Page 1

ESSİAD e-bülten 1990

ESSİAD Yönetim Kurulu Hüseyin VATANSEVER Yönetim Kurulu Başkanı Akın KAYACAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürkan AKÇAY Genel Sekreter Hakan SEMERCİ Sayman Ömür DÜZTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa TAVASLI Yönetim Kurulu Üyesi Levent OZAN Yönetim Kurulu Üyesi Kerim GÜMRÜKÇÜLER Yönetim Kurulu Yedek Üyesi M. Turan MUŞKARA Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Suat KARAKAŞ Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ümit ÇALLI Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Özgür KARASU Yönetim Kurulu Yedek Üyesi A. Sait GÜRSÖZ Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Sinem VARDAR Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

ESSİAD e-bülten 01/12/2011-31/12/2011 Sayı:11


ESSİAD e-bülten

Başkan’dan Değerli Üyelerimiz, Aralık ayı, kış mevsiminin en soğuk aylarından biri; gündüzler kısa, geceler uzun. Hüzünlü bir ay aslında aralık. Ağaçların yapraksız görüntüsü insana hüzün veriyor. Nerdeyse tüm mevsimin bu şekilde yaşandığı Kuzey Avrupa Ülkelerini düşündüğümüzde güzel ülkemizin dört mevsiminin bir arada yaşadığını düşününce ne kadar şanslı olduğununda farkına varıyor insan, çok şanslıyız bu bakımdan. ESSİAD için aralık ayı “Tüzük Genel Kurulumuz”un yapıldığı ve derneğimiz açısından dönüm noktası olarak gördüğümüz bir ay oldu. Manisa Salihli Lidya Sardes Otel’de 10-11Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Genel Kurulumuza, ESSİAD Vizyon/Misyon/Hedefler toplantımıza, Beden Dili ve Motivasyon Seminerimize katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz. Katılamayan üyelerimizin bundan sonraki benzer etkinliklerimize mutlaka katılımlarını bekliyoruz. Kurumsal dernek üyeliği ve profesyonel genel sekreterlik mekanizmalarının tanımlandığı, diğer bir çok maddelerinde derneğimizi ileri taşıyacak revizyonların yapıldığı yeni tüzüğümüz hepimiz için yeni başarılara vesile olsun dileriz. Genel Kurul organizasyonumuzun yanı sıra ESSİAD’ın vizyon, misyon ve hedeflerinin yeniden ele alındığı bir toplantı gerçekleştirme imkanını bulduk üyelerimizle. Gördük ki benzer toplantıları daha sık periyotlar ile yapma ihtiyacımız var. Birlikte oldukça birbirimizi daha iyi anlıyor ve üretken olabiliyoruz, çok yaratıcı fikirler üretebiliyoruz. Toplantımıza başkanlık eden ve her zamanki gibi katkılarını esirgemeyen Sayın Prof. Dr. Ali GÜNGÖR hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca “Beden Dili ve Motivasyon” konulu semineri ile bizi hem çok güldüren, aynı zamanda düşündüren, tüm yorgunluğumuzu bize unutturan sevgili hocamız Sayın Doç. Dr. Avşar KURGUN’a da içten şükranlarımızı sunuyor ve çok teşekkür ediyoruz. Gala yemeğine katılım gösteren ve çok hoş dakikaları birlikte paylaştığımız tüm üyelerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu organizasyonun hazırlanmasında görev alan

başta Sayın Aylin GEL hanım olmak üzere, Sayın Gülcan CANTEKİN ve Sayın Murat GÜLER arkadaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Özellikle bizim bu organizasyonumuzda sponsor olarak katkı koyan Sayın Tayfur ALTINKÜP ağabeyimiz nezdinde KLS firmamıza ve Sayın Vehbi AKYAR kardeşimiz nezninde Doğu Isıtma firmamıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Sektörüne Yönelik Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı İçin Fizibilite Projemizi tamamlayarak 19 Aralık 2011 tarihinde İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’na teslim ettik. Projenin kapanış toplantısında Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Akın KAYACAN, Proje Koordinatörümüz ve Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Hakan SEMERCİ arkadaşımız proje ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaştılar. Başta projeyi birlikte yürüttüğümüz Zobu Danışmanlık firmasından Sayın Hakan ZOBU ve Fevzi DOĞU olmak üzere tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ülkemizde bir ilk olan bu değerli çalışma diliyoruz ve istiyoruz ki 2012 yılında İzmir’de hep birlikte temelini atacağımız bir proje olsun. Bunun için çalışıyoruz, emek veriyoruz. Organize Sanayi Bölgelerimizden birinde yer almasını düşündüğümüz bu projemiz için şimdi sıra uygulama projesini hazırlamaya geldi. Bu çalışmayı da tamamlayıp 2012 yıl sonunda temel artacağımıza inanıyoruz, başta İZKA ve EBSO olmak üzere bu projemizde derneğimize destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara sektörümüz adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. “Birlikte, el ele olursak çok daha kolay başaracağımıza olan inancımızla; huzur, sağlık, başarı ile dolu günler dileriz” Saygılarımızla, Hüseyin VATANSEVER Mak. Yük. Müh. ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Metin AKDAŞ’ın başkanlığında 07 Aralık 2011 tarihinde Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı yapıldı. Olağanüstü Genel Kurul Toplantımız öncesinde dernek Yönetim Kurulumuz, Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin görüşlerine ihtiyaç duyarak tüzüğümüzü kurul üyelerimiz ile birlikte inceleme fırsatı bulmuştur.

1990

Derneğimizin proje ile ilgili tedarikçi danışmanlık firması Zobu Danışmanlık’tan Mustafa Hakan ZOBU toplantımıza katılarak sektörümüz ve laboratuvar ihtiyaç analizi ile ilgili sunum yapmıştır.

1990

Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı İçin Fizibilite Çalışması Projesi tamamlanarak İzmir Kalkınma Ajansına teslim edilmiştir. Projenin teslim edilmesi ile 3 aylık proje dönemi sona ermiş olup, bundan sonraki süreç laboratuvarın kurulum çalışmaları ve projemizin hayata geçirilmesidir.

1990

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projemiz kapsamında 52 katılımcı firmamız ile gerçekleştirmiş olduğumuz eğitim ve danışmanlık ihtiyaç analizi tamamlanmıştır.

Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı Fizibilite Çalışması projemiz kapsamında Laboratuvar Yürütme Komitesi (LPYK) toplantılarımız devam ediyor.

Tedarikçimiz Zobu Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen eğitim ve danışmanlık ihtiyaç analizinde katılımcı firmalarımıza anketler gönderilmiş ve birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Zobu Danışmanlık tarafından eğitim ve ihtiyaç analizi ile ilgili rapor oluşturulmuş, bu rapor sonucunda firmaların 3 yıllık iş planı kapsamında alması gereken eğitimler, danışmanlık ihtiyaçları, heyet/ziyaret düzenlenmesi gereken bölgeler tanımlanmıştır.

1990


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten 3.GÜN: Hastanelerde kullanılan hijyenik klima santrali ile paket tip hijyenik klima santralleri tesisat sistemlerinin incelenmesi 4.GÜN: Medikal mahallerde elektrik sistem dizaynlarının incelenmesi 5.GÜN: Havalandırma sistemlerinde kullanılan filtreler ve ekipmanların incelenerek tüm bu çalışmaların Türkiye'deki çalışmalarla karşılaştırılması yapılarak proje sonuç toplantısının değerlendirilmesi. 6.GÜN:Kültürel gezi 7.GÜN:Yurda Dönüş

Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Projesi ile başarılı bir çalışmaya imza atan Buca Devlet Malzeme Ofisi Çok Programlı Lisesi tarafından hazırlanan ve derneğimizin destek verdiği “Binaların Mekanik İklimlendirme Tesisatlarının İncelenmesi Projesi” kabul edilmiştir. Bu kapsamda, proje ile ilgili 07.10.2011 tarihinde Buca DMO’da yurtdışı seyahatleri katılımcı bilgilendirme toplantısına katıldık. Süreç içerisinde İspanya ziyareti 13-26 Kasım 2011 tarihinde tamamlanmış olup, proje gezisinin ana faaliyetleri aşağıdaki gibi yapılmıştır. 1.HAFTA 1.GÜN:Tanışma ve İspanya'da mesleki ve teknik eğitim kurumlarının ziyaret edilmesi 2.GÜN:Hijyenik şartlar ve standartların incelenmesi 3.GÜN:Ameliyathanelerde laminer flow havalandırma sistemlerinin incelenmesi 4.GÜN:Hijyenik Paket Klimaların incelenmesi 5.GÜN:Sağlık Tesislerinde Elektrik Sistemlerinin incelenmesi 6.GÜN:Müze ve çevre gezisi 7.GÜN:Kültürel gezi (yakın şehirlere kültür turu) 2.HAFTA 1.GÜN:Hastanelerde temiz odalar ve klima sistemlerinin incelenmesi 2.GÜN: Ameliyathaneler ve yoğun bakım havalandırılması ve ilgili standartların incelenmesi


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten

ESSİAD Yönetim Kurulu, 10-11 Aralık 2011 tarihinde Salihli Manisa’da doğal güzellikleri ile yer alan Lidya Sardes Otel’de üyeleri ile birlikte çalışmalar yapmıştır.

Yapılan Genel Kurul Toplantımızda üyelerimiz ile birlikte tüzüğümüzün kabul edilmesini takiben Üye Kabul Yönetmeliğimiz görüşülerek kabul edilmiştir.

İki gün boyunca üyelerimiz ile birlikte düzenlediğimiz organizasyonumuzda; Genel Kurul Toplantımız, Sayın Prof. Dr. Ali GÜNGÖR’ün oturum başkanlığında ESSİAD Vizyon 2050 Hedef 2023 Toplantımız, Doç. Dr. Avşar KURGUN’un sunumu ile Beden Dili ve Motivasyon Seminerimiz başarı ile gerçekleştirilmiş olup, üyelerimiz ve eşlerinin katılımı ile akşam yemeğimiz, pazar sabahı gezi programımız gerçekleştirilmiştir.

Tüzük Genel Kurulu Toplantımızın ardından üyelerimiz ve ailelerinin katılımı ile birlikte öğle yemeğine geçilmiştir.

Dernek üyelerimin katılımı ile gerçekleşen Tüzük Genel Kurulumuz öncesinde Yönetim Kurulumuzun yaklaşık üç aylık çalışmalarının sonrasında bizlere yol gösterecek olan ve temel esasımız olan Tüzüğümüz ile ESSİAD’a üye olmak isteyen firmalar için Üye Kabul Yönetmeliği oluşturulmuştur.


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten

Öğle yemeği sonrasında dergimizin Editörü ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali GÜNGÖR’ün oturum başkanlığında üyelerimizin katılımları ile ESSİAD Vizyon 2050 Hedef 2023 toplantımız gerçekleştirilmiş olup, ESSİAD’ın vizyonu, misyonu ve hedefleri oluşturulmuştur.

ESSİAD Vizyon 2050 Hedef 2023 toplantımızın ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Avşar KURGUN’un sunumu ile Beden Dili ve Motivasyon Semineri gerçekleştirilmiştir.


ESSİAD’dan Haberler Toplantıların ardından üyelerimiz ve aileleri ile akşam yemeğinde birlikte olduk. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER’in konuşması ile başlayan akşam yemeğimizde derneğimizin Kurucu Üyelerinden Sayın Mustafa Kemal YAPAN ve geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanlarımız söz alarak derneğimiz ile ilgili görüş ve düşüncelerini bizlerle paylaşmaları sonrasında aramıza yeni katılan üyelerimiz ile birlikte üyelik seremonisi gerçekleştirilmiştir.

ESSİAD e-bülten


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten


ESSİAD’dan Haberler

ESSİAD e-bülten Yönetim Kurulumuz, 2011 yılı faaliyetleri arasında derneğimizin web sitesi www.essiad.org.tr’nin tasarımının değiştirilmesi ve site içerisinde yer alan bilgilerin geliştirilerek yenilenmesi hususunda çalışmalar yapmıştır. Bu kapsamda, web sitemiz ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, ana sayfada reklam alanları oluşturulmuştur.

11 Aralık 2011 günü sabah kahvaltısı sonrasında üyelerimizin katılımı ile Sart Harabeleri, Kula Peri Bacaları (Kuladokya) ve Kula Evleri’ne gezi düzenlenmiştir.

Derneğimize mali katkı sağlayacak olan bu reklam alanlarında firma reklamlarınız ile tanıtımınızı yaparken, derneğimize destek olabilirsiniz. Reklam alanlarımız üyelerimizden gelecek taleplere göre değerlendirilecek ve ilgili alanlarda kayan reklamlar şeklinde yayınlanacaktır. Talepler ilk üç ay yayınlandıktan sonra yeniden değerlendirmeye tabi tutulacak ve devam etmek isteyen üyelerimiz ile yıllık anlaşmalar yapılacaktır. Üç aylık zaman zarfında yapılan ziyaretler ile ilgili istatistiki bilgiler reklam veren firmalara rapor halinde iletilecek, bu şekilde üyelerimizin reklamın etkinliğini değerlendirme imkanı olacaktır. Web sitesi reklam fiyatlarımız ile ilgili detaylı bilgiyi dernek merkezimizden alabilirsiniz.

1990


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler

ortak hedefimiz olmalıdır” diye konuştu. Toplantıda eko-verimlilik (temiz üretim) kavramı ve proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. İ z m i r ’ d e E k o - v e r i m l i l i k ( Te m i z Ü r e t i m ) Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi ile ilgili broşüre; www.izka.org.tr/files/BROSUR_ekoverimlilik.pdf

İ z m i r ’ d e E k o - v e r i m l i l i k ( Te m i z Ü r e t i m ) Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi ile ilgili sunumlara; İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından tasarlanan “İzmir’de Eko-verimlilik (Temiz Üretim) Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi” İZKA ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) ortaklığında ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) yürütücülüğünde başlatılmıştır.

http://www.ekoverimlilik.org/?p=3121

adresinden ulaşabilirsiniz.

14 Aralık 2011 tarihinde İzmir Kalkınma Ajansı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Swiss Otel’de devam eden etkinlikte derneğimiz de yer almıştır. İZKA Genel Sekreteri Sayın Dr. Ergüder CAN, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Genel Sekreteri Sayın Dr. A. Mete ÇAKMAKÇI ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR tarafından açılış konuşmaları yapılmıştır. İZKA Genel Sekreteri Ergüder CAN, ortaya konan görüşlerin sadece teoride kalmadan sanayide yaygınlaşmasını sağlamanın en temel amaçları olduğunu vurgularken, “Sanayicilerin rekabet avantajlarını artırabilmeleri için yeşil üretime girmeleri gerekiyor” dedi. EBSO Başkanı Ender YORGANCILAR ise hammadde temininden üretime kadar çevre kirliliğine neden olacak unsurların yerinde çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. TTGV Genel Sekreteri Mete ÇAKMAKÇI da, ekolojik dengeye zarar vermeden üretim yapmak ile katma değer yaratmak arasındaki bağlantıya işaret ederek “Büyümeyi sürdürülebilir kılmak

1990


ESSİAD’dan Haberler

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) kapsamında desteklenen TR31/2011/DFD01/0010 nolu “Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı İçin Fizibilite Çalışması” başlıklı projemizin kabul edilmesini takiben 18.10.2011 tarihinde projemizin açılış toplantısı yapılmıştır. 3 aylık proje dönemi içerisinde çalışmalarımız tamamlanarak fizibilite çalışması sona ermiştir. Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 15.12.2011 tarihinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Ege Salonu'nda Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı İçin Fizibilite Çalışması Projesi Kapanış Basın Toplantısı düzenlenmiştir. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Proje Koordinatörümüz Sayın Hakan SEMERCİ, Yüksek İstişare Kurulu ve EHİS Yürütme Kurulu Başkanımız Sayın Metin AKDAŞ, ESSİAD'ın Kurucu Üyelerinden Sayın Mustafa K. Yapan, geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanlarımız Sayın Halit ŞAHİN, Sayın Erdal TEKAN, ESSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Ege İhracatçı Birlikleri Proje Uzmanı Sayın Ekin TAŞKIN, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sayın Mehmet ÖZSAKARYA, ESSİAD Üyeleri, Zobu Danışmanlık ve sektörümüzün değerli temsilcileri ve basın mensuplarının katıldığı basın toplantımızda, Proje Koordinatörümüz Sayın Hakan SEMERCİ gerçekleştirilen faaliyetler konusunda sunum yapmıştır.

ESSİAD e-bülten

Projenin ayrıntılarını kamuoyu ve değerli misafirlerimiz ile paylaşan SEMERCİ'nin ardından Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Akın KAYACAN konu ile ilgili bilgi aktarmıştır. A k ı n K AYA C A N , konuşmasında “ To p l a m p r o j e maliyeti 2.048.800 İngiliz Sterlini (yaklaşık 6 milyon TL) civarındadır. Kurulacak olan laboratuvar toplam 15.000 m2 alanı kapsayacaktır. 4000 m2'si kapalı olarak kurulacak olan laboratuvarın ilk etapta 2000 m2'si kapalı alan olarak planlanmıştır. Bu alan, sektörümüzün ihtiyacı olan akredite test ve analiz laboratuvarı için yeterli bir alan olmakla birlikte, laboratuvar içerisinde EMC Laboratuvarı, akustik test odaları, soğuk oda cihazı test üniteleri, split klima test üniteleri, teşhir reyonları, vitrinler ve şişe soğutucuları test alanı, klima santrali ve genel test odaları gibi bölümler yer alacaktır.” diyerek sözlerine son vermiştir. Basın toplantısı sonrasında düzenlenen kahve molasında sektör temsilcilerimiz ile sohbet etme imkanı bulan basın mensupları ESSİAD'ın faaliyetleri ve hedeflenen çalışmaları ile ilgili bilgi almışlardır.


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler ISKAV ile ortaklaşa yapmayı planladığımız ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi (ESEM) kapsamında düzenlenecek olan teknik eğitimlerin listesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Bu eğitimler ile sektörümüzün ve sanayimizin ihtiyacı olan çalışanlarınızın teknik yeterliliklerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Öncelikle almayı uygun gördüğünüz eğitimlerin listesini 03 Şubat 2012 tarihine kadar essiad@essiad.org.tr adresine bilgi vermenizi önemle rica ederiz. Sizlerden gelecek bilgiler ışığında eğitimler için takvim oluşturulacaktır. TEKNİK EĞİTİMLER (Gün) 1.İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNDE OTOMATİK KONTROL 2gün

12.FANLAR VE FAN SEÇİMİ, HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN TANIMLANMASI (FAN-SİSTEM ETKİLEŞİMİ), KANAL STANDARTLARI 1gün 13.YÜKSEK VERİMLİ MOTORLAR, DC ve EC (Elektronik Kontrollü DC) UYGULAMALARI 1gün 14.HASTANE İKLİMLENDİRMESİ 1gün 15.TEKSTİL İKLİMLENDİRMESİ 1gün 16.SOĞUK ODALARDA SOĞUTMA YÜKÜ HESABI VE SİSTEM TASARIMI 1gün 17.İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ 1gün 18.BİNA OTOMASYONU VE AÇIK PROTOKOLLER (İLETİŞİM PROTOKOLLERİ) 1gün 19.ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE BAKIM, ARIZA BULMA VE SERVİS İŞLEMLERİ 2gün 20.İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE YALITIM 1gün

2.SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE OTOMATİK KONTROL 2gün

21.TAŞIT İKLİMLENDİRMESİ 1gün

3.SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE BAKIR BORU KESME, BÜKME, HAVŞALAMA VE SERT LEHİMLEME 1gün

22.İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE ELEKTRİK KUMANDA DEVRELERİ 2gün

4.SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE SIZDIRMAZLIK TESTİ, VAKUMA ALMA VE ŞARJ YÖNTEMLERİ; SOĞUTUCU AKIŞKANLAR VE GERİ KAZANIMI 2gün

23.KOMBİLER (BACALI, HERMETİK, YOĞUŞMALI), MONTAJI, İŞLETMEYE ALINMASI VE BAKIMI 2gün

5.SU SOĞUTMA GRUPLARI (Ön şart: Soğutmanın

24.BUHAR TESİSATLARI VE BUHAR CİHAZLARI, BAKIM ONARIM İŞLETMEYE ALMA VE BUHAR TESİSATLARINDA VERİM 2gün

temel ilkeleri) 1gün 6.TEMEL PSİKROMETRİK İŞLEMLER 1gün 7.MERKEZİ İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ VE KLİMA SANTRALLERİ 1gün 8.EVSEL VE TİCARİ SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE BAKIM, ARIZA BULMA VE SERVİS İŞLEMLERİ 2gün 9.SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE PERİYODİK BAKIM 1gün 10.SOĞUTMANIN TEMEL İLKELERİ 1gün 11.BİREYSEL (Split, Kanallı) VE DEĞİŞKEN DEBİLİ (VRF) KLİMA SİSTEMLERİ, MONTAJ PRENSİPLERİ VE UYGULAMALARI 2gün

25.SULU SİSTEM TASARIMI VE POMPA, HİDROFOR SEÇİMİ 1gün 26.SIHHİ TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE SİSTEM UYGULAMALARI 1gün 27. MUTFAK HAVALANDIRMASI 1gün

1990


ESSİAD e-bülten

ESSİAD’dan Haberler Doğum günü Tebrik Mesajları Dernek Üyelerimizden; Gürkan AKÇAY, Mahmut UZUNOĞLU, Mustafa K. YAPAN, Alişan ERCAN, Halit Turgut SALAÇİN’in doğum gününü kutlar, sağlıklı ve mutlu seneler geçirmelerini dileriz.

Gaziler İş Merkezi’nde bulunan ve mülkü ESSİAD’a ait olan büromuz kiralıktır. Destek ve ilgilerinizi rica ederiz.

1990 1990

Soğutma Dünyası Dergisi yeni sayımızın h a z ı r l ı k l a r ı b a ş l a m ı ş t ı r. D e r g i m i z d e yayınlanmasını istediğiniz firma haberleri, ürün tanıtımları ve reklamlar ile ilgili derneğimiz ile irtibat kurabilirsiniz.

1990

Soğutma Dünyası Dergisi dağıtım listemize eklenmesini istediğiniz kişi, kurum ve kuruluşların iletişim bilgilerini dernek merkezimize bildirmenizi bekliyoruz.

1990

şYeni ürünlerinizin e-bültenimizde tanıtımının yapılması hususunda derneğimiz ile irtibat kurabilirsiniz.

1990

1990


Sektörden Haberler

EMERSON Climate firmasının Türkiye distribütörü olan Frigoduman A.Ş., EMERSON firmasıyla ortaklaşa gerçekleştirdikleri teknik okullara yönelik malzeme yardımı kapsamında Türkiye genelinde 12 şehirde farklı okullara malzeme yardımı yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan Frigoduman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal DUMAN konuşmasında “Şirketimiz ve distribütörlüğünü yaptığımız EMERSON firmasıyla ortak hareket ederek sekötürümüzün teminatı teknik okul öğrencilerimize ihtiyacı olan birtakım malzemelerin temini yoluna gittik bu amaçla Türkiye'nin 12 şehrindeki farklı okullara kompresör yardımında bulunduk. Amacımız teknik okullarda okuyan genç kardeşlerimizi kompresör ve diğer ekipmanlarla okul bittikten sonra değil, okurken tanıştırabilmektir. Dağıtımlar yapıldıktan sonra genç kardeşlerimizden gelen teşekkür mesajları ve yapmış oldukları projelerle çektirdikleri fotoğrafları gördükçe oldukça mutlu oldum. Umuyoruz bundan sonraki dönemde de EMERSON firmasıyla buna benzer projeler geliştirerek genç kardeşlerimize ve dolayısıyla sektörümüzün geleceğine yardımcı olabiliriz, eğer bu çabamızla gençlerimize eğitimlerinde bir nebze de olsa katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize” dedi.

1990

ESSİAD e-bülten

23-24 Aralık tarihlerindeTepekule Kongre ve Sergi Merkezi Anadolu Salonu’nda İzmir Rüzgar Sempozyumu ve Sergisi düzenlendi. Açılış etkinliği, İzmir Flamenko Dans ve Müzik Atölyesi Flamenko Esmirna’nın dans gösterisiyle başladı. Dans gösterisinin ardından etkinliğin ilk konuşmasını yapan MMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ö Z S A K A R YA , s e m p o z y u m u İ z m i r ’ i n yenilenebilir enerji potansiyelini tartışmak için bir fırsat olarak gördüklerini belirtti. Dünyanın büyük bir çevresel felakete doğru hızla ilerlediğine dikkat çeken ÖZSAKARYA, "Özellikle başta petrol olmak üzere fosil yakıtların aşırı tüketimi dünyamızı tehdit etmekte. Temelinde güneş bulunan yenilenebilir enerji kaynakları ise hem çevre dostudur, hem de güneşin varlığına bağlı olarak tükenmez bir nitelik taşımaktadır" diye konuştu. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye`de de yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitli mekanizmalarla desteklenmesi gerektiğini vurgulayan ÖZSAKARYA, "yapıldığı gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitli mekanizmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Bunların arasında yatırım hibeleri, yatırım ve diğer vergisel krediler, mali teşvikler, yenilenebilir enerjiye ilişkin yükümlülükler, elektrik üretimine garantiler, yeşil sertifikalar, ihaleler, yeşil fiyatlandırma ve şebeke ölçümleri bulunmaktadır" şeklinde konuştu.


ESSİAD e-bülten

Sektörden Haberler 2003 yılından beri her iki yılda bir 14 bölgesel üniversitenin katılımı ile düzenlenen ve bu sene 28-30 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilecek olan 6. Ege Enerji Sempozyumu ve Sergisi ile ilgili bilgileri aşağıda görüşlerinize sunarız. Geçmişten günümüze fosil yakıtların gelişigüzel ve kontrolsüz kullanımı, özellikle modern uygarlığın doğuşundan itibaren, yükselen çevresel kirlilik, CO2 emisyonları ve son olarak küresel ısınmaya neden olmuştur. Bu kötü gidişin engellenmesi için, yeni alternatif teknolojiler, enerji verimliliği ve yönetimi gelişmekte olan ülkeler açısından gittikçe büyük önem arz etmektedir. Uluslararası Ege Enerji Sempozyumu ve Sergisi (IEESE) dünyanın her yerinden insanların bu alanda yaptıkları çalışmaları paylaşmak için bir köprü vazifesi görecektir. 6. Ege Enerji Sempozyumu ve Sergisi, 2003 yılından beri her iki yılda bir 14 bölgesel üniversitenin katılımı ile düzenlenmektedir. 2010 yılına kadar sempozyum ulusal boyutta düzenlenirken, 6.sı düzenlenecek olan sempozyumda, bilim adamları, politika belirleyiciler, mühendisler ve enerji ile ilgilenen diğer uzmanlar için mükemmel bir tartışma ve bilgi aktarımı imkanı yaratan uluslararası bilimsel organizasyona dönüşmüştür. Ege Üniversitesi tarafından organize edilmekte olan 6. Ege Enerji Sempozyumu ve Sergisi 28-30 Haziran 2012 tarihlerinde, Güneş Enerjisi Enstitüsü ve Makine Mühendisliği Bölümü'nün ev sahipliğinde Ege Üniversitesi İzmir-Türkiye'de gerçekleştirilecektir. Sempozyum katılımcılarına enerji ve enerji sistemlerindeki en modern gelişmelerin aktarılacağı uluslararası bir forum niteliğinde olacaktır. Sempozyumun kapsamı enerji alanında geniş bir yelpazeyi içermektedir. Sempozyum Konuları Ekserji ve eksergoekonomik Elektrik üretimi, dağıtımı ve güç kalitesi teknolojileri

Enerji araştırma-geliştirme proje finansmanı Enerji depolama Enerji ekonomisi Enerji politikaları, mevzuat ve yönetmelik Enerji ve çevre Enerji verimliliği ve yönetimi Fosil yakıtlar Isıtma, soğutma ve havalandırma Karbon Ticareti, düşük karbon ekonomisi Kojenerasyon ve diğer sistemler Nükleer enerji Ömür boyu maliyet analizi Şebeke bağlantısı ve iletim Termodinamik, ısı ve kütle transferi, akışkanlar mekaniği uygulamaları Yanma teknolojileri Yenilenebilir enerji (biyokütle, fotovoltaik, güneş ısıl, jeotermal, rüzgar) Önemli Tarihler Özet son gönderme tarihi 20 Ocak 2012 Özetin kabul onayı bildirim tarihi 10 Şubat 2012 Makalenin son gönderilme tarihi 16 Mart 2012 Makalenin kabul onayı bildirim tarihi 4 Mayıs 2012 İletişim Adres: Ege Üniversitesi, Güneş Enerjisi Enstitüsü, 35100 Bornova İzmir Tel: 0232 3111233 0232 3111234 Fax: 0232 3886027 E-posta: info@egeenergy.org


ESSİAD e-bülten

Yaklaşan Fuarlar, Kongre ve Seminerler 12.01.2012 13.01.2012

22.01.2012 24.01.2012

23.01.2012 25.01.2012

07.02.2012 09.02.2012

Enerji Verimliliği : 3.Uluslararası Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı

Istanbul TÜRKİYE

SHK BRNO

Brno ÇEK CUMHURİYETİ

AHR EXPO International AirConditioning, Heating, Refrigerating Exposition E-World Enerji,Su Fuar ve Kongresi

07.02.2012 10.02.2012

AQUA-THERM MOSCOW: Isıtma, Havalandırma, Soğutma Fuarı

Moskova RUSYA

07.02.2012 10.02.2012

AQUA-THERM NITRA: Isıtma, Havalandırma, Soğutma Fuarı Interclima+elec: Sıhhı Teknigi,Sıhhı Tesisat,Sogutma Tesisler, Klima Teknik Fuarı

13.03.2012 17.03.2012

ISH The World's Leading Trade Fair. The Bathroom Experience, Building, Energy, Airconditioning Technology, Renewable Energies

15.03.2012 17.03.2012

Qingdao Building Energy : 6.Çin (Qingdao) Uluslararası Yapı ve Yenilenebilir Enerji Fuarı

Esen ALMANYA

Moskova RUSYA

07.02.2012 10.02.2012

CLIMATIZACION

Las Vegas ABD

Chillventa Rossija International Trade Fair for Refrigeration, Air Conditioning and Heat Pumps

07.02.2012 09.02.2012

28.02.2012 02.03.2012

Nitra SLOVAKYA

Paris FRANSA

22.03.2012 26.03.2012

IHS Konya 2012 : 9.Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz, Pompa, Vana, Tesisat, Yalıtım Malzemeleri ve Boru Fuarı

Madrid İSPANYA

Frankfurt ALMANYA

Qingdao ÇİN

Konya TÜRKİYE

27.03.2012 29.03.2012

H&V-Heating & Ventilating Event

Birmingham İNGİLTERE

27.03.2012 29.03.2012

RAC Refrigeration and Air-Conditioning Exhibition

Birmingham İNGİLTERE

27.03.2012 30.03.2012

MCE: Mostra Convegno Expocomfort: Isıtma Soğutma Teknoloji Fuarı

02.04.2012 05.04.2012

CERAMICA Moscow

02.04.2012 04.04.2012

ISH China: Isıtıcı lar,havalandırma ve ölçü sistemleri,baca yapımı

Milano ITALYA

Moskova RUSYA

Pekin ÇİN

ESSİAD e-bülten Sayı 11 / Aralık 2011  

ESSİAD e-bülten Sayı 11 / Aralık 2011

ESSİAD e-bülten Sayı 11 / Aralık 2011  

ESSİAD e-bülten Sayı 11 / Aralık 2011

Advertisement