Page 1

MUZG. Brudnopis Studencki Aleksandra Kocieniewska Dominika Libera Karolina Nosek Hanna Szarzewicz Aneta Turulska Agnieszka Wiatrowska dr Agnieszka Rosińska prof. UAM dr hab. Błażej Smykowski prof. UAP dr hab. Piotr Tetlak


Spis treści 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

W poprzednim semestrze... Czym jest MUZG? MUZGowa zasada Początki Pierwsze projekty Otrzymanie finansowania Zawieszenie instalacji Pierwsze spotkanie W tym semestrze... Kryzys Drugie spotkanie Trzecie spotkanie Czwarte spotkanie Wyjątkowe owijki Poradnik dobrego animatora


W semestrze (2018/2019) na Animacji Społeczności Lokalnych... Wyzwania: brak zainteresowania studentów bookcrossingiem, niewielkie zaangażowanie studentów w życie uczelni, brak miejsca, które mogliby nazwać własnym. Nasz plan: sprawdzenie czy studenci chętnie będą dzielić się ze sobą rekomendacjami ulubionych książek, myślami, spostrzeżeniami, czy łatwiej będzie dzielić im się myślą, niż realną książką. Nasz cel: stworzenie i podtrzymanie istnienia małej społeczności osób zaangażowanych w dzielenie się ze sobą rekomendacjami, myślami, pomysłami dotyczącymi literatury. Nasza teoria: teoria N. Allen i J. Meyera dotycząca zaangażowania. Badane kryteria: poczucie zobowiązania, lojalność i wierność człowieka wobec społeczności.


5 OSÓB. 1 PROJEKT. NIEZLICZONE GODZINY WSPÓLNEJ ZABAWY.


Czym jest MUZG? Muzg w języku albańskim oznacza zmierzch, który symbolizuje koniec jednego oraz rozpoczęcie czegoś innego, odrodzenie i kontemplację. Instalacja została stworzona przez nas z przezroczystych i lekkich owijek połączonych metalowymi kółkami. Wprowadza swoich użytkowników w świat słowa oraz obrazu.

Brudnopis Studencki na dzień 19.11.2019


MUZGowa zasada od początku polegała na DAWANIU i BRANIU. Obecnie wszyscy uczestnicy spotkań dzielą się z grupą własnymi zasobami - cytatami i myślami, a nawet pożywieniem i napojami. Dzięki temu tworzymy między sobą niezwykłą więź. Wcześniej mieliśmy własne marzenia i pomysły. Teraz mamy własne miejsce. Mamy własne dzieło. Mamy MUZG.


Początki Projekt: Neony na Ogrodach, spotkanie z UAP Dołączyłyśmy do Hanny Szarzewicz, pracując nad projektem dotyczącym labiryntu literatury

Jeden z pierwszych projektów Hani

Zajęcia z ASL - podział ról grupowych


Pasja moli książkowych przerodziła się w projekt pod nazwą MUZG. Brudnopis Studencki

Zajęcia z ASL - 5WHY i diagram Ishikawy


Pierwsze projekty W pierwszym semestrze każda z nas pracowała nad naszym Muzgiem na swój sposób. Hania: kwestie estetyczne i techniczne; Karolina: kontakt z przedstawicielami władz i nie tylko (niezwykły PR-owiec); Agnieszka: projektowanie grafik, reklama projektu; Dominika: kwestie finansowe; Ola: kwestie kreatywne, ostatnie poprawki W drugim semestrze dołączyła do nas Aneta, która zajęła miejsce Hani.

Pierwsza wizualizacja stworzona przez Hanię


Otrzymanie finansowania Ważnym i trudnym momentem dla naszego projektu było stworzenie budżetu, a także ubieganie się o otrzymanie finansowania ze strony Uczelni. Tym większa była nasza radość, gdy wniosek został w pełni zatwierdzony projekt mógł powstać tak, jak go zaplanowałyśmy.

Wizualizacja na zaliczenie zajęć stworzona przez Hanię


Zawieszenie instalacji Dnia 03.06.2019 nasz projekt z kartek papieru zaczął przenosić się do świata rzeczywistego. Zawiesiłyśmy pierwsze owijki i przygotowałyśmy przestrzeń pod pierwsze spotkanie, które miało odbyć się już kolejnego dnia.

Czy Muzg Muug(ł)?

Zawieszenie instrukcji


Pierwsze spotkanie: Książki z dzieciństwa, 04.06.2019r. Chciałyśmy powrócić do naszej pierwszej spotkanej w życiu literatury, czyli książek z dzieciństwa. Nasi Muzgowicze przynieśli ze sobą swoje ukochane bajki. Był Kubuś Puchatek, Mały Książę, Dzieci z Bullerbyn. Odwiedził nas nawet Prodziekan - dr Marcin Poprawski.

Wybieramy cytaty na owijki


Wyszukiwanie cytatów przez uczestników spotkania

Dr Poprawski podziwiający dzieło


W semestrze (2019/2020) na Animacji Społeczności Lokalnych... Wyzwania: niewielka ilość osób, która wzięła udział w poprzednim spotkaniu, mimo wyrażonego na forum zainteresowania; brak poszanowania dla miejsca, które moglibyśmy nazwać własnym (zniszczenie konstrukcji, przesuwanie mebli przy konstrukcji i zasłanianie jej). Nasz plan: sprawdzenie, na ile studenci są związani z miejscem, które zostało stworzone do ich użytku; dowiedzenie się, czego potrzebują, by do niego wracać. Nasz cel: zadbanie o instalację i rozszerzenie projektu dzięki cyklicznym spotkaniom, przeprowadzenie ewaluacji po każdym spotkaniu. Nasza teoria: teoria S. Hobfolla dotycząca zachowania zasobów. Badane kryteria: posiadane zasoby i możliwość dzielenia się nimi.


Kryzys Mimo wielu miłych aspektów tworzenia projektu, pojawiły się także trudności. Część naszych owijek oraz pisaków zniknęła, natomiast instalacja została zniszczona. Nie poddałyśmy się jednak odbudowałyśmy projekt. Naprawę instalacji i możliwość dalszego rozwoju spotkań umożliwiło nam ponowne dofinansowanie ze strony Uczelni. Stan MUZGu na dzień 15.10.2019


Drugie spotkanie: Must read, 19.11.2019 Drugie spotkanie dotyczyło książek, który każdy powinien przeczytać choć raz. Takiej różnorodności nikt się nie spodziewał. Żaden z tytułów się nie powtórzył, dzięki czemu mogliśmy poznać mnóstwo nowych pozycji oraz polecać je sobie wzajemnie. Wybieramy owijki i przeglądamy wyjątkowe książki


Wszyscy uczestnicy spotkania włożyli bardzo dużo pracy w swoje MUZGowe dzieła


Trzecie spotkanie: Opowieści Wigilijne, 10.12.2019 Magia świąt porwała i nas. Nasze grudniowe spotkanie kręciło się wokół książek, filmów i piosenek świątecznych. W tle nie mogło zabraknąć “All I want for Christmas”.

Oprócz cytatów był też sztuczny śnieg do tworzenia świątecznych wzorów


Każdy z nas miał coś do powiedzenia na temat świąt


Czwarte spotkanie: Kamishibai, 14.01.2020 Spotkanie z panią Marią Ratajczak (Stowarzyszenie Zielona Grupa), która przedstawiła uczestnikom historię Kamishibai, czyli japońskiej sztuki opowiadania bajek. Pracując w grupach, mieliśmy okazję stworzyć własne opowieści, by przedstawić je szerszej publiczności.


Zebrało się nas dość sporo

Każdy miał okazję pokazać własną bajkę

Wszyscy pracowali nad opowieścią


MUZG - nasza mała społeczność, którą łączą więzi stworzone przez literaturę… i nie tylko!


Wyjątkowe owijki Muzg jest dziełem edytowalnym. Do użytku każdej osoby dostępne są pisaki, za pomocą których można odnieść się do istniejących już owijek lub zawiesić nowe. Zdarza się, że niektóre z nich się szczególnie wyróżniają.

Kiedy projekt jest wyjątkowy? Gdy poświęcasz swoje spodnie, by coś o nim napisać ;)


Zdjęcie Oli, które przyciągnęło uwagę ponad 4 tysięcy osób

Nawet, jeśli myślisz, że nie masz pomysłu… to i tak go masz!

Mózg robi trach… A MUZG, chociaż zrobił trach, wrócił do formy ;)


Pozdro dla Ciebie, szalony MUZGowiczu… a może MUZGowiczko? ;)

Czytanie jest dobre… na wszystko!


Poradnik dobrego animatora Warto zapisywać wszystkie pomysły, by później sprawdzić, które mogą się urzeczywistnić (bądź marzycielem, ale też krytykiem - realistą) Nie należy obawiać się odmowy zawsze warto pytać

Konsultuj wszystkie swoje spostrzeżenia i pomysły z grupą, nie obawiaj się mówić

Ważny jest kontakt ze specjalistami, np. od specyficznych konstrukcji i słuchanie ich porad Nie myśl o tym, co może się nie udać, zamiast tego ugryź problem od innej strony - niech będzie wyzwaniem

Nie poddawaj się, jeśli coś nie uda się za pierwszym razem wejdź oknem, jeśli nie możesz drzwiami ;)


Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania projektu!

Ola

a k z s ie n g A

Ane ta

D

ka i n i om

Ha nia a

in l o r Ka

Profile for Evanna Shamrock

MUZG. Brudnopis Studencki  

Album przedstawia projekt przygotowany przez studentów UAM oraz UAP.

MUZG. Brudnopis Studencki  

Album przedstawia projekt przygotowany przez studentów UAM oraz UAP.

Advertisement