Page 1

ÖĞREN

Burdur Gölü'n Türkiye'nin uluslararası öneme sahip on üç sulak alanından biri olan Burdur Gölü, pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin yedinci büyük gölü olan Burdur Gölü, Türkiye'de görülen 468 kuş türünden 194'ünü barındırıyor. Sadece bu gölde varlığını sürdüren dişli sazancığın yanı sıra, göl çevresinde on sürüngen türü de yaşıyor. Fakat gölü besleyen su kaynakları üzerine

inşa edilen baraj ve göletler bir yana, tarımda suyun bilinçsizce kullanımı nedeniyle gölün suyu hızla çekiliyor. Böyle giderse 2040 yılına kadar kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve Doğa Derneği tarafından korunması amacıyla büyük çalışmaların yürütüldüğü Burdur Gölü'nde yaşayan canlılardan birkaçını tanımaya ne dersin? Fotoğraf: Tamer Yılmaz

Dikkuyruk

Fotoğraf: Tamer Yılmaz

Arı kuşu Ülkemizde görülen en renkli kuşlardan biri olan arı kuşlarının boynu parlak sarı, kafa üstü kızıl/kahve ve gövdesi ise mavi/yeşil tonlarındadır. Gözlerinde siyah sürme ve gıdısında siyah bir çizgi bulunur.

00 44

Uzun, siyah gagaları aşağıya doğru kavisli; kanatları, sivri; kuyrukları ise uzundur. Uçuş şekli dalgalı olan ve uçuş sırasında düzenli olarak öten arı kuşları, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya’da koloni olarak yaşarlar.

Ördekgiller familyasından olan dikkuyrukların göze çarpan en büyük özelliği büyük bir gaga ile uzun, dik duran bir kuyruğa sahip olmaları. Su bitkileri, böcek ve balıklarla beslenen bu türün tüylerindeki beyaz ve siyahlık oranı, yaşa göre değişiklik gösterir. Tunus, Cezayir, Fas, İspanya, Akdeniz adaları, Güneydoğu Rusya ile Ege ve Orta Anadolu’daki göl ve deniz kenarlarında yaşayan dikkuyruklar, özellikle Burdur Gölü’nde kışlıyorlar.


ü'nün Canlıları Ak pelikan

Uzunbacak

Fotoğraf: Tamer Yılmaz

Gri balıkçıl

Fotoğraf: Tamer Yılmaz

Fotoğraf: Tamer Yılmaz

Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Güney Asya’da yaşayan ve göçücü kuşlar olan uzunbacaklar, sığ sularda yaşarlar. Bacakları çok uzun, gagaları ise ince ve düzdür. Ötüşü yüksek sesli olan bu türün uçuş sırasında sırtında oluşan “V” şekli, dikkat çeker.

Paleartik bölge ve Asya’da yaşayan, Türkiye’nin her tarafında göl, nehir ve bataklıkların ıslak çayırlarında görülen gri balıkçıllar, leyleksiller takımına ait. Yuvasını genellikle gruplar halinde ağaçlara yapar. Sırtı kül rengi, karnı ise beyazdır.

Burdur dişli sazancığı Türkiye endemiği olan ve sadece Burdur Gölü’nde yaşayan bu balık türü, dişli sazangiller familyasına ait. Türdeşlerine karşı barışçıldır. Düzensiz süre ve sayıda yumurta dökerler. Yumurtalarını yeme eğilimi gösteren bu türün kuluçkası, 15 ile 17 gün sürer.

Fotoğraf: Murat Sağdıç

Fotoğraf: Tamer Yılmaz

Vücudu beyaz veya hafif pembe renklerde olan ak pelikanlar, nehir deltaları, tuzlu lagünler, bataklıklar ve sığ deniz kenarlarında toplu halde yaşarlar. Güneydoğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’da yaşayan bu tür, ülkemizde göçmen olarak bulunuyor. Balık ve diğer su canlılarıyla beslenen ak pelikanların alt gagasındaki kesesi sarı, bacakları pembe veya turuncudur.

Peçeli baykuş Türkiye’nin Trakya ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde her mevsim görülen peçeli baykuşlar, orta boyutlarda, zayıf yapılı ve uzun kanatlı bir tür. Yüzleri kalp şeklinde, gözleri ve gagaları siyahtır. Kuş, çekirge, sürüngen ve kurbağalarla beslenirler. Alçaktan ve çok hızlı şekilde uçar, avlarının yerini tespit etmek için durur, oldukları yerde döner veya havada asılı kalırlar.

45

Animal Planet - Burdur Gölü  
Animal Planet - Burdur Gölü  

Animal Planet - Burdur Gölü'nün Canlıları

Advertisement