Page 1

RÖPORTAJ AVRASYA’NIN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ FUARI www.cebitbilisim.com CeBIT Life Magazine, CeBIT Bilişim Eurasia 2013 ve CeBIT Sinerji Zirvesi & CeBIT Global Conferences Resmi Yayınıdır.

AVRASYA BÖLGESİNİN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ ETKİNLİĞİ BAŞLADI

MAKİNELER ARASI İLETİŞİM YÜKSELİYOR

TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİ ATAĞI CeBIT’TE SERGİLENİYOR

CeBIT Bilişim Eurasia’nın açılışı 24 Ekim Perşembe günü görkemli bir törenle yapıldı. CNR Expo’da düzenlenen fuar, 27 Ekim Pazar gününe kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek. OYUN DEĞİŞTİREN KURUMSAL TEKNOLOJİLER SOSYAL MEDYA Hangi sektörde olursanız olun, bu teknolojilerin yarattığı sarsıntıdan etkilenmemeniz mümkün değil!

Müşterilerle kesintisiz iletişimin yeni yolu olan sosyal medya, müşteri sadakatini pekiştiriyor, satışları arttırıyor.

YENİ NESİL DİJİTAL REKLAM ADSL ve 3G kullanımının artmasıyla, reklamlar da dijital dünyaya kaydı.

MELEK YATIRIMCILIK Parlak fikirli girişimlere destek veren “melek yatırımcılar” yeni ekonomiye yön veriyor.


Bilgi çağında herkese merhaba! Her söze başlarken çağımızın bilgi çağı olduğunu söylüyoruz. Bilim adamları söylüyor, teknik adamlar söylüyor, sıradan sokaktaki adam söylüyor ve bunu en çok siyasetçiler söylüyor. Peki, nedir bu bilgi çağı?

K

uşkusuz, insanlık binlerce yıldır bir bilgi birikimine zaten sahipti. Ne oldu da, kısa bir sürede tel dolabından, derin dondurucuya geçtik? Ne oldu da, şu bizim tandır, mikrodalga fırına dönüştü, manyetolu telefon, cep bilgisayarı oluverdi. Binlerce yıldan söz etmiyoruz, son 30- 40 yılı konuşuyoruz. Belli ki: bu çağını, bilgi çağı yapan, bilginin çoğalmış olması değil. İnsanların eskiye göre daha bilgili olması hiç değil. Bu çağını bilgi çağı yapan, bilgiye kolay ulaşılır olmasıdır ve bilginin kullanılmasıdır... Bilgi toplumu da, bilginin toplumsal yaşam içinde kullanımı demektir... Teknolojinin olanaklarıyla bilgiye kolay eriştiğimiz doğrudur ama, her şey güllük gülistanlık değil. Gülün dikenine dikkat gerek. Depolanan bilgilerin karmaşasında boğulmadan ve tabi kirli bilgilere bulaşmadan, güvenle aradığımıza ulaşmaktır. Uygarlığı oluşturan her şey insan güzellikleridir. Bu güzellikler kent yaşamının içinden akar ve biçimlenir. O halde biçimlenecek kentsel malzemeyi oluşturmak, sayısal bilgi tabanından, fiziksel varlığa, ekonomisinden, sanat ve kültürüne ve daha birçok insani değeri şehrin damarlarına akıtmak, sağlam ve inançlı bir yürekle şehre pompalamak uygar yaşamın ta kendisidir. Uygarlığı oluşturan kent bilgi akışı sadece sizin kentinizin yüreğinizin çarpması anlamına gelmiyor. Bilgi sistemlerinin içindeki akış artık tüm insanlığın kalbinden geçiyor. Küresel teknoloji, sadece küresel ekonomiyi değil, küresel demokrasiyi, küresel adaleti, küresel dayanışmayı da taşımayı başarıyor. Kırmızı çizgileri kaldırıyor. Eğer yüreğimizdeki sınırları kaldırmayı başarabilirsek, ülkeler arasındaki sınırları da bir gün kaldırabiliriz. İnsan güzelliklerinin daim olduğu bir dünya diliyorum.

Mustafa SARIGÜL


CeBIT Bilişim Eurasia Üç etkinlik bir arada Bu yıl 13. kez düzenlenen CeBIT Bilişim Eurasia, CeBIT Sinerji Zirvesi içinde kendine yer bulan CeBIT Global Conferences ile gücüne güç katıyor. Fuarın açılışı bakan seviyesinde katılımla 24 Ekim Perşembe günü gerçekleşti.

A

vrasya’nın en büyük Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia, CeBIT Sinerji Zirvesi ve CeBIT Global Conferences açılış töreni 24 Ekim 2013 Perşembe günü WOW Convention Center’da gerçekleşti. Bu yıl ilk kez CeBIT Bilişim Eurasia, CeBIT Sinerji Zirvesi ve CeBIT Global Conferences tek çatı altında buluştu. Avrasya’nın en büyük bilişim platform olan CeBIT Bilişim Eurasia dört gün sürecek. CeBIT Sinerji Zirvesi, bilişim profesyonellerini bir araya getirecek. Ayrıca bu sene Türkiye’de ilk defa BITKOM ve Deutsche Messe katkılarıyla düzenlenmekte olan CeBIT Global Konferans Avrasya ayağı, Türkiye ve İstanbul’u cazibe merkezi yapmayı hedefliyor.

Canlı Yayınla Sınırlar Kalkıyor!

Avrupa’nın en büyük bilişim ve teknoloji otoritelerinden BITKOM desteği, Berlin Üniversitesi’nin katkısı ve Deutsche Messe AG ağı ile gerçekleşecek olan CeBIT Sinerji Zirvesi ve CeBIT Global Konferansı, bu yıl üç farklı salondan canlı yayın ile dünyadaki izleyicilere de ulaşıyor. Zirve süresince etkinlikler 3 gün süre ile canlı yayın ile tv.cebitbilisim.com adresinden dünyanın her yerinden izlenebilecek. Basın mensuplarının, bilişim sektörünün ve teknoloji tutkunlarının yoğun katılımıyla başlayan CeBIT Bilişim Eurasia ve BIT Sinerji Zirvesi açılış töreninde hem teknoloji sektöründen hem de devlet erkanından önemli isimler sahnedeydi. Açılış töreninde Deutsche Messe

CeBIT Life Magazine 2013 | 3


CeBIT Life Magazine 2013

AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz, Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanal Grubu Genel Müdürü Burak Gökmen, Huawei Kablosuz Ağ İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Yuefeng Zhou, Polonya Yönetim ve Sayısallaştırma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Malgorzata Olszewska, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kâşif, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış konuşma yaptı. CeBIT Eurasia 2013’e önemli katkıda bulunan Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz, açılış konuşmasına katılanları Türkçe selamladı. Lenarz, CeBIT Global Konferans’ının dünyanın en büyük bilişim etkinliklerinden biri olduğunu vurguladı. Lenarz, bu konferansın CeBIT Eurasia 2013’e ekstra değer katacağını düşündüğünü belirtti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, yakın zamanda kurulan, geçmişi en az 7 yıllık olan bilişim firmaları asırlık dev sanayi firmaları ile değerlendirildiğinde bu firmaların birkaç kat üstüne çıktığı ve sağladıkları katma değerin tartışılmaz olduğunu söyledi. Kaşif, CeBIT Bilişim Eurasia ve BIT Sinerji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, hizmet sektörünün ekonomik gelişmenin itici gücü haline geldiğini anlattı. Dünyada son 20 yılda bilişim sektöründe yer alan firmaların hızla yükseldiği ve ülke ekonomilerinden aldığı payın arttığının görülebileceğini aktaran Kaşif, bilişim sektörünün önemini ve sektördeki boşluğu daha önce fark eden ülkelerin devlet desteği ile gerekli yatırımları yaparak yazılım ve hizmet

ürünleri pazarında büyük paya sahip olduğunu dile getirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, CeBIT Bilişim Eurasia ve BIT Sinerji Zirvesi’ne katılan firmalara çağrıda bulunarak, “310 bin gencimiz ‘Yurdum Evim Ücretsiz İnternetim’ projesi kapsamında genişbant ücretsiz internet hizmetine kavuştu. Şimdi gençlerimizin taşınabilir ya da dizüstü bilgisayar ihtiyaçları olacak. Kâr amacı gütmeden gençleri ön plana çıkaran tekliflere açık olduğumuzu buradan ifade ettik” dedi. Kılıç, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde iyi bir noktada olduğunu, iyi bir ilerleme raporunun açıklandığını belirtti.

YAYINA HAZIRLAYAN Direktör Yıldıray Gökkaya yildiray@hardwareplus.com.tr

İMTİYAZ SAHİBİ Publisher Deutsche Messe Worldwide adına

CeBIT Life Magazine, CeBIT Bilişim Eurasia 2013 ve CeBIT Sinerji Zirvesi & CeBIT Global Conferences Resmi Yayınıdır.

Murat Özer YÖNETİM YERİ Address Hannover Fairs İnterpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Büyükdere Cad. Şarlı İş Merkezi No:103 B Blok Kat:5-6, 34394, Mecidiyeköy İstanbul Türkiye Tel: +90 (212) 334 69 69 Faks: +90 (212) 334 69 70 E-posta: info@cebitbilisim.com Web: www.cebitbilisim.com

Yayın Yönetmeni Ersin Akman ersin@hardwareplus.com.tr

Yazı İşleri Müdürü Gökhan Menge gokhan@hardwareplus.com.tr

Yayın KURULU Editorial Board

Editörler Ruşen Göbel

Cüneyt Midillili cuneyt.midilili@hifas.com

ruşen@hardwareplus.com.tr

Merve İnciroğlu merve.inciroğlu@hifas.com

Tasarım Volkan Akduman

Nermin Koca nermin.koca@hifas.com

Dergiyi Di i n D i r j i ta l o l a r a k ebili rsiniZ w w. c e b

w

magazine.com

Reklam Satış Koordinatörü Yeşim Kara yesim@emymedya.com Reklam Satış Temsilcisi Gökhan Gürgülen gokhan@emymedya.com Sedef Özselvi sedef@emymedya.com Muhasebe Yeliz Congara yeliz@emymedya.com Baskı: Doğan Ofset Matbaacılık A.Ş. Basım Tarihi: Ekim 2013, Yayın Türü: Yılda bir defa yayınlanır.

Ali Osman Uz ali@hardwareplus.com.tr

volkan@hardwareplus.com.tr

Fotoğraflar Ozan Akgün, Ufuk Sarışen

BLANCHE MEDYA Fulya Mahallesi Ortaklar Caddesi Örmeci Sokak Neşe Ap, No: 2 D: 9 Mecidiyeköy Mecidiyeköy/İstanbul Tel: 0 (212) 275 22 66 Fax: 0 (212) 275 22 76

CeBIT Life Magazine Blanche Medya tarafından yayına hazırlanmaktadır. Blanche Medya EMY Medya’nın tescilli markasıdır. www.blanchemedya.com

4 | CeBIT Life Magazine 2013

i t l i fe


HABER Her geçen gün Türk gençleri ile çevre ülkelerdeki gençler için bütün yenilikleri Türkiye’ye ve bölgeye taşımaya devam ettiklerini aktaran Kılıç, “CeBIT, bu yenilikleri gençlerimizle buluşturma konusunda çok önemli bir fırsat ve bu fırsatı da en önemli şekilde değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bağış, sanal teröristlere dikkat çekti

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, CeBIT Bilişim Eurasia 2013’te inovasyon tohumlarının atılacağını söyleyerek konuşmasına başladı. Teknolojinin günümüzdeki önemini vurgulayan Bağış, “21’inci yüzyılda artık hepimizin dijital düşünüp analog netice ortaya koyması gerekiyor. Teknoloji hızla ilerliyor, teknoloji ilerlerken birçok alanda da bunun etkilerini görüyoruz. Faydaları gibi, bazı konularda da manipülasyona açık olduğunu görüyoruz. Kimileri sosyal medyayı adeta bir manipülasyon haline getirmekle meşgul. Terörizm artık sadece eli silahlı saldırganlar tarafından değil, bazen de sosyal medya teröristleri tarafından yapılıyor. Ama, bu yüzden de uluslararası işbirliği çok çok önemli. Bu yüzden kişisel verilerin korunması konusunda Avrupa Birliği standartlarında yasaların geçmesi çok çok önemli ve demokratikleşme paketimizin içerisinde buna yönelik çok önemli adımlar atılacak.” şeklinde konuştu ve bu konuşmanın ardından ziyaretçiler fuar alanına aktarıldılar.

CeBIT Global Konferans ve CeBIT Sinerji Zirvesinin Ana Konuları:

Turkcell’in iletişim sponsoru olduğu CeBIT Sinerji Zirvesi’nde Büyük Veri ve Bulut Bilişim konusunda Eddy Willems (G Data Software AG Global Security Officer & Security Evangelist), Akıllı Kentler / Metropolitan Çözümler konusunda da Ulf-Birger Franz (Director of Economy, Transport and Education of the Region Hannover) birer sunum yapacaklar. Google Inc., Mühendislik Direktörü, Jeremy Doig ve Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanal Grubu Genel Müdürü Burak Gökmen de Zirve’nin beklenen isimleri arasında.

Pronova ile “Eksper Network Çözümleri” NETWORK TEKNOLOJİLERİ ALANINDA FİRMANIZIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK, ZAMANINIZI VERİMLİ KULLANMANIZI, KARLILIĞINI ARTTIRACAK,VE RAKİPLER KARSISINDA AVANTAJ SAĞLAYACAK MODERN ÇÖZÜMLER. Pronova Bilişim Teknolojileri orta ve büyük ölçekli firmalara network yönetim ve bilişim güvenliği alanlarında danışmanlık hizmet ve çözümleri uygun fiyatlarla ulaştırmaktadır. Pronova servis sağlayıcıları, telekom, finans ve benzeri sektörlerdeki şirketlere IPAM (IPV4,IPV6 Adress Yönetimi) ve bulut tabanlı network yönetim çözümleri ve eğitim projeleri sunar.

EKSPER HİZMET

PRONOVA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÜNYESİNDE TECRÜBELİ VE SERTİFİKALI (ROUTING/ SWITCHING CCIE VE SECURITY CCIE) NETWORK EKPERLERİMİZ BULUNMAKTADIR. AMACIMIZ MÜŞTERİLERİMİZE AŞAĞIDAKİ HEDEFLERİNE ULAŞMAKTA YARDIM ETMEKTİR: • ANA FAALIYET KONUSUNDA ODAKLANABİLME • BİLİŞİM ALTYAPI VE DESTEK MASRAFLARININ AZA İNDİRGENMESİ • NETWORK YÖNETİM OPTİMİZASYONU • İŞ VERİMLİLİGİNİ ARTTIRMA • MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRME

Firmanıza uygun Hizmet ve Çözümler NETWORK ÇÖZÜMLERİ • Merkezi Birlestirilmis IP Adres Yönetimi • Bulut tabanlı Network Performans Yönetimi • Firewall Operasyon ve Uyumluluk Yönetimi • IP trafik ve analizi • Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) Merkezi Birleştirilmiş IP Adres Yönetimi IPAM çözümleri, IP adres alanı, alt ağlar, tek tek adres atama ve DNS ve DHCP uyumlu ve basitleştirilmiş yönetim sağlayan, bir IP adresin tüm yaşam döngüsünü destekler ve daha fazla kontrol için yapılandırma, tasarım sunar. Bulut tabanlı Network Performans Yönetimi Ağ performans yönetimi artik daha kolay, hızlı ve uygun fiyatlı. Pathview çözümü, sıfır-yönetim ve bulut tabanlı hizmeti ile, tipik ağ yönetimi çözümlerinin ihtiyaç duyduğu zaman, maliyet ve diğer kaynakları ortadan kaldırır.

NETWORK BAKIM PROGRAMI 24X7 DESTEK VE GARANTİLİ AĞ DONANIM DEĞİŞTİRME

NETWORK GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ • • • •

NetDestek (Cisco SMARTnet icin alternif): Ağ korumasında ödün vermeden donanım bakım ve destek masraflarında %50-90 tasarruf edebilirsiniz. • 24 x 7 global teknik destek (Cisco sertifikalı uzmanlardan) • Üretici tarafından donanım end-of-lifed (EOL) ve multi-nesil donanım desteği • Esnek sözleşmele ve terimler • Network donanım servis opsiyonları 1-Donanım değisimi (sonraki is günü) bakım ve destek 2-Donanım değisimi (4 saat) bakım ve destek 3-Yerinde yedek donanim

Kurumsal Network Güvenlik Değerlendirme Kurumsal Network Güvenlik Internet Çözümleri Kurumsal Network Tehdit Çözümleri Kurumsal Network Compliance Çözümleri

DANIŞMANLIK • Kurumsal Network Güvenlik Değerlendirme • Kurumsal Network Güvenlik Internet Çözümleri • Kurumsal Network Tehdit Çözümleri • Kurumsal Network Compliance Çözümleri

Bilişim Teknolojileri

İstanbul Ofisi İletişim: +90-216-250-3961 Satış: +90-542-264-2599 satis@pronovanet.com

Toronto Ofisi İletisim: +1-416-258-3292 Satış: +1-855-266-4638 contact@pronovanet.com Genel Sorularınız için: iletisim@pronovanet.com

www.pronovanet.com CeBIT Life Magazine 2013 | 5


CeBIT Life Magazine 2013 CeBIT BİLİŞİM EURASIA 2013’TE

DIGIKENT Şişli Kent Yönetim Platformu Şişli halkı, DIGIKENT projesiyle daha keyifli ve daha temiz bir kente kavuşmaya hazırlanıyor. DIGIKENT projesiyle akıllı çöp kutuları ve akıllı banklar hayal olmaktan çıkıyor.

C

eBIT Bilişim Eurasia 2013’te, Şişli Belediyesi çok etkileyici bir stantla teknoloji meraklılarını ağırlıyor. DIGIKENT Şişli Kent Yönetim Platformu’nun detaylarının sergilendiği stant, teknolojik yeniliklerin şehir hayatına etkileri, akıllı şehirler ve teknolojik etkileşim adına parlak fikirler içeriyor. CeBIT Bilişim Eurasia 2013’ün gözde noktalarından biri olan ve epey ilgi çeken Şişli Belediyesi DIGIKENT standı, görsel açıdan doyurucu nitelikleriyle ilk bakışta kendini fark ettiriyor. Devasa bir panoya yansıyan enfes Şişli manzaraları ve animasyonlu zemin, teknolojinin CeBIT stantlarına nasıl hoş yansıdığını açıkça gösteriyor. DIGIKENT Şişli Kent Yönetim Platformu’nun parlak fikirleri arasında öncelikle teknolojik banklar dikkat çekiyor. Bu banklar sayesinde kamusal kapalı alanlarda Şişli halkının teknolojiyle iç içe kalmasını sağlayan, aynı zamanda mobil cihazlarınızı şarj etmenize olanak tanıyan bankların sağ ve sol kolçaklarında birer iPad bulunuyor. DIGIKENT standının bir diğer şaşırtıcı ögesi “Akıllı e-çöp kutusu.” İşe Yarayan Geri Dönüşüm sloganıyla geliştirilen Akıllı e-çöp kutusu, Şişli sakinlerinin daha temiz ve doğa dostu bir yaşam standardına kavuşmasını sağlayacak. Akıllı e-çöp kutuları, üzerindeki güneş panellerinden elde ettiği enerji ile içindeki çöpleri normal kutuların 6 katına kadar sıkıştırabiliyor. Bu sayede çöp toplama maliyetlerini büyük oranda düşürüyor. Akıllı e-çöp kutuları, kağıt – cam – teneke topluyor, ayrıca özel kapakları sayesinde hijyenik kullanım imkânı sunuyor. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, DIGIKENT Şişli Kent Yönetim Platformu konusunda şunları söyledi:

6 | CeBIT Life Magazine 2013

“Teknolojik yenilikler, hız ve bilgi değişimini tetikleyen en önemli unsurlardır. Teknolojiyi kullanma oranının ve yeteneğinin giderek arttığı günümüzde, halkımız artık bilgiye ve sağlanan hizmetlere daha hızlı ulaşmak istemektedir. Şişli Belediyesi olarak yaşanan bu değişime ayak uydurarak teknolojiyi, yerine getirilen hizmetlerle bütünleştirmekteyiz. Hizmet üretimine hız, güvenilirlik ve ekonomiklik kazandırılmış, hizmetin tüketicisi olan yurttaşlarımızın ulaşmak istedikleri bilgiye kolaylıkla erişebilmesine olanak sağlanmıştır. Hizmet birimleri arasında sağlanan koordinasyon ‘DIGIKENT Şişli Kent Yönetim Platformu’ ile gerçekleştirilmiştir. Şişli Belediyesi bugün, yeniliğe kolay uyum sağlayan, kullanıcı ergonomisi olan, yüksek güvenlikli bilgi işlem teknolojileri ile hizmet vermektedir.”


İŞ’TE TEKNOLOJİ HAMLESİ’NE KATILIN, ÇAĞI YAKALAYIN!

Bundan böyle büyük küçük tüm işletmeler ihtiyaçlarına uygun beş farklı alanda oluşturulan teknoloji çözümleriyle gelişecek, büyüyecek.

Bilgi için TEKNOLOJI yazın 2222’ye gönderin.

turkcell.com.tr/kurumsal Sabit telekom ve bulut hizmetleri Turkcell Superonline tarafından verilmektedir.


CeBIT Life Magazine 2013 Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 78 milyar oldu

Simon Pierro, CeBIT Fuarı’nda teknoloji meraklılarını şaşırtacak Türkiye’de akıllı ürün konseptine yeni bir anlayış getiren S.M.A.R.T Teknoloji, 24 - 27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek CeBIT fuarında alışılmışın dışında ürünleri ve sürprizleriyle teknoloji meraklılarının sık ziyaret edeceği markalar arasında yer alacak. Akıllı ürünlerle yaptığı gösterilerle dünyada fenomen haline gelen illüzyonist Simon Pierro da fuar boyunca “S.M.A.R.T Teknoloji” ürünleri ile yapacağı gösterilerle ziyaretçilere unutamayacakları anlar yaşatacak.

Mevcut kâğıt maliyetini 5’te1 oranında düşüren Toshiba e-STUDIO 306LP

Toshiba, dünyada ilk defa kâğıt üzerindeki görüntü ve yazıları silebilen, çevre dostu, çok fonksiyonlu yazıcısını CeBIT’te görücüye çıkarıyor. Doğal ekolojik sistemin korunmasına ve sürdürülebilir olmasına güçlü bir destek sağlayan Toshiba e-STUDIO 306LP, çok Fonksiyonlu Yazıcı yazdırılmış dokümanlarınızın üzerindeki görüntü ve yazıların silinme işlemini e-STUDIO RD30 ile kombine çalışarak sağlıyor. Kâğıt, özel bir toner kullanımıyla belirli bir sıcaklıkta RD30 cihazından geçirilerek, hızlı bir şekilde görüntünün silinmesi ve yok olmasını sağlıyor. 8 | CeBIT Life Magazine 2013

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine erişmesinde katkı sağlayacak en önemli sektörlerden bir olan ‘bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü’, 2012 yılında 2011’e göre yüzde 18 büyüdü. 2011 yılında e-ticaret hariç 48.3 milyar TL olarak açıklanan pazar büyüklüğümüz 57.24 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakama 21 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret pazarı da dahil edildiğinde 78.24 milyar TL’lik büyüklüğe sahip bir sektörüz. Sektörün istihdamı da önemli ölçüde artarak 153 bin 849 kişi oldu. Sektörün bu hızda büyümesi durumunda 2023 yılına kadar 400 bin daha istihdam sağlaması bekleniyor. TÜBİSAD’ın yaptığı araştırmada yazılım sektöründe ise yüzde 28’lik bir artış görünüyor.

2012 yılında yüzde 23 artan Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü ihracatı 1 milyar dolar sınırını aştı

Bu ihracatın 665 milyon doları yazılım ve hizmet, 261 milyon doları savunma sanayi, 147 milyon doları ise donanım oldu. Türkiye’nin genç ve eğitimli nüfusu arttıkça yazılım, bilişim ve yüksek teknoloji üretimi de hızla yükseliyor.

IPG cep telefonlarını NASA teknolojisiyle koruyan kılıf! NASA için nano teknoloji kullanılarak üretilen IPG ekran koruyucu, 0.15 milimetrelik kalınlığıyla ekran hassasiyetini azaltan ve görüntü kalitesini bozan şeffaf ekran koruyucuların yerini alıyor. Her cihaza ait özel kesime sahip olan IPG telefonlar gibi tabletler, fotoğraf makinesi ekranları için de tam bir çizilme koruması sağlayarak ekrandaki makyaj ve parmak izlerine son veriyor. Cihazı şok darbelere karşı koruyor. Ekranda parmak izi oluşmasını da engelleyen kılıfın farklı markalar için üretilmiş 300’ü aşkın modeli bulunuyor, www. cebimikoruyorum.com adresinde, 30 ile 49 TL arasında değişen fiyatlardan satılıyor.


HABER

Tayvan’ın devleri, yeni ürünlerini CeBIT Bilişim Eurasia 2013’te sergiledi T ayvan üretimli ileri teknoloji firmaları en yeni ürünlerini, dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) şirketlerinin bir araya geldiği CeBIT Bilişim Eurasia 2013’te tanıttı. Tayvan Ticaret Merkezi’nin CeBIT Bilişim Eurasia 2013 kapsamında düzenlediği basın toplantısında ASUSTeK, AVISION, DrayTek, PLANET Technology Corp. ve ZyXEL’in, AR-GE, kalite, tasarım ve pazarlama kriterleri ile Taiwan Excellence Ödülü almış en yeni ürünleri, hem tüketiciler hem de Türk şirketleri ile buluştu.

Yeni ürünler tüketicilerle buluştu Asus Computer Inc. CeBIT Bilişim Eurasia 2013’de Windows 8 işletim sistemli, masaüstü bilgisayarın performansını tabletin esnek kullanım imkânları ile birleştiren dünyanın ilk Allin-One PC modeli ‘Transformer AIO’ ürününü tanıttı. Avision bir bilgisayar ya da yazılım

olmaksızın kullanıcıların tarama yapmasını sağlayan bir cep tarayıcı olan MiWand 2 Wi-Fi PRO ürününü teknoloji dünyasına tanıştırdı. DrayTek Corp. küçük ve orta ölçekli şirketlerde internet bağlantı hızını arttırarak verimlilik artışı sağlayan Vigor2860 VDSL2 Yüksek Entegrasyonlu Güvenlik Duvarı Yönlendiricisi kamuoyuna tanıttı. Planet Technology Corp. geliştirilen herhangi bir coğrafi engele takılmadan güneş enerjisini kullanarak dış mekanda kablosuz erişim noktaları ve IP kameralar gibi yüksek güçte ağ cihazlarına güç sağlayan Planet Endüstri Tipi Güneş Enerjili PoE Anahtarı BSP-300’u paylaştı. ZyXEL Communications Corp. yüksek hızda VDSL2 erişimi, ileri düzeyde Kablosuz bağlantı ve QoS işlevi sağlayan, ev ve küçük ofis/ev ofis (SOHO) kullanıcılarını hedefleyen yüksek güçte üçlü oyun hizmeti sağlayan ağ geçidi VMG8924-B10A VDSL2/ADSL2+ AC Gigabit IAD ürününu CEBIT’te tanıttı.

Net Vizyon Bilgi İşlem, yeni nesil Data Center ürünleri ile Yola Çıkıyor!

Noya Bilgisayar bu sene de ziyaretçilere kolay ve rahat fuar giriş sistemi sağlayacak! Noya Bilgisayar, bu sene de CeBIT Bilişim Eurasia fuarında ziyaretçi girişlerini kolaylaştırdı. Ziyaretçiler sıra beklemeden, E-Life Inno Kiosk MT 170 kiosklarla yaka kartlarını bastırabiliyorlar. İki yıl önce yine Noya tarafından CeBIT Bilişim Eurasia’da ve Türkiye’de ilk defa uygulanan yöntem, oldukça ilgi görmüştü. Zenn Bilişim Teknolojileri’nin sağladığı yazılım alt yapısı kullanılarak; konuklara donanım ve entegre yazılım bütünlüğünde gerçek bir kiosk deneyimi yaşatılacak.

Kurumların, Network ve Sistem ihtiyaçları alanında entegratör olarak faaliyet gösteren Net Vizyon firması, sektördeki önemli bir eksikliği gidermek üzere “Mobil Data Center” projesi ile yola çıkmaya hazırlanıyor. 2002 yılında kurulmuş olan Net Vizyon, Data Center ve UCS ürünleri alanında, müşteri ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda, işletmenin maliyetlerini düşürecek, yüksek verim sağlayacak, kullanım kolaylığına sahip ürünler ve çözümler sunuyor. Türkiye’deki sayılı Cisco Data Center partnerlerinden olan Net Vizyon’un çözümlerini önerdiği ve uzmanı olduğu markalar arasında Cisco, EMC, vmWare, HP, Ubiquiti çözümleri yer alıyor.

CeBIT Life Magazine 2013 | 9


CeBIT Life Magazine 2013

(6. Salon)

CeBIT’in ilgi odağı Türksat, CeBIT Bilişim Eurasia 2013’ün ilgi odağı oldu. Türksat, CeBIT’te katma değerli uydu hizmetleri ile birlikte, KabloTV Platformundan verilen Teledünya ve Uydunet markaları hakkında açıklamalarda bulundu. e-Devlet Kapısı, Türkiye’nin Projesi

Türksat, CeBIT’te Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına yürütülen e-Devlet Kapısı’nın tanıtımı ile birlikte yeni uygulama ve hizmetlerini tanıtıyor. Son verilere göre e-Devlet Kapısı’ndan 112 kamu kurumuna ait 822 kamu hizmeti sunuluyor ve bu hizmetlerden 15 milyon 616 bin 880 kayıtlı kullanıcı, 7/24 esasına göre hizmet alıyor. Ülkemizdeki 28 ildeki 70’e yakın belediye, hizmetlerini e-Devlet Kapısı’na taşıdı.

10 | CeBIT Life Magazine 2013


HABER Uydu Hizmetleri; Türksat 4A ve Türksat 4B Tanıtımı Yapılıyor

Türkiye’nin yeni haberleşme uyduları, Türksat 4A ve Türksat 4B’nin entegrasyon ve test işlemlerinde sonlara gelindi. Türksat, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nda Türksat 4A ve Türksat 4B hakkında yayıncı kuruluşlara tanıtım yapıyor. Türksat 4A ile ülkemiz uydu üzerinden ilk defa yeni yeni bir teknoloji olan Ka band frekansı kullanmaya başlayacak.. T4A hizmete girdiğinde Türkiye ve Avrupa üzerinden yayınlar daha kaliteli verilirken, yeni bir kapsama alanı olarak Afrika’ya ulaşmış olacağız. Türksat 4B, hizmete girdikten sonra, uydudan TV yayını ve veri iletişiminde ülkemizin uydu yayın kapasitesini yaklaşık 3 kat artıracak. 2014’ün ortalarına gelindiğinde Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızın ikisi de tam kapasitede çalışıyor olacak. Türksat yetkilileri CeBIT 2013’deki standlarında ayrıca önümüzdeki yıllarda uzaya göndermeyi planladıkları, Türksat 5A, Türksat 6A , Türksat 7A ve Türksat 7B haberleşme uyduları hakkında bilgi veriyorlar.

KabloTV Platformu Teledünya ve Uydunet Hizmetleri Türksat KabloTV Platformu üzerinden Teledünya ve Uydunet markaları ile verdiği televizyon ve genişbant internet erişim hizmetleriyle ilgili olarak yayıncı kuruluşlara ve son kullanıcılara bilgi sunuyor. Ülkemizdeki 22 ayrı şehirde kablo TV hizmeti sunan Türksat, aynı hat üzerinden gerçek genişbant internet erişimi de sağlıyor.

Teledünya WEB

Türksat müşterilerine sunduğu katma değerli internet hizmetleri kapsamında yeni bir hizmetini bu fuarda tanıtma imkânı buluyor; Teledünya WEB. Halen test aşamasında olan Teledünya WEB’de “Durdur izle,” “Sonradan izle,” “Kirala izle” gibi hizmetler yer alacak.

Teledünya WEB’de normal yayın hizmetleri verilmesiyle birlikte, internet üzerinden ulusal ve bölgesel yayın yapan televizyonların izlenmesi de mümkün olacak. Teledünya WEB hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını Türksat’ın 6. salonundaki standından öğrenebilirsiniz.

Astronot Eğitim Portali

Eğitimde Uzay Çağı; AstroNot Eğitim Portali

Türksat, internet üzerinden verdiği yeni bir hizmet olan, “AstroNot Eğitim Portali”nin tanıtımını CeBIT 2013’deki standında yapıyor. “Eğitimde Uzay Çağı” sloganı ile başlatılan, mobil olarak ve internet üzerinden sunulan akıllı eğitim portalı AstroNot’un tanıtımı için Türksat Standı’nda özel bir bölüm oluşturuldu. Söz konusu bölümde, eğitim portali hakkında eğitimci ve öğrencilere açıklayıcı bilgiler veriliyor.

Ülkemizde başlatılan Fatih Projesine uyumlu ilk ve tek eğitim portalı içeriğidir. Artık rekabet bilgi toplumu üzerinden yapılmaktadır. Bilgiye ulaşan, bilgiye sahip olan ve bilgiden bilgi üreten ülkelerin öne çıktığı bir çağda yaşıyoruz. Türksat bilgi çağına uygun, ülkemizi bilgi çağına taşıyacak, eğitimde de uzay çağını yakalayacak akıllı eğitim portalı AstroNot’u abonelerine sunuyor. Fatih Projesi aslında teknolojiyi temel alan internet tabanlı bir eğitim sistemidir. AstroNot Eğitim Portalı, Fatih Projesi ile uyumlu, onu destekleyici bir hizmettir; tablet bilgisayarlarda da akıllı tahtalarda da çalışır. Farkı, interaktif bir eğitim hizmeti olmasıdır. Hem Milli Eğitim Bakanlığı’na veri sunabilir hem de öğretmenler, öğrencilerin neler yaptıklarını, hangi alanlarda eksiklerinin olduğunu, hangi alanlarda kendilerini daha fazla geliştirmeleri gerektiğini takip edebilirler. Veliler de bu sistemi kullanarak öğrencileri takip edebiliyorlar. Projenin önemli bir özelliği de “kişiye özel” bir eğitim içeriği sunuyor olmasıdır. Bu hizmeti alan çocuklarımız, ölçme ve değerlendirme aşamasına geldiklerinde, dersi çalışıp, gelen ölçme değerlendirme aşamasını da geçerlerse, hangi konuda eksiklikleri var, onu görüyorlar. O da yetmiyor, akıllı eğitim projesi, öğrencinin hangi konulara daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor.

CeBIT Life Magazine 2013 | 11


CeBIT Life Magazine 2013

Giyilebilir teknolojiler SamSung galaxy gear

Teknoloji devleri arasındaki rekabeti akıllı saatlerde de görmek mümkün. Samsung’un Galaxy Gear’ı, Apple’ın iWatch’ı ile henüz piyasaya çıkmadan rekabete başlayan ürünler. Apple’ın 2014’den önce iWatch’ı piyasaya çıkarması beklenmiyor. Galaxy Gear ise piyasada ama modanın teknoloji uzantısı olarak yorumlanabilir. Bu arada Galaxy Gear’ı kullanmak için Samsung Galaxy Note 3 veya yeni Note 10.1’e de sahip olmak gerekiyor.

Laptop, cep telefonu, tablet derken

S

avaş Yıldızı‘nda Galactica’lılara karşı saatlerine konuşan insanları seyredip “Bir gün biz de bunu yapabilecek miyiz?” diye sorarken evimizde analog ve çevirmeli telefonlar vardı. İşte bu soruyu soran bir ilkokul öğrencisi olarak heyecanlı bir ruh haliyle yazıyorum “giyilebilen teknolojiler”e dair ilgimi çeken haberleri. Bu ürünler birbirlerinden güzel ve hayatı keyiflendirip kolaylaştıran onlarcasından sadece bir kaçı.

nIke FuelBand

Giyilebilir teknolojiyi herkesin bileğine taşıyan bir ürün varsa o da hiç süphesiz Nike’ın FuelBand’ı. FuelBand alışılagelen kol saatlerinden farklı olarak tek parça, bileğe geçirilen ve ayar mekanizması olmayan bir nesne. Aşağıda bahsedeceğim JawBone’a benziyor ve nerdeyse aynı işlevlere sahip fakat Nike tarafından piyasaya sürülüyor olması kısa sürede pek çok bilekte yer almasını sağladı. Kullanıcısının günlük aktivitelerini ölçümleyip raporlayabilen bileklik ve mobil uygulama sistemi ayrıca Nike+ komünitesi ile bağlanmayı ve paylaşmayı sağladığı için bir sosyal ağ özelliğine de sahip.

12 | CeBIT Life Magazine 2013


GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER SproutlIng

Amaçlarının mutlu aileler büyütmek olduğunu söyleyen www.sproutling. com yakında satılmaya başlanacak ürünleriyle bebeklere özel bir giyilebilir teknoloji tasarlamış. Sproutling, bebeklerin bacaklarına (ayak bileklerine) takılan bir bant. Kısaca bebek monitörü işlemi görüyor; anne babalara bebeklerinin ve küçük çocuklarının uykuları hakkında çeşitli bilgiler sunuyor. Bebek monitörünün işlemini sadece uyuyor / uyandı ekseninden çıkarıp daha kapsamlı veri toplama ve raporlamayı amaçlayan bir girişim. Üç parçadan oluşan Sproutling sistemi bebeğin bileği dışında bir oda aparatı ve mobil uygulamadan oluşuyor. Bu sistem sayesinde ebeveyinler bebeklerinin uyuyup uyumadığından, vücut ısısına, kalp atış hızına, odadaki ışık miktarına, oda sıcaklığına ve bebeklerinin hareket edip etmediğine dair bilgileri topluyor ve akıllı telefonlarındaki mobil aplikasyonda bu verilerin raporlarını görüntüleyebiliyor. Hatta toplanan veriler ışığında mobil uygulama çocuğunuzun ne zaman uyanacağına dair tahminlerde bile bulunabiliyor.

Jaw Bone

Tasarımı ile gönlümü kazanan Jaw Bone bileklikleri giyilebilir teknolojilerin tasarımlarıyla da fark yaratmaları konusunda yeni bir standart oluşturdu. JawBone sahibine ne kadar iyi uyuduğu, kaç adım attığı, ne kadar yürüdüğü, kaç kalori yaktığı gibi fitness’a dair bir çok veri ile yepyeni bir pencere açıyor. Bu arada JawBone bilekliğin kendisi kadar mobil uygulaması da tasarımı ile fark yaratıyor.

nymI

Şifreler ile başı dertte olanlara müjde! Giyilebilen teknoloji ürünlerinden çok ses getiren bir diğer ürün şifrelerin yerini alması planlanan bileklik. Şifreyi parmak izi, yüz veya retina tarama / tanıma teknolojisinden bir adım öteye taşıyan NYMI, kişilerin kalp atışlarını kişisel şifre olarak belirleyip kullanmasını sağlıyor. NYMI, kullanıcısının elektrokardiogramını (EKG) okuyabilen bir sensor barındırıyor. Bu sayede kişiye özel kalp atışı imzasını kullanabiliyor bilgisayar ve programlara bu bilgi ile giriş yapabiliyor. Dolayısıyla heyecan veya stress gibi durumlarda değişen halp atış hızından etkilenmiyor.

CeBIT Life Magazine 2013 | 13


CeBIT Life Magazine 2013

google glaSS

Ve gelelim Google Glass’a. Google Glass bir arttırılmış gerçeklik gözlüğü. Bilgiyi bilgisayarlar, tabletler telefonlar gibi araçlardan “kurtamayı” amaçlıyor. Temel olarak baktığımızda bir kamera, ekran, pil ve mikrofondan oluşuyor. Kullanıcısı Google Glass ile robotvari bir hal alıyor, gördüğü alanlardan fotoğraf veya video çekebiliyor, arama yapabiliyor ve hareket halindeyken çeviri yapabiliyor. Google Glass ile konuşup ne görmek istediği veya Glass’ın ne yapmasını istediğini iletebiliyor. Henüz günlük kullanım için kısıtlamaları bulunan Glass ilk anda bir oyuncak (hiç bırakmak istemediğiniz) hissi yaratsa da şimdiden ameliyathanelerde deneme amaçlı kullanılmaya başladı bile.

run-n-read

Run-n-Read ise “cidden gerekli mi?” dedirten cinsten bir proje. Koşarken e-kitap okumayı sağlamayı hedefleyen Run-n-Read t-shirt’e veya saç bandına takılıyor, okurken metnin hareket ediyor gibi görünmesini engelliyor, tek dokunuşta sayfa çeviriyor ve hatta bir fitness takip cihazı olarak da iş görüyor.

Dergimiz CeBIT Life Magazine’e bu konuyu yazan Bersay İletişim Danışmanlığı’ndan Çağla Aral da Google Glass’ı denedi ve çok beğendi.

nISSan nISmo watCH

Giyilebilen teknolojiler dendiğinde ilk akla gelen ürün akıllı saatler oluyor sanırım. Apple ve Samsung’un bu konudaki girişimleri en ses getirenler fakat akıllı saat konusunda benim ilgimi çeken haberlerden biri Nissan’dan geldi. Otomobil üreticisi olarak bildiğimiz Nissan’ın Frankfurt Otomobil Fuar’ında tanıtılan Nissan Nismo Watch sürücüleri akıllı telefonlarına değil, arabalarına bağlamasıyla farklılaşıyor. Nissan sahipleri Nismo Watch’larındaki Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlarındaki uygulama ile otomobillerine bağlanabiliyor, sürüş sırasında performans bilgilerini görüntülüyebiliyor, saatin içindeki kalp atışı monitörüyle biometric veri toplayabiliyor, ortalama hız ve yakıt tüketimi bilgileri ile aracın verimliliği ölçümleyebiliyor ve Nissan’dan kendilerine özel mesajlar alabiliyorlar.

14 | CeBIT Life Magazine 2013


Nerede ve ne zaman olursanız olun dökümanlarınızı bilgisayara bağımlı olmadan özgürce tarayın !

Mobil tarama bizim işimiz !

Türkiye Distribütörü

24 - 27 Ekim CNR Expo, İstanbul

Bizi ziyaret Edin Salon No: 8 Stand No: A1

Türkçe Tanıma (OCR)

Dökümanlarınızı düzenlemek, dosyalarınızı dönüştürerek arşivlemek ve paylaşmak için dünyanın tercihi, en iyi mobil tarayıcılar !

Kartvizit Tarayıcı

El yazısını not alan dijital kalemler Film izleme

A4 Mobil Tarayıcılar Film izleme

Mouse ve Tarayıcı bir arada Film izleme

I.R.I.S. home & office products www.irislink.com T131016-01

Film izleme


CeBIT Life Magazine 2013

Avrasya’nın en önemli teknoloji fuarı Deutsche Messe AG Küresel Fuarlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz, Türkiye’de birçok Avrupa ülkesinden daha fazla mobil internet kullanıldığını söylüyor. The most important technology fair of Eurasia

Wolfgang Lenarz, Senior Vice President Global Fairs, Deutsche Messe AG says Ò Based on mobile internet usage, Turkey is ahead of many European countriesÓ

Deutsche Messe AG Küresel Fuarlar Kıdemli Başkan Yardımcısı

Senior Vice President Global Fairs, Deutsche Messe AG

Wolfgang LENARZ

16 | CeBIT Life Magazine 2013


RÖPORTAJ

B

ir etkinlik olarak CeBIT, TŸ rkiyeÕ de ne durumda? Türkiye ekonomisinde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) projeleri sürekli olarak artmaya devam edecek. Yaklaşık olarak ülke nüfusunun üçte biri 3G kullanıyor ve aylık olarak ortalama 257 dakika cep telefonu kullanımı mevcut; Türkiye bu anlamda Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’tan daha ileride. Türkiye ve Avrasya belirgin bir şekilde ihracat yapmak isteyen ileri teknoloji şirketleri için hedef pazarlar konumunda. CeBIT Bilişim Eurasia ise küresel bir toplanma alanı olması ve Türkiye ve komşu ülkelerden karar vericileri çekebilen bölgedeki tek etkinlik olması sebebiyle çok mükemmel durumda. CeBIT Bilişim Eurasia sürekli olarak şirketler arasındaki ilişki profilini iyileştirip şirketler ve devlet kuruluşları arasında işbirliğini arttırdı. Artık Avrasya’nın en büyük ileri teknoloji etkinliğine ve en ciddi talep / müşteri oluşturma platformuna dönüşmüş durumda. CeBIT Bilişim’de Sinerji Zirvesi’nin ana rolü nedir? Fuar ile paralel bir şekilde düzenlenen CeBIT Sinerji Zirvesi, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğundan yerel yöneticiler, kamu görevlileri, politikacılar ve bilgi işlem uzmanlarına yönelik seminerlerden, konferanslardan ve panellerden oluşuyor. Ticaret alanındaki profesyoneller ve şirket yöneticileri için Bankacılık ve Finans, e-Devlet ve ARGE’den İletişim Sistemlerine, Akıllı Şehirlere ve Sosyal Medyaya kadar her alanda öğretici olan ve ağların kurulabildiği bir ortam sunuyor. CeBIT Sinerji Zirvesi’nde ilk kez CeBIT Küresel Konferansları da gerçekleştirilecek; bu etkinlikte Google’ın mühendislik direktörü Jeremy Doig, Scout 24 Grubu CEO’su Dr. Martin Enderle, Vodafone Global Enterprise’ın CEO’su Jan Geldmacher ve Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv gibi önemli konuşmacılar

H

ow is CeBIT doing in Turkey? The Organisation for Economic Co-Operation and Development (OECD) projects the Turkish economy will grow continously. Roughly one-third of the population uses 3G and, with 257 minutes average cell phone usage per month, Turkey is ahead of Germany, Italy, Spain, and the UK. Clearly, Turkey and Eurasia are target markets for high-tech companies that want to export. CeBIT Bilişim Eurasia is doing extremely well because it is a global meeting place and the only event of its kind in the region that attracts decision makers from Turkey and the surrounding countries. CeBIT Bilişim Eurasia continuously has sharpened its B2B profile and promotes cooperation between companies and government organizations. It is now EurasiaÕ s biggest high-tech event and foremost lead generation platform. What`s the main role of the Synergy Summit at CeBIT Bilişim? The CeBIT Synergy Summit, which runs parallel to the trade fair, consists of seminars, conferences and panels for provincial administrators, public officials, politicians, and data processing experts from the Middle East, North Africa, and CIS countries. It is an educational and networking venue for trade professionals and business executives, covering topics ranging from Banking and Finance, e-Government, and R&D to Satellite and Communication Systems, Smart Cities, and Social Media. The Synergy Summit 2013 will host for the first time the CeBIT Global Conferences, which will feature such speakers as GoogleÕ s engineering director, Jeremy Doig; Scout 24 GroupÕ s CEO, Dr. Martin Enderle; Vodafone Global

da yer alacak. “Akıllı Şehirler / Akıllı Devlet” adlı özel program geleceğin şehirleri ile ilgili çeşitli BT projelerini ortaya koyacak ve hava kirliliği, iletişim, eğitim, sağlık, altyapı, güvenlik ve ulaşım gibi konuları masaya yatıracak. Bilgi ve İletişim Teknolojilerindeki gelecek eğilimler sizce nelerdir? CeBIT Bilişim günümüzün en ilgi çekici sektörel eğilimlerine odaklanıyor ve Mobilite, Bulut Bilişim, Büyük Veri, Sosyal Ticaret ve Nesnelerin İnterneti gibi konulara özellikle önem veriyor. Mobilite konusunda büyük artış bulut bilişim teknolojisi olmadan düşünülemezdi. Ve büyük ölçüde sosyal ticaret ve Nesnelerin İnterneti sebebiyle veri iletim oranları çok büyük artış gösterecek. Bunun sonucunda bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün karşı karşıya olduğu zorluklar konusunda da çok önemli bir artış görebiliriz. CeBIT Bilişim, katılımcıların hızla değişen dijital teknoloji dünyası hakkında eksiksiz bilgiler elde edebilecekleri uluslararası bir etkinlik. Sunduğumuz içerik tam hedefe yönelik. Deutsche Messe`nin küresel deneyiminden bahsedebilir misiniz? Deutsche Messe, 1987 senesinden bu yana Avusturalya, Brezilya, Çin, Hindistan ve Türkiye gibi çok önemli yabancı pazarlarda etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler ihracat odaklı şirketlerin gittikçe daha da küreselleşen ekonomi içerisinde yeni pazarlara girmesi için özgün bir fırsat sunuyor. Deutsche Messe AG, CeBIT gibi köklü bir ticaret fuarı konseptleriyle uluslararası markalaşma ve pazarlama stratejisini sürdürecek. Bu küresel strateji sadece hedeflenen yabancı pazarlarda faydalar yaratmamakta aynı zamanda Hannover ticaret fuarı alanında ve bu alanda gerçekleşen çeşitli uluslararası etkinlikler için de çok büyük faydalar sağlamakta.

EnterpriseÕ s CEO, Jan Geldmacher; and TurkcellÕ s CEO, SŸ reyya Ciliv. The special program Ò Smart Cities/Smart GovernmentÓ will showcase various IT projects related to future cities and cover topics like air pollution, communications, education, health, infrastructure, security, and transportation. What are the next trends in ICT? CeBIT Bilişim spotlights all of today’s hottest industry trends, paying considerable attention to topics such as Mobility, the Cloud, Big Data, Social Business, and the Internet of Things. The huge upsurge in mobility would be unthinkable without cloud technology. And data transmission rates will skyrocket in large part due to social business and the Internet of Things. Consequently, we can expect exponential growth in the challenges that will face the ICT industry. CeBIT Bilişim is an international venue where attendees get a complete overview of the fast-changing world of digital technology. The content we present is right on target. What is Deutsche Messe`s worldwide experience? Since 1987 Deutsche Messe has organized events in key foreign markets such as Australia, Brazil, China, India, and Turkey. These events provide export-oriented companies with a unique opportunity to enter new markets in an increasingly globalized economy. Deutsche Messe AG will continue to pursue an international branding and marketing strategy based on well-established trade fair concepts such as CeBIT. This global strategy not only generates benefits in the target foreign markets, it also provides major benefits for the trade fair location Hannover and the various international events that take place there.

CeBIT Life Magazine 2013 | 17


Gelecek Gelecek Bilişim Bilişim ile Gelecek! ile Gelecek! Future Future Comes Comes withwith ICT!ICT! Gelecek Gelecek Bilişim Bilişim ile Zirvesi Gelecek! ile Gelecek! Future Comes Comes with with ICT! ICT! CeBit CeBit Sinerji Sinerji Zirvesi & CeBit &Future CeBit Global Global Conferences Conferences Gelecek Bilişim ileWOW Gelecek! Future Comes with ICT! Gelecek ile Gelecek! Future Comes with CeBit Sinerji Sinerji Zirvesi Zirvesi & CeBit & CeBit Global Global Conferences Conferences 24 -CeBit 24 27 - Ekİm 27Bilişim Ekİm 2013 2013 WOW COnventiOn COnventiOn Center Center & CnrEXPO &ICT! CnrEXPO TAIWAN TAIWAN Products Products Launch Launch and Int’l and Press Int’l Press Conference Conference

YEŞİLKÖY YEŞİLKÖY /COnventiOn İSTANBUL / İSTANBUL CeBit Zirvesi & CeBit Global Conferences atCnrEXPO CeBIT CeBIT Bilisim Bilisim Eurasia Eurasia 20132013 CeBit Zirvesi &COnventiOn CeBit Global Conferences 24 -24 27-Sinerji Ekİm 27 Sinerji Ekİm 2013 2013 WOW WOW Center Center & &atCnrEXPO TAIWAN TAIWAN Products Products Launch Launch and and Int’l Press Int’l Press Conference Conference

YAkUT YAkUT B+C,B+C, Zemin Zemin kat kat CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences YAkUT B+C,B+C, Zemin kat kat YAkUT Zemin AçılışAçılış Oturumu Oturumu / Bilişim, / Bilişim, Politika Politika ve Toplum ve Toplum CeBit Global Conferences CeBit Global Conferences YAkUT B+C, katPolitics YAkUT B+C, Zemin kat/ Politics Opening Opening Session Session /Zemin ICT, ICT, & Society & Society AçılışAçılış Oturumu / Bilişim, Politika ve Toplum Oturumu / Bilişim, Politika ve Toplum CeBit Global Conferences CeBit Global Conferences 24 Ekim 24 Ekim 2013 2013 October October 24, 2013 24,&2013 Opening Session / ICT, Society Opening Session / Politics ICT, Politics & ve Society Açılış Oturumu / Bilişim, Politika Toplum Açılış Oturumu / Bilişim, Politika ve Toplum 11:00-14:00 11:00-14:00 Wolfgang Opening Session /Lenarz ICT, Politics & Society 24 Ekim 24 Ekim 2013 2013 October October 24,Lenarz 2013 24,&2013 Opening Session /Wolfgang ICT, Politics Society Deutsche Deutsche MesseMesse AG, Kıdemli AG, Kıdemli Başkan Başkan Yardımcısı Yardımcısı 24 Ekim 2013 October 24, 2013 11:00-14:00 Wolfgang Lenarz 11:00-14:00 Wolfgang Senior Senior Vice President, ViceLenarz President, Deutsche Deutsche MesseMesse AG AG 24 Ekim 2013 October 24, 2013 Deutsche Messe AG, Kıdemli Başkan Yardımcısı Deutsche Messe AG, Kıdemli Başkan Yardımcısı Charbel Charbel Fakhoury Fakhoury 11:00-14:00 Wolfgang Lenarz 11:00-14:00 Wolfgang Lenarz Senior ViceBaşkan President, Deutsche Messe AG AG Senior ViceBaşkan President, Deutsche Messe Microsoft Microsoft Yardımcısı Yardımcısı Deutsche Messe AG, Kıdemli Başkan Yardımcısı Deutsche Messe AG, Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı Charbel Charbel Fakhoury Vice President, ViceFakhoury President, Microsoft Senior Vice President, Deutsche Messe AG Senior ViceCiliv President, Deutsche Messe AG Microsoft Başkan Yardımcısı Microsoft Başkan Yardımcısı Süreyya Süreyya Ciliv Turkcell Turkcell CEO CEO, CEO CEO, Turkcell Turkcell Charbel Fakhoury Charbel Fakhoury ViceDariusz President, Microsoft Vice President, Microsoft Mr. Mr. Dariusz Bogdan Bogdan Microsoft Başkan Yardımcısı Microsoft Başkan Yardımcısı Süreyya CilivCumhuriyeti Turkcell CEO CEO, Turkcell Süreyya Ciliv Turkcell CEO CEO, Turkcell Polonya Polonya Cumhuriyeti Ekonomi Ekonomi Bakanlığı Bakanlığı Müsteşarı Müsteşarı Vice President, Microsoft Vice President, Microsoft Mr. Dariusz Bogdan Mr. Dariusz Bogdan Undersecretary Undersecretary of State, of State, Ministry Ministry of Economy of Economy of Poland of Poland Süreyya Ciliv Turkcell CEO CEO, Turkcell Süreyya Ciliv Turkcell CEO CEO, Turkcell Polonya Bakanlığı Müsteşarı Polonya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ahmet Dr. Cumhuriyeti Ahmet Kâşif KâşifEkonomi Mr. Dariusz Bogdan Mr. Dariusz Bogdan Undersecretary of ve State, Ministry of Economy of Poland Undersecretary of State, Ministry of Economy of Poland KKTC KKTC Bayındırlık Bayındırlık Ulaştırma ve Ulaştırma Bakanı Bakanı Polonya Cumhuriyeti Bakanlığı Müsteşarı Polonya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ahmet Kâşif Dr. Ahmet Kâşif Minister Minister of Public of Public Work Work andEkonomi Transportation and Transportation of Turkish of Turkish State, Ministry of Economy of Poland Undersecretary of Ministry of Economy of Poland KKTCUndersecretary Bayındırlık ve of Ulaştırma Bakanı KKTC ve Ulaştırma Bakanı Republic Republic of Bayındırlık Northern of State, Northern Cyprus Cyprus Dr. Ahmet Kâşif Dr. Ahmet Kâşif Minister of Public WorkWork and Transportation of Turkish Minister ofBağış Public and Transportation of Turkish Egemen Egemen Bağış KKTC Ulaştırma KKTC Bayındırlık Ulaştırma BakanıBakanı Republic ofBayındırlık Northern Cyprus Republic of ve Northern Cyprus Avrupa Avrupa Birliği Birliği Bakanı Bakanı veveBaşmüzakereci ve Başmüzakereci Minister Public Work andChief Transportation of Turkish Minister of Public Work andChief Transportation of Turkish Egemen Bağış Egemen Bağış Minister Minister for EUof for Affairs EU Affairs and and Negotiator Negotiator Republic of Northern Cyprus Republic of Northern Cyprus Avrupa BirliğiBirliği Bakanı ve Başmüzakereci Avrupa Bakanı ve Başmüzakereci Binali Binali Yıldırım Yıldırım Egemen Bağış Egemen Bağış Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Ulaştırma, Ulaştırma, Denizcilik Denizcilik ve Haberleşme ve Haberleşme BakanıBakanı Avrupa Birliği Bakanı veAffairs Başmüzakereci Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Binali Yıldırım Binali Yıldırım Minister Minister of Transport, of Transport, Maritime Maritime Affairs and and Minister EUofAffairs and Chief Negotiator Minister forDenizcilik EUfor Affairs andHaberleşme Negotiator Ulaştırma, ve Bakanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Telecommunications Telecommunications Turkey ofChief Turkey Binali Yıldırım Binali Yıldırım Minister of Transport, Maritime AffairsAffairs and and Minister of Transport, Maritime CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Ulaştırma, Denizcilik veTurkey Haberleşme BakanıBakanı Telecommunications of Telecommunications of Turkey AkıllıAkıllı Şehirler Şehirler / Akıllı /ofAkıllı Devlet Minister of Devlet Transport, Maritime Minister Transport, Maritime Affairs Affairs and and CeBit Global CeBit Global Smart Smart Cities Cities /Conferences Smart /Conferences Smart Government Government Telecommunications of Turkey Telecommunications of Turkey AkıllıAkıllı Şehirler / Akıllı Devlet Şehirler / Akıllı Devlet CeBit Global Conferences 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25 2013 25 2013 CeBit Global Smart Cities /Conferences Smart Government Smart Cities / Smart Government Akıllı Şehirler / Akıllı Devlet Akıllı Şehirler /SPEAkEr: Akıllı Devlet kEYnOTE kEYnOTE SPEAkEr: 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Smart Cities /veSmart Government Smart Cities / Denizcilik Smart Government Ulaştırma, Ulaştırma, Denizcilik Haberleşme ve Haberleşme Bakanlığı Bakanlığı Müsteşar Müsteşar Yardımcısı Yardımcısı kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: mustafa mustafa FIrAT FIrAT 25 Ekim 2013 October 25 25 Ekim 2013 October 25 20132013 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mustafa FIRAT FIRAT Deputy Deputy Undersecretary Undersecretary of Ministry of Ministry of Transport, of Transport, kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: mustafa FIrAT mustafa FIrAT Maritime Maritime Affairs Affairs and Communications and Communications of Turkey of Turkey Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Mustafa FIRAT Deputy Undersecretary of Ministry ofYardımcısı Transport, Mustafa FIRAT Deputy Undersecretary of Ministry of Yardımcısı Transport, Hannover Hannover Ekonomi, Ekonomi, Ulaştırma Ulaştırma ve Eğitim ve Eğitim Bölge Bölge Müdürü Müdürü mustafa FIrAT mustafa FIrAT Maritime Affairs and Communications of Turkey Maritime Affairs and Communications of Turkey mr Ulf-Birger mr Ulf-Birger Franz Franz Mustafa FIRAT Deputy Undersecretary of Ministry of Transport, Mustafa FIRAT Deputy Undersecretary of Ministry of Transport, Hannover Ekonomi, Ulaştırma veofEğitim Bölge Müdürü Hannover Ekonomi, Ulaştırma veofEğitim Bölge Müdürü Mr Ulf-Birger Mr Ulf-Birger Franz Franz Director Director Economy, Economy, Transport and and Maritime Affairs and Communications ofTransport Turkey Maritime Affairs and of Turkey mr Ulf-Birger Franz mr Ulf-Birger Franz Education Education of theof Region theCommunications Region of Hannover of Hannover Hannover Ekonomi, Ulaştırma veofEğitim Bölge Müdürü Hannover Ekonomi, Ulaştırma ve of Eğitim Bölge Müdürü Mr Ulf-Birger Franz Director Economy, Transport and and Mr Ulf-Birger Franz Director Economy, Transport mODErATOr mODErATOr mr Ulf-Birger Franz mr Ulf-Birger Franz Education of theHareketlilik Region ofveHannover Education of theHareketlilik Region ofveHannover Akıllı Şehir AkıllıUlf-Birger Müd. Şehir Müd. Toplumsal Toplumsal Değişim Değişim Yenilik Yenilik Merkezi, Merkezi, BerlinBerlin Mr Franz Director of Economy, Transport and Mr Ulf-Birger Franz Director of Economy, Transport and mODErATOr mODErATOr mr Florian mr Florian Lennert Lennert Education of the Region of Hannover Education of the Region of Hannover Akıllı Şehir Müd. Hareketlilik ve Toplumsal Değişim Yenilik Merkezi, BerlinCenter Akıllı Şehir Müd. Hareketlilik ve Toplumsal Değişim Yenilik Merkezi, Berlin Mr Florian Mr Florian Lennert Lennert Director Director of Intelligent of Intelligent City, Innovation City, Innovation Center mODErATOr mODErATOr mrMobility Florian Lennert mr Florian Lennert for for Mobility and Societal and Societal Change, Change, BerlinBerlin Akıllı Şehir Müd. Hareketlilik ve Toplumsal Değişim Yenilik Merkezi, Berlin Akıllı Şehir Müd. Hareketlilik ve Toplumsal Değişim Yenilik Merkezi, Berlin Mr Florian Lennert Director ofOlszewska Intelligent City, Innovation Center Mr Florian Lennert Director ofOlszewska Intelligent City, Innovation Center 09:30-11:30 09:30-11:30 Ms.Lennert Malgorzata Ms. Malgorzata mr Florian mr Florian Lennert for Mobility and Societal Change, Berlin for Mobility andPolonya Societal Change, Berlin Polonya Devlet Devlet Müsteşarı, Müsteşarı, Yönetim Yönetim ve ve Mr Florian Lennert Director of Intelligent City, Innovation Mr Florian Lennert Director of Olszewska Intelligent City, Innovation CenterCenter 09:30-11:30 Ms. Malgorzata 09:30-11:30 Ms. Malgorzata Olszewska Sayısallaştırma Bakanlığı Bakanlığı for Mobility andSayısallaştırma Societal Change, Berlin for Mobility andUndersecretary Societal Change, Berlin Polonya Devlet Müsteşarı, Yönetim Polonya Devlet Müsteşarı, Yönetim Undersecretary of State, of State, Ministry Ministry of ve of ve 09:30-11:30 Ms. Malgorzata Olszewska 09:30-11:30 Ms. Malgorzata Olszewska Sayısallaştırma Bakanlığı Sayısallaştırma Bakanlığı Administration Administration and Digitization and Digitization of Poland of Poland Polonya Devlet Müsteşarı, Yönetim Polonya Yönetim Undersecretary ofAlbayrak State, Ministry ofve of ve Undersecretary ofAlbayrak State, Ministry Prof. Prof. Dr.Devlet Şahin Dr. Müsteşarı, Şahin Sayısallaştırma Bakanlığı Sayısallaştırma Bakanlığı Administration and Digitization of Poland Administration and Digitization of Poland BerlinUndersecretary Berlin TeknikTeknik Üniversitesi Üniversitesi of State, Ministry Undersecretary ofUniversity State, Ministry of of Prof.Prof. Dr. Şahin Albayrak Dr. Şahin Technichal Technichal University ofAlbayrak Berlin of Berlin Administration and Digitization of Poland Administration and Digitization of Poland BerlinBerlin Teknik Üniversitesi Teknik Üniversitesi Prof. Prof. Dr. Sven Dr. Sven Prüser Prüser Prof. Dr. Şahin Albayrak Prof. Dr. Şahin Albayrak Technichal University of Berlin Technichal University of Berlin HTW HTW Teknik Teknik Üniversitesi Üniversitesi Berlin Berlin Berlin Teknik Üniversitesi Berlin Teknik Üniversitesi Prof.Prof. Dr. Sven Prüser Sven Prüser University University ofDr. Application of Application Sciences Sciences Technichal University of Berlin Technichal University of Berlin HTW Teknik Üniversitesi Berlin HTW Teknik Üniversitesi Berlin SelenProf. Selen Kocabaş Kocabaş Sven Prüser Prof. Dr.Genel Sven Prüser University ofDr.Application Sciences University of Application Sciences Turkcell Turkcell Genel Müdür Müdür Yardımcısı Yardımcısı HTW Teknik Üniversitesi Berlin HTW Teknik Üniversitesi Berlin Selen Kocabaş Selen Kocabaş Deputy Deputy General General Manager, Manager, Turkcell Turkcell University of Application Sciences University of Application Sciences Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Hakkı Hakkı Tok Tok Selen Kocabaş Selen Kocabaş Deputy General Manager, Turkcell Deputy General Manager, Turkcell İBB Bilgi İBB İşlem BilgiGenel İşlem DaireMüdür Daire Başk. Başk. Dijital Dijital Şehir Şehir Koordinatörü Koordinatörü Turkcell Yardımcısı Turkcell Genel Müdür Yardımcısı HakkıHakkı Head Head ofTok İstanbul ofTok İstanbul Metropolitan Metropolitan Municipality, Municipality, Deputy General Manager, Turkcell Deputy General Manager, İBB Bilgi İşlem Daire Başk.Turkcell Dijital ŞehirŞehir Koordinatörü İBB Bilgi Daire Başk. Dijital Department Department of İşlem Information of Information Technologies Technologies andKoordinatörü and Hakkı Tok HeadHakkı of İstanbul Metropolitan Municipality, Head ofTok Metropolitan Municipality, Coordinator Coordinator ofİstanbul Digital of Digital Cities Cities İBB Bilgi İşlem Daire Başk. Dijital Şehir Koordinatörü İBB Bilgi İşlem Daire Başk. Dijital Şehir Koordinatörü Department of Information Technologies and and Department of Information Technologies CeBit CeBit Global Global Conferences Head ofofİstanbul Metropolitan Municipality, Head ofConferences İstanbul Metropolitan Municipality, Coordinator Digital Cities Coordinator of Digital Cities AkıllıAkıllı Şehirler Şehirler / Akıllı / Akıllı Devlet Devlet / Akıllı / Akıllı Belediye Belediye Department of Information Technologies Department of Information Technologies and and CeBit Global Conferences CeBit Global Conferences Smart Smart Cities Cities / Smart / Smart Government Government / Smart / Smart Municipality Municipality Coordinator of Digital Cities Coordinator of Digital Cities AkıllıAkıllı Şehirler / Akıllı Devlet / Akıllı Belediye Şehirler / Akıllı Devlet / Akıllı Belediye CeBit Global Conferences CeBit Global 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25Government 2013 25 2013 Smart Cities /Conferences Smart Government / Smart Municipality Smart Cities / Smart / Smart Municipality Akıllı Şehirler / Akıllı Devlet / Akıllı Belediye Akıllı Şehirler /SPEAkEr: Akıllı Devlet / Akıllı Belediye kEYnOTE kEYnOTE SPEAkEr: 25 Ekim 2013 October 25Government 2013 25 Ekim October 25 2013 Smart Cities / Smart / Smart Municipality Smart Cities / 2013 Smart Government / Smart Municipality ÇevreÇevre ve Şehircilik ve Şehircilik BakanıBakanı Erdoğan Erdoğan Bayraktar* Bayraktar* kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: 25 Ekim 2013 October 2013 Erdoğan Erdoğan Bayraktar Bayraktar Minister Minister of25 Environment of Environment and Urbanization and Urbanization 25 Ekim 2013 October 25 2013 ÇevreÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar* ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar* kEYnOTE SPEAkEr: mODErATOr mODErATOr kEYnOTE SPEAkEr: Erdoğan Bayraktar Minister of Environment and Urbanization Erdoğan Bayraktar Minister of Environment and Urbanization Çevre veBilişim Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar* Türkiye Türkiye Derneği Derneği Başkanı Başkanı Dr. Turhan Dr. Turhan menteş menteş Çevre veBilişim Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar* mODErATOr mODErATOr Erdoğan Bayraktar Minister ofTurkish Environment and Urbanization Dr. Turhan Dr. Turhan Menteş Menteş President; President; Informatics Informatics Association Association Erdoğan Bayraktar Minister of Turkish Environment and Urbanization Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Dr. Turhan menteş Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Dr. Turhan menteş mODErATOr mODErATOr 14:30-17:00 14:30-17:00 MelihMelih Gökçek Gökçek Dr. Turhan Menteş President; Turkish Informatics Association Dr. Turhan Menteş President; Turkish Informatics Association Ankara Ankara Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Dr. Turhan menteş Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Dr.Belediye Turhan menteş 14:30-17:00 Melih Gökçek 14:30-17:00 Melih Gökçek Mayor Mayor Of Ankara Of Ankara Metropolitan Metropolitan Municipality Municipality Dr. Turhan Menteş President; Turkish Informatics Association Dr. Turhan Menteş President; Turkish Informatics Association Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Ahmet Misbah Misbah Demircan Demircan 14:30-17:00 Melih Gökçek 14:30-17:00 Melih Gökçek MayorMayor Of Ankara Metropolitan Municipality Of Ankara Metropolitan Municipality Beyoğlu Beyoğlu Belediye Belediye Başkanı Başkanı / Başkanı Mayor / Mayor of Beyoğlu of Beyoğlu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Ahmet Misbah Demircan Ahmet Misbah Demircan Municipality Of Ankara Ateş Mayor Ateş Ünal Ünal Erzen ErzenMetropolitan Mayor Of Ankara Metropolitan Municipality Beyoğlu Belediye Başkanı / Mayor of Beyoğlu Beyoğlu Belediye Başkanı / Mayor of Beyoğlu Bakırköy Bakırköy Belediye Belediye Başkanı Başkanı / Mayor / Mayor of Bakırköy of Bakırköy Ahmet Misbah Demircan Ahmet Misbah Demircan Ateş Beyoğlu ÜnalÜnal Erzen Ateş Erzen Başkanı / Mayor of Beyoğlu Belediye Yakup Yakup Koçal Koçal Beyoğlu Belediye Başkanı / Mayor of Beyoğlu Bakırköy Belediye Başkanı / Mayor of Bakırköy Bakırköy Belediye Başkanı / Mayor of Bakırköy YalovaÜnal Yalova Belediye Belediye Başkanı / Mayor / Mayor Of Yalova Of Yalova Ateş Ünal ErzenBaşkanı Ateş Erzen Yakup KoçalKoçal Yakup Bakırköy Belediye Başkanı / Mayor of Bakırköy Bakırköy Belediye Başkanı / Mayor of Bakırköy CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences YalovaYalova Belediye Başkanı / Mayor Of Yalova Belediye Başkanı / Mayor Of Yalova mobilmobil Yaşam Yaşam YakupYakup KoçalKoçal CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences Mobility Mobility Yalova Belediye Başkanı / Mayor Of Yalova Yalova Belediye Başkanı / Mayor Of Yalova mobil mobil Yaşam Yaşam 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25 2013 25 2013 CeBit Global Conferences CeBit Global Conferences Mobility Mobility mobil Yaşam kEYnOTE kEYnOTE SPEAkErS SPEAkErS mobil Yaşam 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25 2013 25 Yönetim 2013 Mobility 11:30 11:30 - 12:45 - 12:45 Galip Galip Zerey Zerey Yönetim KuruluKurulu Üyesi,Üyesi, BTK BTK Mobility Information Information and Communication and Communication Technologies Technologies kEYnOTE kEYnOTE SPEAkErS SPEAkErS 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Authority Authority (ICTA) (ICTA) 11:30 11:30 - 12:45 - 12:45 GalipGalip Zerey Zerey Yönetim Yönetim Kurulu Kurulu Üyesi,Üyesi, BTK BTK kEYnOTE SPEAkErS kEYnOTE SPEAkErS Dr. Martin Dr. Martin Enderle Enderle Scout24 CEO Scout24 Group Group / / Information Information and Communication and CEO Communication Technologies Technologies - 12:45 Galip Zerey Yönetim Kurulu Üyesi, BTK Deutsche Deutsche Telekom Telekom DijitalHizmetler DijitalHizmetler Kıdemli Kıdemli Başk. Başk. Yard. Yard. Authority Authority (ICTA) (ICTA) 11:3011:30 - 12:45 Galip Zerey Yönetim Kurulu Üyesi, BTK Information and Communication Technologies CEO Scout24 CEOMartin Scout24 Group/ Group/ Senior Senior Vice President Vice President Information and Communication Technologies Dr. Martin Dr. Enderle Enderle CEO Scout24 CEO Scout24 Group Group / Digital / Digital Authority (ICTA) Services Services Deutsche Deutsche Telekom TelekomKıdemli Authority (ICTA) Deutsche Deutsche Telekom Telekom DijitalHizmetler DijitalHizmetler Kıdemli Başk. Başk. Yard. Yard. Dr. Martin Enderle CEO Scout24 Group / Digital İlker İlker Kuruöz Kuruöz Turkcell Turkcell Genel Genel Müdür Müdür Yardımcısı CEOMartin Scout24 CEO Scout24 Group/ Group/ Senior Senior Vice President Vice President Digital Dr. Enderle CEO Scout24 Group /Yardımcısı Deutsche Telekom DijitalHizmetler Kıdemli Başk. Yard. Deputy Deputy General General Manager, Manager, Turkcell Turkcell Services Services Deutsche Deutsche Telekom Telekom Deutsche Telekom DijitalHizmetler Kıdemli Başk. Yard. CEO Scout24 Group/ Senior Vice President Digital CEO Scout24 Group/ Senior Vice President Digital Burak Burak Aydın Aydın Intel Türkiye Intel Türkiye Genel Genel Müdürü Müdürü İlker İlker Kuruöz Kuruöz Turkcell Turkcell Genel Genel Müdür Müdür Yardımcısı Yardımcısı Services Deutsche Telekom Services Deutsche Telekom GM Intel GMGeneral Turkey IntelGeneral Turkey Deputy Deputy Manager, Manager, Turkcell Turkcell İlker Kuruöz Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz Turkcell Müdür Yardımcısı Yakup Yakup Börekçioğlu Börekçioğlu Burak Burak Aydın Aydın Intel Türkiye IntelGenel Türkiye Genel Genel Müdürü Müdürü Deputy General Manager, Turkcell Deputy General Manager, Turkcell TrendMicro TrendMicro CEO /CEO CEO / TrendMicro CEO TrendMicro GM Intel GM Turkey Intel Turkey Burak Aydın Intel Türkiye Müdürü Burak Aydın Intel Türkiye GenelGenel Müdürü Yakup Yakup Börekçioğlu Börekçioğlu GMTurkey Intel Turkey GM Intel TrendMicro TrendMicro CEO /CEO CEO/ TrendMicro CEO TrendMicro Börekçioğlu YakupYakup Börekçioğlu TrendMicro CEO TrendMicro TrendMicro CEO /CEO CEO/TrendMicro

Co& nCn oeProducts n ctatniCnrEXPO n eCeBIT cgtBilisim itnLaunch hgeBilisim w tEurasia hoerand lwdEurasia otrInt’l ol2013 dgePress tto2013 hgeert.Conference her. YEŞİLKÖY YEŞİLKÖY /COnventiOn İSTANBUL / İSTANBUL atCnrEXPO CeBIT 27 Ekİm 2013 WOW Center & TAIWAN 24 -24 27-Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center

TAIWAN Products Launch and Int’l Press Conference CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences 24 Ekim 24 Ekim October October 20132013 YEŞİLKÖY / İSTANBUL CthoOctober, nC noeCeBIT nctat n in eCeBIT cgtBilisim in thgeBilisim twEurasia hoerlwdEurasia ort2013 lodgetto2013 hgeert.her. YEŞİLKÖY / İSTANBUL at Date :24 Dateth :24 October, 2013 2013 Büyük Büyük Veri & Veri Bulut & Bulut Bilişim Bilişim OPAL OPAL - Zemin Zemin kat kat2013 CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences Time :13:30 Time :13:30 ~-15:30 ~ 15:30 24 Ekim October 2013 24 Ekim October Big Data Big Data & Cloud & Cloud Computing Computing th Co th nC o n n e c t i n g t h e w o r l d t o gereCENTER . n e c t i n g t h e w o r l d t o g e h .therConference t Date :24 Date :24 October, October, 2013 2013 Venue:LAPIS Venue:LAPIS Room, Room, WOW WOW HOTELS HOTELS & CONVENTION & CONVENTION CENTER Büyük Büyük Veri Global Veri & Bulut & Conferences Bulut Bilişim Bilişim 13:30-15:30 13:30-15:30 TAIWAN TAIWAN Products Products Launch Launch and Int’l andPress Int’l Press Conference OPAL OPAL - Zemin Zemin kat kat CeBit 24 Ekim October 2013 CeBit Global Conferences Time Time :13:30 :13:30 ~-15:30 ~ 15:30 24 Ekim October 2013 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25 2013 25 2013 Big Data Big Data & Cloud & Cloud Computing Computing th :24th October, 2013 Date Date :24 October, 2013 Büyük Veri & Bulut Bilişim Venue:LAPIS Venue:LAPIS Room, WOWWOW HOTELS HOTELS & CONVENTION & CONVENTION CENTER CENTER Büyük Veri & Bulut Bilişim 13:30 ~13:30 14:00~ 14:00 Registration Registration 13:30-15:30 13:30-15:30 TAIWAN TAIWAN Products Products Launch Launch and Int’l andPress Int’l Press Conference Conference OPAL -Room, Zemin kat OPAL - Zemin kat Time :13:30 ~ 15:30 kEYnOTE kEYnOTE SPEAkEr: SPEAkEr: Time :13:30 ~ 15:30 Big Data & Cloud Computing 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25 2013 25 2013 Big Data & Cloud Computing Venue:LAPIS Room, WOW HOTELS & CONVENTION CENTER Venue:LAPIS Room, WOW HOTELS & CONVENTION CENTER Ms. Patty Ms.Yen Patty Yen Press 13:30-15:30 TAIWAN Products Launch and Int’l Conference 13:30 ~ 13:30 14:00 ~ 14:00 Registration Registration Jan Geldmacher Jan Geldmacher CEO of CEO Vodafone of Vodafone GlobalGlobal Enterprises Enterprises 13:30-15:30 TAIWAN Products Launch andDirector Int’l Press Conference 14:00 ~ 14:00 14:02 ~ 14:02 Welcome Welcome Remarks Remarks Director of Taiwan of Taiwan Trade Centre, Trade Centre, kEYnOTE kEYnOTE SPEAkEr: SPEAkEr: 25 Ekim October 25 2013 25 Ekim 20132013 October 25 Jan Geldmacher Jan Geldmacher CEO of CEO Vodafone of2013 Vodafone GlobalGlobal Enterprises Enterprises Istanbul Istanbul Ms. Patty Ms. Yen Patty Yen 13:30 ~ 14:00 Registration 13:30 ~ 14:00 Registration Jan Geldmacher Jan Geldmacher CEO of CEO Vodafone of Vodafone Global Global Enterprises Enterprises kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: 14:00 ~ 14:00 14:02~ 14:02 Welcome Welcome Remarks Remarks Director Director Taiwan of Taiwan Trade Trade Centre, Mr. Juan-Pai Mr.ofJuan-Pai Fan Fan Centre, Ulvi Saran Ulvi Saran KamuKamu Düzeni Düzeni ve Güvenliği ve Güvenliği Müşteşarı Müşteşarı Jan Geldmacher Jan Geldmacher CEO of CEO Vodafone of Vodafone Vodafone GlobalGlobal Global Enterprises Enterprises Ms. PattyofYen Istanbul Istanbul Director Director ofYen Economic Economic Division, Division, Taipei Taipei Ms. Patty Jan of Enterprises 14:03 ~14:03 14:05~ 14:05 SpecialSpecial Remarks Remarks Jan CEOofofCEO Vodafone Global Enterprises Ulvi Geldmacher Saran Ulvi Geldmacher Saran Secretary Secretary the ofPublic the Public Order Order and Security and Security Welcome Remarks Director of and Taiwan TradeMission Centre,in Economic Economic and Cultural Cultural Mission in 14:00 ~14:00 14:02~ 14:02 Welcome Remarks Director of Taiwan Trade Centre, Mr. Juan-Pai Mr. Juan-Pai Fan Fan Ulvi Ulvi Saran Saran Kamu Kamu Düzeni Düzeni ve Güvenliği ve Güvenliği Müşteşarı Müşteşarı Jan Geldmacher of Vodafone Enterprises Istanbul Jan Geldmacher CEO ofCEO Vodafone GlobalGlobal Enterprises Ankara Ankara Istanbul Director Director of Economic of Economic Division, Division, Taipei Taipei 14:30-16:00 14:30-16:00 Paşa Paşa Yaşar Yaşar Rtük Rtük Eski Üyesi Eski Üyesi ve Türk ve Türk 14:03 ~ 14:03 14:05~ 14:05 SpecialSpecial Remarks Remarks Ulvi Ulvi Saran Saran Secretary Secretary of the of Public the Public Order Order and Security and Security Mr. GENC Juan-Pai Economic Economic and Cultural andFan Cultural MissionMission in in Mr. Erkan Erkan GENC Ulvi Saran ve Güvenliği Müşteşarı Mr. Juan-Pai Fan Ulvi Saran KamuKamu DüzeniDüzeni ve Güvenliği Müşteşarı Telekom Telekom CEO CEO Danışmanı Danışmanı Director of Economic Division, AnkaraAnkara Country Country Product Product Manager Manager 14:05 ~14:05 14:15~ 14:15 Transformer Transformer AIO AIO Director of Economic Division, Taipei Taipei Remarks Ulvi Saran Secretary ofPublic theRtük Public Order and Security 14:03 ~14:03 14:05~ 14:05 SpecialSpecial Remarks 14:30-16:00 14:30-16:00 Paşa Paşa Yaşar Rtük Eski Eski Üyesi ve Türk ve Türk Ulvi Saran Secretary of theYaşar and Security Economic and Cultural Mission in ASUSTeK ASUSTeK Computer Computer Inc. Inc. Economic and Cultural Mission in ExOrder The Ex Radio TheÜyesi Radio And Television And Television Mr. Erkan Mr. GENC Erkan GENC Ankara Telekom Telekom CEO Danışmanı Danışmanı Ankara Country Country Product Manager Manager 14:05 ~ 14:05 14:15~ 14:15 Transformer Transformer AIO AIO Mr. Thomas Mr.Product Thomas Wulle Wulle Supreme Supreme Council Council Member 14:30-16:00 Rtük EskiCEO Üyesi ve Türk 14:30-16:00 PaşaPaşa YaşarYaşar Rtük Eski Üyesi veMember Türk Mobile Mobile and network and network Mr. Erkan GENC ASUSTeK ASUSTeK Computer Computer Inc. Inc. Mr. Erkan GENC Ex The Ex Radio The Radio And Television And Television General General Manager Manager 14:15 ~14:15 14:25~ 14:25 Telekom CEOYetkilisi Danışmanı scanning scanning with Avision withAIO Avision CountryCountry Telekom CEO Güvenlik Danışmanı Product Manager Transformer EddyEddy Willems Willems Küresel Küresel Güvenlik Yetkilisi ve ve Product Manager 14:05 ~14:05 14:15~ 14:15 Transformer AIO INC. INC. AVISION AVISION Mr. Thomas Mr. Thomas Wulle Wulle Supreme Supreme Council Council Member Member Computer Inc. ASUSTeK MobileMobile and network and network Computer Inc. ASUSTeK The Radio And Television Ex TheEx Radio And Television Pazarlamacısı, Pazarlamacısı, G Data GSoftware Data Software AG AG 14:15 ~14:15 General General Manager Manager 14:25~ 14:25 Mr. Sinan Mr. BEDIR Sinan BEDIR scanning scanning with Avision with Avision EddyEddy Willems Willems Küresel Küresel Güvenlik Güvenlik Yetkilisi Yetkilisi Mr. WulleTeknoloji Supreme Council Member INC. AVISION AVISION Mr. Thomas Wulle Supreme Council Member Global Global Security Security Officer Officer & ve& ve 14:25 ~14:25 14:35~ 14:35 ComboMobile Combo WAN –and WAN Ultra –Fast! Ultra Fast! –Thomas SimetINC. –Teknoloji Simet A.Ş. A.Ş. President President network Mobile and network General Manager 14:15 ~ 14:25 Pazarlamacısı, Pazarlamacısı, G Data G Software Data Software AG AG 14:15 ~ 14:25 scanningscanning Manager On On of behalf DrayTek of DrayTek Corp. Corp. with Avision General Evangelist,G Evangelist,G Data Data Software Software Mr. behalf Sinan Mr. BEDIR Sinan BEDIR Willems Küresel Güvenlik Yetkilisi with Avision EddyEddy Willems Küresel Güvenlik Yetkilisi veAG veAG AVISION INC. INC. AVISION Global Global Security Security Officer Officer & & AG 14:25 ~14:25 14:35~ 14:35 ComboCombo WAN –WAN Ultra–Fast! Ultra Fast! Simet–Teknoloji Simet Teknoloji A.Ş. A.Ş. President President Ms. Nefise Ms. –Nefise Tugay Tugay Pazarlamacısı, GSoftware Data Pazarlamacısı, GTürkiye Data AG Yard. TolgaTolga Elverici Elverici Microsoft Microsoft Türkiye Genel Genel Müd.Software Müd. Yard. Mr. Sinan BEDIR On behalf On behalf of DrayTek of DrayTek Corp. Corp. Sales Channel Sales Channel Manager Manager – NOKTA – NOKTA Mr. Sinan BEDIR Evangelist,G Evangelist,G Data Data Software Software AG AG Green Green Networking Networking IP IP Global Security Officer Ultra Fast! – Simet Teknoloji A.Ş. President Global Security Officer & & Mıcrosoft Mıcrosoft Turkey Turkey Deputy Deputy 14:35 ~~14:25 14:35 14:45~ 14:35 14:45 Elektronik Elektronik Bilişim ve Bilişim Sistemleri Sistemleri 14:25 14:35 ComboCombo WAN – WAN Ultra – Fast! –veNefise Simet Teknoloji A.Ş. President Ms. Nefise Ms. Tugay Tugay Solutions Solutions TolgaTolga Elverici Elverici Microsoft Microsoft Türkiye Türkiye Genel Genel Müd. Müd. Yard. Yard. On behalf of DrayTek Corp. Technology Technology On behalf of PLANET PLANET On behalf of DrayTek Corp. Evangelist,G Data Software AG Sales Channel Sales Channel Manager Manager – NOKTA – NOKTA Evangelist,G Data Software AG General General Manager Manager Green Green Networking Networking IP IP Corp. Corp. Mıcrosoft Mıcrosoft Turkey Turkey Deputy Deputy Ms. Nefise 14:35 ~ 14:35 14:45~ 14:45 Elektronik Elektronik ve Bilişim veTugay Bilişim Sistemleri Sistemleri Ms. Nefise Tugay Solutions Solutions Tolga Elverici Microsoft Türkiye Genel Müd. Yard. Tolga Elverici Microsoft Genel Müd.Başk.(STO) Yard. Mr. Mr.Doğan Samil Doğan Timur Timur Ceylan Ceylan Türk Telekom TürkTürkiye Telekom Teknoloji Teknoloji Başk.(STO) Sales Channel Manager – NOKTA Technology Technology On Samil behalf On behalf of PLANET of PLANET Channel Manager – NOKTA General General Manager Manager Green Networking IP Sales Green Networking IP Senior Senior ProductProduct &veBusiness & Business Turkey Deputy Corp. Corp. Elektronik Bilişim Sistemleri Mıcrosoft Deputy 14:35 ~14:35 14:45~ 14:45 CPO Mıcrosoft CPO Turk Turkey Telekom Turk Telekom ve Bilişim Sistemleri ZyXELSolutions ZyXEL Introduces Introduces New New Elektronik Solutions 14:45 ~14:45 14:55~ 14:55 Development Development Manager Manager – Service – Service Technology On behalf of PLANET Mr. Mr. Samil Doğan Samil Doğan Timur Timur Ceylan Ceylan Türk Telekom Türk Telekom Teknoloji Teknoloji Başk.(STO) Başk.(STO) Technology On behalf of PLANET 802.11802.11 AC Technologies AC Technologies General Manager General Manager Provider Provider & Digital & Digital Home Home Murat Murat Erkan Erkan Superonline Superonline Genel Genel Müdürü Müdürü SeniorCorp. Senior Product Product & Business & Business CPO CPO TurkTelekom Telekom Turk Telekom ZyXELZyXEL Introduces Introduces New New Corp. ZyXEL ZyXEL Communications Communications Mr. Samil Doğan 14:55~ 14:55 Development Development Manager Manager –Corp. Service – Corp. Service Ceylan Türk Teknoloji Başk.(STO) TimurTimur Ceylan Türk Telekom Teknoloji Başk.(STO) Superonline Superonline General General Manager Manager 14:45 ~14:45 802.11802.11 AC Technologies AC TechnologiesMr. Samil Doğan Senior Product & Business Provider Provider & Digital Digital Home Home Murat Murat Erkan Erkan Superonline Superonline Genel Müdürü Müdürü Senior Product &&Business 14:55 ~14:55 15:00~ 15:00 Q & A ZyXEL Q & A Introduces CPO TurkGenel Telekom CPO Turk Telekom ZyXEL Introduces New New ZyXELZyXEL 14:45 ~ 14:55 Development Manager Service Communications Communications Corp.– Corp. 14:45 ~ 14:55 Development Manager – Service Superonline Superonline General General Manager Manager AC Technologies 802.11 802.11 AC Technologies CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences Provider Digital Home Murat Superonline Müdürü Provider & Digital& Home Murat ErkanErkan Superonline GenelGenel Müdürü 15:00 15:00 15:30 15:30 Tea Tea One-on-one Interviews Interviews 14:55 ~14:55 15:00~ 15:00 Q & Reception/ AQ & Reception/ A One-on-one Communications ZyXEL ZyXEL Communications Corp. Corp. OyunOyun Değiştiren Değiştiren Teknolojiler Teknolojiler Superonline General Manager Superonline General Manager CeBit CeBit Global Global Conferences Conferences 14:55 ~ 15:30 15:00 Q & Reception/ A One-on-one Game Game Changing Changing Technologies Technologies 14:55 15:00 QTea & AReception/ 15:00~~ 15:00 15:30~ Tea One-on-one Interviews Interviews ~The End~ 25 Ekim 25 Ekim 20132013 CumaCuma~The End~ OyunOyun Değiştiren Değiştiren Teknolojiler Teknolojiler CeBit Global Conferences CeBit Global Conferences 25 Ekim 25Changing Ekim 2013 2013 October October 25 2013 25 2013 Tea Reception/ One-on-one Interviews 15:00 ~15:00 15:30~ 15:30 Tea Reception/ One-on-one Interviews Game Game Changing Technologies Technologies Değiştiren Teknolojiler ~The End~ OyunOyun Değiştiren Teknolojiler 25 Ekim Cuma ~The End~ 25 Ekim 20132013 Cuma 16:30-18:00 16:30-18:00 Jeremy Jeremy Doig 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 October October 25Doig 2013 25 2013 Game Changing Technologies Game Changing Technologies ~The End~ 25 Ekim GoogleGoogle Inc. Mühendislik Inc. Mühendislik Direktörü Direktörü 25 Ekim 20132013 CumaCuma~The End~ 16:30-18:00 16:30-18:00 Jeremy Jeremy Doig Doig 25 Ekim 2013 October 25Google 2013 25 Ekim 2013Engineering October 25 2013 Engineering Director, Director, Google Inc. Inc. Google Google Inc. Mühendislik Inc. Mühendislik Direktörü Direktörü 16:30-18:00 Doig 16:30-18:00 Jeremy Doig ZaferJeremy Zafer Küçükateş Küçükateş 09.00-09.30 09.00-09.30 Kayıt Kayıt Engineering Engineering Director, Director, Google Google Inc. Inc. Inc. Mühendislik Direktörü Google Inc. Mühendislik Direktörü VestelGoogle Vestel Akıllı Akıllı Yaşam Yaşam Grubu Grubu Genel Genel MüdürMüdür Yard. Yard. 09.30-09.50 09.30-09.50 Hoş geldiniz Hoş geldiniz Konuşması Konuşması (Coşkun (Coşkun Şentürk, Şentürk, Zafer Zafer Küçükateş Küçükateş Director, Google Inc.Smart 09.00-09.30 Kayıt Kayıt 09.00-09.30 Engineering Director, Google Inc. Vestel,Engineering Vestel, Deputy Deputy General General Manager Manager Smart LivingLiving GroupGroup TSE Genel TSE Genel Sekreter Sekreter TeknikTeknik Yardımcısı) Yardımcısı) VestelVestel Akıllı Küçükateş Akıllı YaşamYaşam GrubuGrubu GenelGenel MüdürMüdür Yard. Yard. Zafer 09.30-09.50 Hoş geldiniz Konuşması (Coşkun Şentürk, 09.30-09.50 Hoş geldiniz Konuşması (Coşkun Şentürk, Zafer Küçükateş Ruşen Ruşen Kömürcü Kömürcü 09.00-09.30 Kayıt 09.00-09.30 Kayıt 09.50-10.10 09.50-10.10 Açılış Açılış Konuşması-“Bilişim Konuşması-“Bilişim Teknolojileri Teknolojileri ve Siber ve Siber Vestel,Vestel, Deputy Deputy General General Manager Manager SmartSmart LivingLiving Group Group Vestel Akıllı Yaşam Grubu Genel Müdür Yard. TSE Genel Sekreter TeknikTeknik Yardımcısı) TSE Genel Sekreter Yardımcısı) Vestel Akıllı Grubu Genel Müdür Yard. Türksat Türksat UyduYaşam Uydu Hizmetleri Hizmetleri Müşteri Müşteri İlişkileri İlişkileri Direktörü Direktörü 09.30-09.50 Hoş geldiniz Konuşması 09.30-09.50 Hoş geldiniz Konuşması (Coşkun Şentürk, Güvenlik Güvenlik Belgelendirmeler”i Belgelendirmeler”i (Prof.(Coşkun Dr. (Prof. Mustafa Dr.Şentürk, Mustafa Ruşen Ruşen Kömürcü Kömürcü Vestel, Deputy General Manager Smart Living Group Vestel, Deputy General Manager Smart Living Group Director Director Satellite Satellite Services Services Customer Customer Relations, Relations, TurksatTurksat 09.50-10.10 Açılış Konuşması-“Bilişim Teknolojileri ve Siber 09.50-10.10 Açılış Konuşması-“Bilişim Teknolojileri ve Siber Başkanı) TSE Sekreter Yardımcısı) TSE Genel Sekreter Teknik Yardımcısı) Alkan, Alkan, GaziGenel Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, BilgiTeknik Güvenliği Bilgi Güvenliği Derneği Derneği Başkanı) Türksat Türksat UyduKömürcü Uydu Hizmetleri Hizmetleri Müşteri Müşteri İlişkileri İlişkileri Direktörü Direktörü Ruşen Güvenlik Belgelendirmeler”i (Prof.Teknolojileri Dr. Mustafa Güvenlik Belgelendirmeler”i (Prof. Dr. Mustafa Ruşen Kömürcü mehmet mehmet Candan Candan TorosToros 09.50-10.10 Açılış Konuşması-“Bilişim veGüvenlik Siber 09.50-10.10 Açılış Konuşması-“Bilişim Teknolojileri veSiber Siber 10.10-10.40 10.10-10.40 Siber Siber Güvenlik Güvenlik Eylem Eylem Planı Planı ve Siber ve Güvenlik Director Director Satellite Satellite Services Services Customer Customer Relations, Relations, Turksat Turksat Türksat Uydu Hizmetleri Müşteri İlişkileri Alkan,Alkan, Gazi Üniversitesi, Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı) Gazi Üniversitesi, Bilgi(Prof. Güvenliği Derneği Başkanı) Türksat Uydu Hizmetleri Müşteri İlişkileri Türk Telekom, Türk Telekom, Başkan, Başkan, Sektörel Sektörel İlişkiler İlişkiler &Direktörü Proje &Direktörü Proje Güvenlik Belgelendirmeler”i Dr. Mustafa Güvenlik Belgelendirmeler”i (Prof. Dr.Umay Mustafa Belgelendirmeleri” Belgelendirmeleri” (Mariye (Mariye Umay Akkaya-TSE Akkaya-TSE mehmet mehmet Candan Candan Toros Toros Director Satellite Services Customer Relations, Turksat Director Satellite Services&Customer Yönetimi Yönetimi Koordinatörü Koordinatörü Türk&Telekom TürkRelations, TelekomTurksat 10.10-10.40 SiberSiber Güvenlik Eylem Planı ve Siber Güvenlik 10.10-10.40 Güvenlik Eylem Planı veDerneği Siber Güvenlik Alkan, Gazi Üniversitesi, Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı) Alkan, Gazi Üniversitesi, Bilgi Güvenliği Başkanı) Yazılım Yazılım Belgelendirme Belgelendirme Müdürü) Müdürü) Türk Telekom, Türk Telekom, Başkan, Başkan, Sektörel Sektörel İlişkiler İlişkiler & Proje & Proje International, International, Yönetim Yönetim Kurulu Kurulu Üyesi Üyesi mehmet Candan Toros Belgelendirmeleri” (Mariye Umayve Akkaya-TSE Belgelendirmeleri” (Mariye Umay Akkaya-TSE mehmet Candan Toros 10.10-10.40 Siber Güvenlik Eylem Planı Siber Güvenlik 10.10-10.40 Siber Güvenlik Eylem Planı ve Siber Güvenlik 10.40-12.30 10.40-12.30 Siber Güvenlik Paneli Paneli Yönetimi Yönetimi Koordinatörü Koordinatörü & Türk & Telekom Türk Telekom Türk Telekom, Telekom Telekom Vice President, Vice President, Sectoral Sectoral Türk Telekom, Başkan, Sektörel İlişkiler & Proje Yazılım Belgelendirme Müdürü) Yazılım Belgelendirme Müdürü) Türk Başkan, Sektörel İlişkiler & Proje Belgelendirmeleri” (Mariye Umay Umay Akkaya-TSE International, International, Yönetim Yönetim Kurulu Kurulu Üyesi • Güvenli • Güvenli EBYS Belgelendirmeleri” EBYS ve Güvenli ve Güvenli Web Uygulamaları Web(Mariye Uygulamaları ve Web ve Servisleri WebAkkaya-TSE Servisleri Koruma Koruma Relations Relations & Project & Project Management Management &Üyesi Türk& Türk Yönetimi Koordinatörü &Telekom Türk Telekom Yönetimi Koordinatörü & Türk 10.40-12.30 SiberSiber Güvenlik PaneliPaneli 10.40-12.30 Güvenlik Yazılım Belgelendirme Müdürü) Yazılım Belgelendirme Müdürü) Türk Telekom Türk Telekom Vice President, Vice President, Sectoral Sectoral Profili Profili ve Güvenli ve Güvenli E-Ticaret E-Ticaret Kriterleri-Raşit Kriterleri-Raşit Özdaş, Özdaş, Kalkınma Kalkınma Bakanlığı Bakanlığı Telekom Telekom International, International, Member Member of The of The International, Yönetim Kurulu Üyesi International, Yönetim Kurulu Üyesi • Güvenli EBYS ve Güvenli Web Uygulamaları ve Web Servisleri Koruma • Güvenli EBYS ve Güvenli Web Uygulamaları ve Web Servisleri Koruma Relations Relations &Telekom Project & Project Management Management &Sectoral Türk& Türk 10.40-12.30 Siber Güvenlik Paneli 10.40-12.30 SiberGüvenlik Güvenlik Paneli • Temel • Temel SeviyeSeviye Güvenlik Kriterleri Kriterleri Belgelendirmesi Belgelendirmesi ve Saha ve Güvenlik Saha Güvenlik Management Management Board Board Türk Vice President, Türk Telekom Vice President, Sectoral Profili ve Güvenli E-Ticaret Kriterleri-Raşit Özdaş,Özdaş, Kalkınma Bakanlığı veEBYS Güvenli E-Ticaret Kriterleri-Raşit Kalkınma Bakanlığı Telekom Telekom International, International, Member Member of Theof &The • Profili Güvenli veDoc Güvenli Web Uygulamaları veServisleri Web Servisleri Koruma • Güvenli EBYS ve Güvenli Web ve Web Koruma Belgelendirmesi-Yrd. Belgelendirmesi-Yrd. Gökhan DocUygulamaları Gökhan Şengül, Şengül, Atılım Atılım Üniversitesi Üniversitesi & Project Management Relations & kulabaş Project Management & Türk Türk YiğitRelations Yiğit kulabaş • Profili Temel Seviye Güvenlik Kriterleri Belgelendirmesi ve Saha Güvenlik • Temel Seviye Güvenlik Kriterleri Belgelendirmesi ve Bakanlığı Saha Güvenlik Management Management Board Board Profili ve Güvenli E-Ticaret Kriterleri-Raşit Özdaş, Kalkınma Bakanlığı ve Güvenli E-Ticaret Kriterleri-Raşit Özdaş, Kalkınma Telekom International, Member • Bulut • Bulut Bilişimi-Huzeyfe Bilişimi-Huzeyfe Özal, BGA Özal, BGA Telekom International, Member of Theof The Turkcell Turkcell GenelGenel MüdürMüdür Yardımcısı Yardımcısı Belgelendirmesi-Yrd. Doc Gökhan Şengül, AtılımAtılım Üniversitesi Belgelendirmesi-Yrd. Doc Gökhan Şengül, Üniversitesi YiğitYiğit kulabaş kulabaş • Seviye Güvenlik Kriterleri Belgelendirmesi veÜlgü-Sağlık SahaÜlgü-Sağlık Güvenlik Management Board •• Temel Seviye Güvenlik Kriterleri Belgelendirmesi ve Saha Güvenlik Management Board Deputy Deputy General General Manager, Manager, Turkcell* Turkcell* Sağlık • Temel Sağlık Bilgi sistemleri Bilgi sistemleri Standardı Standardı ve Koruma ve Koruma Profili-Mahir Profili-Mahir • Belgelendirmesi-Yrd. Bulut Bilişimi-Huzeyfe Özal, BGA • Bulut Bilişimi-Huzeyfe Özal, BGA Şengül, Turkcell Turkcell Genel Genel MüdürMüdür Yardımcısı Yardımcısı Belgelendirmesi-Yrd. Doc Gökhan Üniversitesi Gökhan Şengül, Atılım Atılım Üniversitesi kulabaş Bakanlığı Bakanlığı Daire Başkanı Daire Doc Başkanı Yiğit Yiğit kulabaş DeputyDeputy General General Manager, Manager, Turkcell* Turkcell* • Sağlık Bilgi sistemleri Standardı ve Koruma Profili-Mahir Ülgü-Sağlık • Sağlık Bilgi sistemleri Standardı ve Koruma Profili-Mahir Ülgü-Sağlık • Bulut Bilişimi-Huzeyfe Özal, Turkcell Yardımcısı •• Bulut BGA Turkcell GenelGenel MüdürMüdür Yardımcısı Penetrasyon • Bilişimi-Huzeyfe Penetrasyon Testi Yapan TestiÖzal, Yapan Firmalar Firmalar veBGA Personellerin ve Personellerin Belgelendirmesi Belgelendirmesi CeBit CeBit Sinerji Sinerji Zirvesi Zirvesi & CeBit & CeBit Global Global Conferences Conferences Bakanlığı Daire Başkanı Daire BaşkanıStandardı ve Koruma Profili-Mahir Ülgü-Sağlık Deputy General Manager, Turkcell* Deputy General Manager, Turkcell* • Bakanlığı Sağlık Bilgi sistemleri • Sağlık Bilgi sistemleri Standardı ve Koruma Profili-Mahir Ülgü-Sağlık Koray Koray Atsan, Atsan, TURKSAT TURKSAT • Penetrasyon Testi Yapan Firmalar ve Personellerin Belgelendirmesi • Penetrasyon Testi Yapan Firmalar ve Personellerin Belgelendirmesi Bakanlığı Daire Başkanı Bakanlığı Daire Başkanı Sinerji Sinerji Zirvesi Zirvesi & CeBit & CeBit Global Global Conferences • Biyometrik Ürünlerin Ürünlerin Güvenlik Güvenlik Gereksinimleri Gereksinimleri ve Koruma ve Koruma Profili-Yrd. Profili-Yrd. 24 CeBit - 26 24CeBit Ekİm - 26 Ekİm 2013 2013 WOW WOW COnventiOn COnventiOn Center Center &Conferences CnrEXPO & CnrEXPO • Biyometrik Koray Atsan,Atsan, TURKSAT Koray TURKSAT • Dr. Penetrasyon Testi Yapan ve Personellerin Belgelendirmesi • Penetrasyon Testi Yapan Firmalar ve Personellerin Belgelendirmesi Doc. Doc. Bülent Dr. Bülent Bolat, Bolat, İTÜ İTÜFirmalar YEŞİLKÖY YEŞİLKÖY / İSTANBUL / İSTANBUL Sinerji Zirvesi & CeBit Global Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences Biyometrik Ürünlerin Güvenlik Gereksinimleri ve Koruma Profili-Yrd. • Biyometrik Ürünlerin Güvenlik Gereksinimleri ve Koruma Profili-Yrd. 24CeBit - 24 26CeBit 2013 WOW COnventiOn Center &Conferences CnrEXPO -Ekİm 26 Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center & CnrEXPO • Koray Koray Atsan, TURKSAT Atsan, TURKSAT • Akıllı • Sayaçlar Akıllı Sayaçlar Koruma Koruma Profili,Profili, Neslihan Neslihan Güler,Güler, TUBİTAK TUBİTAK 24 Ekim 24 Ekim Perşembe Perşembe 2013YEŞİLKÖY 2013 Doc. Dr. Bülent Bolat, İTÜ Güvenlik Doc. Dr. Bülent Bolat, İTÜ YEŞİLKÖY / COnventiOn İSTANBUL / İSTANBUL Center & CnrEXPO • Biyometrik Ürünlerin Gereksinimleri ve Koruma Profili-Yrd. 24 Ekİm - 26 Ekİm •12.30-13.30 Biyometrik Ürünlerin Güvenlik Gereksinimleri ve Koruma Profili-Yrd. 24 - 26 20132013 WOWWOW COnventiOn Center & CnrEXPO 12.30-13.30 Öğle Yemeği Öğle Yemeği Arası Arası • Akıllı Sayaçlar Koruma Profili, Neslihan Güler, TUBİTAK • Akıllı Sayaçlar Koruma Profili, Neslihan Güler, TUBİTAK OPAL OPAL - Zemin - Zemin kat YEŞİLKÖY kat Doc. Dr. Bülent Bolat, İTÜ / İSTANBUL 24 Ekim Perşembe 2013YEŞİLKÖY 24 Ekim Perşembe 2013 Doc.13.30-14.00 Dr. Bülent Bolat, / İSTANBUL 13.30-14.00 TS ISO/IEC TSİTÜISO/IEC 9241-151 9241-151 ve ISO/IEC ve ISO/IEC 40500: 40500: İnsan-İnsanÖğle Öğle Yemeği Arası Yemeği ArasıGüler, Güler, 14:00 14:00 --17:30 -- 17:30 İnsansız İnsansız Sosyal Sosyal Güvenlik Güvenlik • Sayaçlar Akıllı Sayaçlar Koruma Profili, TUBİTAK •12.30-13.30 Akıllı12.30-13.30 Koruma Profili, Neslihan TUBİTAK OPAL Zemin kat kat OPAL Zemin Sistem Sistem Etkileşimi Etkileşimi veNeslihan Erişilebilirlik” ve Erişilebilirlik” (Prof.(Prof. Dr. Kürşat Dr. Kürşat 24 Ekim Perşembe 24 Ekim Perşembe 20132013 13.30-14.00 TS ISO/IEC 9241-151 ve ISO/IEC 40500: İnsan-İnsan13.30-14.00 TS ISO/IEC 9241-151 ve ISO/IEC 40500: 12.30-13.30 Öğle Yemeği Arası 12.30-13.30 Öğle Yemeği Arası ÇağıltayÇağıltayODTU, ODTU, İBE) İBE) 14:00 17:30 İnsansız Sosyal Güvenlik 14:00 17:30 İnsansız Sosyal Güvenlik kEHrİBAr kEHrİBAr A+B A+B Zemin Zemin kat kat - Zemin OPALOPAL - Zemin kat kat Sistem Etkileşimi ve Erişilebilirlik” (Prof. Dr. Kürşat Sistem Etkileşimi ve Erişilebilirlik” (Prof. Dr. Kürşat 13.30-14.00 TS ISO/IEC 9241-151 ve Akreditasyonun ISO/IEC 40500: İnsan13.30-14.00 TS ISO/IEC 9241-151 ve ISO/IEC 40500: İnsan-Önemi 14.00-14.30 14.00-14.30 Sağlıkta Sağlıkta Bulut Bulut Bilişim Bilişim Akreditasyonun ve Önemi 16:00-17:30 16:00-17:30 LUCA E-DEFTER E-DEFTER VE E-FATURA VESosyal E-FATURA UYGULAMALARI UYGULAMALARI 14:00 -LUCA 17:30 İnsansız Sosyal Güvenlik ÇağıltayODTU, İBE) İBE) ÇağıltayODTU, 14:00 - 17:30 İnsansız Güvenlik kEHrİBAr A+B - Zemin kat kEHrİBAr A+B - Zemin kat Sistem Etkileşimi ve Erişilebilirlik” (Prof. Dr. Kürşat Sistem Etkileşimi ve Erişilebilirlik” (Prof. Dr. Kürşat (Ömer (Ömer Siso, Siso, CEO, CEO, SİSOFT SİSOFT ) ) İSMMMO İSMMMO TESMER TESMER Mevzuat Mevzuat (İSİM)(İSİM) 14.00-14.30 Sağlıkta BulutBulut Bilişim ve Akreditasyonun Önemi 14.00-14.30 Sağlıkta ve Akreditasyonun Önemi ÇağıltayODTU, İBE) ÇağıltayİBE)Bilişim 16:00-17:30 LUCA E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI 16:00-17:30 E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI kEHrİBAr A+B - Zemin kat 14.30-15.00 14.30-15.00 Yan Kanal Yan ODTU, Kanal Analizleri Analizleri için Ortak için Ortak KriterKriter Testleri Testleri kEHrİBAr A+BLUCA - Zemin kat (Ömer(Ömer Siso,Siso, CEO, CEO, SİSOFT )ve Akreditasyonun SİSOFT ) Cenk Cenk İçer, İçer, LUCA LUCA E-Fatura E-Fatura Uygulaması Uygulaması Soru-Cevap Soru-Cevap İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) 14.00-14.30 14.00-14.30 Sağlıkta Bilişim ve Akreditasyonun (Doc.Sağlıkta (Doc. Dr.Bulut Berna Dr.Bulut Berna Örs Bilişim Yalçın, Örs Yalçın, İTÜ) İTÜ) ÖnemiÖnemi 16:00-17:30 E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI 16:00-17:30 LUCALUCA E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI 14.30-15.00 Yan Kanal Analizleri içinSİSOFT Ortak Kriter Testleri 14.30-15.00 Yan Kanal Analizleri için Testleri Siso, CEO, ) Kriter TOPAZ TOPAZ - Zemin - Zemin kat kat (Ömer Siso, CEO, SİSOFT ) Ortak 15.00-15.30 15.00-15.30 Kahve(Ömer Kahve Arası Arası Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Cenk İçer, LUCA E-Fatura Soru-Cevap İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) Soru-Cevap İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM)Uygulaması (Doc.(Doc. Dr. Kanal Berna Örs Yalçın, İTÜ) Dr. Berna Örs Yalçın, İTÜ)Kriter Testleri 14:0014:00 - 17:30 - 17:30 Bilişim Bilişim Sektörü Sektörü Gelecek Gelecek Girişimcileri Girişimcileri Arama Arama 14.30-15.00 Yan Analizleri için Ortak 14.30-15.00 Yan Kanal Analizleri için Ortak Kriter Testleri 15.30-15.50 15.30-15.50 ISO 27001 ISO 27001 ve 20000 ve 20000 Belgelendirmeleri” Belgelendirmeleri” TOPAZ TOPAZ - Zemin - Zemin kat kat Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Soru-Cevap Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Soru-Cevap 15.00-15.30 KahveKahve Arası 15.00-15.30 Arası Konferansı Konferansı (Istka (Istka Projesi) Projesi) Dr. Berna Örs TSE) Yalçın, (Doc. Dr. Berna Örs TSE) Yalçın, İTÜ) İTÜ) (Mirze(Doc. (Mirze Mirzelioğlu, Mirzelioğlu, 14:00TOPAZ 14:00 - 17:30 - -17:30 Bilişim Bilişim Sektörü Sektörü Gelecek Gelecek Girişimcileri Girişimcileri Arama Arama Zemin kat 15.30-15.50 ISO 27001 ve 20000 Belgelendirmeleri” 15.30-15.50 ISO 27001 ve 20000 Belgelendirmeleri” Melek Yatırımcı Yatırımcı Akademisi Akademisi projesi projesi kapsamında kapsamında TOPAZ - Zemin kat Melek 15.00-15.30 Kahve Arası 15.00-15.30 Kahve Arası 15.50-16.20 15.50-16.20 TS 13298 TS 13298 Elektronik Elektronik BelgeBelge Yönetim Yönetim Sistemi Sistemi Konferansı Konferansı (Istka (Istka Projesi) Projesi) (Mirze(Mirze Mirzelioğlu, TSE) TSE) Mirzelioğlu, Bilişim Bilişim Sektöründe Sektöründe geleceğin geleceğin ihtiyac ihtiyac alanlarının alanlarının - 17:30 Bilişim Sektörü Gelecek Girişimcileri Arama 14:0014:00 - 17:30 Bilişim Sektörü Gelecek Girişimcileri Arama 15.30-15.50 ISO 27001 veve20000 Belgelendirmeleri” 15.30-15.50 ISO 27001 ve 20000 Belgelendirmeleri” Belgelendirmeleri Belgelendirmeleri 25051 ve 25051 Yazılım Yazılım Testleri Testleri ” ” MelekMelek Yatırımcı Yatırımcı Akademisi Akademisi projesi projesi kapsamında kapsamında belirlenmesi belirlenmesi Konferansı Projesi) 15.50-16.20 TS 13298 Elektronik Belge Yönetim Sistemi 15.50-16.20 TS 13298 Elektronik Belge Yönetim Sistemi Konferansı (Istka(Istka Projesi) (Mirze Mirzelioğlu, TSE) (Mirze Mirzelioğlu, TSE)TSE) (Mustafa (Mustafa Yılmaz, Yılmaz, TSE) Bilişim Bilişim Sektöründe Sektöründe geleceğin geleceğin ihtiyac ihtiyac alanlarının alanlarının Melek Yatırımcı Akademisi projesi kapsamında Belgelendirmeleri ve 25051 Yazılım Testleri ” Belgelendirmeleri ve 25051 Yazılım Testleri ” Melek Yatırımcı Akademisi projesi kapsamında AmETİST AmETİST - 1. kat -belirlenmesi 1. kat 15.50-16.20 TS Elektronik Belge Yönetim Sistemi belirlenmesi 15.50-16.20 TS 13298 Elektronik Belge Yönetim Sistemi 16.20-16.40 16.20-16.40 CMMI CMMI ve13298 SPICE ve SPICE (Kerem (Kerem Kemaneci, Kemaneci, TSE) TSE) Sektöründe geleceğin alanlarının (Mustafa Yılmaz, TSE) TSE) (Mustafa Yılmaz, BilişimBilişim Sektöründe geleceğin ihtiyacihtiyac alanlarının Belgelendirmeleri veStandartlar 25051 Yazılım Testleri ” TSE) Belgelendirmeleri veStandartlar 25051 Yazılım Testleri ” TSE) 16.40-17.00 16.40-17.00 Dünyadaki Dünyadaki Biyometrik Biyometrik (Zümrüt (Zümrüt Müftüoğlu, Müftüoğlu, belirlenmesi AmETİST AmETİST --1.17:30 kat - TBV-Türkiye’de 1. kat belirlenmesi 14:00 14:00 - 17:30 TBV-Türkiye’de Sayısal Sayısal Okur Okur Yazarlığın Yazarlığın 16.20-16.40 CMMI ve SPICE (Kerem Kemaneci, TSE) 16.20-16.40 CMMI ve SPICE (Kerem Kemaneci, TSE) (Mustafa Yılmaz, TSE) (Mustafa Yılmaz, TSE) 17.00-17.15 17.00-17.15 Plaket Plaket Töreni Töreni ve IPaD ve çekilişi IPaD çekilişi Artırılması Artırılması ve Sonuçları ve Sonuçları AmETİST - TBV-Türkiye’de 1. kat 16.40-17.00 16.40-17.00 Dünyadaki Dünyadaki Biyometrik Standartlar Standartlar (Zümrüt (Zümrüt Müftüoğlu, Müftüoğlu, TSE) TSE) AmETİST - -1.17:30 kat 16.20-16.40 CMMI ve Biyometrik SPICE (Kerem Kemaneci, TSE) 14:00 14:00 TBV-Türkiye’de Sayısal Sayısal Okur Okur Yazarlığın Yazarlığın 16.20-16.40 ve SPICE (Kerem Kemaneci, TSE) • Türkiye’de •- 17:30 Türkiye’de Dijital Dijital okuryazarlık okuryazarlık güncel güncel olarak olarak ne durumda? ne durumda? 17.3017.30 CMMI Katılımcı Katılımcı Sertifikaları Sertifikaları Dağıtımı Dağıtımı ve Kapanış ve Kapanış 17.00-17.15 17.00-17.15 PlaketPlaket Töreni Töreni veBiyometrik IPaD ve IPaD çekilişi çekilişi Artırılması Artırılması ve Sonuçları ve Sonuçları 16.40-17.00 Dünyadaki Standartlar Müftüoğlu, 16.40-17.00 Dünyadaki Biyometrik Standartlar (Zümrüt(Zümrüt Müftüoğlu, TSE) TSE) • Dijital •- 17:30 Dijital okuryazarların okuryazarların sayısısayısı nasılSayısal artırılabilir? nasılSayısal artırılabilir? 14:00 - 17:30 TBV-Türkiye’de Yazarlığın 14:00 TBV-Türkiye’de Okur Okur Yazarlığın 25 Ekim 25 Ekim 2013Katılımcı 2013 Cuma Cuma • Bu Türkiye’de • Türkiye’de Dijital Dijital okuryazarlık okuryazarlık güncel güncel olarakolarak ne durumda? ne durumda? 17.30 17.30 Sertifikaları Dağıtımı ve Kapanış ve Kapanış 17.00-17.15 Plaket Töreni ve çekilişi IPaD Dağıtımı çekilişi • •artışın Buve artışın yaşama etkileri etkileri ne olabilir? ne olabilir? Artırılması veyaşama Sonuçları 17.00-17.15 PlaketKatılımcı Töreni veSertifikaları IPaD Artırılması Sonuçları • Bilgi Dijital • Dijital okuryazarların okuryazarların sayısı sayısı nasıl nasıl artırılabilir? artırılabilir? Bilgi toplumu olma olma yolunda yolunda dijital dijital okuryazarlığın okuryazarlığın etkileri etkileri kEHrİBAr kEHrİBAr A+B A+B -Katılımcı Zemin - Zemin kat kat • toplumu Türkiye’de Dijital okuryazarlık güncel olarak ne durumda? 17.30 Sertifikaları Dağıtımı ve Kapanış •• Türkiye’de Dijital okuryazarlık güncel olarak ne durumda? 25 Ekim 25 Ekim 2013 2013 Cuma Cuma 17.30 Katılımcı Sertifikaları Dağıtımı ve Kapanış • nelerdir? Bu• Bu artışın yaşama yaşama etkileri etkileri ne olabilir? nenasıl olabilir? nelerdir? •artışın Dijital okuryazarların artırılabilir? • Dijital okuryazarların sayısısayısı nasıl artırılabilir? LUCA LUCA E-DEFTER E-DEFTER VE E-FATURA VE E-FATURA UYGULAMALARI UYGULAMALARI • Bilgi • Bilgi toplumu toplumu olma olma yolunda yolunda dijital dijital okuryazarlığın okuryazarlığın etkileri etkileri 25 Ekim 2013 Cuma kEHrİBAr A+B Zemin kat kEHrİBAr A+B Zemin kat 25 Ekim 2013 Cuma Fatih Fatih projesi projesi çerçevesinde çerçevesinde okuryazarlık okuryazarlık •artışın Bu artışın yaşama etkileri nedijital olabilir? •• Bu yaşama etkileri nedijital olabilir? 10:3010:30 - 11:45 - 11:45 1. Seminer 1. Seminer nelerdir? nelerdir? LUCA E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI LUCA E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI Eğitim Eğitim sistemimizde sistemimizde dijital dijital okuryazarlığın etki veetki sonuçları? ve sonuçları? • toplumu Bilgi toplumu olma yolunda dijital okuryazarlığın etkileri kEHrİBAr A+B - TESMER Zemin kat •• Bilgi olma yolunda dijitalokuryazarlığın okuryazarlığın etkileri kEHrİBAr A+B - Zemin katTESMER İSMMMO İSMMMO Mevzuat Mevzuat (İSİM)(İSİM) • Fatih • Fatih projesi projesi çerçevesinde çerçevesinde dijital dijital okuryazarlık okuryazarlık 10:30 -E-DEFTER 11:45 1. Seminer 10:30LUCA - 11:45 1. Seminer • nelerdir? Uzaktan • nelerdir? Uzaktan eğitimeğitim ve dijital ve dijital okuryazarlık. okuryazarlık. Cenk İçer, İçer, LUCAUYGULAMALARI LUCA E-Fatura E-Fatura Uygulaması Uygulaması VE E-FATURA UYGULAMALARI LUCA E-DEFTERCenk VE E-FATURA • Eğitim • Eğitim sistemimizde sistemimizde dijital dijital okuryazarlığın okuryazarlığın etki ve etki sonuçları? ve sonuçları? İSMMMO TESMER Mevzuat İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM)(İSİM) Sosyal Sosyal medya medya ve dijital ve dijital okuryazarlık. okuryazarlık. • projesi Fatih projesi çerçevesinde dijital okuryazarlık •• Fatih çerçevesinde dijital okuryazarlık Soru-Cevap Soru-Cevap - 11:45 1. Seminer 10:3010:30 - 11:45 1. Seminer • Dijital Uzaktan • eğitim eğitim ve dijital ve dijital okuryazarlık. okuryazarlık. Cenk LUCA E-Fatura Uygulaması CenkİSMMMO İçer,İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Dijital okuryazarlığın okuryazarlığın e-devlet e-devlet uygulamalarına uygulamalarına katkıları. katkıları. • Uzaktan Eğitim sistemimizde dijital okuryazarlığın etki ve sonuçları? •• Eğitim sistemimizde dijital okuryazarlığın etki ve sonuçları? TESMER Mevzuat İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM)(İSİM) • Dijital Sosyal • medya medya ve dijital ve dijital okuryazarlık. okuryazarlık. Soru-Cevap Soru-Cevap Dijital okuryazarlığın okuryazarlığın artması artması e-ticaret e-ticaret uygulamalarının uygulamalarının • Sosyal Uzaktan eğitim ve dijital okuryazarlık. •• Uzaktan eğitim ve dijital okuryazarlık. 15:3015:30 - 16:45 - 16:45 2. Seminer 2.İçer, Seminer Cenk İçer, E-Fatura Uygulaması Cenk LUCA LUCA E-Fatura Uygulaması • yaygınlaşmasında Dijital • okuryazarlığın okuryazarlığın uygulamalarına uygulamalarına katkıları. katkıları. yaygınlaşmasında birvee-devlet faktör bire-devlet faktör müdür? müdür? • Dijital Sosyal dijital okuryazarlık. • Sosyal medyamedya ve dijital okuryazarlık. İSMMMO İSMMMO TESMER TESMER Mevzuat Mevzuat (İSİM)(İSİM) Soru-Cevap Soru-Cevap • Engelli Dijital • okuryazarlığın okuryazarlığın artması artması e-ticaret e-ticaret uygulamalarının uygulamalarının - 16:45 2. Seminer 15:3015:30 - 16:45 2. Seminer Engelli ve dezavantajlı ve dezavantajlı gruplar. gruplar. • Dijital Dijital okuryazarlığın e-devlet uygulamalarına katkıları. •• Dijital okuryazarlığın e-devlet uygulamalarına katkıları. CenkCenk İçer, İçer, LUCALUCA E-Fatura E-Fatura Uygulaması Uygulaması yaygınlaşmasında bir faktör birartması faktör müdür? müdür? İSMMMO TESMER Mevzuat İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM)(İSİM) • yaygınlaşmasında Dijital okuryazarlığın e-ticaret uygulamalarının • Dijital okuryazarlığın artması e-ticaret uygulamalarının Soru-Cevap Soru-Cevap - 16:45 2. Seminer 15:3015:30 - 16:45 2. Seminer • Engelli • Engelli ve dezavantajlı ve dezavantajlı gruplar. gruplar. Cenk LUCA E-Fatura Uygulaması CenkİSMMMO İçer,İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması yaygınlaşmasında bir faktör müdür? yaygınlaşmasında bir faktör müdür? TESMER Mevzuat İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM)(İSİM) Soru-Cevap Soru-Cevap • Engelli ve dezavantajlı gruplar. • Engelli ve dezavantajlı gruplar. E-Fatura Uygulaması CenkCenk İçer, İçer, LUCA LUCA E-Fatura Uygulaması Soru-Cevap Soru-Cevap


Gelecek Bilişim ile Gelecek! Future Comes withwith ICT!ICT! Gelecek Bilişim ile Gelecek! Future Comes Gelecek Gelecek Bilişim Bilişim ile Zirvesi Gelecek! ile Gelecek! Future Comes Comes with with ICT!ICT! CeBit Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences CeBit Sinerji &Future CeBit Global Conferences Gelecek Bilişim ile Gelecek! Future Comes with ICT! ile Gelecek! Future Comes with Gelecek Bilişim ileWOW Gelecek! Future Comes with ICT! CeBit CeBit Sinerji Zirvesi Zirvesi & CeBit & CeBit Global Global Conferences Conferences 24Gelecek -24 26 Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center & CnrEXPO -Sinerji 26Bilişim Ekİm 2013 COnventiOn Center &ICT! CnrEXPO

CeBit Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences

LAPİSLAPİS - 1.kat - 1.kat POLONYA’DA SEKTÖRÜ - POTANSİYELİ VE İŞBİRLİĞİ POLONYA’DA ICT SEKTÖRÜ - POTANSİYELİ VE İŞBİRLİĞİ LAPİS - ICT 1.kat LAPİS - 1.kat OLANAKLARI OLANAKLARI LAPİS - 1.kat POLONYA’DA ICT SEKTÖRÜ -Başkan, POTANSİYELİ VE İŞBİRLİĞİ POLONYA’DA SEKTÖRÜ -Majman POTANSİYELİ VEPolonya İŞBİRLİĞİ LAPİS - 1.kat LAPİS - ICT 1.kat Moderatörler: Sławomir Majman Polonya Enformasyon Moderatörler: Sławomir Başkan, Enformasyon POLONYA’DA ICT SEKTÖRÜ - POTANSİYELİ VE İŞBİRLİĞİ OLANAKLARI OLANAKLARI ve Dışve Yatırımlar Ajansı Dış Yatırımlar Ajansı POLONYA’DA ICT SEKTÖRÜ - POTANSİYELİ VE İŞBİRLİĞİ POLONYA’DA ICT SEKTÖRÜ POTANSİYELİ VE İŞBİRLİĞİ OLANAKLARI Moderatörler: Sławomir Majman - Bilişim Başkan, Enformasyon Moderatörler: Sławomir Majman - Bilişim Başkan, Enformasyon Wacław Iszkowski - Başkan, Polonya vePolonya Telekomünikasyon Odası Odası Wacław Iszkowski - Başkan, Polonya vePolonya Telekomünikasyon OLANAKLARI OLANAKLARI Moderatörler: Sławomir Majman - Başkan, Polonya Enformasyon ve Yatırımlar Ajansı ve Dış10:00 Yatırımlar Ajansı 10:00 - Dış 10:30 Kayıt - 10:30 Kayıt Moderatörler: Sławomir Majman - Başkan, Polonya Enformasyon Moderatörler: Sławomir Majman - Bilişim Başkan, Polonya Enformasyon ve DışWacław Yatırımlar Ajansı Iszkowski Wacław Iszkowski Başkan, Başkan, Polonya Polonya Bilişim ve Telekomünikasyon ve Telekomünikasyon Odası Odası ve Dış10:30 Ajansı 10:30 - Dış 10:40 Açılış Konuşma - 10:40 Açılış Konuşma veYatırımlar Yatırımlar Wacław Iszkowski - Ajansı Başkan, Polonya Bilişim ve Telekomünikasyon Odası 10:00 10:00 -- 10:30 -- 10:30 Kayıt Kayıt Wacław Iszkowski Başkan, Polonya Bilişim ve Telekomünikasyon Odası 10:40 10:55 Dariusz Bogdan – Bakan Yardımcısı, 10:40 10:55 Dariusz Bogdan – Bakan Yardımcısı, Wacław Iszkowski Başkan, Polonya Bilişim ve Telekomünikasyon Odası 10:0010:30 10:30 Kayıt Açılış 10:30 --- 10:40 - 10:40 Açılış Konuşma Konuşma Ekonomi Bakanlığı Ekonomi Bakanlığı 10:00 10:30 Kayıt 10:00 - 10:30 Kayıt 10:30 10:40 Açılış Konuşma 10:40 10:40 10:55 10:55 Dariusz Dariusz Bogdan Bogdan –Olszewska Bakan ––Bakan Yardımcısı, Yardımcısı, 10:5510:55 11:10 Małgorzata Olszewska Bakan Yardımcısı, --- 11:10 Małgorzata – Bakan Yardımcısı, 10:30 --- 10:40 Açılış Konuşma 10:30 10:40 Açılış Konuşma 10:40 10:55 Dariusz Bogdan – Bakan Yardımcısı, Ekonomi Ekonomi Bakanlığı Bakanlığı Yönetim ve Dijitalizasyon Bakanlığı Yönetim ve Bakanlığı 10:4010:40 - 10:55 Dariusz Bogdan –Dijitalizasyon Bakan Yardımcısı, - 11:10 10:55 Dariusz Bogdan –– Bakan Yardımcısı, Ekonomi Bakanlığı 10:55 10:55 11:10 Małgorzata Małgorzata Olszewska Olszewska Bakan – Bakan Yardımcısı, Yardımcısı, 11:1011:10 11:25 Polonya’da ICTBakanlığı Sektörü - 11:25 Polonya’da ICT Sektörü Ekonomi Bakanlığı Ekonomi 10:55 -- 11:10 Małgorzata – Bakan Yardımcısı, Yönetim Yönetim ve Olszewska Dijitalizasyon ve Dijitalizasyon Bakanlığı Bakanlığı Wacław Iszkowski – Başkan, Polonya Bilişim ve ve Wacław Iszkowski Başkan, Polonya Bilişim 10:5510:55 - 11:10 Małgorzata Olszewska ––Bakan Yardımcısı, 11:10 Małgorzata Olszewska – Bakan Yardımcısı, Yönetim ve Dijitalizasyon Bakanlığı 11:1011:10 - 11:25 - 11:25 Polonya’da Polonya’da Sektörü ICT Sektörü Telekomünikasyon Odası Telekomünikasyon Odası Yönetim ve ICT Dijitalizasyon Bakanlığı Yönetim veSektörü Dijitalizasyon Bakanlığı 11:10 - 11:25 Polonya’da ICT Wacław Wacław Iszkowski Iszkowski – Başkan, – Başkan, Polonya Polonya Bilişim Bilişim ve ve 11:2511:25 11:40 Polonya’nın Yatırım Cazipliği” -- 11:40 Polonya’nın Yatırım Cazipliği” 11:10 - 11:25 Polonya’da ICT Sektörü 11:10 11:25 Polonya’da ICT Sektörü Wacław Iszkowski –Odası Başkan, Polonya Bilişim ve Telekomünikasyon Telekomünikasyon Odası Dış Yatırımları Bölümü, Polonya Enformasyon DışIszkowski Yatırımları Bölümü, Polonya Enformasyon Wacław –Odası Başkan, Polonya Bilişim ve ve Wacław Iszkowski – Başkan, Polonya Bilişim Telekomünikasyon 11:2511:25 - 11:40 - 11:40 Polonya’nın Polonya’nın Yatırım Cazipliği” Cazipliği” ve Dışve Yatırımlar Ajansı Dış Yatırım Yatırımlar Ajansı Telekomünikasyon Odası Telekomünikasyon Odası 11:25 - 11:40 Polonya’nın Yatırım Cazipliği” Dış Yatırımları Dış Yatırımları Bölümü, Bölümü, Polonya Polonya Enformasyon Enformasyon 11:4011:25 - 11:40 11:55 Marek Nowakowski –Cazipliği” Bakan, Polonya-Türkiye 11:40 11:55 Marek Nowakowski –Cazipliği” Bakan, Polonya-Türkiye 11:25 Polonya’nın Yatırım -- 11:40 Polonya’nın Yatırım Dış Yatırımları Bölümü, Polonya ve DışTicaret veYatırımlar Dış Yatırımlar AjansıAjansı Enformasyon Ticaret Odasi Odasi Dış Yatırımları Bölümü, Polonya Enformasyon Dış Yatırımları Bölümü, Polonya Enformasyon ve Dış Yatırımlar Ajansı 11:40 11:40 -- 11:55 11:55 Marek Nowakowski Nowakowski – Bakan, –Malı Bakan, Polonya-Türkiye 11:5511:55 12:10 Bilişim -Dış Polonya Ihracat Olarak Case Case -- 12:10 Bilişim - Polonya Ihracat MalıPolonya-Türkiye Olarak ve DışMarek Yatırımlar Ajansı ve Yatırımlar Ajansı 11:40 - 11:55 Marek Nowakowski Polonya-Türkiye Ticaret Ticaret Odasi Odasi – Bakan, Study Study 11:4011:40 - 11:55 Marek Nowakowski – Bakan, Polonya-Türkiye - 11:55 Marek Nowakowski – Bakan, Polonya-Türkiye Ticaret Odasi 11:55 11:55 -- 12:10 12:10 Bilişim Bilişim - Polonya - Polonya IhracatPolonya Ihracat Malı Olarak Malı Olarak Case Case 12:1012:10 12:25 İCT Sektöründeki Yenilikleri -- 12:25 İCT Sektöründeki Yenilikleri Ticaret Odasi Ticaret OdasiPolonya 11:55 - 12:10 Bilişim - Polonya Ihracat Malı Olarak Case Study Study Leia Display System (TBC) Leia Display System (TBC) 11:5511:55 - 12:10 Bilişim Polonya Ihracat Malı Olarak Case Case - 12:25 12:10 Bilişim - Polonya Ihracat Malı Olarak Study 12:10 12:10 12:25 İCT Sektöründeki İCT Sektöründeki Polonya Polonya Yenilikleri Yenilikleri Study 12: 25 12:40 Teknolojik Çözümleri 12: 25 12:40 Teknolojik Çözümleri Study 12:10 - 12:25 Leia İCT Sektöründeki Polonya Yenilikleri Display Leia Display System System (TBC) (TBC) 12:1012:10 - 12:25 İCT Sektöründeki Polonya Yenilikleri Unizeto Unizeto (TBC) - 12:25 İCT(TBC) Sektöründeki Polonya Yenilikleri Leia Display System (TBC) 12: 2512: 12:40 25--12:55 12:40 Teknolojik Teknolojik Çözümleri Çözümleri Leia Display System (TBC)(TBC) 12.40 ---12:55 Değerlendirme Değerlendirme Leia Display System 12: 2512.40 12:40 Teknolojik Çözümleri Unizeto Unizeto (TBC) (TBC) 12: 2512:55 12:40 Teknolojik Çözümleri 12:55 -- 13:10 KahveKahve Arası ArasıÇözümleri 12: 25--13:10 12:40 Teknolojik Unizeto (TBC) 12.40 -- 12:55 -- 12:55 Değerlendirme Değerlendirme Unizeto (TBC) 13:1012.40 14:10 B2B Toplantılar 13:10 14:10 B2B Toplantılar Unizeto (TBC) 12.40 -- 12:55 Değerlendirme 12:55 12:55 13:10 13:10 Kahve Kahve Arası Arası 12.40 -- 12:55 Değerlendirme 14:1014:10 15.10 Öğle Yemeği 15.10 Öğle Yemeği 12.40 - 12:55 Değerlendirme 12:55 13:10 Kahve ArasıToplantılar 13:10 13:10 14:10 14:10 B2B Toplantılar B2B 12:55 -- 13:10 Kahve Arası Arası 12:55 - 13:10 Kahve 13:10 B2B Toplantılar 25 Ekim 2013 Cuma 25 Ekim 2013 Cuma 14:10 14:10 -- 14:10 15.10 - 15.10 Öğle Yemeği Öğle Yemeği 13:10 B2B - 14:10 B2B Toplantılar 14:1013:10 - 14:10 15.10 Öğle Toplantılar Yemeği TOPAZ - Ekim Zemin kat Cuma TOPAZ - Zemin kat 14:10 - 15.10 Öğle Yemeği 25 Ekim 2013 Cuma 25 2013 14:10 - 15.10 Öğle Yemeği 25 Ekim 2013 Cuma 13:30 - -13:45 Dr. Banu Tuncay Yıldız,Yıldız, 13:30 - 13:45 Dr. Banu Tuncay TOPAZ Zemin kat TOPAZ Zemin kat 25 Ekim 2013 Cuma 25- Ekim Cuma Kadının Statüsü GenelGenel MüdürMüdür Yardımcısı, Aile Aile Statüsü Yardımcısı, TOPAZ Zemin2013 kat Kadının 13:30 13:30 - 13:45 - 13:45 Dr. Banu Dr. Banu Tuncay Tuncay Yıldız, Yıldız, vekat Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı TOPAZ - Zemin kat 13:30TOPAZ - 13:45- Zemin Dr. Banu Tuncay Yıldız, Kadının Kadının Statüsü Statüsü Genel Genel Müdür Müdür Yardımcısı, Yardımcısı, Aile Aile WillBanu Wiseman, Will Wiseman, 13:3013:30 - 13:45 Dr. Tuncay Yıldız, - 13:45 Dr.Statüsü Banu Tuncay Yıldız, Kadının Genel Müdür Yardımcısı, Aile ve Sosyal ve Sosyal Politikalar Politikalar Bakanlığı Bakanlığı Beşeri Kalkınma Programı Sektör Koordinatörü, Beşeri Kalkınma Programı Sektör Koordinatörü, Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı, Aile Aile Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı, ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Will Wiseman, Will Wiseman, Dünya Bankası Dünya Bankası ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Will Wiseman, Beşeri Beşeri Kalkınma Kalkınma Programı Programı Sektör Sektör Koordinatörü, Koordinatörü, 13:4513:45 - 14:00 Ana Konuşma - 14:00 Ana Konuşma Will Wiseman, Will Wiseman, Beşeri Kalkınma Programı Sektör Koordinatörü, Dünya Dünya Bankası Bankası Bilişim Sektöründe Kadının Durumu, Bilişim Sektöründe Kadının Durumu, BeşeriBeşeri Kalkınma Programı Sektör Koordinatörü, Kalkınma Programı Sektör Koordinatörü, Dünya Bankası 13:4513:45 - 14:00 - 14:00 Ana Konuşma Ana Konuşma Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Bankası Dünya Bankası 13:45 - 14:00 Dünya Ana Konuşma Bilişim Bilişim Sektöründe Sektöründe Kadının Kadının Durumu, Durumu, Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Hacettepe Üni. Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Hacettepe Üni. 13:4513:45 - 14:00 Ana Konuşma - 14:00 Ana Konuşma BilişimKarşılaşılan Sektöründe Kadının Durumu, Karşılaşılan Sorunlar Sorunlar ve Çözüm ve Çözüm Önerileri Önerileri 14:0014:00 - 14:15 Kahve Molası - 14:15 Kahve Molası Bilişim Sektöründe Kadının Durumu, Bilişim Sektöründe Kadının Durumu, Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Prof. Prof. Dr. Kadriye Dr. Kadriye Bakırcı, Bakırcı, Hacettepe Hacettepe Üni. Üni. 14:1514:15 - 15:45 Panel Karşılaşılan Moderatör: - 15:45 Panel Moderatör: Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Sorunlar veHacettepe Çözüm Önerileri Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Üni. 14:0014:00 - 14:15 - 14:15 Kahve Molası Molası Prof.Kahve Dr. Kadriye Bakırcı Prof. Dr. Kadriye Bakırcı Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Hacettepe Üni. Üni. Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Hacettepe 14:00 14:15 Kahve Molası 14:15 -- 15:45 - 15:45 Panel Panel Moderatör: Moderatör: Prof. Prof. Dr. Nilgün Okay,Okay, İstanbul TeknikTeknik Üni. Üni. Dr. Nilgün İstanbul 14:0014:15 14:15 Kahve Molası 14:00 - 14:15 Molası 14:15 - 15:45 Panel Moderatör: Prof.Kahve Dr. Kadriye Kadriye Bakırcı Bakırcı Sevinç Gülseçen, İstanbul Üni. Üni. Dr. Sevinç Gülseçen, İstanbul 14:1514:15 - 15:45 Panel Prof. Moderatör: - 15:45 Panel Moderatör: Prof. Dr. Kadriye Bakırcı Prof. Prof. Dr. Nilgün Dr. Nilgün Okay, Okay, İstanbul İstanbul Teknik Teknik Üni. Üni. Zeynep SAP Türkiye GenelGenel Müdürü Zeynep Keskin, SAP Türkiye Müdürü Prof. Dr.Keskin, Kadriye Bakırcı Prof. Dr. Sevinç Kadriye Bakırcı Nilgün Okay, İstanbul Teknik Üni.Üni. Prof. Prof. Sevinç Dr. Gülseçen, Gülseçen, İstanbul İstanbul Üni. Dr. Meriç Aykol, Danışman, Mersis Dr. Meriç Aykol, Danışman, Mersis Nilgün Okay, İstanbul Teknik Üni. Prof. Dr. Nilgün Okay, İstanbul Teknik Üni. Prof. Dr. Sevinç Gülseçen, İstanbul Üni. Zeynep Zeynep Keskin, Keskin, SAP SAP Türkiye GenelGenel Müdürü Müdürü 15:4515:45 - 16:00 Soru & ve Kapanış - 16:00 Soru &Dr.Cevap veTürkiye Kapanış Prof. Dr.Cevap Sevinç Gülseçen, İstanbul Üni. Üni. Prof. Sevinç Gülseçen, Zeynep Keskin, SAP Türkiye Genelİstanbul Müdürü Dr. Meriç Dr. Meriç Aykol, Aykol, Danışman, Danışman, Mersis Mersis Zeynep Keskin, SAP Türkiye GenelGenel Müdürü Keskin, Türkiye Müdürü Dr. Aykol, Danışman, Mersis 15:4515:45 - 16:00 - 16:00 SoruMeriç &Zeynep Soru Cevap & Cevap ve Kapanış ve SAP Kapanış Dr. Aykol, Danışman, MersisMersis Meriç Danışman, 15:45 - 16:00 SoruMeriç &Dr.Cevap veAykol, Kapanış BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE KADIN SEKTÖRÜNDE KADIN 15:45BİLİŞİM 16:00 Soru & Cevap ve Kapanış 15:45 - 16:00 Soru & Cevap ve Kapanış BİLİŞİM BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE KADIN KADIN 25 Ekim 2013 CumaCuma 25 SEKTÖRÜNDE Ekim 2013 BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE KADIN mErCAn - 1.SEKTÖRÜNDE kat mErCAn -Cuma 1. kat BİLİŞİM KADIN BİLİŞİM KADIN 25 Ekim 25 SEKTÖRÜNDE Ekim 2013 2013 Cuma 25 Ekim 2013 Cuma Fatih Projesi İçerik Uygulamaları Çalıştayı Fatih Projesi İçerik Uygulamaları Çalıştayı mErCAn 1. kat mErCAn 1. kat 25 Ekim 2013 Cuma 25 Ekim 2013 Cuma mErCAn -- 1. kat 09:00 09:30 Kayıt 09:00 09:30 Kayıt Fatih Projesi İçerik Uygulamaları Çalıştayı Fatih Projesi İçerik Uygulamaları Çalıştayı mErCAn - 1. kat mErCAn - 1. kat Fatih İçerik Uygulamaları Çalıştayı 09:3009:30 -Projesi 09:40 Fatih Projesinde Yeni Ufuklar Prof.Dr. Alper Alper CihanCihan - 09:40 Fatih Projesinde Yeni Ufuklar Prof.Dr. 09:00Fatih 09:00 -Projesi 09:30 -Projesi 09:30 Kayıt Kayıt Fatih İçerik Uygulamaları Çalıştayı İçerik Uygulamaları Çalıştayı İ.Ü Açık Uzaktan EğitimEğitim Fakültesi (AUZEF) DekanıDekanı İ.ÜveAçık ve Uzaktan Fakültesi (AUZEF) 09:0009:30 - 09:40 09:30 Kayıt 09:30 09:40 Fatih Projesinde Fatih Projesinde Yeni Ufuklar Yeni Ufuklar Prof.Dr. Prof.Dr. Alper Alper Cihan Cihan 09:4009:00 10:00 Fatih Projesinde Projesi ve İstanbul Üniversitesi 09:40 10:00 Fatih Projesi veUfuklar İstanbul Üniversitesi 09:00 -- 09:30 Kayıt - 09:30 Kayıt 09:30 09:40 Fatih Yeni Prof.Dr. Alper CihanDekanı İ.Ü Açıkİ.Ü veYunus Açık Uzaktan veYunus Uzaktan Eğitim Eğitim Fakültesi Fakültesi (AUZEF) (AUZEF) Dekanı Prof.Dr. Söylet İ.Ü. Rektörü Prof.Dr. Söylet İ.Ü. Rektörü 09:3009:30 - 09:40 Fatih Projesinde Yeni Ufuklar Prof.Dr. AlperDekanı CihanCihan - 09:40 Fatih Projesinde Yeni Ufuklar Prof.Dr. Alper İ.Ü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) 09:40 -- 10:00 -- 10:00 Fatih Projesi Fatih Projesi veProf.Dr. İstanbul veEğitim İstanbul Üniversitesi Üniversitesi 10:0009:40 10:30 FatihAçık Projesi nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı* 10:00 10:30 Fatih Projesi Prof.Dr. nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı* İ.Ü Uzaktan Fakültesi (AUZEF) Dekanı İ.ÜveAçık Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekanı 09:40 - 10:00 Fatih Projesi veveYunus İstanbul Üniversitesi Prof.Dr. Prof.Dr. Yunus SöyletSöylet İ.Ü. Rektörü İ.Ü. Rektörü 10:3010:30 11:00 Çay Kahve - 11:00 Çay Kahve 09:40 - 10:00 Fatih Projesi ve İstanbul Üniversitesi 09:40 10:00 Fatih Projesi ve İstanbul Üniversitesi Prof.Dr. Yunus Söylet İ.Ü. Rektörü 10:0010:00 - 10:30 - 10:30 Fatih Projesi Fatih Projesi Prof.Dr. Prof.Dr. nabi Avcı nabi Avcı Milli Eğitim Milli Eğitim Bakanı* Bakanı* Prof.Dr. Yunus Söylet İ.Ü.Avcı Rektörü 11:0011:00 - 10:30 11:15 Fatih Projesi Projesi veProf.Dr. Coğrafya İçerikleri - 11:15 Fatih Projesi ve Coğrafya İçerikleri Prof.Dr. Yunus Söylet İ.Ü. Milli Rektörü 10:00 Fatih nabi Eğitim Bakanı* 10:30 10:30 --- 11:00 - 11:00 Çay Kahve Çay Kahve Prof. Dr. Deniz Ekinci AUZEF Dekan Yrd. Prof. Dr. Deniz Ekinci AUZEF Dekan Yrd. 10:00 10:30 Fatih Projesi Prof.Dr. nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı* 10:00 10:30 Fatih Projesi Prof.Dr. nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı* 10:3011:00 11:00 Çay Kahve 11:00 --- 11:15 -- 11:15 Fatih Projesi Fatih Projesi veİçerik Coğrafya vePrensiplerimiz Coğrafya İçerikleri İçerikleri 11:1511:15 12:00 İnteraktif 12:00 İnteraktif İçerik Prensiplerimiz 10:30 Çay Kahve 10:30 11:00 ÇayDers Kahve 11:00 - 11:00 11:15 Fatih Projesi ve Ders Coğrafya İçerikleri Prof. Dr. Prof. Deniz Dr. Deniz Ekinci Ekinci AUZEF AUZEF Dekan Dekan Yrd. Yrd. mehmet Tosun, Gökçe kaanİçerikleri Demirkıran mehmet Tosun, Gökçe kaan 11:0011:00 - 11:15 Fatih Projesi ve Coğrafya İçerikleri - 11:15 Fatih Projesi ve Coğrafya Prof. Dr. Deniz Ekinci DekanDemirkıran Yrd. 11:1511:15 - 12:00 - 12:00 İnteraktif İnteraktif Ders İçerik Ders Prensiplerimiz İçerik AUZEF Prensiplerimiz AUZEFDr. İçerik Uzmanı AUZEF İçerik Uzmanı Prof. Deniz Ekinci AUZEF Dekan Dekan Yrd. Yrd. Prof. Dr. Deniz Ekinci AUZEF 11:15 - 12:00 İnteraktif Ders İçerik Prensiplerimiz mehmet mehmet Tosun, Tosun, Gökçe Gökçe kaan kaan Demirkıran Demirkıran 12:0012:00 12:40 Akıllı Sınıf Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Ağır Ağır -- 12:40 Akıllı Sınıf Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Ahmet 11:15 - 12:00 İnteraktif Ders İçerik Prensiplerimiz 11:15 12:00 İnteraktif Ders İçerik Prensiplerimiz mehmet Tosun, Gökçe kaan Demirkıran AUZEF AUZEF İçerik Uzmanı İçerik Uzmanı AUZEFAUZEF Dekan Yrd. Dekan Yrd. Gökçe mehmet Tosun, Gökçe kaan kaan Demirkıran mehmet Tosun, Demirkıran AUZEF İçerik Uzmanı 12:00 12:00 12:40 12:40 Akıllı Sınıf Akıllı Yönetimi Sınıf Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Yrd.Doç.Dr. Ahmet Ahmet Ağır Ağır 12:4012:40 14:00 YEMEKYEMEK - 14:00 AUZEF İçerik Uzmanı AUZEF İçerik Uzmanı 12:00 -- 12:40 Akıllı Yönetimi Ahmet Ağır AUZEFSınıf AUZEF Dekan Dekan Yrd. Yrd.Doç.Dr. Yrd. 14:0014:00 14:30 İnteraktif Ders Anlatma Teknikleri - 14:30 İnteraktif Ders Anlatma Teknikleri 12:00 - 12:40 Akıllı Sınıf Yönetimi Yrd.Doç.Dr. AhmetAhmet Ağır Ağır 12:00 12:40 Akıllı Sınıf Yönetimi Yrd.Doç.Dr. AUZEF Dekan Yrd. 12:4012:40 - 14:00 - 14:00 YEMEK YEMEK Yrd.Doç.Dr. Ekrem DemirDemir AUZEFAUZEF Dekan Dekan Yrd. Yrd. Yrd.Doç.Dr. AUZEF Dekan Dekan Yrd. Ekrem AUZEF Yrd. 12:40 -- 14:00 YEMEK 14:00 14:00 14:30 -- 14:30 İnteraktif İnteraktif Ders Ders Teknikleri Teknikleri 14:30 15:30 Coğrafya Ders Anlatma İçerikleri I 14:30 15:30 Coğrafya Ders Anlatma İçerikleri I 12:40 14:00 YEMEK 12:40 14:00 YEMEK 14:00 - 14:30 Yrd.Doç.Dr. İnteraktif Ders Anlatma Teknikleri Yrd.Doç.Dr. Ekrem Ekrem Demir Demir AUZEF AUZEF Dekan Dekan Yrd. Yrd. Harunİnteraktif Çetin, EbruAnlatma Bircan Eğitmen Harun Çetin, Ebru Bircan Eğitmen 14:0014:00 - 14:30 İnteraktif DersEkrem Anlatma Teknikleri - 14:30 Ders Teknikleri Yrd.Doç.Dr. Demir Dekan Yrd. 14:30 14:30 -- 15:30 -- 15:30 Coğrafya Coğrafya Ders İçerikleri Ders İçerikleri I IAUZEF 15:30 16:00 Çay Kahve 15:30 16:00 Çay Kahve Yrd.Doç.Dr. Ekrem Demir AUZEF Dekan Yrd. Yrd.Doç.Dr. Ekrem Demir AUZEF Dekan Yrd. 14:30 - 15:30 Harun Coğrafya Ders Çetin, İçerikleri I Bircan Harun Çetin, Ebru Bircan Ebru Eğitmen Eğitmen 16:0016:00 17:00 - 17:00 Coğrafya Ders İçerikleri III Eğitmen 14:30 - 15:30 Coğrafya Ders İçerikleri III 14:30 15:30 Harun Çetin, Ebru Bircan 15:3015:30 - 16:00 - 16:00 Çay Kahve Çay Kahve Serdar Oral,Çetin, Burcu Bıyık,Bircan Gönül İlhan Eğitmen Serdar Oral, Bıyık, Gönül İlhan Eğitmen Harun Çetin, Ebru Burcu Bircan Eğitmen Harun Ebru Eğitmen 15:30 -- 16:00 Çay Kahve 16:00 -- 17:00 Coğrafya Coğrafya Ders İçerikleri Dersveİçerikleri II ve Sertifika II 17:0016:00 17:30 Kapanış Sertifika 17:00 17:30 Kapanış Konuşması 15:30 -- 17:00 16:00 Çay Kahve 15:30 16:00 ÇayKonuşması Kahve 16:00 17:00 Coğrafya Ders İçerikleri II Bıyık, Serdar Serdar Oral, Burcu Oral, Burcu Bıyık, Gönül Gönül İlhan İlhan Eğitmen Eğitmen Doç.Dr.Coğrafya Fatih İ.ÜII Enformatik Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fatih İ.ÜGönül Öğretim Üyesi 16:0016:00 - 17:00 Coğrafya Ders Gürsul İçerikleri - 17:00 Ders Gürsul İçerikleri IIEnformatik Serdar Oral, Burcu İlhanBölümü Eğitmen 17:0017:00 - 17:30 - 17:30 Kapanış Kapanış Konuşması Konuşması ve Bıyık, Sertifika ve Sertifika Serdar Oral, Burcu Bıyık, Gönül İlhan Eğitmen Serdar Oral, Burcu Bıyık, Gönül İlhan Eğitmen 17:00 - 17:30 Doç.Dr. KapanışDoç.Dr. Konuşması Sertifika Fatih Gürsul FatihveGürsul İ.Ü Enformatik İ.Ü EkOSİSTEmİ Enformatik BölümüBölümü ÖğretimÖğretim Üyesi Üyesi OPAL, Zemin kat / GİrİŞİmCİLİk EkOSİSTEmİ OPAL, Zemin kat / GİrİŞİmCİLİk 17:0017:00 - 17:30 KapanışKapanış Konuşması veİ.Ü Sertifika - 17:30 Konuşması ve Sertifika Doç.Dr. Fatih Gürsul Enformatik Bölümü Öğretim Üyesi CeBitCeBit Sinerji Zirvesi Sinerji Zirvesi Doç.Dr. Fatih Gürsul İ.Ü EkOSİSTEmİ Enformatik BölümüBölümü ÖğretimÖğretim Üyesi Üyesi Doç.Dr. Fatih Gürsul İ.Ü EkOSİSTEmİ Enformatik OPAL,OPAL, ZeminZemin kat / kat GİrİŞİmCİLİk / GİrİŞİmCİLİk Yenilikçilik vekat Girişimcilik / Açılış Oturumu Yenilikçilik ve/ GİrİŞİmCİLİk Girişimcilik / Açılış Oturumu OPAL, Zemin EkOSİSTEmİ CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi OPAL, Zemin kat&/Enterpreunership GİrİŞİmCİLİk EkOSİSTEmİ OPAL, kat / GİrİŞİmCİLİk EkOSİSTEmİ Innovation &Zemin Enterpreunership / Openning Secion Innovation / Openning Secion CeBit Sinerji Yenilikçilik ve Girişimcilik / Açılış Oturumu Yenilikçilik veZirvesi Girişimcilik / Açılış Oturumu CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi 25 Ekim 2013 October 25 /2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik Açılış Oturumu Innovation & Enterpreunership / Openning Secion Innovation & / Openning Secion Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik / Açılış Oturumu Yenilikçilik ve Girişimcilik // Açılış Oturumu Innovation & Openning Secion kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: 25 Ekim 2013 October 25 /2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Innovation & Enterpreunership Openning Secion Innovation & Enterpreunership / Openning kenneth Paul morse; 3Com ŞirketiŞirketi Kurucusu kenneth morse; Kurucusu Secion 25 Ekim 2013Paul October 25 3Com 2013 kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 Davut kavranoğlu Bilim Sanayi ve2013 Teknoloji BakanBakan Yardımcısı Davut kavranoğlu Bilim Sanayi ve Teknoloji Yardımcısı kEYnOTE SPEAkEr: kenneth Paul morse; Kurucusu kenneth Paul morse; 3Com3Com ŞirketiŞirketi Kurucusu kEYnOTE SPEAkEr: kEYnOTE SPEAkEr: kenneth Paul morse; 3Com Şirketi Kurucusu OTUrUm BAŞkAnI OTUrUm BAŞkAnI Davut kavranoğlu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut kavranoğlu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı kenneth Paul morse; 3Com Şirketi Kurucusu kenneth morse; 3Com Şirketi Kurucusu Davut kavranoğlu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr.metin ŞatırPaul KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr.metin Şatır KOSGEB Başkan Yardımcısı OTUrUm BAŞkAnI OTUrUm BAŞkAnI Davut kavranoğlu Bilim Bilim SanayiSanayi ve Teknoloji BakanBakan Yardımcısı Davut kavranoğlu ve Teknoloji Yardımcısı OTUrUm BAŞkAnI Dr.metin Şatır KOSGEB Yardımcısı Dr.metin Şatır KOSGEB BaşkanBaşkan Yardımcısı OTUrUm BAŞkAnI OTUrUm BAŞkAnI Dr.metin Şatır KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr.metin Şatır Şatır KOSGEB BaşkanBaşkan Yardımcısı Dr.metin KOSGEB Yardımcısı

YEŞİLKÖY /& İSTANBUL YEŞİLKÖY / İSTANBUL CeBit Zirvesi & CeBit Global Conferences CeBit Zirvesi CeBit Global 24 -24 26-Sinerji Ekİm 26 Sinerji Ekİm 2013 2013 WOW WOW COnventiOn COnventiOn Center Center &Conferences CnrEXPO & CnrEXPO 24 - 26 Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center & CnrEXPO YEŞİLKÖY YEŞİLKÖY / İSTANBUL / İSTANBUL 24 -24 26-Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center & CnrEXPO 26 Ekİm 2013 WOW /COnventiOn Center & CnrEXPO YEŞİLKÖY İSTANBUL

PAnEL PAnEL 26 Ekim 20132013 Cumartesi 26 Ekim Cumartesi SAAT SAAT YEŞİLKÖY / İSTANBUL YEŞİLKÖY / İSTANBUL 09:3009:30 - 11:30 ms. Bozena Lublinska-kasprzak - 11:30 ms. Bozena Lublinska-kasprzak mErCAn - 1. 2013 kat mErCAn -Cumartesi 1. kat PAnEL PAnEL 26 Ekim Cumartesi 26 Ekim 2013 Polonya Kurumsal Gelişme AjansıAjansı Başk. Başk. Polonya Kurumsal Gelişme SAAT SAAT PAnEL ENGELSİZ BİLİŞİMBİLİŞİM OTURUMU -1ENGELSİZ OTURUMU -126 Ekim 2013 Cumartesi 09:30 09:30 - 11:30 - 11:30 ms. Bozena ms. Bozena Lublinska-kasprzak Lublinska-kasprzak SAAT PAnEL mErCAn -Cumartesi 1. kat mErCAn - Başarl 1. kat Engelsiz Bilişim Başarl EngelsizÇalşmalar Bilişim Çalşmalar PAnEL 26 Ekim 2013 Prof.Bozena Dr. Habip ASAn 09:30 - 11:30 Polonya ms. Lublinska-kasprzak Prof. Dr. Habip ASAn 26 Ekim 2013 Cumartesi SAAT Polonya Kurumsal Kurumsal Gelişme Gelişme Ajansı Ajansı Başk. Başk. mErCAn 1. kat Oturum Başkan:Mustafa Özhan KALAÇ Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türkiye – Türkiye Oturum Başkan:Mustafa Özhan– KALAÇ – Celal Bayar Üniversitesi Öğretim–Görevlisi SAAT ENGELSİZ ENGELSİZ BİLİŞİMBİLİŞİM OTURUMU OTURUMU -1-109:3009:30 - 11:30 ms. Lublinska-kasprzak - 11:30 ms. Bozena Lublinska-kasprzak Türk Bozena Patent Enstitüsü Başkanı Polonya Kurumsal Gelişme Ajansı Başk. Türk Patent Enstitüsü Başkanı Engelsiz Platformu Engelsiz Bilişim Koordinatörü Platformu Koordinatörü mErCAn - Başarl 1. kat mErCAn -Bilişim 1.BİLİŞİM kat ENGELSİZ OTURUMU -1Engelsiz Başarl Bilişim Engelsiz Çalşmalar Bilişim Çalşmalar Prof. Polonya Prof. Dr.Kurumsal Habip Dr.Kurumsal Habip ASAn ASAn Polonya Gelişme AjansıAjansı Başk. Başk. Konuşmaclar: Konuşmaclar: Gelişme Başarl Engelsiz Bilişim Çalşmalar Oturum Başkan:Mustafa Oturum Başkan:Mustafa Özhan KALAÇ Özhan – KALAÇ Celal Bayar – Celal Üniversitesi Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Öğretim – Görevlisi Türkiye – Türkiye ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU -1ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU -1mustafa İhsan kızıltaş Prof. Dr. Habip ASAn mustafa İhsan kızıltaş 13:30 - 15:30 13:30 - 15:30 Yüksek Öğrenimde EngellilereEngellilere Yönelik Bilişim Uygulamalar Yüksek Öğrenimde Yönelik Bilişim Uygulamalar Türk Patent Türk Patent Enstitüsü Enstitüsü Başkanı Başkanı Oturum Başkan:Mustafa Özhan KALAÇ – Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi – Türkiye Engelsiz Engelsiz Platformu Bilişim Koordinatörü Platformu Koordinatörü BaşarlBilişim Engelsiz Bilişim Çalşmalar Başarl Engelsiz Bilişim Çalşmalar Prof. Dr. Habip ASAn Prof. Dr. Habip ASAn Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL Öğretim – YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem- Anadolu ÖZKUL Üni. - Anadolu Üni.Üyesi Öğretim Üyesi – YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi ODTÜPatent Teknokent Genel Müdürü Türk Enstitüsü Başkanı ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Engelsiz Platformu Koordinatörü Konuşmaclar: Konuşmaclar: Oturum Bilişim Başkan:Mustafa Özhan KALAÇ Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türkiye – Türkiye Oturum Başkan:Mustafa Özhan– KALAÇ – Celal Bayar Üniversitesi Öğretim–Görevlisi Boğaziçi Üniversitesi GETEM Çalşmalar Boğaziçi Üniversitesi GETEM Çalşmalar mustafa mustafa İhsan İhsan kızıltaş kızıltaş Türk Patent Enstitüsü Başkanı 13:30 - 15:30 13:30 - 15:30 Konuşmaclar: Yüksek Yüksek Öğrenimde Engellilere Engellilere Yönelik Bilişim Yönelik Uygulamalar Bilişim Uygulamalar EngelsizÖğrenimde Bilişim Platformu Koordinatörü Türk Patent Enstitüsü Başkanı Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü EminEmin Sadık AYDIn mustafa İhsan kızıltaş Sadık AYDIn Engin YILMAZ Boğaziçi–Ün. GETEM - YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Engin –YILMAZ Boğaziçi Ün.Sorumlusu GETEM Sorumlusu - YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi 13:30 - 15:30 Yüksek Engellilere Yönelik Bilişim Uygulamalar Prof. Dr.Öğrenimde Ali Prof. Ekrem Dr. Ali ÖZKUL Ekrem- Anadolu ÖZKUL Üni. - Anadolu Öğretim Üni. Üyesi Öğretim – YÖK Üyesi Engelli – YÖK Öğrenci Engelli Komisyonu Öğrenci Komisyonu Üyesi Üyesi Konuşmaclar: ODTÜ ODTÜ Teknokent Teknokent Genel Genel Müdürü Müdürü Konuşmaclar: İstanbul Büyükşehir BelediyesiBelediyesi Uygulamalar İstanbul Büyükşehir Uygulamalar mustafa İhsanBakanlığı kızıltaş mustafa İhsan Prof. Dr.Öğrenimde Ali EkremÖğrenimde ÖZKUL - Anadolu Üni. Öğretim Üyesi –Uygulamalar YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Boğaziçi Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi GETEM Çalşmalar GETEM Çalşmalar 13:30 - 15:30 Yüksek Engellilere Yönelik Bilişim Uygulamalar Kalkınma Bakanlığı Bilgikızıltaş Toplumu Daire Daire Başkanı ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Kalkınma Bilgi Toplumu Başkanı 13:30 - 15:30 Yüksek Engellilere Yönelik Bilişim Bekir KÖKSAL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir KÖKSAL – İstanbul Büyükşehir Engelliler Müdürü Boğaziçi Üniversitesi GETEM Çalşmalar Emin Sadık Sadık AYDIn AYDIn Engin YILMAZ Engin –YILMAZ Boğaziçi –Ün. GETEM Ün. GETEM Sorumlusu - Üyesi YÖK - Üyesi YÖK Öğrenci Komisyonu Öğrenci Komisyonu Üyesi Komisyonu Üyesi Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL -Boğaziçi Anadolu Üni. Öğretim –Engelli YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL - Sorumlusu Anadolu Üni. Öğretim –Engelli YÖK Engelli Öğrenci ODTÜEmin Teknokent Genel Müdürü ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Yap Kredi Bankas Engelsiz–Bankaclk Uygulamalar Yap Kredi– Bankas Engelsiz Bankaclk Uygulamalar CeBitCeBit Sinerji Zirvesi Sinerji Zirvesi Emin Sadık AYDIn Engin YILMAZ – Boğaziçi Ün. GETEM Sorumlusu - YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi İstanbul Büyükşehir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Uygulamalar Uygulamalar Boğaziçi Üniversitesi GETEM Çalşmalar Boğaziçi Üniversitesi GETEM Çalşmalar Kalkınma Kalkınma Bakanlığı Bakanlığı Bilgi Toplumu Bilgi Toplumu Daire Daire Başkanı Başkanı Yakup Doğan - Yap Kredi Bankas Alternatif Müdür Yardmcs Yakup Doğan - Yap Kredi Bankas Dağtm AlternatifKanallar DağtmGenel Kanallar Genel Müdür Yardmcs İstanbul Büyükşehir Belediyesi Uygulamalar Bekir Bekir İstanbul Büyükşehir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Engelliler Müdürü Engelliler Müdürü Emin Sadık AYDIn Engin KÖKSAL YILMAZ Boğaziçi GETEM Sorumlusu - YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Emin Sadık AYDIn Engin–KÖKSAL YILMAZ ––Ün. Boğaziçi Ün. GETEM Sorumlusu - YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Yenilikçilik ve Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Daire Başkanı TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri– EngellilereEngellilere Yönelik Uygulamalar TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri– Yönelik Uygulamalar Bekir KÖKSAL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Yap Kredi Yap Bankas Kredi –Belediyesi Bankas Engelsiz –Bankaclk Engelsiz Bankaclk Uygulamalar Uygulamalar İstanbul Büyükşehir Uygulamalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Uygulamalar Sinerji Zirvesi CeBitCeBit Sinerji Zirvesi Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Daire Daire Başkanı Yüksel SAMAST - TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri Genel Müdürü Yüksel SAMAST - TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri Genel Müdürü Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Başkanı Yap Bankas – Engelsiz Bankaclk Uygulamalar Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership Yakup Doğan Yakup - Yap Doğan Kredi - Yap Bankas Kredi Alternatif Bankas Dağtm Alternatif Kanallar Dağtm Genel Kanallar Müdür Genel Yardmcs Müdür Yardmcs Bekir Kredi KÖKSAL –KÖKSAL İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü CeBit Sinerji Zirvesi İşaret Diliyle Bilişim Hizmetleri: İŞARET ADAM İşaret Diliyle Bilişim Hizmetleri: İŞARET ADAM Yenilikçilik ve Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Yakup Doğan Yap Kredi Bankas Alternatif Dağtm Kanallar Genel Müdür Yardmcs TÜRKKEP TÜRKKEP Kaytl Elektronik Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri– Posta Hizmetleri– Engellilere Engellilere Yönelik Uygulamalar Yönelik Uygulamalar Yap KrediYap Bankas Engelsiz –Bankaclk Uygulamalar Kredi– Bankas Engelsiz Bankaclk Uygulamalar CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi Hasan Hüseyin İşaret Dili Uzman HasanKORKMAZ, Hüseyin KORKMAZ, İşaret Dili Uzman Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik 25 Ekim 2013 October 25 2013 TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri– Engellilere Yönelik Uygulamalar 25 Ekim 2013 October 25 2013 Yüksel SAMAST Yüksel -SAMAST TÜRKKEP - TÜRKKEP Kaytl Elektronik Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri Posta Hizmetleri Genel Müdürü Genel Müdürü Yakup Doğan - Yap Kredi Bankas Alternatif Dağtm Kanallar Genel Müdür Yardmcs Yakup Doğan - Yap Kredi Bankas Alternatif Dağtm Kanallar Genel Müdür Yardmcs Innovation & Enterpreunership Innovation & Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik Yüksel SAMAST - TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri GenelUygulamalar Müdürü İşaret Diliyle İşaret Bilişim Diliyle Hizmetleri: BilişimElektronik Hizmetleri: İŞARET ADAM İŞARET ADAM Yenilikçilik ve Girişimcilik TÜRKKEP Kaytl Elektronik Posta Hizmetleri– Engellilere Yönelik TÜRKKEP Kaytl Posta Hizmetleri– Engellilere Yönelik Uygulamalar Innovation & 15:30 - 16:00 15:30 - 16:00 ARA ARA mODErATOr mODErATOr İşaret Diliyle Bilişim Hizmetleri: İŞARET ADAM Hasan Hasan KORKMAZ, Hüseyin KORKMAZ, DiliElektronik Uzman İşaret DiliElektronik Uzman YükselHüseyin SAMAST -SAMAST TÜRKKEP Kaytl Posta Hizmetleri Genel Müdürü Yüksel -İşaret TÜRKKEP Kaytl Posta Hizmetleri Genel Müdürü 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU -2-ADAM ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU -2Hasan Hüseyin KORKMAZ, İşaret Dili Uzman İşaret Diliyle Bilişim Hizmetleri: İŞARET Engür rutkay Entrepreneurs’ Organization GenelGenel Sekreteri Engür rutkay Entrepreneurs’ Organization Sekreteri İşaret Diliyle Bilişim Hizmetleri: İŞARET ADAM 25 Ekim 2013 October 25 2013 15:30 - 16:00 15:30 - 16:00 ARA ARAve Kariyer Girişimcilik Girişimcilik Kariyer Hasan Hüseyin KORKMAZ, İşaret Dili Uzman mODErATOr mODErATOr Hasan Hüseyinve KORKMAZ, İşaret Dili Uzman 25 Ekim 20132013 October 25 2013 25 Ekim October 25 2013 15:30 - 16:00 ARA Oturum Başkan:Levent KARADAĞ – TBD Yönetim Üyesi Oturum Başkan:Levent KARADAĞ – TBDKurulu Yönetim Kurulu Üyesi mODErATOr 11:3011:30 -rutkay 12:30 mr Slawomir majman -rutkay 12:30 mr Slawomir majman ENGELSİZ ENGELSİZ BİLİŞİMBİLİŞİM OTURUMU OTURUMU -2-2Engür Entrepreneurs’ Organization Genel Sekreteri Engür Entrepreneurs’ Organization Genel Sekreteri 15:30 - 16:00 ARA 15:30 - 16:00 ARA Konuşmaclar: Konuşmaclar: mODErATOr ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU Girişimcilik Girişimcilik ve Kariyer ve Kariyer -2Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırım AjansıAjansı Başk. Başk. Polonya Enformasyon veGenel Yabancı Yatırım EngürmODErATOr rutkay Entrepreneurs’ Organization Sekreteri Girişimcilik ve Kariyer Oturum Başkan:Levent Oturum Başkan:Levent KARADAĞ KARADAĞ – TBD – TBD Kurulu Yönetim Üyesi Kurulu Üyesi ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU -2- Yönetim 12:30 mr Slawomir majman 11:30 12:30 mr Slawomir majman ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMU -2Engür11:30 rutkay Entrepreneurs’ Organization Genel Sekreteri Engür rutkay Entrepreneurs’ Organization Genel Sekreteri Bilişim Atölyelerinden “Engelsiz “Engelsiz Pazar YeriPazar Projesi” taner AkselAksel Bilişim Atölyelerinden Yeri Projesi” taner Oturum Başkan:Levent KARADAĞ Konuşmaclar: Konuşmaclar: Girişimcilik ve Kariyer 11:30 - 12:30 Polonya mr Slawomir majman Girişimcilik ve Kariyer – TBD Yönetim Kurulu Üyesi Polonya Enformasyon Yabancı Yatırım Enformasyon Yabancı Yatırım AjansıAjansı Başk. Başk. Levent KARADAĞ – TBD Yönetim Üyesi - www.BilisimAtolyeleri.com Kurucusu Kurucusu Levent KARADAĞ – TBDKurulu Yönetim Kurulu Üyesi - www.BilisimAtolyeleri.com HalkSlawomir Bankası Esnaf veve Kobi Halk Bankası Esnaf veveBankacılığı Kobi Bankacılığı Konuşmaclar: Oturum Başkan:Levent KARADAĞ – TBD Yönetim Üyesi Oturum Başkan:Levent KARADAĞ – TBDKurulu Yönetim Kurulu Üyesi 11:3011:30 - 12:30 mr majman - 12:30 mr Slawomir majman Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırım Ajansı Başk. Engelsiz Kariyer Engelsiz Kariyer Bilişim Atölyelerinden Bilişim Atölyelerinden “Engelsiz Pazar “Engelsiz YeriPazar Projesi” Yeri Projesi” Aksel taner Aksel Konuşmaclar: Konuşmaclar: Geneltaner Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı Polonya Enformasyon ve Yabancı YatırımYatırım AjansıAjansı Başk. Başk. Mehmet KIZILTAŞ – Engelsiz –Kariyer Kurucusu Mehmet KIZILTAŞ Engelsiz Kariyer Kurucusu Polonya Enformasyon ve Yabancı BilişimKARADAĞ Atölyelerinden “Engelsiz Pazar Yeri Projesi” taner Aksel Levent Levent KARADAĞ – TBD Yönetim – TBD Kurulu Yönetim Üyesi Kurulu www.BilisimAtolyeleri.com Üyesi www.BilisimAtolyeleri.com Kurucusu Kurucusu Halk Bankası ve Bankacılığı Kobi Bankacılığı Halk Bankası Esnaf Esnaf ve Kobi Engelleri Aşmak içinAşmak Eğitimde Teknolojileri Engelleri içinBilişim Eğitimde Bilişim Teknolojileri Levent – TBD Yönetim Kurulu Üyesi - Yeri www.BilisimAtolyeleri.com Kurucusu İhsan ElginElgin Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Fabrikası Direktörü Engelsiz Kariyer Engelsiz Kariyer BilişimKARADAĞ Atölyelerinden “Engelsiz Pazar Yeri Projesi” taner Aksel Bilişim Atölyelerinden “Engelsiz Pazar Projesi” taner Aksel Halk Bankası Esnaf veGirişim Kobi Bankacılığı Prof.Dr.Hafize KESER-Dr.Levent ÇETİNKAYA Prof.Dr.Hafize KESER-Dr.Levent ÇETİNKAYA Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı Engelsiz Kariyer Mehmet KIZILTAŞ Mehmet KIZILTAŞ Engelsiz –Kariyer Engelsiz Kurucusu Kariyer Kurucusu 16:00 17:30 16:00 17:30 Levent KARADAĞ – TBD Yönetim Kurulu Üyesi www.BilisimAtolyeleri.com Kurucusu Levent KARADAĞ – TBD Yönetim Kurulu Üyesi www.BilisimAtolyeleri.com Kurucusu Halk Bankası Esnaf ve Kobi Halk Bankası Esnaf ve Bankacılığı Kobi Bankacılığı Gülsüm Çıracı Gülsüm Çıracı ANKARAANKARA ÜNİVERSİTESİ ÜNİVERSİTESİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet –Eğitimde Engelsiz Kariyer Kurucusu Engelleri Aşmak Engelleri içinKariyer Aşmak içinBilişim Eğitimde Teknolojileri Bilişim Teknolojileri EngelsizKIZILTAŞ Kariyer Engelsiz İhsan Elgin Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin Girişim Fabrikası Direktörü Girişimcilik Girişimcilik Startup Bootcamp İstanbul Kurucu Ortağı Startup Bootcamp İstanbul Kurucu Ortağı Genel Müdür Yardımcısı Engelleri Aşmak için Bilişim Teknolojileri Prof.Dr.Hafize Prof.Dr.Hafize KESER-Dr.Levent KESER-Dr.Levent ÇETİNKAYA ÇETİNKAYA Mehmet KIZILTAŞ –Eğitimde Engelsiz Kurucusu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet KIZILTAŞ –Kariyer Engelsiz Kariyer Kurucusu İhsan Elgin Girişim Fabrikası Direktörü 16:00 - 17:30 16:00 - 17:30 Serkan HACIÖMEROĞLU – Neticaret––Neticaret Sosyal Medya Müdürü Serkan HACIÖMEROĞLU – Sosyal Medya Müdürü Gülsüm Çıracı Gülsüm Çıracı Prof.Dr.Hafize KESER-Dr.Levent ÇETİNKAYA ANKARA ANKARA ÜNİVERSİTESİ ÜNİVERSİTESİ Engelleri Aşmak içinAşmak Eğitimde Teknolojileri Engelleri içinBilişim Eğitimde Bilişim Teknolojileri Dr. Sinan Tandoğan 16:00 - 17:30 Dr. Sinan Tandoğan İhsan Elgin Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin Girişim Fabrikası Direktörü UygulamaUygulama Geliştirmek Görme Engelliler İçin Biçilmiş Geliştirmek Görme Engelliler İçinKaftan Biçilmiş Kaftan Gülsüm Çıracı ANKARA ÜNİVERSİTESİ Girişimcilik Girişimcilik Prof.Dr.Hafize KESER-Dr.Levent ÇETİNKAYA Startup Bootcamp İstanbul Kurucu Ortağı Startup Bootcamp İstanbul Kurucu Ortağı Prof.Dr.Hafize KESER-Dr.Levent ÇETİNKAYA 16:00 - 17:30 TEYDEB Stratejik Programlar Müdürü 16:00 - 17:30 TEYDEB Stratejik Programlar Müdürü Hasan ÖZDEMİR – Microsoft– Türkiye Yazlm Uzman Hasan ÖZDEMİR Microsoft Türkiye Yazlm Uzman Gülsüm Çıracı Girişimcilik Serkan HACIÖMEROĞLU Serkan HACIÖMEROĞLU – Neticaret––Neticaret Sosyal Medya – Sosyal Müdürü Medya Müdürü ANKARA ÜNİVERSİTESİ Gülsüm Çıracı Startup Bootcamp İstanbul Kurucu Ortağı ANKARA ÜNİVERSİTESİ Kamuda İnovasyon ve YöneticiveRolü Kamuda İnovasyon Yönetici Rolü Dr.Bootcamp Sinan Tandoğan Dr. Sinan Tandoğan Serkan HACIÖMEROĞLU – Neticaret – Sosyal Medya Müdürü Uygulama Uygulama Geliştirmek Geliştirmek Görme Engelliler Görme Engelliler İçin Biçilmiş İçin Kaftan Biçilmiş Kaftan Girişimcilik Startup İstanbul Kurucu OrtağıOrtağı Girişimcilik Startup Bootcamp İstanbul Kurucu OPAL,OPAL, Zemin kat / kat mELEk YATIrImCI AĞLArI Zemin / mELEk YATIrImCI AĞLArI Arzu BİLİCİ – Milli Eğitim Bakanlğ, İletişim Grup Başkanlğ Arzu BİLİCİ – Milli Eğitim Bakanlğ, İletişim Grup Başkanlğ Dr. Sinan Tandoğan TEYDEB Stratejik Programlar Müdürü TEYDEB Stratejik Programlar Müdürü Uygulama Geliştirmek Görme Engelliler İçin Uzman Biçilmiş Kaftan Hasan Hasan ÖZDEMİR – Microsoft Türkiye Microsoft Türkiye Yazlm Uzman SerkanÖZDEMİR HACIÖMEROĞLU – –Neticaret –Neticaret Sosyal Medya Müdürü Serkan HACIÖMEROĞLU –Yazlm – Sosyal Medya Müdürü Dr. Sinan Tandoğan Dr.Stratejik Sinan Tandoğan TEYDEB Programlar Müdürü Hasan ÖZDEMİR – Microsoft Yazlm Uzman Kamuda İnovasyon Kamuda İnovasyon ve Yönetici ve Rolü Yönetici Rolü Uygulama Geliştirmek GörmeTürkiye Engelliler İçin Biçilmiş Uygulama Geliştirmek Görme Engelliler İçinKaftan Biçilmiş Kaftan CeBitCeBit Sinerji Zirvesi Sinerji Zirvesi 26 Ekim 2013 Cumartesi 26 Ekim 2013 Kamuda İnovasyon ve –Yönetici Rolü Bakanlğ, / mELEk YATIrImCI AĞLArI OPAL,OPAL, ZeminZemin kat / kat mELEk YATIrImCI AĞLArI Arzu Arzu – Milli BİLİCİ Eğitim Milli Bakanlğ, Eğitim İletişim Grup İletişim Başkanlğ Grup Başkanlğ TEYDEB Stratejik Programlar Müdürü HasanBİLİCİ ÖZDEMİR – Cumartesi Microsoft Yazlm Uzman TEYDEB Stratejik Programlar Müdürü Hasan ÖZDEMİR – Türkiye Microsoft Türkiye Yazlm Uzman Yenilikçilik vekat Girişimcilik Yenilikçilik ve/ mELEk Girişimcilik OPAL, Zemin YATIrImCI AĞLArI Arzu BİLİCİ – Milli İnovasyon Eğitim Bakanlğ, İletişim Grup Başkanlğ Kamuda İnovasyon ve Yönetici Kamuda veRolü Yönetici Rolü LAPİS - 1. kat LAPİS - 1. kat CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi OPAL, Zemin kat / mELEk YATIrImCI AĞLArI Arzu BİLİCİ – Milli Eğitim Bakanlğ, İletişim Grup Başkanlğ 26 Ekim 26 Ekim 2013 2013 Cumartesi Cumartesi OPAL, Zemin kat / mELEk YATIrImCI AĞLArI Arzu BİLİCİ – Milli Eğitim Bakanlğ, İletişim Grup Başkanlğ Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership CeBit Sinerji 13:30 -13:30 15:00-2013 SEÇİMCumartesi GÜVENİLİRLİĞİ 15:00 SEÇİM GÜVENİLİRLİĞİ 26 Ekim ve Girişimcilik Yenilikçilik veZirvesi Girişimcilik CeBitYenilikçilik Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi LAPİS LAPİS - 1. kat - 1.2013 kat Mehmet Emrehan HALICI HALICI CHP Genel Mehmet Emrehan CHPBaşkan Genel Yardımcısı Başkan Yardımcısı Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik 26 Ekim 2013 Cumartesi 26 Ekim Cumartesi 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Innovation & Enterpreunership Innovation & OPAL -Zemin kat OPAL -Zemin kat LAPİS 1. kat Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik 13:30 -13:30 15:00- 15:00 SEÇİM GÜVENİLİRLİĞİ SEÇİM GÜVENİLİRLİĞİ Yenilikçilik ve Girişimcilik Innovation & AkUA mArİn 1.GÜVENİLİRLİĞİ kAT AkUA mArİn 1. kAT LAPİS - 1. kat LAPİS 1. kat mODErATOr mODErATOr 13:30 15:00 SEÇİM Mehmet Mehmet Emrehan Emrehan HALICI HALICI CHP Genel CHP Başkan Genel Yardımcısı Başkan Yardımcısı Innovation & Enterpreunership 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Innovation & Enterpreunership OPAL---Zemin OPAL--Zemin kat kat 14:00 17:30 Machmaking AREA 14:00 17:30 Machmaking AREACHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emrehan HALICI 13:30 15:00 SEÇİM GÜVENİLİRLİĞİ 13:30 -kat 15:00 SEÇİM GÜVENİLİRLİĞİ Doğan Taşkent İsviçreİsviçre Ticaret OdasıOdası GenelGenel Sekreteri Doğan Taşkent Sekreteri 25 Ekim 2013 October 25 Ticaret 2013 OPAL -Zemin AkUA AkUA mArİn mArİn 1. kAT 1. kAT Mehmet Emrehan HALICI CHP Genel Başkan Yardımcısı mODErATOr mODErATOr Mehmet Emrehan HALICI CHP Genel Başkan Yardımcısı 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 OPAL -Zemin katZemin AkUA mArİn 1.katkAT OPAL 14:30 - 16:00 Candan karabağlı 14:30 - 16:00 Candan karabağlı OPAL, Zemin kat OPAL, kat mODErATOr 14:00 -14:00 17:30 --Zemin 17:30 Machmaking Machmaking AREA AREA Doğan Taşkent İsviçreİsviçre TicaretTicaret OdasıOdası GenelGenel Sekreteri Doğan Taşkent Sekreteri AkUA mArİn 1. kAT AkUA mArİn 1. kAT 14:00 - 17:30 Machmaking AREA mODErATOr mODErATOr KEIRETSU Forum İstanbul Keiretsu KEIRETSU Forum İstanbul Keiretsu Doğan İsviçreCandan Ticaret Odası Genel Sekreteri CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi 14:00 -14:00 17:30 Machmaking AREA AREA 14:30 - 16:00 karabağlı 14:30 - Taşkent 16:00 Candan karabağlı OPAL, Zemin kat OPAL, Zemin kat - 17:30 Machmaking Doğan İsviçreKadın Ticaret Odası Genel Sekreteri Doğan İsviçre Ticaret Genel Sekreteri Yenilikçilik ve Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Kadın Yatırımcı KoluOdası Başkanı Yatırımcı Kolu Başkanı 14:30 - Taşkent 16:00Taşkent Candan karabağlı OPAL, Zemin kat KEIRETSU İstanbul Keiretsu KEIRETSU ForumForum İstanbul Keiretsu CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership 14:3014:30 - 16:00 Candan karabağlı OPAL, Zemin kat Dr.necip Uludağ İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi - 16:00 Candan karabağlı Dr.necip Uludağ İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi OPAL, Zemin kat KEIRETSU Forum İstanbul Keiretsu CeBit Sinerji Zirvesi Yenilikçilik ve Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Kadın Yatırımcı Kadın Yatırımcı Kolu Başkanı Kolu Keiretsu Başkanı KEIRETSU Forum İstanbul Cem SOYSAL Inventram A.Ş. Genel Müdürü KEIRETSU Forum İstanbul Cem SOYSAL Inventram A.Ş.Keiretsu Genel Müdürü CeBit Zirvesi 26 Ekim 2013 October 26 2013 26Sinerji Ekim 2013 October 26 2013 CeBit Sinerji Zirvesi Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik Kadın Yatırımcı Kolu Başkanı Innovation & Enterpreunership Innovation & Dr.necip Uludağ İstanbul MelekMelek Yatırımcı MerkeziMerkezi Dr.necip Uludağ İstanbul Yatırımcı veEnterpreunership Girişimcilik Kadın Yatırımcı Kolu Başkanı Yenilikçilik veMİLYONUMU Girişimcilik Innovation & Ufuk Ufuk Batum Genel ODTÜ Teknokent GenelMerkezi Müd. Yard. Kadın Yatırımcı KoluODTÜ Başkanı Batum Genel Teknokent Genel Müd. Yard. Yenilikçilik Dr.necip Uludağ İstanbul Melek Yatırımcı 10:0012:30 İLK NASIL KAZANDIM 10:0012:30 İLK MİLYONUMU NASIL KAZANDIM Cem SOYSAL Inventram A.Ş. Genel Müdürü Cem SOYSAL Inventram A.Ş. Genel Müdürü 26 Ekim 2013 October 26 2013 26 Ekim 2013 October 26 2013 Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership Dr.necip Uludağ İstanbulİstanbul Melek Yatırımcı MerkeziMerkezi Dr.necip Uludağ Melek Yatırımcı Cem SOYSAL Inventram A.Ş. Genel Müdürü 26 Ekim 2013 Davut October 26Doğan, 2013 Doğan, DoğtaşDoğtaş Mobilya Davut Mobilya OPAL,OPAL, ZeminZemin kat / kat GİrİŞİm SErmAYESİ PAnELİ / VCGenel PAnEL / GİrİŞİm SErmAYESİ PAnELİ / VCYard. PAnEL Ufuk Batum Genel ODTÜ Teknokent Genel Müd. Ufuk Batum Genel ODTÜ Teknokent Müd. Yard. 10:0012:30 İLK MİLYONUMU NASIL KAZANDIM 10:00İLK MİLYONUMU NASIL KAZANDIM Cem SOYSAL Inventram A.Ş. Genel Müdürü 26 Ekim 2013 October 26 2013 Cem SOYSAL Inventram A.Ş. Genel Müdürü 2612:30 Ekim 2013 October 26 2013 Ufuk Batum Genel ODTÜ Teknokent Genel Müd. Yard. 10:0012:30 İLK MİLYONUMU NASIL KAZANDIM CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi 13:3015:3015:30 GİRİŞİMCİ NASIL BATAR 13:30GİRİŞİMCİ NASIL BATAR Ufuk Batum Genel ODTÜ Teknokent Genel Müd. Davut Doğan, Doğtaş Mobilya Davut Doğan, Doğtaş Mobilya OPAL,OPAL, ZeminZemin kat / kat GİrİŞİm / GİrİŞİm SErmAYESİ SErmAYESİ PAnELİ PAnELİ / VCGenel PAnEL / VCYard. PAnEL Ufuk Batum Genel ODTÜ Teknokent Müd. Yard. 10:0012:3012:30 İLK MİLYONUMU NASIL KAZANDIM 10:00İLK MİLYONUMU NASIL Yenilikçilik Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Davut Doğan, Doğtaş Mobilya OPAL, Zeminvekat / GİrİŞİm SErmAYESİ PAnELİ / VC PAnEL nihatnihat Çevik, ESTEPESTEP KAZANDIM Çevik, CeBit Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi 13:30GİRİŞİMCİ NASIL BATAR 13:3015:3015:30 GİRİŞİMCİ NASIL BATAR Davut Doğan, Doğtaş Mobilya OPAL, ZeminSinerji kat / kat GİrİŞİm SErmAYESİ PAnELİ / VC PAnEL Davut Doğan, Doğtaş Mobilya OPAL, Zemin / GİrİŞİm SErmAYESİ PAnELİ / VC PAnEL CeBit Sinerji Zirvesi 13:3015:30 GİRİŞİMCİ NASIL BATAR 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 16:3017:3017:30 START UP SUNUMLAR 16:30START UP SUNUMLAR Yenilikçilik ve Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Çevik, ESTEP nihatnihat Çevik, ESTEP CeBitCeBit Sinerji Zirvesi 13:3015:3015:30 GİRİŞİMCİ NASIL BATAR Sinerji Zirvesi 13:30GİRİŞİMCİ NASIL BATAR Yenilikçilik Girişimcilik nihat Çevik, ESTEP Didem Altopve Endeavor Türkiye GenelGenel Sekreteri Didem Altop Endeavor Türkiye Sekreteri 17:3017:30 -17:30 18:30 Best Pratices -ESTEP En İyi Uygulamalar -17:30 18:30 Best - En İyi Uygulamalar Yenilikçilik ve 2013 Girişimcilik 25 Ekim October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 16:30START UP SUNUMLAR 16:30START UP Pratices SUNUMLAR Yenilikçilik ve Girişimcilik nihat Çevik, nihat Çevik, ESTEP 25 Ekim 2013 October 25Yılmaz 2013 16:30- 17:30 START UP SUNUMLAR 16:30 -Altop 17:30 Süleyman KOBİ A.Ş. Genel Müdürü 16:30 -Altop 17:30 Süleyman Yılmaz KOBİ A.Ş. Genel Müdürü Co-Founder Buluşması Co-Founder Buluşması Didem Didem Endeavor Endeavor Türkiye Türkiye Genel Genel Sekreteri Sekreteri 18:30 Best Pratices En İyi Uygulamalar 17:3017:30 18:30 Best Pratices En İyi Uygulamalar 25 Ekim 2013 October 25 2013 16:3017:30 START UP SUNUMLAR 25 Ekim 2013 October 25 2013 START UP Didem Altop Endeavor Türkiye GenelSektörle Sekreteri Ali Arslan Mali İlişkiler ve ve Ali Arslan Mali Sektörle İlişkiler 17:3016:30- 18:3017:30 Best Pratices - EnSUNUMLAR İyi Uygulamalar 16:30 16:30 -Altop 17:30 - 17:30 Süleyman Süleyman Yılmaz Yılmaz KOBİ A.Ş. KOBİ Genel A.Ş. Genel Müdürü Müdürü Co-Founder Buluşması Co-Founder Buluşması Didem Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Endeavor Türkiye Genel Sekreteri 17:3017:30 - 18:30 Best Pratices En İyi Uygulamalar Kambiyo Genel Müd. Kambiyo Genel Müd. - 18:30 Best Pratices En İyi Uygulamalar 16:30Didem - 17:30Altop Süleyman Yılmaz KOBİ A.Ş. Genel Müdürü Co-Founder Buluşması CeBit Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences CeBit Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences Ali Arslan Ali Arslan Mali Sektörle Mali Sektörle İlişkiler İlişkiler veMüdürü ve 16:3016:30 - 17:30 Süleyman Yılmaz KOBİ Genel Co-Founder Buluşması Elbruz Yılmaz 3TS CAPITAL Yatırım Müd.Müdürü - 17:30 Süleyman Yılmaz KOBİ A.Ş.ve Genel Elbruz Yılmaz 3TSA.Ş. CAPITAL Yatırım Müd. Co-Founder Buluşması Ali Arslan Mali Sektörle İlişkiler Kambiyo Kambiyo Genel Genel Müd. Müd. 24 - 26 Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center & Conferences CnrEXPO 24 - 26 Sinerji Ekİm 2013 WOW COnventiOn Center & CnrEXPO Ali Arslan Mali Sektörle İlişkiler ve CeBit CeBit Sinerji Zirvesi Zirvesi & CeBit & CeBit Global Global Conferences mehmet Yazıcı TRPE CAPİTAL;Yönetici Ortak Ali Arslan Mali Sektörle İlişkiler ve mehmet Yazıcı TRPE CAPİTAL;Yönetici Ortak Kambiyo Genel Müd. YEŞİLKÖY / İSTANBUL / İSTANBUL Elbruz Elbruz Yılmaz Yılmaz 3TS CAPITAL 3TS CAPITAL YatırımYatırım Müd. Müd. CeBit Sinerji Zirvesi &YEŞİLKÖY CeBit Global Conferences Kambiyo Genel Müd. Bora Bora YILmAZ Revo Capital Kambiyo Genel Müd. YILmAZ Revo Capital Elbruz Yılmaz 3TS CAPITAL Yatırım Müd. 24 26 24 Ekİm 26 Ekİm 2013 2013 WOW WOW COnventiOn COnventiOn Center Center & CnrEXPO & CnrEXPO CeBit Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences CeBit Sinerji Zirvesi & CeBit Global Conferences mehmet mehmet YazıcıYazıcı TRPE CAPİTAL;Yönetici TRPE CAPİTAL;Yönetici Ortak Ortak SPONSORLARI ZİRVE SPONSORLARI 24 - 26 Ekİm 2013ZİRVE WOW COnventiOn Center & CnrEXPO Elbruz Yılmaz 3TS CAPITAL YatırımYatırım Müd. Elbruz Yılmaz 3TS CAPITAL Müd. YEŞİLKÖY YEŞİLKÖY / İSTANBUL / İSTANBUL mehmet Yazıcı TRPE CAPİTAL;Yönetici Ortak OPAL,OPAL, Zemin kat / kat BÜYÜk İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ Zemin / BÜYÜk İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ Bora Bora YILmAZ YILmAZ Revo Capital Revo Capital 24 - 26 Ekİm 2013 2013 WOW COnventiOn Center & CnrEXPO YEŞİLKÖY / İSTANBUL 24 26 Ekİm WOW COnventiOn Center & CnrEXPO mehmet Yazıcı TRPE CAPİTAL;Yönetici Ortak mehmet TRPE CAPİTAL;Yönetici Ortak Bora YILmAZ Yazıcı Revo Capital ZİRVE ZİRVE SPONSORLARI SPONSORLARI CeBit Sinerji Zirvesi YEŞİLKÖY / İSTANBUL CeBit Sinerji YEŞİLKÖY / İSTANBUL OPAL, Zemin kat / BÜYÜk İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ OPAL, Zemin kat / Zirvesi BÜYÜk İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ Bora YILmAZ Revo Capital ZİRVE SPONSORLARI Bora YILmAZ Revo Capital Yenilikçilik vekat Girişimcilik Yenilikçilik ve/ BÜYÜk Girişimcilik OPAL, Zemin İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ ZİRVEZİRVE SPONSORLARI SPONSORLARI CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi OPAL, Zemin kat&/Enterpreunership BÜYÜk İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ Sunum Sponsorları Sunum Sponsorları OPAL, kat / BÜYÜk İŞLETmE GİrİŞİmCİ İŞBİrLİĞİ Innovation &Zemin Enterpreunership Innovation CeBit Sinerji Zirvesi Yenilikçilik ve Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik CeBit Sinerji Zirvesi CeBit Sinerji Zirvesi 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 Yenilikçilik ve Girişimcilik SunumSunum Sponsorları Sponsorları Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership Yenilikçilik veEnterpreunership Girişimcilik Yenilikçilik ve Girişimcilik Sunum Sponsorları Innovation & mODErATOr mODErATOr 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 SunumSunum Sponsorları Sponsorları Innovation & Enterpreunership Innovation & Enterpreunership 25 Ekim 2013 October 25 2013 Celal Toprak Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı mODErATOr mODErATOr 25 Ekim 2013 October 25 2013 25 Ekim 2013 October 25 2013 mODErATOr Enerji Çözüm Ortağı Ortağı Barkod Barkod Hizmet Sponsoru Enerji Çözüm Hizmet Sponsoru 17:3017:30 - 18:00 FatihEkonomi İşbecer POZİTRON Genel Müdürü - 18:00 Fatih İşbecer POZİTRON Genel Müdürü mODErATOr Celal Toprak Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı mODErATOr Celal Toprak Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Abdullah Orkun kaya TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun kaya TTNET Genel Müdürü Enerji Çözüm Enerji Ortağı Çözüm Ortağı Barkod Barkod Hizmet Sponsoru Hizmet Sponsoru - 18:00 Fatih İşbecer POZİTRON Genel Müdürü 17:3017:30 - 18:00 FatihEkonomi İşbecer POZİTRON Genel Müdürü Celal Toprak Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Toprak Gazetecileri Derneği Başkanı Enerji Çözüm Ortağı Barkod Hizmet Sponsoru MedyaMedya DestekDestek Sponsorları Sponsorları TunçTunç kahveci ARDIÇARDIÇ TEKNOLOJİ Kurucu OrtağıOrtağı 17:30Celal - 18:00 Fatih İşbecer POZİTRON Genel Müdürü kahveci TEKNOLOJİ Kurucu Abdullah Orkun kaya TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun kaya TTNET Genel Müdürü Enerji Çözüm Ortağı Barkod Barkod Hizmet Sponsoru Enerji Çözüm Ortağı Hizmet Sponsoru 17:3017:30 - 18:00 Fatih İşbecer POZİTRON Genel Müdürü - 18:00 FatihOrkun İşbecer POZİTRON Genel Müdürü Müdürü Abdullah kaya TTNET Genel MedyaMedya DestekDestek Sponsorları Sponsorları Tunç kahveci ARDIÇ TEKNOLOJİ Kurucu TunçCumartesi kahveci ARDIÇ TEKNOLOJİ Kurucu OrtağıOrtağı 26 Ekim 20132013 Cumartesi 26 Ekim Abdullah Orkun kaya TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun kaya TTNET Genel Müdürü Medya Destek Sponsorları Tunç kahveci ARDIÇ TEKNOLOJİ Kurucu Ortağı MedyaMedya DestekDestek Sponsorları Tunç kahveci ARDIÇ TEKNOLOJİ KurucuKurucu OrtağıOrtağı Sponsorları Tunç kahveci TEKNOLOJİ kEHrİBAr A+B - Zemin kat kEHrİBAr A+B - Zemin kat ARDIÇ 26 Ekim 2013 Cumartesi 26 Ekim 2013 Cumartesi 26 Ekim 2013 Cumartesi 26 Ekim 2013 Cumartesi LUCA E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI LUCA E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI 26 Ekim 2013 Cumartesi kEHrİBAr - Zemin kEHrİBAr A+B A+B - Zemin kat kat kEHrİBAr A+B - Zemin kat 10:30 - 11:45 1.A+B 10:30 -A+B 11:45 1.VE kEHrİBAr - Seminer Zemin kat UYGULAMALARI kEHrİBAr -Seminer Zemin kat UYGULAMALARI LUCA E-DEFTER E-FATURA LUCA E-DEFTER VE E-FATURA LUCA E-DEFTERİSMMMO VE E-FATURA UYGULAMALARI TESMER Mevzuat (İSİM)(İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat - 11:45 1. Seminer 10:3010:30 - 11:45 1.VESeminer LUCA E-DEFTER E-FATURA UYGULAMALARI E-DEFTER VE E-FATURA UYGULAMALARI 10:30LUCA - 11:45 1. Seminer Cenk İçer, LUCA LUCA E-Fatura Uygulaması Cenk İçer, E-Fatura Uygulaması İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) 10:3010:30 - 11:45 1. Seminer - 11:45 1. Seminer Soru-Cevap Soru-Cevap İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması CenkCenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) 15:3015:30 - 16:45 2. Seminer - 16:45 2. Seminer Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Soru-Cevap Soru-Cevap Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) Soru-Cevap - 16:45 2. Seminer 15:3015:30 - 16:45 2. Seminer Soru-Cevap Soru-Cevap Cenk İçer, İçer, LUCA LUCA E-Fatura Uygulaması Cenk E-Fatura Uygulaması 15:30 - 16:45 2. Seminer İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) 15:3015:30 - 16:45 2. Seminer - 16:45 2. Seminer Soru-Cevap Soru-Cevap İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması CenkCenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) İSMMMO TESMER Mevzuat (İSİM) Cenk İçer, LUCA E-Fatura Uygulaması Soru-Cevap Soru-Cevap İçer, İçer, LUCA LUCA E-Fatura Uygulaması mErCAn - 1. kat mErCAn -Cenk 1. kat Cenk E-Fatura Uygulaması Soru-Cevap Soru-Cevap Soru-Cevap 10:0010:00 - 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ SUNUM PROGRAMI - 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ SUNUM PROGRAMI mErCAn - 1. kat mErCAn - 1. kat •mErCAn Projenin kısa tanıtımı • Projenin kısa tanıtımı 1. kat 10:00 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ SUNUM PROGRAMI 10:00 - 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ SUNUM PROGRAMI - -1.modüllerinin kat mErCAn - 1.modüllerinin kat tanıtımı 10:00 -Projenin 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ •mErCAn Projenin alt • alt tanıtımı SUNUM PROGRAMI • kısa tanıtımı • Projenin kısa tanıtımı 10:00 -Projenin 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ SUNUM PROGRAMI 10:00 12:30 E-MÜFREDAT PROJESİ SUNUM PROGRAMI Organizasyon: Organizasyon: • Projenin kısa tanıtımı Ders• Programları Bölümü, DersaltProgramları Bölümü, • Projenin alt modüllerinin tanıtımı • Projenin modüllerinin tanıtımı • kısa tanıtımı • Projenin kısa tanıtımı • Projenin Projenin altİnceleme modüllerinin tanıtımı Kitap İnceleme Bölümü, • Kitap Bölümü, Organizasyon: Organizasyon: Ders Bölümü, • Ders• Programları Bölümü, • altProgramları modüllerinin tanıtımı • Projenin altBölümü modüllerinin tanıtımı Organizasyon: • Projenin Ders Programları Bölümü, Yıllık Plan Bölümü • Yıllık Plan • Kitap İnceleme Bölümü, • Ders Kitap İnceleme Bölümü, Organizasyon: Organizasyon: • Programları Bölümü, • Ders Programları Bölümü, Tel: +90 (212) 334 (212) 69 69334 Fax:69 +90 334 (212) 69 70334 69 70 Tel: +90 69 (212) Fax: +90 • Kitap İnceleme Bölümü, Projenin önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi • Plan Projenin önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi • Yıllık Plan Bölümü • Yıllık Bölümü • İnceleme Bölümü, • Kitap İnceleme Bölümü, Organizasyon: Organizasyon: • Kitap Yıllık Plan Bölümü Kapanış • Kapanış Tel: +90 (212) Tel: +90 334 (212) 69 69 334 Fax:69 +90 69 (212) Fax: +90 334 (212) 69 70 334 69 70 • Projenin önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi • Projenin önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi • Bölümü • –Plan Yıllık Bölümü Tel: +90 (212) 334 69 69 Fax: +90 (212) 334 69 70 • Yıllık Projenin önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi Soru Cevap • Soru –Plan Cevap Organizasyon: Organizasyon: Tel: +90 +90 (212) (312) 479 (312) 91 69 03479 Fax:91 +90 (312) 479 (312) 91 70 32479 91 32 Tel: +90 03 (212) Fax: +90 • Kapanış • Projenin Kapanış Tel: 334 69 Fax: +90 334 69 Tel: +90 (212) 334 69 69 Fax: +90 (212) 334 69 70 • önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi • Projenin önümüzdeki 2 yıl içindeki gelişimi Organizasyon: • Kapanış Organizasyon: – Cevap • Kapanış Soru• –Soru Cevap Organizasyon: HİFAŞ SEMOR Programda değişiklik yapma hakkına HİFAŞ - SEMOR değişiklik yapma • • Kapanış Tel:- +90 (312) Tel: +90 479 (312) 91Programda 03 479 Fax:91 +90 03 (312) Fax: +90 479sahiptir. (312) 91hakkına 32 479sahiptir. 91 32 • Soru – Cevap Tel: +90 (312) 479 91 03 Fax: +90 (312) 479 91 32 • Soru• –Soru Cevap – Cevap Tel:- SEMOR +90 (312) 479 (312) 91Programda 03 479 Fax:91 +90 479sahiptir. 91hakkına 32 479sahiptir. HİFAŞ HİFAŞ Programda - SEMOR değişiklik yapma değişiklik hakkına yapma Tel: +90 03 (312) Fax: +90 (312) 91 32 Resmi Havayolu Sponsoru Resmi Havayolu Sponsoru Official Airline Official Airline

Döküman Sponsoru Döküman Sponsoru DocumantationDocumantation Sponsor Sponsor

TV ve Radyo Sponsoru TV ve Radyo Sponsoru TV and Radio Sponsor TV and Radio Sponsor

Teknoloji ve İletişim Sponsoru Teknoloji ve İletişim Sponsoru Technology and CommunicaTechnology and Communication Sponsor tion Sponsor

Resmi HavayoluResmi Sponsoru Havayolu Sponsoru Official Airline Official Airline

Döküman Sponsoru Döküman Sponsoru DocumantationDocumantation Sponsor Sponsor

TV ve Radyo Sponsoru TV ve Radyo Sponsoru TV and Radio Sponsor TV and Radio Sponsor

Resmi Havayolu Sponsoru Official Airline

Döküman Sponsoru Documantation Sponsor

TV ve Radyo Sponsoru TV and Radio Sponsor

Resmi Havayolu Sponsoru Resmi Havayolu Sponsoru Official Airline Official Airline

Döküman Sponsoru Döküman Sponsoru Documantation Sponsor Documantation Sponsor

TV ve Radyo Sponsoru TV ve Radyo Sponsoru TV and Radio Sponsor TV and Radio Sponsor

Teknoloji ve İletişim Teknoloji Sponsoru ve İletişim Sponsoru Technology andTechnology Communicaand Communication Sponsor tion Sponsor Teknoloji ve İletişim Sponsoru Technology and Communication Sponsor Teknoloji ve İletişim Sponsoru Teknoloji ve İletişim Sponsoru Technology and CommunicaTechnology and Communication Sponsor tion Sponsor

Hannover Fairs Hannover Fairs İnterpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş. İnterpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş.

Hannover Fairs Hannover Fairs İnterpro Uluslararası İnterpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Fuarcılık A.Ş. Hannover Fairs İnterpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Hannover Fairs Hannover Fairs SeminerFuarcılık Organizasyon Danışmanlık Turizm A.Ş.Turizm A.Ş. Seminer Organizasyon Danışmanlık İnterpro Uluslararası A.Ş. İnterpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş.

Seminer Organizasyon Seminer Organizasyon DanışmanlıkDanışmanlık Turizm A.Ş. Turizm A.Ş. Seminer Organizasyon Danışmanlık Turizm A.Ş.

Seminer Organizasyon DanışmanlıkDanışmanlık Turizm A.Ş. Turizm A.Ş. Seminer Organizasyon

HİFAŞ - SEMOR Programda değişiklik yapma hakkına sahiptir. HİFAŞ - SEMOR değişiklik yapma hakkına sahiptir. HİFAŞProgramda - SEMOR Programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.


CeBIT Life Magazine 2013

Mobil güvenlik

Mobil cihazlar kurumlar için risk potansiyeli taşıyor. Sahibi kurum da olsa, çalışan da olsa şirket ağına bağlanabilen mobil cihazların kötü niyetli saldırılardan korunması gerekiyor.

M

obil cihazlar da siber güvenlik kavramı dahilinde göz önüne alınması gereken bileşenlerden. Ancak mobil işletim sistemleri çalıştıran cihazlar doğaları gereği klasik masaüstü uç noktalardan çok daha farklı ele alınması gereken bir platform. Çünkü işletim sistemi ve cihaz yapısında farklılıklar çok fazla. Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemleri cihaz üreticisinin tercihine göre farklılık gösterirken, işletim sistemlerinin kendilerine has kısıtlamaları da getiriyorlar. Blackberry, Apple gibi üreticiler tamamı ile kapalı ve kendilerine özel işletim sistemleri geliştirirken, Microsoft masaüstü işletim sistemlerine yakın bazı standartlar sağlamaya çalışıyor. Android ise bilindiği üzere tamamı ile açık kaynak bir platform. Güvenlik açısından baktığınızda, hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek pek kolay olmuyor. Kapalı platformlar doğaları gereği daha güvenli gözükebilir. Ancak bu platformlar, üzerlerinde zararlı kod analizi yapabilen bir arayŸz e izin vermedikleri i• in herhangi bir güvenlik çözümü de üretilemiyor. Android ise açık kaynağın getirdiği pek çok saldırı riskiyle beraber bunun çaresini sunan yazılımları oluşturma imkânı da sunuyor. Mobil güvenlik dünyasında asıl hareket açık kaynaklı olduğu için Android etrafında dönüyor. İşletim sistemi, Java gibi temel bileşenlerden kaynaklanan açıkları geçin, bunun üstüne şu an itibarı ile Android cihazları hedef alan bir milyonun üstünde zararlı uygulama var. Bu uygulamalar vadettikleri işi yapmanın yanı sıra yüklendikleri mobil cihazlar yardımı ile bilgi sızdırma, ücretli servislere mesaj atma, ortam dinleme gibi pek çok

20 | CeBIT Life Magazine 2013

zararlı eylemi de gerçekleştiriyorlar. Mobil cihazlar kendi üzerlerinde çalıştırılamasa bile bağlandıkları ağa zararlı yazılım aktarma konusunda aracı olarak da kullanılabiliyorlar. Mobil cihazlar üzerinde barındırılan verilerin yanlış ellere düşmesi de bir başka konu. Çalınan ya da kaybedilen bir mobil cihaz üzerinde çok değerli kurumsal veriler bulunabiliyor. Ve bu veriler tableti kullanan kişinin bireysel verileri ile yan yana duruyorlar. Mobil cihazın kime ait olduğu konusu da ilginç bir nokta. Kurumların sahip olup da personellerine dağıttıkları cihazlar üzerinde “bunlar kurumun iş amaçlı varlığıdır” deyip her türlü önleyici ve yönetsel politikalar uygulamak yine de daha kolay. Ancak kişilere ait mobil cihazlarda kurum uygulamaları çalıştırıldığınızda iş farklı bir boyut kazanıyor. Burada da imdada mobil çalışma alanı çözümleri yetişiyor. Uygulamalar aslen kuruma ait veri merkezlerinde bulunan sanal mobil ortamlarda çalıştırılıyor ve uygulama sanallaştırmaya benzer bir yöntemle mobil cihazlara aktarılıyor. Kurumsal veriler de yine bu veri merkezinde bulut depolama teknikleri ile tutuluyor. Mobil cihaz güvenlik ve yönetim çözümleri ile birlikte kullanıldığında, kullanıcıya hiçbir şey hissettirmeden belirlediğiniz kurallar dahilinde kurumsal uygulamaları mobil cihazlara aktarmanız mümkün. Mobil cihazlar ile güvenli bilişim sağlamak üzerinde çok boyutlu düşünülmesi gereken bir süreç. Yine de sağladığı üretkenlik göz önüne alındığında, harcanan çabaya değeceği kesin.

n Murat SONGÜR


Makineler arası iletişim yükseliyor Profesör Prüser, dünya BT sektöründeki gelişmeleri değerlendiriyor.

B

RÖPORTAJ

Machine to machine communication is rising Professor PrŸ ser evaluates developments in the global IT sector.

W

T sektšr Ÿ ndeki yeni trendler nelerdir? hat are the emerging trends in the ICT sector? Sektörün her kesimini yakından ilgilendiren en In the context of the ICT industry today, we are büyük trend, tabii ki büyük veri. Gün geçtikçe observing four main trends. The biggest trend artan sayıda şirket büyük veri konseptini concerning every aspect of the industry is of course kullanmaya başlıyor. Obama yönetimi gibi bazı hükümetler big data. Many companies are now catching on and trying to find de büyük veriyi kendi amaçları için başarılı bir şekilde their way to leverage and use big data for business purposes. A kullanmakta. second interesting trend is of course bring İkinci ilginç trend olan “kendi cihazını your own device. More people bring their getir” politikaları, uzun zamandır own devices to which they are accustomed, gündemde. Daha çok kişi alışık oldukları from home and to the workplace. This is of cihazlarını evlerinden iş yerlerine course a trend that needs to be addressed. getiriyor. Bu trend için bazı çözümlerin It allows for more diversity in terms of both geliştirilmesine ihtiyaç var. hardware and software. Üretim endüstrisi başta olmak üzere, Apart from these, another new trend that sanayi tarafında ise makineden makineye has appeared is mobile device management. iletişim şu anda gelişen ilginç bir alan. Especially when these devices are used at Artık teknoloji sadece sosyal medya, home and at work, some security problems internet veya insan ile makine arası occur and serious management challenges iletişimle değil, üretimde kullanılan are raised and have to be solved. makinelerin birbiriyle iletişim kurmasıyla On the industry side, especially for the da ilgili. Üretim optimizasyonu için production industry, the machine to machine tasarlanan teknolojilerden bahsediyoruz. communication is an interesting area right Bu teknolojiler geliştikçe, artık now. We are no longer talking only about makinelerin koordinasyonunda işçi person to machine communication, social çalıştırılması gereksinimi ortadan media or the internet, but more and more kalkıyor. technologies are being introduced which CeBITÕ teki yenilikler nedir? help to optimise production by enabling Doğal olarak, bu başarılı etkinliği production devices to communicate with geliştirmeye devam ediyoruz. İstanbul’daki each other, so there is no longer a need for a Almanya dışında yapılan en büyük CeBIT person to coordinate all of these machines. organizasyonu ve büyümeye devam What are the new aspects of CeBIT? ediyor. Kalite açısından bakacak olursak, Of course we are continuing to develop konseptimizi daha da geliştirdik. Artık this successful event. It is by far the biggest Berlin Uygulamalı Bilimler dünyanın önde gelen bilişim ve medya CeBIT event outside of Germany and it kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz. Üniversitesi’nden İş İdaresi Profesörü is continuing to grow. Also in terms of Türkiye perspektifinden teknolojiye Professor of Business Administration at the quality, we have improved the concept and bakacak olursak neler görürüz? are collaborating with Bitkom, one of the University of Applied Science in Berlin Ben kendi adıma Fatih Projesinin leading Sven PRÜSER Türkiye için önemli bir adım olduğunu What can we see when we look at söyleyebilirim. Türkiye hızla gelişiyor, technology from the Turkish point of view? sanayide olumlu gelişmeler oluyor ve aynı şekilde ülkedeki I can say that Fatih Project is an important step for Turkey. I bilişim sektörü de hızla gelişiyor. Bence Fatih projesi şu think one of the most interesting projects in the world is the Fatih an dünyadaki en ilginç projelerden biri. Çocukken 6 - 7 project. Enabling the student from the very first day at school to kg kitap taşıdığımı hatırlarım. Bu sağlıklı bir durum değil, be able to access the accumulation of knowledge on the internet kitaplara küsüp okumayabilirsiniz de. Tüm kitaplar ve and through electronic books is a very productive idea. Having bilgilerin 1 kg bile olmayan bir cihazla sağlanması çok access to books and information on a device under 1 kg is a smart akıllıca. Umarım yakın gelecekte Türkiye hükümetinin way to do things, so IÕ m looking forward to see the solution to be geliştireceği çözüm hayata geçer. implemented by the Turkish government, hopefully very soon.

CeBIT Life Magazine 2013 |21


CeBIT Life Magazine 2013

Oyun değiştiren teknolojiler

Hangi sektörde olursanız olun, bu teknolojilerin yarattığı sarsıntıdan etkilenmemeniz mümkün değil.

T

eknoloji dünyası inanılmaz hızla ilerleyen bir gidişata sahip. Her geçen gün, yepyeni bir gelişmeye gebe, her büyük teknolojik gelişme ise gerçek dünyayı eskisinden farklı hale getirerek şekillendiriyor. Son birkaç yılda öyle yeniliklere şahit olduk ki artık onlar olmadan neler yaparız bilemiyoruz. Game Changing Technologies, ya da Oyun Değiştiren Teknolojiler, kimilerini yakından ilgilendirirken, kimilerini sessiz sedasız ele geçiriyor.

22 | CeBIT Life Magazine 2013

Büyük Veri’nin korkunç Büyüme hızı

İngilizcede Big Data olarak geçen Büyük Veri olgusu, geçmişten günümüze gelen süre içerisinde günden güne katlanarak artan “Bilgi Çöplüğü”nün büyük yazılım şirketleri tarafından anlamlı ve işlenebilir hale getirmesi olarak nitelendirilir. Yüksek hızlı analiz sistemleri ve bulut teknolojisiyle büyük veriler yönetilebilir hale geldi. Yeni nesil veri entegrasyon sistemleri, inanılmaz bir hızla büyüyen veriyi kontrol almayı başarıyor. Büyük veriye örnek olarak sensör ağları, sosyal ağlar, büyük sosyal veri analizleri, internet dokümanları, internet arama indeksleri, astronomi, gen bilimi, biyoloji ve daha birçok alan gösterilebilir. Daha spesifik bir büyük veri örneği verecek olursak, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 150 milyon sensörüyle her saniyede 40 milyon kere veri aktarımı gerçekleştirir. Bu sayede saniyede 600 milyon çarpışmayı hesaplar. Filtreleme işleminin ardından yapılan kayıtlarda, bu inanılmaz verinin % 99,999’u kaydedilmiş olur. Teknoloji dünyasında gelecek, büyük veriler ve bu verilerin işlenmesiyle şekillendiği artık açıkça görülmektedir.


OYUN DEĞİŞTİREN TEKNOLOJİLER

BuLuT Deneyimi Ve GeLiŞmiŞ BuLuT hizmeTLeri

Bir zamanlar kısıtlı internet bağlantı hizmetlerinden dolayı daha çok bilgisayarlarımızın depolama birimlerini kullanırdık. İnternet daha çok yazılardan ve görsellerden oluşan bir bilgi kaynağıydı. Bulut teknolojisinin gelişmesiyle kullanıcılar bambaşka bir deneyimle karşı karşıya kaldı. Başta “nedir bu bulut” sorusu akıllardan çıkmasa da, gelişmiş bulut hizmetlerini benimsememiz fazla uzun zaman almadı. Google, Dropbox, Apple iCloud gibi çok yaygın kullanılan bulut hizmetleri sayesinde, bilgilerimizin uzak bilgisayarlara kaydedilmesine ve senkronize edilmesine alışmaya başladık. Bulut hizmetleri sadece kullanıcıların değil, büyüklü küçüklü tüm işletmelerin çalışma süreçlerini kolaylaştıracak imkanı sunuyor. Daha esnek ve daha efektif çalışma süreci için büyük önem taşıyan bulut teknolojisinin önünde uzun ve parlak bir yol var.

DePoLAmAnın, uyGuLAmAnın Ve iLeTiŞim AĞLArının SAnALLAŞTırıLmASı

Sanal ortamların güvenliği hızla gelişiyor. Hem büyük hem de küçük işletmeler, çalışma verimlerini arttırmak ve mobil aygıtlardan daha fazla avantaj sağlamak adına sanallaştırmayı tercih ediyor. Sanallaştırma, işletim sistemleri, depolama aygıtları ya da ağ kaynaklarından herhangi birinin aslını kurmak yerine onları sanal şekilde kurmak olarak nitelendirilebilir. Bir zamanlar hayal olan sanallaştırma, günümüzde ileriye dönük sağlam adımlar atmak isteyen birçok firma tarafından benimsenmiştir. Özellikle satın alma, lojistik ve hizmet süreçlerinde sanallaştırma giderek inanılmaz hız kazanmış durumda.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 150 milyon sensörüyle her saniyede 40 milyon kere veri aktarımı gerçekleştirir. Bu sayede saniyede 600 milyon çarpışmayı hesaplar. moBiLiTe

Cep telefonlarının akıllanması, tabletlerin hayatımıza girmesi ve mobil internetin hızla yaygınlaşmasıyla bir mekana bağlı kalma olgusu ortadan kalktı. Mobil uygulamalar, yüksek performanslı akıllı cihazlar ve hızlı mobil internet imkânı, akıllı telefon ve tabletlerin masaüstü bilgisayarlara kafa tutacak kadar kullanışlı hale gelmesini sağladı. Günümüzde çok yüksek ekran çözünürlüğüne, çok hassas dokunmatik ekrana ve birkaç sene öncesinin bilgisayarları kadar güçlü donanıma sahip akıllı telefon ve tabletler yaygın olarak kullanılıyor. Bu doğrultuda girişimciler, dijital alanda yatırım yaparken mobil medya, mobil veri, mobil satışlar, mobil pazarlama ve mobil ödemeler gibi imkânları kesinlikle es geçmiyor. Mobilite, şu an hayatımızı değiştiriyor ve yeniden şekillendiriyor.

CeBIT Life Magazine 2013 | 23


CeBIT Life Magazine 2013

Akıllı yaşam formları Akıllı şehirler veya akıllı ev olarak isimlendirilen konseptlerin tamamı aslında akıllı yaşam formlarıdır. “Akıllı yaşam” kavramını anlamanın en kolay yolu bu formları birkaç basit örnekle açıklamaktır.

V

erileri ve ortak aklı, çağın gerektirdiği şekilde kullanan toplumlar (tıpkı bir önceki yüz yılda olduğu gibi) yirmi birinci yüzyıla da damgalarını vuracaklar. Bildiğiniz gibi bir ton pamuğun değeri bazen tek bir mikro çipinkinden daha düşük olabiliyor. Teknoloji üretenler ve kullanıma sunanlar pazarı yönlendirip, dünya ticaret pastasının kremasını iştahla yiyenlerdir. Özellikle teknolojileri daha akıllı ve daha kullanışlı hale getirenler pastadan en çok pay alanlardır. Akıllı teknolojiler bilindiği üzere insan yaşamını kolaylaştıran ve riskleri de bertaraf eden teknolojilerdir. Peki riskleri bertaraf etmekten kasıt nedir? 1990 yılında Amerika’da akşam saatlerinde bir eğitimden aç dönmüş ve bir tost ve kahve ile midemi bastırmak istemiştim. Tost makinesine malzemeleri yerleştirdim, kahve makinesini de çalıştırdım. İçeri girip bir şeyler okuyayım derken,

24 | CeBIT Life Magazine 2013

tostu unuttum ve birden bire nereden geldiğini anlayamadığım bir alarm - siren sesi tüm evi kapladı. Mutfağa daldığımda her taraf duman olmuş. Ben tost makinesinin fişini çekerken dairenin zili çaldı. Kapıyı açtığımda apartman görevlisi ne olduğunu sordu, ben de durumu anlattım. Apartman görevlisi “Neyse ki duman fazla olmadı, olsaydı yağmurlama sistemi devreye girerdi” dedi. İçeri girip mutfak tavanına baktığımda tavanda bazı noktalarda yağmurlama sistemi olduğunu gördüm. Demek ki duman belirli bir limite ulaşsaydı yağmurlama sistemi devreye girip yangını büyümeden, yani büyük bir risk oluşturmadan söndürecekti. Evet belki bugünlerde bu sistem her yer de var ama benim bu sistemi görmem, yani akıllı algılama sistemleri ile tanışmam nerdeyse 23 yıl önceydi. Akıllı sistemlerle karşılaştığım bir başka örnekse New York’ta


DOSYA KONUSU katıldığım bir toplantı öncesiydi. Beklemek için alındığımız lobide ekranlara bakmamız istendi ve optik okuyucular göz bebeklerimize odaklanarak fotoğraflarımızı çekip gideceğimiz kata giriş yapmamızı sağlayacak ziyaretçi kartları hemen orada basıldı. Bu kartla sadece kendi gidebileceğimiz kata asansörle çıkabileceğimiz belirttiler. Tabii serde merak var ya, ara bir kata bastım, asansör o katta durdu ama kapısı açılmadı. Kendi katımız için asansör düğmesine bastık ve kendi katımızda asansör durunca asansörün kapısı otomatik olarak iki yana açıldı ve bulunduğumuz katta asansörden çıkıp toplantı yapacağımız salona yöneldik. Bu ve buna benzer akıllı sistemler günümüzde yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olmaya başladı. Akıllı sistemlerin en kritik özelliği yukarıda da belirttiğim gibi risk yönetimi. Bir diğer kritik faktörse etkin kaynak kullanımı, yük dengelemesi. Peki yük dengelemesi nasıl oluyor? Diyelim ki su tüketimi veya elektrik tüketimi birden bire arttı. Önceden anlaşma yapılmak şartıyla elektrik ve su tüketimi arttığı zaman su ve elektrik akışı azaltılabilir. Tam tersinden de bir örnek verebiliriz.

Diyelim ki elinizde elektrik fazlası var ve serbest piyasaya göre bu elektriği stoklamak maliyet giderlerini artırabilir. O zaman abonelerinize özel indirimli elektrik satışı yapabilir ve bu kampanyayı abonelerinize anlık mesaj ile bildirebilirsiniz. Müşteri ilişkileri yönetimi kullanarak akıllı teknolojiyi devreye alabilirsiniz. Akıllı sistemler de (her sistemde olduğu gibi) belli bir algoritmaya göre çalışır. Bir limit veya bir uyarı sistemi üzerine tanımlanır. Uyarı sisteminin ürettiği sinyale göre devreye güç kesiciler veya yönlendiriciler girer. Akıllı teknolojilerin en kritik parametrelerinden birisi de bu sistemlerin doğru yerde doğru gerekçelerle kullanılmasıdır. Tabii akıllı sistemlere göre devreye alınacak planların olması ve bu planların öngördüğü ekipmanların kullanılabilir olması da gerekir. Diyelim bir gökdelenden yangın sinyali alındı ve yağmurlama sistem devreye girdi ama bireylerin bu gökdelenden zamanında tahliye edilmesi gibi öncelikli ihtiyaçların yerine getirilebilmesi için tüm ekipmanların mevcut ve çalışıyor durumda olması gerekiyor. Aksi durumda tek başına akıllı sistemler bir işe yaramaz.


CeBIT Life Magazine 2013

Şimdi devir “Dijital Ev” devri!” Steven Spielberg’ün yönettiği Tom Cruise’un oynadığı Azınlık Raporu filmindekilere benzer evler her geçen gün hayal olmaktan çıkıyor.

B

ir ev hayal edin.. Sadece bir hareketinizle filmden müziğe tüm görüntü ve ses sitelerini kontrol edebiliyorsunuz. Salon ve mutfağınızdaki duvarları, tablo asmak için değil film izlemek, görüntülü telefon konuşması yapmak veya yemek tarifi okumak için kullanıyorsunuz. Bilgisayarınızdaki masaüstü deseniniz artık masaüstünüzü değil, gerçekten duvarınızı kaplıyor. Eve gelmeden 10 dakika önce ısıtmış olduğunuz akşam yemeğinizi yerken, bir yandan arkadaşlarınızla yemek masasının üzerine yansıttığınız online oyununuzu oynuyor ve sosyal medya mesajlarınızı okuyorsunuz. Azınlık Raporu filminden bir sahne gibi, değil mi? Bu saydıklarımız artık sadece filmlerde görünen mizansenler değil. Teknoloji firmaları, dijital ev sistemlerini hemen herkesin kullanabileceği hale getirmek için tam gaz çalışmaya devam ediyor. İnovasyon, her alanda olduğu gibi evlerimizde de artık en güçlü destekçimiz haline geldi. Cihazların tamamen birbirine bağlı olduğu sistemler sayesinde evlerde, vakit alan hemen her şey dijitalleşmeye başlayacak. Akıllı ev sistemleri, kullanıcılarına teknolojiyi ceplerinde ve çantalarında gittikleri her yere götürme şansı tanıyacak. Birçok ev sahibi, evindeki güvenlik, konfor ve eğlence sistemlerini, bir el hareketiyle kontrol edebilir konuma gelecek. Üstelik bunu yapmaları için o anda evde olmaları bile gerekmeyecek. Akşam mesai bitiminde henüz yoldayken evinizdeki klimayı çalıştırmanız, yemeğinizi ısıtmanız, yemek masanızın karşısındaki duvarda dev boyutta izleyeceğiniz favori filminizi siz masaya oturduğunuz anda başlamaya hazır halde bekletmeniz gayet

28 | CeBIT Life Magazine 2013

basit işler olacak. Ev sahiplerinin, yanlarında taşıyabilecekleri, güvenlikten aydınlatmaya, ısınmadan internet bağlantısına, telefondan video ve data erişimine kadar hemen her alanda evdeki kontrolü kolaylaştıracak sistemler yolda. Evdeki yaşamı kolaylaştırarak her alanda tasarrufu hedefleyen dijital sistemler, mutfaktan salona, yatak odasından banyoya kadar tüm yaşam alanlarına hükmedecek gibi duruyor. Sürekli değişen teknolojiyi takip ederken soluğumuzun kesildiği bir dönemdeyiz. İleri gelen teknoloji firmaları, cep telefonundan veya tabletten yönetilen ev otomasyonu alanındaki çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Zaman, enerji, hatta nakit tasarrufu sağlayıp hayatı kolaylaştıran dijital evler, her kesimden kullanıcıya farklı çözümlerle hitap edecek gibi gözüküyor. Sunduğu çözümlere paralel olarak, birçok kullanıcının hayatını kökünden değiştireceği ise bir gerçek. Dijital evlerin hangi hızla yayılacağını tam kestiremesem de emin olduğum bir şey var, o da ilk kullanıcıların yattığı yerden ışığı kapatmaya üşenenler olacağı. Ekin ULUK… K Dijital Pazarlama Profesyoneli, Blogger


HYBEKA : Atıksu Arıtma Tesisleri ve Boru Sistemleri Hidrolik Hesapları Yazılımı Mühendisler için uzmanlık derecesinde hesap sistemi

Q_ZU

TW

P_ZU

G_ZU1

G_ZU2

RW

D_ZU

G_R1

A_R

U_R2

W_R

Cebit Eurasia 2013 Fuarı - Salon 4/ Stand 27

Brandt ∙ Gerdes ∙ Sitzmann Wasserwirtschaft GmbH Pfungstädter Straße 20, D-64297 Darmstadt www.bgswasser.de www.hybeka.com TRIA CAD TECHNIK www.triacadtechnik.de info@triacadtechnik.de


CeBIT Life Magazine 2013

Bilişim Optimizasyonu İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar BT yatırımlarından da tasarruf etmeyi gerektiriyor. Bunun yolu da optimizasyondan geçiyor.

30 | CeBIT Life Magazine 2013


HABER

O

ptimizasyon ve bilişim gerçek hayatta çok iç içe iki kavram. Bilişimin temel konusu zaten kişi ve kurumların gündelik işlerini daha verimli yapabilir hale getirmek. Yalnız, bir anlamda hayatımızı optimize eden bilişim kaynakları o kadar yaygın bir hale geldi ki, bu kaynakların ne kadar verimli çalıştıklarını sorgulamanın zamanı da geldi artık. Konuya şuradan başlayalım: Bilişim bizlerin yapmayı hedeflediğimiz kişisel ya da kurumsal işler için bir araç. Bir iş hedefine ulaşmak için kullanıyoruz bilişimi. Bu hedefin de belirli standartları, belirli kıstasları var. Öncelikli hedefimiz bu standartları tutturmak olmalı. Bunun için gerekli yatırım ne ise yapılmalı. 2000 yıllına kadar bu işler biraz daha az çetrefilliydi. Bilişim cihazlarının kapasiteleri kısıtlıydı. Karun kadar zengin olsanız da, 3 boyutlu bir dosyayı işlemek 200 MHz’lik bir bilgisayarda 3 saat sürüyorsa, bu süreci 2 saate düşürmek için yapabileceğiniz tek şey 300 MHz’lik bilgisayarın çıkmasını beklemekti. Verilen hizmetin süresini teknolojinin limitlerinin belirlediği o günlerde yapabileceğiniz en iyi optimizasyon abartmamaktan ibaretti çoğunlukla. Tabi, 2000 deyince o zamanlar dot-com balonunun en şişik dönemleri olduğunu da unutmayalım. Bilişim camiası en havalı, çağını yaşıyor, bilişim teknolojilerine yatırım yapanlar da bu yatırımlarının verdikleri her kuruşu misliyle çıkaracaklarına inanıyordu. Derken balon patladı, sonra kuleler yıkıldı. Kurumların ceplerindeki paralar daha kıymetli hale gelince, diğer her alanda olduğu üzere bizim işleri de nasıl daha verimli yaparız diye hal çareleri aramaya başlar olduk.

FİZİKSEL MEKAN

Bugün yaptığımız bilişim projelerinin çok azında performans bariyerine takılıyoruz. Takıldığımız bariyer fiyat / performans oranı oluyor çoğunlukla; bu da optimizasyonun başladığı nokta zaten. İşe fiziksel mekândan başlayabiliriz aslında. Bir sunucunun veri merkezinde kapladığı alan bile uç uca ekledikçe oldukça bir maliyet teşkil ediyor, hele veri merkezi diye ayırdığınız yer pahalı bir semtte ise. Zaten veri merkezlerini varoşlara taşıdık bu yüzden. İçeriyi optimize etmek için de önce rack, şimdilerde ise blade yapıda sunuculara doğru bir geçişimiz söz konusu. Sunucularımızın tükettiği elektrikten de tasarruf edebiliyoruz artık. Çalışmasına gerek duyulmayan işlemci çekirdekleri kendilerini kapalı duruma çekerek hem elektrik tüketmiyorlar, hem de tükettikleri zaman yaydıkları ısıyı düşürerek soğutma maliyetlerinin azaltılmasına destek oluyorlar. Benzeri akıl disk sistemlerinde de var; çalışmayan disk dönmüyor artık. Paylaşım bilişimde optimizasyon sağlayabildiğimiz en güzel noktalardan birisi.

Birden çok sistemin aynı kabineti paylaşıyor olmasından başlıyoruz işe ama tahmin edeceğiniz üzere konuyu sanallaştırmaya doğru getiriyorum. Evet, artık bir fiziksel sunucunun üzerinde birden çok sanal sunucu çalıştırıyoruz. Ama sanallaştırma illa ki bir fiziksel kaynağı birkaç farklı sanal parça olarak göstermek değil. Yoksa depolama sanallaştırma PC’lerimizdeki diskleri C: ve D: diye iki farklı parçaya bölmekten öteye gidemezdi. Verileri disklere fiziksel olarak yazmak yerine önce bir tasniften geçirip ona göre işlem yapıyoruz. Böylece depolama kaynaklarımızı çok daha akıllı şekilde yönetmemiz mümkün oluyor. Aynı tasnif işlemini bugünlerde ağ cihazları da yapmaya başladı. TCP protokolü ile ilgili ufak tefek oynamalar da yaparsanız hem hat kalitesi, hem de bant genişliği anlamında ciddi farklılıklar yakalayabiliyorsunuz.

TASARRUF EDİN

Her bir teknoloji de bir diğerini tetikliyor. Masaüstü sanallaştırmaya yatırım yaparsanız, PoE standardında zero-client’lar kullanarak istemci bilgisayar kablolamasından bile bir tasarruf sağlamanız mümkün. Aynı teknoloji size her istemci için bağımsız işlemci, bellek ve disk satın almanız yerine toplam kapasitesi çok daha küçük olan bir kaynak havuzundan aynı hizmeti vermenizi de sağlıyor. Bilişim yönetimini de unutmamak lazım. Bilişim kaynaklarının yönetiminde otomasyona giderek bu amaçla hizmet veren personelden ve bunların maliyetlerinden de ciddi bir tasarruf sağlamak mümkün. Biraz kendi bacağına kurşun sıkmak gibi oluyor ama olsun. Unutmamak gereken bir nokta da optimizasyon için harcayacağımız bedelin optimize edilmesi. Sonuçta attığımız taşın ürküttüğümüz kurbağaya değmesi gerekli. Daha birçok detaylı örnek verilebilir tabi ki. Ancak işin özüne inecek olursak, günümüzde bir bilişim projesini yapmak için kaynakları yığmak yerine, var olan ve yeni alınacak kaynakları daha verimli kullanacak yapıları kurmak daha akıllıca bir yaklaşım. Aradaki fark, hele yıllara yayarsanız çok ciddi rakamlara ulaşabiliyor.

Bilişim kaynaklarının yönetiminde otomasyona giderek bu amaçla hizmet veren personelden ve bunların maliyetlerinden de ciddi bir tasarruf sağlamak mümkün.

n Murat SONGÜR

CeBIT Life Magazine 2013 | 31


CeBIT Life Magazine 2013

Oyun içi reklamlar Başta “ürün yerleştirme” olmak üzere birçok farklı yöntemle oyunların içine gömülen reklamlar, hızla büyüyen yeni bir pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

V

ideo oyunları bir zamanlar düşük grafiklere ve seslere sahip sıradan eğlence araçlarıydı. Zamanla gelişen ve değişen bilgisayar oyunları, bugün eğlence sektörünün en çok para kazandıran dallarından biri haline geldi. Gelişmiş grafikler, profesyonelce hazırlanmış oyun içi menüler, işin ustalarından gelen seslendirmeler ve karakter tasarımlarıyla milyonlarca kişiyi ekran başına bağlayan modern video oyunlarının reklam dünyasıyla kesişmesi uzun zaman almadı. Günümüzde birçok oyun, milyon, hatta milyar dolara varan gelir seviyeleriyle reklamcılığın ilgi odağı konumunda.

32 | CeBIT Life Magazine 2013

Oyun içi reklam endüstrisi de bu gidişat doğrultusunda hızla ilerlemekte. 2009 yılında 699 milyon dolar civarında olan “oyun içi reklam harcamaları”, analistlerin tahminlerine göre 2014 yılında 1 milyar dolar seviyesini aşacak. Bilinen en eski oyun içi reklam, 1978 yılında piyasaya çıkan Adventureland adlı oyunda görüldü. Bu oyunun içerisindeki reklam, serinin bir sonraki oyunu olan Pirate Advanture’ı tanıtıyordu. Gerçek anlamda ilk oyun içi reklam ise 1991 yılında piyasaya çıkan James Pond – RoboCod adlı oyundaki Penguin bisküvileri ilanıdır.


GÜNCEL Durağan Oyun içi rekLaMLar

Durağan oyun içi reklamlar, sinema endüstrisindeki “ürün yerleştirme” kavramına benzetilebilir. Oyunların içerisindeki karakterlerin kullandığı eşyalar, silahlar, ilaçlar ya da mekanlarda kullanılan bazı ürünler buna örnek gösterilebilir. Somut bir örnek vermek gerekirse, Splinter Cell’de teröristleri yakalamak için kullandığımız Sony Ericsson telefonlar, durağan oyun içi reklamlara güzel bir örnektir. Bazı oyunlardaysa durağan oyun içi reklamlar billboard şeklinde olabilir. Oyunun ambiyansını gerçekçi kılmak adına, özellikle spor oyunlardaki tabelalarda bu sıkça kullanılır. FIFA ve PES serisinde durağan oyun içi reklamlara bolca rastlayabilirsiniz.

DinaMik Oyun içi rekLaMLar

İnternet aktivitesi ve bant genişliği giderek artarken, dinamik oyun içi reklamlar da hızla gelişiyor. Dinamik oyun içi reklam, durağan oyun içi reklamdan farklı olarak; güncellenebilen, verileri takip edilebilen, web banner’ları gibi reklamlardır. Dinamik oyun içi reklam kampanyalarında oyunun yapımcıları ya da reklam verenler, oyunlar piyasaya çıktıktan sonra reklamlarını güncelleyebilir. Oyun içerisindeki dinamik reklamlar, zamana ya da coğrafi konuma göre reklamlar değişkenlik gösterebilir.

Örneğin, Ekim 2008’de Demokratik Başkanlık seçimlerinde, Barack Obama’nın birçok Xbox oyununda dinamik reklam kampanyası gerçekleştirdiği bilinir. Bu reklamlar, oyunlar içerisindeki dinamik billboard’lar gibi kullanılmıştır.

OnLIne OyunLarDa rekLaM

Ücretsiz, ya da ücret ödenerek oynanan online (çevrimiçi) oyunlarda reklam, tek kişilik oyunlardakine oranla daha sık karşımıza çıkar. Milyonlarca kişinin her gün aktif olarak oynadığı online oyunlar, son derece efektif reklam tabelaları gibidirler. City of Heroes ve Anarchy Online gibi devasa online oyunlar dinamik oyun içi reklamlara yer vermektedir. World of Warcraft ve EverQuest II gibi fantastik online oyunlar ise gerçek hayatla bağdaşan billboard tarzı dinamik reklamlardan çok dolaylı reklamlarla karşımıza çıkar. Örneğin Everquest II’de gerekli ayarları yaptıktan sonra “pizza” komutuyla evinize pizza getirtebilirsiniz. Bu komut, Pizza Hut ile yapılmış olan bir oyun içi reklam kampanyasının sonucudur. World of Warcraft ise, Mists of Pandaria adlı son güncellemesiyle birlikte oyun içerisinden Çin yemeği siparişi vermeyi mümkün kılmıştır. Sonuç olarak online oyunlar daha fazla oyuncuya daha aktif şekilde hitap ettiği için, oyun içi reklamlar konusunda çok ciddi bir hızla gelişim göstermektedir.

Oyuncuların oyun içi reklamlara verdiği tepkiler • Yapılan araştırmalar, oyun içi reklamlara verilen tepkilerin epey karmaşık olduğunu göstermiştir. 2009 yılında yapılan bir araştırma, araştırma dahilindeki oyuncuların % 80’inin reklamcıya istenilen şekilde döndüğünü, % 56’sının ise oyunu ücretsiz oynatan reklam vereni takdir ettiğini göstermiştir. • Bu araştırmayı bir kenara bırakacak olursak, oyun içi reklamların oyuncuların geneli tarafından pek hoş karşılanmadığı bilinen bir gerçektir. Oyuncular, sadece atmosfere odaklanmak istedikleri oyun ortamlarında reklamları rahatsız edici bulurlar. Oyunlardaki reklamlar, özellikle dinamik oyun içi reklamlar birçok oyuncuya tehdit edici ya da huzur bozucu görünmektedir. • Her şeye rağmen oyun içi reklamlar özellikle mobil oyunlar ve online oyunların gelişmesiyle birlikte hızla yükselen, efektif ve dinamik bir endüstridir. CeBIT Life Magazine 2013 | 33


CeBIT Life Magazine 2013

Kurumsal sosyal medya T

Müşterileriyle kesintisiz bir iletişim kurmak isteyen şirketler, sosyal medyayı kullanarak bir yandan müşteri sadakatini pekiştirirken diğer yandan da satışlarını arttırmanın yollarını arıyor.

eknoloji çağının gelmiş olduğu nokta, kullanıcıların her an her yerden istedikleri internet sitelerine ulaşmasını sağlıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber uygulamalarla desteklenen internet siteleri, yolculuklarda ve diğer bekleme sürelerinde en iyi arkadaş halini almış durumda. Kameraların gelişmesiyle fotoğraf paylaşımları, dolayısıyla paylaşım oranı inanılmaz bir hızda arttı. İnsanlar çektiği fotoğrafları paylaşabileceği ortamlar ararken

34 | CeBIT Life Magazine 2013

“sosyal ağ” kavramı hayatımızın bir parçası haline geldi. Hatta şu sıralar sosyal ağlar o kadar ön planda ki sosyal ağ kullanmayan insanlara şaşırır durumdayız. Sosyal ağlar bu kadar yoğun bir şekilde kullanılıyorken, teknolojiye uyum sağlayarak güncelliği elden kaçırmamak isteyen şirketler tarafından tercih edilmemesi de düşünülemez. İşletmeler ürünlerini ve verdiği hizmetleri sosyal ağ üzerinden tanıtabiliyorlar.


GÜNCEL

Sosyal ağ reklamları Günümüz sosyal ağlarının geldiği nokta, kullanıcıları hakkında profiller çıkarmasını mümkün kılıyor. Beğenilere ve kullanıcının kendi eklediği bilgilere göre çeşitli profiller oluşturabilen sosyal ağlar, reklam vermek isteyen firmalar için de büyük bir avantaj haline geliyor. Zira bu şekilde reklamın etkileyeceği kitleye nokta atışı yapılabiliyor. Mesela X marka teknoloji firmasısınız ve rakibiniz de Y markası. Çevrenizde sizinle aynı işi yapmayan fakat paralel faaliyetlerde bulunduğunuz A, B ve C firmaları var. Öncelikle rakibiniz Y’yi beğenen ve bunun hakkında iletiler yazan kullanıcılara kendi firmanız olan X’in reklamlarının gösterilmesini sağlayarak Y’yi tanıyan kullanıcılara X alternatifinin de bulunduğunu gösterebilirsiniz. Ya da A, B ve C firmalarından birini veya birkaçını tanıyan kullanıcıların X’e de ihtiyaç duyabileceğini duyurabilirsiniz. Bu tip ince tercihlerle tanıtımları gerçekleştirmek, reklamlarınızın çok daha isabetli olmasını sağlar. Yoldan geçen, yaptığınız işlerle ilgili - ilgisiz herkesin tabela reklamınızı görmesinden çok daha mantıklı bir yol olabilir.

Günümüzde kurumsal sosyal medya yönetiminin en kilit noktalarından biri, takipçilerin paylaşmasını sağlayacak gönderiler yapılması.

ŞirKeTLerin SoSyaL ağ heSapLarI

Marka bilinirliğinin ölçülmesi, meraklılarının ve kullanıcılarının yenilikler hakkında bilgi sahibi olması ve tanıtım amaçlı açılan sosyal ağ hesapları, efektif bir şekilde kullanılması halinde reklamlar kadar iyi iş görebilir. Sosyal ağların yaygınlaşması ve şirketlerin sosyal ağlara atılması sürecinin ilk zamanlarında yapılan en büyük hatalardan biri, ağ üzerinde yapılan paylaşımların tamamının ürün tanıtımını ön plana çıkarıyor olmasıydı. Oysaki bu durum, bir süre sonra kullanıcıları sıkabilir. Diğer taraftan sosyal ağ kullanıcılarının pek azının tanıtımları çevresindeki insanlarla paylaşacağı da aşikar. Günümüzde pek çok firma bu yanlışların farkına varmış durumda ve müşterilerinin nelerden hoşlandığını biliyor. Günümüzde kurumsal sosyal medya yönetiminin en kilit noktalarından biri, takipçilerin paylaşmasını sağlayacak gönderiler yapılması. Bunun da yolu büyük oranda eğlenceli iletilerden ve resimlerden geçiyor. Tabii ki bir araba firmasının bilgisayar anakartıyla ilgili komik bir resim paylaşması beklenemez. Fakat arabalarla ilgili ilginç, eğlenceli ve meraklandırıcı paylaşımlar yapmak, sayfanın daha sevilir bir hal almasını sağlar. Sosyal ağlardan yapılacak hediye kampanyaları, daha çok kullanıcı toplamak için ideal bir çözüm olabilir. Firmanızla alakasız, herkesin hoşuna gidebilecek hediyeler takipçi kazanmanız için büyük rol oynayabilir. Diğer yandan firmanızı çok seven kullanıcılar için hazırlayacağınız anahtarlıklar, peluşlar, tişörtler ve markayla ilgili diğer malzemeler, hali hazırda elinizin altında bulunan takipçilerin daha da sadık hale gelmesini sağlayacaktır. Bu noktada dengeyi iyi kurmak gerek. Marka rekabetinin hem firma, hem de kullanıcı tarafında yoğun olduğu sektörlerde yapılabilecek bir diğer şey ise rakiplere agresif sataşma. İşin dozunu kaçırmadıkça yapacağınız iğneleyici paylaşımlar, kullanıcıların severek paylaşmasına sebep olacaktır. Ve son olarak... Sosyal medya klişelerinden uzak durun. Günümüzde sosyal medyada “X diyorsan beğen, Y diyorsan paylaş. Görelim bakalım hangisi daha iyi!” veya “X sayfası Y ürünü için 10 bin beğeni almış. Gösterin gücünüzü!” tadında paylaşımlardan uzak durun. Bilinçli kullanıcılar, bu tip paylaşımlar yapan sayfalardan koşarak uzaklaşır.

CeBIT Life Magazine 2013 | 35


CeBIT Life Magazine 2013

Kurumsal kaynak planlaması (ERP) Elinizdeki kaynakları takip etmek ve verimli şekilde kullanmak için ERP yazılımlarını tercih edin.

E

RP, “Enterprise Resource Planning” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçeye genel olarak Kurumsal Kaynak Planlama olarak çevrilmektedir. ERP yazılımları, bir işletmenin, satıştan muhasebeye, üretimden insan kaynaklarına, envanterden CRM’e, aklımıza gelen tüm fonksiyonlarını kapsayan entegre bilgi sistemleridir. ERP, bir kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye imkân tanırken, işin kurum sınırları dışına taşan kısmının da desteklenmesini

sağlıyor. Bu iki süreci birleştiren ERP çözümlerinin genel karakteristikleri şöyle özetlenebilir: • ERP uygulamaları, iş süreçlerini adresler. • ERP uygulamaları modüler yapıdadır. • ERP uygulamaları entegredir. • ERP uygulamaları kurumların sınırlarını aşar, müşterilerine, iş ortaklarına ve tedarikçilerine kadar uzanır. • Uçtan uca bir ERP çözümü, kurumun tüm iş fonksiyonlarını destekler.

ERP sistemlerinin getirileri • MIP ve diğer stok kontrol faaliyetleri ile etkin olarak stokların kontrol altına alınması ve optimum planlama yapılarak yarı mamul ve mamul stoklarının azaltılması • Stok azalmasına bağlı olarak stoka bağlanan sermaye, depolama maliyeti ve idari maliyetlerde azalma • Malzeme, makine, işçi gibi tüm kaynakların en verimli kullanılmasının sağlanması ve buna bağlı olarak maliyetlerde azalma • Satıcılar ve müşterilerle ilgili değerlemelerin ve istatistiksel analizlerin yapılabilmesi, ayrıca kar-zarar ve maliyet analizlerinin yapılabilmesi 36 | CeBIT Life Magazine 2013

• Değişken üretim koşullarına hızlı tepki verebilme, dolayısıyla rekabet gücünün arttırılması • Kalitenin ve izlenebilirliğin sağlanması • Her aşamada maliyetlendirme, Simülasyon • Firma düzeyinde ve firmalar arası entegrasyon ve haberleşmede iyileşme • Satın almadan satışa kadar tüm faaliyetlerde kesin, doğru, zamanında cevaplar bulabilme • Müşteri hizmetinde gelişme • Tüm seviyelerde hız ve disiplinin sağlanması • Yönetimin karar verme ve kontrol yeteneğinde gelişme


ERP TüRünün En iyisi

ERP sistemlerini anlamak için karşıt veya alternatif yaklaşımı düşünmek yerinde olur. Bir işletmenin bilgi sistemleri ile olan ilişkisini düşünelim. Örneğin, firmamız muhasebe işlemleri için X muhasebe yazılım paketini kullanırken, insan kaynakları ve bordro için Y paketi, satış ve CRM için Z yazılım paketini kullanabilir. Bu yaklaşıma “best of breed” (türünün en iyisi) diyoruz. ERP yaklaşımı ise bütünleşiktir. Firmanın tüm bölümleri entegre bir ERP sistemi kullanır. Her iki yaklaşımın da kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Best-of-breed yaklaşımının avantajı, firmanın tek bir bilgi sistemine bağımlı olmayıp farklı tedarikçilerin yazılımlarının rekabetinden fayda elde etmesidir. Ancak bu yaklaşımın entegrasyon, aynı verinin tekrar tekrar işlenmesi, farklı departmanlardan gelen raporların birbirini tutmaması gibi dezavantajları vardır. ERP yaklaşımında veri, tıpkı bir üretim işletmesine hammaddenin girip işlenerek ürün olarak çıkması gibi, firmaya girer, değişik departmanlarda işlenerek bilgiye dönüşür. ERP yaklaşımının avantajları arasında; bölümler arası entegrasyon ve iletişimi arttırması, tutarlı raporlama, endüstri bağımsızlığı sayılabilir. Bununla birlikte dezavantajları; tek üreticiye bağımlılık, ERP projelerinin kabarık bütçeli olması ve firma uyarlama (implementasyon) sürecinin zorluğu sayılabilir.

Hibrit çözümler de uyarlanabilir. Örneğin bir firma tüm bilgi işlem altyapısı için bir ERP sistemi kullanırken güvenlik kaygıları ile bordro sistemini ayrı bir insan kaynakları yazılımı ile takip edebilir. Ya da fazlası ile karmaşık olan müşteri yapısını bağımsız bir CRM yazılımı ile takip edebilir. ERP sistemlerinin kapsamı çok geniş olduğundan, ve hedef işletme yelpazesinin çeşitliliği göz önünde bulundurularak, ERP sistemleri modüler olarak yapılandırılmıştır. Böylece işletme ihtiyacı olan modülleri seçerek gereksiz hantallıktan (ve tabi ekstra lisans bedellerinden) kurtulmuş olur. Örnek vermek gerekirse: MRP (Malzeme İhtiyaç Planlaması), CRM (Müşteri ilişkileri yönetimi), WMS (Depo Yönetim Sistemleri) gibi modüller bulunabilir.

Firmamız muhasebe işlemleri için X muhasebe yazılım paketini kullanırken, insan kaynakları ve bordro için Y paketi, satış ve CRM için Z yazılım paketini kullanabilir.


CeBIT Life Magazine 2013

Mesleki yeterlilik Çalışanlarınızın ve müşterilerinizin güvenliği için mesleki yeterlilik konusuna eğilmelisiniz.

M

eslek Standardı, bir mesleğin gereklerinin kabul edilebilir standartlarda yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan asgari bilgi, beceri, tutum ve davranışları gösteren normlardır. Meslek standartları ayrıca, başta çalışanlar, eğitimciler ve işverenler olmak üzere, ilgili bütün kesimlere, bir mesleğin başarı ile yürütülebilmesi için gerekli olan nitelikler ve o meslekte yeterlilik belgesi alabilmek için yapılacak sınavlarda aranacak ölçme ve değerlendirme kriterleri hakkında fikir vermektedir. Bir Meslek Standardı genel olarak aşağıdaki hususları içermektedir: • Standardın hazırlandığı seviye için yaygın olarak kullanılan mesleki unvan ve tanım. • Bir mesleğin gereklerini uygun olarak yerine getirmek için kişinin yapması gereken görev ve işlemler. Genel olarak kullanılan araç-gereç ve ekipmanlar.

38 | CeBIT Life Magazine 2013

• Bir mesleğin gereklerini uygun şekilde yerine getirebilmek için kişinin sahip olması gereken genel bilgi ve beceriler ile tutum ve davranışlar. • Mesleğin uzmanlık dalları ile birlikte mevcut durumu ve gelecekte göstereceği eğilimler. Ayrıca ülkemizde İş Kanunu’nun 85. Maddesi gereği, “Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalışanların” yaptıkları işle ilgili “Mesleki Eğitim” almaları gerekmektedir. 01.01.2009 tarihi itibariyle “Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanlar”, “Mesleki Yeterliliğini” belgelemek zorundadır. “Ağır ve tehlikeli işlerde” çalıştırılacak işçilerin zorunlu mesleki eğitim diploma, sertifika veya belgelerinin bulunup bulunmadığı hususu, 4857 sayılı Kanuna göre Bakanlık İş Müfettişleri tarafından denetlenmektedir.


MESLEKİ YETERLİLİK

ULUsaL MesLeki YeTerLiLik nedir?

Ulusal meslek standartlarının oluşturulduğu, mesleki ve teknik eğitim ve öğretim programlarının bu standartlara göre hazırlandığı, işgücünün mesleki yeterliliğinin akredite olmuş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yapılan teorik ve uygulamalı sınavlar sonucunda belgelendirildiği sisteme Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi denmektedir. Alınan belgelerin ulusal ve uluslararası düzeyde kıyaslanabilirliğinin sağlandığı, hayat boyu öğrenmenin desteklendiği, örgün eğitim almadan mesleği öğrenen kişilere bilgi ve becerilerini belgelendirme imkânının verildiği ve iş dünyası temsilcilerinin sürece ilişkin tüm kararlara aktif olarak katıldığı, kalite güvencesinin sağlandığı, adil, şeffaf ve güvenilir bir sistemdir. Ulusal yeterlilik; yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan değerlendirmelerle tespit edilen ve MYK tarafından onaylanarak ulusal yeterlilik çerçevesine yerleştirilen, bireyin sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinliktir. Ulusal yeterlilikler Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğine göre MYK tarafından onaylanarak Ulusal Yeterlilik Çerçevesine (UYÇ) yerleştirilir. Ulusal yeterlilikler, ulusal meslek standardının bulunduğu alanlarda bir veya birden fazla meslek standardı esas alınarak oluşturulur. Ulusal meslek standardının bulunmadığı alanlarda uluslararası meslek standartları içeriğinde tanımlanan uygulama yönteminde herhangi bir değişiklik yapılmadan esas alınır.

Meslek standardına neden ihtiyaç duyuluyor? • İşgücü piyasasında, belirli bir meslekte istihdam edilebilmek için işgücünde aranan mesleki yeterlilikleri ortaya koymak, • İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilikleri ortaya koyarak, eğitim programcılarına müfredat hazırlamada yardımcı olmak, • Kişilerin, söz konusu mesleki yeterliliklerle donatılmasına yönelik olarak sunulan mesleki eğitim, meslek değiştirme, mesleki ilerleme vb. eğitim hizmetlerine destek vermek, • Eğitim ile iş yaşamı arasında sağlam köprüler kurularak, iş yaşamının eğitime ilgi, katılım ve katkısını artırmak, • İş değiştirme ve işe yerleştirme faaliyetlerine yardımcı olmak, • Türk ekonomisinin uluslararası rekabet gücünün, nitelikli işgücü ile desteklenmesine yardımcı olmak, • Uluslararası normlara uygun, saygın ve güvenilir bir sınav ve belgelendirme sisteminin kurulmasına yardımcı olmak, • Bütün kesimlerce kabul gören mesleki yeterlilik belgelerine sahip işgücünün sayı ve oranını artırmak, • Mesleki yeterlilik belgelerine sahip işgücü istihdamının yaygınlaştırılmasıyla tüketiciye daha kaliteli mal ve hizmet sunulmasına destek vermek, • Mesleki yeterlilik belgesi sahibi nitelikli işgücü hareketliliğini artırmak ve • Uzun vadede işsizliğin azaltılmasına ve istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunmak için.

Ulusal yeterlilikler, ulusal meslek standardının bulunduğu alanlarda bir veya birden fazla meslek standardı esas alınarak oluşturulur. CeBIT Life Magazine 2013 | 39


CeBIT Life Magazine 2013

Yeni nesil dijital reklam İnternet ve mobil internet kullanımının artmasıyla, reklamlar artık dijital dünyada.

R

eklamcılık teknolojiyle çok ilgili bir alan. Günümüzde hayat dijitalleştikçe, reklam dünyası da doğal olarak dijital dünyaya doğru kayıyor. Akıllı mobil cihazların kullanımının artması, internet kullanıcılarının yaygınlaşması, internet bant genişliğinin hızla yükselmesi ve daha birçok neden, yeni nesil reklamcılığın “dijital reklamcılık” olmasını sağladı bile. Özellikle son yıllarda çok hızlı gelişen dijital

reklamcılık, sadece dünyada değil ülkemizde de sağlam adımlarla ilerliyor. İnteraktif dijital reklamlar, sosyal medya raklamları, video reklamları, mobil reklamlar derken dijital dünyamızda her taraf reklamlarla kaynıyor.

DİJİTAL REKLAMIN AMACI

Dijital reklamın öncelikli amacı, bir markanın hedef kitlesinde farkındalık yaratmak. İnternet dünyasındaki reklamların çoğu, kullanıcıların doğrudan dönüş yapmasından çok, görüntülemeye dayalı farkındalık üzerine odaklıdır. Dijital reklamlar markanın akılda kalıcılığını arttırır, markaya özgü bir karakter ve kimlik oluşturulmasına yardımcı olur.

DİJİTAL REKLAM HARCAMALARI YÜKSELİYOR Mobil internet kavramının hayatımıza yerleşmesi, internet ile ilişkimizin daha da sağlam hale gelmesini sağladı. Mobil internet paketlerinin fiyatı düştükçe firmaların dijital reklam harcamaları yükseldi. Dünyaca ünlü eMarketer’ın son raporlarından biri, dijital reklamların tüm reklam ekosistemi içinde nasıl büyüdüğünü net rakamlarla gösteriyor. 2011 yılında 481,68 milyar dolar olan dijital reklam harcamaları, 2013 yılında 517 milyar dolara yükselmiş durumda. Net rakamları bir kenara bırakıp öngörülerden bahsedecek olursak, 2017 yılında tüm dünyada 617,31 milyar doların üzerinde dijital reklam harcaması gerçekleştirileceği düşünülüyor. Sadece bu veriler bile, geleceğin dijital reklamcılıkta olduğunu bizlere gösteriyor. 40 | CeBIT Life Magazine 2013


GÜNCEL YÜKSELEN DEĞER: “ VİDEO REKLAMLARI”

İnternet ve mobil internet hızları yükseldi, paket fiyatları ucuzladı, kotalar genişledi, derken internet herkesin vazgeçilmezi haline geldi. Bir dönem bilgisayar ekranlarımızda CD’ler ya da DVD’ler aracılığıyla izlediğimiz videolar, artık buluta aktarıldı. Tüm dünyadan milyarlarca kullanıcı, internet üzerinden video izlemekten vazgeçemiyor. Bu doğrultuda tabii ki dijital reklamcılık da video alanında hızla ilerliyor. Özellikle dünyanın en popüler video paylaşım ağı YouTube’da son birkaç ayda reklamların ne kadar ön plana çıktığı artık herkes tarafından fark ediliyor. Videoyu izlemeden önce karşımıza çıkan reklamlar her ne kadar biraz can sıkıcı olsa da, kullanıcılar ister istemez bu reklamların en az beş saniyesini görüyor. Bu doğrultuda firmalar YouTube videoları sayesinde bilinirliklerini arttırıyor.

SOSYAL AĞLARDA DİJİTAL REKLAM

Facebook ve Twitter çağımızın iki yükselen değeri. Milyonları geçip milyarlara hitap etmeye başlayan sosyal ağlar, reklam dünyası için de inanılmaz büyük önem taşıyor. Öne çıkmak isteyen bir firma, Facebook ve Twitter hesabı oluşturmayı kesinlikle es geçmiyor. Kullanıcıların beğenileri, yorumları ve paylaşımlarıyla dijital dünyada daha tanınır ve bilinir hale gelen firmalar, hediye kampanyaları ve duyurular yaparak pazardaki konumlarını güçlendiriyor. Sosyal ağ firmaları, daha fazla reklam geliri için kendilerini geliştiriyor. Bu konuda, Facebook’un ünlü fotoğraf paylaşım ağı Instagram’ı satın alması ve bir süre sonra Instagram’a reklamları getirmesi iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

VİRAL REKLAMLARIN GÜCÜ ARTIYOR

Dijital reklamcılığın en taze ürünlerinden biri olan “viral reklamcılık” özellikle video paylaşım ağlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bir ürünün ya da hizmetin bilinirliğini, reklam olduğu açıkça belli olmayan bir videoyla arttıran viral reklamlar, çoğu zaman kullanıcının bilinç altına işliyor. Viral reklamlar, isimlerinden de anlaşılabileceği üzere çok hızlı yayılıp çok geniş kitlelere ulaşıyor. Ülkemizde birçok firma viral reklam çalışması yapıyor. Özellikle Gittigidiyor.com tarafından yapılan “Aldatılan Kız” videosu, ülkemizde viral reklam konusundaki en etkileyici örneklerden biri konumundadır. Bu video, kısa bir süre içerisinde Facebook ve Twitter üzerinden milyonlara yayılmış, hatta televizyon kanallarına haber konusu olmuştur.

CeBIT Life Magazine 2013 | 41


CeBIT Life Magazine 2013

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) İstanbul’un ve doğal olarak İstanbul’un büyümesinde katkısı olan kurumlardan bir tanesi de İstanbul Kalkınma Ajansı.

İ

stanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), “Kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma planı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak” amacıyla 5449 sayılı Kanuna dayanarak Bakanlar Kurulu’nun 10.11.2008 tarih ve 2008/14306

42 | CeBIT Life Magazine 2013

sayılı kararı ile kurulmuştur. Ağustos 2009’da Genel Sekreteri atanan İSTKA, Aralık 2009’da uzman ve destek personeli istihdamı ile birlikte aktif olarak faaliyete geçmiştir. Ajansın faaliyetlerinde ve projelerinde temel aldığı değer ve çalışma ilkeleri katılımcılık, yenilikçilik, tarafsızlık, şeffaflık, güvenilirlik, çözüm odaklılık, verimlilik, sürdürülebilirlik, bilimsellik, çevreye ve kültürel değerlere duyarlılık, toplumsal sorumluluk, etkinlik, erişilebilirlik, hesap verebilirlik, bütüncül yaklaşımdır.


İSTKA

DESTEK ŞARTLARI

İlgili mevzuat gereği, bir paydaşın Kalkınma Ajansı desteklerinden yararlanabilmesi için belli şartların mevcut olması gerekmektedir. Bunlar arasında öncelikle Kalkınma Ajansı’nın açık bir destek programının bulunması gerekir. Kurumlar her zaman ve her konuda destek başvurusunda bulunamazlar. Yalnızca, bulundukları bölgede faaliyet gösteren Ajansın yayınladığı başvuruya açık çağrılar kapsamında başvuru yapılabilirler. Başvuru yapacak kurumun hukuki statüsü, Başvuru Rehberinde belirtilen kurum türleri içinde olmalıdır. Sunulacak projenin konusu ve faaliyetleri, program öncelikleriyle ilgili ve Rehberde belirtilen kısıtlar bakımından uygun olmalıdır. Proje kapsamında yapılacak harcamalar, Rehberde belirtilen çerçevenin dışına çıkmamalıdır. Bir proje ne derece uygun ve kaliteli olursa olsun, Rehberde belirtilen şekil şartlarını yerine getirmeyen bir formatta sunulamaz. Başvuru Formu, Bütçe, Mantıksal Çerçeve ve istenen diğer evrakın sunulması mecburidir.

İSTKA DESTEK TÜRLERİ

Teknik Destek: Ajansın ilgili kurum ve kuruluşların teknik kapasitelerinin artırılması amacıyla, herhangi bir mali destek vermeksizin mevcut personeli ya da hizmet alımı yolu ile sağladığı destek türüdür. Proje Teklif Çağrısı: Ajans tarafından yürütülen belirli bir destek programı kapsamında, nitelikleri net bir şekilde belirlenmiş olan potansiyel başvuru sahiplerinin, önceden belirlenen konu ve koşullara uygun olarak proje teklifi sunmaya davet edilmesidir. Güdümlü Proje Desteği: Güdümlü projeler, proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak; bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir. Doğrudan Faaliyet Desteği: Ajansın, bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılması, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesinde acil tedbirlerin alınması ve kritik öneme sahip araştırma, planlama ve fizibilite çalışmaları gibi bölge için önemli olabilecek stratejik eylemlerin başlatılmasına ve gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak olan faaliyetlere verdiği desteklerdir.

Değerlendirme süreci Teklif Çağrıları kapsamında gelen proje başvuruları, şekil şartları bakımından uygunluklarının kontrol edildiği ve Ajans personelinin yürüttüğü “Ön İnceleme” aşamasından geçtikten sonra “Teknik ve Mali Değerlendirmeye” tabi tutulur. Bu aşama, Ajans bünyesinde çalışmayan, projelerin hazırlanma süreçlerine katılmamış ve konusunda uzman olan Bağımsız Değerlendiriciler ve Değerlendirme Komitesi eliyle yürütülür. Değerlendirme sürecinde uygulanan temel prensipler: bağımsız ve adil değerlendirme, tüm başvurulara eşit muamele ve bilgi güvenliğidir. Bu sürecin sonunda tüm başvuru sahipleri, projelerinin değerlendirme sonuçları hakkında bilgilendirilir.

Değerlendirme sürecinde uygulanan temel prensipler: bağımsız ve adil değerlendirme, tüm başvurulara eşit muamele ve bilgi güvenliğidir. CeBIT Life Magazine 2013 | 43


CeBıt life magazine 2013

aile şirketlerinde teknoloji devrimi

Aile şirketlerini yönetmeye başlayan üçüncü kuşak, teknolojiye yatırım yapmaktan çekinmiyor. Bunun sonucu olarak da aile şirketlerinin kârlılıkları artıyor.

t

eknolojinin sürekli yeni olanaklar sağladığı günümüzde, teknolojiye ayak uydurmak pek çok şirketin en önemli görevlerinden biri. Eğer herhangi bir işlem için daha fazla vakit veya nakit harcıyorsanız, rakibinizin bir adım gerisindesiniz demektir. Maliyetiniz daha yüksek demektir. Bu durumda rekabeti sürdürebilmek için kârdan

fedakarlık yapmanız gerekebilir. Bu durum, küçük aile şirketleri için de geçerli. Şirketlerin küçük yapısı sebebiyle ekstra iş gücü elde etmenin maliyeti, büyük bir şirkete göre maddi anlamda çok daha zorlayıcı olabilir. Bu durumda teknolojiden sonuna kadar faydalanarak ekstra iş gücü ihtiyacını bir nebze olsun geriye çekmek mümkün.

Bulut servisler

Şirketin tüm çalışanlarının aynı anda erişebileceği bulut servislerden yararlanmak, çoğu durumda maliyet düşüşü sağlamakta. İnternet bağlantısı bulunan herhangi bir bilgisayar aracılığıyla ulaşabileceğimiz bulut servisler, her yerden erişilebiliyor olmalarıyla da şirketler için büyük önem taşıyor. Sık sık dosyaların paylaşıldığı bir aile şirketinde ortak bulut depolama servisinden faydalanmak, e-posta havuzunda “ek” aramaktan çok daha basit bir şekilde iş görecektir. Diğer yandan online ofis yazılımları paylaşımına imkan sağlayan Google Drive ve benzeri hizmetler de ücretsiz olmalarıyla da maliyet açısından da ferahlamaya sebep olacaktır.

taşınaBilir Bilgisayarlar

Çalışanların dizüstü bilgisayara sahip olması, ofis dışında çalışmayı daha kolaylaştıran ayrıntılar arasında. Ofisteki bilgisayarları masaüstü bilgisayarlardan değil de dizüstü bilgisayarlardan oluşturmak, personelin ihtiyacı olduğu an tüm işlerini bağladığı bilgisayarını alıp evine götürebilmesiyle sonuçlanır. Tabii bu maddeyi sadece ev ile sınırlandırmamak gerek. İş seyahatleri sırasında gerçek anlamda sürekli kullandığı bilgisayarını götürmesi, çalışan için oldukça büyük bir avantaj. Taşınabilirlik ön planda olduğunda ise Ultrabook’ların dikkat çektiğini söyleyebiliriz. 1 kilonun altına inen bazı modellerin aynı zamanda oldukça yüksek performans sergileyebiliyor olması, tüm işlerin bu cihazlara bağlanabilmesini mümkün kılıyor. Daha kolay taşınabilen bilgisayarlar kullanıcılar için şevk sağlarken, batarya ömürlerinin de uzun olması sebebiyle kullanıcıların “batarya bitiyor” stresi yaşamamasını sağlıyor.

akıllı telefonlar ve taBletler

Her ne kadar taşınabilir bilgisayarlar günümüzde gerçekten de taşınabilir sıfatını hak ediyor olsalar da bazı durumlarda Ultrabook’lar gibi minik cihazları bile taşıyamayacak durumda olunması mümkün. Bu tip durumlarda akıllı telefonların, tabletlerin ve bu iki cihazın birleşimi olarak gösterilen phabletlerin önemi artıyor. Akıllı telefonlar bir çalışanın günlük tüm e-posta trafiğini yönetebileceği kadar yetenekli hale geldiler. Uygulamalarla desteklenerek daha da işlevsel hale gelebilen bu cihazlar, ofisten uzaktayken bile ofisi cepte taşımayı mümkün

44 | CeBIT Life Magazine 2013

Ofisteki bilgisayarları masaüstü bilgisayarlardan değil de dizüstü bilgisayarlardan oluşturmak, personelin ihtiyacı olduğu an tüm işlerini bağladığı bilgisayarını alıp evine götürebilmesiyle sonuçlanır. kılıyor. Tabii yapılan işe göre daha büyük ekrana ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda tablet ve phabletler ön plana çıkıyor. Phablet diye adlandırılan cihazlar, Samsung’un Galaxy Note akıllı telefon serisiyle ortaya çıkan ve tablet boyutunda (veya bu boyuta yakın) ekrana sahip akıllı telefonlar oluyor. Görsel işler ve e-posta trafiği, bu cihazlarla daha kolay gerçekleştirilebiliyor.

antivirüs yazılımları

İşyerlerindeki stabiliteyi artırmak için kullanılan bilgisayarlarda sorunun minimum düzeyde olması gerekir. Virüs ve diğer zararlı yazılımlar, bilgisayarlardaki sorunların önemli bir bölümünü oluşturur. Bu sorunlarla karşılaşmamak için antivirüs yazılımları kullanılmalıdır. Düzenli olarak bilgisayarı tarayan antivirüs yazılımları sayesinde hem bilgisayarlarda oluşacak ve vakit kaybına sebep olacak sorunlarla karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz, hem de dışarıdan sızılarak şirket için önemli bilgilerin çalınmasının önüne geçmiş olursunuz. Bu sebepten dolayı antivirüs yazılımları şirketler için önemli bir rol sahibidir.


İŞ SÜREKLİLİĞİ

İş sürekliliği

Beklenmeyen sürprizlerin tüm planlarınızı alt üst etmemesi için firmanızın bir iş sürekliliği planı olması bir şart.

İ

ş sürekliliği kavramı ilk kez 2000 yılına yaklaşırken yaşanması beklenen ve önlem alındığından çözülen 2000 Yılı Sorunu’yla birlikte gündeme geldi. O dönemde eski bilgisayar donanım ve yazılımlarında sıkça kullanılan iki rakamlı yıl bilgisinin (örneğin 1964 için 64) 2000 yılında sıfırlanmasının yaratacağı sorunlar gündemdeydi. Tüm donanım ve yazılımlar elden geçirilerek sorun yaratabilecekler değiştirildi, sınandı. Ancak geriye tek bir risk kalıyordu: 2000 yılı acaba gözden kaçan başka donanım ve yazılım sorunları yaratabilir miydi? İşte bu riski göze almak istemeyen kuruluşlar daha önce pek önem vermedikleri Acil Durum Planları’nı (Contingency Plan) geliştirmeye başladılar. İşte iş sürekliliği kavramı ilk kez o planlarla doğdu. İş sürekliliği (Business Continuity) konusunda yazılmış ilk resmi belge ABD Genel Muhasebe Ofisi’nden geldi (Year 2000 Computing Crisis: Business Continuity and Contingency Planning) ve tüm dünyadaki kuruluşlara rehber oldu. Daha sonra başta Dünya Bankası olmak üzere tüm ulusal ve uluslararası örgütler bu konuda uyarılar yaptılar, çözüm yolları önerdiler ve çalışmalarda yardımcı oldular. Türkiye’de de birçok kuruluşta 2000 Yılı Sorunu’na karşı çözüm çalışmaları başladı. Devlet kurumlarındaki çalışmalarda Devlet Planlama Teşkilatı öncü rol üstlendi. Tüm bu çalışmalardan ötürüdür ki 2000 Yılı Sorunu büyük kayıplara yol açmadı. Her kuruluşun bir iş sürekliliği planı edinmesi, günümüzde, zorunlu hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni kuruluşların birbirine bağımlı hale gelmesidir. Örneğin büyük bir kuruluşun tedarikçilerinden birinin üretimini durdurması o kuruluşun üretimini doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle, kuruluşlar birlikte çalışacakları diğer kuruluşların da iş sürekliliği planlarının bulunmasını istemektedirler. Yakın bir gelecekte, iş sürekliliği planı bulunmayan şirketler uluslararası ya da ulusal ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşayacaklardır. İş ilişkisi olan kuruluşların sözleşmelere iş sürekliliği planı önkoşulu koymalarının yanında her kuruluş her an binlerce kesinti riski ile karşı karşıyadır. Bu risklere her geçen yenileri eklenmektedir. Kuruluşun yaşamsal süreçlerinin aksaması için bir felaket olması gerekmez. Hiçbir felaket ya da hasar olmadan da yaşamsal süreçler aksayabilmektedir. Örneğin bir kuruluştaki kilit personelin tamamının “domuz gribine” (H1N1) yakalandığını

İş sürekliliği planları olmayan şirketlerin, ana faaliyetlerinin yaşayacakları olası kesinti durumunda müşteri, itibar ve pazar payı kaybı yanı sıra mali zarara uğrama ihtimalleri de yüksektir. düşünün, o bölümdeki işler belirsiz bir süre için aksayacaktır. Deprem, sel, yangın, terör, savaş gibi olaylar tartışmasız bir şekilde kuruluşun yaşamsal süreçlerini aksatır. Ya doğalgaz, elektrik, su, iletişim (telefon, internet) gibi ana girdi hizmetlerinin belirsiz bir süre için kesilmesi durumunda ne olacaktır? Bir de kuruluşta hiçbir kesinti olmamasına karşın tedarikçilerde sorun olabilir. Ya müşterilerin yitirilmesi durumunda ne olacak? Oysa sağlıklı bir iş sürekliliği planı olan kuruluş bunların hiçbirinden etkilenmez, ulusal ya da uluslararası düzeydeki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirir, itibarını korur. İş sürekliliği planı olan kuruluşlar, yatırımcılarını, müşterilerini ve çalışanlarını da en üst düzeyde korurlar. İş sürekliliği yönetimi ise bir felaket sonrasında operasyonların kesintiye uğraması sonucu, şirketlerin kritik iş süreçlerinin sürekliliğini sağlamayı amaçlayan planlar bütünüdür. İş sürekliliği planları olmayan şirketlerin, ana faaliyetlerinin yaşayacakları olası kesinti durumunda müşteri, itibar ve pazar payı kaybı yanı sıra mali zarara uğrama ihtimalleri de yüksektir. Bu nedenle iş sürekliliği planlamasının amacı, potansiyel kayıplar karşısında bu kayıpları engellemenin maliyetini dengeleyen bir süreklilik çözümü üretmek ve kesinti sonrasında şirketlerin doğru ve hızlı bir şekilde aksiyon almalarını sağlamaktır.

Bir İş Sürekliliği Planında şunlar olmalıdır: • Kuruluşun İş Sürekliliği Yaklaşımı • İş Sürekliliği Yönetimi (Örgüt, insan kaynağı, süreçler, donanım, mekân) • Kuruluşun yaşamsal süreçlerinin ayrıntıları • Her birimde hangi kesinti düzeyinde İş Sürekliliği Planının

devreye gireceği • Kuruluşun her biriminde kesinti durumunda uygulanacak planın ayrıntıları (süreç, donanım, insan kaynağı) • Dönemsel sınanma yöntemi • Kesinti durumunda iletişim planı (iç, dış) CeBIT Life Magazine 2013 | 45


CeBIT Life Magazine 2013

Teknokentler AR-GE’nin ve yazılım geliştiricilerin buluştuğu şehirler.

T

eknoloji çağına ayak uydurabilmenin en önemli ihtiyaçlarından biri, yeni teknolojiler üretebilecek işletmelere destek olmaktır. Güçlü fikirlere sahip oluşumların arkasına desteği alınca neler yapabildiğinin örneklerini günümüzde pek çok yerde görebiliyoruz. Bir fikir ne kadar parlak olursa olsun, eğer geliştirilmesi için gereken kaynağa sahip değilse fikirden öteye gitmesi pek de mümkün değildir. Teknokentler de devletin bazı avantajlar sağlayarak, teknoloji ve bilimin yürümesi için kurduğu parklar olarak karşımıza çıkıyor. Teknokentler teknoloji parkı, bilim parkı, araştırma parkı, teknopolis ve biyomedikal park gibi ağırlıklı işlevine göre

46 | CeBIT Life Magazine 2013

isimlerle de adlandırılabiliyorlar. Teknokentlerin Türkiye’de çoğu zaman üniversitelerle ilişkilendirildiğini ve üniversiteler tarafından işletildiğini görüyoruz. Teknokentlerin atası ise pek çoğumuzun yakından tanıdığı Silikon Vadisi. Amerika’nın California eyaletindeki Silikon Vadisi, Stanford Üniversitesi çevresinde genişleyen bir şehir durumunda. 1950’lerde oluşmaya başlayan bu dev teknokent, Amerika’nın şu anki teknolojik alandaki başarısının başlıca sebepleri arasında yer alıyor. İlk mikroişlemci ve silikon tabanlı entegre devreler, Silikon Vadisi’nin icatları arasında. 250.000 teknoloji çalışanının bulunduğu bölgede toplam nüfus 3,5 - 4 milyon civarında.


TEKNOKENT Türkiye’de TeknokenTLer

Türkiye’de teknokentin ilk olarak dile getirilişi, 1989 yılına uzanıyor. Sonrasında ise İTÜ (İstanbul), ODTÜ (Ankara), Ege Üniversitesi (İzmir), Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) ve TÜBİTAK MAM Araştırma Merkezi’nde 5 tane teknokent kurulmasına karar veriliyor. TÜBİTAK ve ODTÜ teknokentleri, ilkler olarak gösteriliyor. Toplamda 39 tane teknokentin, 29 tanesi şu an faaliyette. 10’unun ise faaliyete geçirilmesi için hazırlıklar sürüyor.

TeknokenTLerde yer aLan firMaLarIn avanTajLarI neLer?

Teknokentlere yüksek talep gelmesi boşuna değil. Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren işletmelere sağlanan belirli imtiyazlar iş sahiplerinin ilgisini çekiyor. Öncelikle, teknokentte faaliyet gösteren firmalara sağlanan çeşitli maddi avantajlar var. Belirli vergi kalemlerinde sağlanan muafiyet bunlardan ilk akla geleni. Teknokent firmaları KOSGEB desteklerinden yararlanabiliyorlar; bunların bir kısmı hibe şeklinde bir kısmı taksitli geri ödeme şeklinde olabiliyor. Maddi avantajların yanı sıra teknoloji geliştirme bölgesi yönetimlerinin sağlamakla yükümlü oldukları bazı altyapı hizmetleri de işletme sahiplerinin üzerinden belirli yükleri alıyor.

TeknokenT iLe iLgiLi hukuki MevzuaT

Aslında 4691 numaralı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun Madde 1: Amaç başlığı konuyu layığı ile açıklıyor. Kanun şöyle diyor: “Bu Kanunun amacı, üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin işbirliği sağlanarak, ülke sanayiinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla teknolojik bilgi üretmek, üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesini veya standardını yükseltmek, verimliliği artırmak, üretim maliyetlerini düşürmektir. Teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararları da dikkate alınarak teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratmak, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânı yaratmak, teknoloji transferine yardımcı olmak ve yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik alt yapıyı sağlamaktır.” Kanuni tanımları bir tarafa bıraksak bile vatandaş olarak baktığınızda da çok mantıklı bir oluşum teknokentler. İşi sadece firmalar tarafından ele aldığınızda çoğu firmanın belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra bir atalete ulaştığını söyleyebilirsiniz. Firmaları içine girdikleri “al ve sat” döngüsünden çıkartmak için yapılacak en güzel yöntem onları araştırma ve geliştirmeye teşvik etmek. Ancak tabi, devlet olarak yapacağınız bu teşviğin de uygulanabilir olmasını sağlamanız lazım. Ekonomik şartlar çoğu firmanın bu tür araştırma ve geliştirme faaliyetleri için bünyesinde daimi eleman barındırmasına olanak vermiyor. Üniversitelere gelince de farklı bir kısır döngü oluşması tehlikesi ile karşı karşıyasınız. Üniversite olgusunu ortaöğretim kurumlarından ayıran birkaç öğe var. Bir tanesi üniversitelerin sadece öğretim kurumu değil, bir araştırma kurumu kimliğine de sahip olması. Bir ikincisi de üniversitenin yetiştirdiği öğrencinin başka bir öğretim kurumuna değil iş hayatına çıkış yapıyor olması. İşte bu noktada da üniversitelerin sadece öğrenci mezun eden, kendi bünyesinde de teorik araştırmalarla yetinen bir kurum haline dönüşmesi tehlikesi söz konusu. Bu araştırmalara ve araştırmacılara da bir yerden kaynak sağlamanız lazım.

Türkiye’deki TeknokenTler 1* 2* 3* 4* 5* 6* 7 8* 9 10* 11* 12 13 14* 15* 16* 17* 18* 19* 20* 21* 22* 23* 24 25* 26* 27* 28* 29* 30* 31 32 33* 34* 35 36 37 38 39*

Çukurova Teknokent ODTÜ Teknokent Bilkent Cyberpark Hacettepe Teknopark Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gazi Teknokent ASO Teknopark Antalya Teknokent Bolu Teknoloji Geliştirme Bölgesi ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Dicle Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Düzce Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Trakya Üniversitesi Edirne Teknoloji Geliştirme Bölgesi Fırat Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ata Teknopark Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gaziantep Teknopark Göller Bölgesi Teknokenti İTÜ Arı Teknopark Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark İstanbul Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Erciyes Teknopark TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kocaeli GOSB Teknopark Kocaeli Üniversitesi Teknopark (KOU Teknopark) Konya Teknopark Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknoloji Geliştirme Bölgesi Malatya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi Cumhuriyet Teknokent Harran Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Tokat Teknoloji Geliştirme Bölgesi Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Adana Ankara Ankara Ankara Ankara Ankara Ankara Antalya Bolu Bursa Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzurum Eskişehir Gaziantep Isparta İstanbul İstanbul İstanbul İstanbul İstanbul İzmir Kayseri Kocaeli Kocaeli Kocaeli Konya Kütahya Malatya Mersin Sakarya Samsun Sivas Şanlıurfa Tokat Trabzon

http://teknokent.cukurova.edu.tr http://www.metutech.metu.edu.tr/cms http://www.cyberpark.com.tr http://www.hacettepeteknokent.com.tr http://www.ankutek.com http://www.gaziteknopark.com.tr http://www.aso.org.tr http://www.ateknokent.com http://www.teknokent.ibu.edu.tr http://ulutek.uludag.edu.tr http://pauteknokent.com http://www.dicle.edu.tr/dicleteknokent http://www.duzceteknopark.com.tr http://trakyateknopark.com.tr http://www.firatteknokent.com.tr http://www.atateknokent.com.tr http://www.atap.com.tr http://www.gaziantepteknopark.com.tr http://www.gollerbolgesiteknokent.com http://www.ariteknokent.com.tr http://www.yildizteknopark.com.tr http://www.istanbulteknokent.com.tr http://teknopark.boun.edu.tr http://www.teknoparkistanbul.com http://iztekgeb.iyte.edu.tr http://www.erciyesteknopark.com http://www.mam.gov.tr http://www.gosbteknopark.com http://www.kouteknopark.com http://www.konyateknokent.com.tr http://www.dpu.edu.tr http://www.malatyateknokent.com http://www.technoscope.com.tr http://www.sakaryateknokent.com.tr http://www.samsunteknopark.com http://www.cumhuriyetteknokent.com http://teknokent.harran.edu.tr http://www.tokatteknopark.com http://teknokent.ktu.edu.tr

Teknokentler de devletin bazı avantajlar sağlayarak, teknoloji ve bilimin yürümesi için kurduğu parklar olarak karşımıza çıkıyor.

* işaretli olmayanlar faaliyette değildir.

CeBIT Life Magazine 2013 | 47


CeBIT Life Magazine 2013

Melek Yatırımcılık Parlak fikirli girişimine destek arayanlar, “melek yatırımcılar” tarafından kalkındırılıyor.

M

elek yatırımcı, parlak girişimlere başlangıç aşamasında finansal destek sağlayan iş insanlarına verilen addır. Melek yatırımcı ismi ilk kez 1981’de New Hampshire Üniversitesi’nden finans profesörü İngiliz William E. Wetzel tarafından ortaya atılmıştır. Türkiye için henüz yeni bir kavram olan melek yatırımcılar, özellikle e-ticaret alanında oldukça aktiftir. Günümüzde online mecraların ne kadar çabuk büyüdüğü göz önünde bulundurulduğunda, bu duruma fazla şaşırmamak gerekir. “Girişimcinin melekleri” olarak da nitelendirilen melek yatırımcılar, girişimcilere sadece finansal destek sağlamakla kalmayıp deneyimlerini de aktararak, parlak fikirlerin kâr getiren somut girişimlere dönüşmesine yardımcı olur.

48 | CeBIT Life Magazine 2013


GİRİŞİMCİLİK

Melek yatırımcı kimdir? Melek yatırımcı, bir iş alanında bilgi sahibi, profesyonel iş geçmişi ve finansal birikimi olan, fırsatları değerlendirmeyi seven ve yeni girişimciler arayan kişidir. Melek yatırımcı bir değer danışmanı, başarılı bir girişimci, risk sermayesi sahibi ya da erken yatırımcı olarak nitelendirilebilir. Belirsizliğin ve riskin yoğun olduğu bir ortamda çok riski göze almayı gerektiren melek yatırımcılık, üretimi aktif bir şekilde destekleyen, istihdama katkı sağlayan ve fikir üretimini finansal gelire çeviren bir iştir.

Melek yatırımcı bir değer danışmanı, başarılı bir girişimci, risk sermayesi sahibi ya da erken yatırımcı olarak nitelendirilebilir.

MeLek YaTIrIMCILar ne kadar YardIM Yapar?

Melek yatırımın belli bir üst ya da alt miktar sınırı yoktur. Bugüne kadarki yatırımlar, bu rakamların “binler” ile “milyonlar” arasında değişebileceğini göstermiştir. Yatırımın miktarı, girişimin kalitesine ya da girişim fikrinin parlaklığına göre değişir. Ülkemizde melek yatırım miktarları henüz “milyon” seviyesine ulaşmamıştır. Ancak dünya çapında birçok yatırımcı, birçok parlak fikre milyonlar seviyesinde melek yatırımda bulunmuştur.

Türkiye’de melek yatırımcılık dünYada MeLek YaTIrIMCILIk

World Business Angels Association ya da kısaca WBAA olarak bilinen Dünya İş Melekleri Derneği, melek yatırımcılığın dünyadaki en kapsamlı temsilcisidir. Brüksel temelli olan WBAA, on iki ulusal iş meleği federasyonunu bir araya toplamıştır. Uluslararası bir melek yatırımcılık ağı olarak da nitelendirilebilecek olan WBAA, gelişim ve inovasyonun liderlerini bünyesinde barındırır. WBAA’nın misyonu, melek yatırımcılığın dünyadaki bilinirliğini, önemini ve pratiğini anlatmak, kısaca melek yatırımcılığı geliştirmek ve yaymaktır. ABD’nin ünlü Silikon Vadisi, melek yatırımcılığın lokomotifi olarak nitelendirilebilir. 2011’in ikinci çeyreğinde elde edilen verilere göre melek yatırımların % 39’u Silikon Vadisi’nde ABD’li yatırımcılar tarafından yapılmıştır. 2011 yılında Silikon Vadisi’nde yapılan melek yatırımın 22,5 milyar doları geçtiği bilinmektedir. Bu rakam gün geçtikçe artmaktadır.

ABD’deki yıllık işlem hacmi 50 milyar dolardan fazla olan melek yatırımcılık, ülkemizde de hızla gelişmekte. Oldukça hareketli bir ekonomiye sahip olan ülkemizde, hem yatırımcılar hem de girişimciler bu işe sıcak bakıyor. Melek yatırımcılık adına bazı dernekler ve oluşumlar faaliyetlerini hızla sürdürür durumda. Melek Yatırımcılar Derneği, İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi, Galata Business Angels (Galata İş Melekleri) ve Etohum gibi oluşumlar, birçok girişime yatırım yapıyor ve Türkiye’de melek yatırımcılığın yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor. Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepe, 23 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Yatırımcı Buluşması Konferansı’nın açılış konuşmasında Türkiye’de melek yatırımcıların artmasını gerektiğini vurgulamış, ülkemizdeki yatırımcı sayısının 15 - 200 arasında değiştiğini ve 10 milyon dolar seviyesinde bir melek yatırım işlem hacmi olduğunu belirtmişti. Bu değerler ve bilgiler doğrultusunda bir sonuç yorumu yapacak olursak, Türkiye’de melek yatırım konusunda büyük emeklerin sarf edildiği de, yapılması gereken çok şey olduğu da ortada. ABD’de 300 binin üzerinde melek yatırımcı olduğunu ve 50 milyardan fazla melek yatırımcı işlem hacmi bulunduğunu düşünürsek, melek yatırımcılığın nasıl bir gelecek vaat ettiğini rahatlıkla tahmin edebiliriz. CeBIT Life Magazine 2013 | 49


CeBIT Life Magazine 2013

Sanallaştırma ile kontrol elinizde Kurumlar BT maliyetlerini sanallaştırma çözümleriyle düşürebiliyorlar.

O

rta ölçekli veya büyük şirketlerin, genellikle çok sayıda bilgisayara ihtiyacı olur. Her bir bilgisayarın kurulumu ve bakımı son derece yüksek maliyete neden olabilir. Tabii maliyetler, sadece kurulum ve bakımla bitmez. Yazılım maliyetlerinin yanı sıra elektrik giderleri de hesaba katıldığında, kurumlar süreklilik taşıyan ciddi bir giderle karşı karşıya kalırlar. Tüm giderleri bir araya toplayarak tasarruf yapmak ise sanallaştırma teknolojisi ile mümkün olur.

SANALLAŞTIRMA NEDİR?

Sanallaştırma, birden fazla bilgisayarın tek bilgisayardan hizmet alması anlamına geliyor. Aslında sanallaştırma teknolojisini, günümüz bulut teknolojisiyle bağdaştırmak mümkün. Yine benzer bir şekilde istemci bilgisayar, kendinden çok daha güçlü bilgisayarlara gerekli işlemleri yaptırabiliyor. Sanallaştırmada kullanılan ana bilgisayar kendi içerisinde çok sayıda uygulamaya yanıt vererek, istemci bilgisayarlara aktarıyor. Böylece elektrik, yer ve bilgisayar başına düşen maliyet düşüyor. Elbette ki sanallaştırmanın tek avantajı maliyet düşüşü değil. Tüm istemcilere tek büyük bilgisayardan hükmediyor olmak, kontrolün de elde tutulması anlamına geliyor. Herhangi bir bilgisayarda yaşanan yazılımsal bir soruna, ana bilgisayardan müdahale edilebiliyor. Böylece sorunların çözülmesi konusunda ciddi bir kolaylaşma söz konusu oluyor.

YÖNETİMİ DAHA KOLAY

Aslında bu iş için kullanılan ince istemciler ve ataları olan akılsız terminallerin geçmişi bizden bile bir üst nesle gidiyor. Ancak ağ teknolojilerinin ilerlemesi, PCoIP benzeri protokollerin devreye

50 | CeBIT Life Magazine 2013

girmesiyle birlikte kullanıcıya yaşatılan masaüstü deneyimi yeri geldiğinde gerçek bir bilgisayardan daha üst noktalara ulaşabiliyor. Kullanıcılara hitap eden sanallaştırma teknolojilerinde bir başka seviye de “uygulama sanallaştırma.” Burada cihaz bağımlılığını da devreye sokuyor ve belirli bir mimariye ve işletim sistemine bel bağlıyorsunuz. Yine de uygulamalar kullanıcının masaüstüne sanal paketler olarak aktarıldığı için, işletim sistemi çalışır durumda herhangi bir cihaz kullanıcının beklentisini karşılıyor. Elbette ki kullanıcıya bu sanallaştırma teknolojileri ile uygulama ya da masaüstü sunabilmek için de pek çok sanallaştırma teknolojisini arka planda sunuluyor. Kolay yönetebilmek için veri merkezlerinde toplanan bilişim kaynakları, hizmet bekleyen kullanıcılara en verimli bir şekilde, sanallaştırma teknolojilerinden gerekli olanlar kullanılarak sunuluyor. Kaydedilen veriler tümleşik bir ağ üzerinde tanımlanmış sanal bir depolama ağı üzerinden, depolama sanallaştırılma yönetimi tarafından kullanıcıya aktarılıyor. Bu depolama sistemi de yazılanları sanal RAID yaptığı disk havuzunun bir yerlerine dağıtıyor.


0 10TL

CeBIT Llife Magazine 2013 SAYI2  

CeBIT Bilişim Eurasia 2013 için hazırlanan resmi gazete. CeBIT, CeBIT Blişim Eurasia. Sayı 2

Advertisement