Page 1

1


Bilişim 500 Araştırması’nda İlk 500’e 161. Sıradan Girdik İlk kez katıldığımız Bilişim 500 Araştırması’nda Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketi arasında 161. sırada yer aldık. Detaylı liste için tıklayınız. Esri Türkiye’yi 132. sayfada bulabilirsiniz.

Esri Kullanıcı Konferansı Düzenlendi! Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego şehrinde düzenlenen Esri Kullanıcı Konferansı’nda yenilikler duyuruldu, kullanıcılar hikayelerini paylaştı. Esri Kullanıcı Konferansı videolarını izlemek için tıklayınız.

2


Esri Türkiye, Esri Kullanıcı Konferansı’ndaydı 2017 Esri Kullanıcı Konferansı 10-14 Temmuz’da San Diego, Kaliforniya’da gerçekleşti. Esri Türkiye ekibi olarak bizler de Türkiye’nin önde gelen CBS uzmanları ile Dünya’nın en kapsamlı CBS kullanıcı konferansına katıldık. Katılımcılar, Esri Kullanıcı Konferansı’nda Esri ürün ailesinin yeniliklerini inceleme, farklı yetkinlikler kazanma ve odaklanmış çözümleri keşfetme fırsatı yakaladı. Konferans, katılımcılara Esri ve diğer şirketlerin CBS araçlarıyla pratik tavsiyelerde bulunmalarını ve bu konularda deneyimlerini paylaşmalarını sağlayarak, dünyamızı haritalar yoluyla iyileştirmek için fikir ve en iyi uygulamaları paylaşma fırsatı verdi. 18.000’i aşkın rekor katılımcı ile benzersiz bilgi alışverişi imkânı oluştu. Diğer endüstrilerde/sektörlerde uygulanan güçlü yenilikleri keşfetme ve diğer araştırmacıların yeni uygulamalarını paylaşma fırsatının yanı sıra, katılımcılar Esri uzmanlarından uygulamalı eğitim alma şansı yakaladı.

3


Genç Bilginimiz Halk Oylamasında 2. Oldu! Esri Türkiye’nin ülkemizdeki öğrenciler için gerçekleştirdiği Esri Genç Bilginler Yarışması’nda 2017 Nisan ayı birincisi olan Balca Ağaçsapan, konferans boyunca poster sunumu yaptı. Balca’nın posteri, yapılan halk oylaması sonucunda en çok oyu olan 2. poster seçildi.

4


Su Şebeke Yönetimi İçin Drone2Map Drone2Map ile uçuştan drone görüntüleri çekebilir, görüntüleri başka bilgiler ile birleştirebilir ve diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Birçok su şirketi su tanklarının takibi için Drone2Map kullanmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Esri Türkiye’nin Uzmanları Tescilleniyor: ArcGIS Desktop Associate 10.5 Teknik Satış Uzmanımız Emre Biçer ArcGIS Desktop Associate 10.5 Sertifikası’nı aldı.

5


ArcGIS Hub’a Hoşgeldiniz Daha önce erken erişime açılan ArcGIS Hub artık son kullanıcılar için de yayınlandı. Ortak çalışma platformu olarak ön plana çıkan, açık veri paylaşımını destekleyen ve ArcGIS verisiyle şekillendirilebilen web sitesi mimarisiyle kullanıcıların karşısına çıkan ArcGIS Hub hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Şehir Yönetimi İçin ArcGIS Hub Birlikte çalıştığımız belediyeler bize en fazla verimin toplumun da içine dahil olabildiği çalışmalardan alındığını gösterdi. ArcGIS Hub da bu fikirden yola çıkarak geliştirildi. ArcGIS Hub hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6


ArcGIS Pro 2.0 Duyuruldu Yeni nesil masaüstü CBS yazılımı ArcGIS Pro’nun 2.0 sürümü yayınlandı. ArcGIS Desktop ile birlikte gelen ArcGIS Pro uygulamasının yeni sürümüyle yapılabilecekler hakkında bilgi almak için tıklayınız. Bu linke tıklayarak ArcGIS Pro’yu geliştiren ekip tarafından hazırlanmış olan tanıtım videosunu izleyebilir ve ArcGIS Pro 2.0 ile gelen tüm yenilikleri uygulamalı olarak inceleyebilirsiniz.

ArcGIS Pro 2.0 SDK Yayımlandı ArcGIS Pro 2.0’ın duyurulmasının ardından yazılımı özelleştirme ve geliştirme yapmak için sunulan SDK’nın 2.0 sürümü de yayımlandı. Bu sürümle birlikte geliştiricilerin sahip olacağı yeni yetenekleri öğrenmek için tıklayınız.

7


ArcGIS Pro 2.0 SDK ile Gelen Yeniliklere Göz Atın ArcGIS Pro 2.0 SDK versiyonu ile beraber Visual Studio 2017 desteği, API‘da gerçekleştirilen değişiklikler ve API ile beraber raster, konumsal veritabanı, içerik yönetimi ile ilgili yenilikler dikkat çekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

8


ArcGIS Online’a Çoklu Hesap Desteği Geldi Eğer birden fazla ArcGIS Online hesabınız varsa bazen uygulamalara veya katmanlara erişim için kullanıcı hesaplarınız arasında hızlı bir geçiş yapmanız gerekebilir. Mart 2017 güncellemesinde yayınlanan bu özelliği bu ay da tekrar hatırlatmak istedik. Çoklu hesap desteği ve nasıl geçiş yapılabileceği ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

ArcGIS Online’da Yeni Arama ve İçerik Görüntüleme Deneyimini Görün

Haziran 2017 ArcGIS Online Sürümü ile hem acemi hem de tecrübeli kullanıcılar için güçlü özellikler ve kullanımı kolay bir tasarım sunuldu. Değişiklikleri görmek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

9


ArcGIS Online’daki Yenilikler ArcGIS Online yeni özelliklerle ve geliştirmelerle güncellendi. Bu sürüm, içerik yönetimi ve erişimi için yeni geliştirilmiş bir kullanıcı deneyimi, Scene Viewer’da akıllı haritalama, yeni Living Atlas içeriği ve daha fazlasını içeriyor. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ArcGIS Online Analiz Yetenekleri Yenilendi ArcGIS Online’ın Haziran 2017 güncellemesi birçok yeni özellik içeriyor. En önemli yeni özelliklerden biri ArcGIS Online’da analiz araçlarını yeniden çalıştırma (rerun analysis) imkanı. Bu sürümden itibaren, ArcGIS Online’da çalışan tüm analiz araçları girdi parametrelerini sonuç katmanı ile birlikte kaydedebiliyor. Analizi yeniden çalıştırmak için sonuç katmanından Analizi Yeniden Çalıştır’ı seçebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

10


ArcGIS Pro İpuçları: Yer İmleri ile Zaman Kazanın Bir haritada mekansal yer işaretleri oluşturabilir ve istediğiniz zaman geri dönüş sağlayabilirsiniz. Örneğin, büyük bir haritanız ve haritada birkaç küçük çalışma alanınız varsa, her bir yere bir yer işareti oluşturarak bu alanlara hızlıca kaydırma yakınlaştırma yaparak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz veya ArcGIS Pro ile bir sunum yapıyorsanız harita üzerindeki yerlerin arasında sorunsuz geçiş yapmak için yer imlerini kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

11


Yayımlanan Öykü Haritalarınızı Koruyun Öykü haritasını halkla paylaştığınızda ve tanıttığınızda, kullanılabilir olmasını, istediğiniz sürece kalmasını ve yayınlanmaya devam etmesini sağlamak isteyebilirsiniz. Ancak bazen aksilikler yaşayabilir ve içeriğiniz silinebilir. Bununla ilgili neler yapabileceğinizi görmek için tıklayınız.

AuGeo: CBS Verileriniz İçin Artırılmış Gerçeklik Mobil Uygulaması AuGeo, artırılmış gerçeklik ortamında ArcGIS verilerini kullanma olanaklarını keşfetmek için bir Esri Labs girişimidir. AuGeo mobil uygulaması, mevcut ArcGIS nokta özellik katmanlarınızdan veriyi kolayca genişletilmiş bir gerçeklik mobil uygulamasına götürmenize olanak tanır. ArcGIS kullanıcıları iTunes ve Google Play mağazalarından ücretsiz olarak yararlanabilir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

12


Yapılandırılabilir Uygulamalardaki Yenilikler ArcGIS Online’ın Haziran 2017 sürümü, yapılandırılabilir uygulamadaki yeni özellikler, yeni uygulamalar, güncellemeler, hata düzeltmeleri ve geliştirmeleri içerir. Birçok uygulama yeni özellikler kazanmış ve yapılandırma panelleri güncellenmiştir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Explorer for ArcGIS Android Beta Sürümü Kullanıma Sunuldu ArcGIS Explorer’ın öngörülen beta sürümü Android için sunuldu. Beta programına katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

13


Çoklu Dilde Uygulama Hazırlamanın Yolları CBS projelerinizde çalışmalarınıza farklı ülkelerden katılımcı veya çalışanlar olabilir. Bu doğrultuda hazırladığınız bazı web uygulamalarının birden fazla dil desteği vermesi gerekir. Dil desteği ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Collector for ArcGIS Güncellendi 5 Haziran’da yapılan güncelleme ile Collector for ArcGIS tüm platformlar için güncellendiğini duyurdu. GPS alıcıları, eklerin yönetilmesi, altlık haritalar ile çalışma özelliklerine yenilikler eklendi. Detaylı bilgi için tıklayınız.

14


Güçlü Analizler ile Sorularınıza Cevap Verin Insight for ArcGIS sahip olduğu mekansal analiz araçlarını kullanarak su şebekelerinizi yönetmenize yardımcı olmaktadır. Örneğin; tüm abonelerinizin içerisindeki konutların dışında kalan, dış mekanlarda kullanılan, belli bir kotanın üstünde olan su tüketim alanlarını tespit edebilir, kapalı ve açık mekanlarda gerekleşen su tüketim oranlarını hesaplayabilir ve karşılaştırabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

ArcGIS Maps for Adobe Creative Cloud Beta süreci tamamlandı! ArcGIS Maps’in Adobe Creative Cloud eklentisi, tasarım ve iletişim odaklı çalışan kişilerin konumsal bilgilerle Adobe Creative Cloud üzerindeki çalışmalarını doğrudan entegre etmelerine yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

15


StoryMap Cascade’i Mobil Kullanıcılar İçin Uygun Hale Getirin StoryMap Cascade’in yeni özelliği ile hikayelerinizde, mobil kullanıcılar tarafından görüntülenmek için kompleks medya verileri yerine alternatif görseller kullanabilirsiniz. Bu sayede mobil kullanıcıların hikayelerinizi görüntülemesi ve takip etmesi daha kolay olacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

ArcGIS’in Elektrik, Acil Durum Yönetimi, Gaz, Yerel Yönetim, Telekomünikasyon ve Su Çözümleri İçin Yeniliklerine Göz Atın

Son güncelleme ile beraber 19 yeni çözüm uygulaması ve 26 çözüm uygulaması güncellendi. Detaylı bilgi için tıklayınız.

16


Drone2Map for ArcGIS 1.2 Sürümü Yayınlandı Drone2Map for ArcGIS 1.2 sürümü yayınlandı. Bu sürümde toplu iş modunda birden fazla proje ile çalışma, ArcGIS Pro’daki Drone2Map projelerinizi doğrudan Drone2Map’den açma yeteneği, içindekiler tablosundaki katman sembolojisini değiştirebilme, 3D dokulu modellerde ayrıntı düzeyi (LOD) desteği gibi daha birçok yetenek eklenmiştir. Tüm yeni yetenekler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

StoryMaps’teki Yenilikler (ArcGIS Enterprise 10.5.1) ArgcGIS Enterprise 10.5.1 sürümüyle StoryMaps’e de bazı yenilikler geldi. Story Map Cascade’in kaydırılabilme özelliği ile karmaşık ve yoğun hikayeleri anlaşılabilir kılmak daha da kolay. Yeni sürüm ile gelen StoryMaps yeniliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

17


ArcGIS Runtime 100.1 Kullanılabilir “Güncelleme 1” olarak da bilinen ArcGIS Runtime 100.1 artık kullanılabilir. Güncelleme 1, ArcGIS Runtime’ın Esri’nin GIS çerçevesiyle uyumluluğunu sağlamlaştırmaya devam ediyor. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ArcGIS Explorer Beta Güncellendi iOS için gelen güncelleme ile beraber açılır pencere, harita görüntüleme ve pusula modu gibi özellikler geliştirildi. Detaylı bilgi için tıklayınız.

18


GeoPlanner’ın Uygunluk Modeli Web AppBuilder’da Uygunluk modellemesi, bir geliştirme veya korumaya en uygun (ya da uygun olmayan) yerleri bulmanızı, bir alanda meydana gelen bir olasılığı öngörmenizi veya o bölgede riskler ve fırsatları bulmanızı sağlayan güçlü bir analitik tekniktir. Uygunluk Modelleme Yöntemi Haziran 2017 güncellemesi ile Web AppBuilder’ın bir parçası haline gelmiştir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

19


GeoPlanner’da 3D Özelliği GeoPlanner, senaryolar üzerine 2D ve 3D olarak tasarım, test ve işbirliği yapmanıza yardımcı olur; böylece topluluğunuzun geleceği hakkında daha iyi kararlar alabilirsiniz. GeoPlanner, olası fikirleri planlamanızı ve test etmenizi sağlar. Kısa süre önce GeoPlanner’a 3D görselleştirme desteği eklendi. Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

GeoPlanner’da Haziran 2017 Yenilikleri Esri Kullanıcı Konferansı zamanı geldiğinde Esri’nin ürün ailesinde birçok yenilik ve değişiklik olur. Bunlardan bir diğeri de GeoPlanner for ArcGIS oldu. Haziran 2017’de duyurulan bir çok yenilik hakkında bilgi almak için tıklayınız.

20


ArcGIS Online ve ArcGIS Enterprise İşbirliği İş Akışları Tanıtımı Bölüm 1: Veri Yayını ArcGIS Online ve ArcGIS Enterprise arasında içerik paylaşımı, Haziran 2017 ve 10.5.1 sürümleriyle daha da gelişti. Bu yeni güncellemeden önce, başka ortamda web haritaları ve uygulamaları kullanarak ArcGIS Enterprise ve ArcGIS Online’da barındırılan katmanları referanslamak ve kullanmak mümkündü. Dağıtılmış işbirliği sayesinde artık güvenilir bir ilişki aracılığıyla ArcGIS Online ve ArcGIS Enterprise arasında özellik katmanlarının ve web haritalarının senkronize edilmiş bir kopyasını korumak mümkün. Bu yeni özellikten yararlanmak ve neler yapabileceğinizi görmek için tıklayınız.

Özellik Katmanından Tile Yayınlamak: Verimli, Otomatik, Ekonomik Haziran 2017 ArcGIS Online sürümüyle tile katmanları gelişti; özellik katmanlarından tile katmanlarını yayınlarken otomatik olarak tile oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

21


Network Veri Kümesinin Web’de Kullanımı Bir network veri kümesine sahipseniz veri kümenizi kuruluşunuzun geri kalanı tarafından erişilebilir hale getirebilirsiniz. Kendi altyapınızda çalışan ArcGIS Enterprise’a yönlendirme hizmetleri yayınlayarak mümkün hale getirebilir, ardından bu hizmetleri ArcGIS Pro, ArcMap, Map Viewer ve tüm ArcGIS Apps üzerinden kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ArcGIS Online’da Imagery İçin Yeni Neler Var? ArcGIS Online’ın Haziran 2017 güncellemesi, imagery servisleriniz tarafından sunulan görüntülerin görüntülenmesi için bazı yetenekleri içerir. Bu yetenekler, görüntü servislerinizdeki bilgileri görselleştirmek için size daha fazla kontrol sağlar. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

22


Explorer for ArcGIS IOS Güncellemesi Kullanıma Sunuldu Yeni özellikleri ile daha güçlenen Explorer for ArcGIS iOS’da kullanıma sunulmuştur. Çevrimdışı haritalar indirme ve kullanma, geliştirilmiş işaretleme ile haritadaki eskiz ve notları yakalama, yeni basitleştirilmiş arama yeteneği ile haritaları kolayca keşfedebilme, ilişkili veriler, etiketleme, akıllı haritalama ve vektör döşeme katmanı desteği ve diğer yetenekler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Daha Net Bir Dünya Haritası, World Imagery Clarity Henüz beta sürümünde olan World Imagery Clarity, güncellik yerine görüntü netliğinin ve doğruluğunun daha önemli olduğu çalışmalarda kullanılabilecek bir altlık harita alternatifi sunuyor. World Omagery Clarity hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

23


ArcGIS API for Python v1.2 Yayımlandı 2016’da piyasaya sürülüşünden bu yana CBS çevrelerinde büyük bir etki yaratan ArcGIS API for Python’ın yeni sürümü v1.2 yayımlandı. Yeni sürümle daha önce yaşanan birçok hata giderilmiş ve önemli yenilikler eklenmiş durumda. ArcGIS API for Python v1.2 ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için tıklayınız.

Scene Katmanlarını Yayımlarken Kullanabileceğiniz Birkaç İpucu Haziran ayında yayımlanan yeni ArcGIS Online sürümüyle scene katmanlarını publish etmek mümkün hale geldi. Linke tıklayarak da bu işlemi gerçekleştirirken kullanabileceğiniz bazı ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

24


Yeni ArcGIS Sel, Taşkın ve Su Baskını Çözümleri Haziran ayında yayımlanan ArcGIS Sloutions birçok yenilik getirdi. Bunlardan biri de sel, taşkın ve su baskını çözümleri hakkında oldu. Bu konuyla ilgilenen kurumlarla birlikte çalışan Esri geliştirme ekibi, kurumların istek ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak çalışmalarda bulundu. Özellikle Collector for ArcGIS ve Survey123 for ArcGIS bu konuyla alakalı çalışabilir hale getirildi. Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

GeoEnrichment ile Kendi Verilerinizi Kullanın Gelen son güncellemeyle GeoEnrichment’ta kendi verilerinizi kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

25


CityEngine Sanal Gerçeklik Çözümleri Sunuyor Esri’nin Sanal Gerçeklik uygulaması olan ArcGIS 360 VR’ın yeni sürümü yayımlandı. Kullanıcılarına 3B modeller içerisinde gezinme imkanı sunan bu uygulama, özellikle şehircilik problemleri için önemli çözümler sunuyor. Konu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Esri Türkiye City Engine Eğitimleri çok yakında başlıyor! Detaylar için egitim@esriturkey.com.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

26


ArcGIS Pro’da SAP HANA ile Çalışmak ArcGIS Pro kullanıcılarına, SAP HANA gibi güçlü bir ilişkisel veri tabanı ile çalışma imkanı veriyor. ArcGIS Pro’yu ve HANA’yı birlikte nasıl kullanabileceğinize dair bilgiye bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ArcGIS Runtime Map’inizi Çevrimdışı Hale Getirin Artık, StreetMap Premium for ArcGIS Runtime ile uygulamalarınız çevrimdışı olarak da kullanabilmeniz mümkün. Haritayı indirip daha sonra da çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

27


Eğitimlerimiz

Yayınlar

Merkez Ofis

Cyberpark Vakıf Binası 2. Kat No: 204 06800 Bilkent, Çankaya, Ankara Tel: +90 312 999 0005

28

İstanbul Şube

Esentepe Mah. Kore Şehitleri Cd. No:16-1 İstanbloom Kat:7 Daire:57 www.esriturkey.com.tr Şişli 34349 İstanbul, Türkiye info@esriturkey.com.tr Tel: +90 212 403 9915

Esri Türkiye Bülten Ağustos 2017