Page 1

Reisileht

Sügis 2011 Lehe kujundas ja toimetas Eesti Päevalehe AS teema- ja erilehtede osakond. Projektijuht: Eigo Kaljurand, Eigo.Kaljurand@lehed.ee, tel 680 4603 Toimetaja: Kristiina Viiron, kristiina.viiron@lehed.ee

UUS CHEVROLET’ PÕLVKOND, NÜÜD SUPERSOODSATE HINDADE JA 5-AASTASE GARANTIIGA 5

AASTAT VÕI 150 000 KM

Garantii

UUS 5-UKSELINE AVEO ALATES

9 310 €

soodustus kuni 1 100 €

UUS 5-UKSELINE CRUZE ALATES

11 640 €

soodustus kuni 3 200 €

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Tule nüüd lähimasse Chevrolet’ salongi! Ostes meilt uue põlvkonna Aveo, Cruze’i, Orlando või Captiva, säästad kuni 3500 eurot! Ära jäta head võimalust kasutamata www.chevrolet.ee AMSERV TÄHESAJU Tähesaju tee 14, Tallinn tel 620 0913

AUTOSPIRIT

Ehitajate tee 122, Tallinn tel 659 9499

AUTOSPIRIT TARTU Turu 47, Tartu tel 734 1779

AMSERV PÄRNU

Tallinna mnt 89a, Pärnu tel 445 5735

AMSERV PAIDE Pärnu t. 114, Paide tel 384 9063

AUTOESINDUS OÜ Lääne 1b, Jõhvi tel 339 6201

Aveo 5d - keskmine kütusekulu kombineeritud 3,7-7,2 l /100 km, CO2 heitmeid 97-169 gr/km. Cruze 5d - keskmine kütusekulu kombineeritud 5,6-7,4 l /100 km, CO2 heitmeid 147-174 gr/km. Kampaania kehtib kuni 30.11.2011.


Seminarid Saka Mõisas

Põhjaranniku parimad võimalused seminarideks, nõupidamisteks ja koolitusteks.

Mõisakompleks pakub seminari-ja konverentsivõimalusi kolmes eri majas: • kolmekordses suurepärase merevaatega seminari- ehk Meretornis, • hotellimaja mugavas Sakstekambris, • Härrastemaja luksuslikes ja mitmekülgsetes nõupidamisruumides. Kõik ruumid on loomuliku valgusega ja valida saab vastavalt osavõtjate arvule sobiva suurusega ruumi. Seminariteenuse hinnas sisaldub dataprojektor, ekraan ja pabertahvel. Kõikjal levib WiFI. Pakutakse seminaritoitlustust: • tervituskohv, erinevaid kohvipausi variante, grupimenüüd sh. ka taimetoitlaste menüüd. • Pakutakse mugavat majutust ja spaad: • hotellimajas ja ajaloolises härrastemajas. • Sauna- ja basseiniala, kehahoolitsused MATIS toodetega. Vaba aega meie hoovil aitab sisustada matkarada alla randa ja muidugi meie head koostööpartnerid: Elamuskoolitus, 360 kraadi, Ozoon, Vibukool. Lisaks pakume tuntud sommeljeede kaasabil veinidegusteerimisi. Asukoht ja kontaktid: Saka mõis, Kohtla vald, Ida- Virumaa saka@saka.ee +372 3364900 www.saka.ee Vabal ajal soovitame külastada: Kohtla- Nõmme Kaevandusparkmuuseumit, Adrenaatori ekstreemteenuseid ja talvisel hooajal K- Nõmme Talvekeskust, Kukruse Põlevkivimuuseumit, Kukruse Polaarmõisa, Jõhvi Mihkli kirikut, Jõhvi Kontserdimaja, Jõhvi Bowlingut, Kuremäe nunnakloostrit, Alutaguse Seiklusparki Pannjärvel, Valaste juga, Toila parki, Vaivara Sõjamuuseumit, Sinimägesid, Narva Linnust ja suvisel hooajal Põhjaõue.


Reisileht

3

Ära osta oma reisi esimesest ettejuhtuvast kohast Reisimise üks olulisimaid komponente on turvalisus. Kõige põnevamagi seikluse võivad alatiseks rikkuda reisikorraldaja pankrotist põhjustatud ära jäänud lennud, ebakvaliteetsed hotellid või lihtsalt reisipakkuja halb teenindus. Tavaliselt hullutab inimesi reisibüroode pakkumiste puhul hind, mugavus ning suured lubadused. Kuid teistest pakkujatest odavama hinnaga ning imelist puhkust lubavad paketid peaksid tegema ettevaatlikuks – tegemist võib olla reisiettevõttega, kellel puudub kogemus, pikaajaline eesmärk ning piisav rahaline kate. Oma reisikorraldajat ja -nõustajat tuleb valida nagu elukaaslast – kõige kobedam ja libeda jutuga ei pruugi olla kõige õigem. Paha ei teeks nt kiire päring krediidiinfosse või äriregistrisse, saamaks teada reisikorraldaja majanduslikku seisu ning tausta. Järgi võiks kontrollida reisifirma garantiid tarbijakaitseametis, et kindlasti oleks tagatud ostetud reisi kompensatsioon või vähemalt tagasilend koju. Majandustegevuse registrist tasub vaadata, kas reisiettevõttel on olemas seadusega nõutud registreering.

Pankrotti lähevad väiksed ning ahned

Kuna klient maksab oma raha enamasti reiside eest ette ning reis võib toimuda ka mitme kuu pärast, on eriti oluline, et inimene hoolikalt valiks, kelle kätte oma raha usaldab. Vaadata tasub näiteks ettevõtte suurust – kas tegemist on paari-kolme töötajaga pisiettevõttega või korraliku tugeva reisibürooga, kel muuhulgas ka kindel ja hea finantstaustaga omanikud ning kas olemas reaalsed bürood, kus konsultante näost näkku näha saab. Lisaks annab garantiid ja kindlustunnet see, kas reisiettevõte on Eesti Turismifirmade Liidu liige, mis on ka teatud mõttes kvaliteedimärk. Samuti maksab uurida kaasmaalaste kogemusi kindla reisifirmaga – ka tänapäevane sotsiaalmeedia annab selleks suurepärased lisavõimalused.

Foto: Arne Uusjärv, Go Travel

Ilusa reisi võib nurjata vilets reisikorraldus, sestap vali teenusepakkujat hoolikalt.

Väikestel reisikorraldajatel on nii väikesel turul nagu Eesti väga raske oma riske hajutada. Tingimustes, kus bürood peavad peost suhu elama, on reisikorraldajad väga haavatavad – iga väikegi negatiivne üllatus võib neil jalad alt lüüa, sest pole kogutud rahalist puhvrit. Pärast Toptoursi, Estouri, Fiji-Alma ja teiste reisiettevõtete maksejõuetust on kliendid õnneks muutunud ettevaatlikumaks ning eelistavad suuremaid ja usaldusväärsemaid reisibüroosid ja -korraldajaid. Väiksemad bürood tahavad aga kliente iga võimalusega omale meelitada ja hullutavad klienti teinekord liigagi soodsate pakkumistega ega suuda katta oma kulusid, sattudes nõiaringi, kus loodetakse tulevaste pakkumistega vanu võlgu maksta. Tulemuseks on maksejõuetus. Tasub tähele panna ka seda, et reisibürood on enamasti reisitoodete vahendajad, hea nõu andjad ja projektijuhid, kes hoolitsevad, et miski reisiks vajalik kliendil ei ununeks, s.h viisad, vaktsineerimine, reisikindlustus jne. Reisikorraldajad samas korraldavad reise ja vastutavad selle kvaliteedi ja antud lubaduste täitmise eest.

Reisikorraldajate toodete edasimüüjateks ongi enamasti reisibürood, aga reisikorraldajad võivad ka ise lõpptarbijatele oma tooteid müüa. Näiteks Eesti suurima büroodevõrguga reisibüroo Go Travel müüb mitmete reisikorraldajate tooteid, s.h Novatours, Tez Tour, Horizon Travel, Aurinkomatkat, aidates alati kliendil teha parimat valikut.

Internet versus büroo

Üha enam inimesi reisib ka omal käel. Põhjus on ise hallata oma liikumisi ja teha kõik otsused ise. Lisaks on läbi interneti reisi planeerimine muutunud väga lihtsaks. Omal käel reisikorraldus aga ei taga alati turvalisust ega anna hindamatut büroopoolset tuge. Internetist on võimalik panna kokku unistuste reis ning saada see soodsalt ning kvaliteetselt. Samas tähendab see ka seda, et ollakse oma võimalike murede ja takistustega reisil ja selle eel üksi. Kui peaksid korduma vulkaanilised tuhapilved, tuleb uued lennud ja pääseteed leida ise. Kellegi poole pole ka pöörduda, kui hotell ei vasta lubatud kirjeldustele või

mõni teenusepakkuja petiseks osutub. Reisibüroos võtab mure aga kogenud reisikonsultant ise lahendada ning probleemide lahendamine kulgeb kliendile liigsete kulutuste ning stressita. Meie kliendid ütlevad, et eelistavad Go Travelit teistele reisibüroodele eelkõige neljal põhjusel. Go Travel on personaalsem reisifirma, me oleme kiiremad oma toimetustes, meil on suurepärane klienditeenindus ning me püüame rohkem. Kuna Go Travel on keskmise suurusega reisibüroo, siis püüamegi kõige suurematest erineda oma paindlikkuse-, kiiruse- ja suhtumisega. Meie jaoks ei ole ka vahet, kas tellida oma reis suheldes meie reisikonsultandiga või komponeerides ise Go Maailma veebilehelt. Lõime selle veebi just meie kogenud ja iseseisvatele klientidele. Kliendid, kes eelistavad suhelda telefoni või e-posti teel, saavad personaalse teeninduse ning võivad kindlad olla, et neile antakse parimat nõu reisi kokkupanekul. Kliendid, kes on reisimisel juba enam kogenud ja kes eelistavad ise valida ja otsustada, nende jaoks on Go Maailm ideaalne. Seal saavad nad ise otsida, võrrelda ja parima valiku teha. Ka neid teenindame pärast ostu endiselt väga püüdlikult. Kui valik peab toimuma reisibüroo või interneti reisipakkumiste vahel, tuleks endale esitada veel üks küsimus – millisel viisil on reisimine ja seiklemine kokkuvõttes kõige mugavam, turvalisem ja rahulikum. Selge on see, et inimest ning otsesuhtlust ei asenda miski.

Matti Pruul, Go Travel


4

Reisileht

Interneti broneerimissüsteemi kaudu leiab majutuse soodsamalt Foto: erakogu

Ööbimiskoha broneerimiseks ja soodsaima hinna väljaselgitamiseks kasutab üha rohkem inimesi rahvusvahelisi broneerimissaite.

Kaire Talviste

K

avandate reisi sõbranna juurde Bangladeshi ja soovite teha peatuse Ungari pealinnast mõnekümne kilomeetri kaugusel Szentendre linnakeses. Või mõtlete, et Euroopa-tuuri esimene peatuskoht võiks olla Poolas Krakówis. Hotelle, hosteleid, ööbimis- ja telkimiskohti on kõikjal ohtralt. Lihtsaim viis leida endale pakkumiste seast soodsaim on käia läbi rahvusvahelised broneerimissaidid, millest tuntumad on Booking. com, Lastminute.com, Venere. com, Hotels.com, Trip.com, Expedia.com, Hotels.com, Activehotels.com, Hotelclub.com jt. Kui sisestate otsimootorisse sihtkoha, saate vastuseks nimistu piirkonna ööbimiskohtade pakkumistega. Juhul kui reis on jäänud viimasele hetkele, on see eriti kasulik, sest näete ära, kus on veel vabu kohti. Broneerimissaitide kaudu saate endale toa kinni panna ja vältida sellega ka võimalikke möödarääkimisi telefoni teel tuba broneerides. Eesti hotellide ja restoranide liidu tegevjuhi Sigre Lutsu sõnul müüaksegi suur osa hotellitube nüüdseks juba rahvusvaheliste portaalide kaudu. Neid kasutab ta isegi ohtrasti, leidmaks kõige soodsamad pakkumised ja tingimused. Nagu iga internetipakkumise puhul, on olulised nüansid, näiteks tasub ka ööbimiskohta broneerides suhtuda valvsalt väikses kirjas teksti. Võib olla annulleerimisega seotud piiranguid (nt soodushinnaga broneeringuid ei saa tühistada) või hilistele saabujatele mõeldud nõudmisi. „See võibki olla peamine altminek, et neid tingimusi ei märgata. Läbi reisibüroo tubasid

broneerides neid asju muidugi selgitatakse,” lisab Luts. Tähelepanu tingimustele „Erakliendid broneerivadki suures osas veebi – kodulehe ja teiste broneerimissüsteemide, nagu Booking.com-i kaudu. Ettevõtted ja reisibürood teevad broneeringuid telefoni või meili teel. Üldjoontes on veebibroneeringute trend kindlasti kasvav ka eestlaste hulgas,” kinnitab Tartus paikneva hotelli London müügi- ja turundusjuht Monika Uibo. Hotell London on esindatud kõikides suuremates online-müügikanalites, nagu Booking, Venere, Expedia, Hotels.com jne. See tuleb Uibo sõnul vägagi kasuks, sest tegemist on üle maailma tuntud ja tunnustatud saitidega. Interneti kaudu broneerimise head küljed on tema hinnangul kiirus ja mugavus. Halb külg on risk, et internetiühenduse probleemide korral ei pruugi broneering kohale jõuda. Temagi soovitab tähelepanu pöörata broneerimistingimustele – nt hind hommikusöögita või ilma. Varajase broneerija soodustus tähendab üldjoontes, et ka raha broneeritakse krediitkaardilt kohe. 2006. aastast vahendab Eesti, Läti ja Leedu ööbimiskohti Majutusweb.ee, mille tegevjuhi Martin Saumanni sõnutsi on interneti kaudu tehtavate ööbimiskoha broneeringute hulk üha kasvanud. Eestis on aktiivsema broneerimise aeg mai lõpust augusti alguseni. Koostööd tehakse ka Booking.com-iga. Vahendusportaalide kaudu ööbimiskoha otsimisel on mitmeid häid külgi: saab võrrelda piirkonna hotellide hinnaskaalat ja ühtlasi on võimalik tuba saada soodsamalt kui hotellist otse küsides. Saumann soovitab vaadata ööbimiskoha hinda eri portaalidest, sest see võib erineda. „Kui

Lõuna-Ameerikas rännanud Liis Kängsepp leidis endale hosteleid näiteks Hostelworldi kaudu.

leiate sobiva koha, kuhu minna, siis sisestage see koht otsingumootorisse, et leida, kes seda veel vahendab. Majutus pole odav lõbu ja ei tasu esimest pakkumist kohe vastu võtta,” soovitab ta. Tema ise kasutab seda varianti alati, kui vajab ööbimiskohta. Peale selle tasub kontrollida, et mõlemad pooled saaksid asjadest ühtmoodi aru, ja niimoodi vähendada ebameeldivate üllatuste võimalust. Kui broneering on tehtud, võtavad majutusasutused ise kliendiga ühendust, et kinnitada tubade saadavust. Toa eest tasumine võib olla erinev: mõnikord tuleb tasuda kohe, teha ettemakse või siis tasuda kohapeal. Uuri, millega on tegemist Seljakotiga Lõuna-Ameerikas rännanud Liis Kängsepp leidis endale hosteleid näiteks Hostelworldi

kaudu. Sobiva öökoha leidnud, helistas ta ette või saatis e-kirja ning tasus kohapeal sularahas. „Ladina-Ameerikas eelistasin ma hostelitele sularahas maksta, sest Hostelworldi kaudu tulnud broneeringutest peavad nad mingi protsendi maksma veebilehele. Sama kehtib ka kaardimaksete kohta. Paljudes hostelites ei saagi üldse kaardiga maksta, ja need, kes Ladina-Ameerikas on sisse seadnud kaardimakseterminali, peavad selle eest maksma pankadele kopsakaid teenustasusid,” selgitab ta. Liis soovitab lugeda teiste kommentaare hostelite kohta ja vaadata pilte. „Natuke rohkem saab siiski aimu, mis kohaga tegu. Hostelivõhikud võiksid veel silmas pidada, et on osa neist on peohostelid, mis ei pruugi kõigile sobida,” hoiatab ta.


Üle 200 erineva puhkusepaketi Online broneerimine Parimad hinnad kuni -54% Vaata www.hotelliveeb.ee

Põnev perepuhkus Võrumaal

Lõõgastav lühipuhkus kahele Pühajärve Spa hotellis

-43%

-38%

48 € 78 €

al. 55 €

Spaapuhkus kahele Viimsi Spa hotellis

96 €

al. 60 € Luksuslik perepuhkus Ammende Villas

125 €

-40%

-52% Romantiline puhkus Võrumaal

105 € 175 €

45 € Imeline puhkus kahele Vihula mõisas

-51%

91 €

118 €

Romantikapakett mullivanniga sviidis

220 €

-27% -46% Puhkus kahele Grand Rose Spa hotellis

al. 60 € 130 €

101 € 138 €

-54% Sõbrannaga Tallinna shoppama ja pidutsema

-45%

75 € 136 €

Miks hotelliveeb.ee?

Ühes kohas Üle 150 Eesti hotelli 225 erinevat hotellipaketti

Parimad hinnad Kuni 54% soodsamad Puuduvad broneerimistasud

Lihtne broneerida Broneerimine reaalajas Paindlikud makseviisid

www.hotelliveeb.ee | Telefon: 6 843 330 | Mobiil: 569 70 330 | E-mail: info@hotelliveeb.ee | E – R kell 9:00 – 17:00.


6

Reisileht

Juukselakk prügikasti ja pasun hoiule Ees ootab pikk lennu- või laevasõit. Teadagi, mida kõike võiks ühe reisi ajal tarvis minna. Naistel igavuse peletuseks kudumaisvardaid või küüneviili – hea ju aega maniküüri tegemisega viita. Ehk vajab värskendust soengki ja siis võiks juukselakk marjaks ära kuluda.

Kristiina Viiron

V

äikeste lastega reisijad tahavad kindlasti lisaks mänguasjadele võtta kaasa lapse jaoks kehakinnitust, näiteks piima või jogurtit, miks mitte ka mahla lutipudelis. Üleüldse oleks ju mõne lennureisi puhul kõige mugavam tripata üksnes käsipagasiga. Ent enne nende plaanide tegemist võiks heita pilgu lennujaama või laevafirma turvaeeskirjadele, sest nii üsnagi mitme eelpoolloetletud mõtete realiseerumist

takistavad reisi ohutust tagavad eeskirjad. Siinjuures ei tule jutuks relvad, plahvatusohtlikud esemed ega muu kraam, millega tavaliselt ei üritatagi pardale pääseda. Räägime asjadest, mida ei lubata käsipagasis lennukipardale viia ning ka nendest, mida ei ole lubatud kasutada laevas. Nii võibki kolinal kokku kukkuda plaan lennureisil ajatäiteks küüsi viilida, sest lennundusjulgestusnõuete kohaselt ei tohi lennukikabiini viia terava otsa või terava servaga esemeid, millega on võimalik tekitada kehavigas-

tust. Sinna alla kuuluvad näiteks ka käärid, mis on pikema teraga kui 6 cm mõõdetuna ühenduspunktist, aga ka näiteks metallist sabaga kamm (see terav, millega soengusalke sätitakse). Vaid tillukesed pudelid Ranged nõuded kehtivad lennureisi puhul vedelike, aerosoolide ja geelide puhul. Näiteks hambapasta, juuksegeel, joogid, supid, siirupid, parfüümid, habemeajamisvaht ja muud samalaadse konsistentsiga ained. Reeglina neid pardale kaasa võtta ei lubata, kuid siin kehtib ka „agasid”.

VIIMASED KOHAD!

Tansaania SAFARIREIS 12.-26.11.2011 Seitsmepäevane safari parimates kohtades: Serengeti, Lake Manyara, Ngorongoro kraater- imeline looduse vaatepilt. Sellele järgneb 5 päeva troopilisel vürtsisaarel Sansibaril keset India ookeani. Reisijuht on Tansaanias elav eestlanna Liina.

Vaata lisaks: www.kontiki.ee tel 601 5870, info@kontiki.ee Kõik Kon Tiki Reiside reisijuhid on ka vastavatel maadel elanud.

Amazonas DŽUNGLISEIKLUS 27.01.-11.02.2012 Kahenädalane reis Amazonase džunglisügavustesse. Liikumine paatidega mööda jõge, jalgsimatkad kohalike indiaanigiididega, kalapüük, ujumine, võrkkiikedes magamine ja indiaanitarkuste õppimine. MEDITATSIOONI JA JOOGAREIS Reisijuht Amazonast hästi 20.01.-04.02.2012 tundev eestlane Ivo. Jooga ja meditatsioon rahvusvaheliselt tunnutatud õpetajatega, kes on ainult meie päralt. Balilaste, kelle elu on tihedalt seotud jooga - ja mediteerimispraktikaga, eluga tutvumine. Reisijuht on Balit oma teiseks koduks pidav Marika.

Bali

Omaan AASTAVAHETUSREIS: DŽIIBISAFARI MUINASJUTULISES OMAANIS 26.12-04.01 Lõputute liivaluidetega kõrb, üksildlaste randadega ookean, iidsed linnad ja beduiinide külad,turbanitega mehed ja kaetud naised, koopad metsikud mäed ja allikad; vürtsidest lõhnavad turud ja kaamleite võiduajamised džiibiekspeditsioon muinasjutulises Omaanis. Reisijuht on Omaanis elav eestlane Martin.

Kolumbia

SEIKLUSREIS 11.02.-26.02. 2012 Kolumbia – Ladina Ameerika pärl. Reis, mis ühendab endas nii Amazonase džungli, Kariibi mere äärsed piirkonnad, värvikireva Cartagena ja teised vanad linnad, ja muiudgi ülisõbralikud kolumbialased. Reisijuht Kolumbiat hästi tundev Ivo.


Foto: Ville Viiron

Reisileht

NB! Suuremas mahus kui 100 ml vedelikke, geele ja aerosoole tohib pardale viia siis, kui need on saadud pardakaartide kontrollpunkti taga lennujaama lennualal asuvatest müügikohtadest või lennujaama julgestuspiirangualal asuvatest müügikohtadest. Mis hinnaga nendest müügipaikadest reeglina asju, näiteks tavalist joogivett osta saab, on iseküsimus.

Need asjad jätta lendama minnes heaga koju.

Nimelt võib neid salongi võtta, kui need on kuni 100-milliliitristes üksikpakendites panduna läbipaistvasse korduvsuletavasse kuni üheliitrise mahutavusega plastkotti selliselt, et sisu mahub korralikult plastkotti ning kott on täielikult suletud. Siinkohal tuleb arvestada, et pole vahet, kui palju on pakendis vedelikku, vaid oluline on pakendi suurus. Ja kuigi 150 milliliitrine juukselakipudel võib olla juba lõpukorral, tuleb ta lennujaama turvakontrollis ikkagi prügikasti heita, sest lennukisse sellega minna ei lubata. Seega läheb vett vedama kavatsus reisida üksnes käsipagasiga, soovides samal ajal reisisihiks olnud maalt kaasa tuua näiteks paar suuremat veinipudelit. Kusjuures vedelikega seotud piirang kehtib ka beebi piimale või jogurtile. Lennuameti koduleheküljel on öeldud, et ka neid tooteid võib salongi võtta juhul, kui nad on kuni 100 ml pakendis ning nad mahuvad üheliitrisesse taassuletavasse plastikkotti koos muude salongi võetavate vedelike pakenditega.

Süüa teha ei tohi Teatud piirangud kehtivad ka laevareisil, ent mõnevõrra teistsugused, kui lennureisil. Ohtlikke aineid ja esemeid pardale viia on loomulikult keelatud, aga sarnaselt lennureisiga piiranguid vedelike kaasa võtmiseks vms ei ole. Juhul kui tegemist ei ole just alkoholi või toiduga. OÜ Viking Line Eesti tegevjuht Inno Borodenko selgitab, et nende laevareeglid kehtestavad, et kaasavõetud sööki ega jooki pardal tarvitada ei tohi. „Ka laevakauplusest ostetud alkoholi ei tohi laeval tarvitada, sest müüme seda maale kaasaostmiseks,” osutab ta. „Laevadel on piisavalt söögikohti – restorane ja buffet’sid – ning pubisid, et reisijad leiaksid endale piisaval hulgal, sobiva valikuga ja hinnaklassiga kehakinnitust.” Ka Tallinki turvaeeskirjad sätestavad, et kaasatoodud alkohoolsete jookide tarvitamine laevas on keelatud. Samuti on Tallinki laevadel reisijate ruumides keelatud kasutada elektrilisi keeduspiraale, kohviaparaate, röstreid ja muid toidu valmistamiseks vajalikke elektrilisi seadmeid. Tallinki kommunikatsioonijuhi Luulea Lääne sõnul on põhjuseks tekkida võiv ülepinge. Keelu eiramise korral on laevafirma esindajal õigus võtta eelpoolloetletud esemeid hoiule. Tagastatakse need 15 minutit enne randumist. Samamoodi on laevafirma esindajal õigus võtta ajutiselt hoiule muusikalisi instrumente ja muusikaseadmeid. Kaasreisijate huvides võib kajutis raadiot, makki vms kuulata üksnes kõrvaklappidega ning pilli mängida ei tohi üldse.

7


REIS KOGU PERELE –

LAPIMAALE, külla tõelisele jõuluvanale!

Ainulaadne jõuluprogramm: Rovaniemi ja Pajakylä, Santa Park, Arktika muuseum, sõit põdrarakendiga ja mootorkelguga, pidulik õhtusöök koos Jõuluvanaga, kingituste jagamine, maitsvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid. Kuusamo veelõbustuspark! Eriprogrammid 01.-04.12 ja 15.-18.12.11

Soodushinnad: 0-4a- 121 EUR/ 5-12a-182 EUR / täiskasvanud 259 EUR 08-11.12; 15.-18.12; 19.-22.12; 26.-29.12; 27.-30.12 02.05.01; 05.-08.01.12 Soodushinnad: 0-4a-59 EUR/ 5-12a-219 EUR/ täiskasvanud - 299 EUR lapsed kuni 2a tasuta

Soodushinnad kehtivad, broneerides reisi kuni 01.novembrini! GERMALO REISID • Roosikrantsi 2 / Kaarli pst. 1, Tallinn • tel 611 0600, 611 0601, 611 0602 • germalo@germalo.ee • www.germalo.ee


Reisileht

9

Suusareisile võib sõita ka kaks kätt taskus Enne suusareisi kavandamist tuleb läbi mõelda, mida suusapuhkuselt oodatakse, millal ja kuhu minnakse ning kui suur on eelarve.

Signe Kalberg

K

ui mõni arvab, et enne Alpidesse suusareisile sõitmist tuleb harjutada mõnel madalal Eesti mäel, siis see pole asjatundjate sõnul eriti oluline. Suusakuurortides on algajate rajad lihtsad ja vähese kaldega, kedagi ei sunnita kohe järsu mäe otsa. Kes aga kahtleb, kas mägedes suusatamine või lumelauga sõitmine talle üldse meeldib, see võiks küll Kuutsemäe nõlvadega tutvust teha. Suusareisi kavandades tuleb aga enne minekut selgeks mõelda mõnedki olulised asjad, mis kokkuvõttes mõjutavad ka kavandatava reisi hinda.

Sihtkoht ja puhkuse aeg mõjutavad hinda „Kõigepealt peaks paika panema puhkuse aja,” soovitab Alpiexpressi grupijuht Renee Tuul. „Talvehooaeg algab suusakuurortides jõuludest ja kestab märtsi lõpuni, jõulude ja aastavahetuse aeg on hinna poolest kõige soolasem, sest inimestel on sel ajal jõulupuhkus ja lastel koolivaheaeg.” Jaanuaris juba hinnad langevad, sest ilm on siis talviselt krõbe. Tõusma hakkavad hinnad jälle veebruaris-märtsis. Suusareiside hinnad olenevad samuti sihtkohast. Odavam on suusatada Eestis või Soomes kui sõita Alpidesse või Prantsusmaa-

le. Kuid vahel on loteriimajutusega Austria suusareis soodsam kui minna suusatama Rootsi. Suusareisijate sihtpunktid Alpides on Austria, Itaalia, Prantsusmaa ja Šveits. Tuule sõnul on hinnalt soodsaim Austria. Prantsusmaal ja Šveitsis on mäed ja hinnad kõrgemad. Hind sõltub palju ka majutuskoha asupaigast. Kui hotell asub suusaküla keskel tõstukite lähedal, siis on see oluliselt kallim kui kaks kilomeetrit eemal olev hotell. Ent alati ei tasu Tuule sõnul odavaimat eelistada, sest see nii-öelda üle jäänud raha sõidetakse lihtsalt taksoga maha, ebamugavus pealekauba. Suusareisi hind sisaldab enamasti transporti sihtkohta ja majutust. Kui tegemist on reisikorraldaja kokku pandud paketiga, sisaldub hinnas enamasti ka transfeer ja rühmajuhi teenused.

Hotellides on hommikusöök ja vahel ka õhtusöök hinna sees, apartemendis ööbides tuleb see endal valmistada. Varustus tasub rentida Esimest korda suusareisile minnes tasub varustus pigem rentida kui osta, sest kogu varustuse soetamine tähendab märkimisväärset väljaminekut. Seejuures ei tasu unustada, et oma varustuse kaasavedamise eest tuleb lennusõidul ka maksta, keskmiselt 20–50 eurot. Varustuse muretsemisele võiks mõelda siis, kui kaugem suusareis on kavas teha mitu korda aastas ja talvel sõidetakse läbi kõik eestimaised suusanõlvad. Keskmine täisvarustus, kuhu kuuluvad suusad, saapad, sidemed, kepid, maksab veidi alla 700 euro. Korralikud suusad võivad rahakotti kergendada kuni 600 euro võrra, saapad kuni 300 eurot. »

Avastamata suusakuurordid Alpides Eestlased käivad Alpides suusamõnusid nautimas juba ligi 20 aastat. Tutvustaksin siinkohal heameelega mõningaid suusakuurorte, mis on eestlastel veel suhteliselt avastamata ja kuhu soovitan soojalt suusatama/lauatama minna. Uus kasvav trend on Madonna di Campiglio, mis on peidetud Kirde-Itaalia mägede vahele, üsna kaugele lennujaamadest. Pikk transfeer õigustab end täielikult, Dolomiti de Brenta mäed on vaimustavad nii oma laiade radade, imeilusa panoraami kui ka elegantse suusaküla poolest. Sel aastal peaks valmima hiigelpikk gondelühendus Campiglio ja Pinzolo vahel, mis muudab piirkonna veelgi atraktiivsemaks. Umbes 150 km põhja pool asub Itaalia suurim suusakeskus Sella Ronda. Piirkond kannab nime Dolomiti Superski ja siin on kokku 12 suusaküla, mis paiknevad ringis ümber Sella Ronda mäemassiivi, moodustades kokku enam kui 600 km suusaradu! Vaimustav, eks

ole? Tuntuim org selles piirkonnas on Val Gardena, kus tasub ööbimiseks valida Selva või Ortisei küla. Avastamata pärliks võib nimetada Sestriere’i Sauze d’Oulx’s, mis asub Itaalia-Prantsusmaa piiril. Piirkond kannab lennukat nimetust Vialattea (Linnutee) ja mastaabid on siin ääretud, suured orud ja pikad laskumised moo-

dustavad kokku 400 km suusaradu. Eliitradadeks loetakse Torino olümpiamängude võistlusradasid. Lumelauduritele on siin kokku kuus lumelauaparki ja noortele peaks hästi sobima Sauze d’Oulx’ suusaküla, kus käib eriti vilgas ööelu. Väga vähesed eestlased on jõudnud ära käia Prantsusmaa suusaparadiisis nimega Les Arcs, mis

asub Mont Blanci lähistel. Mõni aasta tagasi ehitati võimas kahekordne gondeltõstuk, mis ühendab Les Arcs’i ja La Plagne’ keskusi, võimaldades nüüd nautida 400 km ühendatud radu. Eriti populaarne on lumelauapark Apocalypse, kus julgemad vennad sõidavad üle veebasseini, ammutades endasse adrenaliini ja pakkudes head vaatepilti publikule. Rohkem infot Itaalia, Prantsusmaa, Šveitsi, Austria, Andorra ja Bulgaaria suusakeskuste kohta leiate www.stiilnepuhkus.ee Tiina Kipper, Stiilne Puhkus (AT Devorex OÜ) tegevjuht Rühmareisid ja reisid omal käel, majutused, transfeerid, lennud www.stiilnepuhkus.ee tel 664 4890 info@devorex.ee Vaata kodulehelt eripakkumisi!


10 Reisileht

Foto: erakogu

Algajal tuleks valida endale kindlasti universaal-, mitte võistlussuusad, sest iga asi omal ajal. Suusasõiduks paslikud püksid ja jope saab ligikaudu 400 euro eest. Algaja ei pea neid mõistagi ostma, asja ajab ära ka tavaline, kuid veekindel vabaajajope ja võimalikult veekindlad matkapüksid. Oluline on ka spordipesu, mis peaks olema niiskust keha pinnalt ära juhtivast ja kiiresti kuivavast materjalist. „Esimesele reisile minekuks pole kohe kõige kallimaid riideid vaja osta, sest alles reisi ajal tekib arusaam, kas vajatakse pikka või lühikest jopet, kapuutsi, kõrget kraed jne,” soovitab Tuul. Kui aga juba on soov soetada suusatamiseks sobivad riided, peaksid need olema sellised, mis kestavad mitu hooaega, on kerged, hingavad, peavad kinni tuule ja vee. Mõistagi on selline rõivas tavalisest ka kallim. Prille on kindlasti vaja Kasulikum ja mugavam on kogu vajaminev suusavarustus kohapealt rentida. Näiteks Alpides läheb see

Mugavam on, kui majutuskoht asub tõstuki lähedal. Fotol Austria suusaküla Flachau.

maksma 65–200 eurot nädalas. Osas rendikohtades on võimalik laenata isegi suusajopet. Üks investeering tuleks aga suusareisile sõitjal siiski teha – päikeseprillidesse, sest nendeta mäele minna ei tohiks. Seejuures tasub silmas pidada, et odavad prillid võivad kasu asemel hoopis kahju tuua. Tuule sõnul lisandub reisipaketi hinnale ka tõstukipilet, mis nädalaks ajaks maksab u 200 eurot. Suusamäel võiks endale kindlasti treeneri appi võtta, sest omapäi suusatamist õppides on oht harjutada endale külge valed võtted. Hiljem ümber õppida on juba palju raskem. Näiteks Alpiexpressi pakettidesse kuulub ka suusatamise algõpe, mida teised reisibürood ei paku. Kohapealt ostes maksab nädalane suusaõpe umbes 200 eurot. Lõpuks lisandub toiduraha, mis pole oluliselt suurem kui Eestis. Suusatama minnes on alati kindlasti vaja teha reisikindlustus, sest Eesti haigekassa ravikindlustuskaart ei kata mäelt haiglasse viimise kulusid, mis võivad olla otsestest ravikuludest suuremadki.

Päikesele lähemale ... ... aga mitte randa, vaid mägedesse! Igatahes ei loobu minu organism iga-aastasest alpilaagrist. Ootan juba seda liuglemist mägedes, nina päikese poole sirutatud ja kuulmine puhkamas imelises vaikuses. Teadmine, et pärast tagasiminekut madalamatesse kõrgustesse on energiat meeletult rohkem, silm särab kirkamalt ja nägu on tervisest pakatavalt jumekas. Kui juba Alpidesse, siis nii kõrgele kui võimalik! Meie käime suusatamas Euroopa kõrgeimas suusakuurordis Val Thorensis Prantsusmaal, Kolme Oru suusapiirkonna tipus. Val Thorens on niivõrd eriline nähtus Alpi suusakuurortide seas, et sinna senini mitte sattunutest võib suisa kahju hakata. Samas on palju kordi käinute jaoks alati midagi uut ootamas ja mõnus on sõita ka juba tuntud radu ning näha aeg-ajalt silte „Kui sa siit sõidad, siis on takso number +33 (0)4 ...”. Miks on Val Thorens nii eriline? Val Thorens on osa ühest maailma suurimast Kolme Oru suusa-

piirkonnast, mis pakub 610 km hooldatud laskumisi ühe suusapassiga. Seejuures ei mingeid busse, kõikjale saab suuskadel. Val Thorensis lumest puudust ei ole. Isegi kõige lumevaesemal talvel on 95% radadest sõidetavad. Suusarajad on maksimaalselt 100 meetri kaugusel elamistest ehk kodust lähed ära suuskadel ja koju saabud suuskadel. Majutuskohtade uksest saab suuskadel sõita kaheksa erineva suusatõstuki juurde ja seetõttu ei ole ka hommikul üle mõistuse pikki tõstukijärjekordi. Val Thorens on ülimalt kompaktne suusaküla, ühest küla otsast teise võtab jalgsi minek vaid 15 minutit aega. Val Thorensis on lõbus, pubisid ja baare on igale maitsele, lisaks veel kahe Michelini tähega restoran residentsis l’Oxalys. Peale kõige selle kõlab meie 2012. aasta veebruarikuu reisidel kahel õhtul klubis l`Eclipse ehe eestimaine live rokkmuusika. Kui valmistada terve nädala vältel toitu oma korteris, on keskmi-

Foto: M. Berenquer

ne eelarve ühe inimese kohta vaid 65 kuni 77 eurot nädalas. FR-Reisid pakub lisaks ka tasuta suusaõpet pühapäevast kolmapäevani kõigil kolmel reisinädalal ning hulka ühisüritusi reisi toimumise ajal. VAL THORENS 2012

19.01 – 28.01.2012 buss – lennuk 28.01 – 04.02.2012 lennuk – lennuk 04.02 – 11.02.2012 lennuk – lennuk Hinnad alates 535 € inimene Grupisoodustused alates 6 inimesest

Tel.: +372 6274011 Mob.: +372 5651731 info@fr-reisid.ee www.fr-reisid.ee


Reisileht

11

Mäesuusatamine sobib kõigile, kes käivad kahel jalal Kaheksateistkümne aasta eest oli Alpiexpressi reisijuht Renee Tuul Eestis üks esimesi Alpidesse suusareiside korraldajaid. Tänavu talvel täitub tal grupijuhina 150 nädalat Alpides, mis teeb ühtekokku umbes kolm aastat suuskadel. Sel põhjusel on ta ka õige inimene julgustama huvilisi mäesuusatamist oma lemmikharrastuseks valima. Renee ise alustas suusatamisega teismelisena sügaval vene ajal, kui jõudu ja tahtmist oli palju, olud aga märksa raskemad kui praegu. Tänastel nõlvadel on hommikuks rajad hooldatud ja siledad kui siid, ei pea enam lumevaaludes kahlama nii nagu Renee nooruspäevil. „Praegu on mäesuusatamisega ikka oluliselt lihtsam alustada,” arvab ta. Kui lihtne on see aga juhul, kui viimati olid suusad all 20 aasta eest põhikoolis ja sai määrdeta suusaga murdmaad nühitud ning lumerohket talve neetud? „Murdmaa ja mäesõit on erinevad asjad,” hoiatab Tuul. Sel põhjusel soovitab ta kindlasti võtta suusatunde, et selgeks saada õiged nipid. „Ise pusides kulub palju aega, sisse harjuvad valed liigutused ja isu sõita võib üldse ära kaduda,” hoiatab Tuul. Alpiexpressi reisidel on õpetamine hinna sees. Lumelauasõidul on samuti omad nipid. Ka siin teeb asjatundja nõuanne alustamise vähem valuliseks. „Loodus, mäed ja feeling on ikka samad, aga tehnika on suusa või lauaga sõites erinev,” lisab Tuul. „Üle mõistuse keeruline see pole.” Ega mul pidureid pole! Nõnda kilkas mammut Elli „Jääaja” teises osas mäest alla veeredes. See on üks põhilisi kartusi, miks jäädakse kadeda pilguga teiste sõitu kõrvalt vaatama. Arvatakse, et mäest laskudes saab sellise hoo sisse, et ega enne peatu, kui mõni tugevam asi vastu juhtub. Tegelikkuses on aga mäest allaki-

võib hakata siis, kui 15-kraadisele külmale lisandub tuul. Päikeseliste ilmadega võivad välja lüüa ohatised, selle tarbeks tuleks kaasa võtta rohud, kotis võiks olla ruumi ka päikesekaitsekreemile ja plaastripakile, juhul kui jalale harjumatud saapad peaksid hõõruma.

Alpiexpressi juhataja ja reisijuht Renee Tuul.

hutamine omavahelise kokkupõrke ohu pärast sootuks keelatud. „Enne järsule mäele minekut peab pöörded selgeks õppima. Mäest otse allakihutamine on keelatud ja kui hoog kasvab, võetakse see pööretega maha.” selgitab Tuul. Pealegi on algajate mäed kõikjal sarnaselt lauged. Inimesed, kes pelgavad kihutamist, võivadki jääda rahulikus tempos mäest alla kulgema, kui neile nõnda rohkem meeldib. Muidugi kardavad algajad vigastusi ja luumurde. Tuleb välja, et seegi hirm on ülepaisutatud. Renee Tuul kinnitab, et oma pika karjääri jooksul pole tal veel ühtegi vigastust olnud. „Mäesuusatamine on vaba aja veetmise vorm nagu iga teinegi. Millegipärast arvavad paljud, et kukkumine käib vältimatult selle juurde,” ütleb Tuul.

„Ega mäesuusatamine pole sõttaminek!” Enamik inimesi ei kuku. Või kui kukuvad, siis esimestel päevadel, aga nad kukuvad lumme. See on aga oluliselt pehmem kui näiteks rulluisutamisel asfaldile ninali käia. Külmapelguritele Tegemist on talispordialaga, mis tekitab soojalembeses inimeses kujutluse külmetavatest varvastest, kangetest sõrmedest ja tundetust näost. Renee Tuul on aga täheldanud, et just algajatel on tohutult palav ja nad sõidavad kogu aeg hõlmad lahti, iga järgmise korraga jääb riideid vähemaks. „Pigem hakkab mäe peal soe. See on ju sport. Enamikul on palav,” ütleb ta. Alpides on ülekaalulus ilusad ja päikeselised ilmad, mil inimesed võtavad terassidel päikest. Külm

Piiranguid pole Alpiexpressi nädalase grupireisi jooksul ollakse kuus päeva mäel, millest esimesed kaks päeva on algajate päralt. Grupijuht aitab valida varustust ja annab algõpet. Järgmised päevad on juba keskmisel tasemel sõitjatele ja kiirematele. Igal reisil on grupis keegi, kes alustab nullist ja hüppab n-ö tundmatus kohas vette. Mõni saab poole päevaga asja selgeks, teisel kulub paar päeva. Kõigile ei pruugi alguses kohe meeldida, ent alla sõidavad mäest kõik. „Sellist asja pole veel olnud, et keegi võtab suusad alt ära ja kõnnib üldse minema,” kinnitab Tuul. Sõitmas käivad ka pensionärid, mis kinnitab taas, et mäesuusatamisel pole ealisi piiranguid. Renee Tuule meelest on Eestis valdav arvamus, et mäesuusatamine on mingi eriliste inimeste ala. „Kes suudab kahel jalal käia, see saab hakkama. Mäesuusatamine ei nõua mingeid erilisi füüsilisi ega vaimseid võimeid. Ainult tahet on vaja,” kinnitab ta. Ja raha muidugi ka, sest Eestit pole õnnistatud tõeliste suusamägedega. •• ALPIEXPRESS on Eesti suurim suusatšarterreiside korraldaja. Põhitegevus on grupireiside organiseerimine Alpidesse otselennuga Tallinnast. Nädalased reisid toimuvad laupäeviti jõuludest kuni märtsi lõpuni. Reisipaketi hinnad jäävad vahemikku 600-1500 eurot, hind sõltub hooajast ja majutuse tasemest. Lisainfo www.alpiexpress.ee


12 Reisileht

See tüütu kõle lennujaam. Või mitte? Reisija ootab lennujaamalt head ühendust nii selle eri punktide kui ka kesklinnaga, häid ajaveetmisvõimalusi, talutavat hinnataset, piisaval hulgal WC-sid ja muid olmeruume ning … vaikust ja väiksust. Otse loomulikult peab tiigrihüppe-eestlane elementaarseks tasuta internetiühendust. Foto: iStockphoto

Agne Narusk

Tallinn versus Pariisi CDG Kristjan Sooper, Autolehe toimetaja ja paljulennanud inimene, kinnitab: „Üle kõige meeldib mulle Tallinna lennujaam – vaikne, avar, mugav, kiire teenindusega,” teatab ta. „Suurtest lennujaamadest on parim Münchenis – loogilise ülesehitusega, mugavad ootetingimused, mõnusad söögikohad ja mitte liiga kõrged hinnad.” Kõige vähem meeldib autoajakirjanikule Pariisi CDG, mis on tema jaoks ülerahvastatud ja kaootiline. „Eriti ebamugav on süsteem, kus mõningate väravate ooteruumides puudub WC ja kui seda ikkagi on tarvis kasutada, tuleb minna välja ja tagasiteel läbida uuesti turvakontroll,” märgib Sooper. „Millest ma kõige enam puudust tunnen? Vist on see tasuta internet. Paljudes Lääne-Euroopa lennujaamades pole see sugugi tavaline.” Halvim kogemus – Kiievi Borispol Teine pidevalt õhus viibiv ajakirjanik, Whatcari peatoimetaja Tõnu Tramm annab teada: „Kõige eredam elamus on minu jaoks olnud ilmselt Zürichi lennujaama äriklassi ootesaal, mis oli nagu ööklubi ilma tümpsuta: pikk baarilett, hämar ruum, mugavad nahktoolid jms. Ma ainult ei mäleta, millise alliansi ootesaal see oli, see oli ikka väga ammu juba.” Töö tõttu palju reisinud mees hindab lihtsaid ja loogilisi lennujaamu, nagu näiteks Madrid, kus on pealegi ka väga omanäoline arhitektuur. Halvimaks kogemuseks nimetab ta Kiievi Borispoli lennujaama. „Seal on sisuliselt olematu transpordikorraldus kesklinna ja lennujaama vahel. Metroo on lõpuni ehitamata, bussid ülerahvastatud, ametlikke taksosid on vaid üks firma. Ülejäänuid vahendavad suvalised tüübid lennujaamas, kes küsivad vähemalt kaks korda kõrgemat hinda, kui see peaks olema,” jagab ta muljeid „Ja

Otse loomulikult peab tiigrihüppe-eestlane elementaarseks tasuta internetiühendust.

ega lennujaam ise ka suurem asi pole. Korralikke söögikohti sisuliselt ei ole, tax free poes on valik väike – kui mitte arvestada laia alkoholivalikut. See maksab tõeliselt vähe, kuid osta saab seda vaid otselennu korral. Vastasel juhul võetakse see vahejaama turvakontrollis lihtsalt ära.” Kärarikkamad lennujaamad on kahtlemata suured sõlmjaamad, nagu Kopenhaagenis, Frankfurdis, Münchenis, Amsterdamis, Brüsselis jne. „Ainsateks poodideks, kus ma alati käin, on plaadipoed. Selles osas on ilmselt parima valiku ja mõistlike hindadega meelde jäänud Amsterdami lennujaama plaadipood. Söögikohtadest on aga raske vastast leida Kopenhaageni lennujaama Hereford Beefstouw’le. Suhteliselt kallis nagu Kopenhaagenis ikka, kuid see-eest nii maitsvat loomaliha pole ma saanud kusagil mujal.” Sisukalt veedetud aeg Amsterdamis Töö sunnib keskmisest sagedamini lennukisse ka ametniku Hannelore

Juhtsalu. „Euroopa lennujaamad kipuvad kõik suhteliselt sarnased olema ja kaugemal ma käinud pole. Ja enam jäävad meelde ning harjunud oled sellega, kus oled käinud kõige rohkem,” räägib ta. „Olen ükskord olude sunnil pidanud veetma peaaegu terve päeva ehk umbes kümme tundi Amsterdami lennujaamas. Huvitaval kombel ei hakanud kordagi igav, kuigi reisisin üksi. Selle päeva jooksul veendusin, et on vist üsna vähe, mida lennujaam veel pakkuda ei saaks – lisaks ohtrale söömisele, joomisele, ostlemisele võis soovi korral lasta endale massaaži teha, külastada muuseumi ja näitusi, lihtsalt ringi traavida ja erisuguseid inimesi uurida või ka vajadusel tukastama keerata,” meenutab ta. Halvimad kogemused on reisiva ametniku jaoks peamiselt ikka seotud pagasi või piletite kaotsiminekuga ning kui see on juhtunud, siis mõne lennujaama ebaviisaka teeninduse või vildaka informatsiooniga. „Miskipärast meenub selles osas esimesena Moskva

Šeremetjevo lennujaam,” ütleb Juhtsalu. Selle puhul, mis ühes korralikus lennujaamas kindlasti olema peab, on kõik kolm ühel arvamusel: piisavalt mugavaid istekohti, selged juhised ja suunaviidad, sõbralikud ja osavõtlikud töötajad ning paar head söögikohta ja kauplust (millest üks võiks olla raamatukauplus ja/või plaadipood). NB! Artikkel põhineb vaid reisijate isiklikel kogemustel ja hinnangutel.

Parimad ja halvimad Parimateks lennujaamadeks nimetati Müncheni, Madridi, Amsterdami, Kopenhaageni, Stockholmi ja Brüsseli lennujaama. Ja meie Tallinna Lennart Meri nimelist lennujaama. Halvimateks peeti Pariisi CDG-d, Kiievi Borispoli, Moskva Šeremetjevo, Brüsseli ja Riia lennujaama.


Reisileht 13

Kindlustus annab reisijale kindlustunde Eestlane on reisipisiku külge saanud ja ega see teda ka masuajal maha jäta. Soodsaid reisipakkumisi jagub nii neile, kes harjunud reisikorraldaja valikuga kui ka neile, kes meelsamini omapäi maailma avastavad. Reisirahad makstud, jäädakse põnevusega algavat puhkust/seiklust ootama. Õnnetused aga just seetõttu ongi ootamatud, et võivad meid igal hetkel tabada. Loomulikult on kahju, kui ühe pereliikme haigestumise tõttu jääb nüüd kogu perel reisile minemata, kuid reisi saab ju ka edasi lükata ja pärast tervenemist uus katse teha. Samas tasub mõelda sellele, mis saab siis, kui ärajäänud reisi eest jääb raha tagasi saamata. Reisitõrkele tasub mõelda juba piletit ostes Selleks, et end võimalikult paljude ootamatuste eest reisiga seoses kaitsta, tasub koheselt koos reisi broneerimisega teha ka reisikindlustus ja valida kindlasti ühe riskina ka reisitõrkekindlustus. Ainult nii saab kindel olla, et enda, oma pereliikme või reisikaaslase haigestumise tõttu ära jäänud reisiga seoses on kindlustuselt abi loota. Samuti on kindlustusest abi ka siis, kui lennufirma ootamatult väljalennu aega muudab või üldse lennu ära jätab. Seda siis taaskord eeldusel, et kindlustusleping on sõlmitud samal ajal, kui lennupiletidki ostetud. Kui sündmus, milleks sagedamini on haigestumine või lennuaja muutus, juba käes, on paraku juba hilja kindlustuslepingut sõlmida ja kindlustusest abi loota.   ERGO eelistest: •• Meie reisitõrkega on lennuaegade muutumine automaatselt kaetud ja eraldi lisariski lepingut sõlmides vaja valida ei ole. •• Kuigi meil on lepingus omavastutus, võib reisija arvestada sellega, et reisi katkemise korral hüvitatakse talle kõik mõistlikud

tagajärjel eritransporti kodumaale. Sellel juhul ravikindlustussüsteemist abi ei ole. Ja veel üks oluline soovitus: lisaks tavariskidele (meditsiiniabi, tõrge ja pagas) soovitame valida lisaks ka vastutuskindlustuse riski. Ootamatuid olukordi tuleb ikka ette ja kolmandatele isikutele kahju tekitamisega seoses võib suusataja mõni aeg hiljem küllaltki kopsaka rahalise nõude osaliseks saada. Kujutame näiteks ette olukorda, kus üks suusataja teisele mäe peal kogemata suure kiirusega otsa sõidab ja kokkupõrke tagajärjel saab too päris tõsiselt vigastada. Otsasõitja peab arvestama, et kannatanu võib oma raviga seoses tehtud kulutuste osas talle hiljem nõude esitada ning siin on kasu vastutuskindlustusest.

Caterina Lepvalts.

ja põhjendatud kulutused, s.t, et juhul, kui reisi katkemisega seotud kulutused on suuremad kui esialgselt odava reisipaketi järgi valitud kindlustussumma, ei ole kindlustussumma hüvitispiiriks. Suusafännid hooaja ootel Suusafännid on kindlasti juba pikisilmi oma hooaja algust ootamas. Siinkohal tasub üle korrata, et ka nt meie lähiriiki Soome suusareisile minnes tuleks kindlasti lisaks Euroopa ravikindlustuskaardi kaasavõtmisele ka reisikindlustusleping sõlmida. Erinevates riikides on erinev omaosa-

luse määr, mis tuleb inimesel ka Euroopa ravikindlustuskaardi olemasolul endal tasuda. Kui on lisaks reisikindlustus, siis kindlustus korvab omaosaluse, mis võib ulatuda 30-protsendini ravi maksumusest. Kui reisikindlustus on näiteks tegemata jäänud, on kindlasti ka suure omaosaluse määraga riikides ravikindlustuskaardist ikkagi palju abi. Kukkumisi tuleb suusamäel tihti ette – olgu siis selleks suusataja enda vähesed oskused või teiste suusatajate ettevaatamatu käitumine. Eriti oluline on reisikindlustus juhul, kui vigastatu vajab trauma

Hobispordil automaatne kate Ilma erikokkuleppeta (täiendava makseta) kehtib kindlustus nt mäesuusatamisel mäesuusakeskuste märgistatud radadel ning hobisukeldumisel. Erikokkulepet nõuavad vaid reisid, millel tegeletakse võistlusspordi või selle treeninguga ning tegelemisel kõrgema riskiga spordialadega (nt mägimatkamine). Kindlasti tasub reisikindlustust sõlmides kõik olulised asjad üle küsida – kindlustusfirmadel võivad kindlustuskatted ja olukordadele lähenemised üksteisest oluliselt erineda. Caterina Lepvalts, ERGO Kindlustuse AS isikukahjude osakonna juhataja


14 Reisileht

Et reis ei ähvardaks kurnava tõvega Foto: Terje Lepp

Vilve Torn

S

ügistalvine aeg paneb kindlasti paljud reisikatalooge lappama ning viib mõtted paratamatult kuumale päikesele, sillerdavale veele ja jahutavale kokteilile palmide all. Enne kohvrite pakkimist tuleks aga kindlasti mõelda tõbedele, mis võivad meeldivalt alanud puhkuse üsna lihtsalt ebameeldivaks mälestuseks muuta. Üks haigus, millesse reisil sagedasti nakatutakse, on hepatiit ehk maksapõletik. Perearst Svea Rosenthal OÜ perearst Tanel Laurberg ütleb, et paljusid probleeme poleks, kui me teadvustaksime senisest rohkem vaktsineerimise vajalikkust. •• Kui tihti kohtate oma töös hepatiiti nakatunuid, kes on viiruse küüsi jäänud välismaal? Igal aastal tuleb siiski ette patsiente, kes on välismaal olles haigestunud mõnesse vaktsineerimisega välditavasse haigusse. Nende haigete hulk sõltub mitmetest teguritest – inimese enda käitumisest, puhangutest maailmas, hooajalise massiturismi sihtkohtadest jne. Inimesed, kes reisivad palju või planeerivad pikemaajalist reisi kaugetesse või endeemiliselt ohtlikesse maadesse, teevad õnneks oma otsuseid läbimõeldumalt ja kaasavad sageli ka arste tervisesoovituste saamiseks. •• Kas inimesed võtavad soovitust lasta end enne reisi vaktsineerida tõsiselt või pakitakse kohvreid endiselt suhtumisega: ja miks see minuga juhtuma peaks? Reisile minejaid, nagu inimesi üldse, on mitmesuguseid: neid, kes on hoolikad ning korrektsed enda ja teiste suhtes, neid, kes teevad oma otsuseid lohakalt või mõtlematult, ning paraku ka neid, kes harrastavad teadlikult vene ruleti mängimist. Mis puudutab aga immuniseerimist, siis on haiguseid, mille vastu peaks olema

Perearst Tanel Laurbergi sõnul on immuniseerimine tõhusaim kaitse hepatiidi vastu.

kaitse sõltumata sellest, kas inimene üldse reisibki – näiteks peagi uksele koputav gripihooaeg, aktuaalseks muutunud A-hepatiit jne. Oktoobri esimeste päevade seisuga oli ju Eestis registreeritud juba 71 A-hepatiidi ehk kollatõve haigusjuhtu. •• Kes peaks end enne reisi kindlasti vaktsineerima? Eakad, noored, lapsed, juhuseksi harrastajad? Leian, et iga inimene, sõltumata reisimisest, peaks leidma aega, et immuniseerimisvajaduste ja -võimaluste kohta nõu saada. Immuniseerimise eesmärk pole ju ainult konkreetse indiviidi kaitse, vaid vaktsineerimise kaudu tõkestame nakkuste levikut ühiskonnas. Seega kaitseme niimoodi kaudselt ka neid, kellest hoolime. Reisile minnes tuleb aga lisaks tutvuda ka sihtkohas valitsevate soovituste ja nõuetega. Osasse riikidesse ei lubata sisenedagi, kui pole ette näidata teatud haiguste vastast kaitset tõendavat tunnistust. •• Mida tuleks reisil kindlasti vältida, et hepatiit kauge kaarega mööda läheks? Kuna viirushepatiite on mitut

tüüpi, on ka nende levikuteed erinevad. Tõhusaim kaitse hepatiidi vastu ongi immuniseerimine. Siiski saame me vaktsiiniga end kaitsta vaid A- ja B-hepatiidi vastu. C-hepatiidi vastu kaitsesüsti ei ole, selle vältimiseks tuleb hoiduda kokkupuutest teise inimese kehavedelikega. A-hepatiiti, nagu ka mitmetesse teistesse nakkushaigustesse nakatumisest hoidumiseks peab aga ka hoolikalt käsi pesema, ei tohi süüa pesemata puu- ja köögivilju ja korralikult kuumutamata toite. Vältida tuleks ka toorestest viljadest pressitud jooke, samuti jääkuubikuid jookides. •• Kas hiljutine kollatõvepuhang on Eestis suurendanud ka üldist teadlikkust vaktsineerimise vajalikkusest? Nooremasse põlvkonda kuulujate üldine vaktsineeritus riiklikku immuniseerimiskavasse kuuluvate vaktsiinidega on tänu süstemaatilisele tööle üldiselt üsna kena. Nn kalendriväliste vaktsiinide, sh A-hepatiidi puhul esineb aga endiselt omajagu teadmatust, vaktsineerimise otstarbekuses ja ohutuses kõhklemist ning kahjuks ka loobumist majanduslikel põhjustel. Vallanduvad haiguspu-

hangud, samuti teavituskampaaniad toovad siiski üldiselt arstide juurde tavapärasest enam inimesi, kes uurivad huviga immuniseerimisvõimalusi. Samuti on märgata tärkavat elavnemist ka tööandjate seas, kes peavad vajalikuks oma personali vaktsineerimist nii töötajate endi kui ka klientide kaitseks. A-hepatiidi ohupiirkonnad Aafrika – Egiptus, Kenya, Tansaania, Liibüa, Alžeeria, Nigeeria, Lõuna-Aafrika Vabariik; Aasia – Mongoolia, Hiina, India, Tai, Vietnam, Malaisia, Indoneesia; Kesk-Ameerika – Mehhiko, Guatemala, Nicaragua, Honduras; Kariibi mere piirkond – Kuuba, Haiti, Dominikaani Vabariik, Jamaica; Venemaa ja SRÜ riigid; Vahemere riigid; Lõuna-Ameerika – Brasiilia, Venezuela, Colombia, Peruu, Uruguay. B-hepatiit on tõsine tervishoiuprobleem ka paljudes KaguAasias ja Aafrika populaarsetes turismiriikides. Allikas: OÜ Merekivi Perearstid


AVASTA MAATURISMI VÕIMALUSED EESTIS Eestimaa on mitmekesine ning pakub üllatusi ka neile, kes väidavad end kodumaad läbisõitnud olevat juba sadu kordi. MTÜ Eesti Maaturism koduleheküljelt www.maaturism.ee leiab huviline infot majutuskohtadest kuni erinevate aktiivse puhkuse võimalusteni (veematkad, jalgrattamatkad, ratsutamine, linnu- ja loomavaatlusretked jpm). Lisaks saab infot kohaliku toidu pakkujatest ning seminarivõimalustest maal. Mida põnevat veel võib maal puhates ette võtta? Meeldiv õhtu sõpradega Maanaise, Talurahva või Öko SPA-s oleks kindlasti meeldivaks vahelduseks kodusaunale. Varahommikune kalapüük merel koos professionaalse rannakaluriga tunduks nii mõnelegi põnev ja kogemist väärt. Jalutuskäik ürdiaias koos perenaise selgituste ja hilisemate näpunäidetega elavdab meeli. Miks mitte õppida midagi turismiettevõtete erinevates meistritubades - seebi valmistamine, kanga kudumine, villa viltimine, need on vaid üksikud näited põnevatest võimalustest. Talumuuseumid oma unikaalsete kollektsioonide ja pererahva jutustatud legendidega väärivad tutvumist ja tunnustust. Puhkajaid

ootavad taluloomaaiad, kus saab näha (mõnes kohas ka paitada) nii eksootilisi kui ka traditsioonilisi loomi (kanadest mägiveisteni, jaanalindudest ning kängurudest põhjapõtradeni). Romantikutele on maal pakkuda nii popsitalu eksootikat, mõisapaketi luksust kui päikeseloojangmatku süstadel. Laheda sukeldumiselamuse järele ei pea sugugi kaugele sõitma, vaid toreda elamuse võib saada ka Tallinna lahest, Eesti saarte ümbrusest või mõnest Lõuna-Eesti järvest. Ja nii edasi ja nii edasi, näiteid võiks tuua veel ja veel. Säästke oma aega puhkuseks, külastage internetiportaali www.maaturism.ee, pange omale kokku meelepärane puhkusepakett ja avastage enda jaoks puhkamisvõimalused Eestis! MTÜ Eesti Maaturism www.maaturism.ee

Fragment MTÜ Eesti Maaturism liikmetunnistusest. Kunstnik Regina Lukk-Toompere

KAUGREISID: MIAMI -KARIIBIMERE KRUIIS. MAAILMA SUURIMA KRUIISI LAEVAGA 07-18.12.2011 H : 2875 € PEKING-TIIBET – NEPAAL 19.09 - 03.10.2012 H : 3099 € AUSTRAALIA – UUS - MEREMAA 12 -27.11. 2012 H: 4089 € USA LÄÄNERANNIK: LAS VEGAS - GRAND CANYON - SAN FRANCISCO HAWAII - LOS ANGELES - NEW YORK 26.05- 09.06. / 15-29.09.2012 H: 2899 € SINGAPUR -SUMATRA SAAR –LANGKAWI KUALA LUMPUR 16-30.10.2011 / 25.02-.10.03.2012 H: 2599 € HONG KONG - MACAU – TAIWAN – FILIPIINID 12 - 26.05.2012 H: 2599 € VIETNAM-CAMBODZA 12-25.11.2011 / 17-30.04.2012 H: 2599 € SUUR INDOHIINA RINGREIS-VIETNAM-L AOS-CAMBODZA 05 19.12.2011/ 17-30.03.2012 H: 2999 € WASHINGTON - PHILADELPHIA - NEW YORKNIAGARA 11-19.08.2012 H: 1855 € KUUBA – KARIIBIMERE PÄRL-CANCUN - MEXICO CITY 27.11- 10.12.2011/ 27.11-10.12.2012 H: 2875 €

AASTAVAHETUS FLORIDAS ORLANDO -MIAMI -KEY WEST 28.12.2011- 06.01.2012 H: 2655 € ARGENTIINA – BRASIILIA 29.10 –11.11.2011 / 27.10 -09.11.2012 H: 3588 € EKSOOTILINE LÕUNA-AAFRIKA –VICTORIA KOSK 05-19.02.2012 / 03-17.10.2012 H: 3999 € SALAPÄRANE TAI JA KULDSETE TEMPLITE BIRMA 22.01 -04.02.. 2012 / 27.10-09.11.2012 H: 2745. € KULTUURIIREIS, KULDSETE TEMPLITE BIRMA 19 -29.11. 2011 / 19 -29.02.2012. H: 2492 € HAWAII SAARED 17-25.03.2012 / 17-25.11.2012 H: 2719 € ALASKA – VANCOUVER- 07-20.07.2012 H: 3220 € PEKING-PÕHJA - LÕUNA KOREA 06-17.04.2012 / 06-17.10.2012 H: 2666 € EKSOOTILINE LÕUNA-INDIA JA SRI LANKA UUS!!! 19-30.11.2011/ 10-21.03.2012 / 17-28.11.2012 H:1950 € LÄHIREISID: HIIUMAA 16-17.06.2012 / 25 -26.08.2012 H: 89 € MUHUMAA – SAAREMAA 30.06-01.07.2012 / 04-05.08.2012 H: 86 € SOOME JÄRVEDE VÕLU JA IMATRA KOSE VETEMÄNG 28-30.06. 2012 / 10-12.08.2012 H: 213 €

Lõunamaa reisipaketid, soodsad lennuki-ja laevapiletid, reisikindlustus.

HISPAANIA-PORTUGAL-ANDORRA-GIBRALTAR 05-16.05.2012 / 16-27.09.2012 H 894 € POOLA -VARSSAV-KRAKOW-ZAKOPANE 09-15.07.2012 / 10-16.09.2012 H: 310 € PÕHJA POOLA -ENDINE IDA PREISIMAA 24-29.08.2012 H: 310 € LILLEPIDU AMSTERDAMIS, HANSALINN HAAG 20-23.04.2012 H. 410 € STOCKHOLM -KOLMARDENI LOOMAAED-NACKA MÕIS 10-13.05/ 07-10.06 / 17-20.08.2012 H: 250 € GOTLAND, ROOSIDE SAAR 07-12.07 / 04 - 09.08.2012 H. 410 € LINNAPUHKUS LONDON - WINDSORI LOSS 21-24 .10 / 25-28.11/ 24-27.02.2012 H: 382 € BREMEN, VANA HANSALINN 24-27.11..2011 / 19 -22.04.2012 H: 355 € EDINBURGH, IIDNE KINDLUS UUS!!! 25-27.05. / 17-19.06.2012 / 03-05.08.2012 H: 355 € BARCELONA – MONTSERRAT KLOOSTER 08-11.12.2011 H:450 € VIIN – SUURSUGUNE UNELMATE LINN 24-27.11 / 15-18.12.2011 / 10-13.03.2012 / 19-22.04.2012 H: 420 € JÕULUEELNE BUDAPEST UUS!!! 16-19.12 .2011 H: 399 €

Grupireisid vastavalt tellimusele

Lisainfo: tel 644 4744; 641 8350; 641 8285 Tallinn; Rüütli 14; e-mail: info@mainedd.ee

www.mainedd.ee


Reisileht_2011  

reisileht, reisimine