Page 1

Mistere

Serverat e tatimeve Reagon opozita ja opsionet për ngritjen e komisionin hetimor Politikë Faqe 3

Teoritë e re për gurët e Stonhenzhit Suplementi Faqe 13-17 Vendet që sjellin frikë për njerëzit GAZETë E përditshme E hënë 7 prill 2014 NR: 2936, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Legalizimet 2 Kufiri në 300 m truall, sa do të vlerësohet

Letra e panjohur e dy grave

Edit Durham i shkruan Parashqevi Qiriazit: Çfarë ju këshilloj shqiptarëve

Rama: Kush ka ndërtuar në pronën e shtetit apo pronarit të vjetër ka një procedurë tjetër

Politikë Faqe 2

Statusi i vëzhguesit Berisha: Hap i rëndesishëm i Kosovës drejt NATO-s

L

igji i ri për legalizimet pritet të nis sëshpejti shqyrtimin në komisionet parlamentare, ndërkohë që paralelisht me këto procedura, përfaqësues të qeverisë kanë nisur një tur takimesh në qytete të ndryshme të vendit, për të shpjeguar ndryshimet dhe hapat që duhen ndjekur. Premtimet e përfaqësuesve të qeverisë... Lexoni në faqen 4

Politikë Faqe 2

Miti i fashizmit D’Annunzio, Qen Bir Qeni im Numër Një

Përdhunimi i Florie Pecit

Rrëfimi i vëllait: “Prokuroria nuk na ka thirrur ende, në pritje të njoftimit nga pala austriake” K a kaluar tashmë një vit e gjysmë nga denoncimi i abuzimit seksual me të mbijetuar e aksidentit të Himarës gjatë periudhës së mjekimit në Austri, por ende asnjë informacion nga ana e prokurorisë austriake. Ndonëse ngritjes së dyshimeve mbi... Faqe 6

Miratohet këtë javë

Skema e re për fermerët, si do rimbursohen për çdo produkt Sociale Faqe 12

cmyk

Zgjedhjet në PD Bumçi e Bogdani: Gati drafti, së shpejti nis analiza e procesit elektoral

10-11 << Operacion Blic / 5

Bulqizë / 6

Aksion antidrogë sekuestron 2 ton e 30 kg kanabis

Sherr për burimin e ujit mes dy fisesh, në pronësi të përbashkët

A

N

ksion antidrogë në mbarë vendin zbulon dy tonë kanabis në Vlorë dhe 30 kilogramë lëndë narkotike që po transportohej nga Miloti në drejtim të Shkodër. Ndërsa në pranga kanë përfunduar në total pesë trafikantë, të cilët dyshohet se në bashkëpunim me persona...

jë burim i ujit të pijshëm është kthyer në mollë sherri mes dy fiseve në komunën Ostren të rrethit Bulqizës, duke çuar deri në konflikt...

Kulturë Faqe 18

Liverpuli fiton dhe i afrohet titullit, Arsenali pëson disfatë ndaj Everton


2

E hënë 7 prill 2014

Politikë

Deputetët e opozitës

Zgjedhjet në PD, reagojnë Bumçi e Bogdani: Gati drafti, së shpejti nis analiza e procesit elektoral Bogdani: Shqiptarët e kuptuan që rilindja ka qënë një gënjeshtër e madhe Bumçi: Degët e PD-së pothuajse kanë mbaruar procesin e regjistrimit të anëtarësisë Florenc Drizari Partia Demokratike ndodhet në fazën e fundit rifreskimit të bazës së të dhënave dhe anëtarësisë në rrethe dhe sëshpejti pritet të fillojë një tjetër proces, atë të analizës së zgjedhjeve të 23 qershorit dhe bashkë me të, edhe të rizgjedhjes së strukturave drejtuese, Kryesisë. Deputetë të opozitës bëjnë me dije se është përgatitur një draft i ri dhe që shumë shpjet do të publikohet nga kryetari Lulzim Basha, lidhur me proceset e ardhshmë në partinë më të madhe opozitare në vend. “Meqënëse jemi pothuajse në fund dhe një pjesë e degëve pothuajse kanë mbaruar procesin e regjistrimit të anëtarësisë, një pjesë është në proces përfundimi dhe mendoj që shumë shpejt mesa kam dëgjuar udhëzimi është përgatitur dhe mund të jetë në qarkullimet e fundit për t`u përmirësuar dhe do të bëhet publike nga kryetari i partisë”,-ka theksuar deputeti Aldo Bumçi. Koordinatorët e PD-së në rrethe flasin për rritje të numrit të anëtarësimeve Edhe pse ky proces sipas demokratëve mori më tepër kohë nga sa ishte parashikuar, për deputetin Aldo Bumçi, procesi i analizës dhe zgjedhjeve të strukturave nuk është i vonuar. Më herët edhe kreu i PD-së, ka theksuar se në këtë proces më shumë rëndësi ka zgjerimi dhe hapja e PD-së ndaj të rinjve, sesa afatet kohore që ishin vendosur më parë. Sipas demokratëve, shtyrja e afateve për mbylljen e këtij procesi është kushtëzuar nga marrëdhëniet mes pozitës dhe opozitës. “Ne nuk kemi ngut. Ne kemi dalë nga një palë zgjedhje ku pësuam një humbje të fortë dhe asnjë analizë që është afër ngjarjes nuk do ishte ob-

Gerti Bogdani

jektive, nuk do bëhej me urtësi dhe mund të bëhej me emocionet e momentit. Dhe një farë distance kohore i bën mirë të gjithve për të analizuar më mirë zgjedhjet, arsyet që çuan atje dhe për rimëkëmbjen pasi ky është qëllimi. Një analizë që bëhet në vrap e sipër është një analizë që mund të marrë një drejtim jo të duhur dhe që nuk i shërben askujt” –ka deklaruar deputeti Aldo Bumçi. Sipas tij, shkaqet e humbjes do të analizohen do të analizohen pa u ndalur tek emra konkret. “Pikërisht kjo është fryma që unë mendoj se duhet t`i shmangemi. Koka turku kërkoni? Mendoj se asnjë parti nuk mund të ringirhet nëse do të bëjë koka turku”-tha Bumçi. Gerti Bogdani Nga ana e tij, deputeti demokrat Gerti Bogdani, duke u ndalur në procesin e antarësimeve të reja, tha se demokratët janë të kënaqur nga ky proces dhe se rritja e numrit të anëtarësimeve të reja tregon se

Aldo Bumçi

Tritan Shehu: Rrotacioni politik nuk është humbje pas 8 vitesh qeverisje “Analiza ka filluar, nuk bëhet me shkop magjik”. Kjo është deklarata që vjen nga një prej ish-drejtuesve të lartë në Partinë Demokratike, Tritan Shehu. Sipas tij në diskutimet që ai ka pasur janë diskutuar mendime dhe gjëra të rëndësishme edhe lidhur me shkakun e humbjes së zgjedhjeve në qershor. “PD ka treguar se është një forcë me fuqi të madhe gjeneruese, për këtë arsye ka jetuar dhe është sot. PD ndryshon çdo ditë, sot PD është në opozitë dhe do ndryshojë në shumë elementë të saj nga ajo

që ishte në qeverisje. Rrotacioni politik nuk është humbje pas 8 vitesh qeverisje, thellësia e humbjes duhet analizuar. Lufta politike e PD ka tiparin e një lufte të përgjegjshme, të emancipuar, në përputhje me intreresat e vendit, një nga këto është dhe integrimi”,-deklaroi Shehu gjatë një prononcimi për mediat. Më herët ai ka qenë një mbështetës i një analize të plotë të zgjedhjeve të 23 qershorit, ku përveç kësaj, PD të ketë edhe alternativën tjetër përpos kësaj që ofron mazhoranca për qeverisjen e vendit.

shqiptarët vazhdojnë t’i besojnë të djathtës. Sipas tij, “Rilindja”, tregoi se ishte një mashtrim i kryesocialistit Edi Rama ndaj qytetarëve. “Procesi ka shkuar shumë mirë. Gjëja surprizuese do të thoja unë në sensin pozitiv të fjalës ka qënë shtimi i anëtarësisë të Partisë Demokratike megjithëse PD-ja është sot në opozitë. Kjo tregon se Partia Demokratike është ende një forcë që i frymëzon qytetarët shqiptar dhe kam përshtypjen se sot qytetarët shqiptar pas përvjetorit të 1 prillit të koalicionit qeverisës e kanë kuptuar që rilindja ka qënë një gënjeshtër e madhe” është shprehur deputeti demokrat Gerti Bogdani. Më herët edhe përfaqësues të tjetër të Partisë Demokratike, delegatë që merren me administrimin e këtij procesi në qytete të ndryshme të vendit, kanë theksuar se procesi i anëtarësimeve të reja në PD ka qenë i suksesshëm dhe se sëshpejti pritet të publikohen të dhënat përfundimtare në të gjithë qarqet.

Statusi i vëzhguesit, Berisha: Hap i rëndesishëm i Kosovës drejt NATO-s Vendimin i Asamblesë Parlamentare në NATO për të pranuar Kosoven me statusin e vezhguesit të saj, është vlerësuar edhe nga përfaqësues të politikës shqiptare. Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në faqen e tij zyrtare në Facebook, thekson se kjo eshte nje arritje e madhe e Kosoves se pavarur ne rrugen e saj te anetaresimit te plote ne Aleancen e Atlantikut te Veriut. “Asambleja Parlamentare e

Kjo është një arritje e madhe e Kosovës se pavarur në rrugen e saj të anëtaresimit të plotë në Aleancën e Atlantikut të Veriut

Aleancës së Atlantikut te Veriut e mbledhur në Riga vendosi të pranojë Kosovën me statusin e vezhguesit të saj. Kjo është një arritje e madhe e Kosovës se pavarur në rrugen e saj të anëtaresimit të plotë në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Urimet më të përzemerta për Kosovën, qytetarët, institucionet, shtetarët, forcat e saj politike për këtë arritje të rëndesishme në rrugen e integrimit euroatlantik!!’, shkruan Berisha.

Kreu i delegacionit të Lituanisë në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, Ojars Eriks Kalnins, ka bërë të ditur se, gjatë takimit në Riga, Parlamentit të Kosovës i është dhënë statusi i vëzhguesit në Asamblenë Parlamentare të NATO-s. Ndërkohë, Rusia është përjashtuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s, në të cilën përfaqësohej me një marrëveshje të veçantë me Aleancën atlantiko-veriore.


3

E hënë, 7 prill 2014

Politikë

“Serverat e tatimeve”

Reagon opozita, ja opsionet për komisionin hetimor PD nuk ndryshon kërkesën për ngritjen e komisionit hetimor në serverat e tatimeve Florenc Drizari

O

pozita pritet të rikthejë në Kuvendin e Shqipërisë çështjen e ndërhyrjeve në serverat e tatimeve. Pak ditë pasi publikimit të njoftimit se Gjykata Kushtetuese shfuqizoi vendimin e Kuvendit të Shqipërisë për refuzimin e kërkesës që iu bë një grupi deputetësh nga Partia Demokratike, për ngritjen e një komisionin hetimor lidhur me kontrollimin e zbatimit të ligjit në serverat Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, opozita shprehet e vendosur për ta çuar këtë çështje deri në fund. Kërkesa e demokratëve për ngritjen e një komisioni hetimor pritet të mbetet me objekt të njëjtë me atë të parën. Aktualisht opozita dhe Kuvendi i Shqipërisë presin publikimin e plotë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për të vijuar më pas procedurat për këtë çështje. Burime nga selia blu si dhe përfaqësues nga Kuvendi theksojnë se ekzistojnë disa mundësi për rikthimin e kësaj çështjeje, edhe pse referimi i vendimit të kushtetueses

Grupi parlamentar i PD

shpallje si antikushtetues vendimin e Kuvendit për rrëzimin e kërkesës për komision hetimor parlamentar. “Gjykata pasi shqyrtoi vendimin me palë të interesuar Kuvendi i Shqipërisë dhe ankimues, një grup deputetësh (nga opozita), vendosi: Opozita dhe Kuvendi Deklarimin si të papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës presin publikimin e plotë të vendimit së Shqipërisë të vendimit nr.66, të Gjykatës Kusdatë 24.12.2013 të Kuvendit të htetuese për të vijuar Shqipërisë “Për mosmiratimin më pas procedurat e kërkesës së një grupi depupër këtë çështje tetësh “Për ngritjen e një komisioni hetimor për të kontrolluar zbatimin e legjislacionit në do të jetë pika kryesore ku do të fuqi për administrimin e bazave mbështeten palët. Fillimisht thutë të dhënave shtetërore tatihet se që demokratët të paraqesmore, si dhe për të njohur dhe in edhe njëherë kërkesën e tyre për verifikuar në thellësi fenomenin hetim, e cila duhet të votohet nga e ndërhyrjes dhe bllokimit për Byroja e Kuvendit. Një tjetër vardisa ditë të sistemeve elektroniiant është që Këshilli për Legjislake tatimore”, si shkak për lindcionin në Kuvend të mblidhet dhe jen e mosmarrëveshjes së komtë analizojë detyrimet që dalin nga petencës. vendimi i Gjykatës Kushtetuese. Pas këtij vendimi reagoi edhe Nëse teksti i Gjykatës urdhëron Kuvendin të pranojë kërkesën e parë të Partia Demokratike, duke e quajtur një të drejtë të rikthyer refuzuar tashmë, atëherë nuk është e nevojshme paraqitja e një kërkese ndaj opozitës dhe parlamentatë dytë të ndryshuar nga deputetët e rizmit në vend. Më herët opozita kishte ngritur shqetësimin e Partisë Demokratike. Pas refuzimndërhyrjeve në serverat e Dreit që iu bë këkesës së demokratëve, vendimi i Gjykatës Kushtetuese për jtorisë së Përgjithshme të TaKomisionin hetimor mbi serverin e timeve, duke akuzuar krerët e mazhorancës për fshirje të rreth tatimeve pritet të detyrojë Byronë katër milion deklaratave tatimor e Kuvendit të marrë një vendim të dhe keqpërdorimin e tyre për dytë, të kundërt me të parin. qëllime të ndryshme. Në lidhje me këtë çështje edhe Prokuroria VENDIMI KUSHTETUESES Të enjten e kaluar Gjykata e Tiranës ka filluar një hetim Kushtetuese mori vendimin për që ende nuk është mbyllur. Fil-

PD: Rama ka shpërblyer grupin e sulmit të serverave të tatimeve Partia Demokratike ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama se ka shpërblyer personat që sipas PD-së sulmuan dhe morën të dhënat nga serveri i drejtorisë së Tatimeve. Në një deklaratë për mediat zëdhënësia e PD-së Laura Vorpsi denoncoi emërimin dy funksionarëve që më herët janë bërë pjesë e akuzave të opozitës. “Kryeministri Edi Rama ka shpërblyer grupin e sulmit në errësirë mbi serverin e tatimeve, duke ndarë për ta poste e detyra të rëndësishme. Kryetari i grupit që akuzohet për fshirjen e mbi 4 milionë deklaratave, dhe vjedhjen e të dhënave personale, konfidenciale, për interesa përfitimi të klientëve dhe të dyshes Rama-Meta, është bërë drejtor i IT në Zyrës kombëtare të Regjistrimit të Pasurive. Ndryshe, përgjegjës për sigurinë e pronave të shqiptarëve. Rama ka shpërblyLaura Vorpsi

Kërkesa e PD për ngritjen e një komisioni hetimor pritet të mbetet me objekt të njëjtë me atë të parën

er edhe Panajot Gjiknurin, vëllain e Ministrit të Energjetikës, deri dje këshilltar i Ministrit të Financave, për ngritjen e zbatimin e kësaj skeme korruptive. Kohët e fundit ai është emëruar drejtor i IT në Ministrinë e Financave. Edi Rama ka graduar në këtë mënyrë autorët e skandalit më të madh në sigurinë tatimore të shtetit shqiptar. Duke i shpërblyer këta persona, ndaj të cilëve ka edhe kallëzim penal në Prokurori, Rama tregoi edhe një herë se ata shkuan natën në serverin e tatimeve, për të kryer detyrat e Ramës dhe Metës.”- u shpreh Vorpsi. Ndëkohë, ministria e Financave (MF) reagoi dje ndaj akuzave më të fundit të Partisë Demokratike ku përmes një deklarate për mediat, i bën thirrje opozitës të ndalë sulmet e pandershme ndaj administratës tatimore. limi i këtyre hetimeve ishte argumenti kryesori mazhorancës që çoi në rrëzimin e kërkesën e PD-së në Kuvend. Socialistët kanë theksuar se tashmë kjo çështje i përket organeve të hetimit dhe se miratimi i një komisioni hetimor parlamentar do të ndikonte në kompetencat e prokurorisë.

Lëvizjet në Policinë e Shtetit, sot raportojnë 15 zytarët e parë

K

omisioni hetimor për lëvizjet në Policinë e Shtetit do të nisë këtë të hënë zhvillimin e seancave dëgjimore maratonë me drejtues dhe ish-drejtues të Ministrisë së Brendshme dhe forcave blu. Sipas kalendarit të punimeve, të përcëaktuar më parë nga Kryetari i këtij Komisioni, Arben Ristani dhe nënkryetari Taulant Balla, komisioni do të mblidhet ditën e hënë në orën 14:00 dhe i pari që do dëgjohet do të jetë ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Hysni Burgaj. Lista e zyrtarëve që do të raportojë: 1. HYSNI BURGAJ, ISH-DREJTOR I PËRGJITHSHËM I POLICISË SË SHTETIT 07.04.2014, ORA 14.00 2. XHEVAIR KARAJ, DREJTOR I PERSONELIT NË POLICINË E SHTETIT 07.04.2014, ORA 14.20 3. ARTAN DIDI, DREJTOR I PËRGJITHSHËM I POLICISË SË SHTETIT 07.04.2014, ORA 14.40 4. ALTIN QATO, ZËVENDËSDREJTOR I PËRGJITHSHËM 07.04.2014, ORA 15.10 5. SOKOL BIZHGA, ZËVENDËSDREJTOR I PËRGJITHSHËM 07.04.2014, ORA 15.25 6. ARTION DUKA, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 15.40 7. ILIR PRODA, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 15.50 8. GEZIM ZHUPAJ, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 16.00 9. VOJO PEÇI, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 16.10 10. VANGJEL BOROKA, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 16.20 11. GRAMOZ DAFKU, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 16.30 12. RRUSTEM MAZREKU, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 16.40 13. AGIM ÇUMANI, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 16.50 14. BESMIR CEBINI, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 17.00 15. HENRIGERT MITRI, SHEF KOMISARIATI 07.04.2014, ORA 17.10

Komisioni hetimor i policisë


4

E hënë, 7 prill 2014

Politikë

Legalizimet

Kufiri në 300 metër katror truall, sa do të vlerësohet Rama: Kush ka ndërtuar në tokën e vet nuk do paguaj asnjë gjë, kush ka ndërtuar në pronën e shtetit apo pronarit të vjetër ka një procedurë tjetër save do të bëhet falas. “Sot (dje) jemi këtu pasi jemi të gatshëm që zotimin tonë për të kryer dhe mbyllur legalizimet, si një plagë e madhe dhe thelluar në vite, falas ta bëjmë realitet. Ta bëjmë realitet duke filluar siç kemi filluar në çdo zonë me dhënien e dokumenteve të pronësisë për ata që kanë aplikuar vite më parë. 160 mijë aplikime të bëra në vite për të cilat nuk është bërë

Florenc Drizari

L

igji i ri për legalizimet pritet të nis sëshpejti shqyrtimin në komisionet parlamentare, ndërkohë që paralelisht me këto procedura, përfaqësues të qeverisë kanë nisur një tur takimesh në qytete të ndryshme të vendit, për të shpjeguar ndryshimet dhe hapat që duhen ndjekur. Premtimet e përfaqësuesve të qeverisë thonë se qytetarët që kanë ndërtyar në tokën e tyre do të marrin dokumentet e legalizimit falas, ndërkohë që procedura të tjera do të ndjekin ata persona që kanë ndërtyar në tokën e shtetit apo të pronarëve të tjerë. Këto procedura të ndryshme shpjegohen me faktin se ka një grup të madh njerëzish që kërkojnë legalizim, ndërkohë që ekziston një tjetër gru njerëzish që kërkojnë kthim dhe kompensim pronash. Qeveria thotë se ka një zgjidhje për ata që kanë ndërtuar jo në tokën e tyre dhe argumenton se trualli deri në 300 metra katrorë, do të legalizohet jo çmimin e tregut, ndërsa ndërtesat mbi 300 metra katrorë konsiderohen një pasuri përtej nevojës për legalizim dhe ajo pjesë do të legalizohet me çmimet e tregut.

160

Rama në Durrës

Rama Kryeministri Rama zhvilloi dje një takim në qytetin e Durrësit, duke shpërndarë certifikata të legalizimeve për banorët e zonave me ndërtime informale. Ai zhvilloi një takim me banorët e zonës informale të ishKënetës në Durrës ku u ka sqaruar procesin e legalizimit të banesave. Gjatë këtij takimi Rama theksoi edhe njëherë se procesi i legalizimit të bane-

Rama zhvilloi dje një takim në qytetin e Durrësit, duke shpërndarë certifikata të legalizimeve

Legalizimet, Bashkia e Tiranës:

Rama në mungesë të rezultateve sulmon çdo arritje për qytetarët Bashkia e Tiranës reagoi dje pas deklaratave të Kryeministrit Rama në qytetin e Durrësit, duke i cilësuar si qesharake qëndrimet për legalizim fasas për të gjithë qytetarët. Në një deklaratë për shtyp, Bashkia e Tiranës s`ka asgjë për të treguar për punën e tij dhe në mungesë të rezultateve të tij sulmon, bllokon dhe nxin çdo arritje për qytetarët. “Paaftësia, e ka bërë jo vetëm gënjeshtar por edhe qesharak Edi Ramën. Sot i qau hallin ishnënkryetarit të tij të Bashkisë së Tiranës se nuk e ka të hipotekuar pallatin. Është bërë për të ardhur keq se nuk di më dhe çfarë flet. Po pse për 11 vjet zoti Rama nuk e pajisët me hipotekë pallatin e Lames? Mos ndoshta si qindra të tjerë, ju pasi i lejuat ndërtuesit të shkelin le-

Bashkia e Tiranës

jen e ndërtimit vendosët të braktisni mijëra qytetarë nga e drejta e tyre për të pasur hipotekën e shtëpisë së tyre?! Bashkia e Tiranës ka pajisur me leje përdorimi 180 objekte deri më sot, duke u mundësuar 40 mijë qytetarëve të Tiranës të kenë tapinë e shtëpisë së tyre. Me iniciativën e Bashkisë u miratua akti norma-

tiv për ti dhënë zgjidhje ngërçit në të cilin kishte futur me papërgjegjshmërinë e tij mijëra familje të Tiranës, Edi Rama. Ndërkaq, janë në fazat finale të përfundimit të procesit edhe 65 objekte të tjera, të ndërtuara po në shkelje të lejes së ndërtimit, me përfitues afro 14 mijë qytetarë të Tiranës. Ka edhe 132 objekte të tjera, me një problematikë e cila kryesisht konsiston në mungesën fizike të ndërtuesve, juridike apo në mungesën e vullnetit kur ata ekzistojnë si fizikisht dhe juridikisht. Kryeministri ska asgjë për të treguar deri me sot për punën e tij, por bëhet edhe më i pabesueshëm, gati qesharak kur në mungesë të rezultateve të tij sulmon, bllokon dhe nxin çdo arritje për qytetarët”,-thuhet në deklaratën e Bashkisë së Tiranës.

mijë aplikime të bëra në vite për të cilat nuk është bërë asnjë gjë dhe askush nuk ka vajtur tu trokasë në derë qytetarëve

asnjë gjë dhe askush nuk ka vajtur tu trokasë në derë qytetarëve. Janë mijëra familjet kanë paguar një herë, dy apo tre herë pa llogaritur sa kanë paguar për ata që kanë trokitur në derë sa afrohej fushata shkuan deri aty sa të jepnin letra false si tapi. Ne kemi ardhur tu japim dokumente pronësi, tituj pronësie.”u shpreh Rama. Kryeministri theksoi gjithashtu se procesi është ndryshuar dhe të gjithë qytetarët do të kryejnë procedurat për legalizimet do të bëhet me mbështetjen e ALUIZNIT. “Kemi bërë një ndryshim themelor në proces duke vendosur jo më që ju të shkoi ju te

ALUIZNI por ai të vi tek ju. Të vi tek shtëpitë tuaj të jetë shërbëtori juaj për të plotësua dokumentacionin. Ai dokumentacion që ishte tortura më e madhe sot do bëhet me asistencën e ALUIZNIT dhe falas. Gjithë procesin e mban përsipër shteti. Falas do bëhet legalizimi edhe për të gjitha familjet pa përjashtim. Duam ti japim fund këtij procesi. Ne e bëjmë këtë jo vetëm që kush ka ndërtuar të marrë pronësinë edhe për një arsye tjetër që ka të bëjë drejtëpërdrejtë me ekonominë.”- theksoi Rama. Më tej kryeministri ka sqaruar se si do të veprohet me legalizimet për banesat që janë ndërtuar në prona publike apo të ish-pronarëve. “Askush nuk do të paguaj më për penalitete vonesash. Kush ka ndërtuar në tokën e vet nuk do paguaj asnjë gjë, kush ka ndërtuar në pronën e shtetit apo pronarit të vjetër ka një procedurë tjetër. Kemi një grup njerëzish që kërkojnë legalizim dhe një grup njerëzish që kërkojnë kthim pronash. ”- sqaroi Rama. Më tej janë shpërndarë edhe certifikatat e pronësisë për disa nga qytetarët që kishin aplikuar prej vitesh për legalizimin e banesave. Certifikata e parë u dha nga Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako. Ai theksoi se legalizimet po u bëhen njerëzve në nevojë që e meritojnë.

Deputetet e opozitës marrin pjesë në Forumin Global të Grave Parlamentare në Islandë Deputetet e opozitës Mesila Doda, kryetare e Aleancës së Grave Deputete të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kryetare e grupit të miqësisë Shqipëri-Islandë dhe Albana Vokshi kryetare e Komisionit të Çështjeve Sociale, morën pjesë në konferencën botërore me temën “Prania e gruas në politikë, kusht përparimi për shoqërinë”, ku merrnin pjesë deputete dhe senatore nga të gjitha kontinentet. Në konferencë, Deputetet parashtruan qëndrimet e tyre lidhur me rolin e gruas në shoqërinë e sotme dhe sfidat e saj në shoqërinë shqiptare. Ato nënvizuan nevojën për një prani më të shtuar të grave në politikë, duke promovuar modelin e Islandës, i cili është listuar në 5 vitet e fundit si vendi i parë në botë për diferencën midis burrave dhe grave si dhe është

Grupi i PD

vendi me praninë më dominonte të grave në politikë. Deputetet theksuan gjithashtu nevojat e mëdha të gruas shqiptare që përfshijnë problematika të rënda njerëzore, siç është fenomeni i dhunës në familje, i cili ende nuk po përballet në mënyrë serioze nga shteti dhe shoqëria, ashtu dhe ato të kushteve të pasigurisë ekonomike.


5

E hënë, 7 prill 2014

Kronikë

Operacion Blic

Greqi

Aksion antidrogë sekuestron 2 ton e 30 kg kanabis Vlorë, lënda narkotike po transportohej me një fugon drejt plazhit, ku do të ngarkohej në gomone Milot, 7 persona të përfshirë në trafikun e drogës, destinacioni Shkodra Anxhela Tato

A

ksion antidrogë në mbarë vendin zbulon dy tonë kanabis në Vlorë dhe 30 kilogramë lëndë narkotike që po transportohej nga Miloti në drejtim të Shkodër. Ndërsa në pranga kanë përfunduar në total pesë trafikantë, të cilët dyshohet se në bashkëpunim me persona të tjerë kishin krijuar një linjë të shitjes dhe shpërndarjes së drogës në tregun e zi. Në kërkim nga ana e policisë për të dyja aksionet janë të shpallur në kërkim tetë persona, për të cilët po vijojnë hetimet. Nga burime të policisë së Milotit bëhet me dije se janë evidentuar shtatë personat e përfshirë në trafikun e drogës dhe vetëm katër prej tyre janë arrestuar. Sipas bluve të arrestuarve u janë sekuestruar gjatë një Të arrestuarit janë marrë në pyetje për tu zbuluar emrat e bashkëpunëtorëve të tjerë

operacioni “blic”, 30 kilogramë lëndë narkotike, që ishin duke e transportuar me dy makina, një “Benz” dhe një “Volksëagen”. Katër nga të arrestuarit janë: Gjok e Ardit Kalthi, Agustin Marku e Tonin Ruci. Bashkë me lëndën narkotike, atyre iu janë sekuestruar edhe dy makinat, me të cilat e transportonin. Operacioni i Policisë së Shtetit kundër trafikantëve

Droga e sekuestruar

të drogës është ende në vazhdim dhe priten zhvillime. Ndërsa të arrestuarit janë marrë në pyetje për tu zbuluar emrat e bashkëpunëtorëve të tjerë, po vijon aksioni për kapjen e tre të shpallurve në kërkim, emrat e të cilëve nuk bëhen me dije për arsye hetimore. Vlorë Sekuestrohet dy tonë lëndë narkotike të llojit kanabis sativa dhe në pranga është vënë një person i dyshuar si trafikuesi i kësaj droge. Ky është bilanci i një aksioni të finalizuar nga policia kufitare dhe ajo e Vlorës mesditën e djeshme në afërsi të pyllit të Akërnisë. Lënda narkotike po transportohej me një makinë tip fugon drejt bregdetit, ku pritej të ngarkohej në gomone dhe të nisej

Zbulohet 2 tonë kanabis në Vlorë, prangoset drejtuesi i fugonit dhe shpallen në kërkim... ...5 persona. Ky është bilanci i një aksioni të finalizuar nga policia kufitare dhe ajo e Vlorës

drejt Italisë. Blutë e Vlorës kanë ndaluar edhe drejtuesin e fugonit, ndërsa kanë shpallur në kërkim edhe pesë persona të tjerë të përfshirë në këtë rrjet. Përveç sasisë së drogës, blutë e Vlorës kanë sekuestruar edhe mjetin tip fugon që po transportonte lëndën narkotike si dhe një tjetër makinë tip fouristradë, drejtuesit e së cilës e braktisën atë sapo u pikasën nga policia. Këta të fundit të ndihmuar edhe forcat Renea vijojnë aksionin në terren për ndalimin e trafikantëve të tjerë, ndërsa efektivët e Delta Forcë kanë nisur kërkimet për skafin ku pritej të ngarkohej lënda narkotike. Ndërkohë që vetëm para një muaji nga ana e bluve u zbulua baza ku trafikantët e kishin fshehur një gomone, me të cilën bënin kalimin klandestinë të lëndës narkotik në drejtim të Italisë.

Itali

Plumb në kokë shqiptarit, dyshime për larje hesapesh Një bari shqiptar u vra me dy plumba pistolete në kokë pasditen e djeshme në Leçe të Italisë, teksa paraprakisht mendohet se motivi i ekzekutimit ishte lidhja e tij me organizatat kriminale. Policia dhe prokurorët thanë për mediat italiane se Qamil Hyraj, 23 vjeç, u gjet pa jetë pas orës 13:30, të ditës së djeshme, ndoshta pak minuta pasi ishte vrarë. Pronari i fermës kishte shkuar për t’i dër-

Vendi ku ndodhi ngjarja

guar drekën punëtorit shqiptar, në çastin kur në një fugon gjeti trupin e tij të pajetë dhe të kthyer përmbys. Që këtu ekspertët dyshuan se bëhej fjalë për larje hesapesh mes bandave, ndërsa sapo kthyen trupin panë të kishte marrë 1 plumb vdekjeprurës në ballë dhe një plumb tjetër në kafkë, çka sipas specialistëve të antimafies që tashmë po hetojnë bashkarish vrasjen, përbën elementë të shtu-

ar për të hetuar rreth një ekzekutimi mafioz. Fakt tjetër plotësues ishte lista e pafundme e udhëtimeve të Hyrajt në Shqipëri, sidomos këto muajt e fundit, ku mendohet se me vete ka marrë e sjellë drogë, armë a para për llogari të bandave kriminale. Në këto anë të Italisë mbizotëron Ndrageta, organizata kriminale mafioze më e fuqishme e momentit në rangje botërore.

Dënim i padrejtë, shqiptari kërkon 2 milion euro dëmshpërblim Një shqiptar kërkon 2 milionë euro dëmshpërblim nga shteti grek. Siç njoftojnë mediet e shtetit fqinj, shqiptari me iniciale J.K pretendon se u dënua padrejtësisht për drogë. J.K u kap në vitin 2005 për trafik kokainë me 3 austriakë. Policia në Rodos verifikoi shumën e 18 mijë eurove, të cilat u dyshuan se vinin nga biznesi i kokainës. Austriakët thanë se i kishin marrë 18 mijë euro hua shqiptarit, kurse bashkëkombësi pretendonte se ua dha austriakëve paratë që të investonin në biznesin e tij të ndërtimit, ku punon që prej vitit 1993 në Rodos. Në një lokal u gjet një kg kokainë që pretendohej se ishte trafikuar prej këtyre 4 personave. Në vitin 2006, një vit pasi u arrestua, shqiptari J.K, u la i lirë dhe që në ato ai ai kërkoi 937 mijë euro dëmshpërblim për burgim të padrejtë dhe humbjet e pësuara nga veprimet abuzive dhe të paligjshme të institucioneve, si dhe shumën prej 1.000.000 euro në kompensim financiar për të rivendosur dëmin e pësuar. Ndërkaq, para pak orësh, me vendimin me nr 45, Gjykata Administrative e Rodosit, shkarkoi 3 anëtarë të saj për parregullsi gjatë gjykimit, ndërsa procesi gjyqësore është ende në vijim.

Gjykata greke

Tiranë

Shpërthen bombola e gazit, 2 apartamente përfshihen nga flakët Dy apartament në rrugën “Siri Kodra” në Tiranë janë përfshirë nga flakët e zjarrit, mesditën e djeshme dhe nga ngjarja fatmirësisht nuk ka viktima. Zjarri është shkaktuar nga shpërthimi i një bombole gazi në sobën që ndodhej në ballkon të apartamentit. Në momentin e shpërthimit në banesë ka qenë vetëm një e moshuar dhe ndërhyrja e shpejtë e zjarrfikësve kanë bërë të mundur që flakët të shuhen shumë shpejtë duke shmangur kështu përhapjen e flakëve në apartamente të tjera.

Pallati ku shpërtheu bombola


6

E hënë, 7 prill 2014

Kronikë Durrës

Përfshihet nga flakët fabrika e përpunimit të gomave, zjarrfikësit me vonesë

Florie Peci

Përdhunimi i Florie Pecit

“Nuk kemi asnjë informacion për hetimet”

Përfshihet nga flakët fabrika e përpunimit të gomave të automjeteve në Durrës. Ndërsa banorët kanë rrëfyer se zjarrfikëset kanë ardhur 60 minuta me vonesë. Katër makina zjarrfikëse nga qyteti i Durrësit u nisën drejt vendit të ngjarjes dhe punuan për shuarjen e zjarrit. Subjekti i përfshirë nga flakët ndodhet pranë “Fushës së Sportit” në Sukth. Dëshmitarët nga vendi i ngjarjes shprehen se situata ishte alarmante. Ata treguan se pranë fabrikës së përfshirë nga flakët ndodheshin fuçi të shumta me vaj, të cilat rrezikonin të shpërthenin. Ndërkohë policia evakuoi banorët që ndodheshin pranë zonës ku kishte rënë zjarri. Efektivë të shumtë policie nga Durrësi dhe Shijaku mbërritën në vendngjarje dhe nisën hetimet mbi shkaqet e rënies së zjarrit. Rreh orës 11:30 katër makinat e

zjarrfikëses kërkuan përforcime për të lokalizuar flakët dhe në vendin e ngjarjes u mblodhën 6 makina. Forcat zjarrfikëse u shprehen se po punonin që të shmangin përhapjen e flakëve në fabrikën ngjitur, në të cilën bëhej përpunimi i vajrave të automjeteve, por ndërhyrja ishte e vështirë për shkak të lëndës plastike që po digjej. Zjarrfikësit rrëfyen se në fabrikën ngjitur ndodheshin dhjetëra fuçi me vaj. Ndërkohë banorët nga ana e tyre u shprehen se forcat zjarrfikëse kishin mbërritur në vendin e ngjarjes me 60 minuta vonesë, kur flakët kishin marrë përhapje masive. Pronarja e një lokali pranë zonës ku kishte rënë zjarri rrëfeu se ka qenë e para që ka parë tymin të dilte nga fabrika dhe ka njoftuar zjarrfikësen, por sipas saj ndërhyrja ka qenë e vonuar.

Gazmend Peci: “Prokuroria nuk na ka thirrur ende, në pritje të njoftimit nga pala austriake”. Vëllai i Flories rrëfen se nuk kanë asnjë dyshim se kush mund të jetë autori i përdhunimit Anxhela Tato

K

a kaluar tashmë një vit e gjysmë nga denoncimi i abuzimit seksual me të mbijetuar e aksidentit të Himarës gjatë periudhës së mjekimit në Austri, por ende asnjë informacion nga ana e prokurorisë austriake. Ndonëse ngritjes së dyshimeve mbi tre personat si autorët e mundshëm të përdhunimit të Florie Pecit, asnjë konfirmim dhe informacion nuk ka mbërritur në organin e akuzës shqiptar. Nga ana tjetër familjarët janë ende në pritje që të thirren në prokurori për tu vënë në dijeni në lidhje me zhvillimin e hetimeve. Të afërmit e Flories nuk kanë asnjë lloj dyshimi se kush mund të jetë autori i këtij akti të rëndë, ndërsa e vetmja gjë që duan është të zbardhte e vërteta dhe të ndëshkohet autori. Në një bisedë telefonike vëllai i Florie Pecit tregon se deri tani nuk kanë asnjë informacion për vijimin e hetimeve. Ndërsa shton se po presin që prokuroria t’i thërras në momentin që do vij një njoftim nga pala austriake. Ndonëse lajmeve të botuara në media familja Peci nuk e di se kush mund të jetë autori apo çfarë masash janë marrë nga prokuroria austriake. “Nuk kemi asnjë informacion se çfarë po bëhet me hetimin e kësaj çështjeje në Austri. Prokuroria nuk na ka thirrur ende për të na dhënë informacione dhe as ne vetë nuk jemi paraqitur. Presim që në momentin që

do mbërrijnë të dhëna rreth dyshimeve apo hetimeve të na thërrasin në prokurori. Ne nuk kemi asnjë dyshim tonin se kush mund të jetë autori i krimit dhe nuk dimë asgjë, të vetmet informacione i kemi marrë nga ato që janë shkruar në media. Jemi në pritje të hetimeve që po bën prokuroria austriake”, - rrëfen Gazmend Peci. Ndërsa tregon se gjendja shëndetësore e Flories është shumë e mirë dhe nuk paraqet shqetësime. Ndërkohë që në muajin qershor të vitit të kaluar Florie Peci solli në jetë fëmijën e saj. E pyetur për shtatzaninë ajo shprehej se për të vajza është gjëja më e shtrenjte dhe shumë e rëndësishme në jetën e saj.

“Prokuroria nuk na ka thirrur ende për të na dhënë informacione dhe as ne vetë nuk jemi paraqitur. Presim që në momentin që do mbërrijnë të dhëna rreth dyshimeve apo hetimeve të na thërrasin në prokurori”

Ngjarja Në korrik të vitit 2013 prokuroria shqiptare transferoi dosjen e plot të Florie Pecit në Austri. Pas dërgimit të materialit të përkthyer me analizën e ADN-së, prokuroria përktheu aktet e dosjes me dëshmitë e të afërmve të Flories dhe e nisi materialin në Austri. Grupi hetimor, sqaroi se tashmë është provuar se përdhunimi i studentes 23-vjeçare është kryer në kohën që ajo po mjekohej në një qendër rehabilitimit në Almuster të Austrisë. Bazuar në këto të dhëna, prokuroria nuk mund të ngrejë akuzë konkrete për përdhunuesit e saj, pasi kjo e drejtë, sipas legjislacionit penal, i takon vendit ku ka ndodhur krimi. Sipas tyre të gjitha veprimet hetimore të kryera në Shqipëri, si dëshmitë e familjarëve të Peçit, ekspertiza mjekësore si dhe profili i ADN-së së foshnjes së porsalindur, i janë dërguar autoriteteve të drejtësisë austriake. Prokurorët konfirmuan, se me daljen e profilit të ADN-së së fëmijës, hetuesit austriakë do të ngushtojnë rrethin e personave të dyshuar si abuzues seksualë ndaj studentes, në kohën që po ajo po mjekohej në Austri. Mjekët e maternitetit të Tiranës thanë se nisja e shtatëzanisë përputhet me kohën gjatë së cilës Florie ishte për kurim në Austri. Florie Peçi lindi fëmijën, një vajzë që ia vuri emrin Gadiela, në 6 qershor. Zbulimi i shtatzënisë u bë në janar 2013, ndërsa ngjarjen e denoncoi familja e saj në prokurori.

Zjarri në fabrikën e gomave

Bulqizë, sherr për burimin e ujit mes dy fisesh, në pronësi të përbashkët Një burim i ujit të pijshëm është kthyer në mollë sherri mes dy fiseve në komunën Ostren të rrethit Bulqizës, duke çuar deri në konflikt fizik çka ka sjellë edhe të plagosur mes fiseve. “Përroi i Alko Matës” pretendohet nga pjesëtarët e fisit Mata në Fshatin Licjan, ndërsa të njëjtin pretendim për burimin kanë edhe pjesëtarët e fisit Muça nga fshati Orzhanovë. Sikur të mos mjaftonte ky fakt, këshilli

i komunës Ostren ka lëshuar dy vendime për marrjen e këtij burimi, përkatësisht një për fisin Mata dhe një tjetër për fisin Muça. Këta të fundit kanë vendosur të takohen për ta zgjidhur këtë problem, por komunikimi i ka lënë vendin grushteve, e për pasojë pjesëtarët e fisit Muca janë dërguar të lënduar në spitalin e Bulqizës. Ndërkohë blutë e Bulqizës kanë nisur punën për zbardhjen e këtij konflikti.

Itali, Trafik pijesh alkoolike, pranga 5 shqiptarëve Karabinierët në Peruxhia kryen një megakonfiskim të pijeve alkoolike, kur arrestoi 5 shqiptarë që i grabisnin në Itali, për t’i shitur në Shqipëri. Kështu, forcat e policisë kanë zbuluar në garazhin e disa shqiptarëve 250 shishe shampanjë, verëra, etj, me një vlerë prej rreth 10 mijë euro. Kjo është një bandë hajdutësh që në muajt e fundit kishte shënuar disa vjedhje në supermarketet, si në Perugia dhe Ancona. Grupi, i përbërë nga pesë perso-

na, duke përfshirë një grua, të gjithë shqiptarë, kanë vepruar në mënyrë seriale. Pijet alkoolike si shampanja apo verërat, paketoheshin me kujdes në kuti dhe pastaj të dërgoheshin me postë në Shqipëri, ku furnizonin periodikisht vinotekat apo dyqanet në pronësi të tyre. Prova kryesore që ata u arrestuan ishin 5 video brenda disa supermarkete. Policia sekuestroi edhe e 4000 euro si dhe disa shishe që do t’u kthehen pronarëve.


7

E hënë 7 prill 2014

Ekonomi

Emrat e parë

Ja bizneset që do të marrin 113 milionë euro nga buxheti i shtetit

Ervin Kaduku Në përputhje me strategjinë e shpallur tashmë të pagesës së detyrimeve të prapambetura për kompanitë dhe individët që kanë kryer punime me porosi të institucioneve pub-

like, ministria e Financave ka hartuar një listë të subjekteve të ndryshme, të cilëve shteti tashmë u ka njohur detyrimin. Këto subjekte mund të marrin pagesat nga Thesari. Fjala është për 951 fatura me shifra të ndryshme, nga disa dhjetëra lekë, deri në miliarda. Ndër-

kohë, shumë subjekte të tjera janë konsideruar se kanë fatura të parregullta dhe probleme të ndryshme, që e bëjnë aktualisht të pamundur pagesën e tyre nga shteti. Total i këtyre faturave arrin në 113 milionë euro. Sa më poshtë vijon lista e këtyre subjekteve.

Lista e plotë e detyrimeve të prapambetura që shteti u ka njohur kompanive private dhe individëve, që kanë kryer shërbime në investime publike

LISTA PARAPRAKE E PERDITESUAR E DETYRIMEVE TE PRAPAMBETURA PER INVESTIME PUBLIKE E KONSIDERUAR E RREGULLT

Emertimi i institucionit Q SU T Q SU T Tirane Bashkia Min.Kultures DPUK MAS Aparati Universiteti "Aleksander Q SU T Moisiu", Durres A.K.Turizmit K. Vendreshe Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. KOM.DUSHK

Autoriteti Rrugor Shqiptar Autoriteti Rrugor Shqiptar

Emri i Furnitorit F.M.E.S. Xhaxho

NIPT-i (QKR) K12023005J

Erzeni Sterkajsh.p.k. & GlobalConstruction aulivia Spahera sh.p.k B.N.T ELEKTRINICS

J61811009H 81809003U J61817047D

Mobilimi i QSUTi ne vitin "Qemal 2007 Rikonstruksioni rruges Butka" Shtese kontrate per furnizimin me uje te Studim-projektim zones se Dumres, Ebasan Blerje compjutera

Irdi Kull KEVIN KontaktCONSTRUKSION shpk

K72405026F K71401004W J92108006V

Mbikqyres per rikonst.spet.Pediatrik Ndertimi I godines se pare ne truallin e kampusit sipermarrje te ri universitar Kontrate

'Totila''SHPK ICP AD &04IS

ERGEN SHPK Cobial shpk 86%, Benland shpk S.M.O Union shpk 42%, Curri 14% shpk 58 %

K13001010G K41621018D K61607036C J69405118J K02715414M

Cobial shpk 60% , Feba shpk 10%, Arti shpk 30% ANK NIKA SHPK GECI shpk "Hastoçi" shpk Karl Gega shpk (20%), GENER 2 shpk (35%), ANK shpk Geci Sh.p.k. (45%)

J87602812P J67902718S K0 27154114M K493225050 J64103808P J924080001N J76705047U K718298010 J62028009B J66703076W K5861530M K71829801O J92408001N

Q SU T Autoriteti Rrugor Shqiptar Q SU Pojan T Kom

"Vellazeria" shpk (51%) & "DenisF.M.E.S. Xhaxho 05" shpk (49%)

J76418901I K12023005J K51518029B

Albamedic "XHENGO"sh.p.k. ShPK

K41621012B J64102971M

Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Bashkia Shkoder Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Perondi

MEGATEK Triss - Ndertim BM Konstruksion GECI shpk BLEDI SHPK

K81607050Q J61828140I J66703048R K718298010 J64103426M

Komuna AutoritetiPerondi Rrugor Shqiptar Sha Kanalizime Q SUUjesjelles T Qytet Shkoder Reparti Ushtarak Nr.7001 Komuna Pishaj Drejtoria e Shendetit Publik

BLEDI ICP 04 SHPK

AL-MEXWOOD O E S Distrimed &VIKTORIA

K844704002O J 62028009 B K32712206O K31520054N

Univ bujqes. SHERBK PUNESI Univ bujqes. sh. A.ujesjelles Univ bujqes. Komuna Markat Univ bujqes. Komuna Markat Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes.

CCS OFFICE Cacttus SKENDERI G senka FLUTURA QYSHKA NEAL - 86 BTC ALBANIA NIKA SHPK ETLEVA ZALLA

K71630026T K61717027K K04004205V J94808405Q K71704002H K04814851T K72216044G J76705047U K31528501B

ILRI Gener 2 sh.p.k KAPIDANI

K81504045F K58615301M J83211203F

SCS shpk Gener 2 sh.p.k EKILAB

K11927002H K58615301M K31530040B

Univ bujqes. Komuna Paskuqan Univ bujqes.

KAPIDANI Shansi Invest shpk EKILAB I.T.P. Shpk (Ish AF-ITP SKENDER DOÇI shpk) KRIJON Trema Engineering 2 LEONARDI perfaqesues HAJDERDHI tatimor i Duktus EKILAB Tiroler Rohrsysteme

J83211203F J61924002T K31530040B

Autoriteti Rrugor Rrugor Shqiptar Shqiptar Autoriteti Komuna AutoritetiMarkat Rrugor Shqiptar Bashkia Librazhd Autoriteti Rrugor Shqiptar Autoriteti Rrugor Shqiptar

Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Univ bujqes. Univ DPUKbujqes. Univ bujqes. Univ bujqes. DPUK Univ bujqes. Univ bujqes. Univ bujqes. DPUK Univ bujqes. Univ bujqes. DPUKbujqes. Univ sh. A.ujesjelles Univ bujqes. Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar

Igli Sande Ludwig HastocciPfeiffer sh.p.k ... Kontrata 4

Trema Engineering 2 EKILAB perfaqesues tatimor i Duktus EKILAB Tiroler Rohrsysteme EKILAB Trema Engineering 2 ALFA SUPLIES perfaqesues tatimor i Duktus ALFA SUPLIES Tiroler Rohrsysteme

J64103426M K41621018D

K51605051L J62305002A K12023001A

Sistemim asfaltim rruga BuzuqStudim Projektim Bajram Curri-Cernicë dhe mbrojtja e Urës së Bujanit Mbikq. punime "Rik.Garazhdeve" KUZ Dushk Rikonstruksion dhe sistemim rruga Ndertim Rruga kanali I Cukesasfaltim Butrint Loti 2 Pajove -Sheze-pekisht - Belsh

Ndertim rruga By-Pass Plepa-KavajeNdertim Rruga Kukes Morine Loti 5 (dublimi Rrogozhine Loti 6 dhe plotesimi) (shtese kontrate) (financim) " Rruga Janjar Ninat Markat " Sistemim Asfaltim Rruga e Voskopojes Rik.Shkolla 9-vjeçare Genc Leka Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti Sistemim Rruga Bajram Curri - Has, segmenti 2 Rragam-Kam-Tropoje, Loti.1 Blerje instrumentash & bateri per sherb.djegie plastikes Ndertim Unaza Fushe-Arrez Rikonstruksion dhe shtese anesore shkolla Blerje Zvezdeaksesoresh kirurgjikal Ndertim Rruga Milot -Fushe Kruje ( dublimi I KONDICIONER superstrades ) Loti 10 Rik Shk 28 Nentori Sistemim Asfaltim Rruga e Voskopojes Ndertim K.U.Zeza fshati Magjate Studim Projektim Sistemim Asfaltim rruga Ndertimi I ujesjellesit : fshati rreth tapi Kam-Qafë Prush Banak rcepsioni 2 cope Ujesjelles"Depo edhe uji KUZ Ndërtim dheShiroke sistem shperndarje”

Sistemin asfaltimuji rruga fshat gramsh Blerje distilator

blerje kancelari Upgrade i sistemit te sherbimeve te punesimit blerje karburant shtrim linje e re ujesjellesi rrashbull blerje laptop IBM "Ndertim Qender Kulture Markat" blerje kompjuter laptop " Rruga Janjar Ninat Markat " blerje boje printeri +leter fotokopje Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit blerje shtypshkrime+ftesa+fl.-palosje Hyrje tuneli Qafe Murrize) blerje toner blerje kancelari Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit Hyrje Qafe Murrize) Shtese Kontrate blerjetuneli autoklave Reabilit. I kanalit kryesor te ujrave te bardha blerje mat.+pajisje laboratori pask.2 blerje kape laminare Supervizion punimesh Sistemim Asfaltim blerje kancelari Rruga Kucove -Belsh-Cerrik blerje reagente

Shuma e mbetur papaguar deri ne 31 dhjetor 2013

Shuma e fatures

Emertimi i institucionit

Emri i Furnitorit

NIPT-i (QKR)

385,000

385,000

2,961,341 6,928,978 #REF! 5,344,800 386,774

2,961,341 25,354,068 #REF! 5,344,800 386,774

Q SU T Autoriteti Q SU T Rrugor Shqiptar Kom Pojan Min.Kultures SHA Ujesjell Aparati MAS kanali

F.M.E.S. Xhaxho Euroteorema Erzeni sh.p.k. Peqin shpk

"XHENGO" ShPK aulivia LudwigELEKTRINICS Pfeiffer ... Kontrata 3 B.N.T

J64102971M J61811009H K844704002O J61817047D

21,000 141,436,736 666,193

21,000 12,914,947 666,193

21,146,940 2,609,646 20,900

Irdi Kull BLUMARSKELE SHPK Kontakt shpk Ing.Claudio Salini spa& Salvatore Mataresa spa ICP 04

K72405026F K74526804U J92108006V

28,093,990

#REF! 3,165,594 20,900 711,986

Q SU T Komuna Markat A.K.Turizmit

284,899,043 277,068,665

#REF! #REF!

53,370,684 30,000,000

17,157,386 8,017,200 426,679,540 12,653,807 17,613,384 4,586,406-

711,986

405,792,088 83,273,122 25,310,277 349,395,190 8,992,902

#REF! #REF! 33,917,157 #REF! 13,490,100

59,697,375 4,622,161 13,590,540 4,565,537 11,889,204

1,091,734,745 455,821,604

#REF! #REF!

4,551,468 250,678

97,155,882

461,520 #REF!

461,520 329,449

16,596,230

53,520 8,438,320

53,520 4,479,910

440,561,669 22,701,586 349,395,190 25,435,048

44,100 #REF! #REF! #REF! #REF!

44,100 35,731,665 5,301,084 782,384 8,353,135

13,170,263 7,929,734

7,792,346 5,030,266

7,792,346 5,030,266

14,217,434-

84,000 11,134,049 558,582 1,521,665 255,000

84,000 11,134,049 3,604,395 1,521,665 255,000

1,576,944 13,305,752 8,339,009 25,310,277 -

#REF! 394,236 #REF! 4,893,757 #REF! 6,839,179 #REF! 33,917,157 #REF!

20,000 394,236 85,150 4,893,757 100,000 936,151 110,000 11,821,440 40,000

1,677,768,240 -

#REF! #REF! #REF!

40,000 202,146,726 9,792

202,100,000-

#REF! #REF!

200,000 8,518,554 660,000

50,682,748-

#REF! 42,878,876 #REF!

605,996 27,481,044 468,000

5,628,338 -

#REF! #REF! #REF!

20,000 265,665 399,240

K91608008F

blerje tenxhere profesonale

-

#REF!

19,600

K31530040B L21808004T

blerje kape Furnizimi melaminare uje i Qytetit Bilisht

119,854,065-

#REF! 90,297,695

468,000 652,821

K31530040B

blerje kosh inoksi I performuar

-

#REF!

79,200

K31530040B L21808004T K31530040B

blerje mikriskop Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht blerje termostat

119,854,065 -

#REF! 90,297,695 #REF!

255,000 737,811 420,000

Autoriteti Rrugor Shqiptar Autoriteti Rrugor Shqiptar KOM.DUSHK Bashkia Tirane

K12023005J J61905050M

L01502007C K41621018D

ERGEN SHPK Hastoçi, S.M.O Union shpk 42%, Curri shpk 58 % Selami shpk

J67902718S J77304706L

Jody Kompani

J94824803M

Boshnjaku B ANK LENI shpk - ING GECI

K72627402H J924080001N J88730334W K718298010

Karl Gega shpk (20%), GENER Redi Pasko 2 shpk (35%), ANK shpk (45%) Redi Pasko "Vellazeria" shpk (51%) & "Denis05" shpk (49%) Redi Pasko Albamedic sh.p.k. Fraicom Servizi SRL (60%), RS&M shpk (40%) Triss - Ndertim Silvana Bardho GECI shpk

J66703076W K72414005F K5861530M J92408001N K72414005F J76418901I K51518029B K72414005F K41621012B L01811018C K32203002I J61828140I K83729601E K718298010

Bashkia Mamurras Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Q SU T Reparti Ushtarak Autoriteti Rrugor Nr.7001 Shqiptar Drejtoria e Shendetit Publik Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Komuna Kozare Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Bashkia Shkoder Univ bujqes. Q SU bujqes. T Univ Q SU bujqes. T Univ Kom Pojan Univ bujqes.

BAMI shpk ICP 04 MAJLINDA BARDHI Igli Sande

J94416206R K41621018D K92212020L

Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes.

KRIJON Victoria Invest Internacional shpk LEONARDI HAJDERDHI Trema Engineering 2 EKILAB perfaqesues tatimor i Duktus EKILAB Tiroler Rohrsysteme EKILAB Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus EKILAB Tiroler Rohrsysteme ALFA SUPLIES Trema SUPLIES Engineering 2 ALFA perfaqesues tatimor i Duktus ALFA SUPPLIES Tiroler Rohrsysteme

Autoriteti Rrugor Shqiptar B/Peshkopi Bashkia Delvine Komuna Kuman Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar

Q SU T Autoriteti Rrugor Shqiptar Q SU T Autoriteti Rrugor Shqiptar Q SU T Q SU T

Autoriteti Rrugor Shqiptar Autoriteti Rrugor Shqiptar Spitali Pogradec Autoriteti Rrugor Shqiptar

Univ bujqes. Univ bujqes. DPUK Univ bujqes. Univ bujqes. DPUKbujqes. Univ Univ bujqes. Univ bujqes. DPUK Univ bujqes. Univ Q SU bujqes. T Univ bujqes. Univ bujqes.Nderhyrjes Shpejte Komisariati Univ bujqes. Univ bujqes. Autoriteti Rrugor Shqiptar Univ bujqes. SHA Ujesjell kanali

J69405118J

Shuma e paguar deri ne 31 dhjetor 2013

Emri i kontrates Sharre elektrike per Kardiokirurgj. Ndertimsternale nyja lidhese e rruges Milot -Lezhe , Rreshen iThumane Mobilimi QSUT ne vitin 2007

Ujesjellsi I fshatit Pojan Shtese kontrate Ujesjelles dhe KUZ Shkoder Blerje compjutera "Vorreza Monumentale e shqiptareve te Mbikqyres per rikonst.spet.Pediatrik Çamerise Qafbote -Kllogjer" Kontrate sipermarrje Kosto Lokale Ndertim aksi rrugor Shkoder Studim Projektim rruga Bajram Curri-Cernicë Hani I Hotit dhe mbrojtja e Urës së Bujanit KUZ Dushk Rikonstruksioni i rruges "Teki Selenica" Rikonstruksion dhe sistemim asfaltim rruga Pajove -Sheze-pekisht - Belsh Sistemim, Asfaltim i rruges poshte gjykates

Hastocci Selami sh.p.k O E S Distrimed Agbes Construksion 90% CCS OFFICE Harmonia shpk 10%

JJ77304706L 62028009 B K31520054N

Rik i rruges Delvine - Rusan Ndertim Rruga Kukes Morine Loti 5 (dublimi Rikons rruge luar Vidhishte dhe plotesimi) (shtese kontrate) (financim) Mbikq. punime "Rik.Garazhdeve" Sistemim Asfaltim Rruga e Voskopojes Projekt preventiva per persht.ambj.te hemodin.per instal.skaneri & angiograf Sistemim Rruga Bajram Curri - Has, segmenti Rragam-Kam-Tropoje, Loti.1 Hartimi dok.tek.ligj.per bunk.per inst.akseler Projekt preventiva per persht.ambj.te Ndertim Unaza Fushe-Arrez hemodin.per instal.skaneri & angiograf Blerje aksesoresh kirurgjikal Ndertim Rruga Milot - Fushe Kruje(dublimi i Ndertim Rruga Milot -Fushe Kruje ( dublimi I superstrades), loti 3 (sinjalistike rrugore) superstrades ) Loti 10 Blerje pikture Sistemim Asfaltim Rruga e Voskopojes RIKONS.ASFALTIM. RR.STACIONI Studim Projektim Sistemim Asfaltim rruga TRENIT Kam-Qafë Prush Mbikq. punime "Sistemi vaditesEDE Banak rcepsioni 2 cope Riveshje e segmentit rrugor Dalje Klos Ndërtim "Depo uji dhe sistem shperndarje ” (lokalet)-Kryqezimi I Bllates Loti 1 Blerje distilator uji

K71630026T K32807432W

blerje kancelari Ndertim Rruga Lushnje-Berat Loti 3

SKENDERI Shkelqimi O7G

K04004205V K68121808W

FLUTURA QYSHKA Todini Cons Generale BTC ALBANIA

K71704002H K81708029G K72216044G

ETLEVA ZALLA Todini Cons Generale ILRI

K31528501B K81708029G K81504045F

KAPIDANI Todini Cons Generale SCS shpk Konstruksion CO1 Rroku

J83211203F K81708029G K11927002H K41517031H K31530040B K83213401M J83211203F

blerje Rrrugakarburant Polovine - Gege TVSH e T.D. IBM Ndertim Rruga Fier (Levan) blerje laptop Tepelene blerje kompjuter laptop Kosto Lokale Ndertim Segmenti Fier (Levanblerje boje printeri +leter fotokopje Tepelene) blerje shtypshkrime+ftesa+fl.-palosje Kosto Lokale Ndertim Segmenti Fier (Levanblerje toner Tepelene)

EKILAB Alen -Co sh.p.k. KAPIDANI

Alen -Co sh.p.k. EKILAB "XHENGO" DOÇI ShPK SKENDER

blerje kancelari Riveshje asfalt Industrial 1 blerje autoklave Mbajtese metalike serumi kunder lagershtire blerje mat.+pajisje laboratori

Stativa serumi te nikeluar blerje kape laminare Ujesjellsi I fshatit Pojan blerje kancelari Sistemim Asfaltim blerje reagente Librazhd-Qaf Stude K12023001A T600040282NF 3 blerje tenxhere profesonale K91608008F K83213401M K31530040B J64102971M K51605051L

loti

Shuma e mbetur papaguar deri ne 31 dhjetor 2013

Shuma e fatures

23,750,210-

385,000 #REF! 2,961,341

25,760,006 #REF! 8,982,178 386,774

385,000 11,070,000 2,961,341 5,266,114 #REF!

14,000,000 12,653,807

21,000 104,867,154 666,193

21,000 11,956,608 666,193

4,162,409,942 4,586,406

710,759,398 3,165,594

34,269,170 2,609,646

28,093,990 14,332,997

711,986 3,716,970

711,986 18,999,965

277,068,665 #REF!

#REF! 7,651,431

30,000,000 7,651,431

14,444,265

#REF!

2,603,880

29,875,660 83,273,122 349,395,190-

39,550,951 #REF! 469,040 #REF!

1,761,973 4,622,161 469,040 4,565,537

94,371,214

8,982,178 386,774

186,912

186,912

455,821,604

#REF! 474,000

250,678 474,000

97,155,882

#REF! 470,400 53,520

329,449 470,400 53,520

282,628,175 440,561,669 349,395,190

#REF! #REF! 30,000 #REF!

867,224 35,731,665 30,000 782,384

7,857,878 7,929,734 -

23,980,512 5,030,266 104,000 84,000

23,980,512 5,030,266 104,000 84,000

14,217,434 50,099,997

558,582 #REF! 255,000

3,604,395 184,335 255,000

180,100,000-

#REF!

20,000 3,339,683

79,308,122-

#REF! 3,363,929

85,150 3,363,929

1,343,829,599-

#REF! 47,195,716 #REF!

100,000 47,195,716 110,000

87,503,525 -

#REF! 381,618,000 #REF!

40,000 381,618,000 40,000

87,503,52531,970,847-

#REF! 291,069,214 #REF! #REF!

9,792 291,069,214 200,000 12,713,157

-

#REF! 416,160 #REF!

23,750,210-

378,240 #REF! 25,760,006 #REF!

378,240 468,000 15,856,200 20,000

852,797,806 -

#REF! #REF! #REF!

399,240 95,637,360 19,600

-

#REF!

468,000

-

660,000 416,160 605,996

K31530040B

blerje kape laminare

K31530040B L21808004T K31530040B

blerje kosh I performuar Furnizimi meinoksi uje i Qytetit Bilisht blerje mikriskop

119,854,065-

#REF! 90,297,695 #REF!

79,200 4,539,175 255,000

K31530040B L21808004T K21520005I

blerje termostat Furnizimi me ujeNGA i Qytetit Bilisht blerje kancelari fondet projekteve

119,854,065-

#REF! 90,297,695 #REF!

420,000 387,900 40,000

K21520005I

laptop + kompjuter + monitor

-

#REF!

149,040

B.N.T. ELECTRONIC'S

K21520005I L21808004T J61817047D

119,854,065 -

#REF! 90,297,695 #REF!

20,000 311,452 350,000

KRIJON Agri-Constr. sh.p.k. KRIJON

K12023001A K01725001F K12023001A

blerje kancelari nga PKZH Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht blerje mikroton universal nga PKZH Rikonstr.Neurol.& nderti,bunker.per blerje termostat biologjik inst.akseler

-

#REF! 20,563,920 #REF!

398,400 20,563,920 399,600

KRIJON 4 A-M SH.P.K KRIJON

K12023001A K92003016L K12023001A

59,999,997-

#REF! 600,964,455 #REF!

594,000 1,378,360 327,600

100,000 -

#REF! #REF! #REF! 11,738,329

534,000 241,126 49,050 11,738,329

5,092,770

K21520005I

blerje kancelari NGA fondet projekteve

-

#REF!

40,000

ALFA Trema SUPPLIES Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus B.N.T. ELECTRONIC'S Tiroler Rohrsysteme KRIJON

K21520005I L21808004T K21520005I

laptop + kompjuter + monitor Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht blerje kancelari nga PKZH

119,854,065-

#REF! 90,297,695 #REF!

149,040 212,475 20,000

J61817047D L21808004T K12023001A

blerje mikroton universal nga PKZH Furnizimi me uje ibiologjik Qytetit Bilisht blerje termostat

119,854,065-

#REF! 90,297,695 #REF!

22,949,585 #REF!

350,000 305,471 398,400

2,097,253 399,600

KRIJON Triss Ndertim shpk (70%), KRIJON FUSHA shpk (30%) KRIJON

K12023001A J61828140I K12023001A J61922018S K12023001A

blerje pajisje Ndertim Unaza e Re e Tiranes (segmenti blerje pajisje Komuna e Parisit - rruga e re Tirane-Elbasan) blerje UPS

-

#REF!

594,000

973,058,095 -

#REF! #REF! #REF!

327,600 22,709,918 534,000

SKENDERI G

K04004205V

blerje karburant Ndertim Rruga e Arberit(Dalja e Ura e Vashes Bulqize - Hyrje Tuneli Qafe Murrizit), Loti.1

-

#REF!

49,050

154,048,000

#REF!

27,072,000

J62903512W

Furnizim e Instalim matesa Shkoder

-

5,092,770

528,589,798

#REF!

5,156,157

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder Komuna Derjan

AlbStar shpk kontrata 5

Ndertim Rruga Milot-Fushe Kruje loti 4 Sit 2 Rikonstruksion i plote i Shkolles se Mesme "Eqerem Cabej", Faza I, Njesia 4

VLLAZNIA NDERTIM I.S

K77524909Q

-

13,269,194

840,000

10,427,797

10,976,628

Autoriteti Rrugor Shqiptar

ACI PROGETTI

K914170080V

82,919,378

111,888,622

15,000,000

Sistemim Asfaltim rruga Tepelene - Gusmar

205,145,930

#REF!

38,378,245

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Geci

K71829801O

Rik.shkolla Dukagjin Studim Projektim rruga Qukës-PogradecQafë Plloçë Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti 2

1,091,734,745

#REF!

3,903,942

ARBERIA KRIJON

J62903522G K12023001A

G.P.G Company shpk

J64324443V J91815014U J61922018S

Bashkia Tirane

Gjoka Konstruksion sha (80%), FUSHA shpk (20%) Agri konstruksion, kevin , Shqiponja

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Kirchberger Albania

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Emri i kontrates Sharre sternale elektrike per Kardiokirurgj.

Shuma e paguar deri ne 31 dhjetor 2013

LISTA PARAPRAKE E PERDITESUAR E DETYRIMEVE TE PRAPAMBETURA PER INVESTIME PUBLIKE E KONSIDERUAR E RREGULLT

J624130001M

PERMIRESIM UJE PORTO ROMANO blerje banjomari PKZH

14,774,670-

KRIJON C.E.C.-11 SKENDERI G Ludwig Pfeiffer ... Kontrata 3

Sh.p.k.

K12023001A L11807013M K04004205V K844704002O

blerje banjomari PKZH Ndertim I Komisariatit te Policise Nderhyrjes blerje pajisje se Shpejte 712,Tirane blerje pajisje Supervizion punimesh " Riveshje pjesore e segmentit rrugor dalje Klos (lokalet)- Kryqezim blerje UPS rruga Bllates " Loti 1 blerje karburant Ujesjelles dhe KUZ Shkoder


sh. A.ujesjelles Komuna Kuman Sha UK Berat Agj.A.P.BE

KRONOS KONSTRUKSION

K41416033P

SISTEMIM I UJRAVE TE NDOTURA L.14 SHKOZET

13,613,189

5,368,017

5,368,017

"Shkelqimi 07"

K68121808W

Rikons o shkolles 9 vjecare marines

15,080,006

27,977,170

13,795,379

IMB

K01410001N

instalim paisje kompjuterike

853,337

#REF!

95,700

"2 Ortaket"

K 01905004 E

Rikostruksioni I zyrave

381,900

53,506

53,506

K92003016L

Ndertim I Komisariatit te Policise Nderhyrjes se Shpejte 712,Tirane

59,999,997

600,964,455

18,693

KEVIN CONSTRUKSION

K71401004W

Ndertimi I godines se pare ne truallin e kampusit te ri universitar

141,436,736

22,575,585

EPIDAMNOS Pe-Vla-Ku shpk 95% Caushi 5%

L01328502B

Komisariati Nderhyrjes Shpejte 4 A-M SH.P.K

8

Universiteti "Aleksander Moisiu", Durres Rep Ushtarak 6004

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Ekonomi

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Gener 2

Bashkia Tirane

Derveni, shpresa, Kompania New Ofice Albania për furnizimin Mjete Kancelarie

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Autoriteti Rrugor Shqiptar

B-93 shpk 65%, Shkelqimi 07shpk 35%

J62903508R K68121808W

Autoriteti Rrugor Shqiptar

B-93 shpk 65%, Shkelqimi 07shpk 35%

J62903508R K68121808W

Autoriteti Rrugor Shqiptar Autoriteti Rrugor Shqiptar Bashkia Belsh Univ bujqes. Universiteti "Aleksander Moisiu", Durres Komuna BERZHITE Bashkia Tirane KOMUNA SHOSH Komuna Bushat Komuna Libofsh Bashkia Tirane

Victoria Invest Internacional shpk Pe-Vla-Ku shpk 95%, Caushi 5% Blerimi Sh.p.k. Elbasan MAJLINDA BARDHI KEVIN CONSTRUKSION JUNIK sh.p.k

Rikonstruksioni rruges dhe zgjerimi I tunelit( shtese kontrate) Sistemim Asfaltim Librazhd-Qaf Stude loti T600040282NF 3 Sistemim Asfaltim rruga Qafe Thane -LinK61716013M Pogradec loti 2 Rikonstruksion dhe asfaltim rrugeve kryesore Qyteti Belsh J62903384G K92212020L

Mbikq. punime "Sistemi vaditesEDE

K71401004W

Ndertimi I godines se pare ne truallin e kampusit te ri universitar

JUNIK shpk BOSHNJAKU. B sh.p.k.

J68007522L

Curri

J67902718S

5,280,091

Komuna Stravaj

"Vellezerit Hysa"shpk

K12911201C

1,407,814

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Klos

Selami

J77304706L

Plotesimi I segmentit Dragobi - Valbone Sistemim asfaltim trotuare,ndricim rruga e mesit dhe e Gabines Riveshje e segmentit rrugor Dalje Klos (lokalet)-Kryqezimi I Bllates Loti 1

VELLEZERIT HYSA

K12911201C

ASFALTIM UNAZA E KLOSIT

9,071,869

852,797,806

#REF!

83,190,000

694,394,950

#REF!

33,492,158

#REF!

-

18,540

18,540

426,679,540

141,436,736

41,843,551

2,989,592

40,314,036

3,993,208

8,260,796

25,684,680

7,341,061

7,341,061

35,155,115

351,143

Rikonstr shkolla 9 vjecare

12,831,963

#REF!

8,441,072

8,000,000

1,125,740

4,694,400

"SARK"SHPK

K52531415H

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Kompania Egnatia Odos SA

K91404021G

D.P.Burgjeve

M.A.K Studio shpk

L 01422017 O

ALB - STAR 98% , I.D.K KONSTRUKSION 2%

J 68007522 L

JUNIK shpk

#REF!

11,412,683

Komuna Remas

Autoriteti Rrugor Shqiptar Bashkia Tirane Komuna Xiber Autoriteti Rrugor Shqiptar

JUNIK SHPK

Bashkia Mamurras Autoriteti Rrugor Shqiptar

1,607,441

J62903512W K51408016J

Almo & Ulza,

3,686,461

7,577,124

7,169,196

7,975,920

4,268,757

4,268,757

-

85,920

75,600

Ndertim rruga Unaza e re Tirane- Mullet Loti 1

18,300,000

359,669,278

287,825,994

Rikonstruksioni i rrugës "Hamdi Cenoimeri"

12,448,857

6,655,115

7,005,384

SENKA/L SHPK

J94808405Q

Rik.rruga X.Hane-Kete

9,850,420

10,244,413

114,344

"Albavia "sh.p.k

J81527001Q

137,573,552

#REF!

12,136,260

Komuna Kastrat M.Madhe Univ bujqes.

CO1 Konstruksion

K41517031H

Ndertim Ura e Pjezges Shtese kontrate Reabilitim I rruges JeranGradec-Marshej-Rezervuare

-

2,639,253

2,639,253

TOWER SHPK

L21717003H

KOLAUDIM punime "Sistemi vaditesEDE

-

3,997

3,997

Bashkia Belsh

Blerimi Sh.p.k. Elbasan

J62903384G

6,000,000

#REF!

1,720,000

Autoriteti Rrugor Shqiptar Garda Komuna Perondi

ACI PROGETTI

K914170080V

Rikonstruksion Qendra Shendetsore Belsh) Studim Projektim rruga Qukës-PogradecQafë Plloçë

82,919,378

111,888,622

9,000,000

A & E Engineering sh.p.k.

K712113010E

Supervizim punimesh

Q SU T

Megatek sh.p.k.,

Autoriteti Rrugor Shqiptar

G.P.G Company shpk Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme

DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK

DPUK DPUK Komuna Derjan

G.P.G COMPANY

Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme GJOKA KONSTRUKSION SHA

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Geci

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Victoria Invest Internacional shpk

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Euroteorema Peqin shpk

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Sh.p.k.

Triss Ndertim shpk (70%) FUSHA shpk (30%)

Autoriteti Rrugor Shqiptar Rep Ushtarak 6004 Komuna Kacinar Bashkia Shkoder Komuna Luz I Vogel

G.P.G Company shpk

Komuna Synej Q SU T Komuna Macukull Bashkia Tirane

Biba X Sulollari sh.p.k.

Komuna Milot

CURRI shpk LIQENI VII

J64324443V

342,300

DPUK DPUK DPUK DPUK SHA Ujesjell kanali

Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

711,180

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

98,126

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

547,666

L21808004T

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

Sis.asf.Rr.Samaj Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti K71829801O 2 Sistemim Asfaltim Librazhd-Qaf Stude loti T600040282NF 3 Ndertim nyja lidhese e rruges Milot -Lezhe , Rreshen Thumane J61905050M J91815014U

J61828140I J61922018S J64324443V

Ndertim Unaza e Re e Tiranes (segmenti Komuna e Parisit - rruga e re Tirane-Elbasan) Ndertim Rruga Lushnje-Berat, Loti.1 (Shtese Punimesh)

J67902718S

Rikonstruksion Objekti ESKU

90,297,695

211,584

119,854,065

90,297,695

599,488

13,620,996

19,845,536

742,884

1,091,734,745

#REF!

13,043,253

852,797,806

#REF!

167,400,000

94,371,214

#REF!

16,110,000

973,058,095 10,540,746

#REF!

21,423,547

#REF!

45,000,000

197,699,815

5,446,725

34,444,725

Ndert ujsjellsi arrez kacinar simon

17,161,813

19,163,087

9,230,800 6,588,746 2,459,407

K32618815N K01529003M

Furniz.vend.kondicioner

J62028009B

Ndërtimi i bulevardit

P.N.Luarasi

K58615301M

Sistemim Asfaltim i Rr.Nacionale Skuraj Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit Hyrje tuneli Qafe Murrize)

Kevin Construksion sh.p.k.

K71401004W

Rikonstruksion i Komandës

Esat Disha

L01913015G

Kolaudim punimesh

J64102971M

J67902928O

K 72627402 H

DPUK

Gener 2 dhe Alb-star

K58615301M

Q SU T

Hysi - 2 F sh.p.k.

K72429007E

SU Shefqt Ndroqi

Ndertim monti Fier Flamur Kollozi 47Ek79 & Iliriada pks shpk

6,444,048

408,369,728

22,000,001

21,657,304

391,836

391,836

J63229454K K82422001O

Sherbim konsulence

Lala Sh.p.k

J76418903B

Rikonstr.+shtese shkolle

Hysi - 2 F sh.p.k.

K72429007E

Riparim holli spitali Pediatri speciale

FUSHA SH.P.K.

J61922018S

Ndertim unaze

Konesha

180,680,560

37,505,709

25,629,840

3,552,690

43,863,164

1,710,582

339,600

339,600

#REF!

13,316,992

116,400

116,400

33,150

12,651,000

Furniz.vendosje kondicioner spit.infektiv

Lala Sh.p.k

J76418903B

Rikonstruksioni i rrugës "Brigada Rikonstr.+shtese shkolle

GPG COMPANY SHPK

J64324443V

Rik.shk.Gurre e Vogel

M.LEZHA SHPK

J76504013C

MATERIALE ZYRASH

Derveni sh p k

K49322548U

Rikons shkolle

Caushi & Varaku-E

J97511807W

Rikonstruksioni i rrugës" Pasho Hysa" Rehabilitim I rrugeve te brendeshme te komunes(rruga e lagjes Gegallare fshati Kurjan)

J63229466K

VIII"

825,179

6,881,438

3,552,690

43,863,164

18,005,028

2,000,000

12,709,949

3,340,103

52,438,860

2,759,940

2,759,940

9,968,390

1,928,766

1,928,766

15,227,116

4,435,854

8,026,284

2,735,588

3,388,012

3,388,012

-

11,063,311

11,063,311

ORNIAD

J68423509H

RIK SHKOLLE

11,195,655

16,618,443

15,976,877

ORNIAD

J68423509H

8,324,014

7,225,626

J66926804L

RIK SHKOLLE Ndertimi i Shteses se Korpusit te Universitetit Politeknik Tirane

6,209,260

Inerti shpk

63,920,000

208,093,874

11,572,453

K71829801O

Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti 2

K844704002O

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Geci

Autoriteti Rrugor Shqiptar

ALB - STAR 98% I.D.K - KONSTRUKSION 2%

J62903512W K51408016J

Euroteorema Peqin shpk

J61905050M

AL-MEXWOOD &VIKTORIA BM Konstruksion

Ujesjelles edhe KUZ Shiroke

17,879,052

1,091,734,745

#REF!

38,000,160

Ndertim rruga Unaza e re Tirane- Mullet Loti 1 Ndertim nyja lidhese e rruges Milot -Lezhe , Rreshen Thumane

18,300,000

359,669,278

71,843,284

94,371,214

#REF!

28,364,463

K32712206O

Sistemin asfaltim rruga fshat gramsh

35,652,088

18,377,865

18,377,865

J66703048R

Rik Shk 28 Nentori

22,701,586

#REF!

2,603,412

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Klodioda shpk

K51813002H

Komuna Lekaj

NIKA shpk

J76705047U

sh. A.ujesjelles Komuna Kuman Sha UK Berat Agj.A.P.BE

KRONOS KONSTRUKSION "Shkelqimi 07"

Supervizion punimesh punimesh Sistemim Asfaltim Rruga Librazhd -Qafe Stude Loti 2

4,533,204

#REF!

30,431

2,000,000

3,367,012

5,366,788

J92408001N

34,250,448

#REF!

61,453,435

K 91928005V

Kontrate 2012/292-607

57,000,000

345,692,780

17,396,551

Rikonstruksion

95,033,785

7,564,325

7,564,143

Ndertimi I godines se pare ne truallin e kampusit te ri universitar

426,679,540

141,436,736

17,882,619

K71401004W

Ndertimi I godines se pare ne truallin e kampusit te ri universitar

426,679,540

141,436,736

46,220,034

K02715442R

RIK.Rrjeti I brendsh Ujesj.Selenice

70,865,160

12,560,113

12,560,113

NDERTUESI-V

J66828210D

Rik.Shkolla Bestrove

6,017,916

14,048,160

4,999,920

47Ek79 & Iliriada pks shpk

K82422001O

Sherbim konsulence

-

769,563

769,563

Ndertim shkolla 9-vjeç lagja 4

47,904,207

71,597,744

35,914,944

16,961,709

#REF!

1,563,100

Klajger Konstruksion shpk AL-ASFALT 90%&NDREKAJ 10%

J66702413V

K81511508A

Ndertim i Shkolles 9-vjecare fshati Ngjeqar

Larti shpk

J62903512W

Ndertim Ujesjellesi fshati Bulgarec

9,999,853

#REF!

Fled shpk kucove

K17621104C

ndertim shkolla fillore frasher

2,000,000

948,520

948,520

Bushi shpk

K28310901L

-

21,456,124

11,853,864

20,540,515

#REF!

10,656,747

14,969,052

15,125,368

13,692,300

18,233,991

35,615,638

19,575,298

2,000,000

#REF!

5,000,000

#REF!

2,200,000

2,200,000 11,590,614

Komuna Fierze

Blerimi Sh.p.k.Elbasan

J62903384G

Bashkia Rrogozhine

Biba X

K32618815N

Komuna Synej

Biba X

K32618815N

Komuna Trebisht

G.P.G Company

J64324443V

Rikonstr. Shkolla Bruç Rikonstruksion dhe asfaltim i rrugëve të brendshme të fshatit "Hardhia e Bute" Rikonstruksion I rrugeve te brendshme ne Rrogozhine Faza I Nd Shkolle 9 vjecare dhe e mesme 11 shkurti komuna Synej Rikonstruksion i shkolles 9-vjecare Gurre e Vogel

drejt teknologjise informacionit komuna Kolsh Lezhe Aparati i MAS Aparati i MAS Aparati i MAS DSHP Gjirokaster Komuna Gurre Bashkia Kamez

Albtelekom SHA

J61824053N

Kryerja e punimeve civile ne kuader te Projektit te kamerave te Tiranes

J68007522L

K.RRASHBULL

JUNIK SHPK

RIKONST RRUGESH

7,727,076

11,590,614

K22223005Q

Laboratoret ICT arsimi profesional

1,512,700

#REF!

4,043,300

DidaktAlba shpk & R& R Group

K22223005Q

Laboratoret ICT arsimi profesional

1,512,700

#REF!

16,472,760

DidaktAlba shpk & R& R Group

K22223005Q

Laboratoret ICT arsimi profesional

1,512,700

#REF!

42,771,240

Iris Lani

K92918601A

supervizim,kolaudim

GJOKA KONSTRUKSION

J91815014U

Nd.rrjeti KUZ Shulbater

4 A-M

K92005016L

Ndertim kopshti Zall Mner RIK.RRUGA ARAPAJ-KODER-RRASHBULLXHAFZOTAJ

Autoriteti Rrugor Shqiptar

A.N.K shpk 79,3 % Agri-Construksion 14,2% Klajger Konstruksion 6,5%

J92408001N K01725001F K51423028P

Q SU T

Agri-Constr. sh.p.k.

K01725001F

Everest shpk

Komisariati Nderhyrjes Shpejte 4 A-M SH.P.K

K92003016L

Komuna Fajza HAS

Lala Sh.p.k

J76418903B

Q SU T Komuna ArmenVlore

Agri-Constr. sh.p.k.

K01725001F

B-93

J62903508R

Universiteti Politeknik

Inerti shpk

J66926804L

Ministria e Drejtesise

ALBA KONSTRUKSION

J61812013R

Drejt pergj Doganave

Krijon shpk

K12023001A

Drejt pergj Doganave

Krijon shpk

K12023001A

Autoriteti Rrugor Shqiptar

K71829801O

DPUK

Geci Sh.p.k. Gjovanni Putignano dega Shqiperi

Komuna Lumas

SHKELQIMI 07

K68121808W

Autoriteti Rrugor Shqiptar

SPECTRUM Engineers Consultant S.A.R.L.

J62203003S

L21414015G

Autoriteti Rrugor Shqiptar

A.N.K sh.p.k

J92408001N

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Kontraktori Alpine Bau GmbH

K71931002U

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Kontraktori Alpine Bau GmbH

K71931002U

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Kozare Komuna Komsi

Studio TET shpk

K61619007D

Shkelqimi O7

K68121808W

Rrruga Polovine - Gege

"ATEAN"shpk

J68103911D

Ndertim Ujesjellesi Muzhake Hartim projekt preventiv per perrshtat.infrastrukt.ne Psikiatri Hartim projekt preventiv per ambjente terapeutike ne Psikiatri Ndertim i Shkolles 9-vjecare fshati Ngjeqar Hartim dokum.tekniko ligj.per leje ndert.KKT, rikonstr..Neurolog.

UAECC

K31414023U

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Gener 2

Bashkia Tirane

Derveni, shpresa, Kompania New Ofice Albania për furnizimin Mjete Kancelarie

JUNIK SHPK

J 68007522 L

Bashkia Mamurras Autoriteti Rrugor Shqiptar

JUNIK shpk

J68007522L

Curri

J67902718S

Komuna Stravaj

"Vellezerit Hysa"shpk

K12911201C

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Klos

Selami

J77304706L

Plotesimi I segmentit Dragobi - Valbone Sistemim asfaltim trotuare,ndricim rruga e mesit dhe e Gabines Riveshje e segmentit rrugor Dalje Klos (lokalet)-Kryqezimi I Bllates Loti 1

VELLEZERIT HYSA

K12911201C

ASFALTIM UNAZA E KLOSIT

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Gener 2

Q SU T

Paera sh.p.k.

sh.p.k

K58615301M

Përmirësimi i kushteve të jetesës në IEVP RIKONSTRUKSION SHKOLLA NR 2, MAMURRAS

Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit Hyrje tuneli Qafe Murrize) Shtese Kontrate Furnizim vendosje kondicioner reparti radio terapise

385,840

#REF!

622,160

488,292,337

#REF!

11,573,416 662,181

5,180,725

667,276

10,637,784

22,714,655

398,016

192,440,312

#REF!

49,331,100

37,624,205

#REF!

861,643

50,099,997

#REF!

7,323,516

19,307,070

#REF!

1,090,362

#REF!

23,818,557

412,680

412,680

202,100,000

Furnizim e Instalim matesa Shkoder Ndertim I ujsjellesit te Toblit-MetaliajTregtanit(Kapica-Branoge)komuna Fajza. Rikonstruksion dhe shtese shkolla e mesme "Gjon ndoci", Komuna Bushat Ndertim kopshti dhe sist,amb.jashtme te shk.mes.bashk"Gjon Ndoci",Komuna Bushat ('09120) Rikonstruksion dhe zgjerimi I rruges se Elbasanit .Segmenti fakulteti - Filologjik Unaza e madhe , Tirane (shtese punimesh) Kosto Lokale ndertim segmenti Fier - Vlore, ( Levan-Vlore ) TVSH e T.D. Ndertim segmenti Fier - Vlore ( Levan-Vlore ) Mbikqyrje Punimesh Ndertim Rruga LushnjeBerat, Loti 1

Autoriteti Rrugor Shqiptar

J62903125G

82,488,085

4,321,646

23,607,793

#REF!

19,292,491

36,636,993

13,719,557

285,867

18,384,368

11,055,172

3,385,013

J68007522L

L01328502B

K 82206013 U

193,185,803

JUNIK shpk

K71401004W

Salillari sh.p.k

90,013,920

Komuna Bushat

EPIDAMNOS Pe-Vla-Ku shpk 95% Caushi 5%

C&M ALBANIA SHPK

#REF!

9,156,774

KEVIN CONSTRUKSION

Autoriteti Rrugor Shqiptar D.P.Burgjeve

6,960,665

1,091,734,745

J68007522L

18,693

D.P.Burgjeve

10,870,031

JUNIK shpk

Ndertimi I godines se pare ne truallin e kampusit te ri universitar

5,455

2,360,853

-

Komuna Bushat

K92003016L

5,455

20,304,148

2,686,233

6,038,950

K31414023U

66,545

20,304,148 -

9,156,774

K31414023U

Studim Projektim per ˝Permiresimin e rruges hyrese,sistemimin e përroit në paraburgimin e ri Berat ( 60% i vleres se kontrates) Ndertim rruget paralele superstrada Tirane Vore krahu i majte (vazhdimi )

12,353,918

6,038,950

UAECC AL-ASFALT 90%&NDREKAJ 10%

K31328043J

208,093,874

-

UAECC

Autoriteti Rrugor Shqiptar

5,280,000

63,920,000

-

Q SU T

16,192,964

5,280,000

J76418903B

Q SU T

231,865,867

33,530,898

15,000,000

J62903512W

53,506

#REF!

19,145,124

33,530,898

Lala Sh.p.k

95,700

2,464,575

12,087,592

#REF!

AlbStar shpk kontrata 5

#REF!

46,518,065

600,964,455

3,552,690

Komuna Fajza HAS

53,506

202,100,000

59,999,997

10,201,178

381,900

Rikonstruksioni i rrugës Fabrika e Qelqit TVSH e T.D. Kosto operative te Njesise së e te Menaxhimit të Pojektit.

5,000,000

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder

853,337

Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit Hyrje tuneli Qafe Murrize) Shtese Kontrate

29,419,092

21,734,689

14,138,589

Ndertim I Komisariatit te Policise Nderhyrjes se Shpejte 712,Tirane

K58615301M

#REF!

11,743,419

11,120,330

Rikostruksioni I zyrave

sh.p.k

374,620,088

27,977,170

instalim paisje kompjuterike

790,000

3,127,979 23,500,000

18,372,282

K01410001N

59,803,135

3,127,979 23,952,238

15,080,006

K 01905004 E

#REF!

4,361,245 19,993,986

Ndertim rruge me kalldrem ne Voskopoje

"2 Ortaket"

694,394,950

3,158,778

#REF! 19,993,986

Rikons o shkolles 9 vjecare marines

IMB

K61716013M

123,700,683

K21413003P /J62028009B

5,368,017

22,575,585

3,963,000

K68121808W

13,795,379

214,321

TVSH e T.D. Supervizion dhe Rishikim I projektit te detajuar segmenti 1, aksi Tirane Elbasan (Sauk km 0 - Hyrje tuneli I Krrabes km 13) Rikonstruksion i Rruges Celepias - Kurtaj Bregas

33,942,263

BAD shpk dhe "HASTOCI" shpk

5,368,017

141,436,736

kontrate 2010/254-950 IPA loti 2 Rikonstruksion I shkolles se pergjithshme "Shefqet Shuaipi" Lumas"

16,000,000

"Shkelqimi 07"

27,977,170

1,603,386

Ndertim KUZ fshati Armen Ndertimi i Shteses se Korpusit te Universitetit Politeknik Tirane TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Shkoder Blerje makineri dhe paisje per Laboratorin kimik doganor IPA 2011 Blerje makineri dhe paisje per Laboratorin kimik doganor IPA 2011 Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti 2

1,198,412 28,930,986

Kom.Voskopoje

J69405118J

15,080,006

426,679,540

Ndertim I Komisariatit te Policise Nderhyrjes se Shpejte 712,Tirane Rikonstruksion+shtese i shkolles 9-vjecare Vranisht, Komuna Fajze Rikonstr.Neurol.& nderti,bunker.per inst.akseler

89,000

8,720,052 30,041,075

ERGEN SH.P.K

13,613,189

Mbikqyrje punimesh Sistemim Asfaltim rruga Qafe Thane -LinPogradec loti 2

Sistemim Asfaltim Rruga Korce-Erseke Loti 1 Rikonstr.Neurol.& nderti,bunker.per inst.akseler

90,000 5,181,148 17,924,780

KOMUNA GJOCAJ Komuna Kuman

Rikons o shkolles 9 vjecare marines

600,964,455

9,999,853

DidaktAlba shpk & R& R Group

K41416033P

59,999,997

8,150,803

A.N.K sh.p.k

K68121808W

Universiteti "Aleksander Moisiu", Durres Rep Ushtarak 6004

8,150,803

Friulana Bitumi Srl

Rikonstruksion shkolle 9-vjecare Mushnike SISTEMIM I UJRAVE TE NDOTURA L.14 SHKOZET

Komisariati Nderhyrjes Shpejte 4 A-M SH.P.K

117,000,000

20,597,100

Nd.shk.9-vjec+kop Kurdari

144,000

#REF!

600,964,455

J64324443V

9,592,198

15,960,000

852,797,806

59,999,997

J91815014U

144,000

77,095,800

Rikonstruksion dhe zgjerimi I rruges se Elbasanit .Segmenti fakulteti - Filologjik Unaza e madhe , Tirane (shtese punimesh)

GPG COMPANY

14,563,581

20,313,615

Ndertim I Komisariatit te Policise Nderhyrjes se Shpejte 712,Tirane

Gjoka Konstruksion

14,661,060

31,145,185

K92003016L

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Suç

Rehabilitim I ujsjellesit Suk2 dhe suk1 Furnizimi me uje qytetit Kukes dhe 14 fshatrave te tij Punime per lidhjen e ures spit.pran.urgjenc.& kir.pergj. Ndertimin e godines se Administrates dhe godines QFR-se ne SU Shefqet Ndroqi

25,585,578

#REF!

426,761

Rikonstruksion Çatia Shkolla Mesme Krume Rikontruksion I rruges Autostrade Qender Bubullime Ndertim rruga Arberit (dalja Ura VashesBulqize ) loti 3

4,637,692

35,155,115

13,132,131

J64324443V

25,760,006

3,686,461 1,091,734,745

13,132,131

K12512837A

23,750,210

1,092,121

90,297,695

GPG Compani

141,000

208,093,874

-

Xhast

19,189,421

412,680

63,920,000

119,854,065

Komuna Bubullime

54,916,068

23,818,557

412,680

Ujesjelles dhe KUZ Shkoder

Bashkia Krume

11,846,048

#REF!

202,100,000

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

18,241,620

28,932,874

1,090,362

L21808004T K844704002O

40,417,973

Ndërtimi i rrugës “Gramoz Pashko” Ujesjellsi I fshatit Pojan Furniz.vendosje tavol.& karrike ne sherb. Kirur . Pergjith.

Be-is & Elira

#REF!

593,909

28,649,053

22,354,073

19,307,070

90,297,695

4,381,166

#REF!

7,323,516

119,854,065

10,588,860

#REF!

861,643

#REF!

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

443,550

#REF!

#REF!

50,099,997

L21808004T

41,665,814

-

37,624,205

522,782

39,709,090

58,200,000

49,331,100

90,297,695

11,515,950

1,677,768,240

#REF!

119,854,065

26,595,110

198,000

398,016

192,440,312

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

19,124,178

198,000

Sis.Asf.rruge Lis-Shelli

Komuna Kurjan KOMUNA BULGAREC Komuna Kozare Komuna Rukaj

667,276 22,714,655

L21808004T

ANBI

L21808004T

662,181

5,180,725 10,637,784

953,099

KEVIN CONSTRUKSION

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder Bashkia Kamez

11,573,416

90,297,695

K71401004W

Universiteti "Aleksander Moisiu", Durres BASHKIA SELENICE KOMUNA QENDER

622,160

#REF!

119,854,065

KEVIN CONSTRUKSION

711,180

#REF!

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

Universiteti "Aleksander Moisiu", Durres

90,297,695

385,840 488,292,337

L21808004T

Murati Shpk

119,854,065

5,455

522,782

Drej.Raj.Kult.Komb Durr.0707

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

5,455

90,297,695

711,180

L21808004T

16,192,964

66,545

119,854,065

90,297,695

711,180

231,865,867

2,464,575

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

#REF!

46,518,065

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

202,100,000

3,104,839

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

59,803,135

90,297,695

Autoriteti Rrugor Shqiptar DPUK

L21808004T

#REF!

119,854,065

711,180

Ludwig Pfeiffer ... Kontrata 3

214,321 790,000 E hënë 7 prill 2014

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

90,297,695

#REF!

Sh.p.k.

DPUK

1,603,386

L21808004T

119,854,065

31,377,791

Ludwig Pfeiffer ... Kontrata 4

DPUK

Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit Hyrje tuneli Qafe Murrize) Shtese Kontrate Furnizim vendosje kondicioner reparti radio terapise Ndertimi i Shteses se Korpusit te Universitetit Politeknik Tirane Rikonstruksion dhe shtese shkolla e mesme "Gjon ndoci", Komuna Bushat Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti 2

Rrikonst. rruge Magjate -Goraj Velagosht Sistemim Asfaltim Librazhd-Qaf Stude loti T600040282NF 3 Rikonstr.Neurol.& nderti,bunker.per inst.akseler K01725001F

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

15,125,105

2Z KONSTRUKSION

Agri-Constr. sh.p.k. Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme

Përmirësimi i kushteve të jetesës në IEVP RIKONSTRUKSION SHKOLLA NR 2, MAMURRAS

J64324443V

L21808004T

22,701,586

Ministria e Bujqesise (aparati) Komuna Cakran Bashkia Tirane

Q SU T

Komisariati Nderhyrjes Shpejte 4 A-M SH.P.K

Rruga Shehaj Hallull,Vorrozen, Blerimaj Rruga Byk Lagja Nerjakdhe Rruga Muc Daut HallullMetan

Everest

Victoria Invest Internacional shpk

G.P.G COMPANY

J68007522L K71829801O

711,180

Rik Shk 28 Nentori

Bashkia Tirane Komuna Fajza HAS Komuna Gurre

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Sh.p.k.

90,297,695

J66703048R

Aqif

Geci

119,854,065

J62903125G

"XHENGO" ShPK

JUNIK shpk

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Perondi

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

SALILLARI

sh.p.k

Komuna Bushat

J66926804L

L21808004T

BM Konstruksion

Erniku 'Uleza Ndertim sh.p.k.Ulez ,Qender ,Bar Restorant''Burrel

Inerti shpk

K58615301M

6,000,000

K01730502W

HASTOCI SHPK

Universiteti Politeknik

sh.p.k

#REF!

BOSHNJAKU B

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Pishaj Bashkia Shkoder

342,300

Paera sh.p.k.

154,048,000

INA sh.p.k

Universiteti Politeknik

300,000 1,968,015

Gener 2

Q SU T

Ndertim Rruga e Arberit(Dalja e Ura e Vashes Bulqize - Hyrje Tuneli Qafe Murrizit), Loti.1

Q SU T Komuna Strum

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder Komuna Dajç Komuna Blinisht

#REF! 20,313,615

Autoriteti Rrugor Shqiptar

K 82206013 U

J64324443V

Gener 2

Komuna Kurjan

300,000 31,145,185

Furnizim vendosje kondicioner hematologji, kab.fibrokolonoskopis, zyra pagave

Autoriteti Rrugor Shqiptar Garda Garda Bashkia Tirane Kom Pojan

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder Komuna Fajza HAS Q SU T Komuna Baldushk Q SU T

Rrikonst. rruge Magjate -Goraj Velagosht

Studim Projektim per ˝Permiresimin e rruges hyrese,sistemimin e përroit në paraburgimin e ri Berat ( 60% i vleres se kontrates) Ndertim rruget paralele superstrada Tirane Vore krahu i majte (vazhdimi )

J62903125G

16,139,650

Rikonstruksion rruga "Gjon Buzuku" Sist.asfal.rruga Qender Remas-Karavasta e Re TVSH e T.D. Ndertim Rruga Sarande Konispol Mbikqyrje punimesh per Përmirësimin e kushteve te jeteses ne IEVP

K31328043J

Rikonstruksioni i rrugës Fabrika e Qelqit TVSH e T.D. Kosto operative te Njesise së e te Menaxhimit të Pojektit.

Salillari sh.p.k

Ndertim i rruges "Pandi Stillu" REHABITIM RRUGES FSHATIT PALAJ Rikonstruksion dhe shtese shkolla e mesme "Gjon ndoci", Komuna Bushat

J68007522L

K58615301M

C&M ALBANIA SHPK

12,618,411

Ndertim Ura Bonarakve

K72627402H

694,394,950

Ndertim rruga e Arberit (seg.ura e Brarit Hyrje tuneli Qafe Murrize) Shtese Kontrate

Autoriteti Rrugor Shqiptar D.P.Burgjeve

#REF!

J68007522L

Elira,

K61716013M

D.P.Burgjeve 2,392,000

K07011004T

Curri KULLA SHPK

Rikonstruksioni rruges dhe zgjerimi I tunelit( shtese punimesh)

sh.p.k

426,679,540

Mbikqyrje punimesh Sistemim Asfaltim rruga Qafe Thane -LinPogradec loti 2

Komuna Kurjan Q SU T Bashkia Librazhd

"Hastoçi" shpk

K81511508A

J62028009B

Rik.Shkolla 9-vjeçare Genc Leka

3,686,461

35,155,115

10,261,000

11,765,451

9,218,394

7,777,411

34,250,448

#REF!

29,406,408

463,691,852

143,255,320

143,255,320

1,605,412,969

4,113,356

4,113,356

2,725,000

#REF!

900,000

79,304,037

6,993,164

6,993,164

26,927,604

19,153,840

3,976,839

440,000

440,000

465,000

465,000

16,961,709

#REF!

3,773,536

176,400

176,400

8,992,902

13,490,100

1,596,150

Autoriteti Rrugor Shqiptar

"A& E Enginnering "shpk

K72113010E

Komuna Vithkuq Komuna Perondi

Vashtemia shpk

J64103054Q

Supervizim punimesh per objektin Rikonstruksion dhe zgjerimi I rruges se Elbasanit .Segmenti fakulteti - Filologjik Unaza e madhe , Tirane Sistemim Asfaltim rruga Kryqezimi VithkuqLubonje

G.P.G COMPANY Boshnjaku.B 41.7%&Shkelqimi 07 30.1%&B-93 28.2%

J64324443V

Rrikonst. rruge Magjate -Goraj Velagosht

31,145,185

20,313,615

2,385,600

Komuna Kurjan

K72627402H

Ndertim I ujesjellsit Kurjan

20,000,000

79,529,360

2,038,060

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder

47Ek79 & Iliriada pks shpk

K82422001O

Sherbim konsulence

-

1,039,354

1,039,354

350,000

#REF!

9,082,720

19,212,432

16,039,374

16,039,374


DPUK DPUK DPUK DPUK

E hënë 7 prill 2014

DPUK

Ekonomi

DPUK DPUK DPUK DPUK

Q SU T Ministria e Drejtesise Komuna Shales

Alb Supervizion D.S.

Supervizion punimesh me objekt: Hidroizolimi i taraces per spitalin Onkologjik

TREMA ENGINEERING 2

K21401004R

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Fier

Hastoci sh.p.k

J62028009B

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Salillari sh.p.k

J62903125G

Rik.shk.Mesme Bashkuar shales Ndertim rruget paralele superstrada Tirane Vore krahu i majte ( vazhdimi ) (shtese punimesh )

Autoriteti Rrugor Shqiptar

VARAKU-E shpk (80%) ÇAUSHI shpk (20%)

J61902509S J81603502G

Komuna Gjegjan

KTHELLA

J69303023D

Bashkia Tirane

Ergi, Murati, ANK

DPUK

Neritan Kariqi perfaqesues tatimor i Setec Engineering

L22323004U

Aparati i MAS

STAR CO & ALMEDICAL

L11614001S

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Gjeokonsult & Co shpk

K91810005U

DPUK

Haskoning DHV Nederland Dega Shqiperi

K86820201N

BENA-THANZA

L26409001V

"NIKA"

J76705047U

Komuna Shllak Kom.Lekas

Sistemim Asfaltim Unaza Erseke Rikonstruksion i god.te shk mes.bashkuar dhe amb.sportive Gjegjan, Puke ('09120) Situacion 1 Ndertim i Shkolles 9-vjecare "Ahmet Gashi ", faza I, Njesia 11 Sherbime konsulence per hartimin e projekteve teknike te zbatimit, pergatitje te dokumentave te tenderit dhe asistence gjate tenderimit, supervizion I punimeve ne kuader te Programit Infrastruktura Bashkiake I & II Blerje pajisje teknologjike "Linja e perpunimit te qumeshtit" Supervizion punimesh Sistemim Asfaltim Rruga Librazhd -Qafe Stude Loti3 Sherbime konsulence per forcimin institucional ne kuader te Programit Infrastruktura Bashkiake I & II Ndertim shk 9-vjeçare ne Koder Nikaj Shllak,Komuna Shllak ('09120)

75,000

75,000

536,295

536,295

5,549,995

#REF!

9,659,477

10,000,000

#REF!

4,284,230

67,779,868

#REF!

6,195,840

11,110,345

#REF!

14,754,087

55,880,723

17,556,534

54,012,317

21,442,857

89,731,871

1,754,852

#REF!

27,600,000

3,050,000

19,253,477

3,160,879

20,479,559

14,311,561

889,956

9,846,926

#REF!

4,892,112

2,000,000

7,528,919

2,346,071

KLAJGER KONSTRUKSION

K51423028P

10,653,047

#REF!

10,713,053

Hysi-2F

K72429007E

rikonstruksion tarace

-

747,168

747,168

Ujesjelles dhe KUZ Shkoder

-

17,794,588

17,794,588

KOMUNA TERBUF

ALUERA SH.P.K

K33222403W

Avokati popullit

Hysi -2 F

K72429007E

Rikonstruksion dhe shtese anesore Sekktor Rikonstruksion i terracës së institucionin të Avokatit të Popullit lekë

K91622023D

Supervizim punimesh per obektin.(Furnizimi me uje qytetit Kukes dhe 14 fshatrave te tij)

K844704002O J62903125G

DPUK

Mega studio sh.p.k

Universiteti I Shkodres "Luigj Gurakuqi"

Curri shpk

J67902718S

BASHKIA HIMARE

SALILLARI SHPK

J62903125G

Rruga Shehaj Hallull,Vorrozen, Blerimaj

BASHKIA HIMARE

SALILLARI SHPK

J62903125G

QKKB

EKILAB shpk Construzioni Dondi spa Dega Shqiperi

K31530040B

Ndertim godine e re fakulteti ekonomik univ.Shkodres RIK.RRUGE TE BREND UJSJ KUZ KUB LAGJIA STEFANEL RRJET I BRENDSHEM I UJSJELLSIT GJILEKE DHE PETAZMA Blerje aparature per lab.e analizave- aparat filtrimi me membrane milipore

L11615002 I

kontrate 2011/262-634 IPA loti 4+5 ndertim shkolle cu drithas RIKONSTRUKSION SHKOLLA NR 2, MAMURRAS Rikontruksion I rruges Autostrade Qender Bubullime Reabilit. I kanalit kryesor te ujrave te bardha pask.2

DPUK Komuna Libonik Korce

alb korca 2002 korce

K34004003T

Bashkia Mamurras

JUNIK shpk

J68007522L

Komuna Bubullime

GPG Compani

J64324443V

Komuna Paskuqan Ministria e Drejtesise

Shansi Invest shpk

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna ArmenVlore K.RRASHBULL

SPHAERA B-93 HASTOCI

Komuna Klos BASHKIA ORIKUM

BELADI SHPK ELBASAN

J62903254C

HELDI KONSTRUKSION

K63221401E

Universiteti Politeknik Ministria e Drejtesise

Inerti shpk TREMA ENGINEERING 2

COSEDIL S.P.A.

J61924002T

Rik.rruges form unaze K.Kamez Rikonstruksion dhe asfaltim i rrugëve të brendshme të fshatit "Hardhia e Bute"

Alen-Co Sh.p.k

K83213401M

pais spitalore

"BE - IS" SHPK

K71412003A

Rik.rruges form unaze K.Kamez

Alen-Co Sh.p.k

K83213401M

pais spitalore

11,345,786

11,345,786

1,091,734,745

#REF!

77,305,800

80,200,674

#REF!

189,966

20,540,515

#REF!

10,330,768

2,596

2,596

80,200,674

#REF!

189,966

216

216 4,432,066 7,260,222

Erges Mat

K17614913O

10,362,552

10,362,785

10,362,576

J818090034

Rik shk.9 - Vjecare I. Qiqi Studim Projektim By Pass Perëndimor Shkodër

19,198,656

19,969,344

7,200,000

ERGI SH.P.K.

K02727229P

Rik.rruges Shales-Gjyrale k shales.

12,148,375

#REF!

18,187,763

BOSHNJAKU SHPK

K72627402H

RIKONST.SHKOLLA BEJAR

12,481,125

#REF!

7,788,902

TREMA ENGINEERING 2

K21401004R

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Fier

9,515,526

9,515,526

BENA- THANZA

L 26409001 V

Rikonstr.shkolla CU Pacram

2,000,000

7,546,889

7,061,373

10.344.315

2.472.525

2,449,525

SPHAERA

Albeton sh.p.k & Savrikal

J76321511D

Ujesjellesi

Alb Lea Internacional

J86906408N

Ndertim rruge Grope -Dushaj

4,617,658

#REF!

#REF!

"Hastoçi" shpk

J62028009B

Ujesjellesi Rashtan

7,813,233

12,468,281

12,466,866

100,000

#REF!

224,000

#REF!

#REF!

80,200,674

#REF!

3,179,891

-

2,686,233

325,380

305,933,033

#REF!

1,155,936

33,400,958

3,046,923

25,680,524

45,687,975

61,843,645

1,782,163

-

1,656,230

1,656,230

7,321,200

4,480,800

4,480,800

522,229,276

#REF!

17,743,975

#REF!

576,000

Supervizion punimesh 'Riveshje pjesore e segmentit rrugor Maqellare - Peshkopi" Loti 2 Kolaudim rikonstruksion. Bllokut operator obst. Kondicionimi

Rikonstruksioni i pjesshem i objekteve UBT" Studim Projektim per ˝Godina e re paraburgimi IEVP˝ Jordan Misja˝ Tirane Ndertim rruga By-Pass Plepa-KavajeRrogozhine, Loti.10 Studim Ndertim qendra shumefunksionale per femijet me aftesi te kufizuar Supervizion rikonstruksion. Bllokut operator obst. Kondicionimi Supervizion punimesh Sistemim Asfaltim Rruga Tepelene - Gusmar MBIKQYRJE "RIK I PJES I OBJET. NDER. UBT" TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Shkoder

Rikonstruksion i rrugës

K 77916947 A

Autoriteti Rrugor Shqiptar Bashkia Shkoder

Palma Construksion

K66607001U

S.U.O.GJ."M.Geraldine"

Gold Construction

L06727004E

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Jure & Lu

K82418004S

Univ bujqes.

LEFTER KOROVESHI

L14306001V

Ministria e Drejtesise Komuna Trebinje

ALBA KONSTRUKSION

J61812013R

Rej shpk

J93711608Q

Univ bujqes. Bashkia Kukes

ASH ENGINEERING SHPK KEVIN Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme

DPUK

4,999,435

#REF!

K48021206L

DPUK

3,200,000

17,959,005

REGLI DERBI E shpk (40 % i studim projektimeve viti 2011) ACMAR scpa (Dega Shqiperi)

DPUK

11,894,316

3,200,000 23,756,073

1,896,255

kontrate 2010/253-063 IPA loti 4+5

DPUK

19,969,344

13,971,494

L11615002 I

DPUK

6,045,103

Rikons. I Shk. Mesme Papa Gjon Pali 2

Ndertuesi, Heldi construksion Construzioni Dondi spa Dega Shqiperi

DPUK

124,500

6,045,103

Sistemim-asfaltim i rruges se fshatit Vane

Bashkia Tirane

DPUK

42,878,876

J67902928O

Ndertim Rruga Lushnje-Berat, Loti.1

DPUK

50,682,748

J66702510D

J64324443V

DPUK

452,120

"Ulza Ndertim"Shpk

G.P.G Company shpk

DPUK

23,952,238

"Iliria/D" 51% % & "Arti" 49%

K12023001A

DPUK

3,241,074 10,644,398

11,069,455

Krijon shpk

DPUK

8,266,482 22,714,655

11,069,455

Drejt pergj Doganave Autoriteti Rrugor Shqiptar

DPUK

1,999,260 10,637,784

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Fier

Rik.rruges form unaze K.Kamez Blerje makineri dhe paisje per Laboratorin kimik doganor IPA 2011

DPUK

352,800 7,198,009

K21401004R

K71412003A

DPUK

#REF! 30,225,174

3,720,804

"BE - IS" SHPK

DPUK

66,782,506

13,914,036

K91410008J

DPUK

3,650,366

208,093,874

L01422017O

DPUK

392,375

63,920,000

M.A.K. Studio

DPUK

30,919,242

J66926804L

Alb Supervizion

DPUK

12,396,622

3,456,000

S.U.O.GJ."M.Geraldine" Nj.B.nr.11

DPUK

2,420,738

#REF!

Autoriteti Rrugor Shqiptar

DPUK

48,156,205

3,720,804

J62903384G

D.P.Burgjeve

30,481,720

7,841,909

K71412003A

Univ bujqes.

2,383,000

#REF!

9,000,000

Blerimi Sh.p.k.Elbasan

DPUK

2,383,000

RIK,KOPSHT.MQ.AtaturkU Ndertimi i Shteses se Korpusit te Universitetit Politeknik Tirane

"BE - IS" SHPK

Autoriteti Rrugor Shqiptar Komuna Shales Komuna Fratar Mallakaster Ministria e Drejtesise Ko.Hajmel Komuna Picar Komuna Fushe Bulqize Bashkia Prrenjas

DPUK

924,000 161,618,854

15,116,345

Komuna Fierze Spitali Shkoder Nj.B.nr.11 Spitali Shkoder Bashkia Delvine Komuna Ulez Bashkia Burrel

Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2

K74526803M

Pjetër Bogdani

#REF!

#REF!

3,833,937

#REF!

48,875

-

12,600

12,600

8,613,726

8,613,726

6,112,920

#REF!

4,637,388

L3161700F

Rikonstruksion shkolla mesme Trebinje KOLAUDIM "RIK I PJES I OBJET. NDER. UBT"

-

11,520

11,520

K71401004W

Rikonstrusksion shkolle Avzi Nela, Kukes

5,084,453

#REF!

20,496,046

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

1,551,753

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

712,956

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

1,592,258

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

98,371

L21808004T

L21808004T

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

DPUK DPUK

15,000,000

K71829801O

Sh.p.k.

DPUK

747,168

19,198,656

Geci

DPUK

747,168

ND.SHKOLLE 9-VJ.F.ROMANAT Rikonstruksioni dhe asfaltimi i rrugës "Ura e lumit Devoll-Floq"

Autoriteti Rrugor Shqiptar Nj.B.nr.11

DPUK

-

Ndertim KUZ fshati Armen

J61812013R

DPUK

677,328

J818090034

ALBA KONSTRUKSION

DPUK

48,733,878

J62028009B

Ministria e Drejtesise

DPUK

11,313,485

J62903508R

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Shkoder Sistemim Asfaltim Rruga Kukes - Krume Loti 2

DPUK

27,129,314

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Berat Studim Projektim By Pass Perëndimor Shkodër

K92123012D

DPUK

DPUK

Komuna Trebisht Avokati I Popullit SHA Ujesjell kanali Komuna Luz I Vogel

SALILLARI

DPUK

DPUK

Rikonstruk Shkolla Lekas Perfundim i ndertimit te shk. 9-vjeç Trebisht, Komuna Trebisht ('09120)

Ludwig Pfeiffer ... Kontrata 3

DPUK

119,854,065

119,854,065

119,854,065

90,297,695

90,297,695

90,297,695

387,459

62,220

361,956

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

1,142,333

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

651,708

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

424,225

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

519,676

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

549,033

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

736,553

DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK DPUK Komuna Vergo Qalbanologjike Ministria e Drejtesise

DPUK

ANK sh.p.k Tirane

90,297,695

282,817

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

590,380

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

549,033

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

212,113

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

282,817

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

519,676

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

736,553

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

410,084

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

519,676

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

942,824

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

212,113

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

282,817

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

590,380

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

549,033

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

212,113

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

282,817

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

581,895

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

581,895

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

311,098

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

424,225

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

282,817

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

393,128

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

393,128

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

600,985

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

930,467

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

3,836,469

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

3,086,390

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

2,218,266

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

947,436

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

417,831

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

417,831

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

712,956

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

712,956

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

10,547,368

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

10,547,368

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

90,297,695

5,666,170

J64103865K

Ndert ujesjelles fsh.Verri

14,608,702

2,899,200

2,899,200

-

3,100,800

3,100,800

15,993,757

15,993,757

180,100,000

#REF!

125,299,464

153,761,674

8,120,139

2,936,016

97,177,338

5,229,257

1,322,501

22,701,586

#REF!

1,198,397

488,292,337

#REF!

1,631,040

43,479,324

21,260,762

20,139,348

-

6,110,160

5,921,892

K 16729001 N J61812013R

Projekt shkencor TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Shkoder

J92408001N

Ndertim Rruga Lushnje-Berat Loti 3 Furnizimi me uje I qytetit te Pukes, rrjeti I jashtem dhe I brendshem Ndertim ujesjellsi rajomal Novosel-ShishtavecBorje, Komuna Shishtavec Kukes

K32807432W

K34004003T

K.Qarkut Korce

Alb Korca 2002 shpk Korce

K34004003T

Rik Shk 28 Nentori Ndertim rruget paralele superstrada Tirane Vore krahu i majte (vazhdimi ) Rikonst.Seg.Rrugor Poloske Perparimaj Loti I Rikonst.Seg.Rrugor Poloske Perparimaj Shtse kontrate

DPUK

Derbi-E sh.p.k

K77916947A

Autoriteti Rrugor Shqiptar

ALBEGIS &STUDIO TET

K51515007R

Autoriteti Rrugor Shqiptar

ALBEGIS

K51515007R

Autoriteti Rrugor Shqiptar

"ALBEGIS & CO" shpk

K51518007R

Supervizim punimesh perndertim I kolektorit kryesor te ujrave te zeza, derdhje ne IPUZ Fizibilitet dhe Projekt Zbatimi Studim Projektim rruga Tiranë-Krujë Studim Projektim rruga Qafë Thanë-LinPogradec Mbikqyrje Punimesh Ndertim Unaza e Re e Tiranes (segmenti Komuna e Parisit - rruga e re Tirane-Elbasan)

Sha Ujesjelles Kanalizime Qytet Shkoder

AlbStar shpk kontrata 5

J62903512W

Furnizim e Instalim matesa Shkoder

Vashtmia shpk

J64103054Q

Komuna Qender Bilisht Autoriteti Rrugor Shqiptar

KLODIODA

135,000

135,000

5,438,229

5,186,031

11,030,858

3,035,542

2,801,183

12,741,000

#REF!

7,764,470

-

9,392,676

9,392,676

Kanalizim I ujrave te zeza fshati Vishocice

6,900,000

5,613,840

5,513,720

K51813002 H

Studim Projektim rruga e Sukth-Hamallaj

5,203,186

12,766,814

7,188,000

Studim Projektim Ndërtimi i rrugës së Unazës së jashtme të Tiranës, vazhdimi që kalon nga kthesa e Saukut-Pjesa Lindore, Verilindore, Veriore e Tiranës-deri në afërsi të kthesës së Kamzës (Zyrat e AMC)

K51813002H

Alen-Co Sh.p.k

K83213401M

Drejt pergj Doganave Aparati I MMRS

Krijon shpk

K12023001A

pais spitalore Blerje makineri dhe paisje per Laboratorin kimik doganor IPA 2011

IKUB INFO SHPK

L11712002T

Autoriteti Rrugor Shqiptar Aparati I MMRS Ministria e Drejtesise

KLODIODA & SPHAERA

K51813002H J818090034

IKUB INFO SHPK TREMA ENGINEERING 2

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Salillari sh.p.k

J62903125G

Autoriteti Rrugor Shqiptar Kuvendi I Shqiperise

Super-Projekt shpk

K91410003P

Sulollari

K01529003M

Bashkia Tirane

Zenit 06

Autoriteti Rrugor Shqiptar

GEOSAT & ICE

Autoriteti Rrugor Shqiptar Autoriteti Rrugor Shqiptar

GEOSAT

K21624005 I

A&E ENG.

K72113010E

Autoriteti Rrugor Shqiptar

Albtiefbau

J66703049C

Studim Projektim rruga Piskovë-Frashër Riveshje e sistemim asfaltim rruga Milot Lezhe

Komuna Pustec Ministria e Drejtesise Bashkia Cerrik

Alb Korca 2002

K34004003T

Sistemim asf. rruge te fshatit Gorice e madhe

COSEDIL S.P.A.

K92123012D

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Berat

Pavlina Manaj

k52527206w

Autoriteti Rrugor Shqiptar

47 EK &79 & GJEOKONS. Construzioni Dondi spa Dega Shqiperi Construzioni Dondi spa Dega Shqiperi

K82422001Q

Kolaudim Studim Projektim rruga Hidrocentrali i Banjës Gramsh

L11615002 I L11615002 I

Fled shpk kucove

K17621104C

Shkolla Fillore Frasher

DPUK Komuna Kozare Bashkia Bulqize Bashkia Bulqize Bashkia Kamez Kuvendi I Shqiperise Bashkia Korce Komuna Kthelle

16,375,386

97,864,614 39,984,000 21,638

21,638

-

10,870,031

3,909,366

Ndertim sistemi software

54,336,000

17,064,000

13,584,000

Studim projektim Elbasan-Berat

29,072,000

34,360,000

25,992,000

L11712002T

Ndertim sistemi software

54,336,000

17,064,000

3,480,000

K21401004R

TVSH- Ndertimi I Qendres P/Burgimit Fier Ndertim rruget paralele superstrada Tirane Vore krahu i majte ( vazhdimi ) (shtese punimesh ) Mbikqyrje Punimesh Ndertim Rruga e Arberit(Dalja e Ura e Vashes Bulqize - Hyrje Tuneli Qafe Murrizit), Loti 1

19,829,675

19,829,675

10,000,000

#REF!

11,543,158

100,000

#REF!

2,511,141

116,640

116,640

K21624005I

Blerje kondicioner Mbikqyrje Rikonstruksioni i rrugës "Viktor Hygoi" Studim Projektim rruga Tiranë- Elbasan (dublimi dhe plotësimi i segmentit Ibë) Studim Projektim aksi Gramsh-Lozhan-Maliq Loti 1

-

110,400

110,400

37,154,569

93,737,831

93,739,400

13,722,902

10,229,098

10,292,073

25,355,976

6,445,224

6,445,224

95,921,321

#REF!

76,612,068

4,904,328

12,494,168

9,476,700

3,895,847

3,895,847

-

#REF!

40,000

2,608,896

51,742,704

30,002,064

kontrate 2010/253-063 IPA loti 4+5

45,687,975

61,843,645

8,964,427

kontrate 2011/262-634 IPA loti 4+5

66,782,506

30,225,174

5,302,411

3,449,000

3,449,000

"CARA" shpk

K7729920F

Rik.shk.Xh.Doda

16,804,206

#REF!

"CARA" shpk

K7729920F

Rik.shk.Xh.Doda

-

#REF!

#REF!

47,904,207

71,597,744

22,496,970

29,688

29,688

Klajger Konstruksion shpk Comunicall Progress

Ndertim shkolla 9-vjeç lagja 4 K01625001C

Modem ISDN Network

Konstruk 93

J64103148B

Rikons pall 10 rrg m. shkod

Kthelle shpk

J69303023D

Sistemim asfaltim rruga auto-troje

J67902718S

Ndertim godine e re fakulteti ekonomik univ.Shkodres

Universiteti I Shkodres "Luigj Gurakuqi" SHA Ujesjell kanali

Curri shpk

KOMUNA GJOCAJ

ERGEN SH.P.K

Q SU T

Tower sh.p.k.

L21717003H

K.RRASHBULL

4 A-M

K92005016L

Ujesjelles dhe KUZ Shkoder Rikonstruksion i Rruges Celepias - Kurtaj Bregas Super. rikons. spit.Neurol.& ndert. bunk. inst. aksel. RIK.RRUGA ARAPAJ-KODER-RRASHBULLXHAFZOTAJ

K92003016L

Ndertim I Komisariatit te Policise Nderhyrjes se Shpejte 712,Tirane

J62903254C

Pyllezim me fidane shege

A.N.K shpk 79,3 % Agri-Construksion 14,2% Klajger Konstruksion 6,5%

J92408001N K01725001F K51423028P

Sistemim Asfaltim Rruga Korce-Erseke Loti 1

TEC&EPC SHPK Gjovanni Putignano dega Shqiperi Gjovanni Putignano dega Shqiperi

L01402018 O

Konsulence Tirana Madhe

J62203003S

Ludwig Pfeiffer ... Kontrata 3

K844704002O J69405118J

#REF!

4,703,990

4,703,990

12,437,180

22,029,975

16,727,028

#REF!

23,433,642

-

16,635,556

16,635,556

18,384,368

11,055,172

2,080,560

636,000

636,000

16,000,000

33,942,263

1,513,164

59,999,997

600,964,455

15,600,358

9,909,226

#REF!

2,671,200

123,700,683

#REF!

130,618,543

134,097,435

63,645,077

1,593,436

kontrate 2010/254-950 IPA loti 2

193,185,803

82,488,085

8,339,410

J62203003S

kontrate 2010/254-950 IPA loti 2

193,185,803

82,488,085

17,895,713

Iren ACQUA GAS

K71808002

35,382,280

14,764,616

J69414313D

kontrate 2009/213-262 IPA lot I Rikonstruksion shkolla e mesme 8-dhjetori Qelez

85,897,620

Kola sh.p.k

11,611,566

16,347,614

16,347,614

alb korca 2002 korce

K34004003T

ndertim shkolle cu drithas

1,999,260

8,266,482

5,024,544

Alen-Co Sh.p.k

K83213401M

pais spitalore

2,136

2,136

Alen-Co Sh.p.k

K83213401M

pais spitalore

2,400

Alen-Co Sh.p.k

K83213401M

pais spitalore

4,368

4,368

18,800,000

18,800,000

Komisariati Nderhyrjes Shpejte 4 A-M SH.P.K BELADI sh.p.k Komuna Gjergjan

Autoriteti Rrugor Shqiptar DPUK

9

549,033

561,000

KLODIODA

DPUK

9,324,171

Autoriteti Rrugor Shqiptar Spitali Shkoder

Komuna Qelez Komuna Libonik Korce Spitali Shkoder Spitali Shkoder Spitali Shkoder Komuna ArmenVlore

119,854,065

424,225

Alb Korca 2002 shpk Korce

519,676

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

90,297,695

K.Qarkut Korce

90,297,695

L21808004T

119,854,065

J62903125G

119,854,065

212,113

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

Salillari sh.p.k

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

90,297,695

L21808004T

Autoriteti Rrugor Shqiptar

L21808004T

119,854,065

651,708

J76418903B

DPUK DPUK

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

90,297,695

J66703048R

410,084

L21808004T

119,854,065

BM Konstruksion

90,297,695

942,824

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

Lala sh.p.k

119,854,065

90,297,695

L21808004T

DPUK Bashkia Shkoder

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

119,854,065

Dafinor shpk

Autoriteti Rrugor Shqiptar

L21808004T

Furnizimi me uje i Qytetit Bilisht

MANE/S sh.p.k Sarande

ALBA KONSTRUKSION Agbes Construksion 90% Harmonia shpk 10%

DPUK

L21808004T

perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme Trema Engineering 2 perfaqesues tatimor i Duktus Tiroler Rohrsysteme

B-93

J62903508R

Ndertim KUZ fshati Armen

15,000,000

2,400


10

E hënë 7 prill 2014

Dossier

Fati i Shqipërisë qëndron në duart e shqiptarëve Nga Veli Haklaj*

F

ati i Shqipërisë qëndron në duart e shqiptarëve. Ky është lajtmotivi i një letre me këshilla të urta që më 20 maj 1917 ua drejton shqiptarëve të Amerikës mikja e tyre, Edith Durham, nëpërmjet veprimtares së Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, Parashqevi Qiriazi. Edith Durham dhe çështja shqiptare Edith Durham lindi në Londër më 1863, në një familje konservatore nga babai dhe reformatore nga nëna. Gjyshi i E. Durhamit, pedagog përparimtar dhe mësues i fëmijëve të mbretëreshës Viktoria, ndikoi fuqishëm në intelektin dhe aspiratat e mbesës së tij. Ajo u arsimue si artiste në shkollat e Akademisë Mbretërore. Në moshën 37 vjeçare, për të dalë nga vite të pafundme monotonije ngjyrë gri dhe depresioni që e kishte pllakosur, e këshilluar nga mjeku i saj, ndërmori një udhëtim me avulloren Austrian Lloyd përgjatë bregdetit dalmat. E magjepsur prej bukurive të pejsazhit, ajo ndërmori disa eskursione të guximshme në bjeshkët e Malit të Zi. Meqënëse kishte parë disa shqiptarë “të veshur mahnitshëm”, ajo ndërmori rrugën drejt Shkodrës, qytetit të tyre. Angazhimi i Edith Durham me pasion ndaj Shqipërisë zuri fill që me vizitën e parë në vitin 1900 dhe mori fund me vdekjen e saj. Udhëtimet nëpër Shqipëri e mbushën me një vlerësim të pashoq për njerëzit dhe kulturën e tyre unike. “Ndërsa Shqipëria i dha një kuptim jetës së saj, zonjusha Durham e rivendosi Shqipërinë në Kujtesën e Europës” shkruan bashkëfushatuesi i saj, parlamentari britanik Aubrey Herbert. Në mbarë Shqipërinë, Edith Durham u bë e njohur si Kralica e Malësorëve, Mbretëresha e Malësorëve. Ajo u bë luftëtare e palodhur për njohjen e Shqipërisë si shtet i pavarur, veprimtare bamirëse, infermiere, e para grua korrespondente lufte, artiste, shkrimtare dhe etnografe. Gjatë vizitës së saj më 1904, në qytetin e Beratit, Durham do shkruante në ditarin e saj: ”Me sa kam mësuar deri tani, ajo çka Shqipëria kërkon vërtetë është pavarësi dhe njohje prej Europës... Në mbarë vendin, njerëz nga të gjitha klasat nxitojnë të më shpjegojnë shpresat dhe frikën e tyre për atdheun, dhe luten që anglezët të njohin ekzistencën e tij. Më përshëndetën si shpëtimtare. Isha krejtësisht e papërgatitur për një gjë të tillë dhe u tmerrova”. Duke përfituar nga Kushtetuta, ajo ndërmori udhëtimin e saj në Kosovë më 1908. Përballë pengesave gjithnë e më të mëdha të autoriteteve Osmane, ajo e përshkruan Perandorinë Turke si “një shtëpi e vjetër, e kalbur, që po shembet, të cilën e kanë përforcur nga brënda dhe nga jashtë. Nuk dihet edhe për sa kohë do të qëndrojë... por është tepër vonë për ta ndrequr”. Gazetari britanik, Henri Nevinson, që e shoqëroi Durhamin kur ajo administronte ndihmat për malësorët shqiptarë, gjatë luftrave ballkanike të 1911 - 1913, duke përshkruar cilësitë që e shndërruan atë në legjendë, thekson: “Qysh kur vuri këmbën në Shqipëri, ajo u bë shqiptare me zemër dhe shpirt”. Edith Durham, gjatë vitit 1913, ndoqi nga afër zhvillimet në veriun dhe jugun e Shqipërisë, duke punuar edhe si korespondente lufte. Në vitin 1913, në gazetën “Përlindja e Shqipërisë”, për nder të saj u botua një artikull ku thuhej: “Miqësia që kjo grua guximtare ka treguar ndaj kombit tonë me veprimet e saj bujare, nuk mund të shprehet me fjalë”. Në gusht të vitit 1914, pas shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, E. Durhami u detyrua të kthehej në Londër. Në përfundim të luftës, bashkë me deputetin e

Edith Durham

Profil biografik i Edith Durhamit E

dith Durham (1863-1943), etnografe dhe publiciste angleze. Kaloi shumë vjet në udhëtime nëpër vendet e Ballkanit qysh nga fundi i shek. XIX dhe u bë njohëse e mirë e tyre. Tregoi interesim e ndjenjë të veçantë për shqiptarët. Shkroi libra e artikuj mbi temat më të mprehta të periudhës së pavarësisë: për çështjen e caktimit të kufijve, të padrejtësive të Fuqive në kurriz të Shqipërisë, për lakmitë e shteteve fqinje etj. Në kohën e vet kanë patur jehonë sidomos dy libra të saj anglisht: Lufta për Shkodrën (1914) dhe Njëzet vjet ngatërresa ballkanike (1920). Vepra themelore e saj në fushën e etnografisë është: Mbi origjinën e disa fiseve, kanune dhe zakone të vendeve të Ballkanit (1928), kushtuar studimit të origjinës së fiseve kryesore të Shqipërisë së Veriut dhe të Malit të Zi, lidhjeve familjare e zakoneve, të drejtës kanunore, edhe disa figurave mitologjike e besimeve pagane. Vrojtime me interes entografik gjenden dhe në Shqipëria e Epërme (1909). Edith Durham ka mbështetur prejardhjen ilire të popullit shqiptar, ka vënë në dukje karakterin origjinal të kulturës së tij tradicionale. Në periudhën e luftrave ballkanike E. Durham mori anën e shqiptarëve. Edhe pas Luftës së Parë Botërore i ruajti lidhjet me qarqet kombëtare shqiptare dhe ngriti zërin në favor të ripohimit të pavarësisë së Shqipërisë dhe pranimit të saj në Lidhjen e Kombeve. Ajo mbeti deri në fund një mbrojtëse e çështjes shqiptare.

parlamentit Britanik, Aubrey Herbert, nën flamurin e Shoqatës Anglo-Shqiptare, që ata kishin formuar në vitin 1912, fushatuan fuqishëm për pranimin e Shqipërisë nga Lidhja e Kombeve. Si sekretare e shoqatës ajo shkroi me qindra letra, duke fushatuar për të drejta e shqiptarëve. Ndërkohë, E. Durham në mënyrë të vazhdueshme takohej dhe mbante korespondencë edhe me personalitetet kryesore shqiptare duke u përpjekur me zell të kontribuonte në hapat e rëndësishme që po hidheshin për kombin shqiptar. Në një nga këto letra, që ajo ia drejton Parashqevi Qiriazit, më 20 maj 1917, jep disa këshilla të urta për shqiptarët, duke u hequr vërejtjen tërë patriotëvet shqiptarë se “një nga kundërshtimet që kanë të jashtmit për një Shqipëri të lirë është se shqiptarët janë të përçarë edhe zihen kaq shumë midis tyre sa me gjithë që e dëshirojnë lirin’ e Shqipërisë nuk e shohin dot si mund të realizohet edhe në u realizoftë si mund të përmbahet”. Në kohën kur shkruhej kjo letër, Shqipëria kishte kaluar përvoja të hidhura me rivalitetin në mes Qeverisë së Përkohshme të Vlorës, drejtuar nga Ismail Qemal bej Vlora, dhe Pleqësisë së Shqipërisë së Mesme, nën influencën e Esad pashë Toptanit; me kryengritjen e Shqipërisë së mesme me frymë osmaniste; me pushtimet dhe masakrat nga fqinjët në jug dhe veri të Shqipërisë etj.; ndërkohë që ishte e pushtuar nga fuqitë ndërluftuese të Luftës së Parë Botërore që përfaqësonin Antantën dhe Bllokun Qendror. Gjithsesi, vërejmë se disa nga këto këshilla të urta të mikes së vërtetë të Shqipërisë, Edith Durham, janë aktuale edhe sot e kësaj dite, kur klasa politike shqiptare nuk ka krijuar akoma modelin e një kompromisi dhe bashkëpunimi për çështjet themelore të shtetit dhe të shoqërisë shqiptare. Këtë letër të Edith Durham, të botuar në “Ylli i Mëngjesit”, revistë e përdyjavshme që drejtohej nga Parashqevi Qiriazi dhe botohej në Boston (SHBA), po e japim në vijim për lexuesin e gazetës “Standard”. * Studiues

E. Durham në mënyrë të vazhdueshme takohej dhe mbante korespondencë edhe me personalitetet kryesore shqiptare duke u përpjekur me zell të kontribuonte në hapat e rëndësishme që po hidheshin për kombin shqiptar. Në një nga këto letra, që ajo ia drejton Parashqevi Qiriazit, më 20 maj 1917, jep disa këshilla të urta Burimet 1. Bejtullah Destani and Jason Tomes, Albania’s për shqiptarët 2. 3. 4. 5.

Greatest Friend, Aubrey Herbert and the Making of Modern Albania, “I.B. TAURIS”. Fjalori enciklopedik shqiptar, Tiranë, 1985. Fjalori enciklopedik shqiptar, 3, “Kristalina KH”, Tiranë, 2009. Gill Tretboëan, Kralica e Malësorëvet, “The British Council”. “Yll’ i Mengjezit”, Vol.I, Boston, Mass, Friday, June 15, 1917.


E hënë 7 prill 2014

11

Dossier

Profil biografik i Parashqevi Qiriazit

Edith Durham, (hipur në kalë), qershor 1913

P

arashqevi Qiriazi (1880-1970), veprimtare e Lëvizjes Kombëtare dhe për emancipimin e gruas shqiptare, gazetare e publiciste, Mësuese e Popullit. Lindi në qytetin e Manastirit si motra e vogël e Gjerasim, Gjergji dhe Sevasti Qiriazit. Pas mbarimit të studimeve për letërsi në Kolegjin Femëror Amerikan (Womens College) në Stamboll (1900-1904), u kthye në atdhe dhe iu kushtua mësuesisë. Shërbeu në Shkollën Shqipe të Vashave të Korçës. Mori pjesë si delegate në Kongresin e Manastirit dhe botoi “Abetare për shkollat e para”. Themeloi të parën Shoqëri të Gruas shqiptare në Korçë (21 janar 1909). Më 1912 hartoi programin arsimor të Qeverisë së Përkohshme të Vlorës. Themeloi e drejtoi revistën dyjavore shqiptare “Ylli i Mëngjesit” (1917-1920) në Boston Mass, duke u bërë kryeredaktorja e parë femër në historinë e shtypit shqiptar. Mori pjesë në Konferencën e Paqes (Paris 1919), si delegate e “Partisë Kombëtare Shqiptare” të shqiptarëve të Amerikës (Parti e formuar nga Sevasti Qiriazi), ku dha një ndihmesë të vyer për çështjen

Këshilla të urta për shqiptarët e Amerikës nga Edith Durham - mikja e vërtetë e Shqipërisë

E

ditoresha e Yllit Mengjezit disa dit më parë (qershor 1917-V.H.) mori një letër nga e dëgjuara filo-shqiptare Miss M. Edith Durham, e cila midis të tjeravet shkruan këto: Pik së pari u falem-ndersë për “Yllin e Mengjezit”. Me këtë rast dëshironj t’u heq vërejtjen tërë patriotëvet shqiptarë se një nga kundërshtimet që kanë të jashtmit për një Shqipëri të lirë është se shqiptarët janë të përçarë edhe zihen kaq shumë midis tyre sa me gjithë që e dëshirojnë lirin’ e Shqipërisë nuk e shohin dot si mund të realizohet edhe në u realizoftë si mund të përmbahet. Se ka të këtilla përçarje unë shumë mirë e dij; po besoj se shqiptarët mund ta kapërcejnë këtë rrezik po të jenë të gatshëm t’i lënë mënjanë çështjet vehtiake edhe fetë edhe të mentojnë vetëm për të mirën e përbashkët. Jam e bindur se fetë e ndryshme i kanë zili njëratjetrës edhe është gjë e vështirë të kuptohet se fetë janë vetëm udhë të ndryshme me anën e të cilavet njerëzit përpiqen të arrijnë gjithë atë vënt. Është një mjerim për Shqipërinë se ka tri fe të ndryshme kundërshtare. Më të shumtat e luftravet edhe mjerimevet të kësaj bote janë shkaktuar prej fevet. Ajo që duhet të bëjmë është të punojmë të gjithë për njerëzimin, edhe jo për një parti të veçantë priftërinjsh edhe për besimet e tyre. Një komb si një njeri i veçantë lipset të rritet vehtë si një trup. Asnjeri tjetër nuk mund ta bëjnë këtë punë për të. Fati i Shqipërisë qëndron në duart e shqiptarëvet. Në qoftë se shqiptarët do të i lënë mënj’anë mendimet e tyre të pathemelta edhe dëmprurëse për hir të

lirisë së kombit, besoj se Shqipëria do të ketë një të pritme të madhe. Po në qoftë se kundërshtimi midis Veriut edhe Jugës edhe mërzitja midis fevet pason, atëherë nuk mund të shoh përveçse ndarjen e Shqipërisë, gjë për të cilën do të më vinjë shumë keq. Në kohën e tanishme e para pyetje që më bëhet është, “Në qoftë se u jepet shqiptarëve lirija ç’qëllojnë të bëjnë? Çfarë qeverie mund të formojnë? Cilët janë jerëzit që kanë besimin e tërë popullit?” Pyetje në të cilat asnjeri nuk

mund të përgjigjet sot. U lutem ja u bëni të njohur këto shqiptarëve të Amerikës. Unë po përpiqem të bëj atë që mund për t’i shërbyer çështjes shqiptare; po është një gjë shumë e vështirë se nuk mund të përgjigjemi në tërë pyetjet me rëndësi duke mos patur shqiptarët vehtë një politikë të përbashkët edhe të vendosur. Shpresoj se kjo letër do të të bjerë në dorë. U lutem jepni të falat zonjës Dako (Sevasti Qiriazi-V.H.). Sa gjëra me rëndësi kanë ngjarë që kur se e pashë të pastajmen herë. London, Maj 20, 1917 M. Edith Durham

Themeloi e drejtoi revistën dyjavore shqiptare “Ylli i Mëngjesit” (1917-1920) në Boston Mass, duke u bërë kryeredaktorja e parë femër në historinë e shtypit shqiptar

e lirisë dhe të pavarësisë së Shqipërisë. U kthye në atdhe më 1921 dhe u bë një nga themelueset dhe drejtueset kryesore të Institutit Femëror “Kyrias” në Tiranë e Kamzë (1922-1933), duke e shndërruar institucionin në një nga shkollat e mesme më serioze në Shqipëri. Për shkak të qëndrimit të saj antifashist, më 15 tetor 1943, u internua nga Gestapoja në kampin e Anhalit (Banjica). I mbijetoi vdekjes dhe pas mbarimit të luftës u kthye në atdhe. Vdiq në Tiranë. Ylli i Mëngjesit (1917-1920), revistë e përdyjavshme politike, historike, gjuhësore, letrare, pedagogjike e kulturore. U drejtua nga Parashqevi Qiriazi dhe u botua në Boston. Trajtoi probleme të kulturës dhe arsimit kombëtar; u kushtoi faqe të tëra heronjve të traditave luftarake dhe patriotike të popullit shqiptar; ngriti zërin kundër masakrave të ushtrive ndërluftuese në territorin shqiptar gjatë Luftës së Parë Botërore; pasqyroi programet dhe përpjekjet e delegacioneve shqiptare për mbrojtjen e lirisë, pavarësisë e tërësisë tokësore të Shqipërisë në Konferencën e Paqes në Paris (1919-1920) etj.


12

E hënë, 7 prill 2014

Sociale

Miratohet këtë javë

Skema e re për fermerët, si do rimbursohen për çdo produkt Hyn në fuqi vendimi për programin e buqësisë

P

ak ditë pas miratimit të fondeve për buqësinë, këtë javë qeveria pritet të miratojë një tjetër vendim për rimbursimin e fermerëve. Një skemë e re e cila ka për synim subvencjonimin e të gjithë fermerëve me para në dorë, në momentin që ata do të shesin produktet e tyre. Këtë fakt e ka konfirmuar dhe zv/ministri i Bujqësisë, Alban Zusi i cili tha se kjo skemë ka për synim që çdo fermerë të fitojë më shumë të ardhura. “Do të rimbursohen në njëfarë mënyre të gjitha detyrimet e tyre, do të mbulohen nga skemat tona të mbështetjes dhe disa nxitje që qeveria ka ndërmend t’i japë fermerit si për inputet, që merren përmes kompensimit në momentin e dorëzimit. Pra fermeri, nga ky proces i formalizimit nuk do të paguajë në një farë mënyre taksat, të cilat i kompensohen. Nga ana tjetër do të krijohen tregje më të sigurta e të garantuara për marrjen e produkteve të tyre. Kjo masë po shoqërohet në fakt edhe me elementë të tjerë, siç është përmirësimi i ligjit për TVSH-në, që do të bëjë që produkti i tyre të jetë më i tërhequr nga grumbulluesit, tregtarët, industrialistët”- u shpreh Zusi. Fermerët paratë do ti marrin në momentin që do të dorëzojnë produktet në pikat e liçensuara,ku përveç fitimit nga shitja, do të marrin dhe 15% subvencjonim. Çfarë parashikon fondi i programit për buqësinë Ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë i cili përcaktoin fondet që do të jepen këtë vit për buqësinë. Fondi parashikon: Mbështetjen për dorëzimin e prodhimit të frutave dhe perimeve në pikat e grumbullimit ose përpunimit, në masën 15% të vlerës së mallit të shitur dhe të vërtetuar me faturë tatimore, për jo më pak se 30 kv dhe jo më shumë se 300 kv, për frutat, dhe për jo më pak se 50 kv dhe jo më shumë se 400 kv, për perimet. Mbështetjen e fermave organike, në vlerën 80 000 lekë/fermë të certifikuar. Përmirësimi i teknologjisë së mbjelljes dhe kultivimit të vreshtave me fidanë të kultivarëve autoktonë, në vlerën 600 000 lekë/ha dhe me fidanë të kultivarëve të tjerë, në vlerën 500 000 lekë/ha për sipërfaqe jo më të vogël se 0.2 ha dhe jo më të madhe se 10 ha. Përmirësimi i teknologjisë së mbjelljes dhe kultivimit të bimëve mjekësore të kultivuara si: sherbelë, lavanda, timus, rigon, rozmarinë,

cmyk

Skema Përveç buqësisë do të ketë një mbështetje edhe për blektorët që rritin bagëti të imta. E njëta skemë pritet tu japë blektorëve më shumë të ardhura dhe mbi të gjitha do të krijojë një treg të sigurt për shitjen e bagëtive. “Kemi përfshirë edhe ini-

15

për qind të të vlerës së mallit të shitur dhe të vërtetuar me faturë tatimore, për jo më pak se 30 kv dhe jo më shumë se 300 kv, për frutat, dhe për jo më pak se 50 kv dhe jo më shumë se 400 kv, për perimet. Kjo është një nga pikat që do mbështetet nga fondi i programit të bujzesisë

ciativa për grumbullimin e mishit. Nëse do të dërgohet në thertore do të ketë një nxitës tjetër të veçantë, si për bagëtitë e imta, për gjedhin, ashtu dhe për derrin. Edhe këtë e bëjmë sepse duam të krijojmë treg”thekësoi Zusi.

mëllagë e bardhë, tërfili i kuq dhe kokoçeli (lule ciani), në vlerën 250 000 lekë/ha për sipërfaqe jo më të vogël se 0.2 ha dhe jo më të madhe se 10 ha. Mbështetja e prodhimit në serra me ngrohje qendrore përmes financimit, në masën 50% të kostos së lëndës djegëse, të vërtetuar me faturë tatimore të shoqëruar me kuponin e kasës fiskale ose me urdhër xhirimi të bankës. Ujitja me pika në ullishte, vreshta, pemëtore, agrume (vetëm për format intensive të kultivimit të tyre), në vlerën 250 000 lekë/ha, por financimi të bëhet për jo më pak se 0,5 ha dhe jo më shumë se 10 ha. Rehabilitimi i blloqeve të ullishtave ekzistuese të vjetra dhe/ose të degraduara, në masën 450 000 lekë/ha, por jo më shumë se 300 ha në shkallë vendi. Mbrojtja e ullishtave nga dëmtimi prej mizës së ullirit, në bllok dhe sipas zonave prioritare të prodhimit, në vlerën jo më shumë se 35 000 lekë/ha. Mbështetja e prodhimit të qumështit me 10 lekë/litër për fermat blegtorale që dorëzojnë minimalisht 1500 litra qumësht në muaj, por jo më shumë se 150 000 lekë për fermë në muaj. Pagesa të bëhet kundrejt sasive të qumështit të shitura me faturë tatimore. Mbështetja e fermave blegtorale që mbarështojnë në mënyrë ekstensive lopë të matrikulluara në vlerën 10 000 lekë/krerë, por financimi të bëhet për jo më pak se 10 krerë dhe jo më shumë se 50 krerë. Mbështetja e fermave blegtorale që mbarështojnë jo më pak se 100 krerë dele ose dhi të matrikulluara, në vlerën 1 200 lekë/krerë, por financimi të bëhet për jo më shumë se 300 krerë. Mbështetja e mishit të të imtave, në vlerën 500 lekë/krerë të matrikulluar, për

Foto ilustruese

Fermeri, nga ky proces i formalizimit nuk do të paguajë në një farë mënyre taksat, të cilat i kompensohen. Nga ana tjetër do të krijohen tregje më të sigurta e të garantuara për marrjen e produkteve të tyre çdo therje në thertore, dhe 100 lekë, për lëkurën e dorëzuar në fabrikën e përpunimit në vend. Mbështetja e mishit të derrit, në vlerën 500 lekë/krerë të matrikulluar, për çdo therje në thertore, dhe 100 lekë, për lëkurën e dorëzuar në fabrikën e përpunimit në vend. Mbështetja e mishit të gjedhit, në vlerën 2 000 lekë/krerë të matrikulluar, për çdo therje në thertore, dhe 200 lekë, për lëkurën e dorëzuar në fabrikën e përpunimit në vend. Mbështetja për bletërritësit me jo më pak se 50 koshere bletë, në vlerën 1 000 lekë/koshere. Mbarështimi intensiv i kërmillit, në masën 50% të vlerës së rasatit deri 500 kg/ha, por jo më shumë se 500 000 lekë/ha. Kjo mbështetje të jetë për

ata që fillojnë investimin për mbarështimin e kërmillit për herë të parë. Për mbarështuesit, që e kanë bërë investimin fillestar më parë, të mbështeten fermat që bëjnë mbarështimin intensiv të kërmillit, me një vlerë 250 000 lekë/ha. Mbështetja e sektorit të akuakulturës, në masën 25% të vlerës së rasatit, por jo më shumë se 600 mijë lekë/ fermë dhe 25% të vlerës së ushqimeve për peshkun nën kultivim, por jo më shumë se 500 mijë lekë/fermë, vërtetuar me faturë tatimore të shoqëruar me kuponin e kasës fiskale ose me urdhër xhirimi të bankës. Mbështetja për dorëzimin e prodhimit të midhjeve në qendrat e grumbullimit dhe/përpunimit, në vlerën 10 lekë/kg të dorëzuar (të shitur) e të vërtetuar me faturë tatimore, por financimi të bëhet për jo më pak se 200 kv dhe jo më shumë se 1 000 kv në vit. Mbështetja, përmes subvencionit, në masën 70% të normës së interesit, për 7 vite radhazi, për kreditë deri në 30 000 000 lekë, që do të merren për aktivitetet e mëposhtme”. Ruajtjen dhe përpunimin e produkteve bujqësore, blegtorale, akuakulturës dhe bimëve mjekësore. Mekanizimin e bujqësisë, blegtorisë dhe akuakulturës. Mbështetja e investimeve deri në 50% të vlerës së projektit, por jo më shumë se 15 000 000 (pesëmbëdhjetë milionë) lekë për një subjekt, për: ngritje ambientesh për grumbullim dhe ruajtje të prodhimit, linja për standardizim dhe/ ose përpunim prodhimi,mekanikë bujqësore dhe hapje pusesh, rezervuarësh për vaditje dhe lerash.


Mistere

Asteroidi bombë, rikthehet të “vizitojë” Tokën!

Mistere që nuk i shpjegon dot as shkenca e as feja

Vendet që sjellin frikë për njerëzit

Teoritë e re për gurët e Stonhenzhit

Pse zebrat kanë vija të bardha dhe të zeza? cmyk


14

E hënë 7 prill 2014

Mistere

Vendet që sjellin frikë për njerëzit

K

a vende ekzistuese që janë më shqetësueset ne te gjithe planetin. Edhe pse nuk janë karakterizuar nga te shfaqurit e fantazmave apo legjendave të errëta, këto vende ju gjenerojë vizitorve një ndjenjë të thellë shpirterore, duke ju dhënë një sugjestion që ‘banon’ në shpirtin e personit për një kohë të gjatë. Bota është plotë me keto vendeve të frikshme, vende qe të krijojne një ndjenjë të thellë shqetësimi dhe misteri, qe zgjat per shume kohe tek vizitoret e rastit. Në këtë udhëtim të shkurtër ne do të mësojme rreth kubes SEDLEC në Republikën Çeke, per trekëndëshin Molebka në Rusi, Varrezat e Fontanelles në Itali, per kalimin Djatlov ne Uralet, vendi Mayan dhe Actun Tunichil Muknal dhe zinxhiri i Ariut në rajonin Volgograd. Por sot do flasim vetem per 2 nga keto vende.

Kubeja SEDLEC Në Republikën Çeke eshte një kishë e vogël katolike e quajtur "SEDLEC". Kur atë e sheh nga jashtë duket si një kishë si shumë kisha të tjera, të paktën deri sa kalojnë pragun e hyrjes. Ne brendesi duket se ështe dizenjuar nga një vrasës serial, në të vërtetë "nga nje koleksionues kockash." Dekorimin i brendshëm i kishës dhe orendive të ndryshme, duke përfshirë edhe shandanin eshtëbërë nga kockat e gjithë besimtarëve të cilët gjatë shekujve kanë kërkuar që të varrosen në varret tek shenjtoret. Arsyeja për këtë "stil" dekori mbetet i panjohur. Sipas disa teologëve, arsyeja mund të qëndrojnë në fjalët e apostullit Shën Pali, sipas të cilit të krishterët janë si " gurë të gjallë " që përbëjnë Kishën. Tempulli i SEDLEC-ut shpreh simbolikisht imazhin e ofruar nga Apostulli i njerzeve.

Trekëndësh Molebka Për turistët rusë dhe ata të huaj qe jane në kërkim të nje aventure, pa dyshim që ne vend te pare do të konsiderojne të ashtuquajturin "Trekëndëshi Molebka" pranë Kišertskij në rajonin Perm, Rusi. Kjo është një nga zbulimet e para te zonave geo-patogjene në territorin e Rusisë. Ky vend lë të kuptohet se eshte si simboli i nje vendi të mallkuar, që tërheq dalngadale të gjitha fenomenet paranormale te imagjinueshëm, dhe daton që në vitet tridhjetë të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Madje që atëherë, fermerët lokal tregojne për objekte të çuditshme fluturues dhe objekte të ndritshme që jane parë rreth fshatit Molebka, por ngjarja e vërtetë e madhe e Trekendeshit Molebka arriti në mesin e viteve tetëdhjetë gjatë sezonit të gjuetisë se dimrit, kur

gjeologu Perm, Emil Bacurin, vuri re mbi bore një rreth 62 metra në diametër, i cili më pas e ka përshkruar në një raport të detajuar. Timur Ivanzov tregon se si rezultat i kesaj shfaqeje mbi debore, u organizuan shumë eksplorimet shkencore në Trekëndëshin e Molebka, në përpjekje për të zbuluar misterin: Njerëzit i panë me sytë e tyre pjatat fluturuese, si nje aeroplanë mbi pistë dhe, më e rëndësishmja, me nje rregull për t'u patur zili. Mbi pyje dhe fusha shfaqeshin periodikisht sfera të ndritshem që vendasit i quajten ato "portokalle të zjarrit." Gjithashtu duhet përmendur per ndjenjën e gjendjes se sëmurë me të cilet përballeshin personat që vinin në Trekendeshin Molebka: në fakt, të gjithë vuajnë nga një dhimbje koke të gjatë dhe të vazhdueshme, kanë ndryshime te papritura te temperaturës së trupit dhe presioni ne trup shtohet". Në se ju nuk keni dëgjuar për këtë vend, atëherë ju nuk jeni te vetmit. Rrjeti RT News raportoi lajmin e mëposhtëm: "Për herë të parë në Rusi statuja e një të alieni është përuruar në qytetin Perm, në Urale, Rusi. Ai është vendi i fluturimeve më të shpeshta të UFO-ve në Rusi. Statuja prej druri, pothuajse dy metra e lartë, ishte ngritur në hyrje të fshatit Molebka. Ky vend nuk u zgjodh rastësisht pasi ai konsiderohet si një nga pikat e nxehta më popullore te UFO-ve në Rusi. Shumë besojnë se ka më shumë UFO- në këtë fushë se sa në vende të tjera. I ashtuquajturi trekëndësh Molebsky u zbulua në vitin 1980."

Bota është plotë me keto vendeve të frikshme, vende qe të krijojne një ndjenjë të thellë shqetësimi dhe misteri, qe zgjat per shume kohe tek vizitoret e rastit

Varrezat e Fontanelles Grumbujt kafkash, kryqe, kocka, skelete dhe varre te zbuluara e të thyera. Kjo nuk nje është skenë film horror, por një vend i vërtetë qe gjendet jashtë mureve greke, romake te Napolit. Por ne ' varrezat Fontanelle, të quajtur kështu për shkak të pranisë në kohët e largëta të burimeve ujore në Rione Sanità, ku ajo ndodhet. Ato janë gdhendur në shkëmbin shtufor te kodres Materdei dhe arrijne deri tek kisha e vogël e Maria SS. Del Carmine pranë karierave te shtufit. Ishte varri përfundimtar i mijëra trupave, viktimave të murtajës gjenocidale dhe koleres së vitit 1656 dhe 1836, por edhe ato të njerëzve pa mundesi materiale për nje varrim të denjë. Hyrja në varreza është mbyllur në Kishën e Maria SS. Del Carmine. Kalon vendin e shenjtë, atehere keni hyrë në varrezat ku ka të paktën 40. 000 mbetjesh njerzore, shumë nga të cilat kanë një kuptim për besimtarëve te cilet vijne për t'u lutur aty. Kujdes i vecante ju kushtohet kockave te nje kapiteni, rreth të cilit ka shumë legjenda të pafundeme, ose per Monacone, nje statujë me koke te prere e Shën Vincent Ferrerit, në të cilën eshte vendosur një kafkë. Pas ketyre dy arkivoleve te shenjtë, jane edhe skeletet e veshur mirë dhe të dukshme te Kontit Filippo Carafa dhe gruas se tij Donna Margherita. Kubeja eshte mbyllur në vitin 1969 për fetishizimin qe keto okulte shperndanin, por në maj të vitit 2010 kjo varreze u rihap.

Pika e kalimit Djatlov Një tjetër vend i tmerrshëm është konsideruar me të drejtë vendkalimi Djatlov, ose i njohur edhe si "Mali i Vdekur ", në veri të Uraleve, në kufirin në mes të rajonit të Ekaterinburg dhe Republikës së Komis. Në këtë faqe janë të lidhura shumë histori te frikshme dhe të pashpjegueshme, sepse këtu shumë njerëz kanë vdekur në rrethana misterioze. Keto i thote studiuesi Timur Ivanzov: " Në Rusi, nuk harrohet tragjeda që ndodhi gjatë ekspeditës së Igor Djatlov në shkurt 1959, ku grupi përbëhej nga nëntë turistëve, dhe natën ata nuk mund të kalonin malet, por u ndalen për tu qetesuar e shplodhur

ne anën e ketij mali. Por gjate natës një gjë e pashpjegueshme ka ndodhur: i gjithë grupi vdiq. Hetimet më pas shohin se turistët ishin gjysmë të zhveshur, tende të prerë e coptuar nga brenda dhe te hedhur frikshëm ne drejtimin të fshatit. Shumica e tyre vdiqën nga të ftohtit, por megjithatë u vu re se 3 nga turistet kishin brinjë të thyera dhe koke te shpuar, ndërsa njëra nga vajzat kishte gjuhën te shqyer. Nuk u gjetën gërvishtje apo prerje, por lëkura e të gjitha viktimave kishte një nuancë të çuditshme purpuri, flokët e tyre ishin bërë te bardha dhe në fytyrën e tyre shihej një ngërdheshje e tmerrshme horrori. Ekspertët kane vërejtur se rrezatimi nga rrobat e tyre ishte dhjetë herë më i lartë. Kjo ndodhi mbetet ne misterin e asaj per ate që ndodhi atë natë.

Actun Tunichil Muknal Actun Tunichil Muknal është një sistem shpellash të vendosura pranë qytetit të San Ignacio në Qarkut Cayo, Belize. Ky është një vend i rëndësishëm per sitin arkeologjik te Maya-ve, sepse brenda u zbuluan skelete, qeramikë dhe objekte guri. Në zona të ndryshme në hyrje gjenden mbetjet skeletore të shumta. Ndër këto, më i njohur është skeleti i një vajzë adoleshente, ndoshta një viktimë sakrifikuese, e quajtur "Crystal Maiden " sepse kockat e saj ishin kalcifikuar, veti te cilen e shfaqin eddhe sot me nje shendritje të kristalizuar. Qeramikat gjenden në faqet e shpellave dhe janë të rëndësishme sepse ato kanë "vrima e vrasjes ", të cilat tregojnë se ato ishin përdorur për qëllime ceremoniale. Shumica e objekte Mayan dhe mbetjet janë kalcifikuar në tokë. Mayans kanë ndryshuar formacionet shkëmbore të shpellës për të krijuar altarë për flijimet, forma dhe koka kafshësh apo hije të hedhura. Në pjesën e sipërme shpella është e dekoruar me formacionet shkëmbore. Jeta e kafshëve në shpellë është e karakterizuar nga koloni të mëdha të lakuriqve te nates, dhe ne ujrat e embla te shumta brenda shpelles gjenden gaforret, karkaleca, mustak dhe llojeve të tjera të peshqve tropikale. Ka edhe jovertebrore te mëdhenj si Amblypygi apo merimangat dhe grabitqarët e tjerë. Shpella është e banuar edhe nga agouti dhe lundërza. Në shpellat e lumit Belize të kësaj madhësie është e lehtë për të gjetur këtë larmi të madhe të llojeve. Zinxhiri Ariut Medaljen e bronzit në mesin e vendeve të frikshme në Rusi e merr "Zinxhiri i Ariut", pranë Žirnovskij në Rajonin Volgograd. Ky vend është nje magnet për rrufete: "Zinxhiri i Ariut te Madh" sferat e dhunshme fluturuese mbi fushat ose vetëtimat e forta jane per keto fshatra ngjarje normale. Për më tepër, duke pasur parasysh se toka është e kontaminuar dhe ka një rrezatim me te lartë se zakonisht dhe se, herë pas here, kafshët vdesin ne menyre misterioze, kuptojmë se pse ky vend është pjesë e "turneve të tmerreve." Timur Ivanzov di edhe një tjetër sekret në lidhje me këtë vend: "Ka një tunel me origjinë të panjohur, te vendosur në një thellësi prej njëzet metrash dhe një diametër prej 10-12 metra. Vendasit janë të sigurt se këtu do të gjejne një bazë për UFO-t apo një qytet të nëndheshme banditësh, ku ata fshehin thesaret e vjedhura. Përveç kësaj, nga poshtë toka ne te njenjtin shpërthen 2 burime të çuditshem: në njëren nga burimet vjen ujë I pastër, uji ne burimin tjetër del krejtësisht i helmuar". Shkencëtarët ende nuk mund te japin nje version shkencor per kete fakt, por ata e rekomandojne për të ushtruar turizmin ekstreme.


E hënë 7 prill 2014

15

Mistere

Mistere që nuk i shpjegon dot as shkenca e as feja

N

uk ka dyshim se në këtë botë gjenden mistere të mëdha të pazgjidhura prej miliona vitesh. Të tilla kemi mjaftueshëm dhe me to përballemi gati çdo ditë në pafundësinë dhe mrekullinë e mistershme të Tokës. Ju prezantojmë një listë me 10 mistere të pazbuluara ende. Sferat e gërryera Në dekadat e fundit, minierat e Afrikës së Jugut kanë nxjerrë nga gërmimet e tyre, sfera metali misterioze. Origjina e tyre mbetet e panjohur, ndërkohë që parametrat e tyre nuk kanë diametër më të madh se 2. 54 centimetër. Disa prej këtyre gurëve kanë të gdhendur në vija paralele tre gropa të vendosura përgjatë ‘ekuatorit’ të sfereave. Dy lloje sferash të tilla janë gjetur: një përbëhet nga metal i kalter me reflekse të së bardhës, dhe tjetra e porezuar në siperfaqe me vrimat të mbushura me një substancë të bardhë. Gurët që janë gjetur, sipas ekspertizës, i përkasin periudhës përpara 2. 8 milionë viteve më parë. Nuk dihet kush i krijoi, dhe për çfarë arsyeje. Guret Ica Në fillim të viteve 1930, një antropolog i Ica-s në Peru, Javier Cabrera, zbuloi qindra gurë ceremonialë të groposur në varret e Inkasve të lashtë. Dr. Cabrera, ka mbledhur më shumë se 1100 gurë të tillë që vlerësohet të jenë të periudhes para 500-1500 vitesh. Ato janë quajtur në kolektivitet, guret Ica. Gurët kanë të pikturuar arinj, shumë prej të cilëve në pozicione seksuale (çka ishte normale për kulturën e lashtë të Inkasve). Disa prej tyre japin pamjen të ngjashme me ato të operacioneve kirurgjikale dhe transplanteve të trurit. Një gdhendje fantastike e disa gurëve të tjerë jep imazhin e qartë të dinozaurëve dhe brentozaurve,

më tepër, ka shumë anomali të tjera të gjetura në këtë zonë, të gjitha shumë më të lashta se 65 milion vjet.

triceratopëve, stegozaurve dhe pterozaurve. Megjithese skeptiket qendroje larg kësaj çështjeje, autenticiteti i këtyre gurëve as nuk është aprovuar, as nuk është hedhur poshtë. Gurët gjigandë sferikë të Costa Rica-s Në vitet 1930, kërkimet për të zgjeruar plantacionet e pemëve të bananeve në Costa Rica, rezultuar mjaft të pasura në një drejtim tjetër. U gjetëN duzina sferash gjigante të gurta, disa prej të cilave ishin përsosmërisht sferike. Gurët varionin që nga madhësia e një topi tenisi, në një diametër tjetër të jashtëzakonshëm prej 2. 44 metër dhe me peshë 16 ton. Edhe pse janë qartësisht të krijuar nga njeriu, mbetet e panjohur arsyeja dhe qëllimi i tyre. Mbi të gjitha, nuk

dihet sesi është arritur të ndërtohet një përpikmëri e tillë sferike. Oera Linda Libri Oera Linda është dorëshkrimi më i debatuar në histori, mitologji dhe besimet fetare të kulturës Frisiane. Ai është gjetur në shekullin e XIX. Termat që përfshihen në këtë libër, I përngjajnë katastrofës, nacionalizmit, matriarkalitetit dhe mitologjisë. Teksti tregon se Europa dhe vendet e tjera, në pjesën më të madhe të historisë së tyre, janë udhëhequr për vite të tera në vazhdimësi nga gratë dhe nënat më popullore të shoqërisë së atëhershme. Ato ndiqnin një rregull të caktuar hierarkik të “Urdhrit të Priftëreshave Beqare”, që i dedikohej perëndeshës Frya, vajza e perëndisë supreme Ër-alda dhe Irtha, nëna njerëzore ( jo perendi). Deklarohet gjithashtu se civilizimi Frisian kishte alfabetin e vet, që ishte paraardhës i alfabeteve greke dheFeniciane. Dorëshkrimi daton në vitin 1256. Thuhet se është kopje e dorëshkrimeve edhe më tëvjetra, dhe nëse kjo është e vërtetë, atëherë na rikthen në vitet 2194 përpara Krishtit deri në vitin 803 pas Krishtit. Fosile të pabesueshme Për fosilet kemi dëgjuar që në klasë të parë. Ato shfaqen në forme

materiali të ngurtë që formohen gjatë mijëra viteve. Por ka disa fosile që nuk përbëjnë asnjë domethënie në gjeologji apo histori. Fosili i një gjurme të dorës së njeriut, për shembull, u gjet në formën e një guri gëlqeror 110 milionë vjeçar. Në Arktikun Kanadez, ajo që duket si fosile e një gishti të njeriut, daton përsëri 100 deri në 110 milionë vite më parë. Ajo që duket si fosili i këmbës së një njeriu, që ndoshta përdorte sandale, u gjet afër Delta-s, në Utah, në një depozite argjilore që vlerësohet të jetë e lashtë 300 milion deri në 600 milion vite më parë. Kjo rihap debatin se ku ka filluar njeriu të popullojë Tokën. Objekte të përpunuara metali Njerëzit supozohet të mos kishin banuar në tokë rreth 65 milionë vjet më parë, kështuqë nuk bëhet fjalë që ata të kenë përpunuar metalin. Si e shpjegon shkenca zbulimin e tubave metalikë gjysmë-vezakë të gjetur në Francë? Në vitin 1885, në një bllok qymyrguri u gjetën kuba metali të krijuara nga dora inteligjente njerëzore. Në vitin 1912, punëtorët e ndërtimit, shkatërruan një tjetër bllok metali nga i cili nxorën një vazo hekuri. Një thua gishti njerëzor është gjetur gjithashtu i ngjitur pas një guri, që i perket Erës së Mezolitit. Dhe për

Arka e Besëlidhjes Arka konsiderohet të jetë një nga thesaret më të mëdhenj të fshehur që tentojnë të vërtetojnë fakte të pamohueshme të Testamentit të Vjetër. Zbulimi i tyre mbetet qëllimi im shumë arkeologëve modern dhe aventurierëve. Ai supozohet se përmban shumë urdhëresa të dhëna në tabela prej guri që i përkasin Moisiut në Malin e Sinai-t. Sipas librit të Eksodit, Arka përbëhet nga dru i veçantë, dhe është e larë në ar. Besohej se ky objekt kishte fuqi tëmbinatyrshme, që thuhet se ka shkaktuar vdekjen e një personi që tentoi ta prekte, apo “mallkimin e keq” që thuhej se u dha Filistinëve pasi ata e braktisën. Ka shumë spekulime mbi vendin ku është groposur ky thesar. Mund të duhet një gjeni për ta gjetur, por një budalla për t’iu afruar! Harta Piri Reis Harta Piri Reis është një hartë shumë e famshme e botës paramoderne, e krijuar në shekullin e XVI nga kartografi Piri Reis, në admiralin Osman (Turk). Harta tregon pjesë të brigjeve perëndimore europiane dhe të Afrikës veriore, me një saktësi të arsyeshme. Madje edhe brigjet e Brazilit janë mjaft të thjeshta për t’u dalluar. Janë pasqyruar aty edhe disa ishuj të Oqeanit Atlantik si Azores dhe Canary, pa lënë mënjanë edhe ishullin mitik, Antillia-n. Mendohet se kjo hartë është krijuar nga njerëz që ishin të vetëdijshëm për ekzistencën e Antarktikës. Disa studiues, mendojnë se kjo është pjesë e hartave të tjera që mbeshtesin një teori të eksplorimit global nga një civilizim i pazbuluar i periudhës para-klasike. explorerunivers. com.


16

E hënë 7 prill 2014

Mistere

Teoritë e re për gurët e Stonhenzhit

N

ë Rrafshinën e Salisbërit në Angli gjendet një rreth i mrekullueshëm guri, që dikur ka pasë qenë shfrytëzuar për të kremtet fetare. Ndërtimi i tij iu mvishet druidëve, kastës priftërore të keltëve. Edhe pse ata mund ta kenë shfytëzuar për qëllimet e tyre, fillimet e tij në të vërtetë lypsen kërkuar ndër popujt neolitikë të Ishujve Britanikë. Disa historianë mëtojnë se Stonhenzhi është ndërtuar rreth vitit 3000 përpara K. por sipas mendimit tim, ai është ndërtuar në vitet 5000 përpara K. Edhe pse rrethi është rindërtuar disa herë, në një farë mënyre ai ka ruajtur të njëtën trajtë. Në Ishujt Britanikë ekzistojnë më shumë se një mijë rrathë guri, por asnjëri syresh nuk mund të matet me Stonhenzhin. Ai ishte i vetmi që përbëhej prej 30 gurësh vertikalë (17 prej tyre qëndrojnë ende në këmbë), të latuar, lëmuar dhe të bartur aty nga zona përreth. Ai është i vetmi me gurë qemeri, që qenë latuar dhe vendosur mbi gurët vertikalë, duke mbrujtur kësisoj një qerthull hyrjesh. Është me interes të theksohet se aksi i Stonhenzhit, që ndan rrethin përballë hyrjes së tij, është i kthyer drejt pozicionit të lindjes së diellit gjatë solsticit të mesit të verës; kurse në Irlandën fqinje, monumenti Njugreinxh, që është ndërtuar thuajse në të njëtën kohë, është i kthyer nga solstici i mesit të dimrit. Pra, mund të hamendësojmë se ky qe një lloj kalendari – dhe unë jam e bindur se ky ishte vetëm një pjesë e vogël e tij, sepse njerëzit kanë qenë gjithnjë kureshtarë për qiellin – por siç do ta shohim, vendosja e gurëve kishte një kuptim më të thellë spiritual. Duket sikur ata bartnin në vete një lloj energjie mbrojtëse, që sprapste negativitetin dhe që i bënte njerëzit që ndodheshin brenda tij të ndiheshin të sigurt dhe të hirshëm. Stonhenzhi ka filluar të studiohet prej arkeoastronomëve, të cilët merren me hulumtimin e praktikave astronomike të kulturave të lashta. Edhe në kohët primitive apo antike, popuj, sikundër egjiptianët (me të cilët do të merremi më vonë), kureshteshin së tepërmi për fazat e diellit dhe të hënës, si dhe për trajtën e yjeve. Jam e sigurt se ata parashikonin reshjet, ndryshimet e temperaturës, apo përmbytjet, falë vrojtimit të veçantë të fazave të hënës. (Edhe në kohën e sotme, mjafton të pyesni dikë në dhomat e urgjencës apo në rajonet e policisë për të kuptuar se ç’gjëra të çuditshme bëjnë vaki në periudhat e hënës së plotë. Mjekët kanë studiuar menstruacionet femërore gjatë cikleve të hënës për vite e vite të tëra – fundja, përderisa trazohen oqeanet, përse nuk u dashka trazuar mirëqenja jonë fizike? Almanaku i Bujkut të Vjetër, jo vetëm që mbështetet tek stinët, po gjithashtu edhe tek fazat e hënës. Dhe, përnjëmend, në gjithë këtë s’ka asgjë të pavërtetë. ) Meqë nuk ka as edhe një mëdyshje që Stonhenzhi kishte një funksion të caktuar astrofizik, më duket se shumicës së kërkuesve iu ka bishtnuar brendia spirituale e ekzistencës së tij. Të përshkosh velin e Stonhenzhit Kur e vizitova Stonhenzhin përsëpari më 1978-ë, nuk kishte asnjë pengesë, kështu që mund të bridhja lirisht përreth gurëve. S’ka shumë kohë që qeshë prapë atje me një grup njerëzish dhe m’u lejua të këqyrja gurët dhe të ndjeja tërë vibracionet që më duheshin. Aftësia për të prekur një objekt dhe për t’u futur fizikish në historinë e tij nëpërmjet energjisë, quhet psikometri. Meqë gjithçka në natyrë mbart një gjurmë, mjafton ta prekësh atë që të të shpaloset e tërë historia. Si shumë vende të tjerë që do të shqyrtojmë në këtë libër, edhe gurët e Stonhenzhit përmbajnë vibracionet e shumë shtresave të kohëve të ndryshme, të shumë njerëzve dhe riteve.

Llojet e para të reagimeve që fillova të përftoj qenë shëmbëlltyra njerëzish – qindra syresh që tërhiqnin blloqe të stërmëdhenj guri nëpër një rrafshinë. Dukej sikur gurët ishin prerë në një gurore të lashtë në Anglinë jugperëndimore. Kishte edhe makare gjigante në një makineri të ndërtuar shkel e shko, por megjithatë goxha të sofistikuar, me rrota dhe litarë që do të ngrinin gurët në këmbë. Burrat që tërhiqnin gurët dukeshin shumë primitivë; ishin të veshur me lëkura kafshës, kurse fytyrën e kishin të mbuluar nga tatuazhet. Pas një farë kohë, mund t’i shihja teksa i rendisnin gurët në trajtë rrethore. Me sa duket, kishin edhe një lloj litari me të cilin matnin largësitë. I dëgjoja tek bërtisnin e hungërinin, por në një gjuhë që s’ngjante me asnjë gjuhë tjetër. Jashtë këtij rrethi të përsosur guri, kishte një grup grash dhe fëmijësh, të ulur a në këmbë, që kundronin më shumë vëmendje. Kohë pas kohe, prej gojëve të disa prej grave derdhej një thirrmë ngazëllimi, a thua se donin të nxitnin burrat. Vura re se gratë dhe fëmijët po numëronin ca rruaza a kokrra të kuqe, që qenë shkuar bashkë në një fill. Kjo gjë më ndërmendi këndimin e rruzarit nga katolikët për ndonjë thagmë a lutje të veçantë. Pasi blloqet e gurit qenë vendosur në vendin e caktuar, ata ngjanin të ndritshëm e të bardhë – sigurisht që nuk kishin këtë ngjyrë të përhime që kanë sot. Kur u përfundua rrethi, u afruan të gjithë dhe ranë mëgjunjazi, por jo në një qëndrim lutës, por sikur ky të ishte i vetmi qëndrim i drejtë dhe i rehatshëm. Ngjante sikur për ta rrethi ishte vetë qielli, që mbante përjashta negativitetin. (Kujtoni se sa shpesh e rrethojmë vetveten me Dritën e Bardhë të Shpiritit të Shenjtë – kush mund të thotë se këta gurë nuk mund të kenë shërbyer si mbrojtje ndaj hordhive të plaçkitësve?) Dukej se, kush e di se për çfarë arsye, këta njerëz mendonin se për sa kohë që ndodheshin brenda rrethit, do t’i mbronte Zoti (apo zotat) i tyre. Pastaj u duk një burrë tejet shtatlartë, i veshur me një pelerinë të kuqe e farfuritëse, si dhe një kësulë konike, me maja në formë ylli, që dilnin prej saj. Ai filloi të hyjë e të dalë nëpërmjet hyrjeve që formoheshin midis gurëve – dhe sa herë që hynte, hiqte kësulën; kur dilte, e vendoste rishmë në kokë. Më dukej sikur po inskenonte rilindjen: hynte nëpër portën e jetës dhe pastaj bënte sikur vishte petkat e kësaj bote. Burri pastaj nisi një si lloj farse. Ai shenjoi me gisht një grua, i bëri me shenjë të merrte një fëmijë dhe të ngrihej në këmbë bashkë me të, duke simbolizuar kësisoj vazhdimësinë e racës. Turma ia nisi një himni grykor; paskëtaj, si të kishin mbirë nga hiçi, u servirën fruta, perime dhe një lloj bajameje.

Disa historianë mëtojnë se Stonhenzhi është ndërtuar rreth vitit 3000 përpara K. por sipas mendimit tim, ai është ndërtuar në vitet 5000 përpara K. Edhe pse rrethi është rindërtuar disa herë, në një farë mënyre ai ka ruajtur të njëtën trajtë.

Gjatoshi me pelerinë e brodhi vështrimin përqark dhe dukej i kënaqur. Pasandaj sytë e tij shkitën mbi turmën dhe u ndalën mbi një burrë të zeshkët, të parruajtur, të kruspullosur në një gunë shkërbeje. Ai drejtoi gishtin nga ai burrë imcak dhe lëshoi një si kukurizmë; turma i mbajti iso. I bëri shenjë që të afrohej, dhe burri u çapit kokulur. Gjatoshi shtriu dorën dhe imcaku i rreckosur i lëshoi në pëllëmbë dy sendurina ari. Pastaj burri me pelerinë u kthye nga një grua prapa tij dhe ia dha sendurinat. Gruaja, shumë e çuditur dhe e lehtësuar, i mori ato dhe, tërë përvuajtëri, ra në gjunjë. Gjatoshi i bëri me shenjë burrit tjetër që të dilte nga rrethi, sado që ai dukej sikur ende përgjërohej që të mos e dëbonin. Mendova: Është hajn, dhe tani po e përzënë. Në kohën që po e mendoja këtë, imcaku doli çalë-çalë nga rrethi dhe pak e nga pak u tret në mjegullën, që kish nisur të mërtiste rrafshinat. Po regjistroja gjithçka në kasetë, dhe thashë: “Epo, këtu vendosej drejtësia për hajnat dhe ata që shkelnin ligjin. ” E dija se kjo ishte një kohë tejet parake, por megjithatë e ndjeja se këta njerëz kishin një strukturë shoqërore dhe një vetëdije morale. Ata nuk më dukeshin të çuditshëm, hiq këtu petkat e tyre (apo, më mirë, mungesën e petkave); në të vërtetë, sipas mënyrës së tyre, ata dukeshin të këndshëm dhe të mirëushqyer. Pastaj skena ndryshoi. Nuk di ta përshkruaj se si ndodhi kjo me tamam, por qe si të shikoje një film – m’u duk sikur ndodhesha në një makinë kohe mendore. Vura re diçka që nuk e kisha pikasur më parë: një gur vigan të bardhë mu në qendër të rrethit. Figura me pelerinë shenjonte çdo burrë, i cili paskëtaj çohej dhe vendoste një shtizë tejet primitive te guri në trajtë altari, i cili dukej se kishte fuqinë t’u jepte burrave kurajë, ndërsa armëve të tyre zulmë. Varreza më madhështore Aty nga viti 1135 i Tënëzot, Xhefri i Manmëthit, në veprën e tij Historia e Mbretërve të Britonit, mëtonte se Stonhenzhi qe sjellë në Irlandë prej Afrike nga një fis gjigantësh; prej atje Merlini e solli përmes detit në vendin ku ndodhet edhe sot e kësaj dite. Me sa duket Merlini e kreu këtë punë për hesap të Ambroz Aurelianit, mbretin e bretonëve. Në Historinë e tij Xhefri thotë se Ambrozi varrosi në atë vend rreth 460 fisnikë të vrarë nga saksonët; veç


E hënë 7 prill 2014

Mistere

kësaj, ai pohon se në afërsi të tij qenë varrosur edhe Uter Pendragoni (vëllai i Ambrozit dhe babai magjik i mbretit Artur) dhe mbreti Konstantin. Në vazhdim po japim fjalët që, sipas Xhefrit, Merlini i tha mbretit Ambroz: Nesë ti [Ambroz] dëshiron të përnderosh varrezën e këtyre burrave me një përmendore të përjetshme, urdhëro të të sjellin Vallen e Gjigantëve, që ndodhet në një mal të Irlandës, në Killaraus. Sepse atje ndodhet një strukturë guri, që askush në kohën tonë nuk mund ta ndërtojë, pa patur njohuri të thella në artet mekanike. Ata janë gurë shumë të mëdhenj dhe më cilësi të mrekullueshme; po u vendosën këtu, ashtu siç janë atje, përreth këtij trualli, ata do të qëndrojnë përgjithmonë. Është interesante të vërehet se sa shumë pleksen emrat e mbretit Artur dhe të Merlinit me mitologjinë e Stonhenzhit. Unë besoj se këto dy figura kanë ekzistuar vërtetë, por jo në atë versionin e fryrë të letrërsisë. Një legjendë tjetër thotë se gurët iu blenë një gruaje irlandeze nga djalli dhe u ngritën në Rrafshinë e Salisbrit. Më duket i çuditshëm fakti që kur njerëzimi nuk di të shpjegojë diçka, përnjëherësh i jep një ngjyrim negativ, sidomos nëse ajo diçka ka ndodhur parpara epokës së krishterë. A thua se njerëzit nuk e kanë dashur Zotin përpara mbërritjes së Krishtërimit – madje asnjë lloj krijuesi, çfardo qoftë ai, më të madh se ata. Tani të flasim për druidët. Në kohën që ata dolën në skenë, brenda rrethit të jashtëm ekzistonin edhe shestime të tjera më të vogla prej guri. Këto formacione ishin bërë me një tjetër lloj guri, me gurkali, që sipas shkecëtarëve nxirrej në Uellsin jugperëndimor. Në shekullin XVII, druidët, që kishin vepruar në Britani për më shuëm se një mijë vjetë, u përfolën si adhurues të djallit, sikur bëni flije njerëzore dhe gjëra të këtij lloji. (Më duhet ta përsëris se sa herë që njerëzit nuk kuptojnë ndonjë gjë, ia përshkruajnë gjithnjë djallit. ) Tek qëndroja atje, në atë muzg që po dendësohej, duke kundruar këto vegime si në një kaleidoskop kohe, pashë disa figura me kapuçë të bardhë, që po çapiteshin nëpër rrafshinë. Dukej se ishin ndonja njëqind syresh, që ecin në rresht për një. Nuk pipëtinte asgjë; një heshtje spirtuale mbuloi gjithçka – të njëtën gjë ndjenë edhe njerëzit që shoqëroja. Atmosfera, zogjtë, ajri … gjithçka prajti, si

të kishim hequr velin e një kohe të largët. Ishte e qartë se qemë në praninë e priftërinjve druidë. Kur druidët iu avitën rrethit, m’u bë sikur mund të shihja rishmë këtë vend ashtu siç kishte qenë dikur, me të gjithë gurët nëpër vendet e tyre dhe “gurin e altarit” në mes. Disa priftërinj qëndronin brenda rrethit, kurse disa të tjerë rrinin si roje jashtë tij; të gjithë tok nisën të himnonin me një zë fort melodioz. Një burrë bëri një hap përpara – e vetmja gjë që e dallonte prej të tjerëve, ishte një gjalmë i artë perreth petkut të tij të bardhë. Qëndroi me krahë drejt përpjetë dhe nisi të himnonte me zë të lartë, si në një kor grek, apo nëpër të kremtet katolike, kur prifti psallt dhe grigja i gjegjet. Unë di latinisht, dhe himni kishte po atë timbër të rrjedhshëm, veç se ishte kue e ku më parak. Pashë burrin me gjalmin e artë të nxirrte nga petku një shpatë të bukur, të cilën e la mbi gurin e altarit; pas pak shpata nisi të vezullojë nga një dritë e florinjtë. Pasandaj, u shfaq një prift tjetër, që vuri në altra, përbri shpatës, figurinën e një gruaje lakuriqe, me këllqe e gjinj të mëdhenj. Dukej sikur të gjithë e përnderonin këtë idhull – lypset theksuar se ishte Perëndesha Mëmë. Paskëtaj, ata u kapën për duarsh dhe nisën rishmë të këndonin; himnimi i tyre ngjante me një psalltje gregoriane. Prijësi u kthye dhe të gjithë u ulën. Ia behën dy priftërinj të tjerë me qese, të cilat i hapen mbi altar. Fillimisht nuk e kuptoja ç’kishte në to, por pas pak pashë se ishin eshtra. Dukej sikur nderonin të vdekurit e tyre. Pasi u ulën dhe kënduan, kryeprifti mori shpatën, bëri një nojmë në drejtim të njërës prej hyrjeve midis gurëve dhe pastaj e drejtoi kah qielli. Pastaj doli nga njëra portë e hyri nga një tjetër bri saj, me shpatë gjithnjë kah qielli. (Mund të shikoja nëpër disa prej hyrjeve, ndaj dhe pa kaluar shumë kohë kuptova se, jo vetëm çdonjëra prej tyre ishte e kthyer në drejtim të lindjes së diellit, por edhe drejt galaktikave të ndryshme, përfshirë Andromedën. ) Priftërinjtë qëndruan ulur për një kohë bukur të gjatë, por pastaj, si t’iu ishte bërë me shenjë, secili i ra pas prijësit nëpër dyer, pa e hequr vështrimin nga qielli. Nuk pati asnjë flije njerëzore, asnjë gjakderdhje – qenë vetëm do figura spirituale, në përngjasim të murgjërve, që falenderonin hyjninë apo hyjnitë e tyre. E gjitha kjo ndodhi në harkun e një çasti, dhe përpara se ta kuptoja se çfarë ndjeja, udhëheqësja ime shpirtërore, Fransina, më tha: “Ata po shpërfaqin besimin e tyre: se, ne jemi rimishëruar shumë e shumë herë dhe se vimë prej galaktikash të tjera – gurët janë simbole të hyrjes sonë në këtë realitet. ” Pothuajse si keltët e vjetër, por në një mënyrë akoma më të stërholluar, për sa kohë që na konsiderojnë shtegtarë në kohë, – mendova. Dukej sikur druidët thoshin: “Unë do të vdes, por do të shkoj në qiell ku, ndoshta, do të përtërihem, për t’u kthyer rishmë këtu nëpërmjet portës së jetës për të mësuar. ” Kjo shëmbëllen mjaft me besim tonë gnostik të krishterë. E ndjeva se jeta është një qerthull – pa kaluar nëpër portën e jetës dhe pa nxënë mirë mësimin, mund të na qëllojë ta shohim veten shpesh në pikën e nisjes. Më duhet të ndalem këtu dhe t’iu shpjegoj atyre që s’e njohin kush është Fransina. Fransina është udhëheqësja ime shpirtërore kryesore, e cila më ka shoqëruar që në lindje. (Kam, gjithashtu, edhe një udhëheqës dytësor, Raheimin, i cili erdhi më vonë tek unë, por ai nuk do të shfaqet në këtë libër. ) Prveç se një trans medium dhe largpamëse, unë jam edhe clairaudient, domethën unë jam në gjendje ta dëgjoj Fransinën, gjë që e kam bërë qysh në moshën shtatë vjeçare. Kështu, po të keni lexuar ndonjërin prej librave të mij, atëherë e dini se ajo është një studijuese e madhe dhe se ka patur të drejtë shumë herë. Edhe gjërat që, në fillim, mund t’ju jenë dukur krejt absurde, janë vërtetuar më kalimin e viteve (janë aq shumë, sa nuk dua të zgjatem këtu). Fransina më tha se gjatë ekuinokseve të pranverës dhe të vjeshtës, populli i Stonhenzhit blatonte mbi gurin e altarit grurë, misër dhe fruta. Ishte kaq e shjeshtëzuar, por pra kaq e bukru – dhe aspak e mistershme dhe e frikshme. Kur po largohesha, i thashë grupit tim që të shikonte ato tuma të rrumbullta prej dheu që qarkojnë Stonhenzhin, sepse ato shëmbëllejnë me dhomëza varrimi. Pa kaluar shumë kohë, media raportoi se arkeologët kishin gjetur përreth Stonhenzhit skelete. Më zjen zor ta them tani, po e di se njerëzit që ishin me mua, përfshi dhe ciceronin tonë, Pitër Planketin (i cili jeton në Irlandë), e mbajnë mend këtë. Eshtrat na kthejnë te legjenda që rrëfen Xhefrit i Manmëthit, e cila mëton se Stonhenzhi është ndërtuar për të kryer funksionin e një përmendoreje. Njerëzit dëshironin të varrosesishin sa më afër këtij vendi fetar dhe të shenjtë. Sa më i rëndësishëm që të ishe, aq më pranë tij do të varroseshe; ndaj fisnikët dhe drejtuesit më të lartë varroseshin më pranë vendit të shenjtëruar se ata që i përkisnin sërave më të ulta.

Asteroidi bombë, rikthehet të “vizitojë” Tokën!

N

jë “njohje e vjetër” ndër asteroidët në kontakt të vazhdushëm me planetin tonë është ai “2003 QQ47”, i zbuluar në vitin 2003 dhe që në fillim, u konsiderua si përgjegjësi i mundshëm i një Armagedoni të denjë për Hollywood. Ja që do të na bëjë tjetër “vizitë” nesër, më 26 mars, kur do të arrijë distancën minimale nga Toka, prej 18 milionë kilometrash. Shkencëtarët kanë projektuar menjëherë mbi këtë trup qiellor të gjithë vëmendjen e mundshme. Po, sepse nëse do të godiste Tokën, ky asteroid do të ishte në gjendje të gjeneronte forcën e 20 milionë

bombash atomike të Hiroshimas. Gjithsesi, sipas ekspertëve, Toka nuk ka asnjë rrezik. Asteroidi 2003 QQ47, me diametër 1. 5 kilometra, ka marrë një vëmendje të madhe nga mediat në ditët e fundit, pikërisht se kishte një probabilitet të vogël përplasjeje me Tokën. Mirëpo realisht nuk ka vend për shqetësim, sepse bëhet fjalë për një kategori asteroidi, që sipas specialistëve ka qenë i shpeshtë me “vështrim” nga Toka gjatë periudhës së fundit. Pikërisht është rasti i katërt për gjatë këtij viti 2014 që kalon një trup qiellor, i ngjashëm me “2003 QQ47”.

Pse zebrat kanë vija të bardha dhe të zeza?

S

hkencëtarët mendojnë se e kanë gjetur arsyen pse zebrat kanë vija dhe përgjigja është shumë larg prej ngjyrave bardhë e zi. Ata thonë se pavarësisht se vijat janë menduar për shumë kohë si kamuflazh, ato mund të kenë evoluar për t’i mbrojtur këto kafshë nga insektet e dëmshme. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, mirëpo studimet tregojnë se insektet e kanë më të vështirë të ulen në zona të vijëzuara dhe se vijat e lëkurës së zebrës janë shumë efektive për t’i mbajtur ato larg. Vijat janë shumë të holla në pjesët e poshtme të këmbëve, një zonë ku insektet qëndrojnë gjatë dhe thithin gjakun e kafshës. Po ashtu, të holla janë edhe në kokë, e cila është më afër tokës kur ato ushqehen. Teoria u krijua nga kërkues amerikanë, që kërkonin për të dhëna mbi arysen pse zebrat kanë vija.

Ideja që vijat veprojnë si kamuflazh duke e bërë më të vështirë që kafshët të dalloheshin në dritën e ndryshueshme të pyllit ndeshi në kundërshtime, pasi zebrat e kalojnë shumicën e kohës së tyre në mjedis të hapur. Një tjetër teori popullore është se vijat i verbojnë grabitqarët dhe e bëjnë më të vështirë që të gjykojnë madhësinë dhe shpejtësinë e kafshës. Megjithatë, Universiteti i Kalifornisë tregoi se luanët janë shumë të aftë për t’i kapur zebrat. Shkencëtarët thonë se qimet e shkurtra dhe mungesa e një shtrese të trashë për t’i mbrojtur nga dimri i bën zebrat më të lehta për t’u sulmuar nga kafshimet e insekteve, duke shtruar nevojën për mbrojtje shtesë. Zebrat mund të jenë të rrezikuara nga sëmundjet e insekteve. Megjithatë ata besojnë se përgjigja ndaj pyetjes që lidhet me vijat e zebrës është në duart e tyre.

Dielli ka ngjyrë të bardhë

N

jerëzit e kanë parë diellin ngjyrë portokalli, të verdhë, edhe të kuqerremtë në perëndim, por pakkujt mund ta dijë se ngjyra e vërtetë e diellit është e bardha. Kjo pikëpamje thjesht do pak imagjinatë. Supozojmë se jemi në hapësirë dhe e shohim që aty diellin, pa u verbuar. Do të shihnim se

dielli ka ngjyrën e bardhë. Përmes një prizmi, mund të shihet shumë qartë se drita e diellit ndahet në spektrin e ngjyrës së kuqe, portokalli, të verdhë, të gjelbër, blu, blu të errët dhe vjollcë. Nëse të gjitha ngjyrat e lartpërmendura bashkohen së bashku, nga kjo përzierje, lind ngjyra e bardhë.

17


18

E hënë, 7 prill 2014

Kulturë Një nga mitet më të mëdha të kohës tonë, ndoshta i caktuar nga fati për të jetuar për breza të tërë, me nderimet (apo me çnderimet) është Musolini me fillimin e Fashizmit. Fakti është se romancieri me mendjen poetike dhe romantike, Gabriele D’Annunzio, organizoi Legjionin Dalmat, vizatoi uniformat, paraqiti këmishat e zeza, ringjalli përshëndetjen ala Romane dhe shpiku tërë Fashizmin përveç terrorizmit dhe gjakderdhjes. (Kur u formua Fashio e parë në Milano, Musolini nuk ishte njëri nga themeluesit: karta e tij e partisë mbante numrin 7.)

D’Annunzio,

Qen Bir Qeni im Numër Një Gabriele D’Annunzio

George Seldes

G

ibbons, një irlandez, i cili nuk kishte qenë kurrë në Irlandë, i pëlqyen aq shumë shkrimet e mia për Irlandën sa që ma ndërpreu vizitën time të shkurtër në Londër, më bëri korrespondent shëtitës, puna më e mirë e më të mirave në të gjithë Europën. Ai më telegrafoi në fund të vjeshtës 1919: SHKO FIUME INTERVISTO D’ANNUNZIO. Unë vajta. Një nga mitet më të mëdha të kohës tonë, ndoshta i caktuar nga fati për të jetuar për breza të tërë, me nderimet (apo me çnderimet) është Musolini me fillimin e Fashizmit. Fakti është se romancieri me mendjen poetike dhe romantike, Gabriele D’Annunzio, organizoi Legjionin Dalmat, vizatoi uniformat, paraqiti këmishat e zeza, ringjalli përshëndetjen ala Romane dhe shpiku tërë Fashizmin përveç terrorizmit dhe gjakderdhjes. (Kur u formua Fashio e parë në Milano, Musolini nuk ishte njëri nga themeluesit: karta e tij e partisë mbante numrin 7.) Me Legjionin e tij Dalmat të këmishëzinjve D’Annunzio “zaptoi” një qytet jugosllav tashmë i pushtuar prej trupave të rregullt të Ushtrisë Italiane. “Zaptimi” kish të bënte me një bashkëbisedim të tijin me një gjeneral të quajtur Pitaluga, i cili e përshëndeti dhe iku në shtëpi. Lidhja e Kombeve e kërcënoi se do ta bombardonte D’Annunzio-n, me një luftanije, të cilën nuk e kishte dhe bota europiane i lexonte gazetat dhe qeshte. Nga viti 1919, ky njeri dikur djalosh i bukur, ky i ri me flokë të

D’Annunzio me Mussolinin

Me pesëdhjetë mijë dollarët amerikanë që i vodhi D’Annunzio-s Musolini mundi të krijojë Fashion e Milanos me një ushtri kombëtare të Këmishëzinjve, e cila në të vërtetë mori pushtetin në vend

derdhur dhe veshje të përkorë, ky i vetëshpallur dashnor i madh, ky D’Annunzio, gjeniu lëvdatëmadh tani ishte veç një tullac, një plak i ndyrë lapërdhar, ndonëse i veshur me një uniformë të shkëlqyer mareshalli, duke u mburrur përqark si ndonjë kacagjel me hap të shtrirë posi Napoleon. Ai e nxirrte veten në dukje thuajse çdo ditë, duke kaluar në revistë trupat e tij. Po ky njeri i rekomandoi botës politike ballkonin prej nga duhej të fliste. Falë një takimi të pashmangshëm në sallën e pushimit të të vetmit hotel të asaj kohe në Fiume, nuk kish turistë dhe pothuajse nuk kish fare ushqim, shumë shpejt u miqësova me një njeri, i cili e quante veten Togeri Henry Furst, banor në Samit Avenju, Njuark, Nju Xhersi, tani sekretar vullnetar i D’Annunzio-s. Ai më rrëfeu historinë e “zaptimit” dhe më rregulloi një takim për intervistë. D’Annunzio më priti në pallatin e guvernatorit, në një dhomë të mbushur plot e përplot me perde të gjata të purpurta, statuja të dorës së dytë, piktura të dorës së tretë, tapiceri të trëndafilta, me shumë karrige, një kanape e stërmadhe dhe me shumë nënkresa. Pyetja e parë që i bëra ishte, çfarë do të bëni në qoftë se Presidenti Wilson dhe Lidhja e Kombeve do të dërgojnë kundër jush një flotë? Unë flisja me një frëngjishte të keqe; ai u përgjigj në ato që ma rrok mendja se janë gjashtërrokëshat daktilë: Të gjithë rebelët e të gjitha racave duhet të mblidhen nën flamujt tanë Dhe të paarmatosurit do të armatosen, Dhuna do t’i kundërvihet

dhunës. Do të jetë një kryqëzatë e re e të gjithë kombeve të varfër dhe të skamur, e të gjithë njerëzve të varfër e të gjithë njerëzve të lirë. Kundër kombeve që zotërojnë pushtet dhe grumbullojnë pasuri. Kundër kombeve grabitqarë, Kundër kastës të kamatarëve të cilët dje nxirrnin përfitime nga lufta dhe sot nxjerrin përfitime nga paqja. Dhe ne do të rivendosim drejtësinë e vërtetë të cilën një njeri i ftohtë dhe budalla me një çekan ia mori borxh një kancelari gjerman të dikurshëm, kryqëzuar me Katërmbëdhjetë Gozhdë... Katërmbëdhjetë Gozhdët kishin kuptimin e Katërmbëdhjetë Pikave të Wilson. Por ai nuk kishte kohë për të humbur. Përkufizimet paraprirëse e thuajse të gjitha ato të mëparshmet dhe vijueset u shfaqën fare shpejt paskëtaj në një vëllim të hollë poetik të D’Annunzio, botuar në Fiume. Ndërsa po largohesha nga poeti, ai më shtiu në mendje që të intervistoja të ashtuquajturin president të Fiumes, i cili më siguroi se jugosllavët, po aq mirë sa edhe italianët e përkrahnin atë. Dr. Grosiç ishte një burrë shumë plak dhe ndoshta nuk e dinte kuptimin e asaj që po thonte. Teksa e pyeta rreth plebishitit, që e zgjodhi dhe mbështeti D’Annunzio-n, ai u përgjigj: “Ishte i mirë dhe u zhvillua me ndershmëri. Të gjithë qytetarët e mirë u lejuan të votojnë, ne i hoqëm qafe të gjithë elementët e padëshiruar, të gjithë socialistët, punëtorët që ishin bërë shkaktarë turbullirash, ne dëbuam pesë mijë

prej tyre.” Plebishiti që miratoi komandantin italian D’Annunzio kishte shumicën e pak më shumë se njëqind personave. Të pesë mijët që u dëbuan para votimit ishin të gjithë jugosllavë. Kur kjo histori e vogël doli në botimin e Parisit të Chicago Tribune, e pata kaluar kontrabandë tekstin e intervistave tri ditë më parë, pronari i hotelit më lajmëroi që ta lija hotelin dhe t’ia mbathja me trenin më të parë përndryshe “D’Annunzio do të të vrasë.” Në Abacia, në gjysmë të rrugës për në Trieste, tre anëtarë të Legjionit Dalmat hynë në kabinën time dhe më urdhëruan të kthehesha prapë në Fiume. Nuk pranova. Pastaj të tre më qëlluan disa herë me grushta, më kapën nga krahët dhe nga këmbët dhe më nxorrën në stacion. Unë këmbëngula që t’i telegrafoja konsullit amerikan në Trieste dhe u thashë atyre që më kishin kapur se konsulli do të dërgonte një luftanije amerikane për të më liruar. Ata nuk e dërguan telegramin tim, por besuan fjalët që thashë për luftanijen amerikane. Më lejuan që të kap trenin tjetër. Në të vërtetë D’Annunzio ishte i mundur. Ishte i detyruar të dorëzohej. Kur pat organizuar Këmishëzinjtë e tij dhe pat pushtuar Fiumen, ai pat caktuar një botues të gazetës së Milanos Popolo d’Italia, një mik, për të mbledhur para e për t’i dërguar atij ushqime dhe armatime. Ky mik, gazetari B. Musolini, mblodhi njëzet e pesë deri në pesëdhjetë mijë dollarë, shumicën prej italiano-amerikanëve. Ai nuk i dërgoi D’Annunzio-s asnjë kacidhe. Kur Musolini doli në gjyq para Shoqatës së Gazetarëve të Lombardisë për vjedhjen e këtyre par-


19

E hënë, 7 prill 2014

Kulturë

ave, e mohoi “vjedhjen”, por pranoi se u kishte “ndërruar drejtimin” parave, por për të njëjtin qëllim, pajisjen e trupave ilegale të këmishëzinjve me emrin “Fashistë” për të zëvendësuar Legjionin Dalmat. Me këtë mënyrë të dykuptimtë, italiano-amerikanët u bënë mbështetësit e parë të Fashizmit. Me pesëdhjetë mijë dollarët amerikanë që i vodhi D’Annunzio-s Musolini mundi të krijojë Fashion e Milanos me një ushtri kombëtare të Këmishëzinjve, e cila në të vërtetë mori pushtetin në vend. D’Annunzio ndoshta ishte një shkrimtar i madh. Dy nga librat e tij janë quajtur kryevepra nga shumë njerëz gjykimit të të cilëve u besoj. Frances Winwar në punimin e saj Flatrat e Zjarrit e lavdëron D’Annunzio-n dhe po ashtu informon lexuesit e vet se Il Fuoco (Flaka) “është fëmija i tij dhe i Duse, pikërisht sikurse Trionfo della Morte (Triumfi i Vdekjes) pat qenë fryti i dashurisë së tij për Barbara Leon.” Me sa duket këtij gjeniu i nevojitej një dashuri e re për çdo libër të shkëlqyer, pikërisht siç bënte Heminguej (kështu bënte edhe F. Scott Fitzgerald më tregoi njëherë Morley Callaghan). Por megjithëse Heminguej u martua katër herë dhe shkroi nga një libër të bukur pas çdo martese, ai as nuk i zvetënoi as nuk i tradhtoi frymëzimet e sukseseve të tij letrare, thjesht i largoi ato. D’Annunzio i përdorte dashuritë e veta për përparime letrare, e duke bërë kështu, ai i flakte tutje. Në rastin e Eleonora Duse, ai kreu një krim të pafalshëm duke e shitur “fëmijën” e dashurisë së tyre për parà. Për më tepër, më parë se të botohej Il Fuoco, Duse i patën thënë se

Për më tepër, më parë se të botohej Il Fuoco, Eleonora Duses i patën thënë se në atë libër nuk ishte vetëm historia e dashurisë së tyre, por gjithashtu një libër kushtuar tërësisht mënyrës së tyre të të bërit dashuri dhe seks, të cilat qenë shkruar në mënyrë kaq të hollësishme, kaq shkoqur sa që ky libër do të trondiste botën letrare jo vetëm të Italisë, por edhe të Anglisë dhe Shteteve të Bashkuara Eleonora Duse, një nga të dashurat e D’Annunzios

në atë libër nuk ishte vetëm historia e dashurisë së tyre, por gjithashtu një libër kushtuar tërësisht mënyrës së tyre të të bërit dashuri dhe seks, të cilat qenë shkruar në mënyrë kaq të hollësishme, kaq shkoqur sa që ky libër do të trondiste botën letrare jo vetëm të Italisë, por edhe të Anglisë dhe Shteteve të Bashkuara. Eleonora Duse me ngut vajti tek D’Annunzio. D’Annunzio e siguroi atë se heroina Foskarina, nuk ishte aktorja Duse dhe ato që kish shkruar nuk ishin poshtëruese ose tronditëse, siç i patën thënë Duse. Si për t’u mbrojtur ai mund t’i lexonte asaj disa faqe, të cilat ia lexoi dhe Duse e mblodhi mendjen e u largua. Ndonëse ka qenë e pamundur për mua që të gjej prova të dokumentuara për këtë histori e cila vazhdon, po e tregoj këtu siç ma kanë rrëfyer persona nga burime të sigurta të cilëve u besoj. Duse erdhi për herë të dytë ta takojë D’Annunzio-n. Ajo i tha atij se e kishte gënjyer. D’Annunzio u rrudh dhe i tha se ishte trokë ama fare trokë dhe se i duheshin para. Duse e pyeti sa para. D’Annunzio tha se botuesi i tij i Milanos i pat premtuar 25.000$. Duse i kërkoi ish të dashurit që ta priste për njëfarë kohe. Me ngut ajo rregulloi një sërë shfaqjesh “lamtumire” në Amerikë, luajti nëpër salla të mëdha, shumë kritikë shkrojtën se ajo ishte më madhështore se sa pat qenë ndonjëherë Sara Bernhardt. Ajo u kthye në Itali duarplot me 25.000$ dhe ia dha paratë D’Annunzio-s. Ai i dha dorëshkrimin. Në apartamentin e saj, përpara oxhakut, Duse lexonte Il Fuoco. Ishte një libër shumë i bukur, thuajse një kryevepër. Por si një roman a clef nuk kish nevojë për çelës. Foskarina ishte plotësisht e ngjajshme me të; dhe me prozën e tij më të mrekullueshme poetike ai ia kushtonte kapitull pas kapitulli çdo hollësie të të bërit dashuri midis syresh, madje pa harruar as damarët e kaltër tek shalët e hapura të dashnores dhe as leshnajën e pubisit. Fletë pas flete Duse e hodhi dorëshkrimin në zjarrin e oxhakut. Rreth tre muaj më vonë libri doli në të gjitha libraritë e Milanos. Libri u çua në shtyp nga kopja e dytë me fletë karboni, që kishte bërë autori, gjë për të cilën Duse nuk ishte në dijeni – dhe D’Annunzio kësaj radhe përlau edhe një dorë tjetër me 25.000$ (Tradhtia është tradhti, si ndaj një njeriu po ashtu ndaj një shteti. Shumë tradhtarë kanë tradhtuar vendin e tyre për atë që besonin, për një çështje të lartë. Ky njeri thjesht i dyfishoi paratë e veta. Mendoj se ai ia meriton të jetë në krye të trinisë sime të pashenjtë të Qen Bir Qenve.) Shkëputur nga libri “Dëshmitari i një shekulli” Përktheu: Meri Lalaj

Projekti “KosovoTalksEU” synon përmirësimi i komunikimit mes Kosovës dhe vendeve që ende s’e kanë njohur pavarësinë e saj

Shkrimtarët lobojnë për Kosovën

E

nde ka disa vende evropiane që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, si Sllovakia, Greqia, Spanja, Qiproja dhe Rumania. Për të përmirösuar komunikimin mes Kosovës dhe kötyre vendeve öshtö inicuar projekti “KosovotalksEU”, nö kuadör tö tö cilit organizohen edhe turne me shkrimtarö nö köto vende. Selia e Lidhjes së shkrimtarëve të Rumanisë në Bukuresht ishte adresa e parë e karvanit të shkrimtarëve nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria, të cilët mblodhën rreth vetes figura eminente të letërsisë rumune për të transmetuar mesazhin e qartë të projektit “Shkrimtarët lobojnë për Kosovën”, sepse ata besojnë se zëri i shkrimtarëve thyen barriera dhe hap shtigje. “Mesazhi u transmetua sigurisht, sepse shkrimtarët janë antenat e tërë popujve. Ata kanë një ndjeshmëri të brendshme dhe sa më e madhe është kjo ndjesi aq më shumë ndikojnë në sensibilizimin e opinionit dhe të njerëzve” - tha për DW-në Natasha Lako, shkrimtare dhe skenariste nga Shqipëria, njëra ndër tri themelueset e “Teutës”. Ajo tha se: ”Ne zgjodhëm Rumaninë për projektin tonë për shkak se ndërmjet shqitparëve dhe rumunëve ka një traditë bashkëpunimi e cila zë fill që nga lëvizja kombëtare shqiptare. Ndaj, e them me kënaqësi se na kuptuan shumë mirë dhe hapat e bashkëpunimit do të shtohen ndërmjet këtyre dy vendeve të Ballkanit”. Nicolae Prelipceanu, nga Unioni i Shkrimtarëve të Rumanisë nuk është edhe aq optimist se ndryshimet e mëdha fillojnë edhe nga shkrimtarët, meqë sipas tij, kjo elitë është radhitur pas politikës dhe ekonomisë. “Por zëri i tyre mund të dëgjohet nëpër qarqe të ndryshme, edhe pse të vogla. Por ne do të përpiqemi të bëjmë më të mirën!”, tha Prelipceanu. Lidhjet e vjetra duhet të përtërihen Pa Bukureshtin dhe Rumaninë historia e Rilindjes kombëtare shqiptare do të ishte e gjymtë, tha shkrimtari nga Kosova, Ibrahim Kadriu: “Sepse, këtu është thurur

himni kombëtar shqiptar. Këtu janë bërë takimet e para për pavarësinë e Shqipërisë. Këtu janë botuar edhe gazetat e para shqipe dhe po nga këtu kanë dalë poetë të mëdhej shqiptarë tejet të rëndësishëm për letërsinë tonë kombtare”. Në Bibliotekën Kombëtare të Rumanisë u përmendën lidhjet tradicionale që nga familja Elena Gjika alias Dora d`Istria dhe drejtoresha e përgjithshme dr. Elena Tirziman vullnetit të shoqatës për bashkëpunim ju përgjigj shkurt e qartë: „Keni trokitur në një derë të hapur!“ Basri Qapriqi, president i Pen Qendrës së Kosovës tha se ardhja në Rumani është në frymën e rivendosjes së urave të së kalaurës të ndërprera nga luftërat. “Ndaj,konsideroj që edhe kur ka barriera të patejkalueshme politike, shkrimtarët janë ata që gjejnë shtigjet”, tha Qapriqi. Kultura nuk njeh barriera politike Trashëgmia shqiptare në Rumani zë një vend të rëndësishëme dhe këtë e tregojnë gjurmët e ruajtura ndër shekuj. Sipas etnologes Irina Cajal-Marin, sekretare shteti në Ministrinë e Kulturës të Rumanisë: „Kultuara shqiptare në Rumani është shumë e pranishme dhe nëpër ekspozita të ndryshme ndërkombtare, unë kam gjetur ngjashmëri te shumta ndërmjet nesh. Sidoqoftë, unë jam e sigurt se shkrimtarët rumunë janë shumë të interesuar të bashkëpunojnë me Kosovën, ndërsa një stendë në panairin me libra edhe nga Kosova do mund të ishte hapi i parë“, tha për DW-në Cajal-Marin. Ndërsa Smajl Smaka shkrimtar dhe gazetar, rëndësinë e këmbimit kulturor e rrumbullaksoi me thënine: “Kur njerëzit këmbejnë vlerat, të dyja palët fitojnë nga dy vlera”. Turi katërditor “Shkrimtarët lobojnë për Kosovën“ u mundësua nga Këshilli Britanik dhe Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës në kuadër të Fondit të Kosovës për Avokim, nga Minisitria e Kulturës e Republikës së Shqipërisë, Ministria e Diasporës e Republikës së Kosovës dhe komuna e Istogut.


20

E hënë, 7 prill 2014

Sport

Superliga

Sulmuesi

Vllaznia zhyt në fund Lushnjen dhe vazhon luftën për mbijetesë Shkodranët dominuan bindshëm sfidën duke mos e lënë Lushnjen të dalë në lojën e saj. Fitorja e marrë i shërbeu shumë në luftën për të qëndruar në Superligë pasi edhe dy rivalet e saj Tirana dhe Flamurtari mbajtën të njëjtin hapi Jurges Veizaj

Ë

shtë mbyllur me ndeshjen midis Lushnjes dhe Vllaznisë java e 27-të e Supeligës shqiptare. Një ndeshje që i dha suksesin e merituar shkodranve dhe fundosjen lushnjarve që e shikojnë veten e tyrë të pashpresë për të qëndruar në Superligë. Për skuadrën e Vllaznisë ka qënë Bushiç dhe Kruja që kanë vulosur takimin duke i dhënë ekipit të tyre një triumf që i katapulton në vendin e 6-të. Kronika e ndeshjes Sfida nisi që në fillim me një temp të lartë dhe me aksione nga të dyja skuadrat. ishte Vllaznia që e kërkonte me ngulm fitoren, por nga ana tjetër ishte Lushnja që nuk kishte se çfarë të humbiste dhe i kishte përqëndruar forcat e saj për të sulmuar. MyzeqaJanë të parët vendasit që rrezikojnë me anë ë një goditje dënimi por kjo nuk mjaftoi pasi u ndalua nga gardiani Vujadinoviç

rët duke përfituar edhe nga faktori i 12-të, tifozët arritën që të dominonin fillimin e përballjes. Janë të parët vendasit që rrezikojnë me anë ë një goditje dënimi por kjo nuk mjaftoi pasi u ndalua nga gardiani Vujadinoviç. Ndërsa do të përgjigjeshin pak më vonë edhe shkodranët me anë të Hajdarit që do të rrezikonte portën Lushnjare, por do të ishte Sapho që do të qetësonte gjithçka duke pritur i sigurt. Mirëpo vetëm pak më vonë do të vinte goditja e parë për Lushnjarët do të ishte Bushiç që do të çonte skuadrën e tij në avantazh. Një gol që ekzalton shkodranët pasi tashmë i duhet vetëm të mbrohen mirë për mos

Disa ditë më parë u përfol për një ftesë dërguar Besart Berishës për të qenë pjesë e përfaqësueses kuqezi në eliminatoret e Europianit, Euro 2016 dhe nga ajo që u mësua, lojtari kërkoi të paktën 10 ditë kohë për të dhënë një përgjigje. Por tashmë duket se futbollisti ka vendosur të rikthehet me përfaqësuesen kuqezi sipas mediave kosvare. Sipas tyre Berisha ka vendosur të luajë sërish me Shqipërinë duke kapërcyer dhe kilometrat që ndajnë Australinë me vendin tonë.

Besart Berisha

Vllaznia-Besa

të pësuar. Mirëpo miqtë nuk mjaftohen vetëm me një gol por shënimi tij i jep krahë për ta mbajtur skuadrën në sulm për të shënuar edhe golin e sigurisë. Ndërsa nga ana tjetër lushnjarët nuk përballen me reagimin e duhur dhe tregohen shum konfuz duke mos dalë me vështirësi në gjysmëfushën kundërshtare. Është Beqiri ai që ka rastin ideal për të shënuar golin e dytë por që tregohet i pasaktë me kokë. Pak më vonë të njëjtin gabim do të bënte edhe Hajdari që do të kopjonte shokun e tij. Ndërsa Vllaznia e vazhdon sulmin edhe me anë të Boshit që gjuan mirë por topi ndalet nga gardiani Spaho. Dy luftimet bëhen edhe më ashpra kjo pasi të dyja skuadrat përballen me qëndrime të ndryshme. Në minutën e 37-të do të vinte edhe goditja e dytë dhe përfundimtare për Lushnjarët. Kësaj radhe ishte Kruja ai që dyfishoi rezultatin dhe u tregua i pagabueshëm para Spaho. Aksioni u

Shkodranët rrezikojnë me Hajdarin, por do të ishte Sapho që do të qetësonte gjithçka duke pritur i sigurt. Vetëm pak minuta më vonë do të ishte Bushiç që do të çonte skuadrën e tij në avantazh

Tomslav Bushiç

nis nga këmbët e Bushiç që shënoi herën e parë. Krosi i sulmuesit përfundoi mirë në këmbët e talentit që në ecje e sipër do të tregohej i saktë përpara portës. Pjesa e dytë nis me zëvendësim në mesfushë për lushnjarët. Ledjo Ruco në vend të Tidorovicit, por asgjë nuk ndryshon kjo lëvizje e banos. Miqtë vijojnë të jenë më ngulmues dhe duket se nuk kanë të ngopur me gola. Bushic dhe Kruja e mbajnë në presion të përhershëm mbrojtjen vendëse, ndërsa repartet e lagunarëve janë të shkëputura nga njëri-tjetri. Kështu ekipi shkodran e qetëson lojën dhe në këtë mënyrë arriti që të menaxhojë edhe rezultatin. Me këtë fitore Vllaznia arrin një sukses të madh në luftën për mbijetesë. Ndërsa nga krahu tjetër Lushnja “siguron” edhe më shumë rënien nga kategoria edhe pse duhen pritur edhe ndeshjet e radhës. Kështu kampionati kalon edhe në një fazë shumë të rëndësishme në të cilën nuk lejohen gabime nga asnjë nga skuadrat.

Josa: Ndaj Tiranës, jo e lehtë Tekniku i korçarve Mirel Josa, reagoi me qetësi për kontestimin e bërë nga tifozeria korçare pas humbjes me Tiranën. “Më vjen keq jo për reagimet e tifozëve, por për golat e pësuar. Fërshëllimat? Dua të besoj se ka fituar skuadra më e

Besart Berisha afër kombëtares

mirë. Asnjëherë nuk e kam thënë që kemi hipotekuar titullin. Dua të mbledh ekipin sa më parë. Te Skënderbeu nuk ka eufori. Presioni psikologjik ka qënë i madh dhe tani duhet të shohim përpara në sfidën e radhës. Thirrjet për shitjen e ndesh-

jes? Nuk kanë të drejtë të dyshojnë te ky aspekt. Problemet duhet t’i shikojmë me qetësi”. Në vijim, trajneri Josa duke analizuar gabimet përballë bardhebluve, pranoi se mbrojtja e Skënderbeut u tregua e pavëmendshme në rastet e golave.

Mirel Josa

Praktikisht, me Berishën është planifikuar të veprohet siç u veprua me rastin e Salihit në kohën kur lojtari luante në Kinë. Do të thotë që Berisha do të jetë në dispozicion të De Biaznit vetëm për ndeshjet zyrtare. Berisha me Shqipërinë ka luajtur deri më 14 Tetor 2009 duke veshur fanellën kuqezi për 17 ndeshje në total, gjatë të cilave ka realizuar dhe një gol në një miqësore ndaj Anglisë B, të luajtur në vitin 2007.

Formula 1

Hamilton fitues i madh i Bahrein Piloti i Mercedes, Luis Hamilton, ka arritur të dalë fitues i garës për Çmimin e Madh të Bahreinit. Hamilton e startoi garën nga pozita e dytë startuese, teksa Rosberg ishte në pole pozicion, pra kolegu i tij. Mirëpo Rosberg nuk arriti të mba-

Luis Hamilton

jë kreun dhe e humbi atë te Hamilton, i cili u shpall fitues. Perez nga Force inida befasoi me vendin e tretë, teksa nga Red Bull ishte Rikiardo ai që zuri pozitën e katërt. Kampioni Sebastian Vetel përfundoi vetëm në pozitën e gjashtë, teksa Alonso e përfundoi garën i nënti. Nilo Rosberg është në pozitën e parë të tabelës së pilotëve me 61 pikë, 11 pikë më shumë se Luis Hamilton në vendin e dytë.


21

E hënë, 7 prill 2014

Sport

Klop: Dortmundi me Levandosk tjetër Tekniku karizmatik Jurgen Klop, ka lëvduar Robert Levandovskin, por është i bindur se Dortmundi do t’ia dalë kur ai të kalojë te Bajern Mynih. Sulmuesi polak bëri paraqitje fantastike së fundmi ndaj Volfsburgut dhe para ndeshjes ndaj Realit, Klop ka rezervuar lëvdata për polakun. “Levandovski

është zhvilluar aq shumë, por lojtarët tjerë mund të bëjnë dhe do të bëjnë po të njëjtën gjë në këtë klub”. “Ishte fitore e madhe. Ne treguam mentalitet të mirë për të fituar pas asaj ndeshje në Madrid. Të martën ne duhet të luajmë dy herë më mirë se në pjesën e dytë dje”, ka deklaruar tekniku gjerman.

Liverpuli feston fitoren

Premier Lige

Liverpuli fiton dhe i afrohet titullit, Arsenali pëson disfatë ndaj Everton Redsat arritën të koleksionin fitoren e dhjetë radhazi duke treguar qartë se janë pretendentë për të rrëmbyer titullin. Skuadra e topçinjve pëson përsëri disfatë dhe kësaj radhe u mund 3-0 nga Everton

S

fida të rëndësishme janë luajtur dje në Premier Ligë. Ndeshja që kanë nxjerrë në pah dy fytyra. Nga nëjra anë ka qënë Liverpuli që është kthyer në një skuadër të madhe. “Redsat” kanë arritur të mposhtin Ëest Ham duke marrë fitoren e 10 rradhëzi. Një tregues i frikshëm që tregon se të kuqtë janë kthyer frikshëm dhe nuk kanë ndërmënd të ndalen duke synuar edhe titullin kampion. Ndërsa nga ana tjetër ka qënë Arsenali që ndryshe nga starti i sezonit po tregon një formë jo të mirë. Humbja ndaj Evertonit duket se ishte dhe ajo që e mbushi kupën për skuadrën e Venger. Blutë e Everton arritën që t’i mundin me rezultatin 3-0 tTopçinjtë që tashmë rrezikojnë edhe zonnën Champions. Uest Ham-Liverpul Liverpuli duket se e ka seriozisht luftën përn marrjen e titullit. Skuadra e Brendan Roxhers fitoi dhe në transfertën londineze me Uest Ham, duke rimarrë kreun e renditjes ndaj Chelsea. Dy penallti të Stiven Xherrard vulosën suksesin e të kuqve nga Liverpooli që vuajtën jo pak në transfertën e “Upton Park”. Ndeshja në fakt ishte me ritëm, por pjesa e parë u mendua se do të shkonte pa gola në pushim, deri në momentin kur Liverpuli fitoi një 11-metërsh që e shndërroi në gol kapiteni legjendar. Megjithatë në kohën shtesë Gaj Demel riktheu sërish baraspeshën duke shfrytëzuar zhvillimet e një harkimi në zonë. Në fillimin e pjesës së dytë Liverpul ishte shumë më këmbëngulës dhe një tjetër 11-metërsh i dha mundësinë

Xherrard të shënonte dhe golin e 2-1, që ishte njëkohësisht dhe ai i fitores dhe kreut për të kuqtë. Everton-Arsenal Evertoni ka dhuruar spektakël sot në Goodison Park duke e mposhtur Arsenalin me rezultat bindës, 3-0. Seria e golave u hap kur pas një harkimi të Leiton Beins nga e majta, ishte Romelu Lukaku që e goditi topin por Shenzo dhe e largoi atë në këmbët e Stiven Naismith, i cili e dërgoi topin në rrjetë në të 14-tën. Dominimi i Evertonit u konfirmua në minutën e 34të kur Lukaku me një depërtim të mirë në zonë e mposhti tërë mbrojtjen e Topçinjëve për ta ngritur epërsinë në 2-0. Kriza e Arsenalit u shtua kur pas një rrëmuje në zonë, Mikel Arteta shënoi autogol në

Liverpuli duket se e ka seriozisht luftën përn marrjen e titullit. Skuadra e Brendan Roxhers fitoi dhe në transfertën londineze me Uest Ham, duke rimarrë kreun e renditjes ndaj Chelsea

minutën e 61-të duke firmosur kështu kapitullimin. Ndërsa, edhe pse të dyja palët patë raste tjera, rrjetat nuk u tundën më. Me këtë humbje, Arsenali rrezikon kualifikimin në Ligën e Kampionëve pasi renditet në vendin e katërt me vetëm një pikë më pak se Evertoni, që e ka një ndeshje më pak të zhvilluar. Me këtë fitore Liveruli arrin në kuotën e 74 pikëve, dy pikë më shumë se Chelsea në vendin e dytë dhe katër pikë më shumë se Mançester Siti në vendin e tretë, por këta të fundit kanë dy ndeshje më pak të luajtura. Kurse Arsenal gjendet në kuotën e 64 pikëve 10 pikë më pak se vendi i parë, dhe rrezikohet së tepërmi nga Everton që me këtë fitore të marrë arrin në kuotën e 63 pikëve. Blank: Të gjithë të përqënruar te Chelsea Trajneri parisien Lorent Blank, ka pranuar se lojtarët e tij tashmë po mendojnë për sfidën e të martës ndaj Chelseat. Kampioni i Francës ka regjistruar fitore prej 3-1 në ndeshjen e parë ndaj Bluve të Londrës dhe të martën kthehen në “Stamford Bridge” për të mbrojtur rezultatin. “Secila ndeshje ka vlerën e vetë, por është një ndeshje e Ligës së Kampionëve për të cilën të gjithë po mendojmë”. “Nuk është e lehtë të përballemi në të këto ndeshje për shkak të mentalitetit të duhur që duhet të kemi. Eshtë një gjë shumë e mirë që fituam këtë sfidë. Vlen tri pikë në kampionat, por kemi një sfidë që vlen edhe më shumë”, ka potencuar Blank.

Jurgen Klop

Mojes: Mata ka përmirësuar Junaitid Tekniku i djajve, David Mojes, ka lëvduar paraqitjen e Huan Matas duke thënë se spanjolli e përmirësoi ekipin e tij. Mojes ka thyer rekordin e transferimeve të United për të transferuar spanjollin dhe tani thotë se ia ka vlejtur që ka bërë këtë. “Mendoj se Huan Mata po luan shumë mirë dhe ai na ka bërë më të mirë”. “Ai nuk ka pasur gola në ndeshjet e para, por tani ka filluar të shkëlqejë. Së fundmi ai po shënon dhe po asiston

David Mojes

shumë”. “Mendoj se gjatë sezonit të kaluar, Mata ka qenë prej më të mirëve në kampionatin anglez” është shprehur tekniku skocez.

Destro i jep fitoren Romës Matia Destro me het-trikun e tij i ka dhuruar Romës fitoren e gjashtë radhazi në Serie A, pasi që sot e mposhti me rezultat 1-3 skuadrën e Caliarit. Pas një kundërsulmi të shpejtë, ishte Gervinjo i cili depërtoi thellë dhe asistoi te Matia Destro i cili shënoi lehtësisht nga afërsia në të 32-tën. Në pjesën e parë nuk pati më gola. Roma vazhdoi lojën e bukur edhe në pjesën e dytë, teksa për golin e radhës u përkujdes Destro, i cili shfrytëzoi mirë asistimin e Radja Naingolanit në minutën e 56-të. Destro tregoi edhe një herë se ishte në formë të lartë, kur në minutën e 73-të shënoi golin e het-trikut dhe të tretin për Romën. Kësaj radhe asistoi Alesandro Florenci. Caliari arriti ta shënonte go-

Matia Destro

lin e nderit në kohën shtesë përmes një penalltie, të cilën e realizoi Mauricio Pinilla. Një fitore shumë e rëndësishme që vinte pas 14 vitesh në fushën e Kaljarit. Ndërkohë që ky tre pikësh e çon skuadrën kryeqytetase në kuotën e 76 pikëve.


22

E hënë 7 prill 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

3

4

5

6

7

8

10

15

14 19

16

20 27

26 32

21 28

22

17

47

58

48 54 60

64

65

44

49

55

59

39 45

40

46

50

51

56 61

57 62

66

63

67

71

68 72

Horizontal 1. Janë gjysmat e... globit. 8. Një sport me slalom. 10. Një i katërt në vit. 14. Eshtë lojtari pas stopper-it. 15. Morgana e mbretit Artu. 17. Eshtë fjalë për password. 19. Një mund të jeteë telefilm. 21. Eshtë ylli i... Alfa Tauri. 24. Inicialet e Selleck aktor. 26. Mbyllin një rreth. 27. Amedeo, piktor i qafave të gjata. 30. Milian aktor.

35

38 43

25

31

34

42

13

24 30

41

12

18

29

37

53

11

23

33

36

52

9

32. Fundi i Turandot. 33. Shkruajnë si Tristan Bernard. 35. Inicialet e Reitman regjisor. 36. Njw fazw gjumi. 37. U arratis nga Elba. 38. Shkroi Indiferentët (inic). 39. Eshtë i vetmi për... orar. 41. Ishte kodra më e famshme e Romës. 42. Një pjesë e talenteve. 45. Na ndjekin në kanape. 47. Eshtë zyrtare... me ligjet. 48. Mbetet në fund. 49. Bëhen duke u... pajtuar pa u

69

70

73

grindur. 52. Inicialet e Tesla-s. 54. Eshtë OTAN në Spanjë. 56. Ze atë që llahtariset. 57. Kryesojnë në sondazh. 58. Qyteti i Erasmit. 62. Një e verdhë me detektivë. 64. Banfi aktor. 65. Eshtë diletant. 68. Zanore për pekule. 69. Gabim rrjete në tenis. 71.. Eshtë pushim… muzikor. 72. Mbyllin një kontrast. 73. Eshtë i vogël për të... menduar.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar R E C E T A K

V A L E

O D

R O

R O B

I

I R O

P

S

S K

I

S H E

B A S K E A N T O N

I N A C

T E R E J A

E

U E

E

S T

R T

R U B

I

I N E T L

I R

I

A

M A K A R A T E A

U

I

I

A G J

L U N A

I O N

I

VERTIKAL 1. Janë “shenjat” që lenë goditjet. -Derek aktore. 2. Eshtë sëmundje e...qenit. -Mbyllin nnjë sirtar. 3. Një art... i shtatë. -Pak energjike. 4. Qyteti me kullën e... varur. -Janë grimca me bërthama. 5. Kate top model. -U kompozua nga Mascagni. 6. Para Es Salaam. -Parker regjisor. 7. Idromeno i pikturës -Një pjesë e didaskalisë. -Tund në ekstreme. 8. Sulen pa kufij. -Nuk e ha indiferentin. 9. Role pa zë. -Luhen me klarinetë. -Në krye të armatës.

P O T T E R

I K O N T A C P

M I R

I

I

I O N

L T P E

I

I

S

I K T O R E T

U O E

I

-Bëhen me... themele. -Mbyllin një dyqan. -Edgar... Burroghs që krijoi Tarzanin

D A R G A R D A

S E M U R

J O S

O T T O

I

I K E T

E N Z I M A

A N O N

T

R

D E S T

H

M

P A R T E N O P E A

N O S T A L G J

T U R K U

S A G A

A R N

T A P E K A T E T

10. Ishte gruaja që i dha ujë Jezusit. 11. Mund të bëhen pure të tilla. -Një pjesë e specialitetit. 12. Eshtë art i të folurit. 13. Eshtë figurë letrare. -Mund të jetë me harqe. 14. Qe greku që bindi trojanët të futnin kalin në qytet. -Kufizojnë një raport. 15. Pak origjinale. -Pupi, regjisor italian. 16. Eshtë pasimi nën... kosh. -Ishte Shqipëria në Kinostudio. 17. Janë të ndryshme në takat. -Një kapo kozakësh. 18. Marina, këngëtare italiane. -Eshtë kënaqësia. 19. Gjysma e rrugës. -Rrjeshtohet një në kuvertë. 20. Firmat pa fat. -Paguhet për vonesë. 21.Ka elementë për të kapur një e tillë. -Inicialet e Camus. 22. Gjysmë apatik. -Kështu është një thirrje dëshpërimi.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 49 kuti HORIZONTAL 1. Pak hekurishte. -Një mundtë jetë kualifikimi. -Eshtë stuntman. 2. Një skuadër. -Eshtë rafti. -Lidhen të parat. -Një pemë. 3. Janë temperaturat më të... ulëta. -Kështu quhej Mesdheu nga romakët. 4. Janë gjyqtarët me flamur. -Kështu janë mohimet e prera.

28. Një magazinë... drithi. 29. Eshtë ai që është... jashtë. 31. Mund të jenë me sahat. 33. Ruhen me bari. 34. Eshtë qielli i tetë. 37. Mund të jenë ushtarake. 40. Lundërtari i Akerontit. 41. Një ndarje administrative e Zvicrës. 43. Viktima e parë e njerëzimit. 44. Kryeqyteti i Togos. 46. Janë princër arabë. 50. Kalohet në gjumë. 51. Ente Autonome Sarandë. 53. Pikët e fitores. 55. Eshtë thikë. 59. Konik pa ekstreme. 60. Gjysmë davaje. 61. Një është edhe Dajti. 63. Minus pa ekstreme. 64. kalimi në qendër. 66. Fund shkurti. 67. Mbarojnë fare. 70. Mbyllin një tender.

VERTIKAL 1. Një studiues i së shkuarës. 2. Eshtë muzika më e kollajtë. 3. Një stacion i famshëm orbital. 4. Eshtë si veriu. 5. Deti i anglezëve. 6. Ente Autonome. 7. Fillojnë afër. 8. Kështu thirrej Aristoteli. 9. Formohen nga puna... në duar. 10. David, që qe bomber anglez. 11. Gaetano, që qe kantaurtor italian. 12. Mbyllin një studim. 13. Mund të jetë kërpi. 16. Mbreti i Reganas. 17. Gjykoi Krishtin. 18. Qyteti i Abrahamit. 20.. Eshtë melhem 22. Eshtë aparati me.. antenë parabolike. 23. I bëjnë bankat me një akt. 25. Inicialet e Signoret aktore. 27. Një televizor... për regjinë.

5. Milian, aktor kuban. -Film i famshëm in John Schlesinger. -Janë teke në kanapé. 6. Lumë në Rusi. -Eshtë borxhli. -Hari spiune. 7. Fillojnë një motiv. -Ushtrohet një me Cd false. -Një fjalë goxha e madhe. 8. Qe miku i famshëm i Eneas. -Kallet me frikë -Inicialet e Asimov.

F E U D A L A R K

-Janë luftëtarët tashmë të vjetër. 9. Fillojnë turnin. -Bie fiks. -Loach regjisor. -Jetojnë në kurriz të të tjerëve. 10. Nolde piktor. -U shit për një pjatë thjerza. -Një nderim... i dikurshëm. 11. Janë shtëpi. -Qëndron ndryshe. -Ai dhe ajo. -Aktualisht kryesojnë. 12. Duken të gjata në pritje.

I

I M E D

K O R R

I

I K U

T N A E T U E T

Z M I

I K E

K O S A T N A L A R M D O

P S

A V

I K O L O G J

T E O D O R M I

I K U

T A N

V R A S T A R E

R T

R O S

I

D

I

E K

I

L O T F

I

I O M B E T

I

K A M P

I O N

I K E O I

I L

A N

N A S A E D

E R A K E

S K O N S O C R T S R I M Z H A K

I M B

S A L L A

S T E R B E A N S

M R A

S

K R

S T

I

B A

L L E R

A L L A

D A M A C A M E L

I

E

I N R O

I

T N T E V E Q E L E T R L A N E O R A U L

K

I N E M A T E

I M I

T

I M I

T

I

S

I

T D


23

E hënë 7 prill 2014

Fjalëkryqi Simetrik

HORIZONTAL 1. Makina Agila. 4. Eshtë kardinal. 10. Një mund të jetë transoqeanik. 14. Berenger aktor. 15. I takojnë fituesit. 16. Një fjalë për gjoja. 17. I famshmi Pacino. 18. Eshtë një katolik në Beirut. 19. Një brejtës pylli. 21. Një hidrokarbur. 23. Crusoe i Defoe. 25. Eshtë porosia e fundit. 26. Ka motiv për t’u kapur. 28. Topat pa kufij. 29. Janë lloje njerëzish. 30. Janë detrime për t’u paguar. 31. Janë në skaje.

32. Ishin për të peshuar dikur. 33. Janë ndeshje të fundit. 34. Aishe aktore. 35. Shahu i fundit. 36. Një mund të jetë edhe viral. 37. Këndon me Chiara-n. 38. Në fund të fundit. 39. Ngrihen me.. dolli. 40. Janë blu të tilla të OKB. 42. Një zbulues nëndetësesh. 43. Eshtë tutkun 45. I keni në dorë. 46. Janë princa arabë. 48. Eshtë dëshmi për...shofer. 49. Tatum që qe pianist. 50. Janë ëdy për dopjo. 51. Kështu blihej dikur pa paguar. 52. Steëart këngëtare.

VERTIKAL 1. Total pa kufij. 2. Janë sherre në shtyp. 3. Inicialet e Morricone-s. 4. Një fjalë para kohe. 5. Kështu thirret Mike Tyson 6. Rindërtuar pjesërisht. 7. Janë edhe për të treguar çmimin. 8. Një pjesë e satelitëve. 9. Kufizojnë idealet. 10. Eshtë cilësi. 11. Mbyll lutjen. 12. Janë gabimet për pivot. 13. Inicialet e Kahn, portier. 15. Kanë qafa për t’u kaptuar. 16. Një borxh. 18. Mund të jenë me sahat 19. Mund të jenë sekrete. 20. Nxirret me duf. 22. Një i judos është tatami. 23. Janë ciganë. 24. Mund të bëjë zoom. 25. Janë centrale si Chernobyl. 26. Mund të jenë ferra dhe toke. 27. Ishin xhuxhë të Jonathan Swift. 30. Një mund të jetë dallues. 31. U “ça” nga Rutherford. 33. Janë copa tortash. 34. Mund të jetë operacioni. 36. Janë gremina. 37. Një ushqim për bebe dikur. 39. Vidal shkrimtar. 40. I parapriu hotelit. 41. Ai i shtatë është kinemaja. 42. Gjysmë siklet. 43. Një kolak... snack. 44. Pak destruktive. 47. Fillojnë mendimin. 48. Inicialet e Eluard. 49. Të parat në ambient.

Dita e sotme për te dashuruarit do jete goxha e trazuar. Asgjë nuk do shkoje ashtu si e kishit planifikuar. As ju dhe as partneri nuk do jeni ne humorin me te mire te mundshëm. Beqaret me ne fund pas disa muajsh do e bëjnë për vete personin qe kane pëlqyer. Ne planin financiar kënaquni me gjendjen ne te cilën do ndodheni dhe mos kërkoni me shume sepse mund te futeni ne telashe.

Demi Kjo do jete një dite mjaft e favorshme për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Do kuptoheni me se miri me partnerin tuaj dhe madje do sqaroni edhe mosmarrëveshjet me te vogla. Beqaret nuk do jene as sot me fat dhe nuk do e ndryshojnë statusin qe kane. Ne planin financiar do jeni te përkëdhelur nga yjet dhe do mund te realizoni te gjitha investimet e nevojshme.

Binjaket Pas një kohe te gjate me probleme dhe vështirësi, sot gjerat do fillojnë te vendosen ne vendin e duhur. Do i shtoni paksa dozat e komunikimit. Beqaret duhet te tregohen diskrete dhe te mos e japin veten pas cilitdo qe do iu pëlqejë. Gjendja financiare do jete me e qëndrueshme kështu qe përfitoni për te shlyer borxhet qe keni pasur prej kohesh.

Gaforrja Duke pare konfigurimin e yjeve, sot jeta juaj ne çift pritet te jete goxha e trazuar. Nuk do jeni me aq te sigurt sa me pare se personi qe keni ne krah është i duhuri për te kaluar gjithë jetën. Beqaret nga ana tjetër do kenë një dite tërësisht ndryshe nga çiftet. Ata do argëtohen pa fund dhe do realizojnë takimet fantastike. Ne planin financiar mund te kryeni pa frike edhe ndonjë shpenzim me tepër.

Luani Nëse jeni ne një lidhje serioze, sot duhet t’i merrni gjerat edhe me seriozisht. Mos prisni qe për çdo gjë t’iu kujtoje partneri se çfarë duhet te bëni , por tregohuni te vëmendshëm dhe qëndroni me këmbë ne toke. Beqaret nuk duhet ne asnjë mënyrë te luajnë me ndjenjat e te tjerëve. Ne planin financiar do ndizet sinjali i alarmit. Nuk do mund te kryeni dot as shpenzimet me te nevojshme.

Virgjeresha Edhe pse keni kohe me partnerin dhe dashuria juaj ka qene e forte, sot do mund te përballeni me disa kontradikta qe do ua prishin humorin. Beqaret nuk duhet absolutisht te nxitohen sepse mund te përballen me probleme goxha serioze me vone. personat qe do i bëjnë për vete nuk janë te duhurit. Ne planin financiar çdo gjë do jete siç duhet.

Peshorja Partneri juaj do ketë me shume nevoje se kurrë për ju gjate kësaj dite kështu qe gjeni kohen e duhur për te qëndruar pranë tij. Beqaret do ja kalojnë mire pranë disa personave qe do njohin, por nuk do hedhin hapa me tej. Financat me vështirësi do i mbani ne një gjendje te qëndrueshme. Dëshira për shpenzime do jete shume e madhe.

Akrepi Do jete një dite harmonike kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do kuptoheni mjaft mire me atë qe keni ne krah dhe nuk do debatoni për asgjë. Beqaret do jene te parrezistueshem kështu qe mundësitë për një histori dashurie do jene te mëdha. Te ardhurat do përmirësohen fale një trashëgime goxha te majme te cilën e keni pritur prej kohesh.

E S M A D H I I E

A M A D E U S G R E M I N A

H A B

I T A T

K L U B E T D U E L I N E L T O N I L E T A O R N R I

L

G A L B A K O R A N

P O L A K

M A R A T O N A

M O T A K E T M A G I N O T

K A D E T E T P A K E T A T

T O T E M P A R E T

R R E Z E T A R T E T

T

N T I

N O N M I T E

L E K E T D U R E R

P O L I T I K P A R E T

I N K A S A M N E R

I

I T S

A R S L Y

K L E E

E bukura Madalina, një Sophia Loren e re

N

Horoskopi 7 prill 2014 Dashi

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje

Shigjetari Dite konfuze dhe aspak me diell kjo për te dashuruarit. Do iu zbulohen disa te fshehta qe i keni mbajtur partnerit dhe ai do mërzitet shume për këtë fakt. Beqaret nuk do e ndiejnë aspak nevojën e dikujt sepse vetëm apo nen shoqërinë e miqve do ndihen mire. Ne planin financiar duhet te veproni me shume përkujdes dhe maturi sepse situata do jete delikate.

Bricjapi Ata qe janë ne një lidhje do tregohen me te disponueshem ndaj personave qe kane ne krah dhe do jene gati te bëjnë sakrifica për ta. Pjesa me e madhe e beqareve do realizoje disa takime fantastike te cilat do mund t’ua ndryshojnë përgjithmonë jetën. Shfrytëzojeni ditën deri ne maksimum. Financat nuk do jene aspak ne gjendjen e dëshiruar kështu qe duhet bere kujdes.

jëzetekatërvjeçarja Madalina Ghenea, është një nga manekinet më të kërkuara për reklamimin e rrobave të brendshme. Është bërë e njohur për lidhjen e saj me Leonardo DiCaprion dhe Gerald Butlerin. Jeton në Itali, ndërsa në biografinë e saj hyn edhe roli në spotin e Eros Ramazzottit në këngën “Il Tempo Tra di Noi”.

Williams: Pa menaxher nuk do të kisha sukses

Ujori Ëndrrat tuaja mund te bëhen realitet sot. Partneri do jene i gatshëm te beje gjithçka qe ju doni vetëm për t’iu kënaqur. Ai do gjeje mënyra nga me te ndryshmet për t’ua shprehur dashurinë. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim mbresëlënës. Financat do fillojnë qe sot te stabilizohen. Vazhdoni te bëni akoma disa kursime.

Peshqit Keni kohe qe jeni ne një lidhje? Doni apo nuk doni, sot do ketë ndryshime rrënjësore te cilat do ua mbushin edhe njëherë shpirtin me gëzim. Beqaret duhet te kujtojnë gjithmonë se pamja e jashtme nuk është gjithmonë e rëndësishme. Kjo do i ndihmoje te hidhen ne krahët e personit te duhur. Mundësitë do jene te mira. Për financat nuk duhet te shqetësoheni.

P

op ylli britanik, Robbie Williams, ka nderuar menaxhmentin e tij në një ceremoni ndarjesh që të çmimeve, duke thënë se ata ia shpëtuan jetën. Krijuesi i hitit “Angels” mori çmimin e artistëve si artisti më i mirë, ndërsa shfrytëzoi fjalimin për të falënderuar ekipin e tij. “Do të isha i vdekur po

që se nuk do të ishin menaxherët e mi. Unë jam serioz, kështu që faleminderit”, ka thënë Robbie. Gjatë ceremonisë ishte argjenti i Paul McCartneyt, Scott Rodger ai që u emërua menaxheri më i mirë i vitit, teksa Pharrell Williams u nderua si artisti më i mirë i vitit.


cmyk

Standard 7 prill 2014  
Standard 7 prill 2014  
Advertisement