Page 1

Мега-постер: Шпанија

Број 66 I јуни 2010

Ретрор: е пост

& она д Мара нтина Арге 86 19

СП 2010

ЈУЖНА АФРИКА специјално еспорт издание 11 јуни - 11 јули

ч и д о в ски л ија д мун– 64 натпревари н е т е л ри Копрмп 6 фудбалеабости&предности 3 7 – ии ц езента ори – Сл 32 ре – селект и ч игра Клучни :

ампиони ш на Лига

те

Интер ја покори Европа

+постер од интер

Како Мурињо, Милито и Пандев го неутрализираа Баерн

судии E стадионите E Градови E јабулани E вувузела E меси


70

содржина

јуни 2010

3

КОМЕНТАР

8

Фото на месецот

Лига на шампионите Кој чека, ќе дочека

СТАРТ

10 топ 10

Отфрлени

12 СП 2010 – Јужна Африка: Шоуто може да започне!

17 Градови и стадиони 20 Група А: Ј.Африка Мексико Франција Уругвај

17

20

градови и стадиони

група а

26 Група Б:

Аргентина Грција Ј.Кореја Нигерија

31 Група Ц: Алжир Англија САД Словенија

36 Група Д:

Австралија Гана Германија Србија

49 Група Е:

Данска Јапонија Камерун Холандија

54 Група Ф:

Италија Нов Зеланд Парагвај Словачка

60 Група Г:

Бразил Брег на С.К Португалија С.Кореја

64 Група Х: Хондурас Чиле Швајцарија Шпанија

70 Лига на шампионите:

Кој чека, ќе дочека

МЕГА ПОСТЕРИ:

Шпанија, Бразил, Интер, Аргентина

постери

26

група б


12 СП 2010 - јужна африка Шоуто може да започне!

31

група ц

36

група д

54

49

група ф

група е

64

група х

60

група г


Фото вест AP Photo/Felipe Dana Rio de Janeiro, Brazil

8 ESPORT јуни 2010


Анелка на две тркала

Францускиот репрезентативец Николас Анелка заедно со своите колеги од националниот тим возеше велосипед за време на подготовките во зимскиот центар Тиње. Напаѓачот на Челзи сепак покажа дека не е сигурен на две тркала откако падна за време не возењето и за малку ќе предизвикаше верижен судир.

Чесите на врвот

Чешката хокеарска репрезентација го прославува големиот успех со своите фанови во Прага. Чесите имаа одличен настап на Светското хокеарско првенство во Германија каде го освоија првото место.

Гледај, диши, фарбај фудбал Бразилски навивач го финишира цртежот со членовите на фудбалската репрезентација кои беа повикани од селекторот Карлос Дунга за настап на Светското првенство во Јужна Африка. Ова уметничко дело во предградието Сенадор Камара во Рио де Жанеиро е само дел од фудбалската еуфорија која е традиционална во земјата-петкратен светски шампион и која ќе биде актуелна наредниве пет недели. Бразилците одат на подобрување на рекордот, а зад нив се Италијанците со четири и Германците со три мундијалски титули.

Светските првенства од А до З

Мини-куклата на легендарниот Карлос Валдерама е една од атракциите за љубителите на фудбалот во Сао Пауло. Колумбиецот е само дел од изложбата во овој бразилски град која говори за историјата на светските фудбалски првенства. јуни 2010 ESPORT 9


Милорад Стојмановски

milorad.stojmanovski@esport.com.mk

Мундијал Далечинските на готовс, почнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка. За сите што ова задоволство ќе можат да си го приуштат само преку малите екрани, има само една утеха: ни екраните веќе не се мали - според новата високотехнолошка терминологија има секакви. Најпожелни се тие од 46 инча (како беше тоа те лед-диоди, те фул ха-де, сураунд...). Се сеќаваме, мислам дека беше 14 декември 1973 година (значи сум имал 11 години), кога Станислав Караси во 90 минута им даде гол на Грците за победа од 4-2, толку колку што ни требаше за да играме бараж против Шпанците за пласман на Мундијалот 1974 во Германија. Иако телевизорот беше црно-бел, сликата од стадионот "Караискаки" катастрофална, не ми избледела таа слика, зашто скокав до таван по водството на Грција од 2-0. На 13 февруари, на "Валд стадионот, во Франкфурт, човекот што си даде автогол во Атина, Иван Каталински, го постигна единствениот гол за победа и пласман на Мундијалот. Истата таа година Југославија стана европски првак во кошарка и се повеќе го пробиваше патот меѓу спортските велесили во речиси сите спортови. Сега, кога немаме таква привилегија како Македонци, не може а да те задоволи оваа возбуда ја консумираш по трипати дневно, како интензивна терапија за бегство од исполитизираното секојдневние, и тоа катаден, цел месец. Ако чекавме две години (од последното Европско првенство во Швајцарија и Австрија), богами се изначекавме, зашто Лигата на шампионите (како што во аптеките ви нудат замена), сепак е двапати неделно. Ова ќе биде интензивно "фиксање" со фудбал, и не само со фудбал, туку и со скара, пиво и други навивачки реквизити. Дури и жените ќе мора да земат одмор од Шехерезад. Знаат, не треба да се чепка некој додека одмора очи гледајќи во "зеленило", исшарано со дресови во разни бои. Зашто, во претстојниот месец ќе се полнат и црните хроники во весниците: Го удрило срце во дополнувањето, пукал во жената по промашениот пенал, го избркале од работа затоа што доцнел две недели поради фудбал... Како директен сведок на две светски и две европски првенства им завидувам на сите што имаат можност да го потрошат одморот во егзотичниот дел на Црниот континент. Пред четири години, во Берлин, лично Нелсон Мандела стоеше до Сеп Блатер кога се промовираше идниот домаќин на

12 ESPORT јуни 2010

Мундијалот, за првпат во Африка. И ова е илустрација дека нема граници за фудбалот - станува борец против расизмот, насилството, криминалот...Колку му успева, тоа е веќе друга работа. А прогноза, не се осмелувам да дадам. Иако знам за кого ќе навивам, како и на сите светски првенства од 1978 година наваму, кога во финалето се сретнаа земјите кои според мене играат најубав фудбал на светот - Аргентина и Холандија. Тогаш блесна Марио Кемпес. Дали ова првенство ќе биде во знак на еден друг Аргентинец, Лионел Меси, кого светот побрза да го промовира меѓу најголемите во историјата, иако се уште не му скршиле нога, како што и личи на секоја легенда. Пу, пу, не дај Боже...

Ова ќе биде интензивно “фиксање” со фудбал, и не само со фудбал, туку и со скара, пиво и други навивачки реквизити. Дури и жените ќе мора да земат одмор од Шехерезад.

Ч

екаме четири години, за да уживаме само еден месец. Толку ќе трае новото славење на најважната (споредна) работа во светот, битката на 32 репрезентации од целиот свет кои пристигнуваат со помали или поголеми шанси, но размислуваат само за успех. Можеби летните Олимпијади се помасовни спортски настани кои ги обединуваат најпопуларните спортови, но никој, па ни олимпиското движење не може да и конкурира на фудбалската опсесија која буквално функционира како посебен орган во човечкото тело. Честа, но и големата одговорност да биде домаќин и организатор на ова Светско првенство ја доби Јужна Африка, првата африканска земја која добила можност да организира толку голем спортски настан. За некого заслужено, а за многумина само обид да се исполни предизборното ветување на Сеп Блатер, како и да е, Африканците се свесни дека ова е нивна шанса да покажат дека и црниот континент е кадарен да организира комплицирана спортска манифестација.

Фаворити и изненадувања

Европскиот шампион Шпанија е главен европски фаворит за освојување на светската титула, барем така велат коефициентите на обложувалниците кои обично не грешат за репрезентациите кои имаат најголеми шанси за титулата. Бразил и Аргентина се во друштво на Англија, уште три репрезентации за кои се очекува да играат во самата завршница на овој мундијал. Домаќинот Јужна Африка ќе треба да се надмине себеси за да постигне блескав резултат, а знаејќи го својот квалитет, домашните фанови би биле задоволни и со пласман во осмина-финалето што за нив би бил историски резултат. Италија ќе го брани трофејот освоен пред четири


СП 2010

Шоуто може да започне!

Јужна Африка е подготвена, а репрезентациите наострени да атакуваат на најпосакуваниот трофеј. Фановите доволно чекаа на големиот празник и сега е време да уживаат во едномесечниот фудбалски фестивал години во Германија, но и самите италијански медиуми се убедени дека тоа е невозможна мисија за тимот на Марчело Липи во кој има многу нови фудбалери. Специјален квалитет на секое издание на фудбалските светски првенства се изненадувањата и разочарувањата, па несомнено е дека меѓу фудбалерите ќе има такви кои ќе посакаат што побрзо да ја заборават Јужна Африка, но и такви кои ќе го постигнат најголемиот успех на африканско тло. Поделба на улогите

ќе има, а што ни подготвува „режисерот“, ќе дознаваме од ден на ден, се до 11 јули кога ќе биде познато и официјалното сценарио.

Полни стадиони

Организацискиот комитет и ФИФА уште на десетина дена пред почетокот на првенството со нескриено задоволство објавија дека 97 проценти од влезните билети се веќе продадени, а останат е само мал дел на билети за најнеатрактивните натревари. Со тоа е исполнета целта, односно исполнетоста на стадионите ќе биде најмалку иста како таа во Германија, а речиси сите репрезентации ќе играат натпревари во одлична атмосфера. Одамна се потрошија билетите за 14

јуни 2010 ESPORT 13


ГРАДОВИ И СТАДИОНИ

Јоханесбург

Жители: 5,7 Надморска милиони 1753 метри височина: Клубови: Б Кајзер чиф идвест, Орландо пис, Морока, Жомо Косм ратс, АК, ос

Факти за Јоханесбург:

- 40 % од светски резерви со злато се наоѓаат во околината на овој град. Второ име за Јоханесбург е „Еголи“ или „Златно место“. - 1569 хектари земјиште се дел од природни резервати. - Јоханесбург е опкружен со 10 милиони дрва. Најголемата африканска метропола заедно со предградијата има 5,7 милиони жители, а датира од 1880 година. Иако Јоханесбург не е една од трите престолнини на Јужна Африка, во него е сместен Уставниот суд, највисоката судска инстанца во оваа земја. Покрај златото и дијамантите, овој дел на Јужна Африка е богат и со минерали, а во него се изградени и највисоките африкански облакодери како што се Карлтон Центарот, Сентек и Хилброу Тауер.

Сокер Сити

Капацитет за СП: 87.000 За изградбата на овој стадион мораше да биде отстранети

120.000 кубни метри земја, а биле потрошени 80.000 кубни метри бетон. Нешто помалку од 90.000 навивачи меѓу другите ќе можат на овој стадион да го проследат првиот и последниот натпревар на Светското првенство и да уживаат во новиот симбол на Јужна Африка. Стадионот е изграден во 1987 година и од првобитниот изглед е задржана само западната трибина.

литетни и важни фудбалски натпревари, а тука гостувале и Манчестер јунајтед и Арсенал. 18 месеци им беа потребни на домаќините за реновирањето на овој стадион кој се наоѓа на 15 минути од центарот на Јоханесбург, за него се употребени 172 тони челик од вкупно 380 работници кои го градеа.

Елис Парк

Капацитет за СП: 62.500 Изграден во 1982 година, Елис Парк беше стадионот каде рагби репрезентацијата на Јужна Африка ја оствари историската победа во финалето на светското првенство во 1995 година. На овој терен се одиграни и многу ква-

Кејп Таун

Жители: 1,3 Надморска милиони височина: 0 метри Клубови: А Сантос, Ханјакс, Икапа и Кеј овер Парк, п Таун

далечен само 45 километри од Р’тот Добра Надеж, а една од најпосетуваните туристички дестинации е затворот на ближниот остров Робен во кој за време на апартхејдот бил сместен Нелсон Мандела. Грин Поинт Капацитет за СП: 70.000

Како најстар град во Јужна Африка е познат како градот-Мајка. Трет по големина, но и административна престолнина, Кејп Таун се наоѓа на брегот на Атлантскиот океан. Овој град е од-

16 ESPORT јуни 2010

Светското фудбалско првенство беше добра причина за започнување на изградбата на овој стадион пред три години и тоа на местото на неговиот многу помал претходник на кој имаше само 17.000 столчиња. Ако досега на него

се одржуваа квалитетни атлетски и коњички натпревари, време е фудбалот да биде главен, па во Кејп Таун ќе се играат натпревари од првата фаза, но и едно полуфинале на овој мундијал. 16 лифтови и 500 тоалети се дел од вградените елементи, а 2.500 работници го поставуваа 4.700 тони тешкиот покрив со што стадионот во Кејп Таун го доби првиот стадионски стаклен покрив во светот.


Група А

Јужна Африка Население: 1.940.000 Површина: 1.219.912 км2

Традицијата и домашниот терен се два фактори кои одат во корист на домаќините. Јужноафриканските фанови сигурно ќе создадат пеколна атмосфера за противниците во групата, а податокот дека домаќинот на едно Светско првенство не обезбедил пласман во втората фаза само во далечната е уште една причина за оптимизам во земјата на Нелсон Мандела.

Главен град: Преторија

Притисокот може да биде опасен по домашните репрезентативци. Пресијата на фановите за најуспешен мундијал може да има и спротивен ефект, посебно ако се знае дека Јужна Африка располага само со неколку фудбалери кои имаат искуство од големи натпревари.

Број на клубови: 900

ФИФА ранкинг: 90

Број на фудбалери: 4.540.410

Шанси според обложувалници:

Професионални фудбалери: 1.469.410

Победник: 126.00

Федерацијата е основана: 1991

Финалист: 51.00

Членка на ФИФА: 1992

Полуфиналист: 26.00

Веб страна на федерацијата: www.safa.net

Четвртфиналист: 12.00

Континентални титули: 1

Осминафиналист: 3.75

Капитен: Арон Мокоена

Елиминација во група: 1.33

Селектор: Карлос Алберто Париера

Можни противници во осмина-финале: Аргентина, Нигерија, Грција, Ј.Кореја Со домаќинот може да се сретне:

Со актуелниот шампион може да се сретне:

/

Полуфинале или финале

Селектор: Карлос Алберто Пареира Возраст: 67 години Пареира е вистински ветеран на светските првенства и ова за него ќе биде рекордно шестто учество. Бразилецот е под голем притисок со оглед на големите очекувања на домашните фанови кои не сакаат ни да помислат на елиминација уште во првата фаза што одамна не се случило. За пласман во осминафиналето, Пареира ќе мора да го искористи сето свое знаење и искуство и максимално да ги мотивира своите играчи кои ќе треба да се надминат себеси.

Арон Мокоена

Фудбалерот кој настапува во англиската Премиер-лига ќе треба да биде главниот двигател на играта во средниот ред, но и целосното функционирање на домашната репрезентација. Мокоена знае како е да се игра под голем притисок, а тоа ќе биде еден од проблемите на домашниот состав на овој мундијал. СОСТАВ

Натпревари на СП:

Фудбалер

Нат

Гол Возраст

Клуб

Позиција

Вредност

Мониб Жозефс

10

0

Орландо п.

голман

300.000

30

Ицемеленг Куне

14

0

22

Кајзер чифс

голман

650.000

Шу-Аиб Волтерс

0

0

28

Марицбург

голман

225.000

11.06

Јоханесбург: Ј.Африка-Мексико

Мундијали: 2

Нерешени 3

Метју Бут

26

1

33

Мамелоди

одбрана

525.000

16.06

Тшване/Преторија: Ј.Африка-Уругвај

Титули 0

Порази 2

Анеле Нгонка

2

0

22

Генк

одбрана

1.200.000

22.06 Мангаунг/Бломфонтен: Франција-Ј.Африка

Натпревари 6

Дадени гол. 8

Сибонисо Гаха

27

0

26

Мамелоди

одбрана

550.000

Репрезентативни рекорди:

Победи 1

Примени гол. 11

Тшепо Масилела

27

0

25

Макаби Х.

одбрана

1.000.000

Најголема победа: 8:0 против Австралија (1955)

Лукас Твала

11

0

28

Орландо пиратс

одбрана

375.000

Најтежок пораз:1:5 од Австралија (1947)

Сијабонга Сангвени

9

1

28

Голден ароус

одбрана

225.000

Најдобар стрелец: Бени МекКарти - 35 гола

Ленс Дејвидс

16

0

25

Ајакс Кејп Таун

одбрана

450.000

Најмногу настапи: Арон Мокоена – 99 настапи

Бонгани Кумало

6

0

23

Супер спорт

одбрана

650.000

Најдобар пласман на СП: Фаза по групи – 1998, 2002

Пласман во квалификациите:

Дали знаевте?

Јужна Африка како домаќин обезбеди директен пласман На ниту едно досегашно светско фудбалско првенство, домашната репрезентација не била елиминирана уште во првата фаза. Јужна Африка ќе има тешка задача да ја продолжи традицијата откако се најде во незгодна група,

20 ESPORT јуни 2010

но на своја страна ќе ја има домашната публика. На досегашните мундијали, само селекцијата на САД беше блиску до елиминација во фазата по групи во 1994 година, но се извлече како најдобро третопласирана репрезентација.

Арон Мокоена

99

2

29

Портсмут

средина

2.000.000

Макбет Сибаја

52

0

32

Рубин

средина

3.000.000

Сифиве Тшабалала

13

575.000

1

25

Кајзер чифс

средина

Ренеилве Летшолонјане 1

0

27

Кајзер чифс

средина

250.000

Сурприс Морири

4

30

Мамелоди

средина

275.000

24

Тандујисе Кубони

0

0

24

Голден ароус

средина

175.000

Стивен Пиенар

46

2

28

Евертон

средина

8.000.000

Теко Модисе

37

9

27

Орландо пиратс

средина

625.000

Кагишо Дикгакој

30

2

25

Фулам

средина

1.000.000

Абел Мфела

16

4

25

Мамелоди

напад

725.000

Бернард Паркер

21

7

24

Твенте

напад

1.250.000

Сијабонга Номвете

72

15

32

Морока

напад

275.000

Вкупна вредност на фудбалерите: 24.300.000

Просечна возраст на фудбалерите: 26,8 години

Просечна вредност на фудбалерите: 1.056.000

Фудбалери од домашното првенство: 16


Група А

Мексико Население: 104.910.000

Одличниот настап во квалификациите и добрата атмосфера во националниот тим по доаѓањето на селекторот Агире се моменти кои најавуваат опасен Мексико во Јужна Африка. Мексиканците конечно очекуваат мундијалски блесок откако последен пат се пласираа во четврт-финалето во 1986 година.

Површина: 1.973.000 км2

Мексиканците се во незгодна група, каде има еден голем фаворит – Франција, амбициозниот Уругвај и домаќинот кој според традицијата има големи шанси да освои едно од првите две места. Мексиканците се состав во кој најголемите ѕвезди се млади фудбалери кои немаат големо искуство на вака големи натпреварувања и прашање е дали ќе го издржат притисокот.

Главен град: Мексико Сити Број на клубови: 311

ФИФА ранкинг: 17

Број на фудбалери: 8.479.595

Шанси според обложувалници:

Професионални фудбалери: 324.595

Победник: 81.00

Федерацијата е основана: 1927

Финалист: 67.00

Членка на ФИФА: 1929

Полуфиналист: 17.00

Веб страна на федерацијата: www.femexfut.org.mx

Четвртфиналист: 4.20

Континентални титули: 13

Осминафиналист: 3.25

Капитен: Рафаел Маркес

Елиминација во група: 1.91

Селектор: Хавиер Агире

Можни противници во осмина-финале: Германија, Австралија, Србија, Гана Со домаќинот може да се сретне:

Со актуелниот шампион може да се сретне:

Во група или во финале

Полуфинале или финале

Селектор: Хавиер Агире Возраст: 51 година Агире го напушти шпанскиот клупски фудбал и ја презема мексиканската фудбалска репрезентација пред една година. Покрај сигурниот настап во квалификациите, Агире како селектор на Мексико донесе и победа во Голдкупот и прв триумф на Мексико над САД надвор од својата земја.

Најдобар стрелец во квалификациите: Пардо, Бланко, Арсе, Вела, Гуардадо – 3 гола

Андрес Гуардадо

Фудбалерот на шпанскиот клуб Депортиво Ла Коруња веќе се наметна како наследник на легендарниот Бланко. Офанзивниот фудбалер за врска е најголема надеж на мексиканските фанови кои од него ќе очекуваат клучни асистенции, но и голови. СОСТАВ

Натпревари на СП:

Фудбалер

Нат

Гол Возраст Клуб

Позиција

Вредност

Гилермо Очоа

34

0

Голман

8.000.000

24

Америка

Луис Мичел

2

0

30

Деп.Гвадалахара

Голман

3.000.000

Оскар Перес

49

0

37

Јагуарес

Голман

1.000.000

11.06

Јоханесбург: Ј.Африка-Мексико

Мундијали: 13

Нерешени 12

Ектор Морено

4

0

22

Аз Алкмар

одбрана

4.000.000

17.06

Полокване: Франција-Мексико

Титули 0

Порази 22

Паул Агилар

3

2

24

Пачука

одбрана

2.000.000

23.06

Рустенбург: Мексико-Уругвај

Репрезентативни рекорди:

Натпревари 45

Дадени гол. 48

Џони Магалјон

48

3

28

Деп.Гвадалахара

одбрана

2.500.000

Победи 11

Примени гол. 84

Карлос Салсидо

69

6

30

ПСВ Ајндховен

одбрана

5.000.000

Најголема победа: 4:0 против Ел Салвадор (1970)

Рафаел Маркес

88

10

31

Барселона

одбрана

9.000.000

Најтежок пораз:0:6 од Германија (1978)

Хорхе Торес

4

0

22

Атлас

одбрана

1.500.000

Најдобар стрелец на: Луис Хернандес – 4 гола

Рикардо Осорио

72

1

30

Штутгарт

одбрана

2.500.000

Најмногу настапи на СП: Антонио Карбахал - 11 настапи

Ефраин Хуарес

13

0

22

УНАМ Пумас

одбрана

2.500.000

Најдобар пласман на СП: Четврт-финале – 1970, 1986

Франциско Родригес

44

1

28

ПСВ Ајндховен

одбрана

3.000.000

Жерардо Торадо

107

6

31

Круз Азул

средина

3.000.000

Алберто Медина

49

2

26

Деп.Гвадалахара

средина

2.000.000

Исраел Кастро

26

1

29

УНАМ Пумас

средина

2.000.000

Џовани Дос Сантош

23

5

20

Галатасарај

средина

4.000.000

Андрес Гуардадо

48

7

23

Ла Коруња

средина

12.000.000

Пласман во квалификациите:

Хавиер Ернандес

4

4

21

Деп.Гвадалахара

напад

6.000.000

Тим

Од. Пб. Нр. Пр. Гд Гп Бд Бд

Гилјермо Франко

20

6

33

Вест Хем

напад

3.500.000

САД

10

6

2

2

19

13

20

20

Куатемок Бланко

109

38

37

Веракрус

напад

1.000.000

Мексико

10

6

1

3

18

12

19

19

Карлос Вела

23

8

21

Арсенал

напад

5.000.000

Хондурас

10

5

1

4

17

11

16

16

Пабло Барера

13

3

22

УНАМ Пумас

напад

3.500.000

Костарика

10

5

1

4

15

15

16

16

Адолфо Баутиста

32

9

30

Деп.Гвадалахара

напад

1.800.000

Ел Салвадор

10

2

2

6

9

15

8

8

Вкупна вредност на фудбалерите: 87.800.000

Просечна возраст на фудбалерите:27,0 години

6

Просечна вредност на фудбалерите: 3.817.000

Фудбалери од домашното првенство: 12

Тринидад и Тобаго 10

1

3

6

10

22

6

јуни 2010 ESPORT 21


Шпанија Алваро Арбелоа, Раул Албиол, Икер Касилјас, Серхио Бускетс, Серхио Рамос, Карлос Марчена (горе, од лево на десно); Давид Силва, Сеск Фабрегас, Давид Вилја, Андрес Иниеста, Чави Ернандес (доле)


Бразил

Тиаго Силва, Жулио Сезар, Жилберто Силва, Лусио, Маикон, Фелипе Мело (горе, од лево на десно); Робињо, Кака, Мишел Бастос, Елано, Луис Фабијано (доле)


Интер - Победник во Лигата на шампионите 2009/10 Финале (Мадрид): Интер-Баерн Минхен 2:0


Аргентина Победник на СП 1986 (Мексико)

Финале (Мексико Сити): Аргентина – З.Германија 3:2 Состав Аргентина 1986: Нери Пумпидо, Серхио Батиста, Жозе Браун, Хорхе Буручага, Жозе Кусиуфо, Диего Марадона, Хорхе Валдано, Ектор Енрике, Рикардо Густи, Хулио Олартикоечеа, Оскар Руџери, Луис Ислас, Ектор Зелада, Серхио Алмирон, Рикардо Бокини, Клаудио Борги, Даниел Пасарела, Нестор Клаусен, Оскар Гаре, Педро Паскули, Карлос Тапиа, Марсело Тробијани; Селектор: Карлос Билјардо


Кој чека

ќе дочека По пауза од 45 години, италијански Интер повторно се закити со престижната европска тит ула Екипата од „Џузепе Меаца“ мораше да го ангажира Еленио Ерера и да стане горд сопственик на легендарното катанаџо за да ги освои првите европски трофеи. Дефанзивниот стил на игра беспрекорно организиран и менаџиран од аргентинскиот стручњак профункционира во 1963 година, па таа и следната сезона

Интер беше двократен европски шампион, еден од ретките кои успеал да ја одбрани титулата. Четири и пол децении подоцна, авторитетот и фудбалското знаење на Португалецот Жозе Мурињо го прекина долгиот пост и многубројните фанови конечно можат барем една година да му се насладуваат на „пехарот со големи уши“. Со стратегијата на Мурињо, головите на

Масимо по стапките Преземајќи го со клубот за на Анџело Морати којраководењето навивал отсекогаш, успешниот бизнисмен Масимо Морати имаше една голема желба –Интер да стане европски шампион, а тој да го направи она што му успеа на неговиот татко Анџело. Токму Анџело Морати беше претседател на Интер во времето кога оваа екипа ја воспостави европската доминација, а неговата соработка со Ерера оваа сезона медиумите ја споредуваа со таа меѓу Масимо и Жозе Мурињо. Комбинацијата е иста. Од едната страна, амбициозен претседател кој не штеди пари за да создаде шампионски тим, а од другата интелигентен и способен тренер кој знае што сака и што му е потребно за да го постигне тоа. Според проценките, Морати помладиот потроши најмалку половина милијарда евра изминатава деценија и на крајот успеа

Милито и одличната игра на Снајдер, Занети, Пандев и останатите, миланскиот клуб по три години го врати трофејот во овој италијански град (Милан беше шампион во 2007 година) и му ги донесе потребните бодови на италијанскиот фудбал со чија помош Серија А ги задржа четирите позиции во Лигата на шампиони.

да ја најде вистинската комбинација за да ја добие и посакуваната сатисфакција. Масимо на 20-годишна возраст го следел финалето на Интер против Бенфика, а за таа екипа на Интер вели дека е недостижна според квалитетите кои ги поседувала. Традицијата во Лигата на шампионите е бескрупулозна со актуелните шампиони и досега ниту еден тим не успеал да ја одбрани титулата. Тешко е да се поверува дека Интер без Мурињо ќе може да го направи она што не и успеа на Барселона, Милан и Манчестер јунајтед, но амбициозниот Масимо Морати сигурно нема однапред да се откаже од ваквиот историски успех.


ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

Квалитет

Vs. Импровизација

Се правеа и ќе се прават многу анализи за тоа како и зошто Интер го победи Баерн Минхен во финалето во Мадрид и без поголеми проблеми ја освои третата европска титула во историјата. Натпреварот беше најавуван како голема пресметка меѓу учителот Луј ван Гал и неговиот ученик Жозе Мурињо, а според многумина токму тренерскиот дел беше подобро одработен од Португалецот. Авторитетот, способноста да ги мотивира своите фудбалери, но и тактичката мудрост на Мурињо го направија Интер посилен на сите позиции на теренот, а Баерн само во неколку случаји имаше можност да го загрози голот на Жулио Сезар. Но, подеталната анализа на натпреварот сведочи дека Интер има многу поквалитетен тим од Баварците и дека истиот е составуван повеќе години, трпеливо и во него нема никаков простор за експерименти. Во оваа генерација на нероаѕурите се функционира како што треба. Одбраната е брза, борбена и ретко губи дуели, средниот ред игра одлично во офанзива и уште подобро во дефанзива, а напаѓачите предводени од Аргентинецот Диего Милито постигна онолку голови колку што требаше за Интер да ја освои тројната круна оваа сезона. На спротивната страна, Ван Гал ги имаше недоволно подготвените и ужасно бавни Демикелис и Ван Бујтен во дефанзива, осамениот Робен во креативниот дел и како што се докажа недораснатиот Томас Милер во нападот. Без суспендираниот Франк Рибери, Баерн не можеше да воспостави контрола на теренот, Олиќ го одигра веројатно најслабиот натпревар последниве месеци (читај беше добро чуван), а мудриот Мурињо знаеше дека треба само добро да го покрие Арјен Робен кој се до финалето сам ги решаваше натпреварите на Баерн. Додека Германците импровизираа игра за европска титула, Интер играше систематски и според концептот на веројатно најдобриот светски тренер во моментов.

Дали знаевте? Во финалето меѓу екипите на Интер и Баерн Минхен, фудбалерите на двете екипи ниту еднаш не се најдоа во офсајд ситуација.

Година на Диего Најдобриот напаѓач на Интер, Диего Милито, сезонава постигнуваше голови кога тие му беа најпотребни на својот клуб. По погодокот во последното коло од Серија А и потврдата на титулата, Милито постигна два гола против Баерн Минхен и ги одведе своите соиграчи на победничкиот пиедестал на „Сантијаго Бернабеу“. Да биде уште поинтересно, во финалето на вториот европски куп, Лига Европа, уште еден јужноамериканец, овој пат Уругваецот Диего Форлан со два гола му го донесе триумфот на Атлетико Мадрид над Фулам.


најава

Светско првенство 2010 Јужна Африка Специјални World Cup изданија Анализа и статистика од натпреварите по групи 50 најубави голови 25 Херои и губитници јуни Навивачи Избор на најдобрите фотографии Постери од најдобрите играчи

Преглед на завршната фаза и големото финале Осврт на финалето, со сите најважни настани, минута по минута Анализа на сите натпревари 15 Комплетна статистика јули Изненадувања&Разочарувања Мега-постер од победникот


Esport 66  

Esport magazine