Page 1

ле

ТСКИ

нд

11

во Ски-

СПОР

20

ка

Број 73 I декември 2010

ар

дич

1 1 / 0 20 1

0 2 а н т с е Т ки ч а ј ски еки пат

Екскл

узивн

Томас и н т е р вој у „Моргенштерн Уживам во скоковите,

меси & Мурињо

но се плашам од пајаци

10 години подоцна почеток и цел во

Буенос Аирес

Како двајцата генијалци го променија фудбалот

Град со најмногу клубови

Арсенал 2006, јувентус 1997, Баер (л) 2002 ...

13

приказни без happy end

+

да го 5 услови зартугалецот о наследите п декември 2010 100 ДЕНАРИ

РЕли дакар


05/01

Антофагаста

66

Inside

АНТОФАГАСТА

ТУКУМАН

Чилекито

АТАКАМА

11/01

13/01 САН ХУАН

Сан Хуан

Декември 2010

ЛА РИОХА

САЛТА

Сан Мигел де Тукуман САНИЈАГО ДЕЛ ЕСТЕРО

03/01

БРАЗИЛ

САНТА ФЕ

Кордоба

ЕНТРЕ РИОС

02/01

Викторија

14/01

01/01 КОРДОБА

КОМЕНТАР

8

15/01 БУЕНОС АИРЕС

Фото на месецот

УРУГВАЈ

Буенос Аирес Почеток & Цел 01/01 & 16/01

ЧИЛЕ

СТАРТ

КАТАМАРКА

Копиапо

содржина

3

10/01

12/01

Рели Дакар 2011

Сан Салвадор де Јују

04/01

Франческо Тоти Бранислав Ивановиќ Пенали

10 топ 10

АРГЕНТИНА

Успешни повратници

20 Фудбалска еволуција 10 години подоцна

24 Избор на навивачите

Тихи океан

Атлантски океан

Антипатични

28 Ексклузивно интервју

Томас Моргенштерн

32 Македонска реалност Време е за оскари! 44 Новокомпонирани Италијанци Ориунди 48 Лига на шампионите 13 приказни без Happy end 52 Мундијалски домаќини Викиликс и во ФИФА! 54 Тест на скијачки патеки во Европа Ски-водич 2010/11 60 Буенос Аирес Град со фудбалска арома 64 НБА Мирна рака, победник одлучува 66 Inside Рели Дакар 2011 68 Face to face Шамак Vs. Дрогба 70 Формула 1 Второто лице на великанот

64

НБА

Мирна рака, победник одлучува

постер

МЕГА ПОСТЕР

Спортски календар 2011 Сеск Фабрегас

28

Ексклузивно интервју Томас Моргенштерн


60

Буенос Аирес Град со фудбалска арома

20

Фудбалска еволуција

70

Формула 1 Второто лице на великанот

10 години подоцна

54

Тест на скијачки патеки во Европа Ски-водич 2010/11


Фото вест AP Photo/Kamran Jebreili - Abu Dhabi, U.A.E.

Пандев како Панчев Најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев го постигна првиот гол во убедливата победа од 3:0 на неговиот Интер во финалето на Светското клупско првенство. Европскиот шампион лесно го победи претставникот на Конго и Африка, Мазембе и ја круниса најуспешната сезона во својата клупска историја. Триумфот во Абу Даби го донесе петтиот трофеј за нераѕурите годинава, прв под водство на новиот тренер Рафаел Бенитес. Со освоената светска титула, Пандев го израмни постигнувањето на Илија Најдоски и посебно на Дарко Панчев кој исто така постигна гол на финалето во 1991 година. Црвена Звезда го совлада чилеански Коло Коло со 3:0, со тој триумф Панчев и Најдоски станаа првите Македонци со овој престижен трофеј, а Пандев им се придружи 19 години подоцна.

8 ESPORT Декември 2010


Досадна Норвешка

Женската ракометна репрезентација на Норвешка го освои Европското првенство кое изминатите две недели се оддржуваше во Данска и Норвешка. Во финалето, Норвежанките беа поуспешни од селекцијата на Шведска и станаа првата репрезентација во историјата која победила четири пати по ред на европските шампионати.

Рекорд во Мичиген

Средбата меѓу хокеарските екипи на Мичиген и Мичиген Стејт покрај ривалството беше одбележана и со светски рекорд. Натпреварот се играше на отворен стадион и присуствуваа рекордни 113.411 гледачи што е светски рекорд за еден хокеарски натпревар. Претходниот рекорд поставен во Германија годинава беше 77.803 гледачи.

Фризура за титула

Тениската Девис-куп репрезентација на Србија победи во големото финале против Франција и за прв пат во својата историја го освои најпрестижниот тениски пехар во репрезентативна конкуренција. Српските тенисери го оддржаа ветувањето и дозволија да им бидат избричени главите по победничката церемонија во Белград. Декември 2010 ESPORT 9


10

10 години подоцна Фудбалската еволуција е реалност, а таа е поинтезивна кога како нејзини катализатори се карактери од типот на Лионел Меси и Жозе Мурињо

Меси допатува 13-годишниот ко анонимец, ка а во Барселон доцна а 10 години по упска ѕвезда е најголема кл

декември 2010 ESPORT 21


Антипатични

Харизмата не е задолжителна дополнителна „опрема“ за фудбалските ѕвезди. Некои од нив едноставно до крајот на кариерата не успеваат да го придобијат мнозинството фанови

Рој Кин Додека беше активен фудбалер, Ирецот често им помагаше на противничките, па и на неутралните фанови да пронајдат причина за да го стават на списокот на омразени фудбалери. Додека настапуваше во англиската Премиер-лига, Кин заработи 13 црвени картони од кои два значително му го расипаа угледот. Првиот беше поради преостриот старт над Норвежанецот Халанд поради одмазда (во својата автобиографија Кин напиша дека Хангеланд го заслужил тоа) што го најави крајот на кариерата на неговата жртва, а вториот по дуелот покрај аут-линијата со англиската ѕвезда Алан Ширер. Кин имаше многу блиски средби со противничките играчи (се памети таа со Патрик Виеира), а на Светското првенство во 2002 година успеа да ја расипе атмосферата во националниот тим, по што беше испратен дома. 24 ESPORT декември 2010


Падот „заборавен“ со победа Ве исплаши ли падот во Кусамо во 2003 година? Мојот пад во Кусамо беше прв и најлош досега. Секогаш ќе го паметам, научив многу од него, и го сметам за важен дел од мојата кариера. Најтешкиот момент беше следното соочување со оваа скокалница. Пред три години, победив во Кусамо и до крајот на сезоната не ја испуштив лидерската позиција во светскиот куп. Таму фактички започна мојата најуспешна сезона досега (2007/08). Затоа, добро се чувствувам кога се сеќавам на оваа скокалница.

вн о И

НТЕРВ

ЈУ  Т омас

Морг ен

штер

н

Фото: Ray Demski, Kurt Pinter, Samo Vidic, GEPA pictures, Jurgen Skarwan, rutgerpauw.com /Red Bull Photofiles

Екскл у зи

декември 2010 ESPORT 29


„Победите не се планираат, туку се случуваат.

Можете да бидете одлично подготвени за турнејата „Четири скокалници“, но ако немате среќа, нема да победите“

Пријателски однос со колегите од репрезентацијата: Моргенштерн (прв од десно) во друштво на Грегор Шлиренцауер (прв од лево) и Андреас Голдбергер (средина)

Предизвикот „Четири скокалници“

Откако ја почувствува магијата на рели автомобилите, неостварена желба на Моргенштерн е да вози Формула 1 болид

30 ESPORT декември 2010

Да очекуваме ли ваша победа на турнејата „Четири скокалници“? Победите не се планираат, тие се случуваат! Можете да бидете одлично подготвени за турнејата „Четири скокалници“, но ако немате среќе, нема да победите. Ќе се обидам да се подготвам најдобро што можам, но нема да ги започнам скоковите со некое посебно резултатско очекување. Сакам да се забавувам пред прекрасната публика и да уживам во секоја секунда што ќе ја минам на четирите натпревари.Пред три години го освоив второто место, но тој резултат за мене беше еднаков на победа. Тримфураше Јане Ахонен кој постави рекорд (петта победа на турнејата), а јас имав можност да бидам веднаш до него. Се уште сум среќен поради тоа, имаше многу емоции и уживав во тие моменти.


Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Нед.

1

2

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

4

5

6

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

4

5

6

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Сара Карбонеро (Икер Касилјас)

Сара Бранднер (Бастијан Швајнштајгер)

Април

Март

Февруари Саб.

Заира Нара (Диего Форлан)

Силви Ван дер Варт (Рафаел Ван дер Варт)

Алекс Кјуран (Стивен Џерард)

Абигејл Кленси (Питер Крауч)

Јануари

Јуни

Мај

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

Пон.

Вто.

1

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

4

5

3

4

5

6

7

8

9

7

8

9

10

11

12

13

7

8

9

10

11

12

13

4

5

6

7

8

9

10

2

3

4

5

6

7

8

6

7

8

9

10

11

12

10

11

12

13

14

15

16

14

15

16

17

18

19

20

14

15

16

17

18

19

20

11

12

13

14

15

16

17

9

10

11

12

13

14

15

13

14

15

16

17

18

19

17

18

19

20

21

22

23

21

22

23

24

25

26

27

21

22

23

24

25

26

27

18

19

20

21

22

23

24

16

17

18

19

20

21

22

20

21

22

23

24

25

26

25

26

27

28

29

27

28

29

30

24

31

25

26

27

28

29

30

1 јануари Ски-скокови (Гармиш) 1 -16 јануари Рели Дакар (Аргентина & Чиле) 3 јануари Ски-скокови (Инсбрук) 6 јануари Ски-скокови (Бишофсхофен) 7 -29 јануари Азиски фудбалски куп (Катар) 9 -16 јануари Снукер Мастерс (Вембли) 13 -30 јануари Европско ракометно првенство за мажи (Шведска) 14 -25 јануари Светско првенство во сноубординг (Шпанија) 17 -30 јануари Гренд-слем турнир Австралија Опен (Мелбурн) 24 -30 јануари Европско првенство во уметничко лизгање (Швајцарија) 30 јануари НХЛ Ол-стар викенд (Каролина)

28

28

1 -10 февруари Светско првенство во биатлон (Русија) 6 февруари НФЛ Супер-Боул (Арлингтон, САД) 7 -20 февруари Светско првенство во алшско скијање (Гармиш, Германија) 17 февруари Лига Европа (шеснаесет-финале) 15 ,16,22,23 февруари Лига на шампионите (осмина-финале) 18 -20 февруари НБА Ол-стар викенд (Лос Анџелес) 19 февруари – 2 април Светско првенство во крикет (Бангладеш, Индија и Шри Ланка) 21 -27 февруари ВТА тениски турнир (Дубаи) 22 февруари – 6 март Светско првенство во ски-скокови (Норвешка) 24 февруари Лига Европа (шеснаесет-финале, реванши)

4 -6 март Тениски Девис-куп, Светска група (1. коло) 8 ,9,15,16 март Лига на шампионите (осмина-финале, реванши) 10 март Лига Европа (осмина-финале) 11 -13 март Европско атлетско првенство во сала (Париз, Франција) 13 март Почеток на нова Формула 1 сезона - ГН на Бахреин 17 март Лига Европа (осмина-финале, реванши) 17 -20 март Светски куп во ски-скокови Планица (Словенија) 18 март Ждрепка за Лига на шампионите (четврт-финале) 26 март Квалификации за ЕП 2012 (фудбал) Р.Ирска-Македонија 27 март Формула 1 трка – ГН на Австралија 29 март – 3 април Европско првенство во борење (Дортмунд, Германија)

Јули Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

29

30

31

25

26

Пет.

Саб.

Нед.

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

1

2

3

4

5

6

7

Пон.

Вто.

Сре.

28

29

30

30

5 -6 април Лига на шампионите (четврт-финале) 7 април Лига Европа (четврт-финале) 8 април Почеток на нова Мото ГП сезона - ГН на Малезија 12 -13 април Лига на шампионите (четврт-финале, реванши) 14 април Лига Европа (четврт-финал, реванши) 16 април Светско првенство во снукер (Шефилд) 17 април Формула 1 трка – ГН на Кина 18 април АТП тениски Мастерс (Барселона) 26 -27 април Лига на шампионите (полуфинале) 28 април Лига Европа (полуфинале) 30 април – 15 мај Светско првенство во хокеј на мраз (Словачка)

24

31

3 -4 мај Лига на шампионите (полуфинале, реванши) 5 мај Лига Европа (полуфинале, реванши) 6 -8 мај Фајнал-фор турнир, Евролига во кошарка (Барселона) 7 -29 мај Велосипедска трка Џиро Д’Италија (Италија) 8 мај Формула 1 трка – ГН на Турција 17 мај – 5 јуни Гренд-слем турнир Ролан Гарос (Париз/Франција) 18 мај Финале на Лига Европа (Даблин) 22 мај Формула 1 трка – ГН на Шпанија 28 мај Финале на Лига на шампионите во фудбал (Лондон) 28 -29 мај Фајнал фор турнир во Лига на шампионите во ракомет (Келн) 29 мај - Формула 1 трка – ГН на Монако

Октомври

Септември

Август

27

23

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

4

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

4 јуни Квалификации за ЕП 2012 (фудбал) Македонија-Р.Ирска 12 јуни Формула 1 трка – ГН на Канада 12 -19 јуни Европско првенство во бокс (Р.Ирска) 18 -19 јуни Европско екипно првенство во атлетика (Шведска) 20 јуни – 3 јули Гренд-слем турнир Вимблдон (Лондон/Англија) 26 јуни Формула 1 трка – ГН на Европа 27 јуни – 17 јули Светско првенство во фудбал за жени (Германија)

Декември

Ноември Саб.

Нед.

1

2

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

4

5

6

Пон.

Вто.

Сре.

Чет.

Пет.

Саб.

Нед.

1

2

3

4

4

5

6

7

8

9

10

8

9

10

11

12

13

14

5

6

7

8

9

10

11

3

4

5

6

7

8

9

7

8

9

10

11

12

13

5

6

7

8

9

10

11

11

12

13

14

15

16

17

15

16

17

18

19

20

21

12

13

14

15

16

17

18

10

11

12

13

14

15

16

14

15

16

17

18

19

20

12

13

14

15

16

17

18

18

19

20

21

22

23

24

22

23

24

25

26

27

28

19

20

21

22

23

24

25

17

18

19

20

21

22

23

21

22

23

24

25

26

27

19

20

21

22

23

24

25

25

26

27

28

29

30

31

29

30

31

26

27

28

29

30

25

26

27

28

29

30

28

29

30

26

27

28

29

30

31

1 -13 јули Копа Америка (Аргентина) 2 -24 јули Велосипедска трка Тур Д’Франс (Франција) 10 јули Формула 1 трка – ГН на В.Британија 16 -31 јули Светско првенство во пливање (Шангај, Кина) 16 -24 јули Светско првенство во ватерполо за мажи (Шангај, Кина) 24 јули Формула 1 трка – ГН на Германија 31 јули Формула 1 трка – ГН на Унгарија

8 -14 август Светско првенство во бадмингтон (Англија) 10 -31 август Африканско кошаркарско првенство (Брег на СК) 20 август – 11 септември Велосипедска трка Вуелта Еспања (Шпанија) 23 -28 август Светско првенство во џудо (Франција) 27 август – 4 септември Светско првенство во атлетика (Даегу, Ј.Кореја) 28 август Формула 1 трка – ГН на Белгија 29 август - 11 септември Гренд-слем турнир УС Опен (Њујорк, САД) 31 август – 18 септември Европско првенство во кошарка (Литванија)

2 септември Квалификации за ЕП 2012 (фудбал) Русија-Македонија 6 септември Квалификации за ЕП 2012 (фудбал) Македонија-Андора 9 септември – 2 октомври Светско првенство во рагби (Нов Зеланд) 10 -18 септември Еп во одбојка за мажи (Австрија & Чешка) 11 септември Формула 1 трка – ГН на Италија 13 -18 септември Светско првенство во борење (Турција) 16 септември – 1 октомври Светско првенсто во бокс (Бусан, Ј.Кореја) 19 -25 септември Светко првенство во велосипедизам (Данска) 22 септември – 2 октомври EП во одбојка за жени (Италија & Србија) 25 септември Формула 1 трка – ГН на Сингапур 26 септември – 2 октомври АТП турнир – (Куала Лумпур, Малезија)

31

24

7 октомври Квалификации за ЕП 2012 (фудбал) Ерменија-Македонија 8 -16 октомври Светско првенство во ритмичка гимнастика (Јапонија) 9 октомври Формула 1 трка – ГН на Јапонија 11 октомври Квалификации за ЕП 2012 (фудбал) Македонија-Словачка 16 октомври Формула 1 трка – ГН на Ј.Кореја 16 -23 октомври Европско првенство во бокс за жени (Холандија) 17 -23 октомври АТП и ВТА Кремљ турнир (Москва, Русија) 30 октомври Формула 1 трка – ГН на Индија

5 ноември Светско првенство во триатлон (САД) 7 ноември Формула 1 трка – ГН на Бразил 10 -17 ноември Светско првенство во кревање товар (Франција) 14 ноември Формула 1 трка – ГН на Абу Даби 20 -27 ноември АТП финален турнир (Лондон, Англија)

1 декември Пан-Арапски игри (Катар) 2 -4 декември Девис-куп финале 3 -16 декември Светско ракометно првенство за жени (Бразил) 4 декември Маратон (Лисабон) 8 -10 декември Европско првенство во пливање на кратки базени (Шчечин, Полска) 11 декември Европско првенство во крос трчање (Велење, Словенија)


Arsenal F.C.

Сеск Фабрегас


13

приказни

без Happy

End

Не само малите, туку и големите клубови имале генерации кои незаслужено останале без триумф во најзначајниот европски куп

Арсенал

2005/06 Топчиите на Арсен Венгер ги елиминираа Реал Мадрид, Вилјареал и Јувентус пред да обезбедат пласман во финалето во Париз. Системот на игра се базираше на што поголем посед на топката преку Сеск Фабрегас и Жилберто Силва, а Александер Хлеб им помагаше на напаѓачите Фреди Љунгберг и Тиери Анри. Иако Арсенал водеше во првото полувреме со голот на Сол Кемпбел, на крајот Барселона победи со 2:1.

48 ESPORT декември 2010


Лига на шампионите

Ст.Етјен 1975/76 Зелените на тренерот Роберт Ербин имаа просек од два постигнати гола на секој натпревар до финалето во 1976 година. Но, не го повторија овој учинок во финалето. На „Хемпден Парк“ не се појави најдобриот напаѓач Доминик Рошето, а неговите соиграчи два пати ја погодија рамката на голот. Ст.Етјен ги освои срцата на европските фанови, но Баерн Минхен ја освои титулата.

Осум од 23-та патници кои загинаа во несреќата беа фудбалери на Манчестер

Манчестер јунајтед 1957/58 Првите сезони од формирањето на Купот на европските шампиони (Лига на шампионите) му припаѓаа на Реал Мадрид. Сепак, постоеше тим кој можеше да го сруши монополот на Кралскиот клуб, барем се додека не се случи трагедијата. Воден од менаџерот Мат Бејзби, Манчестер јунајтед форсираше фудбалски стил со кој во тоа време можеше да му парира на славниот Реал. Оваа екипа имаше двајца лидери, капитенот Роџер Брн кој играше на позицијата лев бек и младиот Данкан Едвардс, кој во тоа време е споредуван со Алфредо Ди Стефано. Во нападот, Јунајтед го имаше и џинот Томи Тејлор и брзиот Денис Вајолет. Во сезоната 1956/57, Манчестер го прегази Андерлехт со вкупен резултат 12:0 во квалификациите, а славниот Бејзби изјави: „Ова беше најдобрата тимска игра која сум ја видел од која било екипа во кое било натпреварување.“ Англичаните загубија храбро во полуфиналето и тоа од Реал Мадрид со вкупен резултат 5:3. Следната сезона, Бејзбиевите бебиња стигнаа до полуфиналето со постигнати 17 гола на 6 натпревари. Откако ја победија Црвена Звезда со 2:1 во првиот дуел од четврт-финалето, екипата отпатува за Југославија, каде легендарното реми (3:3) беше доволно за пласман во следната фаза. На 6 февруари, 1958 година, фудбалските резултати веќе не беа толку важни откако клупскиот авион се сруши при полетувањето од Минхен. Осум од 23-та патници кои загинаа во несреќата беа фудбалери на Манчестер (Брн, Едвардс, Тејлор, Пег, Вилан, Цолмен, Џонс и Бент). Два месеци подоцна, комбинираниот тим на Јунајтед составен од преживеаните фудба-

лери и неколку младинци покажа неворојатна ментална сила откако го победи Милан со 2:1 во првиот натпревар од полуфиналето. Сепак, на реваншот Италијанците славеа со 4:0. Десет години подоцна, двајца од преживеаните патници од авионот на Манчестер, Боби Чарлтон и Бил Фаулкс го освоија Купот на европските шампиони.

Барселона 1960/61 Каталонците поседуваа квалитет и самодоверба за да го симнат Реал Мадрид од европскиот трон. Зад себе веќе имаа освоено две титули по ред во шпанската лига и постигнаа пет гола во мрежата на Лирс во првото коло од европскиот куп. Награда за добрите игри беше можноста повторно да се сретнат со лутиот ривал од Мадрид и да се одмаздат за понижувачката елиминација од сезоната 1958/59 со вкупен резултат 6:2. На чело со тренерот Љубиша Брочиќ (Еленио Ерера заработи отказ токму поради претходниот двомеч со Реал), Барселона стана првиот тим кој го напуштил „Сантијаго Бернабеу“ без да биде поразен во Купот на европските шампиони. Двата гола ги неутрализираа головите на Енрике Матеос и Пако Генто, а на реваншот Барса победи со 2:1. Продолжија еуфорично со триумф од 5:1 над Спартак Кралове во четврт-финалето, мораше да одиграат два натпревари за да го елиминираат Хамбургер во полуфиналето, но во финалето беа фаворити против Бенфика. И тоа не без причина, затоа што Барса во своите редови имаше големи играчи кои беа подготвени за триумф во Берн. Во нападот, Суарес, Бразилецот Еваристо и Унгарецот Ладислао Кубала, а нивната поддршка беа феноменалните Золтан Кочиш и Шандор Чибор. На голот, секогаш сигурен беше шпанскиот репрезентативец и капитен на екипата, Антони Рамалетс. Барса имаше европски успеси зад себе, за разлика од Бенфика која во тој период беше помалку позната во Европа. Финалето започна со предност на шпанскиот клуб, но двете груби грешки на Рамалетс му дозволија на противникот да направи пресврт и пред 60-та минута дури да поведе и со 3:1. Избрани-

„По натпреварот, тренерот на Валенсија,

Рафа Бенитес изјави: „Ако сите екипи играат на ваков начин, стадионите ќе бидат празни. Ова е смрт за фудбалот.“

декември 2010 ESPORT 49


З

имскиот одмор е задоволство, но чини и многу пари. Секој љубител на снегот и зимските спортови посакува да добие најдобра услуга за парите кои ќе ги плати. Германскиот Центар за спорт, здравје и технологија и Асоцијацијата на учители за скијање направија напредно тестирање и ни овозможија на нашите читатели да им ги претставиме позитивните, но и негативните страни на дури 20 популарни европски зимски центри.

20 спустови во познати скијачки региони

Во средиштето на тестот беа безбедноста и услугите на 20 спустови во познати скијачки региони во седум европски земји. Во изборот влегоа патеки во скијачките региони Оберстдорф/Фелхорн, ГармишПартенкирхен, Обервузелтан и Шпитцингзе во Германија, Ахенкирх/Кристлум, Монтафон/Хохјох, Залбах Хинтерглем, Ст. Антон ам Арлберг и Шладминг во Австрија, Флимс Лакс, Скуол и Вербиер во Швајцарија. Алта Бадиа, Ливињо,

Каде се безбедни патеките, каде се комфорни жичарниците и каде се добива сеопфатен пакет кој што е ориентиран кон добра услуга?

Мадона ди Кампиљо и Арнтал во Италија, Шамони и Вал д'Изер во Франција, Скларска Пореба во Полска, како и Шпиндлеров Млин во Чешка.

Широкоопфатна листа за проверка

Тестот почнуваше со пристап до паркиралиштето, потоа тестаторите купуваа пропусница за скијање и бараа информации, чекаа во ред на жичарниците, ги возеа патеките, попладне посетуваа ресторан и за сето тоа водеа широкоопфатна листа за проверка на близу 100 позиции. Таа се состоеше од деловите услуга, со категориите информација и ориентација (учество во оцената 22 проценти), пристап до патеките (22 проценти) и гастрономија (16 проценти), како и безбедноста со категориите маркирање (18 проценти), блокирање/заштита (12 проценти) и подготвеност (10 проценти). Покрај тоа, експертите собираа планови од патеките, како и друг информативен материјал и фотографски го документираа тестот.

Регион/ Патека Удел во оцена Германија Оберстдорф/Фелхорн Гармиш-Партенкирхен/Кохелберг Шпитзингзе/Остханд унд Стимпфлинг Оберствизентал/Фихтелберг Франција Шамони/Гранд Мојнтет – Пиер а Рик Вал д’Изер/Ла Дале Италија Алта Бадиа/Гран Риса Тауферер Арнтал/Шпајкбоден Зенок Ливињо/Каросело 3000 Мадона ди Кампиљо/Спинале Австрија Шладминг/Планаи Залбах Хинтерглем/ Цвелферкогел Монтафон Хохјох/Талабфарт Ахенкирх/Кристлум Ст. Антон ам Арлберг/Стар Кандахар Полска Шрајберхау/(Скларска Пореба)/Сзреница Швајцарија Флимс Лакс/Крап Согн Гион – Лакс Вербиер/Ателас – Руинетес – Медран Скуол/Мота Налунс Чешка Спиндлерув Млин/Свати Петр

аи иј еи е ја а до а ци ј а ањ в ањ о вк ја м ми ап а р и р ц у о т и а т т ц о та д с н к н о а а е и о ф н о б е к к дг тр Прате Блб е з Инрие ар Оц По Га М п о о 22% 22% 16% 18% 12% 10%

++ + o o

о + о о

++ + ---

++ о ++ ++

++ + ---

++ ++ ++ +

++ ++ ++ +

+ o

о о

о о

---

++ +

++ ++

++ ++

+ o o o

+ --

о --

о ++ ++ -

о ++ +

++ ++ ++ ++

++ ++ о ++

++ + + + o

о о о --

++ + о ++ -

++ ++ ++ + -

++ -о +

++ ++ ++ ++ ++

++ ++ ++ ++ +

--

--

--

++

--

++

--

+ о о

о --

о + -

--

+ +

++ ++ ++

++ + ++

+

о

++

+

-

++

++

Оцена: ++ одлично; + добро; о доволно; - недоволно; -- катастрофално

На агендата за тестирање се најдоа безбедноста и услугата на 20-те спустови во познатите скијачки центри во седум европски земји. Резултатот е јасен: Експертите беа во целина задоволни со безбедноста. Но, во поглед на услугата во одделни делови беа забележани големи пропусти. Тука се бара солидно опремување.

54 ESPORT декември 2010


тест нa скијачки патеки во Европа

Ски водич 2010/11

декември 2010 ESPORT 55


З

а фудбалските фанови, Буенос Аирес не е главен град на Аргентина туку фудбалска престолнина на Јужна Америка. Метрополата во која е роден големиот Марадона е светски рекордер според бројот на професионални клубови, од кои најголемиот дел играат и во првата аргентинска лига. Зачетоците на фудбалската култура и традиција во Буенос Аирес се поврзани со формирањето на најпознатиот претставник Бока Јуниорс, односно реализацијата на идејата на неколку италијански емигранти кои пристигнале во јужноамериканската земја на почетокот на 20. век. Петмината љубители на фудбалот пристигнале од Џенова, но реализирајќи го својот потфат воопшто не можеле да претпостават дека ги поставиле темелите на новата религија на Аргентинците. Еден век подоцна, фудбалот е присутен во секој агол на Буенос Аирес, но и целата земја, а Бока Јуниорс е клубот со најмногу навивачи и најголема колекција трофеи во цела Јужна Америка. Неофицијално, 40 проценти од фудбалските фанови во Аргентина навиваат токму за Бока, а доказ дека има страсни навивачи се и клупските гробишта каде за помалку од 1.000 евра фановите резервираат парцела.

Плата се познати како „Суперкласико“, а секој од досега одиграните 327 натпревари е проследен со големо ривалство, непријателски однос и инцидентите меѓу навивачките групи. Бока засега има 120 победи, 15 повеќе од лутиот ривал, а дури и слабата форма во последните сезони не го намали интересот за ова градско дерби на кое за жал често има и многу повредени, па и човечки жртви. Најголемата трагедија датира од 1968 година кога во меѓусебната пресметка на хулиганските групи загинаа 71 навивач, а околу 200 беа повредени. Според новинарските извештаи, просечната возраст на загинатите била само 19 години. Ривер Плата има помалку победи на „Суперкласико“ натпреварите, но е сопственик на дури 33 национални титули, за разлика од Бока која пак заедно со Милан е рекордер според бројот на интернационалните титули (18). Двата клуба ги зафати резултатска криза, па последниот трофеј на Ривер датира од сезоната 2007/08 кога оваа екипа беше поуспешна во Клаузура сезоната. Бока минатата сезона беше подобра во Апертура сезоната, но со оглед на фактот што секое првенство е поделено на два дела, една титула во неколку години е неуспех за гигантите. Во сезоната која е во тек, двете екипи

Фудбалската метропола има рекорден број професионални клубови, а во секое предградие има најмалку едно големо ривалство

Најголемата трагедија датира од 1968 година кога во меѓусебната пресметка на хулиганските групи загинаа 71 навивач, а околу 200 беа повредени. Според новинарските извештаи, просечната возраст на загинатите била само 19 години. Ривер Плата има помалку победи на „Суперкласико“ натпреварите, но е сопственик на дури 33 национални титули Без разлика дали се за во рајот или пеколот, вечно ќе бидат навивачи на Бока. Статусот на тимот кој настапува на стадионот „Бонбонера“ дополнително беше зацврстен со блесокот на Диего Марадона кој и по завршувањето на кариерата остана голем навивач на Бока, неодамна изјавувајќи дека би дал се за тренерската позиција во златно-сините од Буенос Аирес.

Големо ривалство

Единствениот клуб кој според популарноста може да му парира на гигантот Бока е Ривер Плата (или Ривер Плејт), а може да се пофали и со фактот дека е формиран четири години порано (1901 година). Натпреварите меѓу Бока и Ривер 60 ESPORT декември 2010

се далеку од врвот и можат само да се надеваат дека ќе го подобрат впечатокот во вториот дел.

Авелјанеда

Едно од најурбаните предградија на Буенос Аирес е познато како Авелјанеда и е одделено од центарот на Буенос Аирес со реката Риачудо. Родното место на легендарниот Рајмундо Орси (триумфираше на СП 1934 со Италија) на фудбалската мапа опстојува како домашна база на трофејните Инденпендиенте и Расинг. Навивачите на двата клуба се свесни за доминацијата на Бока и Ривер, но за нив најважните натпревари се локалните дерби дуели меѓу крајбрежните тимови чии стадиони се оддалечени само

Алфио Базиле ги поздравува навивачите на Бока јуниорс на стадионот „Бомбонера“


Буенос Аирес

град со

фудбалска арома

декември 2010 ESPORT 61


најава

број о следниот в г о л и р п н Специјале

9 престолнини

без европска титула

Прок летството на главните градови о Зош т , Р им , н о д н Ло скв а о М и н о Берлиож ат д а г м “ не ле ч ат в и р п „ от со пе х а р и г о лем у ши


Esport 73  

sport, football

Esport 73  

sport, football

Advertisement