Page 1

Peoleht

Kevad 2011

Lehe kujundas ja toimetas Eesti P채evalehe teema- ja erilehtede osakond. Projektijuht: Margit Laasnurm, margit.laasnurm@epl.ee, tel 680 4629


Peoleht

3

Meie Majas saab maitseelamusi otse meisterkokkadelt Foto: Rene Suurkaev

Tõenäoliselt teavad kõik tallinlased J. Köleri tänava alguses ja metodisti kiriku vastas toretsevat maja. Just sedasama, kus varem asus kasiino ja mille ees bordoopunases keebis portjee kannatlikult seisis – isegi krõbeda pakasega. Juba mõnda aega pesitseb seal baarrestoran Meie Maja, mille köögis toimetab meisterkokk ja viie hõbelusika omanik Michael Bhoola. „Meie köögis möllavad kahtlemata Eesti ühed professionaalsemad kokad, mistõttu on maitseelamused ja kvaliteet garanteeritud,” on Meie Maja turundusjuht Andres Kuljus veendunud. Baari-restorani à la carte’i menüü on eklektiline, ka hindade poolest. Siin leidub hõrgutisi nii eksootilist maitseelamust väärtustavatele kõhuorjadele (nt merihunt röstitud tomati ja merekarbi kastmega) kui ka neile, kes hindavad traditsiooniliselt head ja tugevat kõhutäit (nt majaburger). Ka magustoiduvalik on isuäratav. Tõenäoliselt on keeruline valida marjakastmega küpsetatud toorjuustukoogi või vaarikabrüleekreemi vahel. Kuigi valdavalt on toidud pärit Euroopa köögist,

leiab menüüst ka ahvatlevaid indiapäraseid ampse. Põhimenüü kõrval on baaris-restoranis hommikusöögimenüü ja päevapakkumised. Meie Maja interjööri aitavad hubasust luua nii sinipunasekirjud avarad vitraažaknad, mis on avatud kolme külge ja tekitavad kuursaali efekti, kui ka Eesti kunstniku Navitrolla esinduslik maaligalerii. Tähelepanuta ei ole jäetud ka pere pesamunasid, kelle jaoks on sisse seatud väike mängunurk. Aeg-ajalt kõlab õhtuti restorani avaras saalis meeleolukas elav muusika. „Eestlastele on ehk pigem omane kõht kodus tublisti täis süüa ja siis välja minna. Inglastel on jälle selline väljend nagu dinner-dance, mille põhiline idee on nautimine. See idee iseloomustab ka kõige paremini Meie Maja – võimalus tulla ja nautida suurepärast toitu ja meeleolukat muusikat.” Korralda privaatpidu Kuigi asutuse põhieesmärk on pakkuda head toitu, annab Meie Maja ühtlasi ka võimaluse korraldada oma ruumides privaatpidusid. Ruu-

me saab broneerida nii pulma-, jõulu-, sünnipäevapidudeks kui ka seminarideks. Meie Maja meeskonnal on pikaajaline kogemus ürituste korraldamises. „Iga pidu ja sünnipäev on eriline ja omanäoline. Inimestel on erinevad soovid. Võimalik on lasta koostada nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele spetsiaalset menüüd. Viimati koostasime kliendile menüü, mille teema oli Nõukogude Liit. Laual olid nostalgilised hõrgutised, nt Kiievi kotlet, „heeringas teki all”, soolakurgid, marineeritud seened,” meenutab Kuljus ja lisab, et inimestel on tekkinud üha enam huvi just kostüümipidude korraldamiseks. „Sellel laupäeval toimub näiteks privaatne teemapidu, mille dresscode on anima. Kohale tulevad multifilmikangelased ja loomad.” Kui on tahtmine korraldada põnevat pidu koos huvitava menüüga, kuid jääb puudu ideedest ja ajaressursist, tasub kindlasti Meie Maja meeskonnaga ühendust võtta.

„Aitame kõiges, mis meeleoluka peo juurde kuulub – alates põneva ja teemakohase menüü koostamisest kuni peokutsete kujundamiseni. Julgustan inimesi oma ideedest kõnelema. Meie põhimõte on see, et piiranguid pole. Kui teil on vingeid mõtteid, rääkige neist,” julgustab Kuljus. • Baar-restoran Meie Maja pakub võimalust broneerida ruume privaatpidude korraldamiseks nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. J. Köleri 2 tel: +372 444 2209 e-post: info@ourhouse.ee www.ourhouse.ee

                


Peoleht

5

Frens Catering

esitleb uut peakokka Kui keegi pole näinud sõitmas firma Frens Catering logoga autot või osalenud mõnel üritusel, mille toitlustuse ja atmosfääri eest on hoolitsenud sama firma, siis pole see inimene nähtavasti elanud iseseisvas Eesti Vabariigis. Frens Catering on sama vana kui taasiseseisvunud Eesti ja on maitseelamustega rikastanud mitmeid vastuvõtte ja korraldanud üritusi. Frens Catering jätkab tuntud ja maitsvas headuses ning hõrgutiste valmistamist juhib uus peakokk, oma ala tipp Artur Ovtšinnikov. Härra Artur Ovtšinnikov, teie CV on väga muljetavaldav, olite hiljuti peakokk restoranis Le Bonaparte. Kuidas erineb peakoka töö restoranis catering-firmast? Põhimõttelist erinevust ei ole. Kõike tuleb teha südamega ja hästi ning maitsed peavad olema paigas! Hetkel naudin tööd catering’is, kus põhiliselt tegelen tootearenduse ning uute retseptide väljatöötamisega – see on nagu ajutine puhkepaus restoranitööst. Osalesite hiljuti mainekal rahvusvahelisel võistlusel VII-th International Chef’s Competition, Baltic Culinary Star Cup 2011, kus saite individuaalse esikoha kategoorias Black Box: Cold banquet dish ehk üllatus. Ja veel saite meeskondliku grand prix’ võistlusel VII-th International Chef’s Competition, Baltic Culinary Star Cup 2011. Milliseid roogasid valmistasite ja millega žürii poolehoiu võitsite? Võistlustel on muidugi närviline õhkkond tuntav, aga et mul oli võimalus esineda nn üllatusega ehk Black Boxiga, siis kasutasin juhust. Black Box sisaldas jõhvikaid, kanafileed ja mangot, millest valmistasin: • jäise salati – jääkülmas vees krõmpsuks tõmmanud köögiviljade julienne; • madalal temperatuuril küpsetatud kanafilee ürdikastmega; • kanafileeterriini värske spinatiga

Valmistasin näiteks lõhemaitselist jäätist. Koostisosadena olen veel kasutanud küüslauku, viina ja rosmariini. Isegi kuuseokkaid olen kasutanud, kevadised kuuseokkad on kõige maitsvamad! Eesti looduses on veel nii palju rohelist, mida avastada ja millest saaks huvitavaid toite.

Artur Ovtšinnikov ja tema üllatus ehk Black Box. peekoni pöördes, röstitud minipatissoni viilu; • brändiga flambeeritud karamelliseeritud jõhvikad kress-salatiga; • frititud kartulinuudli-toru kreemjate värskete ürtidega, maitsestatud kanavahuga; • praetud küüslauguga maitsestatud juurselleri kreemi. Võistlustel oli kõige olulisem jälgida kella – aega oli ainult kaks tundi (aja ületamisel arvestati trahvipunkte) ning loomulikult tuli panustada kõrgkvaliteedile!

Kui oluline on koka jaoks klientide tagasiside? Kas eesti klient erineb välismaisest? Maitsed on erinevad – tagasiside on alati teretulnud! Välismaa kliendil on suurem kogemus toidukultuuriga. Eestis oli see väga palju aastaid ühesugune. Praegu on meil õnneks toiduainete valik laiem ja inimesed saavad eri asju proovida. Hea on see, et saame toorainet tellida ka Euroopast. Aga muidugi ei puudu ka Frensi menüüst näiteks klassikalised singirullid ja täidetud munad.

Kui palju on peakoka töös loomingut ja kui palju administratiivset tööd ja rutiini? Päevad on erinevad, administratiivtöö mahub tavaliselt tööpäeva piiridesse, loominguline töö aga käib 24 tundi ööpäevas. Ei saaks öelda, et ma kogu aeg teadlikult toiduvalmistamisele mõtlen. Ideed tulevad ise, sest söögitegemine ongi minu elu.

Kust ammutate ideid oma retseptide jaoks? Igalt poolt. Toidupilte vaadates, reisidelt ja metsas jahil olles. Jahil olen käinud nüüdseks juba neli aastat. Olen valmistanud roogasid faasanist, laglest, hanest, metskitsest, metsseast, põdrast, kopralihast, ja viimane elamus oli valmistada ilveseliha. Kõikidele nimetatutele tuleb läheneda toiduvalmistamisel erinevalt ja see on päris suur väljakutse, sest Eestis ei tehta palju sööke ulukilihast. Aga kui midagi õnnestub ja kliendid kiidavad, on hea tunne.

Frensi köögid on kolmes linnas, kuidas te oma tööd nende linnade vahel koordineerite? Tallinna, Tartu ja Pärnu köökide vaheline infovahetus käib tavaliselt nii meili kui ka telefoni teel, vajadusel saab sõita ühest linnast teise ja uued retseptid koos järele proovida, vahemaad pole suured.

Kuuldavasti teete omapäraste koostistega jäätiseid ja sorbeesid? Olen teinud nii magusaid kui ka soolaseid jäätiseid ja sorbeesid.

Miks tahtsite kokaks hakata? Söömisel pole eesmärgiks ainult kõht täis saada, vaid olulised on ka maitsed ja emotsioon. Mulle meeldib hästi süüa. Eks ma lapsena alustasin munapraadimisega, kui kokandust õppima läksin, siis tajusin, et just söögitegemisega tahan ennast siduda. Samuti olin lapsena jälginud oma vanaema ja teisi sugulasi, kes olid suurepärased kodukokad. Nende toidud polnud kunagi igavad ja tavalised. Kodustes majapidamistes eeldatakse, et söögitegemine on naiste valdkond, siiski on just paljud andekad kokad mehed. Miks see teie arvates nii on? Professionaali töö on nii füüsiliselt kui ka vaimselt kurnav ja palju aega nõudev – kõik sõltub inimesest. Traditsiooniliselt on naisele olulisemad kodu ja lapsed, kodus teeb mul süüa näiteks naine ja ta on väga hea kodukokk. Mina tema tegemistele vahele ei sega, sest millalgi pean ju puhkama ka. Kodus ma süüa ei tee. Kuidas veedate kokandusest vaba aega? Mulle meeldib purjetada, matkata ja perega reisida. Meil on palju tuttavaid igal pool Eestis ja mujal maailmas. Oleme naise ja tütrega paljudesse kohtadesse teretulnud, aga igale poole ei jõua, sest aega on ju alati vähe, ja sellest on kahju. Samas on meil ka tore suvekodu, kus saab nädalavahetustel puhata.


Peoleht

7

Vana Villem pakub tükikese

Saksa õllekultuuri Äsja Tallinna südalinnas avatud Bayern Böhmen Keller toob eestlastele koju kätte tükikese maailmakuulsast Saksa ja Tšehhi õllekultuurist, alates sealsest toidu- ja õllevalikust kuni omanimelise õllekannuni. Vana Villemi ketti kuuluv uus õllekelder Bayern Böhmen Keller on koht, mis ei tohiks ükskõikseks jätta ühtegi tõelist õllesõpra. See on koht, kus igaüks võib taskukohase hinna eest osa saada maailma ühest vanimast ja traditsioonilisemast õllekultuurist, mis pärineb Saksamaa lõunaosast Baierimaalt ning Tšehhi lääneosas asuvast ajalooliselt Böömimaalt. Tallinnas Suur Karja 18 keldrikorrusel asuva 160-kohalise õllesaali ruumid on oma ebastandardsete mõõtude ja keskaegsete võlvidega saanud inspiratsiooni Müncheni ja Cˇeské Budeˇjovice populaarsematest õllesaalidest. Tõsi, oma suuruselt jäävad need küll alla Müncheni kuulsatele õllesaalidele, kuid mitte oma õhustiku poolest. „Käisime ise läbi kõik kuulsamad Müncheni ja Cˇeské Budeˇjovice õllesaalid, uurisime sealseid menüüsid ning tõime kaasa ohtralt fotomaterjali, mille omakorda oma sisekujundajale edasi andsime,” räägib õllekeldri üks omanikest Madis Vaikmaa, kelle sõnul oli siinse sisekujundaja ülesandeks sobitada see kõik Tallinna vanalinna miljöösse. Ja tulemusega võib igati rahul olla. „Just täpselt sellised Baieri ja Böömimaa õllekeldrid välja näevadki.” Eestlastest õllesõpradele Madis Vaikmaa ja Vana Villemi kõrtsiketi omanik Aare Hallop rõhutavad, et nii nagu kõik ülejäänud Vana Villemi kõrtsiketti kuuluvad pubid, on ka Bayern Böhmen Keller mõeldud eeskätt eestlastest pubikülastajatele. See tähendab püsivalt soodsat hinnakujundust ning püsikundede väärtustamist. Üks parimaid näiteid on uues õlle-

keldris sisseviidav süsteem, kus püsiklient saab osta endanimelise õllekannu. Ja otse loomulikult liitrise, nagu Baierimaal kombeks. Kõik omanikele kuuluvad kannud hakkavad asuma sissekäigu kõrval kapis ja iga kannuomanik saab kõiki teenuseid soodsamalt. Parajasti tegeletakse kannude valmistamiseks parima tehnoloogia leidmisega, kuid juba aprillist saavad tõelised õllesõbrad hakata omanimelisi kanne soetama. Vana Villemi Kõrtsid ei ole kunagi pidanud peamiseks sihtgrupiks rahakaid välisturiste, vaid täiesti tavalisi inimesi meie ümber. Sestap elati valutumalt üle ka majanduslangus, sest hoiti kogu aeg ühtlast hinnataset, seda nii enne masu, masu ajal kui ka täna, mil masu on sisuliselt möödas. Ja tõepoolest, kui vaadata õllekeldri hinnakirja, siis leiab menüüst kalleima prae, mille hind on 8,90 eurot: saksapärane seakoot à la Oktoberfest, mille ärasöömine on ühele inimesele juba tõsine katsumus. Just täpselt sellise prae leiab igast enesest lugupidavast Müncheni õllesaalist. Loomulikult leiab menüüst ka vaid 2,80 eurot maksva päevaprae, ehtsad Saksa valged vorstid, sauerkraut’i ehk saksapärase hapukapsa, soolakringli, Tšehhi guljaši, kneedlid ja mitut sorti Baieri kuulsat weissbier’i ehk nisuõlut. Kokku leiab menüüst 26 sorti õlut, neist kuus on vaadiõlled, mille seas on nii otse Saksamaalt ja Tšehhist tooduid kui ka näiteks Tartu A. Le Coq. „Oleme jaganud õlled nii, et mullu augustis üleval avatud Iiri pubis The Dubliner on Iiri õlledele omasem kargem Saku õlu ja all Bayern Böhmen Kelleris Saksa õlledega sarnasem mahedam A. Le Coq,” selgitab Madis Vaikmaa. Õllevalikut täiendame kindlasti lähiajal uute, huvitavate ja Eestis võib-olla mitte veel tuntud markidega.

Seltskond pika laua taha Kes on käinud Münchenis Oktoberfestil, teab väga hästi, et Saksa kombe kohaselt juuakse õlut suurtest kannudest ja pika laua taga. Suured liitrised kannud on ka Bayern Böhmen Kelleris sama elementaarsed kui veiniklaasid veinipööningul – tõsine õllesõber ei hakka ju nn sõrmkübaraga üldse jamamagi. Kuid ka pika laua taha saab end sättida. Ja seda kuni 50 inimest ehk keskmist sorti ettevõte saab oma firmapeo suurepäraselt maha pidada. Rääkimata suuremat sorti sünnipäevast või tagasihoidlikumast pulmapeost. Samuti on võimalik suurest melust eraldatuna pidada väiksemaid koosolekuid eraldi toakestes, kuhu mahub samuti tosinajagu inimest, kus on televiisorid koos arvutiühendustega jms. Mingit renti ruumi eest ei küsita, ainsateks tingimusteks on, et helistatakse igaks juhuks ette, et ruumid ikka vabad oleksid ja et osalejad samas kohas ka väikese lõunasöögi ja mõned õlled võtaksid. Vana Villem kolib ära Vana Villemi kõrtsikett on viimase aasta jooksul teinud läbi üsna palju muudatusi. Ketist on lahkunud Kamikadze ja Buldogi Pubi, juurde on tulnud The Dubliner ja Bayern Böhmen Keller Tallinnas ja Sweet Rosie Pärnus. „Kamikadzega ei leidnud me ruumide rendi osas mõlemaid osapooli rahuldavat kokkulepet ehk otse öeldes, hinda tõsteti. Meie oma hindasid aga tõsta ei kavatse, mistõttu olimegi sunnitud sealt lahkuma. Buldogi Pubi Nõmmel iseenesest töötas hästi, aga tingimused hakkasid seal hea teeninduse pakkumiseks ajarattale jalgu jääma (köök ja personaliruumid olid väga väiksed). Seetõttu otsustasime ta müüa, sest aja jooksul on kasva-

nud nii klientide nõudmised kui ka töötajate vajadused, ja kui kõrtsi köök on liiga väike ja tingimused kehvad, on keeruline personali leida,” selgitab Aare Hallop. Sestap lõpetati nende kahega opereerimine ning võeti suuremad ruumid Tallinna vanalinnas. Sinna, kus juba nõukogude ajal asus Võidu söökla ja piimasaal ehk kus toitlustamisega on tegeletud juba aastakümneid. Esmajärjekorras ehitati välja maapealne osa, kus augustis avati pubi The Dubliner. Seejärel võeti ette alumine osa, kus jaanuaris avati Bayern Böhmen Keller. „Püüdsime kaks omavahel ühendatud õllekat rajada nii, et need üksteisele konkurendiks ei kujune, vaid esitaksid kahte täiesti erinevat õllekultuuri. Seetõttu ongi nii õlled, õllekõrvased kui ka pakutav meelelahutus vägagi erinevad.” Kahe peale kokku saab uutes kohades tööd üle 30 inimese. Lisaks toimusid muudatused ka Pärnus, kus otse teatri kõrval avati uus pubi Sweet Rosie. Kuid seegi pole veel kõik. Ka Vana Villem, millest kõik alguse on saanud, valmistub kolima. Juba sel sügisel kolitakse Tartu maanteel praeguse Vana Villemi pubi kõrvale kerkivasse uude hoonesse, mille esimesel korrusel leiab koha ka uus Vana Villemi pubi ja seda juba oluliselt suuremal pinnal kui seni. „Uue pubi tahame ehitada aastatega kogutud kogemuste ja suuremate pubilinnade nagu London, Dublin, München jt pubidest kogutud ideede ja tõekspidamiste põhjal,” lubab Aare Hallop. Praeguse seisuga on Vana Villemi kõrtsiketis kaheksa kõrtsi: Vana Villem, Karja Kelder, The Dubliner ja Bayern Böhmen Keller Tallinnas, Viies Villem, C.F. Hahn Pub ja Sweet Rosie Irish Pub Pärnus ning Mõnus Villem Kuressaares.


Peoleht

9

Ei kunagi enam! – ent siiski igal aastal uuesti 40 sünnipäevakutset aastas, pidu paarikümne lapsega, kujundatud tort ja hunnik kingitusi – sellised on praeguste laste sünnipäevapeod. Kaire Talviste kaire.talviste@epl.ee Mäletate oma sünnipäevi, kui olite veel lapsed? Muidugi mäletate! Kümmekond külalist, nende seas ka tädid-onud võeti vastu oma kodus. Kingiks paar sukapükse või muud defitsiitset riidekaupa, mis last eriti ei rõõmustanud. Laual morss, kartulisalat ja sefiiritort. Paarkümmend aastat hiljem on kätte jõudnud teine äärmus. Tänapäeval on lapse sünnipäevast kujunenud tähtis sotsiaalne üritus, mis iga järgmise eluaastaga kogub jõudu nagu mäest allavalguv lumelaviin. Ühel hetkel

olete sunnitud tõdema, et isegi oma juubelit ei pea te sellise rahvahulga ja eelarvega. Keda me siis kutsume? Kui esimesed eluaastad saavad tähistatud pereringis ja paremate tuttavatega, siis edasi läheb asi järjest keerulisemaks. „Keda me sinu rühmast kutsume?” uurib nelja-aastase Lauri ema lapselt. Lauri ei suuda otsustada, keda välja jätta, ja nii kutsutaksegi kohale terve rühm. Lisaks saavad kutse sõbrad, naabrid ja sugulased. Peole jääb ka osa lapsevanematest, mistõttu kaob ühel hetkel lärmava, mängiva ja tormleva massi seas

ülevaade, kui palju inimesi on kokku tulnud. Sellistele pidudele pole vallalised ja veel lastetud oodatud, sest avanev pilt võib neilt igasuguse lastesaamise soovi röövida, ja mis saaks siis eestlaste iibest! Paljud vanemad ei tihka paarikümnepealist lastehordi oma majja lahti lasta. Seega tuleb rentida pind. Järgmiseks tuleb laiali saata kutsed ja mõelda läbi toitlustamine. See tähendab vanematele parajat energia- ja rahakulu. Lauri ema vaaritab päev otsa köögis ise kaheldes, kas toitu saab ikka piisavalt. Igaks juhuks teeb ta topeltportsu salatit ja singi-juustupirukaid. Pärast pidu selgub, et

lapsed ei tahtnudki õieti midagi süüa, mistõttu tuleb ülejäägid tagasi koju transportida. Peo kulminatsiooniks on mitmekilose tordi jagamine. Enamasti kolm tundi vältav sünnipäev, mille korraldamine nõuab vanemailt kõvasti planeerimisoskust ja milleks valmistutakse nädalaid, möödub nagu linnutiivul. Seejärel pakivad emme-issi kiiruga asjad kokku, sest rendipindadel on ajasurve. Kingid avatakse sel põhjusel kodus. Ja neid on palju! Algul on laual paarkümmend kingipakki, mis poole tunniga lahutatakse kaheks hunnikuks – ühes pakendid ja teises mänguasjad.


10

Peoleht

Kõik kordub taas paari nädala pärast, kui Lauri vend Henri saab seitsmeseks. Ja juba kuu aja pärast peavad kahenädalase vahega sünnipäevi poiste täditütred. Aasta jooksul oodatakse poisse nii lasteaiakaaslaste kui ka sõprade sünnipäevapidudele – ühtekokku saavad nad oma paarkümmend kutset aastas. Vaid suvel tekib väike paus, kui lasteaialapsed on mööda ilma laiali. Ühendatud peod Kahe poja ema Triinu meelest on suvised sünnipäevalapsed eelisseisus, sest siis saab peolised hoovi jooksma lasta ja ei pea rendipinnaga nii palju vaeva nägema. Tema pojal Robil on sünnipäev novembris. „Nagu aamen kirikus, sajab sel päeval lörtsi,” tõdeb ema. Robi neljas sünnipäevapidu kujunes veel rahvarohkemaks kui Lauri oma. Kohal oli poolsada külalist, sest lasteaia- ja külalapsed ning sugulased-sõbrad tulid ühes peredega. „Siis mõtlesin küll, et aitab! Never ever ei korralda sünnipäevapidu,” tunnistab Triin. Ent ometi on vahepealsetel aastatel taas kaks pidu maha peetud ja Robi üle kuuenda eluaasta lävepaku jõudnud. Sest, kuidas sa ütled lapsele, et sel aastal pidu ei toimu? Külalistemure lahenes poisi viiendal sünnipäeval nutika plaaniga. See ühendati sõbra Carli omaga, kes käib Robiga ühes lasteaiarühmas, elab tema naabruses ja kellel on samuti sügisel sünnipäev. Külalised olid ju nagunii samad. Suurele lastehulgale sobis ideaalselt Spordimaa poole tuhande ruutmeetrine mattidega kaetud saal. Ruumi oli ohtralt, lapsed osalesid sportmängudes, said selle eest šokolaadimedalid ja aukirjad. Sünnipäevalastele anti pihku karikad. Kuigi peokorraldamine on vanemaile väsitav, on neist alati jäänud ilusad mälestused. Robi sünnipäevad on kujunenud lahedateks ettevõtmisteks ja pakkunud rõõmu nii lastele kui ka täiskasvanutele. 200 kujundatud torti Õde-venda Liisa ja Rain saavad aastas oma 30–40 sünnipäevakutset ning kui muid plaane pole, minnakse kindlasti kohale. „Eks see on üle mõistuse,” arvab nende ema Killu, kes on sellise tempo jätkudes ilmselt laste täisealiseks saamise ajaks vähehaaval

mööda ilma laiali kinkinud terve auto raha. Laste sünnipäevade pidamine on Killule aga tähtis ja ta pole valmis neist loobuma. Tema meelest on oluline, et sünnipäev ei piirduks kodus tordisöömisega, vaid tähendaks lapsele pidu ja tralli. Liisa sünnipäevale sai kutse üle kolmekümne, Raini omale üle neljakümne lapse. „Minule annavad peod energiat, ma naudin köögis olemist ja söögitegemist,” selgitab Killu. Tema võimekust märkasid ka teised emad, kes hakkasid oma laste mitmekiloseid sünnipäevatorte Killult tellima. Kuulsus levis ja pidusöökide tegemise maht kas-

vas sedavõrd, et oma varasemast tööst tuli naisel loobuda. Vähem kui aasta eest lõi ta ettevõtmise Killukoogid ja on sestpeale teinud oma paarsada sünnipäevatorti. „Iga päev on tuli takus,” tunnistab Killu. On olnud päevi, kui ta töötab 25 tundi jutti. Sel ajal kui tordipõhjad ahjus küpsevad, hakib tema juba salatit. „Tordi juures on kõige olulisem pilt,” teab Killu, kes on iga uue eksemplari peale sättinud lapse lemmikkangelased. Vähemtähtis pole tordijagamise rituaal – kes soovib autorattaid, kes peegleid, kes printsessi nägu ja kellele läheb merineitsi saba.

Kes hiljaks jääb, see ilma jääb Mängutubasid on aastatega juurde tulnud samas tempos, kui on kasvanud laste sünnipäevade tähistamise trend. Kui mudilased võivad tüdimuseni käia ühelt sünnipäevalt teisele, ühelt mängumaalt järgmisele, kus meelelahutus on üpris ühesarnane, siis koolieelikud tahavad vaheldust ja suuremat liikumisruumi. Populaarsemate kohtade puhul tuleb ruum pikalt ette broneerida. Mais teist tegevusaastat tähistav batuudikeskus Skypark kujunes 7–12-aastaste seas populaarseks peopidamise kohaks kohe alguses. „Kahju on vaadata lapsevanemaid, kes loodavad saada ruumi samal nädalal, kui lapsel on sünnipäev,” ütleb batuudikeskuse tegevusjuht Kristel Lipand. Viie peoruumiga keskuses tuleb õhtuste aegade ning nädalavahetuste sünnipäevapeod enam kui kuu aega ette broneerida. Pidulisi kutsudes peavad vanemad arvestama, et kõik kutsutud lapsed on nende, mitte keskuse vastutusel. Seepärast on suurema külaliste hulga puhul mõistlik paluda mõnel lapsevanemal endale appi jääda. Lapsed, kes tahavad oma külalistega Tallinna Megazone’i mängusaallabürindis laserrelvadega lahingut pidada, peavad samuti oma soovist kuu aega ette teatama. Neoonvalguses Laserzone on populaarne 8–15-aastaste seas. Mängusaale on kaks, ühte saali pääseb samal ajal mängima 14 last. Megazone’i juhataja Kaire Sepperi sõnul jagub tegevust ka vanematele, kes saavad aega sisustada piljardit või lauajalgpalli mängides või kohvi kõrvale värskeid ajalehti lugedes. Samuti on nad oodatud koos lastega laserlahingut pidama. Megazone on ka Tartus. Sünnipäevapidusid peetakse basseinides, bowling’u-saalides, hõivatud on kohalikud spordisaalid, käiakse loomaaias, meisterdamas, ratsutamas, kinos jne. Mida suuremaks lapsed saavad, seda raskemaks kujuneb uue ja põneva koha ning tegevuse leidmine. Tunneli lõpus paistab siiski valgus, sest laste kasvades saavad sõbrasuhted paremini paika. Seega pole vaja karta, et lapse kümnendale sünnipäevale tuleb sadakond külalist. Nende arv jääb siis juba kindlasti alla kümne.


Peoleht

Sünnipäevalaud katab end Sünnipäev – lilled, kingitused, head soovid ja palju tähelepanu, mida jagada. Ainus sünnipäevalapse mure on külalistele toidu valmistamine. Kuidas olla vähem pliidi ees ja mitte lõpuks õhetava näoga lauda istudes tõdeda, et suurem osa peost on möödunud peategelaseta? Harrastuskokk Tuuli Mathisen pakub lihtsa ja imemaitsva sünnipäevamenüü.

Tuuli Mathisen

Et talvine sealiha ja rammusa toidu aeg on selja taga, võib n-ö paastuajal proovida kergemat kraami, mille läbiv joon on kala. Magustoiduks sobib maitsemeeli hellitav kook šokolaadikattega. Kindlasti tasub kiigata ka internetti, kus Tuuli Mathisen peab toidublogi „Ise tehtud. Hästi tehtud”: http://toiduteemal.blogspot.com.


Peoleht

13

Salat Meloni-rukolasalat Kõiki aineid võib doseerida külaliste arvu järgi. Vaja läheb: • rukolat • melonit (parim on cantaloupe ehk muskusmelon – oranž ja n-ö pragulise rohelise koorega) •prosciutto’tvõi jamón serrano’tvõi pancetta’tvõiEestipäritolu toorsuitsusinki • parmesani • oliiviõli • pipart ja balsamico äädikat

Suupiste Leivad praetud ahvenamarjaga Kõiki aineid võib doseerida külaliste arvu järgi.

Tee nii Laota rukola kaussi salatipõhjaks, sinna peale melonilõigud. Rebi veidi valitud sinki. Kõige peale tõmba kartulikoorimisnoaga veidi parmesani. Sortsuta üle oliiviõliga ja keera paar keerdu pipart. Muud pole vaja, sest need maitsed on erilise maitsestamisetagi täiuslikud.

Vaja läheb: • ahvenamarja • mugulsibulat ja rohelist sibulat • võid • sulatatud juustu või hapukoort • leiba (röstimiseks sobivat) • soola ja pipart Tee nii Eemalda ahvenamarja kiled. Prae sibul keskmisel kuumusel parajalt klaasjaks. Lisa veidi rohelist sibulat. Kalla peale kalamari ja prae aeg-ajalt segades läbi. Maitsesta soola-pipraga. Lõpus lisa sulatatud juustu (selle võib ka hapukoorega asendada). Rösti leib ja määri segu (ohtralt) peale.

Pearoog Kulebjaaka lõhe-toorjuustutäidisega Kulebjaaka on Vene köögist pärit pidupirukas, mis on maitsev ja rikkalik ühel ajal. Vaja läheb: • 500 g pärmi-lehttainast (sügavkülmutatud tainas tõsta aegsasti tavalisse külmkappi sulama) Täidis: • 300–400 g lõhefileed • 2 hakitud sibulat • 2 dl keedetud pikateralist riisi • 2 keedumuna • 150 g toasooja toorjuustu (väga hästi sobivad maitserohelise või mädarõikaga maitsestatud toorjuustud) • soola • tilli • õli • võid

Tee nii Keeda riis soolaga maitsestatud vees pehmeks. Keeda munad. Haki sibul ja hauta pannil keskmisel kuumusel õlis ja võis klaasjaks. Haki till. Tõsta väike kogus tainast kõrvale kaunistuseks. Vormi ülejäänu jahusel tööpinnal ristkülikuks. Tõsta taina ühele poolele lõhefilee (võid lõigata väiksemateks tükkideks), jäta ääred täidiseta. Maitsesta lõhe soola ja pipraga, aseta lõhefileele praetud sibul, jaota sinna peale toorjuust (kui see on liiga kõva ja raskesti määritav, võid seda vedeldada hapukoorega). Laota toorjuustule ohtralt hakitud värsket tilli, sinna peale viilutatud keedumunad ja kõige pealmine kiht moodusta keedetud riisist. Suru kogu täidis märja käega kompaktseks. Keera teine pool tainast täidisele peale ja näpi servad hoolega kinni. Kõrvale tõstetud tainast vormi meelepärased kaunistused. Küpseta 180 kraadi juures u 45 minutit, kuni kulebjaaka on pealt kuldpruun. Kui pirukas kipub liialt kiirelt pruunistuma, alanda veidi kuumust ja kata pirukas fooliumiga.


Peoleht

14 Magustoit Mündimaitseline toorjuustukook tumeda šokolaadiga Vaja läheb: • 1 pakk ehk 180 g šokolaadiküpsiseid • 50 g võid • 1,5 dl suhkrut • 800 g Farmi toorjuustu • 1 dl hästi kanget piparmünditee tõmmist • 4 sl šokolaadihelbeid • 1 laim • 3 muna • 2 sl tärklist • 100 g tumedat šokolaadi Põhi: Peenesta köögikombainis küpsised, lisa saadud küpsisepurule juurde toasoe või sulatatud või. Suru saadud mass küpsetuspaberiga kaetud lahtikäiva 24 cm vormi põhjale.

Täidis: Pane peotäis kuivatatud münti vähese veega keema. Lase keema tõusta, tõsta tulelt ning lase kümmekond minutit tõmmata. Kurna läbi sõela. Hõõru toasoe toorjuust 1,5 dl suhkruga pehmemaks. Lisa hästi kange piparmünditee tõmmis, 4 sl šokolaadihelbeid või hakitud tumedat šokolaadi. Riivi laimi koor, lisa toorjuustule ja pigista toorjuustu sisse laimimahl. Sega juurde tärklis. Vahusta munad tugevaks vahuks, sega toorjuustu hulka munavaht ja kalla saadud segu 24 cm läbimõõduga ja küpsetuspaberiga kaetud vormi põhjale. Küpseta 180 kraadi juures 1 tund 15 minutit.

Kui kook kipub liiga kiiresti pealt pruunistuma, kata kook fooliumiga. Võta kook ahjust, lase jahtuda. Kate: Sulata veevannis šokolaad ja kata sellega kook. Jäta mõneks ajaks jahedasse. Koogi peale võid puistata veel vaniljesuhkruga segatud ja hästi peeneks hõõrutud kuivatatud münti.

Šveitsi maja

Ilukeskus

NARVA MNT. 9

Kihlasõrmused Abielusõrmused Juuksur Massaaž Hydromassaaži vannid Depilatsioon sooja vahaga Depilatsioon „Brasiilia“ käte- ja jalahooldused Kehahooldused Näohooldused Mesoteraapia Ilusüstid Roosikrantsi 11 Šveitsi maja tel: +372 667 6227 ilukeskus@sveitsimaja.ee www.sveitsimaja.ee

Palju erinevaid mudeleid. Valmistatud käsitööna. www.SaloCenter.ee


Peoleht

15

Kokteiliretsepte suurtele ja väikestele Banaani-kirsikokteil

Külm moosi-piimakokteil

Vaja läheb: • 1 banaan • 150 ml kirsijooki • jääkuubikuid

Vaja läheb: • moosi • piima • jääd

Tee nii: Püreesta banaan ja sega sisse kirsijook. Serveeri jääkuubikutega.

Tee nii: Aseta kannmikserisse u kolm-neli supilusikatäit moosi. Kalla peale parasjagu piima ja peotäis jääkuubikuid. Mikserda seni, kuni jää on kannmikseris purunenud ja jook segunenud. Kalla klaasidesse ja joo kohe.

Kevadkokteil Vaja läheb: • 1,5 osa maasika-rabarbrismuutit • 2 osa vaarika-mustikasmuutit • 0,20 osa peedimahla • paar tilka sidrunimahla • teelusikatäis suhkrut klaasi kohta Tee nii: Sega-loksuta tugevalt, et peedimahl seguneks ja suhkrutükke ei jääks. Võid segada ka kannmikseris koos jääga. Peale riivi õrnalt tumedat šokolaadi.

Lime Gin Fizz Vaja läheb: • 4–5 jääkuubikut • kaks osa džinni • üks osa laimi viljaliha • soodavett Tee nii: Pane jääkuubikud kõrgesse klaasi. Lisa džinn ja laimi viljaliha. Täida klaas soodaveega ja kaunista laimitükkidega.

Külalistemaja Vehendi Motell www.vehendi.ee Info telefonidel: +372 5041725, +372 53452892, +372 7460 580

Parim paik Võrtsjärve idakaldal pulmade ja pidude korraldamiseks Eesti suurimas freespalkmajas.


16

Peoleht

Hõissassa! Hõbe- ja kuldpulmad! Kui abielupaar on jõudnud hõbe- või kuldpulmadeni, on põhjust erilise ürituse pidamiseks. Sellised verstapostid tähendavad seda, et leitud on ühine keel. Betty Ester Võimalusi kuld- või hõbepulma tähistamiseks on palju, kuid kõik sõltub muidugi planeeritavast eelarvest. Kui kutsutavate seas on näiteks need, kes olid ka pulmas, peaks rentima ruumi ja tellima söögid-joogid. Et enamik pulmapidudest on peetud suvisel ajal, on kohane ka aiapidu või suur lõkkeõhtu. Pidu võib pidada ka ainult oma perega, kui koos on lapsed ja lapselapsed, ja isegi lapselapselapsed. Sellisel juhul võib reserveerida lauad restoranis, minna näiteks koos mõnda spaasse, vaadata teatrietendust või kontserti. Kui kogu pere on juba kokku tulnud, ei tasu seda juhust kasuta-

mata jätta ja teha võiks ühe piduliku perepildi. Fotograafi saab tellida nii sündmuspaika kui ka kokku leppida aja fotoateljees. Alati võib sündmust tähistada ka ainult kahekesi peenes restoranis-hotellis või lubatakse endale mõni välisreis või minnakse tagasi pulma- või kihlumispaika ja luuakse seal meeldejäävaid hetki. Teemakohased lisandid Variante on seega mitmeid. Aiapeol või lõkkeõhtul võiksid olla teemakohased aksessuaarid. Näiteks võib aia kaunistada kuldsete või hõbedaste õhupallidega. Tordi võib tellida kuldse või hõbedase glasuuriga. Pruut võiks kanda vastavat värvi rõivastust ning peigmehel

võiksid olla samaga sobivad lips ja taskurätik. Kui aga pidu toimub mõnes suures saalis, võiks samuti kaunistustes kasutada hõbedat või kulda, näiteks vastavat värvi laualinad ja lindid lillede ümber. Kui pidu toimub ruumis, oleks põnev koostada piltidest slaidiesitlus vanapaari huvitavamatest koostegemistest.

NARVA MNT. 9

Pidulikud kleidid

www.SaloCenter.ee

Too see reklaam meile, saad kleiti ostes -20%

Muidugi võib samasuguse albumi koostada välipeo puhul. Muusikavalik võiks olla sellest ajastust, kui paar abiellus. Samuti võib peo jaoks koostada ka menüü söökidest ja jookidest, mis olid populaarsed paari abiellumisaastal. Kindlasti oleks südantsoojendav kuulata tooste peiult pruudile ja vastupidi. Mõnel külalisel võiks paluda rääkida meenutust pulmast või mõnest muust naljakast õhtu peategelastega seonduvast seigast. Kui on kohal ka inimene, tänu kellele paar tutvus, siis temale võiks pöörata eraldi tähelepanu kas kingitusega või näiteks väljamõeldud looga sellest, mis oleks juhtunud, kui tänu temale poleks paar kokku saanud. Võimalusel võib esinema kutsuda paari lemmiklaulja. Kindlasti ei tohiks unustada tellida fotograafi või inimest, kes ürituse üles filmiks – siis on olemas ka teemantpulmade ürituse üks osa: meenutus hõbevõi kuldpulmadest.


18

Peoleht

Tere tulemast, väike ilmakodanik Tänapäeva katsikulised järgivad mõningaid traditsioone, kuigi märkidesse pole enam varasemat usku. Kaire Talviste kaire.talviste@epl.ee Nõukogude ajal sai ema lapsega alles nädal pärast sünnitust koju. Haiglasse omasid ega võõraid ei lastud. Nakkusohu pärast pistsid esimesed katsikulised pea ukse vahelt sisse alles siis, kui laps oli juba kuuvanune. Lapsed olid nagu nukud linadesse mässitud, ent külamooridele sellest piisas, tegemaks järeldusi, kelle nägu ilmakodanik on. Tänapäeval enam nakkushirmu pole ja esimesed katsikulised

tulevad juba haiglasse vastsündinut vaatama. Kuu või kaks kannatavad väga vähesed oodata, ikka võimalikult vara tahetakse uuele ilmakodanikule tere tulemast öelda. Esmasünnitajale võib uudistajate laviin tulla ootamatult ja ehmatavalt, sest tal on vaja alles uue olukorraga kohaneda. Lisaks emotsioonidele on ka füüsis üpris hell. Pärast sünnitust on naise ainsaks sooviks sõba silmale saada, aga vanavanemad, lähedased ja sõbrad tahavad oma osa. Olles ise õrnas seisus on eufoorias külalis-

tele ka raske öelda, et laske meil natuke rahus kosuda. Pärimusena teadaolevad katsikukombed ulatuvad 150 aasta taha, kuigi oma olemuselt on need kindlasti vanemad. Sellest ajast on teada, et esimesed katsikulised tulid samuti kohe varsti pärast lapse sündi, ent selleks et naisele toeks olla. Mitte selleks, et kaetud laua taga naiselt sünnituse üksikasju välja peilida. „Vanasti käisid katsikul ainult abielunaised, põhiliselt oma küla inimesed ja lähemad sugulased. Tavaks oli käia varsti pärast sün-

NARVA MNT. 9

Kõik meeste pidulikud rõivad

www.SaloCenter.ee

Too see reklaam meile ja saad -10%


Peoleht

nitust, siis kui ema oli alles nõrk,” selgitab Eesti Rahva Muuseumi teadur-kuraator Piret Õunapuu. Sõltuvalt olukorrast võidi katsikul käia kuni lapse ristimiseni. Ununenud tavad Uue inimese tulek siia ilma on olnud läbi aegade oluline ja sellega on kaasnenud mitmesugused kombed ja uskumused. Näiteks: esimesed katsikulised ei tohi olla vaesed ja koledad. Siis juhtub lapsega sama. Mitte mingil juhul ei tohtinud

katsikule minna tühjade kätega. Tavaliselt oli kaasas puder, varasemal ajal tangupuder, mida kaunistati pooleks lõigatud kanamunadega. „Munad on loomise, viljakuse ja kasvu sümbol,” selgitab Õunapuu. 20. sajandil mindi juba peenema manna- või riisipudruga. Veel hilisem aeg on toonud katsikule minnes kaasa omatehtud koogid, mida noor ema oskab vääriliselt hinnata. Asju, põhiliselt riidekraami, hakati katsikule kingiks kaasa võtma hilisemal ajal. Varemalt kingiti hõberaha,

sest hõbe on kaitsev maagiline metall. Hõbelusikaid, mida lapsed praegugi ohtralt saavad, kingiti ristsetel ja eelkõige olid kinkijateks ristivanemad. „Ikka selleks, et hõbelusikas pidi õnne tooma. Mina näiteks kasutan ühte oma ristimislusikat siiani iga päev. Teine hõbedast papagoiga ristimislusikas läks juba suurest kasutamisest katki ja papagoist sai minu rinnanõel,” lisab Õunapuu. Titejalga (napsu) pakuti katsikulistele vanasti ja pakutakse praegugi. Ja ikka kaks korda, sest

„Beebidušš” Paljudes riikides korraldatakse pidu peagi sünnitavale või äsja sünnitanud naisele. Seda kutsutakse baby shower’iks (ee beebidušš). Nimetus tuleneb sellest, et lapseootel naine külvatakse üle kingitustega. Traditsiooniliselt korraldati „beebidušši” pere esimese lapse sünni puhul ja sellest võtsid osa ainult naised, kes jagasid õpetusi emaduseks. Tänapäeval osalevad peol ka mehed. Et peo käigus jagatakse ohtralt kingitusi, korraldavad selle lähemad sõbrad. Ei peeta kuigi heaks tooniks, kui pere ise kingitusi nuiab. Ühe „beebidušši” korraldas Triin Raa sõbranna eestvedamisel ka oma töökaaslasele. Nad kutsusid salaja kohale lapseootel naise sõbrannad, kooli- ja töökaaslased.

Et mitte üllatusmomenti rikkuda, saabusid külalised kõik varem ja parkisid autod peopaigast kaugemale. Lapseootel ema oli tõsiselt üllatunud, kui külalised äkki tagumisest toast välja hüppasid. Naisele tehti ohtralt lapse saamisega seotud kingitusi. Ühtlasi kontrolliti tema valmisolekut lapse saabumiseks. Näiteks tuli tal kinniseotud silmadega proovida beebitoitu ja ära arvata, mis seal sees on. Triin Raa sõnul on eestlased siiski liiga ebausklikud, selleks et selline traditsioon meil võiks juurduda. Ta tunnistab, et tema isegi ei tahaks sellist pidu. Paljud peavad halvaks endeks juba sedagi, kui beebi voodi enne lapse sündi kokku pannakse. Mis siis veel ette peetud peost rääkida!

19

lapsel on ju kaks jalga. „Vanasti pakuti naistele magusat punast viina, meie mõistes likööri. Tänapäeval on selleks ükskõik milline kange jook,” lisab teadur-kuraator. Õunapuu meelest ei usu tänapäeva inimene enam nendesse märgilistesse asjadesse ja toimingutesse. Ei muna ega hõbeda jõusse. „Kui me seda ka järgime, siis ikka traditsiooni, aga mitte usu pärast. Sündinud lapsele ja tema emale sooviti sellega head ja jõudu siis ja praegu, ning see ongi oluline,” arvab ta.


Peoleht

20

Süldilauast paremini jääb meelde erakordne ettevõtmine 80-aastane vanaema diskoteegis, stiilipeod ja matkad looduses – kõik see on märk sellest, et süldipeod on möödanik.

Kaire Talviste kaire.talviste@epl.ee Sünnipäev jäägu parem pidamata, kui ainsaks variandiks on pika laua ääres istumine! Nii mõtlevad paljud noored, kes ootavad sünnipäevakutseid, millelt leiab vihjeid kostüümi ja peo stiili kohta.

Katrin Miisna kutsus oma 25. sünnipäevale külalised Barbide ja Kenidena. Koos mindi kinno vaatama James Bondi filmi, sellele järgnes glamuurne õhtusöök restoranis, pidu lõppes Atlantises. „Me olime väga glämmid, meil oli väga lahe,” meenutab Katrin möödunut siiani õhinaga.

Sama trajektoori tegi läbi tema sõbranna Berit Osula, ainult selle erinevusega, et õhtu algas teatrist. „Minu 80-aastane vanaema tuli meiega ööklubisse kaasa. Ütles, et saab pärast sõbrannadele rääkida, et on ka diskoteegis käinud,” räägib Berit. Nii Katrin kui ka Berit lõid aktiivselt kaasa kantristiilis sünnipäeval, mida peeti varakevadel vana talumaja aidas. Kohale tulid justkui vesternist välja astunud tegelased ja indiaanlased. Toidulaud oli kaetud lihtsalt ja stiilile sobivalt. Lisaks olid suitsusaun, kantrilaulud ning karaoke. Üks neiude ühine sõber lasi oma külalised bussiga Hiiumaale sõidutada, et pidada kalurikuuris maha üks meremehestiilis sünnipäevapidu. Pidulised pidid kõik riietuma millessegi triibulisse, et luua meeleolu. Sel ajal, kui osa külalistest paadiga merel tiirutas, said teised maitsta kalurisuppi ja vardas küpsetatud põrsast. Sünnipäevalapsele peeti kõnesid ja lauldi. Üritusest jäi vahva mälestus. „Inimesed tahavad uusi asju proovida, mitte end pika laua taga täis juua. Tahetakse meelde jääda, ja meelde jääbki just millegi erilisega. Mulle meeldivad lahedad üritused,” kinnitab Katrin, kes hindab kõrgelt põnevaid ettevõtmisi stiilipeost langevarjuhüpeteni. Juubeliks valmistutakse aasta aega Berit naudib samuti igasuguseid emotsionaalseid ühisüritusi, nagu militaarstiilis firma suvepäevad ja aastavahetuse stiilipeod, kus kõik kannavad „hulle kostüüme”. Tema tutvusringkonnas on stiilipeod tavaline nähe. Näiteks korraldas tema sugulane oma sünnipäeva „Tantsud tähtedega” stiilis – renditud oli rahvamaja saal, olid kostüümid, muusika ja võistlus parima tiitli nimel. Üks tema tuttav pidas juubelipeo Kuuba stiilis – üle toa tõmmati Kuuba lipud, mängis meeleolukas muusika, kohal oli ka kokteile segav spetsialist, „Cuba Libre” oli populaarne. „Mõni nägi nii palju vaeva, et oli näost täitsa neeger,


Peoleht suur must afroparukas peas ja surfilaud käes,” kirjeldab Berit. Berit on ka ise aktiivne pidude korraldaja ja teab omast käest, et glamuursed õhtud võivad päris kalliks maksma minna. Ent ka väiksema eelarvega on võimalik toredaid asju korraldada, sest „peole annavad sisu siiski kohale tulnud inimesed, mitte kulutatud raha hulk”. Näiteks toob ta oma perele tänutäheks korraldatud 16 kilomeetri pikkuse tõukekelgumatka. Algus polnud siiski nii meeleolukas, sest pärast esimest sadat meetrit oli võhm väljas ja seltskond otsis häid põhjendusi katkestamiseks. „Jätkasime siiski, tegime palju peatusi, jõime teed, nautisime loodust. Pärast oli meeletu power sees,” meenutab Berit. Ka sünnipäeva saab korraldada kodus, ilma et sellele laua taga aja surnuks löömise maik juurde jääks. Berit on pidanud sünnipäeva jaapani õhtuna – tehakse koos sushi’t ja juuakse ploomiveini. Üks võimalus on paluda igal külalisel kaasa tuua lauamäng, et nendega õhtu sisustada. Et tema sünnipäev on detsembris, siis on nad sõpradega glasuurinud ka piparkooke. „Olen

korraldanud ka lihtsalt neoonpidu UV-lambi ja ühekordsete neoonvärvi taldrikutega. Külalised tulid kõik erksas riietuses ja sellest üritusest tulid päris lahedad pildid.” Berit on seda meelt, et kui midagi erilist pole võimalik korraldada, jäägu sünnipäev parem pidamata. Juba praegu mõtleb ta, mida erilist teha aasta lõpus, kui maha tuleb pidada üks korralik juubelipidu. „Tahan, et

kõik oleks super. On mitu varianti. Ma ei tea, mida valida,” tunnistab ta. Sünnipäevalapse elu lihtsaks Sünnipäeva mõnu võib rikkuda teadmine, et külaliste vastuvõtmiseks tuleb päev otsa valmistuda. Kui külalised on lahkunud, nende järelt koristama hakata. Sellise olukorra vältimiseks võib palgata toit-

21

lustaja ning endal ei jää üle muud kui seltskonnas särada ja kogu pidu täiel rinnal nautida. Eks see läheb kenakese summa maksma, ent on olemas ka soodsam alternatiiv. Katrin Pärnpuu meenutab üht sünnipäeva, kui külalistelt ei soovitud mingeid kinke. Selle asemel pidi iga seltskond kaasa tooma pudeli veini ja kohapeal selle juurde toidu valmistama. Seega mindi sünnipäevalapse


22

juurde, käes kilekott toiduainete ja hea veiniga. Külalised olid head sõbrad ja jaotasid toidukorrad omavahel ära: näksid ja vein, eelroog ja vein, põhiroog ja vein, magustoit ja naps. Iga roa ja veini lõppedes koristasid külalised enda järelt köögi ja laua, nii et sünnipäevalapsel polnud suuremat muret. „Sellised koostegemised ja õhtusöögid on supervahvad,” arvab Katrin. Enda sünnipäeval, 24. veebruaril meelitas Katrin rahva rabamatkale. Pärast keedeti püstkojas suures katlas suppi, et nahavahele natuke sooja saada. Õhtul oli selts-

Peoleht

kond oodatud tema koju presidendi vastuvõttu ja väikest veini nautima. „Meenub veel üks sügisene sünnipäev, mis algas seenelkäiguga ja jätkus ühise toidutegemisega väliköögis. Küpsetasime maa sees lammast. Hiljem vahtisime koplis selili tähti. Oli lõke, küünlad, vein – mis sa hing veel oskad tahta!” meenutab ta. „Kui sellised peod meenuvad, tekib mõnus tunne. Neid laua taga istumisi ei mäleta, sest kõik on üldjuhul ühesugused. Sööd kõhu head toitu täis ja põhimõtteliselt ongi kõik, meenutada pole hiljem suurt midagi.”

Häid mõtteid stiilipidude korraldamiseks • Elvis, Abba, biitlid – kõik need märgivad ju tegelikult ajastut, mitte et peol peab olema 15 Elvist või mitu surnud John Lennonit. • Liikuva ajastuga pidu ehk iga külaline arvestab nt oma teismeeaga ja loodetavasti ka käitub vastavalt. • Pidu sõpruskonnaga – kui kutsud kokku sõpruskonna, kellega veedetud kuldaeg jääb viie aasta taha ülikooli, võidki korraldada peo 2006. aasta stiilis – kellele need

kaheksakümnendad ikka korda lähevad, kui kõige ägedam aeg oli hoopis 2006. • Mehed-naised vahetuses – kui tullakse kostüümide ja võõraste rollidega, ongi pidu sama hästi kui korda läinud. • Ole filmistaar – konkreetselt Shrek, Bond, Indiana Jones või filmide tegelased üldisemalt – igaüks leiab kindlasti rolli, mis talle kõige rohkem meeldib.

Kui pidu vajab pidamist…

www.peoruum.ee

tel. 5333 0000

Tartu mnt. 80c


Tentest Trade OÜ on Eesti juhtiv ettevõte erinevate varjude ja telgilahenduste tagamisel. Meie valikus on suur hulk erineva konstruktsiooni ja suurusega varje, telke ja kattelahendusi, mille hulgast leiate kindlasti enda vajadustele vastava.

Oleme tegutsenud Eesti turul juba üle 10 aasta ja tunneme tänu sellele erinevate klientide võimalikke vajadusi. Aja jooksul on meie tootevalikusse lisandunud kõikvõiamlikud erinevad telgilahendused alates väikestest varjudest ja õuemööblist suurte peo- ja laohallideni.

Pop-up telgid

Markiisid:

Oleme turule toonud Popup telkide uue põlvkonna. Kõige olulisemad uuendused on seotud telgi raamiga - telgi jala valmistamisel on kasutatud kuuenurkset alumiiniumprofiili läbimõõduga 40 mm, telgi tipu liigendid on valmistatud alumiiniumist, nurkade liigendid äärmiselt vastupidavast nailonist. Katus ja seinad on valmistatud vastupidavast vee- ja tulekindlast ning ultraviolettkiirgust taluvast 500D polüesterkangast, seinad ühendatakse omavahel lukkudega. Uuenenud transpordikott on varustatud ratastega ning uue kujuga jalaraskuste transport ja kasutamine oluliselt lihtsustunud Komplekti kuulub: karkass, katus, seinad, kandekott ja kinnituskomplekt.

Markiis kaitseb Teid rõdul või terrassil päikese, vihma ja tuule eest. Lisaks kaitseb markiis Teie mööblit ja taimi, andes samas Teie majale uue ja meeldiva väljanägemise. Tentest valikus olevad markiisid on nn. täiskassettmarkiisid. See tähendab seda, et kui markiis on kinni, katab metallkassett katteriide täielikult. Kinnises asendis katab Tentesti markiiside metallkassett katteriide täielikult, kaitstes seda niiskuse, mustuse ja pleekimise eest. Markiisi kaldenurka on võimalik muuta. Tentest markiisid on täisautomaatsed. Mootor koos vihma,- tuule ja päikeseanduritega tagab markiisi optimaalse töö. Andurid on hõlpsasti seadistatavad. Näiteks vihma korral markiis kas avaneb või sulgub – seda vastavalt Teie seadistusele. Tugeva tuule korral markiis sulgub, kui päike tuleb välja, markiis avaneb. Komplektis on ka kaugjuhtimispult. Uudisena on markiisid varustatud valgustitega.

Varjud Varjud kaitsevad päikese ja vihma eest, pakkudes samas suurepärast võimalust oma kaubamärgi eksponeerimiseks. Tänu uudsele tehnoloogiale on pealetrükid varjudele äärmiselt kontrastsed ja pilkupüüdvad. Meeleldi teostame varjude kujunduse vastavalt Teie ettevõtte sümboolikale. Varje on erineva kuju ja suurusega – ümmargusi ja kandilisi, alates 1,8 meetrist kuni 8 meetrini. Samuti on saadaval erinevad avamissüsteemid. Varjude karkassid on valmistatud kvaliteetsest pulbervärvitud alumiiniumist, varjude jalaks on erinevad betoonraskused. Meie suurest valikust leiate kindlasti just Teile sobiva lahenduse.

Suur ürituste telk Kui Pop-up telk jääb Sinu vajadustele liiga nõrgaks, on õige valik Lido telk. Telgi püstitamine on küll pisut aeganõudvam - ca 20 min, kuid maasse kinnitatuna võib selle rahulikult ka pikemaks ajaks üles jätta. Samas on telgi ruutmeetri hind võrreldav pop-up telgi hinnaga. Telgi karkass on valmistatud 45 x 89 x 3mm alumiiniumprofiilidest ning katusekonstrukstioon ja lisakinnitused terasest. Katus ja seinad on PVC–ga kaetud 630 g/m² polüesterkangast. Telgi seinad liiguvad ülemistel siinidel, seintele on võimalik tellida ka aknaid. Värvidest on saadaval kõik põhitoonid.

Tentest Trade OÜ Türi 6, 11313 Tallinn Eesti Tel. +372 6 691 828 Faks +372 6 691 821 info@tentest.ee

www.tentest.ee


PUUTETEHNOLOOGIA Jalgpallur Michael Oweni valik Puuteekraaniga täiusliku sportkella kogemus, millel 15 funktsiooni, muuhulgas meteo, kõrgustevahe meetrites ja kompass.

OLE ÜHES OMA AJAGA

Tutvu rohkem www.tissot.ch

T I S S O T S . A . j a AS AIROT soovivad o m a k l i e n t i dele edukat aastat! www.airot.ee

Peoleht  

märts 2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you