Page 5

NR.3 (92) 23. aprill 2015

entsüklopeedia

uudised

TEA entsüklopeedia 12. köide on kauplustes saadaval ja selle kättetoimetamine tellijatele alanud. Entsüklopeedia 12. köide sisaldab märksõnu vahemikus Kuuda–Liibüa. TEA e-Entsüklopeediat www.ents.ee oleme oluliselt uuendanud, seal on kättesaadav kogu 1.–12. köite materjal ning tuhandeid artikleid ka järgnevatest köidetest. TEA e-Entsüklopeedias on hetkel juba 36 053 artiklit.

ilmunud Linnud. Kuidas ära tunda 50 linnuliiki 56 lk kõva köide

Uue põneva sarja „Looduse TOP 50” avaraamat „Linnud. Kuidas ära tunda 50 linnuliiki” tutvustab meile viitkümmet levinumat linnuliiki. Iga liiki kirjeldavad lihtsate selgitustega värvilised illustratsioonid ja oluline faktimaterjal – linnu suurus, tiibade siruulatus, teaduslik nimetus, iseloomulik häälitsus ja kurna suurus. Teavet saab liigi välimuse, rände ja talvitamise kohta. Saame teada, millised liigid külastavad inimese ülespandud toidumaju, soovitusi, kuidas linde oma aeda meelitada ning põnevat ja vähetuntud infot. Kas sina tead, kes on Läti rahvuslind? Raamatu lõpus seletatakse lahti linde puudutavad olulisemad mõisted.

Koerad. Kuidas ära tunda 50 koeratõugu 56 lk kõva köide

„Koerad. Kuidas ära tunda 50 koeratõugu” tutvustab meile viitkümmet levinumat koeratõugu. Iga tõugu kirjeldavad lihtsate selgitustega värvilised illustratsioonid ja oluline faktimaterjal – turjakõrgus, värvus, loomus ja eripära. Lisatud on ka põnevat ja vähetuntud infot. Kas sina tead, et enamik dalmaatsia koerte kutsikaid on sündides valged ja tõule iseloomulikud täpid ilmuvad alles nädalate pärast? Raamatu lõpus seletatakse lahti koeri puudutavad olulisemad mõisted.

Kassid. Kuidas ära tunda 50 kassitõugu 56 lk kõva köide

„Kassid. Kuidas ära tunda 50 kassitõugu” tutvustab meile viitkümmet levinumat kassitõugu. Iga tõugu kirjeldavad lihtsate selgitustega värvilised illustratsioonid ja oluline faktimaterjal – päritolu, eripära ja iseloom. Kassitõugude iseloomustamisel on ära toodud kasside pea, saba, kõrvade ja silmade kuju, samuti teised olulised tunnused nagu keha kuju ja suurus, karvastiku värvus, muster ja selle pikkus ning silmade värv. Kas sina tead, et mani kassidel puudub saba? Raamatu lõpus seletatakse lahti kasse puudutavad olulisemad mõisted.

WWW.TEA.EE

Muinasjututegelased kõverpeeglis Kirjanik Urve Tinnurit usutleb Silva Tomingas

V

iimastel aastatel oled üllatanud väiksemaid ja suuremaid lapsi kohe üsna mitme fantaasiarikka raamatuga, nii et neist saaks kokku juba pisikese raamatukogu, kus oleks värviliste kaante vahel kirev galerii tegelasi, keda enne pole kuuldud-nähtud. Siia mahuvad Pahupidi küla põikpead, draakon Tõnn ja vares Vilma, julge mereröövel oma kaaskonnaga, laisk nõudepesumasin, päkapikk Jäsper ja veel suur hulk teisi temataolisi (mõistagi – koos Jõuluvanaga). Äsja ilmunud värsslood, mis lähtuvad tuntud muinasjututegelastest, on aga üks ootamatu käänak Sinu loomingus. Mis on olnud selle ajendiks? Ausalt öeldes on üllatav kohata tänapäeval – ja pealegi värsivormis! – Lumekuningannat, Saabastega Kassi, Okasroosikest, Lumivalgekest, Inetut Pardipoega ja paljusid teisi laste lemmikuid: Lumekuninganna märkas lehes reisikuulutust, mõtles: „Igaüks ju vajab vahel pisut tuulutust.” Kaksteist lumemeest ta palkas valvama jäälossi saale, pakkis kohvri ja siis lendas puhkama Egiptimaale… „Minu vanemale lapselapsele, 4-aastasele Tristanile meeldib mõnikord kehastuda Saabastega Kassiks. Vanaema põllest saab suurepärase keebi, jalga emme kõrge kontsaga saapad, kübar pähe, mõõk vööle – ja Saabastega Kass ongi valmis. Säärases veidras varustuses vaatab ta multikaid, sõidab jalgrattaga ja teeb kõiki oma vahvaid poisitempe. Teda vaadates turgatas mulle ühel päeval pähe mõte, et miks mitte tuua vanad ja tuntud muinasjututegelased kaugest ajast tänapäeva, muuta nad pisut kreisiks, lisada nende tegemistele moekat joont, näidata neid hoopis teise nurga alt:

„Et anda muinasjuttudele rohkem särtsu ja värvi, otsustasin kirjutada lood hoogsas värsivormis. See oli natuke raske, aga väga lõbus ja nauditav töö. Lisaks lustlikule pahupidi ja tagurpidi tegevustikule tuli leida soravad riimid ja voolav rütm. Kui raamatutäis värssmuinasjutte sai valmis, oli mul nii suur vunk sees, et ma ei saanud enne pidama, kui olin kirjutanud raamatule ka järje, sest toredaid asju võib ju alati olla rohkem kui üks.”

FOTO MARIANNE LOORENTS

5

Kirjanik oma pisikese muusaga.

Lumivalgeke end tundis pisut kaitsetuna, kaitseväkke teenima läks vabatahtlikuna. Ohvitseriks sai ta varsti, suvel ja ka talvel pöialpoisse kamandas ta, hüüdes: „Joondu! Valvel!” Niisugune fantaasiamäng tõotas lõbusat ja omanäolist tulemust. Arvan, et seesugune lähenemine äratab lastes, kellele mitmeid kordi etteloetud muinasjutud juba pähe on kulunud, uut huvi ja kingib neile toreda üllatuse. Värske oleku ja teistmoodi käitumislaadi said algul maailma tuntuimate muinasjuttude kangelased.” Kuna Sa juba kõik niigi pea peale pöörasid, kas oli vaja täieliku uperpalli jaoks minna veel ka värsivormile?

Ja selle hooga jõudsid ka eesti muinasjuttudeni ning uus käsikiri on juba toimetuses, kuigi „Lumekuninganna” trükk on alles soe? „Tahtsin kõikidele oma lapsepõlve lemmiktegelastele uue elu kinkida ja nii see läks: Vanapagan, kes enda taga sulges põrguväravad, tõstis silmad taeva poole: „Oo, kuis tähed säravad!” Kui sündis mu esimene lapselaps, kirjutasin talle igal kuul kuni tema aastaseks saamiseni ühe muinasjutu. Nüüd on maailmas olemas ka pisike Emma Portia ja kogu mu looming ongi pühendatud mu lapselastele. Nad on tõelised inspiratsiooniallikad ja kõige ausamad arvustajad. Suurim tänu on mulle aga väikeste lugejate säravad silmad ja rõõmus naer.”

Lumekuninganna märkas lehes... Urve Tinnuri sari „Lapse oma raamatukogu” kunstnik Kaie Lilleorg 24 lk kõva köide

K

DOKTOR ADIK LEVIN: „Arvatakse, et ligi 30% inimestest tekib piimajoomisel probleem. Inimese sündides käivitub tema seedetraktis laktaasi sünteesiv mehhanism, mis aitab seedida piimasuhkrut. Kui laps enam rinnapiima ei saa, siis ei vaja organism seda mehhanismi enam ja laktoosi süntees väheneb automaatselt. Olen näinud palju liigeste- ja veresoonkonna-

haigustega, samuti seedimisprobleemidega inimesi, kes on saanud abi oma menüüst piimatoodete ärajätmisest. Gluteen on teraviljavalk, mida leidub looduslikult nisus, odras ja rukkis, vahel ka kaeras. See tähendab aga, et gluteenitalumatuse käes kannatav inimene peab loobuma kookidest, leibadest, küpsistest, pastast, õllest ja vorstikestest – peaaegu kõigest, mis maitsemeeltele vähegi erutav tundub. Gluteenitalumatus tuleb ilmsiks täiesti juhuslikult. Eriti huvitav on jälgida seda tippsportlaste puhul. Näiteks maailmakuulus tennisist Novak Djokovic mainib ühes intervjuus, et kui ta läks üle gluteenivabale toidule, hakkasid tema tulemused kiiresti paranema. Tippsportlaste saavutuste paranemine näitab ilmekalt gluteenivaba dieedi posiitivset mõju. Tavainimesel on tihti raske aru saada, kas tal on gluteenitalumatus või mitte. Sageli selgub siiski, et kui inimene, kes tunneb end halvasti, hoidub rafineeritud nisujahust toodete söömisest, märkab ta mõne aja pärast oma seisundi paranemist. Minu sügav veendumus on, et inimene peaks proovima uusi ja põnevaid toi-

ilmunud Kajakapapa Ferdinand Orianne Lallemand 32 lk kõva köide

„Kajakapapa Ferdinand” on uus kaunite piltidega raamat sarjast „Loomalood lastele”, mis räägib lihtsas ja südamlikus keeles loo vastastikusest armastusest. Merikilpkonn Amalia on tulnud kaugelt, et muneda oma munad rannaliiva. Aga Amalia teab hästi, et tema lapsukesi varitsevad paljud ohud. Õnneks on olemas merikajakas Ferdinand, kes neid valvab. Kas merikajakal õnnestub kilpkonnapojad elusalt ja tervelt mereni viia?

Suur unistus Matthias Jonathan Vaino 24 lk, kõva köide

See on raamat väikese tõugu ja tema sõprade kasvamise loost ja suurest unistusest – soovist lennata! „Suur unistus” veenab väikest lugejat, et unistuste jõud on suur. Tuleb ainult üles leida need unistused, mis on sinu tõelised südamesoovid. Vahel tuleb olla valmis oma unistuste täitumise nimel tööd tegema, teinekord piisab vaid tugevast soovist. Kuid pea alati meeles – vahel täituvad meie unistused ootamatul moel.

Tagalaane valitsejad Eet Tuule 152 lk, kõva köide

„Tagalaane valitsejad” pakub noorele lugejale põnevat lugemist Eesti metsades elavate loomade ja lindude elust. „Teravkihva poegadel oli täitumas kolmas elukuu ning endised trullakad kobakäpad olid juba päris liikuvad ja osavad sellid.” Kelle poegadest autor jutustab? Mida aga tähendab kohtumine inimesega loomale ja linnule? Kes on sõber? Kes on vaenlane? Autor õpetab jälgima loodust ja elu looduses, mõistma ja hoidma igaühe õigust elule.

Eesti-vene sõnastik Silvi-Aire Villo 2., täiendatud trükk 232 lk, kõva köide

Tark toitumine toob tervise! aks uut tervisliku toidu kokaraamatut – „Eesti gluteeni- või laktoosivabad toidud” ning „Eesti gluteeni- ja laktoosivabad toidud” – on Eesti ametikoolide toiduasjatundjate koostatud käepärased teejuhid, mis aitavad menüü ja ostukorvi planeerimisel ka peresid, kus on probleeme toidutalumatusega. Ülitundlikkuse põhjuseks on tavaliselt mõne toiduaine seedimiseks vajaliku ensüümi puudumine. Valmistades toite nende raamatute retseptide järgi, on ka gluteeni- või laktoositalumatusega inimestel võimalik oma toidusedelit oluliselt rikastada ja nautida erinevaid eelroogasid, suppe, põhiroogasid, magustoite, küpsetisi ja jooke.

TEA

duaineid, pidades meeles, et on oluline mõista, millised toidud just talle ja tema pereliikmetele sobivad ja millised mitte.”

Eesti gluteeni- või laktoosivabad toidud 50 toitu, milles ei ole gluteeni! 23 toitu, milles ei ole laktoosi! Eesti ametikoolide õppejõud 80 lk, pehme köide

Eesti gluteeni- ja laktoosivabad toidud 75 toitu, milles ei ole gluteeni ega laktoosi! Eesti ametikoolide õppejõud 80 lk, pehme köide

Taskuformaadis sõnastik on tänapäevane, hõlpsasti kasutatav ja praktiline abimees. Üle üheksa tuhande märksõna valimisel on arvestatud sõnade esinemissagedust ilukirjanduses, ajakirjanduses ja igapäevaelus ning muutusi keeles, mis on viimastel aastatel lisanud eesti keele aktiivsesse käibesse uusi sõnu.

ilmumas Maailma rahvaste muinasjuttude kuldraamat 256 lk, kõva köide ilmub mais 2015

Kuldraamatute sarjas ilmub esmakordselt „Maailma rahvaste muinasjuttude kuldraamat”. See toob meieni kõigi maailmajagude põnevaid muinasjutte, muistendeid ja legende aegade hämarusest kuni tänapäevani. Neis lugudes avaneb meile maailma eri rahvaste värvikas ja fantaasiarikas mõttemaailm, mis on küll paljuski sarnane meie omaga, kuid samas ka erinev. Raamat pakub oma kultuurikirevusega tõelise lugemiselamise nii väikestele kui ka suurtele ja avardab meie kõigi silmaringi.

Profile for Kaidi Urmet

Ajaleht Raamat (aprill 2015)  

Ajaleht Raamat (aprill 2015)  

Profile for estbook
Advertisement