Page 1

NewspaperARCHIVE.com = ArchiwumGAZET.com

1. Zawartość serwisu NewspaperARCHIVE.com to największa na świecie internetowa baza gazet. Posiada ona ponad 120 milionów stron gazet. W swoich zbiorach sięga od 1609 do chwili obecnej. Baza co sekundę powiększa się o jedną stronę, co oznacza, że miesięcznie przybywa ok. 2,5 miliona stron.

2. Założyciele Heritage Mikrofilm (Dziedzictwo Mikrofilmów) - serwis należący do największej firmy na terenie Ameryki Północnej zajmującej się konserwacją oraz digitalizacją mikrofilmów.

3. Historia Projektu 1999 – założenie, początek działalności 2006 – przyłączenie rekordowej ilości stron do serwera: 2,5 mln. 2008 – uruchomienie wyszukiwania pełno tekstowego dla 909 mln. artykułów

4. Kolekcje NewspaperArchive – serwis jest największą historyczną bazą gazet, która zawiera gazety od 1753 roku do chwili obecnej.


KOLEKCJE SPECJALNE: Martin Luther King, Jr. - Artykuły prasowe na temat Marcina Lutra. Abraham Lincoln - Artykuły prasowe o Abrahamie, jedenym z najbardziej znanych prezydentów w historii Ameryki. Winter Games - Artykuły prasowe na temat Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Titanic - Artykuły prasowe o Titanicu, od jego zatonięcia w kwietniu 1912 roku, które właściwie odzwierciedlają chaos, jaki panował wokół tragedii. Asbestos -artykuły prasowe dotyczące azbestu i jego wydobycia. AIDS – kolekcja artykułów poświęconych tematyce AIDS. Global Warming - artykuły prasowe na temat globalnego ocieplenia, historii klimatu na Ziemi oraz zawierające różne opinie, teorie i odkryć naukowych dotyczące globalnego ocieplenia. Tornado – artykuły prasowe o tornadach: opowiadające o zniszczeniach i dewastacjach dokonywanych przez największe burze świata. Earthquake - Artykuły prasowe na temat trzęsień ziemi, dotyczące trzęsień ziemi, jednych z najbardziej destrukcyjnych i zagrażających życiu katastrof z całego świata. Pearl Harbor - Artykułów prasowych na temat Pearl Harboru

oraz szczegółów jego

zniszczenia podczas Japońskiego 7 grudnia 1941 roku. Kennedy Assassination (Zabójstwo Kannedyego) - Artykuły prasowe na temat zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego opowiadające historię narodu, który popada w smutku, szoku i żałobie. Ronald Reagan - Artykuły prasowe na temat Ronalda Reagana opowiadające historię człowieka, który ucieleśnia amerykański sen. Urodził się jako syn sprzedawcy obuwia w Tampico w stanie Illinois, Ronald Wilson Reagan wstąpił na szczyt władzy i sławy.


Hurricanes – Artykuły prasowe o huraganach opowiadające o poszkodowanych przez niektóre z najpotężniejszych żywiołów Matki Natury. 5. Interfejs Interfejs w języku angielskim. Strona przejrzysta i prosta w obsłudze dla użytkownika. Zostały na niej zamieszczone pomocne informacje w przeszukiwaniu oraz dokładnie opisane możliwe strategie wyszukiwawcze. W zakładce Help zostały zamieszczone odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, głównie dotyczące tego jak wyszukiwać oraz jak korzystać ze strony oraz problemów z obsługą konta. W zakładce tej znajdziemy także: poradnik jak krok po kroku korzystać z poszczególnych możliwości jakie daje nam newspaperARCHIVE.com, adres maila, pod który możemy wysłać pytania o archiwum i konto oraz numer telefonu i adres do korespondencji. SPOSOBY WYSZUKIWANIA: Wyszukiwanie przez słowa kluczowe, wyszukiwanie zaawansowane. Wyszukiwanie można ograniczyć do przeszukiwania tylko pierwszej strony.

http://newspaperarchive.com/advancesearch.aspx dostęp: 15.04.2012


Kwerendy wyszukiwawcze w bazie można ograniczyć według daty: dokładna data (co do dnia), okresu (od roku – do roku), oraz do państwa, stanu, miasta.

http://newspaperarchive.com/advancesearch.aspx dostęp dnia: 15.04.2012

Możemy zastosować także szybszy sposób przeszukiwania bazy – wyszukiwanie szybkie: ludzie, miejsca, wydarzenia.

http://newspaperarchive.com/ dostęp dnia: 15.04.2012


6. Metadane Po wpisaniu odpowiednich kryteriów wyszukiwawczych wyskakują nam strony gazet na nie odpowiadające. Po lewej stronie pojawia się zdjęcie, po którego kliknięciu wyskakuje pełny tekst w wersji PDF, po prawej zaś krótka nota na temat artykułu i podstawowe informacje o nim. Za dostęp do pełnego tekstu większości gazet i artykułów musimy jednak zapłacić wykupując pakiet na czas zależny od naszych potrzeb.

http://newspaperarchive.com/articles/?pci=7&pd=15&py=1912&pm=04&plo=titanic dostęp: 15.04.2012 7. Format Wszystkie dokumenty dostępne są w formacie PDF z dodatkową funkcją powiększenia podczas przeglądania.

http://newspaperarchive.com/daily-herald/1998-01-26/page204?tag=titanic&rtserp=articles/titanic dostęp dnia: 2012-04-15


8. Wykorzystane źródła informacji: http://newspaperarchive.com/ http://www.heritagearchives.org/default.aspx

Ewelina Kamenczak Kraków: 2012-04-15

Zgadzam się na publikacje mojego tekstu w Internecie: tak

NewspaperARCHIVE.com  

NewspaperARCHIVE.com to największa na świecie internetowa baza gazet. Posiada ona ponad 120 milionów stron gazet.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you