Page 1

1


2


3


Microsoft Teknoloji Zirvesi’ndeydik! Bu yıl 5. kez düzenlenen zirve, 21 Şubat Çarşamba günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirvede Microsoft Yapay Zeka Araştırma Birimi Kıdemli Araştırmacısı Ece Kamar da konuşmacı olarak katıldı. Esri Türkiye, zirveye Altın Sponsor olarak katıldı. Esri Türkiye İstanbul Satış Müdürü Serhat Özeren etkinlikte “Perakende Sektöründe Konumun Gücü ile Tanışın” başlıklı bir konuşma yaparak Esri ürünlerini ve yenilikçi çözümlerini paylaştı. Özeren konuşmasını; Dijital Yaşam, Konumun Gücü, Esri Ürün ve Çözümleri ile Microsoft ve Esri başlıkları altında gerçekleştirdi. Ülkemizde ve dünyada gittikçe önem kazanan dijital platformun önemine değinen Özeren, sosyal medyada her gün 25 milyon insanın konumunu paylaştığına, 29,2 milyon kişinin çevrimiçi alışveriş yaptığına ve ülkemizde 2015 verilerine göre mobil bankacılık kullanım oranının %65 olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle kurumlar ve firmaların da gelişen dijital teknolojiyi yakalanmasının önemli olduğunu belirten Özeren, Esri ürünleri ile bu entegrasyonun nasıl sağlanacağına dair örnekler verdi. Canlı trafik bilgisi, tüketici harcamaları, medya alışkanlıkları, pazar potansiyelleri, rekabet, dolaşım, demografi, CRM verisi, hava durumu vb birçok alanda Esri ürünlerinin çözümlerini zirve katılımcılarıyla paylaştı.

4


Insights for ArcGIS’in 2.2.1 Sürümünü Keşfedin! Insights for ArcGIS’in yeni sürümü 2.2.1’i ArcGIS Enterprise 10.5.1 ve 10.6’da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ArcGIS Online’a da gelen bu güncelleme ile Insights for ArcGIS kullanımınızın kalitesini arttırabilir ve daha önce karşılaştığınız bazı hatalardan kurtulabilirsiniz. Analizler, haritalar, grafikler ve paylaşım seçenekleri gibi başlıklar altında inceleyebileyeceğimiz Insights for ArcGIS’in 2.2.1 sürümü hakkında daha detaylı bir bilgi edinmek için tıklayınız.

5


ArcGIS Enterprise 10.6’daki Image Server Yenilikleri ArcGIS Enterprise 10.6’nın yayınlanması ile birlikte ArcGIS Image Server’da altı yeni hidroloji fonksiyonu ve dört yeni yakınlık analiz araçları (proximity) yayınlandı. Yeni araçlar ile de birlikte ArcGIS Image Server’da iş akışlarınız içerisinde gerçekleştirdiğiniz raster analizlerinizi çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Image Server’daki yeniliklerin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6


Utility Network Dünyasını Keşfetmeye Devam Edin Utility Network kendi modellerinizi oluşturmanıza izin verdi. Artık şebekelerinizi oldukça rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

ArcGIS Editor for OpenStreetMap 10.6 Yayınlandı ArcMap’te OSM verisini ücretsiz bir şekilde indirmenizi, editleme yapmanızı ve analizler gerçekleştirmenizi sağlayan açık kaynak kodlu bir editor olan ArcGIS Editor for OpenStreetMap’in (OSM Editor) yeni versiyonu 10.6 yayımlandı. ArcGIS Editor for OpenStreetMap hakkında detaylı bilgilere, kaynak koduna ve indirme linkine buradan ulaşabilirsiniz.

7


PowerPoint Yerine StoryMaps Serisini Kullanın Sunumlar söz konusu olduğunda PowerPoint standarttır. Ancak, PowerPoint ile canlı demolar, medya veya web siteleri arasında ileri geri geçiş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Genelde PowerPoint’den çıkmak veya göstermek istediğiniz slaytlar ve diğer içerikler arasında ileri geri gitmek için Alt+tab veya Command+tab kullanmanız anlamına gelir. Sunum için herhangi bir hikaye haritası kullanılabilirken, bazıları iş için diğerlerinden daha uygundur. Sunumlarınız için PowerPoint yerine Öykü Haritalarını kullanma hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hikaye Haritalarına 5 Kolay Adımda Tweetleri Yerleştirme Daha önce Twitter’da “Bu tweet, üzerinde çalıştığım öykü haritamın daha iyi olmasını sağlar” diye düşündüğünüz oldu mu? Olmadıysa StoryMaps’in yeni gelişmesi ile olacaktır. Hikaye haritalarına tweet yerleştirmek için yapmanız gerekenler ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

8


10.6’daki Yenilikler - Feature Katmanına Getirilen Yeni Özellikler Kurumsal bir coğrafi veri tabanını referans alan hizmetler ve 10.6’da feature katmanına eklenen özellikler ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Altlık Haritalardaki Yenilikler Esri’nin Topluluk Programı destekleyicileri, Esri’nin Çevrimiçi Altlık Haritalarına yeni ve güncellenmiş harita katmanları eklediler. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

9


Explorer for ArcGIS 18.1 (iOS) Yeni Neler Var? Explorer for ArcGIS, paylaşılan haritaları bulmayı kolaylaştırarak, hataların önüne geçen yeni iOS sürümü yayınlandı. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ArcGIS Çözümleri Dağıtım Aracı (Domain and Structure Networks) ve Altyapı Ağı Paket Araçları Güncellemeleri ArcGIS Çözümleri Dağıtım Aracı olan bir ArcGIS Pro eklenti, o sektöre özel uygulamalar ve becerilerin yayılmasını otomatik hale getirir. ArcGIS Pro 2.1.1 düzeltme eki ile Çözümler Dağıtım Aracında bazı kullanıcıların Altyapı Ağ Yapılandırmaları dağıtmasını engelleyen, ArcGIS Pro sürümünü yanlış şekilde değerlendirdiği bir sorun olduğunu keşfettik. Bu sorun, Çözümler Dağıtım Aracı’nın en son sürümünde giderildi. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 10


Operations Dashboard for ArcGIS Uygulamasının Yeni Örneklerine Göz Atmalısınız Operations Dashboard for ArcGIS insanların, hizmetlerin, varlıkların ve olayların gerçek zamanlı operasyonel görünümü için konuma duyarlı veri görselleştirme ve analitiği sağlayan yapılandırılabilir bir web uygulamasıdır. Dinamik bir gösterge tablosundan, kuruluşunuzun hedeflerini gerçekleştirmek için hayati önem taşıyan etkinlikleri ve kilit performans göstergelerini izleyebilirsiniz. Daha fazlası için buraya tıklayınız.

11


Konumun Gücü: Spatial Analyst ile Karar Alma Mekanizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz? Spatial Analyst kullanarak, çok sayıda bağımsız kaynaktan gelen bilgiyi birleştirebilir ve karmaşık konumsal analiz araçlarını kullanarak yeni veriler (sonuçlar) elde edebilirsiniz. Bu geniş kapsamlı konumsal analiz araçları, karmaşık konumsal sorulara cevap verme becerinizi arttırır. Belirli bir etkinlikte bir yerin uygunluğunu hesaplamak için çeşitli katmanları kullanabilirsiniz ve görüntü analizi kullanarak zamana göre değişimi tespit edebilirsiniz. ArcGIS’in bir parçası olan bu araçlar ve daha fazlası, basit görsel analizin kapsamı dışındaki kritik öneme sahip soruları cevaplamanızı ve kararlar almanızı sağlar. Bu temel konumsal analizlerden bazılarına ve bunların gerçek dünyada nasıl uygulandığının örneklerine göz atabilirsiniz. Daha fazlası için buraya tıklayın.

12


Military Tools ile Tarihi Bir Savaşı Planlayın Savaştaki komutanlar bugünün coğrafi araçlarına sahip olsaydı zafer kazanabilir miydi? Ya da zafer hızlandırılabilir miydi? Savaşa hazırlanan bir istihbarat analistinin, hayat kurtarmak ve zafer kazandırmak için Military Tools for ArcGIS’i nasıl kullanabildiğini gösteren yeni oluşturulmuş derslere Learn ArcGIS’den ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

13


Workforce for ArcGIS (Web) Güncellenmiş Halini İncelediniz mi? Bu güncellemedeki yenilikler: • Artık mobil çalışanlarınızı var olan bir dosyadan yükleyebilirsiniz. • ArcGIS Explorer ile entegre edebilirsiniz. • İş atamalarınızın GlobalID’sini, Collector veya Survey123 ile oluşturduğunuz uygulamalara aktarabilirsiniz. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

ArcGIS Runtime SDK 100.2.1 Sürümü Yayınlandı Bu sürüm, geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleşen 100.2 sürümüne odaklanmış bir güncellemedir. Yani Aralık ayında yayımlanan özellikler için yalnızca birkaç geliştirmeyi içermekte ve bazı kritik hata düzeltmeleri içermektedir. Daha Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız. 14


15


Esri (Environmental Systems Research Institute), merkezi Redlands, California’da olan ve 1969 yılında kurulmuş olan coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yazılımı geliştiricisidir. Esri Türkiye, Dünya çapındaki Esri ağının bir üyesidir. 2007 yılında Esri firması ortaklığı ile faaliyetine başlamış olup, firmanın Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir. Esri Türkiye, ArcGIS teknolojisine dayalı olarak kapsamlı ürün ve çözümleri, profesyonel hizmetler, teknik destek ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca Esri’nin Dünya çapındaki teknik destek ağı olan “Global Support” sistemine entegre olup, verilen hizmetlerin kalitesi, Esri tarafından da değerlendirmekte ve gün geçtikçe artmaktadır.

İstanbul Şube

Merkez Ofis

www.esriturkey.com.tr

ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi Mustafa Kemal Mah. 280/G Kat:3 No:1 06530 Çankaya/Ankara

Esentepe Mah. Kore Şehitleri Cd. No:16-1 İstanbloom Kat: 7 Daire: 57 Şişli, İstanbul

0 312 999 0005

0 212 403 9915

16

Esri Türkiye Bülten Mart 2018  
Esri Türkiye Bülten Mart 2018