Page 1

ESSİAD e-bülten 1990

ESSİAD Yönetim Kurulu Hüseyin VATANSEVER Yönetim Kurulu Başkanı Akın KAYACAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan SEMERCİ Sayman Gürkan AKÇAY Yönetim Kurulu Üyesi Ömür DÜZTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa TAVASLI Yönetim Kurulu Üyesi Levent OZAN Yönetim Kurulu Üyesi Kerim GÜMRÜKÇÜLER Yönetim Kurulu Yedek Üyesi M. Turan MUŞKARA Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Suat KARAKAŞ Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ümit ÇALLI Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Özgür KARASU Yönetim Kurulu Yedek Üyesi A. Sait GÜRSÖZ Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Sinem VARDAR Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Aylin GEL Genel Sekreter

ESSİAD e-bülten 01/05/2012-31/05/2012 Sayı:16


ESSİAD e-bülten

Başkan’dan Sayın Üyelerimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız geçtiğimiz aylarda, ebülten'in şu an okuduğunuz bu sayfasını her bir Yönetim Kurulu Üyemizin sırasıyla yazmasını teklif etmişti. Öneri Yönetim Kurulumuzda çok olumlu karşılandı ve böyle olması oybirliği ile kararlaştırıldı. Bu kararın ilk uygulamasını geçen ay Akın Bey’in yazısı ile hayata geçirebilmiştik, fark etmişsinizdir. İşte bu ay için de görev sırası bana geldi, bu sebeple bu sorumluluğu eksiksiz yerine getirebilmek için bilgisayarımın başına geçtim. Daha kolay olacağını zannediyordum, ancak ilk cümleleri yazarken bile ağır sorumluluğu hissetmeye başladım. Bundaki başlıca sebebinin de derneğimizin siz değerli üyelerine bu e-bülten ile sunmaya çalıştığımız geçen ayı özetleyen bilgileri eksiksiz aktarmak, üyelerimiz arası iç iletişimi kuvvetlendirecek gelişmelerden haberler vermek ve derneğimizin kurumsal bir yönü olarak da e-bültenin ulaştığı paydaşlarımıza derneğimizi eksiksiz ifade edebilmek… Değerli ESSİAD Üyeleri, Bildiğiniz üzere Mayıs ayı sektörümüz açısından genellikle yaza hazırlık yaptığımız, yaz yatırımlarına yönelik tekliflerin yoğunlaştığı, imalatların ve montajların artacağı günlere hazırlık yapılan bir aydır. Her iki yıl arayla da SODEX coşkusunun tüm sektörce yaşandığı dönemdir. Bu sene de SODEX 2012 hazırlık telaşı, ardından fuarın coşkusu ile sektör epeyce birbirine yakınlaştı. Üyelerimiz çok titizce ve görsel zenginlik içeren standlar kurmuşlardı. Çok dikkat çektiler, beğenildiler. İlerleyen sayfalarda bu güzel manzaralardan kesitler görebileceksiniz. Ziyaretçi olarak katılan üyelerimiz oldu, onlara da sanki zaman yetmedi, hepsi çantalarında projeler, işler ve standlarda geç saatlere kadar süren iş görüşmeleriyle meşguldüler. Kümelenme stratejimizden faydalar sağlamak hedefiyle umarım emeği geçen herkes için yararlı sonuçlar çıkar. Yönetim Kurulumuz da tüm fuar süresince çeşitli temaslarda bulundu. İşbirliği imkanları ve Akredite Test Laboratuarı Projemize yönelik çalışmalar yaptı.

Bu ülkemiz projesini derneğimiz çok önemsemektedir. Diğer sektör STK'larının da projeye olan desteği bizleri daha da heyecanlandırıyor. SODEX'in ülkemiz dışına taşan saygınlığı ile giderek büyüyen bir hal aldığını görüyorum. Sektörümüz Sivil Toplum Kuruluşları’nın SODEX'e ve SODEX'in de sektör STK'larına ilgisi karşılıklı. Bu sinerjiyi proje odaklı paylaşımı olan STK olgu ve strajesi ile birleştirebildiğimiz zaman daha da verimli birliktelik ve proje çıktılarının oluşacağına inancım tamdır. Hayatın kendisi de böyle değil mi zaten?… Çok çalışan çok kazanır, adil olan da zaten bu… ESSİAD Yönetim Kurulu olarak da stratejik planlarımızın tamamı proje odaklı bir bakış içerisindedir. Bu yönüyle gelecekte sektörümüzde ve siz üyelerimiz nezdinde daha da ileriye gitmeyi hedefliyoruz. Sayın ESSİAD Üyeleri, Biliyorsunuz proje bakış açımızın bir sonucu olarak Ekonomi Bakanlığı, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projemizi onaylamış idi. Şimdi bu proje kapsamında önemli bir aşamaya geldik. Bu aşamanın adı “Eğitim ve Danışmanlık Faaliyetlerinin Gerçekleştirilmesi”. Bu aşamada siz değerli üyelerimizin gerek anketleri yanıtlayarak ve gerekse de eğitim ihtiyaç analizi sırasında dernek danışmanımızla birlikte yaptığınız çalışmalarda tespit edilen eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini gerçekleştireceğiz. Bu konuda dernek çalışanlarımız sizinle irtibata geçiyorlar, büyük sayıda katılımcı kuruluştan bilgiler elimize ulaştı, ancak az sayıda da olsa bazı üyelerimiz tüm yöntemlere başvurmamıza rağmen eğitim ve danışmanlık taleplerini teyit edemediler. Sayın Üyelerimiz, bu teyitleriniz projenin başarısı açısından çok önemlidir. Sizlere kısaca proje ilerleyişinden söz etmek istiyorum, Birinci adım: Öncelikle sizler belirlenen eğitim ve danışmanlıkları teyit ediyorsunuz. İkinci Adım: ESSİAD eğitim ve danışmanlık hizmetlerini organize ediyor ve hizmetler sizler tarafından alınıyor. Üçüncü Adım: Ekonomi Bakanlığına başvuruyoruz ve onaylanmanızı takiben bu hizmetlerden dolayı yaptığınız harcamaların %75'i sizlere geri dönüyor.


ESSİAD e-bülten

Başkan’dan Bu vesile ile, böylesi bir yolda ikinci adıma geçebilmek için henüz eğitim ve danışmanlıklarını teyit edemeyen üyelerimize bir hatırlatma, sorumluluklarını yerine getiren üyelerimize de teşekkür etmek istiyorum.

yükümlüğümüz olanlara karşı derneğimizin adına zarar gelmemesi adına, mahcup olmamak adına, borçlu kalmamak adına, çatı örgütümüz olan dernek olarak sektörümüze örnek olmak adına… Ben devam etmeyeceğim, siz zaten anladınız…

Eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini tamamlayan üyelerimiz ise sonbahar ile birlikte başlayacak bir takvim dahilinde yurtdışı ziyaretleri yapmaya ve bu ziyaretlerden doğan destekleri almaya hak kazanacaklar. Yurtdışına gitmeye de bir yandan hazırlanmamız bu eğitimleri tamamlayabilmemize bağlı… Bu arada hangi ülkelerde iş potansiyeli gördüğünüzü dernek merkezimize ya da Yönetim Kurulu Üyelerimize her fırsatta bildirebilirsiniz. Bu potansiyellerden hangilerine öncelik verilmesi gerekliliği bu sayede daha doğru olarak tespit edilebilir.

Sözlerime burada son verirken, bol kazançlı ve sağlıklı günler diliyorum.

Yoğun Mayıs ayı programında derneğimizde KOSGEB Güney Hizmet Merkezi Müdürü Sayın Mustafa ÇANAKÇI Bey’in katılımıyla değerli bir çalışma yapma fırsatımız oldu. Detaylarını ilerleyen sayfalarda okuyabileceksiniz. Mustafa Bey’in derneğimize ve KOBİ'lere yönelik yapıcı ve yol gösterici yaklaşımını hep izliyor, fark ediyor ve bu vesile ile kendisine teşekkür ediyoruz. Mayıs ayında ayrıca TSE ile Akredite Test Laborat uvarı Projemiz kapsamında önemli görüşmeler yapma fırsatımız oluştu. Bu çabaların tarafların beklentileri doğrultusunda gelişmesini ümit ediyorum. Bornova Halk Eğitim Merkezi ile ESEM (ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi) arasında yapılan protokol ile yakın gelecekte üyelerimizin önemli bir eksikliği olduğunu düşündüğüm “ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların mesleki yeterliliklerine yönelik kurslar” açılabilecektir. Bu konu, Sayın Genel Sekreterimizin birinci elden takip ettiği bir projedir ve kendisinden gelecek iyi haberleri sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek isterim. Sayın Üyelerimiz, doğaldır ki hangi kurumda olursa olsun, sayman sorumluluğu taşıyanlara her ne zaman kalem - kağıt verilse, ne zaman iki kelime söyleme fırsatı tanınsa onlar dönüp - dolaşıp hep aynı şeyden söz ederler. Amaçları, niyetleri, düşünceleri aynıdır. Sizlerin de bildiğiniz üzere; sizlerin olan derneğimize sahip çıkmak adına, ödeme

Sevgi ve saygılarımla; Hakan SEMERCİ Yönetim Kurulu Sayman Üyesi


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Derneğimiz, üyelerini temsil etmek ve faaliyetleri hakkında sektörümüzü bilgilendirmek amacıyla 0205 Mayıs 2012 tarihlerinde düzenlenen ISK-SODEX 2012 Fuarına Dernek Üyeleri ile birlikte katılmıştır. ISK-SODEX Fuarında derneğimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

Cantaş A.Ş.

Dernek Standımız

Cantek A.Ş.

ISK Sodex 2012 Fuarı’ndan Görüntüler Akdeniz Soğutma

CFM Soğutma A.Ş.


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Dinamik Isı Ltd. Şti.

Ercan Teknik

Doğu İklimlendirme Ltd. Şti.

Frigoduman A.Ş.

Eneko A.Ş. / Mekanik Tesisat

Friterm A.Ş.


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Form A.Ş.

İmas Klima A.Ş.

HCS Teknik Bobinaj Ltd. Şti.

İmeksan Ltd. Şti.

İm Makine Ltd. Şti.

Karyer Gruop


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Klas Isıtma Soğutma Ltd. Şti.

Termodinmaik A.Ş.

Makro Teknik Ltd. Şti.

Termomak A.Ş.

Teknion A.Ş.

Üntes A.Ş.


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten

Venco A.Ş.

Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, ISK Sodex 2012 Fuarı ile eş zamanda SOSİAD tarafından 4 Mayıs 2012 Akşamı Radisson Blu Conference & Airport Hotel'de ikincisi düzenlenen soğutmacılar gecesine katılarak derneğimizi temsil etmiştir. Yüksel Teknik Ltd. Şti.

ISK SODEX 2012 Kapanış Raporu için lütfen tıklayınız.

KOSGEB'in Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için verdiği teşvikleri, destek programlarını tanıtmak ve bu konudaki sorularınıza cevap vermek amacıyla KOSGEB Güney Hizmet Merkezi ve ESSİAD işbirliği ile “KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Toplantısı” 10 Mayıs 2012 Perşembe günü Tepekule İş Merkezi Marmara Salonunda gerçekleştirilmiştir.

Derneğimiz ISK SODEX 2012 Fuarı süresince; 1-AHRI Derneği 2-Ercan Teknik & 3S Management 3-Roadmap Academy 4-Avabis Danışmanlık, 5-Eurovent & ISKID, 6- ISKAV ile toplantı yapmıştır.

Katılımın yüksek olduğu toplantımızda KOSGEB Güney Hizmet Merkezi Müdürü Sayın Mustafa ÇANAKÇI KOSGEB destekleri sunumu hakkında katılımcılarımızı bilgilendirmiştir. Sayın Çanakçı’nın sunumu sonrasında Abigem Direktörü Sayın Ebru DİNÇER MOBEDİ, Abigem’in faaliyetleri hakkında katılımcılarımıza bilgi vermiştir.


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten

Eğitim çalışmalarımız kapsamında 09 Mayıs 2012 tarihinde Bayraklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Uzm. Öğ. Mustafa ÇELİKKAYA, Müdür Yardımcısı Sayın Metin YEL ile Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL toplantı yapmıştır. Bu görüşmeler sonrasında ESSİAD-Bayraklı Halk Eğitim Merkezi eğitim protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile katılımcılara “USTALIK YETKİ SERTİFİKASI” verilecektir.

Kümelenme çalışmalarımız ile ilgili bilgilerin yer a l d ı ğ ı w w w. i z m i r k u m e l e n m e . o r g s i t e s i n i n geliştirilmesi ile ilgili 10 Mayıs 2012 tarihinde Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sayın Arş. Gör. Elif TUNALI ÇALIŞKAN, Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Akın KAYACAN, Derneğimizin Danışmanı Sayın Hakan ZOBU, Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, Karma Danışmanlık Sayın Fevzi DOĞU’nun katılımları ile toplantı yapılmıştır. Üniversite-sanayi işbirliği konusunda görüşmeler yapılmıştır.

14 Mayıs 2012 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Enerji Sistemleri Merkezi Yönetim Temsilcisi Sayın Cem ERCİL, Elektroteknik ve Makine Laboratuvarları Grup Başkanı Sayın Ramazan GÜMÜŞTAŞ, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Akın KAYACAN, Yönetim Kurulu Üyemiz Suat KARAKAŞ ve Ümit ÇALLI, Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL’in katılımları ile Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı projemiz ile ilgili toplantı yapıldı. Ayrıca 22 Mayıs 2012 tarihinde TSE İzmir Bölge Müdürlüğü Ex Ar-Ge Test ve Onay Merkezi’nde TSE Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanı / Marmara Bölge Koordinatörü Sayın Mehmet HÜSREV, Deney

ve Kalibrasyon Merkezi Başkan Yardımcısı Sayın Adnan AKBAŞ, Ege Bölge Koordinatörü Topel GÜL, İzmir Bölge Müdürlüğü Ex Ar-Ge Test ve Onay Merkezi Laboratuvar Müdürü Tacettin AKGÜN, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz S a y ı n A k ı n K AYA C A N , S a y m a n ı m ı z v e Projelerimizin Koordinatörü Sayın Hakan SEMERCİ, Yönetim Kurulu Üyemiz Suat KARAKAŞ, Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL’in katılımları ile toplantı yapılmıştır. 23 Mayıs 2012 tarihinde de Türk Standartları Enstitüsü tarafından Crowne Plaza’da düzenlenen yemeğe davetli olarak katılan derneğimiz TSEESSİAD işbirliği çalışmalarını içeren sunum dosyasını Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sayın Hulusi ŞENTÜRK’e takdim etmiştir.

Yönetim Kurulumuz, bünyesinde Te s i s a t Te k n o l o j i s i v e İklimlendirme Alanı bulunan okullarımızın proje yazarak derneğimize başvurması ve gerekli fiziki alan, teknik şartların okullarımız tarafından sağlanması sonucunda destek vermeyi ön görmektedir. İlgili çalışmamız tarafınızca olumlu karşılanması sonucunda “Isıtma, Soğutma, Tesisat ve İklimlendirme Teknik Uygulama ve Eğitim Merkezi”nin oluşturulması için çalışmalar başlatılacaktır.


ESSİAD’dan Haberler ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi’nin (ESEM) kurulması hususunda Saymanımız ve Projelerimizin Koordinatörü Sayın Hakan SEMERCİ ve Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL’in koordinasyonu doğrultusunda yürütülen ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi’ne TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’nin alınması hususunda yapmış olduğumuz görüşmeler

ESSİAD e-bülten GÜRSÖZ, Sayın Sinem VARDAR ve Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL’in katıldığı toplantıda Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı ile ilgili gelinen son nokta ve taleplerimiz hakkında bilgi paylaşılmıştır.

tamamlanmıştır. 17.05.2012 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü tarafından Hizmet Yeterlilik Belgemiz onaylanmış, Saymanımız ve Projelerimizin Koordinatörü Sayın Hakan SEMERCİ tarafından teslim alınmıştır.

Yol haritamız kapsamında yer alan ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda ilk eğitimimiz olan “SOĞUTUCU AKIŞKANLAR, YAĞLAR VE SERVİS İŞLEMLERİ KURSU” eğitimi başarı ile gerçekleştirilmiştir. Kursumuz Sayın Yard. Doç. Dr. Hüseyin BULGURCU’nun sunumu doğrultusunda 8 saatlik sürede tamamlanmış, katılımcılarımıza sertifikaları teslim edilmiştir. Derneğimizin yürüttüğü Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı İçin Fizibilite Projesi kapsamında 16 Mayıs 2012 tarihinde İZELTAŞ A.Ş. firmasında toplantı yapılmıştır. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Yüksek İstişare Kurulu ve EHİS Yürütme Kurulu Başkanımız Sayın Metin AKDAŞ, Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Akın KAYACAN, Saymanımız ve Projelerimizin Koordinatörü Sayın Hakan SEMERCİ, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Gürkan AKÇAY, Sayın Ömür DÜZTAŞ, Sayın Levent OZAN, Sayın Turan MUŞKARA, Sayın Suat KARAKAŞ, Sayın A. Sait


ESSİAD’dan Haberler

Üye ziyaretlerimiz kapsamında Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, derneğimizin değerli üyelerinden Delta Klima - Sayın Metin OSMANOĞLU ve Ref Isı Sayın İbrahim İŞBİLEN'i 21 Mayıs 2012 tarihinde ziyaret etmiştir. Delta Klima firmamız ile ilgili detaylı bilgiler veren Sayın Osmanoğlu, firmalarının 1994 yılında kurulan bir aile şirketi olarak başladığını ve şu anda firma kapsamında 30 kişi çalışmakta olduğunu belirtmiştir. İzmir'in sayılı ve prestjili yapılarından olan Folkart, Kavuklar, Megapol gibi projelerde yer alan Delta Klima, zamanında yurtdışında çok iş yaptıklarını ancak hedeflerini yurtiçi pazar olarak belirlediklerini bunun nedeninin de rekabet ve riskin yüksekliği olduğunu iletmiştir.

ESSİAD e-bülten

Ref Isı firmamız hakkında bilgi veren Sayın İbrahim İŞBİLEN, firmalarının 1987 yılında kurulan taahhüt ve imalat firması olduğunu ve imalatlarını genellikle özel dizayna dayalı “terzi işi” şeklinde gerçekleştirdiklerini belirtmiştir. Geçmiş tarihlerde MMO bünyesinde soğutma teknisyeni yetiştirme kurslarında görev alan Sayın İşbilen, bu kursların tekrarında fayda gördüğünü açıklamıştır. Ticari tip klima cihazlarında “Türkiye olarak kendi şartnamemizi hazırlamalıyız, uluslararası arenada dikkate alınan şartnameler genellikle Amerikan ve onun teknolojik sahada takipçisi olan ülkelerin şartnameleridir ve bunlar maalesef “ucuz enerji” kriterlerine göre hazırlanmıştır, bizim gibi pahalı enerji kullanan ülkeler için uygun değildir” diyerek standartlar konusunda görüşlerini aktaran Sayın İşbilen, bu konuda, “TSE-EN yerine TSE-TR oluşmalı ve ithalatçı-imalatçı için şart koşulmalıdır. Bir çok dış imalatçının Türkiye pazarına gönderdiği ürünlerde belirlediği sıcaklık aralıklarını ülke enerji fiyatlarının dikkate almadan belirlenmiş olması yüksek enerji tüketimlerine neden olmaktadır. Bu ürünlere kendi standardımızı koyduğumuz şekilde bunun önüne geçilebilecektir.” diyerek sözlerini sonlandırmıştır.


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten

Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, 25 Mayıs 2012 tarihinde EBSO Ankara Temsilciliği Yönetim Kurulu Danışmanı Sayın Prof. Dr. Atila YÜCEL’i EBSO Ankara Temsilciliğinde ziyaret etti.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü 8. Özdeğerlendirme Forumu akademisyenler, Endüstri Danışma Kurulu, Sınıf Temsilcileri Kurulu, Mezunlar, Fakülte ve Üniversite Yönetimi, Meslek Odaları ve Dernekler, tüm öğrencilerin katılımları ile Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü binasında 24 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirildi. Özdeğerlendirme kapsamında ve bu programın başarısı için makina mühendisliği eğitim stratejisinin belirlenmesi ve mevcut eğitimimizin gözden geçirilmesi konusundaki birikim ve önerilerin alındığı foruma Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Akın KAYACAN, Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL katılmıştır. 8. Özdeğerlendirme Forumu sonrasında 4. Geleneksel Ege Makina Günleri (EM2G) gerçekleştirildi.

Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantıda proje ortaklığı, arazi tahsisi, eş finansman, laboratuvar müşteri profili vb. başlıklar ile ilgili izlenecek yol haritası değerlendirilmiş, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Dergimizin geçmiş dönemden bugüne kadar basılı olan ve dernek merkezimizde fazla olarak saklanmakta olan Soğutma Dünyası Dergimiz Yönetim Kurulumuzun bilgileri doğrultusunda Üniversitelerimize ve Meslek Yüksek Okullarımıza 26 Mayıs 2012 tarihinde gönderilmiştir. Gönderim Yapılan Okullar ve Üniversiteler 1-Dokuz Eylül Üniversitesi MYO 2-Ege Üniversitesi Bergama MYO 3-Balıkesir Üniversitesi Gönen MYO 4-Buca Devlet Malzeme Ofisi Çok Programlı Lisesi 5-Aliağa Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise, METEM ve MEM 6-Bayraklı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 7-Gaziemir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 8-Tire Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 9-Ödemiş Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 10-Karabağlar TOKİ Endüstri Meslek Lisesi 11-Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 12-Seferihisar İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten

Yeni Yatırım Teşvik Sistemi ile ilgili T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın sunumunu incelemek için lütfen tıklayınız.

14.04.2012 tarihli Resmi Gazete'de Yayınlanan 117 numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile Katma Değer Vergisinde Tam Tevkifat ve Kısmi Tevkifat yapılacak mal ve hizmetlerin kapsamı, tevkifat oranları, mahsuben ve nakden iade ile tevkifat uygulamasının usul ve esasları yeniden belirlenmiştir. 28264 sayılı 14 Nisan 22012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan KDV Genel Tebliği (Seri No:117) için lütfen tıklayınız. 01 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren, KDV tevkifatı uygulamasının kapsamını önemli ölçüde genişleten yeni uygulama hakkında bilgi paylaşmak, soru ve görüşleri almak üzere 29 Mayıs 2012 tarihinde EBSO Yönetim Kurulu Danışmanı Sayın Adnan YILDIRIM tarafından “KDV Tevkifatı Uygulaması Bilgilendirme Toplantısı” düzenlenmiş, Mali İşler Sorumlumuz Sayın Murat GÜLER toplantıya katılmıştır. EBSO Yönetim Kurulu Danışmanı Sayın Adnan YILDIRIM’ın sunumu için lütfen tıklayınız.

30 Mayıs 2012 tarihinde Pancar Organize Sanayi Bölgesi'nin ev sahipliğinde İzmir Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu toplantısı gerçekleştirildi. Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Yüksek İstişare Kurulu ve EHİS Yürütme Kurulu Başkanımız Sayın Metin AKDAŞ’ın katıldığı toplantıda, yürütmekte olduğumuz Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı çalışmaları ile ilgili katılımcılar bilgilendirilmiş, çalışmalarımız ile ilgili hazırlamış olduğumuz sunum dosyalarımız toplantı katılımcılarına takdim edilmiştir.


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler

HATIRLATMA

Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, İZKA koordinasyonunda düzenlenen 2014-2023 İzmir Bölgesel Kümelenme Stratejisinin Belirlenmesi Çalıştayı’na katılarak derneğimizi temsil etmiştir.

25.04.2012 tarihinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Uzman Yardımcısı Sayın Emrah SOĞANCI, Danışmanımız Sayın Hakan ZOBU’nun sunumu ve URGE proje katılımcılarımız ile Eğitim, Danışmanlık ve İhtiyaç Analizi Yol Haritası Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirilmiştir. UR-GE Projemiz kapsamında düzenlenecek olan eğitim, danışmanlık ve heyet organizasyonlarını içeren kılavuzumuzun tüm proje katılımcılarımız tarafından doldurularak taleplerinin belirlenmesi önem arz etmektedir.

Kılavuz için lütfen tıklayınız.

Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, 31 Mayıs 2012 tarihinde Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı Projemiz ile ilgili Avabis firmasından Sayın Ahmet DİZMAN ve Sayın Nejat HAKLI ile dernek merkezimizde toplantı yapmıştır.


ESSİAD’dan Haberler Yönetim Kurulumuzun 04.01.2012 tarihli 19 no'lu toplantısında almış olduğu karara istinaden Üye Profil Anketi oluşturulmuş ve tarafımıza ulaşan bilgiler ışığında ilk üye tanıtım kataloğumuz basılmıştır. Mostra Convegno Expocomfort ve ISK Sodex 2012 Fuarlarında dağıtılmıştır. Bu baskıda bilgileri yer almayan ya da verilerini güncellemek isteyen üyelerimizin üye profil anketi içerisinde yer alan soruları eksiksiz bir şekilde tamamlamaları bir sonraki katalog basımı için veri teşkil edecektir. Bu nedenle varsa değişiklik taleplerinizle birlikte anket yanıtlarını, en geç 30 Haziran 2012 tarihine kadar dernek merkezimize göndermeniz hususunda ilgilerinizi rica ederiz. Söz konusu anket ile ilgili dernek merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

ESSİAD e-bülten

Ülkemizde sanayimizin gelişimindeki en önemli ilişkilerden biri üniversiteler ile olan birlikteliklerdir. Bu anlamda son zamanlarda özellikle Ar-Ge ve ürün geliştirme, inovasyon alanlarında, eğitim, öğretim geliştirme, laboratuvar v.b. çalışmalardaki birliktelikler önem taşımaktadır. Bu nedenle Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından 28-30 Haziran 2012 tarihleri arasında “6. Ege Enerji Sempozyumu” düzenlenecektir. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan sempozyumun konuları karbon market, düşük karbon ekonomisi, kojenerasyon ve diğer sistemler, yanma teknolojileri, elektrik üretimi, dağıtımı ve güç kalitesi teknolojileri, enerji ve çevre, enerji ekonomisi, enerji verimliliği ve yönetimi, enerji politikaları, ekserji ve eksergoekonomi, fosil yakıtlar, ısıtma havalandırma ve iklimlendirme, ekonomik analiz, nükleer enerji, yenilenebilir enerji (biomas, jeotermal, fotovoltaik, güneş termal, dalga, rüzgar), termodinamik ısı ve kütle transferi akışkanlar mekaniği uygulamaları vb.dir.

Bu konferansta küme gücümüzü göstermek ve farklı deneyimleri paylaşmak amacıyla bizleri yalnız bırakmayacağınıza olan inancımızı koruyor, katılım teyitlerinizi en kısa sürede İzmir Kalkınma Ajansı’na bilbildirmenizi arzu ediyoruz.

Konferans Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Tıklayınız.

Bu önemli sempozyumun düzenlenmesine sponsor firma olarak katkıda bulunabilirsiniz. Sponsor olarak katkı gösteren firmalara, katkılarına bağlı sergi yeri ayırma, bildiriler kitabına reklam verme gibi destekler verilmektedir. Sergi yerleri ile ilgili dernek merkezimizden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca delege kayıtları ile katılımlarının sağlanması ile sempozyuma katkıda bulunulabilirsiniz. Konferans hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.


Basında Üyelerimiz

ESSİAD e-bülten


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler

Sayman’dan

ESSİAD KURUMSALLAŞIYOR!

Bildiğiniz üzere 10.12.2011 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantımızda dernek tüzüğümüzde değişiklikler yapılmış, değiştirilen tüzüğümüz 30.12.2011 tarihinde İl Dernekler Müdürlüğü tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

2011-2013 Dönemi Yönetim Kurulumuzun çalışmaları arasında yer alan ESSİAD kurumsal yapısının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Kurumsal kimliğe geçişimizdeki amaç derneğimizin dolayısıyla üyelerimizin güçlenmesidir. Bu çalışmalar ile derneğimize üyelerimizin daha çok sahip çıkması ve sektörel platformlarda, dernek çalışmalarımızda daha fazla üye tarafından temsil edilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle, kurumsal üyelik ile ilgili desteklerinizi rica ederiz.

Yeni tüzüğümüzde yer alan -madde 6 (Dernek Üyelik Türleri), -madde 9 (Üyelerin Hakları) ve -madde 10 (Üyelerin Yükümlülükleri) kısmında görebileceğiniz üzere üyelik türleri değişmiş, tüzel üyelik sistemi yürürlüğe girmiştir. ASIL ÜYELER GRUBU

CİRO (TL)

Temsil Sayısı

AİDATLAR (TL) **

Asıl Üye A

100.000.001 ve üstü 25.000.001100.000.000 10.000.00125.000.000 5.000.00110.000.000 0-5.000.000

5

Yıllık Aidat x 5

4

Yıllık Aidat x 4

3

Yıllık Aidat x 3

2

Yıllık Aidat x 2

1

Yıllık Aidat x 1

Asıl Üye B Asıl Üye C

Üye Memnuniyet Anketimizi yanıtlamayan üyelerimizin anketimizi cevaplamaları hususunda hassasiyetini rica ederiz.

Üye Memnuniyet Anketimiz İçin Lütfen Tıklayınız

Asıl Üye D Asıl Üye E

Yapılan bu düzenleme ile birlikte aidat ödeme şekli de değiştirilmiştir. Derneğimizin mali durumu göz önünde bulundurularak yıllık aidatlar peşin ve/veya iki eşit taksitle ödenecek olup birinci taksidin 15 Şubat, ikinci taksidin 15 Temmuz'a kadar ödenmesi konusunda ilgilerinizi rica ederiz.

Yönetim Kurulumuz, 2011 yılı faaliyetleri arasında derneğimizin web sitesi www.essiad.org.tr’nin tasarımının değiştirilmesi ve site içerisinde yer alan bilgilerin geliştirilerek yenilenmesi hususunda çalışmalar yapmıştır. Bu kapsamda, web sitemiz ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, ana sayfada reklam alanları oluşturulmuştur. Derneğimize mali katkı sağlayacak olan bu reklam alanlarında firma reklamlarınız ile tanıtımınızı yaparken, derneğimize destek olabilirsiniz. Reklam alanlarımız üyelerimizden gelecek taleplere göre değerlendirilecek ve ilgili alanlarda kayan reklamlar şeklinde yayınlanacaktır. Web sitesi reklam fiyatlarımız ile ilgili detaylı bilgiyi dernek merkezimizden alabilirsiniz.


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Doğum günü Tebrik Mesajları Dernek Üyelerimizden; Sayın Osman Nuri KAYA, Sayın Hakan KARAKAYA, Sayın Levent OZAN, Sayın Metin AKDAŞ, Sayın Mestan YILMAZ, Sayın N. İskender BARLAS, Sayın Ali GÜNGÖR, Sayın İlhan SÜMBÜL’ün doğum günü kutlar, sağlıklı ve mutlu seneler geçirmelerini dileriz.

Gaziler İş Merkezi’nde bulunan ve mülkü ESSİAD’a ait olan büromuz kiralıktır. Destek ve ilgilerinizi rica ederiz.

1990

1990

İzmir Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme Soğutma Kümesi ile ilgili gelişmeleri facebook grubumuzdan takip edebilirsiniz. Kullanıcı adı:essiad Sosyal, eğitim, fuar vb. genel duyurularımızı derneğimizin twitter adresinden takip edebilirsiniz. Kullanıcı adı : essiad

Soğutma Dünyası Dergimizin yeni sayısı hazırlanmaya başlamıştır. Yayınlanmasını istediğiniz firma haberleri, ürün tanıtımları ve reklamlar ile ilgili derneğimiz ile irtibat kurabilirsiniz.

Web sitemizde yer alan eğtim, sosyal duyurular ve bilgi bankası başlıklarımız sürekli güncellenmektedir.

Soğutma Dünyası Dergisi dağıtım listemize eklenmesini istediğiniz kişi, kurum ve kuruluşların iletişim bilgilerini dernek merkezimize bildirmenizi bekliyoruz.

şYeni ürünlerinizin e-bültenimizde tanıtımının yapılması hususunda derneğimiz ile irtibat kurabilirsiniz.


ESSİAD e-bülten

Sektörden Haberler

oldu. Birliğimize başka birliklerden ayrılıp üye olacak mensuplarımıza ek masraf yüklemiyoruz, her hangi bir ücret ödemeden geçiş yapabilecekler.” Birliğin 264 GTİP ile kurulduğunu, sektöre ait olmayan GTİP kodları ile ilgilenmediklerini de belirten Poyraz, “Biz, bizim olana odaklandık. Önemli olan parçalanmış bir yapıyı bir araya getirmekti. Artık sektörümüz kendi GTİP'leri ile ihracat yapacak. GTİP'ler ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, sene sonuna kadar yeni GTİP kodları ile ilgili çalışmalarımız da tamamlanacak” dedi.

İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, ISK-Sodex 2012 fuarında sektör temsilcileri ve ihracatçılarla bir araya gelerek İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği hakkında bilgi verdi. Poyraz, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği trenine ihracat yapan her sektör mensubunun mutlaka binmesi gerektiğini söyledi. İklimlendirme sektörünün gelişen, yabancı sermaye çeken, örgütlenme yapısını tamamlamış, katma değeri yüksek, büyük bir sektör olduğuna dikkat çeken Poyraz, böylesine hızlı bir gelişimin İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği'nin kurulmasını zorunlu hale getirdiğini ifade etti. Birliğin zorlu bir hazırlık sürecinin ardından 22 Kasım 2011'de kurulduğunu ve 2012 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Poyraz, öncelikli hedeflerinin tüm sektör ihracatçısını Birlik çatısı altında bir araya getirmek olduğunu vurguladı. Poyraz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörümüz kendini geliştirmiş, dünyaya açılmış, ürün yelpazesi ve insan kaynakları açısından son derece kaliteli bir sektör haline geldi. Hedefler ve Stratejiler belgesini yayınlayan, meslek ilkelerini belirleyen ve benimseyen sektörümüzü geçmişte kimse tanımıyordu. TOBB İklimlendirme Sektör Meclisinin kurulması bizim için bir milat oldu. Meclisin kurulması iklimlendirme kelimesinin kulaklara aşina olmasını, sektörün gündeme gelmesini sağladı. Artık işimiz, sektörümüzü güçlendirmek oldu. Son gelinen noktada ise İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği ile ihracattaki dağınık yapımızı toparladık. Eskiden 7 ihracatçı birliği üzerinden ihracat yapardık. Artık tek adresimiz İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği

İklimlendirme sektörü içinde olup da farklı birlikler üzerinden ihracat yapan sektör mensuplarının kendilerini ifade edemeyeceğine de dikkat çeken Poyraz, “Başka bir ihracatçı birliğine üye olan ve ihracat yapan sektör mensupları bizim duyurularımızdan haberdar olamayacak. Sektörümüz için kurulan böylesine güçlü bir organizasyonun içinde yer almak, birlikte hareket etmek sektörümüzü uluslar arası arenada daha güçlü kılacaktır. Tüm sektör artık birliğimiz tarafından temsil ediliyor. Çok sayıda mensubumuz birliğimize katılmış durumda. Katılmayanlar ise kendilerini başka birliklerde, yanlış adreslerde ifade etmek zorunda kalacak” dedi. İSİB, diğer birliklere model oldu İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB)'nin Türkiye'deki diğer birliklere örnek olacak bir noktaya ulaştığını kaydeden Poyraz, “Odalar Birliği içinde en aktif ve demokratik olan meclis İklimlendirme Sektör Meclisi'dir. Aynı şekilde İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) de gerek aktifliği gerekse bütünlüğü açısından diğer birliklere model oldu. Uluslar arası fuarlarda yaptığımız milli katılımlara müsteşarlarımız da eşlik etti, sektörü görme imkanı buldu. Yapılanmasını tamamlayamamış, kendini ifade edemeyen birliklere İSİB'in deneyimlerinden faydalanmalarını tavsiye ediyorlar. Bu bizim için gurur vericidir” diye konuştu. Artık sektör imkanlarının genişlediğini, sektörün durumundan mensupların memnun olduğunu vurgulayan Poyraz,25-27 Eylül tarihindeki AHR Expo Meksika, 7-10 Kasım tarihindeki Filipinler Philconstruct 2012 fuarlarına Milli Katılım Organizasyonu düzenleyeceğiz. Fuara katılmak isteyen mensuplarımıza birliğimizin destekleri olacak.” diyerek sözlerini sürdürdü.


Sektörden Haberler

24 başarılı uzman tarafından girişimcilik ile ilgili bilgileri içeren, Süreç İyileştirme Direktörü ve İmeksan Akademi Koordinatörü Sayın Soner BABÜROĞLU'nun yazısının da yer aldığı "Girişimciliğin Altın Kuralları" kitabı tüm kitapçılarda yerini almıştır.

ESSİAD e-bülten

TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nın (MMO) 2829 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan olağan genel kurulunda seçilen 44. Dönem Oda Yönetim Kurulu Üyeleri arasında görev dağılımı yapıldı. Oda Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısında yapılan görev dağılımında, Yönetim Kurulu Başkanlı Sayın Ali Ekber ÇAKAR, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Yunus YENER, Genel Sekreter Sayın Ercüment Ş. ÇERVATOĞLU, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Sayın Tahsin AKBABA seçilmiştir.


Sektörden Haberler

ESSİAD e-bülten hedeflediklerini belirtti. Sektörün kendi strateji belgesini oluşturduğuna dikkat çeken Duruk, yapılan çalışmalarla sektörü daha ileri taşıma gayesinde olduklarını söyledi. Açılışta konuşan MMO Başkanı Sayın Ali Ekber ÇAKAR, Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği'nin uygulanmasındaki sıkıntıları vurgulayarak, enerji tüketiminde %32 paya sahip olan binalarda, enerji tasarrufu sağlamanın gerekliliği açısından Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu'nun önemine dikkat çekti.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği'nin iki yılda bir düzenlendiği “Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu”nun 10'uncusu 28 Nisan - 2 Mayıs 2012 tarihleri arasında, ulusal ve uluslararası kuruluşların destekleriyle, yurtiçi - yurtdışı üniversite ve firma temsilcilerinden oluşan 304'ü kayıtlı olmak üzere 350'ye yakın katılımcıyla İstanbul WOW Otel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ'ın “Hoşgeldiniz” konuşmasıyla başlayan açılış töreninde sırasıyla; TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gürkan ARI, İklimlendirme Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Metin DURUK, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Ali Ekber ÇAKAR konuşma yaptılar. Açılışta konuşan Sempozyum Başkanı Sayın Gürkan ARI, enerji ve çevre sorunlarının artışını dile getirerek yapıların ısıtma, soğutma, havalandırma, uygulama ve tasarımında mühendislerin büyük rolü olduğuna dikkat çekti. İnsanoğlunun enerjiyi ucuza mal etmesi nedeniyle özellikle son yıllarda yapılarda ekolojik ve çevre etkin tasarımlar yerine sanatsal planların ön plana çıktığını belirten Arı, enerjiyi daha verimli kullanmamız gerektiğini söyledi. Ülke olarak yaklaşık 50 milyar dolar enerji ihtiyacımız olduğunu vurgulayan TTMD Başkanı, atık ısıyı gökyüzüne atmak yerine enerji etkin sistemler kullanarak minimum enerji kullanmamız gerektiğini belirtti. Sektörel Dernekler adına konuşan TOBB İklimlendirme Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Metin DURUK, sektörün 4,5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine sahip olduğunu, 2023 hedefi olarak da 20-25 milyar dolar ihracatı kontrol etmeyi

Açılış konuşmalarının ardından TTMD Başkanı Sayın Gürkan ARI, sektörümüze katkılarından dolayı Avrupa Isıtma ve İklimlendirme Dernekleri Federasyonu-REHVA tarafından, her yıl “Rehva Fellow” adıyla verilen teşekkür belgelerini, TTMD Onursal Başkanı Sayın Celal OKUTAN, tesisat sektörü duayenlerinden Sayın Kevork ÇİLİNGİROĞLU, Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet ARISOY ve TTMD 2. Dönem Başkanı Sayın Numan ŞAHİN'e takdim etti. Sempozyum'a konferans konuşmacısı olarak davet edilen şair-yazar Sayın Sunay AKIN, “İstanbul'a bakmak ya da İstanbul'u Görmek” konulu bir sunum gerçekleştirdi. İnsanlık tarihine etki etmiş olaylardan bahsederek konuşmasına giriş yapan Akın, kültürümüzün yapılara olan etkisini görseller eşliğinde sunarken İstanbul'un siluetini belirleyen önemli yapılar hakkında tarihsel bilgiler verdi. İstanbul şehrinin de bir DNA'sı olduğunu söyleyen Sunay AKIN, mimari yapıların kentlerin dokusuna uygun olarak yapılmasının önemine dikkat çekti. Çağrılı konuşmacı olarak sempozyums davet edilen Münih Teknik Üniversitesi Bina İklimlendirme B ö l ü m ü ' n d e n S a y ı n P r o f . D r. G e r h a r d HAUSLADEN, Almanya'da nükleer enerji santrallerinin 10 yıl içinde devlet tarafından tamamen kapatılmasının hedeflendiğini, ancak enerji kaynaklarının azalmasından dolayı mutlaka yenilebilir enerji sistemleri kullanılması gerektiğini söyledi. Enerji yönetimine dikkat çeken Hausladen, evlerde ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi tüketim kalemlerinin azaltılması gerektiğini belirterek düşük enerji ya da sıfır enerji tüketen binaların önemini vurguladı.


Sektörden Haberler

Açılış konuşmalarının ardından toplam 10 bildirinin sunulduğu teknik oturumlara geçildi. İlk günün programı İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Sayın Prof. Dr. Handan TÜRKOĞLU'nun yönettiği, Sayın Prof. Dr. Gerhard HAUSLADEN, Sayın Gençay TATLIDAMAK, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Sayın Aynur Şule SÜMER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Sayın Uygur KINAY, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'ndan Sayın Emre KAHRAMAN ve Sayın Seda MÜFTÜOĞLU'nun panelist olarak yer aldığı “Kentsel Dönüşümlerde Sürdürülebilir Enerji Yönetimi” konulu Panel ve ardından verilen açılış kokteyli ile son buldu. Sempozyum'un ikinci gününde toplam 34 bildirinin sunulduğu teknik oturumlarda, “Enerji Verimli Binalar”, “HVAC Sistemleri ve Malzemeler”, “Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları” konuları tartışıldı. Ayrıca sempozyuma çağrılı konuşmacı olarak davet edilen Rehva Temsilcisi ve bir önceki dönem Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Olli SEPPANEN “İklimlendirme ve Havalandırma Sistemlerinin Enerji Verimliliği” konulu bir sunum gerçekleştirdi. U l u s l a r a r a s ı Ya p ı d a Te s i s a t Te k n o l o j i s i Sempozyumu'nun son günü toplam 16 bildirinin sunulduğu teknik oturumların yanı sıra, Sempozyum'a çağrılı konuşmacı olarak davet edilen Kahire Üniversitesi'nden Sayın Prof. Dr. Essam KHALİL “Enerji Verimli Yeşil Binalara Bütüncül Yaklaşım” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmamız gerektiğini söyleyen Khalil, enerji, su ve diğer doğal kaynakların azaldığını, enerji etkin binalar sayesinde sürdürülebilirliğin sağlanacağını belirtti.

ESSİAD e-bülten

Sempozyum kapsamında düzenlenen Yapıda Bütünleşik Tasarım Çalıştayı'nda, bina tasarımıyla ilgili farklı disiplinlerden tasarımcılar bir araya geldi. Sayın Prof. Dr. A. Zerrin YILMAZ, Sayın Süleyman AKIM ve TTMD İstanbul Temsilcisi Sayın Göksel DUYUM'un yöneticiliğini üstlendiği çalıştayda, Sayın Ayşe HASOL, Sayın Abdullah BİLGİN, Sayın Berrin YAVUZ ve Sayın Ömer YALÇIN konuşmacı olarak yer aldı. Farklı disiplinlerin bütünleşik tasarıma bakışının tartışıldığı ilk bölümün ardından, ikinci bölümde bütünleşik tasarım ve tasarımcıların sorunları, çözüm önerileri ve hedefler konuşularak çalıştay tamamlandı. TTMD'nin 10'uncu Sempozyumu, Sayın Prof. Dr. Ahmet ARISOY'un yönettiği, Sayın Dr. Mustafa BİLGE ve Sayın Turgay YAY'ın konuşmacı olarak katıldığı “Klima Sistemleri Nereye Gidiyor? Sulu Sistemler, Tam Havalı Sistemler ve DX Sistemler” konulu forum ile kapandı.


Sektörden Haberler

ESSİAD e-bülten

Klima ve havalandırma tesisatı için ekipmanlar üreten İzmir merkezli İmeksan firması, birçok ülkede önemli yapıların iklimlendirme ihtiyacını karşılıyor. Yaz mevsiminin etkisini git gide daha çok gösterdiği günleri yaşıyoruz. Modern bir yapının olmazsa olmazı iklimlendirme de önemini her geçen gün arttırıyor. Bu konuda faaliyet gösteren sektörünün önde gelen firmalarından İmeksan, Dünyada ve Türkiye'de birçok modern yapının iklimlendirmesini üstlenmiş durumdadır. İmeksan kalitesinin tercih edildiği yapılar arasında Irak'ta Bağdat Bakanlık Sarayı, Rusya'da Grozny Alışveriş Merkezi, Hırvatistan'da Libertas Rixos Otel, Bangladeş'te Uday Tower, Estonya'da Club Hollywood, Türkiye'den Saphire Tower, Trump Tower, Exen İstanbul, Adam & Eve Hotel, Hilton İzmir gibi seçkin projeler mevcuttur. İmeksan firması geniş bir yelpazede üretim yapıyor. menfez, anemostat, difüzör, dış hava panjuru, jaluzi klape gibi hava üfleme ve toplama elemanları, yuvarlak ve dikdörtgen kesitli damperler ve iris damperler gibi debi kontrol ve reglaj elemanları üreten İmeksan, bunlarla beraber son 2 yıl içinde ideal konfor difüzörleri, kanatları, hareketli difüzörler, düşük deplasmanlı difüzörler, VAV ve CAV terminal üniteleri, ısı geri kazanımlı klima santralleri, ısı köprüsüz klima santralleri gibi yeni ürünleri de kendi imkanları ile geliştirerek ürün yelpazesine ilave etmiştir. EUROVENT, CE, ISO-14001, OHSAS 18001 ve ISO-9001 kalite sertifikasına sahip İmeksan'ın ürünlerinin tamamında TSEK Kalite Belgesi mevcut. Buna ilaveten her türlü menfez, panjur ve difüzör gibi elemanlar için Rusya Federasyonu Hijyen Belgesi, klima santralleri için de GOST sertifikası ve hijyen belgesi alınmıştır. www.imeksan.com

SOSİAD, 4 Mayıs 2012 Akşamı Radisson Blu Conference & Airport Hotel'de soğutmacılar gecesinin ikincisinde soğutma sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi. SOSİAD üyesi 12 firmanın ve Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş.'nin sponsorluğunda verilen yemeğe firmalardan, sivil toplum kuruluşlarından ve basından 455 temsilci katıldı. Yemeğin açılış konuşmasında söz alan Hannover Messe Sodeks Fuarcılık firmasından Sayın Murat D E M İ RTA Ş , k o n u ş m a s ı n d a b u y e m e ğ i n düzenlenme sürecinden bahsetti. Daha sonra yemeğe katılan Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Alexander KUEHNEL kısa bir konuşma yaptı. SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Cem ATALKIN konuşmasında 2005 yılında kurulan ve bugün 84 üyesi bulunan derneğimizin faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verdi. Derneğin bugüne gelmesinde büyük emeği olan önceki Yönetim Kurullarına, çalışmalarımıza destek veren üyelerimize, yemeğin gerçekleşmesine katkı sağlayan sponsor firmalara ve tüm katılımcılara teşekkür etti.


Sektörden Haberler

İstanbul Sanayi Odası'nın pilot okullarından İSOVZincirlikuyu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne 2012 eğitim-öğretim döneminde kazandırılan iklimlendirme ve soğutma laboratuarının kurulmasında sektör dernekleri ve mütevellileri vasıtasıyla destek sağlayan ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı) ile İSOV (İstanbul Sanayi Odası Vakfı) ile arasında 09 Mayıs 2012 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı. Protokol törenine İSOV Başkan Yardımcısı Sayın Cengiz KAYA, Eğitim İhtisas Kurulu Başkanı Sayın Fevzi TOROLSAN, Sayman Sayın Haldun BAŞARIR, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Lebib MISIRLI; ISKAV Başkanı Sayın Metin DURUK, Başkan Yardımcısı Sayın Cafer ÜNLÜ, Sayman Sayın İsmet GENÇER ve Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Murat ARIKAN'ın yanı sıra İSOV-Zincirlikuyu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sayın Mesut İLHAN katıldı. Protokol çerçevesinde, İSOV okullarında öğrenim gören öğrencilere teknik eğitim, staj, burs, işletme ziyaretleri gibi olanakların sağlanması, eğitmenlerin eğitimleri, sektör firmalarına ve çalışanlarına yönelik ortak eğitim programları hazırlanması konularında çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

ESSİAD e-bülten

Kurulduğu günden bu yana mesleki eğitim veren okullara üyelerinin katkılarıyla malzeme bağışında bulunan SOSİAD, İSOV Zincirlikuyu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanına yapmış olduğu malzeme yardımından dolayı plaket aldı. 23 Mayıs 2012 Çarşamba günü yapılan İstanbul S a n a y i O d a s ı Va k f ı M ü t e v e l l i l e r H e y e t i Toplantısında düzenlenen törende, SOSİAD adına Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Cem ATALKIN'a plaketi, Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer DİNÇER tarafından takdim edilmiştir.


ESSİAD e-bülten

Sektörden Haberler

Biz soğutma ve klima sistemleri dalı öğrencileri olarak, yapmış olduğumuz bu çalışmada, insan hayatında bu kadar önemli olan elektrik enerjisinden maddi olarak tasarruf edilerek de verim elde edilebileceğini göstermeyi istedik. Projenin Hedefleri

Bornova Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanı olarak; Türkiye genelinde yapılan 2012 YILI T Ü B İ TA K - E T K B / Y E G O R TA Ö Ğ R E T İ M ÖĞRENCİLERİ ARASI ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJE YARIŞMASI'na danışman öğretmen Ali AKBAŞ eşliğinde Camberk TAMİS ve Sefer KIZILGÜL isimli öğrencilerimizin hazırlamış olduğu “Enerji Deposu” isimli projeyle katılmışlar ve 151 proje içinden ilk 14 proje arasında finale kalmış, 24.05.2012 tarihleri arasında yapılan final yarışmasında ise okulumuzu başarıyla temsil ederek Mansiyon ödülüne layık görülmüşlerdir.

1.Elektriğin verimli kullanılmasının önemini kavratmak, 2.İstenildiğinde elektrik enerjisinden rahatlıkla tasarruf yapılabileceğini göstermek, 3.Buzun gizli ısısından değişik sistemlerde faydalanılabileceğini göstermek, 4.Enerji tüketimini azaltmak ve maddi tasarruf sağlamak, 5.Ülke ekonomisine katkıda bulunmak.

Proje Adı: Enerji Deposu Proje Özeti: Çağımız günlük yaşamının ve iş hayatının vazgeçilmez unsuru, uygarlık ve gelişmişlik göstergesi Elektrik enerjisi; dünyada ilk kez 1878 yılında günlük hayatta kullanılmaya başlanmıştır. Elektrik enerjisi, ekonominin ve sosyal yaşamın vazgeçilemez bir öğesi konumundadır. Kullanım kolaylığı, rahatlığı ve kalitesi elektrik enerjisini diğer enerji türlerine kıyasla ön plana çıkarmaktadır. Her türlü ekonomik faaliyetin temel girdisi olan elektrik enerjisinin kullanım alanının artması, elektrik enerjisine olan talebi de arttırmaktadır. En küçük yerleşim birimine kadar uzanan dağıtım şebekesinin tüketiciye sağladığı kullanım kolaylığı, elektrik enerjisi tüketiminin toplam enerji tüketimi içindeki payını da arttırmıştır.

Yine Bornova Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanı olarak; Türkiye genelinde yapılan 2012 YILI T Ü B İ TA K - E T K B / Y E G O R TA Ö Ğ R E T İ M ÖĞRENCİLERİ ARASI ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJE YARIŞMASI'na danışman öğretmen Fevzi BALKAN eşliğinde Onur ÖZER ve Ömer ŞAHİNOĞLU isimli öğrencilerimizin hazırlamış olduğu “HAVADAN SICAK SU ” isimli projeyle katılmışlar ve 151 proje içinden ilk 14 proje arasına girerek finale kalmış, 24.05.2012 tarihleri arasında yapılan final yarışmasında ise Bornova Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni başarıyla temsil etmişlerdir. Projenin Adı: Havadan Sıcak Su


ESSİAD e-bülten

Sektörden Haberler Proje Özeti: İşletme giderleri içerisinde enerji giderleri her geçen gün artmaktadır. Enerji giderlerinin artması, enerji tüketiminin de artmasına neden olmaktadır. Enerji tüketiminin artması, yeryüzünün kirlenmesine neden olmaktadır. Çünkü enerji üretiminin çok büyük kısmı fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Motorin ve doğal gaz gibi fosil yakıtların ömrü sınırlıdır. Bu gerçeğin farkına varmak bizleri ısıtma sistemleri için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yöneltmektedir. Avrupa'da çevre duyarlılığına paralel olarak fosil yakıtlara karşı güçlü politikalar bulunmaktadır. Sınırlı yakıt rezervlerinin yanı sıra, iklim değişikliklerinin önlenmesi de ısı pompası sistemlerinin tercih edilmesinde önemli bir role sahiptir. CO 2 emisyonlarının düşürülmesi, iklim değişikliğinin önlenmesi için mutlaka gerçekleştirilmesidir. Tüm bu hususlar yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını desteklemektedir. Isı pompaları, ısıtma sistemleri ve kullanma suyu ısıtması için enerji tasarrufuna yönelik verimli çözümler sunmaktadır. Isı pompası, değişik tür enerji kaynaklarını kullanarak termodinamik kanun ve prensiplerine uygun şekilde çalışan bir sistemdir. Son yıllarda, ısı pompaları çok değişik amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır. Hem ısıtma, hem de soğutma amacı ile kullanılabildiği için yıl boyunca yararlanılabilen bir cihaz olarak tercih edilmektedir. Özellikle ısınma ve ısıtma ihtiyacının giderilmesinde yanmasız bir yöntemle ısı temin edilerek yanmanın işlemden çıkarılması önemli bir aşama olmuştur. Bu çalışmada, konutlarda çeşitli amaçlar için ihtiyaç duyulan sıcak suyun ısı pompası yardımı ile temini konusu teorik ve uygulamalı şekilde incelenmiş ve halen yaygın olarak kullanılmakta olan elektrikli termosifonla mukayesesi yapılmıştır. Bunun için İkiz tank modelindeki bir termosifon sıcak su hazırlamada; iç ve dış ortamlar arasında ısı transferi yaparken sıcak su hazırlama da verimi yükseltmek için alternatif ısı kaynaklarını kullandık. Sıcak su hazırlama sistemlerinde kullanılan depolama sistemlerinde hava kaynaklı ısı pompaları kullanılarak enerji maliyetini miliminize etmeyi amaçladık. Sonuç olarak İkiz depolu elektrik rezistanslı sıcak su hazırlayıcı sistemine kıyasla daha az maliyet ve bakım gerektiren, daha sessiz, montajı ve demontajı kolay, daha az yer kaplayan ve çevreye daha duyarlı bir sistem elde etmiş olacağız.

Projenin Hedefleri 1.Dünya evrim geçiriyor bizde bu evrime katılmak, 2.Cihazların verimini yükseltmek, 3.Cihazların bakım ve onarım masraflarını düşürmek, 4.Cihazların kurulum maliyetlerini düşürmek, 5.Cihazların hacimlerini ve teferruatlarını azaltmak. 6.Ekolojik çözüm, 7.Çevre nemini almak ve hava değişimini sağlamak, 8.Cihazların kullanmış olduğu enerji masraflarını düşürerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak, 9.Görüntü kirliliğini önlemek, 10.Cihazların küçültülüp daha sessiz çalışmasını sağlamak, 11.Arıza giderlerini düşürerek ülke ekonomisine ve kullanıcılara katkıda bulunmak, 12.Enerji tasarrufunu sağlamak.


Sektörden Haberler

ESSİAD e-bülten


ESSİAD e-bülten

Yaklaşan Fuarlar, Kongre ve Seminerler WasteTech International Trade Fair and Congress on Waste Management and Recycling

Moskova RUSYA

03.06.2012 06.06.2012

Bishkek Build 2012

Bişkek KIRGIZİSTAN

04.06.2012 06.06.2012

14. BuildExpo Africa 2012

Dar Es Salam TANZANYA

04.06.2012 07.06.2012

Jimex 2012

Amman ÜRDÜN

30.05.2012 03.06.2012

05.06.2012 06.06.2012

Powertage

ENTECH POLLUTECH Asia 2012

07.06.2012 10.06.2012

18th International Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference Incorporating Refining and Petrochemicals

Bakü AZERBAYCAN

REW İstanbul 2012 8.Ululararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı

İstanbul TÜRKİYE

Energex Africa 2012

Johannesburg GÜNEY AFRİKA

07.06.2012 09.06.2012

POWER-GEN Europe

Milan İTALYA

08.06.2012 10.06.2012

Intersolar Europe - The World's Largest Exhibition for the Solar Industry

Münih ALMANYA

08.06.2012 11.06.2012

Pekin ÇİN

12.06.2012 16.06.2012

SMOPYC Yapı ve İnşaat Malzemeleri, İç Yapı Malzemeleri Fuarı

Zaragoza İSPANYA

14.06.2012 17.06.2012

Hape Hidrolik Pnömatik Fuarı

Poznan POLONYA

14.06.2012 17.06.2012

MACH-TOOL-Machine Tools Exhibition

Poznan POLONYA

14.06.2012 17.06.2012

ITM Poland Innovations Technologies Machines - Poland Exhibition

Poznan POLONYA

17.06.2012 20.06.2012

WFES - World Future Energy Summit

Abu Dabi BAE

17.06.2012 20.06.2012

MOTEK Makina Fuarı

Stuttgart ALMANYA

22.06.2012 24.06.2012

AEGPL - International Liquefied Petroleum Gas Exhibition & Congress

Bükreş ROMANYA

Bangkok TAYLAND

07.06.2012 09.06.2012

TEKNO-TUBE ARABIA 2012 (10th International Trade Fair Ton İndustria Machinery, Machine Tools, Tubes & Pipes İndustry)

China International Machine Tool & Tools Exhibition (CIMES) 2012

Zürih İSVİÇRE

06.06.2012 09.06.2012

07.06.2012 10.06.2012

12.06.2012 16.06.2012

Dubai BAE

23.06.2012 26.06.2012

23.06.2012 27.06.2012

28.06.2012 01.07.2012

Industrial And Specialized Exhibition Of Humidity, Heating, Acoustic, Corrosion, Light Isolations Equipments And Related Industries

INTERBUILD International Exhibition and Conference for Building and Construction

EASTPO 2012 Makina Ekipmanları

Tahran İRAN

Kahire MISIR

Şangay ÇİN

ESSİAD e-bülten Sayı 16 / Mayıs 2012  
ESSİAD e-bülten Sayı 16 / Mayıs 2012  

ESSİAD e-bülten Sayı 16 / Mayıs 2012

Advertisement