Page 1

2009

TANITIM BROŞÜRÜ

İnsanlık adına iyi ve güzel olan herşeyde varız!


Bir çaykaşığı balı yapabilmeye yetmezmiş arının ömrü. Tıpkı, bütün dünyaya yetmese de, “birilerine” tebessüm ettirmeyi başarabilen insan gibi. Sahi, bazan çok zor olsa da, bir tebessüm götürmek büyük bir fedakarlık mıdır? Yoksa büyük bir yardım destanının ilk habercileri mi?

2


Hayır, büyük bir fedakarlığın hikayesi olmayacak anlatılanlardan hiçbiri. Dünyanın bütün meridyenlerine eşit bölüştürülmüş olmasa da yoksulluk, “en uzaktaki” çıplak ayaklı çocuğa gidebilmek, fedakarlık değildir ki. Yaratıldığı günden beri insanın omzundaki vazifedir olsa olsa… Zaten hakkı olanı, iade etmektir. Ekmeğini, evini, en kıymetlisini paylaşmaktır. Tıpkı, asırlar boyunca, kalbinde merhamet taşıyan her canlının yaptığı gibi…

3


İçindekiler BAĞIŞLARINIZLA ÜLKEMİZE VE DÜNYAYA YARDIMCI OLUYORUZ...

6-7

KİMSE YOK MU?

8

KÜÇÜK BAĞIŞLAR, BÜYÜK MUTLULUKLAR...

9

GÖNÜLLÜLÜK Nasıl gönüllü olabilirsiniz?

KARDEŞ AİLE

10 10

11

Kardeş aile ne demektir?

11

Kardeş ailenin ihtiyaç sahibi aileye karşı görevleri nelerdir?

11

Kimse Yok Mu’da kardeş aile

11

Nasıl kardeş aile olunur?

11

AFET YARDIMLARI

12-21

YURTİÇİ

12-15

Batman

12

Trakya

13

Diyarbakır

14

İskenderun

15

YURTDIŞI

16-21

Endonezya

16

Peru

17

Bangladeş

18

Myanmar ve Çin

19

Pakistan

20-21

SAĞLIK YARDIMLARI

22-24

YURTDIŞI

22-23

YURTİÇİ SAVAŞ SONRASI YARDIMLAR Çad

24 25-33 25

Filistin

26-27

Lübnan

26-27

Gazze

28

Osetya ve Gürcistan

29

Afganistan

30

Bosna

31

Sudan

32-33

BAYRAM YARDIMLARI Ramazan ve Kurban Bayramı

EĞİTİM YARDIMLARI

34-35 34-35

36-39

Okul onarımları

36

Kuzey Irak sınırındaki köye “ilk” okul

38

Okullara yapılan ayni yardımlar

39

AİLE YARDIMLARI

40-41

2007, Yılın Annesi: Hatice Nine

40

2008, Yılın Annesi: Cevahir Akgüç

40

Sinem’in artık yeni bir karaciğeri var!

41

Emrecan’ın ameliyatı gerçekleşti

41

LOJİSTİK

42

NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?

42


BAĞIŞLARINIZLA ÜLKEMİZE ve DÜNYAYA YARDIMCI OLUYORUZ...

AFET YARDIMLARI Yurtiçi: Batman, Trakya, Diyarbakır, İskenderun, Yurtdışı: Endonezya, Peru, Bangladeş, Myanmar, Çin, Pakistan

SAĞLIK Sağlık otobüsü, sağlık taramaları, engelli yardımları, eczane, gönüllü doktorlar, gönüllü eczacılar, gönüllü ilaç deposu sahipleri, sağlık gönüllüleri

6

SAVAŞ SONRASI YARDIMLAR Ortadoğu (Filistin, Lübnan, Afganistan), Bosna, Osetya

BAYRAM YARDIMLARI Ramazan ve Kurban 2006, 2007, 2008


ÜLKELER 1.

AFGANİSTAN

2.

AMERİKA

3.

ARNAVUTLUK

4.

AZERBEYCAN

5.

BANGLADEŞ

6.

BENİN

7.

BOSNA

8.

BURKİNA FASO

9.

BURMA (MYANMAR)

10. CEZAYİR 11. ÇAD 12. ÇİN 13. ENDONEZYA 14. ETİYOPYA 15. FİLİSTİN 16. G.AFRİKA 17. GANA 18. GİNE 19. GÜRCİSTAN 20. G. OSETYA 21. KAMBOÇYA 22. KAMERUN 23. KENYA 24. KIRGIZİSTAN 25. KONGO 26. LİBERYA 27. LÜBNAN 28. MADAGASKAR 29. MAKEDONYA 30. MALİ 31. MOĞOLİSTAN 32. MORİTANYA 33. MOZAMBİK 34. NİJER 35. NİJERYA 36. ORTA AFRİKA 37. PAKİSTAN 38. PERU 39. SENEGAL 40. SRİ LANKA 41. SUDAN 42. TANZANYA 43. TAYLAND

EĞİTİM YARDIMLARI

AİLE YARDIMLARI

Okul onarımları Ağaçlı Köyü okul yapımı

Yılın Annesi: Hatice Nine Cevahir Anne Sinem ve Emrecan

44. TOGO 45. TUNUS 46. TÜRKİYE 47. UGANDA 48. UKRAYNA 49. VENEZUELLA 50. VİETNAM 51. YEMEN

7


KİMSE YOK MU? Derneğimizin adı birbirine paralel olarak iki şekilde açımlanabilir: Yardım bekleyenlerin çağrısı ve derneğimizin yardımseverlere yaptığı çağrı. Derneğimiz, bu iki nokta arasında bir köprü vazifesi görmek üzere kurumlaştı. Büyük Marmara depreminden sonra, 2001 yılında Samanyolu Televizyonu’nda başlayan “Kimse Yok Mu” programının içinde hayat bulan proje ile 2002 yılında televizyon bünyesinde dernekleştik ve 2004 yılında televizyondan ayrılarak sivil toplum kuruluşu kimliğiyle faaliyetlerimize devam ettik. Televizyon programı ise her hafta STV’de yayımlanmaya devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana yoksullukla mücadele gayreti içinde olan derneğimiz, ülkemizde ve yurtdışında yoksulluk, savaş, felaket, sağlık, eğitim gibi konularda muhtaç insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması yönünde yardım kampanyaları yürütüyor, projeler geliştiriyor ve yardımları gerekli yerlere ulaştırıyor. Bağışların tam olarak, tam yerine ve tam zamanında ulaştırılmasında gösterdiğimiz başarı sayesinde, derneğimizin adı halkımız tarafından her geçen gün daha çok duyulmakta, daha çok itibar görmekte... Ve biz, bu güvenden dolayı büyük bir mutluluk duymaktayız.

8


KÜÇÜK BAĞIŞLAR, BÜYÜK MUTLULUKLAR... 2004 yılından bu yana insanî yardım faaliyetleri sürdüren derneğimiz Türkiye’nin dört bir yanında ve Afrika’dan Güney Asya’ya, Orta Doğu’dan Balkanlar’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada “Kimse Yok Mu” diyenlerin yardımına koşuyor. 2006 yılında Bakanlar Kurulu’nun takdir ettiği “Kamu Yararına Çalışan” dernek statüsüyle, kamu nezdinde güvenilirliğimizin teyit edilmesi bize gurur verdi. 2008 yılında ise TBMM’nin verdiği “Onur Ödülü” inancımızı ve gücümüzü pekiştirdi. Kurulduğu günden bu yana güçlü organizasyonu, nitelikli konumu ve güvenilir ismiyle yüz binlerce insana yardım götüren derneğimiz, hayırseverlerin bütçelerinden ayırmış oldukları küçük meblağlardaki bağışları büyük mutluluklara dönüştürmenin başarısını yaşıyor.

9


GÖNÜLLÜLÜK Kimse Yok Mu Derneği, dünyanın dört bir yanına uzanan iyilik faaliyetlerini gönüllüleri aracılığıyla yapıyor. Gönüllülerimiz, sosyal incelemeden paketlemeye, tanıtımdan mektup okumaya, sağlıktan eğitime kadar pek çok alanda derneğimizin faaliyetlerini üstleniyor. Kimse Yok Mu Derneği, zamanını, emeğini ve gönlünü iyiliğe vermek isteyen herkesi gönüllü olarak çalışmaya davet ediyor?

10

Nasıl gönüllü olabilirsiniz? www.kimseyokmu.org.tr adresindeki gönüllü formunu doldurarak yahut 0216 521 80 80 no’lu telefonu arayarak gönüllü olabilirsiniz.


KARDEŞ AİLE “Kardeş Aile” projesi, Kimse Yok Mu televizyon programının 2004 yılında Anadolu’da çekilmeye başlanan yeni formatının içerisinde ortaya çıktı. Programda, her ilde tespit edilen iki ihtiyaç sahibi aile, aynı ildeki iki varlıklı aileleyle buluşturuldu.

Kardeş aile ne demektir? Kardeş aile, ihtiyaç sahibi aileyi “emanet alan” aile anlamına gelir. Kardeş aile ihtiyaç sahibi ailenin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılar. Aileye sahip çıkar. İhtiyaç sahibi ailede çocukların babası yoksa, kardeş aile baba olur. Yaşlı bir çiftin çocukları vefasızlık edip anne babalarını unutmuşsa, kardeş aile evlat olur. Kısacası, kardeş aile, ihtiyaç sahibi ailedeki eksikleri tamamlar; üstelik de “görev” gibi değil. Zevk alarak…

Kardeş ailenin ihtiyaç sahibi aileye karşı görevleri nelerdir? 1. İhtiyaç sahibi aileyi düzenli olarak ziyaret eder. 2. Aileye maddi yardımda bulunur. 3. Ailenin alışverişe çıkamama, hastaneye gidememe, ağır eşyaları taşıyamama gibi engelleri varsa bu işleri aile için yapar veya yaptırır. 4. Ailenin, örneğin çocukların okula başlaması, aile fertlerinden birine iş bulunması gibi konularda çeşitli sıkıntıları olursa bu sıkıntıların giderilmesi için çözüm üretir. 5. Bayramlarda aileyi ziyaret eder ve evinde ağırlar. Çocuklara bayramlık kıyafetler alabilir. 6. Ailenin her türlü sıkıntısını tespit eder, kendi imkanları içerisinde çözebiliyorsa çözer, çözemiyorsa çevresindekilerden aile için yardım alır.

Kardeş ailenin derneğe karşı görevleri nelerdir? 1. Kardeş aile, ihtiyaç sahibi ailenin durumu hakkında derneğe periyodik olarak bilgi verir. 2. Ayrıca aileyle ilgili derneğin bilgilendirilmesi gereken olağan üstü durumlar olursa derneğe bilgi verir. 3. Kardeş aile eğer ihtiyaç sahibi aileden kaynaklanan çözümsüz problemler yaşarsa yahut görevini yürütmesine engel olan sıkıntıları oluşursa kardeş aile olmayı bırakabilir. Ancak bu durumunu derneğe bildirmesi gerekir.

Kimse Yok Mu’da kardeş aile Sosyal yardımlaşma anlayışımıza yeni bir soluk getiren bu proje, tohumunun düştüğü her noktada filiz vermiş, birbirine kardeş olan ailelerin hayatlarını olumlu yönde etkilemiştir. Derneğimiz, ihtiyaç sahiplerine yalnızca bir defalık yardımda bulunmakla yetinmeyip, onları “kardeşlerine” emanet ederek ihtiyaçlarından sürekli haberdar olmayı hedefleyen bu proje kapsamında, beş yüzün üzerinde aileye kardeş bulunmuştur.

Nasıl kardeş aile olunur? Kardeş aile olmak isteyen ailelerin, derneğimizi arayarak yahut e posta göndererek bu taleplerini bildirmeleri yeterlidir. Dernek yetkililerimiz kendileriyle gerekli görüşmeyi yaptıktan sonra, oturdukları yere yakın bir ihtiyaç sahibi aileyi kendileriyle irtibatlandıracaktır.

11


AFET YARDIMLARI YURTİÇİ

2006 sel felaketinde büyük seferberlik...

Derneğimiz, Türkiye çapında, sel felaketinin mağdur ettiği bölgelere en kısa zamanda ulaşarak öncelikle giyim ve gıda yardımı yaptı. Ardından, Kimse Yok Mu Derneği’nin yardım paketleri sayesinde ev eşyaları ve gerekli olan bir çok malzeme bölgelere aktarıldı ve yardıma muhtaç ailelerin yarasına derman oldu.

BATMAN Batman Batman, 31 Ekim 2006’dan itibaren yaşanan felaketlerin merkezindeydi. 568 evin hasar gördüğü şehirde, insanlar suların içinden canlarını zor kurtardı. Pek çok insan, günlerce, barınma ihtiyacını karşılayacak yardım elini bekledi. Nihayet 16 Kasım’da, Batman’ın Korike bölgesinde, Kimse Yok Mu Derneği’nin felaketzedeler için hazırlama sözü verdiği 80 daireden 36 tanesi tamamlanmış; anahtarlar dağıtılmak üzere bekliyordu. Evlerin eşyaları döşendi, bir senelik kiraları ödendi. Bekleyen 80 ailenin arasında çekilen kura ile ilk 36 aile belirlendi.. Geri kalanlar ise en kısa zamanda, hazırlanan evlerine yerleştirildi.

12


Afet Yardımları

Trakya Derneğimiz, Trakya bölgesinde 17 Kasım tarihinde yaşanan sel felaketinin ardından başlattığı “Yaraları Birlikte Saralım” kampanyasıyla hayırsever insanlardan gelen yardımları bölgedeki sel mağduru vatandaşlara ulaştırarak Trakya’nın yaralarını sarmaya çalıştı. Kimse Yok Mu Derneği Trakya Bölgesinde; Edirne’de Uzunköprü, Tekirdağ’da Marmara Ereğlisi, Çorlu, Sultanköy, Silivri gibi yerlerde selden zarar gören insanları yerlerinde tespit ederek ihtiyaçlarına cevap verdi. Sel felaketinin hemen ertesi günü, mağdur vatandaşlara 300 kişilik sıcak yemek, battaniye ve gıda dağıtımı gerçekleştirildi. Derneğimiz, hayırseverlerden gelen yardımlarla Trakya bölgesinde mağduriyeti had safhada olan 107 aileye, oturma grubu, çekyat, halı, yatak, battaniye, nevresim, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırınlı ocak, soba, şofben, giyim ve gıda yardımlarında bulundu.

TRAKYA

13


Afet Yardımları

Diyarbakır Sel felaketinin savurup geçtiği illerimiz arasında Diyarbakır da vardı. Selin vurduğu heryerde olduğu gibi burada da “Kimse yok mu?” sorusuna cevap olan derneğimizin Diyarbakırlı selzedeler için yaptığı yardımlar şöyleydi: Bismil’de 7 aile yeni evlere yerleştirildi, evlerin içi döşenip kirası ödendi. 230 aileye (her aile 10 kişilik varsayılarak) giyim yardımı kolisi götürüldü. Bismil Meydanlı Köyü’nde 18 ev ahalisine giyim yardımı kolisi ulaştırıldı. Ayni ve nakdi çeşitli acil yardımlar yapıldı.

14

DİYARBAKIR


Afet Yardımları

İskenderun Sel suları, İskenderun’un Pınarbaşı, Muradiye ve Dumlupınar mahallelerinde büyük hasara yol açmıştı. Hemen felaket bölgesine ulaşan derneğimiz, selzedelerin evlerini tek tek dolaşarak hasar tespiti yaptı. 15 nüfuslu Bislik ailesi yepyeni bir eve kavuşturulurken, 600 aileye içinde ev eşyaları, battaniye ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım paketi götürüldü.

İSKENDERUN

15


Afet Yardımları

Yurtdışı

Dünyadaki felaketlere dünya çapında yardım...

Endonezya Kimse Yok Mu Derneği 2005 yılında, tsunami felaketinin ve art arda yaşanan depremlerin ardından Endonezya halkının yanında oldu; felaketzedelerin gıda, barınma ve giyim ihtiyaçlarını karşılayacak yardımlar götürdü. Ayrıca, felaketzede çocukların eğitime devam etmesi için Bande Açe bölgesindeki bir okulu tamir ederek geleceğin teminatı olan çocukların sağlıklı bir ortamda eğitimlerini

ENDONEZYA

sürdürmelerini sağladı.

16


Afet Yardımları

PERU

Peru 2007 yılında yaşanan 7,9 şiddetindeki depremin çok sayıdaki kasabayı yerle bir ettiği Peru’ya giderek, “Peru’ya İnsani Yardım” kampanyası dahilinde, Canyete eyaletine bağlı San İsidro Chico bölgesinde evleri yıkılan ailelere 367 prefabrik ev teslim edildi.

17


Afet Yardımları

BANGLADEŞ Bangladeş 15 Kasım 2007’de Sidr kasırgasının vurduğu Bangladeş’te 563 bin ev yıkıldı, 885 bin ev hasar gördü ve onlarca okul yerle bir oldu. Daha önce gıda ve giyim yardımları yapan derneğimiz Galaçipa bölgesinde bir okul inşa ederek, kalıcı çözümler yönünde önemli bir başarıya imza attı. Kimse Yok Mu derneği olarak, bu güne kadar Bangladeş’e 328.726 TL değerinde insani yardım ulaştırmanın kıvancını taşıyoruz.

18


Afet Yardımları

MYANMAR&ÇİN Myanmar ve Çin 2008’de Myanmar (Burma), büyük bir deprem felaketiyle sarsıldı. Felakette yüz binlerce insanını kaybeden askeri yönetimdeki ülkeye, uzun süre insanî yardım kuruluşları alınmadı. Ancak bölgedeki gönüllüleri vasıtasıyla ülkeye girmeyi başaran Kimse Yok Mu ekipleri, 21 gün deprem bölgesinde yardım çalışmaları yaptı. Acılı Myanmar felaketzedelerine gıda, giyim ve barınma yardımları yapıldı. Myanmar kampanyası kapsamında 6.000 aileye 80.000 $ değerinde gıda ve giyim yardımı ulaştırıldı. Myanmar’ın ardından Çin’de yaşanan deprem felaketi için de yardım kampanyası başlatıldı. Bu kampanya çerçevesinde toplanan 112.598 TL tutarındaki nakdî yardım kısa bir zaman içinde teslim edildi.

19


Afet Yardımları

PAKİSTAN

Pakistan 5 Ekim 2005’te Pakistan’da meydana gelen ve yaklaşık 75 000 kişinin ölümüyle sonuçlanan depremin ardından, Kimse Yok Mu Derneği olarak, bölgeye benzeri görülmemiş yardımlar götürdük. Derneğimiz, depremin hemen ardından bölgeye ilk ve tek “kargo uçağı”nı ulaştırıldı. 45 tonluk yardımın gönderildiği bu uçağın ardından, 29 tırla deprem bölgesine aynî yardım gönderildi. Kış şartlarına uygun, odaları ve ısınma sistemi bulunan çadırlarla kurulan 3 büyük “kışlık çadır kent” ile 5000 kişinin barınma, giyinme ve gıda ihtiyaçları karşılandı.

20

4 000 000 $’lık bir çek, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e takdim edildi. Pakistan’ın iki ayrı eyaletinde 11 okul yaptırılarak Pakistan devletine törenle teslim edildi. Şu anda bu okullardaki Pakistanlı öğrenciler, derneğimiz sayesinde, eğitimlerini güvenli ve konforlu bir biçimde sürdürebilmekteler. Kimse Yok Mu Derneği olarak yaptığımız yardımın tutarı: 12 Milyon $.


Afet Yardımları

Kimse Yok Mu Derneği Pakistan’da 10 okul yapıp ortaya çıkardığında, deprem bölgesinde yeniden imar adına henüz bir çivi bile çakılmamıştı. Okullarında yapılabilmesi için tırlarla taşınan inşaat malzemeleri, yol olmayan bölgelerde katırlarla götürülmüş; gönüllüler bu okulların ortaya çıkması için zor şartlarda büyük emek vermişlerdi. Ortaya çıkan müthiş manzara karşısında Keşmir eyaleti başbakanı Serdar İskender Hayat Han, “Keşmir, Keşmir olalı, böyle kaliteli yapılar görmedi” demişti.

21


SAĞLIK YARDIMLARI

SUDAN 22


Sağlık Yardımları

Yurtdışı

Sudan-Darfur ‘Katarakt Projesi’ Afrika’da beş milyon kişi göremiyor. Sudan’da ise kırk beş bin kişiye bir göz doktoru düşüyor. Dernek olarak, ‘katarakt projesi’ çerçevesinde bir kişiyi, sadece 100 $ ’lık bir bağışla katarakt perdesinden kurtarıyoruz. Bu projeyle altı bin kişinin ameliyatının yapılması planlanıyor. Projenin toplam maliyeti 1.000.000 TL. Derneğimizin proje kapsamında görev alan beş kişilik sağlık ekibi, 2008 Kasım ayında, Darfur’daki sağlık girişimlerini başlatmış bulunuyor. Proje kapsamında 2009 yılının sonuna kadar 6000 kişinin ameliyat edilmesi hedefleniyor.

23


Sağlık Yardımları

Yurtiçi

İnsanca yaşamak için en temel ihtiyaç... Sağlık otobüsü, sağlık taramaları, engelli yardımları, gönüllü doktorlar, eczane hizmetleri, gönüllü eczacılar, gönüllü ilaç deposu sahipleri ve sağlık gönüllüleri yoluyla; sağlığına kavuşmak üzere yardım bekleyenlerin her zaman yanında olmak için gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda, sağlık taraması yapabilmek için donanımlı bir mobil sağlık aracı hazırladık.

24


SAVAŞ SONRASI YARDIMLAR

Vicdanımız ve kalbimiz, masum sivillerin yanında... Çad Çad, ülke sınırında yaşanan çatışmalar ve yağma olaylarının sonucunda, göç etmek zorunda kalan insanlarının acısını yaşadı. Bir anda dünyanın gündemine oturan Çadlı mülteciler, derneğimiz tarafından da unutulmadı. Gıda ve giyim yardımı götürülen Çad, daha sonra Kurban Bayramı’nda da adreslerimiz arasındaydı.

ÇAD 25


Savaş Sonrası Yardımlar

Filistin Kimse Yok Mu Derneği olarak, 2006 yılının Ağustos ayında Lübnan ve Filistin bölgesinde yaşanan çatışmaların ardından “Filistin ve Lübnan Halkıyla El Ele” kampanyasını başlattık. Kampanyanın ardından bölgeye 2.000.000 $ tutarında yardım gönderdik. Ayrıca, gıda yardımlarının dışında da, Filistin’in geniş bir coğrafyasını kapsayan sağlık yardımları kampanyamızın önemli bir kolunu teşkil etti.

Lübnan 2007 yılının Temmuz ayının son günlerinde, Filistin ve Lübnan’a düzenlenen saldırılarda arada kalanlar, her zaman olduğu gibi masum siviller ve çocuklardı. Kimse Yok Mu Derneği, Lübnanlı savaş mağdurlarını zor günlerinde yalnız bırakmadı. Lübnanlılar, düştükleri maddi sıkıntı içerisinde kendilerini bir parça rahatlatacak gıda yardımlarıyla sevindirildi.

26


Savaş Sonrası Yardımlar

FİLİSTİN&LÜBNAN

27


Savaş Sonrası Yardımlar

GAZZE Gazze İsrail’in Gazze saldırıları başladığından beri bölgeye yardım elini uzattık ve ateşkesin sağlanmasıyla beraber harabeye dönmüş bölgede yardım faaliyetlerine başladık. Dernek yetkilileri ve gönüllülerden oluşan ekip yanlarında getirdikleri ilaçları yetkililere teslim ettiler. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNRWA) tarafından idare edilen Gazze’deki Sahil Mülteci Kampı Kız Okulu’nun fakir 100 öğrencisine de kırtasiye ve giyim eşyası hediye edildi. Bölgedeki yardım organizasyonunu yürüten derneğimiz, Gazze’ye hastane ve okul yapmak için yetkili makamlarla temasa geçti..

28


Savaş Sonrası Yardımlar

OSETYA&GÜRCİSTAN Osetya ve Gürcistan Rusya ile Gürcistan arasında Güney Osetya’da yapılan savaşın mağdurlarına yardım etmek amacıyla kampanya başlattık. Savaş mağdurlarına ilk olarak, yaklaşık 300.000 $ tutarında aynî yardım yapıldı. Ardından, 2007 Kasım ayı içinde ikinci bir yardım konvoyunu da yola çıkararak, bölgedeki acıları azaltmak adına, yardım elimizi uzatmaya çalıştık.

29


Savaş Sonrası Yardımlar

AFGANİSTAN

Afganistan Afganistan, yoksulluğun ikinci adresi gibidir. Dünya haritasının pek çok meridyeninde bulaşmış olsa da acı çizgileri, Afganistan bir başka kederlidir. İşte bu yüzden sevinmeyi, yalnız bırakılmamayı en çok hak eden coğrafyalardan biridir.

30

Kimse Yok Mu Derneği olarak biz de Afganistan’ı geride bıraktığımız üç yıldır yalnız bırakmıyoruz. Ramazan aylarında Türkiyeli kardeşlerinin gönderdikleri gıda kumanyaları ve iftarlarla yüzü gülen Afgan kardeşlerimizi, kurban bayramlarında da unutmuyoruz.


Savaş Sonrası Yardımlar

BOSNA Bosna Bosna, henüz tamamlanmamış bir tebessümdür çoğumuzun dudaklarında. Hep uzakta, hep oradadır da, bir türlü çıkıp gidemeyiz. Kimse Yok Mu Derneği olarak biz, savaş acısını yıllar öncesinde bıraksa da hâlâ Türkiyeli kardeşlerini hasretle bekleyen Bosna’yı yalnız bırakmıyoruz. İki yıldır her Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ziyaret ettiğimiz Bosna’da, şehit ailelerini, gazileri ve yetimleri sevindiriyoruz

31


Devam Eden Projeler

Orhaniye Kasabası sponsorlarını arıyor. Darfurluları hayata döndürecek olan Orhaniye Kasabası, evlerin okulun ve diğer binaların inşası için sponsorlarını bekliyor.

Sudan İç savaşın köylerinden, evlerinden ettiği Darfurluların dünyanın gözü önünde yaşadıkları trajediye dikkat çeken derneğimiz, 2007 yılında başlayan kampanyayla Darfur için ilk adımı attı. Kampanya çerçevesinde yapılan bağışlar, Darfur’da şu anda inşası sürdürülen Orhaniye Kasabası projesini doğurdu. Yapılan yardımlar çerçevesinde 1.000.000 $ harcanarak inşa edilen örnek kasaba, Darfurluların yeni bir yaşama başlamasında büyük bir umut kaynağı oluşturdu. Kasabada sağlık ocağı, cami, polis karakolu, su kuyularını iyileştirme çalışmaları şimdiden gerçekleştirilmiş durumda. Darfur’da şimdiye kadar 1000 hisse kurban kesilerek yoksul halka dağıtıldı. Ayrıca bölgede toprak sahibi olup tarımsal bilgisi olmayan yoksullara tarımsal malzeme yardımında bulunuldu ve toprağı işlemeye yönelik eğitimler verildi.

32

SUDAN


Savaş Sonrası Yardımlar

33


BAYRAM YARDIMLARI

Her gün, bayram sevinci yaşansın dünyada... Kurban Bayramı 2006 Derneğimiz 2006 yılında, bayram boyunca sürdürdüğü büyük bir kurban kampanyasıyla, bayram sevincini yaşamak isteyen ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü. Türkiye’nin sel felaketi ile sarsılmış bölgeleri ve yurtdışında Kenya, Etiyopya, Nijer, Filistin, Endonezya, Lübnan, Pakistan, Yemen gibi pek çok ülkede hayırseverlerin kurbanları kesildi, önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Yapılan yardımlar çerçevesinde Türkiye’de 66 000 aileye, yurtdışında ise toplam 180 000 kişiye kurban eti ulaştırıldı.

Ramazan Bayramı 2007 Her yıl olduğu gibi, 2007 yılında da, dayanışma ve yardımlaşma ayı Ramazan’ın manevi dünyasını eksiksiz yaşatmak için iftar çadırları ve gıda kolileriyle ülkemizde ve yurtdışında ihtiyaç sahiplerine ulaşarak, onların bayram sevinçlerini paylaştık. Türkiye’nin dört bir yanında ve 10 ülkede onbinlerce kişiye ulaşarak hayır dualarını aldık.

Ramazan Bayramı 2008 Yurt dışında Endonezya, Afganistan, Lübnan, Sudan, Güney Afrika, Myanmar, Sri Lanka, Bosna, Hırvatistan, Vietnam, Kongo ve Moğolistan’da toplam 11.050 adet kumanya paketi Türkiye’de 31 ilde 793.400 kişiye iftar ve 35.505 kumanya paketi ulaştırıldı.

34


Bayram Yardımları

Kurban Bayramı 2007 Kimse Yok Mu Derneği olarak “Yoksula Yetime Can Kurban” sloganıyla başlattığımız Kurban Bayramı kampanyası sayesinde, Türkiye ve dünya çapında büyük bir organizasyonla; bağışlanan kurbanları kestik, dağıttık ve ihtiyaç sahipleriyle kucaklaştık.

Kurban Bayramı 2008 Turkiye’de 46.635 kurban paketi dağıtımı Yurt dışında 40.530 kişiye kurban paketi dağıtımı Bosna, Hırvatistan, Arnavutluk, Pakistan, Bangladeş, Yemen, Sri Lanka, Azarbaycan, Lübnan, Filistin, Afganistan, Kırgızistan, Nijer, Mozambik, Myanmar, Peru, Kamboçya, Moğolistan, Senegal, Gürcistan

35


Eğitim Yardımları

EĞİTİM YARDIMLARI

Geleceğin aydınlık dünyası, eğitimle gelecek...

36


Eğitim Yardımları

Okul onarımları Derneğimiz, Batman-Beşiri ilçesinde bir köy okulunu baştan sona yenileyerek öğrencilere unutulmayacak bir armağan verdi. 270 öğrenci kapasiteli köy okulu 50 000 TL harcanarak baştan sona onarılıp kullanılabilir duruma getirildi. Daha önce velilerin soğuktan ve fiziksel şartların bozukluğundan dolayı çocuklarını göndermekte tereddüt ettikleri okul, derneğin çalışmaları sonucu yepyeni bir bina oldu. Mardin’de ise, yenilenen başka bir okulun heyecanı daha yaşandı. Derneğimiz tarafından onarılan Şehit Üsteğmen Seyhan İlköğretim Okulu törenle eğitime açıldı. Türkiye genelinde, eğitime katkı kampanyası kapsamında bugüne kadar 50 okulun onarımını başlatarak, ülkemizin geleceğine yönelik çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz.

37


Eğitim Yardımları

Kuzey Irak sınırındaki köye “ilk” okul Okulsuz köylerimiz hâlâ kanayan bir yara olarak ülkemizin gündeminde. Kimse Yok Mu Derneği olarak, Hakkari-Şemdinli’nin Derecik Beldesi’nde bulunan Ağaçlı Köyü’ndeki öğrenciler için okul yapımı kampanyası başlatarak, bu yaraya elimizden geldiğince derman olmak istedik. Öğrenciler, köylerinde okul bulunmadığı için en yakın komşu köye ağır kış şartlarında 6 km yürüyerek ulaşıyor ve eğitimlerini güçlükle sürdürüyorlardı. Yardım çağrımız ses getirdi ve toplanan bağışla, 28 Ağustos 2008 günü, öğretmen lojmanı ve iç tefrişat ile birlikte, Ağaçlı köyünde “ilk” okulun açılışını yaptık. 2006-2007 eğitim sezonunda Batman ve Mardin’deki okullarımızın dışında ayrıca Aksaray Merkez Fatma Uşağı İlköğretim Okulu ve Düzce Esenli İlköğretim Okulu’nun tamiratı gerçekleştirilmiştir.

Okullara yapılan ayni yardımlar Derneğimize özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan başvuruda bulunan okullara yapılan sosyal inceleme sonucunda eğitim malzemeleri, kitap, ders araç gereçleri ve talepte bulundukları ve lojistiğimizde mevcut bulunan ayni malzemeler ulaştırılmaktadır. Başvuruların çoğu il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinden gelmektedir. Ayrıca okul öğretmenlerinden yahut öğrencilerinden de çeşitli talepler derneğimize ulaşır. Yardımda bulunulan okulların bazıları şöyle: • Hatay’ın Hassa ilçesi Mazmanlı İlköğretim Okulu’na 10 adet bilgisayar, yazıcı ve projeksiyon cihazı bağışı • Düzce Esenli İlköğretim Okulu’nda 100 temel eser dağıtımı ve okul yemekhanesinin bakım onarımının yapılması • Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kitap bağışı • Çalgan İlköğretim Okulu öğrencilerine giyim yardımı

38


Eğitim Yardımları

39


AİLE YARDIMLARI

Toplumun en küçük ama en değerli birimine yardım...

40

2007, Yılın Annesi: Hatice Nine

2008, Yılın Annesi: Cevahir Akgüç

Hatice Nine’nin yoksulluk içinde geçen hayatının son yılları, ayakları tutmayan torunu için yaptığı fedakarlıklarla doluydu. Torununu bir leğene koyup çekerek götürüyordu okuluna. Zaman Gazetesi’nin haberinin ardından Hatice Nine için yardım yağdı. Ardından, İnternet sitemizde açtığımız ‘Yılın Annesi’ anketinde Hatice Nine birinci seçilerek ‘Yılın Annesi’ oldu.

Kimse Yok Mu gönüllüleri, derneğin her yıl düzenlediği ‘Yılın Annesi’ seçimi için Şırnak’ta yaşayan şehit annesi Cevahir Akgüç’ü aday gösterdi. Cevahir Anne on bir evlat dünyaya getirmişti. sekizi küçük yaşlarda vefat etti. Geriye iki erkek evladı ile hiçbir ihtiyacını karşılayamayan, ömür boyu bakıma muhtaç bir kız çocuğu kalmıştı. 20 yaşındaki oğlu Rıdvan da askerde şehit oldu.

Hatice Nine’ye, Erzurum merkezde, torununun okuluna yakın bir yerde bir ev satın alındı. Apartmanın giriş katındaki bu daireye torunu akülü sandalyesiyle rahatlıkla girip çıkarken, Hatice Nine şimdi çok mutlu.

Online oylamada ‘Yılın Annesi’ seçilen Cevahir Anne, düzenlenen törende ödülünü aldı. Ardından, evlat acısı yaşamış bu yaşlı kadın ve ailesi için bir ev yapımı projesine başlandı.


Aile YArdımları

Sinem’in artık yeni bir karaciğeri var!

Emrecan’ın ameliyatı gerçekleşti

Küçük Sinem’in ailesi derneğimize başvurduğunda, Sinem ağır bir karaciğer rahatsızlığı geçiriyordu. Karaciğerindeki hastalık yüzünden vücudunu duvarlara sürterek kaşımaya çalışan Sinem’in vücudundan kanlar geliyordu. Rahatsızlığı yüzünden içine kapanan Sinem kimseyle konuşmuyor, yalnızca acı çekiyordu.

Adana’da yaşayan Emrecan, yanlışlıkla içtiği yağ çözücü sonucu yemek yiyemez hale gelmişti. Yemek borusu yanan ve sürekli acı çeken Emrecan’ın tedavisi ise, ailesinin karşılayamayacağı kadar yüksek bir meblağ gerektiriyordu. Derneğimizin Emrecan için açtığı kampanyaya ilk destek, sürpriz bir isimden geldi: Galatasaraylı futbolcu Emre Belezoğlu.

Sinem için açılan kampanyada, ameliyatı için gerekli 60.000 YTL’yi tedarik ettik ve Sinem’in bütün sıkıntılarından kurtaracak yeni karaciğere kavuşmasına vesile olduk. Şimdi Sinem ve ailesi, başladıkları yeni hayatın her gününde yardımseverlere dua ediyor.

Emre Belezoğlu’nun 10 bin YTL’lik bağışının ardından pek çok hayırseverin yardım ettiği Emrecan’ın ameliyatı gerçekleştirildi. Emrecan, yaşadığı zor günlerin ardından artık çok mutlu.

41


Lojistik Kimse Yok Mu Derneği’ne yapılan aynî bağışlar İstanbul Ümraniye’deki lojistik merkezinde depolanıyor, muhafaza ve tasnif ediliyor. Türkiye ve dünyanın her yerine buradan gönderiliyor. Ümraniye’deki merkez 1900 metrekare genişliğinde ve 2400 sandık kapasitesine sahip. Yapılanmasında uluslarası standartlardaki raf ve sandıklama sistemi kullanıldı. Bu sistem sayesinde, her türlü malzeme hiçbir zarar görmeden uzun süre merkezde muhafaza edilebiliyor. Yardımlarınız, lojistik merkezimizden dünyaya ulaşıyor…

NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ? Yardımlarınızla ümidini kaybetmek üzere olan ihtiyaç sahiplerinin hayatına bir ümit ışığı yakmak istemez misiniz? Ayni bağış Aşağıda listesi bulunan ürünlerden herhangi birinin ticaretiyle uğraşıyorsanız, istediğiniz miktarda ürününüzü derneğimize bağışlayarak, ihtiyaç sahiplerini sevindirebilirsiniz. (Yaptığınız bağışları yıl sonu vergi beyanında gider olarak gösterebilirsiniz.) • • • • • • • •

Mutfak eşyaları Mobilya Kıyafet Ev tekstili Ayakkabı Yakacak Tıbbî malzeme Öğrenciler-okullar için kırtasiye malzemesi

Burs Yardımları Eylül-Ekim aylarında yürütülen kampanya dahilinde yoksul öğrenciler için her ay sabit bir para yatırarak burs yardımı yapabilirsiniz.

42

İzinsiz yardım toplama yetkisi Kimse Yok Mu Derneği, Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsüne ve izinsiz yardım toplama yetkisine sahiptir.

“Kamu yararına çalışma statüsü” bağışçılara ne sağlar? Kamu yararına çalışan derneklere makbuz karşılığında yapılan nakit bağışların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5’ ine kadar olan kısmı, yıl sonu vergi beyanında kurum kazancından indirim konusu yapılabilir. Kamu yararına çalışan derneklere makbuz karşılığında yapılan gıda, giyecek, yakacak ve temizlik malzemesi dışındaki aynî bağışların %5’i yıl sonu vergi beyanında kurum kazancından indirim konusu yapılabilir. Derneğimize gıda bankacılığı kapsamında yapılan gıda, giyecek, yakacak ve temizlik malzemesi yardımlarının % 100’ü yıl sonu vergi beyanında kurum kazancından indirim konusu yapılabilir.


Banka yoluyla yaptığınız bağışlardan sonra mutlaka dekont alınız. Ayrıca, hangi yoldan olursa olsun, asla makbuz almadan bağış yapmayınız.

43


Kimse Yok Mu Derneği 2009 Tanıtım Kataloğu  

Kimse Yok Mu Derneği Genel Tanıtım Kataloğu

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you