Page 1

!

WSZYSTKIE KANA£Y TELEWIZJI CYFROWEJ

Numer 5 30 sierpnia 2013

TzzVee r

eer AM uumm R n n OkkGaażżddyymm R P ww

INWESTYCJE Rusza budowa tramwaju do Fordonu - str. 2 • SONDA Dzielnica Muzyczna zmieni nazwę? - str. 3 • PORADY Jak chronić skórę po wakacjach? - str. 14

RANKING Bydgoszcz i region nie są atrakcyjne – wynika z raportu KE

INTERNET

Diagnoza – niezadowoleni swojego zamieszkania. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był zdecydowanie lepszy i wynosił ponad 13%. W bardzo krótkim czasie z pierwszej 10 najlepszych miast do życia spadliśmy na odległe miejsce 23 (trzecie od końca!). Za nami znajdują się tylko Kędzierzyn-Koźle, Częstochowa i Kielce. Liderem rankingu jest Gdynia, która wyprzedza kolejno Poznań, Gdańsk i… Toruń. W pierwszym z wymienionych miast zadowolonych z życia jest aż 42% obywateli. Sąsiad zza miedzy, Toruń, zamieszkiwany jest natomiast przez 14% bardzo zadowolonych mieszkańców. To jest blisko 10% więcej niż w przypadku Z roku na rok maleje liczba bydgoszczan zadowolona z jakości życia w mieście. fot. archiwum naszego miasta. Skąd zatem taka Ranking Konkurencyjności Regionów 2013 przygotowany przez Ko- dysproporcja? – Tendencja taka jest misję Europejską oraz zestawienie opracowane przez Radę Monitoringu dostrzegalna w całym kraju. Kryzys Społecznego przy Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie gospodarczy, jaki zauważalny jest nie pozostawiają złudzeń: Bydgoszcz, a w zasadzie całe województwo ku- w innych krajach, może w mniejszym stopniu, ale jednak dotknął jawsko-pomorskie, nie są atrakcyjnym miejscem do życia. też Polaków. W raporcie z badania Chociaż 226 pozycja (na 262!) norodność środowiska biznesowego, potrzeb, postaw i opinii mieszkańnaszego województwa w zestawie- a także innowacyjność. Kujawsko- ców Bydgoszczy przygotowanym niu regionów UE jest wyjątkowo ni- pomorskie w każdej z tych dziedzin przez pracownię MillwardBrown 31 ska, to w porównaniu z poprzednim uplasowało się poza pierwszą dwu- października 2012 roku wynika, że mieszkańcy Bydgoszczy lubią sworaportem sprzed trzech lat zanoto- setką rankingu. waliśmy spadek: o cztery pozycje na Dane płynące z Komisji euro- je miasto i żyje im się w nim raczej tle Europy oraz o jedną w skali kraju. pejskiej potwierdzają badania prze- dobrze – większość badanych uważa, Przy obliczaniu wskaźnika konku- prowadzone przez warszawskich że żyje im się raczej dobrze (62%); jerencyjności brane były pod uwagę naukowców w ramach Diagnozy den na czterech mieszkańców uwatakie czynniki jak: zdrowie, jakość Społecznej 2013. Z raportu wyni- ża, że raczej źle – komentuje Marta edukacji na poziomie podstawowym ka, że zaledwie 4,4% bydgoszczan Stachowiak, rzeczniczka prezydenta i wyższym, stan infrastruktury, róż- jest bardzo zadowolonych z miejsca Rafała Bruskiego.

Na złe samopoczucie bydgoszczan kryzys z pewnością wpływa. Niestety, dużo bardziej niż wahania indeksów giełdowych, mieszkańcy odczuwają wzrost stopy bezrobocia przy równoczesnym podnoszeniu opłat komunalnych i braku znaczących inwestycji zagranicznych w lokalny przemysł i powierzchnie biurowe. Podobnego zdania jest poznański socjolog, Sebastian Mazur. – Oceniając jakość swojego życia nie kierujemy się doniesieniami z giełdy, a zderzeniem z szarą rzeczywistością: problemami na rynku pracy, cenami żywności i usług komunalnych, stanem infrastruktury miejskiej. Ważna jest dla nas gospodarka w skali mikro, a nie makro. Za te czynniki w głównej mierze odpowiadają urzędnicy na szczeblu lokalnym – komentuje socjolog. Rankingowe pozycje, odległych od siebie o zaledwie 50 km, miast są jednak najlepszym dowodem na to, jak znaczący wpływ na jakość życia ma kadra zarządzająca danym ośrodkiem. | Dawid Gulczyński Enjoy Bydgoszcz

PYTANIE DO CZYTELNIKÓW Czy jesteście zadowoleni z życia w naszym mieście? Co należałoby poprawić? Czekamy na Wasze telefony, e-maile oraz komentarze na Facebooku.

|3

Przestrzeń w globalnej sieci co jakiś czas jest wypełniana przez przeróżne inicjatywy. Jedną z nich są strony spotted, które umożliwiają szukanie przypadkowo napotkanej - i zarazem interesującej - osoby.

INICJATYWY

|8

Jest ich trzech. Stworzyli M4 Student. Dla żaków, którzy poszukują lokum. Jak wprowadzali w życie swoją unikatową inicjatywę i jakie mają plany rozwoju?

MUZYKA

|10

Muszla Fest poza muszlą? W tym roku, z uwagi na stan techniczny obiektu w parku Witosa, to konieczność. Organizatorzy zapewniają, że w Myślęcinku nie zabraknie klimatu i dobrej muzyki.

SZKO£A

|14

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dla niektórych uczniów oznacza to jednak dodatkowy stres. Jak sobie z nim radzić - piszą specjaliści z Bydgoskiego Centrum Psychoterapeutycznego.

SPORT

|16

Yasser Portuondo jest jednym z dwóch kubańskich siatkarzy, którzy związali się z Transferem (dawniej - Delectą) Bydgoszcz. Specjalnie dla nas opowiedział o zawirowaniach w karierze, przyjeździe do Bydgoszczy i słabości do muzyki. r e k l a m a

Jedyny SQUASH w Bydgoszczy

r e k l a m a


2

informacje

C M

pa n o r a m a

Y

BYDGOSZCZY

K

fot. Maciej Madejsza

Od Redakcji

Na początku drugiej połowy sierpnia bydgoszczanie mogli podziwiać efektowne pokazy na skuterach wodnych (i nie tylko). Wszystko w ramach imprezy Water Show 2013, która odbyła się na Wyspie Młyńskiej.

SPONSOR GŁÓWNY KONKURSU:

YY YYJJNN C C A A KK W WAA M MYY JJII A A R R OO ACC PPAANN AAUR URA A ST REESTAAHHAARRA II R SS

r e s t a u r

KURS N KO

ac

j a

Bydgoszcz • ŚNIADECKICH 46

tel. 888 61 70 70

www.sahara-byd.pl

Zdjęcie „Bydgoska Łuczniczka na wakacjach” autorstwa pani Barbary Szymczak okazało się najciekawszym w naszym wakacyjnym konkursie, który współorganizowaliśmy z restauracją Sahara (ul. Śniadeckich 46) i klubem Squash Point (ul. Portowa 1). Gratulujemy!

GŁÓWNĄ NAGRODĄ JEST ZAPROSZENIE NA PIZZE DLA SZEŚCIU OSÓB! Drugie miejsce i ucztę w „Saharze” dla czterech osób wygrała Agnieszka Wilińska, a trzecie (zaproszenie dla 2 osób) - Marcin Pomykała. Laureaci otrzymają ponadto kupony na grę w squasha. Wszystkie nagrodzone zdjęcia pojawią się wkrótce na naszym fanpage’u na Facebooku.

Dziękujemy za udział w naszej zabawie!

ul. Śniadeckich 46

ul. Portowa 1

Zgodnie z obietnicami sprzed ponad miesiąca, wracamy po wakacyjnej przerwie! Choć nam upłynęła ona pracowicie, do przygotowania niniejszego numeru „Panoramy” podeszliśmy pełni zapału i werwy. Nasze czasopismo przeszło lifting. Mocniej wyeksponowaliśmy poszczególne działy, żeby odszukanie interesującego Was artykułu było łatwiejsze. W każdym numerze znajdziecie ponadto informacje miejskie, a także ze świata kultury i sportu „w pigułce”. Rozpoczęliśmy również szerszą współpracę z partnerami działającymi w sieci - Sportową Bydgoszczą, Bydgoską Sceną i Latającą Bydgoszczą. Zagoszczą one na naszych łamach podobnie jak strefa inwestycji przygotowywana przez portal Enjoy Bydgoszcz. A wszystko to dla Was, naszych Czytelników, w ramach hasła „Bydgoszcz na wyciągnięcie ręki!”.

INWESTYCJE

Zapraszamy do lektury!

Gotowski będzie budować linię tramwajową do Fordonu

Tramwaj do Fordonu w dwa lata 290 mln zł będzie kosztować budowa linii tramwajowej do Fordonu. Taką sumę zaproponowało w przetargu konsorcjum z bydgoską firmą „Gotowski” na czele. Okazało się, że to najniższa oferta. Kwota jest nawet mniejsza od tej, jaką zaplanował inwestor. Na budowę przeznaczone bowiem było 307,5 mln zł. Druga z ofert była niewiele wyższa. Firma Skanska za budowę chciała 293 mln zł. Pozostałe dwie oferty wynosiły 329 mln zł i 405 mln zł. Jak zdradził prezes zwycięskiej firmy Marek Gotowski, nad ofertą pracowano osiem miesięcy. Czas przy tej inwestycji nie jest bez znaczenia. Budowa musi zakończyć się w 2015 roku. W przeciwnym razie przepadną środki unijne. To aż 59 procent wartości całego projektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace mają rozpocząć się jeszcze we wrześniu tego roku. Do zbudowania jest blisko 10 kilometrów trasy. Tramwaj pojedzie od Wyścigowej do Mariampola ulicami: Lewińskiego, Akademicką, Andersa i  Geodetów, gdzie powstanie pętla końcowa. Po drodze wybudowana zostanie estakada nad stacją kolejową Bydgoszcz Wschód. To może być największe wyzwanie dla wykonawcy.

Na nowej trasie do Fordonu mają kursować nowe, wyposażone w klimatyzację tramwaje.

Prace mają być prowadzone tak, aby jak najmniej utrudniać życie kierowcom. Nie może zostać także przerwany ruch kolejowy. W związku z  tym, że od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 24 miesiące na zakończenie budowy, prace będą prowadzone równocześnie w  wielu miejscach. Obecnie opracowywany jest ich harmonogram.

fot. Michał Młodzikowski

Zwycięstwo w przetargu bydgoskiej firmy powinno cieszyć. Zyska na tym nie tylko budżet Bydgoszczy (firma „Gotowski” odprowadza przecież podatki do budżetu gminy), ale także lokalne firmy, które będą podwykonawcami. Wspólnie z  firmą „Gotowski” linię do Fordonu budować będą firmy: Mosty-Łódź, Feroco, Tor-Krak, Kobylarnia i Metrostav. (mki)

Wydawca: Piotr Grodzki EPI Press; Adres redakcji: ul. Długa 12, 87-134 Zławieś Wielka, e-mail: redakcja@panoramabydgoszczy.pl; Redaktor naczelny: Eryk Dominiczak, tel. 792 749 065; Fotografia: Michał Młodzikowski; Dyrektor artystyczny: Izabela Hamerla; Marketing i reklama: Piotr Młynarczyk, tel. 533 013 010, e-mail: reklama@panoramabydgoszczy.pl; Druk: Express Media; Nakład: 10 000 egzemplarzy

EXP32kB

Redakcja nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam oraz tekstów promocyjnych. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania, korekty i adiustacji tekstów. Materiałów niezamówionych redakcja nie odsyła. Program kanałów telewizji cyfrowej jest aktualny na dzień poprzedzający datę wydania.

C M Y

K


informacje

pa n o r a m a

BYDGOSZCZY

INTERNET Znajdźmy się! W kinie, klubie czy autobusie

SONDA PANORAMY

Wyspottuj sobie miłość Jest gorące lato, idziesz ulicą Mostową. Nagle na horyzoncie pojawia się obca ci osoba, która sprawia, że nogi robią się jak z waty. Krótka wymiana niewinnych spojrzeń, uśmiech, już otwierasz usta i… No właśnie, znowu zabrakło odwagi. Na szczęście nic straconego. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce. Moda na akcję „spotted” na dobre zadomowiła się także w Bydgoszczy.

w maxach xD”. Dziewczyna jeżdżąca na rolkach w Myślęcinku również postanowiła odszukać przypadkowo poznanego chłopaka: „Wczoraj około godziny 20 jeździłeś w  Myślęcinku na rowerze w  białej koszulce i  full capie. Byłam ubrana w krótkie, czarne spodenki, białą bokserkę w czarne paski i miałam ochraniacze (jeździłam na rolkach). Popisywałeś się przede mną, jadąc w stronę parkingu na jednym kole. Ja minęłam cię, ale parę razy obejrzałam i  uśmiechnęłam się do ciebie”.

Trend jeden z wielu

Podryw w internecie ewoluował już w  wielu kierunkach - począwszy od czatów, poprzez komunikatory czy serwisy randkowe, aż po portale społecznościowe. Te ostatnie zdominowały relacje w świecie wirtualnym i pozwalają na podejmowanie wielu inicjatyw, które wcześniej były bardzo trudne do zrealizowania. Dzięki Facebookowi w  wielu miejscowościach zainicjowane zostały akcje pod nazwą „spotted”.

Czym jest „spotted” i jak z niego korzystać? Na pewno każdy z nas chociaż raz w  życiu spotkał kogoś na ulicy, w  autobusie, w  szkole lub w  klubie, kto nas zauroczył i sprawił, że godzinami biliśmy się z myślami, dlaczego nie wystarczyło nam odwagi, aby podejść i porozmawiać. Są też sytuacje, kiedy poznamy kogoś niezwykłego, lecz okoliczności sprawią, że nie zdążyliśmy wymienić się numerami telefonów. Aby skorzystać z  szansy odszukania tej niezwykłej osoby, należy posiadać konto na Facebooku, polubić odpowiedni fanpage, wysłać ogłoszenie i liczyć na to, że informacja zostanie zauważona przez oso­ Redakcja „Panoramy” dotarła do autorów „Spotted: Bydgoszcz” Karoliny, Dawida i dwóch Marcinów. Co mówią o swojej inicjatywie? - Pomyśleliśmy, że jeśli pojawiają się strony do odnajdywania osób w poszczególnych miejscach, to dlaczego tego wszystkiego nie można by połączyć w całość obejmującą wszystkie środki

transportu, kluby, a przede wszystkim ulice w  Bydgoszczy. Przyczyniliśmy się już do sporej liczby kontaktów osób poszukujących z  poszukiwanymi. Jak wygląda proces publikacji postów? - Są one oczywiście moderowane - opowiadają twórcy „Spotted: Bydgoszcz”. - Nie każdy, który do nas trafi, zostaje udostępniony. Jeśli ogłoszenie dotyczy, tak jak w jednym z  ostatnich listów, poszukiwań zagubionej jaszczurki, to naturalnie je odrzucamy. Ogólnie, nasza rola ogranicza się do wstawienia na ogólnodostępne forum tego, co napisała osoba poszukująca. Nie ingerujemy w treść. Nie nanosimy także poprawek.

Piorun w serce Ciekawa jest historia utworzenia strony „Spotted: Focus Mall”, którego autorem jest Bartosz Bieliński, jeden z  miejskich muzyków hip-hopowych, bardziej znany jako DJ Piorun. - Spotkałem bardzo ładną dziewczynę właśnie w  tym centrum handlowym, lecz zabrakło mi odwagi, aby nawiązać z nią kontakt - opowiada. - Nie poddałem się jednak, założyłem spotted i  udało mi się ją odnaleźć. Teraz ten profil pomaga również innym w poszukiwaniu znajomych. Bardzo często dostajemy podziękowania. Bywały nawet sytuacje, w  których pewne osoby proponowały podziękowanie finansowo-upominkowe. Dostałem także informację, że jedna z  par przygotowuje się do ślubu. Zdarzyła się również sytuacja, która może zabrzmieć niezwykle,

3

„Spotted” to ciekawe zjawisko społeczne. O komentarz w  tej sprawie poprosiliśmy Wojciecha Kniecia z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz adiunkta na WSB w  Bydgoszczy. - Moda na spotted jak wiele nowych norm społecznych oraz instytucji społecznych przywędrowała do Polski wraz z nieustannym naporem zachodniego stylu życia zwanego w literaturze często procesem amerykanizacji kultury. Podobnie było z  ideą programów społecznościowych, z  flashmobami czy z  lajkami, które dziś pełnią fot. sxc.hu w młodym pokoleniu ważne funkcje społeczne - tłumaczy Knieć. - Formy ale na długo utkwi jeszcze w  mo- relacji społecznych zmieniły się, ale jej głowie - córka, studentka jednej pamiętajmy, że ulegały zmianie od z uczelni, po wielu latach spotkała zawsze. Społeczeństwo, aby istnieć, ojca. musi modyfikować sposoby klejenia Jak podkreślają autorzy obu fan- tkanki społecznej, czyli podtrzymypage’y, zapotrzebowanie na takie ini- wania więzi międzyludzkich. cjatywy jest bardzo duże. Codziennie Czy nowe formy zawierania otrzymują oni nawet po kilkadzie- znajomości nie prowadzą do zanikasiąt zgłoszeń najróżniejszych treści. nia naturalnych form kontaktu? - Nie Trudno je dopasować do konkretnych sądzę. Dla młodej generacji są one ram. „Serdecznie pozdrawiam pięk- oczywiste i  normalne - przekonuje ną blondynkę w czarnych okularach, dr Knieć. Czyli formy spotykania się która siedząc z koleżanką dziś o go- twarzą w  twarz nie są zagrożone? dzinie 19:40 machała do mnie z no- Oczywiście, że nie. Starsze pokolewego tramwaju nr 3 na przystanku nie nieco demonizuje ten proces, bo koło Focusa jadącego w kierunku Wy- samo ma problemy z  korzystaniem ścigowej. P.S. Masz z tych nowych sposopiękny uśmiech” - pibów na nawiązywanie sze „Chłopak z przyi  podtrzymywanie stanku w  zielonej kontaktów społeczkoszulce”. Jego kolega nych. Niestety, często w niebieskim t-shircie na forach typu spotted taką liczbę użytkowników pisze dla odmiany: dochodzi do skrajnych przekroczyła już na „Szukam brązowoform szydzenia z  luFacebooku strona włosej dziewczyny, dzi, przy zachowaniu „Spotted: Bydgoszcz” którą widziałem własnej anonimowodzisiaj (23.08) w  auści. To jest groźne, bo tobusie 53 (kierunek Błonie) prowadzi do poszerzenia sfery wyokoło 14:25. Miałaś na sobie szary kluczenia społecznego - podkreśla sweterek z  długim rękawem. Chcia- nasz rozmówca. łem podejść i  zagadać, ale kiedy Czy zatem „spotted”, jak wiele spojrzałaś w  moją stronę zamuro- innych inicjatyw, to efekt mody? To wało mnie. Masz piękne oczy”. Na chwilowy trend. Przetrwa, ale w forstronach „spotted” nie brakuje gło- mie skarlałej, dla najwierniejszych sów damskiej części społeczności. wyznawców - mówi Wojciech Knieć. „Szukam chłopaka, którego spotka- Zaraz uspokaja jednak. - Za chwiłam w  sklepie Nike, miał na sobie lę społeczeństwo wymyśli kolejne koszulę w  kratkę i  ciemne spodnie sposoby na to, żebyśmy byli wciąż z  jakimiś czerwonymi wzorkami razem. na kieszeniach. xD Miał full capa z  Chicago Bulls i  białe Air Maxy. | Piotr Młynarczyk Pozdrawiam” - pisze „Dziewczyna p.mlynarczyk@epipress.pl

8800

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy postuluje - odkopując pomysł Andrzeja Szwalbego - przekształcenie nazwy Dzielnicy Muzycznej (terenów w rejonie Filharmonii Pomorskiej i  Akademii Muzycznej) na Wiolinów. Pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami, a my zapytaliśmy bydgoszczan, czy wiedzą, czym jest Dzielnica Muzyczna i jak odnoszą się do koncepcji zmiany jej nazwy.

Anna, 22 lata Wiolinów kojarzy się z muzyką, ta z kolei ze sztuką, a co za tym idzie - z  kulturą wyższą. Nazwa wydaję się być trafiona, aczkolwiek mogłaby brzmieć bardziej kolokwialnie.

Maja, 20 lat Nazwa Dzielnica Muzyczna funkcjonuje już przez długi czas. Do tego stopnia, że ktoś pofatygował się i wprowadził ją do Wikipedii. Po co to zmieniać, skoro ona sama w sobie jest adekwatna do znajdujących się tam obiektów? To one mają wyróżniać się na tym terenie, a nie nazwa.

Ryszard, 55 lat Najpierw należałoby zadbać o renowację i  uruchomienie fontann, które niszczeją, a  dopiero potem myśleć o nadaniu nazwy dzielnicy. Jak zwykle ktoś próbuje iść na skróty.

Kinga, 25 lat To miejsce jest jednym z bardziej urokliwych w  naszym mieście. Jeśli więc mowa o  ewentualnej zmianie jego nazwy, powinna ona być związana z Bydgoszczą. Wiolinów takich skojarzeń nie dostarcza.


informacje

C M

pa n o r a m a

Y

BYDGOSZCZY

K

r e k l a m a

FLESZ MIEJSKI Zmiana rozkładów

Koniec wakacji oznacza zmiany w bydgoskiej komunikacji miejskiej. Od września obowiązywać będą szkolne rozkłady jazdy na liniach 51, 54, 59, 71, 73, 81, 92, 93 i 94. Drogowcy zmienią także rozkład linii 69. Od 2 września więcej autobusów będzie przejeżdżało przez Centrum Onkologii. Korekta rozkładu będzie miała także miejsce na linii 81. Kończy się także sezon tramwaju wodnego. Linią „Szlakiem śluz” po raz ostatni będzie można popłynąć 1 września. Dzień później rejsy zakończy także statek Słonecznik II. Linia „Staromiejska” i „Słoneczna” będzie obsługiwana przez statek Słonecznik I  do 8 września. Tydzień dłużej kursować będą wakacyjne linie zabytkowe – tramwajowa nr 10 oraz autobusowe 100 i 101.

EDUKACJA Podsumowanie akcji „Wakacyjne place zabaw”

Grunt to zabawa Projekt realizowany przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki we współpracy ze Strażą Miejską bardzo spodobał się mieszkańcom naszego miasta. „Wakacyjne place zabaw” to wakacyjna alternatywa dla najmłodszych bydgoszczan, jak i  ich rodziców, spędzających czas w mieście. W  tak zwanym sezonie ogór-

kowym rozbrykane maluchy mogły aktywnie wypoczywać zamiast siedzieć przed telewizorem. Od poniedziałku do piątku, co tydzień na innym osiedlu, na dzieci cze-

Ostatnia prosta

Kończy się budowa Trasy Uniwersyteckiej. Połączy ona ulicę Wojska Polskiego z Ogińskiego. Według harmonogramu, prace mają zakończyć się do końca listopada, a już 1 grudnia po nowej trasie mają pojechać samochody. Przed wykonawcą jeden z najtrudniejszych etapów – podwieszenie mostu. Wanty połączą most z pylonami. Kończą się także prace na ziemi związane z budową ścieżki rowerowej oraz chodnika, który połączy Wzgórze Wolności z  ulicą Toruńską. Niestety, na samej trasie nie będzie ani drogi dla rowerów ani chodnika.

Gry i zabawy zaproponowane przez animatorów można wykorzystać również w okresie jesienno-zimowym.

fot. Paweł Borucki

kali animatorzy z niezbędnym doświadczeniem. Na wyznaczonych w  tym celu placach zabaw można było również korzystać z usług psychologa. Aby wziąć udział w akcji, wymagana była pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Głównym celem programu było bezpieczeństwo i  świetna zabawa. Dzieci uczestniczyły w  zajęciach muzycznych, sportowych, plastycznych, ćwiczyły pamięć i  wyobraźnię, pracę w  grupie i  samodzielność. W  świat zabawy wkraczała nauka oraz pierwsze obowiązki. Animatorzy w  formie zabawy odwzorowywali prawdziwe życie w  postaci zabaw tematycznych. Stwarzali dzieciom możliwości odkrywania, zachęcali do podejmowania prób czy pokonywania trudności. Najmłodsi mogli przyswoić wiele informacji, rozwijać swoją wiedzę i  koncentrację. Wzrost ciekawości i  motywacji do działania przyda się w  nauce szkolnej. Różnica wieku nie była duża, stąd też proponowane zabawy i  zajęcia były możliwe do wykonania przez wszystkie dzieci. W razie potrzeby, młodsze otrzymywały pomoc, ale

każdy mógł je wykonać po swojemu, na swoim poziomie rozwoju. Rodzice uczestniczący w zajęciach mogli poszerzyć rozwój umiejętności wychowawczych, wspólnie z animatorami i dziećmi realizować zadania czy po prostu obserwować swoje pociechy. W  razie potrzeby, wspólnie z pedagogiem mogli omówić problemy wychowawcze lub otrzymać informacje o pomocy specjalistycznej. - To świetne połączenie zabawy i  nauki. Moje dziecko ma kontakt z rówieśnikami, chętnie bierze udział w  zajęciach. Osoby zajmujące czas dzieciom potrafią je zainteresować i zintegrować. Takie zajęcia na świeżym powietrzu to fajna inicjatywa - powiedziała „Panoramie” mama ośmioletniej Michaliny. Zajęcia organizowane przez animatorów można również wykorzystać w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym. Rodzice i dziadkowie mogli odkryć nowe zabawy, do których zachęcą najmłodszych. Wspólne spędzanie czasu pogłębia więzi emocjonalne i  jest źródłem radości dzieci. | Paweł Borucki p.borucki@panoramabydgoszczy.pl

EXP32kB

4

C M Y

K


PROGRAM TELEWIZYJNY

Piątek • 30.08.2013 TVP 1

TVP 2

TVP BYDGOSZCZ

TVP HISTORIA

05:55 TVP INFO w TVP1- Info Poranek 08:00 Wiadomości 08:15 Pogoda poranna 08:20 TELEZAKUPY 09:00 Kawa czy herbata? 10:00 Natura w Jedynce - Zdumiewająca Ameryka Południowa cz. 4 11:00 Hotel pod żyrafą i nosorożcem - odc. 12/13 12:00 Wiadomości 12:05 Agrobiznes 12:25 Zwierzęta Świata - Najmłodsi w ZOO cz. 28 12:55 Dzika Polska - Bogatsze życie 13:30 Tacy sami - odc. 13 13:55 Klan odc. 2455 14:25 Bao - Bab, czyli zielono mi - odc. 10/12 15:00 Wiadomości 15:15 Pogoda 15:25 Bonanza - odc. 125 16:20 Pszczółka Maja - Prawo latania, odc. 22 16:35 Pszczółka Maja Dino zdobywa przyjaciół, odc. 23 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Nad rozlewiskiem... - odc. 12/13

06:05 Dwójka Dzieciom - Przygód kilka wróbla Ćwirka - odc. 18/39 06:25 Przyłbice i kaptury - odc. 9/9 07:40 M jak miłość - odc. 325 08:40 M jak miłość - odc. 326 09:35 Wiadomości z drugiej ręki - odc. 43 10:10 Barwy szczęścia - odc. 955 10:40 Na dobre i na złe - odc. 123 11:45 Wajrak na tropie - Buszujący w trawie 12:20 Familiada - odc. 2044 12:50 Ja to mam szczęście! - ulubione skecze 34 13:05 Wojciech Cejrowskiboso przez świat - W krainie duchów 13:40 Czas honoru - odc. 64 14:35 Czas honoru - odc. 65 15:25 Rodzinka.pl - odc. 44 16:05 M jak miłość - odc. 996 16:55 Kabaretowy Klub Dwójki - Czy w grudniu będzie koniec świata? (82)

5:55 Info Poranek 6:00-15:30 Serwis Info (co pół godz.) 6:10 Pogoda Info 6:45-10:21 Info Poranek 8:03, 09:10 Gość poranka 9:45 Serwis sportowy 10:10 Biznes 10:45 Gość poranka 10:55-15:55 Serwis sportowy (co godz.) 11:20 Serwis sportowy 12:20 Biznes 14:10 Raport z Polski 15:15 Rozmowa dnia 16:00 Raport z Polski 16:30 Dla niesłyszących - Serwis Info 16:50 Biznes 17:00 Zbliżenia - flesz 17:05 Fabryka pomysłów 17:15 Prosto z lasu (10) 17:30 W 80 dni dookoła lata - odc. 48 17:45 Pięć moich matek

07:35 Dziennik telewizyjny 08:15 Makłowicz w podróży - Podróż 11 Chorwacja (44) 08:45 18 strajkowych dni - Literaci odc.17 08:55 Powstańcy - Dzień 3 09:05 Gdańsk ‘39 - odc. 4 10:10 Zacisze gwiazd Jacek i Andrzej Zielińscy 10:35 Cafe Historia - odc. 12 11:00 Nie ma jak Polska - odc. 29 11:25 Zaproszenie - O MRU ani mru mru 11:55 Oblicza ludobójstwa - odc. 4 12:55 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii 13:30 Havel 14:20 Dziewczyna z plakatu 14:55 Szerokie tory 15:30 Prezydent praktyk. Rok drugi 16:40 Polska i świat z historią w tle 17:05 Pogranicze w ogniu odc. 1/24

18:25 Nad rozlewiskiem... - odc. 13/13 19:15 Wieczorynka 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego - Kronika 20:15 Pogoda 20:25 Piłka nożna 20:40 Piłka nożna - Superpuchar Europy: Bayern Monachium - Chelsea Londyn 23:05 Jutro wychodzę za mąż komedia - Francja (2011) 00:50 Oscar - komedia - Francja (1967) 02:20 Głos - film TVP 03:35 Zagadkowa Jedynka 04:35 Zakończenie dnia

18:00 Panorama 18:30 Sport Telegram 18:35 Pogoda 18:45 Jeden z dziesięciu - odc. 12/72 Odcinek Specjalny 19:25 Jeden z dziesięciu - odc. 26/70 20:10 Rodzinka.pl - odc. 102 20:40 Rodzinka.pl - odc. 103 21:15 Rodzinka.pl - odc.104 21:50 Dzięki Bogu już weekend 23:15 Piąty Stadion - odc 73 23:25 Kryminalne zagadki Las Vegas - s. X, odc. 22/23 00:10 Kryminalne zagadki Las Vegas - s. X, odc. 23/23 01:10 Masz na imię Justine - dramat - Polska 02:55 Pitbull - odc. 26 03:45 Jestem twój - dramat - Polska (2009) 05:35 Zakończenie dnia

TVP1 • 00:50 • Oscar

TVP2 • 01:10 • Masz na imię Justine

POLSAT

TVN

04:55 Uwaga! 05:10 Rozmowy w toku 06:10 Mango 07:50 Ostry dyżur (7/23) 08:50 Detektywi (831) 09:20 Kuchenne rewolucje 4 (8/14) 10:20 Sędzia Anna Maria Wesołowska 11:20 Ugotowani 3 (2/12) 12:20 Szpital (63) 13:20 Ukryta prawda (160) 14:20 W-11 Wydział Śledczy (963) 15:05 Sąd rodzinny (183) 16:05 Rozmowy w toku (2055) 17:00 Szpital (64) 18:00 Ukryta prawda (161) 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:35 Rajd Baja Poland (2/4) 19:40 Pogoda 17:40 Trudne sprawy, odc.327 19:50 Uwaga! 18:50 Wydarzenia 20:00 Harry Potter i insygnia 19:20 Sport śmierci Część I 19:25 Pogoda 23:05 Mecz ostatniej szansy, 19:30 Świat według Kiepskich, Wielka Brytania/USA 2001, odc.294 01:10 Kuba Wojewódzki 4 (30) 20:10 Spider-Man 2 USA, 2004; 02:10 Rajd Baja Poland (2/4) 22:40 Resident Evil: Zagłada 02:15 Uwaga! (3502) USA/2007; r. 00:45 Chłopięcy świat USA, 1993; r. 02:30 Arkana magii 03:50 Rozmowy w toku 03:15 Tajemnice losu, odc.1428 06:00 Nowy dzień z Polsat News 08:45 Malanowski i Partnerzy, odc.422 09:10 Malanowski i Partnerzy, odc.423 09:40 Trudne sprawy, odc.125 10:40 Dlaczego ja?, odc.299 11:45 Pamiętniki z wakacji, odc.38 12:45 Dom nie do poznania, odc.160 13:45 Dom nie do poznania, odc.161 14:45 Malanowski i Partnerzy, odc.318 15:15 Malanowski i Partnerzy, odc.319 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1157 16:40 Dlaczego ja?, odc.431

18:15 Woda bydgoska (27) 18:30 Zbliżenia 19:00 Wehikuł czasu (2) - Żurnaliści: Krzyccy ze Żnina 19:15 Muzyka z Mózgu odc. 10 Mazzol, Janicki; koncert 19:31 Po obu stronach Bałtyku - Taniec z biznesem 19:45 Aktywni 50+ odc. 16/II 20:00 Infoexpress 20:10 Minęła 20ta 21:00 Serwis Info Wieczór 21:14 Pogoda Info 21:20 Raport z Polski 21:40 STUDIO LOTTO 21:50 Pogoda Info 21:55 Zbliżenia 22:30 Info Dziennik 23:08 Pogoda Info 23:16 Sportowy Wieczór 23:33 Kraina pamięci - film dokumentalny kraj prod.Francja (2011); 00:32 Infoexpress 00:45 Minęła 20ta 01:30 Raport z Polski 01:55 Info Dziennik 02:33 Pogoda Info 02:40 Sportowy Wieczór 02:50 Infoexpress 03:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii TVN 7

04:55 Pascal: po prostu gotuj 12 05:35 We Dwoje 06:50 Męski Typ 2: Jerzy Dziewulski (7/9) 07:20 Sąd rodzinny 08:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska 09:15 Czerwony Orzeł 10:25 Ostry dyżur VII 11:20 Mango 12:55 Sąd rodzinny 13:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska 14:55 Bez śladu (4/24) 15:55 Czerwony Orzeł (5/17) 17:05 Ostry dyżur VIII (1/22)

TVP POLONIA

06:10 Warto kochać - odc. 76 06:55 Pod Tatrami 07:10 Błękitne wakacje - magazyn żeglarski 07:40 Strachy - odc. 4/4 09:00 Piękniejsza Polska - /7/ 09:25 Plastusiowy pamiętnik - odc. 7 09:35 Plastusiowy pamiętnik - odc. 8 09:50 Bajki Pana Bałagana Kapciuszek 10:25 Codzienna 2 m. 3 - odc. 65 11:00 Polonia 24 11:35 Pierwsza miłość 12:00 Polonia w Komie - (306) 12:05 Barwy szczęścia - odc. 896 12:30 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 12:35 Wiadomości 12:50 Rodzinka.pl - odc. 47 13:20 Rodzinka. pl - odc. 48 13:55 Kobiety i wojna 15:05 Dozwolone od lat 40 16:00 Złotopolscy - odc. 763 16:30 La18:10 Kalendarium historyczne - tarnicy.pl - odc. 8 16:50 Pierwsza Bez komentarza - Sierpień 1980 miłość 17:15 Łamigłówka - Zamek - negocjacje. Cz. 1 Królewski 2013 17:20 Polonia w 18:40 Flesz historii - odc. 145 Komie - (306) 17:30 Teleexpress 19:00 Dziennik telewizyjny 17:55 Codzienna 2 m. 3 - odc. 65 19:45 Cała prawda o... - odc. 9/10 20:50 Było, nie minęło 18:20 The Best of Maanam 21:20 Powstańcy - Dzień 30 19:15 Barwy szczęścia - odc. 896 21:30 Szerokie tory 19:45 Dobranocka 22:05 Sensacje XX wieku 20:00 Wiadomości 22:35 Sensacje XX wieku 20:30 Sport 23:10 Mury runą - cz. 2 20:40 Pogoda 00:10 Modelki - odc. 9 20:50 Trochę wielkiej miłości 00:45 17 dni film TVP 01:30 Zacisze gwiazd 21:45 Polonia w Komie - (307) 02:00 18 strajkowych dni - Literaci 22:00 Polonia 24 odc.17 22:45 Wielki Wóz - dramat wo02:15 Nie ma jak Polska - odc. 29 jenny - Polska (1987) 02:45 Zaproszenie - O MRU ani 00:35 Łamigłówka - Zamek Krómru mru lewski 2013 03:05 Komunikaty Wojenne - odc. 00:45 Pierwsza miłość - film TVP 5 01:15 Bajki Pana Bałagana - Kap03:10 Powstańcy - Dzień 30 ciuszek 03:25 Zakończenie dnia 01:45 Dobranocka za oceanem Noddy w krainie zabawek 02:00 Wiadomości 02:25 Sport 02:30 Pogoda 02:45 Trochę wielkiej miłości film TVP 03:35 Polonia 24 04:10 Polonia w Komie - (307) Polsat • 20:10 • Spiderman 2 04:20 Barwy szczęścia - odc. 896 TVP ROZRYWKA

TVP PULS 06:00 Dyżur dok., Polska 2009 06:30 No problem! 07:00 Tarzan 07:30 Tarzan 08:00Tom i Jerry 08:05 Tom i Jerry 08:10 Tom i Jerry 08:30 Timon i Pumba 09:00 Xena: wojownicza księżniczka 10:00 Najpiękniejsze baśnie braci Grimm: Jaś i Małgosia 11:25 Projekt: Szczeniak 12:00 Taki jest świat informacyjny, 13:00 Kręcimy z gwiazdami program rozrywkowy 14:00 Medicopter 15:00 Nowe przygody Robin Hooda 16:00 Ale numer! komedia, Kanada 2008 16:30 Stare dranie z Ameryki program rozrywkowy 16:55 Xena: wojownicza księżniczka

06:50 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Letnich wspomnień smak (140) 07:20 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (78) 07:50 Niezapomniane Koncerty - Republika marzeń. Koncert zespołu Republika cz. 1 08:55 Niezapomniane Koncerty - Koncert O. N. A. - T. R. I. P. 09:55 Rozrywka Retro 10:50 Mój pierwszy raz - (odc. 32) 11:55 Kabaretożercy - (10) 12:50 Wideoteka dorosłego człowieka (37) 13:50 Kabaretowa Mapa Pol18:05 Detektyw Monk (7/16) ski - VIII Mazurska Noc Kabaretowa 19:05 Bez śladu (5/24) 2006 (1) 14:45 Kabaretowa Mapa 20:00 W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje USA 1985, Polski - VIII Mazurska Noc Kabare22:05 Nagłe zderzenie USA 1983, towa 2006 (2) 15:50 Kabaretowa Mapa Polski - VIII Mazurska Noc 00:30 Wszystkie wcielenia Tary Kabaretowa 2006 (3) 16:50 Szansa (7/12) na Sukces - IRA 17:55 Podróże ku01:05 Wszystkie wcielenia Tary linarne Roberta Makłowicza - Mo- 17:55 Łowcy skarbów (8/12) 19:00 Pingwiny z Madagaskaru zartowski smak (141) 01:40 Mamuśka USA 1996 19:30 Pingwiny z Madagaska 03:45 Arkana Magii 20:00 Mechanik: Czas zemsty 18:30 Wojciech Cejrowskiboso 05:50 Koniec programu 22:00 Zadanie specjalne USA przez świat - (79) 23:55 Krwawa uczta 2 USA 19:25 Rozrywka Retro PrzedstaPOLSAT • Resident Evil: Zagłada • 22:40 2008 wiamy (6) Akcja Resident Evil: Extinction, dzieje się kilka lat w przyszło- 20:15 Mój pierwszy raz - (odc. 33) 02:00 No problem! ści, dużo po tym jak Korporacja „Umbrella” straciła panowa- 21:15 Kabaretożercy - (11) 02:30 Dyżur nie nad wirusem „T”, który przemienia ludzi w zombie. Alice 22:10 Telepeerele - (3) 03:00 JRG w akcji (Milla Jovovich) , Claire Redfield (Ali Larter) oraz nieliczni, 23:05 Wojciech Cejrowski- boso 03:25 Dyżur którym udało się przetrwać, podróżują po resztkach świata, w 03:50 JRG w akcji przez świat - (79) opancerzonym konwoju. Udają się na Alaskę, przez pustynie 23:40 Kabaretowa Mapa Polski - IX 04:15 Menu na miarę Newada by zaprzestać temu co się stało. Na ich drodze staną spragnione krwi zombie oraz Mazurska Noc Kabaretowa 2007 04:30 Z archiwum policji Polska intrygujący Dr. Isaacs (Iain Glen) , odpowiadający za postać Nemesisa. „Dwójki, pary, duety” (1), (2), (3) 05:05 Menu na miarę Żródło: filmweb.pl 02:35 Zakończenie dnia 05:30 Z archiwum policji

ATM ROZRYWKA

TVP KULTURA

06:00 Wstawaj! Gramy!, odc.1059 06:45Wstawaj! Gramy!, odc.2383 07:30 Azur i Asmar 09:00 Rdzina zastępcza, odc.20 09:30 Mamuśki, odc.11 10:00 Daleko od noszy, odc.17 10:30 Daleko od noszy, odc.18 11:00 Rodzina zastępcza, odc.328 12:00 Pensjonat pod Różą, odc.20 13:00 Pierwsza miłość, odc.1021 13:30 Ewa gouje, odc.184 14:00 Graczykowie Buła i spóła, odc.82 14:30 Graczykoie - Buła i spóła, odc.83 15:00 Rodzina zastępcza, odc.176 16:00 Świat według Kiepskich, odc.173 16:30 Mamuśki, odc.12 17:00 Daleko od noszy, odc.39 17:30 Daleko od noszy, odc.40

08:10 Historia jakich wiele 09:55 Jutro 11:10 Przyjaciele wesołego diabła - W krainie ducha ciemności 11:35 Przyjaciele wesołego diabła - Gdzie jest Piszczałka 12:15 Piątek z operą - Cyganeria 14:50 Przyjaciele wesołego diabła - W krainie ducha ciemności 15:15 Przyjaciele wesołego diabła - Gdzie jest Piszczałka 16:00 Studio Kultura - Rozmowy - Wojciech Mazolewski 16:40 Historia jakich wiele

18:00 Gra w ciemno, odc.255 19:00 Awantura o kasę,odc.119 20:00 Rodzina zastępcza, 21:00 Graczykowie, odc.51 21:30 Graczykowie, odc.52 22:00 Daleko od noszy, odc.19 22:30 Daleko od noszy, odc.20 23:00 Świat według Kiepskich, 23:30 Świat według Kiepskich, 00:00 Mamuśki, odc.26 00:30 Daleko od noszy, odc.19 01:00 Daleko od noszy, odc.20 01:30 Gra w ciemno, odc.26 02:30 Awantura o kasę, odc.26 03:30 Graczykowie, odc.51 04:00 Graczykowie, odc.52 TV 4

5 TTV

06:00 Rewolucja na talerzu 3 (5/6) 06:30 Blisko ludzi 07:00 Uwaga! po Uwadze (50/104) 07:50 Usterka. 08:05 Rozmowy w toku (1972) 08:50 Ostre cięci (10/11) 09:20 Rosyjskie laleczki (5/12) 09:50 Bez recepty (70/78) 10:50 Odlotowy ogród (4/12) 11:20 Sędzia Anna Maria Wesołowska (440) 12:20 Rozmowy w toku (1965) 13:10 Uwaga! po Uwadze (54/104) 13:55 Sekretne operacje (1/12) 15:00 Obsesja zbierania (2/7) 16:00 Biznes Reaktywacja (10/12) 16:30 18:25 Jutro - film TVP 19:30 Widzi Misie - Mały pin- Weterynarz z Antypodów (4/16) 17:00 Usterka. 17:15 Blisko ludzi gwin Pik - Pok - odc. 9 (156/227) 17:45Express 19:45 Informacje kulturalne 20:10 Bilet do kina - dramat USA, Wielka Brytania (2007) 18:00 Pogoda (595/600) 22:20 Panorama kina świato- 18:05 Ugotowani 2 (13/15) wego - Ja, Don Giovanni - film 19:10 Billy Exterminator (7/13) fabularny - Hiszpania, Włochy 19:45 Express (655/804) 20:00 Pogoda (596/600) (2009) 20:05 Ostre cięcie (11) 00:30 Informacje kulturalne 00:50 Studio Kultura - Premiera 20:40 Orzeł czy reszka? (10/16) 00:55 Premiera - dramat - USA 21:45 Express (656/804) 22:00 Pogoda (597/600) (1977) 22:05 Ola w trasie. Na wakacjach (6) TVP PULS 2 22:35 Ola w trasie. Na waka06:00 Medicopter 07:00 Nowe cjach (3/6) przygody Robin Hooda 07:55 23:05 Kulisy porno biznesu 3 Pippi 08:30 Marta Mówi 09:00 (12/13) Mia i Ja 09:35 Bajki animowane 23:35 Miłość na sprzedaż (6/10) dla dzieci 10:10 Dennis Rozra- 00:05 Zdrady (1/6) biaka 10:40 Sonic Underground 01:00 Gorączka sobotniej nocy 11:10 Inspektor Gadżet 11:30 Majorka (8) Zwariowane melodie 12:00 Barbie przedstawia Calineczkę 02:20 Miłosny biznes 2 (7/17) 12:30 Reksio 12:55 Pan Ander- 03:15 Kulisy porno biznesu 3 (12/13) sen opowiada 13:25 Pszczółka Maja 14:00 Marta Mówi 14:25 03:40 Rozmowy w toku (1965) Mia i Ja 15:00 Dennis Rozrabiaka 04:30 Zakup kontrolowany 14 (9/12) 15:30 Sonic Underground 16:00 Inspektor Gadżet 16:30 Zwa- 05:25 Koniec programu riowane melodie 17:30 Świat zwierzą POLO TV

05.00 „I Like it” 05.30 “Ukryta miłość” (odc.54) 06.30„4music”07.40 “Winx Club” (odc.23) 08.10 “Winx Club” (odc.24) 08.35 “Komisarz Rex” (odc.4)09.35 „Kiedy się zakocham” (odc.54)10.35 „You Can Dance” 12.30 „Dekoratornia”13.00 Telesprzedaż”13.20 „Dziewczyny z fortuną15.00 Dekoratornia”15.30 Dekoratornia”16.00 Winx Club (odc.25)16.35 18:00 Łowcy dzikich zwierząt Podniebny horror Winx Club (odc.26) 17.05 mała 19:00 20:00 Najśmieszniejsze zwierzęCzarna (odc.376) ta.I ludzie. reality TV, 20:25 mNajśmieszniejsze zwie18.00 “Ukryta miłość” (odc.55) rzęta. I ludzie reality TV, 19.00 “Komisarz Rex” (odc.5) 21:00 Łowcy skarbów przygo20.00 “Kodeks zbrodni” USA, dowy, USA, Francja, Kanada, 1998, Niemcy 2001 21.55 “Spadkobiercy” 22:00 Stare dranie 23.00 „Podglądacz” film USA 22:25 Goło i wesoło 2009 00.55 „mała Czarna” (odc.376) 22:55 Kobiety, które niosły 01.55 „4music” śmierć dok. Australia, USA 03.00 „I like it” 00:00 Tajna jednostka akcja, 04.00 “Dekoratornia” 02:00 Zakazanepra tyki Kanada 04.30 “Dekoratornia” 02:30 Erotyczne rozmowy 03:00 Stare dranie 03:30 Goło i wesoło TV 6 04:00 Dyżur 05.55 „4music” ,07.00 “Królew- 04:30 JRG w akcji na Śnieżka” (odc.12) 07.30 Stary Testament” 08.00 „Galileo” (odc. POLSAT SPORT NEWS 231) 09.00 „Szósty zmysł” 10.00 „Szósty zmysł” 10.40 „Telesprze- 07:00 Sport Flash 07:05 Diamendaż”11.15 „Mistrz Kuchni: Junio- towa Liga w Zurychu 08:00 Sport rzy” ,12.15 „Prawdziwe uczucie” Flash 09:05 Nitro Circus Live (1) (odc.1) 13.15 „Tv Market”13.55 10:00 Grand Prix Wielkiej Bry„4music” Polska, 2013,15.00 tanii w Silverstone 13:00 Sport „Mam Talent!” wersja amery- Flash 13:05 Trans World Sport kańska 16.00 „Mistrz Kuchni: 14:10 Grand Prix Wielkiej Brytanii Juniorzy” 17.00 „Mistrz Kuchni: w Silverstone 17:00 Sport Flash Juniorzy” 17:05 Magazyn sportowy 17:55 CSKA Moskwa - Amkar Perm 18.00 Paszport do świata mody 19.00 Prawdziwe uczucie (odc.2) 20:00 Sport Flash 20.00 “Przygody Merlina” 20:05 Magazyn sportowy Wielka Brytania, 2008, 21:00 Sport Flash 21.00 „Śmierc na 1000 21:05 Magazyn lekkoatletyczny sposobów” 22:00 Sport Flash 21.35 „Święty z Fortu Waszyng- 22:07 Nitro Circus Live tona” USA, 1993; 23:00 Sportowe podsumowanie 23.35 „Wzór” (odc.1) USA, 2005; dnia 00.35 „Złodziejski trick” 23:15 Heracles Almelo - PSV USA,1999; Eindhoven 02.30 „mała Czarna” (odc.284) 00:00 Podsumowanie dnia

06:00 Hit dnia 06:05 Pobudka z Polo tv! 07:00 Power Play 07:05 Gramy na życzenie! 08:00 Hit dni 08:05 Szalone lata 90-te 09:00 Power Play 09:05 Tylko disco! 10:00 Przebojowe historie 10:10 Disco Polo Live 10:58 Tylko disco! 11:00 Przebojowe historie 11:13 Dance w Polo tv 12:00 Hit dnia 12:10 Dance w Polo tv 13:00 Przeboje na czasie 14:00 Hit dnia 14:11 Disco Relax 15:00 Przebojowe historie 15:23 Przeboje na czasie 16:00 Przebojowe historie 16:13 Przeboje na czasie 17:00 Przebojowe historie 17:15 Masters Music Box 18:05 Poczekalnia DPL 18:28 Lista Przebojów DPL 19:00 Szalone lata 90-te 20:00 Strefa nowości Polo tv 21:08 Wieczorne granie na ekranie 22:00 Zakochane Polo tv 22:30 Pikantne Polo tv 23:00 Hit dnia 23:05 Przeboje na czasie ESKA TV

06:00 Hity na czasie 08:00 - 17:00 ESKA TV News (co godzinę) 09:05 Siesta czy fiesta 10:05 Summer City 12:05 Summer City 13:05 Zwolnienie z WF-u 14:05 smESKA 15:05 smESKA 16:05 G20 17:05 G20 18:00 Zwolnienie z WF-u 18:30 ESKA TV News 19:00 Siesta czy fiesta 20:00 Summer City 20:00 Summer City 00:00 ImprESKA 02:00 Polska noc


C M

PROGRAM TELEWIZYJNY TVP 1

TVP 2

06:15 Plebania - odc. 1541 06:40 Plebania - odc. 1542 07:10 Las bliżej nas - Wypoczynek w lesie i życie na łonie natury 07:25 Rok w ogrodzie 07:50 Strefa bezpieczeństwa odc. 8 08:00 Naszaarmia.pl 08:25 Dora poznaje świat - Magiczny kij, odc. 29 08:55 Pingwiny z Madagaskaru - odc. 9 09:30 iCarly - odc. 1 10:00 Glob - Magazyn Nowości Naukowych - odc. 9 10:30 Szlakiem gwiazd - odc. 21 Piotr Polk 11:00 Bananowy doktor II - odc. 12 11:50 Oscar 13:20 Blondynka - odc. 13/13 14:10 Okrasa łamie przepisy - Ryby morskie 14:45 Kochaj albo rzuć 17:00 Teleexpress 17:20 Pogoda 17:30 Ojciec Mateusz - odc. 58

05:55 Czterdziestolatek - dwadzieścia lat później - odc. 15/15 - Drzewo, czyli cel w życiu 07:00 M jak miłość - odc. 994 08:00 Pytanie na śniadanie 10:25 Ja to mam szczęście! odc. 11 10:50 Ja to mam szczęście! - odc. 12 11:25 Przyszły król - film dokumentalny kraj prod.Wielka Brytania (2013) 12:10 The Voice of Poland. widowisko muzyczne 13:55 Familiada - odc. 1994 14:35 Rodzinka.pl - odc. 102 „Nawarzyłeś piwa, to teraz je pij” 15:05 Rodzinka.pl - odc. 103 15:35 Słowo na niedzielę 15:45 Stawka większa niż życie - odc. 15/18 17:00 Matrix czyli 1000 kabaretowych światów

18:25 Europa to My 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio - Kronika 20:10 GOL T - Mobile Ekstraklasa 20:15 Pogoda 20:25 Komisarz Alex - odc. 40 21:20 Wrzuć na luuuz - Kim jestem? 21:30 Hit na sobotę - U Pana Boga za miedzą - komedia Polska (2009) 23:35 Agent nr 1 - film sensacyjny - Polska (1972) 01:25 Niania w Nowym Jorku komedia - USA (2007) 03:15 Zagubieni VI - odc. 17/18 04:20 Zagubieni VI - odc. 18/18 05:05 Zakończenie dnia

TVP1 • 01:25 • Niania w Nowym Jorku

TVP BYDGOSZCZ

5.55 Info Poranek 6.00 Serwis Info Poranek 6.15 Info Poranek 6.30 Serwis Info Poranek 9.10 Tu kobiety 9.30 Serwis Info Poranek 9.45 Info Poranek 10.00 Agroregion 10.30 Zbliżenia 10.45 Zdrowo na sportowo (18) 11.00 Dom marzeń 11.15 Akademia zdrowia 11.30 Serwis Info Dzień Weekend 12.00 Świat i gospodarka 12.30 Serwis Info Dzień Weekend 13.00 Reportaż TVP INFO 13.30 Serwis Info Dzień Weekend 14.00 Raport z Polski - Ekstra 14.15 Eurowiadomości 14.30 Serwis Info Dzień Weekend 15.00 Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii 15.30 Serwis Info Dzień Weekend 16.00 Polska 18:00 Panorama według Kreta 16.30 Serwis Info 18:30 Sport Telegram Dzień Weekend 17.00 W 80 dni 18:40 Pogoda 18:55 Kulisy - Postaw na milion dookoła lata (65) 17.15 Wehi- odc. 48 kuł czasu (2) 17.30 Urodziny 19:05 Postaw na milion - odc. Mroczy 48 20:05 Świętokrzyska Gala Ka- 18.30 Zbliżenia baretowa (1) 19.00 Londyńczycy – odc. 13 21:10 Świętokrzyska Gala Ka19.45 Ferdynand Wspaniały (6) baretowa (2) 22:15 Świętokrzyska Gala Ka- 20.00 Prawdę mówiąc – Janusz Gajos baretowa (3) 23:30 Młode wilki 1/2 - film 20.30 Serwis Info Wieczór Weekend sensacyjny - Polska (1997) 01:20 HAPPYSAD - Przystanek 20.50 Pogoda Info Woodstock 2013 21.00 Świat i gospodarka 02:25 Ucieczka - film obyczajo- 21.30 Serwis Info Wieczór wy - Polska (1986 Weekend 03:50 Dzień czwarty - film TVP 21.40 Losowanie lotto 05:10 Zakończenie dnia 21.55 Zbliżenia 22.30 Serwis Info Wieczór Weekend 23.00 Sportowy wieczór 23.20 Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim - film dokumentalny 00.25 Publicystyka w TVP INFO TVP2 • 02:25 • Ucieczka

Sobota • 31.08.2013 TVP HISTORIA

TVP POLONIA

ATM ROZRYWKA

TVP KULTURA

07:35 Dziennik telewizyjny 08:00 Makłowicz w podróży - Podróż 11 Chorwacja (45) 08:30 Komunikaty Wojenne - odc. 6 08:35 18 strajkowych dni odc.18 08:50 Powstańcy - Dzień 31 08:55 Strachy - odc. 3/4 10:25 Sonda - Taniec na linie 11:00 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (89) 11:30 Komunikaty Wojenne - odc. 6 11:40 Zaproszenie - Spełniona przepowiednia 12:10 Cała prawda o... - odc. 9/10 13:10 Szerokie tory 13:40 Nielegalni 14:00 Szansa na Sukces 15:00 Powstańcy - Dzień 31 15:10 Przyrodnicze opowieści Włodzimierza Puchalskiego 16:00 Sensacje XX wieku 16:30 Sensacje XX wieku 17:10 Strachy - odc. 4/4

06:35 Złotopolscy - odc. 759 07:00 Złotopolscy - odc. 760 07:25 Złotopolscy - odc. 761 07:55 Złotopolscy - odc. 762 08:20 Złotopolscy - odc. 763 08:55 Polonia 24 09:35 „A mury runą...” 10:05 Wakacje - odc. 3/4 11:10 Kolumbowie - odc. 2/5 12:10 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 12:15 Pamiętaj o mnie 12:40 Ojciec Mateusz - odc. 74 13:30 Makłowicz w podróży - Podróż 20 (81) Indie 14:00 Trochę wielkiej miłości 15:00 Poleski Park Narodowy 15:50 Polonia w Komie - (300) 16:00 Kulturalni PL - (156) 17:00 Słownik polsko@polski 17:25 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 17:30 Teleexpress 17:50 Rodzinka. pl - odc. 49

06:00 Wstawaj! Gramy! 07:30 Smocze wzgórze II Magiczna Kostka 09:00 Linia Życia, odc.16 09:30 Linia Życia, odc.17 10:00 Linia Życia, odc.18 10:30 Linia Życia, odc.19 11:00 Linia Życia, odc.20 11:30 Nieprawdopodobne, a jednak., odc.7, 8 12:30 Czas na kulturę, odc.1 13:00 Ewa gotuje, odc.180 13:30 Ewa gotuje, odc.181 14:00 Daleko od noszy, odc.33 14:30 Daleko od noszy, odc.35 15:00 Daleko od noszy, odc.37 15:30 Daleko od noszy, odc.39 16:00 Halo, Hans!, odc.7 17:00 Halo, Hans!, odc.8

08:00 Informacje kulturalne 08:30 O dwóch takich, co nic nie ukradli 10:05 Informacje kulturalne 10:25 Utwory Fryderyka Chopina gra Jan Ekier 11:05 Trędowata 12:50 Dokument tygodnia - Będzie głośno 14:40 Anna German - portret 14:50 Anna German - recital 15:40 Wahadełko 16:50 wydarzenie aktualne 17:35 Będzie weselej

TVP PULS

18:00 Rodzina zastępcza, odc.181 19:00 Rodzina zastępcza, 182 20:00 Rodzina zastępcza, 183 18:30 Kalendarium historyczne 21:00 Graczykowie, odc.53 19:00 Dziennik telewizyjny 21:30 Graczykowie, odc.54 19:30 23 Krajowy Festiwal Piosen22:00 Daleko od noszy, odc.21 18:20 Rodzinka.pl - odc. 50 ki Polskiej Opole ‘86 21:20 Cień radiostacji - film doku- 18:45 Bałtycki Festiwal Pio- 22:30 Daleko od noszy, odc.22 23:00 Świat według Kiepskich, senki - Karlshamn 2013 mentalny odc.396, 397 19:45 Dobranocka 22:10 Flesz historii - odc. 145 00:00 Mamuśki, odc.27 20:00 Wiadomości 22:30 Polska z bocznej drogi 00:30 Daleko od noszy, odc.21 23:00 Z archiwum Filmoteki Naro- 20:25 Sport 20:35 Pogoda 01:00 Daleko od noszy, odc.22 dowej - Zapowiedź 23:00 Warszawska niedziela - film 20:45 Ziemia obiecana - odc. 01:30 Gra w ciemno, odc.27 3/4 dokumentalny 02:30 Awantura o kasę, odc.27 23:10 Kronika oblężonej Warsza- 21:40 Pamiętaj o mnie 03:30 Graczykowie, odc.53 22:00 Polacy tu i tam - Maga- 04:00 Graczykowie, odc.54 wy - film dokumentalny 23:20 Oblężenie - film dokumenzyn polonijny (11) 04:30 Daleko od noszy, odc.21 22:40 Polskie drogi - odc. 7/11 talny - USA (1940) 00:15 Słownik polsko@polski 23:25 Klisze pamięci TV 4 00:45 Łamigłówka - Zamek 00:05 Sensacje XX wieku 05.00 “I like it”06.00 „Istne sza00:35 Było, nie minęło Królewski 2013 leństwo” (odc.11) Polska 06.55 00:50 Rodzinka.pl - odc. 49 01:10 18 strajkowych dni “Winx Club” (odc.25) 07.30 “Winx 01:25 18 Krajowy Festiwal Piosen- 01:15 Rodzinka.pl - odc. 50 01:45 Dobranocka za oceanem Club” (odc.26) 08.00 „Istne szaleńki Polskiej Opole ‘80 stwo” (odc.12) Polska 09.00 “mała 03:00 Komunikaty Wojenne - Bolek i Lolek-Sportowcy Czarna” (odc.384) 10.00 „Niezwy02:00 Wiadomości kli przyjaciele ze świata zwierząt” 02:20 Sport 11.00 „Galileo” (odc.324) 12.00 02:25 Pogoda 02:40 Ziemia obiecana - odc. „Wtajemniczeni– mikro-podróż przez ciało” (odc.6) 13.00 “Spad3/4 kobiercy” 14.05 “Spadkobiercy03:35 Pamiętaj o mnie 03:50 Polacy tu i tam - Maga- ”15.05 „Zabójcza piękność” USA, 1999, 17.10 “Zaginiony synek” zyn polonijny (11) TVN7 • 21:40 • Mamuśka 04:25 Polskie drogi - odc. 7/11 USA/Germany, 2006

POLSAT

TVN

TVN 7

TVP ROZRYWKA

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:45 Yogi Bear Show, odc.42 08:00 Co nowego u Scooby’ego?, odc.7 08:35 Lenny - cudowny pies 10:10 Ewa gotuje 10:40 Scooby Doo: Na wyspie Zombie 12:10 Spider-Man 2 USA, 2004; 14:45 Jaś Fasola 15:15 Nieprawdopodobne, a jednak., odc.13 15:45 Pamiętniki z wakacji, odc.45 16:45 Dlaczego ja?, odc.375 17:45 Trudne sprawy, odc.328

05:30 Uwaga! 05:50 Mango 07:55 O tym się mówi - magazyn 08:30 Dzień dobry TVN 10:55 Odlotowy ogród 11:30 X Factor 3 13:10 Top Model. Zostań modelką (14) 14:45 Top Gear 19 16:00 Perfekcyjna pani domu 3 (13) 17:00 Sekrety chirurgii (13)

05:55 Misja Martyna (6/12) 06:30 Misja Martyna (7/12) 07:05 Mango 09:10 Rodzinka jak inne (20/22) 09:40 Tajemnice Smallville (17/22) 10:35 Przyjaciele (25) - 11:05 Przyjaciele VII (1/24) 11:35 Przyjaciele VII (2/24) 12:05 Przyjaciele VII (3/24) 12:35 W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje 14:35 Pan i pani Bloom (6/13) 15:35 Chuck (13/19) 16:35 Detektyw Monk (6/16) 17:35 Bez śladu (1/24)

06:05 Szansa na Sukces 07:10 Rozrywka Retro 08:20 Podróże z żartem - Etiopia (23) 09:20 Mój pierwszy raz - (odc. 31) 10:25 Życie to Kabaret - Kabaret Hrabi „Pojutrze” (2) 11:30 Szansa na Sukces 12:30 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Salzburski smak (138) 13:00 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (76) 13:30 Piękniejsza Polska - /9/ 13:50 Rozrywka Retro - Kabaret Kur - Opole `78 14:55 Jaka to melodia? [105] 15:50 Kabaretożercy - (10) 16:50 Telepeerele - (2) 17:50 Szansa na Sukces

18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.295 20:05 Prawdziwe kłamstwa USA, 1994; r. 23:05 Tylko jeden USA, 2001; 00:55 1941 USA, 1979; r. 03:20 Tajemnice losu, odc.1429 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2385

18:00 Kuchenne rewolucje 7 (7/15) 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:30 Rajd Baja Poland (3/4) 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 Dwa tygodnie na miłość USA 2002, 22:10 Wielki Stach USA 2007, 00:25 Ludzie koty USA 1982, 03:00 Rajd Baja Poland (3/4) 03:05 Uwaga! 03:25 Arkana magii 04:45 Koniec programu

18:30 Prawo Agaty 3 (11/13) 19:30 Drużyna marzeń USA 2008 21:40 Mamuśka, USA 1996, 23:50 Matrix Reaktywacja USA 2003, 02:40 Arkana Magii 04:45 Koniec programu

POLSAT • 20:05 • Prawdziwe kłamstwa Agent specjalny Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) wiedzie podwójne życie. W domu, u boku swojej żony Helen (Jamie Lee Curtis) jest przeciętnym facetem, czasem nawet trochę niezdarnym, który zarabia na chleb sprzedając sprzęt komputerowy. W pracy zaś Harry jest agentem, który walczy o międzynarodowe bezpieczeństwo z najgroźniejszymi terrorystami. Gdy pewnego dnia prawda o jego podwójnym życiu wychodzi na jaw, nagle jego rodzina znajduje się w centrum dramatycznych wydarzeń. Swoich bliskich i cały kraj może uratować tylko on sam, agent specjalny Harry Tasker. Żródło: filmweb.pl

18:55 Kabaretowy Klub Dwójki (7) - Ireneusz Krosny 19:50 Wideoteka dorosłego człowieka (35) 20:45 Jaka to melodia? [105] 21:40 Przebojowa noc 22:10 Bałtycki Festiwal Piosenki - Karlshamn 2013 23:20 Świętokrzyska Gala Kabaretowa (1) 00:20 Świętokrzyska Gala Kabaretowa (2) 01:25 Świętokrzyska Gala Kabaretowa (3) 02:35 Rozrywka Retro - Przedstawiamy (6) 03:15 Zakończenie dnia

19.00 “Galileo” (odc.271) 20.00 „STOP Drogówka” 21.00 “Okrutne prawo” USA, 1995 22.55 -“Kruk” USA, 1994, reż. Alex Proyas; 01.05„2001: Odyseja komiczna” Kanada/Niemcy, 2000, 03.00 „4music” 04.00 „Dekoratornia” 04.30 „Dekoratornia”

06:00 Dyżur dok. 06:30 No problem! program rozrywkowy07:00 Taki jest świat 07:50 Najdziwniejsze zwierzęta świata 08:50 Nigel Marven przedstawia 09:55 Geppetto, ojciec Pinokia 11:45 Biała i Strzała podbijają kosmos 13:35 Najpiękniejsze baśnie braci Grimm: Czerwony TV 6 Kapturek 14:45 Podróż Jednorożca -familijny, USA 2001 16:25 05.40 „I like It” 06.30 „Got to Skarb narodów: Księga tajemnic Dance – Tylko taniec” – wersja brytyjska 07.40 ”Tv Markeprzygodowy, USA 2007 t”08.10 “Poppy in my pocket” 19:00 Pingwiny z Madagaskaru (odc.1, 2, 3, 4) 09.35 “Jungle 19:30 Pingwiny z Madagaskaru book” (odc.1) 10.05 “Simba 20:00 Zasady walki akcja, USA, King Lion” (odc.1) 10.35 “Simba King Lion” (odc.2) 11.10 “RyceKanada 2000 rze” („Galileo: Knighst, Saints 22:30 Kolekcjoner dusz and Witches” 1) 13.10 „Austin Niemcy, Austria 2011 Powers: Agent specjalnej tro01:05 Starcie w przestworzach ski” 17.25 „Na granicy śmierci” 03:00 Taki jest świat informa(odc.13) cyjny 03:40 Kręcimy z gwiazdami 18.25 „Niezatapialny Titanic” 04:30 Z archiwum policji 20.00 “Przygody Merlina” 05:00 Taki jest świat informa- 21.00 „Śmierc na 1000 sposocyjny, Polska 2011 bów” (odc.2) 21.30 ”Katastrofy, które zmieni05:30 Z archiwum policji (Z ły lotnictwo” archiwum policji) kryminalny, 22.30 ”Katastrofy, które Polska 2010 zmieniły lotnictwo” 23.25 „Wzór” (odc.2) USA, 2005; 00.20 „Wzór” (odc.3) USA, 2005; 01.15 Bellator Fighting Championships

Y

K

TTV

06:00 Ostre cięcie (11) 06:35 Blisko ludzi 07:05 Usterka. 07:20 Bez recepty (70/78) 08:20 Sekretne operacji (2/12) 09:25 Tropiciele przekrętów (5) 10:25 Ugotowani 2 (13/15) 11:25 Życie w przepychu (1/20) 12:20 Weterynarz z Antypodów (4/16) 12:50 Ostra pobudka z Kim 2 (9/13) 13:20 Obsesja zbierania (2/7) 14:20 Zakup kontrolowany 14 (9/12) 15:20 Wojny magazynowe 18:50 Dokumanimo - film ani- 15:45 Wojny magazynowe 16:15 Kartoteka 2 (1/14) 17:10 Psie mowany 19:15 Klasyczne albumy rocka adopcje i nie tylko (6/13) 17:45Express (657/804) - Jay-Z 20:20 Nic śmiesznego - komedia - Polska (1995) 18:00 Pogoda (598/600) 22:10 SLASH feat. Myles Ken- 18:05 Odlotowy ogród (4/12) nedy - koncert w Stoke 18:40 Rosyjskie laleczki (6/12) 23:25 Panorama kina świa- 19:10 Ola w trasie. Na wakatowego - Motyl i skafander cjach (6) - film biograficzny - Francja, 19:45 Express (658/804) USA (2007) 20:00 Pogoda (599/600) 01:25 Kino nocne - Psy - film 20:05 Kuba Wojewódzki sensacyjny - Polska (1992) 21:05 Miłosny biznes 2 (7/17) 03:15 Zakończenie dnia 22:05 Zdrady (2/6) 23:00 Pamiętniki porno dziewicy TVP PULS 2 00:00 Kulisy porno biznesu 3 06:00 Najśmieszniejsze zwierzęta. (12/13) I ludzie. 06:30 Najśmieszniejsze zwierzęta i ludzie.07:00 Bajki 00:30 Miłość na sprzedaż (7/10) animowane dla dzieci 07:35Bajki 01:00 Ostre cięcie (11) animowane dla dzieci 08:15 Łowcy 01:25 Sekretne operacje (2/12) smoków 08:40Barbie i Diamento- 02:25 Gorączka sobotniej nocy Majorka (8) wy Pałac 10:30 Bindi: opowieści z dżungli 11:00 Brudna Robota 03:40 Odlotowy ogród (4/12) dok. USA 12:00 Nalot na restaura- 04:05 Kartoteka cję 13:00 Łowcy dzikich zwierząt 05:00 Koniec programu 14:00 Upiorne robale przyrodniczy, Australia 15:00 Niebezpieczne wyPOLO TV brzeże dok. USA 15:30 Na bagnach Florydy przyrodniczy, USA 16:00 06:00 Hit dnia 06:05 WeekProjekt: Szczeniak 16:25 Zaklinacz psów 17:00 Najśmieszniejsze zwie- end w Polo tv 07:00 Power rzęta I ludzie. 17:30 Najśmieszniej- Play 07:05 Gramy na życzenie! 08:00 Hit dnia 08:05 Weekend sze zwierzęta I ludzie. w Polo tv 09:00 Przebojowe hi18:00 Podniebny horror kata- storie 09:14 Masters Music Box stroficzny, Kanada, Kanada 10:06 Vipo-disco hity 11:00 19:00 Na żywo: policyjne pościgi Wszystko mi disco! 12:00 Hit 20:00 Gliniarz z Memphis dnia 12:05 Szalone lata 90-te kryminalny, USA 2010 13:00 Weekend z... 13:14 Dan20:55 Kobiety, które niosły ce w Polo tv 14:00 Weekend śmierć - dokumentalny 22:00 Agencja Niebezpieczeń- z... 14:14 Przeboje na czasie stwa komedia, Kanada 2011 15:00 Weekend z... 15:14 Dance w Polo tv 16:00Weekend z... 22:30 Agencja Niebezpie16:14 Koncert w Polo tv 17:13 czeństwa Szalone lata 90-te 17:30 Disco 23:00 Władca lalek 6: Przekleństwo władcy lalek horror, Star USA 1998 01:00 Erotyczne rozmowy 19:00 Disco Polo Live 01:30 Goło i wesoło 19:59 Dyskoteka Polo tv 02:30 Menu na miarę 21:06 Video Mix Sierockiego 03:00 Z archiwum policji 21:58 Dyskoteka Polo tv 23:00 Power Play POLSAT SPORT NEWS 23:05 Przeboje na czasie 07:00 Sport Flash 07:05 Diamentowa Liga w Zurychu 08:00 Sport ESKA TV Flash 09:05 Nitro Circus Live 10:00 Grand Prix Wielkiej Brytanii w Si- 08:05 Hity na czasie 09:00 lverstone 13:00 Sport Flash 13:05 Summer City 10:00 Summer Trans World Sport 14:10 Grand City 11:00 Summer City 12:00 Prix Wielkiej Brytanii w Silverstone Summer City 13:00 ESKA TV 17:00 Sport Flash 17:05 Magazyn News - podsumowanie tysportowy 17:55 CSKA Moskwa - godnia 14:00 ESKA TV News Amkar Perm - podsumowanie tygodnia 15:00 smESKA 16:00 smESKA 20:00 Sport Flash 17:00 ESKA PL 18:00 Fejslista 20:05 Magazyn sportowy 19:00 Hi Fashion - rozrywka 21:00 Sport Flash 20:00 Kilerskie karaoke 21:00 21:05 Magazyn lekkoatletyczny Dance Chart 23:00 ImprESKA 22:00 Sport Flash 22:07 Nitro Circus Live 23:00 Sportowe podsumowanie dnia 23:15 Heracles Almelo - PSV Eindhoven 00:00 Podsumowanie dnia r e k l a m a

EXP32kB

6

C M Y

K


PROGRAM TELEWIZYJNY

Niedziela • 1.09.2013 TVP 1

TVP 2

05:55 Dla niesłyszących - Słowo na niedzielę 06:05 Nianie dzikich zwierząt - odc. 12 / 12 06:40 W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku - Inżynier bóbr 07:15 M jak miłość - odc. 995 08:05 Barwy szczęścia - odc. 954 08:40 Barwy szczęścia - odc. 955 09:15 Kultura, głupcze (78) 09:50 Rodzinne oglądanie - Zagłębie stworów morskich 10:55 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - Wielbłąd 11:35 Makłowicz w podróży - (64) Walia 12:15 Gwiazdy w południe - Wielkie wakacje 14:00 Familiada - odc. 2050 14:40 Rodzinka.pl - odc.104 15:20 Kabaretowe wakacje z duchami 3 2013. Ducholand reaktywacja (2) 18:20 Jaka to melodia? - odc. 16:20 Na dobre i na złe - odc. 526 17:15 Życie od kuchni - (12) 2673 19:00 Walt Disney przedstawia 18:00 Panorama - Przygody Donalda i Mikiego - 18:30 Sport Telegram Pszczoła na plaży, odc. 49 18:40 Pogoda 19:30 Wiadomości 18:50 Dzięki Bogu już weekend 20:00 Sport - (12) 20:05 Wczasy z Kabaretem 2013 20:05 Droga do Rio - Kronika 20:07 IV Festiwal Biegowy Fo- 21:10 Czas honoru - odc. 66 rum Ekonomicznego - Kronika 22:00 Czas honoru - realia i ludzie - odc. 1 20:10 Pogoda 22:10 Wczasy z Kabaretem - im20:20 Blondynka - odc. 14 prowizacje 21:20 Zakochana Jedynka - Nia22:55 WOK - Wszystko o Kultunia w Nowym Jorku - komedia rze - (89) - USA (2007) 23:35 ENTER SHIKARI - Przysta23:15 Kramarz - film obyczajonek Woodstock 2013 wy - Polska (1990) 00:40 Studio filmowe Dwójki 01:00 Gnoje - dramat obyczajo- Koniec wakacji - film TVP wy - Polska (1995) Polska (2004) 02:45 Patrząc pod słońce - dra- 02:10 Młode wilki 1/2 - film sensacyjny - Polska (1997) mat - Polska (1971) 03:50 Zakończenie dnia 03:35 Zakończenie dnia

05:45 Plebania - odc. 1543 06:10 Plebania - odc. 1544 06:35 My Wy Oni 07:00 Ida Haendel. Wiem skąd jestem 08:00 Tydzień 08:25 Magazyn Ligi Mistrzów 09:00 Ziarno 09:30 Harcerski Festiwal Młodzieży Szkolnej Kielce 2013 cz. 3 09:55 Bali - Lubię stare zabawki, odc. 45 10:15 Piękniejsza Polska - /10/ 10:35 Biegajmy razem 11:00 Święto Dziękczynienia za Plony - Jasna Góra 2013 13:50 BBC w Jedynce Superinteligentne zwierzęta cz. 2 14:50 U Pana Boga za miedzą 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:30 Komisarz Alex - odc. 40

TVP1 • 01:00 • Gnoje

TVP BYDGOSZCZ

TVP HISTORIA

TVP POLONIA

ATM ROZRYWKA

TVP KULTURA

TTV

07:01 60 lat razem - odc. 1 - Dziewicze początki 07:14 Reportaż z regionu - Wieluń - podniebny atak 07:30 Pogoda 07:30 Agroregion 07:35 Zaproszenie - Facecje toruńskie cz. 1 08:00 Studio Nowości Regionalnej 08:00 Transmisje Mszy - Bydgoszcz 08:25 Śladami Podlasian 19 Reno 08:50 Pocztówka z nieba; film dokumentalny 09:40 Studio Nowości Regionalnej 10:00 Amerykanin w PRL - u; film dokumentalny 10:45 Ferdynand Wspaniały - odc. 7/7 - Myśliwski bigos; serial animowany 11:00 Studio Nowości Regionalnej 11:20 Śladami Jana Pawła II - Papież miłosierdzia 12:00 Głos Regionów 13:00 Jarmark Jagielloński 2013 13:35 Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa - film dokumentalny 14:45 Studio Nowości Regionalnej 15:00 Agroregion 15:30 Pytając o Boga (1) 15:50 5 minut z legendą - List z przeszłości; felieton 16:04 Młodzież kontra; widowisko 17:00 Rusz się człowieku; magazyn 17:30 Wojtek - niedźwiedź, który poszedł na wojnę - film dokumentalny

07:30 Dziennik telewizyjny 08:05 Wieluń 08:30 Flesz historii - odc. 145 08:45 Powstańcy - Dzień 32 08:50 Komunikaty Wojenne - odc. 7 09:00 Strachy - odc. 4/4 10:30 Daj mi duszę, resztę zabierz 11:35 Komunikaty Wojenne - odc. 7 11:45 Makłowicz w podróży Podróż 11 Chorwacja (46) 12:20 Było, nie minęło 12:50 Przyrodnicze opowieści Włodzimierza Puchalskiego 13:25 Między rajem a ziemią 14:00 Wielka Gra 14:50 Z archiwum Filmoteki Narodowej - odc. 2 15:10 Warszawska niedziela 15:15 Kronika oblężonej Warszawy 15:25 Oblężenie 15:45 Lotnicy 16:10 Pierwszy Virtuti Militari 16:45 Komunikaty Wojenne - odc. 7 17:00 Westerplatte

06:00 Kopciuszek - odc. 53 06:30 Kopciuszek - odc. 54 07:00 Kopciuszek - odc. 55 07:25 Kopciuszek - odc. 56 07:55 Pod Tatrami 08:10 Polacy tu i tam - Magazyn polonijny (11) 08:45 Wędrówki skrzata Borówki - (9) 09:00 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 09:10 Mama - nic - odc. 4/4 09:50 Czterdziestolatek - odc. 18/21 11:00 Święto Dziękczynienia za Plony - Jasna Góra 2013 13:35 Pamiętaj o mnie 14:20 Polskie drogi - odc. 7/11 15:55 Polonia w Komie - (297) 16:05 Dozwolone od lat 40 - Czesław Niemen 17:00 Dzika Polska - Bogatsze życie 17:25 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 17:30 Teleexpress 17:50 Rodzinka.pl - odc. 51

06:00 Wstawaj! Gramy!, odc.2385 06:45 W Pustyni i w Puszczy Polska, 2001; r 09:00 Pierwsza miłość, odc.1017 09:30 Pierwsza miłość, odc.1018 10:15 Pierwsza miłość, odc.1019 11:00 Pierwsza miłość, odc.1020 11:45 Pierwsza miłość, odc.1021 12:30 Czas na kulturę, odc.2 13:00 Ewa gotuje, odc.182 13:30 Ewa gotuje, odc.183 14:00 Mamuśki, odc.9 14:30 Mamuśki, odc.10 15:00 Mamuśki, odc.11 15:30 Mamuśki, odc.12 16:00 Świat według Kiepskich, odc.169 16:30 Świat według Kiepskich, odc.170 17:00 Świat według Kiepskich, odc.171 17:30 Świat według Kiepskich, odc.172

08:00 Informacje kulturalne 08:25 Mistrz 10:00 Informacje kulturalne 10:30 Powrót do Brideshead 12:50 Ja gorę! 13:30 Klasyczne albumy rocka - Jay-Z 14:40 Łowca - ostatnie starcie 16:25 Wiesław Ochman - melodie świata (1) 17:25 Niedziela z... Małgorzatą Kożuchowską /1/ 17:55 Niedziela z... Małgorzatą Kożuchowską

06:00 Blisko ludzi (151/227) 06:30 Psie adopcje i nie tylko (7/13) 07:05 Sędzia Anna Maria Wesołowska (438) 08:00 Jeszcze raz Dzień Dobry 4 (1/12) 08:30 Bez recepty 2 (1/16) 09:30 Wojny magazynowe (1/19) 10:00 Wojny magazynowe (2/19) 10:30 Świat bez fikcji 3 (8) 11:00 Koszmarna wyprawa (3/9) 12:00 Ola w trasie. Na wakacjach (6) 12:30 Wiem, co jem. Bosacka na tropie 2 (1/13) 13:20 Kuchnia z wyrokiem (8) 14:10 Odlotowy ogród (4/12) 14:40 Ostre cięcie (11) 15:10 Córki pastorów (1/10) 16:10 Awantura o wesele (6/13) 17:10 Weterynarz z Antypodów (5/16) 17:45 Express (659/804)

18:45 Bagnet z broni 19:10 Dziennik telewizyjny 19:45 Na życzenie Widzów - Debata w 70. rocznicę napaści niemieckiej na Polskę 20:40 Polska i świat z historią w tle - Westerplatte 21:15 Teatr historii - Miasto Niepokonane 22:05 Teatr historii - Westerplatte 22:45 Korespondent Bryan - film dokumentalny 23:50 Sensacje XX wieku 00:30 Było, nie minęło 01:10 Benefis - Jana Kantego Pawluśkiewicza cz. 1 02:15 Benefis - Jana Kantego Pawluśkiewicza cz. 2 03:05 Komunikaty Wojenne - odc. 7 03:10 Zakończenie dnia

18:30 Zbliżenia 18:46 W zbliżeniu 19:00 Studio Nowości Regionalnej 19:17 Podwodna Polska - Steuben odkrywa tajemnice; reportaż; 19:47 Reportaż z regionu - Wieluń podniebny atak; reportaż 20:00 REKONSTRUKTORZY 1) Wrzesień 1939 20:32 REKONSTRUKTORZY 2) - Włoski szlak armii gen. Andersa 21:00 Telekurier extra 21:30 Dla niesłyszących - Dziennik Regionów 21:55 Pogoda 22:00 Zbliżenia 22:20 Sektor Kibica (1); magazyn 23:08 Kultowe rozmowy 23:40 Wieluń - Polska Guernika; film dokumentalny 00:15 Westerplatte - jeszcze jedna historia TVN • 23:00 • Oszukać przeznaczenie 00:39 Zakończenie dnia Polsat • 22:00 • Amerykańskie ciacho

POLSAT

TVN

TVN 7

TVP ROZRYWKA

06:00 Nowy dzień z Polsat News 07:45 Co nowego u Scooby’ego?, odc.8 08:15 Scooby Doo i Brygada Detektywów, odc.8 08:45 ScoobyDoo i miecz samuraja 10:20 Jeźcy smoków, odc.1 10:50 Wyspa Nim; USA, 2008 12:50 Tylko jeden USA, 2001; r. 14:45 Kabaretowa ekstraklasa 15:45 Kabaretowa ekstraklasa 16:45 Księżniczka i żołnierz; USA, 2001

05:30 Uwaga! 05:50 Mango 07:55 Maja w ogrodzie 08:25 Akademia ogrodnika (52/72) 08:30 Dzień dobry TVN 11:00 Co za tydzień (613) 11:35 Psy i koty: Odwet Kitty 13:15 Przed meczem - Wielki Mecz (1/3) 13:20 Lekarze 2 (13) - serial obyczajowy 14:20 Przed meczem - Wielki Mecz (2/3) 14:30 Przepis na życie 4 (13) 15:30 Przed meczem - Wielki Mecz (3) 15:40 Surowi rodzice 2 (13) 16:40 Wielki Mecz–Politycy kontra Gwiazdy TVN 19:00 Fakty 19:25 Sport 19:30 Rajd Baja Poland 19:35 Pogoda 19:45 Uwaga! 20:00 MasterChef 2 21:00 Przepis na życie 5 22:00 Na językach 2 23:00 Oszukać przeznaczenie 01:05 Perfekcyjna pani domu 02:05 Rajd Baja Poland (4) 02:10 Uwaga! (3666) 02:25 Arkana magii

06:45 Misja Martyna (8/12) 07:15 Mango 09:20 Przyjaciele VII (1/24) 09:55 Przyjaciele VII (2/24) 10:30 Chuck (14/19) 11:30 Na dobre i złe 13:50 Hotel dla psów 15:55 Tecumseh, ostatni wojownik USA 1995, 17:55 Kobra: Oddział specjalny (1/16)

06:10 Szansa na Sukces 07:15 Rozrywka Retro - Konkurs o Bursztynowego Słowika - Sopot 1990 08:05 Tylko jeden skecz „U lekarza” 08:15 Podróże z żartem - Wietnam (24) 09:25 Mój pierwszy raz - (odc. 32) 10:25 Życie to Kabaret - Kabaret Hrabi „Pojutrze” (1) 11:30 Szansa na Sukces 12:30 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Koronowany smak (139) 13:00 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (77) 13:30 Piękniejsza Polska - /3/ 13:55 Rozrywka Retro - Kabaret POTEM - Bajki dla potłuczonych (2) 15:00 Jaka to melodia? [131] 15:50 Bezludna wyspa 16:55 Kabaretożercy - (11) 17:55 Kabaretowy Klub Dwójki (9)

18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Państwo w państwie 20:00 Tylko Muzyka. Must be the Music., odc.52 22:00 Amerykańskie ciacho „Spread”; USA, 2009; 00:00 Ucieczka gangstera Japonia, USA, 1994; 02:30 Magazyn sportowy 04:30 Tajemnice losu, odc.1430 05:00 Wstawaj! Gramy!

7

19:00 Pan i pani Bloom (7/13) 20:00 Matrix Reaktywacja USA 2003, 22:50 Mentalista III (2/24) 23:50 Ostry poker w Małym Tokio, USA 1991, 01:30 Arkana Magii 03:35 W roli głównej - Ilona Łepkowska cz.1 (1/17) 04:05 W roli głównej - Ilona Łepkowska cz.2 (2/17) 04:35 Koniec programu

TVP 2 • 02:10 • Młode wilki Szczecin, rok 1994. Zarówno biznesmeni, jak i mafia, przemycają z Niemiec wielkie ilości spirytusu. Jednym z przemytników jest Jerzy Chmielewski. Tymczasem na plaży trzej policjanci znajdują walizkę, a w niej pół miliona dolarów. Dwaj z nich mordują trzeciego, uczciwego, a o zbrodnię oskarżają niejakiego Krzyśka Drozdowskiego, przypadkowego świadka zdarzenia. Zajmujący się sprawą Krzysztofa prokurator Wielewski oferuje mu, odpłatnie, swą pomoc. Tymczasem Ania przyłącza się do grupy przestępców, którzy jadą do Niemiec po spirytus. Żródło: telemagazyn.pl

18:50 Szansa na Sukces 19:55 Wideoteka dorosłego człowieka (37) 20:50 Jaka to melodia? [131] 21:45 Kabaretowa Mapa Polski - IX Mazurska Noc Kabaretowa 2007 „Dwójki, pary, duety” (1), (2), (3) 00:40 Telepeerele - (3) 01:40 Życie to Kabaret - Kabaret Hrabi „Pojutrze” (1) 02:45 Kabaretowy Klub Dwójki (9) 03:30 Zakończenie dnia

r e k l a m a

19:15 Niedziela z... Małgorzatą Kożuchowską /2/ 20:00 Niedziela z... Małgorzata Kożuchowską - Senność - film obyczajowy - Polska (2008) 18:00 Graczykowie - Buła i spóła 22:00 Więcej niż fikcja - Kiedyś 20:00 Rodzina zastępcza, będziemy szczęśliwi - film do21:00 Graczykowie, odc.55 kumentalny 21:30 Graczykowie, odc.56 18:20 Rodzinka.pl - odc. 52 23:00 Kino nocne - Duchy - dra18:50 Co tu jest grane ? - odc.13 22:00 Daleko od noszy, odc.23 mat - USA, Hiszpania (2006) 22:30 Daleko od noszy, odc.24 19:20 program rozrywkowy 01:05 Senność - film obyczajo19:45 Dobranocka - Maurycy i 23:00 Świat według Kiepskich, wy - Polska (2008) 23:30 Świat według Kiepskich, Hawranek - odc. 6 03:00 Zakończenie dnia 00:00 Mamuśki, odc.28 20:00 Wiadomości 00:30 Daleko od noszy, odc.23 20:25 Sport 01:00 Daleko od noszy, odc.24 20:30 Pogoda TVP PULS 2 01:30 Gra w ciemno, odc.27 20:45 Ranczo - odc. 70 06:00 Najśmieszniejsze zwierzęta 02:30 Awantura o kasę, odc.27 21:35 Ranczo - odc. 71 I ludzie. 06:30 Najśmieszniejsze 03:30 Graczykowie, odc.55 22:30 Pamiętaj o mnie zwierzęta. I ludzie. 08:00 Łowcy 22:50 Czterdziestolatek - odc. 04:00 Graczykowie, odc.56 smoków 08:40 Barbie i magia Pe04:30 Daleko od noszy, odc.23 18/21 gaza 10:30 Świat zwierząt 11:00 00:30 Wędrówki skrzata BorówŚwiat zwierząt 11:30 Bindi:opowieTV 4 ki - (9) 00:45 Łamigłówka - Zamek Kró- 05.00 “I like it”05.55 “Tester 2” ści z dżungli 12:00 Upiorne robale 13:00 Niebezpieczne wybrzeże lewski 2013 06.25 „Benny Hill 06.55 „Podziem- 13:30 Na bagnach Florydy przyrod00:50 Rodzinka.pl - odc. 51 ne piekło”dokument.08.00„De- niczy, USA 14:00 Projekt: Szcze01:15 Rodzinka.pl - odc. 52 kratornia”08.30 “Guiness World 14:25 Zaklinacz psów 15:00 01:45 Dobranocka za oceanem - Records Australia Smashes”09.00 niak Australijska Straż Graniczna reality Maurycy i Hawranek - odc. 6 “Przygody Merlina” (odc.1) 10.00 TV, Australia 15:30 Australijska 02:00 Wiadomości “Przygody Merlina” (odc.2) 11.00 Straż Graniczna reality TV, Australia 02:20 Sport „Galileo” (odc.325)12.00 „Mind- 16:00 Agencja Niebezpieczeństwa 02:25 Pogoda freak Iluzjonista Criss Angel” (odc.1) komedia Kanada 2011 16:30 Agen02:35 Ranczo - odc. 70 13.00 “Dekoratornia” 13.30 „Frank cja Niebezpieczeństwa 17:00 Naj03:25 Ranczo - odc. 71 de la Jungla” (odc.1)14.30 „Zakli- śmieszniejsze zwierzęta I ludzie 04:20 Pamiętaj o mnie nacz psów” (odc. 1) 15.30 “Ekstre04:40 Co tu jest grane ? - odc.13 malny ranking zwierząt” (odc.1) 18:00 Podniebny horror katastro05:05 Kulturalni PL - (156 ficzny, Kanada 16.30 “Mega chichot”17.00 “Koala 06:05 Zakończenie dnia 18:55 Na żywo: policyjne pościgi in the kitchen” reality TV, USA 20:00 Gliniarz z Memphis krymi19.00 „Galileo” (odc.374) TVP PULS nalny, USA 2010 20.00 „Echelon Conspiracy” - film 21:00 Władca lalek - Spuścizna 06:00 Dyżur dokumentalny, 06:30 22.20 „Spadkobiercy” 22:55 Kobiety, które niosły śmierć Menu na miarę 07:00 Kręcimy z 23.20 “W głębinach Loch Ness” dokumentalny,Australia, USA USA, 2001, gwiazdami program rozrywkowy, 23:55 Kobiety, które niosły śmierć 07:50 Nigel Marven przedstawia 01.25 „Kroniki facetów z klasą” – dok.Australia, USA Cezary Pazura 1/3 Wielka Brytania 2003 08:50 Ni01:00 Erotyczne rozmowy gel nMarven przedstawia Wielka 02.25 „Tydzień na świecie” 01:30 Goło i wesoło Brytania 2003 09:55 Ostatni dzień 03.30 „4music” 02:00 Goło i wesoło lata USA 2007 11:45 Barbie jako 04.35 „4music” 02:30 Menu na miarę Księżniczka i Żebraczka USA 2004 03:00 z archiwum policji TV 6 13:35 Najpiękniejsze baśnie braci 03:30 Menu na miarę Grimm: Kopciuszek Niemcy 2011 05.35 STOP Drogówka 06.35 Sta14:45 Przygody Robinsona Crusoe ry Testament 07.05 Poppy in my POLSAT SPORT NEWS Francja, Wielka Brytania, Kanada pocket (odc.5) 07.20 Poppy in my 2003 16:55 Ostatni legion Francja, pocket (odc.6) 07.35 Poppy in my 07:00 Sport Flash 07:05 PSV Ein2007 pocket (odc.7) 07.55 Poppy in my dhoven - SC Cambuur 08:00 Sport pocket (odc.8) 08.15 Jungle book Flash 09:05 Magazyn golfowy 19:00 Pingwiny z Madagaskaru (odc.2) 08.50 Simba King Lion 10:00 Grand Prix Wielkiej Brytanii 19:30 Pingwiny z Madagaskaru (odc.3) 09.20 Simba King Lion w Silverstone 11:20 Futbol Mundial 20:00 Kariera Nikosia Dyzmy (odc.4) 09.55 Mój brat - Bruce Lee 12:20 Grand Prix Wielkiej Brytanii w komedia, Polska 2002 12.40 Juliusz Cezar 14.35 Ashanti Silverstone 17:00 Sport Flash 17:05 22:15 CSI: Kryminalne zagadki Las 16.55 Spadkobiercy17.55 Secret Magazyn sportowy Vegas (CSI Vegas - Season 2) lives of Apostles 23:15 CSI: Kryminalne zagadki Las 18:10 Dynamo Moskwa - FK Rostów Vegas (CSI Vegas - Season 2) Program na żywo 19.00 „Śmierć na talerzu” „ 00:15 Kelnerzy komedia, USA 20:00 Sport Flash 20.00 „Włatcy móch” 2005 20:05 Magazyn sportowy 20.30 „Włatcy móch” 02:25 Taki jest świat 21:00 Sport Flash 03:00 Dyżur dokumentalny 03:25 21.00 „Rude Tube” (odc.1) 21:05 Nitro Circus Live 21.30 Postrach z jeziora” USA / Dyżur dokumentalny, 22:00 Sport Flash Kanada, 2003, 03:50 JRG w akcji 22:05 Atleci 23.20 Wzór (odc.4) USA, 2005; 04:15 Menu na miarę lifestylowy, 23:00 Sportowe podsumowanie 00.20 Zdążyć przed czasem Polska 2011 dnia 02.20 Włatcy móch 04:40 Z archiwum policji 23:15 Cafe Futbo 05:05 Menu na miarę lifestylowy, 02.50 Włatcy móch 00:00 Sportowe podsumowanie 03:20 Muzyczne listy Polska 2011 dnia 04:30 Szósty zmysł 05:30 Z archiwum policji (Z 00:15 Cafe Futbol 05.30 Zakończenie programu archiwum policji) 01:00 Podsumowanie dnia

18:00 Pogoda (600/900) 18:05 Orzeł czy reszka? (16) 19:10 Świat bez fikcji 4 (1/7) 19:45 Express (660/804) 20:00 Pogoda (601/900) 20:05 Koszmarna wyprawa (4/9) 21:05 Taboo 7 (4/6) 22:05 Cela 22:35 Nie do wiary (10/16) 23:05 Kossakowski. Szósty zmysł. Ukraina (11/12) 23:35 Superwizjer (988) 00:05 Ola w trasie. Na wakacjach (6) 00:35 Kartoteka 2 (1/14) 01:30 Świat bez fikcji 4 (1/7) 02:00 Miłość na sprzedaż (7/10) 02:30 Telepaci (1/8) 03:25 Psie Adopcje (1/12) 03:50 Cela 04:15 Orzeł czy reszka? (16) 05:10 Koniec programu POLO TV

06:00 Hit dnia 06:05 Weekend w Polo tv 07:00 Power Play 07:05 Weekend w Polo tv 08:00 Hit dnia 08:05 Weekend w Polo tv 09:00 Przebojowe historie 09:10 Najlepsze z najlepszych 10:20 Disco Relax 11:20 Dance w Polo tv 12:00 Power Play 12:05 Przebojowe historie 12:23 Szalone lata 90-te 13:00 Weekend z... 13:14 Szalone lata 90-te 14:00 Weekend z... 14:14 Dance w Polo tv 14:30 Disco Polo Live 15:20 Weekend z... 15:42 Scena Polo tv 16:16 Dance w Polo tv 17:15 Vipo-disco hity 18:15 Disco Star 19:36 Szalone lata 90-te 20:06 Koncert w Polo tv 21:15 Discopolot 22:00 Hit dnia 22:05 Przeboje na czasie ESKA TV 08:05 Hity na czasie 09:00 Summer City 10:00 Summer City 11:00 Summer City 12:00 Summer City 13:00 Miejska lista14:00 Teenage lista 15:00 smESKA 16:00 smESKA 17:00 ESKA Tv News 18:00 ESKA TV News - podsumowanie tygodnia 19:00 Hip Hop Top 10 20:00 Siesta czy fiesta 21:00 Summer City 22:00 Summer City 23:00 Summer City 00:00 Summer City 01:00 Polska noc r e k l a m a


informacje

C M

pa n o r a m a

Y

BYDGOSZCZY

FLESZ MIEJSKI Spiesz się na studia

Ostatni czas, by zapisać się na bydgoskie uczelnie wyższe. Do 15 września trwa nabór na I stopień studiów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dokumenty należy złożyć do 20 września. Miejsca są na prawie wszystkich kierunkach. Także do 15 września można rejestrować się na studia dzienne II stopnia oraz studia zaoczne. Lista wstępnie zakwalifikowanych pojawi się 19 września. Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rejestracja trwa jedynie do 30 sierpnia. Na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia prowadzona będzie jednak do 20 września. Przy studiach zaocznych czas na składanie dokumentów jest także do 30 sierpnia, a  rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w dniach 9-20 września. Na rejestrację i  dostarczanie dokumentów na studia II stopnia jest czas do 20 września. W Collegium Medicum UMK rejestracja na studia II stopnia trwa do 5 września, rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 10 i 11 września, a dokumenty przyjmowane będą od 16 do 20 września.

Na styku nauki i biznesu

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców oraz Bydgoski Klaster Przemysłowy otrzymały finansowe wsparcie od marszałka województwa. Pieniądze przyznane zostały projektom z zakresu wspierania sfery nauki i przedsiębiorstw. - Bez nauki nie ma innowacyjności w  biznesie. Dlatego samorząd województwa powołał KujawskoPomorską Agencję Innowacji, która zajmuje się kreowaniem współpracy świata nauki i  świata gospodarki – mówi marszałek Piotr Całbecki. Bydgoska uczelnia pieniądze przeznaczy na staże pracowników naukowych w  przedsiębiorstwach oraz pracowników przedsiębiorstw w  jednostkach naukowych. KPZPiP otrzymał pieniądze na czasowe zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, a  Bydgoski Klaster Przemysłowy zwiększy transfer wiedzy pomiędzy sektorem nauki a  10 przedsiębiorstwami poprzez szkolenia techniczne i doradztwo indywidualne. | zebrał (mki)

K

INICJATYWY Byli studenci pomagają wynająć lokum obecnym żakom

Ich trzech w M4 Na pomysł wpadł Marek podczas studiów prawniczych w Toruniu. Podzielił się nim z Kamilem, który chętnie przyjął zaproszenie do, bądź co bądź, pionierskiego planu. Dołączył do nich jeszcze Mateusz, złota rączka. We trójkę stworzyli M4 Student - firmę, która wynajmuje mieszkania a jakże - studentom. W maju minął rok, odkąd pojawili się na rynku. Swojego „M” jeszcze się nie dorobili. Mają jednak nadzieję, że ich biznes w perspektywie na to pozwoli. Na razie cieszą się z biura przy ulicy Paderewskiego, do którego wprowadzili się niedawno. - To znak, że stopniowo realizujemy swoje cele - mówi Marek Nadolny, jeden z współtwórców firmy.

Kwestia zaufania Dla całego trio właśnie rozpoczął się najbardziej gorący okres. Od sierpnia aż do początku roku akademickiego ich głowy będą zaprzątały negocjacje z właścicielami, urządzanie mieszkań i poszukiwanie lokatorów. I choć mają klarowny podział obowiązków, to nie wszystko da się jednoznacznie rozparcelować. - Kanapy w pojedynkę nikt nie wniesie - śmieje się Marek. W ciągu nieco ponad roku udało im się pozyskać osiemnaście mieszkań, z czego dwa w Toruniu. Tam planują swoją ekspansję. Są jednak ostrożni w ocenach, kiedy ona nastąpi. - Szukamy cały czas osób chętnych do pracy poza Bydgoszczą. Sami nie jesteśmy w stanie kontrolować tego na większą skalę zauważa Marek. - Nie skupiamy się na konkretnej liczbie mieszkań, jest to dla nas sprawa drugorzędna. Priorytetem jest przełamanie nieufności właścicieli. - Na początku był z tym problem. Zresztą, poniekąd nadal jest - wyjaśnia Kamil Błaszkiewicz. - Oferujemy usługę zarządzania najmem. Wielu osobom wydaje się, że jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Nie mamy żadnych ukrytych kosztów, nie pobieramy też prowizji od studentów. Po kilkunastu miesiącach twórcy M4 Student twierdzą, że kluczem do sukcesu jest wzrost pewności siebie. - Wszyscy właściciele, którzy nam zaufali, zdecydowali się na przedłużenie

współpracy. To my mogliśmy decydować, z których mieszkań ewentualnie zrezygnować - wylicza Kamil. Pojawienie się w świadomości studentów nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie samorządów uczelnianych. To im M4 Student zawdzięcza rozgłos. - Najlepiej układa nam się współpracy z UKW i Collegium Medicum UMK - twierdzi Błaszkiewicz. Jak dodaje, studenci to specyficzna grupa odbiorców. Trudno ocenić, co okaże się w ich oczach strzałem w dziesiątkę, a co - kompletną klapą. - Studenci stali się bowiem bardziej wymagający - potwierdza Mateusz Wilk.

Kontakt, czujnik gazu i łóżko Po czym można to poznać? - Chociażby po tym, że czasami od razu chcą wymiany mebli w mieszkaniu - dodaje Mateusz. Jak sam przyznaje, pracując w M4 Student przygotowuje się do roli męża idealnego. Odpowiada za stronę techniczną przedsięwzięcia. Dokonuje mniejszych lub większych napraw. - W ten sposób odciążamy właścicieli - dodaje Kamil Błaszkiewicz. Na tablicy w biurze zawsze wypisana jest lista zadań. - Zdarzają się różne przypadki. Nie ma reguły - ile mieszkań, tyle problemów - podkreśla Marek Nadolny. I wymienia - plagę biedronek potraktowanych muchozolem (z tych bardziej niekonwencjonalnych) czy cieknące krany bądź luźne klamki (z tych bardziej tradycyjnych). - Mężczyźni dzwonią do nas, rzecz jasna, rzadziej. Sami załatwiają niektóre sprawy - mówią współwłaściciele M4 Student. Twórcy projektu też dzwonią do swoich lokatorów. Z propozycjami konkursów i rabatów. - To druga, na tę chwilę trochę zaniedbana, odnoga naszej działalności. Chcemy promować

Twórcy M4 Student (od lewej): Mateusz Wilk, Kamil Błaszkiewicz oraz Marek Nadolny.

miasto dla studenta - wyjaśnia Błaszkiewicz. W ofercie są chociażby zniżki do naleśnikarni czy bilety do teatru. Docelowo M4 Student chce dla swoich lokatorów stworzyć kartę rabatową. - W ten sposób stworzymy specjalny pakiet dla studentów. W jego ramach byłyby różne atrakcje i aktywności - kluby, puby, bary, restauracje czy kluby fitness - podkreśla Kamil. Jak dodaje, ich firma szuka partnerów, a nie mecenasów. - Skupiamy się na podmiotach, którym sami możemy coś zaproponować - dodaje Błaszkiewicz. Czy kilkudziesięcioosobowa grupa lokatorów może być kartą przetargową? - Naszym zdaniem - tak. Nie wszyscy skorzystają bowiem z naszej propozycji, a właściciel np. restauracji nie będzie musiał udzielić zniżki kilkuset osobom. Promocję jednak ma - przekonuje Marek Nadolny.

Bez prężenia muskułów Promocja to temat, wokół którego kręci się życie w M4 Student. Budowanie marki jest równie istotne jak negocjacje z właścicielami czy poszukiwanie nowych lokatorów. - Nikt nie mówił, że będzie łatwo - zauważa Kamil. Ale decyzji o odejściu z pracy w jednej z firm odzieżowych nie żałuje. - Chodziłem do pracy, gdzie codziennie robiło się to samo. Tutaj wszystko, w tym finanse, są w stu procentach zależne od nas. Pieniądze nie są dla nich tematem tabu. W biznesie zresztą takim być nie

fot. nadesłane

powinny. - Na razie nie jest to przedsięwzięcie, które pozwala spokojnie funkcjonować i zakładać rodzinę - mówi Błaszkiewicz. - Daje jednak nieograniczone możliwości rozwoju. Ważna jest także motywacja. - W swojej firmie jest - mówi Mateusz - zdecydowanie inna. Po prostu - większa. Powtarzalność może dołować, a tutaj ciągle pojawiają się nowe sytuacje, na które trzeba reagować. Jak twórcy M4 Student planują w najbliższym czasie realizować zasadę „nieograniczonych możliwości”? Oprócz wspomnianego już Torunia, przychylnym okiem patrzą na Poznań. Jak twierdzą, ich pomysłu nikt jeszcze nie skopiował. - A nawet jeśli, to mamy swoje patenty, których nie ujawniamy - mówi z uśmiechem Marek Nadolny. Czy planują rozszerzenie działalności o, przykładowo, pośrednictwo w nieruchomościach? - W Bydgoszczy jest ponad 100 biur, które się tym zajmują. Nie chcemy w tej sytuacji prężyć muskułów - odpowiada. Zwłaszcza że mogą im się one przydać, gdy trzeba będzie wnieść kolejną kanapę do mieszkania. | Eryk Dominiczak e.dominiczak@panoramabydgoszczy.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: WIĘCEJ INFORMACJI O M4 STUDENT na www.m4student.pl r e k l a m a

EXP32kB

8

C M Y

K


PROGRAM TELEWIZYJNY

Poniedziałek • 2.09.2013 TVP 1

TVP 2

05:55 TVP INFO w TVP1 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:10 Polityka przy kawie 08:25 TELEZAKUPY 08:55 Serialowa Jedynka - Komisarz Alex - odc. 1 09:55 BBC w Jedynce Super inteligentne zwierzęta cz. 2 11:00 Europa To my 12:00 Wiadomości 12:15 Agrobiznes 12:45 Natura w Jedynce - Tajemnice grzybów 13:50 Jaka to melodia? - odc. 2673 14:25 Moda na sukces - odc. 5844 15:00 Wiadomości 15:05 Pogoda 15:15 Okrasa łamie przepisy - Inne oblicze pstrąga 15:45 Bonanza - odc. 126 16:35 POLSKA NON STOP 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Jaka to melodia? - odc. 2674 17:55 Klan - odc. 2456

06:00 Wiadomości z drugiej ręki - odc. 44/48 06:35 Coś dla Ciebie 07:05 M jak miłość - odc. 327 08:00 Pytanie na śniadanie 10:30 Barwy szczęścia - odc. 955 11:10 Na dobre i na złe - odc. 124 12:10 Makłowicz w podróży (65) Walia - „Przez góry” 12:40 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - Wyspy szczęśliwe 13:15 Historia Polski według Kabaretu Moralnego Niepokoju 14:10 Niepokorni kochankowie 15:05 Rodzinka.pl - odc. 45 15:45 Panorama - Kraj 16:05 Pogoda 16:10 Rodzinka.pl - odc. 103 16:35 Rodzinka.pl - odc. 104 17:10 Kabaret Moralnego Niepokoju przedstawia: TRASASASA (1)

18:30 Świat się kręci 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio - Kronika 20:07 IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego - Kronika 20:10 Pogoda 20:20 Jutro idziemy do kina - film fabularny - Polska (2007) 22:15 Operacja Samum - film sensacyjny - Polska (1999) 24:00 Glina - odc. 1/25 01:05 Świat się kręci 01:55 Bonanza - odc. 126 02:50 Oglądaj z Andrzejem Fidykiem - One tańczą w nocy - film dokumentalny - Kanada (2010) 03:45 Naszaarmia.pl 04:15 Notacje - prof. Józef Stasiński. Ten polski wrzesień 1939 04:25 Zakończenie dnia

POLSAT • 23:10 • Brudne sprawy

TVP BYDGOSZCZ

06:32 Młodzież kontra 07:30 W zbliżeniu 07:40 Sport - flesz 07:45 Magazyn żniński 08:00 Co niesie dzień 08:30 Twój Album - 08:36 Wieluń podniebny atak 08:50 Przechodzień codzienny 09:01 Eurosąsiedzi - odc. 145 09:20 Etniczne klimaty - Ponad 500 km do siebie 09:46 Kościół z bliska - odc. 52 10:22 Głos Regionów 11:15 Dla niesłyszących - Otwórz oczy 11:49 Antenowe remanenty. KONCERTY W TVP WARSZAWA Benefis Jaremy Stępowskiego cz. 1 12:55 Oj nie ma jak Lwów - Spotkanie z Władą Majewską 13:30 Rusz się człowieku 14:00 Twój Album 14:08 Wieluń - podniebny atak 14:20 Przechodzień codzienny 14:28 Everyday English 14:44 Ahora espanol 18:00 Panorama 15:00 Zbliżenia 15:05 W zbliżeniu 18:30 Sport Telegram 15:20 Sektor Kibica (1) 16:00 Ra18:40 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu - odc. port z Polski 16:30 Czas na Pracę! 1/76 Praca na Czasie! 17:00 Przystanek 20:05 Barwy szczęścia - odc. Ziemia 17:30 Zbliżenia - flesz 17:35 956 Polityka dla ludzi 20:40 1000 razy M jak Miłość Gala Jubileuszowa 18:15 W 80 dni dookoła lata (66) 22:25 TOMASZ LIS NA ŻYWO 18:30 Zbliżenia 23:30 Paradoks - odc. 10/13 00:25 Czy świat oszalał? - Rosja 19:00 Telekurier - tęsknota za imperium - film 19:30 Kultowe rozmowy dokumentalny - Francja (2012) 20:00 Książka pod żaglami - cyfrowe rejsy z Warmii i Mazur - odc. 1 01:35 Siostra Jackie - odc. 23/24 02:00 Siostra Jackie - odc. 24/24 20:25 Red, hot, Chile - Polska 02:40 TOMASZ LIS NA ŻYWO 20:40 Muzyka z Mózgu (12); koncert 03:45 Ślubnie, nieślubnie, ina- 21:02 Pogoda czej - odc. 1/6 21:05 Echa dnia 04:45 Ślubnie, nieślubnie, ina- 21:15 Dla niesłyszących - Dziennik czej - odc. 2/6 Regionów 05:40 Zakończenie programu 21:42 Echa dnia - komentarze; 21:57 Pogoda 22:00 Zbliżenia 22:10 Sport - flesz 22:20 Rozmowa dnia 22:36 Ślady - Leon Zdzisław Stroiński 23:35 Everyday English 23:53 Ahora espanol Polsat • 20:05 • 2012 00:12 Telekurier

POLSAT

TVN

TVN 7

06:00 Nowy dzień z Polsat News 09:00 Malanowski i Partnerzy, odc.424, 425 10:00 Trudne sprawy, odc.126 11:00 Dlaczego ja?, odc.300 12:00 Pamiętniki z wakacji, odc.14 13:00 Czyja wina?, odc.1 14:00 Pierwsza miłość, odc.1726 14:50 Trudne sprawy 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1158 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.555 17:00 Dlaczego ja?, odc.438

05:05 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku 06:20 Mango - 07:25 Co za tydzień (613) 08:00 Dzień dobry TVN (1238) 11:05 Wielki Mecz – Politycy kontra Gwiazdy TVN 13:15 Szpital (64) 14:15 W-11 Wydział Śledczy 15:00 Ukryta prawda (203) 16:00Rozmowy w toku (2186) 17:00 Szpital (77)

04:55 Pascal: po prostu gotuj 12 (7/16) 05:35 We Dwoje (7/16) 06:50 Męski Typ 2: Maciej Wisławski (8/9) 07:20 Sąd rodzinny (105) 08:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (402) 09:15 Detektyw Monk (7/16) 10:15 Ostry dyżur VIII (2/22) 11:20 Mango 12:55 Sąd rodzinny (106) 13:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (403) 14:55 Bez śladu (5/24) 15:55 Czerwony Orzeł (6/17) 17:05 Punkt krytyczny (1/13)

TVP HISTORIA

TVP POLONIA

07:30 Dziennik telewizyjny 08:10 Makłowicz w podróży Podróż 30 Londyn „Brytyjska chwała” (110) 08:45 Powstańcy Dzień 33 08:50 Komunikaty Wojenne - odc. 8 09:00 Pogranicze w ogniu - odc. 1/24 10:10 Dzika Polska - Bogatsze życie - Uskrzydlone związki 10:40 Zaproszenie - Agatowe Lato 11:10 Polska i świat z historią w tle - Płonąca granica 11:35 Sensacje XX wieku 12:05 Sensacje XX wieku 12:40 Cafe Historia 13:05 Westerplatte 14:50 Historia kołem się toczy Warszawa czyli rzecz o bratniej pomocy 15:30 Podróże sentymentalne po statucie - Świadomość socjalistyczna 1 15:50 Żółta bluzka ze spadochronu 16:25 Teatr historii - Westerplatte. Honor żołnierza 17:00 Pogranicze w ogniu - odc. 2/24

06:10 The Best of Maanam. Koncert live 07:05 Las bliżej nas - odc. 41 07:25 Tylko Kaśka - Koty mają się dobrze odc. 5 08:00 Pytanie na śniadanie 10:25 Polonia w Komie - (307) 10:35 Kulturalni PL - (156) 11:40 Codzienna 2 m. 3 - odc. 66 12:05 Barwy szczęścia - odc. 897 12:30 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 12:35 Wiadomości 12:50 Ranczo - odc. 70 13:45 Ranczo - odc. 71 14:45 Naszaarmia.pl 15:10 Zapomniana rozgłośnia 15:50 Złotopolscy - odc. 764 16:20 Jak to działa 16:55 Codzienna 2 m. 3 - odc. 66 17:20 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 17:22 Polonia w Komie - (307) 17:30 Teleexpress 17:55 Tacy sami

18:05 Kalendarium historyczne - Skradziona nadzieja - film dokumentalny 19:10 Dziennik telewizyjny 19:50 Spór o historię - Wrzesień 1939 - czy można było uniknąć klęski? 20:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii 21:00 Flesz historii - odc. 146 21:30 Papierowy żołnierz - dramat kraj prod.ROSJA (2008) 23:35 Widziałam 00:15 Z kamerą po kraju - Sezonowe miasteczko 00:40 Zaproszenie - Agatowe Lato 01:15 Emisariusz - film dokumentalny 02:20 Świder - film dokumentalny 02:45 Polska z bocznej drogi Zwycięski 303 03:00 Zakończenie dnia TVP ROZRYWKA

06:45 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Mozartowski smak (141) 07:15 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (79) 07:50 Niezapomniane Koncerty - OD BLUE DO CAFE 08:50 Niezapomniane Koncerty - Sopot 2006 na bis 09:45 Rozrywka Retro - Przedstawiamy (6) 10:35 Mój pierwszy raz - (odc. 33) 11:35 Kabaretowy Klub Dwójki 18:00 Wawa non stop (1) (4), (5) 13:30 Szansa na Sukces 19:00 Fakty (5724) 14:35 Niezapomniane Kon19:30 Sport (5708) 18:00 Pierwsza miłość, odc.1727 19:40 Pogoda (5705) certy - Republika wspomnień. 18:50 Wydarzenia 18:00 Detektyw Monk (8/16) Koncert zespołu Republika cz. 19:50 Uwaga! (3667) 19:20 Sport 19:00 Bez śladu (6/24) 2 15:50 Niezapomniane Kon20:05 Na Wspólnej 11 (1780) 19:25 Pogoda 20:00 Tornado w Nowym Jorku, certy - Goran Bregović 16:45 20:45 W-11 Wydział Śledczy 19:30 Świat według Kiepskich, USA 2008, Wideoteka dorosłego człowieka 21:30 Lekarze 3 (1/13) odc.296 21:55 Detektyw Monk (8/16) (41) 17:15 Wideoteka dorosłego 22:30 Perfekcyjna Pani Domu 20:05 2012 USA, 2009r. 22:50 Uciekający pociąg, USA człowieka (42) 17:40 Podróże 23:10 Brudne sprawy USA, 2005r. 23:30 Wybrani (13/23) 1985, kulinarne Roberta Makłowicza 00:30 Dowody zbrodni (16/22) 01:10 Breaking Bad, odc.17 USA, 01:10 Arkana Magii 01:30 Uwaga! (3667) 2009; r. 03:15 W roli głównej - Małgorzata - Smak antypodów (142) 02:10 Dziewczyny z Fortuną, Niezabitowska (5/17) 01:45 Arkana magii 18:15 Wojciech Cejrowski- boso 03:30 Tajemnice losu, odc.1431 03:45 W roli głównej - Janusz 03:05 Rozmowy w toku przez świat - (80) 05:00 Wstawaj! Gramy! Głowacki cz.1, cz. 2 04:00 Koniec programu 18:45 Rozrywka Retro - Kabaret „Szpak” - odc. 1 TVP1 • 20:20 • Jutro idziemy do kina 20:00 Podróże z żartem - SybeAndrzej Skowroński, Jerzy Bolesławski i Piotr Dołowy w 1938 ria (25) roku zdają maturę i idą na studia. Latem 1939 r. atmosfera po- 21:05 Kabaretowy Klub Dwójki lityczna w kraju staje się coraz bardziej napięta. Coraz częściej (6), (7) mówi się o wojnie. Andrzej, który zakochał się w pięknej Ani, 22:55 Życie to Kabaret - Kabaret córce starosty, umawia się z nią w końcu na randkę. Mają się Moralnego Niepokoju spotkać szóstego września, gdy on wróci z ćwiczeń z Pomorza, 23:55 Wojciech Cejrowski- boso a ona ze Lwowa. Z kolei Krysia i Jurek wyznaczają sobie spotkanie na 1 września. przez świat - (80) Żródło: filmweb.pl 00:30 Co nam w duszy gra 02:20 Zakończenie dnia

sesje

ATM ROZRYWKA

06:00 Daleko od noszy, odc.24 06:30 Wstawaj! Gramy!, 07:15 Rodzina zastępcza, odc.257 08:05 Rodzina zastępcza, odc.258 09:00 Rodzina zastępcza, odc.21 09:30 Mamuśki, odc.17 10:00 Daleko od noszy, odc.19 10:30 Daleko od noszy, odc.20 11:00 Rodzina zastępcza, odc.329 12:00 Pensjonat pod Różą, odc.21 13:00 Pierwsza miłość, odc.1720 13:30 Ewa gotuje, odc.185 14:00 Graczykowie - Buła i spóła, odc.84 14:30 Graczykowie Buła i spóła, odc.85 15:00 Rodzina zastępcza, odc.177 16:00 Świat według Kiepskich, odc.174 16:30 Mamuśki, odc.13 17:00 Daleko od noszy, odc.41 17:30 Daleko od noszy, odc.42 18:00 Gra w ciemno, odc.256 19:00 Awantura o kasę, 20:00 Rodzina zastępcza, 18:25 Piękniejsza Polska - /9/ 18:55 Barwy szczęścia - odc. 897 21:00 Graczykowie - Buła i spóła, 21:30 Graczykowie - Buła i spóła, 19:25 Jedna Scena - Wrony 19:45 Dobranocka - Przygód kilka 22:00 Daleko od noszy, odc.25 22:30 Daleko od noszy, odc.26 wróbla Ćwirka - odc. 32/39 23:00 Świat według Kiepskich, 20:00 Wiadomości 23:30 Świat według Kiepskich, 20:25 Sport 00:00 Mamuśki, odc.29 20:35 Pogoda 20:50 Głęboka woda - odc. 10/13 00:30 Daleko od noszy, odc.25 01:00 Daleko od noszy, odc.26 21:45 Polonia w Komie 01:30 Gra w ciemno, odc.28 22:00 Polonia 24 02:30 Awantura o kasę, odc.28 22:45 Opole na bis 03:30 Graczykowie - Buła i spóła, 23:20 TOMASZ LIS NA ŻYWO 04:00 Graczykowie - Buła i 00:20 Naszaarmia.pl 00:45 Codzienna 2 m. 3 - odc. 66 04:30 Daleko od noszy, 01:10 Łamigłówka - Zamek KróTV 4 lewski 2013 01:15 Tylko Kaśka - Koty mają się 05.50 Ukryta miłość (odc.55) dobrze odc. 5 06.45 „Puppy in my pocket” 01:45 Dobranocka za oceanem (odc.1)07.05 „Puppy in my pocket” - Przygód kilka wróbla Ćwirka (odc.2)07.20 “Simba King Lion” - odc. 32/39 (odc.1)07.55 “Scooby Doo!”08.25 02:00 Wiadomości “Scooby Doo!”08.55 Komisarz Rex” 02:25 Sport (odc.5)09.55 „Niezwykli przyjacie02:30 Pogoda le ze świata zwierząt”10.55 „Kie02:45 Głęboka woda - odc. 10/13 dy się zakocham” (odc.55)11.50 03:35 Polonia 24 “Jungle book” (odc.1)12.30 “Jun04:10 Polonia w Komie gle book” (odc.2)13.00 “Mega 04:20 Barwy szczęścia - odc. 897 chichot”13.30Tylko miłość” 04:50 TOMASZ LIS NA ŻYWO 14.30 Przyjaciółki” (odc.1) Polska, 05:40 Opole na bis 2012; 15.30 Komisarz Rex”(odc.6) 16.30Hotel 52(odc.1)Polska, 2009; 17.30 Nieposkromiona miłość” TVP PULS (odc.1) “Scooby Doo!” 06:00 Dyżur dokumentalny, Pol- 18.30 19.00 “Scooby Doo!” ska 2009 06:30 Menu na miarę li- 19.30 “Mega chichot” festylowy, Polska 2011 07:00 Tom 20.00 „Zaklinacz psów” (odc. 1) i Jerry 07:05 Tom i Jerry 07:10 21.00 „Galileo” (odc. 271) Tom i Jerry 07:30 Tom i Jerry 22.00 „Galileo” (odc. 374) 07:35 Tom i Jerry 07:55 Zakli- 23.00 „Studenckie opowieści nacz psów 08:55 Najdziwniejsze 00.55 „Kroniki facetów z klasą” zwierzęta świata USA 2010 10:00 Cezary Pazura 2/3 Księżniczka na lodzie komedia, 01.55 „To był dzień” Kanada, USA 2005 12:00 Ratunku, jestem rybką! animacja, Dania, TV 6 Irlandia, Niemcy 2000 13:45 Egip05.30 „Szósty zmysł” 06.20 skie psiaki familijny, Kanada, USA 2012 15:45 Nowe szaty cesarza „Mistrz Kuchni: Juniorzy” 07.25 familijny, Niemcy 2010 17:00 Ta- „Mistrz Kuchni: Juniorzy” 08.25 jemnica skarbu Butcha Cassidy’ego „Niezatapialny Titanic” 10.00 “Rycerze” 11.00 „Wiedźmy i święte” przygodowy, USA 2006 12.00 “Ukryta miłość” 13.00 19:00 Pingwiny z Madagaskaru „Prawdziwe uczucie” (odc.2)14.00 19:30 Pingwiny z Madagaskaru „Mam Talent!” - wersja amery20:00 Dwugłowy rekin atakuje kańska 15.00 „Jak oni śpiewają” akcja, USA 2012 16.00 “Tylko muzyka. Must Be 21:55 Kosmiczna katastrofa The Music” 1 (odc 1) 17.30 „Sopot akcja, USA 2011 TOPtrendy 2013” 23:50 Krwawa uczta 2 horror, 18.00 „Świat według Bundych” USA 2008 2 (odc. 14) 01:55 Kręcimy z gwiazdami 18.30 „Świat według Bundych” 02:45 Taki jest świat - Pod lupą 2 (odc. 15) lifestylowy, Polska 2012 19.00 „Prawdziwe uczucie” 03:25 Dyżur dokumentalny (odc.3) Meksyk, 2012 03:50 JRG w akcji dokumentalny, 20.00 „Galileo” (odc.199) Polska 21.00 „Śmierc na 1000 sposobów” 04:15 Menu na miarę (odc.1) 04:40 Z archiwum policji krymi21.30 “Zwariowany pociąg” nalny, Polska 2010 23.40 „Wzór” (odc.1) USA, 2005; 05:05 Menu na miarę (Menu na miarę) lifestylowy, Polska 2011 00.40 “Zaginiony synek” 02.30 „4music” 05:30 Z archiwum policji kryminalny, Polska 2010 03.35 „Muzyczne listy”

TVP KULTURA

9 TTV

06:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (475) 06:55 Blisko ludzi (155/227) 07:25 Kulisy sławy extra 2 (2/4) 07:55 Rozmowy w toku (1973) 08:40 Uwaga! po Uwadze (44/123) 09:20 Kartoteka 2 (1/14) 10:15 Córki pastorów (1/10) 11:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (485) 12:10 Bez recepty 2 (1/16) 13:10 Uwaga! po Uwadze (86/123) 13:55 Rozmowy w toku (2009) 18:20 Słodkie oczy - film TVP - Pol- 14:40 Czarno na białym (119/160) 15:15 Jeszcze raz Dzień Dobry 4 ska (1/12) 15:45 Rosyjskie laleczki 19:30 Wieczorynka (6/12) 16:10 Orzeł czy reszka? (16) 19:35 Wieczorynka 17:10 Blisko ludzi (156/227) 17:45 20:00 Informacje kulturalne 20:20 Panorama kina światowego Express (661/804) - Podkręć jak Beckham - komedia 18:00 Pogoda (602/900) USA, Niemcy, Wielka Brytania 18:05 Wiem, co jem. Bosacka na 22:30 Videogalerie odc. 23 tropie 2 (1/13) 23:35 The Blues - Historia Bluesa (1) 19:10 Psie adopcje i nie tylko 01:10 Informacje kulturalne (7/13) 01:30 Panorama kina światowego - 19:45 Express Podkręć jak Beckham - komedia 20:00 Pogoda (603/900) 20:05 Uwaga! po Uwadze TVP PULS 2 (98/123) 20:45 Ola w trasie. Na wakacjach 06:00 Z archiwum policj 06:30 (1/6) Radio Romans obyczajowy, Pol- 21:15 Odlotowy ogród (6/12) ska 07:15 Tarzan 07:45 Tarzan 21:45 Express 08:15 Inspektor Gadżet 08:45 21:57 Pogoda Marta Mówi 09:15 Mia i Ja 09:45 22:00 Ostre cięcie (11) Bajki animowane dla dzieci 10:20 22:40 Świat bez fikcji 4 (1/7) Dennis Rozrabiaka 10:50 Sonic 23:10 Cela Taboo 7 (4/6) Underground 11:15 Było sobie 23:40 00:40 Koszmarna wyprawa (4/9) życie 11:50 Byli sobie podróżnicy 01:35 Kossakowski. Szósty zmysł. 12:30 Bolek i Lolek na wakacjach Ukraina (11/12) 12:40 Bolek i Lolek na waka- 02:05 Rozmowy w toku (1965) cjach 12:55 Bajki animowane 02:50 Uwaga! po Uwadze (89/123) dla dzieci 13:25 Pszczółka Maja 14:00 Marta Mówi 14:25 Mia i Ja 03:30 W ostatniej chwili (6/11) 15:00Dennis Rozrabiaka 15:30 03:55 Bez recepty 2 (1/16) Sonic Underground 16:00 In- 04:50 Kossakowski. Szósty zmysł. Ukraina spektor Gadżet 16:25 Było sobie życie 16:55 Byli sobie podróżnicy POLO TV 17:30 Świat zwierząt 06:00 Hit dnia 06:05 Pobudka z 18:00 Zaklinacz psów Polo tv! 07:00 Power Play 07:05 19:00 Brudna Robota dok., USA Pobudka z Polo tv! 08:00 Hit dnia 08:05 Najlepsze z najlepszych 20:00 ALE NUMER! 20:30 Tajna jednostka akcja, USA 09:00 Power Play 09:05 Najlepsze z najlepszych 10:00 Przebo22:25 Goło i wesoło jowe historie 10:10 Wszystko mi 23:00 Gliniarz z Memphis USA disco! 11:00 Przebojowe historie 23:55 Stare dranie 11:13 Dance w Polo tv 12:00 Hit 00:25Erotyczne rozmowy dnia 12:10 Dance w Polo tv 13:00 01:00 Gorące noce Przeboje na czasie 14:00 Hit dnia 14:11 Disco Relax 15:00 Przebojowe historie 15:23 Przeboje na POLSAT SPORT NEWS czasie 16:00 Przebojowe historie 07:00 Sport Flash 07:05 PSV Ein- 16:13 Przeboje na czasie 17:00 dhoven - SC Cambuur 08:00 Sport Przebojowe historie 17:15 Slide Flash 09:05 CSKA Moskwa - Am- Show kar Perm 10:00 Sport Flash 11:05 FC Groningen - Ajax Amsterdam 18:05 Poczekalnia DPL 12:00 Sport Flash 13:05 Feyeno- 18:28 Lista Przebojów DPL ord Rotterdam - Roda JC Kerkrade 19:00 Szalone lata 90-te 14:00 Sport Flash 15:05 Grand 20:00 Przebojowe historie Prix Wielkiej Brytanii w Silversto- 20:09 Szalone lata 90-te ne 16:00 Sport Flash 17:05 World 21:00 Wieczorne granie na ekranie Grand Prix w Sapporo 22:00 Zakochane Polo tv 22:30 Pikantne Polo tv 18:00 Sport Flash 23:00 Hit dnia 19:05 Dynamo Moskwa - FK 23:05 Przeboje na czasie Rostów 20:00 Sport Flash ESKA TV 21:05 World Grand Prix w Sapporo 06:00 Hity na czasie 08:00 22:00 Sport Flash - 17:00 ESKA TV News (co 23:00 Sportowe podsumowanie godzinę) 09:05 Siesta czy fiednia sta 10:05 Summer City 12:05 23:15 World Grand Prix w Summer City 13:05 Zwolnienie Sapporo z WF-u 14:05 smESKA 15:05 00:00 Sportowe podsumowanie smESKA 16:05 G20 17:05 dnia G20 18:00 Zwolnienie z WF-u 00:15 World Grand Prix w 18:30 ESKA TV News 19:00 Sapporo Siesta czy fiesta 20:00 Sum01:00 Sportowe podsumowanie mer City 20:00 Summer City dnia 00:00 Polska noc

08:10 Jak zrobić film - Scenariusz odc. 1 08:35 Portrety - Ida Haendel 09:50 Film dla niesłyszących - Kocie ślady 11:20 Męczeństwo Mariana 12:25 Poniedziałek z piosenką 13:35 Non - stop kolor 14:25 Film dla niesłyszących - Kocie ślady 16:00 Program publicystyczny 16:35 Jak zrobić film - Scenariusz - odc. 1 17:00 Portrety

r e k l a m a

modelingowe

www.piotrekfoto.pl

FOTOGRAF

tel. 512 665 997 piotrekfotograf@gmail.com


kultura

C M

pa n o r a m a

Y

BYDGOSZCZY

FLESZ KULTURALNY I ROZRYWKOWY Po wakacjach kolejny sezon rozpoczyna Teatr Polski im. Hieronima Konieczki. Na początku września na deskach pojawi się „Burza” wg Williama Shakespeare’a w  reżyserii Mai Kleczewskiej, a na początku jego drugiej dekady - „Sprawa Dantona” w reżyserii Pawła Łysaka. Na przełomie września i  października odbędzie się kolejny, dwunasty już Festiwal Prapremier. Więcej informacji na ten temat w  kolejnych wydaniach „Panoramy”. Teatr zaprasza również osoby chętne do współpracy w ramach wolontariatu w sezonie 2013/2014. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Magdaleną Kołatą pod adresem e-mail: magdalena. kolata@teatrpolski.pl lub pod numerem telefonu (52) 339-78-40. Bydgoskie pożegnanie lata na polanie Różopole w  Myślęcinku będzie miało tym razem zdublowany charakter. W sobotę, 31 sierpnia w  ramach właściwego „Pożegnania Lata” zagra m.in. Liber, który wystąpi wspólnie z Natalią Szroeder. Nie zabraknie akcentów tanecznych - na scenie pojawią się dzieci ze Studia Tańca Bailamos, które kilka miesięcy temu rywalizowały w show „Got to Dance”. Dzień później odbędzie się Festiwal Aktywności Kobiet „Babie Lato”. Jego gwiazdą muzyczną będzie Czesław Śpiewa. 13 września w  Estradzie zagra Miuosh, katowicki raper i  producent, założyciel wytwórni Fandango Records. Będzie to debiutancki koncert podczas jego jesiennej trasy. Miuosh debiutował w  2005 roku podczas gościnnego występu w  utworze „Za szybcy się wściekli” składu Pokahontaz. Dwa lata później wydał solowy album „Projekcje”, który jest jednym z czterech w jego dorobku. Ostatni materiał „Prosto przed siebie” wydany jesienią ubiegłego roku uzyskał status platynowej płyty. Miuosh ma za sobą współpracę m.in. z  Bas Tajpanem, pojawiał się także na kompilacjach - chociażby w ramach projektu „Grube Jointy 2” czy „Prosto Mixtape” DJ-a Kebsa. Bilety na koncert w  przedsprzedaży można nabyć w cenie 20 oraz 25 złotych (m.in w EMPiK-ach oraz w internecie). W dniu koncertu cena wejściówki wzrośnie do 29 zł. | zebrał (awi)

K

MUZYKA Muszla Fest w nowej odsłonie

Muszla poza muszlą Dodatkowe informacje: ogródek piwny stoiska gastronomiczne stoisko z koszulkami festiwalowymi i występujących zespołów miejsca do przypięcia rowerów – na terenie boisk piłkarskich darmowy parking dla samochodów – miejsce wyznaczone wzdłuż ulicy Gdańskiej Nie w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa i nie we wrześniu, ale właśnie w ostatni piątek sierpnia w Myślęcinku odbędzie się największy festiwal rockowy w mieście. Dotychczasowe dziesięć edycji przyzwyczaiło nas do występów artystów przy muszli koncertowej niedaleko Pałacu Młodzieży. Tegoroczna odsłona, ze względu na zły stan techniczny tego obiektu, odbędzie się na terenie Leśnego Parku Kultury i  Wypoczynku. Festiwal nie zniknął z  kulturalnego kalendarza dzięki zaangażowaniu organizatorów (Rebel Music Bdg oraz MCK w Bydgoszczy). Przełomowe będą również koncerty. Na scenie zagrają zespoły nie tylko z  rodzimego, lokalnego podwórka, ale także zaproszeni

goście z innych części kraju. Organizatorzy Muszli Fest poszli za ciosem i  zwiększyli liczbę zaproszonych wykonawców tak, aby wszyscy, którzy przybędą na koncert, zasmakowali nowych brzmień rockowo-metalowych, rzężących gitar czy perkusji. W  tym roku wystąpi w  Myślęcinku pojawi się aż osiem zespołów! Imprezę o  godzinie 16:00 rozpocznie zespół Sierżant Baker jako zwycięzca konkursu organizowanego przez współorganizatora festiwalu - Rebel Music Bdg. Do północy publiczność będą bawić

takie formacje jak: Schizma, Włochaty, Killed by Car, Molly Malone’s, CF98 czy Old Fashioned. Na zakończenie wystąpi zaś grupa Chainsaw. Organizatorzy zrobili, co mogli, aby jedenasta edycja festiwalu zapadła w pamięć nie tylko ze względu na nowe miejsce. Do zobaczenia na koncercie! (PB)

Sierżant Baker

16:55-17:35

Killed by Car

17:50-18:35

Old Fashioned

18:50-19:35

CF98

19:50-20:40

Schizma

20:55-21:45

Molly Malone’s

22:00-22:50

Włochaty

23:05-00:00

Chainsaw

Bydgoszcz / Myślęcinek (boiska piłkarskie) START: 16:00 / KONIEC: 24:00

WSTĘP WOLNY! KALENDARIUM WYDARZEŃ

Po wakacjach i po bólu głowy

W Bydgoszczy nic się nie dzieje. Znacie to? Ja również. Swego czasu sam deklamowałem to utarte stwierdzenie. I  to często. Jako fan elektronicznych brzmień lubiłem ponarzekać, że w naszym mieście brak alternatywy dla lokali rozrywkowych proponujących klubowiczom co imprezę ten sam zestaw muzycznego braku wrażeń. Zdanie zmieniłem, gdy przyszedł czas wakacji. Ruszyło dobrze znane w  Bydgoszczy Letnie Pranie Mózgu w jeszcze lepiej znanym klu-

16:00-16:40

XI Muszla Fest 30.08.2013

ZDANIEM PANORAMY

bie Mózg (choć słowo „klub” dla określenia tego miejsca jest ogromnym uproszczeniem), a przy Warzelni Piwa zaczął działać River Side Bar. Pojawiła się również sposobność zabawy w  plenerze przy szeroko pojętej muzyce elektronicznej. Boję się tylko, że czar pryśnie, gdy wakacje miną (kiedy ten tekst będziesz, drogi Czytelniku, czytał, być może już minęły). Alternatywa zniknie, zrobi się nudno i tylko od czasu do czasu, dzięki nieszablonowej inicjatywie, będziemy wyrywani z  muzycznego letargu. Należy postawić pytania: Czy w  okresie wakacyjnym „lokalom” chce się, a poza sezonem - paradoksalnie - ogórkowym już nie? A może nasza chęć eksplorowania nowych muzycznych przestrzeni ogranicza się tylko do letniego wypoczynku? Pozostawię je jednak bez odpowiedzi, a  głowę zaprzątnę sobie innym problemem. Tym bardziej

Rozkład koncertów:

że zagwozdka ta jest z rodzaju „od przybytku głowa też może rozboleć”! Kogo iść w  ostatni sierpniowy piątek posłuchać? Jacka Sienkiewicza, a może Marcina Czubalę? Jeśli kogoś trzeba by dodatkowo zachęcać do zabawy przy muzyce serwowanej przez oby artystów, pozwolę sobie zacytować Pawła Gzyla z  redakcji Onetu, który o  obu panach, w  kontekście rozwoju nowej elektroniki w naszym kraju, napisał tak: „Z  perspektywy czasu można jednoznacznie stwierdzić, że nowa elektronika z  dużym trudem przyjmowała się w  Polsce. O ile na Zachodzie już w latach 19911993 pojawiły się pierwsze płyty tworzące obecny kanon gatunku, w Polsce musieliśmy czekać na nie aż na koniec dekady. Co więcej – z tamtego czasu bronią się w  zasadzie do dzisiaj tylko nagrania Jacka Sienkiewicza i Marcina Czubali. I to właśnie działalność tych producentów sprawiła, że polski house i techno zaczęły bujnie się rozwijać dopiero w minionym dziesięcioleciu.” Obyśmy i poza sezonem wakacyjnym mieli tego typu problemy. | Dawid Sępiński d.sepinski@panoramabydgoszczy.pl

30 sierpnia (piątek), godz. 19:00

„Kultowe przeboje na gitarę” - Paweł Kotla - dyrygent, Krzysztof Meisinger - gitara (Filharmonia Pomorska)

30 sierpnia (piątek), godz. 20:30

Koloroffon Film - pokaz filmów krótkometrażowych (Landschaft, ul. Gimnazjalna)

30 sierpnia (piątek), godz. 22:00 ostatnia odsłona Letniego Prania Mózgu - wystąpi m.in. Jacek Sienkiewicz (klub Mózg)

31 sierpnia (sobota), godz. 14:00 Pożegnanie Lata - zagrają m.in. Liber i Natalia Szroeder (Myślęcinek, Różopole)

1 września (niedziela), od godz. 14:00

Babie Lato - Festiwal Aktywności Kobiet - zagra m.in. Czesław Śpiewa (Myślęcinek, Różopole)

2 września (poniedziałek), godz. 19:00 koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo (Opera Nova)

7 września (sobota), godz. 19:00 festiwal Trance 4 Life (klub Broadway, ul. Pułaskiego)

13 września (piątek), godz. 19:00 koncert Jose Torresa (restauracja „Pod Papugami”, ul. Staszica)

13 września (piątek), godz. 20:30 koncert Miuosha (Estrada, ul. Dworcowa)

| zebrał (awi) EXP32kB

10

C M Y

K


PROGRAM TELEWIZYJNY

Wtorek • 3.09.2013 TVP 1

TVP 2

05:55 TVP INFO w TVP1 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:10 Polityka przy kawie 08:25 TELEZAKUPY 08:55 Serialowa Jedynka - Komisarz Alex odc. 2 09:55 Natura w Jedynce Tajemnice grzybów 11:00 Świat się kręci 12:00 Wiadomości 12:15 Agrobiznes 12:45 Natura w Jedynce - Wielki Rów Afrykański cz. 1. 13:55 Jaka to melodia? - odc. 2674 14:30 Moda na sukces - odc. 5845 15:00 Wiadomości 15:05 Pogoda 15:15 Klan - odc. 2456 15:40 Bonanza - odc. 127 16:40 POLSKA NON STOP 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Jaka to melodia? - odc. 2675 17:55 Klan - odc. 2457

06:00 Wiadomości z drugiej ręki - odc. 45/48 06:35 Zaginione królestwo 07:05 M jak miłość - odc. 328 08:00 Pytanie na śniadanie 10:40 Barwy szczęścia - odc. 956 11:20 Na dobre i na złe - odc. 125 - Awaria 12:20 Makłowicz w podróży - (66) Walia 12:50 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - Ludożercy 13:30 Kabaret Moralnego Niepokoju przedstawia: TRASASASA (1) 14:20 Laskowik & Malicki (1) 15:05 Rodzinka.pl - odc. 46 15:45 Panorama - Kraj 16:10 Pogoda 16:20 Dla niesłyszących - M jak miłość - odc. 996 17:15 Kabaret Moralnego Niepokoju przedstawia: TRASASASA (2)

TVP BYDGOSZCZ

06:32 Raport z Polski 07:00 Echa dnia 07:10 Pogoda 07:15 Echa dnia - komentarze 07:30 Rozmowa dnia 07:40 Sport - flesz 07:45 Wehikuł czasu (2) - Żurnaliści: Krzyccy ze Żnina 08:00 Co niesie dzień 08:30 Twój Album 08:36 Cichy ocean 08:50 Przechodzień codzienny 09:01 Era Wynalazków - Odc. 1 09:20 Saga rodów - Ród Rodowiczów 09:44 Raport z Polski 10:20 Ślady - Leon Zdzisław Stroiński 11:15 Czas na Pracę! Praca na Czasie! 11:49 Antenowe remanenty. KONCERTY W TVP WARSZAWA - 55 kapeluszy pani Hanki 12:59 Fascynujące Śląskie - Bracia Golec 13:30 AgroSzansa 14:00 Twój Album 14:08 Cichy 18:00 Panorama ocean 14:20 Przechodzień co18:30 Sport Telegram dzienny 14:28 Everyday English 18:30 Świat się kręci 18:40 Pogoda 14:44 Ahora espanol 15:00 Zbli19:30 Wiadomości 18:50 Jeden z dziesięciu - odc. żenia - flesz 15:05 Rozmowa dnia 20:00 Sport 15:14 Salonowiec 15:20 W 80 dni 2/76 20:08 GOL T - Mobile Ekstra- 19:30 Barwy szczęścia - odc. 956 dookoła lata 15:30 Agroregion klasa 20:05 Barwy szczęścia - odc. 957 16:00 Raport z Polski 16:30 Polska 20:10 Droga do Rio - Kronika 20:40 M jak miłość - odc. 997 samorządna 17:00 Nożem i widel20:15 Pogoda 21:35 Kulisy serialu „M jak miłość” cem 17:15 Lekcja dobrych manier 20:25 Transporter 17:30 Zbliżenia - flesz 17:35 W 80 - odc. 732 21:25 Po prostu - program To- 21:45 Magazyn Ekspresu Repor- dni dookoła lata 17:45 Bydgoszcz masza Sekielskiego terów 1939; reportaż 22:00 Zdrajca - thriller - USA 22:50 Świat bez fikcji - Złowroga (2008) charyzma Adolfa Hitlera: miliony 18:15 Spotkania z ekologią 00:05 Glina - odc. 2/25 prowadzone ku przepaści - odc. 18:30 Zbliżenia 01:15 Świat się kręci 19:00 Telekurier 1/3 02:05 Bonanza - odc. 127 23:55 Czas honoru - odc. 66 19:30 Podwodna Polska - Steuben 03:05 Liberator - film akcji - USA 00:55 Ślubnie, nieślubnie, inaczej odkrywa tajemnice (1992) 20:00 Polityka dla ludzi - odc. 1/6 04:50 Notacje - Wieńczysław 01:50 Ślubnie, nieślubnie, inaczej 20:45 W 80 dni dookoła lata Gliński. Młodość przerwana 21:02 Pogoda - odc. 2/6 wojną 02:45 Magazyn Ekspresu Repor- 21:05 Echa dnia 05:00 Po prostu 21:15 Dla niesłyszących - Dziennik terów 05:30 Zakończenie dnia 03:45 Zakończenie programu Regionów 21:42 Echa dnia - komentarze 21:57 Pogoda 22:00 Zbliżenia 22:10 Sport - flesz 22:20 Rozmowa dnia 22:36 Spętany anioł; film dok. 23:35 Everyday English 23:53 Ahora espanol TVP1 • 22:00 • Zdrajca POLSAT • 23:15 • Życie, którego nie... 00:12 Telekurier 00:40 Zakończenie dnia POLSAT

TVN

TVN 7

06:00 Nowy dzień z Polsat News 09:00 Czyja wina?, odc.1 10:00 Trudne sprawy, odc.127 11:00 Dlaczego ja?, odc.301 12:00 Pamiętniki z wakacji, odc.15 13:00 Czyja wina?, odc.2 14:00 Pierwsza miłość, odc.1727 14:50 Trudne sprawy, odc.333 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1159 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.556 17:00 Dlaczego ja?, odc.439

05:05 Uwaga! (3667) 05:20 Rozmowy w toku 06:20 Mango 07:25 Na Wspólnej 11 08:00 Dzień dobry TVN 11:10 Wawa non stop (1) 12:15 Ukryta prawda (203) 13:15 Szpital (77) 14:15 W-11 Wydział Śledczy (1051) 15:00 Ukryta prawda (204) 16:00Rozmowy w toku (2187)17:00 Szpital (78)

05:20 We Dwoje (8/16) 06:35 W-11 Wydział Śledczy (1051) 07:20 Sąd rodzinny (106) 08:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska 09:15 Detektyw Monk (8/16) 10:15 Ostry dyżur VIII (3/22) - 11:20 Mango 12:55 Sąd rodzinny (107) 13:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (404) 14:55 Bez śladu (6/24) 15:55 Czerwony Orzeł (7/17) 17:05 Punkt krytyczny (2/13)

18:00 Wawa non stop (2) 19:00 Fakty 19:30 Sport 18:00 Pierwsza miłość, odc.1728 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 18:50 Wydarzenia 20:05 Na Wspólnej 11 (1781) 19:20 Sport 20:45 W-11 Wydział Śledczy 19:25 Pogoda 21:30 Prawo Agaty 4 (1/13) 19:30 Świat według Kiepskich, 22:30 Kuba Wojewódzki 8 (1/17) odc.297 20:05 Krzyżowy ogień; USA, 2011r. 23:30 Superwizjer 00:05 Na językach 2 (1/13) 22:15 Kości, odc.155 23:15 Życie, którego nie było USA, 01:05 Gdzie pachną stokrotki (1/13) 02:05 Uwaga! 2004r 02:15 Dziewczyny z Fortuną, odc.14 02:20 Arkana magii 03:40 Rozmowy w toku 03:15 Tajemnice losu, odc.1432 04:35 Koniec programu 05:00 Wstawaj! Gramy!,

18:00 Detektyw Monk (9/16) 19:00 Bez śladu (7/24) 20:00 Uciekający pociąg , USA 1985, 22:20 The Event: Zdarzenie (5/22) 23:20 Blade, Wieczny Łowca, USA 1998, 01:50 Arkana Magii 03:55 W roli głównej - Agata Passent (8/17) 04:25 Koniec programu

TVP1 • 03:05 • Liberator Casey Ryback to były kapitan Navy SEAL, który przebywa na pokładzie USS Missouri. Wszyscy na pokładzie zamierzają świętować urodziny kapitana Adamsa i nawet wynajęli zespół prowadzony przez Williama Strannixa i byłą playmate Playboya Jordan Tate, która ma wyskoczyć z tortu i zatańczyć. Adams nie wie, że czeka go śmiertelna niespodzianka. Strannix wchodzi do gabinetu Adamsa i zabija go, a potem przejmuje dowodzenie statkiem. Ale on i jego ludzie nie domyślają się zdolności Caseya. Casey to ekspert z dziedziny sztuk walki, broni, taktyki i środków wybuchowych... Żródło: telemagazyn.pl

TVP HISTORIA

TVP POLONIA

06:05 Opole 2011 na bis 06:50 Słownik polsko@polski 07:20 Urwisy z Doliny Młynów - Kiedy zwierzęta mówią 07:40 Urwisy z Doliny Młynów - Zakazana góra 08:00 Pytanie na śniadanie 10:30 Jedna Scena - Wrony 10:45 Polonia w Komie 11:00 Polonia 24 11:40 Codzienna 2 m. 3 - odc. 67 12:05 Barwy szczęścia - odc. 898 12:30 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 12:35 Wiadomości 12:50 Ziemia obiecana - odc. 3/4 13:50 Dzika Polska - Bogatsze życie 14:20 Magazyn polonijny 14:45 TOMASZ LIS NA ŻYWO 15:50 Złotopolscy odc. 765 16:25 Opole na bis 16:55 Codzienna 2 m. 3 - odc. 67 17:20 Łamigłówka - Zamek Królewski 2013 17:20 Polonia w Komie 17:30 18:10 Kalendarium historyczne Teleexpress 17:55 Makłowicz w - Śląski wrzesień 1939 - film do- podróży - Podróż 20 (81) Indie kumentalny 18:30 Szlakiem gwiazd - odc. 10 19:05 Dziennik telewizyjny 19:45 Z archiwum porucznika Bro- 18:55 Barwy szczęścia - odc. 898 19:25 Magazyn polonijny ka - film dokumentalny 20:25 Było, nie minęło - kronika 19:45 Dobranocka 20:00 Wiadomości zwiadowców historii 21:00 Polska i świat z historią w 20:25 Sport 20:35 Pogoda tle - Pomnik 21:25 Życie za życie - dramat wo- 20:50 Ojciec Mateusz - odc. 75 21:45 Polonia w Komie jenny - JUGOSŁAWIA (1976) 22:00 Polonia 24 23:05 Artylerzysta z Wichra 23:40 Nasz reportaż - Z biegiem 22:45 Po prostu 23:25 13. Przystanek Woodstock Bugu cz. 1 00:05 Polska z bocznej drogi - Po2007 skramiacz historii. 40 hektarów 00:20 Jedna Scena - CK Dezerterzy 00:35 Łamigłówka - Zamek Króhistorii 00:25 Nie ma jak Polska - odc. 9 lewski 2013 00:40 Codzienna 2 m. 3 - odc. 67 Kujawsko - Pomorskie 00:55 Papierowy żołnierz - dramat 01:10 Urwisy z Doliny Młynów 01:30 Urwisy z Doliny Młynów - ROSJA (2008) 01:45 Dobranocka za oceanem 02:55 Zakończenie dnia 02:00 Wiadomości 02:25 Sport 02:30 Pogoda 02:45 Ojciec Mateusz - odc. 75 03:35 Polonia 24 04:10 Polonia w Komie 04:20 Barwy szczęścia - odc. 898 04:55 Po prostu TVN7 • 23:20 • Blade, wieczny łowca 05:30 Magazyn polonijny 05:45 Flesz historii - odc. 146

07:30 Dziennik telewizyjny 08:10 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - (210) Bolesławiecki smak 08:35 Powstańcy - Dzień 34 08:40 Komunikaty Wojenne - odc. 9 09:00 Pogranicze w ogniu - odc. 2/24 10:05 Przyrodnicze opowieści Włodzimierza Puchalskiego - Pingwiny z Wyspy Króla Jerzego 10:40 Nie ma jak Polska - odc. 9 Kujawsko - Pomorskie 11:20 Polsko słowacki wrzesień 39 12:10 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii 12:40 Flesz historii - odc. 146 13:10 Dni, które stworzyły historię - Zabójstwo Henryka IV 15:00 Czas przeszły niezapomniany 16:05 Oblicza ludobójstwa - odc. 1 17:05 Pogranicze w ogniu - odc. 3/24

TVP ROZRYWKA

TVP PULS

06:20 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Smak antypodów (142) 06:50 Wojciech Cejrowski- boso przez świat (80) 07:20 Co nam w duszy gra 09:25 Rozrywka Retro - Kabaret „Szpak” - odc. 1 10:40 Podróże z żartem - Syberia (25) 11:40 Kabaretowy Klub Dwójki (5) - kabaret Ciach, Formacja Chatelet 12:40 Kabaretowy Klub Dwójki (6) - Miłość i poszukiwanie partnera 13:35 Szansa na Sukces 14:40 Niezapomniane Koncerty - OD BLUE DO CAFE 15:45 Niezapomniane Koncerty - Sopot 2006 na bis 16:40 Wideoteka dorosłego człowieka (43) 17:05 Wideoteka dorosłego człowieka (44) 17:35 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Sydney ze smakiem (143)

06:00 Dyżur dokumentalny 06:30 No problem! program rozrywkowy 07:00 Tom i Jerry 07:30 Timon i Pumba 08:00 Zaklinacz psów 08:55 Nigel Marven przedstawia, przyrodniczy 10:00 Na pomoc! Krokodyl! (Gator 911) przyrodniczy, USA 10:30 Medicopter 117 obyczajowy, Niemcy 2000 11:30 Zaklinacz psów 13:30 Nowe przygody Robin Hooda 14:30 Kasia i Tomek 15:00 Kasia i Tomek 15:30 Ale numer! komedia, Kanada 2008 16:00 13 Posterunek 2 16:55 Mike i Molly komedia, USA 2010 17:30 Mike i Molly komedia, USA 2010

18:05 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (81) 18:35 Rozrywka Retro 20:00 Podróże z żartem 21:00 Kabaretowy Klub Dwójki (7) - Ireneusz Krosny 21:55 Kabaretowy Klub Dwójki (9) - Media 22:50 Kabaretożercy - (10) 23:50 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (81) 00:25 Niezapomniane Koncerty 02:15 Zakończenie dnia

18:00 Łowcy skarbów przygodowy, USA, 2001 19:00 Pingwiny z Madagaskaru 19:30 Pingwiny z Madagaskaru 20:00 Eksperyment Filadelfia katastroficzny, Kanada 2012 21:55 Mechanik: Czas zemsty akcja, USA, Niemcy 2005 23:55 Goło i wesoło 00:30 Dziewczyny na ekran 01:00 Do góry nogami! program rozrywkowy, Polska 2012 02:00 No problem! 02:30 Dyżur dokumentalny 03:00 Muzyczne życzenia 03:35 Dyżur dokumentalny 04:00 JRG w akcji 04:25 Menu na miarę 04:45 Z archiwum policji 05:10 Menu na miarę 05:35 Z archiwum policji

11

ATM ROZRYWKA

TVP KULTURA

TTV

06:00 Wstawaj! Gramy!, odc.1064 06:45 Wstawaj! Gramy!, odc.2387 07:30 Azur i Asmar 09:00 Rodzina zastępcza, odc.22 09:30 Mamuśki, odc.13 10:00 Daleko od noszy, odc.25 10:30 Daleko od noszy, odc.26 11:00 Rodzina zastępcza, odc.157 12:00 Pensjonat pod Różą, odc.22 13:00 Pierwsza miłość, odc.1721 13:30 Ewa gotuje, odc.186 14:00 Graczykowie - Buła i spóła, odc.86 14:30 Graczykowie - Buła i spóła, odc.87 15:00 Rodzina zastępcza, odc.178 16:00 Świat według Kiepskich, odc.175 16:30 Mamuśki, odc.14 17:00 Daleko od noszy, odc.43, 44

08:00 Informacje kulturalne 08:20 Jak zrobić film - Kamera i mikrofon - odc. 2 08:40 Lotnicy kosmonauci 09:50 Parę osób, mały czas 12:00 Klasyczny wtorek - Paavo Järvi dyryguje I Symfonią Schumanna 12:45 Informacje kulturalne 13:00 Przygoda Stasia 14:00 Parę osób, mały czas 16:00 Program publicystyczny 16:40 Jak zrobić film - Kamera i mikrofon - odc. 2 17:00 Lotnicy kosmonauci

06:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (476) 06:55 Blisko ludzi (156/227) 07:25 Czarno na białym (119/160) 07:55 Rozmowy w toku (1974) 08:40 Uwaga! po Uwadze (46/123) 09:20 Kocham. Enter (1/44) 10:15 Odlotowy ogród (6/12) 10:45 Ostra pobudka z Kim 2 (10/13) 11:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (486) 12:10 Ola w trasie. Na wakacjach (1/6) 12:40 Jeszcze raz Dzień Dobry 4 (1/12) 13:10 Uwaga! po Uwadze (98/123) 13:55 Rozmowy w toku (2010) 14:40 Czarno na białym (120/160) 15:15 Kuchnia z wyrokiem (8) 16:10 Obsesja zbierania (3/7) 17:10 Blisko ludzi (157/227) 17:45 Express

18:10 Wędrujący cień - film TVP k - Polska (1979) 19:30 Wieczorynka - Mały pingwin Pik - Pok - odc. 12, 13, 14 20:20 Zakochana Jane - film kostiumowy - Irlandia, Wielka 18:00 Gra w ciemno, odc.257 Brytania (2007) 19:00 Awantura o kasę, odc.121 20:00 Rodzina zastępcza, odc.186 22:30 Panorama kina polskiego - Trzeba zabić tę miłość - film 21:00 Graczykowie - Buła i spóła, obyczajowy - Polska (1972) 21:30 Graczykowie - Buła i spóła, 22:00 Daleko od noszy, odc.27, 28 00:15 Młoda Polska - Smutne potwory 23:00 Świat według Kiepskich, 01:00 Zakochana Jane - film ko23:30 Świat według Kiepskich, stiumowy - Irlandia (2007) 00:00 Mamuśki, odc.30 00:30 Daleko od noszy, odc.27 01:00 Daleko od noszy, odc.28 TVP PULS 2 01:30 Gra w ciemno, odc.29 06:00 Radio Romans 06:40 Ra02:30 Awantura o kasę, odc.29 03:30 Graczykowie - Buła i spóła, dio Romans07:20 Tarzan 07:50 04:00 Graczykowie - Buła i spóła, Tarzan 08:20 Inspektor Gadżet 08:50 Marta Mówi 09:20 Mia i 04:30 Daleko od noszy, odc.27 Ja 09:50 Bajki animowane dla dzieci 10:25 Dennis Rozrabiaka TV 4 10:55 Sonic Underground 11:20 05.50 Ukryta miłość (odc.56) Było sobie życie 11:55 Byli sobie Audycja z napisami dla niesłyszą- podróżnicy 12:30 Bolek i Lolek cych 06.45 Puppy in my pocket na wakacjach 12:40 Bolek i Lolek (odc.3, 4) 07.20 Simba King Lion na wakacjach 12:55 Bajki animo(odc.2)07.55 Scooby Doo!08.25 wane dla dzieci 13:25 Pszczółka Scooby Doo!08.55 Komisarz Rex Maja 14:00 Marta Mówi 14:25 (odc.6) 09.55 Nieposkromiona mi- Mia i Ja 15:00 Dennis Rozrabiaka łość (odc.1)11.50 Puppy in my po- 15:30 Sonic Underground 16:00 cket (odc.1)12.10 Puppy in my po- Inspektor Gadżet 16:25 Było cket (odc.2)12.30 Simba King Lion sobie życie 16:55 Byli sobie po(odc.1)13.00 Mega chichot13.30 dróżnicy 17:30 Świat zwierząt Tylko miłość (odc.2) Polska,2007 14.30 Przyjaciółki (odc.2) Polska, 18:00 Zaklinacz psów 2012; 15.30 Komisarz Rex (odc.7) 19:00 Nalot na restaurację 16.30 Hotel 52(odc.2)17.30 Nieporeality TV, USA 2013 skromiona miłość(odc.2) 19:55 ALE NUMER! 20:25 Łowcy skarbów przygo18.30 Scooby Doo!” dowy, USA, 19.00 Scooby Doo!” 21:30 Kasia i Tomek 19.30 Mega chichot” 22:00 Kasia i Tomek 20.00 STOP Drogówka” 22:30 13 Posterunek 2 21.00 Ekstremalny ranking 23:05 Gliniarz z Memphis zwierząt” (odc.1) 00:00 Stare dranie 22.00 „Dla niej wszystko” 00:30 Erotyczne rozmowy 00.45 „Życie Carlita” USA, 1993, 01:00 Gorące noce 03.35 „4music” TV 6 06.00 „Szósty zmysł” 07.00 „Świat według Bundych” 2 (odc. 14)07.30 „Świat według Bundych” 2 (odc. 15)08.00 „Jak oni śpiewają” 1 (odc 1, cz.1)09.00 “Tylko muzyka. Must Be The Music” 1 (odc 1)10.30 „Sopot TOPtrendy 2013”11.00 „Galileo’ (odc. 199)12.00 “Ukryta miłość” (odc.57) 13.00 „Prawdziwe uczucie” (odc.3) „Amores verdaderos” Meksyk, 201214.00 „Mam Talent!” - wersja amerykańska 15.00 „Jak oni śpiewają” 1 (odc 1 cz.2)16.00 “Tylko taniec – Got to Dance” 1 (odc 1)17.30 „Sopot TOPtrendy 2013” 18.00 „Świat według Bundych” 2 (odc. 16) 18.30 „Świat według Bundych” 2 (odc. 17) 19.00 „Prawdziwe uczucie” (odc.4) Meksyk, 2012 21.00 „Rude Tube” (odc.2) 21.30 “Bestie z morza” USA, 1999, 23.30 „Wzór”(odc.2) USA, 2005; 00.20 „Wściekła pięść”, 1972, 02.30 „4music” 03.35 „Muzyczne listy” 04.45 „Muzyczne listy”

18:00 Pogoda 18:05 Zakup kontrolowany 14 (10/12) 19:10 Mamy was! (10/12) 19:45 Express (665/804) 20:00 Pogoda (606/900) 20:05 Uwaga! po Uwadze (99/123) 20:45 Miłosny biznes 3 (1/5) 21:45 Express 21:57 Pogoda 22:00 Abażur z ludzkiej skóry 23:00 Świat bez granic (3/10) 23:30 Zdrady (2/6) 00:30 Pamiętniki porno dziewicy 01:30 Orzeł czy reszka? (16) 02:25 Rozmowy w toku (2009) 03:10 Uwaga! po Uwadze (32/123) 03:50 Nie do wiary (10/16) 04:20 Telepaci (1/8) 05:15 Koniec programu

POLO TV 06:00 Hit dnia 06:05 Pobudka z Polo tv! 07:00 Power Play 07:05 Gramy na życzenie! 08:00 Hit dnia 08:05 Szalone lata 90-te 09:00 Power Play 09:05 Tylko disco! 10:00 Przebojowe historie 10:10 Slide Show 11:00 Przebojowe historie 11:13 Dance w Polo tv 12:00 Hit dnia 12:10 Dance w Polo tv 13:00 Przeboje na czasie 14:00 Hit dnia 14:10 Wszystko mi disco! 15:00 Przebojowe historie 15:23 Przeboje na czasie 16:00 Przebojowe historie 16:13 Przeboje na czasie POLSAT SPORT NEWS 17:00 Przebojowe historie 17:15 07:00 Sport Flash 07:05 FC Gro- Discopolot ningen - Ajax Amsterdam 08:00 Sport Flash 09:05 Grand Prix Wielkiej Brytanii w Silverstone 18:05 Poczekalnia DPL 10:00 Sport Flash 11:05 Dynamo 18:28 Lista Przebojów DPL Moskwa - FK Rostów 12:00 Sport 19:00 Szalone lata 90-te Flash 13:00 Sport Flash 13:05 20:00 Przebojowe historie Cafe Futbol 14:00 Sport Flash 20:14 Szalone lata 90-te 15:05 PSV Eindhoven - SC Cam- 21:00 Disco Star buur 16:00 Sport Flash 17:05 22:36 Pikantne Polo tv 23:00 Hit dnia World Grand Prix w Sapporo 23:05 Przeboje na czasie 18:00 Sport Flash 19:05 Feyenoord Rotterdam ESKA TV Roda JC Kerkrade 20:00 Sport Flash 06:00 Hity na czasie 08:00 21:05 CSKA Moskwa - Amkar - 17:00 ESKA TV News (co Perm godzinę) 09:05 Siesta czy fie22:00 Sport Flash 23:00 Sportowe podsumowanie sta 10:05 Summer City 12:05 Summer City 13:05 Zwolnienie dnia z WF-u 14:05 smESKA 15:05 23:15 IAAF World Challenge w smESKA 16:05 G20 17:05 Zagrzebiu 00:00 Sportowe podsumowanie G20 18:00 Zwolnienie z WF-u 18:30 ESKA TV News 19:00 dnia Siesta czy fiesta 20:00 Sum00:15 IAAF World Challenge w Zagrzebiu mer City 20:00 Summer City 01:00 Sportowe podsumowanie 00:00 Polska noc r e k l a m a

6 numer 13 WRZEŚNIA Szukajcie nas przy rondach i głównych skrzyżowaniach!


sport

S T R E F A

C M

pa n o r a m a

Y

BYDGOSZCZY

S P O R T U

Udowodnić coś sobie

K

mówiąc jest to po prostu gimnasty- to dla mnie dziwny zbieg okoliczka siłowa z użyciem własnej masy, ności. [...] na co składają się brzuszki, pompki, przysiady, podciągnięcia. Do - Czy kalistenikę trenować może niektórych ćwiczeń potrzebne są każdy? drążki, ale może być też np. bramka Adrian: Ten sport może trenować piłkarska, dwa krzesła. Mnie z ko- każdy, dlatego że podczas naszych zajęć ćwiczenia są lei wystarczy nawet dobierane indywikawałek podłogi. Pierwszego dnia dualnie. Jeśli robiAdrian Gorzycki: funkcjonowania placu, my przysiady, a ktoś Moim zdaniem do 31 sierpnia, będzie on ćwiczeń jest po- dostępny dla ćwiczących jest np. po przebytej kontuzji kolana, to trzebna jedna rzecz. i widzów od godziny dobierane jest dla Jest to wyobraźnia. 11:00 do 17:00. niego zupełnie inne Ludzie znają jedynie kilka rodzajów pompek, a  wymy- ćwiczenie. Na treningach nie choślonych jest ich około 45. Zatem tak dzi o to, żeby ktoś nam coś udowadnaprawdę to jedynie od człowieka niał, przy okazji szkodząc sobie, ale zależy, jak trudny wymyśli sobie należy samemu sobie coś udowodtrening i czego będzie do niego po- nić tak, żeby to było z korzyścią dla zdrowia i rozwoju fizycznego. [...] trzebował.

- Skąd zrodził się u was pomysł założenia klubu? Jordan: Rozpoczęło się to w  poprzednie wakacje. Po 12 latach kariery bokserskiej miałem okres przerwy i  przestałem uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną. [...] Wracając któregoś dnia do domu, zobaczyłem dwóch studentów podciągających się na bramce piłkarskiej, chwilę na nich popatrzyłem fot. nadesłane i  wtedy przypomniało mi się, że W sobotę, 31 sierpnia przy ulicy Strzeleckiej na bydgoskim Górzyskowie zostanie oficjalnie otwarty pierw- jakiś czas wcześniej oglądałem film szy profesjonalny plac do kalisteniki w naszym mieście. Tego, czym jest kalistenika, dowiecie się z obszernego z  Hannibalem for Kingiem, czyli wywiadu z jego twórcami - Jordanem Ogorzelskim i Adrianem Gorzyckim - opublikowanego przez Sportową pionierem kalisteniki ze Stanów Bydgoszcz. Fragmenty rozmowy publikujemy poniżej. Zjednoczonych. Następnego dnia byłem u  taty, który miał mi dać dziwy potencjał organizmu, dzię- zdjęcia i aby się nie pogniotły, wło- Co to jest w  ogóle kalistenika Jordan Ogorzelski: Kalistenika to ki ćwiczeniom z  wykorzystaniem żył je w  gazetę, na okładce której i  jakie przyrządy są do niej po- sport pozwalający zbudować tzw. masy własnego ciała. Najkrócej był właśnie Hannibal for King. Był trzebne? siłę funkcjonalną, ukazującą praw-

- Powiedzcie kilka słów o placu, który zbudowaliście na potrzeby klubu. Jordan: Plac był zawsze naszym celem. Chcieliśmy go osiągnąć i robiliśmy wszystko, aby to się udało. Dawaliśmy z  siebie sto procent, włożyliśmy w  jego budowę ogrom pracy zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Nie tylko my go budowaliśmy. Większość klubowiczów pomagała nam w  tym, żeby powstał. Za co naprawdę bardzo dziękujemy wszystkim, którzy choćby raz byli na placu i pomagali w budowie. rozmawiał Dawid Siemieniecki

Pełna treść wywiadu na www.sportowa.bydgoszcz.pl informacja

EXP32kB

12

C M Y

K


PROGRAM TELEWIZYJNY

środa • 4.09.2013 TVP 1

TVP 2

05:55 TVP INFO w TVP1 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:10 Polityka przy kawie 08:25 TELEZAKUPY 08:55 Serialowa Jedynka - Komisarz Alex - odc. 3 09:55 Natura w Jedynce - Wielki Rów Afrykański cz. 1. 11:00 Świat się kręci (powt.) 12:00 Wiadomości 12:15 Agrobiznes 12:45 Natura w Jedynce - Wielki Rów Afrykański cz. 2 13:55 Jaka to melodia? - odc. 2675 14:30 Moda na sukces odc. 5846 15:00 Wiadomości 15:05 Pogoda 15:15 Klan - odc. 2457 15:40 Bonanza - odc. 128 16:40 POLSKA NON STOP 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Jaka to melodia? - odc. 2676 17:55 Klan - odc. 2458

06:00 Wiadomości z drugiej ręki - odc. 46/48 06:30 Zaklinaczka dzieci - odc. 15/15 07:05 M jak miłość - odcinek 329 08:00 Pytanie na śniadanie 10:40 Barwy szczęścia - odc. 957 11:20 Na dobre i na złe - odc. 126 12:20 Makłowicz w podróży - (67) Słowacja „Za miedzą” 12:50 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - Kava - a nie kawa 13:30 1000 razy M jak Miłość - Gala Jubileuszowa 15:05 Rodzinka.pl - odc. 47 15:45 Panorama 16:10 Pogoda 16:20 Dla niesłyszących - M jak miłość - odc. 997 17:15 Kabaret Ani Mru Mru - Urodzinowy strzał w dychę (1)

18:30 Świat się kręci 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio - Kronika 20:07 IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego - Kronika 20:10 Pogoda 20:15 Piąty Stadion - odc 74 20:25 Liberator - film akcji - USA (1992) 22:15 Cold Creek Manor - thriller - USA, Kanada, Wielka Brytania (2003) 00:25 Transporter 01:30 Świat się kręci 02:25 Bonanza - odc. 128 03:25 Podróż na wschód - dramat psychologiczny - Polska (1994) 05:00 Notacje - Janusz Krasiński. Wspomnienie ciągle żywe 05:15 Zakończenie dnia

TVP1 • 20:25 • Liberator

TVP BYDGOSZCZ

06:32 Raport z Polski 07:10 Pogoda 07:30 Rozmowa dnia; program publicystyczny 07:40 Sport - flesz 07:45 Przez rozsądek do...kuchni; program poradnikowy 08:00 O tym się mówi! 08:30 Twój Album 08:50 Przechodzień codzienny 09:44 Raport z Polski 10:20 Spętany anioł; film dokumentalny 12:32 Antenowe remanenty 14:00 Twój Album 14:20 Przechodzień codzienny 15:00 Zbliżenia - flesz 15:05 Rozmowa dnia; program publicystyczny 18:00 Panorama 15:15 Zdrowo na sportowo; 18:35 Sport Telegram magazyn 18:45 Pogoda 15:30 Spotkania z ekologią 18:50 Jeden z dziesięciu - odc. 15:45 Nad Drwęcą 3/76 16:00 Raport z Polski 19:30 Barwy szczęścia - odc. 957 17:30 Zbliżenia - flesz 20:05 Barwy szczęścia - odc. 17:35 Samorządni 958 20:40 Na dobre i na złe - odc. 527 18:15 W 80 dni dookoła lata 21:45 Kino relaks - Kogel - Mogel odc. 68 - komedia - Polska (1988) 18:30 Zbliżenia - wyd. główne 23:40 Reporter Polski 19:00 Telekurier 00:25 Zabójcze umysły - odc. 20:00 AgroSzansa (1) 23/45 20:30 W 80 dni dookoła lata 01:15 Krugerandy - film obyczaodc. 68 jowy - Polska (1999) 20:45 Ahora espanol; cykl edu02:55 Reporter Polski kacyjny 03:30 Apetyt na życie - odc. 21:02 Pogoda 1/26 21:05 Echa dnia 04:10 Apetyt na życie - odc. 21:42 Echa dnia - komentarze 2/26 21:57 Pogoda 04:45 Zakończenie dnia 22:01 Zbliżenia 22:10 Sport - flesz 22:15 Pogoda 22:20 Rozmowa dnia; program publicystyczny 22:36 Lubański... legenda futbolu; reportaż 00:12 Telekurier 00:40 Zakończenie dnia TVP2 • 21:45 • Kogel Mogel

POLSAT

TVN

TVN 7

06:00 Nowy dzień z Polsat News 09:00 Czyja wina?, odc.2 10:00 Trudne sprawy, odc.128 11:00 Dlaczego ja?, odc.302 12:00 Pamiętniki z wakacji, odc.17 13:00 Czyja wina?, odc.3 14:00 Pierwsza miłość, odc.1728 14:50 Trudne sprawy, odc.334 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1160 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.557 17:00 Dlaczego ja?, odc.440 18:00 Pierwsza miłość, odc.1729 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.298, 419419 20:35 Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta USA, 2005; r. 23:05 Amerykański wieczór USA, 2008 01:10 Nowicjusz USA, 1990; r. 03:15 Tajemnice losu, odc.1433

05:05 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku (2187) 06:20 Mango 07:25 Na Wspólnej 11 (1781) 08:00 Dzień dobry TVN (1240) 11:10 Wawa non stop (2) 12:15 Ukryta prawda (204) 13:15 Szpital (78) 14:15 W-11 Wydział Śledczy (1052) 15:00 Ukryta prawda 16:00 Rozmowy w toku (2188) 17:00Szpital (79)

05:20 We Dwoje (9/16) 06:35 W-11 Wydział Śledczy (1052) 07:20 Sąd rodzinny (107) 08:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (404) 09:15 Detektyw Monk (9/16) 10:15 Ostry dyżur VIII (4/22) 11:20 Mango 12:55 Sąd rodzinny (108) - 13:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (405) 14:55 Bez śladu (7/24) 15:55 Czerwony Orzeł (8/17) 17:05 Punkt krytyczny (3/13)

18:00 Wawa non stop (3) 19:00 Fakty 19:30 Sport 19:40 Pogoda 19:50 Uwaga! 20:05 Na Wspólnej 11 (1782) 20:45 W-11 Wydział Śledczy (1053) 21:30 Bitwa o dom 2 (1/13) 22:30 Podwójne ryzyko , USA/ Niemcy/Kanada 1999, 00:45Uwaga! 01:00 Arkana magii 02:20 Rozmowy w toku 03:15 Koniec programu

18:00 Detektyw Monk (10/16) 19:00 Bez śladu (9/24) 20:00 Szeregowiec Ryan, USA 1999, 23:30 Bezimienni (4/17) 00:30 Maratończyk, USA 1976, 03:05 Arkana Magii 05:10 Koniec programu

TVP1 • 22:15 • Cold Creek Maner Leah i Cooper Tilsonowie są zmęczeni tempem życia w Nowym Jorku. Postanawiają opuścić luksusowy apartament i kupić dom na wsi. Jedną z oglądanych przez nich nieruchomości jest Cold Creek Manor. Zauroczeni decydują się na kupno malowniczo położonej posiadłości. Niestety, wkrótce okazuje się, że wymarzony dom kryje mroczną tajemnicę. Zapowiedzią kłopotów są odwiedziny byłego właściciela Cold Creek Manor, Dale’a Massie’go, który chce za wszelką cenę odzyskać posiadłość. Aby osiągnąć cel, zamienia życie Leah i Coopera koszmar. Żródło: telemagazyn.pl

13

TVP HISTORIA

TVP POLONIA

ATM ROZRYWKA

TVP KULTURA

TTV

07:30 Dziennik telewizyjny 08:10 Makłowicz w podróży - Podróż 17 (64) Walia - „Celtowie, węgiel i morze” 08:40 Powstańcy - Dzień 35 08:45 Komunikaty Wojenne odc. 10 09:00 Pogranicze w ogniu - odc. 3/24 10:05 Dzika Polska - Pełna energii - Ogrzewanie na puszczy 10:40 Zaproszenie - Globus podziemi 11:10 Miejsce z historią - Otwock miasto z klimatem 11:25 Z archiwum porucznika Broka 12:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii 12:40 Polska i świat z historią w tle - Pomnik 13:05 Życie za życie 14:55 Nasz reportaż - Artylerzysta z Wichra 15:30 Nasz reportaż - Z biegiem Bugu cz. 1 15:55 Pierwsza miłość 17:05 Pogranicze w ogniu - odc. 4/24

06:05 Rozmowy - Andrzej Seweryn 06:40 Piękniejsza Polska - /9/ 07:00 Wilnoteka 07:25 Wakacje z duchami - odc. 5/7 08:00 Pytanie na śniadanie 10:30 Flesz historii 10:50 Polonia w Komie 11:00 Polonia 24 11:40 Codzienna 2 m. 3 - odc. 68 12:05 Barwy szczęścia - odc. 899 12:30 Łamigłówka 12:35 Wiadomości 12:50 Głęboka woda - odc. 10/13 13:45 Bałtycki Festiwal Piosenki - Karlshamn 2013 14:55 Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego 15:30 Notacje - prof. Józef Stasiński 15:50 Złotopolscy odc. 766 16:15 Rozmowy - Andrzej Seweryn 16:55 Codzienna 2 m. 3 odc. 68 17:20 Łamigłówka 17:22 Polonia w Komie 17:30 Teleexpress 17:55 XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów 2013 (1)

06:00 Wstawaj! Gramy!, odc.1066 06:45 Wstawaj! Gramy!, odc.2388 Polska, 2013 Dla małoletnich od lat 12 07:30 Smocze wzgórze II Magiczna Kostka 09:00 Rodzina zastępcza, odc.23 09:30 Mamuśki, odc.14 10:00 Daleko od noszy, odc.22 10:30 Daleko od noszy, odc.28 11:00 Rodzina zastępcza, odc.158 12:00 Pensjonat pod Różą, odc.23 13:00 Pierwsza miłość, odc.1722 13:30 Ewa gotuje, odc.187 14:00 Graczykowie - Buła i spóła, odc.88 14:30 Graczykowie - Buła i spóła, odc.89 15:00 Rodzina zastępcza, odc.179 16:00 Świat według Kiepskich, odc.176 16:30 Mamuśki, odc.15 17:00 Daleko od noszy, odc.45, 46

08:15 Jak zrobić film - Dokumentacja - odc. 3 08:35 Portrety - Korczak Ziółkowski 09:40 Siódmy pokój 12:00 Rockowe granie w środę - Keane 13:05 W domu 13:55 Siódmy pokój 16:00 wydarzenie aktualne 16:35 Jak zrobić film - Dokumentacja - odc. 3 17:00 Portrety - Korczak Ziółkowski

06:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (477) 06:55 Blisko ludzi (157/227) 07:25 Czarno na białym (120/160) 07:55 Rozmowy w toku (1975) 08:40 Uwaga! po Uwadze (77/123) 09:20 Kocham. Enter (2/44) 10:15 Wiem, co jem. Bosacka na tropie 2 (1/13) 11:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (487) 12:10 Rosyjskie laleczki (6/12) 12:40 Świat bez fikcji 4 (1/7) 13:10 Uwaga! po Uwadze (99/123) 13:55 Rozmowy w toku (2011) 14:40 Czarno na białym (121/160) 15:15 Wojny magazynowe (1/19) 15:45 Wojny magazynowe (2/19) 16:10 Odlotowy ogród (6/12) 16:40 Ola w trasie. Na wakacjach (1/6) 17:10 Blisko ludzi (158/227) 17:45 Express (667/804) 18:00 Pogoda (608/900) 18:05 Weterynarz z Antypodów (5/16) 18:40 Koszmarna wyprawa (4/9) 19:45 Express (668/804) 20:00Pogoda (609/900) 20:05 Blisko ludzi (158/227) 20:40 Usterka (1/12) 21:15 Sposób na złodzieja (1/10) 21:45 Express 21:57 Pogoda 22:00 Kossakowski. Szósty zmysł. Ukraina (12) 22:30 Scam city (1/10) 23:35 Superwizjer 00:05 Sekretne operacje (2/12) 01:05 Miłosny biznes 3 (1/5) 02:05 Rozmowy w toku (2010) 02:50 Uwaga! po Uwadze (98/123) 03:30 Kartoteka 2 (1/14) 04:25 Psie Adopcje (1/12) 04:50 Koniec programu

18:10 Kalendarium historyczne - Polskie Termopile - film dokumentalny 19:05 Dziennik telewizyjny 19:45 Z archiwum IPN - V Komenda WiN 20:30 Ocalić od zapomnienia 21:05 Ex Libris - 137 21:30 Ten, który zestrzelił Boeinga - film dokumentalny 22:25 Powrót do Łodzi - film dokumentalny 23:30 Sensacje XX wieku 00:05 Książę i... pan 00:40 Zaproszenie - Globus podziemi 01:15 Ten, który zestrzelił Boeinga - film dokumentalny 02:10 Powrót do Łodzi - film dokumentalny 03:10 Zakończenie dnia

TVN • 22:30 • Podwójne ryzyko

18:55 Barwy szczęścia - odc. 899 19:25 Wilnoteka 19:45 Dobranocka 20:00 Wiadomości 20:30 Sport 20:35 Pogoda 20:50 Warto kochać - odc. 77 21:45 Polonia w Komie 22:00 Polonia 24 22:45 Kabaretowy Klub Dwójki (37) Czechy 23:40 Wieluń - film dokumentalny 00:10 Zapomniana rozgłośnia 00:45 Codzienna 2 m. 3 - odc. 68 01:10 Łamigłówka 01:15 Wakacje z duchami - odc. 5/7 01:45 Dobranocka za oceanem Przygody Kota Filemona 02:00 Wiadomości 02:25 Sport 02:30 Pogoda 02:45 Warto kochać - odc. 77 03:35 Polonia 24 04:10 Polonia w Komie 04:20 Barwy szczęścia - odc. 899; 04:50 Kabaretowy Klub Dwójki (37) Czechy 05:45 Wilnoteka 06:05 Zakończenie dnia

TVP ROZRYWKA

TVP PULS

06:00 Dyżur dokumentalny 06:30 W blasku fleszyprogram rozr. 07:00 Tom i Jerry 07:05 Tom i Jerry 07:10 Tom i Jerry 07:30 Timon i Pumba 08:00 Zaklinacz psów 09:00 Nigel Marven przedstawia 10:00 Na pomoc! Krokodyl! (Gator 911) 10:30 Medicopter obyczajowy, Niemcy 2000 11:30 Kasia i Tomek 12:00 Kasia i Tomek 12:30 Mike i Molly komedia, USA 2010 13:00 Mike i Molly komedia, USA 2010 13:30 Nowe przygody Robin Hooda 14:30 Kasia i Tomek 15:00 Kasia i Tomek15:30 Ale numer! komedia, Kanada 2008 16:0013 Posterunek 2 16:55 Mike i Molly komedia, USA 2010

06:10 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Sydney ze smakiem (143) 06:40 Wojciech Cejrowskiboso przez świat - (81) 07:15 Niezapomniane Koncerty 08:20 Niezapomniane Koncerty - Opole 2011 na bis 09:10 Rozrywka Retro - Kabaret POTEM 10:35 Podróże z żartem - Republika Południowej Afryki (26) 11:40 Życie to Kabaret - Kabaret Hrabi „Pojutrze” (1) 12:40 Życie to Kabaret - Kabaret Hrabi „Pojutrze” (2) 13:45 Bezludna wyspa 14:50 Co nam w duszy gra - Jesień 15:40 Co nam w duszy gra - Duety miłosne 16:50 Rozrywka Retro - Konkurs o Bursztynowego Słowika 17:45 Podróże kulinarne 18:00 Łowcy skarbów przygodoRoberta Makłowicza - Adelajda wy, USA 2001 ze smakiem (144) 19:00 Pingwiny z Madagaskaru 20:00 Jaguar przygodowy, Francja 18:20 Wojciech Cejrowski- boso 1996 22:00 CSI: Kryminalne zagadki Las przez świat - (82) Vegas (CSI Vegas - Season 2) 18:50 Rozrywka Retro 00:00 Goło i wesoło 19:55 Mój pierwszy raz - (34) 00:30 Erotyczne rozmowy 20:55 Życie to Kabaret 01:50 Taki jest świat 22:00 Życie to Kabaret 02:40 Dyżur dokumentalny, 23:00 Kabaretożercy - (11) 24:00 Wojciech Cejrowski- boso 03:00 JRG w akcji 03:25 Dyżur dokumentalny przez świat - (82) 03:50 JRG w akcji 00:30 Niezapomniane Koncerty - 04:15 Menu na miarę Złota sobota 04:40 Z archiwum policji krymi01:20 Niezapomniane Koncerty nalny, Polska 2010 C’ EST LA VIE” 05:05 Menu na miarę 02:15 Zakończenie dnia 05:30 Z archiwum policji policji)

18:05 Stacja - film obyczajowy - Polska (1981) 19:30 Wieczorynka - Mały pingwin Pik - Pok - odc. 15, 16 20:00 Informacje kulturalne 20:20 Rok Giuseppe Verdiego Studio Kultura 22:50 Studio Kultura - Andrzej Fidyk - odc. 1 22:55 Filmy Andrzeja Fidyka 00:10 Performance odc. 21 18:00 Gra w ciemno, odc.258 00:45 Informacje kulturalne 19:00 Awantura o kasę, odc.122 01:10 Kino nocne - Do szpiku kości 20:00 Rodzina zastępcza, odc.187 dramat - USA (2010) 21:00 Graczykowie - Buła i spóła, 03:05 WOK - Wszystko o Kulturze 22:00 Daleko od noszy, odc.29 03:30 Zakończenie dnia 22:30 Daleko od noszy, odc.30 TVP PULS 2 23:00 Świat według Kiepskich, 23:30 Świat według Kiepskich, 06:00 Radio Romans obyczajo00:00 Synowie, odc.1 wy, Polska 06:35 Radio Romans 00:30 Daleko od noszy, odc.29 obyczajowy, Polska 07:20 Tar01:00 Daleko od noszy, odc.30 zan 07:50 Tarzan 08:20 Inspektor 01:30 Gra w ciemno, odc.30 Gadżet 08:50 Marta Mówi 09:20 02:30 Awantura o kasę, odc.30 Mia i Ja 09:50 Bajki animowane dla 03:30 Graczykowie dzieci 10:25 Dennis Rozrabiaka 10:55 Sonic Underground11:20 TV 4 Było sobie życie 11:55,Byli sobie po05.50 Ukryta miłość(odc.57) 06.45 dróżnicy 12:30 Bolek i Lolek na waPuppy in my pocket (odc.5)07.05 kacjach 12:40 Bolek i Lolek na waPuppy in my pocket (odc.6)07.20 kacjach 12:55 Bajki animowane dla Maja Simba King Lion (odc.3)07.55 Sco- dzieci 13:25 Pszczółka oby Doo! 08.25 Scooby Doo! 08.55 14:00 Marta Mówi 14:25 Mia i Ja Komisarz Rex (odc.7)09.55 Nie- 15:00 Dennis Rozrabiaka 15:30 poskromiona miłość (odc.2)10.55 Sonic Underground 16:00 InspekKiedy się zakocham (odc.57)11.50 tor Gadżet 16:25 Było sobie życie Puppy in my pocket (odc.3)12.10 16:55 Byli sobie podróżnicy17:30 Puppy in my pocket (odc.4) 12.30 Świat zwierząt Simba King Lion (odc.2)13.00 Mega chichot 13.30 Tylko miłość (odc.3) 18:00 Zaklinacz psów Polska, 2007 14.30 ”Przyjaciółki” 19:00 Podniebny horror katastroficzny, Kanada, Kanada (odc.3) Polska, 2012; 15.30 KomiALE NUMER! komedia, sarz Rex (odc.8) 16.30 Hotel 52 20:00 Kanada 2000 (odc.3) Polska, 17.30 Nieposkro- 20:30 Łowcy skarbów przygodomiona miłość (odc.3)Meksyk, 2012 wy, USA 2001 21:30 Kasia i Tomek 18.30 Scooby Doo! 22:00 Kasia i Tomek 19.00 Scooby Doo! 22:30 13 Posterunek 2 19.30 Mega chichot 23:05 Gliniarz z Memphis 20.00 Dla niej wszystko USA, 00:00 Stare dranie 22.45 Harry Brown 2009, 00:30 Erotyczne rozmowy 00.45 IP MAN Hongkong, 2010, 01:00 Gorące noce 03.05 To był dzień 01:30 Stare dranie 04.10 Dekoratornia TV 6 06.00 „Szósty zmysł” 07.00 „Świat według Bundych” 2 (odc. 16)07.30„Świat według Bundych” 2 (odc. 17)08.00 „Jak oni śpiewają” 1 (odc 1, cz.2)09.00 “Tylko taniec – Got to Dance” 1 (odc 1)10.30 „Sopot TOPtrendy 2013”11.00 „Galileo’ (odc. 200)12.00 “Ukryta miłość” (odc.58) Meksyk, 2012; 13.00 „Prawdziwe uczucie” (odc.4) 14.00 „Mam Talent!” - wersja amerykańska15.00 „Jak oni śpiewają” 1 (odc 2, cz.1) 16.00 “Tylko muzyka. Must Be The Music” 1 (odc 2)17.30 „Sopot TOPtrendy 2013” 18.00 „Świat według Bundych” 2 (odc. 18, 19) 19.00 „Prawdziwe uczucie” (5) 20.00 „Galileo” (odc.201) 21.00 „Śmierc na 1000 sposobów” 21.35 “Nowa wściekła pięść” 23.20 „Wzór” (odc.3) USA, 2005; 00.20 „Kieszonkowcy” Kanada, 1991, 02.05 „4music” 03.10 „Muzyczne listy”

POLO TV

06:00 Hit dnia 06:05 Pobudka z Polo tv! 07:00 Power Play 07:05 Pobudka z Polo tv 08:00 Hit dnia 08:05 Najlepsze z najlepszych 09:00 Power Play 09:05 Najlepsze z najlepszych 10:00 Przebojowe historie 10:10 Discopolot 11:00 Przebojowe historie 11:13 Dance w Polo tv 12:00 Hit dnia 12:10 Dance w Polo tv 13:00 Hit dnia 13:14 Przeboje na czasie 14:00 Hit dnia 14:10 Masters Music Box 15:00 Przebojowe historie 15:23 Przeboje na czasie 16:00 Hit dnia 16:13 Przeboje na czaPOLSAT SPORT NEWS sie 17:00 Przebojowe historie 07:00 Sport Flash 07:05 Feyenoord 17:15 Video Mix Sierockiego Rotterdam - Roda JC Kerkrade 08:00 Sport Flash 09:05 Valencia CF - FC 18:05 Poczekalnia DPL Barcelona 10:00 Sport Flash 11:00 18:28 Lista Przebojów DPL Sport Flash 11:05 Liga rosyjska 19:00 Szalone lata 90-te 12:00 Sport Flash 13:05 World Grand 20:00 Strefa nowości Polo tv Prix w Sapporo 14:00 Mistrzostwa 21:18 Zakochane Polo tv Europy mężczyzn w Słowenii 14:30 22:30 Pikantne Polo tv Polska - Gruzja 16:30 Mistrzostwa 23:00 Hit dnia Europy mężczyzn w Słowenii 17:00 23:05 Przeboje na czasie Sport Flash 17:05 Cafe Futbo ESKA TV 18:00 Sport Flash 06:00 Hity na czasie 08:00 19:05 Nitro Circus Live - 17:00 ESKA TV News (co 20:00 Sport Flash godzinę) 09:05 Siesta czy fie20:05 Magazyn lekkoatletyczny sta 10:05 Summer City 12:05 21:00 Sport Flash 21:05 World Grand Prix w Sapporo Summer City 13:05 Zwolnienie z WF-u 14:05 smESKA 15:05 22:00 Sport Flash smESKA 16:05 G20 17:05 23:00 Podsumowanie dnia 23:15 World Grand Prix w Sapporo G20 18:00 Zwolnienie z WF-u 18:30 ESKA TV News 19:00 00:00 Podsumowanie dnia 00:15 World Grand Prix w Sapporo Siesta czy fiesta 20:00 Summer City 20:00 Summer City 01:00 Podsumowanie dnia 00:00 Polska noc 01:15 Przerwa w nadawaniu r e k l a m a

STUDIO GRAFICZNE

tel. 790 520 803 • e-mail: iza@izarysuje.pl • www.izarysuje.pl

profesjonalne realizacje z dostawą do klienta


rozrywka

14

C M

pa n o r a m a

Y

BYDGOSZCZY

K

URODA Skóra po wakacjach wymaga specjalnej pielęgnacji

Jak zadbać o skórę po lecie? Nawet, jeśli idealnie dbaliśmy o naszą skórę latem, to i tak potrzebuje ona odżywiania i dużej dawki nawilżenia. Po wakacjach nasza skóra jest bowiem przesuszona i wiotka. Możemy zaobserwować na niej także przebarwienia. Dziś postaramy się wam podpowiedzieć, jakim zabiegom poddać się po okresie letnim, aby nasza skóra nabrała blasku. wziatka ˛ karciana chałupy

drzewo jak "rabuj"

warzywo podobne do pietruszki

gdy kotka szaleje

urzadze˛ nie do rozdzielania

miasto nad Tygrysem zapalenie kopyta

prawy pływa w dopływ elektroliBzury cie

won´

miasto w Czechach

´ konczy walke˛ uratował od bokser- zguby ska˛

... Washington, aktor

szybki ruch ptasich skrzydeł

ukochana tradycja Wertera

wypisuje cztery w recepty talii

2.54 cm

do szybowania w powietrzu

Jean, francuski kaper mała Zuzanna

baczki koryncki li´sc´

młoda taniec zaczyna

Was ˛ winoro´sli barszcz lub krupnik

przysiad wiezie na niebosz- zgietych ˛ czyka nogach szklana do ocieplen´

Nasze działania należy podzielić na trzy zasadnicze części. Po pierwsze, oczyszczanie (na przykład mikrodermabrazja). Jest to zabieg, który ma na celu usunięcie warstwy suchego naskórka, jak również odblokowanie porów. Bardzo dobrze przygotowuje on naszą twarz do kolejnych etapów pracy nad skórą po okresie letnim. Po oczyszczeniu skóry przychodzi pora na intensywne odżywienie skóry. Na twarz oraz ciało nakładane są maski, które mają za zadanie dostarczyć im kompleksu witamin. Ich jednorazowa dawka nie jest rzecz jasna wystarczająca. Nie zapominajmy zatem o suplementach diety zawierających zestawy witamin.

O urodę po wakacjach należy zadbać w szczególny, wieloetapowy sposób.

przynajmniej dwóch litrów wody każdego dnia, aby nawilżać ją od środka. Spokojnego powrotu po wakacjach!

| Marta Karpiuk (Mea)

PORADY Jak radzić sobie ze stresem związanym ze szkołą?

kumpel Reksa i Burka mieszka za Uralem

krzyżówkę udostępnił serwis Szarada.net

zadanie udostepnił ˛ serwis krzy˙zówkowy szarada.net

Szkolny dzwonek to nie alarm

Rozpoczyna się wrzesień - dla jednych to powrót w szkolne mury, dla innych - pierwszy krok w nowy etap życia. W wielu przypadkach rok szkolny wiąże się z ogromnym stresem – tak dla uczniów, jak i ich rodzin.

fot. nadesłane

Do tego dochodzą maski o innych właściwościach - przeciwzmarszczkowe, liftingujące czy też zawierające kwas hialuronowy. Ten ostatni pobudzi naszą skórę do witalności. Trzecim etapem jest nawilżenie. Czynniki, którym jesteśmy latem cyklicznie poddawani - słońce, słowa woda czy wiatr powodują liczne przesuszenia na całym naszym ciele. Potrzebuje ono zatem specjalnych zabiegów nawilżających. Najlepszymi z  nich są mezoterapia i  masaż limfatyczny. Dzięki nim uda się pozbyć toksycznych złogów z naszych komórek i dodać im blasku. Pamiętajmy także, że dbałość o  skórę wymaga nie tylko działań zewnętrznych. Zalecane jest picie

Masz problem z podatkami, księgowością, sprawami formalnymi? Potrzebujesz porady specjalisty? Napisz do nas! Nasi eksperci czekają na Wasze pytania pod adresem e-mail: pomocnik@panoramabydgoszczy.pl. W tytule wiadomości prosimy podać, do kogo - KSIĘGOWEGO czy RADCY PRAWNEGO - kierujecie swoje zapytanie.

U rodziców można spotkać skrajne postawy. Jedna to nadmierne ambicje względem dziecka. Wówczas dziecko musi być idealne, z obowiązków szkolnych wywiązywać się perfekcyjnie i mieć jak najlepsze oceny. Taka presja może bardzo destruktywnie wpłynąć na stosunek dziecka do szkoły i nauki. Drugą skrajną postawą jest podejście typu „nauka jest dla kujonów i słabeuszy, a pracę i tak dostaje się po znajomości”. W tym wypadku trzeba uzmysłowić sobie nie tylko wagę wiedzy i umiejętności, których uczy szkoła, lecz także to, iż rozszerza ona horyzonty i wzbudza bezcenną ciekawość świata. Nieprzeceniona jest rola rodziców w zmianie nastawienia dziecka z „muszę” na „chcę”. Zdecydowanie łatwiej przychodzi nauka, gdy jesteśmy wewnętrznie przekonani, że warto ją podejmować. Świetnie sprawdza się tu przekształcenie nauki w zabawę, np. w formie quizu rodzinnego. Łączy on w sobie formę spędzania wolnego czasu z dostarczeniem dziecku pozytywnych bodźców.

Wprowadzanie do życia dziecka form aktywności odmiennych od nauki w szkole, chociażby uprawianie sportu, zdecydowanie ułatwia dalszą naukę w domu i sprzyja poprawie jego kondycji emocjonalnej. Spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem nie pełni takiej funkcji - uaktywnia sferę porównywalną do nauki szkolnej. Często chcemy uchronić nasze pociechy przed wszelkimi niepowodzeniami. Przebyte trudności mogą przygotować je jednak do większych wyzwań w przyszłości. Oczywiście, należy rozważyć, kiedy sytuacje, z którymi styka się dziecko, wymagają interwencji dorosłego, a kiedy może próbować radzić sobie z nimi samodzielnie. W ten sposób - adekwatnie do wieku - dziecko buduje swoją odporność psychiczną i uczy się, że ma realny wpływ na bieg wydarzeń. Podobnie może być w przypadku otrzymania niesprawiedliwej oceny bądź złego kontaktu z danym nauczycielem. W ten sposób dziecko rozwija się społecznie - wie, że świat nie jest idealny. Dla dziecka równie ważne jak oceny czy wiedza są relacje z ludźmi. Dzieci uczące się gorzej bądź wyjątkowo zdolne z automatu znajdują się w trudnej sytuacji - skupiają bowiem uwagę rówieśników. Istotne jest szybkie diagnozowanie trudności dziecka i ich przyczyn. Karcenie bez poznania tych ostatnich może spotęgować problem na wielu płaszczyznach. Każdy człowiek jest inny i to, co dla jednego nie stanowi kłopotu, dla innego jest dużym wyzwaniem. Nie zawsze dziecko potrafi

fot. sxc.hu

o tym otwarcie powiedzieć. Stąd konieczność obserwacji jego poczynań, jak również szczera rozmowa. Rodzice, pytajcie dziecko o coś więcej niż tylko o oceny. Pytajcie o relacje, pasje i trudności. Dajcie dziecku poczucie bezpieczeństwa i bycia ważnym. Umożliwi wam to adekwatne reagowanie. Wielu z nas przeżyło okres szkolny. Najlepsza rada to taka, aby zachować zdrowy dystans i pamiętać, że wszystko - w tym szkoła - jest dla nas (a nie odwrotnie). Drodzi rodzicu i uczniu, korzystajcie z okazji do rozwoju, jaką daje szkoła. Z przyjemnością, a nie tylko z poczucia przykrego obowiązku.

| Karolina Bartoszewicz Bydgoskie Centrum Psychoterapeutyczne bartoszewicz@bcp.bydgoszcz.pl EXP32kB

prezydent USA 89-93

stan jak rzeka

C M Y

K


PROGRAM TELEWIZYJNY

Czwartek • 5.09.2013 TVP 1

TVP 2

TVP BYDGOSZCZ

TVP HISTORIA

05:55 TVP INFO w TVP1 08:00 Wiadomości 08:05 Pogoda poranna 08:10 Polityka przy kawie 08:25 TELEZAKUPY 08:55 Serialowa Jedynka - Komisarz Alex - odc. 4 09:55 Natura w Jedynce - Wielki Rów Afrykański cz. 2 11:00 Świat się kręci 12:00 Wiadomości 12:15 Agrobiznes 12:45 Natura w Jedynce - Wielki Rów Afrykański cz. 3 13:55 Jaka to melodia? - odc. 2676 14:30 Moda na sukces - odc. 5847 15:00 Wiadomości 15:05 Pogoda 15:15 Klan - odc. 2458 15:40 Bonanza - odc. 129, Śmierć na pustyni 16:40 POLSKA NON STOP 17:00 Teleexpress 17:15 Pogoda 17:25 Jaka to melodia? - odc. 2677 17:55 Klan - odc. 2459

05:55 Wiadomości z drugiej ręki - odc. 47/48 06:25 Lokatorzy odc. 11/224 07:05 M jak miłość - odcinek 330 08:00 Pytanie na śniadanie 10:30 Barwy szczęścia - odc. 958 11:10 Na dobre i na złe - odc. 127 12:05 Urodziłem się w roku 1920... Jan Paweł II w Radzyminie 12:45 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - Vanuatu 13:25 Kabaret Moralnego Niepokoju przedstawia: TRASASASA (2) 14:15 Postaw na milion - odc. 49 15:05 Rodzinka. pl - odc. 48 „Brutus” 15:45 Panorama 16:05 Pogoda 16:15 Na dobre i na złe - odc. 527 17:10 Kabaret Ani Mru Mru - Urodzinowy strzał w dychę (2)

06:32 Raport z Polski 07:00 Echa dnia 07:10 Pogoda 07:15 Echa dnia - komentarze 07:30 Rozmowa dnia 07:40 Sport - flesz 07:45 Ahora espanol 08:00 Co niesie dzień 08:30 Twój Album 08:36 Uwikłany w historię 08:50 Przechodzień codzienny 09:01 Era Wynalazków - Odc. 2 09:20 Saga rodów - Ród Siemionów 09:44 Raport z Polski 10:20 Śladami Potopu; film dok. 11:15 Lider; magazyn 11:49 Antenowe remanenty. KONCERTY W TVP WARSZAWA - Ciechocinek ‘ 99 cz. I 12:51 Pogonka 13:04 Szlakiem gwiazd - odc. 1 Piotr Cyrwus 13:28 Przez granice - Cieszyn 14:00 Twój Album 14:08 Uwikłany w historię 14:20 Przechodzień codzienny 14:30 Shot naukowy 14:50 Za zamkniętymi drzwiami 15:00 Zbliżenia - flesz 15:05 Rozmowa dnia 15:15 Bydgoszcz 1939; reportaż 15:44 Wyprzedzić chorobę 16:00 Raport z Polski 16:30 Relacje 17:00 Mój pies i inne zwierzak 17:15 Dziękuję ci życie 17:30 Zbliżenia - flesz 17:35 W 80 dni dookoła lata - odc. 69 17:46 WICEK 2013; reportaż

07:30 Dziennik telewizyjny 08:10 Okrasa łamie przepisy 08:40 Powstańcy - Dzień 36 08:45 Komunikaty Wojenne - odc. 11 09:00 Pogranicze w ogniu - odc. 4/24 10:00 Między rajem a ziemią /5/ 10:35 Nie ma jak Polska - odc. 26 Nie ma jak... Wielkopolska 11:00 Polska i świat z historią w tle 11:25 Z archiwum IPN - V Komenda WiN 12:05 Było, nie minęło 12:40 Ex Libris - 137 13:00 Lotnicy 13:35 Bagnet z broni 14:00 Świder 14:35 Polska z bocznej drogi Zwycięski 303 14:50 Sensacje XX wieku 15:25 Książę i... pan 16:00 Święci i grzesznicy. Historia papiestwa - cz. 1 17:05 Pogranicze w ogniu - odc. 5/24

18:30 Świat się kręci 19:30 Wiadomości 20:00 Sport 20:05 Droga do Rio - Kronika 20:10 IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego - Kronika 20:15 Pogoda 20:30 Ojciec Mateusz - odc. 122 21:25 Sprawa dla reportera 22:25 Frost/Nixon - dramat USA (2008) 00:35 Świat się kręci 01:25 Bonanza - odc. 129 02:25 Ostatni dom po lewej dramat - USA (2009) 04:20 Notacje - Maria Broniewska. Była jego największą miłością 04:35 Zakończenie dnia

18:00 Panorama 18:35 Sport Telegram 18:45 Pogoda 18:50 Jeden z dziesięciu - odc. 4/76 19:30 Barwy szczęścia - odc. 958 20:05 Barwy szczęścia - odc. 959 20:40 Straszny film - komedia USA (2000) 22:20 Kocham kino - Skóra, w której żyję - dramat - Hiszpania (2011) 00:30 Świat bez tajemnic - Polowanie na Bin Ladena - film dokumentalny - Wielka Brytania (2011) 02:10 Skóra, w której żyję - dramat - Hiszpania (2011) 04:20 39/89 L. U. C. - Zrozumieć Polskę 05:25 Zakończenie dnia

TVN1 • 22:25 • Frost/Nixon

TVN • 22:30 • Chłopaki nie płaczą

POLSAT

TVN

06:00 Nowy dzień z Polsat News 09:00 Czyja wina?, odc.3 10:00 Trudne sprawy, odc.129 11:00 Dlaczego ja?, odc.303 12:00 Pamiętniki z wakacji, odc.18 13:00 Czyja wina?, odc.4 14:00 Pierwsza miłość, odc.1729 14:50 Trudne sprawy, odc.335 15:50 Wydarzenia 16:10 Pogoda 16:15 Interwencja, odc.1161 Polska, 2013 Dla małoletnich od lat 12 16:30 Malanowski i Partnerzy, odc.558 17:00 Dlaczego ja?, odc.441 18:00 Pierwsza miłość, odc.1730 18:50 Wydarzenia 19:20 Sport 19:25 Pogoda 19:30 Świat według Kiepskich, odc.299 20:00 Zdrady, odc.14 21:00 Hotel 52, odc.79 22:00 2XL, odc.1 23:00 Filadelfia USA, 1993; r. 01:30 Dziewczyny z Fortuną, odc.15 03:15 Tajemnice losu, odc.1434

05:05 Uwaga! 05:20 Rozmowy w toku 06:20 Mango 07:25 Na Wspólnej 11 (1782) 08:00 Dzień dobry TVN 11:10 Wawa non stop (3)12:15 Ukryta prawda (205) 13:15 Szpital (79) 14:15 W-11 Wydział Śledczy 15:00 Ukryta prawda 16:00 Rozmowy w toku 17:00 Szpital (80)

TVP POLONIA

06:05 Kultura, głupcze (78) 06:40 Notacje - prof. Józef Stasiński 06:55 Jak to działa 07:25 Klasa na obcasach - odc. 12 08:00 Pytanie na śniadanie 10:25 Polska i świat z historią w tle - Westerplatte 10:50 Polonia w Komie 11:00 Polonia 24 11:40 Codzienna 2 m. 3 - odc. 69 12:05 Barwy szczęścia - odc. 900 12:30 Łamigłówka 12:35 Wiadomości 12:50 Rodzinka.pl - odc. 49 13:20 Rodzinka.pl - odc. 50 13:50 Kabaretowy Klub Dwójki - (37) Czechy 14:50 Wieluń 15:15 Jedna Scena - Sauna 15:45 Złotopolscy - odc. 767 16:10 Kultura, głupcze (78) 16:55 Codzienna 2 m. 3 - odc. 69 17:20 Łamigłówka 17:22 Polonia w Komie 17:30 Teleexpress 17:55 18:10 Kalendarium historyczne - XVII Międzynarodowy Festiwal Igrzyska - wojna bez broni Piosenki i Kultury Romów 2013 18:35 List do syna - film doku- (2) mentalny 19:10 Dziennik telewizyjny 18:55 Barwy szczęścia - odc. 900 19:50 Okręty II wojny światowej 19:25 Informacje kulturalne 21:10 Polska i świat z historią w 19:45 Dobranocka tle - Pomnik 20:00 Wiadomości 21:30 Szerokie tory 20:25 Sport 22:05 Spór o historię - Oczarowani 20:35 Pogoda Hitlerem 20:50 Komisarz Alex - odc. 1 22:50 Sprint przez historię Prze- 21:45 Polonia w Komie mysława Babiarza 18:15 Teraz Inowrocław 22:00 Polonia 24 23:30 Czarny serial - Rotunda 18:30 Zbliżenia - wyd. główne 22:45 Mrok - odc. 8/8 00:05 Czarny serial - Śmierć pod 23:40 Pułkownik Dąbek. Obrona 19:00 Telekurier gruzami 19:30 Ogródek bez ogródek Gdyni 1939 00:30 Nie ma jak Polska - odc. 26 00:35 Łamigłówka 20:00 Samorządni Nie ma jak... Wielkopolska 20:45 Everyday English; cykl edu00:45 Codzienna 2 m. 3 - odc. 69 01:00 Śmierć na raty kacyjny 01:15 Klasa na obcasach - odc. 12 01:40 Modelki - odc. 9 21:02 Pogoda 01:45 Dobranocka za oceanem 02:20 Świat i Solidarność - film 02:00 Wiadomości 21:05 Echa dnia dokumentalny 21:15 Dla niesłyszących - Dzien02:25 Sport 03:20 Zakończenie dnia nik Regionów 02:30 Pogoda 21:42 Echa dnia - komentarze 02:45 Komisarz Alex - odc. 1 21:57 Pogoda 03:35 Polonia 24 22:00 Zbliżenia 04:10 Polonia w Komie 22:10 Sport - flesz 04:20 Barwy szczęścia - odc. 900 22:20 Rozmowa dnia 04:55 Pułkownik Dąbek. Obrona 22:36 Co się stało z naszym zjazGdyni 1939 - film dokumendem?; film dokumentalny talny 23:40 Shot naukowy 05:50 Informacje kulturalne TVN7 • 20:00 • Wojna pokus 00:10 Telekurier 06:05 Zakończenie dnia 00:42 Zakończenie dnia TVN 7

05:20 We Dwoje (10/16) 06:35 W-11 Wydział Śledczy (1053) 07:20 Sąd rodzinny (108) 08:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (405) 09:15 Detektyw Monk (10/16) 10:15 Ostry dyżur VIII (5/22) 11:20 Mango Telezakupy 12:55 Sąd rodzinny (109) 13:55 Sędzia Anna Maria Wesołowska (406) 14:55 Bez śladu (9/24) 18:00 Wawa non stop (4) 15:55 Czerwony Orzeł (9/17) 19:00 Fakty 17:05 Punkt krytyczny (4/13) 19:30 Sport 18:00 Detektyw Monk (11/16) 19:40 Pogoda 19:00 Bez śladu (10/24) 19:50 Uwaga! 20:00 Wojna pokus , USA 2003, 20:05 Na Wspólnej 11 (1783) 22:30 Prawo Agaty 3 (12/13) 20:45 W-11 Wydział Śledczy 23:35 Diukowie Hazzardu: 21:30 Kuchenne rewolucje 8 (1/16) Początek, USA 2007, 22:30 Chłopaki nie płaczą, Polska 01:35 Arkana Magii (TVN7 nocne) 1999, (1269) 00:30 Superwizjer (991) 03:40 W roli głównej - Agnieszka 01:05 Uwaga! Holland cz.1 (9/17) 01:20 Arkana magii 04:10 W roli głównej - Agnieszka 02:40 Rozmowy w toku Holland cz.2 (10/17) 03:35 Koniec programu 04:40 Koniec programu

TVP2 • 22:20 • Skóra w której żyję Po samobójczej śmierci żony, ciężko poparzonej w wypadku samochodowym, chirurg plastyczny Robert Ledgard porzuca zawód. Owładnięty obsesyjnym pragnieniem stworzenia syntetycznej ludzkiej skóry, odpornej na obrażenia, lekarz prowadzi eksperymenty w rezydencji w Toledo. Rolę królika doświadczalnego pełni Vera. Pozbawiona kontaktu ze światem zewnętrznym kobieta całymi dniami ćwiczy jogę, rzeźbi, czyta i ogląda telewizję. Żródło: telemagazyn.pl

TVP ROZRYWKA

TVP PULS

06:00 Dyżur dokumentalny, Polska 2009 06:30 Menu na miarę 07:00 Tom i Jerry 07:10 Tom i Jerry 07:25 Timon i Pumba 07:50 Zaklinacz psów 08:50 Nigel Marven przedstawiam 10:00 Na pomoc! Krokodyl! 10:30 Medicopter 11:30 Kasia i Tomek12:00 Kasia i Tomek12:30 Mike i Molly 13:00 Mike i Molly 13:30 Nowe przygody Robin Hooda 14:30 Kasia i Tomek 15:00 Kasia i Tomek 15:30 Ale numer! 16:00 13 Posterunek 2 16:55 Mike i Molly 17:30 Mike i Molly (Mike & Molly)

06:25 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Adelajda ze smakiem (144) 06:55 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - (82) 07:35 Niezapomniane Koncerty - Złota sobota 08:20 Niezapomniane Koncerty - C’ EST LA VIE” 09:25 Rozrywka Retro 10:30 Mój pierwszy raz - (34) 11:30 Życie to Kabaret - Kabaret Maćka Stuhra Po Żarcie 12:35 Wideoteka dorosłego człowieka (41) 13:05 Wideoteka dorosłego człowieka (42) 13:35 Szansa na Sukces 14:40 Kabaretowa Mapa Polski - VIII Mazurska Noc Kabaretowa 2006 (1) 15:35 Kabaretowa Mapa Polski 18:00 Łowcy skarbów przygodowy, USA, Francja, Kanada, - VIII Mazurska Noc Kabaretowa Niemcy 2001 19:00 Pingwiny 2006 (2) 16:40 Rozrywka Retro z Madagaskaru 19:30 Pingwiny 17:35 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza - Smak Południowej z Madagaskaru 20:00 Boski Australii (145) żigolo komedia, USA 1999 21:55 Kariera Nikosia Dyzmy 18:10 Wojciech Cejrowski- boso komedia, Polska 2002 przez świat - (83) 00:25 Eksperyment Filadelfia 18:40 Rozrywka Retro katastroficzny, Kanada 2012 19:55 Mój pierwszy raz - (35) 02:05 Kręcimy z gwiazdami 20:55 Życie to Kabaret - To idzie program rozrywkowy, Polska 2012 kabaret /1/ 02:45 Dyżur dokumentalny, 22:00 Kabaretożercy - (11) 22:55 Wojciech Cejrowski- boso 03:10 JRG w akcji 03:35 Dyżur dokumentalny, 04:00 przez świat - (83) JRG w akcji 23:30 Kabaretowa Mapa Polski IX Mazurska Noc Kabaretowa 04:25 Taki jest świat 05:05 Menu na miarę 2007 05:30 Z archiwum policji 02:15 Zakończenie dnia

ATM ROZRYWKA

06:00 Daleko od noszy, odc.30 06:15 Wstawaj! Gramy!, odc.2389 07:15 Rodzina zastępcza, odc.259 08:05 Rodzina zastępcza, odc.260 09:00 Rodzina zastępcza, odc.24 09:30 Mamuśki, odc.15 10:00 Daleko od noszy, odc.29 10:30 Daleko od noszy, odc.30 11:00 Rodzina zastępcza, odc.159 12:00 Pensjonat pod Różą, odc.24 13:00 Pierwsza miłość, odc.1723 13:30 Ewa gotuje, odc.188 14:00 Graczykowie - Buła i spóła, odc.90 14:30 Graczykowie Buła i spóła, odc.91 15:00 Rodzina zastępcza, odc.180 16:00 Świat według Kiepskich, odc.177 16:30 Mamuśki, odc.16 17:00 Daleko od noszy, odc.47 , 48 18:00 Gra w ciemno, odc.259 19:00 Awantura o kasę, odc.123 20:00 Rodzina zastępcza, odc.188 21:00 Graczykowie - Buła i spóła, 21:30 Graczykowie - Buła i spóła, 22:00 Daleko od noszy, odc.31 22:30 Daleko od noszy, odc.32 23:00 Świat według Kiepskich 00:00 Synowie, odc.2 00:30 Daleko od noszy, odc.31, 32 01:30 Gra w ciemno, odc.31 02:30 Awantura o kasę, odc.31 03:30 Graczykowie - Buła i spóła 04:30 Daleko od noszy, odc.31 05:00 Wstawaj! Gramy!, odc.1068 TV 4

05.50 Ukryta miłość (odc.58) 06.45 Puppy in my pocket (odc.7) 07.05 Puppy in my pocket (odc.8) 07.20 Simba King Lion (odc.4) 07.55 Scooby Doo! 08.25 Scooby Doo! 08.55 Komisarz Rex (odc.8) 09.55 Nieposkromiona miłość (odc.3) 10.55 Kiedy się zakocham (odc.58 11.50 Puppy in my pocket (odc.5, 6) 12.30 Simba King Lion (odc.3) 13.00 Mega chichot” 13.30 Tylko miłość (odc.4) Polska, 14.30 Przyjaciółki (odc.4) Polska, 2012 15.30 Komisarz Rex (odc.9) 16.30 Hotel 52 (odc.4) Polska, 2009; 17.30 Nieposkromiona miłość (odc.4) Meksyk, 2012; 18.30 Scooby Doo! 19.00 Scooby Doo! 19.30 Mega chichot 20.00 Harry Brown Wielka Brytania, 2009, 22.05 Pyton 2 USA, 2002, 23.55 Niesamowita McCoy” USA, 02.05 To był dzień 03.05 4music 04.10 Dekoratornia TV 6 06.00 „Szósty zmysł” 07.00 „Świat według Bundych” 2 (odc. 18)07.30 „Świat według Bundych” 2 (odc. 19)08.00 „Jak oni śpiewają” 1 (odc 2, cz.1)09.00 “Tylko muzyka. Must Be The Music” 1 (odc 2)10.30 „Sopot TOPtrendy 2013”11.00 „Galileo’ (odc. 201)12.00 Ukryta miłość” (odc.59) Meksyk, 13.00 „Prawdziwe uczucie” (odc.5) Meksyk, 201214.00 „Mam Talent!” - wersja amerykańska 15.00 „Jak oni śpiewają” 1 (odc 2 cz.2)16.00 “Tylko taniec – Got to Dance” 1 (odc 2) 17.30 „Sopot TOPtrendy 2013”

18.00 „Świat według Bundych” 2 (odc. 20, 21) 19.00 „Prawdziwe uczucie” (odc.6) 20.00 „Galileo” (odc.202) 21.00 „Rude Tube” (odc.1) 21.30 „Ludzkość. Historia nas wszystkich” 22.30 Seconds From Disaster (1) 23.30 „Wzór” „Numb3rs” (odc.4) 00.30 “W głębinach Loch Ness” 02.35 „4music” 03.40 „Muzyczne listy”

TVP KULTURA

15 TTV

06:00 Sędzia Anna Maria Wesołowska (478) 06:55 Blisko ludzi 07:25 Czarno na białym 07:55 Rozmowy w toku 08:40 Uwaga! po Uwadze 09:20 Kocham. Enter 10:15 Usterka (1/12) 10:45 Ola w trasie. Na wakacjach (1/6) 11:15 Sędzia Anna Maria Wesołowska (488) 12:10 Scam city (1/10) 13:15 Blisko ludzi (158/227) 13:50 Rozmowy w toku (2012) 14:35 Czarno na białym (122/160) 15:10 Kartoteka 2 (2/14) 16:10 Wiem, co jem. Bosacka na 18:20 Teraz animacje! - Rytuał 18:25 Teraz animacje! - Papiero- tropie 2 17:10Blisko ludzi (159/227) 17:45 Express (670/804) we pudełko 18:45 Różaniec z granatów - film 18:00 Pogoda (611/900) TVP 18:05 Świat bez fikcji 4 (1/7) 19:30 Wieczorynka 20:20 Fałszerze - dramat - Au- 18:40 Obsesja zbierania (3/7) stria, Niemcy (2007) 19:45 Express 22:10 Panorama kina polskiego 20:00 Pogoda - Chaos - film obyczajowy - 20:05 Blisko ludzi (159/227) Polska (2005) 20:40 Wojny magazynowe (3/19) 00:35 Fałszerze - dramat - Au- 21:10 Wojny magazynowe (4/19) stria, Niemcy (2007) 21:45 Express (672/804) 02:15 Zakończenie dnia 21:57 Pogoda (613/900) 22:00 Nie do wiary (10/16) TVP PULS 2 22:30 Taboo 7 (4/6) 06:00 Radio Romans obyczajowy, Polska 06:35 Radio Romans (Radio 23:30 Kossakowski. Szósty zmysł. Ukraina (12) Romans) obyczajowy, Polska 07:10 Tarzan 07:40 Tarzan 08:10 Inspek- 00:00 Abażur z ludzkiej skóry tor Gadżet 08:40 Marta Mówi 09:10 01:00 Usterka (1/12) Mia i Ja 09:40 Bajki animowane 01:30 Ola w trasie. Na wakacjach dla dzieci 10:15 Dennis Rozrabiaka 02:00 Rozmowy w toku (2011) 10:45 Sonic Underground 11:10 02:45 Uwaga! po Uwadze Było sobie życie 11:45 Byli sobie po(99/123) dróżnicy 12:20 Reksio 12:30 Bolek 03:25 Obsesja zbierania (3/7) i Lolek na wakacjach 12:40 Bolek i 04:20 Kossakowski. Szósty zmysł. Lolek na wakacjach 12:55 Bajki aniUkraina (12) mowane dla dzieci 13:25 Pszczółka Maja 14:00 Marta Mówi 14:25 Mia 04:45 W trasie 2 (1/13) i Ja 15:00 Dennis Rozrabiaka 15:30 05:15 Koniec programu Sonic Underground 16:00 InspekPOLO TV tor Gadżet 16:25 Było sobie życie 16:55 Byli sobie podróżnicy 17:30 06:00 Hit dnia 06:05 Pobudka Świat zwierząt z Polo tv! 07:00 Power Play 07:05 18:00 Zaklinacz psów reality TV, 19:00 Australijska Straż Graniczna Pobudka z Polo tv! 08:00 Hit dnia reality TV, Australia 08:05 Najlepsze z najlepszych 19:30 Australijska Straż Graniczna 09:00 Power Play 09:05 Najlepreality TV, Australia sze z najlepszych 10:00 Przebo20:00 ALE NUMER! komedia, jowe historie 10:10 Discopolot Kanada 2000 20:30 Łowcy skarbów przygodo- 11:00 Przebojowe historie 11:13 wy, USA 2001 Dance w Polo tv 12:00 Hit dnia 21:30 Kasia i Tomek 12:10 Dance w Polo tv 13:00 Hit 22:00 Kasia i Tomek dnia 13:14 Przeboje na czasie 22:30 13 Posterunek 2 23:05 Gliniarz z Memphis 14:00 Hit dnia 14:10 Masters Mu00:00 Zack i Miri Craig Robinson sic Box 15:00 Przebojowe historie 02:20 Menu na miarę 15:23 Przeboje na czasie 16:00 Hit dnia 16:13 Przeboje na czasie POLSAT SPORT NEWS 17:00 Przebojowe historie 17:15 07:00 Sport Flash 07:05 FC Gronin- Video Mix Sierockiego gen - Ajax Amsterdam 08:00 Sport Flash 09:05 Grand Prix Wielkiej Brytanii w Silverstone 10:00 Sport 18:05 Poczekalnia DPL Flash 11:05 Liga rosyjska 12:00 18:28 Lista Przebojów DPL Sport Flash 13:05 World Grand 19:00 Szalone lata 90-te Prix w Sapporo 14:00 Sport Flash 20:00 Strefa nowości Polo tv 15:05 Cafe Futbol 16:00 Sport 21:18 Zakochane Polo tv Flash 17:00 Mistrzostwa Europy mężczyzn w Słowenii 17:45 Polska 22:30 Pikantne Polo tv 23:00 Hit dnia - Czechy 23:05 Przeboje na czasie 19:45 Mistrzostwa Europy ESKA TV mężczyzn w Słowenii 20:30 Magazyn lekkoatletyczny 06:00 Hity na czasie 08:00 21:00 Sport Flash 21:05 World Grand Prix w Sapporo - 17:00 ESKA TV News (co godzinę) 09:05 Siesta czy fie22:00 Sport Flash sta 10:05 Summer City 12:05 23:00 Sportowe podsumowanie Summer City 13:05 Zwolnienie dnia z WF-u 14:05 smESKA 15:05 23:15 IAAF World Challenge w smESKA 16:05 G20 17:05 Zagrzebiu 00:00 Sportowe podsumowanie G20 18:00 Zwolnienie z WF-u dnia 18:30 ESKA TV News 19:00 00:15 IAAF World Challenge w Siesta czy fiesta 20:00 SumZagrzebiu mer City 20:00 Summer City 01:00 Podsumowanie dnia 00:00 Polska noc 08:00 Informacje kulturalne 08:20 Jak zrobić film - Zdjęcia - odc. 4 08:40 Twierdza Europa 10:00 Cudowne miejsce 11:50 Muzyka świata w czwartek WORLD ORCHESTRA Grzecha Piotrowskiego (1) 12:45 Informacje kulturalne 13:10 Powinowactwo 14:15 Cudowne miejsce 16:00 Studio Kultura - Rozmowy 16:40 Jak zrobić film - Zdjęcia - odc. 4 17:05 Twierdza Europa


sport

Portuondo w pierwszym wywiadzie dla bydgoskich mediów

Rozmowa z Yasserem Portuondo, kubańskim siatkarzem Transferu Bydgoszcz, o doświadczeniach z różnych lig, barierach językowych, porównaniach do Stephane’a Antigi i muzyce

- Po grze na trzech kontynentach występy w Polsce nadal traktujesz w  charakterze wyzwania? - Na początku było dziwnie. Każdy kraj ma przecież swoją kulturę i  swoje zwyczaje. Z  czasem się już jednak przyzwyczaiłem. Sportowo również jest to dla mnie doświadczenie odbiegającego chociażby od tego, co znałem z  parkietów Rosji czy Włoch. - Czyli wsparcie Maikela, który zna już Polskę i  PlusLigę, okazało się cenne. - Przyjechałem tutaj, żeby odbudować swoją formę i  podnosić umiejętności. Chciałbym zbliżyć się do poziomu z  czasów gry w  Serie A2, gdy z Romą awansowaliśmy do najwyższej klasy rozgrywkowej. Liga polska oczywiście różni się od tych, w  których dotąd grałem. Dzięki obecności Maikela jestem spokojniejszy, także od strony mentalnej. Mogę poświęcić się pracy na treningach i skupić na grze. - Szybko zaaklimatyzowałeś się w  zespole? Nowy kraj, język hiszpański zdecydowanie nie jest tu wiodącym... - Nikt poza Maikelem nie mówi po hiszpańsku, kilka osób mówi trochę

po włosku. W większości porozumiewamy się po angielsku. Chętnie jednak uczę się języka kraju, w którym gram. Znam już kilka zwrotów... - Jakich? - Cześć, dziękuję. (śmiech) Do tego numer... Jeden... Dwa... Nie mam swojego nauczyciela. Jak czegoś nie rozumiem, pytam kolegów. - W  innych krajach też udawało się szybko znaleźć wspólny język w zespole? - W Rosji trochę nauczyłem się języka. W zasadzie rozumiałem wszystko, byłem w stanie się porozumieć. - Język polski jest podobny do rosyjskiego... - Zauważyłem to. Zresztą do bułgarskiego również.

które do mnie docierają, wygląda to lepiej. Młodzi gracze mogą się rozwijać i następnie grać w ligach europejskich. Z tego, co wiem, wielu chce podążyć tą ścieżką. Ja nią jednak nie poszedłem... - Drogę ucieczki ze zgrupowania i  wniosku o  azyl polityczny (Portuondo uciekł z  hotelu w  Bułgarii w 2007 roku wspólnie z Raidelem Poeyem - red.) wybierało wielu kubańskich siatkarzy. - Dla mnie to był bardzo trudny, chyba najtrudniejszy okres w  życiu. Musiałem zmienić wszystko - plany, marzenia, nauczyć się żyć w  nowej rzeczywistości. Głównym celem sta-

z „siłą konia”, a trener Marian Kardas podkreśla, że masz najlepsze wyniki badań wydolnościowych. - Mam nadzieję, że uda mi się podołać temu zadaniu. Chciałbym być liderem. Dlatego skupiam się na pracy na treningach. Będę dobrze przygotowany do ligi. - W Bydgoszczy możemy liczyć na twoje możliwości muzyczne? Ze słuchawkami się nie rozstajesz. - Nie wiem, czy będę miał czas poświęcać się muzyce. Gdy tylko trenowałem, wciągnęła mnie ona dość mocno i stała się moją wielką pasją. Nie rozwinęło się to jednak do tego stopnia, żebym miał wła-

- W Iranie już chyba tak łatwo nie było. - Faktycznie, tam było to bardziej skomplikowane. Na szczęście dwóch czy trzech zawodników mówiło po angielsku. - Liga irańska to w ogóle egzotyczny kierunek. - Wszystko było tam inne, dziwne. Zupełnie inny świat. Nie jest łatwe odnaleźć się tam dla człowieka z zewnątrz. Musisz być bardzo dobrze przygotowany pod każdym względem - zarówno fizycznym, jak i psychicznym - żeby się tam odnaleźć. - Dla nas Iran kojarzy się przede wszystkim z  hermetycznym, zamkniętym światem. - I tak poniekąd jest. Musiałem przyzwyczaić się do ich zwyczajów, poddać się narzuconym regułom. Nie było miejsca na odstępstwa. Wszystko musiało być podporządkowane wytycznym. - Do niedawna na niwie sportowej była nim również Kuba. Dopiero od początku roku siatkarze z twojej ojczyzny mogą w końcu legalnie zmieniać kluby i  grać w Europie. Czy na ten przełom nie trzeba było czekać zbyt długo? - Trwało to rzeczywiście bardzo długo. Nie mam wielkiego doświadczenia w tym temacie, ale z informacji, r e k l a m a

K

Flesz sportowy

Chciałbym być liderem

Eryk Dominiczak: Kto pierwszy zadzwonił porozmawiać o klubie z  Bydgoszczy - ty do Maikela (Salasa, rozgrywającego Transferu - red.) czy Maikel do ciebie? Yasser Portuondo: Pierwszy zadzwonił Maikel. Opowiedział mi o  Polsce, o  całej otoczce i  powiedział, że klub jest na tyle ciekawy, że warto się tutaj pojawić.

Y

BYDGOSZCZY

SIATKÓWKA

YASSER PORTUONDO ur. 2 lutego 1983 r. wzrost: 196 cm waga: 90 kg pozycja: przyjmujący zasięg w ataku: 353 cm zasięg w bloku: 334 cm poprzednie kluby: Fakieł Nowy Urengoj, Roma Volley, CSKA Sofia, Shahrdari Urmia

C M

pa n o r a m a

Transfer Bydgoszcz - pod taką nazwą w sezonie 2013/2014 PlusLigi będą występowali siatkarze z  miasta nad Brdą. Stosowne porozumienie podpisali w  sierpniu: prezes Bydgoskiego Domu Aukcyjnego Transfer Tadeusz Matykiewicz i  sternik spółki Łuczniczka Bydgoszcz SA Piotr Sieńko. Początek rozgrywek siatkarskiej ekstraklasy - 12 października. Pierwszym rywalem bydgoszczan będzie Wkręt-met AZS Częstochowa. Po ponad piętnastu latach rekord Polski w biegu na 110 metrów przez płotki przestał należeć do byłego zawodnika Zawiszy Bydgoszcz Artura Kohutka. Podczas IV Memoriału im. Kamili Skolimowskiego w  Warszawie (25.08) najlepsze osiągnięcie bydgoszczanina poprawił lekkoatleta Warszawianki Artur Noga. Rezultat 25-latka - 13.26 s - jest lepszy od rekordu Kohutka o zaledwie 0,01 sekundy! Do 25 października poznamy wycenę udziałów sportowych spółek, których właścicielem jest miasto (pisaliśmy o tym szerzej w  „Panoramie” 2/2013). Ratusz ogłosił przetarg na dokonanie kompleksowej analizy finansowo-prawnej ŻKS Polonia Bydgoszcz SA (żużel) oraz Łuczniczka Bydgoszcz SA (siatkówka mężczyzn). Od jej wyników uzależniona będzie cena akcji obu podmiotów i  poszukiwanie prywatnego inwestora. „Panorama” wspólnie ze Sportową Bydgoszczą zaprasza do udziału w konkursach, w których do wygrania są bilety na domowe spotkania Zawiszy. Łącznie do rozdania jest 10 wejściówek na każdy pojedynek niebiesko-czarnych. We wrześniu okazje do wygrania kart wstępu będą dwie: 14 września, gdy zawiszanie podejmą Cracovię oraz dziesięć dni później, kiedy zmierzą się z  Zagłębiem Lubin. Szczegóły na stronach internetowych redakcji oraz na Facebooku!

Włodarze Transferu Bydgoszcz mają nadzieję, że Portuondo stanie się wiodącym siatkarzem w zespole.

ło się odczekanie dwuletniej karencji, aby znów móc grać w siatkówkę. - A po latach trafiasz do Bydgoszczy i  wybierasz koszulkę z  numerem 1. Wiesz, kto grał z nim w poprzednim sezonie? - Tak, oczywiście. (śmiech) Antiga to świetny siatkarz, gracz nieprawdopodobny technicznie. Miałem okazję grać przeciwko niemu w reprezentacji. Często po przyjeździe do Polski spotykam się z porównaniami z nim. Jednak ich trochę nie rozumiem. Jesteśmy zupełnie innymi graczami, prezentujemy odmienny styl gry. - Chodzi raczej o  rolę lidera. Prezes Piotr Sieńko mówi, że atakujesz

fot. Mateusz Bosiacki

sny zespół. Trudno połączyć muzykę z zawodem siatkarza. Nie ma na to czasu. - Ale żeby zobaczyć kawałek Bydgoszczy, chyba miałeś chwilę? - Zwiedziłem centrum miasta, jakieś muzeum, ale nie pamiętam jego nazwy. Takie koło mostu. (śmiech) Do tego byłem w kilku centrach handlowych i w kinie. Jak mam chwilę dla siebie, idę na jakiś film. Na relaks też musi być czas. rozmawiał Eryk Dominiczak

Za pomoc przy realizacji wywiadu serdecznie dziękuję Justynie Ratajczak. r e k l a m a

KALENDARIUM WYDARZEŃ 30 sierpnia (sobota), godz. 11:00 - 17:00

otwarcie placu do kalisteniki (ul. Strzelecka 3)

1 września (niedziela), godz. 18:00 6 kolejka T-Mobile Ekstraklasy: Lech Poznań - Zawisza Bydgoszcz

6 września (piątek), godz. 20:45 elim. piłkarskich MŚ 2014: Polska - Czarnogóra (Warszawa)

7 września (sobota), godz. 19:00

Grand Prix Słowenii na żużlu (Krsko)

7-8 września (sobota-niedziela)

turniej towarzyski siatkarek w Jarosławcu - udział bierze Pałac Bydgoszcz

8 września (niedziela), godz. 11:00 3 kolejka ekstraligi piłki nożnej kobiet: KKP Bydgoszcz - AZS Wrocław (ul. Słowiańska)

10 września (wtorek), godz. 20:45 elim. piłkarskich MŚ 2014: San Marino - Polska

12 września (czwartek), godz. 18:00 mecz sparingowy: Transfer Bydgoszcz PGE Skra Bełchatów (hala Łuczniczka)

| zebrał (ED)

Informacje sportowe na bieżąco na portalu Sportowa Bydgoszcz - www.sportowa.bydgoszcz.pl. EXP32kB

16

C M Y

K

Panorama nr 5 2013