Page 1

26/10

Téma týdne:

Co nového pro příští rok Světovou radou prošly úpravy pravidel na rok 2011. Budou pohyblivé části, KERS i licence pro vedení týmů.

Stalo se: Mastná pokuta za ‘áčko’ Po závodě: Po Velké ceně Evropy Nejlepší GP historie: Velká Británie 1951 MS silničních motocyklů: Lorenzo jede na zlaté vlně Speciál: Druhá pětistovka začíná GP2 vrakoviště: Divoké závody ve Valencii


Téma týdne

Co nového pro příští rok Autorka: Eva Křivánková

Formuli 1 čeká další revoluce. Ještě nedávno nechtěla FIA o pohyblivé aerodynamice ani slyšet. Snaha vylepšit šou díky KERS, hladkým gumám, střídání směsí či zákazu tankování ale neměla pořádný efekt. Předjíždění je pořád problém. Rychlejší jezdci příliš často zůstávají zaseknutí za pomalejšími soupeři a frustrují fanoušky doma u televize. Pohyblivé části by měly takové situace usnadnit.

1

26/10


Prezident FIA Jean Todt minulý týden ve středu zasedal se svými radními. Posvěcení se od nich dostalo četným novinkám. Nejvýznamnější z nich jsou technické změny pro příští rok. Už dopředu se proslýchalo, že v  roce 2011 by mohlo ve formuli 1 oživnout zadní přítlačné křídlo, kterým by jezdec pohyboval, aby si usnadnil předjíždění. Nakonec šla Světová rada ještě dál. K  usnadnění předjetí může jezdec podle jejího rozhodnutí použít pohyblivou část karoserie, nemusí to tedy být nutně zadní křídlo. Systém se aktivuje od třetího kola závodu a povolení k použití dostane pilot skrz elektroniku. Aby mohl využít výhodu, musí se přiblížit soupeři alespoň na vzdálenost jedné vteřiny. Odezva jezdců byla vlažná. „Předjíždění by mělo být o nátlaku, schopnostech a taktice. Chceme vidět víc předjíždění, to ano, pořád by ale mělo záviset na schopnostech, a ne jen na mačkání knoflíků. Potřebujeme zachovat rovnováhu, obratné závody, a ne IndyCar, kde každý předjede každého v  každém kole a všechny už to nudí,“ řekl Mark Webber. FIA také pro příště zakázala aerodynamická vylepšení, jejichž součástí je sám jezdec. Reaguje tím na letošní hit od McLarenu, křídlo s průduchem. Řešení okopírovala většina předních týmů, tok vzduchu na zadní křídlo jejich piloti upravují pohybem ruky. Podle očekávání se také zvýší základní váha vozu z  620 kilogramů na 640, což by mělo týmům usnadnit práci s KERS.

SAFETY CAR: POŘÁD JE CO ŘEŠIT Co se týče pravidel o safety caru, federace ve středu vyřešila staré kontroverze, aby jí hned v neděli mohly přibýt zbrusu nové. Světová rada potvrdila pravidlo, podle kterého se v posledním kole nesmí předjíždět, jestliže se závod dojíždí za safety carem. A to i přesto, že safety car v poslední zatáčce před cílovou rovinkou zajíždí do boxů. Formálně platí, jako by byl na trati až do cíle. Odjezd safety caru na konci posledního kola a maršálové mávající zelenými vlajkami zmátl nedávno v  Monaku Michaela Schumachera. Ten využil letošní úpravy pravidel, kdy se po odjezdu zpomalovacího vozu může předjíždět už za první čárou pro safety car, která je u vjezdu do boxů. Německá legenda se prosmýkla před Fernanda Alonsa a pak schytala dvacetivteřinovou penalizaci, protože závod se formálně dojížděl za safety carem a tehdy se předjíždět nesmí. Rada také ujasnila, že předjíždět smí jezdec až tehdy, kdy se sám dostane za čáru.

2

26/10

Na příštím zasedání ale budou mít světoví radní možná další námět k přemýšlení. Minimálně Ferrari žádá z  nedělní Velké ceny Evropy vyvodit důsledky. Tentokrát vyjížděl safety car po nehodě Marka Webbera. Na trati se ale objevil v  poměrně  nevhodnou chvíli. Zařadil se až za vedoucího muže Sebastiana Vettela a „nechal“ se předjet i druhým Lewisem Hamiltonem. Třetí Alonso a čtvrtý Felipe Massa už zůstali zaseknutí za ním. Ve  stejnou chvíli se k  vjezdu do boxů přiblížil celý střed pole a stihl si hned odbýt zastávku. Vettel a Hamilton se přidali záhy, jen Alonso a Massa se plížili za safety carem celé jedno kolo a pak se propadli na desáté a sedmnácté místo. Scuderia byla vzteky bez sebe. Nezvládnutým vypuštěním zpomalovacího vozu podle ní FIA zmanipulovala závod, čemuž ještě nasadila korunu nefunkčním trestem pro Hamiltona. Ten sice dostal průjezd boxy za předjetí safety caru, ale na jeho pozici to nic nezměnilo. „Ve chvíli, kdy vyjížděl safety car, jsem byl od Hamiltona metr.

Dodržel jsem pravidla, on ne. On je druhý a já osmý. To jsem ještě neviděl,“ zuřil Alonso.

UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ PONÍŽENÍ Na spadnutí je i zavedení licencí pro některé vysoce postavené zaměstnance týmů. Zatím dosáhne FIA jen na jezdce a stáje. To byl důvod, proč se jí nepodařilo potrestat bývalého šéfa Renaultu Flavia Briatoreho a vedoucího inženýra Pata Symondse po Singapurské aféře. Soud prohlásil všechny její postihy vůči nim za neplatné. Federace se pak s  Briatorem a Symondsem alespoň dohodla, že se do formule 1 nevrátí před rokem 2012. Aby se podobnému „ponížení“ pro příště vyhnula, budou od příštího roku licencovaní i členové managementu stájí. Komise pro formuli 1 dostala od Rady za úkol domyslet detaily. Flavio Briatore se mezitím vrátil do paddocku jako VIP host. Na startovním roštu ve Valencii mu do náruče padali staří známí.


Stalo se

Mastná pokuta za ‘áčko’ Autor: Tomáš Richtr

Uplynulý týden se kromě kontroverzní Velké ceny Evropy nesl v duchu rozhodnutí Světové rady motorsportu o nových pravidlech a jejich úpravách. Těmto změnám se podrobně věnuje Téma týdne, ale Světová rada svými rozhodnutími vyslala do světa ještě jednu zprávu: F1 není holubník.

TREST MRTVÉMU NEVADÍ

Do letošního ročníku formule 1 se přihlásily čtyři nové týmy: Lotus, Virgin, HRT a USF1. Lotus až na druhý pokus, Virgin byl původně Manor a HRT původně Campos. Ale FIA nad těmito manévry přimhouřila oko. Nejspíš proto, že kdyby se jala zaujmout nějaký tvrdý postoj, střelila by tím částečně sebe sama. Dokázala by totiž, že její „přísné procesy kontroly finanční způsobilosti“ stojí pěkně za houby. USF1 se ale neukázal vůbec. Rozhodnutím Světové rady byla bývalému týmu USF1 udělena pokuta 309 tisíc eur (8 milionů korun) a zakázána účast v jakékoli soutěži pod hlavičkou FIA. Je to ale stejné, jako udělit vyhnanství někomu, kdo už nežije. USF1 tým je totiž v likvidaci.

PIRELLI STAVÍ VLASY DO POZORU

Italská firma Pirelli, která vyhrála závod o titul oficiálního dodavatele pneumatik formuli 1, se bude na novou sezonu 2011 připravovat pomocí vozů formule GP2, včetně nové generace šasi GP2/11. Pirelli dodává pneu už šampionátu GP3 a od příští sezony bude dodávat také GP2. Tam se používají kola a pneu stejných rozměrů jako ve formuli 1. Jelikož je během sezony zakázáno testování, nedostane se na formuli 1 dříve než po závěrečné Velké ceně Abú Zabí. Firmě Pirelli se Velká cena Kanady 2010 náramně líbila, a na rozdíl od Bridgestonu nemá problém s tím jít do rizika v zájmu zajímavosti závodů. Ale aby to nebylo příliš. Odborník na formuli 1 Christian Danner se nechal slyšet: „Nevěřili byste, jak velká moc se v pneumatikách skrývá. Neříkám, že to Pirelli nezvládne, ale mé zkušenosti s touto firmou by daly na knihu. Peter Collins (bývalý manažer týmů Lotus a Benetton) mi vyprávěl příběhy, ze

3

26/10

kterých vstávají vlasy hrůzou na hlavě.“

SCHUMACHER UŽ TOHLE ZAŽIL Michael Schumacher se vyhýbá novinářům, aby nemusel čelit nepříjemným otázkám plných očekávání. V padoku jezdí na skútru, čímž zvyšuje šanci, že žadatelé nedostanou šanci se ptát. Výsledek z Valencie to ještě zhoršil, ačkoli na celkovém optickém dojmu má lví podíl údajně chybně aplikovaná procedura s červeným světlem na konci boxové uličky v době, kdy byl na trati safety car. Schumacher sám ale jakoukoli poraženeckou náladu odmítá: „Jděte, chlapci. Jsem v tomhle kolotoči již dost dlouho a musel jsem se vyrovnat s daleko horšími situacemi. Máme před sebou tříletý program, nejedu na bázi závod od závodu. Samozřejmě, že nejsme tam, kde jsme chtěli být, ale pracujeme na tom stejně, jako jsme na tom pracovali už několikrát v minulosti.“

CHTĚJÍ ZPÁTKY TESTOVÁNÍ McLarenu ani Red Bullu se nelíbí způsob, jakým Ferrari v týdnu před Velkou cenu Evropy zneužilo jízdy určené pro pořízení mediálních materiálů. Ferrari po okruhu ve Fioranu projelo novou verzi F10. Kromě pořízení filmových materiálů ale Ferrari současně otestovalo nové řešení nízko posazených výfuků a upravené aerodynamické prvky. V důsledku toho vystoupil šéf McLarenu Martin Whitmarsh a vyzval k odstranění této (diplomaticky řečeno) „dvojznačnosti“ pravidel. „Jsem přesvědčen, že toto pravidlo žádné vyjasnění nebo výklad nepotřebuje, ale zjevně to tak nevidí všichni.“ Whitmarsh dokonce ve světle zlepšující se ekonomické situace vyzval k tomu, aby formule 1 zvážila v omezené míře návrat sezonního testování. „Formule 1 je o tom,

aby se s auty jezdilo. Jezdci mají testování rádi, týmy také, stejně jako postupný vývoj vozů.“

KUBICA A MERCEDES? NESMYSL V dějišti Velké ceny Evropy se objevily divoké zprávy, podle kterých Mercedes oslovil Roberta Kubicu s možností angažmá od roku 2011 dále. Jak už to tak ale občas bývá, tato zpráva je z kategorie šílených. Pravda, Mercedes s Kubicou mluvil, ale ještě jako Brawn před tím, než tým angažoval Nica Rosberga a Michaela Schumachera. Od té doby nikoli. Navíc, Renault má na Roberta Kubicu určitou opci, jejíž vykonání je závislé na výsledcích týmu v Poháru konstruktérů. Ferrari, McLaren, Red Bull a Mercedes navíc mají svá jezdecká složení pro příští rok již potvrzena. Je tedy více než zřejmé, že Kubica zůstane v Renaultu i příští rok.


Po závodě:

Po Velké ceně Evropy Bridgestone nám před uplynulým víkendem sliboval nudný závod. Ten byl nakonec všelijaký, jen ne jednotvárný. 4

26/10


Po závodě

Po Velké ceně Evropy Autor: Michal Mikoláš

Spoustu emocí, kladných i negativních, vyvolala letošní Velká cena Evropy. Není divu, mnohé týmy si do Valencie přivezly velké množství technických novinek a s napětím očekávaly, zda se právě jim podaří pověstný krok vpřed. Paradoxně nejspokojenější po závodě zřejmě byli lidé z McLarenu. Oba jeho piloti se propasírovali na stupně vítězů, aniž by jejich vozy patřily mezi ty vylepšené. Situace, za jaké ale McLaren tohoto výsledku dosáhl, vzbuzuje kontroverze. Mezi největší kritiky rozhodování sportovních komisařů v průběhu Grand Prix Evropy patří tým Ferrari. Ten plánoval útok na pódium, ne-li stupeň nejvyšší, ale nezadařilo se.

5

26/10


Městský okruh ve Valencii hostil devátý podnik letošního mistrovství světa vozů formule 1. Pátečních tréninků se účastnila kromě stálých závodních jezdců také dvě staronová jména. Místo Adriana Sutila se za volant monopostu Force India posadil testovací pilot Paul di Resta. Rakušan Christian Klien pak usedl do vozu Karuna Čandhoka. HRT si od něho slibovalo cennou pomoc při nastavování monopostu. V prvním tréninku nejrychlejší kolo zajel Nico Rosberg, druhý byl Hamilton a třetí Button. Nové týmy na zbytek pole ztrácely od tří desetin do tří vteřin. Ve druhém volném tréninku se nejlepším časem blýskla domácí hvězda Fernando Alonso. Hned za ním byli oba piloti Red Bullu. V sobotu dopoledne byl ve Valencii nejrychlejší Sebastian Vettel. Pozornost svým druhým místem vzbudil Robert Kubica z Renaultu. V kvalifikaci Red Bull ukázal, že Kanada byla jen výjimkou v jejich dosavadní kvalifikační hegemonii. Pole position si vyjel Vettel před Markem Webberem, dělilo je 75 tisícin. Velkou radost měl ze třetího místa Lewis Hamilton. Hned za ním byli oba jezdci Ferrari v pořadí Alonso, Massa. První desítku doplnil Robert Kubica, Jenson Button, Nico Hülkenberg, Rubens Barrichello (piloty Williamsu od sebe dělila méně než jedna tisícina sekundy) a Vitalij Petrov. Zklamáním byl výkon týmu Mercedes. Jeho jezdci se trápili zejména s pneumatikami, což vyústilo ve dvanácté místo pro Rosberga a patnácté pro Schumachera. Všichni piloti, kteří se prokousali do třetí části kvalifikace, se dokázali seřadit do rozdílu jedné vteřiny. V neděli možná někteří fanoušci počítali s tím, že si budou moci v průběhu závodu pohodlně schrupnout. Místo toho ovšem byli svědky akce, která jim příliš příležitostí k usnutí nedávala. Start se vůbec nevydařil Marku Webberovi. Ten nejprve spadl za Lewise Hamiltona, který se pustil do ostrého souboje s Vettelem. Australana posléze předjeli i oba jezdci Ferrari. Pád pilota Red Bullu se zastavil na hranici první desítky. Webber zajel do boxů. Poté mu ovšem nevyšel předjížděcí manévr na Heikkiho Kovalainena z Lotusu. Fin před Red Bullem začal kličkovat a údajně zabrzdil příliš brzy. Na to Webber nestačil reagovat, do Kovalainena ještě v plné rychlosti naboural a jeho monopost se vznesl do vzduchu. Auto udělalo přemet a po dopadu narazil do bariéry. Přestože šlo o velice podobnou nehodu, jakou jen o pár hodin předtím zažil i Čech Josef Král v GP2, na rozdíl od našeho závodníka Webber kolizi přežil bez úhony. Na trati po kolizi zůstalo velké množství trosek, což si vyžádalo výjezd safety caru. A právě ten se stal zřejmě klíčovým faktorem celého závodu. Zpomalovací vůz totiž na trať vyjel v takovou dobu,

6

26/10

že se mohli velice výhodně do boxů dostat piloti ze středu pole. Špička pole v boxech na řadu přišla o kolo později. Vettel s Hamiltonem na safety caru velmi vydělali, oba ho totiž stihli předjet. Takové štěstí už ale neměli piloti Ferrari, kteří tak byli katapultováni mimo bodované pozice. Později se ukázalo, že Hamilton předjel safety car, který již byl na trati. Komisaři mu proto udělili penalizaci průjezdu boxy. Několik rychlých kol ovšem Britovi stačilo k tomu, aby se udržel na druhém místě. Tato situace rozzlobila Alonsa a tým Ferrari. Ti pravidla poslechli a zažili mnohem větší propad. Hned za Hamiltonem kroužil Kobajaši, který na rozdíl od ostatních nezajel do boxů. Za Japoncem se vytvořil vláček několika jezdců. Pro čerstvé pneumatiky

si zajel až ke konci závodu, v 53. kole. Na třetí místo se rázem posunul Button. Kobajaši v samém závěru využil výhody nových gum a předjel Alonsa a Buemiho. Zvítězil tedy Vettel, druhý dojel Hamilton a třetí. Další body si rozdělili Barrichello, Kubica, Sutil, Kobajaši, Alonso, Buemi a Rosberg. Po závodě bylo ještě uděleno několik penalizací - Button, Barrichello, Hülkenberg, Kubica, Petrov, Sutil, Buemi, de la Rosa a Liuzzi obdrželi penalizaci pěti vteřin za překročení rychlosti při jízdě do boxů ve chvíli, kdy se na trať chystal safety car. Z bodů to odsunulo de la Rosu a Alonso se posunul před Buemiho. V čele šampionátu nenastaly žádné změny, vede Lewis Hamilton mezi jezdci a McLaren v Poháru konstruktérů.

VÝSLEDKY VELKÉ CENY EVROPY (9. závod z 19) p.

JEZDEC

TÝM

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 -

Sebastian Vettel Lewis Hamilton Jenson Button Rubens Barrichello Robert Kubica Adrian Sutil Kamuj Kobajaši Fernando Alonso Sébastien Buemi Nico Rosberg Felipe Massa Pedro de la Rosa Jaime Alguersuari Vitalij Petrov Michael Schumacher Vitantonio Liuzzi Lucas di Grassi Karun Čandhok Timo Glock Bruno Senna Jarno Trulli Nico Hülkenberg Heikki Kovalainen Mark Webber

RBR-Renault McLaren-Mercedes McLaren-Mercedes Williams-Cosworth Renault Force India-Mercedes BMW Sauber-Ferrari Ferrari STR-Ferrari Mercedes GP Ferrari BMW Sauber-Ferrari STR-Ferrari Renault Mercedes GP Force India-Mercedes Virgin-Cosworth HRT-Cosworth Virgin-Cosworth HRT-Cosworth Lotus-Cosworth Williams-Cosworth Lotus-Cosworth RBR-Renault

KOLA 1:40:29.571 +5.0 s +12.6 s +25.6 s +27.1 s +30.1 s +30.9 s +32.8 s +36.2 s +44.3 s +46.6 s +47.4 s +48.2 s +48.2 s +48.8 s +50.8 s +1 kolo +2 kola +2 kola +2 kola +4 kola výfuk nehoda nehoda


Nejlepší GP historie

Velká Británie 1951 Autor: Filip Fikejz

Za necelé dva týdny zamíří formule 1 do Silverstone. Právě na tomto okruhu, který měl v té době úplně jinou podobu, zaznamenalo v roce 1951 Ferrari své první vítězství v F1.

FAVORITEM BYLA ALFA ROMEO

Velká cena Velké Británie se jela 14. července v Silverstone jako pátý závod sezony 1951. Okruh, který byl o rok dříve dějištěm prvního závodu v rámci Mistrovství světa formule 1, byl tehdy dlouhý 4649 metrů, v dnešní nejnovější podobě má 5901 metrů. Šampionátu vévodili stejně jako v předchozí sezoně jezdci továrního týmu Alfa Romeo. Juan Manuel Fangio měl na svém kontě patnáct bodů, obhájce titulu Giuseppe Farina o bod méně. Třetí byl vítěz 500 mil Indianapolis, které se započítávalo do šampionátu, Lee Wallard s devíti body. Stejný počet bodů na kontě měl také pilot Ferrari Alberto Ascari. Jeho stájový kolega Luigi Villoresi měl bodů osm a Piero Taruffi s dalším maranellským vozem šest. Ten ale v Silverstone nestartoval. Očekávalo se, že také v Silverstone budou mezi největší favority patřit čtveřice jezdců Alfy Romeo Farina, Fangio, Consalvo Sanesi a Felice Bonetto a trio továrních ferrari Villoresi, Ascari a José Froilán González. Nešlo opomíjet ani Petera Whiteheada se zeleným ferrari týmu Tonyho Vandervella. Talbotům ani britským vozům ERA a Alta se nedařilo a Maserati dělalo v F1 zatím jen velmi nesmělé krůčky.

GONZÁLEZ V KVALIFIKACI O SEKUNDU PŘED FANGIEM

Už kvalifikace napověděla, že Ferrari by se konečně mohlo dočkat první výhry. González sice dostal starší šasi i motor, ale o sekundu porazil Fangia a vyjel pro sebe i tým první pole position v historii, Farina už ztrácel 1,6 sekundy a do první řady, která tenkrát čítala čtyři vozy, se vešel ještě Ascari. V tříčlenné druhé řadě stáli Villoresi, Sanesi a Bonetto. Osmý Whitehead už ztrácel přes jedenáct sekund. Prvních osm míst tedy patřilo všem jezdcům s vozy Alfa Romeo a Ferrari. Do první desítky se vešli ještě Louis Rosier za volantem Talbotu Lago a Bob Gerard s vozem ERA. Vynikající předválečný závodník Louis Chiron se

7

26/10

s dalším talbotem kvalifikoval jako třináctý. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že osmnáctý Joe Kelly s britskou altou ztrácel na Gonzálezovu pole position propastných třicet pět sekund. Zcela bez času zůstali v kvalifikaci piloti debutujícího týmu BRM Peter Walker a Reg Parnell. Přesto se mohli zúčastnit závodu.

BITVA GONZÁLEZE A FANGIA

Skvělý start do závodu vypsaného na dnes nepředstavitelných devadesát kol, tedy 418,446 kilometru, předvedl Bonetto, který se do konce prvního kola prosadil ze sedmého místa na roštu. Následovali González, Farina, Ascari, Fangio a Villoresi. Brzy se do čela vrátil González, kterého začal pronásledovat Fangio. V desátém kole Argentinec svého krajana předjel, ale González se nevzdal a Fangia se pořád držel. Fangio se snažil Gonzálezovi ujet, až v zápalu boje trefil jeden z balíků slámy lemujících trať. Pokračoval bez jakékoliv újmy. Také za oběma Argentinci bylo rušno. Ascari, Farina, Villoresi, Sanesi a Bonetto se mezi sebou neustále předjížděli. V devětatřicátém kole se González opět dostal do čela, ale Fangio okamžitě zaútočil a vrátil se do vedení. V pětačtyřicátém kole zamířily vozy Alfa Romeo na zastávku do boxů a González najednou vedl téměř o minutu. V sedmapadesátém kole odstoupil s poruchou převodovky do té doby čtvrtý Ascari. V této éře sice pravidla formule 1 umožňovala přenechání vozu jinému jezdci, ale Ascari Gonzálezovu nabídku odmítl a umožnil tak Argentinci pokračovat v boji o vítězství. Pampa´s Bull, jak se Gonzálezovi přezdívalo, se vrátil na trať na prvním místě těsně před Fangiem. Ten na něho znovu začal dotírat, několikrát se oba vozy dostaly těsně vedle sebe, ale jezdec Ferrari dokázal vedení udržet. González na tento závod před časem vzpomínal v jednom z rozhovorů: „Bylo to neuvěřitelné. Mám fotku, na které jedeme s Fangiem po cílové rovince vedle sebe a díváme se jeden na druhého.“ Poté, co

González ustál tlak, začal navyšovat svůj náskok a do cíle přijel o 51 sekund dříve než Fangio. Pro Gonzáleze i pro Ferrari to byla premiérová výhra. Pokud nepočítáme 500 mil Indianapolis, bylo to poprvé, kdy v Mistrovství světa formule 1 vyhrál jiný vůz než Alfa Romeo. Enzo Ferrari, který v Alfě Romeo dvacet let pracoval, se o vítězství svého vozu dozvěděl telefonicky ve své kanceláři. Další den dostal telegram od prezidenta Alfy Romeo. Na svůj tým byl o to víc hrdý.

FERRARI NA BEDNĚ S DVOJÍM ZASTOUPENÍM

Farina odstoupil patnáct kol před cílem s poruchou spojky, ale zůstalo mu alespoň nejrychlejší kolo závodu, za které si připsal bod. Na třetí místo se posunul Villoresi, který na vítěze ztrácel už dvě kola. Čtvrtý dojel Bonetto, pátý po heroickém výkonu Parnell. Pro BRM tedy zaznamenal nadějný debut. Jednalo se o první body pro vůz anglické konstrukce. Bez bodů skončili šestý Sanesi, sedmý Walker, osmý Brian Shawe Taylor s vozem ERA, devátý Whitehead, desátý Rosier, jedenáctý Gerard a závodní pole uzavřeli Duncan Hamilton a Johnny Claes s talboty. Dojel ještě Joe Kelly, ale s patnáctikolovou ztrátou nebyl klasifikován. Nedokončilo ani jedno maserati. Z vozu Philipa Fotheringhama-Parkera unikal olej, Davidu Murrayovi odešel motor a Johnu Jamesovi chladič. Kvůli poruše brzd nedokončil ani Chiron.

CELKOVĚ V ČELE NADÁLE FANGIO

V celkové klasifikaci vedl stále Fangio, který své konto navýšil na 21 bodů, Farina zůstal s patnácti druhý, na třetí místo se posunul s dvanácti body Villoresi a na čtvrté González, který měl díky výhře bodů jedenáct. Na páté a šesté místo se s devíti body propadli Wallard a Ascari.


MS silničních motocyklů:

Lorenzo jede na zlaté vlně Španěl vyhrál v Assenu svůj čtvrtý závod sezony a doma v Barceloně chce vyhrát první zlato v MotoGP. 8

26/10


MS silničních motocyklů

Lorenzo jede na zlaté vlně Autor: Petr Czyž

Víkend v Holandsku z hlediska počasí motocyklovému šampionátu vyšel na výbornou, ale došlo tam k dalším zraněním jezdců a to v případě Marca Melandriho nebo Alexe Debona, což už pro šampionát není tak dobrá zpráva. Nejnižší kubaturu vyhrál Španěl Marc Márquez, v třídě Moto2 podal perfektní výkon jezdec týmu Fimmco Speed Up Andrea Iannone a v královské kubatuře dominoval Jorge Lorenzo před Danim Pedrosou a Casey Stonerem, který letos poprvé zajel na stupně vítězů. Z českých jezdců si jedním bodem polepšil v třídě 125ccm Jakub Kornfeil a Karel Abraham si z Assenu odvezl body za deváté místo v Moto2.

9

26/10


Pro Valentina Rossiho byl závod v Holandsku v pořadí třetím, kde nenastoupil kvůli zranění z Mugella. Během víkendu se ale nechal slyšet, že pokud vše dopadne dobře, tak se vrátí v Brně. Těsně před začátkem víkendu také Yamaha oznámila jméno jezdce, který Rossiho nahradí po dobu jeho rekonvalescence. Stal se jim testovací jezdec Yamahy Wataru Jošikawa, jenž pro japonského výrobce testuje právě závodní prototyp YZR-M1. Jošikawa nastoupí po boku Jorge Lorenza v barvách Fiat Yamahy už do víkendové Velké ceny Katalánska a na dráze se setká se svým krajanem a rovněž testovacím jezdcem Kousuke Akijošim. Kousuke Akijoši totiž už v Holandsku nahradil dalšího zraněného jezdce MotoGP Hiroshi Aoyamahu z týmu Interwetten Honda, který si pádem v  Silverstonu způsobil zlomeninu obratle a je mimo hru nejméně na dva měsíce. Akijoši tak závodil v Assenu a rovněž pojede v Katalánsku než se vedení týmu Interwetten podaří zajistit za svého zraněného jezdce stabilní náhradu. První závod královské kubatury samozřejmě pro Akijošiho znamenal poslední místo, ale vzhledem k počtu jezdců na startovním roštu získal pro svůj dočasný tým aspoň jeden bod. V Assenu odstartovalo do šestadvaceti kol závodu MotoGP jen patnáct závodníků, protože během přípravy došlo k dalšímu zranění a  to v případě Marca Melandriho. Zástupce týmu San Carlo Honda Gresini si pádem vykloubil rameno, ale podle prvních zpráv by snad tento víkend v Barceloně měl absolvovat. V letošním roce jsou zranění jezdců černou můrou královské kubatury. Před sezonou si v únoru zranil ruku Jorge Lorenzo, když spadl při tréninku na motokrosovém motocyklu. To samé se stalo jeho týmovému kolegovi Rossimu, když si narazil rameno po závodu v Kataru. Opět motokrosová motorka stála za zlomeninou klíční kosti Álvara Bautisty před cestou do Francie a pak už následovala zranění v průběhu samotných závodních víkendů. Mika Kallio z Pramac Racingu si narazil rameno, Rossi si zlomil holenní kost v  Mugellu, Aoyama obratel v Silverstonu a naposledy Melandri znovu rameno v Assenu. Vzhledem k tomu, že před sezonou bylo na startu sedmnáct jezdců, je tato černá série zranění obrovská škoda pro celý šampionát. Navíc po závodu v Holandsku Casey Stoner přiznal, že má problém se zápěstím a to už by bylo hodně špatné. Motocyklové závodníky, kteří na svých prototypech dosahují rychlostí přes tři sta kilometrů v hodině

10

26/10

nechrání absolutně nic. Samozřejmě jejich vybavení je špičkové, ale při pádech, kdy letí vzduchem několik metrů nad zemí je možnost zlomeniny obrovská. Je otázkou, proč právě v letošním roce dochází k tolika pádům. Ano, začalo se šetřit a toto je možná ten nejviditelnější důsledek takových opatření, které jsou pro šampionát naprosto kontraproduktivní. Závod nejnižší kubatury do 125ccm vyhrál minulou sobotu sedmnáctiletý jezdec Red Bull Ajo Motorsport Marc Márquez. Je to jeho letos třetí vítězství v řadě a je na nejlepší cestě se v nejbližší době zapojit do boje o vedoucí příčku v šampionátu. Ta nyní patří opět Nicolasi Terolovi z Bancaja Aspar. Španěl v závěru závodu velmi těsně soupeřil o zlato právě s Márquezem, ale do jejich vzájemného souboje nešťastně zasáhl jeden z  holandských jezdců na divokou kartu a Terol byl nakonec rád za druhé místo, protože při předjíždění mu Holanďan vjel do stopy a jen s velkým štěstím se vyhnul pádu. Pro body za třetí místo si dojel Pol Espargaró z Tuenti Racing. Parádní závod má za sebou český jezdec týmu Racing Germany Jakub Kornfeil. Rodák z Rohatce u Hodonína ve své premiérové sezoně podruhé bodoval a s celkem třemi body je dvacátý. Závod střední kubatury Moto2 byl v  režii Andrea Iannoneho. Ital stejně jako v  Mugellu vyhrál kvalifikaci a  samotný závod holandské TT pak zvládl stylem start-cíl. Perfektní výkon od závodníka, který ještě loni jezdil v sedle dvoutaktní stopětadvacítky. Nyní mu patří sedmašedesát bodů a čtvrtá příčka. Druhý projel cílem v Assenu Toni Elías z Gresiniho týmu Moto2 a jako jediný zatím dosáhl hranice sta bodů. Třetí místo pak obsadil Švýcar Thomas Lüthi

z Interwetten Moriwaki. Během přípravy na sobotní podnik se zranil Alex Debon, když narazil do jednoho z pomalých jezdců a do závodu nakonec nenastoupil, což znamenalo posun pozic na startovním roštu. Po dobré kvalifikaci tak čeští jezdci Lukáš Pešek a Karel Abraham startovali v pořadí z desátého a jedenáctého místa v třetí řadě. Výhodné pozice na startu dokázal využít pouze Karel Abraham, který si v Assenu dojel pro letos nejlepší umístění v podobě devátého místa. Lukáše Peška osm kol před koncem závodu zastavila porucha na přední brzdě jeho Moriwaki. Závod třídy MotoGP vyhrál podruhé v řadě Jorge Lorenzo. Jeho převaha sice nebyla tak dominantní jako v Británii, ale i  tak nedal nikomu šanci. Po celý víkend byl nejrychlejším jezdcem na dráze a  v  závodu to dokázal proměnit v  maximální počet bodů. Dani Pedrosa se umístil na druhém místě a Casey Stoner letos poprvé oslavil umístění na stupních vítězů, když projel cílem třetí. Perfektní výkon z kvalifikace, kde zajel Randy De Puniet druhý čas, Francouz nedokázal využít, protože se po startu propadl o několik pozic dozadu, ale spolu s čtvrtým Benem Spiesem a pátým Andrea Doviziosem předvedli nejdříve hezkou bitvu o čtvrté a později o konečné páté místo. Velmi slabý výkon opět podala dvojice Suzuki třináctý Loris Capirossi a čtrnáctý Álvaro Bautista. Už tento víkend je na programu sedmý podnik sezony Velká cena Katalánska v Barceloně. Tentokrát souboj Rossiho s Lorenzem jako loni neuvidíme, ale doufejme, že bitva o zlato bude mnohem vyrovnanější a atraktivnější než jakou jsme měli možnost vidět v posledních třech závodech.


Speciál

Druhá pětistovka začíná Autor: Petr Minařík

Ať se to komukoliv líbí nebo ne, v GP Evropy se už po pětisté ve startovní listině MS objevilo jméno, o jehož vzniku existuje několik teorií, ale přesto je legendární - Lotus. A na tomhle faktu nic nezmění ani skutečnost, že současný malajsijský tým - sídlící ovšem v britském Hinghamu – zatím nepřinesl do dosavadní bilance nic jiného, než jen právě onen jubilejní start. Faktem je, že ve světovém šampionátu se zelené monoposty pojmenované Lotus objevily poprvé v GP Monaka 1958. V závodě, v němž se do závodu mistrovství světa poprvé pokusila kvalifikovat žena (Italka Maria Tereza de Filippis). Ovšem stejně neúspěšně, jako 11 dalších jezdců, včetně jistého Bernie Ecclestona. S modely Lotus 12, jejichž pohonná jednotka byla ještě před jezdcem, se tehdy na start postavili Cliff Alison a Graham Hill, přičemž prvně jmenovaný přijel do cíle šestý. Jenže za tohle umístění se tehdy body ještě nebraly, takže první bod přinesl až o rok později v GP Nizozemska Innes Ireland. A první výhru pak Colinu Chapmanovi, jenž se nejprve prosadil v automobilových trialech a jemuž první peníze vydělal Lotus VI, přinesl v F1 až Stirling Moss: s modelem 18 v monacké GP 1960. Nedá se ovšem říci, že by snad Chapman byl co se závodění ve formuli 1 týče nějaký úplný neználek: v GP Francie 1956 totiž dostal - jako prémii za návrh zavěšení kol u britského monopostu Vanwall – šanci si v tomhle závodě také zazávodit. A pojal to rozhodně zajímavě: na startu si vyjel druhou řadu (před pozdějším mistrem světa Hawthornem na stejném voze), ale do závodu nakonec neodstartoval, protože než trénink skončil, Chapman stačil při havárii vůz zcela zdemolovat... Věčně hledající konstruktér - zvaný A. C. B. C. (Anthony Colin Bruce Chapman) – později prostřednictvím své značky uvedl do GP světa i motorářskou legendu a především svými konstrukcemi neustále provokoval i předbíhal dobu. Lotus se později pod jeho vedením stal zárukou úspěchů nejen v F1, ale třeba i v Indianapolis a zároveň jakousi malou továrnou na velké úspěchy. Kde je ovšem

11

26/10

kupodivu nikdy nezískal, bylo Le Mans. Tam Brit se svými konstrukcemi neprorazil a když se v roce 1962 organizátoři 24hodinovky rozhodli nepřipustit do jejich závodu jeho Lotus 23, francouzskou vytrvalostní legendu prostě vypustil ze zřetele. Na samém konci 70. let už ale tým tak trochu přešlapoval na místě. Model Lotus 90 se vysloveně nepovedl a začaly se také kupit potíže se sponzory. Nejen s nimi: Chapman totiž začal bojovat i s FIA, která stále víc přistřihávala křídla jeho technickým nápadům. A když pak o F1 prohlásil, že „představuje mocenské a politické hrátky lidí prahnoucích po penězích, a je zároveň spolkem, v němž se techničtí laici snaží neuvěřitelnou interpretací řádů ospravedlnit šikanování a krádeže nápadů“, nejvyšší motoristická organizace mu vyměřila pokutu sta tisíc dolarů. Že se nakonec proměnila v důtku, o to se přičinily ostatní stáje, které se za něho vzaly. V roce 1982 se rebelující Chapman stačil ještě dočkat výhry svého Lotusu 91 v GP Rakouska, jenže na konci téhož roku podlehl v East Carletonu srdečnímu infarktu. Zřejmě mu k tomu pomohl i velký drogový a později také finanční skandál, který vypukl kolem kontroverzní osoby konstruktéra Johna De Loreana. Muže, s nímž měl v irském Dunmury stavět automobilku a z jejíž státní dotace zmizelo nemálo milionů liber. V následujících pěti letech se sice vozy Lotus – to už pod vedením obrýleného Petera Warra - dočkaly ještě sedmi dalších výher (šest z nich měl na svědomí Ayrton Senna), ale pak přišlo trápení a agónie: od roku 1989 už totiž vozy Lotus nikdy nedosáhly na pódiové pozice a na konci sezony 1994 prostřednictvím modelu Lotus 109 přišel skutečný konec. A až do doby, než se na scéně objevil malajský tým a legendární značku znovu obnovil, se na tenhle tým pouze vzpomínalo. Teď je ovšem jméno Lotus na scéně znovu. K bodům má stále daleko a nachází se ve fázi, ve které z dosavadní bilance bude ubírat. Přinejmenším průměr bodů na absolvovaný závod. Ale jak dlouho, ukáže

teprve čas. A samozřejmě další závody druhé GP pětistovky zelenožlutého týmu, kterých budeme svědky...

KONSTRUKČNÍ MILNÍKY ZNAČKY

V roce 1961 Lotus 21 (zavěšení předních kol), v roce 1962 Lotus 25 (samonosná skořepina), v roce 1967 Lotus 49 (příchod motorů Ford-Cosworth), v roce 1969 Lotus 63 (pohon všech kol), v roce 1970 Lotus 72 (klínové šasi), v roce 1971 Lotus 56B (plynová turbina), v roce 1976 Lotus 77 (proměnlivá geometrie), v roce 1977 Lotus 78 (pozitivní přítlak), v roce 1981 Lotus 88 (zdvojené šasi), v roce 1987 Lotus 99T (aktivní podvozek)

DOSAVADNÍ BILANCE VOZŮ LOTUS V F1

500 absolvovaných závodů, 79 výher (z toho osm dvojitých), 107 pole position, 71 nejrychlejších kol, 172 pódií, 1368 bodů (průměr na sezonu 36, průměr na závod 2,74). Šest jezdeckých titulů (dva Jim Clark, po jednom Mario Andretti, Emerson Fittipaldi, Jochen Rindt a Graham Hill), sedm výher v Poháru konstruktérů (1963, 1965, 1968, 1970, 1972 a 1978). Ve vozech Lotus dosud startovalo 109 jezdců (nejvíc startů Elio de Angelis 90, Mario Andretti 79, Jim Clark 72, Nigel Mansell, Ronnie Peterson a Graham Hill 59 atd.). Výhry: Jim Clark 25, Mario Andretti 11, Emerson Fittipaldi 9, Jochen Rindt 6, Graham Hill a Stirling Moss 4, Elio de Angelis 2, Innes Ireland, Gunnard Nilsson a Jo Siffert jedna. Motoroví partneři vozů Lotus: Ford Cosworth (257 GP), Climax (82), Renault (62), BRM (49), Honda (32), Judd (31), Mugen Honda A Lamborghini (16), Cosworth (8), Pratt & Whitney (3), Ford a Maserati (1). Dosavadní šéfové týmu: Colin Chapman (1968-1982), Peter Warr (1982-1989), Peter Collins (1989-1994), Tony Fernandes (2010)


GP2 vrakoviště

Divoké závody ve Valencii Autor: Tomáš Richtr

Deset aut bylo rozbito hned po startu hlavního závodu GP2 ve Valencii, sedm aut pak na začátku nedělního krátkého závodu. Takhle drahé závodění GP2 už dlouho nezažila. Bohužel pro české barvy, do kolizí v obou závodech byl zapleten také pilot týmu Super Nova Josef Král. Bez ohledu na okolnosti si posílil Venezuelan Pastor Maldonado šance na zisk titulu. Pole position v páteční kvalifikaci sice nevyhrál, ale z prvního místa startující Sergio Pérez si nevedl dobře a nakonec se po kontaktu s Davidem Valsecchim propadl na chvost startovního pole. Do čela se dostal testovací pilot Ferrari Jules Bianchi, který využil drobného Maldonadova zaváhání při restartu závodu v poslední zatáčce, a dostal se do čela. Avšak jen na chvíli: Maldonado dostával Bianchio pod tlak, až ten nakonec podlehl. V cílu mu patřilo druhé místo se ztrátou více než osmi sekund. Jeho týmový kolega Sam Bird odvedl skvělou práci a po startu z desátého místa doprovodil Bianchio na stupně vítězů. Důkaz, že při závodech GP2 je vše možné. Tím spíš, kdy se téměř polovina startovního pole vyřadila hned v úvodu. Nejprve Vladimír Arabadžev způsobil hromadnou kolizi v zatáčce č. 2, a pak Josef Král druhou o dvě zatáčky dále, čímž ze závodu vyprovodil další tři piloty. Sportovní komisaři mu za to udělili pro start krátkého závodu penalizaci deseti míst na startu. „Odstartoval jsem dobře a vyhnul se všem haváriím v prvních třech zatáčkách. Pak jsme se řítili k zatáčce č. 4 a zprava na mě tlačil Johny Cecotto, jakoby měl problémy s řízením,“ řekl Josef Král. „Ocitl jsem se mimo ideální stopu v prašné části trati a navíc jsem začal brzdit příliš pozdě. To není výmluva, snad jen možná trochu vysvětlení, nehodu beru na sebe a omlouvám se. Trochu mě bolí hlava a palec, ale jinak jsem v pořádku. Byla to velká havárie.“ To ale nebylo nic proti tomu, co přišlo v neděli dopoledne. Král startoval po

12

26/10

penalizaci z posledního místa a hromadné bouračce v zatáčce č. 2 se tentokrát vyhnul, takže v cíli prvního kola byl na skvělém 13. místě, což je postup o 11 míst! Po hromadné bouračce vypadlo ze závodu pět jezdců. Dva se měli brzy přidat… Ve třetím kole závodu na konci rovinky bojoval Král o další postup vpřed s Venezuelanem Rodolfem Gonzalesem. Gonzales z týmu Arden zvolil defenzivní stopu na pravé straně trati v nájezdu do zatáčky č. 17. Tato strana trati není osazena ukazateli vzdálenosti k zatáčce, to znamená, že bojující závodníci neměli k dispozici spolehlivé referenční body, aby přesně věděli, kdy mají začít brzdit. Kdo je na vině, není zcela zřejmé. Podle vyjádření týmu Arden bylo s autem všechno v pořádku, Josef Král je zase přesvědčen, že Gonzales začal brzdit nečekaně až o 30 metrů dříve. Není bez zajímavosti, že to samé se stalo Marku Webberovi v odpoledním závodě formule 1, kdy jej překvapil také brzy zpomalující (až o 80 metrů) Heikki Kovalainen na lotusu. Mark Webber dopadl ale podstatně lépe než český závodník. V rychlosti 280 km/h najel Král zezadu do formule týmu Arden, což jej katapultovalo do vzduchu. Po kotrmelci tvrdě dopadl na zem a v rychlosti 200 km/h vletěl do

bariéry z pneumatik. Tvrdý náraz vyvolal přetížení 45G, které zanechalo své následky. Příroda nejspíše v těle vyvolala procesy pro takový případ typické, tedy že člověka téměř paralyzují, aby se zamezilo případným dalším zraněním. Ačkoli si Josef havárii pamatuje, po několik dlouhých chvil nebyl vůbec schopen se pohnout, ani dát přes vysílačku na boxovou zídku svému týmu zprávu, jak na tom je. Záchranáři byli na scéně Královy nehody okamžitě a jen o chvíli později šéflékař FIA Gary Hartstein. Josef byl společně se sedačkou vyproštěn z vozu a přepraven do lékařského centra na okruhu a následně do nemocnice. Cestou si Josef stěžoval na velké bolesti zad a ruky, ale následná vyšetření počítačovou tomografií naštěstí neodhalila žádná fyzická zranění. Velké bolesti působí opuchliny na těle i uvnitř něj, zejména kolem páteře, ale to by mělo za několik desítek hodin pominout. Již k večeru se začalo Josefovo myšlení stabilizovat a dokonce již začal hovořit o následujícím závodě v Anglii! Tým Super Nova Racing musí postavit nové auto v náhradě za zcela zničené. Zda do něj ale Josef Král skutečně usedne, o tom rozhodnou až lékaři. Dobrá zpráva na konec: Králův kolega Marcus Ericsson nešťastný sprint GP2 pro tým Super Nova vyhrál.


F1Mag 26/10  

Magazín www.f1sports.cz