Page 1

Број 70 I септември 2010

Лига на шампи ните 2010/11

Мисија „Вембли“ 32 екипи

+ѕиден распоред

64 фактори кои ќе го одлучат шампионот

ената

ц ар н а и л А а ње н

ојува

зеот и го за стадион подготуваат на се гн и те и ст п и е пр , еки во ибините се прави есто на тр екоја активност С т. о превар нтервал менски и

грешни Вистински/по

инвестиции

илан М а н и р е ф с н а р Најскапите т , Хозе Мари ги Руи Коста, Инза

етокот

пред поч

70

5 минути

а н е р А ц н Алиа

ти пред

30 мину

от

почеток

9 771409 656006

П о гл ед о д н ат ре окот

д почет ути прреа 75 мино ни

е

гревање

автобуси Паркинг за зона Влез/ микс е на на гостит Соблекувал н М. лна на Баер

Соба за за Делегат

4 0 x6 0 см

н Минхен ти пред почетокот на на Баер ну Соблекувалодат на загревање. 10 миговор. е Фудбалерит аќаат за финалниот до вр повторно се

пред зона иот автобус Влез/ микс пристигнуваат со клубск

от. 2 минуво тунелот дат во тунел Играчите сезнак фудбалерите да би ва Судијата да легуваат на терен из ти подоцна

микс

Мега постери Златан Ибрахимовиќ, Давид Вилја E Красиќ Судии еренција Прес конф

е Фудбалерит ваат на стадионот. егу зоната и вл

септември 2010 100 ДЕНАРИ

најмод

ункци Како ф во Европа о тади н рниот с


62

Кошарка Европски џинови

содржина

Септември 2010

3

КОМЕНТАР

6

Фото на месецот

СТАРТ

Томас Милер Лилијан Турам Најуспешни фамилии

10 топ 10

Италијанци во Англија

20

Најстари рекорди Недостижни

20 Најстари рекорди Недостижни

25 Лига на шампионите Многу желби, а само два билети

34 Лига на шампионите

Распоред за сезоната 2010/11

44 Алианц Арена

Домот на Баерн Минхен

48 Југословенски расадник Титови пионери

52 Квалификации за ЕУРО 2012 Крај на почетокот

54 Трансферите на Милан Најскапи росонери

58 Павел Недвед&Милош

Красиќ

Недвед Втори

62 Кошарка

Европски џинови

64 Ф1

Безбедносно возило

66 Face to face

Диегол Vs. Ибракадабра

70 Inside

Шампионски профитери

МЕГА ПОСТЕР

Златан Ибрахимовиќ, Давид Вилја

постер

58

Недвед Втори Павел Недвед&Милош Красиќ


Горно лоби

Седишта за

раководств

ото

Тоалет

Секој бокс е уникатен

Бизнис кл

уб

Бизнис клуб

Лоби и ре

сторан

Галерија

и главно

Секој од 106-те ВИП боксови на Алианц арената се индивидуално уредени од сопствениците, па сите се со различен дизајн и капацитет. Најкомотниот бокс има капацитет од 62 луѓе, додека најмалиот за 8. Соптвениците на ВИП боксовите покрај на денот на натпреварите, можат да ги користат истите и 365 дена во годината.

Баерн Минхен ресторан

лоби

Галерија Тоалет

Прод. место Главно лоби

44

Паркин г зона Микс зо на

Алианц Арена

Места за освежување

Домот на Баерн Минхен

Соблекувална на Баерн Минхен

1,23 колбаси се продаваат секоја секунда

Има вкупно 28 продажни места за освежување на Алианц арената и сите работат на денот на натпреварите. Во 4,5 часа колку што се отворени, продаваат просечно по околу 20.000 колбаси, 15.000 освежителни пијалоци и 40.000 пива.

25

Просторија за прес конф.

Лига на шампионите Многу желби, а само два билети Распоред за сезоната 2010/11

64

Формула 1 Безбедносно возило

48

Југословенски расадник Титови пионери


Фото вест AP Photo/Mark J. Terrill Istanbul, Turkey

Тим од соништата Андре Игуодала (на фотографијата) и неговите соиграчи од американската кошаркарска репрезентација триумфираа на Светското првенство одржано во Турција. Иако без најголемите ѕвезди од НБА лигата, Американците потсетија на некогаш славните дрим тим селекции на САД и без ниту еден посериозен проблем го подигнаа победничкиот трофеј што е прв пат за оваа селекција по 16 години. Дека титулата е заслужена покажа и лесната победа во финалето против дотогаш непоразената Турција. За МВП на првенството е избран Кевин Дурант, а со овој триумф, Американците обезбедија и директен пласман на следната Олимпијада која ќе се одржи во Лондон во 2012 година. До петтата позиција се пласираа Турција, Литванија, Србија и Аргентина. Светската кошаркаркарска федерација (ФИБА) го прогласи овој мундијал за најуспешен во досегашната историја.

8 ESPORT Септември 2010


Танц на баракудите

Ватерполо репрезентацијата на Хрватска победи на Европското првенство чиј организатор беше. Баракудите беа најуспешни на натпреварите одиграни во Загреб, а селекторот Ратко Рудиќ мораше да ја испочитува традицијата и да им се придружи во базенот на своите играчи. Македонија го освои последното 12-то место.

Бати-гол за Катар

Легендарниот аргентински напаѓач, Габриел Батистута покажа дел од своите фудбалски квалитети при посетата на делегација на ФИФА на Катар. Батистута е еден од промотерите на Катар во борбата за добивање организација на Светското првенство во 2022 година.

Црвениот Капело

Англискиот фудбалски селектор, Фабио Капело беше специјален гостин во боксот на Ферари за време на Формула 1 викендот во Монца, Италија. Тој веројатно ќе биде поканет и во иднина од италијанскиот тим , затоа што му донесе среќа на Фернандо Алонсо кој триумфираше.

Септември 2010 ESPORT 9


Милорад Стојмановски

Атлетичарите пост ги подобруваат св рекорди. Но, во де дисциплините најд постигнувања се н енигма со децени

milorad.stojmanovski@esport.com.mk

Кајак Атанас Николовски е седми на светот, резултат со кој ретко кој наш спортист може да се пофали. Немирните води на Тацен, во Словенија, не беа нескротливи за нашиот кајакар кој веќе се наоѓа во зрелите години (30). Го остави зад себе Петер Краузер, кој беше фаворит пред трката и неколку поранешни европски и светски шампиони. Тоа што остава посебен впечаток што кајакари од Германија, Франција, кајакарски велесили, го прашувале дипломираниот професор по физичка култура за стилот со кој ги минувал капиите. Николовски ги исполни условите за спортска стипендија и во наредните четири години ќе добива по 40.000 денари како спортист од светска категорија. Со пласманот на седмото место Николовски си обезбеди и покривање на сите трошоци за постојано учество на големи натпреварувања. Најважни се секако таканаречените критериумски натпревари, на кои Николовски ќе се обиде да обезбеди норма за ЛОИ 2012, како што тоа го стори на Европското првенство во Краков, Полска, за изминатата Олимпијада во Пекинг. Двонеделните подготовки што ги обезбеди Македонскиот олимписки комитет имааа ефект: Николовски имаше време да ја почувствува патеката, како што велат спортистите. Постигна најдобро време во полуфиналето на трката во кајак-слалом, иако влезе како 39-ти меѓу 40 кајакари. Да не беа шесте казнени поени во финалната трка на десетте најдобри, ќе освоеше и медал, а не му одеше во прилог ниту новиот начин на бодување, според кој полуфиналниот резултат веќе не се смета во вкупното време. Носителот на македонското знаме во Пекинг пред две години веројатно ќе биде и нашата најголема олимписка надеж и во Лондон , по две години. Соработката што Кајакарската федерација на Македонија ја воспостави со Агенцијата за млади и спорт секако треба да оди во прилог на добри подготовки на 19-тиот од последните Игри во Кина. Македонија има долга традиција на добри кајакари уште од Миле Спасовски, кој беше деветти меѓу 37 учесници во К1-слалом, на Олимписките игри во Минхен 1972 година, тогаш се разбира под југословенско знаме. Кајакот може само да добие со амбициозното претседателство на Лазар 20 ESPORT септември 2010

Поповски, кој најдобро ги чувствува проблемите на своите довчерашни колеги од дивите води. Ако досега беше фрлен на маргините, популарниот Лазе вложува огромни напори да ја измени таа состојба. Впрочем, индивидуалните спортови, генерално, како поевтини, треба да се стратешка определба на државата која тешко обезбедува спортски денар. И онака олимпијци сме имале најчесто во бокс, борење, кајак, атлетика...Игрите со топка секогаш ќе бидат најпопуларни кај нас, но тоа не значи дека и другите не треба да добијат поддршка од државата како поевтини "амбасадори" кои со малку пари можат постојано да бидат присутни на меѓународната сцена.

Индивидуалните спортови, генерално, како поевтини, треба да се стратешка определба на државата која тешко обезбедува спортски денар

А

ко површно ги следите информациите и случувањата во атлетиката, големи се шансите да бидете убедени дека напредокот кај атлетичарите е се поизразен, а со или без помош на недозволените стимуланси тие постојано ги подобруваат рекордите. Покрај титулите, токму рекордите се ѕвездата водилка кај најуспешните, оние кои сакаат да бидат број еден и кои важат за најатрактивни натпреварувачи во модерната атлетика. Јусеин Болт лесно ги собори рекордите на 100 и 200 метри и веројатно е способен се уште да го подобрува


Најстари рекорди

тојано ветските ел од добрите нерешлива ии

Најстарите рекорди во атлетиката:

Јармила Кратохвилова

27

години Дисциплина: 800 метри Јармила Кратохвилова Земја: Чехословачка Рекорд: 1,53:28 Најблиску: Иронично, но единствената атлетичарка која може да му закани на резултатот на Кратохвилова е уште една атлетичарка за која постојат сомневања дека има машки хормони. Тоа е Јужноафриканката Кастер Семенја која со само 18 години стана светски шампион со време од 1.55:45.

25

Нед остижни најдоброто време. Но, во таква позиција не се атлетичарите во одредени дисциплини. Напротив, тие ја започнуваат кариерата со еден голем сон, да го соборат рекордот кој е стар речиси колку нив и кој е поставен од атлетичар(к)и кои сега се среќни пензионери. Историјата покажува дека нивниот сон најчесто завршува како разочарување. Рекордот на Јармила Кратохвилова од Чехословачка на 800 метри минатиот месец го прослави својот 27-ми роденден, а во слична ситуација е и во дисциплината 400 метри, скок во височина, фрлање ѓуле итн. Ретки се подвизите како на

кениската штафета на 4x1500 метри која минатата година во Брисел го собори најстариот светски рекорд, а според фактите, потешки за надминување се најдобрите резултати во женска конкуренција. Таму дел од резултатите постигнати во 1980-те години се уште се далечни за моментно најдобрите кои се блиску, но не доволно блиску за да се запишат во историјата. За жал, недостижноста на ваквите спортски резултати не можат да им се припишат само на талентот и квалитетите, туку и на контроверзните лаборатории кои 1980-те години беа главна опсесија пред се во

години Дисциплина: 400 метри Марита Кох Земја: ДР Германија Рекорд: 47,60 секунди Најблиску: Најдобрата атлетичарка во оваа дисциплина е Сања Ричардс-Рос. Американката сепак најпрвин треба да се спушти под границата од 48 секунди, па дури потоа да се обиде да го собори рекордот на Кох. Марита Кох

Рекордот на Марита Кох оваа година слави 25-годишен јубилеј.

септември 2010 ESPORT 21


Многу желби и т е л и б а в д о м а с а

СЛЕДУВА Претставување на 32 екипи - учесници во сезоната 2010/2011

то во 32 екипи обезбедија мес ат нив ќе игра од л Де . га ли а ат ск ат кр аристо обрите ќе се само за престиж, но најд иот пат до на долг борат за комплетирање лондонски „Вембли“

Може ли Интер да влезе во историјата како прв клуб кој ја одбранил титулата во овој формат на Лигата на шампионите? Ќе му успее ли на тимот на нашиот Горан Пандев да го повтори својот успех од 1960-те години кога Еленио Ерера им донесе на нераѕурите две титули во две години? Ова се само две од многуте прашања кои ќе бидат отворени подолг период, веројатно до средината на нокаут фазата кога полека ќе почнеме да ги добиваме и одговорите. Покрај Интер, со најголеми шанси да ја освојат титулата се и секогаш фаворизираните Барселона и Челзи, Манчестер јунајтед, Баерн Минхен, но и Реал Мадрид на Жозе Мурињо. Токму трансферот на португалскиот тренер му ги зголеми шансите на најуспешниот клуб во историјата на европските купови да го прекине постот и да ја освои првата титула по 2002 година. Сметките на големите фаворити ќе се обидат да ги расипат тимовите како Арсенал, Тотенхем, Валенсија и Бенфика, а по традиција ова ќе биде историска сезона за некој од аутсајдерите.


Група А Интер (италија)

Вердер (германија)

Засилувања: Кутињо, Бијабијани, Кастелаци

Засилувања: Арнаутовиќ, Весли, Силвестре

Заминаа: Балотели, Хименес, Крхин, Кварезма, Толдо

Заминаа: Озил, Розенберг, Карлос Алберто

Предност: Диего Милито Најдобриот стрелец на актуелниот европски шампион повторно ќе биде најголем адут на нераѕурите. Милито ги оправда парите кои беа платени за него и ги постигна најважните голови во сезоната во која Интер освои три трофеи.

Слабост: Заминувањето на Мурињо Португалецот остави силен печат во играта и филозофијата на клубот и неговото заминување во Реал сигурно ќе предизвика последици во италијанскиот тим. Наследникот Рафа Бенитес е квалитетен стручњак, но со сосема поинаков пристап од неговиот колега.

Предност: Марко Марин Германецот со потекло од Босна и Херцеговина полека се наметнува како нов лидер на тимот на Томас Шаф. Заминувањето на Озил ќе значи и негово преземање на одговорноста во средниот ред и потенцијален блесок на европската клупска сцена.

Слабост: Дефицит на квалитет Вердер е еден од германските клубови кои не се расфрлаат со пари и почесто продаваат, од што купуваат фудбалери. Офанзивната игра е карактеристика на овој тим, но скромните засилувања можат да имаат големо влијание врз клупските амбиции.

Настапи во ЛШ: 17

Настапи во ЛШ: 8

Најдобар пласман: победник (3)

Најдобар пласман: четврт-финале

Најубедлива победа во Европа: 6:0 (Динамо Б, 1964 г.)

Најубедлива победа во Европа: 8:0 (Металург Д, 2002 г.)

Најубедлив пораз во Европа: 1:5 (Арсенал, 2003 г.)

Најубедлив пораз во Европа: 2:7 (Лион, 2005 г.)

Најдобар стрелец во Европа: Алесандро Алтобели (34)

Најдобар стрелец во Европа: Клаудио Пизаро (28)

Вредност на екипата: 361.050.000

Вредност на екипата: 129.400.000

Тотенхем (англија)

Твенте (холандија)

Засилувања: Ван дер Варт, Галас, Сандро, Плетикоса

Засилувања: Јанко, Бајрами, Бијс, Ландзат

Заминаа: Тарабт

Заминаа: Нкуфо, Тиоте, Рукавица

Предност: Герет Бејл Тотенхем има многу ѕвезди во својата екипа, но Бејл е фудбалерот за кој противничките одбрани најтешко наоѓаат решение. Пробивите по левата страна и прецизните додавања се главен квалитет на играчот кој веќе е мета и на Реал Мадрид.

Слабост: Несигурна одбрана Тотенхем важи за ефикасна екипа, но од друга страна често има и порозна одбрана. Цврст доказ за тоа е првиот натпревар од плеј-офот против Јанг Бојс на кој англискиот тим прими три гола и се стави во многу нелагодна позиција.

Предност: Марк Јанко Австриецот може да биде пријатно освежување во најелитниот европски куп. Откако доминираше во австриското првенство, сега ќе треба да биде лидер на холандскиот шампион на кој ќе му бидат потребни неговите голови.

Слабост: Заминување на ѕвездите Тренерот Стив Мекларен и уште неколку стандардни фудбалери кои ја донесоа титулата во Еншеде прифатија понуди од побогати клубови. Покрај тренерот кој го направи шампионскиот тим, на Твенте посебно ќе му недостасува Блес Нкуфо кој е и најдобар стрелец во клупската историја.

Настапи во ЛШ: 1

Настапи во ЛШ: /

Најдобар пласман: полуфинале

Најдобар пласман: /

Најубедлива победа во Европа: 7:0 (Кефлавик, 1971 г.)

Најубедлива победа во Европа: 7:0 (Панахаики, 1973 г.)

Најубедлив пораз во Европа: 0:8 (Келн, 1995 г.)

Најубедлив пораз во Европа: 1:5 (Борусија М, 1975 г.)

Најдобар стрелец во Европа: Мартин Чиверс (22)

Најдобар стрелец во Европа: Јан Јеринг (15)

Вредност на екипата: 288.250.000

Вредност на екипата: 56.300.000

26 ESPORT септември 2010


3 одгледувачи на трева и

4 судии

5)

6 знаменосци

Деца задолжени за топките (10-1

и

Гостински фудбалер

Придружба за играчите

Резервна клупа на гостите

Фото-репортери (70)

(45)

(200)

те

Фудбалерите на Баерн

Минхен

Резервна клупа на на

Одговорен за опремата

2 масери Фитнес тренер

Доктор

Берни клупска маскота

Официјален презентер

5 техничари

4 ИТ техничари

4 техничари за трибините 3 контролори 2 објект менаџери

Вкупно обезбедување (560-600)

165 места за инвалидизирани лица

Ули Хенес К.Х. Румениге 6 административци 6 административци

2 помошници

Луј ван Гал

Баерн Минхен

2.200 места за спонзори 1.374 ВИП места (поделени во 106 боксови

Ф. Бекенбауер

Обезбедување на Баерн Минхен (35)

Новинари (200)

рн Минхен (25)

Стручен штаб на Бае

Придружба за играчи

Вкупно 69.901 гледачи Столчиња за 52.827 гледачи

Камермани, техничари, презентери

Продавачи во продавници и специјализирани фан шопови

Вработени во мини продажни места (400)

Хостеси на натпреварот (72)

6 помошници

Стручен штаб на гостите

Лего детски клуб (11)

Хигиеничари (30)

Готвачи и нивни помошници (40)

Персонал за сите услуги и сервис (350)

350 автобуси

Трибина за стоење (13.500 гледачи)

Вработени лица во фан-зоната и а ла карт ресторан (50)

Мобилни продавачи (150)

11.000 автомобили

Пожарникари (7), Менаџер за технички операции (1), медицински персонал (48), болничари (8), доктори (6)

Можеби на секоја екипа и се потребни само 11 фудбалери за да започне натпревар, но вкупниот број на ангажирани луѓе за време на една средба која се игра на Алианц арената покажува колку напреднал фудбалот. Поточно, на секој натпревар има 72.000 луѓе на стадионот. Покрај навивачите кои пристигнуваат за да го бодрат својот тим, многу луѓе се ангажирани да им помогнат на играчите и фановите, грижејќи се тие да уживаат во натпреварот.

Домот на Баерн Минхен


Од каде толку квалитетни тренери на просторите на Југославија. Покрај талентираните фудбалери, поранешната држава беше и расадник на квалитетни стручњаци

Титови пионери


ЛОШ СТАРТ НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2012

Крај на почетокот

К

валификациите за пласман на Европското фудбалско првенство во Полска и Украина за најдобрата македонска репрезентација завршија уште по второто коло, ако на нив се гледа како на можност за пласман на Евро 2012. Иако селекторот Мирсад Јонуз најавуваше борба за квалификување на завршницата, подгревајќи ја така атмосферата и во медиумите и кај навивачите, спуштањето на земја се случи токму на нашата национална арена "Филип Втори", кога спасувавме еден бод против еден од аутсајдерите во групата Ерменија.

Пак по старо

Само два натпревара беа доволни 52 ESPORT септември 2010

По само два натпревари од новиот квалификациски циклус, македонската репрезентација ги покажа слабостите и не соочи со реалноста

Јонуз имаше неколку избрзани реакции: за амбициите за пласман, за тоа кој ќе игра, за физичката подготовка... да површина да излезат нашите пословични слабости - дека играме практично без среден ред кој треба да ги поврзе линиите во тимот, дека процентот на реализација на шансите ни е слаб, дека непотребно сме нервозни кога не треба, како во финишот на првата средба, против Словачка, на гости, што покажува дека не сме и психички зрели за исчекор, а дека и физички сме недовопно

Само два натпревара беа доволни да површина да излезат нашите пословични слабости

подготвени за да издржиме темпо од два натпревара во четири дена со напорни патувања во меѓувреме призна и самиот кормилар на тимот. Згора на се, одбраната што досега беше подобар дел од тимот, играше панично и хаотично на средбата против Ерменците, дозволи да примиме два гола, а голманот Един Нурединоски можеше уште толку пати да ја вади топката од мрежата. Сите овие сознанија не соочуваат со поразителниот факт дека амбициите на Јонуз за пласман на ЕП биле нереални. Оттаму, не треба да го чудат навредите и свирежите од публиката во Скопје по неуспехот против Ерменија. Оваа публика е секогаш гладна за успех. Најдобра потврда за тоа


ЕСПОРТ

Трансферот на Златан Ибрахимовиќ можеби е еден од најзначајните во историјата на Милан, но Швеѓанецот е далеку од највредните аквизиции на Дон Силвио

најскапите

Р

росонери

ечиси 700 милиони евра се потрошени од раководството на Милан за засилувања на оваа екипа во последните две и пол децении, односно периодот кога сопственик на клубот е Силвио Берлускони. Без разлика што росонерите често се наоѓаат и во позиција на продавач, односно профитираат од некоја од своите ѕвезди, минусот на финансиското салдо покажува дека во овој период биле еден од најактивните клубови на трансфер пазарот. Ситуацијата се промени последните неколку години кога во време на финансиска криза, Милан е многу претпазлив и спротивно од желбите на 54 ESPORT септември 2010

навивачите, ретко се осмелува да донесе некој поскап фудбалер. Примерот со Златан Ибрахимовиќ не е исклучок, откако Швеѓанецот оваа сезона ќе игра како позајмен играч, а ако следната година неговиот договор биде откупен, тоа ќе биде за цена од 24 милиони евра, што се уште е помалку од парите кои беа платени за Алберто Џилардино во 2005 година (25 милиони) и во период кога трансфер цените се уште не беа на сегашното ниво. Оправдување за потрошените пари се трофеите во Италија, но и Европа, како и задоволството на навивачите кои уживаа кога нивни најголеми ѕвезди беа играчи како Марко

Ситуацијата се промени последните неколку години кога во време на финансиска криза, Милан е многу претпазлив

ван Бастен, Дејан Савичевиќ, Андреа Пирло, Андриј Шевченко, Роналдињо, а сега и Ибрахимовиќ. Но, парите платени за фудбалерите никогаш не биле мерило за нивниот учинок и успесите кои ќе му ги донесе на клубот. Најскапиот во историјата, Руи Коста останува запаметен по својот просечен придонес, додека еден Марко ван Бастен кој беше меѓу првите купени играчи од Берлускони, но останува највредната и најуспешната инвестиција во неговиот сопственички мандат. Еспорт ве потсетува на 10-те најскапи фудбалери во клупската историја на росонерите и за тоа дали и колку тие му се оддолжија на Милан.


А НА ONE

PUMA PHONE ВО ПРОДАЖНАТА МРЕЖ

Спортска опсесија сниците на мобилни телефони Puma дебитираше со својот бренд кај кори ското фудбалско првенство во во вистинско време – за време на Свет е го добија вистинскиот спортЈужна Африка. Спортистите и фановит ијално за да ги задоволни ски мобилен телефон кој е направен спец илниот телефон содржи нивните специфични барања. Puma моб ува следење на перформансиSports tracker апликација која овозмож ирање, педометар, како и GPS те при рекреативно спортување и трен рната ќелија која овозмосистем за навигација. Новитет е и сола на соларната енергија, што жува полнење на батеријата со помош а ако не носите полнач може да биде многу значајно во ситуациј волни со понудата со себе. Спортските фанови ќе бидат задо им овозможува да ја каци на Puma Phone која со посебна апли у специјализиран ги следат најновите спортски вести прек икацијата Live Sports сервис кој функционира одлично. Апл е информации News ви дава можност најбрзо најновит промените на ите и квалитетни слики, како и да ги след от Puma е достасите резултати во живо. Отсега телефон мрежа на One. пен и во Македонија преку продажната

Live Sports News апликацијата е новитет кој ќе ги израдува спортските фанови

Јусеин Болт Репрезентација: Јамајка Светски рекорди: 100 метри (9,58); 200 метри (19,19)

Трофеи: Светско првенство 0 (100 метри, 200 метри, 4x10 ри, метри); Олимпијада (100 мет 200 метри, 4x100 метри) Спортска опрема: Пума

Sports tracker апликацијата овозможува важни информации за спортистите и рекреативците


Puma phone има 2.8-инчен

екран осетлив на допир, камера од 3,15 MP и тежи само 115 гр.

Самуел Ето Репрезентација: Камерун Настапи: 101 Голови: 52 наТрофеи: Африкански куп на јада ции (2000, 2002), Олимпи (2000) баПризнанија: Африкански фуд 4, 200 3, (200 ната годи на лер 2005); Најдобар стрелец во т куп историјата на Африканскио на нации Спортска опрема: Пума

Македонија носи

Пума

зводител на Реномираниот прои подолго време е ќе спортска опрема ве нската фудбалска спонзор и на македо ворот меѓу Пума репрезентација. Дого федерација беше и нашата фудбалска токот на актуелпродолжен пред поче , а нашиот национите квалификации доби и специјално нален тим за прв пат и. дизајнирани дресов


ЕСПОРТ

Недвед

в т ор и

Красиќ ја оствари својата желба и го засили Јувентус. Навивачите во него гледаат како на природен наследник на легендарниот чешки фудбалер

Ч

иста коинцеденција или повторување на историјата. Седум години откако Павел Недвед дојде како замена за Зинедин Зидан во Јувентус, во Торино пристигна српскиот играч за врска, Милош Красиќ. Слични по своите фудбалски карактеристики, но и по физичкиот изглед, Недвед и Красиќ ги насочија фановите на старата дама да размислуваат дека најтрофејниот италијански клуб 58 ESPORT септември 2010

повторно ќе се врати на шампионските патеки по кој чекореше до 2006 година и аферата „Калчополи“. Чехот ко ј во 2003 година го доби признанието „Златна Топка“ дојде од Лацио за сума речиси тројно поголема од таа што Јуве ја плати за Красиќ, но Србинот е пет години помлад и неговата фудбалска кариера допрво ќе кулминира. Павел Недвед ја заврши кариерата без ниту еден од трите најважни трофеи во кариерата на

Павел Недвед ја заврши кариерата без ниту еден од трите најважни трофеи во кариерата на секој фудбалер (Лига на шампионите, Европско првенство, Светско првенство)

секој фудбалер (Лига на шампионите, Европско првенство, Светско првенство) и единствениот европски трофеј му е победата во Купот на победниците на куповите со Лацио во 1999 година. Неговиот „фудбалски двојник“ цели шест години беше дел од екипата на ЦСКА Москва и придонесе за успесите на овој клуб во рускиот шампионат и национален куп, како и триумфот на Московјани во Купот на УЕФА во 2005 година.


• Најзначајни трансфери • ѕвезди

Водич за новата сезона

НБА 2010/11

• Статистика

Специјален прилог во следниот број на:


Esport 70  
Esport 70  

sport, football

Advertisement