Page 1

Segmenti Komuna e Parisit-Rruga e Kavajës Ndahen 447 milionë lekë për shpronësimin e banesave

Lista e plotë e barnave Ilaçet, sa do të jetë shifra e rimbursimit për të gjithë të sëmurët

Politikë Faqe 11

Sociale Faqe 18-21 GAZETë E përditshme E martë 25 mars 2014 NR: 2923, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Me dyer të mbyllura “Letra e Bashës” në grupin e PS-së, çfarë u vendos

Heqja tatimit me Kosovën Çfarë përmban marrëveshja, ja bizneset që përfitojnë “Qytetar Nderi” i Deçanit Basha: Paralelet mes Kosoves dhe Krimesë, absurde Politikë Faqe 3

Takimi Rama-Basha, PS shtyn votimin për nëpunësin civil dhe amendimin e ligjit të AMA-s

Komisioni i Ligjeve Të dënuarit me burg, kufizohen lejet e shpërblimit

L

etrat publike që dy liderët e partive më të mëdha në vend, kreu i mazhorancës Rama dhe ai i opozitës Basha, kanë shkëmbyer me njëri-tjetrin lidhur me mundësinë e takimit mes tyre për gjetjen e kompromisit për reformën territoriale ka shtuar shpresat për... konsensus mes palëve edhe për çështje të tjera ... Lexoni në faqen 2

Politikë Faqe 5

Koment

Kur hidhej dritë mbi një të panjohur të këndshëm

Atentati i këshilltarit të Gjykatës së Lartë

Alban Dokushi: “Ngjarja shenjë paralajmërimi për biznesin e karburantit të babait” A tentati ndaj këshilltarit ligjor të Gjykatës së Lartë mund të jetë ngatërrim shënjestre ose paralajmërim për biznesin e babait. Si çdo mëngjes Alban Dokushi po shoqëronte djalin për në çerdhe në momentin kur automjeti është ndaluar në Njësinë... Faqe 6

Unë dashuroj e dënes. Jam i gjallë...! Suplement Faqe 13-17

Fq. 9

10 << Lufta në Siri / 6

Shkodër / 6

Familja e Hasan Përplasen 2 automjete, Korvafajt u mbaj peng në gjendje të rëndë 5 nga ushtria opozitare ushtarakë dhe 15-vjeçari

Logos &Art

cmyk

Nga Elis Buba

F

amilja e njërit prej viktimave të luftës në Siri u morr peng nga ushtria e opozitës dhe vetëm pas dy javësh është bërë i mundur lirimi i tyre. Detaje të bëra publike në dosjen e prokurorisë, të cilat provojnë faktin se “ushtarët” shqiptarë ndodhen në betejë përkrah...

D

hjetë persona kanë mbetur të plagosur rëndë si pasojë e përplasjes së dy automjeteve mëngjesin e djeshëm në aksin Mjedë-Kryebushat...

Avioni MH370 ka përfunduar në jug të Oqeanit Indian


2

E martë, 25 mars 2014

Politikë

Me dyer të mbyllura në grup

Takimi Rama-Basha, PS shtyn votimin për nëpunësin civil dhe amendimin e ligjit të AMA-s Diskutimet në grupin e PS-së, Rama-deputetëve: Mos vononi projektligjet në Kuvend pos kërkesës për shtyrje të votimit, pritet që projektligji të diskutohet që shoqërohet me 30 aktet nënligjore të diskutohet nen për nen në komisionet parlamentare. Po ashtu në mbledhjen e grupit mësohet se është vendosur edhe tërheqja nga amendimi i ligjit për mediat audiovizive që kishte si qëllim shkarkimin e anëtarëve dhe kryetares së AMA-s, Endira Bushati, taktikë kjo nga ana e socialistëve që i hap rrugën votimit të memos së përgatitur nga Shërbimi i Monitorim-

Gëzim Saliu Letrat publike që dy liderët e partive më të mëdha në vend, kreu i mazhorancës Rama dhe ai i opozitës Basha, kanë shkëmbyer me njëritjetrin lidhur me mundësinë e takimit mes tyre për gjetjen e kompromisit për reformën territoriale ka shtuar shpresat për konsensus mes palëve edhe për çështje të tjera. Në mbledhjen e grupit parlamentar socialist është marrë dje vendimi për shtyrjen e votimit në Kuvend të ndryshimeve në ligjin “Për nëpunësin civil”, i cili, sipas axhendës së parashikuar, ishte programuar për t’u votuar në seancën parlamentare të 27 marsit. Gjatë mbledhjes së zhvilluar me dyer të mbyllura në selinë e PS-së, ku mësohet se Kryeministri Rama ka folur edhe rreth letërkëmbimit të tij me kreun e opozitës, Basha, si edhe mundësisë së një takimi mes tyre, grupi ka vendosur që për këtë ligj mazhoranca të presë edhe pak kohë opozitën në kërkim të një konsensusi në ndryshimin e tij. Mbledhja Në diskutimin e përjavshëm në grupin parlamentar socialist, ku merrte pjesë edhe Kryeministri Rama

Në mbledhjen e grupit të PS mësohet se nuk është shmangur letërkëmbimi mes Ramës dhe kreut të opozitës Basha

Grupi i PS

mësohet se nuk është shmangur letërkëmbimi mes tij dhe kreut të opozitës Basha. Pikërisht nisur nga ky komunikim mësohet se kreu i qeverisë ka deklaruar përpara ligjvënësve socialistë mundësinë e krijimit të konsensusit me opozitën, jo vetëm për reformën administrative, por edhe për çështje të tjera ku përfshihet edhe ligji për administratën. Në këtë kontekst, grupi ka marrë vendim për shtyrjen e votimit të ndryshimit të ligjit të nëpunësit civil, ndryshime për të cilat opozita ka shprehur kundërshti dhe i

Grupi i PS ka vendosur që për këtë ligj mazhoranca të presë edhe pak kohë opozitën në kërkim të një konsensusi në ndryshimin e tij

ka cilësuar si të njëanshme për një ligj që, sipas saj, është miratuar me shumicë të cilësuar e konsensus të gjerë mes palëve në seancën e jashtëzakonshme të fundmajit të vitit të shkuar. Ndryshimet në ligj u bënë nga mazhoranca pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila rrëzoi aktin normativ të qeverisë “Për nëpunësin civil”, duke e vlerësuar si antikushtetues. Dy prej neneve më të rëndësishme të projektligjit lidhen me suprimimin e vendit të punës dhe dëmshpërblimin që parashikohet të jetë 1 deri në 3 paga mujore. Por për-

it të Institucioneve të Pavarura të Kuvendit, ku mandati i anëtarëve të Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe ai i kryetares së këtij institucioni cilësohet i përfunduar. Nga ana tjetër, burimet pranë PS-së bënë të ditur se në mbledhje, kreu i qeverisë “Rama” ka kërkuar më shumë angazhim nga ligjvënësit socialistë, duke u tërhequr vëmendjen për vonesat në diskutimet e projektligjeve të propozuara nga qeveria në Kuvend.

Konsensusi për reformën

Ndarja e re

Nënkryetari i grupit të PS-së, Balla: Konsensus opozitës në proces

Çuçi: Nga qarku i Kukësit duhet të nisë reforma, drafti në Kuvend, para mbylljes së sesionit

Nënkryetari i grupit parlamentar i PS-së, Taulant Balla, deklaroi se forca ku ai bën pjesë është e gatshme për bashkëpunim me opozitën për të nisur punën për reformën administrative territoriale. Duke e cilësuar këtë të fundit si një domosdoshmëri, deputeti socialist tha dje në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”, në “A1 Report” se sa u përket kërkesave të opozitës për konsensus, është ratifikuar, sipas tij, qartë mënyra e marrjes së vendimit. “Ratifikohet që i gjithë procesi është konsensual. Nuk kemi të bëjmë këtu me diçka që është e pamundur. Gjithë procesi kërkon pjesëmarrjen e opozitës dhe ajo duhet ta ushtrojë këtë gjë”, - u shpreh ai. Në këtë kontekst, Balla theksoi se nisur nga fakti se PD është forca

Taulant Balla

kryesore e opozitës, mazhoranca ka shprehur gatishmëri që reforma të tilla si ajo administrative të bëhen në mënyrë konsensuale nga të dy krahët e politikës. “Nga njëra anë PS e LSI dhe nga ana tjetër, PD, PDIU dhe PR. Ne duam që ky proces të kryhet me pjesëmarrjen e të gjithë dialogut politik. PD duhet të ushtrojë përgjegjësinë e

vet si pjesë e opozitës. Ne duam që kreu i PD të jetë pjesë e kësaj tryeze dhe të diskutojmë për këtë reformë”. Më tej duke bërë të ditur se të majtët i kanë numrat për këtë reformë, nënkryetari i grupit parlamentar socialist tha se PS është e gatshme të dialogojë për çështje të rëndësisë së veçantë. “Nëse do kishim dashur që ta miratonim këtë reformë kjo do të kishte përfunduar me kohë. Janë dhjetëra institucione ndërkombëtare që kanë punuar në Shqipëri për këtë reformë. Ne nuk po themi që numrat i kemi dhe ta bëjmë de fakto një domosdoshmëri që ka Shqipëri. Kjo reformë bëhet në 20-30 vjet dhe tani ka ardhur ky moment. Kjo reformë është pjesë e një dialogu për një të mirë për vendin. Edhe PD-ja duhet ta shikojë kështu”.

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Bledi Çuçi, zhvilloi dje një takim konsultativ në Kukës në lidhje me reformën administrative-territoriale, ku tha se aktualisht në gjithë Shqipërinë janë 308 komuna, 50% e të cilave nuk kanë asnjë funksion. Për ministrin e Pushtetit Vendor, Kukësi është qarku nga ku duhet të nisë reforma, për shkak të lëvizjeve demografike dhe gjendjes ekonomike. Sipas tij, kjo reformë do të ndryshojë jetesën e qytetarëve. Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor sqaroi: “Paketa ligjore duhet të dërgohet për miratim në Kuvend përpara mbylljes së këtij sesioni parlamentar”. I pyetur në lidhje me fatin që do të

Bledi Çuçi

kenë minoritetet, pas kësaj ndarjeje të re, Çuçi u shpreh: “Për ato njësi vendore ku minoritetet janë shumicë, ne do të aplikojmë standardet e gjithëpranuara nga marrëveshjet ndërkombëtare”.


3

E martë, 25 mars 2014

Politikë

Lulzim Basha nderohet me çmimin “Qytetar Nderi” i Deçanit

Basha: Paralelet mes Kosovës dhe Krimesë absurde, Putin s’ka njohur ende Kosovën Kreu i PD-së, Basha: Pavarësia e Kosovës ka orientuar edhe serbët drejt Evropës Florenc Drizari

K

omuna e Deçanit vlerësoi kryetarin e Partisë Demokratike dhe njëkohësisht kryebashkiakun e Tiranës, Lulzim Basha, me titullin “Qytetar Nderi”. Në 15-vjetorin e ndërhyrjes së NATO-së në Kosovë, kryetari i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj, theksoi kontributin dhe mbështetjen e zotit Basha në procesin e shpalljes së pavarësisë dhe njohjes së saj ndërkombëtare. Aktualisht, Kosova dhe Deçani përkujtojnë edhe 16-vjetorin e epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Dukagjin. “Z. Basha, edhe një herë, mirë se erdhët nga Shqipëria në Shqipëri! Faleminderit që po prej kësaj dite, do të jesh edhe “Qytetar Nderi” i Deçanit dhe rrjedhimisht edhe “Qytetar Nderi” i republikës sonë dhe suajës, Kosovë. Kjo ceremoni solemne e dorëzimit të çmimit “Qytetar Nderi” i komunës së Deçanit për z. Lulzim Basha, për ne është nder i veçantë. Zoti Lulzim Basha është kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë që udhëheq Tiranën, është figurë e njohur e së djathtës shqiptare, veç të tjerash lideri demokrat Basha është mbështetës i fuqishëm i rrugës së Kosovës dhe i pavarësisë dhe lëvruesi i madh në diplomaci, për njohjen dhe afirmimin e shtetit tonë në botë, andaj ishte më se i merituar vendimi unanim e njëzëri juaj, asamblistë të nderuar të Deçanit, që zoti Basha me këtë çmim që po ia ndajmë sot, ta kemi nderin e qytetit tonë”, - u shpreh kryetari i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj. Nga ana e tij, kryebashkiaku Basha shpre-

hu mirënjohjen për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” i Deçanit. “24 marsi është një ditë e madhe në historinë kombëtare, është dita kur shqiptarët nderojnë e përkujtojnë betejën e zhvilluar këtu në Deçan, në Gllogjan, 16 vjet më parë, është dita e epopesë së Dukagjinit që ka hyrë tashmë në histori, e betejës së madhe nën drejtimin e komandantit Ramush Haradinaj dhe bashkëluftëtarëve të tij, ndaj sot dua të përulem me nderim dhe respekt para gjakut, veprës dhe kontributit të luftëtarëve të UÇK, atyre që dhanë jetën, që ne të shijojmë sot së bashku frytet e lirisë, pavarësisë së Kosovës, të ndjenjës së bashkimit kombëtar dhe të projekteve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës e Shqipërisë që po përparojnë e duhet të përparo-

24

marsi është një ditë e madhe në historinë kombëtare, është dita kur shqiptarët nderojnë e përkujtojnë betejën e zhvilluar këtu në Deçan”- tha Basha

jnë”, - deklaroi z. Basha. Sipas kreut të së djathtës shqiptare, pavarësia e Kosovës erdhi pas shekujsh përballjesh me përpjekje për gjenocide e spastrim etnik. Duke folur për aludimet e fundit nga krerët e politikës ruse për ngjashmëri mes rastit të Kosovës dhe Krimesë, Lulzim Basha hodhi poshtë çdo paralele të bërë në këtë drejtim. “Qytetarët e rajonit, përfshirë edhe serbët kanë kthyer sytë nga Evropa. Ky është impakti që ka sjellë pavarësia e Kosovës, ky është mesazhi më i mirë pë rata që e kundërshtuan pavarësinë dje dhe për ata që nuk e kanë njohur akoma pavarësinë sot. Anëtarësimi i Kosovës

Lulzim Basha duke marrë çmimin “Qytetar Nderi” i Deçanit

Berisha rikujton 15-vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s për Kosovën Ish-kryeministri Sali Berisha rikujtoi 24 marsin si ditën kur 15 vjen më parë NATO ndërhyri ushtarakisht në Serbi për të ndalur gjenocidin serb në Kosovë. Në një koment të tijin në rrjetin social “Facebook”, Berisha thotë se kjo betejë përcaktoi fatin e shqiptarëve në rajon (Kosovës) për liri dhe të drejtat e tyre. Sot (dje) është një ditë e madhe në historinë e kombit shqiptar, por edhe NATO-s. Si sot 15 vjet me parë Aleanca e Atlantikut të Veriut nisi betejën ajrore për

Sali Berisha

dhe shteteve të tjera të Ballkanit në NATO dhe BE do i japë një fund të plotë dhe të merituar situatës konfliktuale në rajonin tonë dhe do të hapë perspektivën e një bashkëpunimi më të ngushtë, në të mirë

mbrojtjen e lirive dhe të drejtave njerëzore të shqiptarëve në Kosovë. Kjo betejë, e para e ketij lloji ne historine e NATO-s, solli kapitullimin e regjimit te Millosheviçit dhe çlirimin e Kosoves nga pushtimi i eger dhe barbar serb. Prandaj ju ftoj të dashur miq të shprehim në mirenjohjen më të thelle ndaj NATO-s dhe SHBA, të cilat udhëhoqën Aleancën drejt një fitoreje përcaktuese për fatin e shqiptarëve për lirinë dhe pavaresinë e Kosovës”, ka shkruar ish-kryeministri Berisha. të qyteteve dhe vendeve tona. Ata që deri dje kundërshtuan me gjithë forcën e tyre pavarësinë e Kosovës, ata që u përpoqën për të parandaluar mbrojtjen e civilëve shqiptarë nga agresioni gjenocidal serb, nga spas-

trimi etnik dhe nga instrumentet e tjera të tmerrshme të barbarisë e terrorit po e përdorin sot si alibi për të hequr paralele me veprimet e tyre që bien në kundërshtim të hapur me të drejtën ndërkombëtare... Në Krime, gjendja është krejt e ndryshme, ndaj çdo paralele është e pavend dhe një justifikim i presidentit Putin i cili ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës”, - theksoi zoti Basha. Vizita e kryebashkiakut Basha në Deçan nisi me homazhet në nderim të heronjve të kombit në qendër të Deçanit dhe në kompleksin memorial të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Gllogjan. Një manifestim i veçantë me titull: “Epopeja e Dukagjinit” ka mbyllur kremtimin e 15-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë dhe 16 vjetorit të epopesë së UÇK-së në Dukagjin. Në këtë aktivitet përkujtimor, kryebashkiakut Basha, njëherësh kryetar i PD i është dorëzuar zyrtarisht titulli “Qytetar Nderi” i Deçanit, me motivacionin: “Për kontributin e dhënë për çështjen kombëtare dhe angazhimin diplomatik, për njohjen ndërkombëtare të shtetit të Kosovës”.

Topalli: Një bandë që nuk njeh interes publik drejton vendin! Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli akuzon krerët e mazhornacës për mospublikimin e detajeve për marrëveshjen e lidhur mes qeverisë dhe FMN-së. “Kane kaluar 5 ditë që nga dita e nënshkrimit të marreveshtjes me FMN! Perveç një zëdhënësi të “rilindasit” që tha se “jemi shumë të lumtur me këtë marrëveshtje”, ditën kur Berisha i kërkoi të jepnin sqarime për kushtet e marrëveshtjes me FMN, ka

Jozefina Topalli

vetëm heshtje prej varri! Nuk tregojnë se kjo është një marrëveshje e zeze!”, - ka shkruar në profilin e saj në “Facebook”, Jozefina Topalli. Sipas deputetes së opozitës, qeveria krerët e mazhorancës fshehin kushtet e kësaj marrëveshjeje që sipas saj, “konsistojnë në rritjen e 10 taksave të reja, në rritjen e moshes se pensionit ne 67 vjec,ne ngrirjen e rrogave per 3 vjet ,ne rritjen e TVSH per ujin e mallra te tjera, ne

rritjen e cmimit te energjise elektrike, ne rritjen e takses se tokes e trojeve, në rritjen e cmimit te telefonatave te shqiptareve nga jashte, në rritjen e taksës për banesa si dhe për shitjen e tyre , në rritjen e taksës për depozitat, në rritjen e takses per makinat e perdorura,ne rritjen e cmimit te biletave të udhetimit, ne rritjen serish te aksizes se naftës, etj! Asnjë shoqëri , asnjë qytetarë nuk mund të prano-

jë kushte e marrëveshtje të tilla që fusin familjët e vendin në krizën e modelit grek!”, - ka shkruar Topalli. Sipas saj, “shqiptaret janë tashme jo vetëm viktima të inkompetencës së qeverisë më të paaftë qe vendi ka parë, por mbi të gjitha janë viktima të një bande që sundon vendin vetëm për pushtetin person dhe që nuk njohin e nuk mendojnë për asnjë çast për interes publik.


4

E martë, 25 mars 2014

Politikë

Komisioni i Ligjeve

Të dënuarit me burg, kufizohen lejet e shpërblimit Vasilika Hysi: Jo më shumë se 20 ditë në vit

K

omisioni i Ligjeve miratoi projektligjin “Për të drejtat dhe trajtimin e të dënuarve me burgim dhe të paraburgosurve” të ndryshuar”. Ky projektligj shkurton në 20 ditë dhënien e lejeve për të dënuarit të cilët kanë të drejtën e përfitimit të lejes. Në mbledhjen e djeshme të Komisionit, relatorja Vasilika Hysi, tha se duke u përcaktuar qarta afati kohor i dhënies së këtyre lejeve, shmangen edhe abuzimet apo rryshfetet që mund të lindin nga kërkesat e të dënuarve apo familjarët e tyre. “Jo më shumë se 20 ditë në vit e kanë dhe të dijë çdo i dënuar që nuk ka nevojë të fusë mik apo të japë bakshish nëse kjo leje i takon. Planin e dhënies së lejeve mund ta rregullojnë që në fillim të vitit drejtuesit e institucionit dhe kjo është transparence për të gjithë të dënuarPlanin e dhënies së lejeve mund ta rregullojnë që në fillim të vitit drejtuesit e institucionit

it”,-deklaroi deputetja e PS-së, Hysi. Sipas mazhorancës, qëllimi kryesor i projektligjit është përmirësimi i kushteve për trajtimin e personave të dënuar me burgim dhe të paraburgosurve për të garantuar respektimin e të drejtave e të lirive të tyre themelore, në përputhje me aktet e Bashkimit Evropian, aktet ndërkombëtare në fuqi, si dhe standardet e pranuara ndërkombëtarisht. Propozimi i kësaj nisme vjen edhe në kuadër të përafrimit të ligjit në fuqi me legjislacionin e ri në fushën e mbulimit nga skema e sigurimit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor dhe të mbrojtjes të dhënave personale etj. Në këtë projektligj pretendohet të rregullohen çësht-

Komisioni i Ligjeve

je të tilla si: trajtimi i të miturve, trajtimi i të dënuarve me çrregullime të shëndetit mendor dhe me aftësi të kufizuar, mbulimi nga skema e sigurimit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor, kërkesat dhe ankesat, masat disiplinore, rregullat e transferimit, lejet shpërblyese dhe të veçanta, mbrojtja e të dhënave personale etj. Lejet shpërblyese Të dënuarve, të cilët respektojnë rregulloren e brendshme të institucionit, kanë sjellje të mirë dhe nuk paraqesin rrezikshmëri shoqërore, për realizimin e interesave të tyre emocionale, personale, ekonomike dhe kulturore, drejtori i institucionit mund t’u japë leje shpërblyese, kohëzgjatja e të cilave, në total, nuk mund të jetë më shumë se 20 ditë në vit. Për të dënuarit e mitur, kohëzgjatja e lejeve shpërblyese nuk mund të jetë më shumë se 20 ditë për çdo rast të dhënies së saj dhe, në total, nuk mund të jetë më shumë se 45 ditë në vit. Lejet shpërblyese janë pjesë e trajtimit rehabilitues dhe zbatimi i tyre ndiqet nga punonjësit e shërbimit përkatës. Leje të veçanta Drejtori i institucionit mund t’u japë të dënuarve leje të veçantë, në rast të sëmundjeve të rënda, të cilat rrezikojnë jetën e anëtarëve të familjes, të vërtetuar me raport mjekësor, apo të ngjarjeve të rëndësishme familjare, si vdekje, lindje apo martesa. Kjo periudhë përfshihet në kohën e vuajtjes së dënimit. Leja e veçantë mund të jepet deri në 7 ditë dhe, me kërkesë të të dënuarit, mund të zgjatet për aq kohë sa e diktojnë rrethanat. Në çdo rast, kohëzgjatja e lejes së veçantë nuk mund të jetë më shumë se 30 ditë.

Laura Vorpsi

Porti i Durrësit

Zbardhet vendimi i Gjykatës

Pas akuzave të PD-së, dorëhiqet një prej shefave të Portit në Durrës Fisnik Myrtezaj: Kam vërtetime që rezultoj i padënuar

P

artia Demokratike vijon akuzat ndaj mazhorancës për emërimet e fundit në disa institucione të vendit, kryesisht në rang drjtoresh në qarqe të ndryshme. Pas akuzave të opozitës ndaj njërit prej drejtorëve të Portit të Durrësit, Fisnik Myertezaj, se ka qenë i dënuar më parë me 3 vite e gjysëm burg për trafik kokaine, ky i fundit ka dhënë dorëheqjen. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e PD-së Laura Vorpsi tha se Kryeministri ka emëruar në krye të shërbimeve të Portit të Durrësit, Fisnik Myrtezajn, i dënuar në 2011, me 3 vite e gjysmë burg për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. “Gjykata e Durrësit, 3 vite më parë e ka shpallur Fisnik Myrtezajn fajtor me akuzën e prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike, duke e dënuar me tre vite e gjysmë burg. Po kjo nuk është pengesë për Edi Ramën që ta bëjë atë drejtor të shërbimeve mbështetëse në Portin e Durrësit”,deklaroi Vorpsi. Sipas PD-së, “rilindja e Edi Ramës është një dështim i madh dhe po rezulton çdo ditë një flluskë elektorale, por ama rilindja e Edi Ramës për disa militantë, sidomos për ata që kanë pasur probleme me ligjin dhe drejtësinë, po funksionon për së mbari”. “E kemi parë Edi Ramën të shfaqet shpesh në portin e Durrësit, me doganierë e konsulentë, duke folur për projekte dhe për të ardhmen, por asnjëherë ai nuk tha se përse një të dënuar me 3 vite e gjysëm burg për trafik kokaine, e ka

Fisnik Myrtezaj: Nuk jam dënuar më parë Pak kohë pas akuzave të Partisë Demokratike, Fisnik Myrtezaj ka dhënë dorëheqjen nga detyra e tij në Autoritetin Portual Durrës. Ai ka hedhur poshtë të gjitha akuzat, duke theksuar se nuk është dënuar asnjëherë më parë dhe nuk është në ndjekje penale. “Nuk jam dënuar më parë. Kam vërtetime që rezultoj i padënuar”,- është shprehur Myrtezaj. Ndërkohë nga një vendim i zbardhur i Gjykatës së Durrësit rezulton se Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka gjykuar çështjen në themel dhe me vendimin nr.677, datë 27.10.2011 ka vendosur “deklarimin fajtor të të gjykuarit Fisnik Myrtezaj duke e dënuar atë përfundimisht me 3 vjet e katër muaj burgim dhe në aplikim të nenit 59 të K.Penal pezullimin e ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin duke vendosur atë në provë për një kohë prove prej tre vitesh”. vënë në krye të shërbimeve të portës hyrëse të Shqipërisë në Adriatik. Këtë ndryshim ka pasur ai parasysh, kur ka thënë se do të bëjë për Durrësin, aq sa nuk është bërë në këto 23 vite. Faktet tregojnë të kundërtën”,- thuhet në deklaratën e zëdhënëses së PD-së. Pas këtyre akuzave, Fisnik Myertezaj ka

dhënë dorëheqjen edhe pse ka hedhur postë këto deklarata ndaj tij. Por në faqen online të Gjykatës së Lartë zbulohet më shumë rreth cështjes se Fisnik Myrtezaj. Sipas kësaj Gjykate zbulohet se cështja mbërritur për shqyrtim deri te kjo gjykate, pas dy vendimeve të marra përkatësisht nga Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës dhe ajo e Apelit. Fisnik Myrtezaj ishte arrestuar ne 18 janar te 2011 për veprën penale të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve. Gjatë arrestimit në flagrancë, Fisnik Myrtezait iu gjetën një si prej 2.25 gram që dyshohet të jetë lëndë narkotike e llojit kokainë. ndërsa gjatë kontrollit të ushtruar në banese iu gjet 0.85 gr, që dyshohet të jetë lëndë narkotike e llojit kokainë, si dhe një peshore e vogël elektronike, për peshë me gramaturë të vogël. Gjykata e Shkalles së Parë ne 21 janar të atij viti vlerësoi të ligjshëm masën e arrestit në flagrance si dhe dha masën e paraburgimit tarrest me burg. Pas kësaj gjykata e Apelit do të linte në arrest shtëpie Fisnik Myrtezaj. Prokuroria nga ana e saj coi cështjen në Gjykatën e Lartë. E ndërsa pritej të shqyrtohej rekursi në Gjykatën e Lartë, gjykata e Durrësit në 27 tetor të vitit 2011 vendosi deklarimin me 3 vjet e kater muaj burg dhe në aplikim te nenit 59 të Kodit Penal ekzekutimin e dënimit me burgim për të pandehurin duke e vënë atë në kohë provë prej tre vitesh. Kurse Gjykata e Lartë pushoi gjykimin e çështjes nga ana e saj.


5

E martë, 25 mars 2014

Politikë

Rama me Kasparovin: Shahu, në kurrikulat mësimore

Në kuadër të programit inovativ “Sporti në shkolla”, Kryeministri Edi Rama zhvilloi dje një takim me legjendën e botës së shahut Geri Kasparov, i cili ndodhej në Tiranë me ftesë të qeverisë shqiptare. Në këtë takim, ku ishin të ftuar të rinj e të reja, nxënës, sportdashës të shahut, mes të cilëve edhe ish-kampionë shqiptarë të këtij sporti, dy ministritë, ajo e Inovacionit dhe e Arsimit, pohuan se së shpejti do të ndërmarrin nismën për përfshirjen e sportit të shahut në kurrikulat mësimore, program i cili do të hyjë fillimisht si një projekt pilot në 10 shkolla të vendit. Duke

shprehur kënaqësinë për kontributin e një figure të mirënjohur si Kasparov në këtë program, kreu i qeverisë u shpreh se ky është një investim i domosdoshëm për dijen dhe mirëqenien. “Ne jemi shumë të interesuar që ta zhvillojmë këtë projekt dhe të përkushtuar që të vendosim në dispozicion të këtij programi të ri dhe inovativ gjithë kapacitetin tonë të mundshëm material dhe njerëzor, duke filluar me 10 shkolla”, - tha Rama, ndërsa shprehu besimin që përfshirja e shahut në procesin e edukimit është investim i drejtpërdrejtë në rritjen e kapitalit njerëzor të gjeneratës

Rama-Kasparov

tjetër. Sipas Kryeministrit, projekti në fjalë është një investim i mirëfilltë dijesh për mirëqenien e së nesërmes. “Sot, kush investon më shumë në dije, investon më

shumë në mirëqenie, nesër. Kështu që, ky është një investim në dije, është dhe një investim në mirëqenie. Prandaj dhe për ne është një investim shumë i rëndësishëm” shtoi ai. Nga ana e tij, ish kampioni i botës në shah Kasparov, duke vlerësuar këtë nismë të qeverisë shqiptare u shpreh se sporti i shahut është një instrument i përsosur në përgatitjen e brezit të ri për sfidat e arsimit modern.“Besoj shumë fort se shahu i përket sistemit të arsimimit dhe do të ndihmojë që të përmbushen sfidat e arsimit modern të shekullit të 21-të. ”, - u shpreh Geri Kasparov.

Energjia

Qeveria parashikon rishikim të tarifave: Ndryshon çmimi i blerjes Gjiknuri: Duhet ristrukturuar marrëdhënia me prodhuesit, liberalizim të tregut të energjisë

Q

everia ka paralajmëruar një reformë të thellë në sektorin e energjisë, që përfshin rishikim të tarifave mes kompanive shtetërore e private si dhe ato për konsumatorët. Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, bëri të ditur dje se qeveria do të rishohë çmimin me të cilin Korporata Elektroenergjetike Shqiptare blen energjinë nga prodhuesit privatë. Sipas tij, një pjesë e prodhimit të energjisë nga operatorët privatë mund të shkojë direkt dhe të furnizojë konsumatorët pasi theksoi ministri nuk mund ta ketë KESH-i vazhdimisht këtë barrë. “Ligji i ri për energjinë kishte futur një koncept që ishte kontradiktor, e kishte vënë për subjekt. Ju e dini shumë mirë që çmimet që i merrni i keni për njësi prodhimi, pra krijonte një kontradikte të madhe. Jo të gjitha njësitë e prodhimit kanë kosto të njëjtë të prodhimit të energjisë, jo të gjitha kontribuojnë njësoj në rrjetin energjetik shqiptar”, - tha ai.

Tryeza Në takimin me prodhuesit e pavarur të energjisë, organizuar nga Dhoma Italiane e Tregtisë dhe Këshilli Ekonomik Kombëtar, ministri Gjiknuri theksoi se duhen ndërmarrë reforma thel-

Nga takimi i djeshëm

bësore në sektorin e energjisë, pasi në kundërt, sipas tij, gjendja do të rëndohet edhe më shumë. “Parësore del reforma e sektorit të energjisë, për ta bërë atë më likuid, në mënyrë që edhe prodhuesit të kenë mundësi të përfitojnë nga kontributi i tyre. Së bashku me mbështetjen e institucioneve ndërkombëtare, do të miratojmë shumë shpejt ligjin e ri për energjinë, i cili synon të ndryshojë edhe

“Ligji i ri për energjinë kishte futur një koncept që ishte kontradiktor, e kishte vënë për subjekt” - tha ministri

modelin e tregut. Synon të liberalizojë më tutje tregun e energjisë në mënyrë që të krijohen potenciale private konsumatorësh, sepse barra e krijuar për KESH-in është një barrë jashtëzakonisht e rëndë”, - deklaroi Gjiknuri. Duke u ndalur në ligjin “Për energjinë e rinovueshme”, që u shty në Parlament, ministri Gjiknuri bëri të ditur se ai ligj kishte mangësi dhe se do të rishikohej. Sipas tij, qëllimi i vërtetë që u bë shtyrja është për të fituar kohë në mënyrë që të dialogohet dhe të gjendet zgjidhje që i përshtaten stadit aktual të investimeve në këtë sektor. Ndërkohë në tryezën me prodhuesit privatë të energjisë, ambasadori italian Massimo Gaiani kërkoi gjetjen e një zgjidhje të shpejtë sa i përket humbjeve teknike dhe atyre joteknike. “Nëse krahasohet me çmimin e importit, duhet pasur parasysh se çdo kilovat i prodhuar në Shqipëri gjeneron taksa, punësim. E gjithë kjo duhet të merret në konsideratë në optikën e një sistemi që duhet të jetë i qëndrueshëm dhe për të qenë i tillë duhet të përballet me problemin e humbjeve dhe hendekut mes prodhimit dhe faturimit. Humbjet fizike dhe në arkëtim janë problemi më i madh për të sjellë sistemin në ekuilibër”, tha Gaiani. Nga ana tjetër përfaqësue-

si i BERZH për Shqipërinë Fabio Serri ka kërkuar vëmendje sidomos ndaj sistemit të shpërndarjes së energjisë. “Dialogu midis operatorëve të sistemit energjetik është i rëndësishëm. Sektori energjetik në Shqipëri është më i lëkunduri dhe për këtë duhen marrë vendimet e duhura. Pika më problematike e sistemit energjetik është shpërndarja dhe pikërisht aty duhet të përqendrohet vëmendja më e madhe”, “Duhet pasur parasysh se çdo kilovat i prodhuar në Shqipëri gjeneron taksa, punësim” tha Gaiani

- tha ai. Sektori energjetik shqiptar është përcaktuar si mjaft problematik nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore të cilët kanë kërkuar një reformim të thellë, çka nënkupton edhe rritje të çmimit të energjisë. Pas paralajmërimit, se Enti Rregullator do të heqë tarifimin me dy fasha për qytetarët, këta të fundit mund të penalizohen më tej, por nga ana e saj qeveria ka premtuar se me politikat e saj do të mbrojë konsumatorët, deklaratë të cilën opozita e ka cilësuar si të pavërtetë.

45-vjetori

Detajet nga festa me 600 të ftuar e Ilir Metës, pjesëmarrësit nga e majta dhe e djathta Festa e 45-vjetorit të Kryetarit të LSI-së e njëkohësisht Kryeparlamentarit Ilir Meta ka mbledhur në Gjirin e Lalzit më shumë se 600 të ftuar. Gjithçka u organizua në oborrin e shtëpisë private të kreut të LSI-së, ku u ngrit një çadër gjigante në të cilën u vendosën edhe tavolinat e të ftuarve. Fillimisht, kreu i LSI ka falënderuar të pran-

ishmit, ndërsa më pas ka trokitur gotat me të gjithë të ftuarit nëpër tavolina. Për disa çaste, Meta është ulur në tavolinën ku ndodhej Edi Rama me bashkëshorten e tij Linda, Behxhet Pacolli si edhe kryetari i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi. Po ashtu në një tavolinë ndodheshin të ulur edhe dy ministrat e kabinetit qeveritar, min-

Ditëlindja e Metës

Për disa çaste, Meta është ulur në tavolinën ku ndodhej Rama me bashkëshorten e tij, Pacolli si edhe Ruçi

istri i Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati. Por krahas pjesëmarrësve nga e majtë në festën e Kryeparlamentarit nuk kanë munguar as miqtë e djathtë të Metës, si ish-ministri i Ekonomisë në qeverinë “Berisha”, Genc Ruli apo deputetja Mesila Doda. Po ashtu i ftuar nga e djathta ka qenë dhe deputeti Eduard Selami.


6

E martë, 25 mars 2014

Kronikë

Atentati

Plumb makinës së këshilltarit ligjor të Gjykatës së Lartë Alban Dokushi: “Ngjarja shenjë paralajmërimi, dyshime se mund të jetë për biznesin e karburantit të babait” Policia dyshon për ngatërrim shënjestre, në vendngjarje një makinë e ngjashme me atë të 35-vjeçarit Anxhela Tato Atentati ndaj këshilltarit ligjor të Gjykatës së Lartë mund të jetë ngatërrim shënjestre ose paralajmërim për biznesin e babait. Si çdo mëngjes Alban Dokushi po shoqëronte djalin për në çerdhe në momentin kur automjeti është ndaluar në Njësinë Bashkiake numër 5. Nga makina ka zbritur bashkëshortja e 35-vjeçarit së bashku me djalin, kur një motor është afruar, duke hapur zjarr. Vetëm një plumb ka goditur xhamin e dritares të drejtuesit të automjetit, i cili i tmerruar ka dalë nga makina duke vrapuar. Në këto momente ka dalë me nxitim nga çerdhja bashkëshortja e 35-vjeçarit, e cila ka thirrur në emër këshilltarin ligjor. Ajo e ka telefonuar duke i thënë që të kthehej dhe t’i tregonte se çfarë kishte ndodhur. Ndërsa atentatorët janë larguar në drejtimin e kundërt. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet, fatmirësisht pa persona të lënduar. I vetmi dëm material është xhami i thyer i makinës “Citroen”, në pronësi të këshilltarit ligjor Alban Dokushi. Forcat e policisë të komisariatit numër 2 dhe të anti-terrorit këqyrën vendin e ngjarjes, duke mbledhur prova për identifikimin e autorëve. Në pyetje u morën edhe dëshmitarë të ngjarjes, të cilët kanë

Alban Dokushi

“Në fillim mendova se dikush qëlloi me gur në xham, kur më pas kam parë dy persona me skafandër në kokë. Nuk arrita t’ia fiksoja dot fytyrën” përshkruar se çfarë kanë parë. Ndërsa u shoqërua në komisariat Alban Dokushi, i cili ka sqaruar për blutë ngjar-

jen, duke mohuar që të ketë konflikte ose kërcënime. Sipas 35-vjeçarit atentatorët mund të kenë ngatërruar objekt, duke qenë se në atë zonë ndodhej edhe një automjet i ngjashëm me tijin. Por nuk mohon që kjo ngjarje mund të jetë e lidhur me biznesin e babait të tij, i cili operon në fushën e karburanteve. Dëshmia e Alban Dokushit “Si çdo ditë normale pune bashkë me bashkëshorten po shoqëroja me

makinë djalin në çerdhe. Bashkëshortja kishte zbritur nga makina për të futur djalin brenda , ndërsa unë isha jashtë duke e pritur. Në këtë moment shikoj nga xhami një motor që vinte drejt meje me dy persona. Njëri prej tyre qëlloi me armë në drejtim meje, xhamit. Më pas motori iku, ndërsa unë instinktivisht dola nga makina. Në fillim mendova se dikush qëlloi me gur në xham, kur më pas kam parë dy persona me skafandër në kokë. Nuk arrita t’ia fiksoja dot fytyrën dhe ata nuk më thanë asnjë fjalë kur u afruan. Kam bindjen se sulmi që më është bërë dje nuk ka lidhje me punën që unë bëj, sepse unë nuk kam gjë në dorë. Jam vetëm këshilltar ligjor. Kam dyshime se kjo ngjarje ka lidhje me biznesin e babait. Mendoj se ishte një paralajmërim për babanë tim. Ai operon në tregun e karburanteve. Kjo është pista që unë dyshoj më shumë. Pasi më morrin në pyetje në polici më thanë se mund të jetë ngatërrim shënjestre, sepse pranë meje ishte një makinë e ngjashme me timen. Unë asnjëherë nuk kam pasur konflikte dhe këtë gjë e kam deklaruar edhe në polici. Kurrë nuk kam marrë qoftë edhe një kërcënim. Madje as babai im nuk ka pasur konflikte, as kërcënime. Nuk e di se çfarë do të bëj për momentin. Është ngritur një grup hetimor për zbardhjen e ngjarjes dhe deri sa të zbulohet e vërteta nuk di se çfarë do të bëj. Ajo që ndo-

Ministria e Brendshme: Makina e këshilltarit u qëllua me armë, fatmirësisht shpëtoi Ministria e Brendshme konfirmon se këshilltari Dokushi fatmirësisht u ka shpëtuar plumbave pa marrë asnjë plagë. Momentalisht mbeten ende të paqarta shkaqet dhe autorët e ngjarjes, ndërsa policia ka nisur hetimet. “Sot në mëngjes është qëlluar në drejtim të automjetit tip “Citroen” në pronësi të shtetasit Alban Dokushi 35 vjeç, me detyrë ndihmës ligjor në gjykatë. Ngjarja ka ndodhur në zonën e ish-Bllokut, ku shtetasi i sipërcituar është qëlluar një herë me armë zjarri tip pistoletë, ku fatmirësisht nuk është plagosur. Në vendngjarje aktualisht po kryen veprimet hetimore dhe procedurale duke mbledhur dhe administruar provat. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit”, thuhet në njoftimin e policisë. dhi sot është e frikshme dhe unë jam i shokuar nga kjo ngjarje. Për mua kjo ngjarje ishte një shenjë paralajmërimi. Kjo është e gjitha që unë dyshoj.

Dëshmitarja

Librazhd

“Motori ishte parkuar, u hap zjarr pasi zbriti nga makina gruaja me djalin”

Eksploziv banesës në ndërtim, nuk ka të lënduar

Një nga dëshmitarët e ngjarjes rrëfen momentet e atentatit ndaj 35-vjeçarit Alban Dokushi. Gruaja, identiteti i së cilës mbahet anonim, ka parë motorin me dy atentatorët të parkuar afër njësisë bashkiake numër 5. Në momentin që nga automjeti i 35-vjeccarit ka zbritur gruaja dhe djali, motori është afruar dhe njëri nga djemtë ka qëlluar. Por vetë dëshmitarja nuk ka arritur dot të kuptojë, nëse bëhej fjalë për të shtënë arme apo thjesht thyerje xhami. Dëshmitarja ka dëgjuar britmat e gruas së 35-vjeçarit, e cila e telefononte dhe i kërkonte që të kthehej për të sqaruar se çfarë kishte ndodhur. Në rrëfimin e saj

gruaja tregon se 35-vjeçari ka dalë me shpejtësi nga automjeti dhe ka vrapuar në drejtim të rrugës që të nxjerrë tek godina e LSI-së, ndërsa motori me dy atentatorët ka marrë drejtimin e kundërt. Dy djemtë mbanin skafandër në kokë, por dëshmitarja nuk ka arritur që t’i dallojë, pasi ndodhej pak metra më tutje nga vendi i ngjarjes. “Makina ndodhej përballë çerdhes, kur zbriti gruaja bashkë më djalin. Motori ishte parkuar dhe po priste makinën. Sapo panë gruan dhe fëmijën motori i afrohet makinë dhe njëri nga djemtë qëlloi. Tani unë ndodhesha pak metra më tutje dhe dëgjova zhurmë, por nuk e kup-

Foto ilustruese

tova nëse ishte armë apo xham i thyer, pasi nuk kam dëgjuar herë të tjerë zhurmën që bën arma kur shkrepet. Gruaja doli me vrap nga çerdhja dhe u kuptua që po e merrte në celular. Ajo ishte e tmerruar dhe mbante celularin në vesh duke i thirrur: “Alban kthehu dhe hajde më sqaro se çfarë ka ndodhur, Alban”. Kjo është ajo çka unë kam parë. Di të them që dy djemtë ishin në motor dhe kishin parkuar afër çerdhes, por ata nuk e ndoqën nga pas Albanin kur ai doli me vrap nga makina. Nuk kam arritur do t’i fiksojë sesi ishin veshur dy djemtë, pasi ndodhesha larg”, - rrëfimi i dëshmitares.

Një sasi lëndë plasëse i është vendosur një banese në ndërtim në fshatin Rrajcë në Librazhd. Nga shpërthimi i lëndës plasëse nuk ka pasur të lënduar por vetëm dëme të lehta materiale. Dyshohet se lënda eksplozive artizanale e vendosur nga persona të paidentifikuar të ketë qenë në sasi të vogël, gjë që fatmirësish ka bërë që dëmet të mos jenë të mëdha. Shkak i vendosjes së lëndës plasëse dyshohet të jetë një konflikt pronësie. Banesa i përket shtetasit me iniciale T.A, 39 vjeç, banues në Rrajcë në Librazhd. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forcat e policisë dhe po punohet për shkaqet e vendosjes së lëndës eksplozive, si dhe identifikimin dhe kapjen e autorëve.


7

E martë, 25 mars 2014

Kronikë

Lufta në Siri

Vlorë

Familja e Hasan Korvafajt u mbajt peng nga ushtria opozitare Hetimet, familja u lirua pas 2 javësh, ndërmjetës shqiptari nga Maqedonia Ebu Katede Përgjimet, gratë e 4 shtetasve kosovar u morrën peng në shenjë hakmarrje ndaj grupeve terroriste Anxhela Tato

F

amilja e njërit prej viktimave të luftës në Siri u morr peng nga ushtria e opozitës dhe vetëm pas dy javësh është bërë i mundur lirimi i tyre. Detaje të bëra publike në dosjen e prokurorisë, të cilat provojnë faktin se “ushtarët” shqiptarë ndodhen në betejë përkrah grupeve terroriste, celula të lidhur me “Al-Kaedën”. Në dosjen e akuzës thuhet se fill pas vrasjes së Hasan Korvafajt, nga ushtria e opozitës u morr peng familja e tij. Bashkë me Korvafajn, nga përgjimet është mësuar se janë vrarë edhe 4 shtetas shqiptare nga Kosova si dhe janë marre peng forcat e opozitës në Siri, familjarët e tyre. Dy javë pas pengmarrjes, me ndërmjetësimin e një shqiptari nga Maqe-

85

vullnetarët shqiptarë që kanë luftuar apo vazhdojnë të jenë në front, janë të rreshtuar krah grupeve si “Al-Nusra”

donia, i njohur si Ebu Katede, familja Korvafaj dhe disa familje tjera shqiptarësh janë liruar nga ushtria e opozitës siriane, që tashmë i ka shpallur luftë jo vetëm regjimit të Bashar Al Assadit, por edhe grupeve terroriste si “Al-Nusra”, pjesë e të cilave janë edhe shqiptarët. Ndërkohë që një problem tjetër i evidentuar është edhe mos lejimi i kthimit në Shqipëri të bashkëshorteve të viktimave të luftës. Familja e Diamant Rrashës ka kërkuar kthimin e nuses, por nuk është lejuar që të kthehet në Siri, me motivin që gruaja duhet të luftojë.

Trafik armësh, arrestohen 4 persona Katër të rinj nga Vlora janë arrestuar ditën e sotme pasi akuzohet për trafikim të armëve dhe municionit të mbetur në tentativë. Nga strukturat e policisë Fier janë arrestuar shtetasit Arjan Komini, 32 vjeç; Kreshnik Durmishi, 28 vjeç; Armando Malaj, 38 vjeç; dhe Mezin Ademi, 24 vjeç, të katërt nga Vlora. Këta shtetas dyshohet se kanë bashkëpunuar për trafikimin e 2 armëve automatike dhe 5 krehrave me fishekë. Ndërkaq, materialet i kanë kaluar Prokurorisë së rrethit për procedim të mëtejshëm penal.

Tiranë

Makina po ndiqej nga policia, përfundon në dyqan

Luftëtarë shqiptarë në Siri

Grupet terroriste Ushtarët shqiptarë dërgohen në Siri për të luftuar pro celulave terroriste, të cilat duan të sjellin Sheriatin, që do të thotë feja islame mbi ligjin dhe institucionet. Nga hetimet e organit të akuzës është zbuluar se këto grupe kërkojnë rrëzimin e Bashar Al Assad dhe vendosjen e islamit të dhunshëm. Krahas bandave radikale në Siri ekziston edhe ushtria e luftëtarëve për liri, të cilat duan të hedhin poshtë regjimin diktatorial të Assadit, por me idealin e ngritjes së institucioneve të ligjit dhe demokracisë. Nga hetimet rezulton se të gjithë shqiptarët që kanë shkuar në Siri bëjnë pjesë në grupet e shpallura si terroriste dhe jo në formacionet e ushtrisë së lirë Siriane apo e njohur si ushtria e opozitës, që kërkon rrëzimin e regjimit të Bashar Al Assadit. Sipas dosjes voluminoze 85 vullnetarët shqiptarë që kanë luftuar apo vazhdojnë të jenë në front, janë të rreshtuar krah grupeve të njohur si “Al-Nus-

Sipas dosjes voluminoze 85 vullnetarët shqiptarë që kanë luftuar apo vazhdojnë të jenë në front,... ...janë të rreshtuar krah grupeve të njohur si “Al-Nusra”, “Dowle” dhe nëngrupeve të tjera të krijuara nga celulat e “Al-Kaedas”

ra”, “Doële” dhe nëngrupeve të tjera të krijuara nga celulat e “Al-Kaedas”, që synojnq ngritjen e një Shteti Islamik të Irakut dhe Sirisë. Këto grupe, të quajtura si më agresivët dhe më të suksesshmet në luftime, janë renditur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe SHBA-ja në listën e grupeve terroriste. Imami i vetëshpallur i xhamisë së Unazës së Re, Genc Balla dhe ai i fshatit Mëzes, Bujar Hysa, bashkë me besimtarët myslimane tashmë të arrestuar, përveç nxitjes së urrejtjes dhe thirrjeve e propagandimit për luftë, dërgonin vullnetarë shqiptar mes këtyre grupeve terroriste. Kjo është edhe arsyeja se pse, Prokuroria e Krimeve të Rënda, ka ngritur akuzat zyrtare ndaj tyre. Sipas dosjes, të gjithë shqiptarët, që kanë luftuar dhe luftojnë në Siri, janë pjesë e njësitit ushtarak, të drejtuar nga Lavdërim Muhaxheri nga Kacaniku, i njohur në Siri, si i prijësi i shqiptarëve në xhihad.

Një makinë tip “BMË” ka përfunduar në një dyqan në Kamzë, pasi ndiqej nga policia. Sipas burimeve nga blutë mbrëmjen e së enjtes dy makina çanë postbllokun e policisë. Në Kamzë, policia ndoqi personat e armatosur e të dënuar për vrasje, ku N.Gj., ishte kapur në janar për 2 vrasje në Bulqizë dhe Tiranë, por që rezulton i lirë. Në automjetin e bllokuar, që duket në foto, i cili thuajse hyri në një dyqan celularësh, nuk janë gjetur armë ndërsa dyshohet se kanë mundur të largohen 2 nga 3 personat që gjendeshin në të. Operacioni drejtohej nga njëri prej dy zv-drejtorëve të Policisë së Tiranës për bllokimin e disa personave të rrezikshëm dhe të armatosur që vinin nga Burreli.

Makina e përplasur

Shkodër

Përplasen 2 automjete, në gjendje të rëndë 5 ushtarakë dhe 15-vjeçari Dhjetë persona kanë mbetur të plagosur rëndë si pasojë e përplasjes së dy automjeteve mëngjesin e djeshëm në aksin Mjedë- Kryebushat në Shkodër. Sipas policisë së Shkodrës, mes të plagosurve ndodhet një 15-vjeçar, i cili ndodhet në gjendje kritike, si dhe 6 ushtarakë, edhe këta të fundit në gjendje të rëndë. Mësohet se aksidenti ka ndodhur në vendin e quajtur “Ura e Stajkës”. Shkak i aksidentit mëso-

Aksidenti në Shkodër

het të ketë qenë humbja e kontrollit e mjetit tip “Benz”, me të cilin 6 ushtarakët po udhëtonin për në punë në repartin e Vaut të Dejës. Nga lagështira makina e ushtarakëve ka rrëshqitur duke goditur makinën tip “Ford” që drejtohej nga Sokol Hasmegaj, i cili po udhëtonte së bashku me bashkëshorten dhe dy fëmijët. Ndërkaq të plagosurit janë vizituar nga Ministrja e Mbrotjes, Mimi Kodheli, e cila ka

parë nga afër gjendjen e të plagosurve në spitalin rajonal të Shkodrës. Ndërkohë policia e Shkodrës ka tentuar të fshehë ngjarjen, deri në momentin kur ka kryer vizitën e saj ministrja Kodheli. Sipas të dhënave nga spitali rajonal i Shkodrës, 5 prej ushtarakëve janë dërguar në spitalin e traumës në Tiranë, bashkë me 3 anëtarë të familjes Hasmegaj që udhëtonte në mjetin tjetër. Në Shkodër ndodhen vetëm ush-

taraku Sevahir Mataj 26 vjec dhe Blerina Hasmegaj 37 vjec. Të plagosurit janë: Gentjan Rrahmani, 25 vjec ushtarak; Sevahir Mataj, 26 vjeç ushtarak; Genci Loka, 26 vjeç ushtarak; Edmond Xhupa, 34 vjeç ushtarak; Pashk Makjoshi, 33 vjec ushtrak; Sytku Zaganjohri, 59 vjec ushtarak; Sokol Hasmegaj, 45 vjeç; Blerina Hasmegaj, 37 vjeç; Suad Hasmegaj, 18 vjeç dhe S. H 15 vjeç.


8

E martë, 25 mars 2014

Kronikë

Vendimi

Publikimi i videos seksuale, Gjykata rrëzon ish-ministrin Ylli Pango Ish-ministri i Kulturës e Turizmit kërkoi 1 milionë euro dëmshpërblim nga televizioni Top Channel Sonja Caka

Y

lli Pango ka humbur betejën gjyqësore me televizionin Top Channel, lidhur me publikimin e videos skandaloze të bërë publike nga emisioni investigativ “Fiks Fare”, ku ish-funksionari i lartë shfaqet duke kërkuar favore seksuale ndaj një vajze që ishte kandidate për t’u punësuar. Pas 14 seancash gjyqësore, ku palët paraqitën pretendimet e tyre, Gjykata e Shkallës së Parë rrëzoi mesditën e djeshme kërkesë-padinë e ish-ministrit të Kulturës, Ylli Pango, i cili kërkonte që Top Channel ta dëmshpërblente me vlerën e një milionë euro-ve. Vendimi u dha nga treshja gjyqësore e kryesuar nga gjyqtari Arben Mullaj dhe dy anëtarët, Arben Konstandini dhe Ardian Kalija. Kjo kërkesë u rishqyrtua pas prishjes së vendimit të parë nga Gjykata e Apelit dhe kthimit për rigjykim, vendim që u la në fuqi edhe nga Gjykata e Lartë. Rigjykimi Dosja është regjistruar për rigjykim më 18 mars 2013, ndërsa çështja mban numrin 2648. Në këtë kërkesë-padi, përmes përfaqësueses së tij, av.Bendis Boçani, Ylli Pango kërkonte: “Deklarimi i palës së paditur përgjegjës për shkaktim dëmi ndaj personit, si rezultat i publikimit të të dhënave të pasakta, jo të vërteta dhe të përfituara në mënyrë të paligjshme; Detyrimin e palës së paditur të mospublikojë në të ardhmen artikuj, intervista apo komente ndaj palës paditëse, të cilat në mënyrë direkte apo

indirekte të mund të dëmtojnë personin e ti; Detyrimin e palës së paditur të paguajë shpërblimin për demin e shkaktuar në vlerën 1 000 000 euro”. Ndërkohë që nga pala e paditur, televizioni Top Channel u paraqitën si mbrojtës avokatët Sokol Nako dhe Denis Selimi, të cilët kërkuan rrëzimin e padisë. Pretendimet e Pangos Sipas palës paditëse, regjistrimet audiovizive të kryera dhe te transmetuara prej palës së paditur janë realizuar prej saj në kundërshtim të hapur me Legjislacionin Shqiptar ne fuqi

14

seanca gjyqësore janë zhvilluar për çështjen që Ylli Pango kishte ngritur ndaj televizionit kombëtar TCH

dhe pa dijeninë dhe pa pëlqimin e tij dhe po kështu këto regjistrime janë marrë dhe regjistruar nëpërmjet provokimeve të përsëritura dhe jo në forme legjitime, duke u shkelur rëndë rregullat e etikës profesionale e të mirëbesimit te gazetarisë dhe duke u cënuar hapur kuadri ligjor ne fuqi dhe parimi i ndarjes së pushteteve, i cili përcakton si autoritet të vetëm ligjor prokurorinë dhe gjykatën për të tilla raste. Paditësi Ylli Pango parashtroi para gjykatës se si rezultat i shfaqjes së kësaj ‘Video’ të përftuar prej palës së paditur në mënyrë të provokuar dhe të paligjshme, atij ju dëmtua rëndë karriera akademike dhe politike e ngritur prej tij me shumë punë e

Ylli Pango

mundim e me përkushtim 35-vjeçarë; imazhi i tij si profesor e autor librash pas kësaj ngjarje filloi të cënohej rëndë, duke u goditur në media nga analistë apo politikanë të ndryshëm dhe madje u tentua nga persona të caktuar me veprime të ekzagjeruara deri në heqjen e titujve shkencorë dhe të së drejtës se mesimdhënies në universitete që ai zotëronte. Sipas palës paditëse u parashtrua se në rastin konkret dëmi total që ai ka pësuar kap vlerën prej 1 milionë euro. Pretendimet e televizionit Sipas përfaqësuesve të televizionit Top Channel, publikimi që ai i ka bërë veprimeve të Z.Pango i përmbahet fakteve të vërteta dhe se nuk është e vërtetë që «video» e transmetuar nga emisioni i tij «Fiks Fare» është manipuluar apo fabrikuar, sikur padrejtësisht pretendon pala paditëse. Gjithashtu, prezantimi që bën kanali «Top Channel» SHA njihet botërisht se është një prezantim i një kanali televiziv serioz në shkallë vendi dhe përtej kufijve. Në bazë te nenit 8 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut, kufijtë e kriticizmit ndaj politikanëve janë shumë me të gjera se sa për njerëzit e thjeshtë; çka do të thotë se çdo politikan (sikurse është rasti i Z.Pango) duhet ta vërë vehten e tij haptazi përpara gjykimit të thellë të çdo fjale dhe veprimit nga gazetarët dhe nga publiku i gjerë dhe rrjedhimisht duhet t’i pranojë ato me tolerancë. Sipas palës së padi-

Paditësi Ylli Pango parashtroi para gjykatës se si rezultat i shfaqjes së kësaj ‘Video’ të... ...përftuar prej palës së paditur në mënyrë të provokuar dhe të paligjshme, atij ju dëmtua rëndë karriera akademike dhe politike

tur, veprimet e saj në rastin konkret kanë qenë ligjore dhe se prokuroria shqiptare gjatë hetimit të çështjes penale për këtë rast nuk ka gjetur asnjë shkelje të palës së paditur në publikimin e “videos” nga emisioni i saj “Fiks Fare”. Këto kanë qenë disa nga pretendimet e përfaqësuesve mbrojtës të televizionit. Vendimet Në vendimin e dhënë 4 vjet më parë, gjykatësi i Shkallës së Parë në atë kohë, pasi tani ndodhet si gjyqtar në Apel, Agim Bendo, i dha të drejtë protagonistit të videos skandaloze, ish-ministrit Pango. Gjyqtari Agim Bendo vendosi në atë kohë, në mungesë të përfaqësuesve të emisionit investigativ ‘Fiks Fare’, që hetuan dhe publikuan skandalin, një gjobe prej 400 mijë euro. Gjykatësi Bendo e cilësoi si shkelje të privatësisë publikimin e videos, në të cilën shfaqej ministri duke i bërë presion një vajze, e cila për t’u punësuar duhej të kalonte nga shtëpia e ministrit, në të cilën ai i kërkoi vajzës favore seksuale. Vendimi, i cili gjobiste Top Channel me 400 mijë euro, u prish nga Gjykata e Apelit, e cila e konsideroi në shkelje të rënda proceduriale dhe e dërgoi çështjen për rigjykim, ndërkohe që me të njëjtin qëndrim si Apeli doli edhe Gjykata e Lartë, çka solli gjykimin e dosjes sërish në Gjykatën Civile me trupë tjetër gjyqësore. Treshja gjyqësore e kryesuar nga gjyqtari Arben Mullaj, i hodhi poshtë pretendimet e ish-ministrit Pango duke i rrëzuar ato.

Tiranë

Mungojnë dy avokatë, shtyhet gjyqi i kryebashkiakut Gjika Është shtyrë sërish gjyqi ndaj kryebashkiakut të Vlorës, Shpëtim Gjika dhe 7 të pandehurve të tjerë ndaj të cilëve rëndon akuza e “falsifikimit te dokumentave” dhe “ndërtim të paligjshëm”. Shkak është bërë mungesa e dy prej avokatëve,

për të cilët gjykata vendosi t’i zëvendësojë me avokatë kryesisht. Edhe dje, si çdo të hënë, Gjika ka qenë i pranishëm në gjyq, por mungesa e avokatit Lazër Sokoli, i cili kishte kërkuar shtyrjen e procesit, bëri që gjyqtari Arben Micko

Shpëtim Gjika

ta shtyjë seancën për në 31 mars. Por në njëjtën kohë, trupi gjykues, e ka zëvendësuar avokatin Sokoli me 3 mbrojtës ligjorë kryesisht. Vetë kryebashkiaku i Vlorës, Gjika, në mënyrë të përsëritur i ka mohuar akuzat dhe ka kërkuar, që

çështja ndaj tij, të pushohet pasi sipas tij është e “montuar dhe frymëzuar politikisht”. Por, Gjykata e Tiranës e ka rrëzuar kërkesën e tij, ndërsa pas administrimit të provave shkresore, vendosi të thërrasë për të dëshmuar eksperten e Urbanistikës.


E martë 25 mars 2014

9

Koment

Nga Elis Buba Intervistë me një pyetje

N

uk është maja e mënçurisë ajo që vihet në lojë, kur nis të epitetosh dhe etiketosh dikë, duke e majmur me lëvdata, ose duke i vënë mbi shpinë një mullar sharjesh dhe ofezash. Rast pas rasti mua do të më mjaftonte tingulli që krijojnë gërmat e emrit të dikujt, me bëmat e të cilit jam familjarizuar, dhe menjëhere i nënshtrohem një kompleksi reagentësh që përbëjnë, në gjithsejin e tyre, reagimin tim të jashtëm. Brenda meje krijohen të njëjtat ndjesi, sikur të kisha dëgjuar një varg mendjelartësimesh të përlumtura elozhuese, ose një fshikullimë të përshpirtme ofshamash. Hera herës, mjafton vetëm një emër, e nuk të nevojitet te thuash më asgjë. Një emër që vlen më shumë se dhjetra cilësi e për pasojë, një reagim i instiktshëm vjen kaq shpejtë sa nuk i shmangemi dotë as gjuhës brenda gojës sonë. Është mëse i zakonshëm dhe i hasur nga të gjithë, rasti kur me emrin e përveçëm të dikujt, të thërritet dikush tjetër. Jo më kot! Në këtë mënyrë i bëhet thirrje, ngjashmërive dhe cilësive mes dy individëve krejt të ndryshëm. Po t’ju përmendja emrin e përveçëm Endrit Kurtiqi, ju nuk do të shtangeshit nga habija e mosnjohjes së këtij emri. Po t’ju përmenja fjalët talent, virtuozitet, prirje, sakrificë, punë, art, ndjenjë, ndershmëri, virtyt, të cilat për dikë mund të jenë sinonim i emrit të tij të përveçëm, ju menjëherë do të përfytyronit dhjetra personazhe dhe madje do fillonit të artikulonit emrat e tyre. Në këto paragrafë nuk do të doja t’i referoheshim vetëm një personi konkret, një individi X, por cilësive që vetja e tij vesh e të cilat mund t’i gëzojnë edhe shumë njerëz të tjerë. Flasim për talentin, prirjen, e pranuar e njohur publikisht, punën, djersën të cilën për fare pak arsye trashanike e shtyjnë të vejë dëm. Duke mos ja njohur individit, por duke i veshur atij, asgjë më shumë se një emër të përveçëm, krejt të panjohur e që nuk shkakton asgjë të re tek askush. Kush shëtit bulevardit vetëm filli, vëren lloj lloj bukuroshesh e shëmtirash nisur e stolisur. Që i buzëqeshin a zhubravisin fytyrën burive dhe xhamave të zinj të makinave të rënda. Pas kaq shumë gjërash fshihen në ecjen e paçlirët, ata që i japin jetë e zhurmë këtij qyteti, sa të vjen t’i pyesësh herë pas here -“Ti njeri je?”- Si dikur armatura e çeliktë, makiazhi i sotëm, veshja, mjeti, bëhet ekspozitë e limonave të shtrydhur rradhazi… A kanë çfare tregojnë këta njerëz, apo lypin vetëm vëmendje dhe epsh pas shpine? Duhet pasur vetëm një fytyrë, përndryshe njerëzia hutohen. Jo më kotë jetojmë në një shoqëri të

Kur hidhej dritë mbi një të panjohur të këndshëm hutuar. Ky qe një ndër përfundimet e nxjerra nga biseda me zotin Endrit Kurtiqi, regjisor i vlerësuar lartë, diplomuar në D.A.M.S (Disiplinat e artit, muzikës dhe spektaklit) në Bolonja të Italisë. Përpos miqësisë, që ja zvogëlova vlerën, sepse për të mund të flasin miq të tjerë të tij. Nuk mund t’i ndal dotë ankesat fluturake të Kurtiqit, ndaj shoqërisë shqiptare në tërësi e më pas ndaj mangësive madhore që has një profesionist si ai, për tu integruar me meritë në ambjentin mediatik fort trallisës. - “Është për të ardhur keq.” – Ja nis Kurtiqi, duke këqyrur rrotull kafenenë. –“6 muaj vërdallisje, që prej kohës së diplomimit, por veç dëgjomë: Shiko t’i rrasesh pranë urtë e butë ndonjë “profesionisti” të afirmuar dhe të famshëm, në mënyrë që herët a vonë të rrezatosh nën hijen e tij, përndryshe në Shqipëri gjej punë tjetër.”Në kafene llamburisnin disa fytyra mistrece, nga dritat e vakëta të celularëve të tyre, ndërkaq Endriti vijonte; - “Fan Stilian Noli, personaliteti më brilant i historisë kombëtare, në gjykimin tim, në pranverën e vitit 1924, i drejtohej Parlamentit Shqiptar me këto fjalë: “Në vendin tonë mbretëron konfuzioni i pesë anarkive: E para, anarkia fetare: Katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e një populli pagan! E dyta, anarkia sociale. Këtu s’ka as klasë bejlerësh, as klasë bujqish e as klasë borgjezie. Këtu bujku është më bej se beu e beu më bujk se bujku! E treta, anarkia morale. Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen, e ndërrojnë ngjyrë nga dita në ditë. Këtu ambicjet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha e i pazoti është i zoti për të gjitha. E katërta, anarkia patriotike. Këtu brenda një dite, si për magji, tradhëtori bëhet patriot e patrioti tradhëtor. E pesta, anarkia e idealeve. Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të mumifikuara përleshen për jetë a vdekje me idealet e gjalla, më elegantet e të ndritshmet e Perëndimit. Na mungojnë vetëm idealet e antropofagëve (kanibaleve). Po për të zënë vendin e tyre, kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me kokë të zezë që rriten në plagët e infektuara të Shqipërisë lënguese. Këpusha që mund t’i copëtosh, por jo t’i shqitësh nga trupi që kafshojnë e thëthijnë…”E dëgjoja dhe përpiqesha të isha në sinkron me mesazhin e Nolit, të Kurtiqit e ndërkohë të vishja gjithçkanë e atëhershme përmbi gjithçkanë e tanishme. Nuk ruhej nga fjalët e tij, siç duhet të bëjë gjithsecili në kërkim të së drejtës së vet. Fatkeqësisht ne na është enjtur nën lëkurë ai krimbi, ajo këpusha që na drithëron sa herë që flasim, pasi i druhemi fjalëve tona. - “Kjo analizë e realitetit shqiptar të para 90-vjetëve” - vazhdon Endriti, “…do të magjepste çdo lexues

bashkohor që do ta njihte si kritikë efikase, të Shqipërisë aktuale. Përsa i përket anarkisë së parë, edhe pse nuk jam fetar, s’jam aq naiv sa të mohoj rolin rregullator e kulturëformues që ka patur feja në shekujt e kaluar. Bibla e Kurani kanë qënë kushtetutat e para rregullatore të qytetërimeve më të hershme. Sipas Nolit, feja nuk ka zënë rrënjë në historinë e këtij populli. Një defekt parësor i shoqërisë shqiptare edhe sot është mosrespekti ndaj tjetrit, mungesa e tolerancës, një nga citimet themelore të Biblës e Kuranit. Rrjedhimisht, analizat e katër anarkive të Nolit më tej lidhet ngushtë me të parën. Shoqërisë shqiptare, përveç se meritokracia, i mungon përulësia, modestia, edukata e mirësjelljes. Ky është konstatimi i hidhur që ka pjesa më e madhe e shqiptarëve që jetojnë jashtë, kur kthehen në vendlindje.”Kur bëhet fjalë për punët e zakonshme, që kanë një njëtrajtësi të përbashkët, pasi nuk kërkohet që në to të përfshihet krijimtaria artistike edhe do të mund ta kuptoja zbutjen e kushteve dhe hallkave të pranimit në punë, për miqtë, djemtë dhe vajzat e njërit apo tjetrit, nipërit e mbesat e njërit apo tjetrit, dashnoret dhe mantenutat e njërit apo tjetrit. Por kur bëhet fjalë për një punë që i bën kilometra larg punës mekanike, asaj të mësuar përmendësh e të copy-paste-uar për dhjetra vjetë, atëherë mahnitem me guximin e fshatarëve tanë trima. Kur bëhet fjalë për një punë që vetdistancohet nga ngurtësimi mekanik i shpirtit, punë që nuk njeh ngushtime të aspiratës, punë si puna krijuese… Si mund të ruash sektarizmin këtu?! Koha ka vërtetuar se televizionet, radiot, teatri, kinemaja etj, kanë cënuar shumë ekuilibra brenda vetes, duke mbajtur aktivë indivdë për hatër të njërit apo të tjetrit. Pa asnjë diskutim që kjo është edhe nyja gordiane e “botës së spektaklit” në televizionet shqipëtare. Mungesa e elementit të ri, novator, përthyerja e iniciativës së talenteve që trokasin përditë nëpër dyert e institucioneve të ndryshme dhe përcillen si lecka vetëm sepse nuk njohin dikë, që të mund t’i ndihmojë, bëhet shpejt ngastër e thatë e çjerrëse në kapërcell të kulturës tonë. Monopolizimi i pozicioneve të ndryshme e ngurtëson kaq shumë sistemin sa është e pamundur që prurjet e reja të vënë rrënjë të vërteta. Faktori copy-paste ka sjellë në ekranet tona disa “talent show” të cilët fokusohen kryesisht në bërjen të famshëm të dikujt, për disa kohë dhe pastaj zëvendësimin e tij me dikë tjetër. Përpjekjet nuk bëhen për të ngritur e vlerësuar denjësisht integritetin e dikujt, luftohet thjesht dhe vetëm për të “sotmen e zmadhuar” që përhumbet menjëherë nesër, për ngritjen dhe rivënien në

po të njëjtin vend, të disa gurëve të pavlerë shahu. Ndërkaq faktorin copy-paste e farkëtojnë dhe administrojnë po të njëjtat duar, po e njëjta blozë mendore, që i ka themelet të derdhur që në motin e gurit. Nuk më hiqet nga mendja arrogance dhe cinizmi i një drejtuese famoze spektaklesh, kur teksa po i shkiste situata nga duart e saj të pazonja, me sa u pa, iu hakërrye bashkëbisedueses me këto fjalë; -“A e di ti kush jam unë?! A e di se çfarë mund të të shkaktoj ty personalisht?!”-… Me një seriozitet fort të qëndrueshëm, Kurtiqi vijonte t’i përgjigjej pyetjes së vetme që i kisha bërë qëkuse ishim ulur; Si e përjeton kthimin? Pas shumë vitesh sakrifica për të paguar universitetin në Itali, koston e qerave dhe jetesës në Bolonja, u ktheva këtu, i bindur se fama ndërkombëtare e këtij universiteti dhe vlerësimi pozitiv për punët e mija, do të më jepte përparësi në tregun shqiptar. Nuk mendova se do të më hapeshin dyert vetëm sepse kisha studiuar jashtë, por së paku, shpresoja të kishte konkurse të ndershme punësimi. Kam gjashtë muaj që sorollatem dhe nuk gjej një derë të hapur. Kaq kohë mu bë që jam kthyer në Tiranë dhe nuk kam mundur të gjej  konkurse ku vlerësohet meritokracia. Pa njohje të fuqishme, pa “krahë” e klane, këtu  s’ke derë ku troket, asgjëkundi! Mirë që konkurse ka fare pak, por dhe në ato pak që dalin, tallen me kohën tënde (sepse janë formalisht të tilla. Të sorrollasin pa fund, të demoralizojnë dita ditës, derisa mbytesh në detin e pesimizmit. Nëse vazhdon kështu, shumë shpejt rikthehem nga erdha. Dorëzova curikulumin tek një televizion  i fuqishëm privat, që në dukje kërkonte staf të ri e shpenzonte para majtas e djathtas, duke përthithur emra të njohur të panoramës televizive. Pas shumë peripecish për të gjetur vendodhjen e televizionit, u ktheva në shtëpi i pikëlluar nga diskutimi fyes e bajat me rojen në derë të këtij televizioni. Këtu s’pyet njeri se kush je, nga vjen e sa vlen! Po s’të rekomanduan fuqishëm, nuk gjen vend pune në Shqipëri!” Disa muaj pas kësaj ngjarjeje, lexova një publikim në internet nga një televizion tjetër, ku do zhvillohej një audicion, për moderator e staf të ri.  Dërgova me email CV-në, për të lënë takim, pa marrë asnjë përgjigje formale. Telefonova në numrin e publikuar të celularit. U përgjigj dikush që nuk dinte shumë rreth konkursit e tha se do rimerrte më pas. Telefonoi pas disa orësh dhe më lë një ditë takimi mbas një jave. Kërkova t’i mësojë emrin këtij personi, për të mënjanuar pengesat hipotetike para rojes. Mirëpo “i panjohuri” nga telefoni nuk e jep emrin, duke më siguruar se roja do më lejonte, porsa t’i përmendej konkursi (audicioni).

Por... ja që rojet sot ngjajnë me Murin e Berlinit! E kur mbërrita para televizionit, roja më kërkoi t’i thoja në njihja njeri aty. Këmbëngulja e detyroi më në fund rojen të komunikonte me dikë nga stafi. Pas minutave të gjata të pritjes, doli në telefon një femër. Ajo më bëri të ditur se konkursi nuk zhvillohej më atë ditë, por duhej pritur një lajmërim i ri, për datë tjetër…. Ja pra realiteti ynë i hidhur! Jo vetëm jemi larg konkurseve të lira e të ndershme, por kemi humbur edhe edukatën, mirësjelljen ndaj njëritjetrit! Shfaqemi harbutër, egoistë deri në ekstrem brenda llojit, ndërsa para të huajve hiqemi altruistë e mikpritës. Këtë realitet e dënojnë më keq ata djem e vajza që luftuan për t’u arsimuar jashtë vendit. Sakrifikuan bashkë me familjet për një edukatë perëndimore e për të patur arsimim të besueshëm, ndryshe nga diplomat e përfolura shqiptare! Kurse sot pendohen që vendosën të rikthehen, me shpresë ndryshimesh! -“Uroj që të shtrosh para opinionit publik disa pyetje!”- më tha Endriti pasi vuri re shënimet që unë ndërkaq mbaja. Si do ta kritikojmë kulturën e kalbur të korrupsionit e nepotizmit në Shqipëri?! A do t’i kemi të gjitha konkurset për arsimim e punësim, të lira e të ndershme? Dihet botërisht, që talentet e mundshme në çdo zanat, lindin edhe në familjet e varfëra e periferike, sikurse në minoritetet e diskriminuara e pa përkrahje. Shteti duhet të jetë si një familje e madhe. Garant i së drejtës së barazisë për arsimim, punësim e konkurse të ndershme e të hapura në publik apo privat. Që në debatet e para me të huaj, më vihej në dukje se toni i zërit tim, qe tepër i lartë e nuk  tregoja interes të dëgjoja mendim ndryshe, por bërtisja e përsërisja idetë e mia, kur bashkëbiseduesit mendonin ndryshe. Duke e parë më gjerë problematikën, kuptova që mungesa e kulturës  debatuese është defekt për shumë shqiptarë. Këtu, siç ka thënë  Noli, “…i padituri i imponohet të diturit, për të treguar karakter të forte!” Desha të të rikujtoj një fjalë të urtë popullore: “Sa më shumë të dish, aq më shumë duhet të kërkosh të mësosh!”. Vetë Fan Noli dinte 8 gjuhë të huaja, e të fundit e mësoi në moshën 65 vjeçare! Personalitetet më të ndritur të këtij kombi, kanë jetuar jashtë vendlindjes, në mërgim. Shpesh madje janë persekutuar nga injoranca shqiptare, si në rastin e Nolit, gjeniut liberal demokrat që u përjashtua nga një Shqipëri e prapambetur postfeudale. Ende sot, një shekull pas fjalimit të Nolit, për fat të keq, shihen të njëjtat dukuri sociale! A do të ndryshojë ndonjëherë ky lloj mentaliteti, për t’i lënë vendin mirësjelljes, kulturës demokratike e meritokracisë?


10

EEshtunë, martë, 15 25 mars 2014

Ekonomi

Tatimet

Hiqet tatimi i dyfishtë me Kosovën, ja kush përfiton Marrëveshja gjithashtu ka dispozita në bazë të të cilave shtetet shkëmbejnë informacione dhe bashkëpunojnë për parandalimin e evazionit fiskal

Q

everia shqiptare ka miratuar marrëveshjen për heqjen e tatimit të dyfishtë, për të ardhurat e kapitalit dhe parandalimin e evazionit fiskal me Kosovën. Marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Kosovës “Për shmangien e tatimit të dyfishtë lidhur me tatimet mbi të ardhurat dhe mbi kapitalin dhe parandalimin e evazionit fiskal”, krijon një bazë të plotë ligjore për trajtimin tatimor të individëve apo personave juridikë shqiptarë apo kosovarë, të cilët kanë aktivitete biznesi apo të ardhura të tjera që bien nën juridiksionin e legjislacioneve tatimore të të dy shteteve. Marrëveshja e datës 28 shtator 2004, e lidhur ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, në emër të Institucioneve të Përkohshme për Vetëqeverisje në Kosovë për shmangien e tatimeve të dyfishta lidhur me tatimet mbi të ardhurat dhe mbi kapitalin dhe për parandalimin e evazionit fiskal, pushon së zbatuari në ditën kur kjo

28

shtator është data kur Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës lidhën marrëveshjen për tatimet midis dy vendeve

marrëveshje bëhet efektive. Sipas relacionit që shoqëron marrëveshjen, të dorëzuar në Kuvend, konventat për shmangien (eliminimin) e tatimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal kanë një rol të rëndësishëm në kompleksin e faktorëve që garantojnë, favorizojnë dhe stimulojnë marrëdhëniet ekonomiko-tregtare ndërkombëtare. Duke pasur aktivitet në të dy shtetet apo duke qenë rezident i njërit shtet që siguron të ardhura në shtetin tjetër, individi apo personi juridik mund të rëndohet me tatim të dyfishtë (për të njëjtën të ardhur të tatohet dy herë) gjë që mund të krijojë premisa për shmangie të tatimit dhe evazion fiskal. Kjo marrëveshje, dispozitat e së cilës kanë përparësi ndaj legjislacioneve tatimore të të dy vendeve, trajton pikërisht faktin se si do të shmanget tatimi i dyfishtë, duke i dhënë të drejtën për tatimin e të ard-

Qeveria e Kosovës

hurave të caktuara vetëm njërit shtet apo duke e ndarë këtë të drejtë midis të dy shteteve, por pa e rënduar subjektin me tatim të dyfishtë. Marrëveshja gjithashtu ka dispozita në bazë të të cilave shtetet shkëmbejnë informacione dhe bashkëpunojnë për parandalimin e evazionit fiskal nga subjektet që kanë aktivitet në të dy vendet. Çështjet kryesore që trajtohen në këtë marrëveshje, sipas relacionit janë: - Tatimet e përfshira, që janë tatimet mbi të ardhurat, që vihen nga ana e një shteti kontraktues apo autoriteteve të tyre vendore, pavarësisht nga mënyra e mbledhjes së tyre. - Përcaktimi i rezidencës tatimore të tatimpaguesit (neni 4) ku jepen kriteret e përcaktimit të rezidencës (“banimit për efekt fiskal”) për individët dhe për personat juridikë. - Përcaktimi i konceptit të “njësisë së përhershme” të biznesit që një individ apo një sipërmarrje e njërit shtet kontraktues ka në shtetin tjetër kontraktues (neni 5) dhe të ardhurat nga ky “filial i përhershëm” tatohen në shtetin ku ndodhet njësia e përhershme apo vendi fiks i biznesit. - Përcaktimi i së drejtës së plotë tatimore të tatimit mbi të ardhurat nga pasuritë e paluajtshme (qiratë, apo të ard-

Kjo marrëveshje, dispozitat e së cilës kanë përparësi ndaj legjislacioneve tatimore të të dy... ...vendeve, trajton pikërisht faktin se si do të shmanget tatimi i dyfishtë, duke i dhënë të drejtën për... ...tatimin e të ardhurave të caktuara vetëm njërit shtet apo duke e ndarë këtë të drejtë midis të dy shteteve

Dogana e Morinit

hura të tjera) për shtetin ku ndodhen pasuritë e paluajtshme, pavarësisht nga rezidenca e tatimpaguesit apo pronarit. Dispozitat e nenit do të zbatohen gjithashtu ndaj të ardhurave nga pasuria e paluajtshme e një ndërmarrjeje dhe për të ardhurat nga pasuria e paluajtshme e përdorur për kryerjen e shërbimeve personale të pavarura. - Trajtimi i të ardhurave nga transporti ndërkombëtar ku e drejta e plotë tatimore i jepet shtetit ku ka rezidencën shoqëria ajrore apo detare që ushtron biznesin e transportit ndërkombëtar. - Një rol të rëndësishëm në marrëveshje ka lufta kundër të ashtuquajturit “transferim i çmimeve” ose transferimi i fitimit nëpërmjet ndryshimit të çmimeve. Në shumë raste kompanitë e të njëjtit grup multinacional (apo në përgjithësi personat e lidhur) bëjnë transferimin e fitimeve (nëpërmjet ndryshimit të çmimeve) në vende ku fitimet nuk tatohen apo tatohen me tarifa minimale. Në këtë rast, bazuar në dispozitat e nenit 9, nëse një shtet kontraktues përfshin në përfitimet e një ndërmarrjeje të atij shteti – dhe taton sipas tyre – fitimet për të cilat një ndërmarrje e shtetit tjetër kontraktues është tatuar në shtetin tjetër, dhe fitimet e përfshira janë fitime që do të ishin mbledhur nga ndërmarrja e shtetit të parë të për-

Një rol të rëndësishëm në marrëveshje ka lufta kundër të ashtuquajturit “transferim i çmimeve” ose transferimi i fitimit nëpërmjet ndryshimit të çmimeve

mendur, nëse kushtet e vëna ndërmjet dy ndërmarrjeve do të ishin ato që do t’u ishin vënë ndërmarrjeve të pavarura, atëherë shteti tjetër do të bëjë një rregullim të përshtatshëm për shumën e tatimit të vënë mbi këto fitime. Në përcaktimin e këtyre rregullimeve, dispozitat e tjera të kësaj marrëveshjeje do të konsiderohen në mënyrën e duhur dhe autoritetet kompetente të shteteve kontraktuese, nëse është e nevojshme, do të konsultojnë njëri-tjetrin. - Shmangia e tatimit të dyfishtë për të ardhurat nga dividentët, nga interesi dhe nga tarifat për licenca (të ardhurat nga pronësia intele-


11

E martë, 25 mars 2014

Ekonomi

Vendimi

Zhbllokohet pas një viti puna në Unazën e Madhe Segmenti nga Qyteti i Nxënësve tek Komuna e Parisit, peng i shpronësimeve të financiara nga buxheti qendror i shtetit. Shteti u detyrohet 247 kompanive ndërtuese të rrjetit rrugor kombëtar miliarda lekë Ervin Kaduku

Q

Qeveria e Shqipërisë

ktuale – të drejtat e autorit, patentat), bëhet duke e ndarë të drejtën tatimore midis të dy vendeve, dhe konkretisht, vendi i burimit, pra vendi ku lindin këto të ardhura, ka të drejtë tatimore të kufizuar, ndërsa vendi i rezidencës (pra vendi ku është rezident individi apo kompania që i përfiton të ardhurat) krediton (redukton) tatimin e paguar në vendin tjetër kur llogarit detyrimin tatimor të tatimpaguesit. - E drejta tatimore për tatimin e të ardhurave nga shitja e pronave të paluajtshme (neni 13) i takon vendit ku ndodhen këto prona të paluajtshme, pavarësisht nga rezidenca e tatimpaguesit. - Të ardhurat nga shërbimet personale të pavarura, shërbimet profesionale që një rezident i një shteti kontraktues realizon në shtetin tjetër do të tatohen në shtetin e rezidencës së individit që realizon këto të ar-

E drejta tatimore për tatimin e të ardhurave nga shitja e pronave të paluajtshme i takon vendit ku ndodhen këto prona të paluajtshme dhura, përveçse kur këto shërbime realizohen nëpërmjet një baze të qëndrueshme që ky individ ka në shtetin tjetër. Në një rast të tillë, të ardhurat që i atribuohen kësaj baze të qëndrueshme do të tatohen në shtetin ku ndodhet baza e qëndrueshme. - E drejta për tatimin e kapitalit (përfshirë tatimin mbi pronën), kur ky kapital konsiston në pronë të paluajtshme, i takon shtetit kontraktues ku ndodhen këto prona.

ytetarët që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe të Tiranës, konkretisht segementi Komuna e Parisit-Rruga e Kavajës do të marrin paratë për shpronësimin e banesave të tyre. Vendimi, i cili akordon shumën prej 447 milionë lekësh për shpronësimin e tokës, 442 milionë lekë për objektet dhe 1.5 milionë lekë për kulturat bujqësore do t’i hapë rrugë ndërtimit të këtij segmenti të Unazës së Madhe të Tiranës, të bllokuar prej kohësh. Vlera totale e shpronësimeve për këtë segment, e botuar edhe në Fletoren Zyrtare, arrin në rreth 891 milionë lekë dhe do të nisë të shpërndahet muajin e ardhshëm, ku përfitues do të jenë mbi 200 qytetarë. Kjo vlerë do të përballohet nga buxheti i vitit 2014 i miratuar për Autoritetin Rrugor Shqiptar. Në vendim thuhet “Pronarët e pasurive, për të cilat është bërë shënimi “Konfirmuar nga ZVRPP- ja”, të likuidohen, për efekt shpronësimi, në bazë të dokumentacionit të plotë të pronësisë, që do të dorëzojnë pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar. Të gjithë pronarët e pasurive të paluajtshme, pronë private, që janë në listat e shpronësimit, të likuidohen pasi të kenë paraqitur dokumentacionin e plotë të pronësisë nga ZVRPP-ja, Tiranë”. Projekti për ndërtimin e një prej segmenteve munguese të Unazës së Madhe që do të bëjë lidhjen midis Qytetit të Nxënësve dhe Komunës së Parisit, duke lehtësuar trafikun në rrugën aktuale, arrin vlerën e 698 milionë lekëve. Ndërkohë që punimet duhej të kishin filluar në muajin maj të një viti më parë, fondi i shpronësimeve ishte pengesa kryesore për zvarritjen e tyre. Ky fond u bllokua nga ndryshimi i qeverive. Borxhet Borxhet e papaguara për punët publike, në bazë të listës paraprake të Financave, arrijnë në rreth 15 miliardë lekë, rreth 45% e totalit të borxhit që pritet të paguhet këtë vit. 247 subjekte që kanë kry-

Punimet në Unazën e Madhe

Projekti për ndërtimin e një prej segmenteve munguese të Unazës së Madhe që do të bëjë lidhjen midis... ...Qytetit të Nxënësve dhe Komunës së Parisit, duke lehtësuar trafikun në rrugën aktuale, arrin vlerën... ...e 698 milionë lekëve. Ndërkohë punimet duhej të kishin filluar në muajin maj të një viti më parë

er punë publike do të rimbursohen këtë vit. Punët e tyre datojnë që prej gjashtë vitesh më parë, në mars të vitit 2007, dhe shumë prej tyre ende nuk janë paguar. Nga një analizë e të dhënave rezulton se 98% e detyrimeve i përket pikërisht objekteve të infrastrukturës, ndërsa pjesa e mbetur është përdorur për blerjen e pajisjeve dhe mjeteve për institucione të ndryshme shtetërore apo publike. Pjesa më e madhe e detyrimeve u përket akseve të reja rrugore të nisura nga qeveria “Berisha” në fundin e mandatit të saj të dytë. Janë pikërisht aksi Tiranë-Elbasan dhe Rruga e Arbrit, dy projektet publike që kanë “zhytur” më shumë në borxhe firmat. Aktualisht Tiranë-Elbasan me një gjatësi prej 30 kilometrash nuk ka përfunduar ende dhe punimet u ndërprenë për shkak të moslikuidimit të kompanive (kanë nisur sërish në muajin mars). Në Rrugën e Arbrit me gjatësi 72 kilometra, është ndërtuar vetëm një segment i saj dhe punimet janë ndërprerë për shkak të mungesës së financimit. Por në listën e projekteve “të pashlyera” nuk mungojnë as akse të nisura prej vitesh të tilla si Plepa-Rrogozhinë, Boshti i Jugut, etj., për të cilat firmat nuk janë likuiduar, duke çuar në pezullimin e punimeve.


12

E martë 25 mars 2014

Bota

Avioni MH370 ka përfunduar në jug të Oqeanit Indian Kryeministrit të Malajzisë iu desh të komunikojë lajmin tragjik se: 239 pasagjerët e avionit MH370 të shoqërisë ajrore Malaysia-Airlines, kanë gjetur vdekjen në një zonë detare në perëndim të qytetit australian Perth

A

vioni i shoqërisë ajrore Malaysia-Airlines i zhdukur që prej më shumë se dy javësh, sipas të dhënave nga analizat e fundit është rrëzuar në Oqeanin Indian. Sinjali i fundit i avionit është regjistruar nga një rajon në perëndim të qytetit australian Perth, një distancë kjo shumë e largët për të qenë një vend i mundshëm uljeje për avionin, tha kryeministri malajzezez Najib Razak në një konferencë shtypi në Kuala Lumpur. Rreth 2500 kilometra në jugperëndim të Perth janë parë pjesë, që mund t’i përkasin avionit në fjalë. “Me keqardhje dhe i prekur thellë më duhet t’ju them(...), se avioni MH370 ka përfunduar në jug të Oqeanit Indian”, tha Najib. Analiza e fundit vjen nga firma satelitore Inmarsat, e cila ka kapur sinjalet e fundit elektronike të Boeing 777 me 239 pasagjerë në bord. Të afërmit e viktimave të tronditur prej dhimbjes Siç njoftoi radioja britanike BBC, shoqëria ajrore Malaysia-Airlines i informoi të afërmit e pasagjerëve për fatkeqësinë përmes mesazheve SMS, duke u komunikuar atyre, se nuk ka të mbijetuar. Familjet e pasagjerëve kinezë u informuan në një hotel në Pekin. Disa prej tyre reaguan pas këtij lajmi me ulërima dhe të qara të forta. Disa të afërm të viktimave pësuan shok humbën ndjenjat dhe u transportuan me autoambulancë. Gati dy të tretat e 239 pasagjerëve të avionit MH370 ishin nënshtetas kinezë. Ekipazhi i avionit zbulues australi-

cmyk

an të hënën (24.03.2014) zbuloi pjesë të tjera, që dyshohet se i përkasin avionit të zhdukur deri më sot. Kërkimi ndaj avionit të pasagjerëve ditët e fundit u përqendrua në rajonin në jugperëndim të qytetit Perth. Boingu më 8 mars me 239 pasagjerët në bord u nis nga Kuala Lumpur për në Pekin dhe pak pas ngjitjes u zhduk prej mburojës së radarëve. Më pas u konstatua, se avioni MH370 duhet të ketë fluturuar edhe më tej me itinerar të ndryshuar. DW.DE

Si humbi avioni

Shkaku i fatkeqësisë ajrore në Vietnam i paqartë

P

ërpara brigjeve të Vietnamit të shtunën ka ndodhur një aksident i rëndë ajror me një avion të Malaysia Airlines me 239 persona në bord. Kontakti me avionin e tipit 777-200 ishte ndërprerë dy orë pas nisjes së avionit në Malajzi, bëri të ditur shoqëria ajrore. Avioni sipas të dhënave të autoriteteve vietnameze në momentin e aksidentit gjendej mbi det, pak para hyrjes në hapësirën ajrore mbi Vietnam. Shkaku i fatkeqësisë është ende i paqartë. Nga ekuipazhi nuk ka pasur thirrje për ndihmë, situata e motit ishte normale. Fillimisht avioni nuk ishte e mundur të lokalizohej.”Mund të konfirmoj se avioni është rrëzuar. Tani ai konsiderohet i humbur”, tha zëdhënësi i Forcave Kombëtare të Shpëtimit, gjeneral-lejtnanti Pham Hoai Giang për gazetën “VTC News”. Sipas të dhënave të marinës vietnameze trupat e shpëtimit nga Malajzia dhe Vietnami janë drejtuar për në vendin ku supozohet se ka ndodhur askidenti. Në bord sipas të dhënave të agjencisë ajrore ndodheshin kryesisht pasagjerë kinezë por edhe evropianë, tre francezë, një austriak, një holandez dhe një italian. “Nga rajoni ku u zhduk avioni nuk ka pasur njoftime për situatë të pazakontë atmosferike”, tha zv/ministri vietnamez i Transportit Pham Quy Tieu për agjencinë e lajmeve

dpa. Nuk ka pasur sinjale se avioni ishte në vështirësi, tha shefi i shoqërisë ajrore Malaysia Airlines, Ahmad Jauhari Yahya. Piloti ka qenë një punonjës me përvojë me më shumë se 30 vjet në detyrë. “Kur të dy pilotët janë të zënë me shpëtimin e avionit nga rrëzimi, në rrethana të caktuara nuk kanë më kohë të lidhen më qendrën e kontrollit në tokë”, tha zëdhënësi i Sigurisë së Fluturimit në Gjermani Axel Raab. Avioni ishte nisur nga kryeqyteti malajzian Kuala Lumpur dhe fluturonte drejt Pekinit. Në bord gjendeshin 12 pjesëtarë të ekuipazhit dhe 227 pasagjerë nga 14 vende. Familjarët e pasagjerëve që prisnin në aeroport në Pekin u dërguan në një hotel dhe po u ofrohet ndihmë psikologjike. Boeing ka mbledhur një ekip ekspertësh për të ndihmuar në zbardhjen e shkaqeve të fatkeqësisë, bëri të ditur kompania në faqen e saj të internetit. Vendi i supozuar i fatkeqësisë gjendet mes bregut lindor të Malajzisë dhe ekstremitetit jugor të Vietnamit, mes gjirit të Tajlandës dhe Detit Jugor Kinez. Malaysia Airlines është agjencia ajrore kombëtare në Malajzi. Ajo konsiderohet si një shoqëri ajrore e besueshme. Avionët që ajo përdor janë të tipit Boeing dhe Airbus dhe sipas të dhënave të saj fluturon cdo ditë në 80 destinacione brenda dhe jashtë vendit me rreth 37.000 pasagjerë.


Henri Matisse, “Algerian Woman”, 1909

Logos &Art

Unë dashuroj e dënes. Jam i gjallë...! cmyk


14

E martë 25 mars 2014

Logos & Art Rene Shar, poeti francez me famë klasike, të nëndheshme, por të sigurt, libri i të cilit, “Egërsi e nëndheshme”, vlerësohet si fanar, krahasuar me Elyarin, Mishonë, etj., si figurë mbrojtëse, i përkushtuar për të lartësuar poezinë e për t’i shërbyer perandorisë së saj, rreshta vargjesh të fuqishme që shpërthejnë në mendim. Nga revista letrare “Aleph” kemi shkëputur disa poezi, të përkthyera Çlirim Kokonozi

Unë dashuroj e dënes. Jam i gjallë...! Udhëtim

Rene Shar Tre motrat E dashura ime me fustan feneri blu, unë puth të nxehtin e fytyrës tënde, ku shtrihet drita që kënaqet fshehurazi. Unë dashuroj e dënes. Jam i gjallë dhe zemra jote është ky Yll Mëngjesit në vazhdimin ngadhënjimtar që kuqëlon përpara se të prishë betejën e konstelacioneve. Larg nga ty, ç’velë që e neverit erën bëhet mishi im. Në vazon e kohërave të papërfillshme Fëmija që do lindte ishte prej shkumësi, Parakalimi i degëzuar i stinëve E strehonte në bar të panjohurën. Njohuria e pjesëtueshme Shtynte me rrebeshe pranverën. Një aromë fushe Hapte ulen që përvijohet. Komunikimi që shpërdorojnë, Lëvore apo ngricë lëshuar përdhe; Vesh pamjen, shpurrit gjakun; Syri krijon misterin e puthjes. Shuarja e plepit Uragani ua zhvesh stolitë pemëve. Unë nanuris rrufenë me sy të butë. Lëre erën e madhe ku dridhem Të puqet me tokën që i zë besë. Flladi i saj mpreh rojën time. Sa e turbulluar është zgavra e gënjeshtrës së burimit me shtresa të ndragura!

Kam njohur në një shkëmb vdekjen fluturake e të matshme

krevatin e shpalosur të lakenjve të saj të vegjël poshtë vetmisë së fikut.

Një çelës do jetë banesa ime, Shtirja e një zjarri që zemra e vërteton; Dhe ajri që e mbajti në kthetrat e tij. Vënask Kopeja e ngricave ju bën pirg, Njerëz më gjaknxehtë se kaçuba; Erërat e zgjatura të dimrit do ju varin. Çatia prej guri është trekëmbëshi i një kishe që ka ngrirë në këmbë. Paraardhësi Kam njohur në një shkëmb vdekjen fluturake e të matshme, krevatin e shpalosur të lakenjve të saj të vegjël poshtë vetmisë së fikut. Asnjë shenjë grirëseje: çdo mëngjes i tokës hapte krahët e tij në skajin e shkallëve të natës. Mjafton me kaq, i lehtësuar nga frika e njerëzve, unë gërmoj në ajër varrin tim e kthimin tim.

Asnjë shenjë grirëseje: çdo mëngjes i tokës hapte krahët e tij

Mbi rrugën që futet tutje Një kalë s’ngrihet më. Currili inatos një çift; Pastaj bari i një degë të ulët Bën një çati, e atë ia zgjat atij. Nën lulen bojë karafili të shqopave Nuk rënkon pikëllimi. Skifterët, zogjtë grabitqarë, kunadhet, qentë e mive, Dhe tarandolat e përzishme Mbeten në krahinat barbare. Thekra cakton kufirin Midis fierit e grackës. Lëshoje një të shkuar të papërfillshme. Çfarë duhet Shkopi i pranverës në ballë, Që reja të përgjumet Pa i përpirë sytë tanë? Çfarë i mungon Lumturisë së të qenit e galopit të shuar, Sëpata e futur midis të dyve? Dërrmoje- varfanjakun! Ik që këtej, rob! Djersitja e kasapëve Ende hipnotizon Merindolin. Shtatë parcelat e Luberon Të braktisur në tokë dëshpërimi, Të kafshuar nga bulkthit e fëmijët, Të rrëzuar nga diejt që plaken, Frutat e ëmbël të Bremondes. Mbi një peme të bukur pa tufa, Fishkeni nga bashkësia, Çaheni nga ndarja, Rini, re e dendur flakëruese. Mbytja jote s’ka lënë Veç një timoni për zëmrën tonë, Një shkëmbi zgavër për frikën tonë, O Byu, barkë e keqpërdorur! Si borigat që rriten, Përmbi çdo përbetim, Ju jeni kopja e erës, Ditët e mia, digë zjarri. Ishte pranë. Në vendin e lumtur. Duke ngritur rënkimin e saj në hare, Unë fërkoja vijën e ijëve të saj Pas veshëve të degëve të tua, Rozmarinë, shqopë e mbledhur. Duroj, gur pas guri, Shembjen e banesës sime. Vetëm dinte përmasën e saktë Besniku, i një mbrëmjeje, i vdekjes. Dimri pëlqehej në Provansë Nën vështrimin gri të Voduasve; Turra e druve shkriu borën, Uji rrëshqiti i valë në përrua. Me një yll hidhërimi, Të thash gjakun është shumë e ngadalë. Vigan prej vajtimeve të mia, ti qeveris: Unë s’kam ëndërruar kurrë për ty.

Henri Matisse, “Algerian Woman”, 1909


E martë 25 mars 2014

15

Logos & Art

Arti Rene Shar

Henri Matisse, “Odalisque in red trousers”, 1921

N

ë shtratin që më kishin përgatitur kishte: një shtazë të përgjakur e të plagosur, me shtatin e një vazoje, një qyngje plumbi, një shungullimë ere, një guaskë të ngrirë, një fishek të plasur, dy gishtërinjtë dorashke, një njollë vaji, nuk kishte derë burgu, kishte shije hidhërimi, një diamant xhamaxhiu, një flok, një ditë, një karrige të thyer, një krimb mëndafshi, gjë fluturuese, një zinxhir pardesyje, një mizë të gjelbër të zbutur, një degë korali, një thumb këpucari, një rrotë autobusi... T’i ofrosh kalimthi një gotë ujë kalorësit në pikë të vrapit mbi një hipodrom të pushtuar nga turma nënkupton, nga dy anët, një mungesë të dukshme zgjuarsie. Artin u shpinte shpirtrave që vizitonte këtë thatësirë monumentale. I paduruari e kuptonte përsosmërish rendin e ëndrrave që do t’i hanin shpirtin tani e tutje trurit të tij, sidomos në fushën e dashurisë ku zelli i grabitqar zbulohej lirshëm përveç orëve të seksit; asimilimit që shpaloset, natës së errët, në serat e puthitura mirë. Artin kapërcen pa vështirësi namin e një qyteti. Heshtja e zgjidh gjumin. Sendet e zgjedhura e të mbledhura si natyra të përpikta janë pjesë e dekorit ku shpështjellon aktet erotike të vazhdave fatale, poema dite e natë. Botët fantastike të nxehta që lëvronin pa pushim në fshat në kohën e të korrave ia bëjnë syrin agresiv e vetminë të padurueshme atij që përdor fuqinë e rrënimit. Për përmbysjet e tmerrshme është megjithatë më e pëlqyeshme të besosh tërësisht tek ato. Gjendja e përgjumjes që paraprinte Artin sillte elementet e domosdoshëm në projektimin e ndijimeve drithëruese mbi ekranin e rrënojave pluskuese: jorgan flakërues i nxituar në zgafellën e pamatshme të errësirave të lëvizjes së përjetshme. Artin ruante pavarësisht nga kafshët e ciklonet një freski të pashtershme.

La leçon de musique

Gjatë shëtitjes kjo ishte tejdukshmëria e përkryer. Me tu shfaqur në mes të depresionit më të fortë mekanizmi i hijeshisë së Artin, shpirtrat kureshtar mbeten shpirtra të furishëm, shpirtrat mospërfillës shpirtra së tepërmi kureshtar. Dukjet e Artin e kapërcenin kuadrin e këtyre vendeve të gjumit, ku pro e pro gjallërohen nga një egërsi e njëjtë e vrasëse. Ato përparonin në palët e një mëndafshi përvëlues populluar nga pemë me gjethe hiri. Karroca me kuaj e larë e restauruar e merrte atë thuajse gjithmonë në apartamentin veshur me salpetër kur duhej të mirëpriste gjatë një mbrëmje të pasosur mizërinë e armiqve për vdekje të Artin. Fytyra prej druri ishte veçanërisht e urrejtshme. Gara pafrymë e dy të dashurve në rastësinë e udhëve të mëdha bëhej përnjëherësh një argëtim i mjaftueshëm për të lejuar dramën të çmbështillej, rishtas, në qiell të hapur. Herë pas here një manovër e plogët bënte të lëshohej në gushën e Artin një kokë që nuk ishte e imja. Kallëpi katana i squfurit harxhohej atëherë me nge, pa tym, prani prej vetiu dhe palëvizshmëri fërgëlluese. Libri i hapur mbi gjunjët e Artin ishte veçanërisht i lexueshëm ditëve të mugëta. Në intervale të çrregullta heronjtë vinin të mësonin fatkeqësitë që do të derdheshin mbi ta nga e para, rrugët e shumëfishta e tmerruese ku fati i tyre i paqortueshëm do të përfshihej rishtas. Të shqetësuar vetëm nga Fatalizmi, ata ishin në pjesën më të madhe me fizik të pëlqyeshëm. Zhvendoseshin me plogështi, tregoheshin pak llafazanë. Ata i shprehnin dëshirat e tyre me lëvizjet e lëshuara të kokës tekanjoze. Për më tepër ata dukeshin shpërfillës kryekëput midis tyre. Poeti vrau modelin e vet.


16

E martë 25 mars 2014

Logos & Art

Kështjellat e humbura Rudi Erebara Koha e parë: Pritja Libraria Peizazhi i botës u bë një me historinë e saj, - tha më në fund dhe harroi emrin mes rafteve. Duke ecur në atë rrugë, në krye të saj, si në çdo seksion, ai u bë ai edhe për veten; doli në një kuptim të dëlirë dhe të lehtë. Deri më sot, historia prej njeriu dhe dëshirat e ndryshme kundrejt gjithçkaje, që nuk ka lindur me të, e kanë tërhequr zvarrë nëpër shembuj jete të zakonshme. Përpjekja për të mbetur në kufijtë e vetmisë absolute, hap më hap dështon. Sot ai vendos, të thërrasë veten unë. Nesër kthehet prapë e bëhet ai. Ashtu kot e nuk do t’ia dijë fare. Librat dhe puna mbi to e ndihmonte të kishte respekt për trupin, si Nietze, si Michelangelo. Ashtu me trupin nuk ndihej i vetmuar. Kujdesej se mos librat ia lodhnin më shumë se duhej përmes vuajtjeve të shpirtit. Edhe këtë shpirtin as nuk di fare se ku rri, e çfarë është, përveç se kur i ndien dhimbjet e sëmbimet prej zemrës, mëlçisë, veglave që shtojnë njerëzit, apo thjesht edhe nga thembra, aty te maja e Akilit. Piktura dhe muzika e ndihmonte për shpirtin. Sikur e kthente mbrapsht si petë byreku kur hapet në tavolinë me rul, edhe aty vetmia merrte dy pjesë, edhe si ai, edhe si unë. Filozofia i ngatërrohej kot, përherë mes papunësisë dhe emrave të humbur nëpër kohë të tjera ku historia që ai kishte zgjedhur nuk shkonte dot, me historinë që thoshte unë. Respektin e ndau më dysh, në një dyshim tundues ndaj ekzistencës së tij, dhe një pranim pohim si e thënë po me kokë me tjetrin që ishte puna dhe jeta e përditshme, mes rafteve e korridoreve me pllaka tip kuti shahu, një e bardhë një kafe. Gjest më tepër se sa fjalë ishte ky pohim si për veten si për tjetrin. Kështu iu bë Borges-it si pika më e lartë ku njerëzit përpiqeshin të ndërronin edhe modën e veshjes me tjetrin, mes përpjekjesh të marra për të prodhuar kryevepra të mëdha, në vend që t’i hedhin më pak erëza gjellëve me lëng, se sa mishit të pjekur për të heshturin që ngarkonte e shkarkonte libra. Pastaj edhe atij i iku, iu tret. Kur librat me shumë faqe po e lodhnin po aq sa ato me pak. Se ashtu i binte dita, të ngrinte më pak me shumë faqe, si numër; kurse me librat e vegjël i lodheshin shumë këmbët, me ulje ngritje pa fund. Thembra aty te vendi i Akilit, i therte sa e fshinte nga faqja e dheut edhe shpirtin, edhe mëlçinë që i ankohej si ves, prej uiskit të dorës së

fundit. Edhe këmbët e shkreta mes pllakave me lara kërkon si Odiseu një atdhe ku qetësia ishte qetësi, pa gjumë sigurisht, po paqe ama. Nyja e Akilit, në librari dhemb më fort se shpata. Se është dhimbje e përhershme, si e pafund, aq sa shpesh të shkon mendja se mos shpata prandaj nuk e vriste dot Akilin, se perënditë e ndëshkonin me dhimbjen e thembrës. Aty mes për mes rafteve, ku era e djersës ngjiste pas pluhurit të imët të letrës së grirë aq sa qe bërë push, kishte paqe, po paqe si luftë e ftohtë, ku nuk mendon dot e nuk fle se mos harron rreshtin alfabetik dhe radhën e caktuar sa herë që ulesh e ngrihesh, me sytë që në fund të ditës të ngjanin sikur ishin ndarë me katroret e pllakave, të bardha dhe kafe. Kur filloi ndryshimi, si datë, ndoshta nuk e di. Ndoshta edhe e di po e kam harruar. Ama nuk më lëshon pe në kokë kujtimi, se atë kohë, të mos e quaj ditë gatuaja pa shumë erëza, edhe imagjinoja një gjellë më të mirë se ajo që haja. Ky lloj ushqimi fizikisht kishte shije letrare e më hallakaste nëpër troje vende ku me siguri Odiseu ka therur lopët e diellit, i ka lyer me kripën e tharë të shkëmbinjve aty rrotull, pastaj janë kujtuar se nuk kanë as bukë, as verë, birrë jo e jo, në fund kujt i ka ngelur në fyt ka rendur të kthejë kafshatën poshtë me ujë nga burimi që rrinte prej lart ku shurronin nimfat, si Made in India, që i donin lopët deri në dashurinë që vjell më pas urrejtje. Sa herë përtypesha, i larë të hiqja nga vetja me qetësinë, erën e librave, të djersës, pluhurin, ikja me mend në këto vende të pastra, ku ndëshkimi dhe lavdërimi, endeshin aty - aty pa dallim. Se pse nuk pinte qumësht Odiseu, e di vetëm ai; po me sa duket ata donin shijen e fortë të mishit të pjekur me dru të virgjër, me kripë te virgjër, edhe po ta lanin me shurrën e virgjër të hyjnive të ishullit aty hynin në faj e ndëshkoheshin, se kështu ndoshta prishej kthjelltësia e pastërtisë dhe paqes. Në këtë fillim të ndryshimit unë, e pashë veten nga shpatullat. Ndryshimi ishte apozicional. Silueta ime në sytë e panjohur që më dhanë këtë pamje ishte kaq e parëndësishme, sa shtysa për t’i kuptuar ata që më endeshin nëpër kokë kur haja me pak erëza. Shumë e dobët ishte edhe dëshira për të parë veten përditë më shumë se sa si roje e thjeshtë që kujdeset për mbarëvajtjen e punëve mbi një grup të burgosurish të dënuar përjetë me punë të detyruar. Herë - herë, puna ishte qetësia më e madhe, sepse vërtet në pik të lodhjes e kapja veten të ngopur, të ngazëllyer, deri edhe të lumtur, kur nuk kisha më mbi duar fletë të shkruara me gjëra kaq të bukura sa ushqimet e

virgjëra të Odiseut, por veç pesha, si mundimet e detyrueshme që ai pësoi rrugës, edhe nuk bëri një herë oh. As për mirë as për keq. Në librari si hamall, ndodhet toka dhe koha. Toka dhe koha ku gjendem, përbëhet nga një peizazh i përbërë, me shtëpi prej letre dhe pemë që do bëhen një ditë letra të shthurura në erën e një ish - pylli. Kur t’ia rrasë tufani me shi, të gjitha do lagen si dëshira, nëpër ëndrrat e këqija netëve të freskëta të verës. Lëvizja drejt kësaj hapësire ku jam pa histori, pa përvojë, pa shembuj, edhe më mirë se më parë, tani më duket si një moral i panevojshëm. Kjo lloj paqe në bardhë e kaf nuk më kujton asgjë nga e shkuara, si frikë ose guxim. Ngazëllimi i lehtë ndoshta më vjen ngaqë u vendos si pa kuptuar një oportunitet mes meje dhe atij që shkonte nëpër këtë rrugë duke jetuar brenda njeriut unë, me një kuptim më të madh se trupi. Se ky tjetri, përveç ushqimit, lodhjes, pijes, veshjeve, po kërkonte të ndanim edhe përfytyrimin. Vendet e përfytyrimit, librat - gjella e përfytyrimit, por tani sikur po më nxiste drejt një lloj çmendurie për të parë veten siluetë që endet nëpër botën reale, sikur shkon nëpër shiritin e filmit një figurë e ndjekur me kamera nga një pikëpamje tamam mbi kokë një pëllëmbë, edhe dy pëllëmbë pas. Nuk ishte një pikë - pamore e tillë si të thuash e shenjtë, hyjnore apo policore, tip përndjekjeje. Jo. Ishte më tepër si një gjë që bëja unë vetë, sa herë më binte halli, por edhe sa herë që gjella që haja ishte po aq e mirë sa përfytyrimi me Odise edhe me lopë dielli të pjekura në zjarr. Sidomos kur kisha peshk, të mirë, të freskët, te pjekur, me verë dhe me bukë të freskët gjithashtu, sapo hidhja sytë nga limoni, përfytyrimi ikte e zhdukej, edhe unë mbetesha si kamera vrojtuese vetëm në një pike. Shikoja veten nga shpatullat si siluetë duke bërë patjetër jo letërsi, por gjënë më të mirë në botë. Ka sigurisht edhe shembujt të tjerë, veç unë në kësi rastesh me peshk nuk shkoja thellë në det mes grepave dhe karremave, a rrjetave, për të parë atë që ha peshku. Apo si ndihet peshku kur ha një gjë të mirë. Pështyma, siç më lironte gojën kur nxirrja pahun e librave nga goja, ashtu më përcaktonte, edhe me atë ndjenjën e çuditshme të neverisë që i shkon njeriut ndër mend qoftë prej fjalës pështymë: imazhin. Pështyma bëhej si lëngu i botës, si ajri, uji i detit, lumenjtë, hajt, qoftë edhe si shurra e hyjnive të Odiseut. Nuk e di se sa ka lidhje kjo gjë me shijen. Se shija sikur është një gjë më e ndërlikuar. Për libra, ushqime, piktura, veshje, peizazhe, male, oho, plot sa të duash.

Henri Matisse, “View of Callioure” 1869

Fryn një erë tjetër këtu dhe rrotullon shkurre si topa nëpër fushë; si punë shije dhe kjo lëvizje, këtu ku mbaron rruga e pashtruar e qytetërimit dhe fillon rruga e shtruar e natyrës ku ne kërkojmë një union me dy entitete dhe një ndërgjegje që i ndjek nga pas si kamera përgjimi. Kështu janë e nuk hedhin shumë vickla. Dy a tre, a një i vetëm, kanë ngelur bashkë. Kompromisi është i pashmangshëm. Madje i domosdoshëm tani, kur nuk ka më rëndësi nëse kthehem mbrapa në këtë rrugë që sapo mbaroi; apo, shkoj përpara në fushën e përfytyrimit. Sido, sido, njeriu do më ndjekë në pafundësi, si një kusht i pamohueshëm për t’u kuptuar edhe nëse vendos të jem ai. Po edhe ai po vendosi të më kundërshtojë, d.m.th., të mos jetë më unë, ajo gjëja si kamera, n.q.s., është ndërgjegjja aty rri, edhe transmeton një si tip filmi bardh e zi, por nga ato filmat si të prishur nga vitet 1935-1940, ndonjëherë edhe me zë, si ëndrra, por më shpesh krejt të heshtur, edhe pa një fije pantomimë tip asaj kohe. Shija, ose pështyma, është historia për përfytyrimin. Historia që njoh tani; vlen vetëm për të ushqyer këtë formësim te përsosur qysh nga krijimi i rrugës, këtë bashkim, kur as unë e as njeriu, as trupi dhe as kuptimi nuk ekzistonin. Lufta ime për të kuptuar e ndarë në dysh unitetin simbolik të krijuar nga Zoti, trup e shpirt, me një tjetër trup e shpirt, por edhe një tjetër që ndoshta është ndërgjegjja, si tip vendi, kur puqen trupi e shpirti për të bërë përfytyrimin të kuptueshëm që po na zhvendos në këtë rrugë, dështoi. Unë humba një fitore, që tani, është humbje, por edhe si e tillë, shumë e përciptë, edhe pa kuptim me ndarjen e dy njerëzve, qe në fakt u ndanë vetë, në dy, unë dhe ai.

Këtë për habi, po e mendoja mes dy rafteve në krye të një radhe, m’u në mes të korridorit, në qoshen e librarisë, ku librat rrinë nëpër arka që kanë mbajtur dikur qumësht. Aty mbaron edhe dyshemeja tip kuti shahu dhe betonin e kam lyer unë vetë me një bojë betoni ngjyrë të gjelbër të hapur. Kjo, se më shkoi mendja se do qetësoja sytë aty, ku nuk shikoja një libër me sy, por nga ana tjetër, sa herë që e shikoja pështyma më mblidhej në gojë sikur po haja një mandarinë të papjekur. Ndoshta nga e gjelbra, ndoshta nga shenjat e këmbëve që përherë ngelnin në dysheme, sidomos sa herë që jashtë binte shiu i parë, e këpucët fusnin brenda në librari atë zhulin e ajrit. Kjo e mandarinës më bën habi edhe sot, veç kam dyshim se ndodhte për shkak të lëngut që shkarravitej mbi bojën e betonit. Po kjo është pak a shumë kot, kur e mendoj se si mund të bëhet jeta pa përfytyrimin. Pa përfytyruar realitetin, pa përfytyruar një ëndërr, pa prekur dëshirat me përfytyrim, asgjë në botë nuk do ngjante me asgjë. As malet nuk do ngjanin me male, as fushat me fusha, as lulet me lule, të gjitha. Ndoshta vetëm oqeanet nuk kanë shumë nevojë të ngjajnë prej përfytyrimit, se te oqeanet përfytyrimi ndal diku e nuk i del dot kurrë deri në fund fare. Po kjo gjithmonë me ndoshta. Ëndërrimi, kufiri më i madh mes botës realiste dhe kuptimit, prej njeriut unë dhe ai, më doli të qe një hurdhë e vogël e mbushur me disa bretkosa të parritura në formë peshku, që janë ende për t›u nisur në rrugën e madhe të evolucionit që prodhoi idenë e mbifuqisë së përkryer me kufij të pafund dhe kuptim të paqartësuar, kur edhe ai si unë nisi të përfytyronte më vete, krejt i ndarë, edhe me dy shije, një ndërgjegje, pa asnjë gjykim. Ato


E martë 25 mars 2014

17

Logos & Art

ndoshta ia dalin të shkojnë deri në det, por nuk do bëhen më kurrë peshq. Edhe atomi i përfytyrimit kur lëshohet nuk e di kurrë asnjëri nga ne se si do bëhet në fund botë. Ose ndoshta është botë, por është aq larg sa ne nuk ia dallojmë dot kontinentet, oqeanet, pemët e gjallesat. Ose ndoshta është si hëna, bota ku treten ëndërrimet e nevojave njerëzore, kryesisht të dëshirave të epshit, që kthehen në një lloj dashurie të dëshpëruar; një thes me ndjenja të thyera mes masturbimesh dhe kodesh morale që digjen nga mosha, gjinia dhe paraqitja e seksit. Kjo ndodhi kur përfytyrimi ra mbi pjatën e grurit të thyer, të zier me ujë, dhe të ngopur në vaj ulliri primitiv, të shtrydhur me këmbë, kur mendja më tha se kjo mund të quhej bollgur, por ndoshta edhe pilaf gruri, ndoshta duhej të kishte emrin e vet të veçantë atëherë kur u shpik gruri dhe përdoreshin akoma emrat e gatimeve me thekër a me elb. E nejse, një herë e një kohë me siguri qe e ka pasur një emër. Po nejse se kjo nuk ka shumë rëndësi për përfytyrimin kur ndodhi siç ndodh përherë, ashtu bardhë e zi, me nuanca të lehta blu në jeshile si oqeani para se te nisë të zbardhë tamam dielli, edhe kur ka pak kohë me re të holla, e sipërfaqja luhatet me bregore dallgësh me hap të madh nga njëra - tjetra, por me lartësi të ulët. Ashtu m’u bë dhe qyteti. Që në fillim me ngjyra, të bardha, me emër, rrugë. Edhe sa nisa të shkoj atyre rrugëve mes lugëve të bollgurit, kosi i bardhë më kujtonte gjithë ngazëllim në pështymë erën e leshterikëve, kur në fakt është krejt e kundërta. Unë shkoja lugët në gojë, hapat nëpër qytet. Ndërtoja me një lodhje gati fizike, edhe shija bënte të vetën, stomaku të vetën, këmbët të vetën, nyja e Akilit

të vetën, lodhja e ditës dhe qejfi i gjumit, ngrohtësia e dhomës dhe vetmia aq yll, e përkryer. Qyteti im me emrin e gjeti vetë “EL”, e kjo është shpresa ime e ndrojtur se mos kësaj rruge, për të më kursyer mundimin e ndërtimit shija më thotë të lodhem shpejt. Se e kam hallin te shpresa, se ajo do më çojë patjetër në kështjellën time të vogël, të lënë pas dore, ku kuptimi nuk del të bëjë as shëtitje. Se mosha e kështjellës duhet patjetër të kapërcejë mbi të gjitha malet deri kur qyteti të jetc ndërtuar i ri, kurse kështjella e vjetër. Se kështu, prej saj kam mundësi te shoh nga larg dhe të prek me dorë shenjat e qytetërimit të ri, të nevojshëm për banjat dhe baret, por të kotë për fabrikat dhe zyrat. Aty ku të lidhen së bashku dëshira dhe kuptimi, për të pasur një unitet të lëvizjes së trupit tim në këtë rrugë me dy përemra vetorë. Ku tregu dhe puna të jenë akte të njohjes më të thellë të vetvetes deri në hipokrizinë e plotë. Aq sa ta ndiejmë virgjërinë e një herë një kohe si gur kilometrik që mban makinën mos shkojë poshtë në lumin e madh të harresës. Ku edhe lëvizjet e trupit tim të ekzistojnë me plot kuptim si elementë natyrorë të barabartë me shiun, erën dhe të tjera. Ku dashuria të jetë jo vetëm një ardhje e papritur dhe tronditëse por një faktor i zakonshëm dhe i shpeshtë, aq sa mendimi se ke fat kur të bie glasa në kokë, ajo glasë që u lëshua nga bytha e një zogu të padukshëm. Ku ndoshta restorantet të gatuajnë specialitete të përditshme ndjenjash të ushqyeshme, dhe t’i ndajnë me qepshe sipas peshës fizike të trupit të njeriut. Të trashëve më shumë që të dobësohen, të dobëtëve më pak qe të shëndoshen. Ku pendimi të jetë i barabartë me vendimin. Banesa të qëndrojë më gjatë në kokë, se një paqe e zakonshme. Edhe aty të banosh pa marrë kurrë ditë rrogash, as pazar ushqimor, një vend i caktuar ku jeta të jetë një kuptim i çfarëdoshëm, mjaft që të jetë vetjak dhe të mbajë erën e gurëve në mure kalash më të vjetra se livadhet, më të reja se myshku. Pa asnjë shenjë tjetër të ekzistencës së historisë së re të njeriut. Një aromë nën diell që nuk ndryshon nga lëvizjet e stinëve. Por më parë më duhet të nis të skicoj qytetin “EL” me lugë mbi pjatën me pilaf gruri me vaj ulliri të turbullt, të shtrydhur me këmbë, ndoshta të palara. Megjithatë, m’u kujtua libraria. Dikur kam ëndërruar një anije të ndërtuar, por nuk ishte përfytyrim. Se nuk i kishte të gjitha pjesët. Më pas vendosa i dëshpëruar të ngre qytetin në qiell, si Nju Jorku, po pa fund. Pastaj me lodhje, mendova se ishte më i mirë si një fshat i ngjitur pas tokës, i padukshëm, i humbur, i rrallë e mbase edhe i pabanueshëm, a i panevojshëm. Me shkurret e mbira mbi çati, frutat që dalin nga dritaret e shtëpive, prej pemësh që rriten brenda dhe vilen jashtë. Ndoshta edhe me njerëz që punojnë brenda e pushojnë jashtë. Nuk më doli pjata për një qytet më të madh, e më të përsosur se uria, fitoi mbi përfytyrimin edhe unë, edhe ai, u bëmë një e pame siluetës t’i futej fët e fët grurit dhe kosit edhe aty filmi u pre, kur barku kërkoi edhe sallam të skuqur. *Fragment marrë nga cikli “Kështjellat e humbura”, botimet “Aleph”, dimër 2010

Penelopa në luftë Oriana Fallaci Kishte qenë një bisedë qesharake. -Diçka moderne dhe mallëngjyese, Xho. E kotë t’jua them, një histori dashurie, por me diçka më shumë se dashuria. Përndryshe, publiku mërzitet. Dhe ki parasysh që protagonistja duhet të jetë italiane, kurse protagonisti amerikan: ju i dini problemet e bashkëprodhimit. A ju mjaftojnë dy muaj, Xho? -Sigurisht, komendator. Producenti fliste e fliste, por ajo, në vend që ta ndiqte, ia kishte ngulur sytë orës me lavjerrës mbi murin përballë: edhe në korridorin ku e kishin vënë për të fjetur, kur Riçardi i pati zënë shtratin, kishte një orë me lavjerrës, që binte çdo pesëmbëdhjetë minuta sipas ritmit të kambanës së Uestminsterit. -PO ju besoj një detyrë të pazakontë; në të vërtetë, po ju dhuroj një pushim të gjatë. A e kuptoni, Xho? -Sigurisht, komendator. Një këmbanë që nuk ngjasonte me asnjë kambanë tjetër. Ditën e bënte të mendonte për martesën e një mbreti: me mantelet e hermelinit, karrocat e praruara, gradën mbretërore mbi kuaj: mbreti kishte fytyrën e Riçardit. Por natën, kur errësira dhe heshtja e mbështillnin si një qefin, ajo rrahje i shkaktonte ankthin e një mallkimi. -Ju e meritoni, sigurisht, keni punuar shumë këto kohët e fundit dhe keni nevojë për argëtim, për gjëra të reja. Por, nëse do të më duhej t’u dhuroja një udhëtim në Nju Jork të gjithë rrogëtarëve të mi, do të përfundoja në rrugë: ju më kuptoni. -Sigurisht, komendator. Angështues derisa shënonte çerekun, akrepi bëhej ogurzi kur ora tregonte dy të katërtat, madje ngjethës kur ndalej te tre të katërtat, pastaj te katër të katërtat dhe, po atë çast, një procesion fantazmash përparonte drejt saj për t’u ndalur nën fenerin e korridorit brenda të cilit çdonjëra fluturonte dhe dobësohej derisa davaritej në njolla. Një përjashtim vetëm për ju. Çfarë nuk do të bëja për ju, Xho! -Faleminderit, komendator. E ngrirë nën çarçarfë, mpihej duke fiksuar fenerin ku njollat vizatonin trajta dragonjsh, gojë grash që qanin, figura asnjëherë të njëjta, që shkëmbenin konturet me njëra tjetrën për ta lënë të përhumbur. Mandej, me një rrëqethje të beftë, fantazia e saj vraponte në dhomën e Riçardit: me kolltukun e kadifenjtë ngjyrë kafe, me mbulesën e bardhë prej dantelle, raftet me librat e shkollës, fotografitë me korniza të argjendta të të ndjerëve, të cilët, që lart një sergjeni, vështronin ngultas të gjallët me qortim disi keqndjellës. _ Edhe diçka akoma. Gomezi, ortaku im i Nju Jorkut, do t’ju bezdisë paksa: gjithmonë për t’ju pyetur nëse po punoni, çfarë po bëni, a e keni gjetur subjektin. Ju mos ia vini veshin. Jam unë ai që komandoj dhe paguaj. Kur të ktheheni, do të hidhni në letër nja njëzet faqe dhe do t’i diskutojmë bashkë. Ndërkaq zbavituni, pushoni. -Faleminderit, komendator. Fantazmat dilnin nga ato korniza: një burrë, një burrë tjetër, edhe një burrë tjetër, një grua, një grua tjetër, një fëmijë që, me jakën e tij prej dantelle, i ngjasonte një xhuxhi të keq, dhe më këmbëngulësi ndër ta mbante mustaqe. Ishte këmbëngulës sepse, para se të fluturonte mbi fener, ndalej ta shikonte vajzën dhe tundte kokën ngadalë. Ajo duhej të mbyllte sytë për të mos e prekur dhe ndjekur. Jam i sigurt se do të ktheheni me një histori shumë të bukur, Xho, dhe do të bëjmë një film shumë të këndshëm. Faleminderit, komendator. I hapte kur fantazma me mustaqe ishte zhdukur. Dhe atëhere kishte një ndjenjë lehtësimi dhe zbrazëtie që duhej ta mbushte mënjëherë: mendja i shkonte te

Riçardi. Bashkë me Riçardin ngjitej mbi rrokaqiejt ku trumbetat e engjëve lajmëronin Gjykimin e Fundit për të mallkuarit e mbledhur në luginën e Josafatit. Pastaj rrokaqiejt thërrmoheshin si kështjella rëre dhe rrahja pasuese e orës e gjente në këtë tmerr, që mbytej aty për aty në gjumë. -Mirupafshin, Xho. -Mirupafshim, komendator. *** Qesharake, e megjithatë turbulluese. Zakonisht nuk lëshohej pas fantazive kur diskutonte për punë me plakun. Atëhere pra, pse kishte ndodhur? Mirë, ndodhi, mendoi duke mbledhur sipet. Pastaj mbylli valixhen, vendosi makinën e shkrimit në kuti, u kreh, bëri tualet dhe, megjithëse ishte me vonesë dhe Franceskoja e nxiste me psherëtima të mërzitura që të nxitonte, ndaloi të shihej në pasqyrë, disi e zhgënjyer. Sa herë që kalonte përpara pasqyrës, nuk arrinte të përballonte tundimin për të parë atë që i interesonte më shumë në botë: veten e saj. Dhe çdoherë mbetej pakëz e zhgënjyer: thuajse vajza përballë ishte tjetër njeri. Për shembull, ndihej një trup i fortë; përkundrazi, trupi brenda pasqyrës ishte i brishtë si i një adoleshenteje. Ndiente se kish një fytyrë të jashtëzakonshme: buzë të forta, hundë të madhe, shikim të prerë; përkundrazi, fytyra brenda pasqyrës ishte një fytyrë çfarëdo: buzë të buta, hundë të vogël, shikim ndonjëherë të frikësuar. Dhe nuk i pëlqente vetja. Nga vajza brenda pasqyrës i pëlqenin vetëm flokët, sepse ishin të verdhë dhe falë tyre harronte se i përkiste një toke ku gratë kishin flokë të zinj, si e ëma; ku nuk përfilleshin fare, si e ëma; dhe qanin, si e ëma. Njëherë, kur ishte fëmijë, e kishte parë të ëmën të qante. Hekuroste këmishët dhe qante; lotët rrokulliseshin mbi hekur dhe avullonin duke kërcitur në nxhetësi: në hekur mbeteshin njolla disi të zbehta, sikur të kishin qenë pika uji dhe jo lot. Mandej, edhe njollëzat fashiteshin sikur dhimbja e tyre të mos kish ekzistuar dhe, që prej asaj kohe, ajo ishte betuar me veten se nuk do të hekuroste kurrë këmishët dhe nuk do të qante kurrë. –Kurrë, Xho!përsëriti me zë të lartë. -Çfarë the, Xhovana?- pyeti Franceskoja. -thashë kurrë. -Kurrë çfarë, Xhovana? -Quhem Xho, jo Xhovana. -Po, Xhovana. -Kurrë s’do të arrish të më thërrasësh Xho? -Jo, Xhovana. -Hajde, merri këto valixhe. Françeskoja u ngrit me durim dashamirës. Ngriti me dyshim njërën vetull. -Ndonjëherë kam përshtypjen që ti më ke inat. -Nuk të kam inat. Acarohem vetëm sepse ti më thërret Xhovana. -Që ti më urrën. -Nuk të urrej. Bezdisem vetëm se ti më sheh për atë që nuk jam. - Që nuk të bëhet vonë fare për mua. Po nisesh dhe, në vend që të jesh e trishtuar, po fluturon nga gëzimi. -Francesko! Ajo i mbërtheu kyçet e gjera dhe lështore. E pa drejt e në bebëza të cilat, që pas xhamave të syzeve, ngjanin të qeta, të trishtuara. Buzëqeshi duke menduar se ai ishte për t’u pasur zili, i hekurt si një pemë me rrënjë të thella, i fortë si një burrë të cilit i ka rënë privilegji i veçantë i të lindurit mashkull. E përqafoi. -Të kam të shtrenjtë, Françesko: ti e di. Më pëlqen, Francesko: edhe këtë e di. Dhe herët a vonë, nëse do të kem dëshirë, do të martohem me ty. Por tani po nisem. Dhe po nisem me dëshirë. Përpiqu ta kuptosh, Francesko. Fragment nga “Penelopa në luftë”, botimet “Pegi” Shqipëroi: Beti Njuma


18

E martë, 25 mars 2014

Sociale Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014

Lista e plotë e barnave

30 31 32 33 34 35

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

95 95 95 95 50 50

flakon

60

flakon flakon ampulë ampulë ampulë tabletë ampulë

95 60 60 60 60 60 60

44 45

A12 85 ; 100% SHTESA TË KRIPËRAVE MINERALE 406 A12AA20 Calcium -3-methyl-2 oxovalerate etj 412 A12BA51 Potasium chloride combinations

tabletë paketë

85 100

46 47 48

BARNA TË TJERA TË APARATIT GASTRO-INTESTINAL DHE METABOLIZMIT 379 A16AA Phenil Keton Urea 500 g 551 A16AA Aminoacide pa lysine,tryptophan e tjer(mixture) *500gr Ga 1* 552 A16AA Aminoacide pa lysine,tryptophan e tjer..(mixture) 500gr Ga2*

paketë paketë paketë

100 100 100

tabletë tabletë tabletë tabletë shiringë shiringë tabletë kapsulë tabletë

85 85 85 85 85 85 85 85 85

kapsulë tabletë flakon ampulë ampulë ampulë tabletë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë

95 95 95 95 95 95 95 95 95 95 95 95 95 95 95 95

ampulë

70

250 mcg 150 mg 300 mg 200 mg 300 mcg 0.4 mg/spray 10 mg 40 mg 20 mg 35 mg 375 mg 500 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë flakon tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

80 50 50 80 80 80 80 80 80 80 50 50

250 mg 0.4 mg

tabletë tabletë

75 75

Hydrochlorothiazide 25 mg Indapamide 2.5 mg Furosemide 40 mg Furosemide 10 mg - 2 ml Spironolactone 25 mg Triamteren+Hydrochlorthiazide (50+25)mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

65 65 65 65 65 65

40mg 50mg 100mg 200 mg 100 mg 5 mg 10 mg 5 mg 12.5mg 6.25 mg 25 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

70 70 70 70 70 70 70 70 70 70 70

5 mg 10 mg 5 mg 10 mg 10 mg 20 mg 30 mg 60 mg 20 mg 10mg 40 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

80 80 50 50 80 80 50 50 50 50 80

Ilaçet, sa do të jetë shifra e rimbursimit për të gjithë të sëmurët

36 37 38 39 40 41 42 43

Për pensionistët vlera e rimbursimit do të jetë 100%

P

ublikohet lista e plotë me 477 barnat e rimbursueshme për vitin 2014. Në lista janë shtuar dhe 55 barnat e reja të rimbursueshme që qeveria i miratoi pak ditë më parë. “Masa e mbulimit të çmimeve të barnave të listës së barnave që rimbursohen, sipas klasifikimit ATC, të jetë 50 për qind deri në 100 për qind, sipas grupeve terapeutike dhe barnave të mëposhtme. Masa e mbulimit të çmimit të barnave për alternativën e parë në listën e barnave të rimbursueshme për kategorinë e pensionistëve të jetë 100 për qind”, - thuhet në vendimin e qeverisë, i cili është publikuar dje në “Fletoren zyrtare”. Po kështu janë miratuar dhe marzhet e tregtimit. “Miratimin e marzheve të diferencuara të tregtimit, përkatësisht në masën 8 për qind, Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014 për tregtimin me shumicë dhe 24 për qind, për tregtimin me pakicë, për

29 411 30 549 529 530

A10BA02 A10BA02 A10BB01 A10BB07 A10BD08 A10BD08

Metformine Metformine Glibenclamide Gliclazide Vildagliptin+ Metformin Vildagliptin+ Metformin

850 mg 1000 mg 5 mg 80 mg 500/50mg 850/50mg

A11 60%; 95% VITAMINAT 422

A11CB01

37 423 550 39 40 41 42

A11CC02 A11CC05 A11CC05 A11DA01 A11GA01 A11HA01 A11HA02

Retinol + Ergocalciferol (10.000+10.000) Nj.N -ml Dihydrotachysterol 30 ml Cholecalciferol 14.400 Nj.N/ml-12.5 ml Cholecalciferol 200000 Nj.N/ml-2 ml Thiamine 5 % - 1 ml Acid ascorbic 5 % - 2 ml Nicotinamide 200 mg Pyridoxine 5 % - 2 ml

B B01 85% 49 50 51 52 53 54 55 56 57

ANTIKOAGULANTËT 464 B01AA03 534 B01AA03 535 B01AA03 43 B01AA07 553 B01AB05 554 B01AB05 410 B01AC04 465 B01AC05 555 B01AC06

Warfarine Warfarine Warfarine Acenocoumarol Enoxaparine Xa Enoxaparine Xa Clopidogrel Ticlopidine Hydrochloride Acetylsalicylic acid 100 mg

1 mg 3 mg 5 mg 4 mg 40mg/04ml 60mg/04ml 75 mg 250mg

B03 95% ANTIANEMIKËT B03AA02 Ferrous Fumarate 350mg Foto ilustruese 58 391 59 556 B03AA03 Ferri sulfas (ekuival 256.3mg ) 80mg 60 536 B03AB09 Ferric Sodium gluconace complex 781.2/100 ml-240 ml 533 B03AC06 Ferric (Iron III) hydroxide dextran complex 100mg/2ml-2ml barnat e listës së barnave të rimbur- 61 62 50 B03BA02 Cyanocobalamine 100 mcg - 1ml sueshme, si dhe të marzheve të difer63 51 B03BA02 Cyanocobalamine 500 mcg - 1ml Masa e mbulimit 53 B03BB01 Acid folic 5 mg encuara të tregtimit me shumicë e pa- 64 të çmimit të bar65 55 B03XA01 Erythropoietine (Epoetin alfa) 2000 Nj.N - 0.5 ml nave për alterkicë të disa barnave të listës”, - thuhet 66 346 B03XA01 Erythropoietine (Epoetin beta) 2000 Nj.N nativën e parë në B03XA01 Erythropoietine (Epoetin zeta)2000 Nj.N -0.6ml në vendimin e Këshillit të Ministrave. 67 544 listën e barnave të 68 468 B03XA03 Methoxy Polyethylene Glycol-epoetin beta 50mcg/0.3ml rimbursueshme Efektet e këtij vendimi do të përballo- 69 469 B03XA03 Methoxy Polyethylene Glycol-epoetin beta 75/ 0.3ml për kategorinë B03XA03 Methoxy Polyethylene Glycol-epoetin beta 100mcg/0.3ml hen nga buxheti i vitit 2014, i mirat- 70 470 e pensionistëve 71 457 Methoxy Polyethylene Glycol-epoetin beta 120mcg/0.3ml Fletore Zyrtare nr.36,B03XA03 datë 24.3.2014 të jetë 100 për uar për Fondin e Sigurimit të De72 458 B03XA03 Methoxy Polyethylene Glycol-epoetin beta 150mcg/0.3ml qind” B03XA03 Methoxy Polyethylene Glycol-epoetin beta 200mcg/0.3ml tyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. 73 460 PASQYRA I B05 70% MASA E MBULIMIT TË ÇMIMEVE TË BARNAVE PËR LBR 2014 ZËVENDËSUESIT E PLAZMËS DHE PERFUZIONET 74 56 B05XA05 Magnesi sulphate 25 % - 10 ml

Nr.

Kod bari

Kodi ATC

Emërtimi xhenerik

Forma

Masa e mbulimit të çmimit të barit 75 në % 76 77 78 79 70 80 70 81 82 83 84 60 85 60 86 60 60 60 60 87 88

1 2

A A02 70 % ANTIACIDET, BARNAT PËR MJEKIMIN E ULÇERËS PEPTIKE DHE FLATULENCËS 2 A02BA02 Ranitidine 150 mg 4 A02BC01 Omeprazole 20 mg

tabletë kapsulë

3 4 5 6 7 8

A03 60% BARNA ANTISPASTIKE, ANTIKOLINERGJIKE DHE PROPULSIVE 5 A03AD01 Papaverine hydrochloride 4% -1ml 459 A03AD02 Drotaverine Hydrochloride 40 mg 6 A03BA01 Atropine sulphate 1 mg - 1 ml 7 A03BB01 Butylscopolamine bromide 10mg 8 A03FA01 Metoclopramide 10 mg 9 A03FA01 Metoclopramide 5 mg - 2ml

flakon tabletë ampulë tabletë tabletë ampulë

9 10

A05 60% KOLAGOGËT DHE HEPATOPROTEKTORËT 10 A05AA02 Acid ursodeoxycholic 11 A05AA02 Acid ursodeoxycholic

kapsulë kapsulë

60 60

11 12 13

A07 70% ANTIDIAREIKËT, ANTIINFLAMATORËT DHE ANTISEPTIKËT INTESTINALË 14 A07AA02 Nystatine 500.000 Nj. N 15 A07EC01 Sulfasalazine 500 mg 433 A07EC02 Mesalazine 500 mg

tabletë tabletë tabletë

70 70 70

14 15

A09 85% DIGJESTIVËT, PËRFSHI ENZIMAT 421 A09AA02 Multienzymes (Lipase+Amilase+Protease)10000Nj.N Pancreatin 455 A09AA02 Multienzymes (Lipase+Amilase+Protease)25000Nj.N Pancreatin

16

ANTIDIABETIKËT 19 A10AB01

150 mg 250mg

17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

876

A10AB01

466 446 489

A10AB04 A10AB05 A10AB06

20

A10AC01

24

A10AD01

27

A10AD01

467

A10AD04

472

A10AD04

447

A10AD05

448 449 28

A10AE04 A10AE05 A10BA02

Insuline Humane Biosintetike Neutrale 100 Nj.N / ml - 3 ml Insuline Humane Biosintetike Neutrale 100 Nj.N / ml - 3 ml Insuline Lispro 100 Nj./N/ml - 3 ml Insuline Aspart 100 Nj.N /ml - 3 ml Insuline Glulisine 100 Nj.N /ml - 3 ml Insuline Humane Biosintetike Izofane 100 Nj.N. / ml 3 ml Insuline Humane Biosintetike Bifazike Izofane 100 Nj.N/ ml - 3 ml 30/70 Insuline Humane Biosintetike Bifazike Izofane 100 Nj.N/ ml - 3 ml 25/75 Insuline Lispro + Insuline Lispro Protamine 25/75 100 Nj./N/ml 3 ml Insuline Lispro + Insuline Lispro Protamine 50/50 100 Nj./N/ml 3 ml Insuline Aspart +Protamine Crystallised 100Nj.N/ml -3 ml 30/70 Insuline Glargine 3.64 mg/ml - 3 ml Insuline Detemir 100 Nj.N / ml - 3ml Metformine 500 mg

877

C02 75% ANTIHIPERTENSIVËT 63 C02AB01 561 C02AC05

Methyldopa Moxonidipine C03 65 %

89 90 91 92 93 94

DIURETIKËT 64 471 65 66 67 562

C03AA03 C03BA11 C03CA01 C03CA01 C03DA01 C03ED01

C07 70% kapsulë kapsulë

85 85

penë

95

A10 95%

546

C C01 50%; 80% BARNAT NË TERAPINË KARDIAKE 57 C01AA05 Digoxine 59 C01BC03 Propafenone 434 C01BC03 Propafenone 60 C01BD01 Amiodarone 532 C01DA02 Nitroglycerine 445 C01DA02 Glyceryl trinitrate 62 C01DA08 Isosorbite dinitrate 407 C01DA14 Izosorbite 5 Mononitrate 435 C01DA14 Izosorbite 5 Mononitrate 560 C01EB15 Trimetazidine 558 C01EB18 Ranolazine 559 C01EB18 Ranolazine

kartrixhe penë penë penë penë penë penë penë penë penë penë penë tabletë

95 95 95 95 95

95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105

BETABLLOKUESIT 72 C07AA05 352 C07AB02 353 C07AB02 393 C07AB02 73 C07AB03 404 C07AB12 405 C07AB12 382 C07AG02 397 C07AG02 363 C07AG02 364 C07AG02

106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

KALCIBLLOKUESIT 74 C08CA01 75 C08CA01 347 C08CA02 348 C08CA02 76 C08CA05 77 C08CA05 78 C08CA05 79 C08CA05 381 C08CA08 537 C08CA13 80 C08DA01

C08 50; 80%

95 95 95 95 95 95 95 95

Propanolol Metoprolol Metoprolol Metoprolol Atenolol Bisoprolol Bisoprolol Nebivolol Carvedilol Carvedilol Carvedilol

878

Amlodipine Amlodipine Felodipine Felodipine Nifedipine Nifedipine Nifedipine Nifedipine Nitrendipine Lercanidipine Verapamil


19

E martë, 25 mars 2014

Sociale Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014 117 118 119

81 82 83

C08DA01 C08DB01 C08DB01

Verapamil Diltiazem Diltiazem

80 mg 60 mg 90 mg

120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

C09 50; 80% BARNAT VEPRUESE NË SISTEMIN RENIN - ANGIOTENSINË 84 C09AA01 Captopril 25 mg 85 C09AA01 Captopril 50 mg 87 C09AA02 Enalapril 20 mg 564 C09BB02 Enalapril+Lercanidipine (20+10) mg 376 C09CA01 Losartan potassium 50mg 88 C09CA03 Valsartan 80 mg 388 C09CA03 Valsartan 160mg 366 C09CA04 Irbersartan 150mg 367 C09CA04 Irbersartan 300mg 565 C09CA07 Telmisartan 40mg 401 C09CA08 Olmesartan 10 mg 402 C09CA08 Olmesartan 20 mg 403 C09CA08 Olmesartan 40mg 389 C09DA03 Valsartan + Hydrochlortiazide 80/12.5mg 390 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg 414 C09DA03 Valsartan +Hydrochlorthiazide 160/12.5mg 566 C09DA04 Irbesartan+Hydrochlorthiazide (150+12.5)mg 567 C09DA04 Irbesartan+Hydrochlorthiazide (300+12.5)mg 568 C09DA04 Irbesartan+Hydrochlorthiazide (300+25)mg 475 C09DA08 Olmesartan +Hydrochlorthiazide 20/12.5mg 450 C09DB01 Valsartan+Amlodipine 80/5 mg 451 C09DB01 Valsartan+Amlodipine 160/5 mg 537 C09DB01 Valsartan+Amlodipine 160/10 mg 474 C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/5/12.5 mg 490 C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/10/12.5 mg 491 C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/5/25 mg 538 C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/10/25 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

80 80 80 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50

147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160

C10 50% REDUKTUESIT E LIPIDEVE NË GJAK 349 C10AA01 Simvastatine 350 C10AA01 Simvastatine 351 C10AA01 Simvastatine 362 C10AA02 Lovastatine 419 C10AA03 Pravastatine 420 C10AA03 Pravastatine 89 C10AA04 Fluvastatine 392 C10AB02 Fluvastatine 356 C10AA05 Atorvastatine 357 C10AA05 Atorvastatine 355 C10AB05 Fenofibrate 368 C10BA02 Ciprofibrate 569 C10BX03 Atorvastatine+Amlodipine 570 C10BX03 Atorvastatine+Amlodipine

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50

tabletë

50

tubetë

50

10 mg 20 mg 40 mg 20 mg 20 mg 40 mg 40 mg 80mg 10 mg 20mg 200mg 100mg 10mg/5mg 10mg/10mg

tabletë tabletë tabletë

80 80 80

D D01 50% Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014

162 163 164

ANTIMYKOTIKËT DERMATOLOGJIKË 91 D01BA02 Terbinafine 250 mg D06 50% ANTIBIOTIKE DHE KIMIOTERAPEUTIKE DERMATOLOGJIK Hyaluronic acid+silver sulfadiazine 571 D03AX05 (0.2%+1%)*25gr 92 D06AX05 Bacitracine 50 Nj.N/g+Neomycine 3.5mg/g-30 g 428 D06BA01 Sulfadiazine argenticum 1% - 40g

165 166 167 168 169

PREPARATE 95 429 97 98 99

161

D07 50% DERMATOLOGJIKE TE KORTIKOSTEROIDEVE D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 % -15 g krem D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 % -20 g D07AC01 Betamethasonum 0.1% 15 g D07AC14 Methylprednisolone Aceponate 1mg/1gr 15g D07CB05 Flumethasone 0.02%+ Neomycine 0.05 % 15g

ANTIINFEKTIVËT DHE 170 171 172 173 174 175 176

101

G01AA51

572

G01AA51

483

G01AA52

102 104 482 105

G01AF01 G01AF05 G01AF12 G01AX05

G G01 70 % ANTISEPTIKËT GJINEKOLOGJIKË Neomycine Sulphate + Polymixine B Sulfate + Nystatine (35000+35000+100000)Nj.N Cloramphenicol+Metronidazol+Nystaton +Acetate hydrocortisone (200mg+500mg+660000Nj.N.) Metronidazole+Neomycine Sulphate + Nystatine (500mg+65000Nj.N+100000Nj.N) Metronidazole 500 mg Econazol nitrate 150 mg Fenticonazole 600mg Nifuratel + Nystatine 500 mg+ 200.000 Nj.N

177

G02 70% BARNA TË TJERA GJINEKOLLOGJIKE 107 G02CB01 Bromocriptine 2.5 mg

178 179 180 181 182 183 184 185 186

HORMONET 399 109 110 573 111 112 430 488 115

187 188 189 190 191 192 193 194

UROLOGJIKËT 116 G04AB01 118 G04CA01 119 G04CA01 120 G04CA02 369 G04CA03 370 G04CA03 121 G04CB01 574 G04CB02

195 196 197

tubetë tubetë

tubetë tubetë tubetë tubetë tubetë

tabletë vaginale ovule. ovule tabletë tabletë tabletë tabletë

vaginale vaginale vaginale vaginale

70

ampulë ampulë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

60 60 60 60 60 100 60 60 60

500 mg 5 mg 10 mg 0.4mg 2 mg 5 mg 5mg 0.5 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

70 70 70 70 70 70 70 70

H H01 95 % HORMONE TË HIPOFIZËS DHE HIPOTALAMUSIT 122 H01AA02 Tetracosactide Acetate 1 mg -1 ml 123 H01AC01 Somatropine 5 mg- 1.5 m (15 Nj.N) 503 H01AC01 Somatropine 8 mg(24 Nj.N)

ampulë flakon flakon

95 95 95

G04 70% Acid nalidixic Alfuzosine Alfuzosine Tamsulosine Terazosine Terazosine Finasteride Dudasteride

198 199 200 201

125 504 417 126

10 mg- 1.5 ml(30 Nj.N) 12 mg(36 Nj.N) 100 mcg/ml- 6ml 100 mcg/ml- 5ml

flakon ampulë flakon flakon

95 95 95 95

202 203 204 205 206 207 208

H02 65% KORTIKOSTEROIDËT SISTEMIKË 128 H02AB02 Dexamethasone 500 mcg 436 H02AB02 Dexamethasone 0.2%-10 ml 461 H02AB02 Dexamethasone sodium phosphate 4 mg/ml-1ml 129 H02AB06 Prednisolone 25 mg 130 H02AB07 Prednisone 5 mg 131 H02AB08 Triamcinolone 40 mg -1ml 431 H02AB09 Methylprednisone 125 mg

tabletë flakon ampulë tabletë tabletë flakon ampulë

65 65 65 65 65 65 65

209 210 211 212

H03 80% BARNAT NË TERAPINË E TIROIDES 133 H03AA01 Levothyroxine natricum 134 H03AA01 Levothyroxine natricum 135 H03AA01 Levothyroxine natricum 136 H03BA02 Propylthiouracil

tabletë tabletë tabletë tabletë

80 80 80 80

213

H05 95% KALCIUM-HOMEOSTATIK 137 H05BA01 Calcitonine (Salmon Synthetic)

flakon

95

H01AC01 H01AC01 H01BA02 H01BA02

Somatropine Somatropine Desmopressin Desmopressin

tabletë tabletë flakon flakon kapsulë kapsulë flakon flakon flakon flakon flakon flakon kapsulë kapsulë flakon

65 65 65 65 65 65 65 65 65 65 65 65 65 65 65

flakon

65

flakon

65

tabletë tabletë flakon tabletë flakon flakon flakon flakon flakon flakon kapsulë kapsulë

50 50 65 50 50 65 65 65 65 65 50 50

flakon flakon flakon flakon flakon flakon kapsulë flakon flakon tabletë tabletë tabletë flakon tabletë tabletë flakon flakon flakon kapsulë ampulë ampulë ampulë tabletë tabletë tabletë tabletë

65 65881 65 65 65 65 50 65 65 65 65 65 65 50 50 65 65 65 65 65 65 65 65 65 65 70

50mcg 100mcg 200mcg 50 mg

200 Nj.N 2ml-14 doza

J J01 50%; 65% ANTIBAKTERIALET SISTEMIKE 214 138 J01AA02 Doxycycline 100 mg 215 139 J01AA06 Oxytetracycline 250 mg 216 143 J01CA01 Ampicilline 125 mg / 5 ml - 100ml 217 144 J01CA01 Ampicilline 250 mg / 5 ml - 100ml 218 145 J01CA01 Ampicilline 250 mg 219 146 J01CA01 Ampicilline 500 mg 220 506 J01CA01 Ampicilline 1g 221 147 J01CA04 Amoxicilline 125 mg / 5 ml - 60 ml 222 148 J01CA04 Amoxicilline 125 mg / 5 ml - 100 ml 223 149 J01CA04 Amoxicilline 250 mg / 5 ml - 60 ml 224 150 J01CA04 Amoxicilline 250 mg / 5 ml - 100 ml 225 575 J01CA04 Amoxicilline 250 mg / 7 ml - 100 ml 226 151 J01CA04 Amoxicilline 250 mg 227 152 J01CA04 Amoxicilline 500 mg 228 155 J01CE08 Benzathine benzylpenicilline 1.2 milion Nj.N Amoxicilline Trihydrate + Acid Clavulonic (125+31.2) mg / 5ml156 J01CR02 229 100ml Pezulli Amoxicilline Trihydrate + Acid Clavulonic ( 250+62.5)mg/5ml157 J01CR02 230 100 ml Pezulli 231 158 J01CR02 Amoxicillin Trihydrate + Acid Clavulonic (Potasium)375 mg 232 159 J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+ Acid Clavulonic ( Potasium)625mg 233 371 J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic (457mg/5ml-70ml) 234 372 J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic ( 1g+125mg) 235 373 J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic 1000mg 236 374 J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic (100+12.5)mg - 60ml 237 416 J01CR02 Amoxicilline Trihydrate +Acid Clavulonic(100+12.5) - 30ml 238 160 J01DA01 Cephalexine 125 mg / 5 ml - 60ml 239 162 J01DA01 Cephalexine 250 mg / 5 ml - 60 ml 240 163 J01DA01 Cephalexine 250 mg / 5ml - 100 ml Fletore Zyrtare nr.36, J01DA01 datë 24.3.2014 241 164 Cephalexine 250mg 242 165 J01DA01 Cephalexine 500 mg

243 244 245 50 246 50 247 879 248 249 50 250 50 251 50 252 50 253 50 254 255 256 257 258 70 259 260 70 261 262 70 263 264 70 265 70 70 266 70 267 268

tabletë

G03 60%; 100% SEKSUALE DHE MODULATORËT E SISTEMIT GJENITAL G03BA03 Testosterone enanthate 250 mg/1ml G03DA04 Progesterone 2.5 % - 1 ml G03DA04 Progesterone 100 mg G03DB04 Nomegestrol Acetate 5 mg G03GB02 Clomifene 50 mg G03HA01 Cyproterone Acetate 50 mg G03HB01 Estradiol+ Drospirone (1+2)mg G03FA04 Dyhydrogestone 10 mg G03XA01 Danazol 200mg

Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014

166 167 168 169 170 171 173 484 174 175 178 179 180 360 361 384 181 182 183 185 186 187 188 189 190 117

J01DA06 J01DA08 J01DA08 J01DA08 J01DA08 J01DA08 J01DA08 J01DD08 J01EE01 J01EE01 J01FA01 J01FA02 J01FA03 J01FA09 J01FA09 J01FA09 J01FA10 J01FA10 J01FA10 J01GB03 J01GB03 J01GB03 J01MA02 J01MA02 J01XD01 G04AC01

Cefuroxime Axetil 125 mg / 5 ml - 50 ml Cefaclor Monohydrate 125 mg / 5 ml - 60 ml Cefaclor Monohydrate 125 mg / 5ml - 75 ml Cefaclor Monohydrate 250 mg / 5 ml - 60 ml Cefaclor Hydrochloride 250 mg / 5 ml - 75 ml Cefaclor Monohydrate 250 mg / 5 ml - 100 ml Cefaclor Hydrocloride 500 mg Cefixime 100mg/5ml-100 ml Sulfamethoxazole + trimethoprim 240 mg/5 ml - 100 ml Sulfamethoxazole + trimethoprine (400+80) mg Erythromycine 250 mg Spiramycine 250 mg Midecamycine 175 mg / 5 ml - 115 ml Clarithromycine 250 mg Clarithromycine 500 mg Clarithromycine 125mg/5ml-100ml Azithromycine 100 mg / 5ml - 20 ml Azithromycine 200 mg / 5ml - 20 ml Azithromycine 250 mg Gentamicine 20 mg - 2 ml Gentamicine 40 mg - 2 ml Gentamicine 80 mg - 2 ml Ciprofloxacine 250mg Ciprofloxacine 500 mg Metronidazole 250 mg Nitrofurantoine 100 mg

269 270 271

J02 50% ; 65 % ANTIMYKOTIKËT SISTEMIKË 191 J02AB02 Ketoconazol 192 J02AC01 Fluconazol 400 J02AC01 Fluconasol

200 mg 150 mg 100mg

tabletë kapsulë kapsulë

65 50 50

272

J04 100% ANTIMYKOBAKTERIALËT 194 J04AB02 Rifampicine

300 mg

kapsulë

100

400 mg 200mg 800 mg 450 mg 100 mg 245 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

50 50 50 100 85 100

50 mg 2 mg 2.5 mg 5 mg 10 mg 150 mg 500 mg 150 mg 500 mg 100 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

100 100 90 90 100 100 100 100 100 100

273 274 275 276 277 278

354 358 359 486 198 576

J05AB01 J05AB01 J05AB01 J05AB14 J05AF05 J05AF07

J05 50%; 85%; 100% Aciclovir Aciclovir Aciclovir Valganciclovir Lamivudine Tenofovir L L01 90%;100%

279 280 281 282 283 284 285 286 287 288

880

882

ANTINEOPLAZIKËT 199 L01AA01 200 L01AA02 204 L01BA01 205 L01BA01 413 L01BB05 577 L01BC06 578 L01BC06 539 L01XE08 579 L01XX05 487 L01XX28

Cyclophosphamide Chlorambucil Methotrexate Methotrexate Fludarabine Capecitabine Capecitabine Nilotinib Hydroxyurea Imatinib


20

E martë, 25 mars 2014

Sociale Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014 Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014 L02 100% ENDOKRINE Megestrol Triptorelin Tamoxifene Tamoxifene Flutamide Bicalutamide Anastrazole Letrozole

289 290 291 292 293 294 295 296

BARNA NË TERAPINË 209 L02AB01 583 L02AE04 210 L02BA01 545 L02BA01 211 L02BB01 580 L02BB03 444 L02BG03 212 L02BG04

297 298 299 300 301

IMUNOSTIMULUESIT 585 L03AB04 586 L03AB04 442 L03AB07 443 L03AB07 425 L03AB08

302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314

IMUNOSUPRESIVËT 214 L04AA01 215 L04AA01 216 L04AA06 462 L04AA06 437 L04AA06 438 L04AA06 581 L04AA14 582 L04AA14 584 L04AA27 452 L04AD02 453 L04AD02 454 L04AD02 217 L04AX01

315 316 317 318 319 320 321 322 323 324

M M01 50%; 65 % ANTIINFLAMATORËT DHE ANTIREUMATIKËT 218 M01AB01 Indometacine 219 M01AB05 Diclofenac 220 M01AC01 Piroxicam 222 M01AE01 Ibuprofen 223 M01AE02 Naproxen 224 M01AE02 Naproxen 225 M01AE03 Ketoprofen 226 M01AE03 Ketoprofen 396 M01AE03 Ketoprofen 228 M01CC01 Penicillamine

325

M04 85% PREPARATET ANTIGUTOZE 229 M04AA01 Allopurinol

160 mg 3.75 mg 10 mg 20 mg 250 mg 50 mg 1 mg 2.5 mg

tabletë shiringë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

100 100 100 100 100 100 100 100

shiringë shiringë flakon flakon flakon

100 100 100 100 100

kapsulë kapsulë kapsulë kapsulë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë kapsulë kapsulë kapsulë tabletë

100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 90

L03 100% Pegnterferon alfa - 2a 135mcg/0.5ml Peginterferon alfa - 2a 180mcg/0.5ml Interferon beta - 1a 22 mg (6MIU) Interferon beta - 1a 44 mg (12 MIU) Interferon beta - 1b 250mcg (8.000 000 Nj.N) L04 90%; 100% Ciclosporine Ciclosporine Mycofenolate Mofetil Mycofenolate Mofetil Mycofenolate acid Mycofenolate acid Everolimus Everolimus Fingolimod Tacrolimus Tacrolimus Tacrolimus Azathioprine

25 mg 100 mg 250 mg 500 mg 360 mg 180 mg 0.25 mg 0.5 mg 0.5 mg 0.5 mg 1 mg 5 mg 50 mg

100 mg 50 mg 20 mg 400 mg 250 mg 500 mg 50 mg 100 mg 100 mg 150 mg

kapsulë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë kapsulë suposte tabletë tabletë

65 65 50 65 65 65 50 50 50 65

100 mg

tabletë

85

kapsulë tabletë tabletë

100 100 100

ngjitës në lekurë ngjitës në lekurë

100 100

M05 100% BARNA TË TJERE PËR ÇRREGULLIME TË SISTEMIT MUSKOLO-SKELETIK 326 231 Clodronate disodium anhydrous 400 mg Fletore Zyrtare nr.36,M05BA02 datë 24.3.2014 327 587 M05BA06 Acid Ibandronic 150 mg 328 492 M05BA06 Acid Ibandronic, Monosodium Salt 50mg N N01 100% 329 330

ANESTETIKËT 588 N01AH01 589 N01AH01

331 332 333 334 335 336 337 338 339 340

ANALGJEZIKËT 232 N02AA01 234 N02AA01 235 N02AA01 236 N02AA01 591 N02AX02 592 N02AX02 238 N02AB02 239 N02BB02 241 N02BE01 242 N02BE01

341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367

ANTIEPILEPTIKËT 243 N03AA02 244 N03AA02 246 N03AB02 249 N03AE01 250 N03AF01 251 N03AF01 253 N03AG01 254 N03AG01 409 N03AG01 493 N03AX09 494 N03AX09 495 N03AX09 496 N03AX09 255 N03AX11 256 N03AX11 540 N03AX11 257 N03AX11 258 N03AX11 259 N03AX11 497 N03AX12 498 N03AX12 499 N03AX12 500 N03AX14 501 N03AX14 541 N03AX16 542 N03AX16 543 N03AX16

368 369 370 371

ANTIPARKINSONIKËT 260 N04AA01 261 N04BA02 262 N04BA02 263 N04BB01

372 373 374 375

PSIKOLEPTIKËT 264 N05AA01 265 N05AA01 266 N05AA02 267 N05AB02

Fentanyl Fentanyl

10 mg 60 mg 100 mg 10mg-1ml 50 mg 100mg/ml-10ml 5%-2 ml 50 % -2 ml 125mg 250 mg

tabletë tabletë tabletë ampulë tabletë flakon ampulë ampulë kapsulë kapsulë

100 100 100 100 100 100 100 70 65 65

tabletë tabletë tabletë tabletë flakon tabletë tabletë tabletë flakon tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë pellets tabletë pellets tabletë pellets tabletë tabletë tabletë. kapsulë kapsulë kapsulë flakon tabletë tabletë tabletë tabletë

85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85 85

5 mg (25 +250) mg ( 200 +50) mg 100 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë

90 90 90 90

100 mg 50 mg - 2 ml 25 mg 2.5 mg

tabletë ampulë tabletë tabletë

80 80 80 80

15 mg 60 mg 100 mg 2 mg 2% -100 ml 200 mg 300mg 500mg 380mg/10ml-150ml 25 mg 50 mg 100 mg 200 mg 15 mg 25 mg 50 mg 25 mg 50 mg 100 mg 100mg 300mg 400mg 100mg/ml-300ml 500mg 75mg 150mg 300mg

N04 90% Trihexyphenidyle Carbidopa + Levodopa Levodopa + Benserazide Amantadine N05 50%; 80%

884

Chlorpromazine Chlorpromazine Levomepromazine Fluphenazine

399 400 401 402 403 404 405

PSIKOANALEPTIKËT 286 N06AA02 287 N06AA04 288 N06AA09 289 N06AA21 290 N06AB03 598 N06BC04 599 N06BC04

N05AB02 N05AD01 N05AD01 N05AH02 N05AH03 N05AH03 N05AN01 N05AX08 N05AX08 N05AX08 N05AX08 N05AX08 N05AX13 N05AX13 N05AX13 N05BA01 N05BA01 N05BA02 N05BA05 N05BA05 N05BA06 N05BA06 N05BC01

Fluphenazine Haloperidol Haloperidol Clozapine Olanzapine Olanzapine Lithium carbonate Risperidone Risperidone Risperidone Risperidone Risperidone Paliperidone Paliperidone Paliperidone Diazepam Diazepam Chlordiazepoxide Chlorazepate Dipotassium Chlorazepate Dipotassium Lorazepam Lorazepam Meprobamate

406 407

N07 95% BARNA TË TJERË TË SISTEMIT NERVOR 291 N07AA02 Pyridostigmine bromide 600 N07BB01 Disulfiram

25 mg - 1 ml 20 mg - 10 ml 50 mg - 1ml 100 mg 5 mg 10 mg 250 mg 2 mg 1mg / 1 ml - 30 ml 25 mg 37.5 mg 50 mg 3 mg 6 mg 9 mg 5 mg 10 mg /2 ml 10 mg 5mg 10 mg 1 mg 2.5 mg 400 mg

ampulë flakon ampulë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë flakon shiringë shiringë shiringë tabletë tabletë tabletë tabletë flakon tabletë kapsulë kapsulë tabletë tabletë tabletë

80 80 80 80 50 50 80 80 80 80 80 80 50 50 50 80 80 80 80 80 80 80 80

25 mg 25 mg 25 mg 25 mg 20 mg 18 mg 36 mg

tabletë tabletë tabletë tabletë kapsulë tabletë tabletë

70 70 70 70 70 70 70

60 mg 200 mg

tabletë tabletë

95 95

tabletë tabletë flakon

60 60 60

flakon flakon flakon

80 80 80

pompë pompë kapsulë kapsulë kapsulë pompë pompë

80 80 80 80 80 80 80

pompë

80

pompë

80

pompë

80

pompë

80

pompë pompë pompë pompë pompë pompë pompë pompë pompë pompë pompë pompë flakon tabletë tabletë tabletë ampulë shiringë

80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80 80

15 mg

tabletë

55

25 mg 10mg 10 mg 5 mg/5ml-120 ml 1mg 1mg/5ml-100 ml 20 mg

tabletë tabletë tabletë flakon tabletë flakon tabletë

50 50 50 50 50 50 50

flakon flakon tubetë flakon tubetë tubetë flakon flakon flakon tabletë flakon flakon flakon flakon flakon flakon flakon flakon

60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60

N06 50%; 70% Imipramine Clomipramine Amitriptyline Maprotiline Fluoxetine Hydrochloride Methylphenidate hydrochloride Methylphenidate hydrochloride

P P02 60% 408 409 410

ANTIHELMINTIKËT 507 P02CC01 517 P02CC01 518 P02CC01

411 412 413

PREPARATET NAZALE 295 R01AD01 519 R01AD01 508 R01AD05

Pyrantel Embonate Pyrantel Embonate Pyrantel Embonate

125mg 250mg 125mg/2.5ml - 15ml

R Beclometason dipropionat 50mcg Inh.-200 doze Beclomethasone 100mcg/doze -200 doze nazal spray Budesonide 100mcg/doze 10ml nazal spray

R03 80% ANTIASMATIKËT 414 296 R03AC02 Salbutamol 415 426 R03AC12 Salmeterol Xinafoate 416 298 R03AC13 Formoterol Fumarate 417 520 R03AC18 Indacaterol Maleate 418 521 R03AC18 Indacaterol Maleate Fletore Zyrtare nr.36,R03AK06 datë 24.3.2014 419 514 Salmeterol+Fluticasone 420 515 R03AK06 Salmeterol+Fluticasone

422

883 423

N03 85% Phenobarbital Phenobarbital Phenytoine * Clonazepam Carbamazepine Carbamazepine Acid valproic Acid valproic Acid valproic Lamotrigine Lamotrigine Lamotrigine Lamotrigine Topiramate Topiramate Topiramate Topiramate Topiramate Topiramate Gabapentin Gabapentin Gabapentin Levetiracetam Levetiracetam Pregabalin Pregabalin Pregabalin

269 271 272 273 502 274 275 276 277 593 594 595 607 596 597 278 279 280 281 282 283 284 285

421 25 mcg/h 50 mcg/h

N02 65%; 70%; 100% Morphine Sulphate Morphine Sulphate Morphine Sulphate Morphine hydrochloride Tramadol hydrochloride Tramadol hydrochloride Pethidine Metamizole Paracetamol Paracetamol

376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398

424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442

516

R03AK06

511

R03AK07

512

R03AK07

463

R03AK07

300 509 510 547 476 477 522 302 377 513 408 432 305 306 307 310 312 602

R03BA01 R03BA02 R03BA02 R03BA02 R03BA02 R03BA02 R03BA03 R03BA05 R03BA05 R03BA05 R03BA05 R03BB01 R03CC02 R03CC02 R03DA04 R03DA05 R03DA05 R03DX05

0.1mg - 200 doza inh. 25mcg-120 doza inh. 12mcg (per inh.) 150mcg (caps. per inh) 300mcg (caps. per inh) Propionate Inhal. (50 + 250)mcg Propionat Inhal. (50+ 100)mcg

Salmeterol+Fluticasone Propionate Inhal. (50 + 500)mcg Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 80/4.5 mcg -60 doza Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 160/4.5 mcg - 60doza Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 320/9 mcg inh. Beclometasone 250 mcg inh. -200 doze Budesonide 100 mcg/doze inh - 200doze Budesonide 200 mcg/doze inh.-100doze Budesonide 200 mcg/doze inh.-200doze Budesonide 200 mcg/dozeinh.-60doze Budesonide 400 mcg/doze inh.-60doze Beclomethasone+Formoterol 100mcg/6mcg 120 doza inhl. Fluticasone Propionate 50 mcg -120 doza inh. Fluticasone Propionate 250 mcg-60 inh. Fluticasone Propionate .250 mcg-120inh. Fluticasone Propionate 125mcg-120 inh. Ipratropium Bromide 200 doza inh.-10 ml Salbutamol 2mg / 5 ml -150ml Salbutamol Sulphate 4 mg Theophylline 200 mg Aminophylline 100 mg Aminophylline 240 mg/2 ml Omalizumab 150 mg

443

R05 55% BARNAT KUNDER KOLLËS DHE RRUFËS 320 R05DA04 Codeine

444 445 446 447 448 449 450

R06 50% ANTIHISTAMINIKET SISTEMIKE 322 R06AD02 Promethazine 378 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 323 R06AX13 Loratadine 324 R06AX13 Loratadinum 325 R06AX17 Ketotifen 326 R06AX17 Ketotifen 603 R06AX29 Bilastine

885

S S01 60% BARNAT OPHTALMIKE 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468

886

327 525 526 394 330 523 524 332 334 335 604 385 337 528 527 386 485 338

S01AA11 S01AA12 S01AA12 S01BC03 S01CA01 S01CA01 S01CA01 S01CB01 S01EB01 S01EC01 S01EC03 S01EC04 S01ED01 S01ED51 S01EE01 S01EE04 S01ED04 S01FA01

Gentamicine 0.3%/10ml Tobramycine 3mg/ml - 5 ml Tobramycine 0.3% - 3.5 g Diclofenac natriumi 1% - 5ml Dexamethasone +Neomycine 3.5gr Tobramycine + Dexamethasone 3/1 mg - 1g Tobramycine+Dexamethasone 3/1 mg/ml - 5ml Dexamethasone Sodium Phosphate 0.1%-5ml Pilocarpine hydrochloride 2 % - 10 ml Acetazolamide 250 mg Dorzolamide 2%-5 ml Brinzolamide 10mg/ml-5ml Timolol 0.5% -5ml Latanoprost+Timolol Maleate (50mcg+6.83mg) Latanoprost 0.005% - 2.5ml Travoprost 40mcg/ml-2.5 ml Travoprost +Timolol 40mcg+5mg/ml -2.5 ml Atropine sulphate 1%-10ml


21

E martë, 25 mars 2014

Sociale Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014 469 470

606 608

S01LA04 S01LA05

Ranibizumab 10mg-1ml Aflibercept 40 mg/ml

471 472 473 474

V V03 100% TË GJITHË PRODUKTET E TJERA TERAPEUTIKE 339 V03AC01 Deferoxamine 418 V03AC03 Deferasirox 531 V03AC02 Deferiprone 605 V03AE02 Sevelamer

475 476 477

V07 50 % TË GJITHË PRODUKTET E TJERA JO TERAPEUTIKE 342 V07AB Aqua bidestillata 343 V07AB Aqua bidestillata 344 V07AB Aqua bidestillata

500 mg 250 mg 500 mg 800 mg

2 ml 5ml 10ml

ampulë ampulë

60 60

tabletë tabletë tabletë tabletë

100 100 100 85

flakon flakon flakon

50 50 50

PASQYRA II LISTA E BARNAVE ME MARZHE TË DIFERENCUARA NË LBR 2014

Kodi barit

Kodi ATC

Emërtimi i xhenerik

Forma

1 406 A12AA20 Calcium -3-methyl-2 oxovalerate etj 2 551 A16AA Aminoacide pa lysine,tryptophan e tjer.(mixture) 500gr Ga 1* 3 552 A16AA Aminoacide pa lysine,tryptophan e tjer..(mixture) 500gr Ga 2* 4 55 B03XA01 Erythropoietine alfa 2000 Nj.N 5 346 B03XA01 Erythropoietine beta 2000 Nj.N 6 544 B03XA01 Erythropoietine zeta 2000 Nj.N 7 468 B03XA03 Methoxy polyethylene glycol-epoetin beta 50mcg/0.3ml 8 469 B03XA03 Methoxy polyethylene glycol-epoetin beta 75mcg/ 0.3ml 9 470 B03XA03 Methoxy polyethylene glycol-epoetin beta 100mcg/0.3ml 10 457 B03XA03 Methoxy polyethylene glycol-epoetin beta 120mcg/0.3ml 11 458 B03XA03 Methoxy polyethylene glycol-epoetin beta 150mcg/0.3ml 12 460 B03XA03 Methoxy polyethylene glycol-epoetin beta 200mcg/0.3ml 13 123 H01AC01 Somatropine 5 mg 15 Nj.N 14 503 H01AC01 Somatropine 8 mg 24 Nj.N 15 125 H01AC01 Somatropine 10 mg 30 Nj.N 16 504 H01AC01 Somatropine 12 mg 36 Nj.N 17 486 J05AB14 Valganciclovir 450 mg 18 576 J05AF07 Tenofovir 245 mg 19 577 L01BC06 Capecitabine 150 mg 20 578 L01BC06 Capecitabine 500 mg 21 539 L01XE08 Nilotinib 150mg 22 487 L01XX28 Imatinib 100 mg 23 583 L02AE04 Triptorelin 3.75 mg 24 585 L03AB04 Peginterferon alfa - 2a 135mcg/0.5ml 25 586 L03AB04 Peginterferon alfa - 2a 180mcg/0.5ml 26 425 L03AB08 Interferon beta - 1b 250 mcg/ml 8.000.000 Nj.N 27 442 L03AB07 Interferon beta - 1a 22 mcg 6MIU 28 443 L03AB07 Interferon beta - 1a 44 mcg 12MIU 29 584 L04AA27 Fingolimod 0.5 mg 30 593 N05AX08 Risperidone 25 mg 31 594 N05AX08 Risperidone 37.5 mg 32 595 N05AX08 Risperidone 50 mg 33 602 R03DX05 Omalizumab 150 mg 34 606 nr.36, S01LA04 Ranibizumab 10mg-1ml Fletore Zyrtare datë 24.3.2014 35 608 S01LA05 Aflibercept 40mg/ml 36 418 V03AC03 Deferasirox 250 mg 37 531 V03AC02 Deferiprone 500 mg Marzhi i grosistit 5.5% (Barna që tregetohen në Spitalet Rajonale) 38 605 V03AE02 Sevelamer 800 mg Kodi barit Kodi ATC Emertimi i xhenerik 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

406 55 346 544 468 469 470 457 458 460 605

A12AA20 B03XA01 B03XA01 B03XA01 B03XA03 B03XA03 B03XA03 B03XA03 B03XA03 B03XA03 V03AE02

Calcium -3-methyl-2 oxovalerate etj Erythropoietine alfa Erythropoietine beta Erythropoietine zeta Methoxy polyethylene glycol-epoetin Methoxy polyethylene glycol-epoetin Methoxy polyethylene glycol-epoetin Methoxy polyethylene glycol-epoetin Methoxy polyethylene glycol-epoetin Methoxy polyethylene glycol-epoetin Sevelamer

beta beta beta beta beta beta

2000 Nj.N 2000 Nj.N 2000 Nj.N 50mcg/0.3ml 75mcg/ 0.3ml 100mcg/0.3ml 120mcg/0.3ml 150mcg/0.3ml 200mcg/0.3ml 800 mg

Marzhi i grosistit 5.5%, i farmacise 10%

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Kodi barit

Kodi ATC

Emertimi i xhenerik

379 553 554 413 216 462 437 438 581 582 452 453 454 588 589 339

A16AA B01AB05 B01AB05 L01BB05 L04AA06 L04AA06 L04AA06 L04AA06 L04AA14 L04AA14 L04AD02 L04AD02 L04AD02 N01AH01 N01AH01 V03AC01

Phenil Keton Urea Enoxaparine Xa Enoxaparine Xa Fludarabine Mycofenolate Mofetil Mycofenolate Mofetil Acid Mycofenolic Acid Mycofenolic Everolimus Everolimus Tacrolimus Tacrolimus Tacrolimus Fentanyl Fentanyl Deferoxamine

500 g 40mg-04ml 60mg-04ml 10 mg 250 mg 500 mg 360 mg 180 mg 0.25 mg 0.5 mg 0.5mg 1mg 5mg 25 mcg/h 50 mcg/h 500 mg

Marzhi i grosistit 5.5% , i farmacise 13%

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Kodi barit

Kodi ATC

Emertimi i xhenerik

433 421 455 466 489 467 472 448 449 529 530 533 558 559 561 564 565 112 574 198

A07EC02 A09AA02 A09AA02 A10AB04 A10AB06 A10AD04 A10AD04 A10AE04 A10AE05 A10BD08 A10BD08 B03AC06 C01EB18 C01EB18 C02AC05 C09BB02 C09CA07 G03HA01 G04CB02 J05AF05

Mesalazine Multienzymes (L+A+P) Pancreatin Multienzymes (L+A+P) Pancreatin Insuline Lispro Insuline Glulisine Insuline Lispro + Insuline Lispro Protamine 25/75 Insuline Lispro + Insuline Lispro Protamine 50/50 Insuline Glargine Insuline Detemir Vildagliptin + Metformine Vildagliptin + Metformine Iron(III) Hydroxide Dextran Complex Ranolazine Ranolazine Moxonidipine Enalapril+Lercanidipine Telmisartan Cyproterone Acetate Dudasteride Lamivudine

500mg 10000Nj.N 25000Nj.N 100 Nj./N/ml - 3 ml 100 Nj.N/ml - 3 ml 100 Nj./N/ml - 3 ml 100 Nj./N/ml - 3 ml 100 Nj.N /ml - 3ml 100 Nj.N /ml - 3ml 50/500mg 50/850mg 100mg/2ml-2ml 375 mg 500 mg 0.4 mg (20+10) mg 40mg 50 mg 0.5 mg 100 mg

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

579 580 444 212 214 215 231 492 607 596 597 598 599 277

L01XX05 L02BB03 L02BG03 L02BG04 L04AA01 L04AA01 M05BA02 M05BA06 N05AX13 N05AX13 N05AX13 N06BC04 N06BC04 N05AX08

35

515

R03AK06

36

Marzhi i grosistit 5.5% (Barna që tregëtohen në QSUT) Nr.

Fletore Zyrtare nr.36, datë 24.3.2014

tabletë. paketë paketë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë shiringë flakon ampulë flakon ampulë tabletë tabletë tabletë tabletë kapsulë kapsulë shiringë shiringë shiringë flakon flakon flakon tabletë shiringë shiringë shiringë shiringë ampulë ampulë tabletë tabletë tabletë Forma

514

R03AK06

37

516

R03AK06

38 39

463 603

R03AK07 R06AX29

Hydroxyurea Bicalutamide Anastrazole Letrozole Ciclosporine Ciclosporine Clodronate disodium anhydrous Acid Ibandronic, Monosodium Salt, Monohydrate Paliperidone Paliperidone Paliperidone Methylphenidate hydrochloride Methylphenidate hydrochloride Risperidone Salmeterol Xinafoate Micronised+Fluticasone Propionate (50 + 100)mcg/ unit dose Salmeterol Xinafoate Micronised+Fluticasone Propionate (50 + 250)mcg/ unit dose Salmeterol Xinafoate Micronised+Fluticasone Propionate (50 + 500)mcg/ unit dose Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 320/9 mcg/ doze-60 doza inh. Bilastine

500 mg 50 mg 1 mg 2.5 mg 25 mg 100 mg 400 mg 50mg 3 mg 6 mg 9 mg 18 mg 36 mg 1mg / 1 ml - 30 ml Micronised inh.

tabletë tabletë tabletë tabletë kapsulë kapsulë kapsulë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë flakon flakon

Micronised inh. flakon Micronised inh. flakon

20 mg

flakon tabletë

Marzhi i grosistit 6%, i farmacise 18% Kodi barit 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Fletore 32 33

34 887 35 36 tabletë 37 shiringë 38 shiringë 39 shiringë 40 shiringë 41 shiringë 42 shiringë 43 shiringë 44 shiringë 45 shiringë tabletë 46 47 48 49 Forma 50 51 paketë shiringë 52 shiringë 53 tabletë 54 kapsulë 55 kapsulë 56 tablletë 57 tablletë 58 tablletë 59 tablletë 60 kapsulë 61 kapsulë kapsulë 62 ngjitës në lekurë 63 ngjitës në lekurë 64 flakon 65 66 67 68 Forma 69 tabletë 70 kapsulë 71 caps. 72 penë 73 penë 74 penë 75 penë 76 penë 77 penë tabletë 78 tabletë 79 ampulë 80 tabletë 81 tabletë 82 tabletë 83 tabletë 84 tabletë 85 tabletë 86 tabletë tabletë 87

888

890

10 15 546 19 446 20 24 27 447 412 410 465 380 88 388 366 367 401 402 403 475 389 390 414 450 451 537 566 567 568 474 Zyrtare 490 491

538 569 570 417 126 137 192 400 200 211 228 587 232 234 235 236 591 592 493 494 495 496 255 256 257 540 258 259 497 498 499 500 501 541 542 543 265 273 502 274 600 426 520 521 511 512 522 476 477 509 547 408 513 513

Kodi ATC

Emri xhenerik

A05AA02 Acid ursodeoxycholic 150 mg A07EC01 Sulfasalazine 500 mg A10AB01 Insuline Humane Biosintetike Neutrale 100 Nj.N. / ml - 3 ml A10AB01 Insuline Humane Biosintetike Neutrale 100 Nj.N. / ml - 3 ml A10AB05 Insuline Aspart solution 100 UI/ml - 3 ml A10AC01 Insuline Humane Biosintetike Izofane 100 Nj.N. / ml - 3 ml A10AD01 Insuline Humane Biosintetike Bifazike Izofane 100 Nj.N/ ml - 3 ml 30/70 A10AD01 Insuline Humane Biosintetike Bifazike Izofane 100 Nj.N/ ml - 3 ml 25/75 A10AD05 Insuline Aspartan+Protamine Crystallised Ins Aspart 100 NjN/ml-3ml 30/70. A12BA51 Potasium Chloride combinations 500 gr B01AC04 Clopidogrel 75 mg B01AC05 Ticlopidine Hydrochloride 250mg C08CA13 Lercanidipine 10mg C09CA03 Valsartan 80 mg C09CA03 Valsartan 160mg C09CA04 Irbersartan 150mg C09CA04 Irbersartan 300mg C09CA08 Olmesartan 10 mg C09CA08 Olmesartan 20 mg C09CA08 Olmesartan 40mg C09DA08 Olmesartan Medoxomil + Hydrochlorthiazide (20+12.5)mg C09DA03 Valsartan + Hydrochlortiazide (80+12.5)mg C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide (160+25)mg C09DA03 Valsartan +Hydrochlorthiazide (160+12.5)mg C09DA03 Valsartan + Amlodipine (80 + 5)mg C09DA03 Valsartan + Amlodipine (160 + 5)mg C09DA03 Valsartan + Amlodipine (160 +10)mg C09DA04 Irbesartan+Hydrochlorthiazide (150+12.5)mg C09DA04 Irbesartan+Hydrochlorthiazide (300+12.5)mg C09DA04 Irbesartan+Hydrochlorthiazide (300+25)mg C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/5/12.5 mg nr.36, datë 24.3.2014 C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/10/12.5 mg C09DX01 Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/5/25 mg

C09DX01 C10BX03 C10BX03 H01BA02 H01BA03 H05BA01 J02AC01 J02AC01 L01AA02 L02BB01 M01CC01 M05BA06 N02AA01 N02AA01 N02AA01 N02AA01 N02AX02 N02AX02 N03AX09 N03AX09 N03AX09 N03AX09 N03AX11 N03AX11 N03AX11 N03AX11 N03AX11 N03AX11 N03AX12 N03AX12 N03AX12 N03AX14 N03AX14 N03AX16 N03AX16 N03AX16 N05AA01 N05AH02 N05AH03 N05AH03 N07BB01 R03AC12 R03AC18 R03AC18 R03AK07 R03AK07 R03AK07 R03BA02 R03BA02 R03BA02 R03BA02 R03BA05 R03BA05 R03BA05

Valsartan+Amlodipine+Hydrochlorthiazide 160/10/25 mg Atorvastatine+Amlodipine 10mg/5mg Atorvastatine+Amlodipine 10mg/10mg Desmopressin 100 mcg/ml-6 ml intranazal Desmopressin 100 mcg/ml-5ml intranazal Calcitonine (Salmon Synthetic) 200 Nj.N 2ml - 14 doza nasal spray Fluconazol 150 mg Fluconazol 100 mg Chlorambucil 2 mg Flutamide 250 mg Penicillamine 150 mg Acid Ibandronic 150 mg Morphini Sulfas 10mg Morphini Sulfas 60mg Morphini Sulfas 100mg Morphine hydrochloride 10mg-1ml Tramadol hydrochloride 50 mg Tramadol hydrochloride 100mg/ml-10ml Lamotrigine 25 mg Lamotrigine 50 mg Lamotrigine 100 mg Lamotrigine 200 mg Topiramate 15 mg Topiramate 25 mg Topiramate 25 mg Topiramate 50 mg Topiramate 50 mg Topiramate 100 mg Gabapentin 100mg Gabapentin 300mg Gabapentin 400mg Levetiracetam 100mg/ml-300ml Levetiracetam 500 mg Pregabalin 75mg Pregabalin 150mg Pregabalin 300mg Chlorpromazine 50 mg - 2 ml Clozapine 100 mg Olanzapine 5 mg Olanzapine 10 mg Disulfiram 200mg Salmeterol Xinafoate 25mcg-120 doza inh. Indacaterol Maleate 150 mcg. Indacaterol Maleate 300 mcg. Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 80/4.5 mcg - 60doza Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 160/4.5 mcg - 60doza Budesonide+Formoterol Fumarate Dihydrate turbohaler 100/6 mcg - 120doza Budesonide 200 mcg/dozeinh.-60doze Budesonide 400 mcg/doze inh.-60doze Budesonide 100 mcg/doze inh.-200doza Budesonide 200 mcg/doze inh.-200doza Fluticasone Propionate 125mcg-120 inh. Fluticasone Propionate 250 mcg - 60inh. Fluticasone Propionate 250 mcg-120inh.

Forma kapsulë tabletë kartrixhe penë penë penë penë penë penë paketë tabletë kapsulë tabletë kapsulë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë

tabletë 889 tabletë tabletë flakon flakon flakon kapsulë kapsulë tabletë tabletë kapsulë tabletë tabletë tabletë tabletë ampulë tabletë flakon tabletë tabletë tabletë tabletë tabletë pellets tabletë sprinkles tabletë tabletë pellets tabletë tabletë kapsulë kapsulë kapsulë flakon tabletë tabletë tabletë tabletë ampulë tabletë tabletë tabletë tabletë flakon kapsulë inh kapsulë inh flakon flakon flakon pompë pompë pompë pompë flakon flakon flakon


22

E martë 25 mars 2014

Sport

Polemika për “El Clasico”-n

Ksavi: Deklaratat e Ronaldos, të pavërteta, mbizotëruam në lojë Kapiteni i Barcelonës ka reaguar ndaj kritikave të Ronaldos që lëshoi pas ndeshjes

Ronaldo: Realin nuk e duan

Gjithmonë kur ka “El Clasico” ka edhe polemika. Kjo, pasi gjithmonë gabime të vogla vendosin ndeshjen, mirëpo ndeshja e së dielës ishte edhe më speciale, pasi u akorduan plot tri penallti. Një numër jo shumë normal kur flitet për një klasike. Të parën e shënoi Ronaldo. Ndërsa dy të tjerat i shënoi Mesi që shënoi edhe tripletë. Penalltia e Nejmarit dhe nxjerrja me të kuq e Serxho Ramosit ishte dhe momenti që ndërlikoi më shumë sfidën. Një 11-metërsh paksa i dyshimtë që nuk tregoi qartë veprimin e mbrojtësit madrilen. Pas kësaj u dha dhe penalltia ndaj Iniestës që nuk kishte vend për dyshime. Pas

Sipas katalanasit, skuadra e tij ka qenë superiore ndaj skuadrës së Ançelotit që, edhe pse në “Santiago Bernabeu”, nuk arriti të merrte një trepikësh ndeshjes portugezi edhe pak i inatosur nga sfida u shpreh se arbitrimi nuk ishte i drejtë dhe ishte i qëllimshëm për të mos i lënë hapësirën e duhur Realit për triumf. Mirëpo për këtë ka reaguar mesfushori katalanas, i cili theksoi se penalltitë nuk ishin të padrejta dhe se fitorja i takonte Barcelonës pasi ishte më superiore në aspektin lojës. Ksavi ka reaguar ndaj kritikave që Kristiano Ronaldo ia bëri arbitrit pas ndeshjes ndërmjet Real Madridit dhe Barcelonës që përfundoi me rezultat 3-4. Gjyqtari i ndeshjes akordoi një penalti për vendasit dhe dy për mysafirët, ndërkohë që e përjashtoi Serxho Ramosin me karton të kuq gjatë kësaj kohe, nikoqirët ishin në epërsi. Portugezi pas ndeshjes tha

Guardiola: Bundesliga, titulli më i rëndësishëm për Bajernin

K

Alvesh: Ndërhyrja ndaj Ronaldo s’ishte penallti

M

brojtësi brazilian i Barcelonës, Dani Alvesh, thotë se ai ndërhyrja e tij në Kristiano Ronaldon ishte jashtë zonës së penaltisë dhe se gjyqtari gaboi që akordoi penalti për Real Madridin. Undiano Malenko akordoi penalti në dëm të Barcelonës, edhe pse xhirimet treguan se ndërhyrja ishte jashtë kuadratit të penaltisë, një gabim që lejoi Realin të kalojë në avantazh 3-2. “Unë e preka Ronaldon për të qenë penalti, por menjëherë kuptova se isha jashtë zonës. Megjithatë, ishte një vendim i vështirë për gjyqtarin. Ai duhej ta ndërronte mendjen brenda sekonde. Në fund, e gjithë çfarë ka rëndësi është se ne i mblodhëm të tre pikët”, - ka thënë Alvesh për “ESPN Brasil”. Pas fitores në “Bernabeu”, Barcelona gjendet vetëm një pikë prapa Real Madridit. se skuadra e tij luajti kundër “12 lojtarëve”, duke e fajësuar arbitrin për humbjen e Realit. “Kristiano e ka gabim dhe kritikat e tij janë të ashpra. Sipas meje, nga ajo që pashë në fushë, të gjitha ishin penalti, madje edhe ndërhyrja e Dani Alvesh me Kristianon”, - ka deklaruar mesfushori spanjoll. “Ne nuk duhet të flasim për gjyqtarin. Barcelona ishte superiore ndaj Real Madridit dhe ne duhet të fokusohemi në këtë”. “Ne

T

riumfi përballë Hertës së Berlinit do të ishte më se i mjaftueshëm që Bajerni i Mynihut të kurorëzohet kampion i këtij sezoni, kur mbeten edhe 7 ndeshje të tjera për t’u luajtur deri në fund të kampionatit. Edhe vetë Pep Guardiola, në sezonin debutues me kampionët në fuqi të Gjermanisë, ka mbetur i surprizuar me potencialin e skuadrës që drejton. “Jam i habitur me arritjet e lojtarëve të mi. 18 fitore radhazi është një rekord mbresëlënës. Sa më shpejt ta fitonim titullin, aq më mirë do të ishte, por nuk duhet të harrojmë se do

ishim shumë komfort me top. Ne bëmë mjaftueshëm për të merituar fitoren dhe besoj se ishte një ndeshje spektakolare. Ne jemi shumë të kënaqur dhe të lumtur, morali jonë është shumë i lartë. Ne jemi një pikë larg Real Madridit dhe Atletiko Madridit – do të jetë mrekulli të luftojmë për titull. Për më tepër, ne kemi një diferencë golash në favorin tonë. ishte një goditje autoritative”, ka thënë Ksavi pas fitores.

të luajmë përballë një kundërshtari të vështirë. Do të ishte një festë e madhe nëse mbyllim hesapet në kampionat që në javën e 27-të. Për mua trofeu i Bundesligës është më i rëndësishmi sepse duhet të tregosh formën më të mirë javë pas jave”. Tiago Alkantara është i vetmi në dyshim nga radhët e bavarezëve, ndërkohë që trajneri spanjoll nuk e përjashtoi mundësinë e rotacionit për sfidën në kryeqytetin gjerman “Thiago do t’i nënshtrohet disa testeve të tjera, megjithatë të gjithë lojtarët e tjerë janë në formë. Në këto kushte, kemi mundësinë të aplikojmë sa rotacione të duam”.

ristiano Ronaldo deklaroi pas ndeshjes që Reali humbi ndaj Barcelonës se gjykimi i Undiano Malenkos ishte shumë i dobët dhe se mund të ketë interesa të tjera pas vendimeve të marra prej tij. “Mbase nuk duan që të fitojmë titullin. I kuptoj vendimet e arbitrit pasi kam 5 vite në Spanjë dhe e di që jo gjithmonë vlen loja në fushë, por duhet të luash edhe jashtë fushe”, - tha sulmuesi portugez. “Që kur jam lojtar i Realit, asnjëherë nuk jemi favorizuar. Çdo vit është e njëjta gjë”, - shtoi Kristiano. Fituesi i Topit të Artë vazhdoi me kritikat ndaj arbitrit: “Bëri shumë gabime. Në një ndeshje si kjo duhet një gjyqtar me nivel të lartë. Ai ishte zbardhur në fytyrë, ishte shumë nervoz dhe për këtë arsye nuk mund të merrte vendimet e duhura. Ky arbitër nuk kishte aftësitë për një ndeshje të tillë”.

Rizvani: Teuta, drejt sukseseve të rradhës Fitorja e arritur ndaj Besës në “Niko Dovana” pas 4 barazimeve radhazi ka rritur optimizmin në kampin e Teutës, që në javët e fundit ka humbur shumë terren në klasifikimin e përgjithshëm. Sipas kapitenit të “Djemve të detit”, Bledian Rizvani, ishte një trepikësh që vlen më shumë për moralin e skuadrës. Kjo në vigjilje të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë ndaj Kukësit në “Zeqir Ymeri”. Portieri durrsak kërkon të shmangë humbjen në transfertën e Kupës me Kukësin, por siguron gjithashtu se Teuta mbetet në garë për një vend në Europa League edhe në kampionat. Pas sfidës së “Zeqir Ymerit” në fundjavë Teuta do të presë Kastriotin në kuadër të javës së 26-të të Kategorisë Superiore.

Dushku: Partizani, të sigurtë pozicionin e dytë Derbi me Tiranën tregoi edhe një herë se cili është Partizani i vërtetë. Kështu shprehet sulmuesi i të kuqve, Rigers Dushku për supersfidën e “Qemal Stafës”, që për formacionin e Marcio Sampaios. Kjo për mënyrën sesi rrodhën ngjarjet kishte shijen e fitores. Rikthimi i besimit të tifozerisë sipas 22-vjeçarit, kishte shumë rëndësi në këtë fazë të kampionatit. Laçi, Partizani dhe Kukësi, tri skuadra me 40 pikë, plus Teuta që vjen më pas luftojnë për vendin e tretë dhe të katërt, por në këtë garë Dushku sheh si rivalë të fortë vetëm nënkampionët e Shqipërisë. Në javën e 26-të Partizani do të luajë në transfertë me Flamurtarin, një kundërshtar që ka nevojë emergjente për pikë.

Samer: Shaqiri, shumë i rëndësishëm për Bajernin

M

atias Samer, ka folur rreth se ardhmes së mesfushorit shqiptar, Xherdan Shaqirit. Lojtari me origjinë kosovare lidhur ditët e fundit me largimin e tij në fund të sezonit nga “bavarezët”. Mirëpo, Samer hedh poshtë mundësinë e shitjes së 22-vjeçarit. Sipas Samer, ish ylli i Bazelit, është një rëndësishëm për të ardhmen e gjiganti gjerman. Ai thotë se Bajerni kurrë nuk e ka menduar shitjen e Shaqirit. Është një lojtar dobishëm në shumë pozicione. Ky është një lojtar i

rëndësishëm për të ardhmen tonë. Ne kurrë nuk e kem menduar shitjen e tij, ka thënë Samer, transmeton “Kicker”. Mesfushori vëzhgohet nga Mançester Junajtid, Liverpuli, Interi, Napoli e Fiorentina.


23

E martë 25 mars 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

11

3 12

4

5

13

14

20

21

16

22

26

9

23

19

24

25

28

29 32 35

38

39

44

40

41

49 53

50

54

62

55 63

46

51 56

64

36 42

45

48

67

10

18

34

37

61

8

31

33

43

7

17

27 30

60

15

6

VERTIKAL

47

52 57

58

59

65

68

66 69

HORIZONTAL 1-Kufizojnë një studim. 4-Në krye të subjekteve. 7-Ashtu qoftë në… meshë. 11-Ndan... shtetet. 15-Para Shop Boys. 17-Tifozë… e përtej tifozëve. 19-Mbyllin një sirtar. 20-Bisha e… skenës. 21-Ishin gotët më fisnikë. 24-Kompozoi Berberi i Seviljes. 26-Eshtë materiali në… videokasetë. 27-Mund të jetë edhe cocorita.

29-Eshtë arterie kryesore. 30-Sebastian, që qe kampion në atletikë, 31-Mund të jenë… proteste. 32-Një pjesë e linguistikës. 33-Institute Kërkimi Rajonale. 34-Janë aftësitë e një medium. 36-Qendër pulash. 37-në këtë ditë. 38-Eshtë shumë e mërzitshme. 39-Janë tallëset. 43-Dashuron Adina-n. 45-Lumë në Francë.

46-Fatal pa ekstreme. 48-Një ndalesë në… box. 49-Mund të jenë edhe fetare të tilla. 51-Eshtë gjuha… e nënës. 53-Lag Beratin. 55-Një i mbijetuar i Sodomës. 57-Eshtë në luftë me të mirën. 60-Në kufij të qarkut. 62-Dinë të.. sajojnë. 65-Fiton me një të drejtë. 67-Eshtë princ arab. 68-Janë pronarët e anijeve. 69-Krijoi Auguste Dupin (inic).

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

1-Një lundrues… klandestinësh. 2-Përbehet nga.. fishekët. 3-Një Val që u bë Batman. 4-Fund kursi. 5-Ngrenë.. zërin. 6-Eshtë xhiro e… Spanjës. 7-Një markë makine. 8-Merren për siguri. 9-Një konkurrente e Shell. 10-I dha filin Tezeut. 12-Mori harkun e Herakliut. 13-Ka rivale Mediaset. 14-Një folje për… ndreqës. 15-I shkurtëri i… Carlo Martello-s. 16-Eshtë oficer. 18-Ishin 12 ato të Herkulit. 19-Janë ishuj me… Haitin. 22-Një spital për TBC. 23-Zbuloi Tokën e Van Diemen. 25-Irlanda në tabela. 28-Vagabondi i Ferenc Molnar.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar B A L

P

M

A N

K A L

I

R O S

I N A N T

I

F U N D M I

B E S

S

K L A S A S T

I

I

P

D

L

I M A

I

N A K O T E K A T

S T E P A

I M O H I K A N E V E

I

E S M I

A L P E T

T U S

T H

P

A

D

I

R

E F E K T

Ç A D R A T

I

R O

L E I

M E L O D R A M A

E

N E T E T

T

U R

M B

I R E

I

I M I

N R

K

C E

E N I

I

G M A

E O J

A H H E E P R

M O N E T A R A N

I

E D U K

P L A N T

U L L

C E L E B R

E T

I R

I

C N N T

-Ndezur në aparaturë. 12. Zanore për gabime -Ente Tregtare Italiane. -Eshtë e drejta e krijuesit. -Eshtë si moral. VERTIKAL 1. E famshmja Curie. -Gandhi, ish-kryeminstre e Indisë. 2. Marsi në Areopag. -Mund të jetë edhe piktor. 3. Kantautor italian. -Një park… i gjelbërt. 4. Ka dy elektroda. 5. Inicialet e Reitman. -Këndon në verë një e tillë. 6. Qe armatori i parë. -Ka një kep të njëohur në vendin tonë. -Mbyllin flatrat. 7. Janë në qendër. -“Big” Luciano tenor. 8. Adelina, që qe këngëtare lirike. -Fund shtatori. 9. Ishte kooperativë me muzhikë. -Mund të jetë me sahat.

I

E

I M I

A N T E N A E T N

I

T E

10. Qe vajza që u aratis nmga Porsena. -U dha emrin helenëve. 11. Qe patriot i yni. 12. Mund të drejtohet për zoom. -Një rezultat i bardhë. 13. Agjenci Qëndrore Përmet. -Inicialet e Best. 14. Treni pa çifte. -Eshtë gradim aparature. 15. Vjen me fllad një i tillë. -Eshtë ai që komandon. 16. Me break për të marrë setin. -Eshtë krimineli gjaksor. 17. Të parat në start. -Mitrushi i letrave tona. 18. Selleck aktor. -Atdheu i origjinës i Ruud Gullit. 19. Eshtë aksioni i… partisë. -Italia në Internet. 20. Qe një nga muzat. -Kant e Diabolik. 21. Një sport me brez të zi. -Qe patriark biblik. 22. Janë drurët sip pisha. -Zgjat tre muaj.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 48 kuti HORIZONTAL 1. Navratilova e tenisit. -Kryeqendra e Ulster. 2. Markë makine. -Dennis i McLaren. -Organizma Kombëtare Japoneze. -Kryeqyteti i Kansas. 3. Një dite në mbledhje. -Janë postera... manifestimi. -Etika e fabulës. 4. Nisen me një nen. -Janë në digë.

31-Ishin tre në një kohortë. 34-Merret një nga kamerieri. 35-Fund tuneli. 38-Mund të jetë diesel. 40-Qytet japonez. 41-Qetësonte detin. 42-Fillojnë katrahurën. 44-Kufijtë e mendjes. 47-Afërsisht në… krye. 48-Mbretëron mes dy luftrave një e tillë. 50-Vittorini shkrirmtar. 51-Mbyllin kanatat. 52-Ente Qendrore Tiranë. 54-Malore pa zë. 56-Bëhet noter me…ne. 58-Cocker, këngëtar. 59-Eshtë fusha e… agronomit. 61-Inicialet e Mann. 62-Fillojnë transportin. 63-Kështu përfundon Betsabea. 64-Shihet në… kufij. 66-Me ta nxjerrin tipa.

-Mnifestohet duke varur buzët. -Nuk le Balon të hajë. 5. Patën iniciator Pierre De Coubertin. -Një kitarë indiane. 6. Janë mediat me RTV. -Janë për të votuar, ato të votimit. 7. Atdheu i Samuel Beckett. -Ka ikur nga burgu. 8. Kantinë kur nuk kanë. -Thirrej edhe kështu Persefoni. -Diftong teatral. -Janë njerëzit pa vullnet e dëshirë.

9. Një pjesë e diskutimit -Pak anormale. -Shahu i... fundit. -E ka shkencore... doktori. -Një pjesë e vetëtimës.. 10. Thuhet për atë që s’është më. -Një mund të jetë leshi. -Rrëzohen me strike të tilla. -Panik pa kufij. 11. Ritet pa zë. -Ishte gjuha e Horacit. -Një orë në... klasë.

P A R A K A L

I M I

E P

A

I D E M I

R O B E R I

T

I

P E N T A A M I

I

T A K E

H F

I

I

K O L E K T V A L E R

I

S T E M A I

T A R E L

I

I O N E T

I

I N A T V I N

T E

R

T E R

A N E

V A D H E T

T R N O

I

I

K E L T E A C I

I E

K U P A N

A M A R

N G D

I

A N O M A L

I M T A R E T

K O P E R T

P A R E O

E T E R

R E R S E S

T

E V E R E T T

T A K

A

P M N

T P F A R T A R T A R E

A

V E L

I

O R A R L A M

O R A T O R L A R

T E L A V T A S

I

I

S A

V

S

E R O


cmyk

Standard 25 mars 2014  
Standard 25 mars 2014  
Advertisement