Page 1

ENVIRO PM. 2 kotly v jednom. Automatické kotly na pelety Enviro PM sú určené na ekologické a ekonomické vykurovanie drevnými peletami. Taktiež je v nich možné kúriť štiepaným drevom. To všetko bez potreby akýchkoľvek úprav kotla. Ak sa Vám minú pelety, drevo je vždy poruke! Sú ideálnou voľbou pre vykurovanie Vášho domu, chaty, firmy, dielne. Oproti klasickým kotlom určeným len na drevo ponúkajú pri kúrení peletami vyšší komfort obsluhy a vyššiu účinnosť. Obľúbené sú ako hlavný zdroj vykurovania aj ako záložný zdroj tepla. Kúpou kotla Enviro ušetríte v budúcnosti najmenej polovicu nákladov v porovnaní s plynovým alebo elektrickým kúrením. Kúrením peletami v kotloch Enviro PM šetríte nielen Vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.

PREDNOSTI KOTLOV BOTO ENVIRO PM - ŽIVOTNOSŤ AŽ 30 ROKOV - ZÁRUKA 6 ROKOV NA CELÝ KOTOL - ÚSPORA PALIVA - MOŽNOSŤ KÚRIŤ AJ KUSOVÝM DREVOM - EKOLÓGIA - NÍZKE EMISIE CO - OCEĽOVÝ KOTLOVÝ PLECH - ORIGINÁLNA KONŠTRUKCIA - MODERNÝ DIZAJN - VYROBENÉ HIGH-TECH TECHNOLÓGIOU - SLOVENSKÝ VÝROBOK - 100% ZÁRUKA TESNOSTI ZVAROV - MOŽNOSŤ EKVITERMICKEJ REGULÁCIE - BEZPEČNOSŤ - OCHLADZOVACÍ OBVOD PROTI PREKÚRENIU - JEDNODUCHÉ ČISTENIE - JEDNODUCHÁ A KOMFORTNÁ OBSLUHA - JEDNODUCHÁ INŠTALÁCIA V KOTOLNI VĎAKA KOMPAKTNÝM ROZMEROM - VYŽADUJE LEN NÍZKY KOMÍNOVÝ ŤAH


- VYSOKÁ ÚČINNOSŤ - AUTOMATICKÉ PODÁVANIE PALIVA - AUTOMATICKÉ ZAPAĽOVANIE - NEREZOVÝ HORÁK S DIAGNOSTIKOU - MOŽNOSŤ ZÍSKANIA ŠTÁTNEJ DOTÁCIE NA KOTOL PALIVO PRE KOTLY ENVIRO PM Odporúčaným palivom sú biele pelety z mäkkého dreva bez kôry. Priemer 6-8 mm, dĺžka 10 - 25 mm. Výhrevnosť 16 - 19 MJ.kg-1, + Vaše štiepané drevo. TECHNICKÉ ÚDAJE MENOVITÝ VÝKON: 4,5 - 24 kW OBJEM ZÁSOBNÍKA: 400 l (260 kg peliet) PRIEMERNÁ SPOTREBA PALIVA: 2,4 - 6,5 kg.h-1 MAX. DĹŽKA POLIEN: 40 cm OBJEM SPAĽOVACEJ KOMORY: 57 l PRIEMER DYMOVODU: 159 mm VSTUP/VÝSTUP VODY: G2” MAX. PREVÁDZKOVÝ PRETLAK VODY: 2 bar SKÚŠOBNÝ PRETLAK VODY: 4 bar HMOTNOSŤ (KOTOL+ZÁSOBNÍK 400 l): 386 kg

PREČO PRÁVE KOTOL OD BOTO ENVIRO? Na internete sa dostanete k množstvu obrázkov kotlov. Avšak v tomto prostredí je veľmi ťažké posúdiť kvalitu resp. nekvalitu daného výrobku. My vo firme Boto Enviro


si za kvalitou svojich výrobkov stojíme a sme s ňou stotožnení, rovnako ako s potrebou chrániť životné prostredie. Za svoje peniaze dostávate špičkový slovenský výrobok, teplo vášho domova.

Dôležité je vedieť, že v súčasnej dobe v Európskej únii prebieha proces, kedy sa presadzujú stále prísnejšie normy týkajúce sa šetrenia životného prostredia. Toto neobišlo ani nás-výrobcov kotlov. Ekologické myšlienky sú nám vlastné, preto sa snažíme vyrábať kotly spĺňajúce prísnu normu ČSN EN 303-5 týkajúcu sa emisií ktoré sa pri spaľovaní uvoľňujú do ovzdušia. Aj napriek tomu, že napr. v Nemecku, alebo v Rakúsku dnes klasické odhorievacie „liatináče“ zaradené do emisnej triedy 1 si už ťažko hľadajú uplatnenie, máme názor, že v dohľadnej budúcnosti si stále nájdu predovšetkým medzi spotrebiteľmi spaľujúcimi uhlie svoje uplatnenie. Tým najdôležitejším dôvodom je CENA. Štatisticky sa vo východných krajinách vrátane nás, Čiech a iných stále predáva až 80 % kotlov liatinových, odhorievacích a stále bude platiť to, že nie každý si bude môcť dovoliť kúpiť drahý kotol na drevo rádovo za tisícky eur. Prípadne nie každý bude môcť splniť veľmi náročnú podmienku pre prevádzkovanie splyňovacích kotlov a tou je nesporne VLHKOSŤ PALIVA. Túto v úrovni cca 20% je prakticky nemožné dosiahnuť pri bežnom skladovaní v našich atmosférických podmienkach. V záručných podmienkach výrobcov je toto základný parameter pre uznanie záruky pri prehorení plášťa kotla. Prípadné nútené sušenie je drahé. Alternatívou sú drevené brikety, avšak znovu na úkor ceny. Sme realisti a v súčasnosti stále platí, že čo si môže zo svojho príjmu kúpiť spotrebiteľ v západnej Európe, si ešte dlhšiu dobu nebude môcť dovoliť našinec. Preto ponúkame v našej rade kotlov ENVIRO M kompromis, kedy za rozumnú cenu horením pyrolízou dosiahneme parametre, ktoré sú aj normou EN 303-5 stále prijateľné. Predovšetkým ale nie je nutné pre uznanie záruky používať len suché drevo v už spomenutej hodnote. Suché drevo však pre životnosť a výkon kotla samozrejme doporučujeme. Kotol má fungovať rádovo desiatky rokov a toto Vám ponúkame pri našom celkovom doporučenom režime kúrenia.

• V čom je vaša konštrukcia výnimočná (lepšia) od ostatných konštrukcii kotlov? V prvom rade kladieme veľký dôraz na výber vysoko kvalitného, špeciálneho plechu určeného na výrobu kotlov. Už samotný tento krok je rozhodujúci pre dlhú životnosť kotla. Jedinečnosť konštrukcie potom spočíva v spôsobe, akým je palivo v kotloch BOTO ENVIRO spaľované. Spaľovacia komora kotla je navrhnutá tak, aby pracovala čo najefektívnejšie – má menší objem oproti ostatným kotlom na trhu , drevo v nej vydrží dlho horieť – zistíte, že je potrebné nakladať menej často a menej dreva. Jej výhodou je aj dokonalé prehorenie zmesi horľavín a tým potlačenie škodlivých emisií a kondenzátu ako aj minimálne množstvo popola. Pri horení v kotly Enviro M sa z vrstvy horiaceho paliva uvoľňuje prchavá horľavina. Vďaka špeciálnemu tvaru rádiusovej klenby sa táto zmes hromadí pod klenbou ohniska, kde sa zmieša so sekundárnym prívodom vzduchu a ťahom komína sa táto zmes preťahuje cez rozhorenú vrstvu paliva na rošte, kde zhorí za pôsobenia vysokej teploty. V mieste styku tejto zmesi a horiaceho paliva sa opäť privádza sekundárny vzduch. Prívod sekundárneho vzduchu je regulovaný. Celé teleso kotla, vrátane žiarupevných roštových trubiek je zaliate vodou, celý kotol je tepelným výmenníkom.

• Oceľ vs. liatina – Liatina – dlhoročne v mysliach ľudí zabudovaný fenomén ako všeobecne najlepší materiál kotlového telesa. Liatina bola určená pôvodne pre spaľovanie v minulosti veľmi rozšíreného uhlia. Tento mýtus však už dávno neplatí.


Naopak, liatina je nevhodná pre spaľovanie dreva z hľadiska ekonomiky prevádzky. Teplo ide takpovediac hore komínom, liatinové kotly majú oveľa menšiu účinnosť v porovnaní s dobre postaveným oceľovým kotlom. Cenový rozdiel pri kúpe kotla liatinového a oceľového je späť už za 1-2 vykurovacie sezóny. Keď si uvedomíme, že dobrý kotol nekupujeme len na 5-6 rokov, potom je skutočne dobré zamyslieť sa, či kúpiť oceľ alebo liatinu.

• Veľkosť prikladacieho priestoru v kotloch Boto Enviro? Pri našich kotloch sa stretnete s možno menším nakladacím otvorom ako pri iných kotloch. Z konštrukčného hľadiska nie je problém navrhnúť kotol s veľkým prikladacím otvorom. Skutočne náročné je postaviť kotol, ktorý šetrí palivo a tým aj peniaze. V našich kotloch z rovnakého množstva dreva dostanete viac tepla pre Vami vykurovaný objekt. Je to vďaka tomu, že sme objemovo maximalizovali steny, ktoré sú zaliate vodou, tieto sú výmenníkmi tepla. Pri veľkosti nakladacieho otvoru je treba si uvedomiť jednu vec – slúži len na naloženie paliva do kotla. Samotná spaľovacia komora kotlov Enviro je dostatočne objemná. Taktiež je dôležité klásť si otázku či drevo len spaľujeme alebo ním naozaj kúrime? V našom kotli horí palivo dlhšie a efektívnejšie.

• Čím všetkým môžem kúriť v kotloch BOTO ENVIRO? pelety, kusové drevo-tvrdé a mäkké, brikety, uhlie orech.

• Aká je záruka na kotol? Na kotly BOTO ENVIRO sa poskytuje záruka 6 rokov na celý kotol okrem regulačných prvkov a elektronike, ktoré podliehajú záruke 2 roky.

• Kto mi môže kotol nainštalovať? Kotol Vám môže nainštalovať náš odborný pracovník, alebo iná, nami riadne preškolená osoba, v opačnom prípade sa stráca nárok na záruku. Takto máte istotu správneho zapojenia do systému. Na rozdiel od iných kotlov , kde vratná voda má mať 60-65 st. celzia, naša vratná voda môže mať len cca okolo 40 st. celzia a to tým, že je privádzaná priamo do horúcej vody v rošte / súčasť tepelného výmenníka /. Toto je dôvod, prečo v našich kotloch neprichádza ku kondenzácii a vytváraniu kyselinotvorného prostredia ľudovopovedané „rosenie kotla“, ktoré má za následok enormné zníženie životnosti kotla. Aj napriek tomu je však potrebné, aby zapojenie bolo vykonané s náležitými regulačnými prvkami.

• Kto mi kotol dopraví? Kotol Vám dopravíme vlastnými dopravnými prostriedkami, alebo dohodnutou špedičnou spoločnosťou do miesta ktoré si určíte. Doprava na území Slovenskej republiky je zdarma.

• Odporúčate mi zapojiť kotly BOTO ENVIRO do vykurovacieho systému s akumulačnou nádržou? Pri kúrení kusovým drevom sa v každom prípade odporúča kombinácia akumulačnej nádrže. Len tak môže byť dosiahnutý optimálny manažment tepla. Akumulačná nádoba uskladní prebytkové teplo, ktoré systém vykurovania v danej chvíli nie je schopný využiť a odovzdá ho do systému v prípade potreby. Jej zaradenie do systému vykurovania takisto predlžuje životnosť kotla, nakoľko ten môže fungovať v režime maximálneho výkonu. Celková úspora paliva môže dosiahnuť až 25%.

• Viete mi dodať akumulačnú nádobu a poradiť s výberom jej objemu? Akumulačnú nádobu vám vieme samozrejme dodať, rovnako ako aj vhodný solárny systém a kompletný systém vykurovania. Pri výbere objemu akumulačnej nádoby


platí pravidlo – 55 ÷100 litrov na kW výkonu kotla. V prípade, že túto podmienku z priestorových, alebo iných dôvodov nedokážete splniť, potom zapojte kotol aspoň s jednou akumulačnou nádržou ktorá má objem 500-1000 l.

• Je dobré mať napojený Váš kotol na zásobník pre ohrev TUV? Každopádne je to dobré riešenie. Ako pre Váš kotol – predlžuje jeho životnosť, tak aj pre Vašu peňaženku – šetrí to palivo. Načo by ste platili za plyn, keď už máte kotol na drevo. viď reálne zapojenie.

• Aké požiadavky kladú kotly BOTO ENVIRO na komínový systém? Konštrukcia komína musí zabezpečiť komínový ťah minimálne 12 Pa. Odporúča sa priemer komína minimálne 160 mm a účinná výška komína minimálne 6 metrov.

• Ako funguje dochladzovací okruh? Je štandardným vybavením kotla? Dochladzovací okruh našich kotlov je riešený chladiacou slučkou a na výstupe poistným ventilom. Na toto riešenie sa už niekoľko rokov vzťahuje príslušná bezpečnostná norma uzavretých tlakových nádob.

• Ako si mám vybrať správny výkon kotla? V tomto kroku sa prosím výlučne obráťte na vášho najbližšieho odborného predajcu kotlov BOTO ENVIRO. On Vám na základe parametrov objektu, ktorý potrebujete vykurovať, navrhne správny výkon kotla. Správny výber výkonu kotla je veľmi dôležitý pre jeho správne fungovanie a od tohto kroku napríklad aj závisí, ako dlho vám kotol bude slúžiť.

• Chcem si kúpiť váš kotol a mám aj kotol na plyn/elektrokotol – môžu byť v systéme vykurovania zapojené súčasne? Samozrejme môžu byť zapojené v jednom systéme súčasne. Je to častý jav v podmienkach, kde sú ľudia stále naučený viac na kúrenie plynom, no už rozmýšľajú aj ekonomicky a vedia, že im kotol na drevo môže z dlhodobého hľadiska výrazne finančne pomôcť.

• Ako je to s čistením kotla? Čistenie nášho kotla je veľmi jednoduché. Jeho jednoduchosť je opäť daná konštrukciou – stačí otvoriť čistiace dvierka, použiť metličku alebo mnohokrát stačí posunúť tam a späť spomaľovačmi odťahu spalín,


ktoré sú súčasťou kotla. Popolček prepadne okolo klenby, vďaka jej oblému tvaru po nej skĺzne priamo do popolníka v spodnej časti kotla.

KOTLY NA PELETY: • Čím sa odlišuje Váš kotol na pelety od kotlov na pelety ostatných výrobcov? Okrem kvalitného vypracovania a výhod, ktoré ponúkajú naše kotly Enviro rady M sa odlišujú možnosťou ručného prikladania dreva bez nutnosti akokoľvek demontovať horák alebo iné súčasti kotla na pelety. Ak sa Vám minú pelety, drevo je vždy poruke! Oproti klasickým kotlom určeným len na drevo ponúkajú pri kúrení peletami vyšší komfort obsluhy a vyššiu účinnosť. Súčasťou kotla je veľkoobjemový zásobník peliet, takže môžete bezstarostne opustiť Váš dom, objekt ktorý vykurujete aj na viac dní. O reguláciu teplotných pomerov vo vykurovanom objekte sa v čase Vašej krátkodobej alebo dlhodobej neprítomnosti stará ekvitermická regulácia. Celý systém potom pracuje ako vyregulovaný celok vrátane podlahového, solárneho a tiež systému ohrevu TÚV za pomoci vonkajších a vnútorných teplotných snímačov.

• Kde kúpim pelety a aká je ich cena? – pelety sú dnes dostupné po celom Slovensku, v rôznych baleniach od 15 kg vriec po tzv. bigbagy, pričom je možné dať si pelety doviezť až k vám domov. Pri kvalitných „bielych“ peletách sa cena pohybuje okolo 200 eur za 1 tonu. Dajte si pozor na tmavé pelety ktoré obsahujú veľké množstvo kôry. Tieto dosahujú oveľa menšiu výhrevnosť, vyššiu popolnatosť, vrátane vysokého podielu škodlivín vznikajúcich pri ich spaľovaní.

• Čo sú biele drevné pelety? Sú palivom zo 100% prírodného materiálu, z čistej drevnej hmoty, bez obsahu kôry. Majú priemer 6 – 10 mm, max. dĺžku 10 – 40 mm. Výhrevnosť peliet sa pohybuje medzi 17 – 19 MJ/kg. Obsah vody je max. 10%. Drevené pelety by mali vyhovovať aspoň jednej z nasledujúcich noriem: DIN 51731 alebo ÖNORM M 7135.

• Aký typ horáku používate vo Vašich kotloch? V kotloch BOTO ENVIRO PELLET používame nerezové horáky. Majú jednoduchú konštrukciu, vysokú spoľahlivosť a sú automatické. Ponúkajú Vám vysoký komfort obsluhy a majú nízke nároky na spotrebu elektrickej energie.

• Čo sa stane pri výpadku elektrického prúdu? Krátkodobý výpadok elektrického prúdu nepreruší kontinuálnosť prevádzky kotla. Pri dlhšom výpadku elektrickej energie dôjde k vyhasnutiu kotla. Po obnovení dodávky el. prúdu môžete zakúriť v kotli bežným spôsobom. Riešením sú aj záložné zdroje el. energie s batériou , ktoré Vám vieme s kotlami dodať.

• Čo ak palivo do zásobníka nedoplním včas? V prípade, že sa minie palivo v zásobníku, dôjde k vyhasnutiu kotla. Neskôr je potrebné len doplniť pelety do zásobníka a na kotli stlačiť tlačidlo štart – kotol sa sám zapáli a ďalej pokračuje v bežnej prevádzke.

• Ako často je potrebné zakurovať? Ak nedôjde k stavu popísanému v predchádzajúcej otázke, nie je potrebné v kotli zakurovať, kotol horí nepretržite. Iný prípad nastáva, ak chcete prejsť z kúrenia peletami na kúrenie drevom v manuálnom


režime, teda si budete drevo prikladať ručne. Vtedy je potrebné zakúriť v kotli manuálne, na rošte.

• Nevyhovuje mi varianta zásobníka na pravej strane, viete mi ponúknuť aj variantu na ľavej strane? Áno, kotly BOTO ENVIRO PELLET Vám vieme dodať a v ľavostrannom prevedení.

• Viem dostať štátnu dotáciu pri kúpe vášho kotla na pelety? Áno, je to možné, v súčasnosti stále platí vládna podpora pre využívanie alternatívnych zdrojov energie. Proces vybavenia žiadosti nie je komplikovaný. Bližšie informácie na: http://www.siea.sk/bezplatne_poradenstvo_aktuality/c-440/o-statne-dotacie-na-kotlyna-biomasu-a-kolektory-poziadalo-3656-domacnosti Ďakujeme Vám za prečítanie vyššie uvedených riadkov. Keď ste nenašli odpoveď na Vaše prípadné ďalšie otázky, obráťte sa s dôverou na nás a prípadne na Vašich regionálnych predajcov. Veríme, že tieto informácie Vám budú nápomocné lepšie porovnávať do čoho investovať pre najbližšie časovo významné obdobie.

ENVIRO_PM_POPIS__VYBER_KOTLA  

http://www.expokom.sk/fileadmin/dokumenty/ENVIRO_PM_POPIS__VYBER_KOTLA.doc

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you