Page 1

Sigurimet shëndetësore, sa kanë ndryshuar pagesat

Komisioni i ligjeve Përplaset Mediu me Finon, rrëzohet amendamenti për pronat

Gati marrëveshja, pension për emigrantët në Itali Suplementi Faqe 13-17

Politikë Faqe 3

GAZETë E përditshme E mërkurë 26 mars 2014 NR: 2924, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Prapaskenat Takimi Rama-Basha, a “kushtëzohet” nga Kancelarja Merkel?!

AKKP

Kompensimi ish-pronarëve, lista e emrave që përfitojnë

Politikë Faqe 3

PS kërkon që takimi mes 2 krerëve të zhvillohet para vizitës së Ramës më 1 prilli në Gjermani

Ujërat ndërkufitare Maqedonia dhe Greqia, pa marrëveshje me Shqipërinë

P

artia Socialiste kërkon që takimi mes Kryeministrit Rama dhe liderit të opozitës, Basha, të zhvillohet këtë javë. Negociatat mes palëve vazhdojnë edhe pas takimit të deputetëve përkatës Taulant Balla nga PS-ja dhe Majlinda Bregu nga PD-ja e ndërkohë duket se arsyeja kryesore e këtij “nguti” të socialistëve lidhet... Lexoni në faqen 2

Politikë Faqe 5

Koment

Një obligim më shumë për kompanitë ndërkombëtare në Shqipëri

Atentati me antitank

Sulm banesës së kryekomunarit të Farkës. Policia: Baruti i skaduar ndaloi shpërthimin Q ëllohet me antitank banesa e kryekomunarit të Farkës, Fatbardh Plaku, ndërsa policia hedh dyshime se kjo ngjarje mund të jetë e lidhur me detyrën ose probleme pronësi të kryekomunarit. Në një bisedë telefonike, Fatbardh Plaku rrëfen me detaje se... Faqe 7

ISKSH

Kulturë Faqe 18-19

Emrat e 147 ish-ushtarakëve që u është lidhur pensioni

Faqe 16

cmyk

Presidenti Nishani dekreton amnistinë për të burgosurit, kush përfiton

14 << Greqi, iu refuzua leja / 8 Atentati / 8

I dënuari shqiptar masakron me thikë gardianin

Kapsollë makinës së portierit të Tiranës, ngatërrim shënjestre

I

K

dënuari shqiptar vret gardian grek, me pretekstin se nuk i dhanë leje që të vizitonte nënën e tij. Me një thikë në dorë ai bërtiste se do të merrte hak, do t’i merrte jetën njërit nga gardianëve, pasi iu mohua e drejta për të takuar mamanë e tij. I dënuari Ilir Kareli, sipas mediave...

apsollë makinës së portierit të tretë të ekipit Tirana. Ngjarja është shënuar rreth orës 19:00 dje në mbrëmje, në afërsi të kompleksit...

Nga Edland Graçi

Fq. 10

Ndryshimet e Kodit Propozimet e qeverisë: Burg kush vjedh energjinë Politikë Faqe 4


2

E mërkurë, 26 mars 2014

Politikë

Prapaskenat

Takimi Rama-Basha “kushtëzohet” nga vizita në Gjermani. Kërkesa e PS-së ndaj PD-së PS kërkon që takimi mes dy krerëve të zhvillohet para vizitës së 1 prillit të Ramës. Anulohet mbledhja, amendamentet për ligjin e nëpunësit civil nuk shqyrtohen në Komisionin e Integrimit. Peza tërheq amendimet për të ndryshuar ligjin e mediave audiovizive Reforma administrative

Gëzim Saliu

P

artia Socialiste kërkon që takimi mes Kryeministrit Rama dhe liderit të opozitës, Basha, të zhvillohet këtë javë. Negociatat mes palëve vazhdojnë edhe pas takimit të deputetëve përkatës Taulant Balla nga PS-ja dhe Majlinda Bregu nga PD-ja e ndërkohë duket se arsyeja kryesore e këtij “nguti” të socialistëve lidhet me vizitën që pritet të kryejë më 1 prill kreu i qeverisë në Gjermani, ku pritet të zhvillojë një takim me Kancelaren gjermane Angela Merkel. Duke marrë shkas nga fakti se Gjermania ishte një ndër pesë vendet që votoi për shtyrjen e dhënies së statusit së vendit kandidat ndaj Shqipërisë, vizita e Ramës pas takimit me liderin e opozitës në vend do të ishte një notë më shumë se pozitive për vendimin e BE-së në muajin PS ka dhënë shenjat e para duke u tërhequr përkohësisht nga votimi në Kuvend i ndryshimeve të ligjit për nëpunësin si edhe nga amendamenti i AMA-s

qershor. Në këtë kontekst, mbetet për t’u vlerësuar nëse takimi mes Ramës dhe Bashës, në rast se ndodh gjatë kësaj jave, do të paraqitet nga ana e Kryeministrit si vlerë e qeverisjes së majtë, formë kjo për të përfituar kredite nga shteti gjerman apo si fryt i bashkëpunimit të të dyja palëve dhe i kontributit të vazhdueshëm të opozitës në kuadër të aspiratës evropiane të vendit. Ndërkohë, nga ana e saj, PD ka bërë të ditur qëndrimin zyrtar për çështjen përmes letrës së kreut të saj

Ministri Çuçi: 150 komuna s’kryejnë asnjë investim, shqiptarët humbin 25 mln USD

Lulzim Basha dhe Edi Rama

Lulzim Basha, i cili ka bërë me dije se ky takim mund të zhvillohet, vetëm nëse Kryeministri do të pranojë që konsensusi në komision për reformën administrative të finalizohet si i tillë edhe në votimin e saj në Kuvend. Lëvizjet Megjithëse nuk janë zhvilluar negociata të drejtpërdrejta si një ditë më parë, në të dyja kampet politike ka pasur lëvizje dje lidhur me përcaktimin e detajeve për tryezën e pritshme mes Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste. Pasi PD ka bërë të qartë qëndrimin e saj lidhur me reformën administrative, ku kërkon që konsensusi të mbetet deri në fund të procesit, PS ende nuk është përgjigjur drejtpërdrejt lidhur me këtë kërkesë. Por pavarësisht se kjo përgjigje ka munguar, e cila duket se do të jetë përcaktuese për uljen e palëve në një tryezë të

Arsyeja kryesore e këtij “nguti” të socialistëve lidhet me vizitën që pritet të kryejë më 1 prill kreu i qeverisë në Gjermani përbashkët, PS ka dhënë shenjat e para duke u tërhequr përkohësisht nga votimi në Kuvend i ndryshimeve të ligjit për nëpunësin civil si edhe nga amendamenti i AMA-s. Amendamentet që ishin parashikuar të shqyrtoheshin ditën e djeshme në orën 17:00 në Komisionin e Integrimit, nuk janë shqyrtuar, pasi mbledhja është anuluar pas vendimit të grupit socialist për të kërkuar konsensus për një prej çështjeve më të rëndësishme

për opozitën. Po ashtu, dje në mesditë, nënkryetari i Komisionit të Medias, Alfred Peza, ka depozituar zyrtarisht tërheqjen e amendamentit të tij për ndryshimin e ligjit të mediave audiovizive, ku me këtë lëvizje i hapet rrugë shpalljes së 4 vendeve bosh në AMA-s dhe shkarkimit të kryetares Endira Bushati. Për këtë praktikë, Partia Demokratike ka bërë të qartë qëndrimin e saj, duke e cilësuar si tentativë të mazhorancës për të kapur institucionet e pavarura. Nga ana tjetër, duhet nënvizuar fakti se këto dy tërheqje nga ana e mazhorancës për nëpunësin civil dhe ligjin e AMA-s, si edhe ftesa e Kryeministrit Rama ndaj liderit të opozitës për një takim lidhur me reformën administrative territoriale vijnë vetëm pak ditë para se kreu i qeverisë të niset në Gjermani, ku do të zhvillojë takim me Kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Reforma administrative-territoriale ishte në qendër të takimit që zhvilloi dje në qytetin e Shkodrës ministri i Shtetit për Çështjet Vendore, Bledi Çuçi, i cili e cilësoi atë si kryereformën që do të ndryshojë cilësinë, sasinë dhe qasjen për të gjitha shërbimet për qytetarët dhe investimet publike në nivel vendor, por edhe qendror. Duke bërë publike një sërë shifrash lidhur me ndarjen aktuale administrative, Çuçi theksoi se njësitë e vogla të qeverisjes vendore janë gati të paralizuara. Sipas tij, shumë komuna dhe bashki të vogla e kanë të vështirë, madje të pamundur, të përmbushin përgjegjësitë e tyre në përputhje me ligjin. “Sot, nga 308 komuna që ka Shqipëria, 150 (ose rreth 50% e tyre) nuk kryejnë asnjë investim. 98% e buxhetit të këtyre 150 komunave sigurohet nga transfertat e buxhetit të shtetit dhe vetëm 0-2% sigurohet nga taksat e tarifat vendore. 71 nga këto komuna nuk mbledhin asnjë taksë, pra, nuk gjenerojnë asnjë të ardhur vendore. Ndërkohë, në një vit, taksapaguesit shqiptarë paguajnë 25 milionë dollarë për të mbajtur administratën e komunave. Të dhënat tregojnë se në vitin 2013 gati të gjitha të ardhurat e siguruara nga taksa që pagoi biznesi i vogël në të gjithë vendin, shkuan për paga dhe shpenzime personeli, duke mos i kthyer mbrapsht asnjë shërbim apo investim publik”, theksoi ai.

Elbasan

Hapet Zyra e Punës, Rama: Shifrat e punësimit në 2014, shteti do të nxisë sipërmarrjen Hapja e Zyrës së re të Punës në Elbasan do të jetë një mundësi më shumë për personat e papunë për të gjetur një vend pune. Kështu, deklaroi dje Kryeministri i vendit, Edi Rama, në përurimin e Zyrës së Punës në këtë qytet, duke theksuar se Elbasani është qarku i tretë me numrin më të madh të të papunëve dhe po ashtu i treti në vend për nga trajtimi me ndihmë ekonomike. Sipas kreut të qeverisë, është e domosdoshme të krijohet një

marrëdhënie e re mes shtetit dhe biznesit. “Shteti duhet të jetë nxitës i madh i punësimit, përmes nxitjes së sipërmarrjes, përmes rritjes së sektorit privat, përmes transformimit të biznesit në një partner të pandashëm strategjik”, - tha Rama. Më tej, kreu i qeverisë bëri të ditura shifrat e lidhura me çështjen e punësimit, të cilat, sipas tij, tregojnë rritjen e besimit të qytetarëve tek gjetja e punës së përshtatshme në zyrat e reja. “Në vi-

tin 2013, përgjatë gjithë vitit, arritën të punësoheshin nëpërmjet zyrave të Punës vetëm 600 persona. 600 persona janë më pak sesa numri i njerëzve që punojnë në rrjetin e zyrave të Punës. Ndërkohë që, vetëm në 1 muaj, në 3 zyra, në Tiranë, në Durrës dhe në Vlorë, u punësuan dyfishi i atyre që deri dje u punësuan në një vit nga të gjitha zyrat e Punës së Shqipërisë, 1055 persona. Në vetëm pak javë, në këtë regjistër elektron-

Rama në Elbasan

ik, kanë mbërritur nga ana e biznesit 3 herë më shumë kërkesa për njerëz që janë të dispozicion për të punuar, sesa gjithë vitin e shkuar, në gjithë rrjetin kombëtar të punësimit. Mesatarja mujore e pritjes së punëkërkuesve në zyrat e Punës, për 2013 ishte 3898. Ndërsa në 2014 është dyfishuar, është 6389 dhe është dyfishuar vetëm përmes 4 zyrash pune të ripërtërira, që sot me Elbasanin bëhen 5”, - deklaroi Kryeministri Rama.


3

E mërkurë, 26 mars 2014

Politikë

Komisioni i Ligjeve

Zbardhje debatesh në Komisionin e Ligjeve

Mazhoranca rrëzon amendamentin për pronat, përplasje mes deputetëve Mediu dhe Fino Bashkim Fino: Mediu ia futi vetes me propozimin që bëri. Kreu i PR-së: Ju ua keni futur pronarëve Florenc Drizari Komisioni i Ligjeve rrëzoi amendamentin e propozuar nga kreu i Partisë Republikane për projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 8053, datë 21.12.1995 “Për kalimin në pronësi pa shpërblim të tokës bujqësore” të ndryshuar”. Përfaqësuesit e opozitës votuan pro propozimit të Mediut, ndërsa deputetët e majtë u shprehën kundër, duke argumentuar se nisma e tij është një mbivendosje në ligjet për zgjidhjen e çështjeve të pronësisë në vend dhe nuk sjell asgjë të re. Nga ana e kryerepublikanit Mediu, u tha se prona private dhe zgjidhja e drejtë është detyrim i BEsë dhe Gjykata e Strasburgut ka dhënë 8 vendime pro ndarjes së pronave. Sipas tij, projektligji nuk ka karakter rëndues financiar, por ul kostot dhe barrën financiare të dëmshpërblimit. “Me anë të shtetëzimit u është marrë toka pronarëve të ligjshëm dhe qeveria nuk mund të përdorë dy standarde. Janë shpërndarë 151 mijë hektarë tokë bujqësore, 70% e saj në mënyrë të padrejtë”, - u shpreh Mediu. Kreu i PR-së theksoi se zgjidhja e asaj pjese të tepërt të tokës që ngelet nga viti 2009 dhe 2012 shkon tek fondi i kompensimit të pronave për pronarët e ligjshëm. Sipas tij pika e kthimit nga AKKP-ja, ka procedura tejet të zgjatura që shkojnë edhe në tetë vite Duke iu referuar ligjit 8053, Mediu tha se u njihet e drejta e pronësisë në zonat me përparësi të zhvillimit të turizmit vetëm bashkëthemeluesve të ndërmarrjeve bujqësore (pronarët e ligjshëm), por sipas

Komisioni i Ekonomisë

“Me anë të shtetëzimit u është marrë toka pronarëve të ligjshëm dhe qeveria nuk mund të përdorë dy standarde” - u shpreh Mediu tij ka njerëz që nuk i kanë marrë këto akte përdorimi, ose në kohën e bashkëthemelimi të këtyre ndërmarrjeve nuk kanë qenë prezente për arsye të ndryshme. “Ka edhe një element tjetër plus që bashkëthemeluesit edhe pse nuk kanë marrë tokën e tyre të plotë, por kanë marrë sipas kriterit për frymë dhe kanë marrë të tjetër që nuk kanë qenë bashkëthemelues sipas akteve të tjera ligjore, të cilët sipas vitit 2009 dhe ligjit

5053 nuk gëzojnë të drejtën për ta marrë në pronësi dhe kjo pjesë shkon tek AKKP-ja. Sipas këtyre akteve i thuhet kryetarit të Komunës që këtë akt vërtetimi t’ua japë pronarëve dhe nga ana tjetër u thua pronarëve të ligjshëm shko tek AKKP-ja”, - theksoi Mediu. Pas deklaratave të tij reagoi edhe relatori i projektligjit, Armando Subashi, i cili u shpreh se ndryshimet e propozuara nga deputeti Mediu nuk sjellin asgjë të re në ligjin ekzistues dhe kërkoi që të mos votohet. Gjatë shqyrtimit të amendamentit të Mediut pati edhe debate mes deputetëve të pozitës dhe opozitës. Deputeti i PS-së, Bashkim Fino, i rikujtoi Mediut kohën kur ishte ministër në qeverisjen e djathtë, dukë thënë se nga ajo mazhorancë nuk është bërë asgjë për zgjidhjen e këtij problemi. Në replikë me deputetin Fino, Mediu tha se lidhur me këtë çështje, ai ka votuar kundër mazhorancës së djathtë, edhe pse ka qenë pjesë e saj në 2009-ën.

Bashkim Fino: Është vendim qeverie. Fatmir Mediu: Nuk kam qenë në qeveri. Bashkim Fino: Të kishe lënë Parlamentin, të kishe ikur. Fatmir Mediu: Do ta mendoj tani. Bashkim Fino: Eeee po ti ke qëndruar. Do iki kishe thënë nga qeveria – nuk rrihet me Saliun që voton kundër ish-pronarëve. Atëherë do të kënaqeshin këta pronarët e jo kështu. Voto kundër e rri në qeveri, çfarë kuptimi ka. Mos e kapni ju këtë se ça kuptimi ka (medias). Fatmir Xhafaj: Z. Fino e keni pa mikrofon këtë besoj? Bashkim Fino: Jo, jo, me mikrofon e kam këtë (ndez mikrofonin). Voton kundër Fatmiri se i thashë ore ke votuar kundër në 2008-ën? Po kam votuar kundër tha. Pse rri në qeveri i thashë. Kaq. Fatmir Mediu: M’u drejtua mua zoti Fino e mos u bëj parcial tani (kryetarit Fatmir Xhafaj). Bashkim Fino: Ti ke fol tërë ditë mor burrë. Fatmir Mediu: Se m’u mërzit shumë z. Vasili, ka që qëparë dhe t’i jap kënaqësinë të dëgjojë deri në fund. Petrit Vasili: Të dëgjova Fatmir, s’do të dëgjoj gjithë ditën unë ty, se kam edhe punë të tjera. Fatmir Mediu: Meqënëse është shumë i zënë ai, se është me probleme të mëdha. A ka mundësi të jap nja dy përgjigje unë, se ka harruar që ka qenë në qeveri dhe çfarë kanë marrë. Fatmir Xhafaj: Tani folëm në mënyrë shumë korrekte, pse ta prishim deri këtu? Bashkim Fino: Edhe unë në mënyrë shumë korrekte e bëra edhe unë sugjerimin. Fatmir Mediu: Qëndrimi im në raport me këtë çështje që nga viti 1991 deri në vitin 2014 që po flasim, ka qenë në favor të pronarëve dhe po t’ju kujtohet historia, kur i quanit agallarë unë i quaja pronarë. Çështjen në Bashkimin Evropian e ngritëm ne, që të kthehej në standard evropian dhe ajo që keni bërë, është që të paligjshmen e keni quajtur të ligjshme. Bashkim Fino: E kisha pa dashur të bëja koment, por ky ia futi vetes me këtë koment që bëri, sepse është shumë e thjeshtë zoti Fatmir. Ju jeni kryetar i Partisë Republikane. Fatmir Mediu: A ka mundësi për fjalorin? Bashkim Fino: Zoti Fatmir thashë, unë pse?! Nard Ndoka: Për fjalorin më parë. Fatmir Mediu: Fatmir, por ke kryetar Fatmirin. Bashkim Fino: Keni qenë në qeveri dhe nuk u keni dhënë asgjë ish-pronarëve. Ju keni bërë zgjedhje personale duke qëndruar si ministër, por nuk keni bërë zgjedhje si kryetar i PR-së. Kaq, këtë kisha unë. Fatmir Mediu: Zgjedhjet janë si personale ashtu edhe politike. Pa dyshim mendoj që çdo njeri që flet të njohë përgjegjësitë e veta e jo të tjerëve. Dhe në përgjegjësitë e mia unë kam marrë vendim për të votuar kundër asaj qeverie edhe asaj mazhorance kur kam qenë pjesë. Kam përcjellë edhe ligje për këtë. Mendoj se këtë debat ta vazhdosh me veten. Në fakt ju nuk ia keni futur vetes, por ua keni futur pronarëve, ky është ndryshimi ndërmjet njëri-tjetrit. Bashkim Fino: Ne i kemi në program pronarët. Fatmir Mediu: Nga 2005 deri në 2013 ne kemi ndërhyrë në interes të pronarëve. Absolutisht që nuk është bërë sa duhet. Bashkim Fino: S’të lë ai, se do të vazhdoja unë.

Nishani dekreton amnistinë për të burgosurit, ja kush përfiton Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, dekretoi shpalljen e ligjit “Për dhënie amnistie” dhe ndryshimet në kodin e procedurës penale. Këto dy projektligje u miratuan pak ditë më parë në Kuvend me shumicë të cilësuar. Amnistia për të burgosurit është ndër më të gjerat dhe synon përjashtimin nga vuajtja tërësisht apo pjesërisht e dënimit e të gjithë personave që plotësojnë kriteret sipas dispozitave të këtij ligji. Dhënia e amnistisë udhëhiqet nga parimi i human-

izmit, arritjes së qëllimit të dënimit, rrezikshmërisë së ulët të personave që amnistohen, si dhe mbrojtjes së interesit publik. Nga amnistia përfitojnë personat e dënuar me burgim deri në 3 vjet me gjobë, apo personat për të cilët gjykata ka caktuar një nga llojet e alternativave të dënimit me burgim, për dënime të dhëna deri më datën 31 dhjetor 2013, pavarësisht kohës së mbetur nga dënimi, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale, të parashikuara në nenin

4, të këtij ligji. Përfitues do të jenë edhe ata persona të dënuar femra, që në ditën e hyrjes në fuqi të këtij ligji, janë baras ose mbi moshën 50 vjeç me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale, të parashikuara në nenin 4. Gjithashtu, do të përfitojnë dhe personat e dënuar meshkujt që në ditën e hyrjes në fuqi të këtij ligji janë baras ose mbi moshën 60 vjeç, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale, të parashikuara në nenin 4. Nga ky ligj përfitojnë dhe

Bujar Nishani

personat e dënuar me burgim, të cilët në kohën e kryerjes së veprës penale kanë qenë baras ose nën moshën 18 vjeç, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale, të parashikuara në nenin 4. Përfitues janë dhe personat e dënuar me burgim, të cilët, në ditën e hyrjes në fuqi të këtij ligji kanë vuajtur efektivisht 9/10 e dënimit të dhënë, pavarësisht ndalimeve të parashikuara në nenin 4. Në këtë afat nuk llogariten uljet e dënimit, faljet ose çdo përfitim tjetër sipas ligjit.


4

E mërkurë, 26 mars 2014

Politikë

Ndryshimet e Kodit

Propozimet e qeverisë: Burg kush vjedh energjinë, 3 vjet për konsumatorët, 5 për bizneset Drafti i MIE-së: Vjedhja e energjisë, jo më kundërvajtje penale, do të quhet krim dhe do të dënohet Gëzim Saliu

M

inistria e Industrisë dhe Energjetikës do të dërgojë në qeveri një amendament për të ndryshuar Kodin Penal, në nenin 137 të tij, i cili ashpërson masat për ata që vjedhin energjinë elektrike, si për biznesin ashtu dhe për familjarët. Në draftin e MIE-së përcaktohet se vjedhja e energjisë elektrike nuk do të konsiderohet më si kundërvajtje penale, por do të quhet krim dhe do të dënohet me burgim. Po ashtu, paralelisht me ndryshimet e mësipërme, në ligjin e ri do të konsiderohet krim edhe dëmtimi i qëllimshëm i matësve, i cili do të dënohet me tre vjet burg. Ndryshimet Amendamenti i hartuar nga Ministria e Industrisë dhe Energjetikës ashpërson masat ndëshkuese për ata që vjedhin energji, si për familjarët ashtu edhe për biznesin. Për konsumatorët familjarë, të cilët vjedhin energjinë, më shumë se një herë dhe në bashkëpunim, dënimi me burg është deri në tre vjet, ndërsa për biznesin ai shkon në pesë vjet, ku kjo masë argumentohet me faktin se në këtë rast vjedhja e energjisë ka rrethana edhe më të rënduara, pasi kryhet për qëllime fitimprurëse tregtare dhe jo për nevoja jetike si në rastin e familjarëve. Në të njëjtën linjë, në draft janë përcaktuar masa ndëshkuese edhe për ata që dëmtojnë qëllim-

Mbledhje qeverie

isht matësit, ku pritet që ndëshkimi për këtë shkelje të jetë deri në tri vite burg. Pak kohë më parë qeveria ngrit një task-forcë për energjinë, e cila do të ketë si synim kryesor përmirësimin e nivelit të arkëtimeve dhe uljen e nivelit të humbjeve në sistemin e shpërndarjes së energjisë elektrike. Puna e task-forcës do të përqendrohet nga institucionet dhe nga ato kompani që vjedhin energjinë për qëllime fitimi dhe do të përqendrohet në dy nivele paralelisht: në nivelin e raporteve mes institucioneve buxhetore dhe publike me sistemin e shpërndarjes dhe paralelisht, në raportin mes biznesit dhe sistemit të shpërndarjes. Po ashtu, qeveria ka paralajmëruar një reformë të thellë në sektorin e energjisë, që përfshin rishikim të tarifave mes

Kontrolli te Tatimet

Debati në Kuvend, PS rrëzon KLSH-në. Braçe, replika me Leskajn Komisioni i Ekonomisë nuk apo institucion të qeverisjes venka pranuar kërkesën e KLSHdore. Në këtë kontekst unë mensë për detyrimin e Drejtordoj që kjo duhet të jetë totalisht në vullnetin tuaj si ligjvënës, pasi çdo isë së Tatimeve dhe Doganave për t’i dhënë çdo informacion formulim që mund të bëjmë ne si që do t’i kërkojnë. Propozim institucion suprem auditivi, do të i Kontrollit të Lartë të Shtetbinte ndesh me parimet tona të auit për të pasur më shumë akditimit të jashtëm”, - theksoi Leses në të dhënat e Tatimeve ka skaj. Nga ana e tij, ish-ministri i Komisioni i Ekonomisë ngjallur diskutime të shumFinancave, Ridvan Bode, ka sugta në Komision, ku kreu i tij, Erjon Braçe, e arjeruar që t’i jepet kjo e drejtë Kontrollit të Lartë gumentoi qëndrimin e Komisionit me faktin se të Shtetit, por me disa kufizime. “Kufizimi i parë shkelen të drejtat e subjekteve private. “Çështja e që nuk duhet të bëjë dhe nuk mund të bëjë vizita parë për të cilën KLSH-ja kërkon një rregullim, fiskale tek subjektet dhe kufizimi tjetër, që në reka të bëjë me rritjen e nivelit të zbatueshmërisë komandime nuk mund të përfshihen rekomansë rekomandimeve të KSLH-së. Niveli i zbatdime për subjektet private, që kanë të bëjnë me ueshmërisë së vendimeve të KLSH-së deri më sot rivlerësime apo më rritje të të ardhurave”, - tha 70%, ndërkohë që për propozimet për largim nga Bode. Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar gjithashdetyra ky nivel zbret në 50% të zbatueshmërisë tu edhe kërkesën e KLSH-së për auditim më të së rekomandimeve të tyre”, - tha Braçe. Ndërdetajuar të koncesioneve. Kryetari i Kontrollit të kohë, për kreun e KLSH-së, Bujar Leskaj, kjo Lartë të Shtetit ka akuzuar mazhorancën se nuk kundërshti do të ndikojë në punën e tyre. “Bazuar po zbaton rekomandimet e bëra nga institucioni në parimet klasike të auditimit të jashtëm zbatqë ai drejton. Këto pika kaluan për dhënie mendiueshmëria e rekomandimeve lidhet edhe me vullmi në Komisionin e Ligjeve dhe më pas do të riknetin e atij që drejton një organizatë, një qeveri thehen për diskutim në Komisionin e Ekonomisë.

Në ligjin e ri do të konsiderohet krim edhe dëmtimi i qëllimshëm i matësve, i cili do të dënohet me tre vjet burg

kompanive shtetërore e private si dhe ato për konsumatorët. Sipas ministrit Gjiknuri, duhen ndërmarrë reforma thelbësore në sektorin e energjisë, pasi në kundërt sipas tij gjendja do të rëndohet edhe më shumë. “Parësore del reforma e sektorit të energjisë, për ta bërë atë më likuid, në mënyrë që edhe prodhuesit të kenë mundësi të përfitojnë nga kontributi i tyre. Së bashku me mbështetjen e institucioneve ndërkombëtare, do të miratojmë shumë shpejt ligjin e ri për energjinë, i cili synon të ndryshojë edhe modelin e tregut. Synon të liberalizojë më tutje tregun e energjisë në mënyrë që të krijohen potenciale private konsumatorësh, sepse barra e krijuar për KESH-in është një barrë jashtëzakonisht e rëndë”, - deklaroi Gjiknuri, duke theksuar se qeveria do të rishohë çmimin me të cilin Korporata Elektroenergjetike Shqiptare blen energjinë nga prodhuesit privatë, pasi, sipas tij, një pjesë e prodhimit të energjisë nga operatorët privatë mund të shkojë direkt dhe të furnizojë konsumatorët, pasi theksoi ministri nuk mund ta ketë KESH-i vazhdimisht këtë barrë.

REQUEST FOR PROPOSAL No. RFP/IP/01/ALB/2014 The OSCE Presence in Albania invites non-profit civil society organizations to submit their Proposals for conducting activities within the project “Strengthening democratic governance in Albania” A complete set of the Bidding Documents can be obtained upon email request sent at procurement-al@osce.org Bidding document can be obtained not later than 2 April 2014, 12:00 hrs Proposals must be delivered to the below specified address on or before 8 April 2014, 12:00 hrs CET. Proposals shall be delivered in a sealed envelope clearly marked as follows: OSCE Presence in Albania Sheshi “Italia”, Sheraton Tirana Hotel, 1st floor, 1010 Tirana, Albania Ref: RFP/IP/01/ALB/2014 Strengthening democratic governance in Albania Do Not Open before 8 April 2014, 12.00 CET Proposals sent by email and facsimile will NOT be accepted. The OSCE reserves the right to accept or reject any Proposal, and to annul, in whole or in part, or to suspend the solicitation process and reject all Proposals at any time and without reason prior to award.


5

E mërkurë, 26 mars 2014

Politikë

Komisioni Hetimor për Policinë

Nis shqyrtimi i 384 dosjeve, opozita ngre akuza për mangësi dokumentacioni Më 6 prill skadojnë afatet, pritet shtyrje nga Kuvendi i Shqipërisë

K

omisioni hetimor për kontrollimin dhe zbatimin të legjislacionit në fuqi gjatë procesit të lëvizjeve të burimeve njerëzore të Policisë së Shtetit vendosi të nisë të mërkurën shqyrtimin e 384 dosjeve të mbërritura nga Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit mbi veprimtarinë e saj nga muaji shtator 2013 deri në janar 2014. Mbledhja e djeshme u shoqërua me debate të nxehta mes anëtarëve të Partisë Socialiste dhe kryetarit të këtij Komisioni, Arben Ristani. Përfaqësuesi i opozitës akuzoi homologët e tij të majtë se nuk kanë marrë mundimin të njihen me dosjen e dorëzuara, ndërsa deputetët socialistë kërkuan nisjen nga puna për Flamur Noka tha se nuk mund të nisin me dëgjesat, pa u njohur totalisht me materialin dhe pa e disponuar të plotë atë

shkak të afateve të kufizuara kohore. Aktualisht afati i fundit i punimeve të këtij Komisioni është caktuar data 6 prill, por kapja e këtyre afateve duket e vështirë edhe pse anëtarët e komisionit pritet të zhvillojnë mbledhje çdo ditë. Burime pranë Komisionit Hetimor bëjnë të ditur se pritet të kërkohet një shtyrje e afatit të punimeve nga Kuvendi i Shqipërisë. Në mbledhjen e ditës së martë në rendin e ditës ishte edhe miratimi i planit hetimor. Të ftuar në mbledhje ishin

Komisioni hetimor për policinë

edhe ekspertë ligjorë nga mazhoranca dhe opozita. Diskutimet në mbledhje u fokusuan në vijueshmërinë e punës së këtij komisioni. Eksperti ligjor i Partisë Demokratike deklaroi se në dosjet e mbërritura, mungojnë disa prej dokumentacioneve të kërkuara nga opozita si edhe urdhri i ministrit të Brendshëm drejtuar Kryeministrisë për emërimin e kreut të Policisë së Shtetit, Artan Didit. Sakaq, kryetari i Komisionit, Arben Ristani, ka propozuar nisjen e shqyrtimit të dokumentacioneve të mbërritur, ndërkohë që u kërkoi deputetëve të mazhorancës të ushtrojnë presionin e tyre për plotësimin e të gjithë dokumentacionit. Nga ana tjetër, nënkryetari i Komisionit, Taulant Balla, kërkoi në emër të mazhorancës nisjen e dëgjesave, duke propozuar thirrjen në komision të ish-drejtorit të Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj. Në replike më deputetët e mazhorancës, kreu i këtij Komisioni tha se edhe Burgaj ishte në listën e opozitës për t’u thirrur në raportim në Kuvendin e Shqipërisë. Në lidhje me këtë kërkesë, deputetit i PD-së, Flamur Noka tha se nuk mund të nisin me dëgjesat, pa u njohur totalisht me materialin dhe pa e disponuar të plotë atë. Ndërsa, deputeti i PS-së, z. Blendi Klosi, u shpreh në mbështetje të kërkesës së Nënkryetarit të Komisionit, duke thënë: “Ne kemi marrë një mandat dymujor nga Kuvendi për këtë komision, çka do të thotë se puna jonë përfundon më 6 prill dhe koha është e kufizuar, prandaj le të nisim edhe dëgjesat paralelisht”.

Lumi Radika

Mbrojtja dhe përdorimi i ujërave ndërkufitare

Maqedonia dhe Greqia, pa marrëveshje me Shqipërinë “Me Greqinë shpresojmë që marrëveshja të ratifikohet sa më shpejt. Maqedonia nuk e ka firmosur marrëveshjen” Florenc Drizari

M

aqedonia dhe Greqia nuk kanë nënshkruar dhe ratifikuar marrëveshjet e fundit me Shqipërinë për trajtimin dhe mbrojtjen e ujërave ndërkufitare, ndërkohë që pak ditë më parë ambientalistët kanë ringritur shqetësimin për devijimin e ujërave të lumit Radika. Një ditë më parë Komisioni i Politikës së Jashtme dhe Komisioni për Veprimtarinë, Tregtinë dhe Mjedisin miratuan projektligjin “Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në ndryshimet e neneve 25 dhe 26 të konventës “Për mbrojtjen dhe përdorimin e ujërave ndërkufitare dhe liqeneve ndërkombëtare”. Sipas kësaj konvente, me qenë se Republika e Shqipërisë është palë që nga viti 1993, ka detyrimin që të gjitha mosmarrëveshjet për burimet ujore në nivel ndërkufitar t’i zgjidhë me marrëveshje dypalëshe me vendin me te cilin i ndajnë, që në rastin konkret bëhet fjalë për Maqedoninë dhe Greqinë. Në bazë të konventës duhet që vendet të hyjnë në marrëveshje dypalëshe dhe sipas specialistes në Drejtorinë e Ujërave në Ministrinë e Mjedisit, Viola Saliaga, aktualisht po punohet me Greqinë, me të cilën ka pasur edhe një marrëveshje që është shfuqizuar për faktin se janë me rregull 10-vjeçar. Lidhur me vendin tjetër fqinj, Maqedoninë, specialistët e Ministrisë së Mjedisit thonë

se me këtë vend qeveria është në përpjekje edhe nëpërmjet Ministrisë së Jashtme në kanale diplomatike për të arritur një marrëveshje. “Me Greqinë shpresojmë që marrëveshja të ratifikohet sa më shpejt. Aktualisht kemi përgatitur një projektvendim që të ngrihet nga e para komisioni i përbashkët për ujërat ndërkufitare dhe sa të ngrihet do të fillojë nga puna. Maqedonia nuk e ka firmosur marrëveshjen”, - thuhet nga specialistët e Ministrisë së Mjedisit. Ndërkaq, sipas deputetit të opozitës, Kastriot Islami, Maqedonia s’e ka ratifikuar marrëveshjen dhe situata vazhdon të jetë e njëjtë. Po sipas përgjegjëses së sektorit Juridik në Ministrinë e Mjedisit, amendimet që propozohen, nuk kanë të bëjnë me përmbajtjen e konventës, por me çështje procedurale. “Konventa është aderuar në ‘93-shin nga

Aktualisht kemi përgatitur një projektvendim që të ngrihet nga e para komisioni i përbashkët për ujërat ndërkufitare dhe sa të ngrihet do të fillojë nga puna

Republika e Shqipërisë. Amendimet e sotme kanë të bëjnë thjesht me një anë procedurale që do të thonë se në konventën e Kombeve të Bashkuara për përdorimin e ujërave ndërkufitare të aderojnë edhe vende që nuk janë anëtarë të Kombeve të Bashkuara për të zgjeruar rrethin e vendeve që mund të aderojnë në të. Nëse do të kalojnë në shqyrtimin e përmbajtjes së konventës së ‘93-shit, kjo është çështje tjetër. Këto amendime Maqedonia s’ka aderuar ndërsa në konventën bazale Maqedonia është”, - ka thënë Madalena Koja, përgjegKomisioni i Jashtëm miratoi projektligjin “Për mbrojtjen dhe përdorimin e ujërave ndërkufitare dhe liqeneve ndërkombëtare”

jëse e sektorit Juridik në Ministrinë e Mjedisit. Më herët përfaqësues vendorë të Komunës Dibër e Madhe në Maqedoni kanë ngritur shqetësimin se pala maqedonase po negocion me palën shqiptare duke kontraktuar edhe një firmë koncesionare për devijimin e ujërave të lumit Radika. Ky devijim, sipas tyre, është në kundërshtim nga të gjithë banorët e zonës dhe cenon të ardhmen e tyre në atë zonë. Gjatë deklaratave që janë bërë më parë nga zyrtarët e lartë shqiptarë për këtë çështje, është mohuar çdo aludim për një marrëveshje të mundshme për devijimin e ujërave të lumit Radika.


6

E mërkurë, 26 mars 2014

Kronikë Kallëzimi iILDKP-së

Ministri Naço: Procedim disiplinor dy gjyqtarëve Dhima e Çela

Pas kallëzimit penal të ILDKP-së për dy gjyqtarët dhe një ambasador, ka reaguar ministri i Drejtësisë, z. Nasip Naço, i cili ka vendosur fillimin e procedurave disiplinore ndaj gjyqtarit të Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë Vlorë, Ken Dhima, dhe gjyqtares së Gjykatës Penale të Shkallës së Parë Tiranë, Klorinda Çela. Rezultatet e kontrollit mbi shkeljet e konstatuara nga ana e Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pas-

urive dhe Konfliktit të Interesave, ku konkludohet se veprimet e kryera nga gjyqtarët Ken Dhima dhe Klorinda Çela janë shkelje të rënda të disiplinës të parashikuara nga neni 32, pika 2, shkronja “ç” të ligjit nr. 9877, datë 18.2.2008, “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë”, parashikojnë se “refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive” përbën shkelje shumë të rëndë të akteve dhe

Nasip Naço

Dënimi nga Gjykata

Korçë

I vuri flakën shtëpisë në gjendje të dehur, dënohet 1 vit burg Kërcënoi familjarët: Nuk do ta gëzoni shtëpinë, dhe i vuri flakën Mbrojtja para Gjykatës: Harrova hekurin ndezur dhe më zuri gjumi Sonja Caka

N

jë 53-vjeçar është dënuar me 1 vit burg nga Gjykata, pasi në gjendje të dehur i vuri flakën banesës së tij ku jetonte me gruan dhe dy vajzat. Banesa është përfshirë nga flakët, duke shkrumbuar gjithçka në mjediset e dhomave të gjumit dhe kuzhinës, duke shpëtuar vetëm orenditë në tualetin e apartamentit. Vetë i pandehuri, Kastriot Kodra, e ka pranuar që në momentet e para akuzën dhe është ndier i penduar për veprimin e kryer, por pavarësisht nga të gjitha, Gjykata e Tiranës ka vendosur ta dënojë me 1 vit e 6 muaj burgim. Por, duke qenë se qysh në fillim është pranuar aplikimi i gjykimit të shkurtuar, përfundimisht Kodra u dënua me 1 vit burg.

Akuza Nga hetimi gjyqësor ka rezultuar se më date 2.12.2013, rreth orës 22:00, shtetasi Kastriot Kodra ka vajtur në banesë, kati i shtatë, në të cilën kishte rreth dy javë pa shkuar. Sipas hetimit, i pandehuri Kastriot Kodra, duke qenë se ishte në gjendje të dehur, ka ofenduar e sharë të gjithë, duke u thënë: “Nuk do ta gëzoni shtëpinë”. Më pas, ka shkuar në dhomën e gjumit të banesës, e ka mbyllur nga brenda me çelës dhe i ka vënë flakën dhomës. Vajza dhe gruaja shohin tymin dhe flakët dhe vënë alarmin. Ato i kanë kërkuar që të hapte derën, e cila është hapur me vonesë, pasi zjarri kishte përfshirë gjithçka në dhomë e

sjelljeve që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit. Ministri i Drejtësisë, z. Nasip Naço, e inkurajon Inspektoratin e Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive për të vijuar luftën pa kompromis kundër korrupsionit si dhe shpreh vullnetin e Ministrisë së Drejtësisë për respektimin e memorandumit të bashkëpunimit mes dy institucioneve, si një garanci për forcimin e mekanizmave të kontrollit në sistemin gjyqësor.

I preu veshin me sëpatë të birit në gjumë, pendohet para Gjykatës “Jam penduar, por doja vetëm ta frikësoja, se pinte drogë dhe na rrihte”. Me këtë argument është justifikuar dhe mbrojtur para Gjykatës Thoma Sejdarasi, i akuzuar se në gjendje të dehur qëlloi me sëpatë në kokë të birin, i cili ka qenë duke fjetur gjumë në ato momente. Gjykata vendosi që të linte në qeli babain që i preu veshin të birit, duke caktuar masën “Arrest me burg”. Gjatë seancës gjyqësore, Sejdarasi tha se krimin e ka kryer në një gjendje tepër të rënduar psikologjike dhe se nuk donte ta vriste të birin, por donte vetëm ta frikësonte. Fillimisht ngjarja u raportua si një reagim i Sejdarasit ndaj zënkave të shpeshta me të birin për çështjen e konsumimit të alkoolit, ndërkohë që dëshmia e të arrestuarit paraqiste një tjetër situatë. Ngjarja e rëndë ndodhur në datën 23 mars dhe babai i tha policisë se djali i tij, Albani, ishte përdorues droge dhe ushtronte dhunë ndaj 52-vjeçarit. Pas një sherri të radhës, plaku qëlloi të birin në kokë, i cili ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore.

Dibër Foto ilustruese

pas, të lajmëruar përmes telefonit, kanë ndërhyrë shërbimet e zjarrfikëseve, të cilat kanë bërë të mundur shuarjen e zjarrit. Për pasojë, janë djegur të gjitha orenditë shtëpiake, me përjashtim të orendive që kanë qenë në tualet.

mbi mënyrën se si ndodhi ngjarja, duke e quajtur aksidentale, pra nga pakujdesia. I pyetur në cilësinë e personit ndaj të cilit zhvillohen hetime e të pandehurit Kastriot Kodra, ka pranuar autorësinë e veprës penale për të cilën është arrestuar, duke vënë theksin se e gjitha kjo ka ndodhur nga pakujdesia, pasi kishte lënë hekurin në prizë e më pas e kishte zënë gjumi, gjë që bie ndesh me aktin e ekspertimit teknik të PMNZSH-së. Ndërkohë që, para se të ndodhte zjarrvënia, ai kishte kërcënuar familjarët e tij se nuk do ta gëzonin shtëpinë. Për këtë arsye, i pandehuri Kastriot Kodra është akuzuar nga organi i akuzës, se ka konsumuar elementët e veprës penale të “Shkatërrimit të pronës me zjarr”.

Pranimi i fajësisë I pandehuri Kastriot Kodra ka pranuar fajësinë, por jo

Akuza Kastriot Kodra akuzohet për veprën penale të “Shkatërrim-

po përhapej në pjesët e tjera të shtëpisë. Pasi ka kuptuar çfarë kishte bërë, i pandehuri Kastriot Kodra dhe pjesëtarët e tjerë të familjes janë munduar të shuajnë zjarrin, por nuk kanë arritur ta bëjnë një gjë të tillë. Më

22:00

ka qënë ora kur shtetasi Kastriot Kodra ka shkuar në gjendje të dehur në shtëpi dhe i ka vënë flakën dhomës

Vranë vjehrrën, dënohen 20 vite burg dy nuset Xhemile e Hike Skuka Sipas hetimit, i pandehuri Kastriot Kodra, duke qenë se ishte në gjendje të dehur, ka ofenduar e sharë të gjithë, duke u thënë: “Nuk do ta gëzoni shtëpinë”

it të pronës me zjarr”, në bashkëpunim, parashikuar nga neni 151/1 i Kodit Penal. Sipas Kodit të Procedurës Penale, “...kur nga vepra penale janë shkaktuar pasoja të rënda materiale, dënohet me burgim gjer në dhjetë vjet.........”

Dënohen 20 vite burg dy nuset që vranë vjehrrën e tyre. Gjykata ka dënuar dje dy kunatat që në bashkëpunim me njëra-tjetrën vranë vjehrrën e tyre, Naime Skuka. Në sallën e gjyqit, dy nuset kanë rrëfyer se nuk kishin për qëllim ta vrisnin vjehrrën e tyre dhe se vrasja ndodhi aksidentalisht. Gjykata e Dibrës ka vendosur dënimin me 10.8 vjet burg për Xhemile Skukën, 35 vjeçe, dhe 9.8 vite të tjera për Hike Skukën, 25 vjeçe. Më 12 shkurt të vitit 2013, Naime Skuka u vra nga dy nuset e saj, Xhemile dhe Hike Skuka. Ajo jetonte në një shtëpi me nuset e saj, në Luzni të Dibrës, ndërsa Edmond Skuka dhe vëllai i tij ishin emigrantë në shtetin grek. Sipas dëshmive, dy nuset nuk shkonin aspak mirë me vjehrrën e tyre, derisa më 12 shkurt të vitit të kaluar kryen edhe vrasjen e padëgjuar më parë. Nuset hynë në dhomën ku flinte Naime Skuka dhe i hodhën kësaj të fundit vaj të nxehtë në vesh. Pak minuta më pas, Naime Skuka ndërroi jetë, ndërsa dy nuset u arrestuan për vrasjen pas disa ditësh nga policia e Dibrës.


7

E mërkurë, 26 mars 2014

Kronikë

Atentati

Sali Berisha

Sulm me antitank banesës së kryekomunarit të Farkës Policia: Baruti i skaduar shmangu shpërthimin, kamerat e sigurisë fiksojnë momentin e goditjes nga predha. Fatbardh Plaku:Nuk kam pasur kurrë konflikte dhe as dyshime konkrete Anxhela Tato

Q

ëllohet me antitank banesa e kryekomunarit të Farkës, Fatbardh Plaku, ndërsa policia hedh dyshime se kjo ngjarje mund të jetë e lidhur me detyrën ose probleme pronësi të kryekomunarit. Në një bisedë telefonike, Fatbardh Plaku rrëfen me detaje se çfarë ka ndodhur në banesën e tij, duke mos ditur se kujt t’ia drejtojë gishtin për këtë ngjarje. I pyetur në lidhje me konfliktet, Fatbardh Plaku tregon se prej 18 vjetësh ndodhet në këtë detyrë dhe kurrë në jetën e tij nuk ka pasur debate apo probleme me ndonjë person. Kryekomunari rrëfen se nga ana e policisë nuk janë gjetur gjurmë në vendngjarje dhe është ende i paqartë në lidhje me motivin e këtij akti të rëndë. Ai tregon më tutje se nuk ka asnjë dëshmitar për këtë ngjarje dhe vetë nuk ka arritur të dallojë personin që ka qëlluar me antitank, për shkak të orës së vonë dhe errësirës. Ngjarja është regjistruar në orës 02:00 të mëngjesit të djeshëm, kur është dëgjuar një shpërthim në murin rrethues të banesës së kryekomunarit. Burimet policore bëjnë me dije se ka qenë baruti i skaduar, që i ka shpëtuar jetën e familjes Plaku nga një shpërthim i mundshëm, ndërsa kryekomunari mohon të ketë konflikte personale. Kamerat e sigurisë kanë fiksuar momentet e goditjes së predhës, e cila ka shpuar tejpërtej murin e banesës së kryekomunarit. Fatmirësisht, predha nuk shpërtheu, kjo për shkak se një pjesë e barutit ishte i skaduar, sipas hetuesve. Ndërkohë, vetë kryeko-

Predha duke goditur vilën

munari tha se nuk ka konflikte me persona të tjerë, ndërsa goditja me antitank mund të jetë edhe një formë presioni. Për ngjarjen e rëndë policia po hetohet lidhur me detyrën e kreut të Komunës, ndërsa janë shoqëruar edhe disa persona në polici. Fatbardh Plaku është i zgjedhur i Partisë Demokratike si kreu i Komunës së Farkës. Dëshmia e Fatbardh Plakut “Shpërthimi ka ndodhur në banesën time rreth orës 02:00 të mëngjesit. Kemi dëgjuar zhurmë. Dola për të parë se çfarë kishte ngjarë dhe vura re se muri rrethues ishte dëmtuar nga shpërthimi. Banesa ime është qëlluar me predhë nga një distancë rreth 100 metra, përballë xhamisë. Në lidhje me autorët e ngjarjes nuk kam

Dyshimet e policisë, konfliktet për shkak të detyrës ose problemet e pronësisë janë pistat... ...ku do të hetohet për këtë atentat. baruti i skaduar i ka shpëtuar jetën e familjes Plaku

arritur që të shikoj asgjë. Ishte ora 02:00 e natës dhe errësira më pengonte që të dalloja gjë. Pastaj banesa ime është qëlluar nga distanca. Në ato momente qëllimi im nuk ishte që të identifikoja autorët. Dola me kujdes, sepse kisha frikë. Nuk kam parë gjë dhe nuk di se përse banesa ime u sulmua. Nuk di se çfarë të them për këtë që ndodhi. Unë personalisht nuk kam asnjë dyshim konkret. Nuk kam asnjë problem pune, asgjë personale. Kam 18 vjet kryetar Komune dhe ky është mandati i 5-të. Nuk kam pasur as konflikte, as gjë. Është hera e parë që unë sulmohem dhe policia duhet të bëjë punën e saj për të zbardhur ngjarjen. Unë ia kam lënë në dorë policisë çështjen. Policia erdhi dhe ne lëvizëm nëpër zonë, por nuk u gjet asnjë provë”.

“Sulm terrorist i shëmtuar ndaj opozitës dhe drejtuesve të saj” Ish-kryeministri Sali Berisha ka dënuar sulmin ndaj banesës së kryetarit të Komunës së Farkës, Fatbardh Plaku, duke e cilësuar si një akt të shëmtuar terrorist. Përmes faqes së tij zyrtare në rrjetin social “Facebook”, Berisha i bën thirrje Prokurorisë të hetojë ngjarjen. “Të dashur miq, mbrëmë u krye një akt i shëmtuar terrorist kundër kryetarit të Komunës së Farkës, z. Fatbardh Plaku. Kriminelët kanë qëlluar me antitank në orën 2:00 të mëngjesit shtëpinë ku banonte z. Plaku dhe familja e tij. Familja Plaku shpëtoi, sepse pjesa kryesore e predhës nuk eksplodoi. Ky është një sulm terrorist i shëmtuar, i inkurajuar nga qëndrimi armiqësor i Edi Ramës ndaj opozitës dhe drejtuesve të saj. Prapa tij qëndrojnë grupet kriminale me mbështetje të fuqishme politike qeveritare, të cilat nuk e mundën dot z. Plaku me votë në zgjedhjet lokale dhe tani duan eliminimin fizik të tij me çdo çmim. Prokuroria e shtetit të hetojë me seriozitetin më të madh për të vendosur para ligjit autorët, organizatorët, ekzekutorët e zinj të këtij akti terrorist të stampës politike”, - shkruan Berisha.

PD dënon ashpër atentatin ndaj kryetarit të Komunës së Farkës Pas ngjarjes së rëndë të goditjes me antitank të Fatbardh Plakut dhe familjes së tij, deputeti Kruja bën përgjegjëse qeverinë që nuk siguron rendin dhe qetësinë në vend. “Partia Demokratike e konsideron këtë ngjarje si një sulm burracak ndaj një të zgjedhuri vendor, ndaj një zyrtari demokrat të votuar nga qytetarët, që është njëkohësisht kryetar i Shoqatës së Komunave të Shqipërisë. Partia Demokratike është e shqetësuar se prej 7 muajsh, qysh se kjo qeveri ka ardhur në pushtet, të zgjedhurit dhe zyrtarët demokratë kanë qenë vazhdimisht objekt i sulmeve të rënda, që kanë kërcënuar jetën e tyre dhe të familjeve të tyre”, - u shpreh deputeti i PD-së, Keltis Kruja.

Prokuroria

Predha çau 2 faqe muri, dyshime për konflikte lejesh ndërtimi ose çështje pronësie Sipas Prokurorisë, goditja është bërë me antitank. Është gjetur predha e ngulur në mur, pasi ka çarë dy faqe muri dhe ka ngelur mes murit të jashtëm dhe korridorit, pa hyrë në brendësi të banesës. “Goditja është bërë në fushëpamje të pjerrët nga krahu i xhamisë që ndodhet në afërsi të shtëpisë. Mendohet se është përdorur ky vend për sulmin, pasi muri rrethues i vilës nuk e lejonte goditjen e banesës

me predhë në fushëpamje horizontale, sepse fuqia e predhës do të ndalonte në murin e avllisë”, - pjesë e hetimeve të policisë. Sipas ekspertëve të Policisë Shkencore, predha është aktivizuar vetëm me ndezësin dhe nuk ka kryer shpërthimin e fazës së dytë. Këto lloj predhash kanë dy dhoma baruti, njëra më e vogël që ka të bëjë me ndezësin dhe që vendos në lëvizje predhën, dhe e

dyta, që ka 400 gramë eksploziv dhe është programuar për t’u aktivizuar në momentin që predha godet objektivin. Pikërisht ky shpërthim i dytë nuk ka ndodhur. Sipas ekspertëve, depozita e dytë me 400 gramë eksploziv është e lidhur edhe me një bombol oksigjeni, e cila në momentin e shpërthimit të plotë të predhës krijon një nxehtësi të larte, pasi predha të tilla janë prodhuar me qëllim godit-

Fatbardh Plaku

jen dhe shkrirjen e tankeve. Nëse shpërthimi i predhës do të ishte i plotë, mund ta rrafshonte thuajse gjithë ndërtesën. Zyrtarisht, Fatbardh Plaku mohon të ketë dijeni për ndonjë shkak apo autor, apo të ketë pasur konflikte personale, apo për punën, megjithëse pista kryesore është për detyrën për leje ndërtimi, çështje pronësie ose ndonjë shkarkim nga puna të punonjësve në varësi të komunës.


8

E mërkurë, 26 mars 2014

Kronikë Atentati Kapsollë makinës së portierit të Tiranës: Dyshime për ngatërrim shënjestre

Kapsollë makinës së portierit të tretë të ekipit Tirana. Ngjarja është shënuar rreth orës 19:00 dje në mbrëmje, në afërsi të kompleksit “Skënder Halili”, ku automjeti ndodhej i parkuar. Në momentin e shpërthimit, portieri Xhino Sejdo ndodhej në stërvitje së bashku me djemtë e tjerë të ekipit. Sipas forcave të policisë, bëhet fjalë për kapsollë që ndez lëndën plasëse tritol, por nga shpërthimi i është shkaktuar vetëm një dëmtim i vogël automjetit. Burime nga uniformat blu kanë mbledhur në cilësinë e provës materiale copëzash të mbetura nga kapsolla, ndërsa kanë kontrolluar automje-

tin për të gjetur gjurmë gishtash, që mund të çojnë në identifikimin e autorëve. Dyshimet e policisë janë që kapsolla është hedhur në momentin kur automjeti ndodhej i parkuar, duke qenë një shenjë paralajmërimi për Xhino Sejdon. Vetë 18-vjeçari i pyetur nga blutë ka mohuar që të ketë konflikte ose probleme, duke mos ditur se kë të akuzojë për këtë ngjarje. “Nuk ka pse të bëhet kaq e madhe kjo ngjarje, pasi makina ka pësuar një dëmtim të vogël. Nuk ka qenë eksploziv, por një kapsollë, e cila i ka bërë vetëm një vrimë makinës sime. Automjeti ishte i parkuar dhe unë

Makina e futbollistit

isha në stërvitje me djemtë. Dëgjuam zhurmën e fuqishme dhe dolëm jashtë për të parë se çfarë kishte ndod-

hur. Nuk kam konflikte dhe as probleme me askënd. Zero sherre apo kërcënime dhe nuk e di pse apo kush e ka bërë. Unë dyshoj se mund të jetë edhe ngatërresë shënjestre. Do të ishte vërtete fatale nëse do ishte bërë nga tifozët e Partizanit. Po pres hetimet e policisë”, - është shprehur futbollisti. Ndërkaq, pista e hetimeve të policisë është përqendruar tek konfliktet e mundshme të 18-vjeçarit apo rivalitete brenda skuadrës. Ende nuk ka të dhëna konkrete nga blutë, ndërsa pritet zbardhja e tablateve telefonike të 18-vjeçarit dhe marrja në pyetje e të gjithë futbollistëve të ekipit.

Greqi

I dënuari shqiptar masakron me thikë gardianin Iu refuzua leja, i dënuari Ilir Kareli: Nuk më lejojnë të shoh nënën time, do të marr jetën e njërit prej jush Policia, 3 goditje me thikë në qafën e gardianit, i burgosuri shqiptar i çau arterien kryesore arit ktheheshin në qelitë e tyre, ndërsa shqiptari e ka sulmuar papritur nga mbrapa rojën e burgut. Dëshmitarët treguan se autori i krimit në një gjendje paniku, duke mbajtur një thikë të improvizuar në qafën e viktimës, filloi të bërtiste dhe thoshte se po hakmerret, për shkak se nuk i dhanë leje

Telnis Skuqi/Anxhela Tato

I

dënuari shqiptar vret gardian grek, me pretekstin se nuk i dhanë leje që të vizitonte nënën e tij. Me një thikë në dorë ai bërtiste se do të merrte hak, do t’i merrte jetën njërit nga gardianëve, pasi iu mohua e drejta për të takuar mamanë e tij. I dënuari Ilir Kareli, sipas mediave greke, ka qëlluar tri herë me thikë njërin nga gardianët, duke i çarë arterien kryesore, çka i shkaktoi vdekjen e menjëhershme. Nga të dhënat paraprake bëhet me dije se i dënuari me burgim të përjetshëm kishte paraqitur një kërkesë për leje, e cila ishte refuzuar. Ilir Kareli nuk ka mundur dot ta kapërdijë refuzimin, duke marrë hak ndaj gardianit. Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe Ministria greke e Drejtësisë, e cila e ka cilësuar vrasjen e gardianit të pakuptimtë. “Se sa e thjeshtë është t’i japësh një personi me burgim të përjetoshëm, të dënuar për vrasje, një leje pesëditore për të vizituar nënën e tij që ndodhet në një

Mësohet se i dënuari kishte paraqitur një kërkesë për leje, për ditën e djeshme, por ajo i ishte refuzuar Burgu ku ndodhi ngjarja

nga spitalet e Italisë, është pak e çuditshme mendoj unë”, - tha Charalampos Athanassiou, ministri grek i Drejtësisë, pasi u informua për ngjarjen. Media greke Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje

rreth orës 14:00 (ora lokale greke), kur një shqiptar i dënuar me burgim të përjetshëm në burgun e Malandrinos, ka qëlluar me thikë për vdekje, një nga gardianët e këtij burgu. Ngjarja ndodhi pas drekës, kur të dënu-

të vizitojë nënën e tij. Ai bërtiste: “Nuk më lejojnë të shoh nënën time, do të marr jetën e njërit prej jush”! Shqiptari, që sipas mediave, quhet Ilir Kareli, i dënuar me burg të përjetshëm për një vrasje tjetër, e goditi rojën e burgut 3 herë me thikë në qafë, duke i prerë arterien karotide. Viktima, Jorgos Cironis, 46 vjeç, babai i dy fëmi-

jëve, shumë shpejt është transferuar në spital, por mjekët nuk mundën të bëjnë asgjë dhe ai ndërroi jetë pas pak minutash. Ndërsa efektivët akne marrë në pyetje shqiptarin, i cili ka rrëfyer se refuzimi i lejes i ka errur logjikën dhe ai ka qëlluar rojen. Hetimet Ngjarja e papritur shkaktoi kaos e panik dhe oficerët e tjerë të burgut nuk kanë pasur kohë të shmangin tragjedinë. Mësohet se i dënuari kishte paraqitur një kërkesë për leje, për ditën e djeshme, por ajo i ishte refuzuar. Në burg u futën menjëherë forcat speciale, të cilat kryen kontrolle të mëtejshme për armë të ftohta. Ndërkohë që kanë filluar hetimet për të zbardhur ngjarjen e rëndë. Siç dihet, kohët e fundit në burgje janë forcuar masat e sigurisë pas informacioneve për trazira të mundshme dhe shkak është projekt-ligji i qeverisë në lidhje me krijimin e një burgu të sigurisë maksimale në Dhomoko. Ka rreth një javë që jashtë burgut të Malandrinos qëndrojnë skuadrat kundër trazirave, MAT.

Përgjimi

Bujar Hyska urdhëron prerjen e kokës së 2 shqiptarëve të marrë peng nga ushtria opozitare Mister fati i ushtarëve shqiptarë të marrë peng nga ushtria e opozitës, e cila bëhet publike në përgjimet e imamit të vetëshpallur të Mëzezit, Bujar Hyska. Sipas imamit, dy shtetasve që shfaqen në një video, duhet t’u pritet koka, pasi kanë braktisur ushtrinë dhe xhihadin, duke kërkuar kthimin në Shqipëri. Arsyeja e këtij urdhri është për shkak të publikimit të një videoje ku dy shtetasit shqiptarë kërkojnë paqen mes ushtrisë së opozitës siriane me atë të “Al Nusras”. Për imamin e vërteta është që dy shqiptarët kanë braktisur luftën dhe

duhen vrarë. Nga një përgjim i 7 janarit 2012 mes Hyskës dhe Kacës tregohet se cilët janë pengjet e tjerë. “Kush janë kap peng? - Shpresim Gjoka, Mehmet Stafhasani dhe familja e Korvafajt, ata dalin në video, ku kërkojnë që të ulin armët dhe të shpallet paqja dhe të merren vesh. Për lirimin e tyre po negocionte një shtetas nga Maqedonia dhe vendi ku mbahej peng do të sulmohej nga një grup i Dowles, i cili drejtohet nga një shtetas çeçen që ka në përbërje edhe shtetas shqiptarë”. Ndërsa në përgjimin e datës 10 janar të këtij

Bujar Hyska

viti jepet urdhri i vrasjes së këtyre personave nga ana e imamit Hyska. “Ai me shami të kuqe ka ikur vetë nga grupi i shqiptarëve dhe nëse kthehet do të ketë gjykim të veçantë. Ajo që patë në video është pasi nuk iu bindën urdhrit të të parit tonë këtu dhe thonë që po vjen ora dhe gratë po qajnë, duan të kthehen dhe atyre do t’i shtypet koka. Lëri të kthehen dhe pasi t’iu lëpijnë këmbët prija kokën”. Në videot shfaqet një shtetas kosovar, i cili luftonte përkrah xhihaditësve shqiptarë, por pas luftimeve në zonën e Albabit të qytet-

it Haleb është kapur rob nga ushtria e lirë e opozitës siriane. Kjo video është postuar në 14 janar të vitit 2014 dhe me anë të saj njoftohen familjarët se të afërmit janë mirë, edhe pse gjatë luftimeve ishte vrarë Hasan Korvafaj nga Vlora dhe 4 shtetas kosovar. Ndërsa personi tjetër që shfaqet është Shpresim Gjoka, edhe ky i marrë peng. Në pamjet filmike Gjoka nuk pranon të shfaqë fytyrën, por kërkon nga kreu i xhihadistëve Lavdërim Muxheri, të ulet dhe të bisedojë me ushtrinë opozitare të Sirisë që të mos vrasin njëri-tjetrin.


9

E mërkurë, 26 mars 2014

Rajon/botë

Vendimi

Të shkurtohen procedurat - Të mos rivendoset regjimi i detyrimit për viza Rritet dukshëm numri i azilkërkuesve nga vendet e Ballkanit në zonën Shengen. Kjo ka rrezikuar edhe regjimin e udhëtimit pa viza për disa vende ballkanike

G

jatë vitit 2013 prej vendeve të Ballkanit në vendet e Bashkimit Evropian kanë ardhur më shumë se 50.000 azilkërkues, që përbën rreth 1/6 e numrit të përgjithshëm të azilkërkuesve në BE. Në dallim nga azilkërkuesit nga Siria, Çeçenia apo Afganistani, azilkërkuesve nga Serbia, Maqedonia, Shqipëria, Mali i Zi dhe Bosnje-Hercegovina po u refuzohen pothuajse të gjitha kërkesat. Për shkak të “ abuzimit me normat e regjimit të udhëtimit pa viza” , brenda BE-së është përmendur disa herë mundësia e rivendosjes së detyrimit për viza për vendet e Evropës Juglindore. “Do të ishte shumë keq që për shkak të azilkërkuesve të rivendoset regjimi i vizave. Shumë më mirë është që problemet të zgjidhen me mjete ligjore dhe që regjimi i udhëtimit pa viza të mos preket, sepse kjo paraqet një prej arritjeve më të mëdha

në Ballkanin Perëndimor” , thonë në Qendrën për Stabilitet Evropian (ESI). Për këtë arsye përshëndetet edhe vendimi i Gjermanisë dhe i disa vendeve të tjera të zonës Shengen, që vendet të cilave u është liberalizuar regjimi i vizave të klasifikohen në grupin e vendeve “ të sigurta” , që do të thotë se procedura e azilkërkimit do të shkurtohej dhe vendimet do të merreshin shumë më shpejt. “Kërkesa të rreme po paraqesin persona, që nuk janë të rrezikuar në vendet e tyre duke e ditur se shqyrtimi i kërkesave mund të zgRregullat e reja do ta thjeshtojnë e përmirësojnë cilësinë e marrjes së vendimeve”, - pohon komisionerja e Cecilia Malmström

Foto ilustruese

jasë edhe me muaj të tërë. Gjatë kësaj kohe ata fitojnë të drejtën e banimit, ushqimit dhe përkujdesit mjekësor pa pagesë, që shpesh janë në nivel shumë më të lartë nga kushtet që ata kanë në vendet e tyre” , - thotë për “ Deutsche Welle” -n Alexandra Stiglmeier nga ESI. Ajo mendon se secili duhet të ketë mundësinë ta parashtrojë rastin e vet dhe që vendimi të merret në bazë të fakteve. Por procedura duhet të jetë shumë më shkurtër. “ Vendet që e kanë thjeshtuar procedurën e marrjes së vendimeve për azilkërkuesit kanë pasur më pak kërkesa për azil. Zvicra e ka ulur kështu me 10% numrin e azilkërkuesve. Suedia e ka përgjysmuar, ndërkohë që numri i azilkërkuesve ka rënë dhe në Belgjikë. Nëse procedura zgjat vetëm disa javë, atëherë kërkesa për azil nuk është kaq atraktive për personat që e dinë se nuk kanë shanse ta fitojnë këtë të drejtë. Ata me siguri që nuk duan të kalojnë një rrugë kaq të gjatë dhe të vendosen në qendrat Cecilia Malström për refugjatë, kur

REPUBLIKA E SHQIPERISE

ENTI RREGULLATOR I ENERGJISE

një sistem të veçantë të përpunimit të kërkesave përkatëse.

Bashkimi Evropian ka filluar përpjekjet për harmonizimin e qëndrimeve dhe ligjeve për këtë çështje që në vitin 1999

e dinë se do të kthehen në shtëpi” , mendon ajo. Sistemi i përbashkët në BE Bashkimi Evropian ka filluar përpjekjet për harmonizimin e qëndrimeve dhe ligjeve për këtë çështje që në vitin 1999. As 15 vjet më vonë situata me siguri që nuk është ideale. Disa gjëra janë harmonizuar, janë hartuar edhe standardet e përbashkëta për pranimin e azilkërkuesve si dhe kriteret për garantimin e së drejtë së azilit, por secili vend anëtar i zonës Shengen ende ka

Komisionerja e BE-së Cecilia Malström “Rregullat e reja do ta thjeshtojnë e përmirësojnë cilësinë e marrjes së vendimeve” , - pohon komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme, Cecilia Malmström. Vendet më të prekura nga ky fenomen po përpiqen që edhe vetë ta zgjidhin këtë problem. Belgjika, që është ndër vendet më të prekura nga azilkërkuesit e rremë nga Ballkani ka miratuar disa ndryshime ligjore. Para dy vitesh ajo i ka renditur vendet e Ballkanit në listën e “vendeve të sigurta”. Procedurat për shqyrtimin e kërkesave janë shkurtuar dhe zgjasin më së shumti tri javë, ndërkohë që në tërësi janë shkurtuar edhe ndihmat financiare dhe të gjitha ndihmat e tjera për personat, të cilëve u është refuzuar kërkesa për azil dhe janë detyruar të kthehen në vendin prej nga kanë ardhur. Në Gjermani gjatë vitit të kaluar ka pasur 130.000 kërkesa për azil. Ndër to 34.000 kanë ardhur nga vendet e Ballkanit. Vetëm 40 prej tyre e kanë fituar të drejtën e azilit.

REPUBLIKA E SHQIPERISE

ENTI RREGULLATOR I ENERGJISE

Njoftim për LiçeNsim

Njoftim për LiçeNsim

Në zbatim të nenit 16, të Ligjit Nr. 9072, datë 22.05.2003 “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” i ndryshuar, të nenit 18 të Rregullave të Praktikës dhe Proçedurave të ERE-s, të nenit 10 të “Rregullores për Procedurat e Liçensimit Modifikimit, Transferimit të Plote/ të Pjesshëm dhe Rinovimit te Liçensave”, bëjmë me dije te gjithë personat, institucionet ose shoqëritë e interesuara se: shoqëria “EnRel Hydro” sh.p.k, ka aplikuar pranë Entit Rregullator te Energjisë për fillimin procedurave të liçensimit në aktivitetin e tregtimit të energjisë elektrike.

Në zbatim të nenit 16, të Ligjit Nr. 9072, datë 22.05.2003 “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” i ndryshuar, të nenit 18 të Rregullave të Praktikës dhe Proçedurave të ERE-s, të nenit 10 të “Rregullores për Procedurat e Liçensimit Modifikimit, Transferimit të Plote/ të Pjesshëm dhe Rinovimit te Liçensave”, bëjmë me dije te gjithë personat, institucionet ose shoqëritë e interesuara se: shoqëria “EnRel Hydro” sh.p.k, ka aplikuar pranë Entit Rregullator te Energjisë për fillimin e proçedurave të liçensimit në aktivitetin e prodhimit të energjisë elektrike.

Me vendimin nr. 19, datë 21.03.2014, Bordi i Komisionerëve ka filluar procedurat për liçensimin e këtij subjekti në aktivitetin e tregtimit të energjisë elektrike.

Me vendimin nr. 18, datë 21.03.2014, Bordi i Komisionerëve ka filluar procedurat për liçensimit të këtij subjekti në aktivitetin e prodhimit të energjisë elektrike.

Të interesuarit lidhur me këtë kërkesë mund të drejtohen pranë zyrave te ERE-s ne adresën: Bulevardi “Gjergj Fishta” nr. 10, pranë Institutit të Gjeofizikës, Tiranë, brenda afatit të përcaktuar në nenin 10 të ‘Rregullores për Proçedurat e Liçensimit Modifikimit, Transferimit të Plotë/ të Pjesshëm dhe Rinovimit të Liçensave”.

Të interesuarit lidhur me këtë kërkesë mund të drejtohen pranë zyrave te ERE-s ne adresën: Bulevardi “Gjergj Fishta” nr. 10, pranë Institutit të Gjeofizikës, Tiranë, brenda afatit të përcaktuar në nenin 10 të ‘Rregullores për Proçedurat e Liçensimit Modifikimit, Transferimit të Plotë/ të Pjesshëm dhe Rinovimit të Liçensave”

KRYETAR i ERE-s Petrit AHMETI

KRYETAR i ERE-s Petrit AHMETI


10

E mërkurë 26 mars 2014

Koment

Nga Edland Graçi*

Një obligim më shumë për kompanitë ndërkombëtare në Shqipëri

Ligji i ri nuk do të ndryshojë gjë tjetër, përveç nenit 36, i cili rregullon një aspekt të tregtisë së kompanive shumëkombëtare si brenda Shqipërisë ashtu edhe në tregjet ndërkombëtare

P Ky çmim i vendosur ndërmjet palëve duhet të jetë i njëjtë me çmimin që do të vendosej nëse palët do të ishin të pavarura. Ky quhet parimi i çmimit të lirë të tregut (Arm’s Length Principle).

avarësisht se ndryshimi i fundit i ligjit mbi tatimin e të ardhurave, nr. 8438, datë 28.12.1998 u bë në fillim të këtij viti, u pa e arsyeshme nga autoritetet qeveritare shqiptare që ky ligj të amendohej përsëri. Projektligji i ri i propozuar nga Këshilli i Ministrave, me vendim të datës 5 mars 2014, pritet të kalojë së shpejti për votim në seancë plenare. Çfarë ka ndryshuar specifikisht ky projektligj? Ligji i ri nuk do të ndryshojë gjë tjetër, përveç nenit 36, i cili rregullon një aspekt të tregtisë së kompanive shumëkombëtare si brenda Shqipërisë ashtu edhe në tregjet ndërkombëtare. Për të kuptuar detyrimet e reja që vendos ky ligj për kompanitë e lartpërmendura fillimisht duhet të saktësojmë dhe kuptojmë terminologjinë e përdorur, duke u nisur nga fakti që kjo terminologji dhe metodikë është e huazuar nga udhëzime të organizatave ndërkombëtare, modele të shteteve të tjera dhe praktika ndërkombëtare (kryesisht nga “Modeli i Transferimit të Çmimit” i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim,OECD ) Neni 36, së bashku me një udhëzim të ministrit të Financave (pritshmërisht një udhëzim i përditësuar në bazë të ligjit të ri duhet të dalë) rregullojnë fenomenin e tregtisë ndërkombëtare të ashtuquajtur Transferim i Çmimit (Transfer Pricing). Transferim i Çmimit quhet

detyrimi (çmimi) që i vendos një kompani (shoqëri tregtare), një kompanie tjetër të lidhur ose pjesëtare të të njëjtit grup për çdo lloj transaksioni të kryer ndërmjet tyre (shitje produkti, ofrim shërbimi, financime). Ky çmim i vendosur ndërmjet palëve duhet të jetë i njëjtë me çmimin që do të vendosej nëse palët do të ishin të pavarura. Ky quhet parimi i çmimit të lirë të tregut (Arm’s Length Principle). Cilat kompani quhen të lidhura ose të pavarura ndërmjet tyre? Sipas OECD-së, quhen kompani të lidhura entitetet që ndikojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë ose tërthorazi në menaxhimin, kontrollin ose kapitalin e njëra-tjetrës ose kur një i tretë ndikon mbi to. Nga ana tjetër legjislatori shqiptar konsideron kompani të lidhura ndërmjet tyre, neni 2§4, përpos përcaktimit të OECD edhe rastin kur një person zotëron direkt ose indirekt 50% ose më shumë të kapitalit aksionar të personit tjetër juridik. Kjo përqasje e cila është relativisht e njëjtë në rajon, konsiderohet e kufizuar ose e thjeshtëzuar krahasuar me vende të tjera të Bashkimit Evropian si Gjermania dhe Spanja. Përkatësisht legjislacioni gjerman e zgjeron konceptin e shoqërive të lidhura deri në 25% të zotërimit të kapitalit dhe ai Spanjoll deri në 5% (1% për shoqëritë e listuara). Një nga risitë e këtij neni, që ndryshon totalisht përqasjen ndaj këtij problemi është detyrimi, i shprehur ne paragrafin 36/5, i taksapaguesit për të dokumentuar

transaksionin. Ky detyrim është edhe ndryshimi thelbësor që i bëhet nenit 36. Përpara këtyre ndryshimeve, përgjegjësia për të evidentuar fenomenin e transferimit të çmimit ishte e e organeve tatimore. Kjo metodikë e rendit Shqipërinë në krah të vendeve si Gjermania, Britania apo Spanja që kanë po të njëjtën përqasje. Për të kuptuar më mirë aplikimin e nenit dhe detyrimin e ri të kompanive mund të marrim si shembull një kompani Shqiptare (Kompania XXX) e cila është e specializuar në prodhimin dhe shitjen e një produkti (shembull: paketime Vaji Ulliri për kuzhinë). Për të shitur produktin e saj kjo kompani ka hapur një filial (Kompaninë YYY) në Kosovë, kapitali i të cilës zotërohet 100% nga kompania Shqiptare. Kompania në Kosovë pasi blen vajin nga kompania mëmë e shet këtë produkt në tregun përkatës. Sipas rregullimit të ri, çmimi që kompania Shqiptare i vendos asaj Kosovare për produktin konsiderohet “çmim i transferuar”. Për rrjedhojë, Kompania Shqiptare detyrohet të dokumentojë këtë transaksion, sado qoftë vlera e tij (sepse ndryshe nga legjislacione të tjera, ai shqiptar nuk vendos kufizime vlerash), brenda 30 ditësh nga kërkesa e organeve tatimore. Me dokumentim kuptojmë një proces dhe analizë komplekse dhe teknike, të bërë kryesisht nga specialistë të fushës, që vërteton se çmimi i transferimit është i njëjtë me çmimin që vendoset në një treg të lirë. Si përfundim, për të kuptuar

rëndësinë e kësaj çështjeje dhe këtij neni duhet t’i referohemi faktit se në tregtinë ndërkombëtare mbi 60% e transaksioneve kryhen ndërmjet kompanive te lidhura. Kjo çon në një rrezik të cenimit të parimit të tregut të lirë dhe në evazion fiskal juridiksional dhe ndërkombëtar. Sigurisht, ka pasur raste ku kompani shumëkombëtare nuk kanë respektuar rregullat e transferimit të çmimit dhe duke përfituar nga juridiksione me nivele tatimi të ulëta (parajsa fiskale) kanë arritur të transferojnë një pjësë të mirë të kapitaleve dhe fitimeve të tyre ne këto juridiksione (përmendim këtu Rastin Praixair, 2011, grup shumëkombëtar i cili nëpërmjet strukturave të sofistikuara të organizimit të korporatës shmangte detyrimet tatimore dhe kish kryer evazion fiskal në shumën 146 milion Euro). Në kontekstin shqiptar është e vështirë të gjesh raste të tilla për shkak të strukturave te pasofistikuara te kontrollit tatimor. Megjithatë shtetet e përparuara demokratike, janë gjithnjë e më shumë të vendosura për të rritur bashkëpunimin ndërkombëtar në këtë fushë duke nënshkruar marrëveshje bilaterale e multilaterale (shembull “Forumi i Përbashkët i BE për Transferimin e Çmimit”), duke sofistikuar legjislacionet dhe trajnuar stafet përgjegjëse kombëtare. Nisma dhe detyrime këto që do duhet t’i ndërmarrë edhe shteti shqiptar nëse pretendon integrim dhe vlerësime reciproke me shtetet e tjera evropiane dhe më gjerë. *Avokat, Albanian Tax Association


E mërkurë 26 mars 2014

11

Koment

Nga Deutsche Welle

Sinjale paralajmëruese për zgjedhjet evropiane?

R Pas suksesit të Frontit Nacional në zgjedhjet vendore në Francë, është rritur frika e një kthese djathtiste në zgjedhjet e majit. Megjithatë, Christoph Hasselbach është i mendimit se nuk ka asnjë arsye për fatalizëm

Reformat e vendosura duhet edhe të zbatohen e realizohen

Nga Deutsche Welle

Një fenomen mbarevropian E gjitha kjo sinjalizon se kjo parti në maj ka shumë arsye të shpresojë për më shumë vota, kjo edhe për faktin se shumë zgjedhës mendojnë se zgjedhjet evropiane nuk janë si ato kombëtare, prandaj zgjedhësit mendojnë t’ia lejojnë vetes një votë protestuese. Ndërkohë, në Parlamentin Evropian praktikisht merren të gjitha vendimet e rëndësishme, që i prekin direkt votuesit evropianë. Ndoshta edhe për këtë arsye të djathtët dhe euroskeptikët janë kthyer tanimë në një fenomen mbarevropian. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për Partinë britanike të Pavarur (UKIP) apo Lega Nord në Itali, Partia për Lirinë (PVV) në Holandë, Partia e Finlandezëve të Vërtetë apo Alternativa për Gjermaninë – deputetët e këtyre partive kanë shumë gjasa të ulen në Parlamentin Evropian.

Pushteti destruktiv Se çfarë ndikimi do të kenë ata në politikën evropiane, nuk mund të parashihet me siguri. Edhe po qe se ata janë të shumtë në numër dhe futen në Parlament nga vende të ndryshme, ata do të ishin të fuqishëm, vetëm në rast bashkimi. Kjo nuk është aspak e sigurtë, sepse shumë nga këto parti dallojnë shumë nga njëra-tjetra, ato janë thjesht shumë “nacionale”. Vërtet që tek zgjedhësit e tyre dhe brenda këtyre partive ekziston një prirje bazë, si për shembull protesta kundër integrimit të mëtejshëm evropian dhe emigracionit, por dallimet mes tyre janë shumë më të mëdha. Kështu, për shembull, nëse Fronti Nacional do të mbrojë francezët nga globalizimi, Partia e Pavarur, UKIP, përkundrazi është për tregtinë e lirë botërore; nëse Geert Wilders i Partisë për Lirinë në Holandë është dukshëm

proizraelit, parti të tjera të djathta kanë prirje antisemitiste, kush më shumë e kush më pak. Megjithatë, qofshin të bashkuara apo më vete, këto parti kanë një potencial të madh turbullimi në Evropë. Pushteti i tyre është në radhë të parë destruktiv.

përmbushje të pesë kritereve prioritare, që i janë vendosur vendit nga BE? Reformat e vendosura nuk duhet të mbeten vetëm në letër, por edhe të zbatohen e realizohen. Kjo vlen për reformën në drejtësi dhe administratë, veçanërisht për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Në këtë kontekst është e rëndësishme që Shqipëria të dëshmojë se ka arritur sukses të dukshëm. Por përpjekjet për reforma janë para së gjithash në interes të vetë Shqipërisë. Në gjykimin tim është e rëndësishme që Shqipëria të mos i perceptojë ato si „diktat të Brukselit”. Një shtet ligjor i fortë, demokracia e qëndrueshme, lufta e vendosur kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, një shtet social solidar dhe një ekonomi moderne janë në vetvete vlerë e shtuar për Shqipërisë dhe e çojnë vendin në mënyrë të sigurt përpara. Në qershor do të shqyrtohet sërish mundësia e dhënies së statusit të vendit kandidat. Si duken mundësitë, që Shqipëria të marrë këtë herë statusin e dëshiruar? Vendimin për këtë do ta marrim së bashku me partnerët tanë në BE në muajin qershor. Është rëndësishme që Shqipëria deri atëherë

të vijojë në mënyrë konsekuente rrugën e reformave të nisura. Deri në ç’masë do të ndikojnë zgjedhjet për Parlamentin Evropian, që do të zhvillohen së afërmi, në procesin e zgjerimit të mëtejshëm të BE-së, apo të dhënies së statusit të vendit kandidat? (Ka zëra që janë për një konsolidim të brendshëm dhe ndalimin e përkohshëm të zgjerimit) Ne e mbështesim perspektivën e vendeve të Ballkanit perëndimor në BE. Por edhe Bashkimi Evropian duhet të zhvillohet në atë mënyrë, që të mbetet i fortë e funksional edhe me një numër në rritje të shteteve anëtare. Në dhjetor BE i përkufizoi qartë pritshmëritë e veta ndaj Shqipërisë. Nëse Shqipëria do të përmbushë në mënyrë përfshirëse këto kritere, atëherë edhe Bashkimi Evropian do të mbajë premtimin e tij. Në të njëjtën kohë ne duhet t’u shpjegojmë qytetareve dhe qytetarëve, pse procesi i zgjerimit është i rëndësishëm për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor. Perspektiva e Bashkimit Evropian është sukses për të gjithë pjesëmarrësit, vetëm nëse ajo shndërrohet në një motor vendimtar për reformat, stabilitetin dhe mirëkuptimin rajonal. Populistët dhe euroskeptikët brenda BE-së heshtin rreth këtij fakti. Nga ana

tjetër unë u rekomandoj gjithnjë bashkëbiseduesve të mi shqiptarë: bëni publicitet në vendin tuaj për Bashkimin Evropian si një union vlerash, si komunitet i paqes, demokracisë dhe solidaritetit. Mos e humbni rastin për të bërë për vete sa më shumë qytetare dhe qytetarë. Në fund të fundit reformat nuk janë qëllim në vetvete, ato janë në radhë të parë në interesin e vetë Shqipërisë. Sa i rëndësishëm është për Gjermaninë dhe BE-në thellimi i marrëdhënieve rajonale në Ballkanin Perëndimor dhe pse? Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë janë një kusht i detyrueshëm për stabilitetin dhe mirëqenien në rajon, po ashtu edhe për anëtarësimin në BE. Procesi i bashkimit evropian ishte një faktor vendimtar në paqëtimin mes Francës dhe Gjermanisë – një rol të ngjashëm mund të luajë ai sot në Ballkanin Perëndimor. Progresi i bërë në procesin e normalizimit mes Serbisë dhe Kosovës është inkurajues. Ne presim që ky proces të mund të vijojë edhe gjatë bisedimeve të anëtarësimit me Serbinë dhe të sjellë një normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve. Politika e jashtme e Shqipërisë është definitivisht e përgjegjshme dhe model për mbarë rajonin.

ezultati i suksesshëm i Frontit Nacional në zgjedhjet vendore në Francë nuk është i habitshëm. Po ashtu edhe pjesëmarrja e ulët në zgjedhje. Të djathtët gjithmonë marrin shumë vota në komunat me papunësi të lartë. Dhe numri i këtyre komunave në Francë nuk është i pakët. Franca ndodhet në rrugën e së tatëpjetës – e kështu perceptohet gjendja. Fajtorë për këtë, kështu thotë Fronti Nacional, janë gjithmonë të tjerët: Emigrantët, globalizmi, politika “gjermane” e kursimit në Evropë. Presidenti socialist francez, François Hollande, vetëm sa e ka shtuar frikën për këtë të tatëpjetë. Fillimisht ai u premtoi francezëve se politika sociale do të vazhdojë të ekzistojë e, kur punët shkuan keq, ai paralajmëroi reformat, po deri më tani ka vënë në jetë shumë pak prej tyre. Hollande paraqitet jo vetëm i pafuqishëm dhe pa guxim përballë krizës franceze aktuale, ai madje është kthyer në simbol të saj. Edhe në zgjedhjet evropiane në fund të majit nuk ka për të ndryshuar diçka. Kështu, për shumë francezë, Fronti Nacional po paraqitet si alternativë. Dhe kryetarja e partisë, Marine le Pen, ka bërë punë shumë të madhe për ndryshimin e imazhit. Nga një turmë rrëmujaxhinjsh, siç paraqitej Fronti Nacional në kohën e babait të saj, Jean-Marie, ajo ka bërë një parti të pranueshme në skenën

politike. Votuesi nuk turpërohet pse voton për këtë parti.

hqipëria dhe perspektiva e saj për të marrë statusin e vendit kandidat. Intervistë me Michael Roth, ministër Shteti për Evropën në Ministrinë e Jashtme gjermane. Si i vlerësoni përpjekjet e Shqipërisë për të përmbushur standardet e kërkuara nga BE me anë të reformave? A kanë sjellë ato suksesin e dëshiruar? Apo a do ta sjellin atë? Roth: Ne vlerësojmë arritjet e reformave të ndërmarra nga qeveria e re dhe ajo e mëparshme shqiptare. Shqipëria ka vendosur piketa të rëndësishme veçanërisht në sektorët e drejtësisë, administratës dhe aktivitetit parlamentar, çka e kanë sjellë vendin konsiderueshëm më afër BE-së. Por me rëndësi vendimtare për suksesin e këtyre reformave është tanimë realizimi i tyre konsekuent dhe i besueshëm. Mbi këtë do të raportojë Komisioni Evropian deri në qershor të këtij viti. Këtë raport ne – ashtu sikurse partnerët tanë në BE – do ta lexojmë me shumë vëmendje. Dhe mbi këtë bazë, në qershor, do të marrim vendimin përkatës. Cilat mbeten detyrat më të rëndësishme për Shqipërinë në

S

Evropa duhet të mbrohet Këto parti do t’ua vështirësojnë punën partive të njohura në Parlamentin Evropian. E një çështje tjetër po kaq e rëndësishme do të jetë reagimi i partive klasike ndaj kësaj sfide. Afrohen ato më shumë me njëratjetrën apo futen në një garë politike me ekstremistët, një garë të cilën ato vetëm mund ta humbin, sepse “ta djathtët shihen si “autentike”, ndërsa partitë e njohura si “të dobëtat”? Kjo do të thoshte që të djathtët përcaktojnë axhendën. Megjithatë, një kthesë e pritshme djathtas nuk duhet të shihet me fatalizëm. Evropianët e bindur kanë edhe dy muaj kohë për të bërë që të zënë vend argumentet e tyre. Për shembull, që politika evropiane e konsolidimit ka filluar të tregojë frytet e saj apo - aktualisht që një zotëri Putin, nuk ia vë veshin politikës së një vendi të veçuar evropian, por sigurisht një politike të koordinuar të të gjithë kontinentit. Një Evropë e bashkuar nuk është më kaq e vetëkuptueshme. Kësaj i besuan për një kohë shumë të gjatë elitat politike. Evropa ka argumente shumë të forta në anën e saj. Tani duhet mundimi që ato të mbrohen.


12

E mërkurë 26 mars 2014

Speciale

Lakmia për tokë shton urinë Prej disa vitesh, gjithnjë e më shumë qeveri dhe investitorë privatë po blejnë ose marrin me qira në mbarë botën tokë bujqësore

N

umri i njerëzve në botë po shtohet dhe ata kanë uri. Sipas Institutit Gjerman për të Drejtat e Njeriut (DIMR), 80 për qind e njerëzve të uritur në botë jetojnë në zonat rurale, gjysma e tyre janë fshatarë pa shumë tokë. Deri në vitin 2050 popullsia e botës do të jetë nëntë miliardë vetë. Shtimi i popullsisë ndodh kryesisht në vendet në zhvillim dhe në ekspansion industrial si Kina, India, Koreja e Jugut dhe Nigeria. Bashkë me shtimin e popullsisë rritet edhe kërkesa për karburante mbi bazë bimore dhe për ushqimin e kafshëve. Banka Botërore vlerëson se brenda tri apo katër dekadave të ardhshme prodhimi bujqësor duhet të rritet me shtatëdhjetë për qind për të ushqyer popullsinë e botës. Një nga qëllimet e të ashtuquajturës agjenda pas vitit 2015, e cila do të pasojë Objektivat e Zhvillimit të Mijëvjeçarit, është eliminimi i varfërisë ekstreme dhe i urisë në botë deri në vitin 2030. Në mbledhjen e tij të këtij viti, Banka Botërore do të diskutojë nga 24 deri në 27 mars në Uashington në lidhje me çështjen se si mund të integrohet në këtë objektiv të ri të zhvillimit mbrojtja e të drejtës ndaj tokës. Toka si objekt spekulimesh Në laboratorë po bëhen që sot eksperimente për prodhimin e mishit artificial. Po ashtu ekspertët mundohen të na mbushin mendjen se krimbat dhe insektet janë burime proteinash. Por zgjidhje të tilla në luftë kundër urisë janë ende plane për të ardhmen. Prandaj prej disa vitesh gjithnjë e më shumë qeveri dhe investitorë privatë po blejnë ose marrin me qira në mbarë botën tokë bujqësore. Ideja është për të prod-

cmyk

investitorëve më të mëdhenj janë së pari vendet me rritje të shpejtë ekonomike që duhet të ushqejnë popullsitë e tyre në rritje të shpejtë. Por edhe shtetet e pasura me naftë po blejnë gjithnjë e më shumë toka bujqësore në rajone pjellore, sepse atje prodhimi i ushqimeve është më i lirë sesa në vendet pa shumë ujë në Gjirin Persik. Sipas Marita Wiggerthale nga “Oxfam”, shumica e tokave bujqësore që shiten apo jepen me qira gjenden në vende të varfra në të cilat ligjet për tokën nuk janë shumë rigoroze. Pra investitorët mundohen të shkojnë në këto vende, ku mund të bëjnë më lehtë biznes me tokat bujqësore. Marita Wiggerthale sjell shembuj nga Hondurasi, ku një firmë private e cila i përket grupit të Bankës Botërore, ka përzënë fshatarët nga tokat e tyre.

huar jashtë vendit ushqime të tilla si grurë dhe oriz për popullsinë vendeve të tyre. Sipas zëvendësdrejtorit të DIMR-it, Michael Windfuhr, gjithnjë e më shumë investitorë privatë apo banka dhe shoqëri sigurimesh po blejnë sipërfaqe tokash bujqësore, sepse në tregun amerikan të pasurive të patundshme nuk mund të nxirren më fitime.

Në laboratorë po bëhen që sot eksperimente për prodhimin e Biznes me tokën bujqësore në kurriz të të varfërve mishit artificial Nga fillimi i këtij mijëvjeçari sipas, organizatës “Oxfam”, në gjithë botën janë blerë apo marrë me qira 227 milionë hektarë tokë bujqësore. Në mesin e

Direktiva për më shumë siguri ligjore Para dy vjetësh OKB-ja përcaktoi disa direktiva për administrimin e tokës bujqësore, por zbatimi i tyre është mbi baza vullnetare. Direktivat e OKB-së lidhen edhe me shfrytëzimin e burimeve nga pylltaria, peshkimi si dhe procedurat për rastet e shpronësimit dhe kompensimet përkatëse. Po ashtu OKB-ja jep edhe rekomandime për reforma agrare. Tani edhe Banka Botërore e cila “ka qenë kundër që toka e pashfrytëzuar t’u shpërndahej në bazë të reformave agrare fshatarëve të varfër, po ndryshon mendim”, - thotë për “DW”, Michael Windfuhr. Tani si Banka Botërore edhe politika e ndihmës për zhvillimin po japin kredi për investime në bujqësi dhe po nxisin krijimin e bashkësive fshatare për shfrytëzimin e përbashkët të tokave, pyjeve dhe të kullotave.


ime

Financa AKKP

Ja emrat e ish-pronarëve që kompensohen, përfitojnë 4 këste

Gati marrëveshja, pension për emigrantët në Itali

Lista e emrave të 147 ish-ushtarakëve që u është lidhur pensioni

Sigurimet shëndetësore, sa kanë ndryshuar pagesat Dëshmorët

Kush përfiton nga skema

cmyk


14

E mërkurë 26 mars 2014

Financa ime

AKKP

Ja emrat e ish-pronarëve që kompensohen, përfitojnë 4 këste

A

gjencia për Kthimin dhe Kompensimin e Pronave ka publikuar dje emrat e ish-pronarëve që do të kompensohen. Në udhëzimin më të fundit të nënshkruar nga drejtorja e AKKP-së, Sonila Qato, janë 31 ishpronarë të cilët përfitojnë. Pronarët e mëposhtëm do të marrin 4 këste, që në total përbëjnë 57% të vlerës totale të miratuar me VKM. “Në mbështetje të ligjit 9235, datë 29.7.2004. “Për kthimin dhe kompensimin e pronës”, të ndryshuar, të pikës 11, të VKM nr. 256, datë 13.4.2010 “Për mënyrën e organizimit dhe të funksionimit të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave” dhe të pikës 9, paragrafi b, të VKM-së nr. 383, datë 19.5.2010 “Për përcaktimin e procedurave të shpërndarjes së fondit të kompensimit në vlerë për pronarët e pasurive të paluajtshme, pronë private që preken nga ndërtimet informale”, të ndryshuar pas miratimit të 31 kërkesave të subjekteve, me objekt kompensimin apo shpërblimin e pasurive, pronë private, që preken nga ndërtimet informale, urdhëroj: Publikimin e listës për 31 kërkesa, të cilat përfitojnë nga kësti i parë. i dytë, i tretë dhe i katërt i përcaktuar për kompensimin në të holla prej 57% të vlerës totale të miratuar me VKMtë përkatëse, të pronave që preken nga ndërtimet informale. Lista është pjesë përbërëse dhe i bashkëlidhet këtij urdhri”, - thuhet në urdhrin e drejtores së AKKP-së. Procesi Ndërkohë, Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave ka bërë më dije së të gjithë ata persona apo subjekte, të cilët preken nga ndërtimet informale, duhet të aplikojnë pranë këtij institucioni për të

marrë kompensimin. Për pranimin e kërkesave nuk do të ketë afat. Dokumentet që duhet të dorëzojnë aplikuesit janë: Kërkesën tip, që i vihet në dispozicion nga grupi i punës pranë AKKP-së, të plotësuar sipas rubrikave; dëshminë e trashëgimisë për të gjithë trashëgimtarët e ligjshëm të subjektit përfitues, sipas radhës së trashëgimtarëve, në përputhje me përcaktimet e Kodit Civil. Për dëshmitë e trashëgimive të lëshuara nga gjykata për testamentin e bërë me akt noterial të sillet certifikatë familjare e personit për të cilin është lëshuar kjo dëshmi (në rast se subjekti përfitues ka vdekur); prokurën e posaçme, të nënshkruar nga të gjithë subjektet që përfitojnë kompensim, ku si tagër i nevojshëm të jetë edhe e drejta për të tërhequr vlerën financiare, në emër të tyre. Në rastet kur nuk është e mundur të dorëzohet prokura e posaçme, secili bashkëpronar apo një pjesë e tyre, paraqesin kërkesë individuale apo të përbashkët, për pjesën takuese në pronën që kompensohet. Në rastin e kërkesave individuale të secilit bashkëpronarë apo të një pjese të tyre, për çdo aplikim të kryer, paguhet tarife shërbimi në vlerën 2000 (dy mijë) lekë, pavarësisht se i përket të njëjtës pasuri të paluajtshme. Vërtetimin e lëshuar nga banka e nivelit të dytë për hapjen e llogarisë bankare dhe IBAN-in përkatës. Fotokopjen e dokumentit të identifikimit. Certifikatën familjare të kërkuesit/aplikuesit. Mandat pagesën për shumën 2000 (dy mijë) lekë për çdo aplikim të veçantë. Subjektet përfituese, kërkesa e të cilëve nuk është pranuar për mungesë dokumentacioni gjatë procedurave të mëparshme, kanë të drejtë të riaplikojnë. Këto subjekte nuk paguajnë tarife shërbimi, nëse provojnë pagimin e saj gjatë aplikimit të mëparshëm.


E mërkurë 26 mars 2014

15

Financa ime

Sigurimet shëndetësore, sa kanë ndryshuar pagesat Të gjitha rregullat e reja për llogaritjen dhe pagesën e kontributeve, pas vendimit të Këshillit të Ministrave të muajit shkurt 2014

P

as hyrjes në fuqi të vendimit të Këshillit të Ministrave nr. 73, të 12 shkurtit të këtij viti, janë vendosur rregulla të reja për pagesën e sigurimeve shëndetësore. Vendimi mbështetet në ligjin nr. 10383, datë 24.2.2011 “Për sigurimin e detyrueshëm të kujdesit shëndetësor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar me ligjet nr. 126/2013 dhe nr. 184/2013, me të cilët bëhen disa ndryshime të rëndësishme për kontributet e sigurimit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor. Me vendimin e Këshillit të Ministrave nr. 73, datë 12.2.2014, nuk bëhet asnjë ndryshim për kontributet e sigurimeve shoqërore. Këto ndryshime janë si më poshtë: Sipas përcaktimit në nenin 5 të ligjit, sigurimi i detyrueshëm shëndetësor dhe pagesa e kontributeve përkatëse janë të detyrueshme për të gjithë personat ekonomikisht aktivë, me banim të përhershëm në Shqipëri, si: a) të punësuarit b) personat e vetëpunësuar c) punonjësit e papaguar të familjes ç) persona të tjerë ekonomikisht aktivë Baza për llogaritjen e kontributit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor për personat e punësuar është paga bruto mujore pagë e cila nuk mund të jetë më e vogël nga paga minimale e përcaktuar nga Këshilli i Ministrave për efekt të llogaritjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore e shëndetësore. Paga bruto dhe paga minimale mujore për efekt të llogaritjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore është sipas përcaktimit në kreun II, të vendimit të Këshillit të Ministrave nr. 1114, datë 30.7.2008, të ndryshuar. Sipas pikës 2, të këtij kreu, paga mujore mbi të cilën do të llogariten kontributet e detyrueshme të kujdesit shëndetësor të personit të punësuar në personat juridikë dhe ata fizikë nuk mund të jetë më e vogël nga paga minimale e përcaktuar nga Këshilli i Ministrave për efekt të llogaritjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore e shëndetësore të punëmarrësit, aktualisht 22.000 lekë dhe nuk ka kufi të sipërm (tavan) të pagës bruto mujore. Baza për llogaritjen e kontributit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor për punonjësit e vetëpunësuar është dyfishi i pagës minimale për efekt të llogaritjes së kontributeve. Pra paga mujore mbi të cilën do të llogariten kontributet e detyrueshme të kujdesit shëndetësor të personit të vetëpunësuar (person fizik) dhe për punonjësit (pjestarët) e papaguar të familjes së tij, mbi 16 vjeç, me të cilët ai punon e bashkëjeton ligjërisht duke filluar nga pagat e periudhës tatimore janar 2014 do të jetë sa dyfishi i pagës minimale mujore për efekt të llogaritjes së kontributeve. Kjo pagë aktualisht rezulton e barabartë me 38.052 lekë, e cila është sa dyfishi i pagës minimale mujore për efekt të llogaritjes së kontributeve prej 19.026 lekë e miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave nr. 1114, datë 30.7.2008, i ndryshuar. (19.026 x 2 = 38.052) Pra nga data 1 janar 2014 për personin e vetëpunësuar (person fizik) dhe për punonjësit (pjesëtarët) e papaguar të familjes së tij, mbi 16 vjeç, me të cilët ai punon e bashkëjeton ligjërisht kontributet e detyrueshme të sigurimeve shoqërore do të llogariten mbi bazën e pagës mujore 19.026 lekë, ndërsa kontributet e detyrueshme të kujdesit shëndetësor do të llogariten mbi bazën e pagës mujore 38.052 lekë. Masa e kontributit të sigurimit të detyrueshëm shëndetësor edhe për të vetëpunësuarit dhe për punonjësit (pjesëtarët) e papaguar të familjes së tij, mbi 16 vjeç, me të cilët ai punon e bashkëjeton ligjërisht duke filluar nga data 1 janar 2014 do të jetë 3,4 për qind e pagës për llogaritjen e kontributeve, e cila është si në pikën 3 më sipër (aktualisht 38.052 x 3,4% =1.294 lekë në muaj).

Pra nga data 1 janar 2014 për personin e vetëpunësuar (person fizik) dhe për punonjësit (pjesëtarët) e papaguar të familjes së tij, mbi 16 vjeç, me të cilët ai punon e bashkëjeton ligjërisht kontributet e detyrueshme të sigurimeve shoqërore do të llogariten mbi bazën e pagës mujore 19.026 lekë

Kontributet e sigurimit shëndetësor llogariten nga të dhënat e listë-pagesës bazuar si më poshtë: Për të punësuarit, për pagat deri në kufirin e pagës maksimale mbi të cilën llogariten kontributet e sigurimeve shoqërore, aktualisht 95.130 lekë, kontributi i sigurimit shëndetësor do të llogaritet mbi bazën e pagave të vendosura në rubrikën “Paga bruto mbi të cilën llogariten kontributet” ndërsa për pagat që janë mbi kufirin maksimal mbi të cilin llogariten kontributet e sigurimeve shoqërore, aktualisht 95.130 lekë, kontributi i sigurimit shëndetësor do të llogaritet mbi bazën e pagave të vendosura në rubrikën “Paga bruto gjithsej”. Për të vetëpunësuarit (persona fizikë) dhe pjesëtarët e familjes, që nuk trajtohen me pagë, por që punojnë e bashkëjetojnë me të vetë-punësuarin, në rubrikën e të dhënave të listë-pagesës “Paga bruto mbi të cilën llogariten kontributet” subjekti të vendosë pagën minimale për efekt të llogaritjes së

kontributeve të sigurimeve shoqërore aktualisht 19.026 lekë. Për llogaritjen e kontributit të sigurimit shëndetësor merret për bazë paga minimale për efekt të llogaritjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore aktualisht 19.026 lekë dhe kjo pagë shumëzohet me 6,8 për qind (ose ajo mund të shumëzohet me dy dhe shuma shumëzohet me 3,4 për qind, duke dalë i njëjti rezultat). Për rastet kur i njëjti person, gjatë muajit, është i punësuar në dy ose më shumë subjekte juridikë apo fizikë llogaritja e kontributeve të sigurimit shëndetësor është e detyrueshme të bëhet nga secili subjekt mbi bazën e pagës bruto mujore, e cila nuk mund të jetë më e vogël nga paga minimale për efekt të llogaritjes së kontributeve të punëmarrësit aktualisht 22.000 lekë dhe pa kufi të sipërm (tavan) të saj. Në rastet e personave të dypunësuar, kur shuma e përbashkët e pagave bruto mujore është më e lartë nga paga maksimale për efekt të llogaritjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore, aktualisht 95.130 lekë, shënimet përkatëse në listë-pagesë janë të vlefshme të bëhen vetëm për kontributet e sigurimeve shoqërore.


16

E mërkurë 26 mars 2014

Financa ime

Lista e emrave të 147 ish-ushtarakëve që u është lidhur pensioni Nr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79

Emër Adem

Atësia

Mbiemër

Struktura

Lloji përfitimit

Rajoni

Bajram

Shullani

Policia Shtetit

Suplementar Pleqerie

Shkoder

Agim

Hajdar

Doci

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Agron

Hazbi

Veizaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Ahmet

Eljaz

Kraja

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Shkoder

Ahmet

Hilmi

Cera

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Akim

Axhem

Sinani

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Anastas

Lami

Dede

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Arben

Cirjako

Cici

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Arben

Petrit

Ndroqi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Arif

Ismail

Vuka

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Aristotel

Ilo

Pema

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Artan

Miltiadh

Meci

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Astrit

Ferhat

Meta

M.Mbrojtjes

Suplementar Invaliditeti

Tirana

Axhi

Feim

Cuko

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Bardhyl

Kalem

Licenji

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Bardhyl

Shaqir

Lluca

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Bashkim

Adil

Hasanaj

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Bashkim

Shaban

Shehati

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Bashkim

Vait

Kokonozi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Bashkim

Xhelal

Hysa

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Beshir

Xhemal

Vani

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Besnik

Bajram

Lilaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Betim

Gurtali

Agastra

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Betim

Zenun

Dobjani

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Bib

Frrok

Gjoci

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Bujar

Nuri

Dautllari

M.Brendshme

Suplementar Familjar

Korca

Clirim

Thanas

Muzha

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Dede

Nikoll

Lufi

Policia Shtetit

P.Parakohshem

Shkoder

Dhimiter

Mihallaq

Shuke

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Dule

Shefit

Gjeci

M.Brendshme

Suplementar Pleqerie

Berati

Dylaver

Asllan

Xheka

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Durresi

Edmond

Arif

Maksuti

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Emrush

Ramiz

Reci

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Enver

Vasfi

Pishtari

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Enver

Zylftar

Demce

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Faadil

Neim

Likaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Fam.Kujtim

Qamil

Mataj

Policia Shtetit

Suplementar Familjar

Shkoder

Fehmi

Qazim

Muca

M.Mbrojtjes

Suplementar Invaliditeti

Tirana

Ferit

Sali

Koroci

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Fiqiret

Mustafa

Doda

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Flamur

Riza

Tabaku

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem/ S.Pleqerie

Tirana

Foto

Kico

Celari

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Fran

Gjin

Gjinaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Gani

Qerim

Matranxhi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Gezim

Ismail

Bega

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Gezim

Raif

Muso

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Gjergj

Ndrec

Llusku

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Gjirak

Jonuz

Ajce

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Halim

Bajram

Tatraku

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Hamdi

Hasan

Hyseni

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Hamdi

Ramadan

Cara

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Harilla

Mina

Deda

M.Mbrojtjes

Suplementar Familjar

Tirana

Haxhi

Dalip

Doda

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Hylmi Hysen

Zylyf Ibrahim

Kallufi Minxhozi

M.Mbrojtjes M.Mbrojtjes

P.Parakohshem P.Parakohshem

Tirana Tirana

Ibrahim

Jakup

Thaci

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Ibrahim

Petref

Hashova

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Ilir

Njazi

Cepani

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Ilir

Xhemal

Fejzolla

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Ilirjan

Kaso

Bakollati

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Ilo

Gaqi

Gaqi

M.Mbrojtjes

Suplementar Familjar

Tirana

Isuf

Alush

Peraj

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Shkoder

Kadri

Hekuran

Kamburi

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Koco

Loni

Gjoshe

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Kostandin

Jorgo

Papa.

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Kudret

Sali

Hoxha

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Laim

Qazim

Keshi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Luan

Qazim

Mydinllari

M.Mbrojtjes

Suplementar Invaliditeti

Tirana

Luan

Xhefer

Pogace

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Maksim

Riza

Xhafa

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Durresi

Maksim

Sherif

Malolli

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Maksim

Vasil

Prifti

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Mariglen

Bexhet

Memaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Mark

Filip

Rajta

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Mark

Luc

Duka

Policia Shtetit

Suplementar Invaliditeti

Shkoder

Mazllem

Iljaz

Ylli

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Mehdi

Tafil

Vercani

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Mehmet

Rapush

Plaku

M.Brendshme

P.Parakohshem

Berati

Meleq

Hamid

Hoxha

Shish

Suplementar Pleqerie

Durresi

80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147

Mentor

Ali

Hamzai

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Mico

Sotir

Guberaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana Tirana

Mihali

Snasi

Nakaj

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Mikel

Tome

Marku

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Shkoder

Muharrem

Imer

Alimadhi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Muharrem

Rexhep

Halili

M.Mbrojtjes

Suplementar Invaliditeti

Tirana

Mustafa

Kalem

Licenji

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Korca

Naim

Mustafa

Kollcaku

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Nasmi

Xhemal

Agoviku

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Natasha

Halim

Lico

Policia Shtetit

Suplementar Pleqerie

Durresi

Ndini

Ristan

Bardhi

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Ndrek

Hile

Hila

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Shkoder

Ndue

Nikolla

Dedaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Nevruz

Riza

Dokollari

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Nezim

Fiqiri

Nuri

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Nezir

Elez

Ndreu

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Nikoll

Stefan

Xhoxhi

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Nikollaq

Miti

Naqellari

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Nuredin

Rustem

Fejza

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Nuri

Mehmet

Cane

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Pellumb

Bajram

Sinoimeri

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Perparim

Xhafer

Bejko

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Korca

Petrit

Isuf

Aliaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Qemal

Maliq

Nikolla

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Qerim

Maliq

Hysa

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Shkoder

Rahmi

Teki

Jaholli

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Durresi

Rakip

Hysen

Meta

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Ramazan

Berzat

Alidini

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Ramazan

Refat

Mukaj

M.Mbrojtjes

Suplementar Familjar

Tirana

Ramazan

Sali

Hysa

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Rami

Safet

Sulillari

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Rexhep

Imer

Cera

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Rushdi

Qamil

Kaja

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Rushit

Adem

Kamishi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Ruzhdi

Shaban

Pelinku

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Sabri

Rexhep

Kola

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Sali

Dulejman

Halilaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Selim

Arif

Logu

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Shahin

Hati

Bezhani

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Korca

Shefqet

Qamil

Hysenlika

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Sherif

Mem

Reçaj

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Shkoder

Shpetim

Ahmet

Demolli

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Shpetim

Isuf

Coba

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Shyqyri

Muhamet

Spahiu

M.Brendshme

P.Parakohshem

Tirana

Sinan

Zenun

Kruci

M.Brendshme

P.Parakohshem

Durresi

Skender

Selman

Hysa

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Sokrat

Naum

Mile

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Sotir

Vasil

Ndini

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Korca

Spiro

Kasem

Novaku

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Korca

Spiro

Todi

Kerri

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Sybi

Pasho

Pasho

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Korca

Tajar

Hasan

Baxhia

M.Brendshme

Suplementar Pleqerie

Berati

Taras

Haxhi

Kroi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem/ S.Pleqerie

Tirana

Tefik

Abdulla

Tuga

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Todi

Kristaq

Lolo

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Vangjush

Kico

Pejo

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Vasillaq

Thoma

Cenko

M. Mbrojtjes

P.Parakohshem

Korca

Vehbi

Jakup

Merxira

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Vladimir

Ismail

Caushi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Xhemal

Embiha

Hoxha

Policia Shtetit

P.Parakohshem

Shkoder

Xhemal

Islam

Saja

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Xhevahire

Qamil

Gjuzi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Xhevdet

Haziz

Luzi

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Diber

Xhyhere

Riza

Velija

M. Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Shkoder

Ylli

Ali

Pashaj

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana

Ylli

Shyqyri

Kaimi

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Zenel

Selman

Aliaj

M.Mbrojtjes

Suplementar Pleqerie

Tirana

Zoica

Miter

Pashollari

M.Mbrojtjes

P.Parakohshem

Tirana


E mërkurë 26 mars 2014

17

Financa ime

Gati marrëveshja, pension për emigrantët në Itali Fillimisht përgjigjja e shtetit italian ka qenë negative, por vetëm pak ditë më parë, në Ministrinë e Mirëqenies Sociale, ka mbërritur një shkresë zyrtare për hartimin e projektligjit për njohjen e viteve të punës për të gjithë emigrantët

K

omisioni për Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë ka miratuar dje projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Mbretërisë së Belgjikës, për mbrojtjen shoqërore”. Projektligji do të kalojë në seancë plenare për miratimin përfundimtar më 3 prill. Marrëveshja, e nënshkruar dhjetorin e shkuar në Bruksel nga ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Çështjeve Sociale dhe e Shëndetit Publik, Laurette Onkelinx, lejon njohjen e viteve të punës në Shqipëri e Belgjikë për rreth 35 mijë emigrantët shqiptarë. Kjo marrëveshje ofron mbrojtjen në aspektin e sigurimeve shoqërore e të kujdesit shëndetësor. Ajo bazohet në parimin e trajtimit të barabartë të punëtorëve në punësim, trajtimin me përfitime dhe të ardhura. Rregullat koordinuese garantojnë që personat që lëvizin nga një vend në tjetrin dhe personat në varësi të tyre e të mbijetuarit të ruajnë të drejtat dhe përparësitë e fituara apo që janë duke i fituar. Për të siguruar të drejtën e përfitimeve dhe llogaritjen e pensioneve, do të merren në konsideratë të gjitha periudhat e punës sipas legjislacioneve kombëtare të Shqipërisë dhe Belgjikës. Marrëveshje me Italinë Pas Belgjikës, duket se edhe Italia është e gatshme për të nënshkruar një marrëveshje për njohjen e viteve të kontributeve me Shqipërinë. Fillimisht,

Dëshmorët

Kush përfiton nga skema

“Me Rumaninë kemi bërë negociata, ndërsa me Bullgarinë nuk e kemi filluar, por do ta fillojmë. Kemi përfunduar me Hungarinë dhe me Luksemburgun, që është në proces përkthimi. Jemi në procedurë me Maqedoninë, që ka ngelur vetëm për një nen për sigurimin shëndetësor të anëtarëve të familjes”

Ky shpërblim u jepet familjarëve të Dëshmorit të Atdheut. Në rrethin e familjarëve bëjnë pjesë: bashkëshorti ose bashkëshortja, fëmijët nën 18 vjeç ose deri në 25 vjeç, kur kryejnë studimet e larta, prindërit bashkëjetues dhe personat nën kujdestari, sipas certifikatës së gjendjes familjare, në çastin e vdekjes së Dëshmorit të Atdheut. Masa e shpërblimit mujor për familjen e Dëshmorit të Atdheut është 5 000 lekë. Dokumentacioni që duhet: - Certifikatë familjare në çastin e vdekjes së dëshmorit

përgjigjja e shtetit italian ka qenë negative, por vetëm pak ditë më parë, në Ministrinë e Mirëqenies Sociale, ka mbërritur një shkresë zyrtare për hartimin e projektligjit për njohjen e viteve të punës për të gjithë emigrantët shqiptarë që jetojnë në Itali. Drejtori i Drejtorisë së Inspektimit të Marrëdhënieve të Punës, Pagave dhe të Punës nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Astrit Kuka, ka sqaruar se janë bërë përpjekje për të arritur marrëveshje të tilla edhe me Greqinë, por ato akoma nuk janë finalizuar. Kuka u shpreh se Shqipëria ka marrëveshje të mirëfilltë vetëm me Turqinë. “Me Rumaninë kemi bërë negociata, jemi në proces për miratimin, ndërsa me Bullgarinë nuk e kemi filluar, por do ta fillojmë. Kemi marrëveshjen me Belgjikën, që e konsiderojmë në hapat përfundimtarë. Kemi përfunduar me Hungarinë dhe me Luksemburgun, që është në proces përkthimi. Jemi në procedurë me Maqedoninë, që ka ngelur vetëm për një nen për sigurimin shëndetësor të anëtarëve të familjes”, - theksoi Kuka. “Edhe ne si opozitë jemi shumë dakord me këtë ratifikim të marrëveshjes ndërmjet Shqipërisë dhe Mbretërisë së Belgjikës. Do të duhet të bëni maksimumin tuaj për ta vënë si pikë ndër më kryesoret në axhendën e të gjithë titullarëve të qeverisë dhe këtu them në axhendën e Kryeministrit, të ministrit të Jashtëm, të Mirëqenies Sociale dhe të Rinisë në axhendën e bisedimeve sidomos me vendet si Italia, Gjermani, Anglia apo në ato vende që kanë shumë emigrantë shqiptarë”, - është shprehur kryetarja e Komisionit të Shëndetësisë, Albana Vokshi.

Varrezat e dëshmorëve

- Certifikatë e vdekjes së dëshmorit - Fotokopje e letërnjoftimit elektronik ose certifikatë personale e përfituesit - Certifikatë familjare e kohëve të fundit (kur familjari ushtron të drejtën) - Prokurë e posaçme për autorizimin e familjarit që do të tërheqë shpërblimin - Vërtetimi i vazhdimit të shkollës për jetimët, që kanë mbushur moshën ligjore për t’u punësuar - Certifikatë e vdekjes së familjarit të mëparshëm, kur duhet zëvendësuar


18

E mërkurë 26 mars 2014

Kulturë Heronjtë francezë në një galeri humoristike Për një javë, në Galerinë Kombëtare të Arteve do të jetë e ekspozuar “Historia e Francës e treguar përmes publicitetit”, e hapur 26 deri më 30 mars. Priten të prezantohen rreth 60 dokumente publicitare (afishe, reklama të publikuara në shtypin e shkruar, etiketa të pijeve ose djathërave etj.) të zgjedhur në koleksionin e pasur të bibliotekës “Forney/Hôtel de Sens”. Kjo ekspozitë risjell historinë e Francës përmes një galerie humoristike të heronjve francezë. Ajo pati një sukses të madh gjatë prezantimit në Paris, ku ekspozita u vizitua nga më shumë se 15.000 vizitorë.

Marubi, 25 imazhe në zyrat e BE-së Ekspozita e Marubit “Reflektimi mbi traditat tona, reflektimi mbi vetveten”, është organizuar në kuadrin e një projekti të financuar nga bashkëpunimi evropian me Bashkinë e Shkodrës. “Kjo ekspozitë tregon se jemi të ndryshëm, por pjesë e familjes së madhe të Evropës”, - tha ndër të tjera përfaqësuesi i Delegacionit të BE-së, z. Clive Rumbold, në ekspozitën me foto të Marubit. Ekspozita u çel në Qendrën e Informimit të Bashkimit Evropian (EU Info Centre) ku pati pjesëmarrës të shumtë nga fusha të ndryshme të jetës kulturore dhe politike të vendit. Pas vlerësimit që i bëri jo vetëm fotografive të Marubit, por edhe vlerave kulturore dhe shpirtërore të popullit shqiptar që përcillen nëpërmjet këtyre fotove z. Clive Rumbold, zonja Eleni Zorba drejtore në Drejtorinë e Kulturës në Bashkinë e Shkodrës tha se “ekspozita synon të që nëpërmjet fondit të artë të dinastisë Marubi të pasqyrojë vlerat ndërkufitare për dy qytete, që janë të përfshira në këtë projekt, siç është Shkodra dhe Ulqini”. Por ekspozita Marubi shkon shumë më përtej impaktit që krijon një ekspozitë e thjeshtë e arteve pamore, sepse nëpërmjet kësaj ekspozitë vijnë edhe vlera të rralla të etnografisë, të kulturës dhe trashëgimisë shpirtërore të popullit shqiptar. Drejtori i fototekës “Marubi”, Lucian Bedini, thotë se ende fotografitë e kësaj ekspozite nuk janë bërë objekt i studimit. Sipas tij, vlerat e fototekës “Marubi” kanë qëndruar në heshtje për një kohë të gjatë, por janë gazetarët ata që kanë bërë të flasin këto thesare të trashëgimisë. Ndërsa studiuesi Valter Gjoni na shuan kureshtjen për vlerat emancipuese të popullit shqiptar që i zbulojmë në një foto të Marubit, ku në vitet 1880 ishte aq i emancipuar sa në një fotot të Marubit rrinë bashkë një shqiptar dhe një afrikan si të barabartë mes të barabartëve.

Në Gjermani ka 151 teatro publikë. Gjithashtu, ka teatro bashkiakë, teatro shtetërorë dhe teatro të landeve. Këta plotësohen nga 280 teatro privatë, 130 orkestra dhe 40 festivale të ndryshme

Kur i gjithë qyteti është skenë teatri! Kristine Dezel

G

jermania ka një dendësi të njësuar të teatrove dhe ansambleve. Në sytë e shumë shikuesve, varieteti i madh i skenave të vendosura nëpërmjet Hamburgut dhe Mynihut, Berlinit dhe Bohumit janë parajsa teatrore, disa prej të cilave konsiderohen si majat e teatrit botëror. Në fund të fundit, teatrot në Gjermani shpesh janë mikpritës për drejtuesit dhe producentët e huaj, të cilët u gëzohen performancave dhe pjesëmarrjeve në takimet e teatrove dhe festivaleve të ndryshme në Gjermani. Pika kulmore e sezonit teatror është takimi i Berlinit, një aktivitet i njohur në arenën ndërkombëtare e që shfaq produksione të ndryshme në këtë metropol çdo maj. Çfarë temash po e preokupojnë teatrin gjerman dhe cilët janë burrat dhe gratë që po bëjnë produksionet teatrore? Cilat janë zhvillimet e reja? Mund të thuhet pa ekzagjerim se Gjermania ka peizazhin teatror më të pasur e më të ndryshëm në botë, një pasuri kulturore unike që u zhvillua në shek. 18. Asnjë vend tjetër nuk mund të mburret me dendësinë e ansambleve dhe teatrove. Faktet flasin vetë: në Gjermani ka 151 teatro publikë. Gjithashtu, ka teatro bashkiakë, teatro shtetërorë dhe teatro të landeve. Këta plotësohen nga 280 teatro privatë, 130 orkestra dhe 40 festivale të ndryshme. Ndoshta, këto të dhëna nuk kanë përfshirë edhe 150 teatro që nuk kanë stafe permanente, ose 100 teatro që janë kompani shëtitëse. Por përveç këtyre teatrove, në Gjermani ka grupe të llojeve të ndryshme, numrin e të cilave nuk e di asnjeri. Më tepër se të qenit e një metropoli teatror dominant - siç është Parisi në Francë - Gjermania ka skena të shumëllojshme, të cilat ofrojnë programe ambicioze në të gjithë vendin me pothuajse 110 mijë performanca dhe 7000 koncerte për çdo vit. Në kryeqytetin Berlin ka 5 teatro shtetërorë, 3 teatro opere dhe një skenë jashtë teatrit shumë të pasur dhe të ndryshme që, siç është pranuar, e bëjnë Gjermaninë një metropol teatror që nuk është i centralizuar, por ka shtrirje në të gjithë vendin. Në kontrast me shumë vende të tjera, teatri në Gjermani është para

së gjithash një mision publik dhe jo një ndërmarrje private komerciale si në SHBA, ku 80 - 90% e projekteve publike financohen prej sponsorizimeve dhe gjetjes së fondeve. Teatër publik do të thotë teatër që subvencionohet. Shteti federal në Gjermani dhe autoritetet lokale sigurojnë shumicën e fondeve. Siguria e krijuar nga subvencionet ka bërë të mundur që teatrot bashkiakë dhe ata shtetërorë të zhvillojnë dhe krijojnë zhanret tipike të teatrit si: teatri shumëgjinish; teatrot e repertorit dhe ansamblet e përhershme. Teatrot e repertorit ofrojnë një program të ndryshëm me produksione klasike dhe moderne. Në ndryshim me produksionet e Broduejt në Amerikë, ose në ato të shumicës së teatrove privatë, programi i teatrove të repertorit konsiston në varietetin e shfaqjeve, të cilat luhen mbi një bazë alternative për një periudhë të gjatë. Teatri i repertorit ka një ansambël teatror të punësuar në formë permanente, element i cili bën të mundur të mbulohet spektri i madh i programeve. Zhvillimi dhe kultivimi i ansamblit është një prej detyrave më të rëndësishme të drejtorit të teatrit, pasi ai është përgjegjës për dizajnin e programit dhe njëkohësisht bën dhe përcaktimin e profilit artistik të teatrit. Ai është në fakt, shpesh drejtor organizativ i produksionit të teatrit, si p.sh.: Diter Dorn në teatrin shtetëror të Bajernit në Mynih ose Tomas Ostermajer në teatrin e Berlinit. Me rastin e teatrit me shumë gjini, drama, muzikali dhe baleti janë të bashkuara në një vend dhe secila gjini ka drejtorin e vet artistik. Në shumë teatro të kësaj natyre dansi është hequr nga programi prej më shumë se 30 vjetësh. Por, shumë institucione akoma mbajnë teatrot e fëmijëve dhe të rinjve. Ish-presidenti gjerman, Rikard fon Vaizeker ka deklaruar: “Kultura jonë është rritur si një pyll i madh, i ndryshëm dhe miks. Ajo shërben si ajër i freskët që është i nevojshëm për jetën. Rrënjët e këtij pylli miks teatror datojnë hershëm në shekullin e 18-të, në kohën e partikularizmit dhe shteteve të vogla. Në këtë kohë, Gjermania ishte e ndarë në principata të vogla konkurruese dhe secila prej tyre ruante teatrin e oborrit të saj, zakonisht për arsye përfaqësuese. Shpesh këto oborre

merrnin kompanitë të aktorëve shëtitës në shërbim të tyre. Paralel me këto zhvillime, biznesmenët krijuan teatro të ashtuquajtur teatro qytetarë e që më vonë u kthyen në kompani aktorësh. Pas hyrjes së lirisë së tregut në 1869, lindën shumë teatro që varionin që prej skemave të vogla, në taverna; deri te teatri gjerman i krijuar në Berlin prej Adolf L`Arronge, në 1883, i cili u kthye në një teatër udhëheqës. Në vitet 1918/19, pas krijimit të Republikës së Vajmarit, teatrot e oborrit përfundimisht u kthyen në teatro shtetërorë. Pastaj në vitet ‘20 teatrot qytetare u kthyen në teatro bashkiakë. Si pasojë, struktura e peizazhit të teatrit gjerman është ruajtur gradualisht dhe është integruar në sektorin publik. Ideja që teatrot janë institucione kulturore publike; pjesë integrale e qytetit, ose e shtetit dhe si të tillë duhet të subvencionohen, mbeti pjesë e konsensusit bazë mbas krijimit të Republikës Federale Gjermane në vitin 1949. Teatri i pas luftës u frymëzua nga një atmosferë e një ndryshimi radikal. Teatrot e shkatërruara u rindërtuan dhe u ngritën ndërtesa të reja teatrosh. Gjermania donte në këtë kohë të rigjallërohej edhe në planin kulturor. Bota e teatrit në Gjermaninë Lindore ishte konturuar nga drejtorë të tillë si: Bertold Breht, Volfgang Langhof, Volfang Hainc dhe Beno Besen dhe më vonë prej Aleksandër Lang dhe Hajner Myler; në perëndim, në Republikën Federale Gjermane impulse të reja zunë fill në Bremen, gjatë viteve 1960, ku një grup i tërë drejtuesish të rinj hoqën nga repertori klasik dhe revolucionarizuan teatrin e vjetër. Peter Zadek, Peter Shtajn dhe Hans Nojen Fels shërbyen në gjenerimin e stilit të Bremenit në një trajtim të tyre jo konvencional, siç bënin Rajner Fasbinder dhe Karl Gryber. Kjo shënonte gjithashtu mbërritjen e teatrit politik, i cili shprehej në mënyra të ndryshme, duke përfshirë dokumentarët e luajtur nga shkrimtarë, aktorë të tillë si: Rrolf Hohuth (Deputeti) dhe Peter Vajs (Hetimi). Në këto vite u pa edhe emergjenca e një numri të grupeve të lira teatrore dhe teatrove shëtitës. Rezultati më sinjifikant i kësaj proteste politike ishte krijimi i teatrit të Berlinit, më 1970, nga Peter Shtajn, i cili e çoi teatrin me baza determinante. Ansambli i tij

legjendar përfshinte aktorë si: Bruno Ganc, Oto Sander, Edit Klever dhe Juta Lampe. Përveç Shtajn, drejtorët më të shquar ishin edhe Klaus Gryber dhe Luk Bondi. Ata vunë standarde nëpër të gjithë Evropën me projektet e tyre politike të Greqisë së lashtë dhe produksionet e dramave (Çehov, Ibsen). Shumë drejtues që determinuan në estetikën e teatrit, akoma sot janë duke luajtur një rol udhëheqës. Klaus Pejman, i cili drejton ansamblin e Berlinit që prej viti 1999, ose drejtori zviceran Luk Bondi, i cili ka udhëhequr si menaxher i rrallë Festivalin e Vjenës që nga viti 2002, Peter Zadek, i cili shpërtheu nëpërmjet konvencioneve tradicionale me produksione revolucionare të Shekspirit më 1960 – 1970, por gjithashtu prodhoi komedi të lehta dhe teatrin muzikor, e që është akoma një prej drejtorëve plot gjallëri dhe po shkon drejt të tetëdhjetave. Produksioni i tij më i fundit ishte “Shelagh Delaneye’s”, dramë sociale e 1950,”Shija e mjaltës”, në teatrin e St.Paulit në Hamburg, me Eva Mates dhe Julia Jentc. Ai tani po bëhet i pavarur me “produksionin e tij të ri”- jo më duke ndjekur sistemin e subvencioneve gjermane. Ai po bashkon gjithashtu aktorët e tij të preferuar, Anxhela Vinkler, Suzan Lotar, Uve Bom dhe po prodhon dramat e Shekspirit në festivale të mëdha. Pas dominimit të meshkujve, erdhi një gjeneratë që kishte të bënte me materialet, madje më radikalisht, duke shpikur vetë. Mbas bashkimit të Gjermanisë, më 1990, ishte ”provokatori” Frank Kastorf në Berlinin Lindor, i cili nxiti në teatrin e viteve 1990 më shumë se të tjerët. Prej origjinës nga Gjermania Lindore, ky drejtor mahniti skenën, me shaka therëse, komentare dhe elementë të performancës. Nuk është e rëndësishme për të nëse ai merrej me dramën klasike


E mërkurë 26 mars 2014

19

Kulturë Botimi

100 vjet romancë shqiptare në libër të rrallë muzikor

N

(“Mbreti Lir”), tekste të Hejner Myller (“Lufta”), ose punët e bazuara te filmat (“Qyteti i gruas”). Kastorf atakonte materialin me përbuzje agresive dhe cinizëm, duke veçuar dhe duke ribashkuar fragmentet me shtrëngatë dhe krisma. Teatri ishte në elementin e tij. Ishte në një gjendje të ekzaltimit permanent, histerik, kritik dhe totalisht i lidhur me kohën. Skena e Berlinit përfaqësonte gjendjen e artit dhe ishte teatri më vibrant në Gjermaninë e ribashkuar. Kastorf ishte koncentruar veçanërisht në adoptimin epik të novelave të Dostojevskit dhe tashti gjithnjë në rritje përdor elemente filmike në produksionet e tij. Ai akoma udhëheq teatrin dhe ansambli i tij gëzon statusin e kultit. Drejtori zviceran Kristof Martler ngriti famën gjatë vitit 1990 në skenën e Berlinit dhe teatrin gjerman në Hamburg. Në projektin e tij të lartë siç ishte “Vrite një evropian” dhe “Ora Zero”, ai vuri në skenë seanca muzikore të çuditshme dhe siguroi drejtim kreativ në majat e të shkuarës gjermane. Produksionet e Matlerit celebruan paqetësinë. Teatri i tij dukej që gjithmonë mbinte prej produksionesh të ndryshme. Matleri ekuilibronte nxitimin e botës globale me lakuriqësinë dhe dëshpërimin figurave të tij të çuditshme, të cilat jetojnë në kohë. Komplet në kontrast me të, Kristof Shlingenshlef tejkaloi të gjithë limitet e skenës. Ai ngriti lart gjuhën gjermane në teatër, duke iu drejtuar aktorëve të ndjeshëm dhe me shpirt si Andrea Breth dhe Xhosi Viler, ose maestros të “Slapstikut”, Andreas Krigel, shakatar, komedian dhe legjendar si Baster Kiten. Bashkë, një spektër i gjerë i producentëve dolën në skenë dhe disa prej tyre lëvizën drejt pozicioneve udhëheqëse, p.sh si Tomas Ostemajer, koreografi Sasha Vals, të cilët e çuan teatrin e Berlinit. Ostermajer u bë i njohur një gjysmën e viteve ‘90 nëpërmjet teatrit eksperimental.

Ai paraqiti drama anglosaksone në Gjermani. Ostermajer themeloi gjithashtu festivalin e dramës, të cilin e udhëhoqi deri në vitin 2000. Festivali i përvitshëm prezanton shkrimtarët bashkëkohore nga e gjithë bota. Festivali i vitit në mars është titulluar “Ekspresi Oriental” me drama nga Evropa Lindore si Budapesti, Festivali i Salzburgut feston në mënyrë madhështore 250-vjetorin e Volfgang Amadeus Moxartit: më shumë se 4000 punonjës janë të angazhuar për të mbështetur realizimin e 212 shfaqjeve. Maratona e Moxartit ka filluar me dy vepra të hershme të kompozitorit. Të mërkurën në mbrëmje ishte radha e premierës së madhe: opera “Figaro” me sopranon e njohur Anna Netrebko. Njerëzit janë vendosur në radhë përpara shtëpisë së re për Moxartin. Ata duan të marrin pjesë në paradën e njerëzve të shquar dhe yjeve e para së gjithash, të shohin qoftë edhe për një çast yllin e operës, Anna Netrebko. “Është gjigande”, shprehet një grua, ndërkohë që një burrë pranë saj shton: “Shfaqje madhështore, bukuri madhështore, thjesht një kënaqësi e veçantë”. Ndërkohë një tjetër vë re: “Ai atje, me kapuçin e bardhë në kokë, shpresoj të mos këndojë. Antoni nga Tiroli!” Jo, ai nuk këndoi, dëgjoi ndoshta atë çfarë mund të dëgjoje: art, i cili arrin kufijtë e së magjishmes, art mbi dashurinë dhe art nga dashuria për muzikën. Dashuria këtu vjen duke fluturuar me krahë të bardhë, e magjepsur dhe disi e turbulluar. Suzana dashuron Figaron, Figaro dashuron Suzanën, konti gjithashtu dashuron Suzanën dhe kontesha dashuron kontin, i cili nuk e do më. Ndërsa pazhi Kerubin i do të gjithë. Në mes të këtij labirinti, shfaqet një korrier i vogël i dashurisë, i cili mund të ishte vëllai binjak i Kerubinit, një shpikje e regjisorit Claus Guth. Me krahët e tij prej engjëlli,

ai shfaqet herë pas here dhe lëshon pupla të bardha, të cilat bien si flokë dëbore mbi njerëzit. Dhe siç ndodh me dashurinë: dikur asaj i paralizohen krahët dhe mbi të qëndron reja e dështimit: zogj të zinj të ngordhur mbushin kështjellën e kontit, e cila ka parë dikur ditë më të mira. Suvaja thërrmohet, letra dekorative varet në mure, gjethe të zverdhura vjeshte hyjnë nga dritaret. Drejtorët si Nikolas Shteman ose Kristiane Pole kanë kaluar disa etapa dhe kanë arritur në teatrot bashkiakë dhe shtetërorë elemente konceptuale të artit dhe performancës. Drejtuesi shkrimtar Armin Petras shkruan me pseudonimin Fric Kater dhe përdor stilin e lirë. Teatri gjerman është tani më i pasur dhe dinamik se në të gjithë historinë e tij. Ka një shumëllojshmëri stilesh dhe gjuhë. Spektri shtrihet që prej klasikëve tradicionalë, në produksionet pop dhe post-dramatike. Mikael Talhajmer përdor një drejtim socio-empirik dhe përdor stilin e telenovelave. Aktorët në këto vepra reagojnë totalisht në formë histerike për kapitalizmin histerik global. Grupi “Rimini-Protokoll” bën teatër dokumentar iluminist me aktorë joprofesionistë nga jeta reale. Në këtë kuadër, Jurgen Gosh është fokusuar në lojën e thjeshtë dhe me intensitet të madh. Disa drejtues të kalibrit të madh eksperimental tentojnë të krijojnë performanca në Gjermani si: Jon Simons nga Holanda dhe Alvis Hermains nga Letonia. Edhe shkrimtari aktor britanik, Martin Krimp është i njohur në Gjermani me dramat e tij të fundit “Mizoria”dhe “Ndjeshmëria”. Në momentin aktual, tema të tilla si globalizmi, papunësia dhe temat që fokusohen te besimi janë veçanërisht popullore. Shumë drama të reja janë shkruar për këto çështje. Dramat sociale janë duke rilindur. Megjithatë, programet akoma janë duke ndjekur klasikët si Shekspir, Gëte dhe Çehov. *Kritike teatri

ëntë partitura me romancat më të njohura shqiptare të interpretuara nga Kastriot Tusha hidhen në qarkullim në një botim muzikor. Janë konceptuar nga recitali që mbajti në kremtimin e 100-vjetorit të Pavarësisë, ndërsa libri është krejtësisht i rrallë. Lajmin e konfirmon botuesja e “Toenës”, Irena Toçi, e cila thotë se “mbledhja, ripunimi, interpretimi, regjistrimi dhe botimi i këtyre vlerave tona muzikore të rralla janë një kontribut i rëndësishëm i tenorit Kastriot Tusha në ruajtjen dhe kultivimin e trashëgimisë më të bukur kulturore që kombi ynë ka në këtë zhanër”. Kastriot Tusha – një nga zërat më të spikatur, të veçantë dhe të papërsëritshëm të muzikës shqiptare – përjetëson në këtë libër romancat “Trëndafili”, “Moj e bukura në krua”, “Eja vashë”, “Hana”, “Djaloshare”, “Ankohem nga një plep”, “Të shoh në sy”, “Guri i besës”, “Kënga e Milit” dhe “Mijëra vjet”. Libri shoqërohet nga një parathënie e shkurtër e prof. dr. Isak Shehut, në të cilën shprehet: “Eksperienca shumëvjeçare dhe talenti i padiskutueshëm kanë bërë që ai të përballojë me mjaft sukses çdo lloj vepre muzikore që i është ofruar. Në këtë kuadër, edhe realizimi i koncertit “100 vjet romanca shqiptare”, ai ishte i përkryer në të gjitha drejtimet. Të gjitha momentet emocionale që përçoi, si: lirike, hyjnore,

Eksperienca shumëvjeçare dhe talenti i padiskutueshëm kanë bërë që ai të përballojë me mjaft sukses çdo lloj vepre muzikore që i është ofruar... elegjiake apo epiko-heroike, ishin të realizuara mjaft mirë”. Më tej ai vazhdon se “koncerti recital “100 vjet romanca shqiptare” i “Mjeshtrit të Madh” Kastriot Tusha ishte një ndër dhuratat më të bukura që mund t’i bëheshin publikut muzikëdashës shqiptar me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë, por, nga ana tjetër, kjo buqetë romancash e ripunuar, e rindërtuar, e riinterpretuar dhe e botuar në versionin e orkestruar për një formacion kamertal, do të mbetet një gur i çmuar në arsenalin e trashëgimisë sonë kulturore. Këtij botimi ia rrisin vlerat edhe mendimet kritike mbi interpretimin e këtyre romancave nga tenori i mirënjohur prof. as. Kastriot Tusha, të cilat janë shumë racionale, praktike dhe një ndi-

hmesë e vyer për artistët e rinj. Mbledhja, ripunimi, interpretimi, regjistrimi dhe botimi i këtyre vlerave tona muzikore janë një gur i rëndësishëm në trashëgiminë tonë kulturore dhe në identitetin tonë kombëtar. Tenori Tusha, me zërin e tij karakteristik, ka interpretuar me shumë sukses në të gjitha gjinitë vokale, duke filluar nga opera deri te romanca e kënga. Eksperienca shumëvjeçare dhe talenti i padiskutueshëm kanë bërë që ai të përballojë me mjaft sukses çdo lloj vepre muzikore që i është ofruar. Në këtë kuadër, edhe realizimi i koncertit “100 vjet romanca shqiptare”, ai ishte i përkryer në të gjitha drejtimet. Të gjitha momentet emocionale që përçoi, si: lirike, hyjnore, elegjiake apo epiko-heroike, ishin të realizuara mjaft mirë”. Kastriot Tusha (lindur më 14 prill 1963, në Elbasan) është tenor shqiptar. Mësimet fillestare për kanto i mori në shkollën e mesme të muzikës “Onufri” (Elbasan) nga viti 1978 deri në vitin 1982. Në vitet 1983-1984 kryen kursin 9-mujor të krijimtarisë popullore për kanto në Tiranë. Në vitin 1984 fillon studimet e larta në Institutin e Lartë të Arteve, Tiranë, dega Kanto, nën drejtimin e tenorit të mirënjohur Gaqo Çako. Përveç detyrimeve shkollore, në këtë periudhë ka zhvilluar aktivitet koncertor me pianistë dhe orkestra. Mbrojtjen e diplomës e bëri me rolin e Pinkertonit nga opera “Madam Buterfly” e Puçinit, me Orkestrën e Akademisë së Arteve. Pas mbarimit të studimeve u emërua solist pranë Teatrit të Operas dhe Baletit, kohë në të cilën ka realizuar disa role kryesore. Nga viti 1999 e në vazhdim është pedagog i Kantos në Akademinë e Arteve. Kastriot Tusha ka treguar aftësitë e tij të këndimit brenda vendit dhe jashtë tij në shumë zhanre dhe turne, si në fushën e muzikës klasike, muzikës së lehtë dhe asaj të zgjedhur popullore si dhe ritmeve latino-amerikane. U paraqit në koncerte në Kosovë, Maqedoni, Gjermani, Itali, Zvicër, Turqi, Angli, Irlandë, Danimarkë, Norvegji, Suedi, ShBA, Kanada etj. Këndoi ndër të tjera edhe nën shoqërimin e Orkestrës së Re të Filarmonisë. Koncertet e tij shumë të njohura janë: “Kastriot Tusha me Miqtë”, “Latino American Classic”, “Vikena Kamenica & Kastriot Tusha”, “Tre Tenorët” etj. Me rastin e premierës së operës të parë kosovare “Dasma arbëreshe” Kastriot Tusha interpretoi rolin e Arbrit. Për dëgjuesin shqiptar u bë i njohur më shumë me zhanrin e këngës qytetare, që ai i këndon me tingullin e tenorit lirik. V. M.


20

E mërkurë, 26 mars 2014

Sport Shqipëria U-17 përballet me Italinë

Përfaqësuesja U-17 e Shqipërisë nis këtë të mërkurë aventurën në Elitë Round, ku është shortuar në një grup shumë të vështirë bashkë me Italinë, Anglinë dhe Republikën Çeke. Djelmoshat kuqezinj që drejtohen nga boshnjaku Xhemal Mustedanagiç, do të zbresin në

fushë në orën 14:00 përballë Italisë së trajnerit Daniele Zorato. Skuadra axurre mbetet një nga pretendentet kryesore për t’u kualifikuar në fazën finale. Më 28 mars, 17-vjeçarët e Shqipërisë do të luajnë kundër Anglisë, një tjetër superfuqie të futbollit evropian, për ta mbyllur këtë fazë

më 31 mars me sfidën e fundit me Çekinë, vendi që organizon ndeshjet e grupit 4 të Elite Round. Në raundin kualifikues, që u luajt në Shqipëri, Shqipëria U-17 u rendit e dyta pas Rumanisë, në kuotën e 4 pikëve. Kjo është hera e dytë që 17-vjeçarët kualifikohen në Elite Round.

Kupa e Shqipërisë

Skënderbeu ndeshet me rivalin e betuar, Flamurtarin, Teuta sprovon Kukësin Korçarët sfidojnë një rival, që më parë u ka hapur probleme dhe që ndeshjet me ta gjithmonë kanë pasur emocione të veçanta, për shkak edhe të statusit që kanë të dyja skuadrat

S

ot luhen ndeshjet e para të gjysmëfinaleve të Kupës së Shqipërisë. Sfida të veçanta, që do të përcaktojnë se kush kalon për në finalen e madhe. Përballë janë vënë skuadra shumë të forta, që gjithmonë kanë pasur një rivalitet të madh midis tyre. Kampionët e Skënderbeut do të përballen me skuadrën e Flamurtarit, që është dhe rivali numër 1 i korçarëve. Ndërsa Teuta do të përballet me verilindorët e Kukësit në një sfidë midis të barabartëve, ku është e vështirë të parashikohet favoriti.

Skënderbeu-Flamurtari Shorti i gjysmëfinales së Kupës së Shqipërisë rezervoi një sfidë të veçantë për Skënderbeun, që do të rikthehet në Vlorë për t’u përballur me Flamurtarin. Dueli i viteve të fundit është shoqëruar gjithmonë me polemika në sfidën e vlefshme për javën e tretë të Kategorisë Superiore tensioni arriti kulmin, me goditjen e presidentit të Skënderbeut Ardjan Takaj në tribunën VIP nga një tifoz i Flamurtarit. Megjithatë, trajneri i kampionëve në fuqi, Mirel Josa përgatit skuadrën për atë që e pret në 90-minutëshin e Kupës dhe jo për atë që kaloi. Gjithashtu Josa ndalet më tej për të analizuar dy ndeshjet e Kupës, kompeticion që e vlerëson shumë po aq sa edhe kampionatin.

si kundërshtar mbajtësit në fuqi të kupës, Laçin. Por edhe kjo ndeshje nuk pati shumë emocione pasi skuadra e Nices fituan me rezultatin 3 me 0. Ndërsa në turin e parë labët mposhtën Gramshin e Kategorisë së Dytë me rezultatin 5 me 0 duke pasur mjaft të thjeshtë dhe pa shumë komplikime të dyja sfidat. Ndërsa e njëjta histori u përsërit edhe në sfidën me Tomorin e Beratit. Vlonjatët e mposhtën me rezultatin 6 me 2 duke i dhënë vetes biletën për çerekfinale. Në këtë fazë “Djemtë e detit” kanë rigjetur suksesin në derbin me Besën, çka i ka dhënë qetësi në klasifikim skuadrës së drejtuar nga Ilir Biturku

Skënderbeu-Flamurtari

Këtë sezon skuadra e Skënderbeut ka vuajtur shumë mungesat e futbollistëve të dëmtuar, të cilët kanë detyruar trajnerin tiranas të bëjë ndryshime në formacion. Ekipi korçar nuk e pati të vështirë që të kalonte për në fazën e gjysmëfinaleve. Kjo pasi përballë kishin Ilirinë e

Fushë Krujës. Një skuadër të cilën e mundi me rezultatin e thellë 11-1 dhe brenda të cilës nuk pati më shumë histori përveç dominimit të korçarëve. Ndërsa në fazën e dytë ekipi i Josës pati përballë Mamurrasin që e mundi me rezultatin thellë 6 me 1. Në çerekfinale ishte një përballje e veçantë pasi kishte

djemtë e Gjokës kishin përballë Vllazninë. Edhe pse me një rezultat të ngushtë jugorët arritën që të mposhtnin shkodranët duke siguruar kështu edhe gjysmëfinalen. Teuta-Kukësi Teuta niset në Kukës me bindjen se Evropa është më pranë nga kompeticioni i dytë më i rëndësishëm në vend. “Djemtë e detit” kanë rigjetur suksesin në derbin me Besën, çka i ka dhënë qetësi në klasifikim skuadrës së drejtuar nga Ilir Biturku. Përpara sfidës së parë gjysmë-

finale të Kupës, trajneri kavajas analizon lojën e skuadrës që ai drejton, ku sheh përmirësime në aspektin mbrojtës. Përballë Teutës do të jenë nënkampionët e sezonit të kaluar, një kundërshtar i fortë që kurrsesi nuk duhet nënvlerësuar. Por në analizën e Biturkut ka vend edhe për individët të cilët mund të përcaktojnë edhe fatin e ndeshjes. Ekipi verilindor i Kukësit ka pasur këtë vazhdimësi gjatë aventurës së kupës. Në sfidën e parë është përballur me Naftëtarin. Blutë e mundën skuadrën e Kategorisë së Parë me rezultatin 6 me zero. Ndërsa në fazën e dytë kuksianët patën përballë Apoloninë. Fierakët ishin dhe viktima e radhës që i dha mundësinë ekipit të Gjicit për të kaluar në fazën e tretë. Në çerekfinale u përball me finalistët e Bylisit ndaj të cilëve arritën që të dilnin fitimtar me golavarazhin 4 me 1. Kurse skuadra e djemve të detit pati si kundërshtar të parë skuadrën e Besëlidhjes. Teuta arriti që të triumfonte ndaj kavajasve, duke fituar me rezultatin e përgjithshëm 4 me 1. Ndërsa kundërshtari i dytë ishte Shkumbini. Më i lehtë si kundërshtar por arritën që të fitonin vetëm me rezultatin 2 me 0. Ndërsa në çerekfinale përballë kishin Lushnjën. Sfida ndaj myzeqarëve ishte e thjeshtë pasi blutë arritën t’i shkatërronin me rezultatin 7 me 4.

Mirel Josa

Ndeshjet, të rrethuara me forca të shumta policie Rend dhe Ligj. Kjo është motoja tashmë e sportit në stadiumet shqiptare. Incidenti i fundit në Ballsh ka sjellë një mobilizim edhe të forcave policore që sot do të jenë në gatishmëri për dy ndeshjet e Kupës. Në kërkesën e bërë nga FSHF është shkruar: “Të mërkurën në stadiumet e Vlorës dhe Kukësit luhen dy ndeshje shumë të rëndë-

sishme sa i përket kompeticionit të Kupës së Shqipërisë. Lutemi që të merrni masa të përforcuara, pasi këto dy përballje kanë një shkallë të lartë vështirësie për vetë rëndësinë që kanë. Nisur nga ato që kanë ndodhur gjatë fundjavës së kaluar në Ballsh, kërkojmë që të ketë prani të Forcave Speciale pasi nuk mjafton gatishmëria e

Rend dhe Ligj. Kjo është motoja tashmë e sportit në stadiumet shqiptare Foto ilustruese

policisë lokale. Vetëm në këtë mënyrë mund të garantohet siguria në këto dy stadiume. Në bazë të informacioneve që kemi, masat duhet të jenë të forta pasi vetëm kështu mbarëvajtja e ndeshjeve do të shkojë normalisht”, - bëhet e ditur ndër të tjera në shkresën që FSHF i ka dërguar dje Drejtorisë së Policisë së Shtetit.


21

E mërkurë, 26 mars 2014

Sport

Reagimi

Simeone: Deklaratat e Ronaldos dhe Ramosit, qesharake Trajneri argjentinas është shprehur se komentet e bëra nga të dy lojtarët pas “klasikes” e kanë bërë për të qeshur. Për komentet e bëra qendrori Serxho Ramos është pezulluar nga Federata me një ndeshje Jurges Veizaj

S

imeone foli dje për disa çështje të cilët prekin momentin që po kalon ekipi i tij, por foli edhe për “klasiken”. I drejtpërdrejtë dhe pa nënkuptime. I tillë është argjentinasi që duket se temperamentin e tij të hekurt e ka gjetur edhe te skuadra e tij. Doli para gazetarëve të fliste për takimin e radhës me Granadën, por Diego Simeone nuk mund t’u shmangej pyetjeve rreth “El Clasico”-s dhe konkretisht polemikave që kanë shkaktuar Ronaldo e Ramos me kritikat ndaj arbitrit Malenko. “Kam qeshur shumë me deklaratat e tyre. Gjithsesi, nuk ka asnjë dyshim që Reali e Barcelona mbeten favoritë për titullin e këtij sezoni. Deri në fund të sezonit, janë edhe 9 takime për t’u luajtur dhe gjithçka mund Simeone nuk mund t’u shmangej polemikave që kanë shkaktuar Ronaldo e Ramos me kritikat ndaj arbitrit Malenko

të ndodhë. Për sa i përket misionit tonë, duhet të fitojmë çdo ndeshje dhe kjo nuk është aspak e lehtë”. Sfidën me Granadën në shtëpi, tekniku i Atletiko Madridit kërkon ta marrë me qetësi, teksa ftoi të gjithë tifozët të mbushin stadiumin për të mbështetur skuadrën e zemrës. “Do të jetë një ndeshje e vështirë dhe e komplikuar, sepse edhe për kundërshtarin, ky takim vlen po aq shumë sa për ne. Më shqetëson vetëm fakti që kjo ndeshje luhet në mbrëmje vonë. I ftoj tifozët që të vijnë dhe ta shoqërojnë skuadrën e tyre në këto

Presidenti i Barcelonës, Josep Bartomeu, thotë se klubi katalanas mund të harxhojë deri në 120 milionë euro për transferime për sezonin e ardhshëm. “Secilin vit ne kemi një fitim përtej harxhimeve prej rreth 120 milionë euro. Në përgjithësi ne e shfrytëzojmë gjysmë e këtij fitimi për të transferuar dhe pjesën tjetër për të paguar borxhe. Por mund të ketë ndonjë vit ku ne e harxhojmë të gjithë 120 milionë eurot në transferime”, - ka thënë Bartomeu për “El Periodico”. Barça së shpejti pritet të zbulojë transferimin e portierit Mark-Andre ter Stegen, ndërsa si synim ka edhe marrjen e David Luiz nga Çelsi.

Tohir: Torres, Dzeko ose Morata te Interi

Diego Simeone

Shuster: Klasikja e luajtur, më e bukura e shekullit “El Clasico” e shekullit. Kështu e ka quajtur përballjen e fundit Real Madrid-Barcelona Bernd Shuster, ish-trajneri i “Los Blancos” dhe ish-futbollist i Barcelonës. “Në mos gaboj, në shekullin e 21-të janë luajtur 43 klasike. Edhe po të luheshin dhe 8 klasike të tjera brenda vitit për ta zbehur këtë duel, ajo sërish do të mbetet ndeshja më e bukur në botë. Por kjo e fundit që pamë në “Bernabeu” mund të konsiderohet

Bernd Shuster

momente”. A ndien përgjegjësi mbi shpatulla “El Cholo” si trajner i ekipit lider në kampionatin spanjoll? “Jo, jo. Nuk e ndiej si përgjegjësi por si realitet të momentit,

më e bukura e të gjithave. Një ndeshje që i pati të gjitha, spektakël, penallti, kartonë të kuq, polemika, por që fatkeqësisht u vendos nga vendimet e arbitrit. Unë nuk dua t’u hyj polemikave, por në aspektin e spektaklit dhe paparashikueshmërisë në fushë, mund të them se ishte një ndeshje që u vendos nga detaje tmerrësisht të vogla», - u shpreh 54-vjeçari gjerman, që aktualisht drejton skuadrën e Malagës. fryt i punës që kanë bërë të gjithë lojtarët. E vetmja gjë që më intereson në këto çaste është të bëjmë një lojë të mirë kundër Granadës”. Simeone deklaroi gjithashtu se

Ançeloti e do kapitenin Serxhio Ramos në skuadër në një përballje të vështirë kundër Seviljes edhe skuadra në përgjithësi është e përgatitur për të përballuar presionin pasi ndodhet në krye të kampionatit, por që gjithsesi situata duhet parë sërish pas të paktën 5 takimesh. Ndërkohë, për deklaratat e bëra nga mbrojtësi spanjoll Federata e ka pezulluar me një ndeshje. Ky vendim pritet që të apelohet nga ekipi i Realit. Kjo, pasi Ançeloti e do kapitenin në skuadër në një përballje të vështirë kundër Seviljes. Duke parë që luhet edhe jashtë fushës së tyre nuk do të jetë e lehtë për galaktikët që të triumfojnë.

Kros nuk gjen akordin me Bajernin, afrohet Junajtid Kampioni i Gjermanisë, Bajerni i Mynihut, i ka anuluar bisedat për kontratë të re me mesfushorin Toni Kros. Mesfushori gjerman është qëllimi kryesor i menaxherit të Mançester Junajtid, Devid Mojes. “Daily Mail” shkruan se negociatat nuk do të zhvillohen deri pas fundit të Kupës së Botës, kur 24-vjeçari

Bartomeu: Barcelona me 120 milionë euro në merkato

do të jetë në 12 muajt e fundit të marrëveshjes aktuale. Siç qëndrojnë gjërat për momentin, të dyja palët janë shumë larg arritjes së një marrëveshje. Kros kërkon të kalojë përtej pozitës aktuale ku është në mesin e përfituesve mesatarë, dhe dëshiron t’u bashkohet lojtarëve si Filip Lam, Bastian Shvajnshta-

jger dhe Frank Riberi me pagë prej 150 mijë paund në javë. Në anën tjetër, Bajerni kërkon të parandalojë daljen jashtë kontrollit të kërkesave të lojtarëve. Për të parandaluar një mundësi të largimit të tij si agjent i lirë, klubi mund të detyrohet ta shesë atë nëse në adresë vjen ndonjë ofertë në vlerën e 20 milionë paundëve.

Toni Kros

Manjati i Interit ka paralajmëruar se do të jetë dorëlirë gjatë afatit kalimtar veror për përforcimin e skuadrës. Forma jo e dëshiruar e zikaltërve ka bërë që drejtuesit e klubit të mendojnë për rindërtimin e ekipit. Tashmë, ata kanë siguruar shërbimet e Nemanja Vidiçin, ndërkohë që mediat spekulojnë se zikaltërve mund t’u bashkohen edhe Fernando Torres, Edin Dzeko dhe Bakari Sanja. Edhe pse drejtori Piero Auzilio ka përgënjeshtruar njoftimet se klubi i tij ka marrëveshje me Sanja dhe Dzeko, Tohir ka thënë se janë të interesuar për emrat e përmendur. “Jemi të gatshëm për një punë të madhe për të sjellë një sulmues të mirë ose mesfushor. Përmenden e emrat e Torresit, Dzekos dhe Alvaro Moratës. Njëri nga ta mund të përfundojë te ne. Na pëlqen Sanja, por e ardhmja e tij varet nga ai”, - është shprehur kreu i Interit.

Mata: Junajtid mund të triumfojë në Champions Manata mendon se Mançester Junajtid është i aftë të bëjë atë që bëri Çelsi dy vite më parë. Mata fitoi trofeun e Ligës së Kampioneve me “blutë” në drejtimin e trajnerit Roberto di Mateos, edhe pse ata po kalonin një sezon të dështuar dhe ishin jashtë favoritëve për ta fituar garën. Spanjolli mendon se mund të përsërisë të njëjtën gjë edhe këtë sezon me Mançester Junajtidin, ku kaloi gjatë afatit kalimtar dimëror. Junajtid është caktuar të përballet me kampionin në fuqi të Evropës, Bajern në dy ndeshjet çerekfinale të garës evropiane. “E gjithë bota e di se sa vështirë do të jetë, por unë kujtoj vitin tim të parë te Çelsi, kur ne fituam Ligën e Kampioneve përkundër parashikimeve. Le të presim dhe të shohim”, - ka thënë Mata.


22

E mërkurë 26 mars 2014

Sport

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

3

14

4

15

22

5 16

7

8

24

19

30

49

42

43

44

51 53

54

58 63 68

HORIZONTAL 1. Qyteti i Robespierre. 5. Moreau, aktpore franceze. 11. Një dollap. 14. Nesër janë në krye. 15. Një skicë. 17. Ishulli i Kolosit. 18. Një doktor i Fritz Lang. 21. Mbarojnë fare. 22. Një tip për Fred Astaire. 23. Eshtë armiqësia për... gjak. 25. Mund të jepet për hartim. 26. Një komandë në... computer. 27. Janë në digë.

40 45

50

57

67

31

39

52

62

21

26

38 41

48

13

35

37

41

12

20

25

34

47

11

29

33

36

10 18

28

32

9

17

23

27

6

68. Eshtë si e gjithë. 69. Transportojnë edhe TIR.

64

55

56

59 65

60

61

66

45. Eshtë bota e... palestinezëve. 47. Italia në tabela. 48. Ishin më parë mirmidonët. 51. Një legjendë. 52. I Parmës ai i Stendhal. 53. Natalia showgirl. 57. Një emër i famshëm i modës. 58 .Në mes të dhomës. 59. Fund ditari. 60. Mund të jenë kuzhine. 62. Perla e zezë e futbollit. 63. Një brilantinë moderne. 64. Dashuronte Gustave Flaubert. 67. Markë cigareje.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3

S M

K

S U

K U F

I R

I

A N

I

L A

F

L M I K

I

P

I

8 9 10 11 12

U L T R A S

I G O T E I

F E S T

I N O R

T R

I

I

I

E I

R O S I

I

A R I N L

L

I R O N O I

I

I N L A

I K E

S E

A T A

A M T A R E

F

E K E Q J A

T

A U T O R

A R M A T O R E T

-Përfshijnë merimanga dhe akrepë 11. Maket pa kufij. -Garbo e kinemasë. -Transportojnë në det të tilla -Fillojnë testimin. 12. Eshtë makinë indiane. -Eshtë sëmundje veshësh. -As unë as ti. -Shteti pa shi. -Emri i Clapton.

A

A O R T A

A

L O T

L L U E S

S

I M E T

N

T E

O S U M I

E M I R

A M E N

P A P A G A L L

T S T O P

Q T

P E T S

M O N O T O N

I

V

P A R A N O R M A L E

N E M O R A

I

M A N

I K R S O T

R V

C O E

M

VERTIKAL 1. Eshtë nënoficeri. -Një i parë në manastir. 2. Më i madhi mes homonimëve. -Eshtë filozofi e moralit 3. Në fund të lutjes. -Janë fëmijë që kanë humbur prindërit. 4. Eshtë fuqia e... automobilit. 5. Shakohoxha komentator sportiv. -Fillojnë largimin. 6. Inistitucione Kërkimore Autonome. -Kufizojnë kënde. -Një votë në favor. 7. Inicialet e Selleck aktor. -Janë trarë. 8. Abel që qe lundërtar.

4 5 6 7

I

E A P

-Ai i Kuq u hap për hebrejtë. 9. Një Perikli, që qe mbrojtës bardheblu. -Eshtë shahu i fundit. 10. Demaskoi Odiseun. 11. Inicialet e Mathieu këngëtare. -Janë bela, halle. 12. Janë plloça. -Mund të jetë kokosi. 13. Janë toka. -Fundi i një fukarai. 14. Eshtë burri... i nënës. -Gjysmë vagoni. 15. Pastaj në fund. -I ka tek stina. -Një fjalë para kohe. 16. Zihet me qumësht -Një sport me brez të zi. 17. Eshtë trup që... hidhet. -Ndahen në barazim. 18. Hajde... ndryshe. -Koço dirigjent. -Ndezur në aparaturë. 19. Eshtë shtypja në barometër. 20. Kufizojnë ritmet. -Ndërmarrje Ekonomike Durrës 21. Nyja që Aleksandri i Madhe preu me shpatë. -Hetim pa kufij. 22. Janë vende si Katari. -Termocentral i shkurtër.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 48 kuti HORIZONTAL 1. Një aran në Riad. -Basinger aktore -Janë boshtet. -Kush s’ka... nuk ka as kohë as dëshirë 2. Skema pa kufij. -Një mund të jetë i rrallë. -Inicialet e Ravel. -Bëhet me prezantim. -Në mes të dhomës. 3. Kush është... duket i zbehtë. Agjenci doganore Polake.

VERTIKAL 1. Një test për anabolizantë. 2. Janë kundërveprime. 3. Inicialet e Banderas. 4. Një lagje e Londrës. 5. Interpretoi Francis. 6. Eshtë edhe ajo e cirkut. 7. Kukulla e Ibsen. 8. Gjysmë ndihme. 9. Ekstreme ekstremi. 10. Ishte shpikësi i birrës. 11. Jean i leon. 12. Astaire, që kërcente tip tap. 13. Mund të jenë fusha... sportive. 16. Carlo, piktor italian. 18. Eshtë harta... pa gojë. 19. Brigitte e Shalakó. 20. Përfshin Juventus, Milan e Inter. 24. Janë ndjekës të John e Charles Wesley. 25. U thye nga Narsesi.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

69

28. Qe mbret etrusk. 29. Një kapele për peones. 31. Doktori në... bluzën e bardhë. 32. Në një farë vendi. 34. Pavone këngëtare. 35. Një apelativ për Shën Mërinë. 36. Komik pa ekstreme. 37. Rabanne stilist. 38. Zihen për luftë. 40. Ndezur në aparaturë. 41. Kështu merret një... i sekuestruar. 42. Negri poete italiane. 44. Mund të digjet po nuk u zbulua një i tillë.

28. Fillojnë pushimet. 29. Eshtë ishulli ynë. 30. Ente Ekonomike Ndërkombëtare. 33. Dikur quhej Katai. 35. Markë e njohur celulari. 39. Në krye të tradhtarëve. 40. Ëan Kenobi i George Lucas. 43. Janë ishujt me Haitin. 46. Eshtë porosia e fundit. 48. Kanë maja për t’u pushtuar 49. Institucione Ekonomike Ndërkombëtare. 50. Një pije dry. 52. Ka kryeqytet bamako. 53. Kusturica në kinoprezë. 54. Një mund të jetë shitjeje. 55. Në mes të Edgar dhe Burroghs. 56. Bën be... pa u betuar një e tillë. 57. Një pjesë e verdiktit. 58. Jashtë në Wimbledon. 61. Inicialet e Triolet. 62. Inicialet e Eluard. 65. Në hyrje të sallës. 66. Fundi i Turandot.

-Bëjnë arritje me arie. -Kështu thirrej Jupiteri. 4. Një verë gri. -Merret me bujqësi. -Doktori në bluzën e bardhë. 5. Qendër ditore. -Gjysmë tatimi. -Jeton në bjeshkë. -Jepet me leksione. 6. Bogdani bomber. -Eshtë kitarë... ruse. -Eshtë institut që merret me të dhëna. 7. Inicialet e Rohmer regjisor. -Janë salla për projeksione.

-Fillojnë ofensivën. -Ndërmarrje Ekonomike. 8. Një hidrokarbur. -Një pjesë e sesioneve. -Hidhet një me... këmbë. -Mund të jenë kuzhine. 9. Eshtë krahinë e Athinës. -Inicialet e Daudet. -Gjysmë dhallë. -Eshtë Shqipëria në Vermosh. 10. Një duhet vaditur. -... League me Chelsea dhe Arsenal

M A R T

I

A R O

R O N

R E N D I

S

E

I

N A E

G

K

I

O V

I

N T

I

K O R E

D

I

S

A N O

I

S H I

L

E L E T

I

I

I

A R R A T

V E

I K O

I

H

M O R A L A

L A R O S

I

K U T

E A

N E

I

I K E

I

M A T

T R

L A T

I M P

Z

H

T O P E K A

P L L A K A T E T

I R L A N D A

R T T

R

P A K E N A Q E S

L O J R A T O L A U D

A

B E L F A S T

O K J

S U R

A P A T

T A R I

I

T E E

I K E

S

G R A D E N

V E T

B

A N

I R

I

O L M E S

A U T O R

I

T

L A

I

I M I

O N

E T

I K A


23

E mërkurë 26 mars 2014

Fjalëkryqi Simetrik

HORIZONTAL 1. Eshtë rrethi i Edgar Wallace. 4. Dirk që qe aktor. 10. Eshtë mbledhje, grumbullim. 14. Memoria në comupter. 15. Janë edhe ato të kalasë. 16. Nuk ka i pakujdesshmi. 17. Të parat në orkestër. 18. Janë di kasolle. 19. Ishin vajza të Mnemozinës. 21. Një mund të jetë fotografik. 23. I 42 ai i Dos Passos. 25. Janë trupa pa kënde. 26. Janë si porte. 28. Pak rendiment. 29. Një reaksion në provëz. 30. Janë të pashpirt, katilë. 31. Ishte mbreti me veshë gomari. 32. Boksiç ish-bomber.

33. Janë despotë, diktatorë. 34. Një aks. 35. King Cole e muzikës. 36. Mbanin flamur të zi. 37. Eshtë elektronike më e mail. 38. Duket në kufij. 39. Dalin nga degët. 40. Shtrohet në dysheme. 42. Maxhordomi i Madame de Sevignè. 43. Eshtë gri ajo e trurit. 45. Mbyllin një manastir. 46. Max që qe komik. 48. Luis de... piktori që thirrej Hyjnori. 49. Komik pa ekstreme. 50. Skuadra e Moratti-t. 51. Merren për shembull. 52. Skuadër greke.

VERTIKAL 1. Gjysmë ironik. 2. Janë lule aromatike. 3. Kufizojnë një stadium. 4. Një qytet i yni. 5. Janë dhoma. 6. Kush nuk bën... nuk ndjehet. 7. Janë pozitive kur janë negative. 8. Rastet pa set. 9. Drejt në kufij. 10. Mund të jenë provimi. 11. Një lumë në Rusi. 12. Janë instrumentistët si Phil Collins. 13. Diku në qendër. 15. Ehud, ish kryeministër i Izraelit. 16. Ishin të brishta ato të Jerikos. 18. E korrin ne kosë. 19. Edouard, që qe kampion i famshëm. 20. Mund ë jenë me sahat. 22. I kanë rrënjët në kokë 23. Nuk kanë vlerë ato të peshkut. 24. Eshtë përkëdhelje. 25. I njohur edhe ai i Watergate. 26. Janë instrumenta. 27. Janë vlerat në para 30. Josa trainer. 31. U quajt Roma e tretë. 33. Woods i golfit. 34. Emri i Pasternak. 36. Emri i Ustinov. 37. Një faqe muri. 39. Arta e PS. 40. Mbreti i futbollit. 41. Opera e Mascagni-t. 42. I kanë tek venat. 43. Model i shkurtër. 44. Gjysmë talent. 47. Mbyllin kuvendin. 48. Fillojnë motivin 49. Në hyrje të orbitës.

Horoskopi 26 mars 2014 Dashi Dite përgjithësisht e qete dhe e këndshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do ruani një komunikim te mire me atë qe keni ne krah dhe gjithçka do shkoje për mrekulli. Beqaret do kenë mundësi me shumice për aventura kalimtare, por jo për lidhje serioze. ne planin financiar do keni goxha vështirësi megjithatë nuk do e humbni ne asnjë moment shpresën.

Demi Nëse bëni kujdes me xhelozinë ne jetën tuaj ne çift gjithçka do shkoje mire sot. Po e tepruar situata mund te ndërlikohet dhe do mërziteni vërtet shume. Beqaret duhet ta heqin turpin dhe ta lënë veten te lire. Vetëm ne këtë mënyrë mund ta gjejnë princin e tyre te kaltër. Financat do ndikohen negativisht nga Plutoni. Po nuk bëtë kujdes do keni probleme te mëdha.

Binjaket Dite përgjithësisht e këndshme dhe pa probleme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do ja kaloni mire pranë atij qe doni dhe do ndiheni te plotësuar. Beqaret nga ana tjetër do kenë njohje te reja, por jo me persona qe iu përshtaten me se miri. Kujdes mos fiksoheni pas personave qe kane probleme ne jete. Ne planin financiar mund te keni disa tronditje te vogla. Mos u shqetësoni.

Gaforrja Nëse jeni ne një lidhje duhet te tregoheni te matur dhe te respektoni lirinë e mendimet e tjetrit. Vetëm ne këtë mënyrë lidhja juaj do ece me se miri. Beqaret nuk do jene ne ditën me te përshtatshme për te kërkuar dashurinë. Prisni edhe pak kohe. Financat do kenë probleme nëse nuk bëni aspak kujdes me shpenzimet. Situata edhe mund te dale jashtë kontrollit.

Luani Dite shume e bukur kjo e sotmja për te gjithë ata qe kane kohe qe janë ne një lidhje. Do kaloni momente te papërshkrueshme ne krahët e partnerit dhe hera herës do iu duket sikur jeni ne ëndërr. Beqareve do iu jepen shume mundësi për ta gjetur princin e kaltër. Me financat duhet t’i bëni mire llogarite para se te kryeni shpenzime.

Virgjeresha Shume nga dëshirat me te mëdha te çifteve do plotësohen gjate kësaj dite. Yjet do krijojnë mjedisin e duhur për t’u dashuruar dhe për t’u ndiere me se miri. Beqaret do vazhdojnë te kërkojnë personin e duhur, por pa shume fat. Ne planin financiar nuk duhen bere çmenduri edhe sikur situata te jete ne gjendjen me te mire. Po gabuar sot do vuani për shume kohe.

Peshorja Ka rrezik qe disa prej atyre qe janë ne një lidhje te tentojnë aventura kalimtare me persona te tjerë dhe kjo mund te sjelle debate te zjarrta. Pranojini gabimet dhe mos i mohoni ato qe keni bere. Beqaret do fillojnë ta pëlqejnë jashtë mase një person qe e kane njohur qe ne fëmijëri. Ne planin financiar nuk duhen marre vendime te nxituara sepse situata nuk do jete e qëndrueshme.

Akrepi Edhe pse jeni ne një lidhje do ndiheni mjaft te vetmuar gjate kësaj dite. Partneri do jete mjaft e ngarkuar me pune dhe angazhime te tjera dhe nuk do mund te gjeje shume kohe për ju. Mos e akuzoni me pa te drejte. Beqaret do kenë një dite goxha te animuar, por serish nuk do e krijojnë një lidhje. Financat do jene gjate gjithë kohës te ekuilibruara. Nuk priten vështirësi.

Shigjetari Do bashkëpunoni gjate gjithë kohës me partnerin tuaj sot dhe çdo gjë do e bëni se bashku. Do ndiheni mire pranë tij dhe mbrëmja do jete emocionuese. Beqaret gjithashtu do kenë takime vendimtare qe do ua ndryshojnë te ardhmen. ne planin financiar duhet t’i rregulloni sa me pare problemet pa arritur qe gjendja te behet e pandreqshme.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje S T O L P U S A L

H E L E N E T M I N I M A L

P O L E M I K

I N A T E T E P I T E T T A K A T A N E T T E L I T S

R

L E P U R M A L E T

K A R E L

P A R A Z I T E

M A K I N A T P A T I N A T

F I L E T O T P A K E T A T

K A T E T P A R E T

T E S T E T E T H E T

R S

G

K E T T A L O

B I N E T S E B E P

K O M E T A T

I R E N A T

K A S E T A T P O R T I E R

T O M I U

O M A R

Rita Ora: Kënga e re, si e Whtiney Houston

R

ita Ora e ka krahasuar këngën e saj të re me stilin e këngëve të Whitney Houston. Këngëtarja 23-vjeçare do të lansojë albumin e dytë të saj me këngën “I Will Never Let You Down”, producent i të cilës është i dashuri Calvin Harris – dhe thotë se kënga ia kujton asaj këngën ‘I Will Always Love You’ të këngëtares së ndjerë. “’I Will Never Let

You Down’ është mbase një këngë shumë e rëndësishme për mua, pasi është një këngë dashurie, por ajo ju kujton juve Whitneyn, dhe kjo ishte atmosfera që ne krijuam”. “Ne vetëm deshëm të ndjehemi mirë. E dini atë ndjenjën e ‘How Will I Know’ me synt? Thjesht ju bën të ndjeheni të lumtur... këtë doja të krijoja”, ka thënë Rita.

Neymar, publicitet me Gisele Bundchen

Bricjapi Pas një periudhe te mbushur me debate dhe mosmarrëveshje ne çift, sot do pajtoheni me atë qe keni ne krah dhe do i shihni gjerat me pozitivizëm. Beqaret do vazhdojnë te kenë një dite normale dhe pa asgjë te veçante. fati nuk do jete ne anën e tyre sot. Financat do jene te mira. Kujdes mos tundoheni nga ndonjë objekt dhe bëni çmenduri me shpenzimet.

Ujori Do kuptoheni mjaft mire sot me atë qe keni ne krah dhe nuk pritet te linde asnjë mosmarrëveshje. Shfrytëzojeni ditën deri ne minutën e fundit. Beqaret duhet t’i pranojnë ftesat dhe te njihen me sa me shume persona. Ne këtë mënyrë do kenë me shume gjasa te krijojnë një lidhje. te ardhurat do kenë përmirësime. Do arrini me ne fund te shlyeni edhe borxhet.

Peshqit Do keni një dite goxha te tensionuar sot juve qe jeni ne një lidhje. Nuk do dini dakord për shume gjera me partnerin dhe kjo mund te sjelle konflikte. Beqaret do pëlqejnë një person qe ka tashme një lidhje. Mos u fiksoni pas tij sepse do vuani tej mase. Ne planin financiar situata do jete goxha e qëndrueshme. Mund te kryeni edhe ndonjë shpenzim me tepër.

N

ga protagonist në klasiken e Spanjës, në një yll publicitar. Ky është fati i Neymar, i cili ditën e hënë fitoi vëmendje për faktin se pozoi për revistën “Vogue” së bashku me supermodelen braziliane, Gisele Bundchen. Të dy bashkëkombasit dukeshin të qeshur dhe të sintoni-

zuar në imazhet e tyre, pavarësisht mbi 15 vjet diferencë që i ndajnë. Pavarësisht se nuk është ngritur ende në lartësinë e pritshmërive në këtë sezon tek Barcelona, Neymar vazhdon të jetë një “fenomen” mediatik, duke u shndërruar në model për reklama të shumta.


cmyk

Standard 26 mars 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you