Page 1

Број 69 I аВГУСТ 2010

мега постер Хавиер Ернандес

4 0 x6 0 см

Аитор Каранка открива детали за работата на Португалецот

Мурињо има план (и формација) Но, и нов фудбалски непријател

сезона 2010/11 СЀ што треба да знаете за првенствата во Англија, Шпанија, Италија, Германија и Франција

ИНТЕРВЈУ

Давид Вилја За Барса, мундијалот и иднината

Фетел Vs. Вебер E гигс E СП во кошарка E СТЕВАН НОНКОВИЌ

9 771409 656006 аВГУСТ 2010 100 ДЕНАРИ

Реал Мадрид трансфери! за а рд а иј л ми та а рв п

69

Кралевите се враќаат ? т о л о рест п а н ја потроши


62 НБА

5 летни преселби

содржина

АвГУСТ 2010

3

КОМЕНТАР

6

Фото на месецот

СТАРТ

20

Жан-Пјер Папен Бела Гутман Фудбалски солзи

Интрервју

10 топ 10

Давид Вилја

Босман трансфери

20 Интрервју Давид Вилја

24 Реал Мадрид Галактикос 2.0

30 Face to face

Чичарито Vs. Карлито

32 Хипербарична комора Магична кутија

46 СП во кошарка Мундијал во Турција

50 Анализа

Женскиот фудбал во Македонија постои!

52 Печалбари

58

Тренерски рокади Проветрување

Американски сон

56 Нова сезона во 1.МФЛ

Сезона за преживување

58 Тренерски рокади

Проветрување

62 НБА

5 летни преселби

64 Формула 1

Студена војна

66 Шампионатите започнуваат

Најава за сезона 2010/11

70 Inside

Доминација на црвената боја

МЕГА ПОСТЕР

Себастијан Фетел, Хавиер Ернандес

постер


46

СП во кошарка Мундијал во Турција

52

24

Печалбари

Реал Мадрид

Американски сон

Галактикос 2.0

70

Inside Доминација на црвената боја


Фото вест AP Photo/Domenico Stinellis - Budapest, Hungary

Русите се враќаат Руската репрезентација освои најмногу медали на неодамна завршеното Европско првенство во пливање кое се одржа во Будимпешта, Унгарија. Русите доминираа во текот на шампионатот и на крајот истиот го завршија со вкупно 28 медали од кои 13 златни, 7 сребрени и 8 бронзени. Зад нив останаа селекциите на Германија и Франција, но она што е најбитно се реакциите кои ги предизвика овој успех на руските пливачи. Изминатиов месец тие доминираа и на Европското првенство во атлетика во Барселона каде исто така освоија најмногу медали, што е протолкувано како успешен камбек на рускиот спорт по дебклот кој спортистите од оваа земја го доживеаја на Зимските олимписки игри во Ванкувер.

8 ESPORT АВГУСТ 2010


Роси „пребега“ во Дукати

Сензационалната вест беше објавена одамна, но потврдата за фановите стигна месецов. Италијанскиот мотоциклист Валентино Роси и официјално го напушта тимот на Јамаха и од следната сезона ќе биде член на големиот ривал, Дукати. Причина за промената на тимот се недоразбирањата околу продолжувањето на договорот.

Голферска љубов

Германскиот голфер, Мартин Кајнер триумфираше на 92. издание на ПГА турнирот во Колер, Висконсин. Кајнер во финалната рунда го победи Буба Вотсон, а фотографите ја одбележаа и неговата „блиска средба“ со неговиот менаџер.

Несериозниот Рибери

И покрај тоа што му се заканува затворска казна поради сексуален однос со малолетна девојка, Франк Рибери се шегуваше на сметка на својот 18-годишен соиграч, Давид Алаба. Потегот на Французинот е фотографиран за време на официјалната фотосесија на Баерн Минхен.

АВГУСТ 2010 ESPORT 9


Време ли е да заврши доминацијата на каталонските мајстори на фудбалската ренесанса? Мурињо пристигна и има само еден план, да освојува трофеи

М Мурињозација Жозе Мурињо потекнува од фудбалска фамилија, но од него се очекувало да биде фудбалер, а не тренер. Неговиот дедо е поранешен претседател на Виторија Сетубал, неговиот татко Феликс бил голман и на португалската репрезентација, но кариерата на Жозе траеше многу кратко. Недисциплината и ароганцијата му го резервирале местото на клупата на Сетубал, а кулминацијата на неговиот инает дојде по започнувањето на тренерската кариера. Иако имал проблеми со акцентот, Мурињо отпатувал во Шкотска каде посетувал тренерски курс и каде успеал да го научи англискиот јазик кој му ја отвори и вратата во Бенфика, на позицијата преведувач на тогаш новоангажираниот тренер, Англичанецот Боби Робсон. Од преведувач, Португалецот за кратко време се претвори во фудбалски стручњак кој во 2004 ќе ја освои европската титула со изненадувањето Порто. Тоа беше пресвртница во неговата тренерска кариера и сериозен знак дека станува тренерски капацитет за кој во иднина ќе се водат војни меѓу клубовите. Успесите со Челзи со кој освои две титули по ред во Премиер-лигата и триумфот со Интер во три натпреварувања ја подигнаа уште толку неговата цена и потврдија дека ја знае формулата со која се освојуваат важните трофеи.

24 ESPORT август 2010

ожеби армијата навивачи е малку подзаспана, но верувајте многу бргу повторно ќе се активира. Трофеите повторно ќе ја вратат популарноста на кралскиот клуб чии бели дресови, напаѓачки фудбал, гламурозни трансфери и посебната поврзаност со Лигата на шампионите се главните одлики по кои е препознатлив ширум целата планета. Европскиот куп беше сопственост на Реал во периодот од 1956 до 1960 година, откако Шпанците го освоија пет пати во првите пет изданија. По шестиот триумф во 1966 година, следуваше долг пост се додека големите ѕвезди на Реал не освоија три европски титули во периодот од 1998 до 2002 година. Во следните години, галактикоси го загубија својот вистински сјај. Елиминацијата во полуфиналето во 2003 и четврт-финалето во 2004 година беа најава, но потвр-

и тоа токму на стадионот на Реал Мадрид, Сантијаго Бернабеу. Тоа беше доволно за Мурињо да добие понуда која не се одбива од шпанскиот вицешампион.

Му(д)рињо

Колку и да не го сакате, мора да го почитувате. Жозе Мурињо е еден од ретките тренери кои покрај својата стручност и интелигенција, поседува уште еден дополнителен квалитет кој најдобро би го дефинирале како фудбалска мудрост. Португалецот жртвува се и секого во тимот само за да дојде до посакуваниот резултат. Кога фудбалерите потпишуваат за тимовите кои тој ги води знаат дека нивната позиција на теренот лесно може да биде променета, а речиси по правило тоа им се случува на офанзивците, односно на профилот фудбалери на кои најтешко им паѓа ако не постигну-

Фановите на Барса досега беа убедени дека Реал нема „лек“ за играта поставена од Пеп Гвардиола, но сега на спротивната страна ќе седи оној од кој сите се плажат, Жозе специјалниот, како што тој сака да се нарекува да дека Реал е во „конфликт“ со Лигата на шампионите беа шесте последователни елиминации во осмина-финалето. Минатата година, клубот не штедеше за да ја врати европската слава. Кака, Кристијано Роналдо и Чаби Алонсо беа доведени од претседателот Флорентино Перес кој го започна својот втор претседателски мандат во кралскиот клуб. Банковното конто беше испразнето, но собата со трофеи остана без нови членови. За сезоната 2010/11, најголемото засилување на Перес е на тренерската позиција и тоа во ликот на Жозе Мурињо од кого се очекува да го одведе Реал до десеттата европска титула. Интер, по само две сезони во кои Мурињо ја вршеше тренерската фунцкија го освои првиот трофеј во Лигата на шампионите по пауза од 1965 година

ваат голови и немаат конкретен ефект (случајот со Самуел Ето во Интер минатата сезона). За разлика од неговите главни тренерски ривали, Мурињо речиси никогаш не форсира единствена филозофија на теренот, а поставеноста може да варира од класичен бункер до тотална офанзива. За да биде иронијата и очекувањата на фановите поголема, ова минатата сезона тој го потврди на двомечот со веќе најголемиот ривал, Барселона. Двете лица на неговиот поранешен клуб беа драстично различни, но вака или онака го одведоа Интер во финалето, а подоцна и до титулата. Фановите на Барса досега беа убедени дека Реал нема „лек“ за играта поставена од Пеп Гвардиола, но сега на спротивната страна ќе седи оној од кој сите се плажат, Жозе специјалниот, како што тој сака


Галактикос 2.0 Колку и да не го сакате, мора да го почитувате

август 2010 ESPORT 25


FIBA о к с т све 1 0 2 о в т с ен прв Турција

28 август-12 септември

Турската метропола ги подготви своите пет модерни арени за светскиот кошаркарски крем. Мундијалските авантури продолжуваат, а членовите на актуелниот шампион Шпанија, ќе се обидат да го повторат успехот на своите фудбалски колеги 46 ESPORT август 2010


Ангола

Аргентина

Австралија

Бразил

Хрватска

Кина

Канада

Брег на СК

Франција

Германија

Грција

Иран

Јордан

Либан

Литванија

Нов Зеланд

Порторико

Русија

Србија

Словенија

Шпанија

Турција

Тунис

САД

ФИБА ранг: 12 Учества: 5 Титули: 0

10

ФИБА ранг: 15 Учества: 5 Титули: 0

ФИБА ранг: 11 Учества: 10 Титули: 0

ФИБА ранг: 1 Учества: 11 Титули: 1

ФИБА ранг: 7 Учества: 4 Титули: 0

ФИБА ранг: 17 Учества: 3 Титули: 0

Д

евет години по успешната организација на Европското кошаркарско првенство, Турција ќе биде домаќин и на 24-те најдобри светски репрезентации. Ова е 16-то издание на кошаркарските мундијали, а според квалитетот на репрезентациите, односно кошаркарите на кои ќе сметаат во Турција, ќе биде и едно од најизрамнетите. Актуелниот светски шампион Шпанија ќе биде без својата најголема ѕвезда, По Гасол, а во слична ситуација се речиси сите останати селекции чии најдобри играчи настапуваат во НБА лигата. Ваквата ситуација највеќе им одговара на домаќините кои потпомогнати од фанатичната публика ќе се обидат да испишат историја, односно да ја освојат својата прва титула на едно големо натпреварување.

Серија откажувања

Се започна од Леброн Џејмс и Коби Брајант кои најавија дека

ФИБА ранг: 11 Учества: 9 Титули: 0

ФИБА ранг: 4 Учества: 5 Титули: 0

ФИБА ранг: 5 Учества: 0 Титули: 0

ФИБА ранг: 14 Учества: 15 Титули: 0

ФИБА ранг: 21 Учества: 0 Титули: 0

ФИБА ранг: 20 Учества: 1 Титули: 0

ФИБА ранг: 15 Учества: 1 Титули: 0

ФИБА ранг: 38 Учества: 0 Титули: 0

ФИБА ранг: 3 Учества: 9 Титули: 1

ФИБА ранг: 9 Учества: 7 Титули: 0

ФИБА ранг: 24 Учества: 2 Титули: 0

ФИБА ранг: 18 Учества: 2 Титули: 0

Најдобри низ историјата Поентер 1. Оскар Шмит (Бра) 916 поени 2. Ендрју Гејз (Авс) 599 поени 3. Дражен Далипагиќ (Југ) 568 поени Поентер на натпревар 1. Хур Јае (Кор) 62 поени 2. Никос Галис (Грц) 53 поени 3. Оскар Шмит (Бра) 49 поени Најмногу учества 1. Переира Маисел (Бра) 41 натп. 2. Фил Смит (Авс) 39 натп. 3. Марсел де Соуза (Бра) 38 натп. Најмногу медали 1. Вламир Маркес (Бра) 2 златни, 2 сребрени 2. Крешимир Ќосиќ (Југ) 2 златни, 2 сребрени 3. Сергеј Белов (СССР) 2 златни, 1 сребрен, 1 бронзен ова лето не планираат да патуваат за Турција и ќе се подготвуваат за новата НБА сезона, а стапките на големите ѕвезди ги следеа и дел од нивните сонародници, но и членови на други репрезентации. Американската репрезентација која постојано е меѓу фаворитите за висок пласман ќе мора да настапи со кошаркари кои воопшто не се на нивото на Џејмс и Брајант, но сепак се доволно кадарни да се борат за

Истанбул Жители: 10.018.735 Сала: Абди Ипекчи Капацитет: 12.500 Сала: Синан Ердем Капацитет: 15.500

ФИБА ранг: 19 Учества: 12 Титули: 0

ФИБА ранг: 6 Учества: 2 Титули: 0

ФИБА ранг: 43 Учества: 0 Титули: 0

ФИБА ранг: 41 Учества: 1 Титули: 0

ФИБА ранг: 13 Учества: 3 Титули: 0

ФИБА ранг: 2 Учества: 15 Титули: 3

висок пласман. Германија ќе биде без Дирк Новицки, Шпанија без Пау Гасол, Франција без Тони Паркер, Кина без Јао Минг...Списокот на откажувања од кошаркарскиот мундијал е навистина долг и делува разочарувачки кај фановите, но кога натпреварите ќе започнат, отсутните ќе бидат заборавени и вниманието ќе биде концентрирано врз оние ќе се борат за што повисок пласман на својата селекција.

Домаќинот ги забрани вувузелите

Анкара Жители: 4.007.860 Сала: Анкара Арена Капацитет: 11.000

Измир Жители: 3.370.866 Сала: Халкапинар Арена Капацитет: 10.000

За време на Светското фудбалско првенство кое се одржа во Јужна Африка, употребата на традиционалниот инструмент на домаќините отвори речиси подеднакво широка дебата како онаа за потребата од видео-технологијата. Вувузелите ги тероризираа фудбалерите, но и тв-гледачите, а за разлика од ФИФА, Светската кошаркарска федерација (ФИБА) и домаќинот на ова првенство решија да ја забранат нивната употреба во салите каде ќе се играат натпреварите. Објаснувањето е дека вувузелите ќе бидат забранети од здравствени причини, а органите за безбедност ќе имаат наредба да ги конфискуваат на влезовите.

Букмејкерите им веруваат на Американците

Кајзери Жители: 1.165.088 Сала: Кадир Хаш Арена Капацитет: 7.200

И покрај тоа што американската репрезентација ни одблизу не може да биде наречена дримтим, обложувалниците и даваат најголеми шанси да триумфира во Турција. За победа на селекцијата на САД квотата е 1,5 а следува актуелниот шампион Шпанија со квота 4,5. Зад нив се Грција, Србија, Бразил и Аргентина. август 2010 ESPORT 47


пех. Просперитет и ус чти е Тоа се главните м а нув на секој кој го со . Во н американскиот со нците ка и фудбалот, Амер ие кои ги ангажираат он тие е веќе ги остварил ни ел амбиции, но се ж чка ва за добра заработу

Еузебио Клуб: Бостон (1975), Лас Вегас квиксилверс (1977), Њу Џерси американс (1978) Земја: Португалија Возраст при трансферот: 33 години Претходни клубови: Спортинг Лоренко, Бенфика Трофеи: Куп на европските шампиони (1), Португалија (11), португалски куп (5), С.Америка (1) Индивидуални награди: Европски фудбалер на годината (1), ФИФА најдобар фудбалер (1), Најдобар стрелец на СП (1) Португалецот со потекло од Мозамбик смени најмногу клубови во Северна Америка, но најголемиот успех не го постигна со американски, туку канадски клуб. Покрај настапите за Бостон, Лас Вегас и Њу Џерси, Еузебио ја освои НАСЛ лигата со тимот на Торонто, а во градот на коцката го доживеа најголемото разочарување. Повредите заработени таа 1977 година беа причина за пад на неговата форма и тивко простување со трофејниот период од кариерата.

и к с н а к и р е Ам

риери, досконаа во своите ка а што го постиг то фаел Маркес ја од Ра и ни ол ри ов Ан ад рселона, Тиери Ба на ди ериканскиот ез ам ѕв е на решнит ивната понуда кт ра ат ки ем е само ис нс сиканскиот танд прифатија фина . Француско-мек да ја лс ле бу д ши ре ре и рк ко ујо и клуб, Њ исок фудбалер сп т ио толку квалг не до од на л дополнување ра и да бидат де ту ан ав а ат ск икан прифатат амер

З

Одличните игри и головите го препорачаа Анхел кај европските клубови, а најупорен во обидот да го ангажира беше Астон Вила. Клубот од Бирмингем го собори својот клупски рекорд и плати 9,5 милиони фунти за Колумбиецот кој во првата сезона успеа да постигне 24 гола и да стане миленик на фановите на „Вила Парк“. Следните години од неговиот престој во Англија не беа толку успешни, па Анхел во 2007 година ја прифати понудата на Њујорк чиј член е и денеска. 52 ESPORT август 2010

зација на иди за популари вите успешни об години Пр . -те га 70 19 -ли ЛС во М те а литетнат се направени уш от ата ик иј нт иц ла ад Ат у тр фудбалот прек ер и Еузебио, а Пеле, Бекенбау на најголеа на е ув ет ит тс ер по сф рт ан со тр нии. Еспо и во наредните деце а имаат настап продолжи и во својата кариер во и ко а ињ им и мите фудбалск ански клубови. богатите америк

Хуан Пабло Анхел Клу б: Њу јор к ред булс Земја: Колумб ија т: 32 год ини Возрас т при трансф еро етико НаПре тходни клу бови: Атл он Вила сионал, Рив ер Пла та, Аст ентина (3) Тро феи: Колумбија (1), Арг Најдоб ар Инд иви дуа лни наг рад и: тим во МЛ С-лига та (1)


ПЕЧАЛБАРИ

Тиери Анри

Фредрик Љунгберг Клуб: Сиетл 2009-2010, Чикаго фајр 2010

Клуб: Њујорк ред булс Земја: Франција

Земја: Шведска

Возраст при трансферот: 32 години

Возраст при трансферот: 32 години

Претходни клубови: Монако, Јувентус, Арсенал, Барселона

Претходни клубови: Халмштад, Арсенал, Вест Хем

Трофеи: СП (1), ЕП (1), Куп на конфедерациите (1), Лига на шампионите (1), Светско клупско првенство (1), Англија (2), Ф.А-куп (3), Шпанија (2), Копа дел реј (1) Индивидуални награди: Златна копачка (2), Најдобар играч во Премиер-лигата (2), Најдобар млад играч во Франција (1)

сон

Со европската клупска титула освоена со Барселона минатата година, Анри ја заокружи колекцијата на посакувани фудбалски трофеи и реши да ги одигра своите последни сезони во дресот на Њујорк. Напаѓачот чија кариера започна под менторство на Арсен Венгер во Монако, остави длабок печат врз историјата на Премиерлигата и Арсенал каде втората соработка со Венгер донесе одлични резултати. Кулминацијата настапи во Барселона и големиот триумф во Лигата на шампионите во 2009 година кога одличните Каталонци триумфално минаа низ сите предизвици во најелитниот европски куп.

Трофеи: Англија (2), Ф.А-куп (2), Шведска (1), шведски куп (1) Индивидуални награди: Шведски фудбалер на годината (2) Трансферот на Анри во редовите на Њујорк ред булс значи дека тој по подолго време повторно ќе се сретне со својот стар пријател, Фредрик Љунгберг. Двајцата долго време беа соиграчи во дресот на Арсенал и заедно го предводеа тимот кој стигна до две шампионски титули на почетокот на минатата деценија. Швеѓанецот Љунгберг пристигна во Сиетл во 2009 година и беше дел од ново формираниот МЛС бренд, а по една сезона реши да го замени овој град со Чикаго чиј член стана во новата сезона која започна неодамна.

Рафаел Маркес Клуб: Њујорк ред булс Земја: Мексико Возраст при трансферот: 31 година Претходни клубови: Атлас, Монако, Барселона Трофеи: Куп на конфедерациите (1), Голд-куп (1), Лига на шампионите (2), Светско клупско првенство (1), Франција (1), Шпанија (4), Копа дел реј (1) Индивидуални награди: Најдобар северноамерикански фудбалер (1), Најдобар дефанзивец во Франција (1)

Капитенот на мексиканската репрезентација беше еден од најдобрите поединци во својот национален тим на последниот мундијал, но и покрај тоа реши да заврши со европската авантура. Кариерата на Маркес се состои од два дела, позитивниот поврзан со успесите постигнати во Франција и Шпанија и негативниот, повредите кои често го селеа од теренот на трибините. Токму и проблематичното здравје му ја одзема можноста да биде стандарден во тимот на Гвардиола и го насочија да размислува кон ангажман во екипа со помала конкуренција.

заработува 5 Љунгберг во САД годишно ри ла до и он мили

август 2010 ESPORT 53


Проветрување

Тренерски рокади

Минато:

Фо

рм

аци

4 -2 ја:

-3 -1

Сумирајќи го впечатокот кој шпанскиот стручњак го остави работејќи долги години во Ливерпул е дека е квалитетен стручњак, но многу лош фудбалски менаџер. Неговиот мандат на клупата на англискиот тим доживеа кулминација во 2005 година со освојувањето на Лигата на шампионите, но Бенитес не може да се пофали со друг позначаен трофеј, посебно не со освојување на Премиер-лигата што е примарна амбиција на клубот и навивачите. По шест сезони, Рафа може да се пофали дека успеа да направи уникатен пресврт во финалето на Лигата на шампионите против Милан, но истовремено потроши многу пари за фудбалери кои најчесто се покажуваа како лоши инвестиции. Иако Бенитес инсистираше да има контрола врз трансферите како останатите колеги од Премиер друштвото, не покажа умешност во ангажирањето засилувања и погрешните проценки непосредно влијаеја врз лошите резултати и губењето на местото во големата четворка.

Иднина: Храбар потег и прифаќање тежок предизвик. Вака во една реченица може да се сумира одлуката на Бенитес да седне на клупата на тимот кој претходната сезона освоил се што може да се освои и пред се бил предводен од според многумина најдобриот тренер на денешницата, Жозе Мурињо. Шпанецот ќе го има на располагање речиси истиот состав (замина само Марио Балотели ) кој со оглед на ситуацијата кај ривалите повторно ќе биде прв фаворит за освојување на Серија А, а ќе се обиде и да ја одбрани европската титула. Рафа Бенитес има сосема поинаков пристап во односот со фудбалерите и тактичката филозофија, па останува да го искористи краткиот подготвителен период да ги адаптира фудбалерите на промените. Формациски, Бенитес нема да менува многу со оглед на фактот што како и Мурињо употребува слична поставеност на фудбалерите со поофанзивна 4-2-3-1 и подефанзивна 4-3-2-1 тактика. 58 ESPORT август 2010

Рафаел Бените

с

ни Возраст: 50 годи р те Клуб: Ин Трофеи: 7 : Ливерпул Претходен клуб


Покрај Реал Мадрид, уште четири европски гиганти добија нов тренер. Фановите очекуваат новата филозофија да донесе подобри резултати

Тренерски рокади

Ф о р м а ц и ја

: 4 -2-2-2

Минато: Делнери е ветеран во тренерската фела и за разлика од Алегри, зад него стојат најмалку 10 години во елитните фудбалски лиги. Покрај речиси третина од италијанските прволигаши, Делнери доби можност да го замени и Жозе Мурињо во Порто, но неговиот престој во Португалија траеше кратко поради несогласувањето со раководството кое реагираше по жалбите на фудбалерите дека подготовките биле пренапорни. Делнери не се повлече и реши да се врати во Италија, а по неколку години добива шанса да води уште еден поранешен европски шампион. Истата ја заработи пред се поради историскиот успех со Сампдорија, екипата која минатата сезона успеа да обезбеди место кое води во Лигата на шампионите и со тоа потисна дел од побогатите италијански клубови.

Иднина:

Луиџи Делнери

ни Возраст: 59 годи Клуб: Јувентус Трофеи: 0 : Сампдорија Претходен клуб

Иако без освоен трофеј во својата долгодишна тренерска кариера, Делнери доби шанса да работи во Сампдорија, клубот кој на крајот успеа да го избори својот прв пласман во Лигата на шампионите и да го постигне најдобриот резултат во последните речиси две децении. Поранешниот предводник на Киево, Порто, Рома, Палермо и Аталанта не остана повеќе од една сезона во Џенова, а главна причина беше предизвикот наречен Јувентус. Од раководството на клубот кој минатата сезона едвај се избори за Лига Европа доби задача да ги консолидира редовите на „Старата дама“ и да го врати најтрофејниот италијански клуб на врвот на калчо-лигата. Делнери пристигна од Сампдорија во пакет со спортскиот директор Бепе Марота со кого сега соработува при создавањето на тим кој треба да ги донесе посакуваните резултати и да го врати расположението кај многубројните фанови. август 2010 ESPORT 59


НБА

5 летни преселби Леброн Џејмс

ленд -Маја ми Тр ансф ер: Клив ни ди го Возр ас т: 25 6 : ес др Бр ој на Позиција: бек

Новите трансфери со сигурност ќе влијаат врз резултатите во новата НБА сезона. Кралот Џејмс и уште четири негови колеги решија да ја променат средината

А

мбициите на спортистите често знаат да се разминат со очекувањата на клупските раководства и желбите на навивачите. Трпението на ѕвездите често се троши брзо, по што тие носат одлука да заминат во друга средина и таму да се обидат да го реализираат својот спортски сон. Одлуките се тешки, емотивни и често предизвикуваат незадоволство кај навивачите, но и еуфорија кај фановите чија екипа се засилува со големо играчко име како што летово се случи во Мајами.

Крис Бош Трансфер: Торонто-Мајами Возраст: 26 години Број на дрес: 1 Позиција: крило

Најатрактивното име на транфер пазарот во НБА лигата дефинитивно беше Џејмс за кого уште одамна се шпекулираше дека нема да остане во неговиот прв клуб, Кливленд кавалирс. Ова лето Леброн стана слободен агент и можеше без никакви притисоци да реши дали ќе замине во Њујорк, Мајами или некој трет клуб од многуте на долгиот список заинтересирани за еден од најдобрите играчи на денешницата. Кошаркарот кој го откажа настапот на Светското првенство во Турција се одлучи за жешкиот Мајами и најави дека по пауза од неколку години, ќе ја врати титулата на Флорида.

62 ESPORT август 2010

Еден од најкомплетните играчи во НБА лигата долго размислуваше и се реши за емотивна разделба со неговиот досегашен клуб, Торонто репторс. Бош во изминатите седум сезони беше лидер на канадскиот тим, но сега одлучи да биде дел од амбицизниот тим на Мајами хит. Најважната


Сезона 2010/11

Премиер-лига (Англија)

Фаворит: Челзи

9

Претенденти за титула: Манчестер ј, Арсенал Уште едно мексиканско откритие од кое многу се очекува. Барера беше меѓу најбараните фудбалери изминатите две години, но летово се реши да потпише за лондонски Вест Хем. Неговите настапи во мексиканското првенство покажаа дека е подготвен за првиот посериозен фудбалски предизвик.

Потрошени пари: 246.560.000 Најважен трансфер: Давид Силва – 28.750.000 евра (Валенсија-М.Сити) Натпревари кои не смеете да ги пропуштите:

години му беше потребен на Блекпул да напредува за четири ранга во англискиот фудбал и за прв пат по 1971 година да игра во најквалитетната лига.

• Манчестер (Ј)-Ливерпул (19 септември) • Челзи-Арсенал (3 октомври) • Ливерпул-Челзи (7 ноември) • Манчестер (С)- Манчестер (Ј) (10 ноември) • Манчестер (Ј)-Арсенал (11 декември)

внимавајте на:

• Челзи-Манчестер (Ј) (18 декември)

Пабло Барера

Клуб: Вест Хем / Земја: Мексико / Возраст: 23 години / Позиција: напаѓач / Претходен клуб: Пумас / Трансфер сума: 4.800.000

Заминаа: Рикардо Карвалјо (Реал М), Михаел Балак (Баер Л) Едуардо (Шахтар), Алберт Риера (Олимпијакос) Нови прволигаши: Њукасл, Вест Бромвич, Блекпул

Бундес-лига (Германија) Фаворит: Баерн (М) Претенденти за титула: Шалке 04, Баер (Л) Потрошени пари: 94.800.000 Најважен трансфер: Раул – без отштета (Реал М-Шалке 04) Натпревари кои не смеете да ги пропуштите: • Шалке 04-Борусија (Д) 18 септември • Хамбургер-Баерн (М) 23 октомври • Баер (Л)-Баерн (М) 20 ноември •Шалке 04-Баерн (М) 4 декември Заминаа: Кевин Курањи (Динамо М), Рафиња (Џенова), Сами Кедира (Реал М), Џером Боатенг (Ман С), Нови прволигаши: Ст.Паули, Кајзерслаутерн

300

милиони евра е годишниот финансиски обрт кој го објави шампионот Баерн Минхен. Германскиот рекорд, Баварците го поставија во година на економска криза и сега заостануваат само зад Реал Мадрид, Барселона и Манчестер јунајтед.

Најдобриот стрелец во полското првенство му ја донесе титулата на својот клуб и една сезона подоцна веќе е во многу посилна фудбалска лига. Левандовски е најквалитетниот полски голгетер во моментов и очекуваме да блесне во дресот на „милионерите“. внимавајте на:

Роберт Левандовски

Клуб: Борусија (Д) / Земја: Полска / Возраст: 21 година / Позиција: напаѓач / Претходен клуб: Лех Позњан / Трансфер сума: 4.500.000


најава

број о следниот в г о л и р п н Специјале

Ѕве з д и

3 2 ек ип , с тат и и с т ик а , а н а лиз Распор а ед на н ат прев а ри

2010/2011

Почеток на мисијата „Вембли“


Esport 69  

sport, football, NBA

Esport 69  

sport, football, NBA

Advertisement