Page 24

Avastus

Tekst ja pildid KAUPO KIKKAS

Surnute koobas Põhja-Peruu rohtunud radadele jõuab võrreldes kuulsate maamärkide Machu Picchu või Titicaca järvega vaid mõni turist. Siinsed peidetud aarded pole aga sugugi vähem põnevad – tihti otse vastupidi. Hästi varjatud paigad on veel korralikult läbi uurimata ja saladused avastamata. Siin võib veel juhtuda, et leiad ja näed asju, mis mujal maailmas on ammu muuseumikappides.

24

C

hachapoya’d olid inkade- ja konkistaeelne kõrgkultuur, kelle õitseng tänase Põhja-Peruu aladel jäi orienteerivalt aastatesse 900–1400. Selle uhke rahva alguspäevist pole meil peale suure salapära õigupoolest midagi teada. Küll aga on üsna täpselt teada nende lõpp – 1475 õnnestus inkade impeeriumil Tupac Inca Yupanqui juhtimisel chachapoya’d lõplikult alistada. Aga ega sellest suurt rõõmu kellelegi sündinud, kuna Pizarro oli kohe-kohe Hispaaniast teele asumas, et enamik Lõuna-Ameerika põlisasukatest maha tappa.

CHACHAPOYA’DE SALAPÄRA hakkab pihta

juba legendidest nende välimuse kohta – pikad, sinisilmsed, heleda nahaga pilveinimesed, nagu inkad neid kutsusid. Seega täielik vastand anastajatele, kes olid lühikesed, jõulised ja tumeda nahaga. Ühtlasi on ka sisuliselt välistatud, et chachapoya’de esivanemad saaksid pärineda Aasiast nagu inkadel ja enamikul teistel Ameerika põlisasukatel. Surmakultus oli chachapoya’de kultuuri äärmiselt oluline osa ja see võib olla teadlastele viimane võti, et pisutki enam selle rahva kohta aimu saada. Arvatakse, et tänaseks on teada vaid 5%

Estraveller 4 2013  

Eesti reisiajakiri

Estraveller 4 2013  

Eesti reisiajakiri

Advertisement