Page 1

IMPREZA

REMONT MOSTU

KONCERT

PIKNIK EUROPEJSKI W LISKOWIE

JUŻ NIEBAWEM CZEKAJĄ NAS GIGANTYCZNE KORKI

GWIAZDY OPERY ZAŚPIEWAŁY POD KALISKIM NIEBEM

express > STR. 3

ISSN 2082-0631

> STR. 4

NR 24 (41) | ŚRODA 22.06.2011

10 00 0 NASZ NA

ZE

D KŁA

EG

M

PL

AR

B E Z P Ł A T N Y

T Y G O D N I K

> STR. 5

L O K A L N Y

K A L I S K I

ZY

MOTORYZACJA

Salon Nissana w Kaliszu

Firma Nissan Polody otworzyła w Kaliszu 16 czerwca swój trzeci salon. Pozostałe dwie stacje znajdują się w Przezimierowie i Poznaniu. Kaliski salon znajduje się przy ulicy Złotej 61-65. Od 16 czerwca można tam podziwiać, wypróbować i kupić najnowsze samochody marki Nissan. > STR. 7

EDUKACJA DZIŚ ROZPOCZYNA SIĘ DWUMIESIĘCZNA PRZERWA W NAUCE

MOTORYZACJA

Amarok nowy król pickupów

NARESZCIE WAKACJE!

To wyjątkowy pickup od Volkswagena. Stanowi połączenie mobilności, elastyczności i efektywności. Dzięki stałemu napędowi na cztery koła (4MOTION) pozwala na jazdę w niemal każdym, nawet trudnodostępnym terenie. Nowy Amarok zdobył tytuł Międzynarodowego Pickupa 2011 (ang. International Pickup of the Year 2011).

R E K L A M A

> STR.9

POD NASZYM PATRONATEM

Kolarski piknik WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW

DOBA TYLKO 69 ZŁ

Auto-Lider. Tel. 62 502-21-51

R E K L A M A

www.atomicauto.eu SAMOCHODY I CZĘŚCI Z FRANCJI

801 501 155 797 603 000

BEZPOŚREDNI IMPORTER

Nowe Skalmierzyce, ul. 1-go Maja 22

tel. 601 308 373

FOT. BARTOSZ OLENDER

Dziś początek wakacji! Na zdjęciu uczniowie Gimnazjum w Stawie z gminy Szczytniki, cieszą się, że szkolny dzwonek zabrzmiał w tym roku szkolnym po raz ostatni. Express Kaliski życzy wszystkim udanego, radosnego i bezpiecznego wypoczynku podczas dwóch miesięcy słodkiej laby.

Kilkudziesięciu zawodników, w tym reprezentanci kadry narodowej, wzięli udział w czwartkowych Ogólnopolskich Zawodach Kolarskich z okazji Święta Miasta Kalisza. Zwycięzcą klasyfikacji omnium został Rafał Sarnecki ze Stali Grudziądz.

> STR.15


2

nr 24 (41)

|

KALEJDOSKOP

środa 22.06.2011

www.expresskaliski.pl

EXPRESSEM

IMPREZA. FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH W DĘBNIAŁKACH KALISKICH

Dziś w Expressie

KLA w wakacje

piszemy między innymi o utrudnieniach, które czekają na kierowców w związku z remontem mostu na ulicy Łódzkiej. Już niebawem rozpoczną sie tam pierwsze roboty, a cały miejski odcinek krajowej 12-stki będzie wyłączony z normalnego ruchu. Kierowców czekają więc kolejne korki. Dziś także o letnich imprezach, które odbywały się w ramach święta miasta w Kaliszu. Kaliska La Strada oraz koncert Open Air Gala zgromadziły kilka tysięcy widzów. Dla kibiców sportowych przygotowaliśmy obszerną relację z ogólnopolskich zawodów kolarskich, które odbyły się w miniony czwartek w Kaliszu. Dziś także o planach przygotowań piłkarzy Calisii do nowego sezonu w II lidze. Serdecznie zapraszam Państwa do lektury internetowego wydania Expressu, które jak zwykle znajdziecie na naszej stronie www.expresskaliski.pl

Szukają świadków FOT. EDYTA GALUBA

Miłej lektury! Grzegorz Jurek red. naczelny

KOMUNIKACJA KLA uruchomia od 23. czerwca wakacyjną linię 12G, która będzie kursować od Fabryki Domów w Kaliszu do Gołuchowa. Autobusy na tej linii jeździć będą w piątki, soboty i niedziele. Od czwartku, na okres wakacji, nastąpią też ograniczenia kursów w dni robocze na liniach 1 i 19E. W czwartek (Boże Ciało) wszystkie autobusy KLA kursować będą według rozkładu niedzielnego. Z kolei dzień później w piątek, 24 czerwca według rozkładu NEL sobotniego.

10 orkiestr dętych z powiatu kaliskiego wystąpiło w minioną niedzielę poodczas XII. Prezentacji Orkiestr Dętych, które odbyły się w Dębniałkach Kaliskich w gminie Blizanów. W głosowaniu na najlepszą orkiestrę zwyciężył zespół z Pruszkowa prowadzony przez Mariana Sikorskiego. W niedzielę można było podziwiać także pokazy marżonetek oraz tancerkę Annę Pyjecką. Organizatorami imprezy były: kaliskie starostwo powiatowe, urząd gminy Blizanów i strażacy z OSP z powiatu kaliskiego. BTL

PRZYRODA. WCZORAJ ROZPOCZĘŁO SIĘ ASTRONOMICZNE LATO

POGODA NIE TYLKO NA JUTRO

Wianki na wodzie i kwiat paproci

Kwiat paproci kwitnie raz w roku

FOT. ARCHWUM

księżyca. Obchodzone było przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, w tym Finów.

Trochę słońca trochę deszczu

Jednym z najbardziej znanych i zachowanych do dziś świętojańskich symboli było rzucanie wianków do wody. W tę magiczną noc dziewczęta na wydaniu wiły wianki i puszczały je w nurty rzek wróżąc sobie szybki ślub lub staropanieństwo. Do tradycji należy też poszukiwanie kwiatu paproci, który dawać ma szczęście i bogactwo. Według synopytków tegoroczne lato przyniesie nam zmienną pogodę. Będą gwałtowne burze, ale nie zabraknie też wielu słonecznych dni. Lato trwać będzie 94 dni i zakończy się 23 NEL września.

23 C 17 C

CZWARTEK 23.VI

20 C 10 C

NIEDZIELA 26.VI

21 C 15 C

PIĄTEK 24.VI

21 C 11 C

PONIEDZIAŁEK 27.VI

19 C 10 C

SOBOTA 25.VI

24 C 13 C

WTOREK 28.VI

NEL

źródło: www.weatheronline.pl

Wczoraj o godz. 19:16 rozpoczęło się astronomiczne lato. To najcieplejsza pora roku i dla wielu z nas najpiękniejsza. Lato to czas wakacji, urlopów i słodkiego leniuchowania na łonie przyrody. Dawniej w nocy z 21 na 22 czerwca, podczas przesilenia letniego w najkrótszą noc w roku, obchodzono słowiańskie święto Kupały zwane inaczej Sobótką. Z czasem obrzędy towarzyszące nocy Kupały ,,przeszły’’ na Noc Świętojańską, która przypada z 23 na 24 czerwca. Według tradycji jest to święto radości, płodności oraz ognia, wody i

W TYM TYGODNIU W INNYM CZASIE ŚRODA. 25.6. 1856 - koncertował w Kaliszu Henryk Wieniawski, polski kompozytor i skrzypek. CZWARTEK. 23.6. 1759 - kozacy przepędzili przez miasto 12. tysięcy sztuk bydła i koni zabranych na Śląsku.

FOT. ARCHWUM

WÓZKI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH. 50 wózków wręczono niepełnosprawnym mieszkańcom Kalisza i powiatu kaliskiego w ubiegły czwartek przed starostwem powiatowym w Kaliszu. Wózki przekazała Fundacja Jesus Christ Security wraz ze Stowarzyszeniem „Joni i Przyjaciele”- Polska. Pojazdy dla niepełnosprawnych sprowadzane są ze Stanów Zjednoczonych, a wyremontowali je więźniowie z Zakładu Karnego w Białołęce. Akcja odbyła się w miniony czwartek pod kaliskim starostwem. MIK

PIĄTEK. 22.6. 1601 - w Gnieźnie prymas Stanisław Karnkowski ustąpił Kaliszowi dziesięciny wsi miejskich - Chełmc, Dobrca, Ostrowa, Salina (Szałe), Takomyśli, Woli Miejskiej (Wolica) i Saczyna w zamian za doprowadzenie wody ze źródeł miejskich do kolegium jezuitów. Woda prowadzona była odrębnym rurociągiem ze zbiornika położonego nieco dalej na tym samym strumieniu Krępica na Korczaku. PIĄTEK. 25.6. 1858 - podczas nabożeństwa w kościele franciszkańskim koncertował skrzypek Apolinary Kątski. Był także kompozytorem i pedagogiem muzycznym.

KOMUNIKAT Policjanci prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie wypadku drogowego, do jakiego doszło 14 czerwca ok. godz. 8.30 w Kaliszu przy ul. Górnośląskiej 77. Kierujący oplem zafira wykonując manewr cofania na terenie strefy zamieszkania tylną częścią pojazdu potrącił pieszego. W wyniku poniesionych obrażeń pieszy zmarł. W związku z tym policjanci proszą wszystkich świadków zdarzenia aby zgłaszali się osobiście w Wydziale Dochodzeniowo Śledczym KMP w Kaliszu ul. Jasna 3 pok. 208 w godz. 7.30-15.30 lub telefonicznie: 62/7655-356 i 997.

SOBOTA. 28.6 1952 - istniejące od 1945 roku Państwowe Zakłady Samochodowe przekształcone zostają w Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego. SOBOTA. 25.6. 1960 - w sali recepcyjnej ratusza odbyła się sesja naukowa poświęcona historii Kalisza w okresie kształtowania się państwa polskiego. Sesja została zorganizowana przez Polską Akademię Nauk oraz Społeczny Komitet Obchodów XVIII wieków Kalisza. Na obrady przybyło wielu wybitnych archeologów i historyków polskich, a wśród nich Witold Hensel, Aleksander Gieysztor, Kazimierz Michałowski, Stanisław Lorenz i Józef Kostrzewski. NIEDZIELA. 22.6. 1958 - Kalisz nawiązał braterskie więzy z francuskim miastem Hautmont, podpisując ,,Kartę Przyjaźni’’ miast bliźniaczych. Podpisy na dokumencie złożyli przewodniczący prezydium MRN Andrzej Bonusiak oraz mer Hautmont Marcel Aime.

kn stry

ąłeś

kę? t o f podpisz ją cieka fajną wie

p

i przyślij do nas!

opublikujemy ją w expressie redakcja@expresskaliski.pl

express KALISKI

BEZPŁATNY T YGODNIK LOKALNY Nakład: 10 000 egzemplarzy Zasięg: Kalisz i powiat kaliski Dystrybucja: darmowa w 350 punktach Druk: Presspublica sp. z o.o. Redakcja i Biuro Ogłoszeń: 62-800 Kalisz, ul. Górnośląska 10, tel./faks 62 598 35 97, kom. 605 468 785, e-mail: redakcja@expresskaliski.pl www.expresskaliski.pl www.facebook.com/expresskaliski Redaguje zespół: Piotr Jaworowski, Grzegorz Jurek (red. naczelny), Paulina Kęszycka, Bartosz Olender Współpraca: Anna Bogacz, Anna Malinowska, Edyta Marciniak, Jakub Seydak (fotograf), Piotr Szczepaniak, Witold Torbiarczyk. Reklama i marketing: Milena Sibińska - tel. 693 450 769, e-mail: reklama@expresskaliski.pl Kolportaż i promocja: Piotr Jaworowski - tel. 607 347 768, Jacek Kasprzak - tel. 602 497 686, e-mail: kolportaz@expresskaliski.pl Wydawca: MPG Media s.c.


w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

O TYM SIĘ MÓWI

n r 2 4 (41)

|

WYPADEK. DWIE MŁODE OSOBY ZGINĘŁY

INFRASTRUKTURA KOLEJNY KALISKI MOST BĘDZIE REMONTOWANY

Znowu czekają nas duże korki

Niebawem miejscowych kierowców i przejeżdżających przez Kalisz podróżnych czekają spore korki. Miasto chce zabrać się za remont mostu na rzece Swędrni przy ulicy Łódzkiej. Roboty drogowe mają ruszyć w najbliższym czasie i potrwać do przyszłego roku. ki mają zostać kierowane objazdami w Sieradzu w kierunku Turku i omijać Kalisz. Samorząd miejski liczy, że do 50 procent tej inwestycji uda się sfi nansować z tak zwanej subwencji ogólnej, która pochodzi z budżetu Ministerstwa Infrastruktury. - W tym roku pozyskaliśmy już 2 miliony złotych, a w przyszłym chcemy postarać się o kolejne - kończy Krzysztof Gałka, dyrektor kaliskiego Zarządu Dróg Miejskich. NEL UTRUDNIENIA W PIWONICACH W Piwonicach trwa przebudowa ulicy Księżnej Jolanty. Prace drogowe prowadzone są na odcinku od ulicy Częstochowskiej do ulicy Starożytnej oraz ulicy Starożytnej na odcinku od ulicy Księżnej Jolanty do nowo oddanego mostu. Na 27 czerwca planowane jest zamknięcie tych fragmentów ulic na cztery tygodnie. W tym czasie dla kierowców wprowadzone zostaną objazdy.

R E K L A M A

Ford staranował drzewo

Dwie osoby zginęły w wypadku drogowym w podkaliskim Szałem. Kierujący fordem fiestą 20-latek na łuku drogi stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo.

FOT. EDY TA MARCINIAK

FOT. GRZEGORZ JUREK

To druga ,,mostowa’’ inwestycja w Kaliszu w krótkim czasie. Przez ostatnie miesiące prowadzony był remont mostu w Piwonicach na rzece Prośnie, a udający się na Szałe i w kierunku Brzezin kierowcy narzekali na spore utrudnienia w ruchu. Teraz korki czekają Most na Łódzkiej będzie zburzony, a w jego miejsce powstanie nowa konstrukcja m ie s z k a ń c ów Winiar, okolicznych gmin i go remontu. Budowa nowej te, jeśli nie będzie protestów jadących oraz powracających przeprawy ma ruszyć w naj- innych firm, powinny rozpood strony Łodzi. W ciągu kil- bliższym czasie i potrwa do cząć się już w lipcu. W poku najbliższych dni kaliski przyszłego roku. Do przetar- czątkowej fazie obok istnieZarząd Dróg Miejskich po- gu stanęło osiem firm. jącego dotychczas mostu ma winien rozstrzygnąć przetarg - Wszystkie są przez nas do- zostać zbudowana specjalna na budowę nowego mostu na kładnie sprawdzane - twier- kładka, po której odbywać Swędrni przy ulicy Łódzkiej dzi Krzysztof Gałka, dyrek- się będzie ruch zmotoryw okolicach cmentarza ty- tor Zarządu Dróg Miejskich zowanych i pieszych. Ruch nieckiego. Obecny most jest w Kaliszu. samochodów prowadzony w fatalnym stanie techniczWykonawca robót powinien będzie wahadłowo, a jadące nym i wymaga niezbędne- być znany w tym tygodniu, a od strony Łodzi ciężarów-

Lekarzom nie udało się uratować 23-latka, który zmarł w szpitalu Do wypadku doszło w niedzielę, po godz. 20 na ulicy Działkowej w Szałe, gmina Opatówek. - Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący fordem jadąc od miejscowości Szałe w kierunku Kalisza, na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo - powiedział Expressowi Sebastian Taranek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Siła uderzenia była tak duża, że samochód wbił się w drzewo. Przód auta został zmiażdżony. Strażacy musieli rozcinać karoserię

Konferencja o szybkiej kolei

Wpływ budowy Kolei Dużych Prędkości na rozwój regionów na przykładzie Aglomeracji KaliskoOstrowskiej był tematem konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa Infrastruktury i samorządowcy z naszego regionu. Radzono, gdzie powstaną przystanki KDP.

Ostateczne decyzje dotyczące budowy KDP zapadną jesienią tego roku, po zakończeniu pierwszego etapu studium wykonalności. Roboty budowlane przewidziano na lata 2016-2017, a wcześniej zaplanowano etap projektowania i wykupu gruntów. Pierwsze pociągi z szybkością około 300 km/h mają pojechać w roku 2020. Jeden z wariantów optuje za wspólnym

Decyzje odnośnie przystanku szybkiej kolei zapadną jesienią przystankiem dla Aglomeracji w okolicach Sieradza, a kolejKalisko-Ostrowskiej, drugi za ny z lokalizacją na południe od NEL przystankiem z rozwidleniem Kalisza.

www.oponysochacki.pl

O R P A K L E I W .C DO 30

CA ZERW

OB SŁ

KUPON R ABATOWY

DLA CZYTELNIKÓW EXPRESSU

10% zniżki na wszystkie usługi

*RABAT NIE DOTYCZY OBSŁUGI KLIMATYZACJI

LIM UG A K

pojazdu, aby wydobyć z niego rannego mężczyznę. To kolejny już śmiertelny wypadek w naszym regionie. Od początku roku na kaliskich drogach zginęło 7 osób: 25.03 – Kokanin (zginęła 1 osoba); 9.04 - Pruszków (zginęła 1 osoba); 23.04 – Opatówek (zginęła 1 osoba); 7.05 – Kokanin (zginęła 1 osoba) i 19.06 Szałe (zginęły 2 osoby). W ubiegłym roku w tym samym czasie doszło tylko do jednego wypadku ze skutkiem śmiertelnym, w którym zginęła jedna osoba. EDA

POLICJA

KOMUNIKACJA. SAMORZĄDOWCY O KOLEI DUŻYCH PRĘDKOŚCI

R E K L A M A

3

ś r o d a 2 2 .0 6 . 2011

Gwałt pod dyskoteką

Dwaj młodzi mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego podejrzani są o zgwałcenie nastoletniej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę w okolicach dyskoteki w Czekanowie w powiecie ostrowskim. Obaj sprawcy, 18-to i 25-latek usłyszeli już zarzuty. Do sądu trafił wniosek o tymczasowe aresztowanie. Mężczyznom za gwałt grozi od 2 do 12 lat więzienia. MIK

! ! ! A J MOC WAN ZONO

O PLUS OTYCH Ł Z 0 , KO 15 ETRIA M JI TYL C O A E Z Y G AT ,

M

NIKA ECHA

AT IE GR

HAMU

IS!

LCE

E , OLEJ

ul. Dobrzecka 77-81 62-800 Kalisz tel. 62 502 66 22


4

nr 24 (41)

|

Z POWIATU

środa 22.06.2011

IMPREZA EUROPEJSKA INTEGRACJA NA PIKNIKU W LISKOWIE

Cała Europa w Liskowie

www.expresskaliski.pl

ROZMOWA. Z WICESZEFEM SEJMOWEJ KOMISJI DS. UNII EUROPEJSKIEJ LESZKIEM ALEKSANDRZAKIEM

Zrównać dopłaty dla rolników

Tysiące ludzi bawiło się w miniony weekend w Liskowie w powiecie kaliskim. Po raz pierwszy zorganizowano tam Dni Kultury Europejskiej. Do Liskowa zjechali goście z zaprzyjaźnionych europejskich miast i gmin, a dla publiczności przygotowano mnóstwo atrakcji.

W sobotę na scenie niepodzielnie rządzili młodzi artyści z Liskowa wespół z grupami artystycznymi z Niemiec, Łotwy, Francji i Białorusi. Gwiazdą wieczoru były Czerwone Gitary, natomiast w niedzielę publiczność do czerwoności rozgrzał Krzysztof Krawczyk ze swoim zespołem, a także Kevin Aiston, który poprowadził liskowską imprezę. Na tę okoR E K L A M A

Wójt Maria Krawiec w barwnym pochodzie liczność przygotował też wy- a także stoiska, na których stęp kabaretowy. Plac wokół można było nabyć wyroby hali sportowej tętnił życiem rękodzielnido późnych godzin nocnych. cze. Imprezie Były stoiska poszczegól- towarzyszyły nych państw europejskich, także wyna których prezentowano stawy foto, co charakterystyczne dla tograficzne regionów Europy, były też z a k ą t k ó w atrakcje dla najmłodszych i europejskich tych nieco starszych: wesołe i najpiękmiasteczko, paintball, pokazy n i e j s z y c h walk rycerskich, jazda konna, miejsc gmi- Stoiska z regionalnymi specjałami

FOT. ANDRZEJ GÓRSKI

FOT. UG LISKÓW

Wśród gości znalazł się Kevin Ainston

ny Lisków. W ciągu dwóch dni Lisków odwiedziło kilka tysięcy osób. - Lepszej promocji Liskowa nie można sobie wyobrazić – mówił łamaną polszczyzną Kevin Aiston. – To naprawdę impreza o randze europejskiej. Są Polacy, Francuzi, Niemcy, Łotysze, Białorusini, no i jestem ja – Anglik. Dni Kultury Europejskiej w Liskowie to fantastyczne międzynarodowe wydarzenie – dodał. - Długo będziemy pamiętać to wydarzenie – mówili mieszkańcy gminy Liskówna dwa dni nasza gmina stała się stolicą Europy. Warto było tu być – dodawali. SJ

Jak ocenia pan zorganizowane w Liskowie „Dni Kultury Europejskiej”? - Imprezy tego typu bardzo silnie oddziałują na poczucie tożsamości regionalnej ich uczestników. Dzięki prezentacji rodzimej kultury ludowej i jej odtwórców z innych krajów mieszkańcy powiatu kaliskiego mogą przyjrzeć się różnorodności jej form i tym silniej poczuć przynależność do swojego regionu. Liskowianie zaprezentowali się doskonale, pokazując prawdziwą polską gościnność i perfekcyjną organizację. Trzeba podkreślić, że dzięki takim imprezom kultura ludowa, postrzegana dotąd jako marginalny element życia gminnego, otrzymuje nowy status – turystycznej wizytówki gminy. Zbliża się polska prezydencja w UE, jak ocenia pan przyjęte przez rząd priorytety?

- Chciałbym, aby obecny rząd poradził sobie z tym wyzwaniem, choć uważam, że przyjęto za dużo priorytetów. Ważne jest kształtowanie Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, do której nasz rząd nie przykłada odpowiedniej wagi. Już podczas referendum akcesyjnego polscy rolnicy otrzymali obietnicę zrównania dopłat bezpośrednich do poziomu jaki otrzymują rolnicy ze starych krajów członkowskich. Dziś nikt nie podejmuje tej kwestii w rządzącej koalicji PO-PSL. Skoro jesteśmy przy rolnictwie, jak SLD widzi przyszłość polskiej wsi? - Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował program dla wsi i rolnictwa „Nowoczesna wieś – konkurencyjne rolnictwo”. Nasz program jest odpowiedzią na znaczne różnice w poziomie życia pomiędzy mieszkańcami wsi i miast. SLD domaga się zrównania od 2014 roku dopłat bezpośrednich do poziomu rolników państw tzw. „Starej Unii”, Szczegóły naszego programu można poznać na stronie internetowej SLD (www.sld.org.pl), gdzie dwa razy w tygodniu publikowane są bloki programowe dotyczące wszystkich dziedzin życia. AG


w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

WYDARZENIA

n r 2 4 (41)

|

5

ś r o d a 2 2 .0 6 . 2011

IMPREZA 18. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ARTYSTYCZNYCH DZIAŁAŃ ULICZNYCH

IMPREZA. OPEN AIR GALA W KALISZU

Noc z gwiazdami opery

Molier na szczudłach

Przedstawienia teatralne, koncerty zespołów rockowych, folkowych i elektronicznych - tak wyglądał trzydniowy kaliski 18. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych La Strada.

Przez trzy dni od piątku do niedzieli Kalisz stał się stolicą ulicznych teatrów. Tradycyjnie już festiwal miał międzynarodowy charakter, a do Kalisza przyjechali artyści z Czech, Węgier, Włoch oraz Ukrainy. Oprócz przedstawień teatralnych na scenie na kortach Centrum Kultury i Sztuki można było posłuchać muzycznych koncertów, które odbywały się również przed ratuszem oraz

w Villi Calisia (na balkonie dawnego Pałacu Ślubów). Rozbrzmiewała muzyka rockowa, funky, hip-hop oraz elektroniczne dźwięki. W piątek na scenie przy CKiS swoje przedstawienia zaprezentowały Teatr Sztuki Mariana Bednarka oraz Teatr Fuzja. Ten ostatni wystawił spektakl ,,Dywidenda”, będący artystyczną opowieścią o kryzysie ekonomicznym. W sobotę na

kortach królowały teatry z Czech i Węgier. Składający się z aktorów i muzyków niezależny Teatr V.O.S.A, wcześniej goszczący w Londynie, Berlinie i Szanghaju pokazał sztukę z udziałem nadnaturalnej wielkości lalek, które szybko nawiązały ,,kontakt’’ z publicznością tworząc pomiędzy artystami i widzami interaktywną przestrzeń. Interesujące było też łączące w sobie ele-

FOT. UM K ALISZ

FOT. JAKUB SEYDAK

Do Kalisza przyjechali artyści z Czech, Węgier, Włoch oraz Ukrainy

menty commedii dell ’arte, teatru ulicznego i teatru alternatywnego przedstawienie teatru Winged Dragons. Węgierscy artyści zaprezentowali ,,Skąpca’’ Moliera grając...na szczudłach. Biblijne klimaty oprawione w formę rockowej opery zawierało kolejne sobotnie przedstawienie ,,David’’ oparte na wątkach historii Króla Dawida. W niedzielę widzowie mogli zobaczyć też koncert etnicznej muzyki w wykonaniu ukraińskiego zespołu Daha Braha, a w brzmieniu dzwięków wydobywających się ze sceny można było usłyszeć hinduskie table, buddyjski gong, bębny i rosyjskie treszotki. Wieczorem ogniowe ,,pokazy’’ dały włoski teatr Cantiere Ikrea oraz ukraiński Teatr Woskresinnia, który w spektaklu „Apocalipsa” zaprezentował obyczaje jakie towarzyszą człowiekowi od początku jego dziejów. Na zakończenie festiwalu odbył się także przygotowany specjalnie na 18. urodziny kaliskiej La Strady pokaz sztucznych ogni zaprezentowany przez fi rmę Mizet.

Andrzej Lampert i Alicja Węgorzewska Filharmonia Kaliska hucznie zakończyła tegoroczny sezon. 17 czerwca na Placu Bogusławskiego mieszkańcy miasta mogli posłuchać wyjątkowego koncertu: Open Air Gala będącego także podsumowaniem Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”. Na scenie oprócz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pojawili się także wybitna skrzypaczka Leticia Muñoz Moreno oraz Alicja Węgorzewska (mezzosopran) i Andrzej Lampert (tenor). Muzykami dyrygował dyrektor kaliskiej instytucji Adam Klo-

KADRY. WALCZYŃSKI POKIERUJE AUTOBUSAMI

Prezes KPT z Ostrowa

NEL

SPORT. SUKCES PIŁKARZY RĘCZNYCH KALISKIEJ UCZELNI

Szczypiorniści PWSZ zagrają o Mistrzostwo Europy Szczypiorniści AZS PWSZ Kalisz będą reprezentować Polskę w Akademickich Mistrzostwach Europy. Awans do VI Akademickich Mistrzostw Europy kaliscy szczypiorniści wywalczyli zwyciężając w rozgrywanych w maju w Lesznie Akademickich Mistrzostwach Polski. Do Rijeki w ChorR E K L A M A

wacji wyjadą w drugiej połowie lipca. Uczelnia otrzymała już w tej sprawie oficjalne pismo z Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, potwierdzające udział kaliszan w europejskiej imprezie. - Akademicki sport odgrywa istotną rolę: poprawia kondycję studentów, sprzy-

ja ich integracji, a uczelni przynosi prestiż i renomę - mówił podczas spotkania rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, prof. zw. dr inż. Jan Chajda. Wszystko to nabiera jeszcze większego znaczenia w kontekście uruchamianego w kaliskiej PWSZ już od

października nowego kierunku studiów - wychowania fi zycznego. Jak zapewnia zarządzający kierunkiem dr Piotr Szewczyk, będą to studia unikalne w skali kraju, bo oprócz kwalifi kacji typowo pedagogicznych absolwenci uzyskają w trakcie nauki szereg dodatkowych PM uprawnień.

cek, który podczas występu dziękował za pomoc w organizacji koncertu, a także cieszył się z dobrej pogody. Nie tylko jednak natura była przychylna filharmonii, kaliszanie pomimo późnej pory (występ rozpoczął się o godz. 22.00) także nie zawiedli i tłumnie zgromadzili się przed sceną. Trochę tylko szkoda, że organizatorzy imprezy nie dogadali się z organizatorami La Strady. Open Air Gala rozpoczynała sie dokładnie o tej samej godzinie, o której zaczynał się pierwszy spektakl tegorocznego festiPK walu.

Jerzy Walczyński Jerzy Walczyński, dotychczasowy szef Zarządu MZK w Ostrowie Wielkopolskim został wybrany na stanowisko prezesa Zarządu nowo utworzonej spółki Kaliskie Przedsiębiorstwo Transportowe w Kaliszu. KPT przejmie zadania dwóch przewoźników Ka-

liskich Linii Autobusowych oraz przejętego przez Miasto od Skarbu Państwa PKS. Przewodniczącym rady nadzorczej KPT został Andrzej Rogowski, wiceprzewodniczącym – Daniel Sztandera, sekretarzem – Krzysztof Leń. Ponadto w radzie zasiadają prof. Edward Cyrson i Czesław Panek. - Najważniejsze zadania nowo wybranego prezesa to zarejestrowanie spółki, a następnie przedstawienie koncepcji i harmonogramu wydzierżawienia majątku i przejęcia działalności operacyjnej od spółek KLA BM i PKS.


6

nr 24 (41)

|

środa 22.06.2011

REKLAMA

www.expresskaliski.pl


w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

inwestycje

MOTORYZACJA

n r 2 4 (41)

|

środa

7

2 2 .0 6 . 2011

znana japońska marka samochodowa w kaliszu

Nissan Polody otworzył salon w Kaliszu Dealer Nissan Polody otworzył w Kaliszu 16 czerwca trzeci salon w Polsce. Pozostałe dwie stacje znajdują się w Przezimierowie i Poznaniu. Kaliski salon znajduje się przy ulicy Złotej 61-65. Od 16 czerwca można tam podziwiać, wypróbować i kupić najnowsze samochody marki Nissan.

FOT. 6 x BAROSZ OLENDER

Oficjalnego otwarcia nowego salonu poprzez przecięcie wstęgi dokonali członkowie rodziny Polody Oficjalnego otwarcia salonu dokonali członkowie rodziny Polody poczynając od najstarszego pokolenia, a na najmłodszym kończąc. Budowa salonu znajdującego się przy zbiegu ulic Złotej i Piłsudskiego trwała 11 miesięcy. – Bardzo się cieszę, że budowa salonu w Kaliszu została ukończona w tak ekspresowym tempie – powiedział właściciel Andrzej Polody. – Gratuluję cierpliwo-

ści dyrektorowi kaliskiego salonu Ryszardowi Kopczykowi, a całej załodze salonu życzę sukcesów – dodaje Polody. Dealer Nissana planuje wybudować jeszcze jeden salon w Poznaniu, a w przyszłości podbić samochodowy rynek ukraiński. Najnowszy salon i serwis znajdują się przy ulicy Złotej 61-65. – Salon ma bardzo dobrą lokalizację – zachwala Expressowi Ryszard

Kopczyk, dyrektor kaliskiego salonu. - Wyróżnia się on wielkością i wyglądem. W nowoczesnym dwupoziomowym budynku na powierzchni 500 m2 można prezentować 9 samochodów. Jest tu również serwis mechaniczny z sześcioma stanowiskami naprawczymi, recepcja serwisu, magazyn części zamiennych i akcesoriów oraz myjnia. Nowoczesny obiekt spełnia najnowsze standardy marki Nissan. Nowa siedziba Nissana przypadła też do gustu prezydentowi Januszowi Pęcherzowi. – Dzięki waszemu salonowi, cała okolica stała się piękniejsza – mówił prezydent. – Przez 5 lat swojej działalności w Kaliszu wspieraliście liczne wydarzenia sportowe czy kulturalne. Życzę wszystkiego dobrego. Kaliski salon oferuje 15 modeli Nissana. Wśród aut

miejskich są to: Micra, Note i Tiida. Nissan oferuje także 4 crossovery: Juke, dwa rodzaje Qashqai oraz Murano. Wśród aut z napędem 4x4 mamy do wyboru: X-Trail, Pathfindera oraz Navarę. Natomiast wśród samochodów użytkowych dealer Polody oferuje NV200, NP300 oraz Cabstara. Dla miłośników ostrej jazdy Nissan ma w ofercie dwa auta sportowe: 370 Z oraz GT-R. Nową miejską Mircę 1.2 (80 KM) z radiem CD i klimatyzacją można mieć już za 39 990 PLN, a energetyzujący crossover Juke z benzynowym silnikiem 1.6 (117 KM) można mieć już za 61 900. Na miłośników jazdy po bezdrożach czeka mocny, wszechstronny i odpowiedzialny Pathfinder, który kosztuje od 169 000 PLN. Wśród samochodów użytkowych warto bliżej przyjrzeć się pickupowi NP300, który po odliczeniu podatku VAT w podstawowej wersji z pojedynczą kabiną, 133-konnym 2.5-litrowym silnikiem wysokoprężnym kosztuje jedynie 69 756 PLN. Miłośnikom aut sportowych z pewnością do gustu przypadnie Nissan 370 Z. Wersja podstawowa z silnikiem 3.7 V6 (328 KM) to wydatek rzędu 179 900 PLN, a wersja roadster (kabriolet) kosztuje 208 500 PLN. - Oferujemy dogodne warunki finansowe umożliwiające zakup pełnej gamy samochodów – powiedziała Expressowi, Agnieszka Imierowicz z działu handlowego - Wszystkie pojazdy można kupić w leasingu, kredycie bankowym lub za gotówkę. Do dyspozycji klientów są samochody testowe.

Nissan 370Z z silnikiem 3.7 V6 ma moc 328 KM

Romualda i Andrzej Polody wraz z pracownikami firmy

O oprawę muzyczną zadbał kaliski zespół Free Brass Band

Ksiądz prałat Gaweł podziwia walory Juke’a i Murano

Bartosz OLENDER

Budowa salonu przy ulicy Złotej 61-65 trwała 11 miesięcy

NOWE TECHNOLOGIE . KONCERN ENEGRA W KALISZU MA EKOLOGICZNY SAMOCHÓD NA PRĄD

Elektryczna Panda z Energi na ulicach Kalisza

1 z 10 elektrycznych Fiatów Panda zakupionych przez koncern ENERGA trafił do kaliskiego oddziału. Nowoczesne eko-auto nie wydziela spalin i jest dziesięciokrotnie tańsze w eksploatacji od jego benzynowego odpowiednika trycznym (230 V, 16 A). Do pełnego „zatankowania” auto potrzebuje ok. sześciu godzin, co wystarcza na przejechanie nawet 150 km. - Kierowca, który samochodem elektrycznym w ciągu miesiąca przejedzie 2 tysiące kilometrów, zużyje około 240 kWh energii, za które zapłaci ok. 65 zł – powiedzia- Jedno tankowanie do pełna Pandy to wydatek niecałych 5 zł ła Expressowi Marzanna oddziału Energi. - Auto z tym samym dystansie spali Kierzkowska z kaliskiego silnikiem spalinowym na około 130 litrów benzyny,

FOT. BAROSZ OLENDER

Auto posiada silnik synchroniczny prądu zmiennego o mocy 15kW o momencie obrotowym 105 Nm i może osiągnąć prędkość nawet 150 km/h. W stosunku do modeli z tradycyjnym silnikiem benzynowym, elektryczne fiaty panda mają mniejszą moc silnika, ale nieco wyższy moment obrotowy. Samochody te można ładować w zwykłym gniazdku elek-

która przy obecnych cenach kosztowałaby około 665 zł. W tym przypadku miesięczna oszczędność może wynieść nawet 600 zł. Silniki elektryczne to nie tylko szansa na obniżenie kosztów podróżowania. Samochody elektryczne, nie emitując groźnych dla środowiska spalin, są pojazdami ekologicznymi – zapewnia Kierzkowska. Podobną pro-ekologiczną

inicjatywę mogliśmy obserwować niedawno podczas pikniku Auto Centrum Lis, podczas którego zaprezentowano elektryczne Mitsubishi iMIEV. Kaliski dealer Mitsubishi i Hyundai Auto Centrum Lis planuje budowę specjalnej stacji, dzięki której w przyszłości ładowanie elektrycznych aut skróci się z 6 godzin do zaledwie 30 minut. Bartosz OLENDER


8

nr 24 (41)

|

środa 22.06.2011

REKLAMA

www.expresskaliski.pl


w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

REKLAMA

n r 2 4 (41)

|

9

ś r o d a 2 2 .0 6 . 2011

MOTORYZACJA NOWY PICKUP VOLKSWAGENA W SALONIE IGNASZAK

Amarok - nowy król pickupów

To wyjątkowy pickup od Volkswagena. Stanowi połączenie mobilności, elastyczności i efektywności. Dzięki stałemu napędowi na cztery koła (4MOTION) pozwala na jazdę w niemal każdym, nawet trudnodostępnym terenie. Nowy Amarok zdobył tytuł Międzynarodowego Pickupa 2011 (ang. International Pickup of the Year 2011). Jako jeden z nielicznych mieści ,,na pace’’ europaletę ułożoną w poprzek szerszym bokiem.

Nowy pickup VW dzięki niezwykle oszczędnemu silnikowi 2.0 BiTDI pozwala na przejechanie nawet 1000 km bez tankowania. Dzięki napędowi 4MOTION Amarok może pokonać wzniesienie o nachyleniu 45 stopni z 1-tonowym obciążeniem. Pokonywanie wzniesień z asystentem ruszania pod górę jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Jednak Amarok to nie tylko możliwości jazdy w trudnym terenie. Ergonomiczne wnętrze, wysoka jakość wykonania i niski poziom hałasu wewnątrz kabiny zapewniają komfort jazdy niczym w limuzynie. Wnętrze Amaroka zostało zaprojektowane aby zapewnić jak najlepsze samopoczucie kierowcy i pasażerom. Dwa przednie fotele posiadają regulację wysokości i mogą być podgrzewane. Kabina pasażerska jest perfekcyjnie wykonana i przestronna. Wewnątrz wygospodarowano bardzo dużo przestrzeni nad głową oraz miejsca na nogi. Kanapę w tylnym rzędzie można składać, przez co jeszcze zwiększając przestrzeń bagażnika. O bezpieczeństwo w Amaroku dbają systemy

nie nie stanowią problemu. Ceny Amaroka w wersji BASIC zaczynają się od 80 346 PLN netto. Natomiast najbogatsza wersja HIGHLINE kosztuje zaledwie 110 302 netto. Klienci posiadający działalność gospodarczą mogą odliczyć pełne 23% podatku VAT przy zakupie nowego pickupa VW. BTL

PICKUP ROKU

Amarok to ostatnio jedna z najciekawszych nowości w ofercie Volkswagena ABS (terenowy, antypoślizgowy), system kontroli trakcji ESP oraz EDS, czyli elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Komfort jazdy zapewnia też klimatyzacja (manualna Climatic i automatyczna Climatronic), a system radionawigacyjny zadba o to, abyśmy nie zabłądzili podczas jazdy po bezdrożach. Natomiast melomanom długą podróż umili adapter do iPoda, który

VW Amarok zdobył tytuł pickupa roku 2011

oś, stały 4MOTION oraz załączany 4MOTION. Pickup VW jest wszechstronny: do przedziału ładunkowego można bez obaw włożyć europaletę szerszym bokiem, a ładowność

Amaroka to ponad tona. Auto może pokonywać nie tylko wyboiste drogi, ale również duże przeszkody. Z kątem rampowym 23 stopnie przeszkody takie jak pnie drzew, czy kamie-

FOT. 6 x BARTOSZ OLENDER

Amarok mieści na pace europaletę ułożoną w poprzek

można łatwo podłączyć do samochodowego odtwarzacza CD/MP3. Jeśli chodzi o możliwości konfiguracji wyglądu to przede wszystkim można dokupić aluminiowe felgi (16-19 cali) oraz chromowane elementy nadwozia. Więcej o akcesoriach w ramce „Akcesoria Amarok”. W ofercie kaliskiego salonu VW Ignaszak znajdują się trzy wersje wyposażenia Amaroka: Basic, Trendline i Highline. Obecnie dostępne są cztery ekonomiczne silniki z bezpośrednim wtryskiem COMMONRAIL o pojemności 2.0 l: TDI 122 KM i TDI 163 KM z napędem na tylną oś oraz 4MOTION 122 KM i 163 KM. Średnie zużycie paliwa to tylko 7,6 l na 100 km. Pickup VW posiada pakiet off-road w standardzie oraz dwa rodzaje zawieszenia: wzmacniane i komfortowe, a także trzy rodzaje napędu: na tylną

W naszej ofercie znajdują się trzy wersje wyposażenia Amaroka - mówi Marek Lewandowicz szef sprzedaży salonu VW Ignaszak

Ergonomiczne wnętrze zapewnia komfort jazdy jak w limuzynie

International Pickup of the Year to europejski konkurs na najlepszy lekki samochód użytkowy z nadwoziem typu pickup, organizowany od 2010 roku. Pierwszy tytuł został wręczony podczas targów IAA we wrześniu 2010 roku w Hanowerze. Tytuł przyznawany w danym roku, dotyczy roku następnego.

AKCESORIA AMAROKA Oprócz aluminiowych felg i chromowanych elementów wykończenia, wygląd Amaroka można konfigurować na wiele sposobów. Mamy do wyboru 7 rodzajów tapicerek oraz 9 kolorów lakieru. Wsiadanie do pickupa może ulatwić nam rura progowa wraz ze specjalnym stopniem. Wygląd króla bezdroży z pewnością zapewnią Amarokowi stylowe rury za kabiną pasażerską. Ciągnięcie przyczepy umożliwi hak holowniczy. Przewożony ładunek można zabezpieczać na wiele sposobów: np. za pomocą plandeki, pokrywy przedziału ładunkowego, czy eleganckich nakładek typu Hardtop do wysokości kabiny kierowcy. Osłony przed zarysowaniami dostępne są także dla przedziału ładunkowego oraz podwozia naszego Amaroka.

Amarok ma ponad tonę ładowności


10

nr 24 (41)

|

K U LT U R A L N Y T Y D Z I E Ń Z E X P R E S S E M

WYDA RZENI A WA R T E POLE CE N IA Z K ALE N DARZA W YBI ER A PAUL INA K Ę S Z YC K A

Havana Night

ŚRODA 22.06

Porady dla malarzy

SOBOTA

25.06

Jacko w Bece

IMPREZA Bashment to di world (Dur-Men & Mefisto); godz. 20.05; Klub Pod Muzami, Al. Wolności 27. Wstęp 10 zł

CZWARTEK

KOŚCIÓŁ Co roku, dokładnie 60 dni po Wielkanocy Kościół Katolicki i jego wierni obchodzą Święto Ciała i Krwi Pańskiej znane jako Boże Ciało. W tym dniu tradycyjnie organizuje się procesje. W Kaliszu, podobnie jak w latach poprzednich, wierni także przejdą ulicami miasta. Procesja wyruszy z Katedry i ulicami Kanonicką, Zamkową, pl. Jana Pawła II i pl. Św. Józefa, Kolegialną, Sukienniczą, Aleją Wolności i Śródmiejską dotrze aż na Główny Rynek gdzie o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Teofila Wilskiego.

PIĄTEK

TEATR Kaliski teatr z myślą o najmłodszych i nie tylko widzach przygotował na ten weekend premierę przedstawienia Piotruś Pan. Scenariusz oparty został na znanej książce Jamesa Matthew Barriego w przekładzie Macieja Słomczyńskiego ,,Przygody Piotrusia Pana’’. Na potrzeby kaliskiego przedstawienia książkę Barriego adaptował Michał Derlatka, który jest także reżyserem. Sztuka zrealizowana została z wykorzystaniem różnych technik wykonawczych - aktorstwa w żywym planie i lalek. Scenografię, kostiumy i efektowne lalki zaprojektował Michał Dracz. W przedstawieniu wystąpi 14 aktorów z zespołu kaliskiego oraz kilkoro dzieci wyłonionych w drodze castingu. Przedstawienie wystawione zostanie na Dużej Scenie o godz. 16.00.

PONIEDZIAŁEK 27.06

Portrety świata

23.06

Boże Ciało

Piotruś Pan

IMPREZA O godz. 18.00 w Pubie Beka (ul Piekarska 13) odbędzie się impreza, na której kaliszanie wspominać będą tancerza i piosenkarza – Michaela Jacksona. Goście pubu będą mogli obejrzeć teledyski artysty, zatańczyć do jego muzyki i wziąć udział w konkursie na najlepszy strój w stylu Jacksona. Wstęp 5 zł. IMPREZA Muzyka jakiej świat nie widzi; godz. 21.00; Klub Pod Muzami. Wstęp 8 zł.

NIEDZIELA

26.06

Festiwal Abba Pater

WYSTAWA Kaliskie Centrum Kultury i Sztuki (ul. Łazienna 6) postanowiło nie odpoczywać w wakacje i także latem prezentować mieszkańcom miasta wystawy. Specjalnie w tym celu, na te kilka miesięcy stworzyło więc Letnią Galerię Fotografii Portrety Świata. Pierwszą ekspozycję pt. „W kręgu obrzędów - Azja i Oceania” oglądać będzie można już od 27 czerwca. Jej autorką jest Karolina Sypniewska. Wystawa otwarta będzie do 17 lipca.

WTOREK

28.06

Salon kaliski

KONCERT Delikatne, balladowe brzmienie jazzu i popu, czyli Uniatowski Project. Zespół, w którego skład wchodzi finalista Idola Sławek Uniatowski (wokal, gitara, piano) oraz mieszkający w Kaliszu Michał Szczęsny (gitara) zagra wyjątkowy koncert. Impreza odbędzie się o godz. 20.00 w Klubogalerii Frajda (ul. Piekarska). Wstęp 15 zł.

FESTIWAL W tym roku IV już Festiwal „Abba Pater” połączony zostanie z V Diecezjalnym Forum Młodych. Celem obu imprez jest promocja zdrowego obrazu rodziny i trzeźwego stylu życia. Kaliszanie będą mogli wziąć udział w spotkaniach trwających od piątku do niedzieli. 24 oraz 25 czerwca odbywać się będą m. in. spotkania w grupach, warsztaty ewangelizacji oraz konferencje. W niedzielę od godz. 14.00 na scenie przy Bazylice św. Józefa będzie miała miejsce ewangelizacja (pantomimy). Wieczorem o godz. 19.30 Koncert uwielbienia wykona Chór Festiwalowy „Abba Pater”.

www.expresskaliski.pl

TODD PHILLIPS - „HANGOVER 2”

Powtórka z wielkiego kaca

O wieczorach, podczas których przyszły mąż żegna beztroski stan kawalerski, krążą legendy. Nic dziwnego, że Todd Phillips tak chętnie powrócił do tego tematu i zgotował publiczności kolejną podróż w głąb świata męskich uciech.

Ekipa imprezowiczów przez dwa dni próbuje ustalać fakty z pijackiego wieczoru kawalerskiego

Tygrys w łazience, wyskakujący z bagażnika Chińczyk, nieznajome niemowlę, nieplanowany ślub, wyłamany ząb, a na dokładkę zgubiony przyjaciel. Czy po tych niesamowitych przygodach, które spotkały bohaterów filmu „Kac Vegas” można wyobrazić sobie jeszcze bardziej absurdalny, hardcorowy i niebezpieczny wieczór kawalerski. Twórcy drugiej części pt. „Kac Vegas w Bangkoku” postanowili udowodnić, że oczywiście tak. Tym razem na ślubnym kobiercu stanąć ma Stu. Zanim jednak wypowie sakramentalne „tak” i poślubi piękną Tajkę imieniem Lauren, musi uczcić ostatnie godziny swojej wolności. Nauczony doświadczeniem z Vegas postanawia urządzić kameralne i spokojne spotkanie, zamiast tradycyjnej hucznej zabawy. Mając jednak takich przyjaciół jak Phil, Doug i Alan szybko będzie musiał porzucić marzenia o

grzecznej imprezie. To co miało być jedynie symbolicznym pożegnaniem stanu kawalerskiego, przerodzi się bowiem w istną katastrofę. Bohaterowie „Kac Vegas”, do których dołączy brat przyszłej panny młodej, ponownie będą musieli zmierzyć się więc z „syndromem dnia poprzedniego” i w otchłaniach niepamięci oraz przepastnych kieszeniach poszukać wyjaśnienia swojego nietypowego stanu połażenia oraz wspomnień z minionego wieczoru. Wybierając się do kina na „Kac Vegas w Bangkoku” i mając w pamięci poprzednią cześć można zadać sobie tylko jedno pytanie: czy reżyser może jeszcze czymś zaskoczyć? Fabuła do złudzenia przypomina tę z poprzedniego filmu, a przygody w Vegas wydają się być niemożliwe do pobicia. Todd Phillips udowadnia jednak, że wciąż ma bujną wyobraźnię, która z dodatkiem absurdu i pozbawiona wszel-

MUZYKA. WAKACYJNE PLANY KALISKICH MUZYKÓW

Symfoniczny Dżem

24.06

Koncert z Frajdą

FILM

FOT. MATERIAŁY DYSTRYBUTORA

WARSZTATY Jarosław Kozłowski kolejny raz podzieli się z kaliszanami swoją wiedzą na temat sztuk plastycznych. Tym razem przeprowadzi wykład w ramach projektu „Zielona Sztuka” organizowanego przez Galerię im. Jana Tarasina. Temat prelekcji Kozłowskiego to „Strategie Sztuki”. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w sali konferencyjnej „Obora” w Ośrodku kultury Leśnej w Gołuchowie.

IMPREZA Młodzi kaliszanie kochający taniec będą mieli kolejną okazję do zaprezentowania swojego poczucia rytmu. O godz. 20.00 w Klubie Pod Muzami odbędzie się bowiem impreza „Havana night”. Wszyscy, którzy zdecydują się udać na tę zabawę będą mogli szaleć w rytm m. in. salsy i dancehallu oraz wziąć udział w lekcjach tańca. Wstęp 8 zł.

CO JEST GRANE?

środa 22.06.2011

Letni Festiwal Muzyczny oraz koncert ,,Dżem symfonicznie’’ to najbliższe poważne plany kaliskich filharmoników.

WYSTAWA Jeszcze tylko przez kilka dni oglądać można prace plastyków z kaliskiego środowiska artystów. Wystawa „II Salon Kaliski”, na której prezentowane są dokonania miejscowych twórców podzielona jest na dwie części. Jedna z nich swoje miejsce znalazła w Galerii im. Jana Tarasina (pl. Św. Józefa 5), druga zawisła w Galerii Wieża Ciśnień (ul. Górnośląska 66a).

- W wakacje planujemy zorganizować Letni Festiwal Muzyczny - mówi Adam Klocek, dyrektor filharmonii kaliskiej. - Terminy jeszcze nie są ustalone, ale zamierzamy dać kilka koncertów. Później jedziemy też na koncerty do Niemiec. Na początku lipca muzycy kaliskiej filharmonii wystąpią także w ramach Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski w Zespole Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy oraz w Ostrzeszowie. Na początku września zagrają razem

kich granic, wciąż doprowadza widownię do salw śmiechu. W końcu to właśnie o dobrą zabawę, a nie o zaskoczenie i głębokie przesłanie chodzi w tym filmie. Przezabawny scenariusz okraszony świetnym aktorstwem to z pewnością doskonała propozycja na miłe i beztroskie spędzenie letniego popołudnia. Paulina KĘSZYCKA

„Kac Vegas w Bangkoku” – komedia; reż. Todd Phillips; USA 2011. Występują: Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Ed Helms, Justin Bartha.

CO JEST GRANE

W KALISKICH KINACH

KINO APOLLO

Wał Staromiejski 1, www.heliosnet.pl

„Super 8” – science – fiction; reż. J.J. Abrams; USA 2011. 22 – 23.06; „Kac Vegas w Bangkoku” – komedia; reż. Todd Phillips; USA 2011. 22 – 23.06; „Kung Fu Panda 2” – animacja; reż. Jennifer Yuh; USA 2011. 22 – 23.06

KINO CENTRUM

ul. Łazienna 6, www.ckis.kalisz.pl

„Para na życie” – komediodramat, romans; reż. Sam Mendes; USA 2009. 22 – 23.06

Dyrektor Adam Klocek

z muzykami zespołu Dżem na Festiwalu imienia Pawła Bergera na koncercie ,,Dżem symfonicznie’’. Ta ostatnia impreza odbędzie się w sobotę, 3 września w hali Arena w Kaliszu. NEL

„Moskwa, Belgia” – komediodramat, romans; reż. Christophe Rompaey; Belgia 2008. 22 – 23.06; „Londyński Bulwar” – romans, dramat; reż. William Monahan; USA 2010. 27.06


ROZRYWKA

w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

EXPRESSOWA KRZYŻÓWKA

n r 2 4 (41)

|

Z uwagi na błędnie wydrukowaną krzyżówkę w ubiegłym tygodniu, powtarzamy ją w tym numerze. Litery z pól ponumerowanych utworzą hasło. Rozwiązanie prosimy nadsyłać do 01.07.2011, na adres redakcji Expressu Kaliskiego: ul. Górnośląska 10, 62-800 Kalisz. Spośród nadawców prawidłowych odpowiedzi wyłonimy laureata, który otrzyma nagrodę - 50 zł. Jego nazwisko opublikujemy w 43. numerze Expressu Kaliskiego. Zwycięzcą krzyżówki nr 39 został Wacław Majorek z Kalisza - hasło: „Budujesz na piasku”. - GRATULUJEMY!

NR 41/11

HOROSKOP W

9

6

11 2

10

1

8

4

5

3 7

Litery z pól ponumerowanych utworzą hasło - powiedzenie ludowe, które jest rozwiązaniem krzyżowki R E K L A M A

11

ś r o d a 2 2 .0 6 . 2011

R Ó Ż K

I

M

A

R

L E N

Y

BLIŹNIĘTA - 22.V -21.VI Związek, w którym aktualnie jesteś czeka wiele przełomowych chwil. Wraz z partnerem dojrzewacie do ważnych, życiowych decyzji, których nie można odkładać na później. Wydarzenia nabiorą takiego biegu, że jedno z was postawi sprawę na ostrzu noża. Pamiętaj, że w kwestii wspólnej przyszłości liczy się zdanie obojga partnerów. Szczęśliwy dzień – sobota.

STRZELEC - 23.XI - 21.XII Nadchodzący tydzień będzie dla ciebie bardzo udany zwłaszcza w kwestiach zawodowych. Poszukiwania rozwiązań twoich problemów zakończą się twoim pełnym zwycięstwem. Pomocna okaże się banalna porada bardzo bliskiej ci osoby. Nabierzesz rozpędu do nowych działań, a zaoszczędzone nerwy przysporzą ci spokoju. Szczęśliwy dzień – poniedziałek..

RA K - 22.VI - 22.VII Jedyną rzeczą, która może niebawem popsuć twój dobry nastrój, to drobne nieporozumienia z partnerem. Jednak będą to na tyle błahe sprawy, że szybko się z nimi uporasz. Przed tobą bardzo dobry okres. W pracy będziesz mogła liczyć na uznanie, które może zmienić się w premię. Znakomity nastrój nie opuści cię nawet na chwilę. Szczęśliwy dzień – czwartek.

KOZIOROŻEC - 22.XII - 19.I Zbyt często angażujesz się bez reszty w błahe sprawy, co często jest powodem twoich zmartwień czy problemów. To z kolei pociąga za sobą domowe spory i napiętą atmosferę. Aby znaleźć porozumienie, wystarczy uważnie wysłuchać racji partnera. Staraj się jednak unikać takich sporów. Szczęśliwy dzień – niedziela.

LEW - 23.VII - 23.VIII Praca zdominuje nadchodzący tydzień. Choroba twojego współpracownika spowoduje, że będziesz musiał przejąć jego obowiązki. Najprawdopodobniej nadmiar obowiązków sprawi, że osiem godzin ci nie wystarczy i będziesz musiał zostawać po godzinach. W tych trudnych okolicznościach najbliżsi cię nie zawiodą i pomogą ci przetrwać. Szczęśliwy dzień – piątek.

WODNIK - 20.I - 18.II Już dawno nie miałeś tylu powodów do zadowolenia. Już niebawem uda ci się wyjaśnić pewną niepokojącą cię sprawę, a dzięki temu staniesz się niedoścignionym liderem w pracy. Po tak dużym sukcesie nadejdzie czas na sukces w życiu prywatnym. Na nowo rozkwitną uczucia, a ty zyskasz zadowolenie ze spokojnego domowego ogniska. Szczęśliwy dzień – sobota.

PANNA - 24.VIII- 22.IX Jeśli nie zwolnisz tempa w pracy możesz narazić się na kłopoty. Pamiętaj, że skumulowane zmęczenie może doprowadzić do stanu znużenia i zwyczajnego lenistwa. Jeśli chcesz tego doświadczyć rób tak dalej, jednak jeśli pragniesz uniknąć tych nieprzyjemności spróbuj się porządnie zrelaksować, najlepiej zażywając ruchu. Szczęśliwy dzień – niedziela. WAGA - 23.IX - 23.X Nadszedł czas na poważną próbę charakteru. W trakcie załatwiania spraw zawodowych dojdzie między tobą, a twoim szefem do konfliktu. Jednak dzięki twoim umiejętnościom i spolegliwości szybko załagodzisz spór. Dzięki temu zyskasz w pracy silniejszą pozycję i przekonasz się, że warto być asertywnym, ale w słusznej sprawie. Szczęśliwy dzień – środa. SKORPION - 24.X - 22.XI Przygotuj się na intensywne zawirowania miłosne. Osoba, na której tak bardzo ci zależy, zacznie stawiać niezrozumiałe dla ciebie warunki, a piękny plan o przyszłości zacznie chwiać się u podstaw. Oprócz tego pojawi się ktoś trzeci, kto nieźle zamiesza w waszym życiu. Jednak nie trać nadziei. Niebawem nadejdą spokojne dni. Szczęśliwy dzień – wtorek.

RYBY - 19.II- 20.III Narzekania partnera doprowadzą cię do ostateczności. Aby nie psuć sobie resztek dobrego nastroju i by uniknąć niepotrzebnych spięć, przestań zaprzątać sobie tym głowę i skup się na sobie. Od dawna nie poświęciłeś czasu na zachcianki, teraz jest na to najlepszy moment. Gdy odpoczniesz będziesz mieć siły na walkę z problemami. Szczęśliwy dzień – piątek. BARA N - 21.III - 20.IV Po okresie kłopotów finansowych nadejdzie czas by znacznie powiększyć swoje oszczędności. Wystarczy odrobina szczęścia, które niewątpliwie będzie ci towarzyszyć, i jeden odważniejszy krok. Inwestycja, w którą się zaangażujesz przyniesie ci całkiem ładny zysk. Taka okazja trafia się rzadko, więc już zacznij działać. Szczęśliwy dzień – czwartek. BYK - 21.IV - 21.V Twój wewnętrzny urok i uwodzicielska siła okażą się skuteczne. Tym razem nie oprze się jej osoba, z którą kontakty do tej pory ograniczały się do sfery zawodowej. Romanse w pracy, choć odczytywane negatywnie pozostają wciąż intrygujące. Trzeba umiejętnie podejść do sprawy. Szczęśliwy dzień – wtorek.


12

nr 24 (41)

|

środa 22.06.2011

OGŁOSZENIA

7zł

www.expresskaliski.pl

NETTO

TWOJE OGŁOSZENIE W 10 000 GAZET W KALISZU I POWIECIE - TYLKO

dzwoń: 62/ 598 35 97 pisz: ogloszenia@expresskaliski.pl przyjdź: biuro ogłoszeń Expressu Kaliskiego, Kalisz, Górnośląska 10 motoryzacja

SPRZEDAM działkę letniskową o pow. 1200 m.kw. obok zalewu Murowaniec. Tel. 666-980-920

www.atomicauto.eu SAMOCHODY I CZĘŚCI

rolnicze

Z FRANCJI

KIA RIO 2008r 1,4 16V- 97 KM przebieg - 37 tys km, ABS, 2x airbag, klimatyzacja, el. szyby, wspomaganie kier. centralny zamek. Cena 22. 400 zł. Tel. 509 128 548

RENAULT Trafic 2005r.1.9DCI 100KM Cena 15900 zł, zarejestrowany, ABS, centralny zamek, el.szyby, airbag, wspomaganie kierownicy, hak, bagażnik dachowy, el. lustr. Tel. 601 308 373

FORD Mondeo 2003r. 2.0TDCI 130KM, cena 17000PLN, zarejestrowany, ABS, centralny zamek, 4xel. szyby, el.lusterka, wspomaganie kierownicy, klimatronic, aluminiowe felgi. Tel. 693 928 373

MERCEDES A-klasa 160 Avangarde 2001r. 1.7CDI Cena 14900 zł, ABS, ASR, centralny zamek, el.szyby, wspomaganie kierownicy, aluminiowe felgi, klimatyzacja, airabag, el.lusterka. Tel. 601 308 373

BEZPOŚREDNI IMPORTER Nowe Skalmierzyce, ul. 1-go Maja 22

tel. 601 308 373

PEUGEOT 207SW 2008r. 1.4VTI 95KM Cena 19900zł. Po opłatach. ABS, ESP, centralny zamek, 4x el.szyby, el.lusterka, wspomaganie kierownicy, klimatyzacja, 6x airbag, radio CD, komputer pokładowy, tempomat. Lekko uszkodzona karoseria. Tel. 693 928 373

PEUGEOT 206 2003r. 1.4XT 75KM Cena 8900PLN Przebieg 66000km, centralny zamek, el.szyby, el.lusterka, wspomaganie kierownicy, klimatyzacja, radio CD, automatyczna skrzynia biegów, 4x airbag, . Tel. 693-928-373 KUPIĘ auto całe lub uszkodzone. Gotówka od ręki. Odbiór własnym transportem. Tel: 508 985 685.

DACIA LOGAN Laureate 1.5 dCi 68, 2007 r., Wyposażenie: ABS, wspomaganie kierownicy, klimatyzacja, elektryczne szyby i lusterka, centralny zamek z pilota. Samochód kupiony w polskim salonie. Przebieg 107 000 km. Cena: 22 900 zł. Kom. 602 496 104, www.auto-lider.pl

RENAULT Fluence Privilege 1.6 16V 110 KM, 2011 r. Wyposażenie: ABS, Klimatyzacja Automatyczna, System nawigacji Carminat TomTom® LIVE, el. szyby, el. regulowane i składane lusterka, felgi aluminiowe, Karta Renault „Hands Free”, ESP®. Przebieg: 3 500 km. Cena: 63 900 zł. Kom: 602 496 104, www.auto-lider.pl

OPEL Astra III GTC 2006r. 1.3CDTI Enjoy Cena 17900PLN ABS, centralny zamek el.szyby, el.lusterka, wspomaganie kierownicy, 6x airbag, klimatyzacja, radio CD. Tel. 601 308 373

praca FIRMA z branży pożyczek gotówkowych zatrudni doradców. Mile widziane osoby z doświadczeniem. Tel. 62 741 94 29

WARSZTAT stolarski „Light” - profesjonalnie, tanio, solidnie - szafy z drzwiami suwanymi, zabudowa wnęk i pomieszczeń, meble sklepowe, komody, biurka i kuchnie na wymiar. Tel. 512 331 395 PIELĘGNACJA i zagospodarowywanie terenów zielonych, koszenie trawy, przycinanie drzew i krzewów, instalacje nawadniające. Tel. 604 217 769.

UMOWA zlecenie: firma z Kalisza poszukuje młodych osób (18-25) także bez doswiadczenia Wymagana dyspozycyjność, umiejetność pracy w zespole i operatywność. Wynagrodzenie od 1000 zł. Tel. 62 7614560, 609 715 565 ZAKŁAD w Kalisz, tel. 509 060 992 zatrudni: mechanika samochodów osobowych i dostawczych. Wymagania: wykształcenie zawodowe kierunkowe, mile widziana osoba chętna do przyuczenia.

PRĘŻNIE rozwijająca się firma z Kalisza poszukuje do pracy mechanika samochodowego. Tel: 62/502 66 22. DOM Opieki Pielęgniarskiej w Kaliszu, tel. 797 296 967 zatrudni pielęgniarki, wymagania: wykształcenie średnie, prawo do wykonywania zawodu, min. 1 rok praktyki w opiece zamkniętej. FIRMA w Kaliszu, tel. 609 770 990 zatrudni spawaczy. Wymagania: uprawnienia TIG, MAG, elektrodą otulona, praktyka. ZAKŁAD w Kaliszu, tel. 602 657 526 zatrudni: elektromontera/elektroenergetyka. Wymagania: wykształcenie min. zawodowe, uprawnienia SEP do 1 kv, uprawnienia na pomiary elektryczne do 1 kv.

USŁUGI RENAULT Megane III Dynamique 1.6 16V 110 KM, 2011 r. Wyposażenie: ABS, Klimatyzacja Automatyczna, System nawigacji Carminat TomTom® LIVE, el. szyby, el. lusterka, felgi aluminiowe. Przebieg: 1 450 km. Cena: 61 500 zł. Kom. 602 496 104, www. auto-lider.pl

WYNAJEM SAMOCHODÓW

RENAULT Clio Extreme 1.5 dCi 85 KM, 2006 r. Wyposażenie: ABS, wspoamagnie kierownicy, Klimatyzacja Automatyczna, Radio CD MP3, el. szyby, el. lusterka, centralny zamek z pilota. Przebieg: 92 700 km. Cena: 21 500 zł. Kom: 601 847 936, www.auto-lider.pl

usługi

VOLKSWAGEN Golf IV SDI, 2001r.; Cena 12.000 zł. Elektryczne szyby, elektryczne lusterka, klimatyzacja, przebieg 210.000 km. Tel. 605 263 706.

KUPIĘ cielęta rasy mięsnej. Tel: 62 76 31 339.

FIRMA w Kaliszu zatrudni na pełen etat sprzątaczkę. Wymagania: dyspozycyjność, uczciwość. Tel. 62 767 12 10

BLACHARSKO-DEKARSKIE - krycie dachów: blachodachówką, trapezem, papą termozgrzewalną, - opierzenia - rynny - podbitki - wymiana starzch pokryć dachowych (blachodachówka, trapez)

PRZYSTĘPNA CENA

tel. 603 669 681

ELEKTRYK. Instalacje elektryczne, alarmowe i TV. Obiekty przemysłowe i budownictwo jednorodzinne. Tel: 502 453 274.

DOBA 69 ZŁ

PEUGEOT 307CC 2004r. 2.0 136KM Cena 26000 zł, przebieg 91000km, ABS, ESP, klimatronic, 4xairbag, skórzane siedzenia, elektrycznie składany dach, radio CD, aluminiowe felgi, immobilser. Tel. 693 928 373

BYDŁO - skup bydła pourazowego, płatne gotówką. Odbiór od klienta. Tel. 663 289 705.

TOWARZYSTWO Ubezpieczeń w Kaliszu zatrudni: agentów kompleksowych. Wymagania: wykształcenie min. średnie, dyspozycyjność. Kontakt e-mail miroslawa.poniatowska@ generali.pl

USŁUGI remontowo-budowlane, tynki, zabudowa poddaszy, ocieplanie, murowanie, karton-gips, malowanie, szpachlowanie. Tel. 795-063-930

finanse

POŻYCZKA bez BIK. Tel. 693 577 520 BANK Ci odmówił, my Ci pomożemy. Tel. 531 089 050.

nieruchomości

SPRZEDAM lub wynajmę pawilon wolnostojący na działalność, Kalisz, dobry punkt. Tel: 518 094 678 (po godz. 20.00).

Auto-Lider. Tel. 62 502-21-51

SPRZEDAŻ WĘGLA, DREWNA, DREWNA W WORKACH

SPRZEDAM dom pod lasem, stan surowy otwarty, działka 2.500 metrów kw. Cena 205.000 złotych. Tel: 601 818 956.

RENAULT MEGANE III Tech Run 1.6 16V 110, 2010 r. Wyposażenie: ABS, klimatyzacja automatyczna, Nawigacja TomTom®, elektryczne szyby i lusterka. Samochód z polskiego salonu. Przebieg: 4 200 km. Cena: 53 900

RENAULT CLIO Alize 1.2 16V 75, 2008 r. Wyposażenie: ABS, Klimatyzacja, elektryczne szyby, elektryczne lusterka. Samochód kupiony w polskim salonie. Przebieg: 38 000 km. Cena: 26 900 zł. Kom. 602 496 104, www.auto-lider.pl

POGOTOWIE KOMPUTEROWE. Kalisz i okolice Tel. 606 90 50 36 HYDRAULIKA wod-kan, instalacje co. i urzadzenia filtracyjne do wody. Tel. 504 684 358 MINIKOPARKA: wykopy pod fundamenty, wykopy liniowe, wykopy pod instalacje: wodne, gazowe, elektryczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne, nawadniajace, zasypywanie i ubijanie wykopów. Tel. 604 217 769 (w ramce) Pielęgnacja i zagospodarowywanie terenów zielonych, koszenie trawy, przycinanie drzew i krzewów, instalacje nawadniające. Tel. 604 217 769 USŁUGI remontowo budowlane (płytkowanie malowanie tapetowanie wykonczenie wnętrz itp.) Tel. 602 127 234

SPRZEDAM działkę rekreacyjną przy ul. Polnej działki im. Adama Mickiewicza (z domkiem murowanym, zapleczem murowanym). Tel. 608 850 647 dzwonic od 10-22. WYNAJMĘ lokal użytkowy o pow. 39 metrów przy ulicy Pułaskiego 39, (obok POLOMarketu), w pomieszczeniu ogrzewanie, WC, monitoring. tel. 509 855 514

KOMPLEKSOWE USŁUGI POGRZEBOWE 24h Jerzy i Alicja Józefowicz Bezgotówkowe rozliczenia pogrzebów (ZUS i KRUS) Wypłata gotówki w zakładzie

HER MES

tel. 62 764 97 75, kom. 601 924 923 www.pogrzebykalisz.pl 62-800 Kalisz, ul. Podmiejska 24 (sklep blaszak „Podgrodzie”)

NAJNIŻSZE CENY - SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ


w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

REKLAMA

n r 2 4 (41)

|

13

ś r o d a 2 2 .0 6 . 2011

NOWOCZESNE OSIEDLE DOMKÓW

„BRZOZOWE WZGÓRZA”

PIERWSZE TAKIE OSIEDLE W KALISZU BOREK (na trasie Stobno - Chełmce)

tel.: 531 208 458, 602 704 140

Koszt metra kwadratowego domu wraz z działką - od 3060 zł brutto

(rekreacja na terenie osiedla: basen, boisko itd..)

www.efekthome.pl

s s e r exp BEZPŁ

AT

GOD NY T Y

NIK LO

KALN

Y

I ISK L A K ys. 10 t z . a z s g ej teczni a e najskauma prasow rekl

reklama@expresskaliski.pl

KREDYTY ODDŁUŻENIOWE I POZABANKOWE CHWILÓWKI

ZAKŁAD USŁUG POGRZEBOWYCH PRODUKCJA I SPRZEDAŻ TRUMIEN

„ M A C N I A K” Stawiszyn ul. Szosa Konińska 5

tel. 62 752 80 17, 604 212 246

kompleksowa organizacja pogrzebów na wszystkie cmentarze zapewniamy godną i kulturalną ostatnią posługę wypłacamy zasiłki pogrzebowe ZUS KRUS duży wybór trumien własnej produkcji (trumny

już od 500 zł)

tabliczki, krzyże, nekrologi, transport

U PRODUCENTA NIŻSZE CENY!


14

nr 23 (40)

|

środa 22.06.2011

REKLAMA

RECO

Przyprowadź do nas swoje auto, a my je sprawdzimy. Jeżeli będzie w 100% sprawne, to wtedy NIC NIE ZAPŁACISZ

KAŹMIERCZAK OKRĘGOWE STACJE KONTROLI POJAZDÓW KALISZ ul. Dobrzecka 83, tel. 62 594 31 94 OPATÓWEK ul. Rogatka 6a, tel. 62 767 98 94 PAWŁÓWEK 9c, tel. 62 503 31 99 KROWICA ZAWODNIA 59, tel. 62 597 11 22

www.expresskaliski.pl

ZA TĘ USŁUGĘ!


w w w.e x p r e s s k a l i s k i.p l

SPORT

n r 2 4 (41)

KKS dalej od awansu do IV ligi Remis 1:1 w pierwszym spotkaniu barażowym z GKS Krzemieniewo (wicemistrz leszczyńskiej okręgówki) zanotowali piłkarze KKS-u Kalisz. Gospodarze objęli prowadzenie w 60. min. po strzale z 18. m.

Daniela Armatysa. Sześć minut później wyrównał jednak Szymon Kajoch. Po zakończeniu meczu odbyły się rzuty karne, które GKS wygrał 5:3. To jest zabezpieczenie, w przypadku gdyby wszyst-

|

15

ś r o d a 2 2 .0 6 . 2011

Łukasz Derbich nie zagra w Calisii kie drużyny po trzech meczach barażowych miały taki sam bilans punktów i bramek - mówi delegat WZPN-u. Drugi mecz barażowy z Kasztelanią Brudzew kaliszanie rozegrają w czwartek.

28-letni obrońca grający ostatnio w Cracovii i Ruchu Chorzów Łukasz Derbich nie zagra w Calisii. Po awansie do II ligi władze beniaminka planują wzmocnienie składu, jednak wycho-

wanek Korony Pogoń Stawiszyn okazał się za drogi dla kaliskiego klubu. Przygotowania do nowego sezonu Calisia rozpocznie już 27. czerwca. Dwa dni później w Jarocinie rozegra mecz z Koroną Kielce,

EXPRESSEM

a potem zmierzy się z młodzieżowym zespołem ŁKS-em Łódź (9 lipca) oraz beniaminkiem III ligi Sokołem Kleczew (13 lipca). Początek nowego sezonu w II lidze nastąpi pod koniec lipca.

KOLARSTWO. POD PATRONATEM EXPRESSU - TOROWE OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY Z OKAZJI ŚWIĘTA MIASTA

KOLARSKI PIKNIK NA TORZE

Kilkudziesięciu zawodników, w tym reprezentanci kadry narodowej, wzięli udział w czwartkowych Ogólnopolskich Zawodach Kolarskich z okazji Święta Miasta Kalisza. Zwycięzcą klasyfikacji omnium został Rafał Sarnecki ze Stali Grudziądz.

FOT. 6 x PIOTR JAWOROWSKI, BRONISŁ AW KRAKUS

Na kaliskim torze zaprezentowali się kolarze z kadry sprinterów i średniego dystansu. Pierwotnie ta impreza miała odbyć się 9. czerwca, ale z uwagi na deszcz i wiatr została przełożona o tydzień później. Tym razem aura dopisała, a miłośnicy kolarstwa mogli nie tylko podziwiać wiele efektownych torowych konkurencji, ale także uczestniczyć w wielu atrakcjach Pikniku Kolarskiego i zapoznać się z ofertą przygotowaną przez sponsorów imprezy. Na torze rywalizowali utytułowani zawodnicy z kadry sprinterów trenowanej przez Grzegorza Krejnera oraz kadry średniodystansowców szkolonej przez kaliszanina Jacka Kasprzaka. W kategorii mężczyzn open rozegrano trzy wyścigi, które składały się na końcową klasyfikację omnium. W sprincie najlepsi okazali się kolarze Stali Grudziądz Rafał Sarnecki, Lucjusz Kardaś i Arkadiusz Jopek, który jest wychowankiem KTK Kalisz. W finale keirinu triumfował Adrian Tekliński ze Stali. Na koniec rozegrano wyścig scratch,

w którym z dobrej strony pokazali się średniodystansowcy kadry Jacka Kasprzaka. Ze stawki 13 zawodników wyłoniła się czwórka, w której jechali Dawid Głowacki, Bartłomiej Matysiak, Rafał Ratajczyk i Krzysztof Maksel. Najlepszy okazał się Głowacki, a drugi był były zawodnik KTK Bartłomiej Matysiak. W klasyfikacji omnium zwyciężył kolarz z Grudziądza Rafał Sarnecki, a najlepszym juniorem zawodów został Arkadiusz Jopek. - Na torze w Kaliszu czuliśmy się znakomicie - mówi Grzegorz Krejner, trener kadry torowych sprinterów. - Te zawody potraktowaliśmy poważnie, gdyż niebawem czeka nas start w

Cottbus. Całość stanowi ważny element przygotowań do startu w tegorocznych mistrzostwach Europy. - Ten start był dla nas otwarciem zgrupowania, które potrwa w Kaliszu do 23 czerwca i poprzedza wyjazd na zawody we Włoszech - twierdzi Jacek Kasprzak, trener kadry średniego dystansu. - Najważniejsze, że mieliśmy okazję do wielu startów podczas czwartkowych zawodów. Pomiędzy głównymi wyścigami odbyły się także konkurencje młodzieżowe. Wśród dziewcząt dwukrotnie zwyciężyła Weronika Humelt z Koźminianki Koźminek trenowana przez Marka Cieślaka. W

SPONSORZY IMPREZY Multimedia Polska, Netland Computers, Case IH Wielkopolska, Bank BGŻ, Rolmex, Pollena Ostrzeszów, Ceko Goliszew, Jutrzenka Colian Hellena, Społem Kalisz, Agora, Jako, Komandor, Restauracja Margo.

Podczas pikniku można było postrzelać do tarczy i celu z replik broni, przygotowanych przez Kaliską Grupę ASG Black Wild Hohs.

kategorii juniorów młodszych czołowe lokaty zajęli zawodnicy KTK: Bartosz Chodyła, Patryk Krzywda, Tobiasz Pawlak oraz Paweł Zaleśny (trener Krzysztof Dąbrowski). Wśród młodzików miejscami na podium podzielili się Dawid Łączkiewicz z Koźminianki, Marcin Czyszczewski z KLTC Konin oraz Sebastian Matusiak z KTK Kalisz. Sportowym zmaganiom towarzyszył Piknik Kolarski, podczas którego przygotowano wiele atrakcji. Swoją bogatą ofertę zaprezentował Bank Gospodarki Żywnościowej, który jest sponsorem zawodowej grupy kolarskiej, a pysznych grillowanych serów można było spróbować na stoisku Ceko Goliszew. - To pierwszy tego typu ser w Polsce produkowany w specjalnej technologii - mówi Monika Marczak z firmy Ceko Goliszew. - Z wierzchu jest przypieczony, ale w środku pozostaje miękki. Świetnie nadaje się do opiekania na grillu lub na zwykłej patelni. Chętni mogli także wypróbować umiejętności na kolarskiej rolce, sprawdzić celność w strzelaniu do tarczy oraz pojeździć na rowerkach na stoisku mistrzyni triathlonu Anny Grzesiak. Wśród wszystkich uczestników Pikniku Kolarskiego rozlosowano też blisko 50, ufundowanych przez sponsorów, cennych nagród. Jedną z głównych nagród, rower wylosował...trener kadry sprinterów Grzegorz Krejner. - To było kolarskie widowisko jakiego w Kaliszu dawno nie oglądaliśmy - twierdzi Bogdan Jamroszczyk, prezes KTK, organizator zawodów. - Na torze zaprezentowała się elita polskiego kolarstwa. Przez 5 godzin imprezy przewinęło się około 1000 widzów, na których czekało wiele atrakcji. Największą popularnością cieszyło się stoisko Ceko z Goliszewa, które serwowało swoje znaJAV komite sery.

Do zapoznania się z bogatą ofertą banku BGŻ, sponsora kolarstwa, zachęcali Joanna Gruszczyńska i Rafał Michalak.

Pyszne grillowane sery na stoisku firmy Ceko Goliszew serwowała Monika Marczak.

Od lewej: prezes WZKol Lucjusz Wasielewski, trener Grzegorz Krejner, Dyrektor Zarządu Auto Service Rondo Andrzej Anczykowski i prezes KTK Bogdan Jamroszczyk. Firma Auto Service Rondo będzie w tym sezonie prowadzić serwis i obsługę samochodów kaliskiego klubu.

Biurowe urządzenie wielofunkcyjne ufundowała na nagrodę firma Netland Computers. Od lewej: prezes Netland Computers Marcin Przygocki i Wiktor Olchowik.


16

nr 24 (41)

|

środa 22.06.2011

REKLAMA

www.expresskaliski.pl

Express Kaliski 41  
Express Kaliski 41  

EXPRESS KALISKI - Bezpłatny Tygodnik Lokalny, nakład 10 000, nr 41, 22.06.2011

Advertisement