Aukcni katalog 1 2016

Page 279

268 ŠIMON Tavík František (1877 Praha - 1942 Praha) STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ Barevná litografie na papíře, 32,5 x 39 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole T.F. Šimon. Světoznámý grafik a malíř, studoval u M. Pirnera na AVU v Praze. Prameny jeho tvorby vyvěrají ze secesního uměleckého světonázoru a japonského umění, se kterým se seznámil přímo na ostrovech Země vycházejícího slunce. Jeho zájem o městské náměty vrcholí pak v tvorbě zaměřené na Prahu. V letech 1904 - 1914 se usadil v Paříži, ale jedním dechem je nutno dodat, že po celý život hodně cestoval. Získal mezinárodní uznání, stal se členem nejprestižnějších grafických a malířských spolků v Paříži a Londýně. Byl jedním ze zakladatelů českého spolku grafiků Hollar. V roce 1928 byl jmenován profesorem na nově vytvořené grafické speciálce na AVU. Ve třicátých letech se Šimon, tehdy již světoznámý gra?k a velmistr svého oboru, znovu obrátil k malbě a využíval své zažité štětcové techniky k obrazům letní pohody, a to především při cestách do Itálie a Dalmácie. Tam zachycoval jednak motivy starobylých architektur ve městech Ráb a Cavtat, ale též - i ve vzpomínce na francouzský Onival - pláže s koupajícími se výletnicemi. Zatímco plenérové menší obrázky jsou spíš ryzí malířskou oslavou Nabistů coby dávné mladické inspirace, doma v ateliéru dopracovaná velká plátna zase jistou sociokulturní sondou do civilizačních zvyklostí místa a doby. Autor viz T 2/533, TD 185, V 4/284, TB 31/54, B 9/611, NEČVU 2/824. 8 000 – 12 000 CZK / 308 – 462 € 5 000 CZK / 192 €

269 VRBOVÁ - ŠTEFKOVÁ Miroslava (1909 Žinkovy u Nepomuk 1991 Freudenstadt) BALETKA Olej na kartonu, 24 x 33 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole M. Vrbová. Malířka a portrétistka, studovala na Ukrajinské akademii v Praze na grafické speciálce na AVU u M. Švabinského a později také v Paříži u Mistra F. Kupky na Akademie Beaux de Arts. Od konce 30. let začala vystavovat. Nejprve na IV. Zlínském salonu, později v brněnském pavilonu ALEŠ. Ve čtyřicátých letech přesídlila do Prahy, kde vystavovala v Melantrichu své obrazy na společné téma Paříž. Po skončení 2. světové války ji okouzlil svět baletu. Toto téma malovala s figurantkami z baletního souboru Národního divadla v Praze. Její tvorbu si oblíbil i tehdejší ředitel baletu a pověsil si od ní namalovaný obraz do pracovny. Později byl od samostatné instituce objednán také cyklus monumentálních pláten - olejomaleb Labutí jezero. V r. 1964 emigrovala do SRN, kde rovněž vystavovala, stejně jako v mnoha evropských městech, např. Barcelona, Salzburg, Luzern, Zürich aj. V 70. letech portrétovala členy rodiny prezidenta USA Ronalda Reagana a za svou práci získala osobní poděkování od Bílého domu. Kromě portrétů a baletních výjevů namalovala také oltářní obraz v kostele ve svém rodném městysu. Autor viz T 2/673, TD 211. 7 500 – 10 000 CZK / 288 – 385 € 5 000 CZK / 192 €

262_301_pol_252_294.indd 275

12.2.2016 15:59:22