Page 1

ď™? 1 leden/Ăşnor 2013

fashion magazine

5

french breath


6

french breath


„Jsou dve veci, které muž nikdy nepochopí: tajemství stvorení a dámský klobouk.“

Coco Chanel

7

french breath


ZLATA STOLARÍKOVÁ 8

french breath


KOLEKCE FRENCH BREATH

MÓDA 50. LET 9

french breath


10

french breath


fashion designer Zlata Stolaříková je módní designérka, která nyní studuje na Univerzitě Tomáš Bati ve Zlíně, obor Design oděvu. Má za sebou studijní stáž na Nottingham Trent University v Anglii. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti. Zůčastnila se

také

soutěží

jako

Shoot-

ing Fashion Star, Brillance Fashion Talent, Dreft Fashion Week, Green design. Má za sebou několik přehlídek a výstav. Můžeme jmenovat místa jako jsou např. Letiště Ruzyně, Museum Boženy Němcové, Kongresové centrum Zlín, Kyjov, knihovna UTB Zlín, Praha, náměstí Bohumín, Bzenec, Pardubice. Ve své tvorbě se zaměřuje na konceptuální módu. Má smysl pro detail, který rozvíjí do celé kolekce. Tvrdí, že je důležité dobře zvolený materiál. Nebojí se barev. Do své tvorby dává kus sebe. V člověku chce vyvolat prostřednictvím svých prací emoce, city, vzpomínky. Dokonalé zpracování je neodmyslitelnou součástí modelů.

05

zlata stolaríková


06

french breath


kolekce Zlaty Stolaríkové FRENCH BREATH


Vždy jsem byla fascinována módou. Způsobem, jakým může komunikovat a zpochybňovat konvenční představy o osobních třídách. Pojďte se mnou objevit standard moderního světa. S francouzským nádechem budete lapat po kráse těchto šatů. Nechte za sebe mluvit oblečení, které vypráví váš životní příběh. Mou první velkou inspirací se staly doplňky 50. let. Ty ovlivnily celkový vzhled kolekce. Byly to klobouky, rukavice, šály i pásky. Staly se důležitou součástí kompletní představy o kolekci. Když jsem přemýšlela nad barvami kolekce, tak jsem se rozhodla pro nesmrtelně černou, která ve mně vyvolává nadčasovost, eleganci, šarm, tajemství a atmosféru noční Paříže a bílou, která symbolizuje luxus, eleganci, vznešenost, čisté linie a francouzské ráno.

08

french breath


„ Nechte za sebe mluvit oblecení,

které vypráví váš životní príbeh.

15

french breath


Kolekce je vytvořena ze šifonu, pleteniny a polyesteru. Šifon byl jasnou volbou, pro vyjádření, které budete v sobě nosit po zbytek svého života. Polyester je pevná forma, která se nemění, stejně jako Francouzi, kteří jsou hrdí a věrní své zemi a tradici.

Proč večerní šaty? Miluji atmosféru noční Paříže, tím jak se rozzáří. Možností, jak si jí vychutnat ve večerních hodinách je hned několik.

Komu je kolekce určena? Pro všechny, co mají odvahu nosit něco nového a neobvyklého, ale přesto elegantního. První model představuje body, rukavice, kuklu v jednom. Rukavice jsou typickým znakem elegance, kukla skrývá vlasy a vyvolává ve vás touhu po poznání. Kontrast matu a lesku. Lesk představuje kouzlo a noblesu nočního života. Mat si udržuje svou přirozenost, nenucenost. Další částí modelu je dlouhá šifónová sukně, která mírně skrývá vaše nohy. Přitom vypadají pořád sexy. Všechno zakončuje pelerína v bíle barvě, která je ve tvaru půlměsíce. Ten se houpe nad celou metropoli. Úpletové šaty, které jsou v přední a zadní části volné jsou dalším modelem. Typickou siluetou 50. let jsou přesýpací hodiny. Celou siluetu jsem však uvolnila. Dnes, už není nic striktně dáno. Celý model završuje více pohledové sako. Mou inspirací se stalo pánské sako. To jsem přetransformovávala do nové podoby. Ruce jsou v jednom momentu skryty. Rukáv je včleněn do předního a zadního dílu, ale pro funkčnost celého modelu jsem nezapomněla na otvory pro ruce v přední části. Nyní se můžete ponořit do atmosféry noční Paříže s krásnou hudbou v uších. Nechte se okouzlit mou kolekcí, která sebou přináší vzrušení po tom ji mít.


„ Nechte se okouzlit mou kolekcí,

která sebou prináší vzrušení

po tom ji mít!

photo/Pavel Juřík fashiondesigner/Zlata Stolaříková model/Veronika Kropáčová, Lucie Kropáčová hairstyling/Zlata Stolaříková make-up/Jana 17 frenchOlehlová breath styling/Jana Olehlová, Zlata Stolaříková


18

french breath


19

french breath


20

french breath


„Móda umožnuje ženám být stále týmiž, a prece nikdy stejnými.“

Senta Bergerová

21

french breath


22

french breath


23

french breath


18

m贸da 50. let


MĂ“DA 50. LET 25

french breath


Móda 50. let vyjadřovala kulturní vyspělost a ekonomické podmínky. Oděv se stal výrazem svobody a tvůrčí síly jednotlivce a jeho vztahu k ostatním a celé společnosti. Oděvem se dal vyjádřit postoj ke společnosti. Snaha kontrolovat způsob oblékání zabraňovala přirozenému vývoji módy, a stává se znakem autority. Našli se i mravokárci, které vyčítali občanům přepych. Po válce byla těžká doba pro všechny, proto se propagoval hospodárný styl života. Bylo nezbytností šetřit. V 50. létech dochází v módě, stejně jako ve společnosti, k rychlým proměnám. Objevuje se tzv. abeceda siluet, kdy jsou siluety symbolizovány písmeny. Kopie Diorových modelů New Look v siluetě přesýpacích hodin se na americkém trhu obejvují pod značkou Monsieur X. Tato silueta podtrhuje tvary ženského těla přes poprsí, úzký pas, až k široké nabýrané sukni. Od počátku 50. let přicházejí na trh nové materiály, které byly vyvinuty během druhé světové války, jako náhražka za původní přírodní materiály. Tyto náhražky se staly nenahraditelnými a využívají se i v součastné době.

20

móda 50. let


27

french breath


photo/Pavel Juřík fashiondesigner/Zlata Stolaříková model/Veronika Kropáčová, Lucie Kropáčová hairstyling/Zlata Stolaříková make-up/Jana Olehlová styling/Jana Olehlová, Zlata Stolaříková

„ Tyto dve barvy jsou kontrasty

mezi tím, co nám Paríž nabízí dnes

a pred casy.

“ 28

french breath


Vliv módy Do módy se opět dostávají retro styly a 50. léta, což kupodivu většina žen odmítala nosit. Ženy se dělily na několik skupin. Jedna skupina chtěla nosit moderní, druhá zas exotickou a třetí sportovní módu. Bylo možné si vybrat, jednotný styl přestal existovat. V Česku jsou dva typy lidí. Ti, kteří se chtějí odlišovat a být originální, a ti druzí, kteří jsou konvenční. Je to dáno typem osobnosti, ekonomickými podmínkami, tradicí, ale i tím, že jsme byli po dlouhou dobu odříznutí od světové extravagantní módy.

Současná móda 20. století V současné době 21. století jsou módní trendy směsicí trendů předcházejících obdobích. V průběhu doby se mění a zdokonalují materiály. Jedná se o veškeré oblečení a doplňky, které jsou starší, originální a kvalitní. Mezi módními styly, se nejvíce tomuto podobá styl vintage9, jež je věrnou kopií 30. a 60. let (glamour10 a retro styl). Pokud by někdo chtěl nosit opravdu originální kousek jako starší kostým, šátek, klobouk, kabát či psaníčko z té doby, musel byhledat ve starožitnostech a specializovaných prodejnách. Je ale třeba počítat s tím, že tato móda není zrovna nejlevnější, tedy pokud se jedná o originály od známých návrhářů a značek jako je Valentino, Prada, Burberry.

Vliv historie na současnou módu Móda má v každé době své specifické znaky a prvky s každým dalším rokem je móda odlehčenější, jednodušší a praktičtější, přesto v ní nalézáme detaily z historických oděvů. Návrháři se inspirují dobami minulými. Jednoduše řečeno, současná móda je směs stylů z dob minulých, leč upravených do novodobé podoby. Otázkou je, zda tento způsob módy je ten pravý. Nejspíše ano, po ulicích chodí spousta lidí, vzájemně se odlišujících, vyjadřujících svůj pocit a postoj k životu.

23

móda 50. let


30

french breath


25

m贸da 50. let


26

m贸da 50. let


26

m贸da 50. let


Oblékání je staré jako lidstvo samo, ale móda se považuje za výmysl posledního století. Není to však úplná pravda, ve všech dobách působily vlivy okolí na oblékání lidí a nejen na oblékání, ale i na styl mluvy. Prostí lidé se nechali ovlivňovat bohatšími či vládnoucí vrstvou a tito se zase nechávali ovlivňovat poznatky, které přicházely ze vzdálených zemí, prostřednictvím kupců, poslů a potulných muzikantů. Jednoduše řečeno bohatí se chtěli odlišit od nemajetných, vzdělaní od nevzdělaných, úspěšní od neúspěšných a vlastně každý od každého, ale přitom chtěli patřit do určité skupiny. V novověku se spojuje návrhář, výrobce, prodejce vzájemně se ovlivňují a systematicky pracují na častějších obnovách ošacení. Vytvářejí sami nové idoly a vzory. Dcera nechce nosit to, co její matka a vytváří se tak i móda nejen pro společenské vrstvy, ale i pro věkové kategorie včetně dětí. Vytvářejí se i nové ikony např. podle Merilyn Monroe, Cindy Craford, Brigit Bardot atd. Tímto způsobem se stává to, že oblečení se nemění pro jeho funkční nepoužitelnost, ale už jen proto, že není módní. Každým rokem se toto období zkracuje. „Co se nosilo loni, se již nenosí.“

28

móda 50. let


35

french breath


„Móda je kolísání mezi touhou nosit to, co všechny ostatní, a touhou nosit neco, co nemá žádná jiná.“

Václav Dušek

36

french breath


37

french breath


ZLATA STOLARÍKOVÁ fashion designer

38

french breath


PAVEL JURÍK photographer

LENKA OPÁLKOVÁ graphic designer 39

french breath


fashion magazine

Vazbu a grafickou úpravu navrhla a písmy Miso, Osifont a Centenial vysázela Lenka Opálková. Tisk zajistilo studio JANDA DESIGN. První vydání, 36 stran. Časopis vydává:


42

french breath


43

french breath


Cena Kc 150,–

fashion magazine FOG  

This project is a product of cooperation three ateliers (Fashion Design, Advertising Photography and Graphic Design) Faculty of Multimedia C...

fashion magazine FOG  

This project is a product of cooperation three ateliers (Fashion Design, Advertising Photography and Graphic Design) Faculty of Multimedia C...