabułę i 1 na planszę końcową – dowód na to, że da się opowiedzieć fascynującą historię w 5 sekund.

WSKRZENIE „GRACZA” W PLANACH Jest szansa, że już niedługo ponownie zobaczymy Martina Scorsese w najlepszej formie. Wraz ze scenarzystą Williamem Monahanm tworzy właśnie scenariusz do nowego filmu. Będzie to remake „Gracza” z 1974 roku. Wtedy w tytułową rolę wcielił się James Caan. W nowej wersji zagra Leonardo di Caprio – ulubiony aktor Scorsese.

www.futureshorts.com Największa na świecie platforma prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych.

SPRZĘT

TELEPROMPTER

www.tvnplayer.pl Nowa usługa VoD udostępniona przez TVN. Najnowsze produkcje i przedpremierowe odcinki seriali na wyciągnięcie ręki.

MUZYKA KULTOWA MUZYKA FILMOWA (Kolekcja Rzeczypospolitej) Unikatowa kolekcja wszech czasów składająca się z 20 książek z płytą CD. Piękne melodie, wybitni kompozytorzy, genialni artyści – prawdziwa gratka dla miłośników muzyki filmowej! KSIĄŻKA REŻYSERIA STEVEN SPIELBERG (Wyd. Wojciech Marzec) Nie tyle biografia, co precyzyjna analiza twórcy przebojów kinowych, który zrewolucjonizował sposób filmowej narracji. Książka odpowiada na nurtujące pytanie: „O co chodzi z tym całym Spielbergiem?”. KSIĄŻKA NAJWIĘKSZE SKANDALE W ŚWIECIE FILMU (VIDEOGRAF II),Osiemnaście historii najbardziej znanych przedstawicieli filmowego światka. Chaplin, Bardot, Loren czy Polański na tle miłości, namiętności, afer, narkotyków i seksu. KSIĄŻKA BOLLYWOOD - PRAWDY I MITY (Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego), Kilkanaście zróżnicowanych artykułów pokazuje Bollywood w różnych kontekstach. Jakie zatem jest roztańczone kino Indii i jak działa największy ośrodek filmowy świata? W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

117

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (8)

POLECAMY

Datavideo TP-200 to iPad, który może być przydatny także w półprofesjonalnej produkcji wideo. Zestaw symulujący zaawansowany teleprompter przyda się z pewnością w plenerze i niewielkim studio.


I

MOVIE WYWIAD

FOTO/PHOTO: ŁUKASZ KAUGAN FABRIKON MAGAZINE MONTAŻ/PHOTOMONTAGE: TOMASZ MAJEWSKI

118

GURU

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH POLSKICH DŹWIĘKOWCÓW. PONAD 30 LAT DOŚWIADCZENIA, PRACOWAŁ PRZY WIELU FILMACH I SERIALACH. OPOWIADA NAM O SWOICH NAGRODACH, POLSKIEJ KINEMATOGRAFII ORAZ WPADCE Z „WIEDŹMINEM”. trzymał Pan Złotego Lwa za film „Różyczka”. Jak dokładnie było z tym filmem? Zadzwonił do mnie kierownik produkcji i zapytał, czy jestem wolny.    Akurat byłem, więc zaczęliśmy kręcić. Dzięki temu filmowi miałem znów okazję pracować z Andrzejem Sewerynem, z którym spotkałem się wcześniej przy realizacji serialu „Sława i chwała”. Właściwie po  tej produkcji zniknął ze sceny, ponieważ wyjechał wtedy do Francji i długo nie wracał. Troszkę bałem się go po tej przerwie. Okazało się jednak, że dogadujemy się bez problemu. Nawet był taki moment, że mówimy: „Kurcze blade, my to we dwóch zamienimy dwa słowa i rozumiemy, o co chodzi, a z niektórymi jest trudno”. Ale uznaliśmy, że skoro podpisaliśmy umowę, musimy skończyć ten film. Czy zrobienie dźwięku odwzorowującego dawne czasy było trudne? Dla mnie to jasne, że realizacja dźwięku wymaga dużo trudu, ale rozumiem, że nie dla wszystkich jest to oczywiste. Zawsze staram się, żeby na planie była cisza, ponieważ łatwiej dodać różne tła, niż je później zdjąć. Naturalnie są od tego technicy, ale wtedy materiał przechodzi przez cudze ręce. Czyli nagranie zwykłego dźwięku też nie jest najprostszym zadaniem. Trzeba brać pod uwagę, że obraz montowany jest skokowo, a dźwięk jest płynny. W sytu-

acji, gdy gramy na jedną stronę, gdzie ustawienia dopasowane są do aktora, i leci samolot, a po drugiej stronie tego samolotu nie ma, to będzie po prostu czkawka. Trudne do wyrównania tło. Kiedyś miałem przyjemność pracować przy dokumencie „Cały świat Anny”. Kręciliśmy scenę, w której bohaterka jest na spacerze w zoo. Za każdym razem włączaliśmy jednocześnie magnetofon i kamery. Nie było niemych zdjęć, bo wszystko zgraliśmy idealnie. Ona stała przy

WŁĄCZYLIŚMY KAMERĘ, JELEŃ PRZYSZEDŁ, POPATRZYŁ, ZARYCZAŁ W SPOSÓB NIESAMOWITY I SOBIE POSZEDŁ. GDYBYM TEGO NIE NAGRAŁ, TO SKĄD WZIĄŁBYM TAKI NIESAMOWITY DŹWIĘK? takiej dużej klatce z jeleniem, który był gdzieś tam w tle. Włączyliśmy kamerę, jeleń przyszedł, popatrzył, zaryczał w sposób niesamowity i sobie poszedł. Później nic się nie odzywał i gdybym tego nie nagrał jednocześnie, to skąd wziąłbym taki niesamowity dźwięk? Trzeba by było szukać nie wiadomo gdzie. Zdarzają się takie nieuchwytne momenty? Najwięcej materiału trzeba nagrywać z dziećmi i ze zwierzętami, bo zawsze może coś się wy-

darzyć. Kiedyś miałem bardzo wzruszającą sytuację w teatrze. Mała dziewczynka, taka jeszcze w wieku przedszkolnym, miała wyjść, otworzyć drzwi, zatrzymać się, chwilę postać w kontrolnym oświetleniu i pójść dalej. A ona wychodziła i stawała za wcześnie. Reżyser spytał się jej: „czy umiesz liczyć do dziesięciu?”. Odpowiedziała, że umie. Kazał jej policzyć, jak się zatrzyma i dopiero ruszyć dalej. I nastąpiła ta chwila, kiedy wszystkich zatkało: dziewczynka otworzyła drzwi, wyszła, stanęła i na paluszkach zaczęła odliczać: „raz, dwa, trzy”, aż do  dziesięciu. I poszła. To było bardzo wzruszające i naturalne, zupełnie nie do wyreżyserowania. Czy zdarzyła się jakaś wpadka dźwiękowa? Spodziewam się, że często musicie prowadzić wyścig z czasem, a co za tym idzie, nie wszystko jest zrobione. Miałem kiedyś przygodę z „Wiedźminem”. Znałem go już na pamięć. Kończyliśmy materiał i zrobiono pokaz dla ekipy. Ja już się na nim nie pojawiłem. I w trakcie emisji w warszawskim kinie dzwoni do mnie kierowniczka produkcji i tak po cichu mówi: „Wiesiek, przyjedź, bo coś jest niedobrze z dźwiękiem”. Wsiadam więc w samochód i przyjeżdżam. W kabinie wszystko niby da się zrozumieć. Wchodzę jednak na salę i jestem przerażony – słychać wszystko oprócz dialogów. Lecę do kabiny i pytam, co się dzieje, a operator mówi: „Pan napisze raport, to może znajdą się pieniądze na zreperowanie tego środkowego odsłuchu”. Podstawowy odsłuch to właśnie środkowy, bo zawiera się w nim 95% dialogów. I to właśnie on był zepsuty. Mało tego, oni normalnie sprzedawali bilety, a ludzie przychodzili na film. Później co?

W I E S Ł AW

Z N Y K

DŹWIĘKU W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

119


I

MOVIE WYWIAD

na mikroportach, a ja jestem tego przeciwnikiem. Napchają tych mikrofonów od groma i później nikt niczego nie kontroluje. Oni wierzą, że to się nagrywa, ale nikt nie jest w stanie opanować 4-8 śladów naraz.

Nie mówili, że jestem garbaty? Jak ja im mogłem wytłumaczyć, że to zostało zepsute nie przeze mnie, tylko tutaj, w kinie? My możemy wszystko zrobić, wyśrubować ładnie, a w kinie albo w telewizji weźmie materiał do ręki bandyta i zamiast dobrze przepisać, wciśnie automat. I wychodzi koszmar. Moja mama była lekko głuchawa i zawsze mówiła: „Twoje filmy to ja zawsze słyszę”. Ja się swoich dźwięków nie wstydzę. Jak układa się Panu współpraca z całą ekipą na planach filmowych? Pracowałem z różnymi ludźmi, aktorami, reżyserami. Mam zarówno pozytywne, jak i negatywne wspomnienia. Kiedyś bardzo pechowo trafiłem – zaczęliśmy robić „Skazanego na bluesa”. Kręciliśmy pierwsze zdjęcia nad morzem. Wieczorne, nocne, świtowe. Później pojechaliśmy do Warszawy i mieliśmy je kończyć na Śląsku. W momencie, gdy wyjeżdżaliśmy z Warszawy, dostaliśmy telefon, że zdjęcia są zawieszone, bo głównego sponsora wsadzili do więzienia. Mogliśmy kontynuować pracę dopiero po roku. Złote Lwy za „Różyczkę” to nie jest Pana pierwsza nagroda? Dostałem Orły za „Persona non grata”, co było dużym zaskoczeniem. Jak się człowiek nie spodziewa, to właśnie wtedy zostaje nagrodzony. Pierwszy raz w życiu dostałem w tym roku zaproszenie na festiwal w Gdyni. I nawet odpisałem im, że bardzo dziękuję. Byłem zdziwiony, bo dźwiękowców raczej się nie zaprasza na takie imprezy. Szczególnie w momencie, kiedy dostaje się nagrody, a ja dostałem dwie. Po prostu dzień wcześniej dzwonią i pytają, czy ja przypadkiem mógłbym się pojawić i czy mam czas, żeby przyjechać (śmiech). Tak to się tu odbywa. W zeszłym roku było tak samo. Zaskoczenie wielkie, bo akurat planowałem wyjazd na działkę. Ale nie uznaję słowa nagroda.

„Władcę pierścieni” i słyszałem te dźwięki – dokładnie wiem, z czego są zrobione. Ale my byliśmy pierwsi. To nie znaczy, że oni od nas ściągnęli, tylko akurat trafili na ten sam pomysł. Jak zaczynaliśmy „Wiedźmina”, czyli produkcję złożoną z trzynastoodcinkowego serialu i dwugodzinnego filmu kinowego, przeznaczone było na to 20 milionów złotych. Zrobiliśmy film za 18 milionów, czyli troszkę taniej. Czytałem, że „Władca pierścieni” będzie kosztował 120 milionów dolarów. Czy nie ma Pan wrażenia, że dźwiękowcy są niedoceniani i zapominani? Tak, o dźwięku mówi się tylko wtedy, gdy jest zły. Jak jest dobry, to nikt go nie zauważa, bo przecież taki ma być. Czasem dźwięk mówi więcej niż obraz, nadaje nastrój grozy itd. Wiem, że np. w „Długu” Krzysztofa Krauzego, w momencie kiedy oni już popełnili morderstwo, nastaje cisza: nic, zero, żadnego odgłosu przez ładne pół minuty. Właśnie to robiło wrażenie.

W ZESZŁYM ROKU POWIEDZIAŁEM W GDYNI, ŻE DEDYKUJĘ TĘ NAGRODĘ TYM WSZYSTKIM, KTÓRZY MÓWIĄ, ŻE W POLSKIM FILMIE DŹWIĘK JEST DO DUPY. Wspomina Pan o pracy nad różnymi filmami. Z którego jest Pan najbardziej zadowolony? Za mój najlepszy dźwięk, jaki zrobiłem w filmie, uznaję „Wiedźmina”, chociaż wiem, że nie wszystkim się to spodoba. Nie mówię już o fabule, bo to rzecz trudna – każdy, kiedy czyta książkę, wyobraża sobie wszystko w na swój sposób, a później ma pretensje do filmowców, że zrobili coś tak, a nie inaczej. Pamiętam, że zastanawiałem się, jak ten smok się odzywa. Z kolegą w studio myśleliśmy nad tym długo i szukaliśmy odpowiednich dźwięków. Jak się ryczy smok? Ale mam satysfakcję. Nie powiem jakimi metodami, ale uzyskaliśmy odpowiedni efekt. Jakiś czas później oglądałem

120

Stworzyło napięcie. I oddało efekt popełnionego czynu. Taka cisza też mówi. Nawet głupi news w dzienniku bez dźwięku jest szumem i bzdurą. Chociaż ja bym niektórych zabił za to, jak nagrywają te newsy... Brak profesjonalizmu dźwiękowców w telewizji? To przecież jest skandal. Oglądam telewizję i doprowadza mnie to do szału. Wiem, że są inne możliwości. Powiedziałem kiedyś koledze ze studia: „Kurcze, jak oni to robią, przecież to jest takie proste, bierzesz mikrofon, nagrywasz i tyle”. Widocznie nie jest takie proste, skoro dźwiękowcy w telewizji nie wiedzą, jak posłużyć się narzędziem. Teraz nagrywa się wszystko

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

Wracając do filmów. W naszym kraju do dźwięku nie przywiązuje się tak dużej wagi jak za granicą. Tak jak wspominałem, o dźwięku mówi się tylko wtedy, kiedy jest zły. Ja zresztą w zeszłym roku powiedziałem w Gdyni, że dedykuję tę nagrodę tym wszystkim, którzy mówią, że w polskim filmie dźwięk jest do dupy. Ale jak się spytam, w którym konkretnie filmie, to odpowiadają, że „tak ogólnie”. Kiedyś analizowaliśmy to, co robią Amerykanie, ale tam oczywiście jest czas na dopracowanie filmu. A u nas liczą się zdjęcia. Mogą trwać długo, ale na dźwięk brakuje już czasu. W „Wiedźminie” musieliśmy odpuścić, bo okazało się, że premiera jest już wyznaczona. Może kiedyś dojdzie do tego, że pomyślą o przeznaczeniu odpowiedniego czasu na udźwiękowienie, tak jak w innych krajach. Dzisiaj jest już troszkę łatwiej, bo chłopaki śmigają na komputerach. Czy jest Pan często rozczarowany jakością dźwięku już po montażu, np. w filmie „Milion dolarów” Janusza Kondraciuka? Nie mam na to wpływu w późniejszym okresie. Dawno temu pracowałem przy filmie od początku, od pierwszego klapsa do ostatniej wersji dźwiękowej. W przypadku „Miliona dolarów” tak nie było, zajmowałem się tylko dialogami na planie. Janusz Kondraciuk jest specyficzny, ma czasem takie inne poczucie humoru. Odpuścił jakość, żeby coś, co może nie jest najlepsze, było usłyszane i zrozumiane. Wiem, że są fragmenty, gdzie nie słychać aktorów, ale ja mam materiał wyjściowy do pokazania. Byłem kiedyś zaproszony na montaż i Janusz powiedział, że zrobiłem bardzo dobry dźwięk i że wszystko jest w porządku. Później zaczęli dokładać, przekładać i tak się stało. Akurat tym filmem się nie chwalę. We wrześniu tego roku do polskich kin wszedł film „W imieniu diabła”. Co możesz nam o nich powiedzieć? W wersji roboczej ten film nazywał się „Pieśni miłosne” i jego się nie wstydzę. Mam wszystkie pieśni, które można w nim usłyszeć, a to rzadko się zdarza w polskim kinie. To nie są playbacki, tylko prawdziwe nagrania. Mam ostateczną wersję udźwiękowienia i wydaje mi się, że ten film może robić wrażenie. Jak długo pracuje już Pan w zawodzie? Pracuję od lat 70. Najpierw robiłem filmy dokumentalne, było ich kilkaset. Kiedy sprawdziłem ich liczbę w internecie, to sam ogłupiałem, że tyle tego jest. Wydaje mi się, jakby to wszystko było zrobione wczoraj. Rozmawiała Agata Potrzebowska agata.potrzebowska@fabrikon.pl


I

MOVIE FELIETON

MACIEJ GŁOWIŃSKI Z wykształcenia reżyser filmowy i scenarzysta. Twórca filmu „Do dna”, który zdobył blisko trzydzieści nagród na polskich i zagranicznych festiwalach. Absolwent szkoły fotograficznej i dziennikarskiej. Autor książki „Wizerunek polskiej i amerykańskiej kinematografii na podstawie wybranych tytułów.”

POLSCY NIEZALEŻNI KINO NIEZALEŻNE W POLSCE PRZEŻYWA WŁAŚNIE SWÓJ RENESANS. NAZYWANE CZĘSTO OFFOWYM I, NIESŁUSZNIE, AMATORSKIM, JEST NAJCZĘŚCIEJ REALIZOWANE PRZY NISKICH BUDŻETACH, JEDNAK CECHUJE SIĘ NIEPOWTARZALNYM AUTORSKIM CHARAKTEREM I BRAKIEM KOMERCJI. olska kinematografia niezależna przeszła ewolucję, której początkiem były eksperymentalne zapisy video Józefa Robakowskiego, krótkometrażowe filmy Henryka Lehnerta, rekordzisty Guinnessa w ilości zdobytych nagród, czy też VHS-owskie szaleństwo lat dziewięćdziesiątych takich grup filmowych jak Sky Piastowskie, Skurcz, Łyżka czyli Chilli oraz Garaż Film. Dzisiejsza twórczość offowa kieruje się jednak bardziej w kierunku kina profesjonalnego. Filmy, niejednokrotnie dofinansowywane sporymi sumami, zaczęły mówić bardzo dojrzałym głosem – nie parodiują już klasycznego amerykańskiego kina SF, skłaniają się raczej ku własnym wypowiedziom, a dzięki rewolucjom technologicznym nie odbiegają jakością od filmów profesjonalnych. W dobie tych zmian zaczęli pojawiać się nowi twórcy, których nie sposób wymienić tutaj wszystkich, dlatego jedynie wybiórczo wspomnę kilku istotnych dla mnie „niezależnych”. W trakcie uczestnictwa na festiwalach wielokrotnie zauważymy pojawiające się logo Butcher’s Films. Grupa, która powstała w 2000 r., skupia wielu utytułowanych twórców. Filip Rudnicki, Przemek Filipowicz, Adam Uryniak to tylko niektórzy członkowie zespołu tworzącego rokrocznie nawet do kilkunastu nowych produkcji. W swoim najnowszym filmie pt. „Nędza” pokazują, jak blisko im do w pełni profesjonalnego kina. Tomasz Wolski swoimi filmami „Szczęściarze”, „Klinika” czy ostatnim ”Lekarze” całkowicie zaciera niegdyś widoczną granicę między filmem amatorskim a niezależnym, co potwierdza wyraźne ciążenie tego ostatniego ku profesjonalizmowi.

122

W tę tendencję wpisuje się również obraz „Wszystko” Artura Wyrzykowskiego, czyli pierwsza produkcja zrealizowana za pieniądze otrzymane od internautów. Niestety, smutną stroną takiej formy finansowania jest fakt, że od momentu powstania scenariusza do wejścia filmu do kin minęło blisko sześć lat.

Offowe festiwale Niezależne produkcje możemy oglądać oczywiście na festiwalach, których powstaje w Polsce coraz więcej, dzięki czemu kino offowe staje się dostępne dla szerokiej publiczności. Festiwali z roku na rok przybywa – pojawiają się bardzo szybko i równie szybko znikają. Praktycznie każde polskie miasto ma już swoją imprezę filmową. Oszacowałem, że każdego roku organizuje się w naszym kraju ponad sto festiwali, co stwarza duże pole manewru dla filmowców chcących zaprezentować swoją twórczość. Do najważniejszych polskich festiwali offowych należy OKFA w Koninie, którą zorganizowano już 57 razy – jest to najstarsza

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

taka impreza w Polsce. Bardzo znaczącymi wydarzeniami są oczywiście organizowane z dużym rozmachem Era Nowe Horyzonty, Młodzi i Film, Grand Off, Dwa Brzegi, Euroshorts oraz Plus Camerimage. Pojawiają się również inne, np. festiwal internetowy Muvish.com czy telewizyjne konkursy typu Dolina Kreatywna i Kult off Kino. Jednak w telewizji, prócz takich konkursów, raczej nie uraczymy niezależnych produkcji, a jeżeli nawet, to na pewno nie w najlepszym czasie antenowym. Są oczywiście wyjątki, jak np. telewizja Planete czy też stacja Kino Polska, która ma swój cykl filmów niezależnych. Również w TVP Kultura oraz w TVP 1 i 2 pojawi się czasem coś ciekawego, lecz są to niestety pojedyncze przypadki (podobno ma się to wkrótce zmienić). Z kolei na rynku dystrybucji kinowej i DVD żadnych zmian w tej kwestii na razie nie widać. Na szczęście, już teraz można zaobserwować wielkie postępy, jakie poczyniła twórczość offowa. Pewnie jest tylko kwestią czasu, kiedy będzie ona stawiana na równi z profesjonalną. Musimy jednak jeszcze chwilę zaczekać, żeby kino, które zaczęło z ogromnym szacunkiem traktować swoje audytorium, było tak samo poważnie traktowane przez widzów, dystrybutorów, producentów i innych ludzi, którzy mogliby wpłynąć na jego bardziej dynamiczny rozwój.


R T O I P UB Ltant HprO ojek ny graficz

DESIGN

galeria

DARIA SOLAK REDAKTOR DZIAŁU DESIGN

Studentka grafiki. Interesują ją wszystkie aspekty sztuki, które opisuje na blogu pod adresem www.subiektywnieosztuce.blogspot.com

125 STRONA


I

DESIGN GALERIA NA POPRZEDNIEJ STRONIE: PANTONE WILD BLUE, PRACA DYPLOMOWA

PIOTR HOLUB Rocznik '83. Tegoroczny absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Lubi ruch i miasto, ale jednocześnie marzy o domku na wsi z hamakiem, sadem i zapachem świeżo koszonej trawy. Jego własne projekty podobają mu sie przezę około... 5 minut. Wyznaje zasadę, że zawsze można zrobić coś lepiej. Laureat prestiżowego konkursu Wolda na najlepszy logotyp w kategorii Best of Nation oraz zdobywca złotej nagrody w przeglądzie reklamy Art Directors Club we Włoszech. Wielokrotnie wyróżniany na portalach branżowych takich jak behance.net i cpluv.com. www.peha.com.pl

EXKLUSIV WOMAN, PRACA KONKURSOWA

126

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

127

PEUGEOT, ZAPROSZENIE URODZINOWE SALONU PEUGEOT POŁĄCZONE ZE ŚWIĘTEM BEAUJOLAIS NOUVEAU


I

DESIGN GALERIA PIOTR HOLUB

PANTONE DEEP BLACK - PRACA DYPLOMOWA

128

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FLAVOURS - SELFPROMO

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

129


DESIGN GALERIA

ZDJĘCIA: ARCHIWUM AUTORA (8)

I

PIOTR HOLUB www.peha.com.pl

I WISH YOU WERE HERE. BUT YOU’RE NOT. YOU’RE THERE. AND THERE DOESN’T KNOW HOW LUCKY IT IS.

MIESZKAM, BYWAM, PRACUJĘ: Mieszkam i pracuję w Warszawie, bywam w Przeworsku (skąd pochodzę) i Wrocławiu (gdzie studiowałem). DOŚWIADCZENIE: Zawodowe (mam nadzieję, że właśnie o takim tu rozmawiamy) zdobyłem podczas pracy w kilku agencjach reklamowych oraz w drukarni. Obecnie pracuję w „mamastudio” i zdobywam doświadczenie w brandingu, z czego bardzo się cieszę.

MÓJ WARSZTAT: Śmiało można powiedzieć, że znam dwa programy graficzne i trochę potrafię rysować. Równocześnie można przyznać, że nie potrafię malować, rzeźbić, szyć, naprawiać samochodów i grać na gitarze.

inspiruję się pracami innych ludzi, nie kopiuję – jem, trawię i wydalam w nowej formie. A o materiały do takiego trawienia we współczesnym świecie nie jest ciężko. Szczególnie, gdy ma się do dyspozycji internet.

INSPIRUJE MNIE: Na pewno nie inspirują mnie ptaki na drzewach, szum morza ani poranne słońce, a to znaczy, że nie jestem artystą, bo właśnie takiej odpowiedzi najczęściej udzielają „artyści”. Moja wersja jest mało poetycka, ponieważ

LUBIĘ: TO! DENERWUJE MNIE: Pretensjonalność. MARZENIE: Żeby na świecie nie było wojen, głodu ani cierpienia. Serio.


I

DESIGN KALEJDOSKOP

INFO

THE SPIRIT OF POLAND WYSTAWA Ile jest w rodzimej tradycji designu przywiązania do polskiej obyczajowości, a ile globalnego spojrzenia? – takie pytania zadają sobie organizatorzy wystawy. W prezentacji w Londynie udział wezmą Puff-Buff Design, Emandes i Studio Beton. Ich projekty, poza ciekawymi pomysłami, cechują się potencjałem rynkowym.

WYDARZENIE Podczas gdy obszary miejskie w Stambule poddają się ciągłemu rozwojowi, Design Week stanowi miejsce spotkania Wschodu z Zachodem. Stary Most Galata będzie miejscem wystaw twórców z całego świata. Interakcja między kulturami, design odzwierciedlony przez sam Stambuł.

DIZAJN DIALOGU W MIŃSKU WYDARZENIE Festiwalowi przyświeca idea dialogu – między białoruskimi i polskimi artystami, między twórcami zajmującymi się grafiką, muzyką i animacją. Spotkanie się wielu koncepcji i doświadczeń, stwarza możliwość dyskusji, dokonania nowych odkryć, nawiązania ciekawych kontaktów i rozpoczęcia współpracy. Festiwal jest doskonałą okazją do zetknięcia się z dorobkiem sąsiedniego kraju w zakresie projektowania graficznego tak dla samych twórców, jak i dla publiczności. Polskę reprezentować będą między innymi takie wybitne postaci jak Dawid Korzekwa, Hakobo, Homework, Franciszek Otto czy Mirosław Adamczyk.

132

RAFAŁ OLBIŃSKI W WARSZAWIE WRESZCIE MOŻEMY PODZIWIAĆ TAK DUŻY ZBIÓR JEGO PRAC. ARTYSTA ODWIEDZIŁ OJCZYZNĘ, ABY SPOTKAĆ SIĘ Z FANAMI PODCZAS WERNISAŻU.

W

Salonie Wystawowym Marchand przy warszawskim placu Konstytucji zgromadzono około 30 prac Rafała Olbińskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Wystawa jego obrazów olejnych, rozpoczynająca się 10 września, potrwa do 3 października, a patronat nad nią objęło Muzeum Plakatu w Wilanowie. Połączenie doskonałego warsztatu z nieograniczoną wyobraźnią artysty i ukierunkowaniem na wrażliwość oglądającego sprawiają, że za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród – w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York, Society

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

of Illustrators oraz paryską „Prix Savignac”. Tworczość Olbińskiego porównywana jest do surrealistycznych prac René Magritte'a, ale sam artysta wymienia jako obiekt swojej fascynacji Balthusa. „Literackość moich obrazów jest dla mnie bardzo ważna. To są opowiadania, ich fragmenty lub początki, których dalszy ciąg widz może sobie dopowiedzieć” – mówi Olibiński. W twórczości malarza odnaleźć można nawiązania do renesansowych ideałów oraz fascynację kulturą antycznej Grecji. Warsztat swój opiera na rysunku i nieograniczonej wyobraźni. Pozostaje też wierny klasyce – w pracy twórczej nie posługuje się komputerem. Jego sztuka ma odbiorców na całym świecie.

Chamlet 2011 Druga edycja konkursu na najgorszą reklamę. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na zaśmiecanie przestrzeni publicznej przez reklamy. Do 31 października 2011 można zgłaszać propozycje w aż pięciu kategoriach.

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (8)

DESIGN WEEK STAMBUŁ 2011


W SIECI

PROJEKTOWANIE CZEGOŚ JEST JAK POSIADANIE DZIECKA. PROSZENIE MNIE O SPRÓBOWANIE INNEGO PROJEKTU, KIEDY JUŻ WYMYŚLIŁEM COŚ NIEZWYKŁEGO, TO JAK PROSZENIE O UMIESZCZENIE Z POWROTEM DZIECKA W ŁONIE MATKI. TO NIE DZIAŁA NIGDY, DLA NIKOGO. CHAD MCMILLAN

DESIGN FESTIWAL W ŁODZI

www.designattack.pl Ta strona to kompendium wiedzy o konkursach, wydarzeniach i młodych projektantach związanych z designem.

WYDARZENIE Między 20 a 30 października warto odwiedzić Łódź – tamtejszy Design Festival to impreza, która co roku przyciągająca interesującymi wystawami.

DESIGN POLSKIEJ PREZYDENCJI WYSTAWA Gadżety towarzyszące polskiej prezydencji wręczane ministrom czy delegatom odwiedzającym Polskę, to bączki oraz biały ceramiczny kubek z wygiętą łyżeczką i słoikiem miodu.

www.hitczyshit.pl Subiektywne rankingi projektów ze wszystkich gałęzi designu. Warto zajrzeć do działu Loża Szyderców.

INSPIRACJA

STOŁEK MAGAZINE

POLECAMY

Hockenheimer stworzył doskonałe narzędzie do wykorzystania starych czasopism. Wysokość stołka można regulować ilością umieszczonej w nim prasy.

www.design-blog.pl Blog informacyjny o zasadach projektowania grafiki użytkowej oraz prezentacja projektów godnych uwagi.

KSIĄŻKA 1000 NEW ECO DESIGNS AND WHERE TO FIND THEM (Laurence King Publishing) to pozycja dla wszystkich, którzy chcą umeblować i udekorować dom z produktów nieszkodzących środowisku, nie rezygnując przy tym z dobrego projektu. POSTAĆ TOMEK RYGALIK Polski designer, którego projekty są doceniane na całym świecie. Warto przyjrzeć się jego twórczości, szczególnie lampie Genotop oraz meblom, które staną w miejscach spotkań polityków podczas polskiej prezydencji. GRA LIMBO (Playdead) Platformówka charakteryzująca się ciekawą realizacją. Dzięki operowaniu czernią i bielą grafika ma bardzo tajemniczy, intrygujący charakter. Gra była nominowana do nagrody na Independent Games Festival. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

133


MAKE_UP OLA URBANOWSKA REDAKTOR DZIAŁU MAKE-UP

galeria

Wizażystka i stylistka. Kursuje między redakcją, sesjami zdjęciowymi i egzaminacyjnymi. Studiuje filozofię.

A T O R DOIUKIEWICZ-

KOŚCRKOWSKA -MA stka

wizaży

135 STRONA


I

MAKE-UP GALERIA NA POPRZEDNIEJ STRONIE: FOTO/PHOTO, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA, MODELKA/MODEL: AGNIESZKA KOSZYK

FOTO/PHOTO, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA, MODELKA/MODEL: KAJA KRZEWICKA

FOTO/PHOTO, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA, MODELKA/MODEL: WERONIKA SZMAJDZIŃSKA

D O R O TA K O Ś C I U K I E W I C Z - M A R K O W S K A Podczas siedmiu lat spędzonych w Meksyku pracowała m.in. jako główny wizażysta marki Shiseido, dyrektor artystyczny czasopisma „Clara” oraz dyrektor kreatywny i makijażysta przy niezliczonych sesjach zdjęciowych. Dorota jest również malarką – jej cykl obrazów „Malowane na dwa serca – Uśpieni” był wystawiany w grudniu 2009 r. na indywidualnym wernisażu w galerii Beletage w Berlinie. www.dorota.tv

136

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO: JACOB SADRAK MODELKA/MODELS: FERNANDA MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA FRYZURY/HAIR: SAMUEL HUGO DOMINGUEZ

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

137


I

MA K E - U P G A L E R I A D O R OTA KO Ś C I U K I E W I C Z - MA R KO W S K A

FOTO/PHOTO, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA, MODELKA/MODEL: KAMILA, ML MODELS

FOTO/PHOTO, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA, MODELKA/MODEL: ANGELIKA OGRYZEK


FOTO/PHOTO: JACOB SADRAK, MODELKA/MODELS: LARISA, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA, FRYZURY/HAIR: SAMUEL HUGO DOMINGUEZ


I

MAKE-UP GALERIA

140

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ZDJĘCIE: ARCHIWUM AUTORA (10)

D O R O TA K O Ś C I U K I E W I C Z - M A R K O W S K A www.dorota.tv

IM WIĘCEJ OCENIASZ, TYM BARDZIEJ SAM BĘDZIESZ OCENIANY. IM BARDZIEJ POZWALASZ INNYM BYĆ TYM, KIM SĄ, TYM BARDZIEJ INNI POZWOLĄ CI BYĆ TYM, KIM TY WYBIERASZ BYĆ.

MIESZKAM, BYWAM, PRACUJĘ: Szczecin to miasto, które wybrałam na MOJE MIASTO. Nie jest ono WIELKIE, ale mieszkają w nim WIELCY ludzie i dzięki temu ono przybiera tę samą treść. Nie ma tu dużych modowych produkcji, ale te, które się zdarzają, mają w sobie ogromną dawkę magii, niewinności i zabawy. Myślę, że właśnie o to w życiu chodzi – o lekkość ducha i pasje, w które wkłada się całe serce. DOŚWIADCZENIE: Praca przy sesjach zdjęciowych dla czołowych magazynów w Meksyku, dyrektor artystyczny czasopisma „Clara”, główny wizażysta marki Shiseido na Meksyk. W Polsce współtwórca i fotograf w magazynie „Make-Up Trendy” i wizażysta sesji zdjęciowych beauty.

czy skargi idzie po raz kolejny utulić naszą małą dzidzię, mówiąc do mnie: „Ty pośpij”. Inspiruje mnie pełna prostota, a zarazem cicha przystań, jaką jest samo życie ze wszystkimi barwami i odcieniami. Inspirują mnie ludzie, którzy potrafią w ten sposób żyć. Inspirują mnie też ci, którzy nie zatracili dziecięcej wiary w lepszy świat i w to, że można być radosnym ot tak, po prostu, bez żadnej przyczyny, bez osiągnięcia „sukcesu”, bez bycia doskonałym i bez porównywania się z innymi. Jeśli chodzi o aspekt zawodowy, to inspiruje mnie matka natura. Tylko ona potrafi namalować niebo w gamie fioletu, różu, granatu i błękitu i to w tak doskonały sposób, by wywołać emocje w obserwatorze. I zawsze są to emocje pozytywne, nigdy inaczej...

MÓJ WARSZTAT: Jestem samoukiem. Mieszam kolory, dopasowuję tekstury i eksperymentuję. W sesjach beauty najważniejsze jest dla mnie ukazanie ludzkiego piękna w harmonii barw i towarzyszących im emocji.

LUBIĘ: Spacer po parku, szum wiatru w liściach drzew. Najbardziej lubię równowagę pomiędzy materią a duchem, pomiędzy samotnością a obecnością innych. Bardzo lubię, kiedy ten stan uda mi się czasami osiągnąć.

INSPIRUJE MNIE: Najbardziej inspiruje mnie mój mąż, który na pytanie: „Jakie masz marzenia?”, odpowiedział: „Ja już żyję marzeniem”. Bardzo inspiruje mnie to, że bez żadnego cienia niecierpliwości

DENERWUJE MNIE: Ciągła presja otoczenia, by widzieć człowieka doskonałym i niedostrzeganie, że on już taki jest. Czasami denerwują mnie moje własne emocje – przede wszystkim

świadomość, że nie mogę zrzucić winy na nic i nikogo z zewnątrz. Te uczucia po prostu powstają, rodzą się i trwają jakiś czas, jakby bez udziału mnie samej jakbym była bardziej obserwatorem niż uczestnikiem tego, co dzieje się w moim umyśle. Wiem, że wszystko, co mnie denerwuje, pochodzi wyłącznie ode mnie samej, ponieważ nic nie jest w stanie wyprowadzić nas z równowagi, jeśli wewnątrz panują cisza i spokój... MARZENIE: Wychować córkę na dobrego człowieka i usłyszeć, że jest szczęśliwa. Nie zatracić się ani w ustalaniu granic, ani w ich ignorowaniu. Dożyć sędziwego wieku, trzymając moją miłość – męża – za rękę i dalej mieć siłę, by odkrywać zapach róży lub biegać za motylami. Chciałabym za ileś tam lat spojrzeć na naszą planetę i uśmiechnąć się – zobaczyć, że zmiany, pomimo wielu katastroficznych wizji, poszły jednak w zupełnie innym, pozytywnym kierunku. Jeśli chodzi o aspekt zawodowy, to moje marzenia dopasowują się do wciąż zmieniającej się rzeczywistości. Dziś jest to skończenie książki o makijażu, wydanie jej itd. Najważniejszym jednak marzeniem jest to, by nie wpaść w pogoń za zdobywaniem osiągnięć, lecz cieszyć się tym, co jest.

FOTO/PHOTO: VINDA BERKOVITZ, MODELKA/MODELS: FERNANDA, MAKIJAŻ/MAKE-UP: DOROTA KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKA (PO LEWEJ STRONIE) W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

141


I

MAKE-UP KALEJDOSKOP

INFO

OSKAR DLA WIZAŻYSTY NAGRODY Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała, że honorowe Oscary otrzymają w tym roku charakteryzator Dick Smith oraz James Earl Jones i Oprah Winfrey. Dick Smith pracował przy takich filmach jak „Ojciec chrzestny”, „Egzorcysta”, „Taksówkarz”, „Scanners”, „House on Haunted Hill”, „Wiecznie młody”, „Ze śmiercią jej do twarzy”, „Złote lata”, „Duch III” czy „Gwiezdny przybysz”.

WIZYTA Światowej sławy wizażysta, który pracował z takimi gwiazdami jak Lady Gaga czy Jane Fonda, odwiedził Polskę 26 sierpnia na zaproszenie marki Inglot, z którą współpracuje przy okazji takich wydarzeń jak Make Up Show oraz Fashion Show.

NIE ŻYJE MEL BERNS JR . SYLWETKA W wieku 71 lat zmarł czołowy charakteryzator Hollywood Mel Berns Jr. Był jedną z największych gwiazd telewizyjnych lat 70. Jego kariera trwała ponad 30 lat. Berns urodził się 1941 r. w Beverly Hills, pochodził z rodziny wizażystów. Jego ojciec Mel Berns Sen i wujek Irving Berns byli założycielami związku wizażystów i stylistów na Zachodnim Wybrzeżu.

MAKIJAŻ Z WYBIEGU

WROCLOVE BEAUTY SALON WROCŁAW TO KIERUNEK, W KTÓRYM WE WRZEŚNIU POWINNA PODĄŻĄĆ KAŻDA OSOBA ZAINTERESOWANA MAKIJAŻEM.

W

dniach 17-18 września 2011 r. odbył się Europejski Kongres Kosmetyczny Wroclove Beauty Salon. Zaproszeni na niego mogą czuć się wszyscy, którzy są zainteresowani kosmetyką, pielęgnacyjną, make-up'em, makijażem permanentnym i stylizacją paznokci. Atrakcyjny program prezentacji i wykładów pozwoli zapoznać się z najnowszymi trendami w kosmetyce, a równocześnie da szansę na spotkanie wybitnych specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej, kosmetologii, marketingu. Ponadto w ramach Kongresu odbywają się Fotograficzne Mistrzostwa

POKAZ MODY Makijażowa propozycja domu mody Dior na jesień-zimę zaskakuje swoim przepychem. Misternie przyklejone do powiek czarne, białe i srebrne cekiny dają z daleka zdumiewający efekt błyszczącego kociego oka.

Makijażu – Wroclove Beauty Face – impreza otwarta dla wszystkich pasjonatów wizażu. Konkurs daje niezwykłą szansę zaprezentowania swoich umiejętności, a także zdobycia atrakcyjnej nagrody – indywidualnych warsztatów makijażu prowadzonych przez Mistrzynię Świata –Wiolettę Wypijewską. Temat konkursu to „Femme Fatale”. Inspiracją może być literatura, film czy też historia ludzkości. Aby wziąć udział, wystarczy do dnia 10 września 2011 r. przesłać e-mail ze zdjęciami własnoręcznie wykonanego makijażu! Nadesłane fotografie zostaną opublikowane na stronie www.targiwroclaw.info, a internauci ocenią je i wybierą najlepsze.

świetlista cera Pamiętaj, że ładna cera, to zdrowa cera, więc dbaj o jej prawidłowe nawilżenie. Jeśli czujesz, że masz matową skórę, przed naniesieniem makijażu nałóż na twarz grubszą niż zwykle warstwę kremu. Kobo Professional, puder, cena: 19,99 zł

142

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (7), W TYM: ZDJĘCIE: KAROL TOMASZEWSKI, MAKIJAŻ: WIOLETTA WYPIJEWSKA, SHUTTERSTOCK (2)

JAMES VINCENT W POLSCE


W SIECI

ABY ZAISTNIEĆ W POLSKICH MEDIACH, WYSTARCZY GOLIĆ NOGI, NOSIĆ DAMSKIE CIUCHY I ROBIĆ SOBIE OSTRY MAKIJAŻ. I OCZYWIŚCIE BYĆ PRZY TYM MĘŻCZYZNĄ. KOMENTARZ Z PUDELEK.PL

ZATRZYMAJ LATO

NEW RETRO POWRÓT DO BLADOŚCI Nadchodzący sezon jesień-zima przynosi ze sobą nowe tendencje kolorstyczne – nadal modne jest retro, ale w innym wydaniu. Jeśli jesteś posiadaczką bladej cery, to nadchodzi twój czas. Czarna kreska na oczy, podkreślone brwi oraz ciemna szminka wystarczą, aby wyglądać jak z wybiegu.

PORADA WIZAŻYSTKI Na usta nanieś świetlisty błyszczyk – makijaż będzie wydawał się bardziej świeży i dziewczęcy. Jak korzystać z bronzera? Przede wszystkim do nanoszenia używaj dużych, puszystych pędzli. Nakładaj go okrężnymi ruchami w miejscach, gdzie twarz naturalnie najbardziej się opala: na czole, policzkach, grzbiecie nosa i podbródku. Upewnij się, że nie zapomniałaś o uszach i szyi. Lip Cream, BeYu, błyszczyk, cena: 39,90 zł

www.i-shadow.net Podejrzyj pracę profesjonalnych wizażystów podczas sesji zdjęciowych.

www.aofmakeup.com Makijażowe nowości na stronie szkoły AOFM współpracującej z najwiekszymi markami kosmetycznymi.

WARSZTAT

KONTURÓWKA

POLECAMY

Gdy malujesz usta ciemnymi szminkami, pamiętaj, aby zawsze używać konturówki. Podczas sesji zdjęciowej bardzo ważna jest precyzja i dokładność. Szminka nie może wyjść poza kontur ust! Od tego będzie zależała jakość fotografii.

www.makeupandbeautyblog.com Recenzje najlepszych na rynku kosmetyków profesjonalnych.

KSIĄŻKA „MAKEUP YOUR MIND: EXPRESS YOURSELF” (Francois Nars). Autor, a jednocześnie projektant, wizażysta i fotograf, przedstawia makijaże ze wszystkich epok na modelkach o różnych typach twarzy i karnacji. SERIAL „CZYSTA KREW” (HBO) Ten serial to świetne źródło inspiracji. Każdy bohater to zupełnie inna osobowość i inny, oryginalny styl makijażu. KSIĄŻKA „EYE CANDY” (Linda Mason). W tej poręcznej książce znana charakteryzatorka ujawnia tajniki makijażu oczu i przedstawia pięćdziesiąt gorących spojrzeń. SERIAL „SZEŚĆ STÓP POD ZIEMIĄ” (HBO). Akcja toczy się w domu pogrzebowym, którego pracownicy przygotowują zwłoki do „ostatniego pożegnania”. Rodzina traktuje swój fach przede wszystkim jako pracę artystyczną. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

143


I

MAKE-UP NOWOŚCI

WE WRZEŚNIU INSPIRUJEMY SIĘ PRZYPRAWAMI – SZAFRANEM, ANYŻEM I CYNAMONEM. NASZA PROPOZYCJA TO CZERWONO-RDZAWE USTA, MAKIJAŻ OCZU W KOLORZE KHAKI PODBITY GRANATEM ORAZ CYNAMONOWY RÓŻ NA POLICZKACH.

1

PRZYPRAW SIĘ 2

KOLORAMI 4 6

3

144

5

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


9

10

7

8

1. Malu Wilz, pomadka do ust, nr 07, cena: 45,90 zł; 2. Malu Wilz, pojedynczy cień, nr 47, cena: 22, 90 zł; 3. Inglot, sztuczne rzęsy, cena ok. 25 zł; 4. Inglot,

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM

sypki pigment, cena: 26 zł; 5. Malu Wilz, flamaster do kresek, cena: 49,90 zł; kredka do ust, cena: 45,90 zł; 6. OPI, lakier do paznokci, California Raspberry, cena: 42 zł; 7. Make Up Factory, cień do powiek, nr 29,

14

cena: 45 zł; 8. Kobo Professional, cień do powiek SS11 402, cena: 26,99 zł; 9. Soraya, makeup sceniczny, cena: 24 zł; 10. Inglot, cienie do powiek, cena: 15 zł; 11. Deborah, podkład matujący, cena: 66,90 zł; 12. Inglot, oddychają cy lakier do paznokci, cena: 30 zł; 13. Shiseido, kremowy

12

cień do powiek, wt901, cena: 112 zł; 14. Make

11

Up Factory, eye-liner, cena: 59,90 zł; 15. Carita, pianka do demakijażu, cena: 227 zł; 16. Inglot, sztuczne rzęsy, cena około: 25 zł

15

13

16

@ OLA URBANOWSKA redaktor działu Make-up, Make-up Editor ola.urbanowska@fabrikon.pl W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

145


I

M A K E - U P WA R S Z TAT

ZDJĘCIA: ARCHIWUM PRYWATNE

JULITA JASKÓŁKA Julita Jaskółka, makijażystka i charakteryzatorka, autorka makijaży do sesji zdjęciowych dla czasopism mody, do telewizyjnych spotów reklamowych, pokazów mody i teledysków. Nie stosuje bazy pod podkład, bo uważa ją za zbędną. Uwielbia za to dobre podkłady, np. Pro-Lumiere Chanel i Color Stay Revlona. Ceni też te Isadory za dużą możliwość doboru koloru do różnych typów skóry.

MAKIJAŻ

NUDE W CZASACH, GDY NIE BYŁO JESZCZE RETUSZU KOMPUTEROWEGO, MODELKI PYTANE O TO, CO ROBIĄ, ŻE WYGLĄDAJĄ NA ZDJĘCIACH TAK PIĘKNIE I NATURALNIE, W CHWILACH SZCZEROŚCI ODPOWIADAŁY JAK VERONICA WEBB: „TRZEBA DWÓCH GODZIN I DWUSTU DOLARÓW. SAMA NIE POTRAFIŁABYM UZYSKAĆ TAKIEGO WYGLĄDU”.

146

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

147


I

M A K E - U P WA R S Z TAT

idoczny gołym okiem makijaż stał się powszechnie akceptowany dopiero w latach 20. XX wieku. Wcześniej na szminkę czy cień do powiek pozwalały sobie tylko aktorki i kurtyzany. Tak zwane „porządne” kobiety robiły więc wszystko, by nikt nie zauważył, że poprawiły swój wygląd. Gdy modna była blada skóra, stanowiąca oznakę bogactwa, używały pudru z arszenikiem lub upuszczały sobie krew. Aby mieć ładniejsze oczy, wpuszczały do nich krople z belladonny (chociaż doskonale wiedziały, że jest trucizną), które rozszerzały źrenice i dawały efekt wilgotnego, błyszczącego oka. Pierwszy makijaż, który mogły nosić wszystkie kobiety, pomagał ukryć problemy z cerą. Oczy i usta pozostawały w nim zupełnie naturalne. Był to początek jednego z do dziś najsilniejszych trendów w makijażu, czyli stylu nude.

Główne zasady Make-up, którego nie widać, musi być wykonany perfekcyjnie – inaczej czar pryśnie. Jego możliwości są ograniczone, nie znaczy to jednak, że nie potrafi on wiele zdziałać. Każda kobieta wie, że już samo przypudrowanie świecącej się skóry i wytuszowanie rzęs daje zupełnie inny efekt niż wersja sauté. Makijaż nude ma trochę więcej możliwości. Choć nie przemodelujemy nim twarzy, nie ukryjemy dużych niedoskonałości cery, nie zmienimy kształtu oczu czy ust, to jednak możemy sprawić, że modelka będzie wyglądała na wypoczętą, świeżą i nieco młodszą. Jest to styl, który świetnie sprawdza się nie tylko w lecie czy na co dzień, lecz także na sesjach zdjęciowych. Bardzo ważne są w tym wypadku produkty. Muszą być naprawdę dobrej jakości, a jednocześnie bardzo uważnie dobrane do karnacji i typu kolorystycznego modelki. Podstawowe kosmetyki to: rozświetlający podkład, płynny korektor pod oczy, puder transparentny, jasny rozświetlający (waniliowy, beżowy) i matowy (brzoskwiniowy, łososiowy) cień do powiek, tusz oraz błyszczyk. Jeśli modelka ma rzadkie brwi układające się w zbyt krótki łuk, przyda się też kredka w kolorze jak najbardziej zbliżonym do odcienia brwi. Podstawowa zasada co do techniki – nie spieszymy się i wszystko robimy z dużym wyczuciem! W razie wątpliwości kierujemy się zasadą: mniej znaczy więcej.

148

MŁODSZA MODELKA:

1

Zaczynamy od podkładu. Jeśli nie uda się nam dobrać idealnego odcienia z gamy gotowych, mieszamy kilka na paletce i próbujemy, aż uzyskamy perfekcyjny mix. Nakładamy go gąbką, pędzelkiem lub palcami. Jeśli jest taka potrzeba, pod oczy stosujemy korektor, którym ukrywamy cienie czy sińce. Nos, brodę i czoło dosłownie muskamy odrobiną transparentnego, sypkiego pudru. Ruchomą część powieki przykrywamy matowym cieniem, natomiast wewnętrzne kąciki lekko zaznaczamy jasnobeżowym rozświetlaczem. Nakładamy go też na sam środek powieki, tuż nad rzęsami. Małe oko możemy nieco powiększyć, poprzez delikatne zaznaczenie ciemnobeżowym cieniem dolnej krawędzi oraz załamania pod łukiem brwiowym. Rzęsy podwijamy zalotką i tuszujemy. Warto poświęcić na to więcej czasu, żeby ich nie posklejać, a jednocześnie pomalować na całej długości. Jeśli jest taka potrzeba, malujemy mocniej brwi, dorysowując dosłownie parę kresek, które następnie rozcieramy szczoteczką. Kości policzkowe zaznaczamy delikatnie tym samym matowym cieniem (brzoskwinia, łosoś, morela), który nałożyliśmy na powieki. Kolory możemy leciutko rozetrzeć muśnięciami palców w kierunku skroni. Przechodzimy do ust: najpierw nakładamy na usta odżywkę, a po chwili malujemy je szminką lub błyszczykiem. Najlepszy będzie prawie przezroczysty, o bardzo delikatnym odcieniu różu, maliny lub brzoskwini (w zależności od karnacji modelki) bez żadnych brokatowych drobinek.

2

3

4 5

6

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

STARSZA MODELKA:

1

Postępujemy niemal tak samo, jak w wypadku młodszej osoby, jednak: pod podkład nakładamy krem nawilżający i odczekujemy 10 minut. Alternatywą (jeśli modelka ma bardziej widoczne zmarszczki, które potrzebują wypełnienia) jest położenie najpierw bazy pod makijaż dla cery dojrzałej, a dopiero później podkładu. Bruzdy nosowo-wargowe i lwią zmarszczkę na czole optycznie spłycamy tym samym korektorem, którego używamy przy wewnętrznych kącikach oczu. Cieniem jaśniejszym o ton od koloru skóry zaznaczamy powiekę tuż pod łukiem brwiowym, co optycznie go uniesie. Ruchomą część powieki malujemy cieniem matowym. Na szczyty kości policzkowych, gdzie nawet u starszych kobiet skóra pozostaje zazwyczaj napięta, nakładamy jasny róż (może być lekko opalizujący). Na usta aplikujemy nawilżającą szminkę w naturalnym odcieniu – koniecznie pędzelkiem, którym lepiej rozprowadzimy kosmetyk w załamaniach warg. Brwi korygujemy, a rzęsy malujemy tak samo, jak u młodszej modelki. 

2

3

4


ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK (4) W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

149


I

MAKE-UP POKAŻ SWOJĄ WALIZKĘ

ZDJECIE: ARCHIWUM PRYWATNE/MICHAŁ FOREMNIAKOWSKI

MISTRZOWSKI

MAKIJAŻ

POLOT, FANTAZJA ORAZ NIEZWYKŁA PRECYZJA. TERAZ MOŻESZ POZNAĆ TAJNIKI IDEALNEGO MAKIJAŻU. SPRAWDŹ, CO W SWOJEJ WALIZCE MAJĄ PROFESJONALISTKI. ALEKSANDRA CHĄDZYŃSKA

6

8

5

Pięciokrotna zwyciężczyni Ogólnopolskich Mistrzostw Makijażu oraz konkursu International Competition For Make-up Artists. Absolwentka kosmetologii i odnowy biologicznej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Współpracowała m.in. z firmami Lancome, Helena Rubinstein, L’Oreal, Kryolan, Akademia Stylu i Piękna, TVN, Elite Model Look i wieloma innymi. Główna makijażystka pokazu Georges'a Chakry w Polsce.

7

1

10 2

3

4 150

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

11

1. Smashbox, Lipstick Palette, kompleksowa paleta niezwykle trwałych szminek, cena: 250 zł 2. Smashbox, Photo Op, zawiera drobinki idealnie odbijające światło i maskujące cienie, cena: 155 zł 3. Too Faced, Subtly Sun-Kissed Bronzing Powder, możesz go zmieszać i uzyskać różne kolory lub nałożyć pojedynczo jako cień do powiek, cena: 120 zł 4. Anna Lotan, Liquid Gold Triple Benefit, krem nawilżająco-koloryzujący, wyrównuje koloryt cery i pozostawia ją matową, świetny pod makijaż lub do samodzielnego stosowania, cena: 130 zł 5. Mac, Skin Hydrating Mist, mgiełka do odświeżania makijażu w ciągu dnia, cena: 100 zł 6. Giorgio Armani, Smooth Silk Eye Pencil, bardzo miękka kredka w kolorze głębokiej czerni z aplikatorem ułatwiającym dokładną aplikację, cena: 100 zł 7. Shu Uemura, eye-linery w kremie, długotrwałe i zapewniające intensywny kolor, cena: 75 zł 8. Malu Wilz, Highlighter, doskonale rozświetla i maskuje cienie pod oczami, a przy tym nie obciąża skóry, cena: 130 zł 9. L'oreal Paris, Volumissime x 5, zwycięzca wśród tuszy, cena: 50 zł 10. Smashbox, róż do policzków, idealna konsystencja do nakładania, cena: 150 zł 11. Shu Uemura, pędzle z włosiem doskonałej jakości pozwalają na miękkie wykończnie makijażu, cena: 150-420 zł

ZDJECIA: KAROLINA OPAŁCZYŃSKA (12)

9


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

151


I

6

MAKE-UP NIEZBĘDNIK ARTYSTY

RZECZYBEZ KTÓ ALEKSANDRA BUCHOLC Rocznik '85. Karierę zawodową rozpoczęła w wieku 21 lat, od pracy nad sesjami zdjęciowymi. W 2008 r. wygrała Ogólnopolskie Mistrzostwa Makijażu, w 2009 r. zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w Makijazu Profesjonalnym. W tym samym roku zdobyła srebrny medal w Światowych Mistrzostwach Makijażu. Pracuje dla znanej włoskiej marki kosmetycznej, a ponadto od trzech lat zajmuje się szkoleniem grup z zakresu kreowania wizerunku. Na co dzień jest wizażystką polskich gwiazd, z którymi realizuje różne projekty również za granicą, m.in. w Indiach. Prowadzi własną firmę Makeup Artist Agency Aleksandra Bucholc. www.alexbeauty.pl

152

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ZDJĘCIE: PRYWATNE ARCHIWUM (7)

RYCHNIE PRACUJĘ

1

WODA. To pierwsza rzecz, którą zabieram wychodząc z domu. Sesje trwają nawet po kilkanaście godzin, więc zawsze mam ją przy sobie – dodaje mi energii i orzeźwia, gdy cały dzień muszę być na pełnych obrotach.

2

KUFER. Bez niego w ogóle się nie ruszam. Zawsze wypełniony jest po brzegi kosmetykami i przyborami do makijazu. Jest moim najcenniejszym skarbem, ponieważ jest w nim całe wyposażenie, dzięki któremu mogę tworzyć. Nazywam go „magicznym kuferkiem”, chociaż muszę przyznać, że nie jest mały.

3

OPTYMIZM. Z optymistycznym nastawieniem jest mi łatwiej pracować z ludźmi. Dzięki niemu mogę zmagać się z różnymi sytuacjami, bo trzeba podkreślić, że w pracy towarzyszy mi ogromny stres. Pozytywne nastawienie daje mi energię do tworzenia pięknych i ciekawych makijaży, a także pozwala na przekazywanie kobietom mojej wiedzy we właściwy sposób.

4

KSIĄŻKA. W czasie, gdy modelka jest stylizowana, mam chwilę, by pogłębić swoją wiedzę i naładować baterie. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, a jednocześnie dobry sposób, żeby efektywnie wykorzystać każdą wolną chwilę. Niekoniecznie mówię tu o lekturach związanych z makijażem. Czytam ksiązki o bardzo różnorodnej tematyce, ponieważ chcę stale pogłębiać swoją wiedzę – wiem, że tylko ona pozwoli mi na podejmowanie dobrych decyzji związanych z moją firmą.

5

MOKRE CHUSTECZKI. Jest to najlepszy wynalazek, jaki wizażysta mógł sobie wyobrazić. Sesje często odbywają się w plenerze i nie ma tam dostępu do takich luksusów jak woda. Nie wyobrażam sobie bez nich pracy.

6

LUDZIE. Bez całej ekipy – bez fryzjerów, stylistów, fotografów, modelek, asystentów i jeszcze wielu innych osób, które mogłabym tu wymienić, nie powstałyby tak doskonałe dzieła. Możemy je oglądać na okładkach czasopism, pokazach mody czy w reklamach telewizyjnych. Dobrze zgrany zespół to rzecz na wagę złota. Jeżeli wszyscy się rozumiemy, praca idzie sprawnie, a efekt końcowy jest rewelacyjny.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

153


HAIRSTYLES R Ó Ż A S TAW I E R E J

galeria

KAJETAN

RA GÓ tylista s

REDAKTOR DZIAŁU HAIRSTYLES

Artysta-badacz-inicjator. Przejawia zainteresowanie zawodami wymagającymi kreatywności, powiązanymi ze sztuką. Lubi wyznaczać cele i je osiągać.

fryzur

155 STRONA


I

HAIRSTYLES GALERIA

NA POPRZEDNIEJ STRONIE: FOTO/PHOTO: SEBASTIAN CVIQ, WWW.SEBASTIANCVIQ.COM MODELKA/MODEL: KAROLINA GOŁĘBIEWSKA, MANGOMODELS MAKIJAŻ/MAKE-UP: MARIANKA JURKIEWICZ, FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA

FOTO/PHOTO: ZIN, MODEL: WIKTOR KORSZLA, MAKIJAŻ/MAKE-UP: ANNA STELMASZCZYK FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA, STYLIZACJA/STYLIST: ASIA WYSOCZYŃSKA

156

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


K A J E TA N G Ó R A Zajmuje się stylizacją fryzur i peruk oraz charakteryzacją. Stylizował m.in. Faye Dunaway, Kirsten Vangsness, Freddy Rodriguez, Sophie Ellis Bextor, Edytę Górniak, Justynę Steczkowską, Mandarynę, Olę Szwed oraz Anię Piszczałkę. www.kajetangora.pl

FOTO/PHOTO: KRZYSZTOF ZALESKI WWW.FABRYKASNOW.PL MODEL: JACEK CHUDZIK MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

157


I

H A I R S T YL E S G A L E R I A K A J E TA N G Ó R A

158

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO: ZIN, MODEL: MARCIN ZIÓŁKO, D'VISION, MAKIJAŻ/MAKE-UP: ANNA STELMASZCZYK FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA, STYLIZACJA/STYLIST: ASIA WYSOCZYŃSKA

ZDJĘCIE PO LEWEJ STRONIE: FOTO/PHOTO: ZIN, MODELKA/MODEL: KAROLINA FUTOMA, D'VISION MAKIJAŻ/MAKE-UP: ANNA STELMASZCZYK, FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA, STYLIZACJA/STYLIST: ASIA WYSOCZYŃSKA W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

159


I

HAIRSTYLES GALERIA

FOTO/PHOTO: EMIL J. BILIŃSKI, WWW.EMILBILINSKI.COM, MODELKA/MODEL: LENA MAŁGORZACIAK MAKIJAŻ/MAKE-UP: ANNA STELMASZCZYK, FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA

MARTA „MANDARYNA” WIŚNIEWSKA FOTO/PHOTO: VOYO, WWW.BAKIEWICZ.COM, WWW.EMILBILINSKI.COM MAKIJAŻ/MAKE-UP: EWA GIL, FRYZURA/HAIRSTYLE: KAJETAN GÓRA 160

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ZDJĘCIE: ARCHIWUM AUTORA (7)

K A J E TA N G Ó R A www.kajetangora.pl

NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH!

MIESZKAM, BYWAM, PRACUJĘ: Mieszkam: w Warszawie. Bywam: wyspany. Pracuję: non stop. Praca daje mi dużo radości, satysfakcji i ciągłe poczucie spełnienia. DOŚWIADCZENIE: Standardowe dla tej branży: sesje zdjęciowe, programy telewizyjne, filmy, teledyski. Niestandardowe: praca przy charakteryzacji i tworzeniu peruk w trakcie kręcenia amerykańskiej produkcji filmowej. Z ostatniej chwili – stylizacja włosów dla Faye Dunaway podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Oczywiście każdy dzień to kolejne mniejsze bądź większe doświadczenie, ponieważ każda stylizacja jest niepowtarzalna – zawsze jest coś innego, nowe elementy czy chociażby okoliczności powstawania.

MÓJ WARSZTAT: Wbrew pozorom wcale nie fryzjerstwo jest najważniejsze. Najbardziej fascynuje mnie perukarstwo i możliwości, jakie ta część wielkiego świata charakteryzacji ze sobą niesie. Dzięki perukom z łatwością wracamy do dawnych czasów fryzur z okresu wiktoriańskiego czy Madame de Pompadour. Praca ciężka, żmudna, często bardzo monotonna, ale też wielce satysfakcjonująca.

w kokardę, a po trzech latach od tego momentu pomysł taki pojawił się u Lady Gagi, która z niego zasłynęła. Podobnie było ze sprayowaniem odrostów na czarno na jasnych włosach. Z pomysłem tym wyprzedziłem tę samą wokalistę o około pół roku. To pokazuje, że pomysłów mi nie brak. Mam ich dwa wielkie segregatory. Niektóre z nich już powoli realizuję. Inne jeszcze muszą dojrzeć do wersji ostatecznej.

INSPIRUJE MNIE: Każda chwila, emocje, ludzie. Nie mam stałego obiektu bądź kierunku inspiracji. Pomysły wypływają same z siebie, najczęściej między 4 a 7 rano. Szybko wtedy wstaję i zapisuję je lub szkicuję ledwo widząc na oczy o tej porze. Zawsze są to niezależne od siebie i oryginalne pomysły, które później tygodniami bądź miesiącami dojrzewają w mojej głowie. Czasem mam kompletną wizję i mogę ją realizować, a czasem trzeba na ten moment czekać nieco dłużej. Przykład: jakieś 6 lat temu wprowadziłem zaczesywanie włosów

LUBIĘ: Obserwować ludzi. Szczególnie ich zachowania oraz emocje jakie im towarzyszą podczas finalizacji moich pomysłów fryzjerskich na ich głowach. DENERWUJE MNIE: Marnotrawstwo czasu oraz bezczynność. MARZENIE: Niektóre już się ziściły. Na szczęście ciągle przybywa nowych. Nie można zostać bez marzeń. Ze spraw codziennych... wakacje.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

161


I

HAIRSTYLE KALEJDOSKOP

INFO

IMPREZA HAIR FAIR FESTIWAL Wielkimi krokami zbliża się XI Festiwal Fryzjerski HairFair, który odbędzie się w dniach 5-6 listopada w hali wystawienniczej Silesia Expo w Sosnowcu. W programie imprezy przewidziane są: panel seminaryjny i szkoleniowy, pokaz trendów światowych marek, a także show przygotowane przez gościa specjalnego – tajemniczego francuskiego stylistę.

TRENING CZYNI

MISTRZA

W TYM ROKU JUŻ PO RAZ DRUGI ODBĘDZIE SIĘ TOURNEÉ MONTIBELLO. W ZESZŁYM ROKU ATMOSFERA BYŁA GORĄCA. JAK BĘDZIE TERAZ?

NOWA MARKA Jesienią w polskich salonach debiutuje marka produkująca najwyższej jakości kosmetyki do stylizacji i pielęgnacji włosów. KMS California oferuje produkty niespotykane dotąd na polskim rynku, np. spray z efektem wody morskiej czy spray odświeżający włosy bez konieczności mycia. Te kosmetyki łączące technologię z naturą będą dostępne wyłącznie w wybranych salonach fryzjerskich.

REKORD ZOSTAŁ POBITY IMPREZA W trakcie tegorocznej edycji Sieradz Open Hair Festival po raz trzeci z rzędu ustanowiono rekord w jednoczesnej stylizacji włosów. W wydarzeniu, które odbyło się na sieradzkim rynku, wzięło udział 520 osób – 260 wystąpiło w roli modeli, a drugie tyle ścinało, czesało i stylizowało fryzury uczestników.

162

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

lider zespołu stylistów Montibello, wyznał, że zazdrości polskim fryzjerom możliwości pracy z polskimi kobietami: „Ich swoboda i otwartość na nowe stylizacje naprawdę zrobiły na mnie wrażenie!” – powiedział. Hiszpan dodał, że każdy jego pobyt w Polsce owocuje nowymi pomysłami i inspiracjami. W dniach 3-7 października Tourneé odwiedził dwanaście polskich miast: Bielsko-Białą, Gdańsk, Białystok, Tarnów, Koszalin, Suwałki, Kielce, Szczecin, Olsztyn, Radom, Gorzów Wielkopolski oraz Włocławek.

złe nawyki Zmieniaj szampony i odżywki co kilka myć. Jeżeli codziennie używasz tych samych produktów, twoje włosy przyzwyczajają się i nie są sprężyste ani lśniące.

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (8), SHUTTERSTOCK (2)

KMSCALIFORNIA W POLSCE

W

trakcie zeszłorocznej edycji Tourneé uczestnicy warsztatów jeszcze długo po pokazach dyskutowali ze swoimi hiszpańskimi trenerami o nowych technikach strzyżenia, a także dzielili się swoimi pomysłami. Interaktywna formuła spotkań warsztatowych miała na celu umożliwienie wymiany doświadczeń między polskimi uczestnikami a instruktorami z Barcelony. Szczególnie podkreślano wagę szczerych relacji między fryzjerem a klientem, które powinny być oparte na profesjonalizmie i zaufaniu. „Z mojego doświadczenia wynika, że umiejętnie poprowadzona rozmowa z klientem – przekonanie go, że przedmiotem naszej troski jest nie tylko jego wizerunek, lecz także kondycja jego włosów – przynosi bardzo dobre rezultaty” – mówi Kasia Budka, krajowy trener Montibello. Uczestnikom warsztatów bardzo przypadła do gustu właśnie taka bezpośrednia forma kontaktu z hiszpańskimi trenerami oraz z produktami firmy. Jak się okazuje, była to sympatia odwzajemniona – Jordi Tenas,


FRYZJER OD ZARAZ! KARIERA Fryzjerstwo jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce. Ponieważ z roku na rok wydajemy coraz więcej na stylizację i pielęgnację włosów, rośnie również zapotrzebowanie na adeptów szkół fryzjerskich. Już dziś fryzjerskie zawodówki pękają w szwach – zgłasza się do nich trzy razy więcej chętnych, niż są w stanie przyjąć. Mimo to w prasie i internecie wciąż pojawiają się nowe ogłoszenia „Fryzjera zatrudnię...”.

W SIECI

BLONDYNKA Z POWODU SWOJEJ BARWY WŁOSÓW NAJCZĘŚCIEJ JEST PRZEDMIOTEM ŻARTÓW, KTÓRE SĄ GŁUPIE I KRÓTKIE, ABY MĘŻCZYŹNI BYLI W STANIE JE ZAPAMIĘTAĆ. NONSENSOPEDIA

www.charlielemindu.com Strona awangardowego projektanta mody, artysty i stylisty fryzur.

STYL KOWBOJSKI TRENDY Podczas wiosenno-letnich pokazów marek Ralph Lauren oraz Antonio Berardi modelki nosiły na głowach kowbojskie kapelusze. U Carlosa Miele i Luis'a Buchinho włosy miały niedbale spięte na karku. Styl kowbojski powoli awansuje do pierwszej ligi.

www.hair-news.com Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o włosach oraz inspiracje światowymi gwiazdami w jednym miejscu.

WARSZTAT

POŁYSK Z KRANU

www.mslabellac.com Strona blogerki zafascynowanej fryzjerstwem oraz nowościami na rynku kosmetyków do pielęgnacji włosów.

POLECAMY

Gdy umyjesz włosy, spłucz je dodatkowo zimną wodą – dzięki temu wszystkie łuski na włosach zamkną się. Ten prosty zabieg sprawi, że włosy natychmiast staną się zdrowsze, gładsze i nabiorą pięknego połysku.

MUSICAL LAKIER DO WŁOSÓW (reż. Adam Shanknam) udowadnia, że musical ma przed sobą przyszłość i dostarczy jeszcze sporo radości milionom widzów. Bohaterką jest młoda fryzjerka marząca o światowej sławie. KSIĄŻKA 1940s HAIRSTYLES (Daniela Turudich) pozycja obowiązkowa dla każdego, kto pragnie dowiedzieć się jak wyglądały fryzury naszych babek i ich matek. FILM NINE (reż. Rob Marshall). Sexy upięcia i tapiry u pięknych aktorek to tylko kilka atutów, które mogą nas zainspirować do zmian. KSIĄŻKA HAIR WARS (David Yellen, Johanna Lenander) to świat fryzur fantasy wyrażających chęć przełamania codzienności. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

163


I

HAIRSTYLE NOWOŚCI

Loki i chusty – stylowa propozycja Pin-up od firmy Make Up Store.

RETRO INSPIRACJE JESIEŃ NIE MUSI BYĆ PONURA I NUDNA! W CHŁODNE DNI ODMIEŃ FRYZURĘ STYLOWYMI LOKAMI Z LAT CZTERDZIESTYCH, A KOSMETYCZKĘ UZUPEŁNIJ KOLOROWYMI KOSMETYKAMI. 1 2

3

164

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

4


ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM

5

6

7 9

8

10

11

@

RÓŻA STAWIEREJ redaktor działu Hairstyles Hairstyles Editor roza.stawierej@fabrikon.pl

1. Marc Anthony, szampon do włosów zniszczonych, cena: 55 zł; 2. Biosecure, szampon, cena: 32 zł; 3. Philips, lokówka wielofunkcyjna, cena: 229 zł; 4. Pat & Rub, szampon i odżywka regeneracja, cena zestawu: około 100 zł; 5. Marc Anthony, krem zwiększający objętość włosów, cena: 55 zł; 6. Pat & Rub, szampon do włosów, cena: 41 zł; 7. Philips, suszarka do włosów, cena: 229 zł; 8. Philips, prostownica do włosów, cena: 269 zł; 9. Carita, fluid upiększający, cena: 153 zł; 10. Make Up Store, pasta do modelowania włosów, cena: 55 zł; 11. Carita, szampon do włosów z tendencją do przetłuszczania, cena: 117 zł; 12. Organix, balsam odbuduwujący, cena: około 35 zł.

12

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

165


I

HAIRSTYLES INSPIRACJE

FOTO/PHOTO: ANDREW O’TOOLE MAKIJAŻ/MAKE-UP: VICTORIA BARON FRYZURY/HAIR: ALEXANDER TURNBULL STYLIZACJA/STYLIST:ALICE WILBY

166

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ALEXANDER TURNBULL

BEZ

GRANIC

NOWOCZESNE, ELEKTRYZUJĄCE FRYZURY, FEERIA KOLORÓW, ODWAŻNE CIĘCIA, A Z DRUGIEJ STRONY – SUBTELNOŚĆ I DELIKATNOŚĆ. ALEXANDER TURNBULL NIE UZNAJE ŻADNYCH KONWENANSÓW. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

167


I

HAIRSTYLES INSPIRACJE

168

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

169


I

HAIRSTYLES INSPIRACJE

170

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

171


I

HAIRSTYLES INSPIRACJE

172

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ZDJĘCIE: PRYWATNE ARCHIWUM (9)

ALEXANDER TURNBULL W 2010 r. otrzymał tytuł North Eastern Hairdresser of the Year. Pracował w programach telewizyjnych takich jak The Great British Hairdresser i Gok Wan. Jest członkiem teamu Matrix. Obecnie, w wieku 30 lat, pracuje z celebrytami.

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

173


C H W I L E

Z AT R Z Y M A N E

N A

Z AW S Z E

Studio NajpiękniejszyPrezent.pl powstało specjalnie dla osób, które chcą zrobić wyjątkowy prezent sobie lub swoim bliskim. W ciągu kilku minut możesz zamówić przez internet profesjonalną sesję zdjęciową.

PRZYSZŁYM MODELKOM I MODELOM POLECAMY

SESJA ZDJĘCIOWA MOJE PORTFOLIO PRO* i życzymy sukcesów w świecie modelingu :)

Wśród naszych sesji i usług są m.in.: MOJA METAMORFOZA • JESTEŚ PIĘKNA! • DLA ZAKOCHANYCH • SESJE NARZECZEŃSKA WIECZÓR PANIEŃSKI/KAWALERSKI • URODZINOWA • MOJE CIAŁO (AKT) • BĘDĘ MAMĄ! NASZE MALEŃSTWO • NASZA RODZINA • MÓJ MĘŻCZYZNA... Zakupiony Voucher można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy

www.NajpiekniejszyPrezent.pl

*cena od 299 zł


MODELING MONIKA RYBARCZYK REDAKTOR DZIAŁU MODELING

galeria

Fascynuje ją świat modelingu. Poszukuje wciąż nowych inspiracji i ciekawych ludzi. Interesuje się sztuką nowoczesną oraz literaturą hiszpańską.

T R E B O R

K E Ż Y Rmodel

175 STRONA


I

MODELING GALERIA

ROBERT RYŻEK Rocznik '87. Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jest znaną twarzą na polskich wybiegach. Stały uczestnik Fashion Week Poland oraz Warsaw Fashion Street. Twarz takich marek jak Próchnik czy Lavard. Określany jako człowiek pełen osobistego uroku i intelektu, człowiek z charakterem. www.wix.com/ryzekrobert/model

176

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


POPRZEDNIA STRONA FOTO/PHOTO, STYLIZACJA/STYLIST: HA THUC NHAT MINH, MODEL: ROBERT RYŻEK, FRYZURA/HAIRSTYLE: LONG HOANG

FOTO/PHOTO: HA THUC NHAT MINH, MODEL: ROBERT RYŻEK, FRYZURA/HAIRSTYLE: LONG HOANG, STYLIZACJA/STYLIST: HA THUC NHAT MINH

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

177


I

MODELING GALERIA ROBERT RYŻEK

FOTO/PHOTO: ZBIGNIEW OLSZYNA, MODEL: ROBERT RYŻEK, FRYZURA/HAIRSTYLE: MACIEJ MAJZNER, STYLIZACJA/STYLIST: MACIEJ MAJZNER

178

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO: ŁUKASZ DZIEWIC MODEL: ROBERT RYŻEK MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURA/HAIRSTYLE: MAGDALENA MARINKOVIC W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

179


MODELING GALERIA

ZDJĘCIA: ARCHIWUM AUTORA (6)

I

ROBERT RYŻEK www.wix.com/ryzekrobert/model

NIE PRAGNIJ BYĆ LEPSZYM OD INNYCH, NAJPIERW BĄDŹ SAMYM SOBĄ. FIODOR DOSTOJEWSKI

MIESZKAM, BYWAM, PRACUJĘ: Mieszkam i pracuję w Warszawie, czasami wracam do rodzinnego domu nad morzem. DOŚWIADCZENIE: Miałem okazję być twarzą takich marek jak Próchnik czy Lavard. Brałem udział w filmie dla marki LaMania (reż. Xawery Żuławski, muz. Jan A.P. Kaczmarek). Kilkukrotnie uczestniczyłem w Fashion Week Poland oraz Warsaw Fashion Street. Mam doświadczenie w sesjach katalogowych, fashion, strojach kąpielowych, a także w wielu reklamach telewizyjnych.

180

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

INSPIRUJE MNIE: Inspirują mnie ludzie i wydarzenia. LUBIĘ: Gotować, patrzeć w gwiazdy, podróżować. DENERWUJE MNIE: Brak kompetencji. MARZENIE: Jest ich wiele. Moim największym marzeniem jest okładka dla magazynu Vogue. Chciałbym również zwiedzić świat.


FOTO/PHOTO: BERNARD MICHAEL GUEIT MODEL: ROBERT RYŻEK FRYZURA/HAIRSTYLE, STYLIZACJA/STYLIST: GERALDINE FEVRIER

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

181


I

MODELING KALEJDOSKOP

INFO

KUSZĄCA DOJRZAŁOŚĆ TRZY LEGENDY Długa kariera i mnóstwo sukcesów. Eva Herzigova, Helena Christensen i Claudia Schiffer na okładce hiszpańskiego Vogue'a. Wszystkie mają około czterdziestu lat, a wciąż wyglądają rewelacyjnie i młodo. Miejmy nadzieję, że naszym polskim topmodelkom uda się tak długo pozostać w branży.

W WIELKIM ŚWIECIE

NIEBANALNA SESJA „ZWIĄŻ MNIE” Naomi Campbell może pochwalić się udziałem w wielu sesjach i skandalach. Znana jest wszystkim z ostrego języka i nieposkromionego charakteru. Hiszpańskiemu V Magazine, jako pierwszemu udało się okiełznać topmodelkę. Na okładce widzimy zakneblowaną i związaną czarnoskórą piękność – nawiązanie do jednego z filmów Almodowara.

MODELKA SIZE PLUS

DZIEWCZYNA SZAMANA DIOR, VALENTINO, CHANEL, JILL STUART, GAP, YSL, DOLCE & GABBANA, BARNEY'S – TO TYLKO NAJNOWSZE KONTRAKTY POLSKIEJ MODELKI.

R

ok się jeszcze nie skończył, a Monika Jagaciak ma na koncie mnóstwo wspaniałych kampanii. Polka zajmuje obecnie 8. miejsce w rankingu 50 najlepszych modelek. Imponująca kariera w wieku zaledwie siedemnastu lat. Piękną poznaniankę możemy co chwilę oglądać w nowych sesjach w najlepszych światowych magazynach. Jedna z nich wręcz nas

PRZEMIANY Robyn Lawely uwodzi nas swoim wyglądem w australijskim Vogue'u. Mimo tego, że nie ma idealnej, wymaganej w branży figury, znalazła się w jednym z najbardziej prestiżowych magazynów. Seksowna i apetyczna, zupełne przeciwieństwo dziewczyn uwielbianych w świecie mody, zachwyca swoją odmiennością.

182

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

zaczarowała. Francuski magazyn Numero w najnowszym numerze opublikował czarno-białe zdjęcia Jac w strojach i biżuterii od Lanvin, Gucci, Dolce & Gabbana i Roberto Cavalli. Sesja zatytułowana jest „Black Magic”. Potargane włosy i rozwiane suknie. Modelka, dotychczas słodka i delikatna, w trakcie pozowania dla fotografa Grega Kadela, pokazała nam swoje zmysłowe i drapieżne oblicze, wcielając się w rolę współczesnej czarownicy.

Ania Jagodzińska Została twarzą jesiennej kampanii Mango i po raz kolejny trafiła na okładkę Vogue'a. Piękną Polkę w kreacji Louis Vuitton sfotografował Marcin Tyszka. Jak zwykle w przypadkach, gdy współpracują ze sobą profesjonaliści, efekty są rewelacyjne.

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM (9)

FRANCUSKI SZYK Monika Sawicka i Emilia Nawarecka to kolejne modelki, które wspinają się na szczyt. Ich portfolia wypełnione są świetnymi zdjęciami z rozmaitych sesji i wybiegów. Teraz do swoich sukcesów mogą dołączyć kampanię dla Celine na jesień-zimę 2011/2012, w której wraz z Krisi Pyrhonen pozowały fotografowi Juergenowi Tellerowi.


ŚWIEŻA KREW

W SIECI

MIŁOŚĆ MIŁOŚCIĄ, ALE GDY NIE MA PIENIĘDZY, TO NAWET NAJWIĘKSZA, NIESTETY, SIĘ ROZSYPIE”. JOANNA KRUPA

CAT WALKA Karolina Wąż – nowa twarz agencji New Age Models pojawiła się na New York Fashion Week. Już pierwszego dnia otworzyła jeden z najważniejszych pokazów tego sezonu, BCBG Max Azria. Swoją pozycję Polka umocniła na otwarciu pokazu Marc by Marc Jacobs, autorskiej kolekcji jednego z najbardziej wpływowych projektantów. Gratulujemy sukcesu i czekamy na następne!

NAGOŚĆ NA KAŻDY MIESIĄC AKTY Ruszyły sesje do słynnego kalendarza Pirelli i po raz kolejny zobaczymy w nim wdzięki brytyjskiej ikony stylu – Kate Moss. Modelka występowała już w edycjach z 1994 i 2006 r. Do współpracy zaproszono włoskiego fotografa Mario Sorrentiego. W sieci można już obejrzeć pierwsze zdjęcia, a na nich m.in. Małgorzatę Belę, Millę Jovovich i Larę Stone.

www.nobodysperfect.pl Agnieszka Czerwińska po dwuletnich przygotowaniach otworzyła agencję dla modelek i modeli size plus. Gratulujemy sukcesu!

www.giselebundchen.com Śledź karierę najlepiej zarabiającej modelki świata. Znajdziesz tu najnowsze kampanie, blog i zdjęcia z backstage'u.

KARIERA

TYLKO TAK DALEJ!

POLECAMY

Ten rok okazał się bardzo owocny dla Małgorzaty Beli. Do swoich sukcesów modelka może dołączyć kampanię dla hiszpańskiej marki Massimo Dutti.

www.fashiongonerogue.com Największy międzynarodowy portal zajmujący się modą. Informacje o trendach, pokazach, projektantach i modelingu.

MAGAZYN DANSK MAGAZINE Magdalena Frąckowiak zachwyca swoją odważną i mroczną sesją. Subtelna nagość, niesamowita stylizacja i jednoznaczne gesty. Wybuchowa mieszanka. PROGRAM TOPMODEL – ZOSTAŃ MODELKĄ (TVN) Walki pięknych kobiet o tytuł najlepszej z najlepszych. Ostre słowa, płacz, śmiech, ale przede wszystkim wyścig i wyzwania. KSIĄŻKA PRZEŁAMAĆ TABU, Waris Dirie. Wszyscy pamiętają „Kwiat pustyni” – historię obrzezanej w dzieciństwie somalijskiej modelki. Poznajcie dalsze działania ambasadorki ONZ, która odkrywa, że w Europie miliony kobiet poddawane są tym obrzędom. FILM GIA w reżyserii Cristofera Michaela. Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. Oparta na faktach tragiczna opowieść o pierwszej amerykańskiej supermodelce. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

183


M O D E L I N G FA B R I KO N FAC E

WIĘCEJ ZDJĘĆ I NOWYCH OSÓB W PIERWSZYM NUMERZE FABRIKON FACE

SZANSA NA SUKCES NASZ REDAKCYJNY CASTING PREZENTUJEMY ZDJĘCIA PIERWSZYCH TRZECH MODELEK, KTÓRE NASZA REDAKCJA WYBRAŁA DO PREZENTACJI W NOWYM PIŚMIE FABRIKON FACE. JEŚLI CHCESZ SPRÓBOWAĆ I BYĆ MOŻE ZOSTAĆ NOWĄ TWARZĄ W MODELINGU – ZGŁOŚ SIĘ NA NASZ CASTING I PRZEŚLIJ SWOJE ZDJĘCIA.

ELIZA VOROBEY

KAROLINA PIWOSZ

HEIGHT 172

HEIGHT 170

MARTYNA MAJOWSKA HEIGHT 164

84/60/90

86/64/92

84/60/84

SHOES 38

SHOES 38

SHOES 36

LT B R O W N / B R O W N

LT B LO N D E / G R E E N

LT B R O W N / B R O W N

K O N TA K T

K O N TA K T

K O N TA K T

WA R S Z AWA , P O L A N D L I Z A M U R @ W P. P L

POZNAŃ, POLAND K A R O P I W O S @ W P. P L

WA R S Z AWA , P O L A N D M A R T Y N A M A J O W S K A @ O P. P L

JEŚLI WYBIERZEMY WŁAŚNIE CIEBIE, TO ZAPROPONUJEMY DALSZY ETAP: A. ZROBIMY CI PROFESJONALNĄ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ I JĄ OPUBLIKUJEMY B. JEŚLI DYSPONUJESZ JUŻ DOBRYMI ZDJĘCIAMI, TO JE OD RAZU OPUBLIKUJEMY. NASZ E-MAIL: FACE@FABRIKON.PL WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: WWW.FABRIKON.PL/FABRIKON-FACE

184

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

ZDJĘCIA: FABRIKON MAGAZINE (3)

+

I


FACE

NOWE TWARZE W MODELINGU

Pierwszy w Polsce miesięcznik ze zdjęciami modelek i modeli. Zobacz nowe twarze z agencji oraz osoby wybrane przez naszą redakcję.

TWARZ

NA OKŁADKĘ Co miesiąc wybierzemy osobę, dla której dodatkowo zrobimy sesję okładkową!

ZOSTAŃ

MODELKĄ/MODELEM Wejdź na nasze strony www i dowiedz się więcej, jak znaleźć się w tej wyjątkowej publikacji. Możesz przysłać gotowe zdjęcia lub umówić się na naszą sesję zdjęciową! Od tego momentu może rozpocząć Twoją karierę w modelingu!

! E C T Ó R K W

e fac n riko b a pl/f . n riko b a w.f ww


KONKURS MODELKA NA OKŁADKĘ Wygraj profesjonalną sesję okładkową do naszego magazynu! Nawet jeśli nie masz doświadczenia masz szansę wygrać i poznać kulisy sesji zdjęciowej. więcej informacji znajdziesz na stronie: www.fabrikon.pl/konkurs-modelka-na-okladke

ZDJĘCIE: SHUTTERSTOCK

[wkrótce również męska odsłona konkursu]


I

MODELING SESJA

SESJA DLA CZYTELNICZKI DAGMARA WZIĘŁA UDZIAŁ W NASZYM REDAKCYJNYM KONKURSIE I ZAPROSILIŚMY JĄ DO STUDIA FABRIKONU NA SESJĘ. 188

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


FOTO/PHOTO: ŁUKASZ KAUGAN,WWW.KAUGAN.PL, MODELKA/MODEL: DAGMARA SŁOMSKA, MAKIJAŻ/MAKE-UP, FRYZURA/HAIR: MARTYNA KOŁAKOWSKA STYLISTKA/STYLIST: MARTA KUBA, WSPÓŁPRACA: MALWINA BIŃCZAK, SUKIENKA: ORSAY

DAGMARA: SESJA BYŁA DLA MNIE BARDZO CIEKAWĄ PRZYGODĄ I WSPANIAŁĄ ZABAWĄ. OBAWIAŁAM SIĘ EFEKTU KOŃCOWEGO, ALE WSZYSTKO WYSZŁO ŚWIETNIE. JEST TO DLA MNIE WSPANIAŁA PAMIĄTKA!

S

esja w klimacie gorących barw lipcowej pogody dodała egzotyki naszemu studiu fotograficznemu. Wizażystka wyczarowała wersję codzienną i wieczorową make-upu utrzymanego w jednej palecie kolorystycznej. Dzięki temu podkreśliliśmy naturalne atuty naszej czytelniczyki i przedstawiliśmy ją w dwóch odsłonach. Do ostatniego momentu trwała burza mózgów dotycząca doboru dodatków i butów. Mimo braku doświadczenia Dagmara swobodnie pozowała przed obiektywem aparatu. Ciekawskim przedstawiamy fotorelację z backstage'u!

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

189


I

MODELING RAPORT: AGENCJE MODELINGOWE

Z AGENCJĄ

ANJA RUBIK, JAC, KASIA STRUSS, ZUZANNA BIJOCH, – TO TYLKO NIEKTÓRE POLSKIE TOP MODELKI ZNANE ODPOWIEDNIEJ AGENCJI. POCZĄTKI W MODELINGU PROFESJONALISTÓW. W POLSCE NA SZCZĘŚCIE NAJLEPSZE AGENCJE, KTÓRE WSPÓŁPRACUJĄ Z FIRMAM ALE PRZEDE WSZYSTKIM INWESTUJĄ W ROZWÓJ SWOICH 190

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


RAPORT: AGENCJE MODELINGOWE W POLSCE (CZEŚĆ 1)

PO SUKCES

ANIA JAGODZIŃSKA, MAGDALENA FRĄCKOWIAK NA CAŁYM ŚWIECIE. TAJEMNICA ICH SUKCESU? WYBÓR ZAWSZESĄ TRUDNE, DLATEGO WARTO ODDAĆ SIĘ W RĘCE W CZYM WYBIERAĆ. FABRIKON MAGAZINE PRZEDSTAWIA NA CAŁYM ŚWIECIE, ZAPEWNIAJĄ OPIEKĘ I SZKOLENIA, PODOPIECZNYCH NA KAŻDYM ETAPIE ICH KARIERY. W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

191


I

MODELING RAPORT: AGENCJE MODELINGOWE

AVANT MODELS office@avantmodels.pl www.avantmodels.pl Warszawa, istnieje od 2005 r. WSPÓŁPRACA: FASHION WEEK W PARYŻU, BERLIN FASHION WEEK, ELLE, COSMOPOLITAN, VOUTRE BEAUTE, NEO2, W, FASHION MAGAZINE, VOGUE, PANI, KENZO, BALMAIN, DIOR, CHLOÉ, JIL SANDER, DOLCE&GABBANA, OCHNIK, RESERVED WYPROMOWANI: KASIA STRUSS, JOANNA KRUPA

192

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


D'VISION info@division.pl www.division.pl Warszawa, istnieje kilkanaście lat ???!!! WSPÓŁPRACA: VOGUE, HARPERS BAZAAR, ELLE, GLAMOUR, ID, MUSE, NUMÉRO, LAGERFELD, PRADA, GUCCI, LV, GIUSEPPE ZANOTTI, BALMAIN, ELIE SAAB, FENDI, H&M

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM

WYPROMOWANI: ANJA RUBIK, ZUZANNA BIJOCH, EMILIA NAWARECKA, KASIA WRÓBEL

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

193


I

MODELING RAPORT: AGENCJE MODELINGOWE

GAGA MODELS kontakt:gaga@gaga.pl www.gaga.pl Poznań, istnieje od 1996 r. WSPÓŁPRACA: POKAZY HAUTE COUTURE, FASHION MAGAZINE, NUMÉRO, ELLE, VOGUE, HARPER'S BAZAAR, CALVIN KLEIN, ROBERTO CAVALI, CHANEL, GIVENCHY, VALENTINO, JILL SANDER, MISS DIOR, DOLCE&GABBANA, SOLAR, HUGO BOSS WYPROMOWANI: JAC

194

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011


ORANGE MODELS orange@orangemodels.com.pl orangemodels.com.pl Warszawa, istnieje od 2002 r. WSPÓŁPRACA: ELLE, VOGUE, L'UOMO VOGUE, COSMOPOLITAN, GLAMOUR, TWÓJ STYL, URODA, BALENCIAGA, REPLAY, TOP MAN, L'ORÉAL PARIS

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM

WYPROMOWANI: JOANNA HORODYŃSKA, MAŁGOSIA TEODORSKA, MARYSIA GÓRALCZYK, OLIWIER JANIAK, ROBERT ROWIŃSKI, OLA POCHORECKA, MAGDA TRZASKA, UMA, ZENIA, BIANKA BANIOWSKA

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

195


I

MODELING RAPORT: AGENCJE MODELINGOWE

FREE MODELS aneta@freemedia.it.pl www.agencjafree.com.pl Warszawa, istnieje od 2002 r.

ML STUDIO

WSPÓŁPRACA: MEDIOLAN, PARYŻ, MADRYT, NOWY JORK, TOKIO, VOGUE, DILEMMAS MAGAZINE, ULTRA, AVANTI, PARIS PRÊT-À-PORTER, ALEXANDER MCQUEEN, RAVEL, TROLL, DAX COSMETICS, PLAY

mlstudio@mlstudio.com www.mlstudio.com.pl Szczecin, istnieje od 2004 r. WSPÓŁPRACA: WOMEN MANAGEMENT, NEXT, PARYZ, MEDIOLAN, LONDYN I BERLIN FASHION WEEK, ARMANI, FENDI,CAVALLI, DOLCE &GABBANA, CHOPARD CZY ALBERTA FERRETTI, VOGUE, HARPER'S BAZAAR MARIE CLAIRE, ELLE, COSMOPOLITAN, MADAME FIGARO. L'ORÉAL, REVLON, CHRISTIAN LOUBOUTIN , LEVIS, VAN GRAAF, TCHIBO, TOYOTA, DANONE, JEAN LOUIS DAVID

196

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

WYPROMOWANI: MAGDALENA JASEK

NEW AGE MODELS casting@newagemodels.pl www.newagemodels.pl Warszawa, istnieje od 2004 r. WSPÓŁPRACA: VOGUE, HARPER’S BAZAAR, ELLE, VANITY FAIR, PANI, TWÓJ STYL, YSL, CHLOÉ, PRADA, MOSCHINO, CALVIN KLEIN, BCBG, DONNA KARRAN, GF FERRE, POLLINI


STAR SYSTEM

SPP

REKLAMEX

spp@spp.com.pl www.spp.com.pl

reklamex@reklamex.krakow.pl www.reklamex.krakow.pl

Wrocław, istnieje od 1997 r.

Kraków, istnieje od 1989 r.

WSPÓŁPRACA: POKAZY HAUTE COUTURE, VOGUE, HARPER’S BAZAAR, ELLE, TWÓJ STYL, GLAMOUR, CHANEL, LA PERLA, MOLTON, BUFFALO, TIME CRAFT, MADAME, TATUUM, BYBLOS, AMERICANOS, MOHITO

WSPÓŁPRACA: VOGUE, HARPER'S BAZAAR, ELLE, PANI, TWÓJ STYL, URODA, WYSOKIE OBCASY, TABU, DIOR, DENI CLER, WOOLFORD, VISTULA&WÓLCZANKA, ROYAL COLLECTION, MACIEJ ZIEŃ, PLICH, SALOMON, WRANGLER, LIU-JO, EWA MINGE, JERZY ANTKOWIAK, LEO LAZZI, OCHNIK, WAWEL, BYTOM, RAVEL, L’OREAL, AKADEMIA STYLIZACJI FRYZUR BABICZ

Warszawa, istnieje od 2009 r. WSPÓŁPRACA: VOGUE, HARPER'S BAZAAR, COSMOPOLITAN, ELLE, NYLON, AMICA, LUCKY, EMPORIUM, GUCCI, DIOR, BURBERRY BLU LABEL, JESSICA CODE, DOMINIQUE CHAN COLLECTION, ESQUIRE STAGE, MOUSSY, HUGE, MOOK, NEIGHBOR, MC JEANS WYPROMOWANI: TERESA BORATYŃSKA, MILENA STĘPIEŃ, MATEUSZ ROGEN

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE FIRM

WYPROMOWANI: MONIKA KUBACKA

warsaw@starsystem.com www.starsystem.com/warsaw

W R Z E S I E Ń / PA Ź DZIERNIK 2011

197


I

STRONY INTERAKTYWNE: KLIKNIJ NA MODUŁY

FA B R I KO N O G ŁO S Z E N I A D R O B N E

C H W I L E

Z AT R Z Y M A N E

N A

Z AW S Z E

Nasze studio powstało specjalnie dla osób, które chcą zrobić wyjątkowy prezent sobie lub swoim bliskim. W ciągu kilku minut możesz zamówić przez internet profesjonalną sesję zdjęciową.

POLECAMY: SESJA ZDJĘCIOWA

MOJE PORTFOLIO PRO i życzymy sukcesów w świecie modelingu :)

JEDEN MODUŁ KOSZTUJE TYLKO a owa fikter ra pu GKom

Lo

go

250 zł CENA NETTO (+23 VAT)

tfo or

D

if f

e

r

-D

e S

iG

n

S .P

L

P

S tro

ny

lio

w

w

w

D ru

k

D

TP

wymiary: 119x119 mm

198

W R Z E S I E Ń / PA Ź D Z I E R N I K 2 0 1 1

kontakt: reklama@fabrikon.pl, strony: www.fabrikon.pl/reklama


www.pysznosci.net.pl

na Twoje zamówienie

wejdź ✱ zobacz www.pysznosci.net.pl

zamów!


TREFA AR

I

STREFA ART

TWOJE STRONY! NAJCIEKAWSZE

moda

portret

krajobraz

podróże

POKAŻ SIĘ W FABRIKONIE!


ZAPOWIEDŹ

WIĘCEJ NA TEMAT PRAWNYCH I TECHNICZNYCH WYMAGAŃ WWW.FABRIKON.PL/STREFA-ART

201

PRZEŚLIJ NAM SWOJE ZDJĘCIA OPUBLIKUJEMY W 10. KATEGORIACH

akt

architektura

reportaż

przedmiot

graficzne

natura

WKRÓTCE OPUBLIKUJEMY WASZE NAJCIEKAWSZE ZDJĘCIA


I

STREFA PRO

TREFA PR

PORTFOLIA

PRZEŚLIJ SWOJE PRACE I POKAŻ

modelki

modele

styliści

projektanci mody

POKAŻ SIĘ W FABRIKONIE!


ZAPOWIEDŹ

WIĘCEJ NA TEMAT PRAWNYCH I TECHNICZNYCH WYMAGAŃ WWW.FABRIKON.PL/STREFA-PRO

MODELEK, MODELI I TWÓRCÓW

203

SIĘ WŚRÓD KREATYWNEJ SPOŁECZNOŚCI

fotografowie

wizażyści

styliści fryzur

cyfrowi artyści

projektanci graficzni

inni twórcy

WKRÓTCE OPUBLIKUJEMY WASZE NAJCIEKAWSZE PORTFOLIA


J A ! R Ą G W Y W Ę ZDJĘCIO E

J I N S O E K I S R B A F W A J C J E A J K I O L W B J E S U W P P O Ż U E I K +00 PLN NA ZANANEJ MARKI ODZ

0 2 +

Z D O I J STYLIZAC

S R U K N O K EPSZA

NAJL

: STRONIEACJA A N E I S IZ UR I O KONK AJLEPSZA-STYL J C A M R S-N NFO WIĘCEJ IIKON.PL/KONKUR BR WWW.FA

A J C A Z I L Y T S

Fabrikon MAGAZINE ★3 (censored version)  
Fabrikon MAGAZINE ★3 (censored version)  

★Fabrikon MAGAZINE jest pierwszym w Polsce magazynem opisującym wszystkie etapy pracy twórczej w różnego rodzaju produkcjach wizualnych (np....

Advertisement