Page 1

Spendenzentrum Seiersberg & Leoben

04/18

NOVINKY PRE DARCOV PLAZMY

VAŠE DARCOVSTVO SA STANE LIEKOM ZACHRAŇUJÚCIM ŽIVOT

Ďalšie témy:

Zimná depresia Tipy ako prekonať zimnú melanchóliu

Vaše darcovstvo Pacient informuje


VAŠE DARCOVSTVO SA STANE LIEKOM ZACHRAŇUJÚCIM ŽIVOT

Obete nehôd, ťažko chorí pacienti a chronický chorí sú odkázaní na darcov plazmy, pretože krvná plazma nesmie byť umelo produkovaná - a dopyt po plazme sa neustále zvyšuje. Odborníci odhadujú, že dvaja z troch ľudí potrebujú vo svojom živote lieky vyrobené z plazmy. Plazma sa používa k príprave liekov na záchranu života, čo znamená pomoc tisícom ľudí, ktorí sú na tieto lieky celoživotne odkázaní. Plazma sa taktiež denne používa v záchranárskom lekárstve, pri operáciách a liečbe mnohých závažných ochorení.

K najdôležitejším produktom z plazmy patrí: Imunoglobulíny slúžia na liečbu:  Ľudí s vrodeným nedostatkom protilátok a mnohými autoimunitnými ochoreniami. Tieto môžu byť úspešné liečené imunoglobulínovými prípravkami. Infekcií, ktoré ohrozujú život, ako sú tetanus, besnota alebo meningitída spôsobená pohryznutím kliešťami. 

Tehotenské komplikácie z hľadiska nezlučiteľnosti krvných skupín medzi rodičom a dieťaťom (Rhesusová choroba) Prípravok z plazmy zabraňuje rhesus - senzibilizácii matky. 


K najdôležitejším produktom z plazmy patrí: Albumín:

Používa sa pri ťažkých úrazoch, veľkých popáleninách, vyčerpávajúcich rakovinových ochorení a ťažkej strate krvi. Rýchle stabilizuje krvný obeh. Pri núdzovej liečbe zachraňujú koagulačné faktory z plazmy život. Bez nich by veľa obetí nehôd nemal šancu.

Fibrínogén/ fibrínové lepidlo:

Môže sa použiť k liečbe vážnych poranení vnútorných orgánov a k lokálnemu uzavretiu rany pomocou fibrínového lepidla sa dajú v neurochirurgii opäť spojiť i potrhané šľachy a nervové vlákna.

Koagulačné faktory:

Umožňuje ľuďom, ktorí trpia hemofíliou, žiť normálny život. S týmito krvnými koagulačnými proteínmi (napr. Faktor VIII) môže byť hemofilikom umožnení normálny život.


ZIMNÁ DEPRESIA TIPY AKO PREKONAŤ ZIMNÚ MELANCHÓLIU

Zimná depresia začína v jesenných mesiacoch a končí na jar. Počas tejto doby sa postihnutí sťažujú na nedostatok energie a nadmerný smútok. Nedostatok svetla spôsobuje poruchy rytmu spánku a bdenia, čo vedie k poruchám spánku. Nedostatok denného svetla, znížená intenzita svetla v zime spolu s kratšími dňami a poklesy teploty sú považované za spúšťače. Vnútorné hodiny vypadnú z taktu. Tipy, ako prekonať zimné depresie Pohyb: Pohyb na čerstvom vzduchu aktivuje cirkuláciu a popoháňa metabolizmus. Denné svetlo: Každodenná 30 až 60 minútová prechádzka za denného svetla zvyšuje hladinu serotonínu, čo vedie k zlepšeniu nálady. Aktivujte krvný obeh: Studené obehy môžu pomôcť stimulovať obeh, podporovať krvný obeh a posilňovať imunitný systém.

Hurá do vane: Teplá voda uvoľňuje unavené svaly a esenciálne oleje zaháňajú zlú náladu. Stravovanie: Veľmi dobré sú nízko kalorické potraviny, veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Ale i sladkosti obsahujú látky, ktoré zvyšujú náladu. Farby: Oranžové, žlté a červené tóny, odvážne farby robia zázraky. Farby sú pohladením pre dušu.

Kombinácia cvičenia a svetla sú najlepšími antidepresívami počas jesennej a zimnej depresii.


VAŠE DARCOVSTVO PACIENT INFORMUJE

Judith S. pacient

Tak isto ako niekoľko tisíc Rakúšanov trpí Judith S. od narodenia primárnou imunodeficienciou (PID) – v jej prípade Myelokatexisu a syndrómu WHIM. Vzhľadom ku genetickej poruche nie je imunitný systém schopný produkovať dostatočné množstvo protilátok proti patogénom. Iba s imunoglobulínmi môže Judith viesť pomerne normálny život bez veľa hospitalizácií. TO VŠETKO VĎAKA TOMU, ŽE DARUJETE PLAZMU! V 19 mesiacoch bolo zistené, že Judith má príliš málo bielych krviniek. Po mnohých vyšetreniach a ústavných hospitalizáciách bol o rok neskôr diagnostikovaný imunodeficit. U tohto ochorenia sú pacienti akoby zdraví. Pokiaľ, ale niekedy dostanú infekciu, prejaví sa to veľmi výrazne a ochorenie je veľmi závažné. Napríklad z kašľa sa u Judith ihneď vývine silný zápal pľúc. Od troch rokov dostáva infúzie s imunoglobulínom, najskôr každé 4 týždne, neskôr každých 6 týždňov. Kvôli pobytom v nemocnici zmeškala Judith školskú dochádzku. Bola väčšinou tak unavená, že nedohnala domáce úlohy a zameškané učivo. Pred rokom a pol začala dostávať podkožné injekcie,

ktorými boli injektované protilátky pod kožu pomocou infúznej pumpy. To Judith uľahčilo situáciu, pretože sa u nej časom vyvinula averziu na vpichnutie ihly do žily. Všetko sa tým zjednodušilo, od tej doby sa infekcie neobjavujú tak často, a napriek nedostatku imunity môže Judith viesť celkom normálny život bez častých hospitalizácií.


KONTAKT EUROPLASMA GmbH Tanja Schödl Leitung Marketing Alserbachstraße 18 1090 Viedeň Tel.: +43 (0) 1 / 319 53 63 - 39 Fax: +43 (0) 1 / 319 53 63 - 23 E-Mail: t.schoedl@europlasma.at IČO (Firmenbuchnummer): 80279h Registrový súd (Firmenbuchgericht): Obchodný súd (Handelsgericht) Viedeň DIČ: ATU14240105 DVR: 0715093 Člen hospodárskej komory Viedeň, Dolné Rakúsko a Štajersko Odborné sekcie: chemický priemysel, obchod s liečivými prípravkami Kontrolný úrad: Bundesamt für Sicherheit im Gesundheitswesen www.ages.at (Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve) Predmet podnikania vlastníka média: výroba liekov a veľkoobchod s liekmi Bilder: © stock.adobe.com, EUROPLASMA

Spendenzentrum Seiersberg & Leoben

Profile for Europlasma GmbH

EUROPLASMA Newsletter 04/18 SK  

Plasmaspender Newsletter 04/18 Europlasma GmbH

EUROPLASMA Newsletter 04/18 SK  

Plasmaspender Newsletter 04/18 Europlasma GmbH

Advertisement