Page 1

FAN TUTUCU PARÇASININ DELME, AYIRMA VE BÜKME KALIBINDAKİ İMALATI BEYTULLAH EŞLİK 2009010417035

TASARIM VE KONSTRÜKSİYON ÖĞRETMENLİĞİ III ÖZET Seri üretimde çok sayıda parçanın saç metal kalıpçılığında özdeş olarak üretimi, başlangıçta kalıp maliyeti olsa da parça başına üretim döküm ve talaşlı talaşlı imalatla karşılaştırıldığında ekonomik olur. Boyutta ve ölçüde birlik, özdeşlik, çok sayıda üretim, otomasyon yöntemi saç metal kalıpçılığıyla seri üretilen parçaları ekonomik yapar. Dünyada her ecen gün ağır ve kaba görünüşlü parçaların yerine daha hafif, estetik, kullanışlı, değişimi kolay parçalar tercih ediliyor. Tasarımcılar ve üreticiler rekabet için bunları her geçen gün bunları araştırmaktadır. Bu çalışmada yapacağım iş; ‘Fan Tutucu‘ elemanının seri imalat seri imalat şeklinde progresif delme, ayırma ve bükme kalıbında üretilmektir. İş parçasının cinsi, kalıp parçalarının imalatı, animasyon ve Solid Works programında modellemeleri ve uygun parça seçimi yapılmıştır. Anahtar Sözcükler: Saç Metal Kalıpçılığı, Tasarım, Talaşlı İmalat, Delme, Ayırma ve Bükme Kalıbı

1.GİRİŞ Bu çalışmada fan tutucu imal edilecektir. Üretilecek parça fanların düzgün çalışması için bir yere sabitlenmesi için kullanılır. Bu parçanın imal edildiği kalıp ise progresif delme-kesme-ayrımabükme kalıbıdır. Kullandığım sacın cinsi 0,8 mm kalınlığında FE 37-1 kolay katlanabilir paslanmaz ince çelik saçtır.

Gerekli parçaların imalat resimleri, ölçülendirilmeleri, yüzey işlemeleri, toleransları, antetleri Solid Works 2012 programında çizilmiştir. Kalıp parçalarının montajı ve kalıbın animasyonu yine Solid Works 2012 programında dizayn edilmiştir. Ayrıca matris, kalıp üst plakası, kalıp alt plakası gibi parçaları aynı yerde tel erozyon tezgâhında imal ediliyor.


Bu çalışmada amacım fan tutucu olarak kullanılan sacın üretim aşamalarını açıklamaktır.

Üretilecek parça modeli ve teknik resmi:

Şekil-1: Parçanın Modeli

Şekil-2: Parçanın Teknik Resmi


2.2 MALZEME METOD VE YÖNTEM 2.1 Malzeme

Şerit malzeme manuel olarak sürülmektedir. İlk olarak şerit malzeme yan çakıya kadar dayandırılıyor ve parça kalınlığına ulaşılıyor. Yan çakı ile kesmesi ile aynı anda delme işlemi ve ayırma işlemi de yapılmaktadır. Yan çakı boyu aynı zamanda P boyudur. İlk yan çakı kesmesinden sonra delme-kesme-ayırma ve bükme işlemi aynı anda yapılır.


3. BULGULAR VE TARTIŞMA Bu çalışma da kullanılan parça ve kalıbı Solid Works 2012 programında hareketini (animasyonunu) yaptım. Animasyon da aynen şerit kalıba geldiğinde deliniyor ve atık parçalar alttan dökülüyor. Parçanın üretim aşamasında ilk olarak şekilde de görüldüğü gibi saç hazır dilimlenmiş şekilde gelmekte ve elle preste bağlı olan kalıba saç malzeme gidiyor.

Şekil-4

4. SONUÇ Sonuç olarak Fe 37-1 ince saç çeliğinden fan tutucu imal edilmiştir, bu imal işleminde progresif kalıp kullanılmıştır ve progresif kalıpta 3 iş bir yerden yapılmıştır, sırasıyla önce kesme sonra delme daha sonra ayırma ve en sonunda ise bükme işlemi gerçekleşmiştir. Parça üretiminde pres kuvveti, zımba flambaj boyu ve yay seçimi gibi hesaplar yapılmıştır.


Şekil-6: Kalıp Modeli

Şekil-7: İş parçasının kalıptan çıkmış hali

5.TEŞEKKÜR Bu çalışmada DÜZCE ÇELEBİ KALIP sahibi Remzi ÇELEBİ ’ye ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederim.

6.KAYNAKLAR [1] Saç Metal Kalıp Tasarımı Ders Kitabı-Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA [2] http://www.erdemir.com.tr/ 21.12.2012 22.00 [3] http://www.guvenal.net/urunler.asp?b=kat&katID=1 21.12.2012 23.00

beytullah makale  

sanan,elan

Advertisement