Page 1

Kredyt samochodowy Kupujesz auto - jak je sfinansować? Sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu jest dużo - kredyt samochodowy, pożyczka gotówkowa, kredyt balonowy, czy pożyczka pod zastaw mieszkania. Który sposób jest optymalny? Który wybrać, by upragnione auto stało się naszą własnością? Pożyczka gotówkowa Najmniej kłopotliwa wydaje się pożyczka gotówkowa. Pieniądze z pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel- np. możemy kupić za nie auto. Nikt nas nie pyta jaki samochód kupujemy, czy będzie nowy, czy używany. Nie musimy wykupywać polisy autocasco, która jest niezbędnym zabezpieczeniem przy kredytach samochodowych. Wadą takiego rozwiązania jest bardzo wysokie oprocentowanie- od 15% w skali roku. Kredyt samochodowy Kredyt samochodowy udzielany jest na zakup konkretnego auta. Jego oprocentowanie jest dużo niższe niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Oferty banków BNP Paribas Fortis czy GetinBanku nie przekraczają 8% w skali roku. Łatwiej jest uzyskać wysoki kredyt samochodowy, ponieważ banki mają dodatkowe zabezpieczenie i są skłonne do pożyczenia większych kwot. Maksymalny czas spłaty kredytu samochodowego to okres 10 lat. Pożyczka hipoteczna Najtańszym sposobem na sfinansowanie samochodu jest pożyczka hipoteczna. Jest oprocentowana niżej niż kredyt samochodowy, spłatę rat można rozłożyć na 10- 20 lat. Pieniądze z niej uzyskane możemy wydać, jak tylko chcemy, więc auto będzie wolne od obciążeń. Kredyt balonowy Jedną z najpopularniejszych form kredytu balonowego jest kredyt 50/50. Oznacza on, że w momencie zakupu wpłacamy 50% wartości samochodu. Pozostałą kwotę musimy dopłacić pod koniec okresu kredytowania, najczęściej po roku. Kredyt balonowy jest korzystnym sposobem na zakup samochodu, ale konieczne jest posiadanie sporej gotówki, by z niego skorzystać. Musimy mieć również pewność, że nie będziemy mieli problemu z zapłaceniem pozostałej kwoty.

Co to jest kredyt samochodowy? Banki w Polsce udzielają kredytów zarówno na zakup samochodów osobowych, jak i przyczep kempingowych, motocykli, motorowerów, skuterów, a nawet łodzi motorowych. Zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest kredytowany przedmiot. Banki stosują zwykle jeden z trzech rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Obowiązkowa jest także cesja praw z polisy AC.

Materiał pochodzi ze strony http://www.comperia.pl Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie http://www.comperia.pl/kredyty_samochodowe


Gdzie zaciągnąć autokredyt? Kredyt samochodowy można zaciągnąć w trzech miejscach: w banku powiązanym z koncernem samochodowym (tzw. banku producenckim,) w banku uniwersalnym i w instytucji wyspecjalizowanej w oferowaniu tego typu kredytów. Bardzo często kredyt samochodowy można zaciągnąć nie odwiedzając banku, a jedynie salon czy komis samochodowy. Większość sprzedawców ma podpisane umowy z bankami i formalności załatwiamy na miejscu, przy zakupie auta.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy? Oferta, którą przedstawiają ci banki, zależy od kilku czynników. Istotne jest, jaką wartość ma auto, ile ma ono lat, na jak długo zaciągasz kredyt i jaki jest twój wkład własny. Im starszy samochód, im dłuższy okres kredytowania, im mniejszy wkład własny, tym wyższe oprocentowanie kredytu. Dlatego przed wyborem kredytu, należy zastanowić się nad optymalnym dla siebie rozwiązaniem. Jaki bank wybrać? Wybierając bank, który sfinansuje zakup twojego samochodu, warto wziąć pod uwagę zarówno bank uniwersalny, jak i powiązany kapitałowo z konkretnym koncernem motoryzacyjnym. Warto zapytać o kredyt samochodowy w banku, w którym mamy rachunek osobisty - być może mają specjalną propozycję dla swoich klientów. Korzystanie z oferty kredytowej zaproponowanej przez dealera upraszcza formalności i ogranicza ilość potrzebnych dokumentów. Często wiąże się z dodatkowymi korzyściami, jak np. kredyt bez odsetek lub opony zimowe gratis. W złotówkach czy w walucie? Z reguły rata kredytu samochodowego w złotówkach jest porównywalna do raty kredytu zaciągniętego w euro czy CHF. Warto jednak rozważyć obie opcję, zwłaszcza, jeśli przewidywane jest umocnienie złotego. W takim przypadku wysokość raty kredytu może znacznie zmaleć. Co będzie zabezpieczeniem kredytu? Do momentu spłaty kredytu w całości, nasz samochód stanowi zabezpieczenie dla banku. Odbiera nam to możliwość dysponowania autem bez zgody banku. Dlatego warto się zastanowić jaki rodzaj zabezpieczenia jest dla nas najkorzystniejszy, zwłaszcza jeśli planujemy w krótkim czasie sprzedać samochód. Banki stosują kombinację pięciu rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe, depozyt karty pojazdu, weksel in blanco, cesja z polisy autocasco. Zastaw rejestrowy Materiał pochodzi ze strony http://www.comperia.pl Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie http://www.comperia.pl/kredyty_samochodowe


Zastaw rejestrowy jest najbardziej uciążliwym sposobem na zabezpieczenie kredytu samochodowego. Zgłaszany jest do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe. Możemy swobodnie dysponować naszym samochodem, ale przy sprzedaży samochodu czekają nas męczące i kosztowne formalności. Po pierwsze, potrzebna jest zgoda banku, później musimy usunąć wpis z rejestru zastawów i dopiero przerejestrować auto w wydziale komunikacji. Przewłaszczenie Przewłaszczenie polega na przeniesieniu własności samochodu na bank. Oznacza to, że właścicielem (przeniesienie całkowite) lub współwłaścicielem (przeniesienie częściowe) naszego auta staje się bank. Po spłacie kredytu bank przenosi własność samochodu z powrotem na nas. Przez czas trwania kredytu możemy korzystać z naszego samochodu z sposób określony w umowie. Depozyt karty pojazdu W tym przypadku Karta Pojazdu jest zdeponowana w banku, co uniemożliwia nam sprzedanie samochodu. Zwrot karty następuje w momencie, w którym spłacimy ostatnią ratę kredytu. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla nas, gdyż nie wiąże się z dodatkowymi opłatami przy przerejestrowywaniu auta.

Oprocentowanie Oprocentowanie kredytu samochodowego zależy od kilku czynników: rodzaju kredytowanego pojazdu, od tego czy jest nowy czy używany, okresu kredytowania, waluty kredytu, rodzaju tego oprocentowania (stałe lub zmienne), klienta (nowy lub stały) Okres kredytowania Standardowy okres kredytowania auta, jaki proponują banki to 5-8 lat w przypadku samochodów nowych i 5-6 lat w przypadku aut używanych. W wielu bankach oprocentowanie kredytu samochodowego nie jest zależne od okresu kredytowania. Kiedy podejmiesz już decyzję co do wyboru oferty, przyjrzyj się wszelkim dodatkowym warunkom, którymi jest ona obwarowana. Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem kredytu np. od utraty pracy lub nad możliwością spłaty kredytu przed końcem okresu kredytowania bez odsetek. Dodatkowe ubezpieczenia Coraz częściej, przy zawieraniu umów o kredyt samochodowy, banki proponują nam dodatkowe ubezpieczenia – na życie, od utraty pracy czy od trwałej niezdolności do pracy. Powyższe ubezpieczenia dla banku są dodatkowym zabezpieczeniem spłaty kredytu, a dla nas są dodatkowym kosztem. Część banków proponuje dodatkowe ubezpieczenia jako opcję, inne traktują je jako wymóg. Kiedy potrzebny wkład własny?

Materiał pochodzi ze strony http://www.comperia.pl Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie http://www.comperia.pl/kredyty_samochodowe


Przy zakupie pojazdu używanego, musimy liczyć się z koniecznością posiadania własnego kapitału. Z reguły banki wymagają wpłaty 30% ceny zakupu auta. W niektórych bankach wysokość wkładu własnego jest zależna od rodzaju pojazdu, który kupujemy. Wkład własny będzie konieczny, jeśli przy zakupie auta będziemy chcieli skorzystać z procedury uproszczonej. W tym przypadku zamiast zaświadczenia o dochodach, przedstawiamy oświadczenie, ale wymogiem jest zainwestowanie swoich pieniędzy.

Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy? Leasing kojarzy nam się z formą finansowania właściwą dla przedsiębiorstw, tymczasem leasingobiorca wcale nie musi być przedsiębiorcą. Każdy z nas może ubiegać się o leasing konsumencki na zakup auta. Co prawda, jako osoby prywatne, nie będziemy mieli możliwości dokonywać odpisów amortyzacyjnych, wliczać rat leasingowych w koszty uzyskania przychodów czy też odliczać podatku VAT. Nie mamy jednak takich opcji również w przypadku kredytu samochodowego. Może się jednak okazać, że przy wyborze leasingu i tak oszczędzimy pieniądze, ponieważ firmy leasingowe mają spore zniżki u dealerów oraz u ubezpieczycieli, dzięki czemu nasze wymarzone auto będzie tańsze. Leasing konsumencki jest dużo wygodniejszy niż kredyt, jeśli chodzi o procedury i niezbędne formalności. Do tego, aby otrzymać nowy samochód w leasing prywatny wystarczą dwa dokumenty tożsamości oraz zaświadczenie (przy wysokim wkładzie własnym wystarczy nawet oświadczenie) o osiąganych dochodach. Minusem leasingu konsumenckiego są zapisy w umowie, które mówią, że w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, leasingodawca nie zwraca opłat i wpłaconych już rat leasingowych. I mimo że to my płacimy składki ubezpieczeniowe, to faktycznym ubezpieczycielem jest firma leasingowa i to ona otrzymuje odszkodowanie za skradzione lub zniszczone auto.

Materiał pochodzi ze strony http://www.comperia.pl Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie http://www.comperia.pl/kredyty_samochodowe

Kredyt samochodowy  
Kredyt samochodowy  

W ebooku zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje odnośnie zaciągania kredytów samochodowych

Advertisement