Page 1

Suplementi Faqe 13-17

Hidhet ideja e Ligës së Kombeve. Pse Shqipëria mund të favorizohet?

Kryekomunari i Farkës Prokuroria: Atentati lidhet me detyrën e tij, hetimet transferohen te Krimet e Rënda

Rafael Aranzadi, Mesi spanjoll i viteve 1900

Kronikë Faqe 8

GAZETë E përditshme E premte 28 mars 2014 NR: 2926, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Reforma territoriale Rama i përgjigjet Bashës: Nuk i shtyjmë afatet, konsesusi jo në Kuvend

Ish-të përndjekurit

Fondi 18 milionë dollarë do të ndahet mes 4100 personave Nderimi i Komunës Pas Deçanit, Lulzim Basha “Qytetar Nderi” i Mitrovicës

Debate për nepotizmin në administratë, Berisha: Kabineti “Rama” katër familjarë në Qeveri

Aktualitet Faqe 12

Ndryshimet në prefektura Rama shkarkon Besnik Dervishin në Vlorë, Safet Gjici zëvendëson Hoxhën në Kukës

P

ozita dhe opozita duken ende larg gjetjes së një konsensusi për reformën administrativo-territoriale. Letrat e shkëmbyera në fund të javës që shkoi mes Kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për uljen në një tryezë të përbashkët për miratimin e reformës territoriale, u bënë objekt... Lexoni në faqen 2-3

Politikë Faqe 7

Shqipëria rekord në rajon Kompanitë ulin depozitat në bankat e nivelit të dytë

Zbardhet vendimi

Kush përfiton legalizimin, cilët përjashtohen. Penalizimi për shtesat pa leje Z bardhet vendimi i plotë i qeverisë për ligjin e ri të legalizimeve. Pas detajeve të bëra publike dy ditë më parë lidhur me paketën e re, qeveria ka publikuar dje vendimin e marrë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, i cili paraqet skemën e... Faqe 12

cmyk

19 << Tepelenë / 6

Gjykatë / 7

Konflikti Polakja akuzon burrin për pronën, vret shqiptar për dhunë, kushëririn me sëpatë kërkon urdhër mbrojtjeje

Projekti në Qendrat Shëndetësore

Kontroll falas për personat 40-65 vjeç

Ekonomi Faqe 10

Faqe 18

Z

ënka e radhës për një truall toke ka përfunduar me vrasjen e Shkëlqim Didës. Krimi i rëndë ka ndodhur në fshatin Luftinjë të Tepelenës, kur autori ka marrë sëpatën në dorë dhe ka goditur në pulpën e këmbës kushëririn. Sokol Dida po punonte arën, kur viktima...

N

jë 30-vjeçare polake, nënë e dy fëmijëve dhe e martuar me një shqiptar, i është drejtuar Gjykatës së Tiranës për të kërkuar mbrojtje...

Vajza e Todi Llupi Vetëhelmohet me antidepresivë, ndërron jetë aktorja Dafina Llupi


2

Politikë

E premte 28 mars 2014


E premte 28 mars 2014

Politikë

3


4

Politikë

E premte 28 mars 2014


E premte 28 mars 2014

Politikë

5


6

â&#x20AC;˘

Sociale

E premte 28 mars 2014


E premte 28 mars 2014

Politikë

7


8

â&#x20AC;˘

Dossier

E premte 28 mars 2014


E premte 28 mars 2014

9

Koment

Obama, tur evropian pune?!

Nga Alba Kepi

Me një fjalim të shkurtë e konciz, Presidenti amerikan ka siguruar se “Evropa dhe SHBA janë të bashkuara për të mbështetur qeverinë e popullin ukrainas kundër aksioneve të kryera deri më sot nga Rusia

Jemi të preokupuar se mund të ketë të tjera dhunime të Rusisë ndaj Ukrainës. I përket Rusisë të shfaqë përgjegjësinë e saj e nëse jo, janë gati sanksionet sektoriale në energji, financë e tregti

P

residenti amerikan Barack Obama ka nisur këtë javë një tur evropian pune. I shoqëruar nga një miniqytet i vërtetë me 900 persona, ndër 200 gazetarë, diplomatë, agjentë sigurimi, këshilltarë, ndihmës, 3 avionë me 45 makina të blinduara, ky udhëtim i tij përmban në axhendë tri etapa të rëndësishme; Holandë, Belgjikë e Itali. Vizita në Evropë për Barack Obamën ka qenë e parashikuar prej muajsh e me një qëllim të vetëm, përcjelljen e idesë së bashkëpunimit dhe paqes mes vendesh. Por ja që ngjarjet e fundit në Ukrainë e transformuan në një udhëtim politik e delikat diplomacie, në zgjidhjen e një prej krizave ushtarake më të vështira qysh prej marrjes fund të Luftës së Ftohtë. Ndalesa e parë për Presidentin amerikan qe Amsterdami, më 24 mars, ku së bashku me Kryeministrin holandez Mark Rutte mbajtën një konferencë shtypi. Me një fjalim të shkurtë e konciz, Presidenti amerikan ka siguruar se “Evropa dhe SHBA janë të bashkuara për të mbështetur qeverinë e popullin ukrainas kundër aksioneve të kryera deri më sot nga Rusia. Sanksionet e imponuara Moskës nga Bashkimi Evropian e SHBA do të kenë një kosto të lartë për ekonominë ruse”. Në kryeqytetin holandez, Barack Obama vizitoi “Rijksmuseum” një nga muzetë më të rëndësishëm në Evropë. Në shoqërinë e Kryeministrit Rutte, kryetarit të bashkisë së Amsterdamit, Eberhard van der Laan e drejtorit të muzeut “Wim Pijbes” Presidenti amerikan ka admiruar koleksione të famshme të artit botëror e vepra unike të artistëve si Rembrandt, Vemeer, Hals etj. Duke mbetur në Holandë, Presidenti amerikan ka udhëtuar drejt Hagës ku ka marrë pjesë së bashku me 58 krerë shtetesh në “Konferencën për sigurinë nukleare”, si dhe në një samit të improvizuar të vendeve të grupit të G7-ës. Ky i fundit gjatë punimeve të tij vendosi jo vetëm mos mbajtjen e samitit të G8-ës, parashikuar këtë vit në qershor në Sochi të Rusisë, por dhe hipotezën e përjashtimit të Rusisë nga G7. Zëvendëskëshilltari për sigurinë kombëtare, Ben Rhodes, u shpreh gjatë takimit se “Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkojnë aleatëve të tyre të intensifikojnë gradualisht presionin ndaj Rusisë, sanksionet e izolimin”. Ndërsa më 25 mars, në konferencën nukleare të Hagës, Presidenti Obama tha: “Jemi të preokupuar se mund të ketë të tjera dhunime të Rusisë ndaj Ukrainës. I përket Rusisë të shfaqë përgjegjësinë e saj e nëse jo, janë gati sanksionet sektoriale në energji, financë e tregti. Po organizohemi në mënyrë të tillë e intensive që plani i urgjencës për

të gjithë aleatët të ketë garanci. E do të reagojmë në mbrojtje të tyre çfarë do që të ndodhë. Kjo është NATO!” Turi evropian rinis më 25 mars në mbrëmje e nga Haga Presidenti amerikan udhëton për në Mbretërinë e Belgjikës. Në pesë vjet të punës së tij, është hera e parë që viziton zyrtarisht institucionet evropiane. Qe viti 2005 me George W. Bush kur shënohet vizita e fundit e një kreu të Shtëpisë së Bardhë në kryeqytetin evropian Bruksel. Mark Storella, i ngarkuari i Ambasadës Amerikane në Bruksel, ka deklaruar për mediat se Presidenti Obama me stafin e shumtë në numër, 30 makina të blinduara e

nëntë helikopterë të US Army Airfield, do të “pushtojë” për 24 orë kryeqytetin e vogël të Mbretërisë Belge. Axhenda në Bruksel do jetë tej e ngjeshur; një mbledhje pune në NATO, takime dypalëshe me autoritetet më të larta belge, samiti BE-SHBA, si dhe një vizitë në Fiandre në varrezat amerikane të Waregem, në nderim të 100-vjetorit të nisjes së Luftës së Madhe. Më 26 mars samiti BE-SHBA, eventi më i rëndësishëm i vitit për institucionet evropiane e për të cilin Këshilli i Evropës ka ditë që po përgatitet ta mirëpres. Shtetet e Bashkuara të Amerikës prezantohen në këtë samit me Presiden-

tin Barack Obama, Sekretarin e Shtetit John Kerry, këshilltaren për Sigurinë Kombëtare Susan Rice e shefin e Lartë të Tregtisë Michael B. Froman. Për Evropën marrin pjesë Presidenti i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso, Presidenti i Këshillit të Evropës Herman Von Rompuy, komisionerja e Lartë Katherine Ashton, komisioneri i Tregtisë Karel De Gucht e ambasadorët dypalësh. Tri janë temat kryesore të këtij samiti: siguria e stabiliteti ndërkombëtar, sfidat e reja globale dhe ekonomia. Rëndësi të veçantë do të marrë analizimi i traktit mbi shkëmbimin e lirë të tregut midis SHBA e BE, TTIP, (Transatlantic Trade and Investment Partnership) me avantazhe ekonomike të parashikuara rreth 119 miliardë në vit për Evropën e 95 për SHBA. Negociatat për Transatlantic Trade and Investment Partnership kanë nisur në korrikun e viti të kaluar, janë ende në fazën e tyre fillestare, ende me shumë punë për tu realizuar e ky samit do të shërbej pikërisht për të qartësuar e zgjidhur pika delikate të tij. Pa dyshim do të diskutohet në tavolinën e punës dhe skandali i National Sicurity Agency, qartësi mbi limitet e aktivitetit të spiunazhit, garancitë e Evropës për të respektuar kuadrin juridik në mbrojtje të qytetarëve e të të gjithë aktorëve ekonomik. Vizita e Barack Obamës në Mbretërinë Belge përfundon më një vizitë në Palais des Beaux Arts (Pallatin e Arteve të Bukura) ku pritet të mbaj dhe një fjalim rasti. Etapa e fundit e udhëtimit të Presidentit amerikan në Evropë është Italia, më 26 mars në mbrëmje ndodhet në qytetin më të bukur të botës, Romë. Sekretari i Shtetit John Kerry mbërrin një ditë më parë në kryeqytetin italian, për të organizuar në përpikmëri çdo orë të kësaj vizite të rëndësishme. “Air Force One” do të ulet në aeroportin e Fiumicinos në ora 20.40 e më pas i shoqëruar nga 26 makina e 8 motorë, Presidenti Obama do të ndalet në Vila Taverna, rezidenca amerikane e ambasadorit të SHBA në Romë John Philips. Vizita e Presidentit amerikan nis në Vatikan me një takim me Papa Francescon në paraditen e 27 marsit, më pas drejt Presidencës ku do të pritet nga Presidenti italian Giorgio Napolitano. Në ora 14.30 turi evropian do të mbyllet në Vila Madama, një nga ndërtesat më të bukura të Romës, pronësi e familjes Medici e sot një rezidencë qeveritare, me takimin bilateral Itali-SHBA, Renzi-Obama. Por dhe në Romë nuk do të mungojë admirimi i një vendi arti. Para largimit Presidenti amerikan do të vizitojë Koloseun e do të mbyllen 36 orë intensive për kryeqytetin italian të blinduar nga rregullat e sigurisë së lartë.


10

â&#x20AC;˘

Koment

E premte 28 mars 2014


E premte 28 mars 2014

Koment

â&#x20AC;˘

11


12

E premte 28 mars 2014

Aktualitet

Pas Deçanit, Lulzim Basha “Qytetar Nderi” i Mitrovicës

P

ak ditë pasi Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u shpall “Qytetar Nderi” i Deçanit, edhe Mitrovica nderoi kryetarin e Bashkisë së Tiranës me të njëjtin titull. Siç njoftua mediat në Kosovë, me vendim unanim, Kuvendi Komunal i Mitrovicës ka vendosur që kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe njëherësh kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha të shpallet “Qytetar Nderi” i Mitrovicës. Anëtarët e Kuvendit Komunal nga të gjitha partitë politike të përfaqësuara në Kuvend, kanë folur për rolin dhe kontributin që Lulzim Basha ka dhënë për shqiptarët e Kosovës që nga periudha e Luftës së UÇK-së, gjatë kohës kur ai ishte pjesë e stafit të Misionit të Administrimit të OKB-së në Kosovë, përfshirë edhe kontributin që ka dhënë qyteti i Tiranës në rindërtimin dhe kthimin në pjesën matanë Ibrit, duke akorduar 100 mijë dollarë për aksionin “Ndihmo edhe Ti”. Ndërkohë, në një ceremoni të veçantë, që përkonte edhe me një datë të shënuar në historinë e Kosovës, 16-vjetori i epopesë së

cmyk

Qyteti i Mitrovicës

Lulzim Basha ka dhënë për shqiptarët e Kosovës që nga periudha e Luftës së UÇKsë, gjatë kohës kur ai ishte pjesë e stafit të Misionit të Administrimit të OKB-së në Kosovë

Ushtrisë Çlirimtare në Dukagjin, komuna e Deçanit i ka akorduar titullin “Qytetar Nderi” Bashës për kontributin e dhënë në procesin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës dhe njohjes së saj ndërkombëtare. Më herët Komuna e Deçanit vlerësoi kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, me titullin “Qytetar Nderi”. Në 15-vjetorin e ndërhyrjes së NATO-së në Kosovë, kryetari i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj, theksoi kontributin dhe mbështetjen e

zotit Basha në procesin e shpalljes së pavarësisë dhe njohjes së saj ndërkombëtare. Aktualisht, Kosova dhe Deçani përkujtojnë edhe 16-vjetorin e epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Dukagjin. Nga ana e tij, kryebashkiaku Basha shprehu mirënjohjen për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” i Deçanit dhe njëkohësisht, ai komentoi edhe krahasimet e rastit të Kosovës me Krimenë, duke thënë se mes tyre nuk ka asngjë të ngjashme dhe nuk mund të hiqen paraleje.


Gol

Roi Mahamutsa Futbollisti i bekuar, shpëton nga aksidenti

Hidhet ideja e Ligës së Kombeve. Pse Shqipëria mund të favorizohet?

Shqipëria në misionin Euro 2016

Rafael Aranzadi Leo Mesi spanjoll i viteve 1900

Rafael Moreno Aranzadi, autori i 200 golave me Atletiko Bilbaon, pas vdekjes së parakohshme, u nderua nga Spanja, pasi Këpuca e Artë e iberikëve që nga viti 1953 u quajt “Pichichi”, ashtu siç ishte edhe nofka e tij. cmyk

De Biazi: Në Shqipëri ndihem i lumtur

Luiz Suarez një familjar shembullor


14

E premte 28 mars 2014

Gol

Hidhet ideja e Ligës së Kombeve. Pse Shqipëria mund të favorizohet? Kuqezinjtë më fund mund të kenë shansin që ta shikojnë veten e tyre në Evropian. Një format i cili do të bëjë që të gjitha ekipet të kenë mundësi të trajtohen të barabarta përballë njëra-tjetrës

P

ardje është hedhur edhe ideja nga UEFA që flet për Ligën e Kombeve. Një kompeticon që mund t’u japë mundësi shumë ekipeve që të kualifikohen dhe të kenë shanse të barabarta. Edhe Shqipëria do të ketë shansin e saj që të dalë e fituar nga kjo ide, pasi shpeshherë kemi treguar që arrijmë të bëjmë surprizën. Tashmë që nuk është më në formën e një kompeticioni me eliminim, skuadra jonë mund të jetë më e favorizuar. Nga viti 2018, në Evropë nuk do të ketë më ndeshje miqësore, por një turne mes të 54 vendeve anëtare të futbollit në kontinentit tonë, të cilat do të luajnë me njëra-tjetrën të ndara në divizione të ndryshme dhe formula do të jetë e njëjtë me atë të kampionateve në Evropë, me skuadrat që do të kenë mundësi të ngjiten ose të zbresin në kategori në varësi të rezultateve që do të arrijnë. Kongresi i UEFA-s që po mbahet në Astana miratoi unanimisht projektin e Ligës së Kombeve, nëpërmjet së cilës mendohet t’u jepet më shumë rëndësi ndeshjeve miqësore me skuadrat që do të kenë edhe përfitime të drejtpërdrejta nga fitimi i tyre. Formati ende nuk është bërë i qartë plotësisht, por mendohet se 16 përfaqësueset më të mira të kontinentit do të luajnë në grupin e parë. Drejtuesit e saj theksojnë se çdo grup do të ndahet në minigrupe me 3-4 skuadra dhe secila prej tyre do të luajë 4 deri në 6 ndeshje nga shtatori 2018 deri në nëntor të atij

viti. Faza “Final Four” ku bëjnë pjesë 4 ekipet më të mira të grupit A, do t’i zhvillojnë ndeshjet në vitin 2019, ndërsa ndeshjet “Play off” do të luhen në muajin mars 2020. Ndërkohë, fituesit e çdo divizioni, përveçse do të kenë mundësi të ngjiten në kategori, do të kenë edhe mundësinë për të shkuar direkt në Evropianin e vitit 2020. Ndeshjet mes tyre ato do t’i zhvillojnë në një periudhë katërvjeçare gjatë datave kur janë parashikuar miqësoret dhe do të luajnë me sistem vajtje-ardhje. Fitueset e divizioneve do të marrin pjesë në një “Final Four”, i cili mund të luhet në një vend asnjanës në verën e një viti pa kompeticione ndërkombëtare. Gjithashtu, fituesit e çdo divizioni, përveçse do të kenë mundësi të ngjiten në kategori, gjithashtu do të kenë shansin dhe për të fituar një vend direkt për në Evropianin e ardhshëm. Sipas drejtuesve të UEFA-s, Liga e Kombeve do të jetë kompeticioni i tretë më i rëndësishëm në botë për përfaqësueset, pas Botërorit dhe Kampionatit Evropian. Platini: Jo miqësore për të shtuar emocionin e sfidës Presidenti i UEFA-s, Mishel Platini, beson se krijimi i Ligës së Kombeve është një hap përpara për futbollin ndërkombëtar. Pasi u miratua të enjten, gara do të shërbejë për të zëvendësuar shumicën e miqësoreve ndërkombëtare dhe do të ofrojë vende në garat e UEFAs. Përfaqësueset e vendeve do të

ndahen nëpër grupe, ndërsa gara do të përfshijë edhe promovimet dhe eliminimet, ndërsa do të ketë edhe një titull kryesor në fund të garës dhe Platini mendon se duke eliminuar shumë ndeshje miqësore nga kalendari futbollistik, kjo do ta ndihmojë futbollin ndërkombëtar. “Kjo u pranua dhe ne duhet ta urojmë veten për këtë. Ne kemi dëgjuar ftesat e atyre që duan ta bëjnë këtë, andaj kemi krijuar një garë”. “Ajo do t’i zëvendësojë miqësoret, ata nuk i interesojnë askujt. Është më shumë si një garë e zakonshme dhe mendoj se është një vendim i mirë pasi askush nuk i dëshiron ato miqësoret”, - u shpreh francezi. Pse përfiton Shqipëria Është shumë e thjeshtë logjika, sepse kombëtarja jonë mund të favorizohet. Sipas formulës së re, grupet do të përcaktohen në bazë të klasifikimit që bëhet nga FIFA. Kjo do të thotë që ekipi ynë do të jetë në një pozicion me skuadra të barabarta. Edhe përfaqësueset e tjera do të kenë të njëjtin nivel, çka do të thotë që do të kemi më shumë mundësi të marrim pikë. Nëse sot gjendemi përballë rivaleve si Portugalia, Danimarka dhe Serbia, me formulën e re ekipi ynë kombëtar mund të përballet me skuadra të nivelit të Sllovenisë apo Norvegjisë. Ekipe që mund të jenë më të lehta për t’u marrë fitoren. Duke pasur më shumë mundësi për të fituar, atëherë edhe shanset do të jenë më të larta për të marrë një kualifikim.

Shqipëria në misionin Euro 2016


E premte 28 mars 2014

Gol

N

jë short që ka rezervuar emocione të veçanta ka qenë ai i hedhur në Nisë të Francës për eliminatoret e 2016-ës. Kjo edhe për natyrën e përballjeve. Duke parë numrin e madh të skuadrave në eliminatore në grupe përballë njëra-tjetrës janë vënë skuadra që rivalizojnë ndërmjet tyre. Edhe kuqezinjtë e De Biazit kanë përballjet e tyre që kanë një karakter të veçantë. Duke parë skuadrat të cilat do të kemi përballë, duket se jo gjithçka ka shkuar mbarë. Kjo, pasi skuadra si Portugalia dhe Danimarka nuk janë të lehta për t’u kaluar. Një mision i vështirë që mund të ketë disa pengesa para. Interesante është edhe përballja që do të ketë ekipi ynë me kombëtaren serbe. Një përballje që nuk ka brenda vetëm garimin sportiv, por edhe historinë. Një ndeshje me emocione të mëdha që pritet me shumë kureshtje. Skuadrat ishin të ndara në pesë vazo, të varura nga rezultatet e arritura dhe rankimi i tyre në UEFA. Shqipëria nga ky short ka marrë grupin më të vështirë të mundshëm. Danimarka dhe Armenia janë ekipe që kanë lojtarë kualitativë dhe janë kombëtare të dëshmuara së fundmi, teksa Serbia është rival i përbetuar si në

Grupi I • Portugalia • Danimarka • Serbia • Armenia • Shqipëria *Franca (Ekipet e grupit I do të luajnë nga dy ndeshje me Francën, në formë miqësore, pa vlerë pikësh. UEFA ka vendosur t’i garantojë vendit pritës miqësore me ekipet e grupit të fundit, por e përsërisim pa vlerë pikësh).

rrafshin politik, ashtu dhe në atë sportiv. Portugalia është e qartë se është favorit i këtij grupi, por mbetet të shihet si të reflektojë De Biazi dhe nëse edhe Adnan Januzaj do të jetë i përfshirë në kombëtaren shqiptare, e që do të ishte një lehtësim i madh. Zvicra e përforcuar me gjashtë shqiptarë do të ketë përballë Anglinë e Roi Hoxhsonit, në një grup relativisht të lehtë, teksa edhe kampionia e botës, Spanja, nuk do të ketë shumë punë të vështirë. Janë gjithsej tetë grupe me nga gjashtë skuadra dhe një grup tjetër me pesë skuadra. Në këto grupe, do të jenë nga dy skuadra që do të kualifikohen tutje, ashtu sikurse edhe ekipi më i mirë në vendin e tretë, teksa ekipet e mbetura të vendit të tretë do të luajnë në “play off”. Kualifikimet do të zhvillohen kësaj radhe me reformë në atë që quhet java e futbollit. Një javë e tërë do të jetë e rezervuar për futbollin e kombëtareve, të cilat do të shpërndahen proporcionalisht me të drejtat televizive në secilën ditë nga një ndeshje. Reformat e UEFA-s besohet se janë bërë për të reduktuar numrin e ndeshjeve të kombëtareve gjatë sezonit, në mënyrë që klubet të fokusohen më shumë në aktivitetet e tyre në garat tjera dhe lojtarët të jenë më të pushuar.

De Biazi: Në Shqipëri ndihem i lumtur

T

ekniku i kombëtares shqiptare, Xhani de Biazi, është “mburrur” për punën që ka bërë nën drejtimin e kuqezinjve, por edhe për mikpritjen që ka hasur nga shqiptarët gjatë kësaj kohe. “Shqiptarët e dashurojnë futbollin. Niveli i kampionatit atje është pak a shumë sa Seria C këtu në Itali, por gjithsesi mua më pëlqen. Para se të shkoja në drejtim të kombëtares, ajo ishte në vendin e 87-të, ndërsa u ngjit deri në vend të 37-të.

Kam lojtarë të shpërndarë në gjithë botën, përfshi edhe këtu në Itali. Në Shqipëri kam gjetur mikpritjen dhe kënaqësinë e të jetuarit. Niveli ekonomik është i ulët, aq sa mund të shkosh pa frikë e të jetosh si pensionist. Në Itali kam pasur përvoja shumë të mira, si te Modena apo Breshia”, shprehet tekniku i kombëtares shqiptare në një shkrim të publikuar në të përditshmen “La Tribuna di Treviso”.

15


16

E premte 28 mars 2014

Gol

Rafael Aranzadi, Leo Mesi spanjoll i viteve 1900 Rafael Moreno Aranzadi, autori i 200 golave me Atletiko Bilbaon, pas vdekjes së parakohshme, u nderua nga Spanja, pasi Këpuca e Artë e iberikëve që nga viti 1953 u quajt “Pichichi”, ashtu siç ishte edhe nofka e tij.

N

ë fillimet e viteve 1900, Spanja dhe e gjithë Evropa njohën Rafael Moreno Aranzadin. Për të gjithë ata që tërhiqen nga emri i pagëzimit (Moreno) duhet të presin apo të dëgjojnë edhe nofkën që i vunë tifozët që iu gëzuan vetëm për pak kohë golave të tij, pasi vdekja e mori atë nga fushat e futbollit në një moshë shumë të re. Për të gjithë ai ishte vetëm “Pichichi”. Kjo nofkë është shumë e thjeshtë për t’u shpjeguar: Rafael Moreno Aranzadi ishte një futbollist shtatshkurtër (154 centimetra). Edhe pse nuk kishte një trup të përshtatshëm për t’i bërë ballë kësaj loje fizike, “Pichichi” ia doli që të bëhej një legjendë në tokën e tij, në Vendet Baske. Me golat e tij, Rafael Moreno Aranzadi fitoi edhe zemrat e të gjithë Spanjës. Pasi u nda nga jeta në moshë të re, e gjithë Spanja i bëri një dhuratë: titulli i golashënuesit më të mirë të La Ligas mori emrin e tij: tani për të gjithë Këpuca e Artë në Spanjë quhet thjesht “Pichichi”… Rrënjët dhe fillimi i legjendës Në Bilbao, më 23 maj të 1892shit, Dalmacia Aranzadi nxori në dritë Rafaelin. I ati ishte Hoakin Moreno, avokat i suksesshëm që më pas u bë edhe qytetari i parë (kryebashkiak) i Vizkajas (krahinë autonome e Vendeve Baske). E ëma,

Dalmacia, ishte kushërira e njërit prej personazheve më të famshme (të kulturës) spanjolle të fundviteve ‘800 dhe fillimviteve ‘900, Miguel de Unamuno. Fëmijëria për Rafaelin nuk ishte shumë e qetë. Si të mos ishte ndryshe: studioi në vende mjaft prestigjioze, më pas u regjistrua në Universitetin e Deustos (që ndodhej në krahun e majtë të lumit Nervion). Fakulteti i Drejtësisë nuk e tërhoqi shumë Morenon. Djaloshi kishte lindur për t’u shndërruar në një nga yjet më të shndritshëm të futbollit (sport që kishte mbërritur në Vendet Baske falë marinarëve anglezë). I gjithë komuniteti bask në atë kohë nuk priti shumë dhe u apasionua pas këtij sporti inovativ. 200 gola Edhe pse ishte shtatshkurtër, Moreno arriti që të bënte para në botën e futbollit (luajti si anësor) falë trupit të tij të fortë. Moreno ishte vetëm 18 vjeç kur realizoi golin e parë me klubin e sapolindur Atletik Klub Bilbao në vitin 1911. “Pichichi”, edhe pse i ri, nuk hezitoi të driblonte portierin dhe të shënonte kështu golin për ekipin që do të kthehej në një simbol. Atletik

mundi 2-1 Akademia de Artileria, por evenimenti i ditës do të ishte një tjetër, goli i parë i Rafael Moreno Aranzadi me fanellën bardhekuqe. Pas atij goli, Moreno do të shënonte plot 199 me këtë fanellë. “Pichichi” mori pjesë në finalen e parë të Kupës së Mbretit në Spanjë në mars të 1913-s. Atletik Bilbao e humbi atë takim 1-0 përballë Rasing Klub de Irún. Më pas disa muaj më vonë po të atij viti, Atletik Bilbao, duke qenë se do të përuronte stadiumin e ri “San Mames” ftoi fituesit e Kupës së Mbretit (që tani mbajnë emrin Real Union): “Pichichi” shënoi njërin prej 200 golave të realizuar në karrierë: më 21 gusht të 1913-ës Moreno shënoi në stadiumin e sapondërtuar “San Mamés” (impiant ku Bilbao luan edhe sot takimet). Ai gol kishte edhe një të veçantë tjetër: u shënua përpara syve të Mbretit Alfonso XIII. “Pichichi” shënoi golin e parë 1-0 kundër Rasing Klub de Irun. Ai takim më pas përfundoi 1-1 dhe askush nuk e u mërzit shumë, pasi stadiumi (i projektuar nga arkitekti Manuel Maria Smith) ishte gati që të priste legjendën.

I pari në fushë dhe dashuri “Catedral”, stadiumi i dytë më antik në Spanjë pas “Molinón të Gijon”-it, ishte skena e shumë arritjeve të Morenos dhe skuadrës së tij Atletik. Tipi i lojës ofensive që bënin “luanët”, që ishte fryt i mësimeve të marra nga teknikët anglezë, të cilët trajnuan këtë ekip në fillim të shekullit të kaluar (Sheperd, Barnes e Barton, këta ishin të parët), u dhanë baskëve çelësin e suksesit. Ekipi i Bilbaos fitoi tri Kupa të Spanjës (në finalen e 1915-ës “Pichichi” shënoi tre gola ndaj RCD Espanjol, 5-0) dhe po kaq Kupa të Vizkajas midis viteve 1914 dhe 1916, “Pichichi” arriti të fitonte edhe një Kupë Spanje

apo Mbreti më 1921. “Pichichi” kështu u njoh nga e gjithë bota. Legjenda tregon se ai bëri për vete gruan e tij, Avelina Rodriguez, pikërisht në pushimin 15-minutësh të një ndeshjeje. Aurelio Arteta, piktor nga Bilbao, arriti që të fiksonte këtë moment në një pikturë që e quajti “Idilio en los campos de sport” (Dashuri në fushat e futbollit). Në këtë vepër “Pichichi” nuk ka veshur xhupin e bardhë që e vishte gjithmonë gjatë ndeshjeve. Në 1920, “Pichichi” u grumbullua për herë të parë me kombëtaren spanjolle (Seleçión) dhe mori pjesë kështu në lojërat olimpike që u zhvilluan në Belgjikë. Marrë nga “Goal.com”


E premte 28 mars 2014

17

Gol Mojesi dhe Fergusoni kontestohen nga tifozët Probleme te Junajtidi. Përveç rezultateve tani shtohen edhe tifozët, pasi ekipi nuk po reagon siç duhet dhe nuk ka as forcën për t’i ndryshuar gjërat. Humbja ndaj Mançester Sitit 3 me 0 duket se e ka mbushur kupën. Skuadra e Devid Mojesit e kishte të pamundur të ndalte Edin Dzekon me shokë, duke i ndërlikuar akoma më shumë punët në tabelën e renditjes. Por as tekniku Devid Mojes

nuk i ka punët mirë. Skocezi, që u zgjodh nga vetë Ser Aleks Ferguson si trashëgimtarin e tij në stolin e “djajve të kuq”, u kontestua ashpër nga tifozët që ndodheshin pranë pankinës së Junajtidit dhe u desh ndërhyrja e rojave të sigurisë për të qetësuar situatën. Jashtë kritikave nuk mbeti as tekniku legjendar Sër Aleks Ferguson, i cili akuzohet pikërisht për zgjedhjen që bëri me ish-teknikun e Evertonit.

Pak shpresa për Shumakerin “Mikael Shumaker u dërgua në spitalin e gabuar, pas aksidentit me ski, duke humbur kështu disa orë shumë të rëndësishme, që mund ta kishin shpëtuar atë”. Kështu është shprehur Gari Hartstein, ish-shefi i doktorëve të Formulës 1. Sipas tij, gjermani u dërgua në një klinikë lokale, në vend që të dërgohej tek specialistë të trurit. Hartstein beson

Luiz Suarez, një familjar shembullor

G

us Pojet bëri shaka kur tha se shpresonte që Luis Suarez të sëmurej para ndeshjes LiverpulSanderlend, por urimi i tij duket se ka rënë në veshë të shurdhët. Ylli uruguajan i “The Reds” ka postuar një foto në “Instagram” teksa relaksohet në krevat me bashkëshorten dhe dy fëmijët e tij. Suarez, kryegolashënues në Premier League me 28 gola, e shoqëroi fotografinë me komentin: “Mirëmëngjesi të gjithëve! Sa mirë kur zgjohem

se një vendim i tillë do të ketë ndikim shumë të madh te shanset e Shumakerit për t’u shëruar. “Nuk mund të dërgosh pacientët me plagë në kokë te një spital që nuk ka kapacitete neurokirurgjikale”, - tha ai. Pas kësaj deklarate ka reaguar dhe menaxherja e gjermanit, Sabin Kehm, e cila është shprehur se Shumaker ka përmirësime për sa i përket gjendjes.

Çfarë foli Mesi me Pepen

me njerëzit më të rëndësishëm të jetës sime... JU DUA SHUMË!!” Një urim që tregon dashurinë që ka për fëmijët dhe gruan e tij. Përveçse një futbollist i mirë, uruguajani është dhe një baba shembullor.

Jo vetëm futboll, por edhe “gossip”. Kjo është fuqia e “El Klasikos”. Të gjithë u bënë kureshtarë gjatë sfidës historike të së dielës në lidhje me bisedën e shkurtër që bënë Pepe dhe Lionel Mesi. Mbrojtësi i Realit të Madridit iu afrua yllit të Barcelonës, duke i ledhatuar kokën, por ku nuk munguan as fjalët.

“Pse gjithmonë merresh me mua m.. E kanë pasur golat tuaj, tani vetëm bëj foto”, - i ka thënë Pepe argjentinasit. “Gjithmonë je qesharak. Ndoshta nuk je kështu, por portretizohesh i tillë”, - i është përgjigjur Mesi. Pas kësaj bisede Mesi shënoi edhe 2 gola të tjerë për të arritur tripletën e tij të dytë në “Santiago Bernabeu”.

REPUBLIKA E SHQIPERISE

ENTI RREGULLATOR I ENERGJISE Njoftim për LiçeNsim

Futbollisti i bekuar, shpëton nga aksidenti

Futbollisti i kombëtares së futbollit të Afrikës së Jugut, Roi Mahamutsa, është bërë protagonist i një aksidenti rrugor të frikshëm dhe aspak të besueshëm për mënyrën se si ndodhi dhe si përfundoi. Makina tip “BMW” e mbrojtësit të skuadrës Orlando Pirates në shtetin afrikano-jugor doli nga

rruga dhe u nda më dysh nga mbrojtëset anësore të rrugës duke lënë përshtypjen se kushdo që do të ishte brenda do të kishte vdekur. Por nuk ndodhi kështu, futbollisti në fjalë është shëndoshë e mirë dhe e quajti një mrekulli faktin që është gjallë. Ngjarja raportohet se ka ndodhur në javën e parë të marsit.

Në zbatim të nenit 16, të Ligjit Nr. 9072, datë 22.05.2003 “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” i ndryshuar, të nenit 18 të Rregullave të Praktikës dhe Proçedurave të EREs, të nenit 10 të “Rregullores për Procedurat e Liçensimit Modifikimit, Transferimit të Plote/ të Pjesshëm dhe Rinovimit te Liçensave”, bëjmë me dije te gjithë personat, institucionet ose shoqëritë e interesuara se: shoqëria “Danske Commodities Albania” sh.p.k, ka aplikuar pranë Entit Rregullator te Energjisë për fillimin e proçedurave të liçensimit në aktivitetin e Furnizuesit të Kualifikuar të Energjisë Elektrike. Me vendimin nr. 23, datë 21. 03. 2014, Bordi i Komisionerëve ka filluar procedurat e liçensimit të këtij subjekti për aktivitetin e Furnizuesit të Kualifikuar të Energjisë Elektrike. Të interesuarit lidhur me këtë kërkesë mund të drejtohen pranë zyrave te ERE-s ne adresën: Bulevardi “Gjergj Fishta” nr. 10, pranë Institutit të Gjeofizikës, Tiranë, brenda afatit të përcaktuar në nenin 10 të ‘Rregullores për Proçedurat e Liçensimit Modifikimit, Transferimit të Plotë/ të Pjesshëm dhe Rinovimit të Liçensave” KRYETAR i ERE-s Petrit AHMETI


18

E premte 28 mars 2014

Sociale

Projekti

Komunikimi i riskut

Vleresimi I riskut

Kontroll falas për personat 40-65 vjeç Kryerja e përvitshme e këtyre analizave bazë do të mbulohet nga Fondi i Sigurimeve Shëndetësore, me një vlerë vjetore prej 17-18 milionë dollarësh

Menaxhimi I riskut Instrumentat per ndryshimin e sjelljes

mosha Gjinia

Mekanizmat e ndihmes per te lene duhanin

Statusi civil/punesimi Histori Familjare

Mekanizmat e ndihmes per alkoolin

Duhan pirja Perdorimi I alkoolit

Aktiviteti fizik

Aktiviteti Fizik Indexi I mases trupore (BMI)

Menaxhimi I peshes trupore

Lipidograma Vleresi mi I Riskut

TA Filter per Diabetin • BMI/TA • ECG Fece gjak okult

Keshillim per menyren e jeteses dhe jetese e shendeteshme (tolerance e demtuar e glukozes)

Vleresimi per Diabetin

Nese me risk per diabet

Konsidero terapi me statina

HbA1c ose glukoze esell Aktiviteti do te kryehet nga skuadra e KSHP

Vleresimi per HTA/CVD

Mjekim Anti-hypertensiv

Funksioni

CVD, vleresimi

*depresioni/stresi *cdo individ thirret ne takime te tjera me MF per te ndjekur 3/27/2014 vendosjen e diagnozes

Progra mim I nje vizite tjeter

Lancimi I paketes se kontrollit baze hepatik/renal/treguesit shendetesore27 mars 2014 Klodian Rjepaj anemise

Dalje ne rregjistri ne Diabetit Vizita vjetore te program uara per Dalje riskunne e HTA larte regjister Dalje ne CVD regjister 7

Popullate Aktive e Shendeteshme Shendeti jo i mire/semundja ne popullaten aktive ka impakt jo vetem mbi individin, por edhe me gjere, punedhenesin, shoqerine. Personat nga 40-65 vjeç do të kryejnë kontroll falas në të gjitha qendrat shëndetësore të Shqipërisë një herë në vit. Projekti i Ministrisë së Shëndetësisë do të fillojë të vihet në jetë duke filluar nga ky vit dhe do të zbatohet në të gjithë vendin. Gjatë konferencës për prezantimin e “Paketës së kontrollit shëndetësor bazë të popullsisë së grup-moshës 40-65 vjeç”, ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj u shpreh se kjo paketë do të nisin disa kontrolle bazë diagnostikuese dhe parandaluese falas për të gjithë personat e moshës 40-65 vjeç për të kapur në kohë dhe mbajtur në kontroll sëmundshmërinë e kësaj grup-moshe. “Të përpiqemi të vendosim në qendër shëndetin. Atëherë, duhet të kujdesemi për shëndetin, të investojmë për të. Investimi për të janë, qoftë parandalimi, ashtu edhe diagnostikimi i hershëm. Ftojmë shqiptarët e shëndetshëm të zhvillojnë përgjegjësitë individuale përkundrejt shoqërisë që po bëhet gati të marrë përsipër kostot e kujdesit shëndetësor të gjithsecilit. i ftojmë që 1 herë në vit, pa pagesë, të paraqiten në qendrën shëndetësore të vendbanimit dhe të kryejnë kontrollin bazë”, përmendi Beqaj gjatë fjalës së tij. Nisma Kryerja e përvitshme e këtyre analizave bazë do të mbulohet nga Fondi i Sigurimeve Shëndetësore, me një vlerë vjetore prej 17-18 milionë dollarë për 900 mijë përfitues. Përfitues të kësaj pakete, do të jenë të gjithë personat e grup-moshës 40-65 vjeç, pavarësisht nëse janë ose jo të siguruar. “Fondi do të marrë përsipër dhe kontrollin e cilësisë së kësaj pakete bazë. Do të kryejmë auditimin e paketës, përmes një kontrolli supervizues mbështetës dhe edukues. Në kontratat e reja me Shërbimin Parësor, Fondi do të parashikojë përfshirjen e indikatorëve të rinj të cilësisë për ekzaminimet

e kontrollit bazik. Kjo iniciativë, do ti shërbejë jo vetëm popullatës përfituese, por edhe forcimit të rolit të mjekut të familjes, pasi ky proces do t’i pajisë më mirë qendrat me aparatura laboratorike, ndërkohë që me implementimin e kartës/certifikatës së shëndetit, mjeku do të ketë më tepër kohë për t’iu përkushtuar pacientit”, - tha drejtori i Fondit të Sigurimeve Shëndetësore Astrit Beci.

Shendeti i popullates aktive eshte i rendesishem per kedo: • Individe dhe familje: ka impakt ne cilesine dhe jetegjatesine, kapacitetin per pune dhe te sigurosh te ardhura per familjen • punedhenesit: • shoqeria: shendeti jo i mire/semundja perfshijne perjashtim shoqeror, rritja e kostove shendetesore dhe sociale, etj

Si do të bëhet kontrolli Personat nga 40-65 do të njoftohen në disa mënyra. Fillimisht do të bëhet thirrje nëpërmjet shërbimit postar si dhe do të dërgohet ftesa

I ftojmë që 1 herë në vit, pa pagesë, të paraqiten në qendrën shëndetësore të vendbanimit dhe të kryejnë kontrollin bazë

Resulton ne perkeqesim shendeti/semu ndje/handikap

Rezulton ne shendet jo te mire

Demton aftesine per te punuar

Mund te sjell papunesi

Ky program ka dhe nje potencial te madh ne ndihme te popullates aktive per te qene e shendetshme dhe aktive ne vazhdimesi duke shijuar dhe perfitimet prej kesaj gjendjeje. Lancimi I paketes se kontrollit baze shendetesor 27 mars 2014 Klodian Rjepaj

3/27/2014

8

Kostot e te qenit jo mire me shendet Ne shqiperi nuk e dime ende se sa mund te jete kostoja e semundjes, jo vetem ne aspektin shendetesor por edhe ne ate social, mungesa ne pune, etj. Por ka shembuj nga bota qe e vleresojne kete gje. Ne Angli eshte pare qe kjo kosto shkon mbi £100 billion/ vit

Individi

që shërbimi shëndetësor i dërgon secilit. Marrja pjesë në “check-up” do të ofrohet në një nga tri datat që do t’i propozohen individit, në muajin e lindjes. Po kështu do të ngrihet një “Call center”, ku do të ketë informacion në lidhje me “check-up”, procedurat, listën e QSH, MF, hartë dixhitale të rrjetit shëndetësor parësor, sistemin e referimit, mundësitë që ofrohen për kujdes të mëtejshëm sipas nevojës. “Call center”-i do të operojë nga ora 8:00-20:00. Dërgimin e sms-ve ndaj individëve për datën e “checkup”. “Call center”-i do të shërbejë edhe për marrjen e ankesave.

Stil jo i shendetshem jetese

Shendeti i mire permireson shanset e cdo individi per te gjetur dhe per te mbajyur nje pune te caktuar e per rrjedhoje te gezoje avantazhet financiare dhe sociale qe ka. Punesimi ka nje impakt pozitiv mbi shendetin.

• Humbje te ardhurash, nese sjell papunesi • Kosto emocionale per veten dhe familjen

• Kosto e viteve jete ne shendet te keq • Kosto e kujdesit jo formal nga familja dhe miqte (£25-45 billion per year)

Punedhenesi

Sistemi shendetesor

• Kosto shendetesore e lidhur me humbjen ne produktivitet

• Kosto e trajtimit te popullates aktive te cilet jane semure dhe ne pamundesi te punojne, MFKujdes II-Kujdes III (£5-11 billion per year)

• Kosto te lidhura me rishperndarjen, humbjen e aftesive, rekrutimi, ri-trajnimi

Qeveria

Gjithe ekonomia

• Kosto shtese per qeverine

• Te ardhura te humbura nga taksa te papaguara dhe kosto shendetesore formale dhe jo formale)

• Kosto te perfitimeve te lidhura me semundjenear)

• Rritet barra per ata qe paguajne taksa (£30-34 billion per • Humbje ne te ardhura nga taksat per shkak te renies se produktivitetit£2836 billion per year)

[Ref 14]

3/27/2014

Lancimi I paketes se kontrollit baze shendetesor 27 mars 2014 Klodian Rjepaj

9


E premte 28 mars 2014

19

Sociale

Përfituesit

Ish-të përndjekurit, fondi 18 milionë dollarë do të ndahet mes 4100 personave Deri dje numri i dosjeve me probleme ka qenë rreth 5000 dhe ish-të përndjekurit apo familjarët e tyre duhet të dorëzojnë dokumentet që duhen për të përfituar nga këstet e radhës Gjatë vitit 2014 do të jenë 4100 ish-të përndjekur politikë, të cilët do të marrin këstin e radhës. Dy mijë persona do të përfitojnë gjatë këstit të radhës, i cili pritet të jepet brenda javëve të ardhshme dhe të parët në listë do të jenë ata të cilët nuk kanë marrë asnjë këst. Rreth 2100 të tjerë do të marrin këstin e tyre gjatë muajit qershor dhe në këtë listë do të jenë përfituesit të cilët janë gjallë, duke filluar nga vjetërsia e moshës. Këto fakte i ka bërë të ditura ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, gjatë një interviste në

2000

ish-të përndjekur do të marrin këstin e radhës brenda disa ditëve

televizion. “Fatura financiare për këtë vit është 18 milionë dollarë, rreth gjysma e saj do të përdoret për këstin e parë, gjysma tjetër do të aplikohet me sistemin e ri, për t’iu dhënë atyre që janë gjallë. Ajo bëhet me një përpjesëtim, ndërkohë që shumat personale të secilës dosje variojnë nga vitet e burgut dhe vështirësi të tjera që janë llogaritur në sistem. Për këtë vit pritet që 2100 persona, të cilët nuk kanë marrë këstin e parë të jenë ata që përfitojnë dhe pastaj 2 mijë të tjerët për ata që janë gjallë për të bërë diferencën mes individëve dhe dosjeve do të jenë ata që përfitojnë prej ndryshimit në skemë”, - u shpreh Veliaj. Dosjet me probleme Aktualisht, Drejtoria e Pagesave dhe Dëmshpërblimeve është duke shqyrtuar dosjet, të cilat kanë problem me dokumentacionin. Deri dje, numri i dosjeve me probleme ka qenë rreth 5000 dhe ish-të përndjekurit apo familjarët e tyre duhet të dorëzojnë dokumentet që duhen për të përfituar nga këstet

e radhës. Pagesa do të kryhet për të gjithë trashëgimtarët e ish-të dënuarit politik, trashëgimtarët duhet të dorëzojnë dokumentet e kërkuara sipas dispozitave ligjore në fuqi. “Të gjithë trashëgimtarët e ish-të dënuarit politik duhet të konfirmojnë në bankat përkatëse nr. personal të llogarisë bankare nëse është aktiv, nuk është aktiv, të hapin një numër të ri llogarie bankare, të cilin ta dërgojnë në Ministrinë e Financave, duke shënuar numrin e dosjes të ish-të dënuarit politik. Kur kemi ndryshim të identitetit, emër/mbiemër, dokumentacioni që duhet dorëzuar është edhe çertifikata e lëshuar nga zyrat e Gjendjeve Civile, për ndryshimin. Certifikata e vdekjes është kusht ligjor për

shpërndarje e dëmshpërblimit, nuk zëvendësohet me Vendim gjykate që shpall të vdekur individin (ish-të dënuarin/trashëgimtarët). Certifikata e trungut të familjes është kusht ligjor për shpërndarje e dëmshpërblimit dhe nuk zëvendësohet me certifikatë negative të lëshuar nga zyrat e Gjendjes Civile”, - thuhet në një njoftim të Ministrisë së Financave. Dokumentet Të gjithë ish-të dënuarit që jetojnë duhet të dorëzojnë dokument identifikim dhe numër llogarie aktive në një bankë të nivelit të dytë për të përfituar nga këstet e radhës. Për trashëgimtarët e ish-të përndjekurve që nuk jetojnë më: Akt trashëgimie, certifikatë vdekje

të të dënuarit, certifikatë trungu të të dënuarit, numër llogarie bankare aktive për çdo përfitues ose prokurë si dhe dokument identifikimi për përfituesit. Në qoftë se një ose disa nga trashëgimtarët e radhës së parë nuk jetojnë më, atëherë njëri nga

2100

ish-të përndjekur do të dëmshpërblehen gjatë muajit qershor

trashëgimtarët në marrëveshje, duhet të postojë aktin noterial të trashëgimisë për çdo trashëgimtar të radhës së parë që nuk jeton më. Certifikatë vdekje për çdo trashëgimtar të radhës së parë që nuk jeton më.

Certifikatë të trungut familjar të çdo trashëgimtari të radhës së parë që nuk jeton më. Numër llogarie aktive bankare për të gjithë trashëgimtarët e trashëgimtarëve të radhës së parë që nuk jetojnë më. Fotokopje të Kartës së Identitetit apo Pasaportës të çdo trashëgimtari që vjen nga trashëgimtarët e radhës së pare, që i lind e drejta për dëmshpërblim. Në rastet kur ish-i përndjekuri nuk jeton më, një dosje quhet e rregullt dhe e gatshme për t’u paguar, vetëm atëherë kur të gjithë trashëgimtarët pa përjashtim, do të kenë dorëzuar ose postuar dokumentacionin e plotë për të gjitha rastet e trashëgimisë. Në të kundërt, askush nuk mund të paguhet i veçantë, derisa i gjithë dokumentacioni i dosjes të jetë i plotë për të gjithë.

Kërkesa

Degë e re master, “Specialistë për Mbrojtjen e të Dhënave” Mbrojtja e të dhënave në Shqipëri është në nivel të ulët dhe për të formuar profesionistë, Universiteti i Tiranës kërkoi hapjen e një dege të re “Specialistë për Mbrojtjen e të Dhënave”. “Ka nevojë për specialistë që të jenë në gjendje të sigurojnë informacionin. Unë e përmenda që institucionet më të rëndësishme shtetërore por edhe bizneset kanë nevojë që trajtimet e tyre nga pikëpamja

teknologjisë. Ne kemi shtruar idenë e krijimit të një kurrikule të re, e cila ka të bëj me sigurinë e informacionit”, - tha Kozeta Sevrani, pedagoge në Universitetin e Tiranës. Këto deklarata u bënë gjatë prezantimit të një projekti që ka në fokus bashkëpunimin mes Norvegjisë dhe universiteteve të rajonit, në fushën e teknologjisë dhe informacionit. Ministrja e Arsimit dhe Sportit,

Lindita Nikolla, tha se Shqipëria ka ende mungesa në shkolla me mësues informatike, ndërkohë që u ka bërë thirrje studentëve të sapodiplomuar në këtë fushë që të kryejnë praktikën në institucionet arsimore. “Ju ftoj juve studentëve të degës së teknologjisë që informacionit që praktikën tuaj ta bëni pikërisht në këto shkolla që kanë nevojë dhe duhet dhënë një mundësi më shumë për të aftësuar

nxënësit, por edhe mësuesit, me eksperiencën tuaj të vyer, atë të përshtatjes të dijeve tuaja të teknologjisë së informacionit”, - u shpreh Lindita Nikolla. Projekti i bashkëpunimit me Norvegjinë në fushën e teknologjisë parashikon që studentët shqiptarë që studiojnë informatikë, një semestër ta zhvillojnë në universitetet e njohura të Norvegjisë për të përfituar njohuritë e duhura.


20

â&#x20AC;˘

Mistere

E premte 28 mars 2014


E premte 28 mars 2014

Mistere

â&#x20AC;˘

21


22

E premte 28 mars 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

3

4

5

6

7

8

9

18

19

24

10 20

25

28

29

32

11 21

31

44

45

46

55

68

61

69

75

70

39 47

62 71

63

52

56 65 73

53

57

64 72

40

48

51

54

67

36

38

60

17

27

50

59

16

23

35

43

15

22

34

49

58

14

26

37 42

13

30

33

41

12

66

74

76

77

HORIZONTAL 1. Janë zyra me tapi 10. Steiger aktor 13. Një fjalë për kualitet. 18. Eshtë i pestë në një film të Luc Besson 19. Gjysma e ciklit 21. Një i dhjetë në vit. 23. Lëvizje Ekologjike Lokale. 24. U kthye në arushë nga Hera. 25. Sulltani kundër Rikard Zemërluanit 27. Eshtë veshje indianesh 28. Eshtë tokë e punueshme. 29. Fillojnë lidhjen. 30. Ishin ekzekutive dikur

31. Këndon Casta Diva 32. Parashtesë për katër. 34. Ishte Japonia e luftës së dytë botërore 36. Inicialet e Truffaut 37. Janë enët e holla të gjakut 38. Lumi i Bernës. 39. Mund të sjellë shi 41. Një vesh rrushi 44. Seksion Lokal Ndërtimi. 45. Kanto pa zë. 47. Chris këngëtar 49. Imponohet me forcë. 50. Eshtë numri i oktetit. 51. Ami i Maupassant

52. Moduli që u ul në Hënë. 54. Pepe te Juventus. 55. Janë lojrat më të famshme 58. Ruhet në skaje. 60. Pak analogji 61. Brad aktor 64. Ivan Reitman 65. Janë ëmbëlsira datëlindjeje 67. Eshtë bixhoz 70. Fillojnë reformën. 71. Eshtë e re pas Krishtit. 73. Janë libra të parë. 75. Eshtë erë kafeje. 76. Janë linjat për të folur 77. Samba... e Santana-s

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3

8 9 10 11 12

33. Mund të jetë i rrallë 34. Eshtë njëvendëshe në Formula 1. 35. E ashpër dhe qortuese 37. Gjenerali romak që thirrej Censori. 40. Cocker këngëtar. 41. Parashtesë për dy. 42. Fikse pa fe. 43. Nikolla në pallatin e sportit Korçë. 46. Shkroi Marshi i Barabbajt 48. Shkroi “Coctail party” 49. Hahet e fundit. 51. Kufizojnë një burim 52. E hapur botohet 53. Bortolo, trainer italian. 56. Një shtet aziatik. 57. Një peshk liqeni. 59. Gjysmë turneu. 61. Një pjesë e pelegrinëve. 62. Palushi që qe karikaturist. 63. Gjysmë trofeu. 66. Aleat pa çifte. 68. Fillojnë motivin. 69. Në hyrje të ambientit. 70. Mbarojnë fare. 72. Janë në qendër. 74. Fillojnë betejën.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar R A K E T A K

V A L E

O D

T O

R O B

I

I R O

P

S

S K

I

S H E

A N T O N

I N A C

T E R E J A

E

U E

E

S T

R T

R U B

I

I N E T L

I R

I

A

M A K A R A T E A

U

I

I

A G J

L U N A

I O N

I

P O T T E R

I K O N T A C P

M I R

I

I

I O N

L T P E

I

I

S

I K T O R E T

U O E

I

-Janë syza në komo. 11. Mund të mbahet më mëri. -Fillojnë ditën. -Lindi Jakobin dhe Esaun. -Fonda aktore. 12. Kapiteni i Nautilus. -Filozofi i Abderës. -Mund të kërcejnë së larti

D A R G A R D A

S E M U R

J O S

O T T O

I

I K E T

E N Z I M A

A N O N

T

B A S K E

D E S T

H

M

R

N O S T A L G J

T U R K U

S A G A

P A R T E N O P E A

VERTIKAL 1. Janë si plloça. -Eshtë principi. 2. Eshtë pikë në ligj. -Ishin djemtë e të shtatëve kundër Tebës. 3. Eshtë edhe ajo e Halley. -Një teolog në xhami. 4. Ndiqet e fundi -Giuliano, ish-kryeministër i Italisë. 5. Ka kryeqytet Teheran. -Mirella soprano. 6. Ishte gjysma e dytë e Kironit. -Një karamele aromatike. 7. Pak iniciative. -Skema pa kufij. -Inicialet e Einstein. 8. Kufizojnë një treg -Ka kryeqytet Podgoricën.

4 5 6 7

A R N

T A P E K A T E T

9. Eshtë sundim shtypës. -Fillojnë dokumentarin. 10. Dikur quhej Mediolanum. -Eshtë shteti i ndarë nga feja. 11. Një vetëvrasje e samurait. 12. Eshtë muaji i lindjes. -Janë vendet e para. 13. Teke zhive. -Zgjasin tre muaj. 14. Institucione Ndërmjetëse Rajonale. -Rrjete në tenis. -Parashtesë për dy. 15. Kështu është ai që s’është aktiv e i gjallë -Një mund të jetë emërore. 16. Ngec në skaje. -Eshtë Latine në Brazil. 17. Janë mbetje kimike. 18. Një poezi. -Andi futbollist. 19. Fillojnë lejen. -Një qytezë në Shqipëri. -Fajet pa kufij. 20. Një komandohet nga gjenerali. -Nuk i tregohen babait. 21. Ora këngëtare. -Bie një për alarm. 22. Elsa këngëtare. -Ishin skellevër spartanë.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 43 kuti HORIZONTAL 1. Kufizojnë një rajon. -Film i Luc Besson -Ishulli i Haitit. 2. Gjysmë rekord -Një nivel... edhe shoqëror -Një markë kamioni. -Iniciale e Cardin. -Thonë se do plumb. 3. Eshtë çrregullimi. -Qe fallxhor i famshëm. -Fillojnë teorikisht. -Gjysmë milion.

VERTIKAL 1. Qe perëndesha e fantazmave dhe e magjive 2. I trajtuar me ujë e sapun. 3. Ato të Diomedit hanin mish njeriu. 4. Komik pa kufij 5. Nikola që qe shpikës i famshëm 6. Mund të jetë autonom 7. Aktiv pa ekstreme 8. Fundi i një samurai 9. Një ushtar i partisë 11. Një sëmnundje veshësh. 12. Dalin duke qarë 13. Shkurt për company. 14. Mirë në qendër. 15. Ishte Porta e sulltanit 16. Eshtë argjendi 17. Vepra me Akilin dhe Hektorin 19. Andrea që krijoi komisarin Montalbano. 20. Emirati me Doha. 22. Ruffo që qe bariton i famshëm. 25. Eshtë këngëtari i... grupit. 26. Bo aktore 27. I parapriu tavolinës 30. Ekipi pa kufij.

4. Pepe te Juventus. -Një derby i Madonnina-s. -Hari spiune. 5. Luarasi aktore. -Eshtë i dobët te njerëzit e paqëndrueshëm. -Eshtë 5 në një grup muzikor. 6. Ndiqet nga nënta. -Griffith aktore -Janë mizorët 7. Fillojnë panikun. -Si foshnjor. -Ekstreme në stacion.

-Felipe mesfushor brazilian. -Fund kursi. 8. Të fundit në shtëpi -Arnuar përgjysmë. -Ekstreme ishulli. -Paguhen me kredinë. -Ilion Lika. 9. Janë edhe ato polare. -Gjysma e zallit -I famshëm ai i Anne Frank. -Pak aromatike. 10. Janë rozë të tilla me histori dashurie. -Në fund të lutjes.

A H B

P

M A R T

I N

A R

I

I R O G A

O M E I

I

A R

K A T

I

T T

T A A

F D

A P O L

I

I N A M I K A E T A L E

I D E A T A

L E K U R E A L

E

E R

I R M A N E

I R E

N E N

I

I

R

T

B E N

I N E T T

D O R

I R A N E

I N

K A T E

O P U S T S A B R

I G A T O R

T R A N A T O M I K

I M I

N U M

K T T L A M A R

E T E R E M I R A E E T A

T R

L A N T R O P E S T R R

D O K U M E N T

A V E G J

H E L E N E T

K A P O R E D E N S T E

A N E B D A M A R E

T E R R O R R

I

I

T I

I

I N A

A N

V

T O K E


23

E premte 28 mars 2014

Fjalëkryqi Simetrik

HORIZONTAL 1. Kush e thotë... lutet. 4. Ishin kalorësit osmanllinj. 10. Kujt i rrëshket.... bie. 14. Një pjesë e tartarëve. 15. Eshtë nofkë. 16. Eshtë popull. 17. Mbyllin një sirtar. 18. Ishte filozofi hedonist. 19. Një e druve ku përfundonin heretikët. 21. Ka shkruar Spiritus. 23. Një depozitë benzine. 25. Drejtohet për zoom. 26. Eshtë diletant. 28. Rupia pa kufij. 29. Eshtë erë kafeje. 30. Janë garat me... skuadra. 31. Një mund të jetë ekspres.

32. Turner këngëtare. 33. Shkruhet TNT. 34. Altin këngëtar. 35. Ka rivale Mediaset. 36. Eshtë rrip i... kapitenit. 37. Ross këngëtare. 38. Ndëzur në aparaturë. 39. Vendi i ferrit ku vuajnë vrasësit e të afërmve.. 40. Mund të jetë branca. 42. Ngrihet një shëndet. 43. Ishte shkollë riedukimi dikur. 45. Fillimet e irredentizmit. 46. Kshtu është ironia. 48. Eshtë mjerim. 49. Një pjesë e aviacionit. 50. Muns të jetë silikate. 51. Kryeqyteti i Venezuelës. 52. Marsi i akejve.

VERTIKAL 1. Ai dhe ajo. 2. Anisa e Pranvera nuk erdhi vetëm. 3. Mbyllin një hambar. 4. Eshtë pështjellë. 5. Merret një me barazim. 6. Matur pa kufij. 7. Jeton i vetëm. 8. Fitim pa kufij. 9. Nisin nga kreu. 10. U shkrua nga Edgar Allan Poe. 11. Mund të lakohen të tillë. 12. Hidhet një në kosh të plehrave. 13. Parashtesë për dy. 15. Ndiqet nga e dyta. 16. Një fjalë si asnjëherë. 18. Eshtë enjtje. 19. Jepet një me leksione. 20. Pozonte për Praksitelin. 22. Mund të jetë një nitrat. 23. Eshtë ndenjëse me rezerva. 24. Janë të dhënat paraprake në exit poll. 25. Janë katërkëndësh. 26. Kurosawa regjisor. 27. Ishte ceremoni e deifikimit të perandorëve romakë. 30. Ishin Eumenidet. 31. Eshtë pemë ku vihet kufiri. 33. Xhepi i xhaketës për të vënë shaminë. 34. Ka kryeqytet Damask. 36. Mund të jetë operacioni. 37. Emri i Diderot. 39. Claudia, aktore italiane. 40. Kush ia bën... bën bujë. 41. U kompozua nga Mascagni. 42. Gjysmë dollar. 43. Pak kiromanci. 44. Gjysma e leckës. 47. Një dru në gardh. 48. Në krye të masave. 49. Fillojnë një argument.

Horoskopi 28 mars 2014 Dashi Nëse ndiheni te lumtur pranë partnerit sot do kaloni çaste edhe me te këndshme. Do bashkëpunoni për gjithçka dhe do argëtoheni pa fund. Beqaret do hezitojnë t hedhin çdo lloj hapi për te filluar një lidhje dhe do mbeten me te njëjtin status. Financat fatmirësisht do jene te mira. Gjithsesi rekomandohet qe çdo lloj shpenzimi te kryhet me maturi.

Demi Pasioni do shtohet mjaft ne jetën tuaj ne çift. Gjithçka do ndryshoje ne jetën e tyre dhe tashme do i shohin gjerat me një sy tjetër. Beqaret do kenë serish vështirësi për ta gjetur princin e tyre te kaltër dhe here pas here mund te bien ne melankoli. Ne planin financiar tregohuni te kujdesshëm dhe mos kërkoni qe situata te përmirësohet menjëherë.

Binjaket Gjerat nuk do shkojnë ashtu si ju i kishit menduar sot ne jetën tuaj ne çift dhe mërzitja do e pushtoje gjithë këtë dite. Nuk do përjetoni aspak emocionet qe keni ëndërruar. Beqaret nuk duhet te vrapojnë me sy mbyllur drejt dashurisë sepse mund te pengohen dhe te lëndohen. Financat fillimisht duhet t’i riorganizoni nëse doni qe situata te filloje te përmirësohet.

Gaforrja Dite e paqëndrueshme dhe shpeshherë delikate kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Asgjë nuk do ece ashtu si ju e kishit menduar. Beqaret do kenë mundësi te mira për te gjetur një person qe do iu përshtatet ne çdo sektor. Ne planin financiar do përballeni me sfida te vështira te cilat nuk mund te kalohen pa ndihmën apo këshillat e specialisteve.

Luani Yjet do iu bekojnë sot juve qe jeni ne një lidhje dhe gjithçka do shkoje për mrekulli. Do i zgjidhni me qetësi edhe disa hatërmbetje te se kaluarës. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim te veçante. Merrini gjerat shtruar sepse nuk keni çfarë te bëni tjetër. Merkuri do iu ndihmoje ne planin financiar dhe do iu gjeni zgjidhje problemeve.

Virgjeresha Priten ndryshime shume te mëdha sot ne jetën tuaj sentimentale. Partneri do jete i gatshëm edhe për ndonjë çmenduri dhe do iu surprizoje pa mase. Beqaret do ëndërrojnë me kot për princin e kaltër sepse mundësitë gjate kësaj dite nuk do jene aspak te mira. Financat nuk do jene aspak ne një gjendje te qëndrueshme. Duhet shume maturi dhe kujdes për t’ia dale mbanë.

Peshorja Pozicioni i Hënës ne qiellin tuaj te dashurisë do ketë ndikim mjaft pozitiv tel lidhja qe keni. Do tregoheni me tolerante dhe me te kuptueshëm me partnerin. Beqaret do tërhiqen tej mase nga një person i cili nuk do i beje aspak te lumtur madje mund t’iu krijoje edhe ankth. Financat fatmirësisht do jene ne një gjendje te qëndrueshme. Vazhdoni te shpenzoni me kujdes.

Akrepi Marrëdhënia me atë qe keni ne krah do jete e tendosur sot dhe here pas here mund te keni edhe debate te forta. Te dy do kërkoni te dale e juaja dhe nuk do hapni rruge aspak. Beqaret me ne fund do kenë takime te rëndësishme dhe mund te fillojnë lidhje serioze. Ne planin financiar fati do iu buzëqeshë. Jo vetëm qe nuk do keni vështirësi, por mund te ketë edhe përmirësime.

Shigjetari Ambienti do jete edhe me i ngrohte gjate kësaj dite ne jetën tuaj sentimentale. Do afroheni mjaft me partnerin dhe do e keni me te thjeshte për te folur hapur. Beqaret mund te zbulojnë me ne fund personin e ëndrrave. Gjithçka do jete shume me ndryshe për ta duke filluar qe sot. Financat do jete aq te mira sa mund te përfitoni për te hequr edhe disa para mënjanë.

Bricjapi Duhet t’i kushtoni me shume vëmendje se kurrë sot jetës suaj ne çift dhe nuk duhet absolutisht ta lini pas dore atë qe keni ne krah. Ka disa persona qe iu vrojtojnë nga larg dhe mund te përfitojnë për t’ua rrëmbyer. Beqaret vetëm ne mbrëmje mund te realizojnë ndonjë takim interesant. Financat nuk do jene shume te mira kështu qe tregohuni te kujdesshëm.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje I K J A R A K O N

D E M O N E T V E T O R E T

L E G A T A T

D A F A T E T A R A R A T B

I

Z E T

O N A N N A T I T M

T

M A P O T D E T A J

F I R A R

S

V A T I K A N I

R O B O T E T P I R A T E T

K A M E R A T

N O T T A T A

M U J O R

H E P A T I T E D I T A R N O T A T

L A R E S

E D I T U R T A R A S

T

M A L A K I A

P O L A K E T B A N O R E T

F I T I M E T

O R K U A

R A S T

Balotelli zyrtarisht “beqar”

P

as publikimit të lajmit mbi ndarjen e Mario Balotellit nga e fejuara, Fanny Negusha ka ndryshuar statusin nga “e lidhur” në “beqare” në Instagram. Mesa duket ndarja mes sulmuesit të Milanit dhe modeles bukuroshe me origjinë belge është zyrtarizuar dhe sipas miqve të tyre të afërm, duket se nuk ka më kthim pas. Sipas zërave, ndarja ka ardhur për shkak të xhelozisë, ndonëse të justifikuar, të Fanny për Super Marion. Duket se vajza nuk ka arritur të përballojë më thashethemet

dhe zërat për tradhëtitë të vërteta ose false të të fejuarit të saj.

Kim Kardashian, tashmë edhe pronare fast foodesh

Ujori Shprehjani partnerit tuaj sot gjithçka qe ndjeni dhe mendoni dhe mos u mbyllni ne vetvete. Ne këtë mënyrë do i zgjidhni edhe problemet dhe do ndiheni me te qete. Beqaret do bëjnë edhe sakrifica vetëm për te gjetur një person, por serish do jene pa fat. Financat do jene te mira për aq kohe sa ju te tregoheni te organizuar dhe te shpenzoni me kujdes.

Peshqit Rutina do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite ne jetën tuaj sentimentale. Asgjë nuk do shkoje ashtu si e kishit menduar dhe serish emocionet nuk do ekzistojnë. Beqaret do jene ende pa fat dhe nuk do e gjejnë ende personin e tyre te ëndrrave. Me financat nuk duhet te bëni çmenduri sepse situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe do jete e vështirë te rivendoset ekuilibri.

K

im ka marë një dhuratë tejet të veçantë nga i fejuari i saj Kanye West, duke u bërë pronare e disa dyqaneve fast foodesh. Kanye është pronarë i disa restorantëve të linjës Fatburger të shpërndarë në Europë dhe Britaninë e Madhe, por

siduket ai ka vendosur t’i ndajë me nënën e vajzës së tij dhjetëra të tillë. Megjithëse Kim është një ikonë mode, kjo dhuratë e pazakontë bëhet për ta befasuar Kimin janë shprehur disa të afërt të bukuroshes Kardashian.


cmyk

Standard 28 mars 2014  
Standard 28 mars 2014  
Advertisement