Issuu on Google+

Divan

Esra Tokat


Tipoloji

Divan|Peyke


Divan Divan, ahşap ya da demir iskeletin üzerine yerleştirilen -ahşapsa levha, demirse şiltegenişçe bir yüzeyle oturma alanı ve yatak ihtiyaçlarını karşılayan, bu sebeple de özellikle sobalı evlerde tercih edilen bir mobilyadır.

Eski türk evlerinde aile bireylerinin evlendikten sonra aynı evde oturmaya devam etmeleri bir mekanda birden çok eylemin gerçekleşmesini gerektirmiştir. Divanlar gündüzleri oturma elemanı, geceleri yatak olarak kullanıma uygunluğu dolayısıyla odalarda yerini almıştır.


Kütüphaneli Divan Divanlardan modern mobilyalara geçişin ilk adımlarının ürünü olan kütüphaneli divan 70’lerde Türkiye’de oldukça popülerdi. Kapaklı dolapları ,kütüphanesi, bazası ve genişleyenbilen oturma alanıyla divanın yerini almakta


Peyke Peyke binaya binanın yapımı sırasında yerleştirilen,sabit ve alçak oturma birimi. Peyke de divan gibi yatma ve oturma ihtiyaçlarına cevap veren bir mobilya. Ahşap zemininin üzerine yerleştirilen kilimler, minderler, serilen örtüler ve duvara yaslanmış minderlerle kullanılıyor.


Ev Halleri

Koltukta TakÄąlmak


Paylasım

Bu bölüm otuma alanlarının paylaşılması durumunu analiz etmeyi hedefler. İletişim halinde olma-izole olma, temas etme-mesafe ihtiyacı gibi konular görsellerle örneklendirilir.


Tanım Divanı Türk evlerinde yerel yaşam tarzını karşılayan bir mobilya olmasıyla tanımlamayıp, yatma ve oturma alanı olabilen yüksekçe mobilya tanımından çekip; bulunduğu zaman ve mekana göre evrilip, kullanıcısının günlük pratiklerinin kendine has ihtiyaçlarına cevap verebilen ahşap strüktürlü mobilya olarak ele almak. Yüzeyinde konumlanan farklı kotlar ve eğimlerin sunduğu mekansal çeşitlilikle oturma ve yatma alanı olmasının yanında kullanıcılarına çeşitli etkileşim opsiyonları da sunan, divan arketipini içinde barındıran ev mobilyası.


Süreç


1:1 maket denemesi

1:20


1:10


A DIVANI iskelet~

Scanned by CamScanner

grid + yastık~

B DIVANI

grid + yastık~

Scanned by CamScanner

iskelet|

C DIVANI grid yastık|

Scanner

iskelet~


B DIVANI

C DIVANI


B DivanÄą


Final Ürünü


Ăœretim SĂźreci ve Detaylar


Top 70

Tüm ölçüler santimetredir.

100

40

100

50

40

60

30

30

50

Front

Side 250 100

50

80

100

50

150


Diva