Jak přežít ve zdraví – Vít Syrový

Page 1


Pokud ano, měli byste dávat velký pozor na to, co jíte. Důležité je, aby nám nejen chutnalo, ale je třeba dbát na: 1- nutriční hodnota stravy (obsah vitaminů, minerálů atd.) 2- mikrobiologická a chemická čistota 

V současnosti se celkem dbá na hygienické předpisy, ale ve stravě se více vyskytují chemické škodliviny .

Různé jedy se do naší stravy dostávají už při konvenčním pěstování zemědělských plodin.


Veškerá strava v minulých tisíciletích byla v „bio kvalitě“, neboť dříve se neužívala umělá hnojiva ani chemické postřiky či další „výdobytky“ moderní doby. Od kdy se vyrábí a v zemědělství užívají chemické prostředky ? Nejprve se užívala umělá hnojiva (dusíkatá, fosforečná, draselná ad.). Pak začaly chemické závody produkovat syntetické preparáty. Mezi průkopníky patřila firma Monsanto, která už v roce 1929 uvedla na americký trh polychlorované bifenyly (PCB) a další dnes nechvalně známé škodliviny. V 50. letech dvacátého století nabízeli zemědělcům celého světa (též našim) syntetické pesticidy jako „zázračné postřiky“ jež likvidující škůdce. Jejich úspěch, založený na nízké ceně, účinnosti a jednoduché aplikaci, byl drtivý.


        

mají karcinogenní a neurotoxické působení ničí buňky jater a ledvin narušují hormonální systém působí jako teratogeny a poškozují nervovou soustavu způsobují vrozené defekty u novorozenců mohou způsobovat neplodnost u žen zvyšují rizika rakoviny prsu u dětí zvyšují rizika vzniku leukémie způsobují i mnohé další zdravotní problémy

Přesto je každoročně na světě vyrobeno a na zemědělské plodiny aplikováno p řibližně 2,5 mil. tun pesticidů!

Jejich zbytky z ůstávají v takto ošet řených plodinách ! Rozhodně se tedy vyplatí se pokud možno vyhýbat takto přiotráveným potravinám.


JAK MINIMALIZOVAT PŘÍJEM PESTICIDŮ Nákupem čistších surovin, jež byly pěstovány nebo chovány za přijatelnějších podmínek. Největší záruku při nákupu v obchodě máme v tomto ohledu u produktů ekologického zemědělství biopotravin. Značení zemědělské produkce ČR : CZ-BIO-001 Užívaná LOGA biopotravin:Největší podíl chemikálií, obsažených v naší stravě tvoří potravinářské přídatné látky (tzv. éčka). éčka) Přidávají se k kvůli zlepšení vzhledu, chuti, prodloužení trvanlivosti atd. Mezi přídatné látky patří: 1 - látky přirozené: např. vitaminy, přírodní barviva 2 - uměle syntetizované sloučeniny: kupř. umělá barviva, konzervanty Mnohá aditiva patří k rizikovým složkám stravy a některé se zařazují mezi toxické kontaminanty!


Párky, salámy a další nekvalitní uzeniny V jejich složení můžete nalézt: kuřecí separát, vepřovou kůži, škrob, GM sójové produkty, dusitanovou solící směs (E 250), stabilizátory, barviva atd. Na běžné uzeniny by se měla uvalit hamburgerová daň, která má být zavedena u nezdravých potravin s vysokým obsahem tuků, solí, cukrů a éček.Tyto látky výrazně zvyšují rizika civilizačních onemocnění, jež zatěžuji státní rozpočet.

Saláty (pochoutkový, vlašský atd.) a chlebíčky s majonézou V jejich složení můžete nalézt: majonézu (obsahuje stabilizátory, BHA), výrobní salámy, látky zvýrazňující chuť, stabilizátory, barviva a mnoho dalších éček.

Nízkotučné produkty (např. ochucené jogurty s 0,1 % tuku) V jejich složení můžete nalézt: odtučněné mléko,želatinu, umělá sladidla(aspartam, acesulfam, cyklamáty) atd. Rizika: Některá umělá sladidla mohou vyvolat rakovinu močového měchýře atd.


Limonády s umělými příchutěmi V jejich složení můžete nalézt: pitnou vodu, oxid uhličitý, regulátory kyselosti, aromata, sladidla (cyklamát, sacharin, aspartam, acesulfam), konzervanty (sorbáty, benzoáty), barviva (azorubin, žluť SY, indigotin). Možné dopady: umělá barviva vyvolávají hyperaktivitu, alergie atd.

Tavené sýr y V jejich složení můžete nalézt: sýry (nekvalitní), voda, tavící soli atd. Většina z užívaných tavících solí se řadí mezi fosfáty, jejichž nadměrný příjem může mimo jiné způsobovat zhoršené vstřebávání minerálů atd.

Různé cukrovinky a běžné zmrzliny V jejich složení můžete nalézt: cukr, ztužené rostlinné tuky (margariny), zahušťovadla, stabilizátory, aromata, barviva atd. Leckdy u nich bývá ve složení na prvním místě uveden cukr, z čehož vyplývá, že je nejvíce zastoupenou surovinou. Společně s tuky tvoří „kalorickou bombu“.


   

práškové náhrady mléka pro prodejní automaty tavené sýr y, jemné trvanlivé pečivo, cukr. výrobky moučkový cukr, sušené práškové potraviny mastné výrobky, zmrazené rybí filé, margariny

50g 20g 10g 5g

Konzumací 100 g taveného sýra lze docílit „pohnojení“ našeho těla 2 g fosfátů! Průměrný příjem přídatných látek 7 kg potravinářských aditiv ročně! Takto vysoká množství značně zatěžují náš organismus! Některá aditiva jsou povolena jen v nižších množstvích, přesto však škodí!


Co se s nimi v těle děje?

1 - Vazba na krevní hemoglobin, přičemž takto trvale zničené červené krvinky už nemohou přenášet kyslík. Dopady: při vyšším úbytku hemoglobinu se postiženým hůře dýchá, při otravě se mohou až udusit 2 - Reakce s aminy za vzniku karcinogennů - nitrosaminů Častá konzumace uzenin souvisí s vyšším výskytem karcinomu žaludku a střev. Povolená množství dusitanů u většiny uzenin: Dávkování : 150 mg/kg konečného výrobku ( vyhláška č. 4/2008 Sb.)

Pro srovnání – nejvyšší limity pro dusitany v pitné vod ě: Na výstupu z úpravny vody : 0,1 mg/l, na kohoutku: 0,5 mg/l (vyhláška č. 252/2004 Sb.) V balených vodách: přírodní minerální vod a: 0,1 mg/l, pro kojenecké a pramenité vody : 0,02 mg/l (vyhl. č. 275/2004 Sb.)


Celkem je u nás povoleno přes 320 aditiv Jejich počet zatím neustále stoupá, neboť jsou povolována a do nových vyhlášek doplňována další aditiva. Ekonomická hlediska často zcela odsunují do pozadí nejen škodlivé zdravotní dopady, ale i obecné etické hodnoty. Např. byly povoleny přídavky dusitanů do bio-uzenin! Jak se vyznat v přídatných látkách? 1 - Obstarat si literaturu, jež se zabývá touto tématikou 2 - Pořídit si brýle či lupu, abyste dokázali přečíst údaje uvedené na obalu  ve složení hledat buď E s čísly nebo chemické názvy  poté nahlédnout do seznamů aditiv a dešifrovat je  dle výsledků hodnocení se rozhodnout, zda daný produkt koupit, či ho pro jistotu vrátit do regálu.


Špatným nákupem poškozujeme mimo jiné i své zdraví ! Proto bychom měli:  Kontrolovat datum spotřeby a kupovat čerstvé zboží  upřednostňovat BIO produkty nebo nakupovat výpěstky od drobnějších českých pěstitelů, kteří preferují přirozený způsob pěstování.  sledovat složení a vyřadit produkty s rizikovými éčky  celkově dbát na pestrou skladbu jídelníčku. Kvalitní strava, dostatek vhodných nápojů a pohyb na čerstvém vzduchu podporují správné fungování organismu.


Má tvořit základ zdravotní péče! 

Z hlediska každodenní péče bychom se měli snažit předem zamezovat působení škodlivých a patogenních faktorů , jež vyvolávají onemocnění. Udržujme tělo zdravé a dávejme mu takové potraviny a nápoje, jež mu prospívají a které potřebuje.

Preventivní péče má též značný ekonomický přínos. Každá nemoc sebou mimo bolestí a starostí přináší i další nepříjemnosti: kromě nemalých ztrát na platu či ušlém zisku, je třeba započítat i doplňkové náklady na léky či různé potravinové doplňky. Takže zůstaneme-li zdrávi, ušetříme několikanásobně !