Page 1

1


2


ArcGIS Pro’ya Geçmek İçin Mükemmel Zaman! Esri’nin en önemli ürünlerinden biri olan 64-bit masaüstü CBS uygulaması ArcGIS Pro 2.1 sürümü yayımlandı. ArcGIS Pro 2.1, bir sürü yeni özellik ve işlevsellik getirdi. ArcGIS Pro 2.1 ile yüksek talepli iş akışlarınızı ekleyebilir ve geliştirebilirsiniz. ArcGIS Pro, benzersiz 3D ve 64-bit ortamından yararlanan yeni yeniliklerle masaüstünüzü ArcGIS platformunun diğer bölümleriyle daha sıkı bağlıyor. Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

3


ArcGIS Çözümlerindeki Yenilikler ArcGIS Çözümleri, endüstriye özgü uygulama ve yetenek yapılandırmaları olup, ArcGIS kullanıcıları ek bir ücret ödemeden kullanabilir. Ocak 2018 itibariyle Utility Network Yapılandırmaları ve 3 yeni çözüm ürünü ArcGIS’e eklendi. Ayrıca, 22 çözüm ürünü güncellendi ve 2 çözüm ürünü için yaşam döngüsünde değişiklikler yapıldı. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

4


ArcGIS Enterprise 10.6’daki Yenilikler: ArcGIS GeoAnalytics Server’da Tablodan Adres Konumlama ArcGIS Enterprise 10.6, heyecan verici yeni GeoAnalytics araçlarını sunuyor. GeoAnalytics, kullanıcılara büyük veri analizi için dağıtık sistem hesaplamasında hız kazandırıyor. GeoAnalytics, analizi bir veya birden fazla makinenizde GeoAnalytics Sunucunuza dağıtıyor. Sunucu ayarlarınızı sizin için en verimli şekilde yapmaya hazırlarken, buna göre özel analiz yapılmasına olanak tanıyor. Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

5


ArcGIS Pro 2.1’de Yeni Kümeleme Araçları Pro 2.1’in güncellemesiyle, Mekansal İstatistikler araç kutusunda modelleri bulmanıza ve verilerinizden yeni yollarla anlam bulmanıza yardımcı olacak 3 güçlü yeni kümeleme aracı var. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ArcGIS Ocak 2018 Sürümünde Neler Var? Yeni yıl, Esri’nin yeni işlevsellik ve uygulamalara ve çevikliğe daha da kullanıcı dostu bir yaklaşımla ArcGIS kullanıcılarını desteklemesi için harika bir fırsat. Ocak 2018 ArcGIS güncellemelerini yakından incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

6


ArcGIS Enterprise 10.6’daki Dağıtık Mimari Yeniliklerini Öğrenin ArcGIS Enterprise 10.6’nın yayınlanmasıyla birlikte ArcGIS Enterprise’a birçok yeni özellik geldi. Bu özelliklerden bazıları da dağıtık sunucu yapısı ile ilgili. Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

7


Girişimcileri, yola nasıl başlayacağını bilemeyenleri, fikri olanlar, ama imkânı olmayanları, Esri Startup programına davet ediyoruz. Esri Türkiye İş Ortakları ve Startup Program Yöneticisi Tunç Şirinyıldız, Startup Programını sizin için anlattı. Kendinizi biraz tanıtır mısınız? Esri Türkiye’de İş Ortakları ve Startup Program Yöneticisiyim. Bir yıldır bu firmada çalışıyorum. Daha önce bilişim ve telekomünikasyon sektöründe çalıştım. Esri Startup Programı’ndan biraz bahseder misiniz? Bu program, Esri tarafından başlatılan bir program olup, Türkiye’de bu yıl itibari ile çok daha aktif olarak hayata geçirilmiştir. Toplam beş adet Startup firmamız bulunmaktadır. Program süresi üç yıl olup yeni kurulan firmaların Esri ürün ve servislerini öğrenmeleri ve kendi iş planlarına dahil etmeleri için uygulanan bir programdır.

Peki Esri Startup Programı içerisinde hangi ürün ve servisler dahil? Esri’nin ArcGIS ailesindeki tüm ürünler Startup Programı üyesi firmaların kullanımına sunulmaktadır. Bu çok ciddi bir maliyet değil mi? Evet, bu aslında çok ciddi maliyetleri olan lisansların, Startup Programı üyeleri firmalara ücretsiz olarak sunulmasını sağlıyor. Buradaki asıl amacımız yeni teknoloji firmalarımızın bizim ürünlerimizi daha yakından tanıyıp kullanmalarını sağlaması. 8


Yurtdışındaki ve Türkiye’deki talepler ne durumda? Yurtdışında yüzü aşkın firma Startup Programı’ndan faydalanıyor. Biz, bu programı 2017 yılı itibari ile tanıtmaya başladık. Tanıtmaya başladıktan sonra 3 yeni Startup firmamız oldu. Özellikle geçen sene İstanbul’da düzenlediğimiz Kullanıcı Konferansı’ndan sonra bu programa talep çok yoğun oldu. Hangi sektörlerden daha fazla talep geliyor? Özellikte bilişim altyapısı olan, kendi içinde yazılımcı barındıran, teknolojiye yakınlığı olan firmalar bu programla çok ilgileniyor. Özel bir sektör kısıtlamanız var mı? Herhangi bir kısıtlamamız bulunmuyor. İlgilenen tüm firmalar başvuru yapabilirler. Bu programa dahil olmak isteyen firmalar ne yapmalı? Bu programdan faydalanmak isteyen firmalar öncelikli olarak esri.com sitesine girip Startup Programı’nın detaylarını öğrenebilirler. Buna ek olarak, Startup programından faydalanmak isteyen firmalar bana mail atabilirler (startup@ esriturkey.com.tr). Startup Programı üyesi olacak firmaların, üç yıldan daha eski firma olmamaları gerekmektedir. Ayrıca senelik 1 milyon dolardan daha düşük ciroya sahip olmalı ve bilişime yakınlığı olması beklenmektedir.

Peki şuan hangi firmalar Startup Programı’na dahil?

Startup firmalarımız Mekansal, Evreka, Seyisco, KNS ve Optiyol. Startup Programı dahilindeki firmalarımız ilgili linklere internet sitemizdeki Startup sekmesinden erişebilirsiniz. Bu firmalar bilişim alanında çözümler ve hizmetler veriyorlar. Kimisi kamu kurumlarına, kimisi ise özel sektöre dokunuyor. Bu firmalar genellikle geleceğin teknolojisi ve günümüzün teknolojisi olan IoT üzerine çözümler sunmaktalar. Esri Startup programına dahil olmayan ama Startup olmak isteyen firmalara bir öneriniz olacak mı?

Çalışacakları alanda coğrafi bilgilerle ilgili içerikler ve analizler olacak ise, muhakkak Esri’nin ürün ve çözümlerini tanımaları öneririm. Esri tarafından geliştirilmiş birçok çözüm, firmaların boşa vakit kaybetmesini önleyecektir. Dünya liderlerinin Startup desteğini almak herkes için önemli bir fırsat olmalı. 9


Business Analyst ile Dinamik Grafikler Oluşturun Business Analyst Web App ile etkili ve canlı grafikler yaratmak çok kolay. Basitçe kullanabileceğiniz araçlar ile grafiklerinizi oluşturun ve grafiklerin ne kadar güçlü olduğunu görün. Business Analyst ile ilgili bilgi için buraya tıklayın.

ArcGIS Pro 2.1’deki Yenilikleri Öğrenin ArcGIS Pro 2.1, birçok yeni özelliği ile kullanıcılarına daha detaylı analizler ve işlemler yapma imkanı sunuyor. Tüm bu yeniliklerin değinildiği ArcGIS Pro 2.1 videosunu izleyerek ArcGIS Pro dünyasını keşfedebilirsiniz.

10


Web AppBuilder for ArcGIS v2.7 Developer Edition Yayımlandı Web AppBuilder for ArcGIS’in v2.7 Developer Edition’ı yayımlandı. Yeni araçların eklendiği ve bazı araçların güncellendiği bu sürüm ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Business Analyst artık ArcGIS Pro’da! Business Analyst artık ArcGIS Pro 2.1’de kullanılabilecek. Yeteneklerini ArcGIS Pro ortamına taşıyacak olan Business Analyst ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

11


ArcGIS Enterprise 10.6’daki Yenilikler: Analiz Araçları ArcGIS Enterprise 10.6, 17 Ocak 2018’de yayımlandı! Diğer pek çok iyileştirmenin yanı sıra, bu sürüm, analitik iş akışlarınızı genişletmek için ürüne yeni özellikler ve işlevler getiriyor. Artık özelleştirilmiş web araçlarını doğrudan ArcGIS Pro’dan ArcGIS Enterprise portalınıza paylaşabilirsiniz. Son derece popüler bir harita görselleştirmesi olan akıllı haritalamada kümeleme stili ArcGIS Enterprise içinde mevcut. Hosted feature layer görüntüleri de ArcGIS Enterprise’da mevcut! Daha kapsamlı bilgi için tıklayınız.

ArcGIS Pro 2.1 ve ArcMap 10.6’daki Spatial Analyst Yeniliklerini İncelediniz mi? ArcGIS’in en yeni sürümü kullanımınıza sunuldu. Raster Analizler yapmak için Spatial Analyst uzantısını kullanırken, gerçekleştirilen yetenekler ve performanstaki iyileştirmeler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

12


GeoPlanner for ArcGIS Ürünündeki On Binlerce Özellik ile Tanıştınız mı? CBS araçlarını kentsel planlama projelerine uygulamak farklı özelliklerle çalışmayı gerektirir. Bir şehirde, bir kasabadaki evlerde veya bir ilçede caddelerde duran otobüs sayısını belirlemek gibi senaryoları GeoPlanner for ArcGIS ile oluşturabilirsiniz. GeoPlanner for ArcGIS, çeşitli şehir planlama senaryolarını oluşturmak, analiz etmek ve raporlamak için kullanılan bir uygulamadır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

13


Autodesk ve Esri: AutoCAD İçin ArcGIS’in Yeni Sürümü AutoCAD için ArcGIS en yeni sürümünde, AutoCAD kullanıcılarına ArcGIS Web Hizmetlerine erişim sağlama ve AutoCAD.DWG dosyaları içinde ArcGIS verilerini paylaşma olanağı sağlamaya devam ediyor. Ayrıca ArcGIS’in AutoCAD 370 için aşamalı güncellemesi şimdi ücretsiz indirilebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Geliştiriciler için ArcGIS: Geliştirilmiş ArcGIS REST API Belgeleri Geliştirici belgelerine erişme kısmında devam eden iyileştirme çalışmalarının bir parçası olarak ArcGIS REST API belgelerini ArcGIS Kaynakları sitesinden, Geliştiriciler için ArcGIS sitesi üzerindeki yeni bir konuma taşındı. Yeni tasarım, arama, içeriğin mantıksal olarak yeniden düzenlenmesi ve güncellemelerin ArcGIS 10.6 sürümü ile örtüştüğünü vurgulamaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

14


Katmanlı Simgeler ve Döndürme Kullanarak Arama ve Göstergeler Oluşturma Pusulanın yönünü göstermek için döndürerek kullandığımız sembolleri, aynı zamanda değerleri göstermek için de döndürerek kullanabiliriz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

ArcGIS Enterprise 10.6’daki Feature Services ile Yenilikler 10.6 sürümünde, Feature Services için birçok güncelleme bulunmakta. Feature Services ile ilgili son eklemeler ve güncellemeler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

15


İş Ortaklarımızdan Gelenler Delta Lidar Delta Lidar, Mezarlık Bilgi Sistemi Oluşturuyor. İş ortağımız Delta Lidar, tabletler aracılığı ile mezar başlıklarının fotoğraflamasını yapıyor ve alınan fotoğraflardan gelen mezar öznitelik bilgileri Collector for ArcGIS aracılığı ile mezar alanları ve ID bilgileri eşleştiriliyor. Elde edilen veriler ArcGIS ortamında sorgulanabilir Mezarlık Bilgi Sistemi olarak teslim ediliyor.

16


17


Esri (Environmental Systems Research Institute), merkezi Redlands, California’da olan ve 1969 yılında kurulmuş olan coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yazılımı geliştiricisidir. Esri Türkiye, Dünya çapındaki Esri ağının bir üyesidir. 2007 yılında Esri firması ortaklığı ile faaliyetine başlamış olup, firmanın Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir. Esri Türkiye, ArcGIS teknolojisine dayalı olarak kapsamlı ürün ve çözümleri, profesyonel hizmetler, teknik destek ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca Esri’nin Dünya çapındaki teknik destek ağı olan “Global Support” sistemine entegre olup, verilen hizmetlerin kalitesi, Esri tarafından da değerlendirmekte ve gün geçtikçe artmaktadır.

www.esriturkey.com.tr

Merkez Ofis

İstanbul Şube

Cyberpark Vakıf Binası 2. Kat No: 204 06800 Bilkent Çankaya, Ankara

Esentepe Mah. Kore Şehitleri Cd. No:16-1 İstanbloom Kat: 7 Daire: 57 Şişli, İstanbul

0 312 999 0005

0 212 403 9915

18

Esri Türkiye Bülten Şubat 2018  
Esri Türkiye Bülten Şubat 2018  
Advertisement