Page 1

1


Aš, Erika Zenevskytė, mokausi Klaipėdos ,,Ąžuolyno‘‘ gimnazijos 2c klasėje. Savo darbui pasirinkau temą ,,Brazilija‘‘, nes tai mėgstamiausia mano šalis, kurią svajoju aplankyti. Ji visada mane žavėjo savo kultūra, sportu, gamta. Norėjau daugiau apie ją sužinoti ir sudominti kitus.

2


Kas yra Brazilija? .......................... 4

Lankytinos vietos ......................... 6

Tarp turto ir skurdo—žingsnis ...... 10

Virtuvė ......................................... 12

Brazilijos futbolas ........................ 14

Žymiausi futbolininkai ................. 15

3


Brazilijos Federacinė Respublika – valstybė Pietų Amerikos žemyne, didžiausia ir daugiausiai gyventojų turinti šio žemyno valstybė. Brazilija yra didžiausia pagal plotą ir gyventojų skaičių portugališkai kalbanti valstybė pasaulyje. Šalis taip pat yra penkta pagal užimamą plotą ir gyventojų skaičių (apie 192 milijonai) pasaulio valstybė.

4


Brazilija – tai ne tik futbolo komanda, spalvingasis karnavalas, aromatinga kava bei Copacabana paplūdimys. Balto smėlio paplūdimiai sudaro ilgiausią pasaulyje pakrantę, o daugiau kaip 170 milijonų brazilų pasiruošę draugiškai jus sutikti, parodyti savo nuostabią šalį bei kartu, nors ir trumpam, džiaugtis ir mėgautis visais gyvenimo teikiamais malonumais. Jūsų laukia nuostabus, dieną naktį pulsuojantis Rio; kalnų kurortas Petropolis, neištirtos Amazonės džiunglės, vienas didžiausių gamtos stebuklų planetoje – Iguassu kriokliai, seniausias šalies miestas - Salvador da Bahia ir dar daug kitų, akiai malonių vietų.

5


San Paulas. Didžiausias visos Pietų Amerikos miestas. Aplink niūrų centrą su didingais, bet neretai apleistais pastatais – nesibaigiančios aukštų betoninių daugiabučių džiunglės ligi horizonto. San Paule – ir toliausiai nuo Lietuvos nutolęs lietuvių rajonas (tarpukariu ten gyventi persikėlė trisdešimt tūkstančių tautiečių).

6


Rio de Žaneiras. Vienintelis milžiniškas pasaulio didmiestis, kurio tikroji žvaigždė yra ne pastatai, tačiau gamta: rajonus skiriantys tarsi stebuklingų formų kalnai, ilgi smėlėti paplūdimiai. Turtinga džiaugsminga kultūra – irgi visad šalia: samba, futbolas, bosa nova (nesunkiai viską patyriau per kelias dienas). Amazonija. Didžiausios pasaulio džiunglės, kurių plotas – kaip 85 Lietuvių. Pati Amazonė tokia plati, kad jos krantų nejungia nė vienas tiltas, o per liūčių sezoną, kai vanduo pakyla sulig triaukščiais namais, net kito kranto vietomis nesimato. Ir visur apink – unikalios gyvūnų, augalų rūšys. Amazonijos sostinė Manausas – milijoninis didmiestis vidury džiunglių, iš kurio net į atokesnius priemiesčius tenka keliauti laivais.

7


Amazonė – upė Pietų Amerikoje, viena iš dviejų ilgiausių upių Žemėje. Lyginant su kitomis — tai upė milžinė. Ji teka per didžiausius žemėje drėgnuosius atogrąžų miškus. Mokslininkai teigia, jog mūsų planetai ši upė ypač svarbi. Tai rojus tyrinėtojams bei gamtininkams. Tačiau milijonams Brazilijos gyventojų ji — dar ir nepaprastai reikšminga susisiekimo trasa. Šitaip charakterizuojama Amazonė, apie kurią sukasi visas jos regiono gyvenimas.

8


Iguasu kriokliai - tai tikras pasaulio stebuklas. Kriokliai yra ten, kur susitinka dvi upės - Parana ir Iguasu. Kliokliai stulbina iš 12 m aukščio krentančiomis vandens kaskadomis, jų sukeliamus garsus girdėti galima už daugybės kilometrų, o urslai sukelia milžiniško dydžio vaivorykštes. Skaičiuojama, kad viso yra daugiau nei 300 krioklių. Iguasu kriokliai yra labai gražioje vietoje - juos supa tropiniai miškai. Netoliese įsikūręs Iguasu Nacionalinis parkas, užimantis 17tūkst. ha plotą, paukščių parkas, kuriame natūraliomis sąlygomis gyvena daugiau nei 150 rūšių egzotinių sparnuočių.

9


Nepaisant Brazilijos regionų įvairovės, patiems brazilams Brazilija susideda iš dviejų dalių. Pusė jos yra turtinga tarsi Belgija, kita pusė – skurdi lyg Indija. Turtinguose rajonuose kainos (ir žmonių algos) lyg Vakarų Europoje. Skurdžiuose kiek pigiau nei Lietuvoje, tačiau žmonių pajamos menkesnės daug labiau. Tai vadinamieji lūšnynai, arba favelos. Oficialiai juose gyvena kas dvidešimtas brazilas, bet brėžti liniją sunku: daug rajonų ir miestelių atrodo vos kiek geriau nei favelos, o ir pačios favelos nėra tokios nevilties oazės, kaip gali pasirodyti išgirdus žodį „lūšnynas“: jose verda gyvenimas, dirbama ir švenčiama, palaikiams netinkuotiems raudonų plytų nameliams pristatomi vis nauji ir nauji aukštai.

10


Daugelį „braziliškų linksmybių“ sukūrė būtent vargšai. Rio de Žaneiro karnavalo sambos mokyklos įsikūrusios favelose, ten – ir vieni aistringiausių futbolo sirgalių. Tačiau gebėjimas linksmintis vienija luomus: gyva muzika vakarais suskamba ir prestižiniuose baruose, ir prekybos centro maisto zonoje , ir nemokamuose teatruose, ir favelų aikštėse. Itin mėgsta brazilai ir reikšti save per išvaizdą: daugybė žmonių vilki įvairių subkultūrų drabužiais, apsinuogina labiau nei įprasta kitur ar išvis ekscentriškai modifikuoja kūną. 11


Šios egzotiškos šalies gyventojai labai mėgsta maistą, kurį galima imti rankomis ir suvalgyti keliais dideliais kąsniais. Mėgstamiausi brazilų užkandžiai - įvairūs sumuštiniai, įdarytos alyvuogės, mažyčiai pyragėliai su krevetėmis arba vištiena, viščiukų kojelės. Smaližiai Brazilijoje, gerdami kavą, gali paragauti nepaprastų skanėstų: kokosų kremo, karamelinio pudingo, įvairių vaisinių pyragų. Itin egzotiško skonio žalių bananų pyragas. Neįprastas gali pasirodyti ir juodojo šokolado bei aitriųjų paprikų derinys. Itin stipriai Brazilijos virtuvėje juntami indų ir portugalų virtuvės akcentai. Plačiai naudojami ir Afrikos virtuvės ingridientai: alyvų aliejus, kokoso riešutai, džiovintos krevetės.

12


Čia nepaprastai mėgiami gaivūs svaigieji kokteiliai, maišomi su egzotiškų vaisių sultimis. Brazilams ypač patinka cukranendrių degtinė, sumaišyta su citrina, žaliąja citrina ir nerafinuotu cukrumi. Šis gėrimas, dar vadinamas baltuoju romu, retai gurkšnojamas grynas. Visų rūšių alkoholiniai gėrimai nėra licencijuojami ar kitaip draudžiami. Brazilijos nacionalinis alkoholinis gėrimas – caipirinha – gaminamas, tam tikros rūšies spiritas maišomas su cukrumi, smulkintu ledu ir Laimo vaisiumi.

13


Brazilijos vyrų futbolo rinktinė – futbolo komanda, atstovaujanti Braziliją tarptautiniuose turnyruose, sėkmingiausia pasaulio rinktinė, laimėjusi net 5 pasaulio čempionatus. Brazilijos rinktinė pirmą kartą suformuota 1914 metais, tais pačiais metais sužaidė pirmąsias rungtynes prieš Argentinos komandą. Pirmuose dviejuose Pietų Amerikos čempionatuose (1916, 1917) užėmė trečią vietą, o 1919 metais laimėjo žemyno čempionatą, šį rezultatą pakartojo ir 1922 m.

14


Kai kurie žymiausi Brazilijos rinktinės žaidėjai: 

Pelé (1957–1971)

Rivaldo (1993–2003)

Ronaldinho (1999–2013)

Ronaldo (1994–2011)

Romario (1987–2005)

Kaká (2002–2016)

Dunga (1987–1998)

Dani Alves (2006–)

Neymar (2010–)

Zico (1976–1986)

15


16


https://lt.wikipedia.org/wiki/ Brazilija#Geografija https://lt.wikipedia.org/wiki/ Brazilijos_vyr%C5% B3_futbolo_rinktin%C4%97 http://augustinas.net/tag/brazilijos -lankytinos-vietos http://priekavos.lt/idomus-faktaiapie-brazilija/ https://www.greitai.lt/ kelioniumanija/salys/brazilija/ lankytinos-vietos/brazilijoskarnavalai/ https://www.zigzag.lt/keliones/ salys/brazilija

17


18

,,Brazilija" Erika 2c  
,,Brazilija" Erika 2c  
Advertisement