Page 1

DOĞAN YILMAZ’ la HADİ GEZELİM Merhaba sevgili dostlarım, Bu hafta başka bir başlıkla çıktım, şaşırtmayı severim. Yaşamımda yeni bir sayfa eklendi. Osman bey izin verdiği sürece sizlerle sayfanızda gezmeyi sürdürmek, öbür yandan da Kanal F tv den aldığım bir program yapma teklifi fırsatını değerlendirmek istiyorum. Çarşamba günleri Kanal F de 19.15 te Doğan Yılmaz’ la Hadi Gezelim programını hazırlayıp, sunacağım. Şans dileyip, izlemeniz dileğimdir sevgili dostlarım.


Bu hafta Mortırnaklar’ın programında; Üzümlü & Cadianda antik kenti & Karaçulha Kayıkseki parkuru vardı. Üzümlü deyince Dastar’ ı anlatmadan geçmek olur mu? Biz de tan yeri ağaranda bizde randevusuz çaldık kapılarını Yadigar & Macit dostlarımın.

Dastar, Muğla bölgemizde yalnız Üzümlü yöremizde dokunan yazın analarımızın, nenelerimizin bağlanmadan kullandıkları, güneşin yakıcı sıcağından koruyan bembeyaz bir baş örtüsü. Hem dokudu hem anlattı Yadigar bacım. En büyük destekçisi, eşi Macit bey de masuraları doldurmayı sürdürdü. Bayan arkadaşlarımız da değişik şekil ve renklerle bezenmiş dastarları incelediler, alış veriş te yaptılar. Erol ağabeyimiz de yanık sesiyle hafiften mırıldanıyordu, Yemenim de hare var, yüreğimde yare var, Ne ben öldüm kurtuldum, ne bu derde çare var. Yeni kuşakların haberi bile yok böyle güzelim türkülerimizden ...


Üzümlü’ den 2 km. sonra Ecebeli’ ndeki türbeden sonra Kızılcaköy- Ortaköy – Cadianda kavşağından sonra bizi kötü bir sürpriz bekliyordu. Yolları asfaltlamışlardı. Bizimle yıllarca bu yolları arşınlamış Aliye arkadaşımız da gelmiş ve yeğeni sevgili Zeynep öğretmeni getirmişti. Artık Mortırnakların sürekli yürüyüşlerine geleceği sözünü aldık. Hem haftanın stresini atar, hem de öğrencilerine doğa yürüyüşlerinin çok faydalı bir spor olduğunu yaşayarak daha inandırıcı olurdu öğrencilerine, genç öğretmenimiz.


Bu yürüyüşümüz benim için farklıydı, Hadi gezelim programımın da ilk gezisini çekiyorduk.

Cadianda Antik kenti M.Ö 3 ve M.S 5 yy. arasında genelde tüm antik kentlerde gördüğümüz gibi fazla hareket yetisi kazandırdığı için dağın sırtında kurulmuş. Romalılar döneminden kalma hamamları, tiyatrosu, koşu pistiyle ayakta. Çok büyük sarnıçlarıyla su sorununu çözmüşler, kuraklık olunca da terk etmişler.


Büyük jüri de yerini alınca iki yarışa sahne oldu yy. sonra koşu pisti.

İlk yarışımızı dede- oğul – torun koştular. Gençlik hızıyla coşuveren Erol Kaan Yarıştan erken koptu, yarışı yılların tecrübesiyle dede Erol ağabeyimiz kazandı. Baba Yaşar Cemil Yalım ortada durumu idare etti.


Bayanlar yarışını da genç kızımız Sude kazandı. O an’ a katkıda bulunan Deniz, Selda ve Claudia hanımefendilere de teşekkürler.

Antik tiyatrodaki toplu fotoğrafımızda yine bir kişi eksik. O da Mortırnaklar’ ın lideri Yusuf Ceran dostumuz ... Fotoğrafı çektiği için !


Çıkışta liderimizin bu vakur fotoğrafını da çekmek bana nasip oldu.


Bu hafta da sorunsuz bir yürüyüşümüz oldu. Katılan tüm dostlarımıza içten teşekkürlerimi sunuyorum. Siz de oturmayın evlerinizde HAYDİ GEZELİM

DOĞADA ATTIĞINIZ HER ADIM KALBİNİZE İYİ GELİR. Hoşça kalın,dostça kalalım lütfen ...


Doğan yilmaz' la hadi gezelim  
Doğan yilmaz' la hadi gezelim  
Advertisement