__MAIN_TEXT__

Page 1

HANDY & CAP ZPRAVODAJ CENTRA MODERNÍ REHABILITACE ERGO AKTIV, O.P.S.

LISTOPAD 2016

NÁZOR ODBORNÍKA WalkAid a jeho úspěšnost

PORADNA Průvodce registrací na Úřadu práce a možnost přivýdělku

PROJEKT POLÍVKOVÁ SMRŠŤ Uvařte si polévku, co vydělala 90 000

PŘÍBĚH KLIENTA Železná vůle a zlaté třinecké ruce


KLUBová tělocvična je zase bohatší o cvičební stroj - více se dočtete v aktualitách.

2


MILÍ ČTENÁŘI, už cítíte ve vzduchu vůni vanilkových rohlíčků? U nás ještě doznívají vůně polévek a více o tom se můžete dočíst v geniálním reportu nedávném polévkovém řádění na Andělu, Náplavce a v České televizi. Dozvíte se, které slavné celebrity stánek navštívili a jaké bylo naše speciální menu. Snad největší „pecku“ nebo rovnou celou třešničku na dortu přináší článek Walkaid a jeho úspěšnost v rubrice Názor odborníka. Nově se z nás stávají IT odborníci, přečtěte si, kde se u nás vzalo dvacet nových notebooků a jak s nimi naloží členové našeho KLUBu. V Příběhu klienta se nechte dojmout a „nakopnout“ příběhem Milana, Železná vůle a zlaté třinecké ruce. V poradně vás provedeme registrací na Úřadu práce a seznámíme vás s možností si přivydělat. Inspirativní čtení!

Říjen ve znamení polévek aneb gurmánská benefice na Andělu a Polívkování na Náplavce

3


www.kvalitavpraxi.cz

QUIP NÁS BAVÍ V polovině září proběhlo v ERGO Aktivu druhé školení pro terapeuty v Plánování zaměřeném na člověka. Lektorka ze společnosti QUIP Rela Chábová nám aktuality

poskytla opět mnoho inspirace a námětů k zlepšení.

IT SPOLEČNOSTI NEJSOU POZADU, ANI MY NEBUDEME V první den Polívkové smršti, na pěší zóně na Andělu, došlo k slavnostnímu předání dvaceti kvalitních laptopů od společnosti Huawei. Darováním laptopů centru ERGO Aktiv chce Huawei pomoci lidem s poškozením mozku, kteří laptopy využijí pro kognitivní rehabilitace, nácvik práce v zaměstnání a další důležité aspekty pro život v moderní společnosti, ve které jsou IT technologie již nedílnou součástí. „Huawei se vždy věnovala i tomu být zodpovědným občanem v České republice,“ řekl Radoslaw Kedzia, generální ředitel společnosti. 4

V rámci svých společensky zodpovědných (corporate social responsibility) aktivit se snaží podporovat nejrůznější oblasti ve společnosti „Pomáháme například dětem z dětských domovů, dnes jsem moc rád, že můžeme podpořit a pomoci i lidem se získaným poškozením mozku,“ dodal Kedzia.

28. CELOSTÁTNÍ ODBORNÁ KONFERENCE ČESKÉ ASOCIACE ERGOTERAPEUTŮ Konference ČAE představuje každý rok událost pro všechny ergoterapeuty. Možnost diskutovat nad odbornými tématy, pozdravit se se spolužáky či bývalými kolegy, navazovat nové kontakty, si nikdy nenecháme ujít a stejně tak tomu bylo i letos. Letošní konference se konala poslední víkend v září. Oba dny konference byly nabité velmi pestrými a zajímavými přednáškami z  oblasti ergoterapie u nejrůznějších cílových skupin klientů, včetně příspěvku našich terapeutek, v němž představili systém práce Plánování zaměřené na člověka.


nepoužívání horní končetiny, respektive k nesprávně naučenému používání dolní končetiny. Je zvláště vhodná pro klienty s hemiparézou, jak po cévní mozkové příhodě, tak i jinak získaném poškození mozku. Terapie je založena na omezení používání méně postižené končetiny a zvýšeném používání postižené. Cílem CIMT je podpořit co nejvyšší zapojení paretické končetiny a v maximálně možné míře normalizovat její funkčnost. Klientům nabízíme cílenou čtyřtýdenní CIMT terapii v rámci intenzivního tříměsíčního rehabilitačního programu.

Od listopadu 2016 jsme jedním z mála pracovišť v České republice, které klientům mohou nabídnout terapii CIMT pod vedením speciálně vyškoleného certifikovaného terapeuta. Metoda je v y užívána u osob s porušenou funkcí centrální nervové soustavy, kdy dochází k naučenému

POPOLÍVKOVÁ AFTERPÁRTY Na lodi (A)VOID Floating Gallery jsme pro naše sponzory, pomáhající organizace a dobrovolníky připravili pohoštění a poděkování za jejich podporu. V deštivém počasí se podpalubí stalo příjemným místem k bytí, kamna hřála a hosti chodili. Přišlo téměř devadesát lidí, což nás opravdu potěšilo. Navštívili nás kuchaři z Hotelu Panorama, ze Sezio, a restaurace La Gare kterým patří velký dík za darované

Polívková Afterparty se vydařila

5

Aktuality

CONSTRAINT INDUCED MOVEMENT THERAPY (CIMT) V ERGO AKTIVU


polévky. Nezapomněli na nás ani z Městské části Prahy 3 a 5, T-softu, ČSOB, Cprintu, Huawei, Dáme jídlo, z VFN, ACSR a RENOMIA. Loď se nepotopila, nehořela a my jsme si užili večer ve vybrané společnosti.

KONEC KEMPOVÉ SEZÓNY ANEB HUDBA POMÁHÁ Velice děkujeme Culture Camp Žižkov Prague - Official  za uspořádání benefičního koncertu, kde se vybralo 15000 Kč na provoz našeho centra ERGO Aktiv.

aktuality

POVEDENÝ PÁTEČNÍ OBĚD První listopadový pátek se v ERGO Aktivu konal tradiční páteční otevřený oběd. Tentokrát nás navštívilo několik příchozích – přišlo se na nás podívat několik bývalých klientů, navštívila

nás fyzioterapeutka z rehabilitačního centra Monáda, sociální pracovnice z logopedického stacionáře Julie, ergoterapeutky z Nemocnice Na Homolce nebo zástupce AV Institutu. Podávala se výborná dýňová, hrášková a celerová polévka a všichni si moc pochutnali!

ERGO AKTIV NABÍRÁ NOVÉ KLIENTY I PŘED KONCEM ROKU Ač se konec roku kvapem blíží, do ERGO Aktivu stále přijímáme klienty do tříměsíčního intenzivního rehabilitačního programu nebo do programu předpracovního poradenství. Pojďte s námi prožít předvánoční čas či si splnit některá novoroční předsevzetí. Více informací o programu najdete na našich internetových stránkách nebo na emailu poradna@ergoaktiv.cz či na telefonním čísle (+420) 732 524 529.

Na PÁTEČNÍM OBĚDU se podávala výborná dýňová, hrášková a celerová polévka a všichni si moc pochutnali!

6


Do tříměsíčního intenzivního rehabilitačního programu stále přijímáme klienty

NOVÝ ORBITRACK V KLUBU

Koncert na podporu lidí s epilepsií se uskutečnil 30. září 2016 na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na náměstí měly své stánky i organizace věnující se osobám s  epilepsií. ERGO Aktiv s  Polívkovou smrští se této akce také zúčastnil, jelikož epilepsie je onemocnění úzce spojené s poškozením mozku a řada klientů naší rehabilitace má s  tímto onemocněním osobní zkušenost. V centru ERGO Aktiv se snažíme vracet do aktivního života osoby se získaným poškozením mozku, tedy i osoby s epilepsií. Snažíme se, aby epilepsie nebyla pro klienty a jejich příbuzné tabu, přitom spolupracujeme s organizacemi věnujícími se dané problematice jako např. EpiStop či Společnost E.

KLUBová tělocvična je zase bohatší o cvičební stroj, členové od středy mohou trénovat na Eliptickém trenažéru Madison. Velice děkujeme společnosti INSPORTLINE za poskytnutí zvýhodněné ceny.

VÁNOČNÍ VEČÍREK V ERGOAKTIVU Přátelé ERGO Aktivu, milí klienti, vřele Vás zveme na vánoční posezení 21.12. od 14 do 18 hodin u nás v kanceláři (budova Polikliniky Olšanská 2666/7, Praha 3). Letos se organizace ujali bývalí klienti z volnočasové iniciativy KLUB Aktiv. Těšíme se na Vás.

7

Aktuality

BE HAPPY S EPI


CELEROVÝ KRÉM S PORTSKÝM

vínem a lanýžovým olejem Roman Paulus

Suroviny • 60 g másla • 500 g celeru oloupaného • 50 g šalotky • 125 ml bílého vína • 80 ml bílého portského vína • 1 l kuřecího vývaru • 0,4 l  smetany • Sůl, pepř, citrónová šťáva • Lanýžový olej

Postup Šalotku zlehka orestujeme na másle, přidáme celer na kostičky, také krátce restujeme cca 10-15 minut. Přidáme víno, portské a vývar a vaříme do měkka, přidáme smetanu, provaříme, ochutíme a rozmixujeme. Polévku propasírujeme přes jemný cedník, pokud má polévka správnou konzistenci, přidáme pár kapek lanýžového oleje a mixujeme tyčovým mixérem do pěny. Podáváme, v sezóně také s čerstvým bílým, nebo černým lanýžem. Zde najdete recepty na další polévky: www.polivkovasmrst.cz


9


WALK AIDE A JEHO ÚSPĚŠNOST Většina

klientů

se

získaný m

Na podzim letošního roku měli vybraní

poškozením mozku má omezenou

klienti našeho centra možnost docházet

hybnost dolní končetiny – ať už v kyčli,

na dvouměsíční týdenní terapii

koleni či hleznu. Především snížení

s neurostimulátorem WalkAide. Klienti

hybnosti v hleznu a oslabení svalů bérce

měli sestavený přesný tréninkový

způsobuje špatný stereotyp chůze.

plán, prošli důkladným vstupním

Klienti nejsou schopni během chůze

i výstupním vyšetřením a nyní vás

aktivně zvednout špičku nohy, což vede

s našimi zkušenostmi seznámíme.

názor odborníka

k častému zakopávání. Prostřednictvím neurostimulátoru WalkAide dojde

CO JE WALKAIDE?

ke stimulaci peroneálního nervu

Neurostimulátor

WalkAide

je

a následnému aktivnímu zvednutí špičky

kompenzačně rehabilitační pomůcka,

při švihové fázi kroku.

která zvyšuje kvalitu chůze u klientů

Tyto problémy při chůzi se velmi často

s postižením centrální nervové soustavy.

objevují i u našich klientů. Proto jsme

Systém pracuje na principu funkční

se rozhodli, že si systém WalkAide

elektrické stimulace (FES), při níž je volní

vypůjčíme a vyzkoušíme, jak funguje.

stah svalu nahrazen stahem vyvolaným elektricky. Při chůzi klienta tak dochází ke stimulaci nervu peroneus pomocí dvou elektrod umístěných pod kolenem klienta a následné aktivaci svalů bérce, které zvednou špičku dolní končetiny při švihové fázi kroku. Elektrický stimul klient cítí jako mírné zašimrání či zabrnění v oblasti bérce, nártu a prstů na noze. Běhemchůze má klient WalkAide připevněn na noze pomocí manžety. Stimulátor lze nastavit na individuální chůzi klienta tak, aby k požadovanému zvednutí špičky došlo ve správný moment chůze.

REHABILITAČNÍ PROGRAM 10


SE SYSTÉMEM WALKAIDE V CENTRU ERGO AKTIV Jak už v úvodu bylo řečeno, od srpna do září měli vybraní klienti našeho centra možnost docházet na rehabilitační program s neurostimulátorem WalkAide. Klienti se účastnili celkem 8 týdnů každodenního tréninku. První týden se systém nastavoval na každého klienta a zároveň byla s klientem provedena vstupní vyšetření, s klienty se podepsala dohoda o setrvání v  programu. Od druhého týdne klienti měli již pravidelné každodenní terapie. Na konci programu klienti prošli výstupním vyšetřením. testy objektivní a standardizované, tak

minut.

subjektivní. Při subjektivním hodnocení

Skladba cvičební jednotky: protažení

jsme se klientů ptali na jejich celkovou

svalů lýtka, tréninkový program systému

spokojenost při chůzi, jak by ohodnotili

WalkAide, chůze na chodícím páse

kvalitu své chůze či jak si myslí, že jejich

s neurostimulátorem WalkAide, chůze

chůze vypadá. Objektivní hodnocení je

v terénu s neurostimulátorem WalkAide,

uvedeno v celkovém přehledu celého

chůze po rovném terénu v interiéru

programu se systémem WalkAide níže.

s neurostimulátorem WalkAide.

Počet klientů v programu: 9 Délka terapie celkem: 8 týdnů Použitá vyšetření:

A JAKÝ JE ZÁVĚR? Už v průběhu dvou měsíců jsme měli

- subjektivní

dny, kdy vše fungovalo krásně a klienti

- objektivní - goniometrie (kyčel,

s neurostimulátorem chodili skvěle,

koleno, hlezno), Funkční škála rovnováhy

někdy se nám to nepovedlo nasadit tak

dle Bergové, Dynamický index chůze, 12ti

dobře jako den předchozí a chvíli trvalo,

minutový test chůze (v terénu), repetetivní

než jsme opět našli to správné místo, aby

pohyby dolní končetiny

chůze byla kvalitní, jak jen to jde. Je to však

Délka jedné cvičební jednotky: 90

o cviku, jak neurostimulátor s manžetou

11

názor odborníka

Pro vyšetření klientů byly využity jak


Příběh klienta | názor odborníka

nasadit.

stejné jako předtím. Jedna klientka udala,

Jeden klient musel program předčasně

že při delší chůzi s neurostimulátorem se

ukončit – se stimulátorem se mu chodilo

jí motá hlava a je výrazně unavenější, než

výborně, v době, kdy však stimulátor na

když chodí bez něj.

dolní končetině neměl, více zakopával.

Objektivní hodnocení ukázalo, že

Ostatní klienti se účastnili celkem 90%

u poloviny klientů došlo ke zvýšení

všech cvičebních jednotek. Pět klientů

rozsahu pohybu v hleznu, zrychlení

mělo každý den plnohodnotnou cvičební

chůze, chůze je u poloviny klientů celkově

jednotku (viz výše), tři klienti měli cvičební

kvalitnější a více vydrží.

jednotku zkrácenou – protahování

Neurostimulátor WalkAide, jak se

lýtkových svalů a tréninkový program

ukázalo, není vhodný pro všechny klienty

systému WalkAide (elektrostimulace

jako kompenzační pomůcka pro chůzi,

v pravidelných intervalech po dobu 5ti

avšak velmi se osvědčil jako rehabilitační

minut).

pomůcka v terapii, kde má všestranné

Po skončení programu, v rámci

využití – nejen na dolní končetinu, ale

subjektivního hodnocení, polovina

i na horní, popř. na stimulaci lícního

klientů udala, že jim program výrazně

nervu (nerv facialis).

pomohl v chůzi, další polovina klientů

Zdroje: http://2move.cz/

udala, že se stimulátorem se jim chodilo výborně, avšak bez stimulátoru je to

PŘÍBĚH KLIENTA ŽELEZNÁ VŮLE A ZLATÉ TŘINECKÉ RUCE Milan nastoupil do ERGO Aktivu

vychytávek, protažené kabely skrz

po cévní mozkové příhodě s těžkou

zdi, lišty chránící věčně odřené rohy

afázií. Absolvoval intenzivní denní

stěn, Milan zvládá donést balíky na

stacionář v roce 2015, potom začal trpět

poštu, navštívit sponzory s polévkou

na epileptické záchvaty a jeho stav se

na třech různých místech v jeden den,

opět zhoršil. V roce 2016 k  nám do

vyhledává na internetu (díky Milanovi

rehabilitace nastoupil znovu, výrazně

máme nové zásobníky na utěrky

se zlepšil a rozmluvil se. Cítil se natolik

a toaletní papír a budeme mít lepší koše

schopný, že nastoupil na tréninkové

na tříděný odpad), sestavuje větráky,

místo Provozní asistent a od té doby

oprav uje rychlovarné konvice,

má ERGO Aktiv díky Milanovi spoustu

montuje záchodové mísy a už je toho

12


pěkně dlouhý seznam. Před Vánoci

železárnách, jezdil často do lázní. Zeptal

si domluvil výpomoc u své manželky

jsem se ho: „Tati, kdyby tam byla nějaká

v obchodě. A teď intenzivně hledá práci

holka, řekni mi.“ Otec mi dovezl adresu

na pozici opraváře.

na jednu slečnu. Moc jsem tomu nevěřil,

Nevím, odkud začít.

ale za tři měsíce jsem si řekl, že to zkusím.

Jsem z šesti dětí, oba rodiče už umřeli.

Napsal jsem jí, jestli si chce dopisovat.

Vzpomínám si, jak jsem dostal ve třech

Odepsala mi, že má bratra, který je taky

letech teplotu, doktor mi něco předepsal

na vojně a že nemá žádného kluka a že

a řekl, že je to normální. Teplota neklesala.

si můžeme psát. Poslali jsme si fotky.

Mamka si všimla, že od nohy až k pupku

Za rok a něco jsme se vzali. Každý den

mi vede čára, měl jsem otravu. Mamka

jsme si dopisovali, měli jsme asi tři sta dopisů. Doteď jsme spolu a máme dvě děti. Manželka je ze Slovenska. Chtěl jsem jen jednu ženu, která je hodná a milá. Ona ráda zpívala, já jsem rád hrál i zpíval, tak jsme si spolu rozuměli. Po nějaké době Objevilo se výběrové řízení na vedoucího společenského centra církve adventistů sedmého dne v Praze, dostal jsem se tam. Skoro čtyři roky jsem pracoval a potom jsem dostal mozkovou příhodu. Lidem jsem pomáhal, chodili tam věřící i nevěřící a děti, promítal jsem jim příběhy o Bohu. Vymýšleli jsme s manželkou program pro děti. Měl jsem celý objekt na starosti. Dříve jsem dělal elektrikáře, mám učiliště,

mi čáru drbala líhem a modlila se za mě.

a když byly děti větší, vystudoval jsem si

Máma už volala do nemocnice, když čára

SŠ obchodní akademii.

začala mizet. Možná mě kousl had. Věřím,

Po příhodě jsem ani já ani doktoři

že v tu chvíli mě zachránil Bůh. S mámou

nevěděli, jestli budu mluvit a chodit.

jsme si vždycky hodně povídali, měla o mě

Říkali mi, že už chodit ani mluvit nebudu.

po tomhle zážitku větší strach.

Když jsem se probudil, řekl jsem si, vždyť

Když jsem byl na vojně, říkal jsem si, že bych chtěl nějakou holku. Táta měl problémy se zády, pracoval v Třineckých

mám Boha, to přece nejde! Po půl roce jsem začal mluvit. Mám dva kluky. Ten mladší přišel za manželkou, když se mnou 13

Příběh klienta

jsem si řekl, že bych rád ještě něco zkusil.


telefonovala. „Počkej, já ti dám tatínka,“

spoustu léků. Říkal jsem si, naučím se

zahlásila a podávala mu telefon a on řekl:

všechno od těch lidí v ERGO Aktivu,

„Děláš si srandu, vždyť tatínek nemluví,“

někteří lidé také zažili po zlepšení propad.

a najednou jsem mu odpověděl: „Ahoj, jak

Byl jsem naštvaný, že se musím učit znova.

se ti daří, daří se mi dobře.“ První slova,

Kolikrát jsem si říkal: „Pane bože, nevím,

která jsem se naučil. Logopedka mě učila říct znovu „a“ a takové věci. Naučil jsem se s ní malá slůvka. Paní logopedka se rozplakala, když mě

Mám dva kluky. Ten mladší přišel za manželkou, když se mnou telefonovala.

musíš pomoct.“ Ale ráno jsem se donutil a znova jsem jel na rehabilitaci. Vedoucí terapeutka Veronika je přísná, ale na

slyšela poprvé něco

„Počkej, já ti dám

říkat, je taky z Třince.

tatínka,“ zahlásila a

To mě kolikrát pomáhalo.

Měl jsem na mozku

podávala mu telefon a on

Je to jinak než jsem

obrovskou sraženinu a všichni tvrdili, že už nepromluvím. Díky panu Příběh klienta

jak to dál bude, ale ty mi

Bohu, že jsem se díky

řekl: „Děláš si srandu, vždyť tatínek nemluví,“ a najednou jsem mu

tréninku začal zlepšovat.

odpověděl: „Ahoj, jak se

Někteří lidé mluví krásně,

ti daří, daří se mi dobře.“

já jsem rád, že aspoň tak

druhé straně spravedlivá.

očekával, ale zas jsem se naučil jiné věci a dělat je jinak. Když člověk chce tak může, to je pro mě zásadní. Vše je o tom, jestli člověk chce nebo nechce. Už to nebude stejné jako

můžu mluvit. Doma jsem musel pořád

dřív, v mozku se mi něco změnilo, ale

trénovat mluvení. Je až zázrak, že jsem se

můžu něco jiného. Velká motivace bylo

naučil znovu mluvit. Nevěděl jsem, co se

i vnouče, protože já jsem nikdy neměl

mi stalo a jak. Jen jsem si říkal „musím,

dědu. Když se vnuk naučil mluvit, tak já

musím“. Myslel jsem si, že je to jako se

taky. Pár slov jsem se od něj přiučil.

zlomenou nohou. Myslel jsem si, že to

Během rehabilitace jsem se naučil

bude za chvíli a všechno. Teď už vím, že

jezdit metrem a autobusem. Pořád mám

to jde pomalu a není to úplně ono. Každý

necitlivou ruku a nohu, ale můžu chodit.

člověk to má jiné, ale vím, když trochu

Přihlásil jsem se na tréninkové místo

chceš, půjde to. Do ERGO Aktivu jsem

Provozní asistent i jako inspirace pro

přišel a uměl jsem říct jen a e i o u a děkuji,

ostatní, že to jde. Zlepšení je náročné

na shledanou. A díky terapeutkám jsem se

a zdlouhavé. Už ale zvládám dojet do ERGO

naučil znovu mluvit, byly náročné a říkaly

Aktivu sám, opravit, co je potřeba, skládal

„musíte a hotovo“. Občas se mi nechtělo.

jsem větráky a lepil lišty, zaváděl kabely

Zlepšilo se to, pak jsem ale měl záchvaty

do stěny, už je toho pěkná řádka, co jsem

a ty mě hodily zase zpátky. Byl jsem jako

se naučil. Děkuji ERGO Aktivu za všechno,

miminko. Zase jsem nemluvil, bral jsem

že my pomohli.

14


PRŮVODCE REGISTRACÍ NA ÚŘADU PRÁCE A MOŽNOST PŘIVÝDĚLKU V tomto dílu poradny se podíváme na to, jak postupovat při registraci na úřadu práce a zda můžeme během registrace na úřadu práce pracovat. „V  současné době mi končí

práce, podporu v nezaměstnanosti, stát

nemocenská a zatím jsem nenašla

za vás bude hradit zdravotní pojištění,

vhodné pracovní uplatnění. Vím, že

registrace na ÚP vám bude v omezené

bych se měla zaregistrovat na úřadu

míře započtena do odpracovaných let pro

práce. Jak probíhá registrace na ÚP

účely důchodového pojištění a další.

a mohu si během registrace na ÚP něco přivydělat?“

Nutno dodat, že osoby ve III. stupni invalidního důchodu se nemohou registrovat na ÚP jako uchazeči

registrovat buď jako uchazeč, nebo zájemce

o zaměstnání. Tyto osoby se mohou

o zaměstnání. Pokud jste nezaměstnaná,

na ÚP registrovat pouze jako zájemce

je dobré se zaregistrovat jako uchazeč

o zaměstnání, na něž se výše zmíněné

o zaměstnání. V tomto případě totiž

výhody nevztahují.

můžete od ÚP čerpat různé výhody, jako např. zvýšenou podporu při hledání

Zdroj: wwvhttp://devote365.cz/novinky/2016/jak-vydelat-penize-aneb-5-tipu-jak-ziskat-penize/

15

poradna

Na úřad práce (dále jen ÚP) se můžete


Při první návštěvě na úřadu práce si s sebou vezměte: 1. Platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého pobytu; 2. doklad o ukončení pracovního poměru;

poradna

3. doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu; 4. potvrzení o ukončené náhradní době (např. návrat z mateřské dovolené, péče o osobu blízkou, pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání; 5. pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, vezměte si tyto doklady také s sebou.

16


Poté, co budete zaregistrována jako

Pokud si budete chtít přivydělat

uchazeč o zaměstnání, můžete zažádat

již

o podporu v nezaměstnanosti.

v nezaměstnanosti a najdete si nějakou

během

čerpání

podpory

Pokud podporu v nezaměstnanosti

brigádu, bude vám po dobu výkonu

vyčerpáte, ale ještě nebudete mít

tohoto zaměstnání vyplácení podpory

nalezenou práci, můžete si najít

pozastaveno. Nelze totiž pobírat

přivýdělek (např. brigádu), kde si vyděláte

podporu v nezaměstnanosti a zároveň si

maximálně polovinu minimální mzdy

přivydělávat.

(= tzv. nekolidující zaměstnání). Polovina

Nekolidující zaměstnání je nutné

minimální mzdy v roce 2016 = 4.950 Kč, pro

ihned oznámit na úřadu práce nejpozději

invalidní důchodce = 4.650 Kč. Většinou se

v den nástupu do zaměstnání, jinak hrozí

bude jednat o dohody o pracích konaných

sankční vyřazení z evidence ÚP. Výše zmíněné podmínky platí pouze

o provedení práce či dohodu o pracovní

pro uchazeče o zaměstnání. Zájemci

činnosti. V tomto případě budete i nadále

o zaměstnání mohou pracovat bez

registrována jako uchazeč o zaměstnání

omezení.

a bude moci i nadále čerpat výhody s tím spojené. Zdroje: - Státní úřad inspekce práce, Informační materiál: „Zaměstnavatel neplatil zaměstnanci mzdu“, dostupné z: http://www.suip. cz/_files/suip-7735db281e4333d78966e6795a460b66/zamestnavatel_nevyplatil_mzdu_ii.pdf - Bezplatnapravniporadna.cz, Vymáhání dluhu (plat, mzda), dostupné z: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/onlinezdarma/pracovni-pravo/platy-mzdy-odstupne/20846-vymahani-dluhu-plat-mzda-od-zamestnavatele-postup-navodinformace-zaloba-k-soudu.html Další užitečné kontakty - Úřad práce – Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele web: https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava

17

poradna

mimo pracovní poměr, tedy dohodu


ŘÍJEN VE ZNAMENÍ POLÉVEK ANEB GURMÁNSKÁ BENEFICE NA ANDĚLU A POLÍVKOVÁNÍ NA NÁPLAVCE Druhý týden v říjnu se již skoro tradičně možné od pondělí do čtvrtka ochutnat nesl ve znamení polévek na Andělu. skvělé polévky od špičkových pražských Díky záštitě a finanční podpoře starosty šéfkuchařů. A co jste mohli ochutnat? MČ Prahy 5 MUDr. Radka Klímy bylo Mrkněte se do našeho menu: PONDĚLÍ: Roman Paulus - Radisson Blu Alcron CELEROVÝ KRÉM

ÚTERÝ: Patrik Šándor - Umami Sushi TOM YUM SE SKLENĚNÝMI NUDLEMI Projekt Polívková smršť

HOVĚZÍ VÝVAR S MASEM, ŘASAMI WAKAME, JARNÍ CIBULKOU

STŘEDA: Marek Fichtner - Restaurant Augustine POLÉVKA Z DÝNĚ HOKAIDO Marek Svoboda - Bidvest OLYMPIJSKÁ BRAMBORAČKA ČTVRTEK: Veronika Kokešová alias KOKO ZLATÝ DRŮBEŽÍ VÝVAR Sezio Restaurant TOMATOVÁ POLÉVKA

18


Na stánku jste mohli potkat i známé

fyzioterapie, ergoterapie, sociálního

tváře, např. Veroniku Koko Kokešovou,

poradenství, psychoterapie, logopedie

která sama prodávala svůj zlatý drůbeží

a dalších. Měsíční intenzivní program

vývar a Marka Fichtnera, porotce

znamená pro naše klienty výrazný posun

MasterChef a šéfkuchaře restaurantu

v

Augustine. Celou akci svou tváří podpořil

společenského a pracovního života. Za

mladý talentovaný kuchař Martin Škoda

úspěšnost celé akce vděčíme mnoha

a Lucie Křížková. Prodalo se okolo 1 700

partnerům, kteří byli tak laskaví

ks polévek a vybralo 93 000,- Kč. Výtěžek

a věnovali nám svůj čas, um a prostředky,

sbírky znamená pro 4 klienty po cévní

aby vše klaplo jako např. MČ Praha 5,

mozkové příhodě či úrazu hlavy 1 měsíc

Premium Gastro, Gastro Pohotovost,

přímé intenzivní péče v centru ERGO

Dámejídlo, Seladon na cestě, Bezlepkové

Aktiv. Přímá intenzivní péče zahrnuje

pekařství a mnoho dalších.

jejich

náv ratu

do

aktiv ního

Děkujeme všem partnerům, kteří se rozhodli tento projekt podpořit.

19

Projekt Polívková smršť

5 hodin denně v rukou odborníků z oblasti


POLÍVKOVÁ SMRŠŤ A POLÍVKOVÁNÍ NA NÁPLAVCE Festival Polívkování byl pro podzimní sychravé dny rozšířen i o sekci omáček a gulášů. A my jsme zde samozřejmě nemohli chybět. Podával se skvělý hrubý hráškový krém z restaurantu Sezio. Zakousnout jste jej mohli bezlepkovým chlebem z Bezlepkové pekařství a nebo jste si mohli dát výborný chlebík s vajíčkovou pomazánkou z  Antonínova pekařství.  Na stánku nám s akci pomohli skvělé

Projekt Polívková smršť

a šikovné dobrovolnice.

Jako každý měsíc i v říjnu si mohli zaměstnanci České televize pochutnat na skvělé polévce. Tentokrát to byla bezlepková dýňová od Pavla Gaubmanna z Panorama Hotel Prague

Za měsíc říjen se prodalo přibližně 1900 porcí polévek a vybralo téměř 100 000,na přímou péči pro klienty. Děkujeme! 20

Polívková smršť, gurmánský zážitek, který vrací chuť k životu. Registrovaná veřejná sbírka, jejíž výtěžek putuje k mladým lidem se získaným poškozením mozku, kteří se vrací do života v centru ERGO Aktiv. www.polivkovasmrst.cz


NOVINKY Z KLUBU V KLUBu Aktiv jsme v  uplynulých dvou měsících společně strávili mnoho odpolední s nabitým a rozmanitým programem. Při promítání fotografií nás tentokráte Jan zavedl do krajin Kyrgyzstánu. V listopadu jsme se podívali do koutů Bolívie a Chile. Rozloučili jsme se s  lektorkou Gabrielou, která vedla lekce angličtiny, ale pro zájemce kurz dále pokračuje. Lektorování se chopil Jiří, bývalý klient ERGO Aktivu, konverzace probíhá každou středu. Děkujeme Gábině za její přínos a těšíme se na hodiny s Jirkou. Členové KLUBu tvoří literární díla

- Pondělí -

Kapacita je omezena, v tuto chvíli je ještě jedno místo volné. Společnost HUAWEI posky tla k dispozici organizaci ERGO Aktiv dvacet notebooků, v  KLUBu se tak naskytla příležitost, sdílet vzájemně dovednosti a učit se uživatelsky používat počítač. V pondělí jednou za čtrnáct dní zasedneme k notebookům a budeme prozkoumávat IT svět. Každý druhý týden se v  KLUBu setkáváme, zamýšlíme se nad rozšířením programu a plánujeme realizaci nových aktivit.

Nevíte, co s časem? Pak je KLUB Aktiv pro vás to pravé ořechové! Klub funguje od pondělí do čtvrtka od 14.00 do 18.00 hod. Vznikl jako

14:15 – 15:15 Kruhový trénink

iniciativa bývalých klientů ERGO Aktiv,

15:15 – 16:00 Společné setkávání členů

kteří hledali novou náplň svého života po

KLUBu Aktiv

cévní mozkové příhodě a jiných úrazech

16:00 – 17:00 Počítačový trénink, 1x za 14 dní

hlavy.

- Středa -

Novinky z klubu

PROGRAM AKTIVIT V KLUBU AKTIV

v rámci semináře Tvůrčího psaní.

Program je zcela závislý na dohodě členů

14:15 – 15:15 Kruhový trénink

KLUBu Aktiv. KLUB Aktiv má k dispozici

15:30 – 16:30 Angličtina

částku 3500 Kč měsíčně a je na dohodě členů,

- Čtvrtek 16:00 – 18:00 Tvůrčí psaní, 1x za 14 dní

jak s penězi naloží. Peníze jsou určeny pro chod klubu, placení lektorů apod. Pokud máte volný čas, přijďte se na nás

Dále společně vyrážíme na výlety a fotografujeme. A jednou za měsíc promítáme fotky z cest.

podívat a zapojte se do probíhajících aktivit. Můžete KLUB obohatit vlastními nápady, které společně zrealizujeme.

KLUB Aktiv Olšanská 2666/7 Praha 3, 130 00 Email: alice.jedlickova@ergoaktiv.cz

21


POMÁHAJÍ NÁM HLAVNÍ PARTNER

PARTNEŘI

Poradna

PODPOŘILI NÁS

SPOLUPRACUJEME


22

!1 5

Profile for ERGO Aktiv

Handy & Cap - newsletter 13. vydání  

Každé dva měsíce pro Vás připravujeme newsletter, kde se dočtete, co je nového v ERGO Aktivu, o našich projektech, klientech, aj. Dozvíte se...

Handy & Cap - newsletter 13. vydání  

Každé dva měsíce pro Vás připravujeme newsletter, kde se dočtete, co je nového v ERGO Aktivu, o našich projektech, klientech, aj. Dozvíte se...

Profile for ergoaktiv
Advertisement