Page 1

Ericsson w Polsce 1904 – 2009


NASZA WIZJA Siedziba firmy Ericsson w Polsce, Aleje Jerozolimskie 92 w Warszawie

Nasza wizja : Ericsson liderem w świecie telekomunikacji Świat telekomunikacji oznacza świat, w którym wszyscy ludzie mogą używać głosu, danych, obrazów oraz filmów, aby dzielić się pomysłami oraz informacjami bez względu na czas i miejsce. Naszym celem jest czynienie życia ludzi łatwiejszym i bogatszym poprzez dostarczanie komunikacji dostępnej dla każdego. Największą wartością firmy Ericsson są pracujący w niej ludzie, kierujący się podstawowymi zasadami korporacyjnymi, którymi są:

Wartości, w oparciu o które stworzona została firma Ericsson, stanowią bezcenny kapitał. To dzięki nim miliony ludzi na całym świecie obdarzyły nas swoim zaufaniem. W ponad 130 lat od założenia firmy przez Larsa Magnusa Ericssona, jego nazwisko pozostaje nadal symbolem najwyższej jakości, innowacyjności i bezpieczeństwa.

Czy wiedziałeś, że...

Profesjonalizm Szacunek Wytrwałość

... ponad 40 procent całego ruchu w sieciach mobilnych przechodzi przez sieci firmy Ericsson ... Ericsson dostarcza nową stację bazową co 90 sekund ... Ericsson posiada najsilniejsze w branży telekomunikacyjnej portfolio: ponad 24 tysiące patentów ... Ericsson jest obecny w branży telekomunikacyjnej od ponad 130 lat ... Ericsson obsługuje sieci, z których łącznie korzysta ponad miliard użytkowników


Pierwsza centrala telefoniczna firmy Ericsson została uruchomiona w Warszawie w 1904 roku. Cztery lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1922 roku Ericsson założył z polskim rządem firmę PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), która pełniła funkcję narodowego operatora telefonicznego. Dwa lata później, w 1924 roku została utworzona spółka PASE (Polska Akcyjna Spółka Elektryczna), która zajmowała się produkcją sprzętu telekomunikacyjnego w kraju. Tuż przed wojną, w 1938 roku PASE uruchomiła fabrykę w Radomiu. W 1939 roku Ericsson zatrudniał w całym kraju 5,500 tysiąca osób. Po wojnie Ericsson uruchomił w Warszawie biuro, które było przyczółkiem do budowania w nowej polskiej rzeczywistości sieci telefonicznej i teleinformatycznej. W 1995 roku zarejestrowana została firma Ericsson Sp. z o.o. Poniżej wybrane kontrakty z głównymi klientami firmy Ericsson w Polsce W 2004 roku Ericsson podpisał z firmą Polkomtel umowę na dostawę infrastruktury 2G/3G. Rok później firma zawarła podobny kontrakt z Polską Telefonią Cyfrową (PTC), operatorem sieci Era. W 2006 roku Ericsson zawarł kontrakt z Netią na usługi z zakresu managed services: utrzymanie i zarządzanie siecią tego operatora. W 2007 roku Ericsson dostarczył rozwiązanie HSPA dla firm Polkomtel i PTC. W 2009 roku Ericsson otworzył Global Service Delivery Center (GSDC) w Polsce. Polski GSDC jest jednym z 23 takich centrów na świecie, które prowadzą szeroką obsługę sieci operatorów stacjonarnych, mobilnych oraz przedsiębiorstw. Ericsson jest wiodącym na świecie dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. Będąc liderem rynku w technologiach komórkowych 2G i 3G zarządza sieciami, które służą ponad 195 milionom użytkowników. Portfolio firmy zawiera infrastrukturę sieci stałych i mobilnych, Internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne.

Budynek PAST-y przy ulicy Zielnej, siedziba pierwszej centrali firmy Ericsson w Polsce, Warszawa, ok. 1915 roku.

ERICSSON W POLSCE

Ericsson jest jedną z najstarszych na świecie firm telekomunikacyjnych. Założony w 1876 roku w Sztokholmie (w tym samym roku Alexander Graham Bell opatentował telefon). Dziś Ericsson jest nie tylko największym dostawcą sprzętu oraz aplikacji w telefonii stacjonarnej i komórkowej, ale także wiedzie prym w projektowaniu i kompleksowym wykonaniu stacji przekaźnikowych telefonii mobilnych. Ericsson jest liderem w projektowaniu i kompleksowym wykonaniu stacji przekaźnikowych telefonii mobilnych. Klientami firmy są czołowi światowi operatorzy telefonii stacjonarnych i mobilnych. Ericsson w Polsce


Ericsson w Polsce FIRMA ODPOWIEDZIALNA SPOŁECZNIE

to firma odpowiedzialna społecznie 10 lat Galerii Ericsson. W ramach projektu Galeria Ericsson od 1999 roku promuje artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poprzez organizację wystaw, opracowanie katalogów artystycznych oraz fundowanie stypendiów. Ericsson jako lider technologii telekomunikacyjnych wspiera innowację w sztuce. W 2007 roku Ericsson otrzymał Medal Stulecia ASP w Warszawie.

z drugiej strony Bałtyku. Po raz pierwszy nie tylko dostrzeżono szczególne zdolności kobiet, ale też zapewniono im bezpieczeństwo socjalne i standardy pracy nie znane dotąd nad Wisłą. Poniżej najnowsze projekty zrealizowane przez firmę Ericsson na rzecz lokalnej społeczności:

2006 – pierwsza edycja szkoleń komputerowych zaadresowana do Pań ze Stowarzyszenia „Po Sześćdziesiątce”.

2008 – zajęcia terapeutyczne połączone z dogoterapią dla dzieci z Domu Dziecka nr 5 w Warszawie.

2009 – wolontariusze powrócili do pomysłu kursów komputerowych. Nawiązali współpracę z Klubem Seniora Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, którego 14 człon­ków przez 2 miesiące uczęszczało do firmy Ericsson na zajęcia komputerowe.

Anna Lasota i Aleksandra Czerniawska, stypendystki Galerii Ericsson w 2008 roku

Ericsson na rzecz lokalnej społeczności Ericsson pomaga instytucjom dziecięcym ofiarowując dary rzeczowe. Inną formą wsparcia udzielanego przez firmę środowisku lokalnemu są warsztaty terapeutyczne, w które angażują się pracownicy-wolontariusze. W odpowiedzi na problem cyfrowego wykluczenia pracownicy regularnie szkolą warszawskich seniorów w obsłudze komputera.

2009 – wspólne przedstawienie przedstawienie teatralne wolontariuszy firmy Ericsson i seniorów z Ochoty z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pruszkowie. Premiera w listopadzie 2009 w warszawskim Teatrze Rampa.

Główna sala centrali telefonicznej w starszym gmachu PAST przy ulicy Zielnej 37 z 1904 roku.

Ericsson zapoczątkował zmiany obyczajowe w Polsce angażując już w 1904 roku kobiety do pracy w centrali telefonicznej Cedergena (późniejsza PAST) przy ulicy Zielnej 37 w Warszawie. Około 1906 r. Towarzystwo zatrudniało łącznie 171 telefonistek. Pracowały po siedem godzin dziennie z podziałem dnia na trzy godziny pracy, trzy wypoczynku i ponownie cztery godziny pracy. Praca kobiet w firmie Ericsson oznaczała w Warszawie rewolucję socjalną i obyczajową przeszczepioną

Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w firmie Ericsson: http://www.ericsson.com/pl/CSR/index.shtml

Ericsson Sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 92 · 00-807 Warszawa · Tel. (+48) 22 691 60 00 · Fax (+48) 22 691 60 60 · www.ericsson.com/pl · http://twitter.com/ericsson_poland © Ericsson Sp. z o.o. 2009

Ericsson w Polsce  
Ericsson w Polsce  

O firmie Ericsson w Polsce