__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 4

koolibri Ilmunud Loomine Dino Buzatti tõlkinud Anne Kalling illustreerinud Gerda Märtens 48 lk kõva köide

Dino Buzzati on hinnatavamaid itaalia kirjanikke, kelle loomingus põimub realism sürrealismiga ja fantastika muinasjutulisusega. Esimesest Moosese raamatust teada-tuntud loomislugu on tema jutuloomingu kõnekas näide. Autori vaimukat tõlgendust vahendab tõlkijana Anne Kalling ja üllatavat lähenemist ilmestavad Gerda Märtensi kütkestavad ja omakorda mitmekihilist tõlgendust lubavad illustratsioonid. Sisuga heas kooskõlas kujundusefektid aitavad edasi anda Buzzati stiili eripära ja on visuaalselt nauditavad. Uhke, kinkimiseks sobiliku raamatu järelsõna on kirjutanud Goffredo Fofi.

Lumememm on linnapea Riina Lamp 48 lk kõva köide

Riina Lambi tore talveraamat pakub mõtteainet ja lõbusat lugemist kogu perele ning võib kiirel jõuluajal päästa ka kõige hullemast kroonilisest salmipuudusest. Luulekogu seitse tsüklit pakuvad kireva paleti, mille ühes servas võiks olla humoorikas „/Estonian-English/ jõulu-/song/“ ja teises siiralt südamlik „Aasta viimaste õhtute ilu“. Tõlgenduse teise kihi ja raamatu kui terviku loovad Margit Saluste teravmeelsed üle kahe lehe ulatuvad pildid.

Enter night. Metallica biograafia Mick Wall tõlkinud Mari-Ly Tiitsmaa 544 lk kõva köide

Käesoleva biograafia näol on tegemist esimese nii põhjaliku, sügavuti mineva ning ammendava ülevaatega. Autor käsitleb Cliff Burtoni lühikeseks jäänud karjääri Metallica bassimängijana ja tema kustumatut jälge kogu bändi tegevusele ning kirjeldab endiste ja praeguste bändiliikmete Lars Ulrichi, James Hetfieldi, Kirk Hammetti ja Rob Trujillo teed heavy metal’i ja Metallica juurde. Ta lahkab nende omavahelisi suhteid ja kogu bändi keerulist loomeprotsessi. Faktitihedat raamatut elavdavad rohked meenutused ja mõtisklused intervjuudest bändiliikmete endi ja paljude Metallica tegevusega seotud inimestega.

Magusa une jutud. Pildirohke öökapiraamat autorite kollektiiv tõlkinud Riina Turi 140 lk, kõva köide

Kui uneaeg on käes, pea padjal ja kaisukaru kaisus, on aeg lugeda „Magusa une jutte”. Une eel saad seigelda koos Pikatüve Padriku elanike karu ja hiirega, Tulikamäe tillukese jänkuga, ookeanis elava vaalaperega, dinosaurus Sauru, krokodill Naksi, Kevini õe Hanna salapärase teelauaseltskonna, maatüdruk Marta ja tema lamba Määsi ning paljude teistega. Igas selle raamatu loos on ka mõni õpetusiva. Näiteks saame teada, miks tuleks andestada sõbrale tema väikesed vead, milline on maailma põnevaim kingitus, mis kasu võib olla ilusast lauluhäälest ja kus tuleb maailma kõige magusam uni. Lugusid ilmestavad ning aitavad nautida vahvad pildid.

WWW.KOOLIBRI.EE

Nr 7 (105) 23. november 2016

Maailma ajalugu ekspertidelt VLADIMIR SAZONOV assürioloog, tõlkija

„M

aailma ajaloo” kolmas köide on pühendatud Aasia, Aafrika ja Ameerika poliitilisele ajaloole. Tegemist on kõrgel tasemel kirjutatud üldise, hariva ja ülevaatliku populaarteadusliku maailmaajaloo käsitlusega. Taolise teose järele oli vajadus olemas juba ammu.

PÕHJALIK JA SELGITAV Selle raamatu autorid on Eesti tuntuimad orientalistid ja ajaloolased, oma valdkonna parimad eksperdid, s.h meie hulgast juba lahkunud ka mujal maailmas tunnustatud orientalist Linnart Mäll (1938–2010), kelle sulest on ilmunud hulgaliselt tõlkeid ida keeltest. Teised autorid on TÜ orientalistika keskuse juhataja dotsent Märt Läänemets, TÜ vanaaja ajaloo dotsent Mait Kõiv ja islamiuurija ning arabist Üllar Peterson, kes on avaldanud kirjutisi islamimaade kultuurist ja ajaloost. Pole kahtlust, et raamat väärib kiitmist ja äramärkimist. Lugedes jätab see väga soliidse mulje ning hea on tõdeda, et seda oli meeldiv lugeda, kuna see on kirjutatud ladusas keeles. See võib olla abiks nii gümnasistile kui ka üliõpilasele. Sellest on kindlasti kasu ka tavalugejale, kes tunneb huvi maailma ajaloo vastu. Mitmed olulised sündmused ja faktid on lahti seletatud, samas pole lugejat üle koormatud liigsete detailidega. Faktivigu selles raamatus peaaegu ei esine ja on näha, et raamatu kallal on kaua ja põhjalikult tööd tehtud. SILMA JÄÄB EUROOPAKESKNE KÄSITLUS Siiski ei saa mööda vaadata mõningatest puudustest. Kui võrrelda I ja II köidet III köitega, siis pole käsitletud teemad päris õiges proportsioonis. Euroopa ajaloole on pööratud tähelepanu kordades rohkem kui näiteks Aasiale või Aafrikale ning seetõttu jääb „Maailma ajalugu” (kui vaadata kõiki kolme ilmunud köidet ühtse tervikuna) liiga euroopakeskseks. Ka „Maailma ajaloo” kolmandas köites endas pole kõik päris proportsionaalne. Näiteks kui islamimaailmale on pühendatud ligi 160 lk (lk 10– 169), siis ülejäänud Aasiale (Lõuna-, Ida- ja Sise-Aasia) on pühendatud isegi vähem – kokku alla 100 lehekülje (lk 171–266). Ometi on Aasia alati ja kordades ületanud tervet Lähis-Ida piirkonda nii territoriaalses kui ka demograafilises mõttes, seal arenesid Hiina ja India kõrgtsivilisatsioonid, aga ka mitmed teised piirkonnad. Hiinast ja Indiast võiks raamatus olla rohkem kui näiteks islamimaailmast, sest Hiina ja India on maailma ajaloos mänginud tohutut rolli, nad pole mingid õhtumaade perifeeriad. KOMPAKTNE ÜLEVAADE AMEERIKA KÕRGKULTUURIDE ARENGUST Tervele Aafrika mandrile on pühendatud veelgi vähem – ainult 18 lehekülge (lk 293–311), mis on siinkirjutaja arvates üllatavalt vähe, rääkimata juba Ameerika muistsetest tsivilisatsioonidest (lk 268–292), millest ka pole eriti palju kirjutatud. Kuigi siinkohal tahaksin ära märkida, et vaatamata Aafrika ja Ameerika peatükkide nappusele on

4

Ilmunud Heegeldatud lumehelbed. Härmalõngast mustrid Eva Mitreikina 112 lk, kõva köide

Sellesse raamatusse on kogutud 76 täiesti erinevat lumehelvest 45 põhimustri variatsioonina. Mustrid on välja toodud graafiliselt, koos selgituste ja õpetustega ning tänu eri värviga näidatud ridadele väga hõlpsasti loetavad. Lumehelbed on alustamiseks ideaalsed, sest need on nii väikesed ja saavad kiiresti valmis. Nende hulgas on nii imelihtsaid kui ka sedavõrd keerulisi, et pakuvad isegi käsitööõpetajale midagi uut.

Kristallide maailm. Looduslikud tervendajad ja energiaallikad Philip Permutt tõlkinud Katrin Remlov 144 lk, pehme köide

Kristalliteraapiat on juba iidsest ajast kasutatud leebe holistilise tervendamisviisina. Kasutades ja võimendades kristallide ainulaadseid omadusi tasakaalustate oma keha, kodu ja töökoha energiavälja ning saavutate heaolu. Teatmik tutvustab lähemalt 250 kristalli, lisaks on soovitused enam kui 250 levinud haigusseisundi leevendamiseks koos ülevaatega parimatest tervendamisviisidest. nende peatükkide autoril Mait Kõivul õnnestunud anda väga hea ja kompaktne ülevaade Ameerika kõrgkultuuride arengutest ja nende hävingust. Ka Aafrika rahvaste ja riikide osas on Mait Kõiv andnud üpris lakoonilise, samas väga konkreetse ning hea ülevaate alates tsivilisatsiooni lätetest Aafrika mandril kuni Aafrika erinevate piirkondade arengu ülevaateni. Kuid tulevikus, kui keegi peaks kavandama „Maailma ajaloo” kordustrükki, siis tasuks kaaluda nende peatükkide täiendamist, mis puudutavad Aafrikat ja Ameerikat, aga ka Indiat ja Hiinat.

LÄHIS-IDA JA ISLAMI TEEMAD ON PÕHJALIKULT KAETUD Raamatut alustav Lähis-Ida ja islami käsitlus on tugev nagu ka ülejäänud raamatu osad. See on igati põhjalik ning kahtlemata on see raamatu kõige pikem osa, mis andis autorile võimaluse laiemaks mänguruumiks. Üllar Petersonil õnnestus tõesti hästi katta islamimaailma olulisemad ajalooperioodid ning olulised regioonid alates islami sünnieelsest ajast kuni praktiliselt 20. sajandini välja. Väga hästi on õnnestunud ka islamikogukonna loomise kirjeldus (lk 28– 34) ning islamiriigi loomine (lk 34– 42), kuna autor on selle valdkonna ekspert. Lähis-Ida kõige vanemat ajalugu puudutavas osas esineb ka mõningaid pisemaid ebatäpsusi, eelkõige just selles osas, mis puudutab islamieelset ajastut. Näiteks kirjutab autor (lk 12): „7. sajandiks olid välja surnud III–I aastatuhandel e.m.a. praeguse Iraagi aladel kõneldud semiidi keelte idarühma kuulunud akadi keel ning selle dialektid, assüüria ja babüloonia keel...”. Autor võiks selgemini tuua välja akadi keele väljasuremise aja, sest kõnekeelena suri akadi keel välja juba viimastel eelkristlikel sajanditel, kuigi viimased teadaolevad tekstid akadi keeles koostati veel preestrite poolt Babüloonias I–II sajandil pKr. Üllar Peterson kirjutab mitte ainult araabia maailmast, vaid ka mongolite tulekust Lähis-Itta, sõjakast vallutajast Timurist, Iraani ajaloost keskajal ja uusajal, Türgi ehk Osmanite impeeriumi tekkest, kujunemisest ja allakäigust

ning veel paljust muust olulisest. Kokkuvõttes on see raamatu osa hästi üles ehitatud. Mis puudutab aga Lõuna-, Ida- ja Sise-Aasia maid käsitlevat peatükki, mille autorid on Märt Läänemets ja Linnart Mäll, siis siinkirjutaja arvates on tegemist väga asjatundlikult koostatud materjaliga. India peatükk, mis pärineb Linnart Mälli sulest, on kirjutatud meisterlikult, lahti on seletatud kõik olulisemad Indiaga seotud mõisted ja sündmused, poliitilise ajaloo kõrval on pööratud tähelepanu ka religioonile ning kultuuriloole. Hiina peatüki autor on tuntud orientalist Märt Läänemets ja see annab väga hea ülevaate Hiina ajaloost alates eelajaloost, mil Hiina aladel esmakordselt tekkis inimasustus, kuni Qingi keisririigini. Samas on Koreale ja Jaapanile raamatus jäetud vähe ruumi, kuigi mõlemad vääriksid kahtlemata rohkemat tähelepanu, nagu seda on pälvinud näiteks Tiibet. Indoneesia, Vietnam, Tai ja Mongoolia pole antud raamatus üldse kajastamist leidnud, millest on väga kahju. Koguteoses puudub kasutatud kirjanduse nimekiri. Kuigi sellises ülevaatlikus teoses pole viitamine kohustuslik, võiks raamatu lõpuks siiski olla nimekiri olulisematest teostest ja allikatest, millele autorid oma peatükkide kirjutamisel tuginesid. Vaatamata nimetatud märkustele on raamat õnnestunud, ja kuigi raamatu erinevate osade puhul on märgata autorite erinevat stiili, siis ei tohiks see lugejat häirida. Lõppkokkuvõttes toetab ka õnnestunult valitud ning hästi vormistatud illustreeriv materjal raamatus esitatud informatsiooni paremat mõistmist.

Maailma ajalugu III Mait Kõiv, Märt Läänemets, Linnart Mäll, Üllar Peterson 328 lk kõva köide

Talvesmuutid. Karged ja kuumad Eliq Maranik 144 lk, pehme köide

Talviste vürtsidega puuviljased joogid ning taimetee põhjal valmistatud soojad smuutid muudavad talveõhtud mõnusalt hubasteks, ühtlasi sisaldades vajalikke mineraal- ja kiudaineid ning vitamiine. Smuutiekspert Eliq Maranik jagab 50 maitsva retsepti kõrval kasulikke nõuandeid, kuidas smuutisid valmistada ning tasakaalustatult toituda. Eesti päritolu kokaraamatute autori, fotograafi ja kujundaja Eliq Maraniki on raamatuid on tõlgitud 12 keelde.

Imelised jõululood autorite kollektiiv tõlkinud Kätlin Alasepp, Ilme Rääk 192 lk, kõva köide

Jõulud on imeline aeg, mil kõigi südames pesitseb millegi erilise ootus. Kõikjal leiab aset nii palju imepärast ja toredat. Sellest kaunite illustratsioonidega raamatust leiad kaheksa jõululugu ja mitmeid vanu häid jõululaule. Saame teada, kuidas jõuluvana viimase hetke tegemised jäävad põhjapõder Rudolfi teha ja mis siis juhtub, kuidas kuningatütar Roosi õpib tundma tõelise kingituse väärtust, kuidas kohmakas päkapikk Klaus endale viimaks õige töö leiab, kuidas torisevast härra Oravast saab äkitselt seltskonna hing ja muud põnevat.

Koolikatseteks valmis! Cathlin Tohver 80 lk, pehme köide

Kui olete oma lapsele valinud kooli, kuhu sissesaamiseks tuleb teha katsed, siis sellest raamatust leiate seda tüüpi ja sellise raskusastmega ülesanded, millega lapsed katsetel hakkama peavad saama. Nende lahendamine õpetab last töökäske mõistma, arendab ülesannete lahendamise oskust ja jälgima detaile. Ja mis kõige tähtsam, annab lapsele enesekindlust!

Profile for Kaidi Urmet

Ajaleht Raamat nr 105 (november 2016)  

Ajaleht Raamat nr 105 (november 2016)  

Profile for estbook
Advertisement