Page 1

ÜSKÜDAR VAPURU FACİASI

Fatsa Belediyespor Şampiyon Oldu 14 takımın mücadele ettiği Bölgesel Amatör Lig 4. Grupta Fatsa Belediyespor şampiyonluğunu ilan etti. 24.haftada deplasmanda karşılaştığı Sivas Demirspor’u 37. dakikada Anıl Bircan, 73. dakikada Babacar Mbaye Diop’un attığı gollerle 2-0 yenen Fatsa Belediyespor... 11’DE

Türk denizcilik tarihi 2 büyük kaza yaşamıştır. Bu kazalardan ilki Japonya ziyaretinden dönen bir gemimizin başına gelmiştir. 3’TE

FATSA

Az ve Öz

Erdoğan Arıca’nın Adı Neden Yaşatılmıyor? Birlik ve beraberlik Derneği Fatsa İlçe Başkanlığı; ilçemizin yetiştirdiği önemli sporculardan biri olan Erdoğan Arıca’nın adının bir spor tesisine... 8’DE

ALİ PEKBÜYÜK

HER ŞEY FATSA İÇİN

3 NİSAN 2018 / SALI

Fiyatı: 1.00 ₺

Kadın Cumhurbaşkanı

Ak Parti İlçe Teşkilatı Yeni Yönetimini Seçti Fatsa İlçe başkanlığına İş Adamı Cenan Kır seçildi. 10’DA

İSTER MİSİNİZ

İyi Parti Fatsa’da yapılanmasını tamamladı ve gelecek yıl yapılacak seçimlere hazırlanmaya başladı. YÖNETIM SORUNU ORTAYA ÇIKTI!

KURULTAY ÇALIŞMASI BAŞLATTIK

İyi Parti Fatsa İlçe Başkanı Burak Eroğlu’dan, partisinin kuruluş süreci ve önümüzdeki seçimlerle ilgili bilgiler aldık: ”Son genel seçimlerde bir önceki partimiz toplam milletvekili sayısının yarısın kaybedince partimizde bir yönetim sorunu ortaya çıktığını kabullendik.

Şu andaki genel başkanımız Meral Akşener önderliğinde bir kurultay çalışması başlattık. Bu bir tüzük kurultayı idi. Bu kurultay genel başkanlık seçimini öngörmüyordu. Bu nedenle önce tüzüğün değişmesi sonra yeni bir kurultay yapılıp genel başkan seçilmesi gerekiyordu. 7’DE

Başyazı

3’TE

Az ve Öz Sözümüz SÖZ

Benim Köşem

Ali ZEREN

8’DE

İŞTE DİPLOMAM! Hasan ÇULLU

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ORDU’DA Şeker fabrikaları Cumhuriyetin kaleleridir! Satılamaz. Teslim edilemez! Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Fatsa şubesi şeker fabrikalarının satılması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

6’DA

İLÇEMİZDEN SOKAK MANZARALARI! 4’TE HER ŞEY FATSA İÇİN

Partisinin Ordu 6. olağan il kongresine katılmak üzere Ordu’ya hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 saatlik gecikmeyle Ordu’ya gelebildi. 2’DE

FATSA ve TURİZM “TURİZM BACASIZ SANAYİ”

Aydın DOĞRUCA (HÜNKAR RESTORAN)

NEVRUZ BAYRAMINDA HZ. ALI ANILDI 6’DA

Yusuf AKDENİZ (AK EMLAK)

Turizm; farklı yerlerde yaşayan insanlar arasında yakınlaşma sağladığındın kültürler arası iletişimi arttırır, ülkeler arasındaki barışa katkı sağlar. Ama daha önemlisi de sağladığı döviz girdisi sayesinde ülke ekonomisini canlandırır, işsizliğin azalmasına, gelir düzeyinin yükselmesine 7’DE neden olur...

ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMALARI 8’DE

www.fatsasozgazetesi.com

MEKTEBİM FATSA’DA Adını; Latin Alfabesinin öğretilmesi için Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve 1 Ocak 1929 yılında eğitime başlayan Millet Mektepleri’nden alan Mektebim Okulları 2018/2019 eğitim ve öğretim... 6’DA

YENİ SANAYİ SİTESİ 30 KAT BÜYÜYOR!

9’DA

/fatsasozgazetesi


2

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ORDU'da

Partisinin Ordu 6. olağan il kongresine katılmak üzere Ordu’ya hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 saatlik gecikmeyle Ordu’ya gelebildi.

Baskı Tesisi YEŞİLLER MATBAA FATSA/ORDU Tel: 0452 423 00 00

FATSA SÖZ GAZETESİ’nde yayınlanan yazı ve fotoğraflar, kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir. Gazetede yayımlanan yazıların sorumluluğu, yazıyı kaleme alan imza sahibine aittir. Gazetede yer alan ilan ve reklamların sorumluluğu, reklam verene/reklam ajansına aittir. Fatsa Söz Gazetesi basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder.

ASLAN

Sevgili Aslan, Satürn sana beklenmeyen problemler çıkartabilir. Eski dostlarından birinden gelecek haberle endişenebilirsin. İş hayatında değişim çabaların sonuç vermezse üzülmemelisin. Zamanlama hatası. Kendi yolundan sapman pek sürprizli olur. Eski ve yeni dostlarının bir araya gelmesi senin işine yarayacak.

BAŞAK

Sevgili Başak, Venüs’ün hafta sonunda bile devam edecek olumlu etkisi altındasın istesen de istemesen de hareketli bir devreye başlıyorsun. Çalışma hayatından çok duygusal hayatına yönelebilirsin. Sonrasında durumdan memnun olacağın için olayların akışını durdurmaya kalkışmak boşuna zahmet olacak.

24 Ekim - 22 Kasım 23 Kasım - 21 Aralık

21 Nisan - 20 Mayıs

Sevgili Yengeç, Jüpiter’in büyütücü etkisi hala devam ediyor. Bu nedenle duyduğun sözleri ve içine karıştığın olayları gerçek yönüyle görmekte zorlanıyorsun. Üzüntülerinin gerçek sebebi bu olmaklar beraber sana hayatı zehir etmek için yetiyor da artıyor bile. İçinin rahatlaması için eline güzel bir YENGEÇ fırsat geçecek. Arkadaşlarına biraz daha yakın davran.

22 Aralık - 20 Ocak

Grafik - Tasarım ENGİN YARAN REKLAM-MATBAA 0452 423 63 10

İKİZLER

Sevgili İkizler, ani gelişen olaylar karşısında duygusal tepki verebilirsin. Aile içinde oluşan bazı anlaşmazlıklar ve patlak veren tartışmalar seni böylesine üzmemeli. Bunlar herkesin başaına gelebilen olağan şeyler. Yangına körükle gideceğine unutmaya ve unutturmaya çalışmalısın. Huzur ancak böyle kazanılacak.

21 Ocak - 19 Şubat

Dumlupınar Mah. Reşadiye Cad. No: 62/B Fatsa/ORDU Haber Merkezi: 0537 896 29 98 E-Posta: fatsasozgazetesi@gmail.com Kuruluş Tarihi: 03.04.2018

21 Mayıs - 21 Haziran

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali ZEREN

BOĞA

23 Temmuz - 23 Ağustos 22 Haziran - 22 Temmuz

İmtiyaz Sahibi Engin YARAN

Sevgili Boğa, önünde geniş bir hayat sahası ve güzel bir gelecek varken birtakım kuruntulara kapılmanın sebebi anlaşılır şey değil. İçinde bulunduğun tatlı anları düşünmelisin. Sevgilin sürpriz yapacak. Hayretler içinde kalacak, çılgına döneceksin. Böyle bir şeyi çoktan haketmiştin zaten. Kıskançlığa paydos artık.

24 Ağustos - 23 Eylül

YIL: 1 / SAYI: 1

Ayda bir yayımlanır

KOÇ

Sevgili Koç, kendini doğru biçimde anlatmakta zorlanabilirsin. Sinirlerin gergin olduğu için kendi kendini bir türlü yatıştıramıyorsun. Bu durumda başkalarının işlerine karışma hevesinde olmamalısın. Bu haftasonunu sevdiğin kişiye ayırmalısın. Özellikle yalana dikkat. Yalan olan şeyler için hırçınlaşmamalısın. Sağlıkla ilgili sorunlar var ama aşacaksın.

24 Eylül - 23 Ekim

Astroloji 21 Mart - 20 Nisan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Enver Yılmaz’a plaket Ordu Büyükşehir Belediyesi Şeref Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günün anısına Başkan Enver Yılmaz’a plaket verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Ordu il genelindeki yatırımlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi veren Başkan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ordu ziyaretleri nedeniyle teşekkürlerini sundu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarında Ordu’ya yapılan hizmetlere değinerek, Ordu’ya 16 yılda 18 katrilyon (milyar) para harcadıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ordu’ya 3 bin 438 adet derslik kazandırdık, üniversite kazandırdık, Ünye ve Fatsa Devlet Hastaneleriyle birlikte 37 adet sağlık tesisi kazandırdık. Aybastı, Ulubey ve Akkuş Devlet Hastanelerinin yapımı devam ediyor. 900 yataklı Ordu Şehir Hastanesi’ni de yakında sizlerin hizmetine sunacağız.

TOKİ vasıtasıyla Ordu’ya 4 bin 500 konut kazandırdık. 50 kilometre bölünmüş yol vardı biz buna 15 yılda 100 kilometre daha ilave ettik. Ordu’ya 18 adet tünel kazandırdık. Ordu Çevre Yolu devam ediyor. Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk deniz dolgusuyla inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı’nı ilimize kazandırdık. Ordu’nun su sorununu hallettik.” dedi. Erdoğan, Ordu’ya kazandırılacak olan üç Organize Sanayi Bölgesi’nin, Ordu’ya ciddi bir çekim alanı oluşturacağını söyledi. Fındık üreticilerinin her zaman yanlarında olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 yılda üreticilere 3 katrilyon (milyar) destek yaptıklarını, desteklemelerin devam edeceğini belirtti. Erdoğan, Ordululardan 2019 seçimlerinde yeni rekorlar beklediğini belirterek, 16 Nisan referandumunda Türkiye’de ilk 100’e giren; Çaybaşı, Kumru, Korgan ve Çatalpınar İlçelerine teşekkür etti.

20 Şubat - 20 Mart

Ordu-Giresun havaalanına gelen cumhurbaşkanlığı uçağı uygun olmayan hava koşulları nedeniyle inemedi ve Samsun’a yöneldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler oradan helikopterle Ordu’ya geldi. Bu da birkaç saatlik bir gecikmeye neden oldu.

TERAZİ

Sevgili Terazi, Venüs’ün sana sırtını dönmüş olması hüzün vermesin. Gönül kazanmalısın. Yersiz şüphelerle manasız kıskançlıkların başına üzüntüler açtığını gördün. Şimdi ona kendini affettirmeli ve olup bitenleri unutturmaya çalışmalısın. Başarmak için sadece samimi olmnan yetecek. Cazibeni romantik kullan.

AKREP

Sevgili Akrep, Ay’ın Balık burcundan geçerken kurduğu temaslar senin için güzellikler demektir. Yaratıcılığınız mükemmel kullanacağınız sanatsal çalışmaların içinde olacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Çalışmalarınız için gerekli desteği alacak ve enerjinizi sizinle aynı paralellikte düşünen kişilerle paylaşacaksınız.

YAY

Sevgili Yay, sevdiklerin yapacağın şeylere itiraz edebilirler. Düşüncelerin bazılarından geri adım atmak niyetinde olabilirsin. Eline bir miktar para geçebilir. Yeni iş imkanları aramakta, umduğun sonucu almakta gecikebilirsin. Şans oyunlarından kaçınmalısın. Aile bireyleri senin ilgini bekliyor olabilirler.

OĞLAK

Sevgili Oğlak, çok dirayetli görünüyorsun. Kişisel hırsların inatçılığını frenlemelisin. Engellere karşı sevgini, hoşgörünü, anlayışını kalkan oluşturmalısın. Ay’ın Balık burcundan geçişiyle sen de duygularını gösterme meylindesin. Pozitif değişimlere hazır olmalısın. Zira yaşamına hayatın binbir rengi ekleniyor.

KOVA

Sevgili Kova, duygularını gizlemenin anlamı olmayacak. Sevdiğin kişi senden bağlılı, sadakat bekliyor. O ilgi görmeye bu derece muhtaçken sen yeni maceraların hevesine kapılmamalısın. Böyle bir davranışa sadece onu kıskandırmak amacıyla kalkıştıysan son derece yanıldığını kabul etmelisin. Sen zarar görürsün.

BALIK

Sevgili Balık, her şey mi bu kadar olumlu görünür. Gökyüzünden aldığın etkilerle tek bir tasan tek bir korkun olmamalı. Haftanın son çalışma gününde işlerini kolayca yoluna koyup eğlence için zaman ayırabilirsin. Romantik anların, duygusallığın yaşanacağı bu günde sezgileriniz güçlü rüyalarınız da ilginç olabilir.


3

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

ALİ ZEREN

Az ve Öz

Sözümüz SÖZ Her Şey Fatsa İçin

anlatmak, ülkesi veya insanlık yararına olduğu bir amacı gerçekleştirmek ve toplumu Birincisi ticaridir. Yani amaç herhangi bir konuda para kazanmakaydınlatmak için tır. Başyazı yola çıkarlar. Ticari Bunun hiçbir düşünce yokyanında toplum tur kafalarında. yararını, insanlıAmaç hizmettir. ğa hizmet etmek Bu amacı gerçekleşamacını güden tirirken kişisel çıkar, yayın organları kesinlikle ön planda da vardır şüpolmayacaktır. hesiz. Hizmet alanı çok Birinci amacı değişik olabilir. gerçekleştirmek ALİ ZEREN Biz ikinci grupta için belli bir yaalizeren@fatsasozgazetesi.com yola çıkıyoruz ve tırım yapılırken, amacımız Fatsa’ya elbette para hizmet olacak. Dolayısıyla kazanmak da beklenir. Fatsa’nın çıkarı kesinlikle Ancak ikinci yolu seçenler, bizim çıkarımızın önünde yer alacaktır. benimsedikleri bir düşünceyi Bir yayın organı başlıca iki amaçla çıkartılır.

Bu görevi nasıl yürüteceğiz İlçemizi her yönüyle gözlem altına alacağız. Noksanlıkları, aksaklıkları, yapılmayanları, yanlış yapılanları sergileyeceğiz. Ancak bu, kalıplaşmış bir muhalefet yapma şeklinde olmayacak. İlgililere ve yetkililere, belki de bilmedikleri bu noksanlıkları anlatacak, ama bunu yaparken, yapılması gerekeni de öneri olarak sunacağız. Kamuoyu oluşturmaya katkısı olacak bu yayın organımız aracılığıyla da, yukarıda değindiğimiz gibi, Fatsa’nın çıkarını kendi çıkarının hep önünde tutan kişilerden oluşan bir dernek bile oluşturulabilir. Bu dernekte görev almak isteyenlerin, belirlediğimiz ilkeye uymayı üstlenen kişilerden olmasına özen gösterilebilir.

Doğrudan gönüllülük ilkesine dayanan böyle bir dernek girişiminde bulunacak kurucu üyeler, gerçekten inandıkları bu amaca birlikte hizmet edecek yol arkadaşlarını, ticari, siyasi veya itibari hiçbir kazanç amacı gütmeyen kişiler arasından seçerek, derneğin yapısını ve hizmet alanını genişletebilirler. Kentimizin ve hemşerilerimizin refah ve huzuruna katkıda bulunacak eleştiri niteliğinde belirlediğimiz aksaklıkları göz önüne sermek için öncelikle kentimizin sokaklarını karış karış gezeceğiz. Hiç şüphesiz başta trafik ve park sorunu olmak üzere, kent içindeki olumsuzlukları görsel olarak ve sözle yetkililere uyarı veya hatırlatma şeklinde dile getireceğiz.

Kentimizden sokak manzaraları Bu ilk sayımızda, dar alanda yaptığımız bir araştırmanın görüntülerinden bazılarını gazetemizin iç sayfalarında bulacaksınız. Bu sayımızda sokak levhalarının noksanlığı veya yanlışlığı ile ilgili gözlemlerimizi anlatmaya çalıştık. Ayrıca yanlışı gösterirken doğrusunun ne olduğunu da yazdık. İlgili ve yetkililerimizin, düzeltilmesi hiç de zor olmayan bu yanlışa çözüm getirecekleri-

ni umuyoruz. Bunu da izlemeye devam edeceğiz. Gazetemizin irtibat adresine ulaştıracağınız bu türden aksaklıkları, hiç üşenmeden gidip yerinde inceleyerek, sonraki sayılarımızda gündeme getireceğiz. Okuyucularımızı ve tüm halkamızı bu hizmete katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Sözümüz SÖZ… Fazla söze de gerek yok… Her şey Fatsa için…

ÜSKÜDAR VAPURU FACİASI Türk denizcilik tarihi 2 büyük kaza yaşamıştır. Bu kazalardan ilki Japonya ziyaretçinden dönen bir gemimizin başına gelmiştir.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ FACİASI

Ertuğrul Firkateyni, 14 Temmuz 1889’da; 61’i subay ve memur, 548’i er ve erbaş olmak üzere 609 kişilik mürettebatıyla Uzakdoğu yolculuğuna başlar. Firkateyn, uğradığı yerlerde büyük bir coşkuyla karşılanır. Dönüş yolculuğu sırasında, 16 Eylül 1890’da saat 21.00 sularında Oşima adası yakınlarında, yüzlerce denizciyle beraber sulara gömülür. Bu kazada 527 kişi hayatını kaybederken 69 denizcimiz sağ kurtulmuştur. Sağ kurtulan askerlerden biri de Fatsalı hemşerimiz Hıfzı Saçlı’dır. İkinci büyük kaza ise İzmit körfezinde meydana gelmiştir.

ÜSKÜDAR VAPURU FACIASI

İzmit-Gölcük arasında sefer yapan Üsküdar gemisi 1 Mart 1958 günü İzmit iskelesinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra Derince yakınlarında şiddet-

li rüzgar nedeniyle batmış ve 200’den fazla yolcu hayatını kaybetmiştir. Gemiyle yolculuk yapanlar için bir kayıt olmaması nedeniyle ölü sayısı kesin olarak belirlenememiştir. Bazı kaynaklara göre 300-400, bazı kaynaklara göre de 200-300 civarında insanın hayatını kaybettiği ifade edilmiştir.

Ölenlerin Çoğu Öğrenciydi

Ölenlerin çoğunluğu öğrenciydi, çünkü o yıllarda Gölcük ve Karümürsel’de lise yoktu. Kara ulaşımı da her yerde olmadığından sahil ilçelerinin çocukları daha ekonomik olduğu için İzmit’e okula giderken gemi yolculuğun tercih ediyorlardı. 1 Mart günü Üsküdar faciasının yıldönümü nedeniyle ulusal basında bu kaza ile ilgili geniş yayınlar yapıldı. Ancak Fatsa yerel basınında bu konuyla ilgili herhangi bir haber göremedik. ‘Bu kazanın Fatsa’yla ilgisi ne olabilir’ sorusunun yanıtını o günü yaşayanlardan hayatta olanlar mutlaka biliyordur. Ancak bilmeyenler için konuya açıklık getirelim.

ALİ PEKBÜYÜK

Kaza kurbanları arasında bir Fatsalı

Üsküdar Vapuru’nda hayatını kaybedenlerden biri Fatsalı Ali Pekbüyük’tü. En büyük oğlu Hasan Pekbüyük o günlerde 10-11 yaşlarındadır ve olayı net bir şekilde hatırlamaktadır. Kaza ile ilgili bilgileri Hasan Pekbüyük’ten dinleyelim: “Babam, Necati Karamolla ve Ali Aydın otobüsle İstanbul’a gidiyorlar. Onlar Fatsa’nın esnafı ve işleri İstanbul bağlantılı. Babam İzmit’te ‘siz gidin, ben daha sonra geleceğim, otelde benim yerimi de ayırın’ diyor ve onlardan ayrılıyor. Çünkü Gölcük’te amcam askerlik yapmaktadır. Onu ziyaret etmek için Üsküdar Vapuru’na biniyor ve bilindiği gibi kısa bir süre sonra gemi batıyor ve orada hayatını kaybediyor. Babam aslında yüzme

biliyordu. Ama öyle büyük bir fırtına oluyor ki, aynı zamanda da hava çok soğuk olduğu için kurtulamıyorlar. Zaten ölenlerin çoğu da donarak ölmüş. Evde radyomuz vardı. Babaannem haberleri dinlerken Ali Pekbüyük adını duyar gibi oluyor. Emin olamıyor. Dedemi kaldırıp duyduğunu söylüyor. Dedem yanlış duymuş olabileceğini söylüyor ve onu yatıştırıyor. Ancak ertesi günü babaannemin duyduğunun gerçek olduğu ortaya çıkıyor.”

alizeren@fatsasozgazetesi.com

Haberleriniz için

HASAN PEKBÜYÜK


4

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

İLÇEMİZDEN SOKAK MANZARALARI Bu sayfamızda; ilçemizde göze batan aksaklıkları sergilemeyi amaçlıyor, ancak yanlışı dile getirirken yalnızca eleştiri yapmış olmak amacı gütmüyor, düzeltilmesi umudunu da taşıyoruz ve yapılması gerekeni de öneriyoruz. Öncelikle herkese bildiği veya becerebildiği işi yaptıracaksınız. Hayatında bir aracın direksiyonuna geçmemiş, trafik işaretlerinin anlamını bilmeyen bir adamın eline bir trafik levhasını verip “de git falan yere bu levhaya yerleştir” derseniz, işte aşağıdaki fotoğraflardaki gibi yanlışlar ortaya çıkar. Ama bizde bereket işaret levhalarına pek uyulmuyor da öyle beklenilen büyük aksaklıklar olmuyor!

durup bekleyin hiçbir araç bu kurala İşte bu levha bu ifadeye tam bir uymayacaktır. örnek. Sahil caddesinde, Ordu yönüne Bu levhanın orada ne işi var? doğru ilerliyorsunuz. Bolaman ve Orada bu levhanın olması gerekiOrdu dolmuşlarının bekleme durağını yor. Ancak yönü Ünye tarafına doğru geçtikten sonra, sağdan Dumlupınar değil de denize bakacak. Dolayısıyla Okulunun arkasına çıkan bir sokağın in a- Rıza Dizdaroğlu Sokağı’na giriş başında, yukarıdaki fotoğraftaki levh bu a Am ek. rtec beli u ğun oldu k yasa yı görüyorsunuz. durumda, girişi yasak olan bu sokağa Burada hemen bir noksanlığı dile döndükten sonra levhayı göreceksigetirelim de ondan sonra bu levhaya niz. Kurala uymak için de gecikmiş geri dönelim: Sokakların başlangıcın olabilirsiniz. Öyleyse ne yapalım? Çok da, bir duvarda veya direkte sokak adıez a, kolay, sokağın başına sağa dönülm nı gösteren levhalar olur. Bu fotoğraft ş levhası konulursa bu sorun çözülmü sağdan giden sokağın adını bu ucunda olacak. Zaten aynı levha bir önceki göremedik, sokak üzerindeki dükkan sokağın başında var. ğı lara sorduk ve Rıza Dizdaroğlu soka Bu levhayı vasıfsız bir işçinin eline ı olduğunu öğrendik. Oraya sokak adın verip de; “ git Rıza Dizdaroğlu Sokagösteren bir levhanın konulması çok ğının başına bunu dik” derseniz işte da zor bir iş değildir herhalde. bu manzara karşınıza çıkar. Peki o işçi Şimdi gelelim levhaya… Şoförve bunu bilmiyor olabilir de, ilgililerin lüğü olan veya trafik işaretlerinden yetkililerin hiç gözüne batmaz mı bu? anlayan herkes bu işaretin anlamını Burada akla, Cumhuriyet tarihibilir. Karşınıza bu levha çıktığında o mize, renkli yaşamı ve söylemleri ile i yönde aracınızla ilerleyemezsiniz. Yan damgasını vurmuş olan Sakallı Celal’ın buraya araç girmesi yasaktır. Büyük bir deyişi geliyor: “Bu memlekette ilgiolasılıkla da tek yönlü bir yoldur. liler bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir…” Öyleyse, trafik kurallarına uyan her Oraya levhayı diken ilgili işçi bilgia sürücünün bu levhayı gördükten sonr siz, ama bu konuda bilgisi olan yetkili Ordu yönüne doğru olan yolculuğunu l’e hak sa- de ilgisiz olunca işte Sakallı Cela burada sonlandırması gerekir. Ama z. yoru kalı nda zoru vermek atlerce, günlerce, hatta aylarca burada

Yan tarafta eleştirdiğimiz levhay ı oraya yerleştiren işçi elindeki diğer levhayı da buraya dikip, verilen görevi başarıyla tamamlamış olmanı n mutluluğu içinde yeni görevler bek lemeye devam etmektedir. Burası Topaloğlu Camisinin tam karşısından başlayıp Sevgi cad desine çıkan, gene adını oradaki esn aftan öğrendiğimiz, şehit Muhittin Akyol Sokağı. Tam orta yerde, sağdan gelen

Bir taşıt giremez levhası da burada var. Yeni Kumru Caddesi’nden, oradaki esnaftan adını öğrendiğimiz Cihat Sokağa girişin yasak olduğunu anlatmaya çalışmış. Ama gene ne tarafa baktığı belli değil.

Ceviz sokakla kesişiyor. Buraya da fotoğrafta görülen levhadan kon ulmuş. Bilmeyenler için yukarıda açık lama yapmıştık. Bu levha taşıt gire mez anlamı taşıyor. Levha öyle bir yerleştirilmiş ki, her iki sokağa da ayn ı açıyla bakıyor. Yani hangi tarafa giri şin yasak olduğunu anlamak olanak sız. Burada da gene, ilgililer ve bilg ililerle ilgili Sakallı Celal deyişi söz kon usu.

Yeni Kumru Caddesi üzerinde deniz kıyısından Mağazalarbaşı’na doğru giden bu levhayı görünce yoluna devam etmemesi lazım. Çünkü karşısında taşıt giremez levhası var. Bunu da düzeltelim lütfen.

Daha önemli işler yok mu? Bu haberleri görenler; “başka iş bulamamışlar da böyle basit konularla uğraşıyorlar” şeklinde bir eleştiri yöneltebilirler bize. Ama böyle basit gibi görünen ama aslında çok da önemli olan konuları geçiştirmek kötü bir alışkanlık yapar ve ileride büyük dertler doğurabilir. Öyleyse yanlışları düzeltmeye küçüklerden başlayalım hele…


5

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

KAYBETTİKLERİMİZ PERŞEMBE İLÇESİ SAKİNLERİNDEN BELEDİYEMİZ EMEKLİ SÖFÖRLERİNDEN HİKMET YILDIZ’IN OĞLU, ULAŞ YILDIZ; BOLAMAN KÖMÜRLÜK MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM MUSTAFA KOCATEPE’NİN KIZI, CEVAT SEZEN’İN EŞİ, HAMİDE SEZEN; DUMLUPINAR MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM ALİ OĞLU, MUAMMER ŞÖHRETOĞLU, MERHUM ATİLLA YAVAŞOĞLU, SAİT YILMAZER, MUSTAFA YÜKSEL, MEHMET ŞENER, HAKAN BEKAR VE ENGİN SÖZKESEN’İN KAYINPEDERİ ŞÖFOR BAHRİ YONCA; YALIKÖY MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN EMİNE, ALİ, EMİN VE ZAFER YILDIZ’IN BABASI, KASAP KEMAL YILDIZ; KAVRAZ MAHALLESİ YARANOĞLU SEMTİ SAKİNLERİNDEN HACI EŞREF OĞLU, İLÇEMİZ BÜYÜK SANAYİ SİTESİ ESNAFINDAN ERDOĞAN, HAMZA VE ZEKERİYE YARAN’IN BABASI, MUSTAFA YARAN; ÇATALPINAR KAYATEPE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN ÇAVUŞOĞULLARINDAN MERHUM AHMET OĞLU HAFIZ AHMET ELBAŞI; ILICA YEŞİLYURT MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM OSMAN KARADENİZ’İN KIZI, MURAT, MEHMET, HALİL VE MUSTAFA KARADENİZ’İN KIZ KARDEŞİ FATMA KARADENİZ; OLUKLU MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN ARABOĞULLARINDAN MERHUM HÜSEYİN OĞLU, HAKKI VE MUZAFFER ÇEM’İN BABASI, FATSA ESNAFINDAN HÜSEYİN ELMAS VE SELAHATTİN ENUZUN KAYINPEDERİ, MEHMET ÇEM; ÇÖTELİ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MEVLÜT TEPİŞ’İN EŞİ, İSMAİL, RAHİM VE MUSRAT TEPİŞ’İN ANNESİ ZEKİYE TEPİŞ; SUDERE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM OSMAN EGECE’NİN EŞİ, AVNİ ACIYAN, MERHUM ZİYA ACIYAN VE BELEDİYE EMEKLİ PERSONELİNDEN MERHUM MUSTAFA ACIYAN’IN ABLASI, NURETTİN EGECE’NİN YENGESİ, CUMHUR EGECE’NİN ANNANESİ, EMİNE EGECE; BUHARI MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN, MERHUM MUSTAFA OĞLU, NECATİ ÖZDEMİR; KONAKBAŞI MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN BEŞİKOĞLU SÜLEYMAN ŞAHİN’İN KIZI, MERHUM İSMAİL BEYAZIT’IN EŞİ, AYŞE GÜROL, HATİCE USLU, MURAT VE HACER BEYAZIT’IN ANNESİ, MERHUM CEVAT, NECATİ, HASAN, SAİME VE ZEKİ ŞAHİN’İN ABLASI, YILMAZ GÜROL, ZEKİ USLU’NUN KAYINVALİDESİ NERMİN BEYAZIT; KÜÇÜKKOÇ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM HÜSEYİN KURTUL’UN OĞLU, PAŞA KURTUL’UN BABASI, YAHYA GÜVENİLİR’İN KAYINPEDERİ, MUSTAFA KURTUL;

‘MEKTEBİM’ FATSA’DA Adını; Latin Alfabesinin öğretilmesi için Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve 1 Ocak 1929 yılında eğitime başlayan Millet Mektepleri’nden alan Mektebim Okulları 2018/2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren Fatsa’da hizmet vermeye başlayacak. Dershanecilikte edindiği birikimlerle ilk olarak 2011/2012 eğitim yılında özel okul sektöründe de hizmet vermeye başlayan Mektebim Okulları’nın Fatsa’da açılacak olan 65. Okulunun tanıtımı Yalçın Otel’de yapıldı. Fatsa Kampüsünün tanıtım toplantısında konuşan Mektebim Okullarının kurucusu Ümit Kalko, “65. kampüsümüzü Fatsa ilçemizde açıyoruz. Dünyada birçok önemli sorunun kaynağı eğitimdir. Biz eğitimcilere bu anlamda çok büyük işler düşüyor. Özel okullar olarak devletimizin işini kolaylaştırmak, eğitimin çıtasını daha yukarılara çıkarmak bizim asli görevimizdir. 15 Temmuz darbe girişiminin temellerinin İzmir’de özel bir

okulda atıldığını, daha sonra bu okullarda yandaşlarını ve yoldaşlarını eğitildiğini, onlara eğitim verildiğini ama vatan millet sevgisi verilmediğini ve bu şekilde vatan haini yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bunu hep birlikte gördük. Veliler artık çocuklarını okula gönderirken iyi bir araştırma yaptıktan sonra okulunu seçiyor. Mektebim Okulları, kurulduğu günden bu zamana eğitimden kazandığını eğitime yatı-

M.K.PAŞA MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM ALİ ACU’NUN OĞLU, ABDULLAH ZEREY’İN KAYINPEDERİ, HASAN ACU’NUN DEDESİ,MAHMUT, NECATİ VE NEVZAT ACU’NUN BABASI, AHMET ACU; KAYAKÖY AKÇAKESE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN DURSUN VE HAŞİM CAN’IN BABASI, OSKİ PERSONELİNDEN DOĞAN CAN’IN DEDESİ, KASAP İSMAİL CAN’IN ABİSİ, MERHUM DURSUN CAN’IN OĞLU, MEHMET CAN;

Mektebim Fatsa’da neler olacak Mektebim Okullarının kurucusu Ümit Kalko Fatsa kampüsünde; Kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, dans salonu, buz pisti, branş derslik ve laboratuvarları, kütüphane, konferans salonu, cep sineması, 3D laboratuvarı, teknolojik sınıflar, drama dersliği ve satranç dersliği yer alacağını, İngilizce öğretimini ana dili İngilizce olan öğretmenlerin yapacağını sözlerine ekledi.

İSLAMDAĞ FATİH MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN DAVUT, DURSUN VE MEHMET MEMÜK’ÜN BABASI, CEMİL MEMÜK’ÜN ABİSİ, EMİN MEMÜK; KAYAKÖY AKÇAKESE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM ŞERİFENİN HÜSEYİN’İN OĞLU, KADİR DURDU; ÇAMARASI KÖYÜ CEVİZ YALAK SEMTİ SAKİNLERİNDEN MERHUM HACI SÜLEYMAN OĞLU, NECATİ BAŞ; DUAYERİ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM HACI ALİ GÜNAL’IN OĞLU, MERHUM CEMAL VE AYHAN GÜNAL’IN KARDEŞİ, MUSTAFA GÜNAL’IN BABASI, YAVUZ ÜNAL, HASAN DURAK, ORHAN SEFERGE VE AHMET YALÇIN‘IN KAYINPEDERİ DUAYERİ KÖYÜ ESKİ MUHTARI KEMAL GÜNAL; FATSA KAYMAKAMLIĞI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI EMEKLİ MÜDÜRÜ MUSTAFA KAYNARCA’NIN EŞİ, YASSITAŞ MAHALLESİ MUHTARI HÜSEYİN ÖZKAYNAR’IN ABLASI, GALERİCİ MUSTAFA ÖZGEN’İN BALDIZI, FATMA KAYNARCA; DÜĞÜNLÜK MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MEVLÜT CÜNBÜT’ÜN OĞLU, VELİ VE ADEM CÜNBÜT’ÜN KARDEŞİ, RAMAZAN, MUHAMMET VE MUSTAFA CÜNBÜT’ÜN BABASI, YUSUF UŞUN’UN DAYISININ OĞLU, ALİ CÜNBÜT; ÇÖTELİ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM RECEP KAZANCI’NIN EŞİ, HACIBEY VE ALİ KAZANCI’NIN ANNESİ, EMİNE KAZANCI; DUAYERİ TEPETAM MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM VEYSEL DÜZTEPE’NİN EŞİ, CELAL DÜZTEPE’NİN ANNESİ, HABİBE DÜZTEPE; KÖSEBUCAĞI MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN LAFÇI OĞULLARINDAN EMEKLİ BAŞKOMİSER ABDULLAH KARATAŞ’IN KAYINPEDERİ, MUSTAFA VE MERHUM HARUN LAFÇI’NIN BABASI SABRİ LAFÇI; ÇÖTELİ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM ÇÖTELİ HATİBİNİN OĞLU, RECAİ, SEZAİ, SELAHATTİN VE SEBAHATTİN CALAY’IN BABASI, AHMET CALAY; GÜVERCİNLİK MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM NECAT DEMİRBAŞ’IN EŞİ, İSMAİL DEMİRBAŞ’IN ANNESİ, ÇAKMAKÇI AHMET SEZGİNER’İN KAYINVALİDESİ, TALİYE DEMİRBAŞ; M.K. PAŞA MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN HOCAOĞULLARINDAN MERHUM ŞÜKRÜ KIZILKAYA’NIN KAYINVALİDESİ, ŞADİYE KIZILKAYA’NIN ANNESİ, SÜLEYMAN, ALİ VE YAKUP KIZILKAYA’NIN ANNANESİ HAMİDE AYTÜRK; MEŞEBÜKÜ MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN MERHUM KORUCU AHMET KUZU’NUN OĞLU MUSTAFA KUZU’NUN BABASI, MERHUM İBRAHİM ŞANLI, ADEM ŞANLI, MEHMET KUZU, MUSTAFA KEHYA, DURSUN KUZU VE TURAN ÜK’ÜN KAYINPEDERİ, FARUK TUNÇ’UN DEDESİ, ŞABAN KUZU; VEFAT ETMİŞTİR.

FATSA SÖZ GAZETESİ OLARAK MERHUM / MERHUMELERE ALLAH’TAN RAHMET GERİDE KALANLARA BAŞ SAĞLIĞI ve SABIRLAR DİLERİZ…

ran, eğitim dışında başka hiçbir alanda para kazanma amaçlı yatırımı olmayan, vatanını, milletini seven toplumun tüm kesimlerine eşit seviyede duran, siyasi partilerle, vakıflarla veya cemiyetlerle hiçbir ilişkisi olmayan, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, akıl ve birim yönünden giden bir eğitim kurumudur. Dolayısıyla biz Türkiye okuluyuz. Biz hep eğitim tarafındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Çocuklarımıza milli manevi duygularımızı özellikle aktarıyoruz. Çanakkale’ye giderek öğrencilerimizle oradaki ruhu onlara aktardık ve bu gezimize tam 14 bin öğrencimiz katıldı. Şimdi Çanakkale şehitliği bizim için çok önemli bir yer teşkil ediyor. Manevi değerleri öğrencilerimize baştan veriyoruz ve hepsi vatanını, bayrağını ve milletini seven kişiler olarak yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Bu anlamda eğitime en çok önem veren kurumlarını başında biz geliyoruz” dedi.

CUMHURIYET MEYDANI'NDA ALT YAPI ÇALIŞMASI BAŞLADI Projesi daha önce hazırlanan ve hayata geçirilmesi için bekletilen Cumhuriyet Meydanı projesinde alt yapı çalışmalarına başlandı. Fatsa Belediye Başkanı lı bir çalışma olacak. Meydanda Hüseyin Anlayan, Büyükşehir kazılar başladı. Fatsa’nın tam Belediyesi tarafıngöbeğinde bu süreç dan yapılacak olan itibari ile yoğun bir Cumhuriyet Meydanı inşaat çalışması olacak projesinin kendilerini ama burası hepsine en çok heyecanlandıProjemizde değecek. Umuyorum ran projelerden biri ki bu yaz sonunda yerin altına burası bitecek. olduğunu söyleyerek, “Cumhuriyet MeyProjemizde yerin 130 araçlık danı projesini bütün altına 130 araçlık bir bir otopark otopark oluyor, yerin hizmetleri taçlandıracak olan en önemli oluyor, yerin üzeri de güzel bir proje olarak görüyoile meydan üzeri de güzel görüntü ruz. Burada yıkılan olacak. Fatsa inşallah bir görüntü bu proje ile güzel bir binaları zaten herkes görüyor, 1 tane bina ile meydan meydana kavuşacak. kaldı o binanın da yıBir kez daha destekleolacak. kımı inşallah kısa bir rinden dolayı Büyükşehir Belediye Başzamanda gerçekleştikanımız Sayın Enver rilecek. Bu yıl sonuna Yılmaz ve ekibine çok kadar Cumhuriyet teşekkür ederiz” dedi. Meydanı’nda humma-


6

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

Nevruz Bayramında Hz. Ali Anıldı

Fatsa Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Nevruz Bayramı nedeniyle dernek lokalinde Hz. Ali’yi anma programı düzenledi.

K

onuyla ilgili açıklama yapan Fatsa Alevi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Birol Tutkan; “Hz. Ali’nin İslam dinine hizmetleri ve İslam dünyasındaki önemi göz ardı edilemez. Bu konuda daha donanımlı olan dedelerimiz aktarımlarda bulundular. Bu günün anlam ve önemini anlatmaya çalıştılar. İnsanın

en büyük düşmanı nefsidir diyen atalarımız doğru söylemiştir. İnsan nefsine hakim olup başkalarının haklarına saygı göstermeli ve bu düşünceyle toplumu gözlemlemelidir. Alevilik geleneğinde bu benimsenmiştir. Başta Hz. Ali olmak üzere onun evlatları, Kerbela’da şehit edilen Hasan ve Hüseyin, onun izinden gelen

Hacı Bektaşlar, Yunus Emreler, Pir Sultanlar, hepsi bu felsefeyle yaşamışlardır. Biz de bugün onları anmak için tarihimizden yararlanıp bu anlatımı sizlerle paylaşıyoruz. Bir ünlü söz vardır: “tarihini bilmeyen, aynı şeyleri yaşamaya mahkumdur” der. Biz bu doğrultuda bu günümüzü anlamlandırmak için bir araya geldik.”dedi.

Şeker fabrikaları Cumhuriyetin kaleleridir. Satılamaz. Teslim edilemez!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Fatsa şubesi şeker fabrikalarının satılması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Fatsa Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması aşağıdadır: Özelleştirme adı altında Cumhuriyetin ekonomik kazanımlarını yok eden AKP iktidarıdır. Bu kez, 14 şeker fabrikasını feda ediyor. 3 Nisan ile 18 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak 3 grup ihale ile tarımsal sanayinin can damarı ile şeker pancarı üretiminin hayat damarları koparılırken, GDO’lu tatlandırıcı üreten emperyalist şirketlerin önü açılıyor. Şeker fabrikaları; Türkiye Cumhuriyeti’nin yol göstericisi Altı Ok’un devletçilik ilkesinin en güzel ve ilk hayata geçirilen adımlarından biridir. 17 Şubat 1923 günü açılan İzmir İktisat Kongresinde görüşülüp karara bağlanan ekonomik bağımsızlığı da elde etme kararlılığı ve hedefi doğrultusunda, bir yanda özel sektör, diğer yanda kamu girişiminin yarıştığı, birinin gücünün tükendiği noktada diğerinin yardıma koştuğu örnek bir girişimdir. Uşak’ta Nuri Şeker öncülüğünde başlatılan şeker fabrikası ile Alpullu’da devletin başlattığı şeker fabrikaları yaklaşık aynı zamanda bitirilmiş, ülkenin en acil gereksinimlerinden biri karşılanırken şeker pancarı tarımında da ilk planlı adımlar atılmıştır. Şeker fabrikaları tüm ülke coğrafyasına yayılacak şekilde planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Pancar bitkisinin özellikleri nedeni ile yüksek rakımlı yerlerde de yetiştirilmeye başlanmış, bu yolla kırsal kesimden kentlere, doğudan batıya göç

engellenmiştir. Zaman içinde dışardan şeker alan ülke, yerini dışarıya şeker satan ülke haline gelmiştir. Şeker fabrikaları aynı zamanda kurulu olduğu kentlerde sosyal ve kültürel hayatı geliştirmiş, yöneticisi ve işçisine vazife evi, sosyal konut, sosyal alanlar, spor tesisleri yaratmıştır. Türkiye 12 Eylül darbesi sonrasında Cumhuriyet kazanımlarına karşı ağır bir saldırı ile karşılaşmış, siyasal, sosyal, kültürel ve hukuk alanındaki saldırılar ekonomik kazanımlara saldırıya da dönüşmüş ve özelleştirme politikaları tek taraflı propaganda ile benimsetilmeye çalışılmıştır. “Liberalleşme-küreselleşme” diye yutturulan bu politikaların hedefinde gıda sektörü başta olmak üzere üreticiler, “milletin efendisi” köylü yar almıştır. Batı ülkelerinde devlet desteklemesi ile üretimini artıran tarım sektörü, artan stoklarını tüketmek için yollar ararken çözümü az gelişmiş ülkelerin tarım ve tarımsal sanayini çökertmede bulmuş, bu nedenle tarıma ve hayvancılığa desteğin kaldırılmasının propagandası yoğunlaştırılmıştır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin arkasında emperyalist tekellerin 20 yıla varan “kararlı” ve hain mücadelesi vardır. Emperyalizme verilen sözler yerine getirilmektedir. Şimdi özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM’lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır. Ülkede yıkıma uğrayan

şeker sektörünün yerini ise GDO’lu tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına terk edilecektir. Türk halkı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisiyle, sendikasıyla, çalışanlarının aileleri ile, pancar üreticisi ile, tüketicisiyle, siyasi

partisiyle, demokratik kitle örgütüyle direnecek ve Cumhuriyetin bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi

ŞANSLI EŞEK Ünye’nin Yüceler Mahallesi, Orta Sokaktan geçenler yol kenarında otlayan bir eşek yavrusu görür. Beyaz renklisi az görülen bu hayvanın şanslı eşeklerden biri olduğu bilinmez. Ama onun başına talih kuşu, Ünye-Terme arasında otlarken, yoldan geçen bir gurbetçi ailenin dikkatini çekmesiyle konar. Hayvanları çok seven bir çift sahipsiz olduklarını gördükleri bu yavruyu minibüslerinin arkasına alarak sahiplenirler. Yaralı olan hayvanın gerekli tedavisin yaptırdıktan sonra evlerinin yanında onun için bir barınak da yaptırırlar. Evin bir

çocuğu gibi bakılan eşek sıpasının torba torba havuçları da gelmektedir. Yük taşıma derdi olmayan, yiyip içip yan gelip yatan bu eşek herhalde en şanslı hayvanlardan biridir. Hayvan sevgisine örnek olacak bu ailenin davranışı, bu sevgiyi henüz tadamayanlar için örnek olur düşüncesiyle bu haberi yapma gereği duyduk. “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü” sözünü de bir kez daha hatırlatarak, hayvanlara eziyet edebilen katı kalpli insanların hayvan sevgisini öğrenmelerine katkısı olmasını umut ederiz.

ÇAĞLAYAN PAZARI Her türlü giyim kuşam çocuk ve yetişkin tuhafiye çeşitleri Fatsa Pazartesi Pazarında Şehit Polis Süleyman İnkur Caddesi üzerinde

Açıkhava - Ucuz Halkpazarı UĞUR ÇAĞLAYAN – KARDEŞLERİ - OĞULLARI


7

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

Kadın Cumhurbaşkanı

İSTER MİSİNİZ

İyi Parti Fatsa’da yapılanmasını tamamladı ve gelecek yıl yapılacak seçimlere hazırlanmaya başladı. İyi Parti Fatsa İlçe Başkanı Burak Eroğlu’dan, partisinin kuruluş süreci ve önümüzdeki seçimlerle ilgili bilgiler aldık: ”Son genel seçimlerde bir önceki partimiz toplam milletvekili sayısının yarısını kaybedince partimizde bir yönetim sorunu ortaya çıktığını kabullendik. Şu andaki genel başkanımız Meral Akşener önderliğinde bir kurultay çalışması başlattık. Bu bir tüzük kurultayı idi. Bu kurultay genel başkanlık seçimini öngörmüyordu. Bu nedenle önce tüzüğün değişmesi sonra yeni bir kurultay yapılıp genel başkan seçilmesi gerekiyordu. Parti içindeki muhalifler gerekli sayıda delege imzasına ulaşarak olağanüstü kurultayı düzenlediler. Fakat bir delegenin karşı çıkmasıyla, antidemokratik bir uygulama sonucu, bu tüzük kurultayı geçersiz sayıldı. Bu kurultayı gerçekleştiren 3 milletvekili için parti içi disiplin kurulu çalıştırıldı ve üçü de partiden ihraç edildi. Bu durumda parti içinde mücadele dönemi bitmiş, yeni bir parti kurma zorunluluğu ortaya çıkmış oluyordu. Biz de 6 ay kadar önce Meral Hanım önderliğinde, diğer muhaliflerin de onun yanında yer almasıyla, merkezde konumlanmış olan bu partiyi kurduk. Sonra bu partinin Fatsa’da yapılanması gerçekleşti. Daha önceki

Zaten bu da son şans olacaktır. Bunu en iyi şekilde kullanmak gerekmektedir.

ilçe başkanımız Şakir Cemal Uygun kurucu başkan olarak görev aldı. Bundan bir ay kadar önce de ilçe yönetim kurulu seçimimizi yaptık ve ben de ilçe başkanı olarak görev üstlendim.

Artık oylar boşa gitmeyecek

Bundan önce yapılan seçimlerdeki oy dağılımı dikkate alındığında vatandaş Ak Parti dışındaki partilere giden oyun ziyan olacağını düşünüyordu. Ama artık biz bunu yıkıyoruz. Ak Partinin karşısındaki oylar bir merkezde toplanırsa yepyeni bir güç ortaya çıkacaktır. İşte biz bunu oluşturmanın çabası içindeyiz. Sayın genel başkanımız Meral Akşener’le birlikte yeni bir siyasi rüzgar esmeye başlamıştır. Vatandaşımızın aradığı adres artık belli olmuştur. Bu adreste toplanma zamanı da gelmiştir. Zaten bu da son şanstır.

Kendini merkezde konumlayan bir parti

Türkiye’de bir Ak Parti gerçeği vardı. Şimdi bu partinin karşısında kendini merkezde konumlayan bir parti daha var. Daha önce Ak Parti kendisine rakip olarak ideolojik partileri görüyordu. Ama şimdi ortaya yakın seçmenin sıcak bakabileceği, o ideolojiyi benimsemese de sıcak bakacağı bir oluşum, bir parti var ortada. Yani Ak Partinin yanında, aynı seçmen kitlesine hitap eden bir başka parti daha var. Bu sebeple biz önümüzdeki seçimlerde büyük bir oy patlaması yapacağımızı umuyor ve bekliyoruz. Bu bizim için hiç de sürpriz olmayacaktır. Seçmen artık yeni bir adres bulduğu için Ak Partiye olan tepkisini rahatlıkla gösterecektir. Ülkemizin içinde bulunduğu durumu görüyoruz. Atatürk’ün kurduğu modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ortaçağın gerilerine doğru götürülmek isteniyor. Hukuk ayaklar altına alınmış. Eğitim sitemimiz ortada. Ekonomi dibe vurmuş, vatandaş kredi kartlarının borç sarmalı altın-

Kadın cumhurbaşkanı

da kıvranıp duruyor. Kimse geleceğe güvenle bakamıyor. Bütün bunlar karşısında, sağduyusu oldukça yüksek olan Türk halkı bu kötü gidişe dur demenin, geleceğine, ülkesine sahip çıkmanın zamanı gelmiş olduğuna inanmaktadır. Sahip çıkmanın yolu da bu hükümetin karşısında güçlü olan bir oluşum

etrafında toplanmaktır. İşte biz bunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz ve başaracağımıza da yürekten inanıyoruz. 2019 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan yeniden kazanırsa nereye gideceğimiz de bellidir. Biz bu memleketi yolda bulmadık. Halkımızın bu kötü gidişata müsaade etmeyeceğine inanıyorum.

Biz halk arasında dolaşırken özellikle bayanlara; “bir kadın cumhurbaşkanı ister misiniz” sorusunu yöneltiyoruz. Bu soruya hayır diyeni hiç duymadım. Başı açık da kadın cumhurbaşkanı istiyor, başını örten de. Çalışan kadın da kadın cumhurbaşkanı istiyor ev kadını da. Halden anlayan, bir ana şefkatiyle kendilerine yaklaşacak bir cumhurbaşkanı istiyorlar. Dolayısıyla bizim genel başkanımızın cumhurbaşkanlığı adaylığı tüm kadınlarımızın gönülden istediği bir şeydir. Allah’ın izniyle de 2019 yılında ülkemizin kadın cumhurbaşkanı ile tanışacağına inanıyoruz . Genel başkanımızın bu hızlı yükselişini ve hedefe doğru adım adım ilerlemesini engellemek isteyenlerin oynadığı çok çeşitli oyunlar var, karalama kampanyaları var. Ama o çıkıyor ve; “bana yöneltilen o yakışıksız iddialarla ilgili bir kanıtı olup da götürüp yargıya teslim etmeyen namerttir, şerefsizdir” diye haykırıyor. Bu iddiaları ortaya atanların içinde bir kişinin dahi elinde böyle bir kanıt olsaydı, herhalde bir dakika bile durmadan gider yargıya teslim ederdi. Sonuç olarak; çok iyi bir genel başkanımız var, geniş bir destekçi kitlesi var, ağırlıklı bir kişiliğe sahip ve bir liderde aranan her türlü niteliği taşıyor. Gümbür gümbür de geliyor inşallah.

İlçemizin merkezde temsil gücü yüksek

Biraz da yerele gelelim: Bizim ilçe yönetim kurulumuz toplam 66 kişiden oluşuyor. 6 tane de belediye meclis üyemiz var. Bu üyelerimiz daha önceki partili arkadaşlarımız.

Tümü yeni partimizi seçti. Ayrıca bizim Fatsalı olan iki büyüğümüz var genel merkezde. Biri tüm Fatsalıların yakından tanıdığı Yener Yıldırım, bizim eski başhekimimizdir. Hem Doğru Yol Partisi’nde, hem de Milliyetçi Hareket Partisi’nde milletvekilliği yapmıştır. Şu anda da genel başkanımızın başdanışmanıdır. Müsavat Dervişoğlu var, Ülkü Ocakları eski genel başkanıdır. Genel Başkanımız Meral Akşener ile birlikte bu hareketin başlangıcından beri omuz omuza hareket etmiştir. Onunla bütün ülkeyi birlikte gezmiştir. Şu anda partimizin mahalli idarelerden sorumlu genel başkan yardımcısıdır. Dolayısıyla bizim ilçemizin merkezde temsili oldukça güçlüdür. Seçimlerde alınacak iyi sonuçlar Ankara’da Fatsa’nın gücünü oldukça yükseklere çekecektir.

Aday belirlemede çoktitiz davranacağız

Yerel seçimler için aday belirleme konusunda ön yargılı olmayacağız, partizanca davranmayacağız. Halkımızın benimsediği, Fatsa’nın sorunlarını yakından bilen, neler yapılabileceğini bilen, bilgi birikimi yüksek, halkın sevgi ve sempatisini kazanmış bir aday belirleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için acele etmiyoruz. Bu arayıştaki birinci şartımız adayımızın Fatsa’nın, Fatsalı’nın bağrından çıkmış ve gönlü Fatsa için çarpan birisi olmasıdır. Şu anda kafamızda oluşan bazı isimler var ama tüm seçenekleri en iyi şekilde değerlendirip asıl aradığımız adayı bulmaya çalışacağız. Yönetim kurulu olarak 66 kişiyiz, belediye meclis üyelerimiz var, gençlik kollarımız var. Adayımızı herkesin görüşünü alarak belirleyeceğiz. Öyle ahbap-çavuş ilişkileri ile, bazılarının hatır gönül ricaları ile aday göstermeyeceğiz.”


8

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

Hasan ÇULLU

İŞTE DİPLOMAM! Var elbette, hem de çok Ben ilkokul mezunuyum, diplomam da var. Birisi çıkıp da kolay… bana “sen ilkokul mezunu falan Diplomayı, yok diyenlerin değilsin” derse, gözünün içine sokar çıkarıp diplogibi göstereceksin ve Benim Köşem mayı, hem de bu söylenti ortadan gözünün içine kalkacak. sokar gibi gösteririm ve doğru Sayın cumhursöylediğimi başkanımızın bu kanıtlarım. Bunu söylentilerden belki diyenleri de de haberi yoktur. mosmor ederim. Duymuş olsa, Bunda hiçbir var olan diplomazorluk yok. sını niçin saklasın, Yürürlükteki Hasan ÇULLU hemen çıkarıp yalan anayasamız, söyleyenlerin yalanıcumhurbaşkanı nı ortaya çıkarırdı. olabilmek için yüksekokul mezunu olma şartıYüksekokul mezunu olanlar nı koymuş. askerliklerini de yedek subay Şu andaki cumhurbaşkaolarak yaparlar. nımızın yüksekokul diploması Sayın cumhurbaşkanımızın, olmadığını ileri sürenler var. askerliğini yedek subay olarak Birçok kişi de buna inanıyor. yaptığını da biliyoruz. Yüksekokul diploması olmasa cumhurbaşkanı olabilir miydi? Öyleyse yüksekokul diplomasının olmaması düşünülebiPeki kafalardaki bu şüpheyi gidermenin yolu yok mu? lir mi?

BEN BU HIRSIZA CEZA VERMEM Gazetelerde okuyor, televizyonlarda izliyoruz. Öyle hırsızlık haberleri var ki, ben yargıç olsam o hırsıza ceza vermem. Neden mi? İşte bir haber: “Bir markete giren hırsızlar 1 200 kilo et çaldılar”. Et çalmak yasak değil mi? Yasak olmasına yasak. Ama o hırsızı yakaladıktan sonra çaldığı eti ne yaptığını araştıracaksınız. Elbette evine götürüp o kadar eti çoluk çocuğuna yedirmiş olamaz. En kalabalık nüfusu olan aile bile bu kadar eti bir yılda bitiremez.

Çanakkale Zaferi Kutlamaları Kurtuluş Savaşı’na damgasını vuran, dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü kutlamaları Fatsa 15 Temmuz Özgürlük Meydanı’nda Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Şehit Dul ve Yetimleri yakınları tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Program daha sonra İlçe Müftülük Konferans salonunda Mesleki Teknik Anadolu organizasyonunda gerçekleşen etkinlik ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Selami Sağlambilen yaptı. Daha sonra Şehit Sercan Öklük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Tahsin Bahar Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri okudu. Ardından

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Volkan Çiçekli ve Bilişim Alanı öğretmeni Ali Diker’in hazırladığı “Geçmişten Bugüne Türk Savaşçıları” adlı sunum ve Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin seslendirdiği “Çanakkale Türküsü” adlı klip izletildi. Öğrenciler tarafından Çanakkale’den gelen vatan toprağını Kaymakam Mehmet Yapıcı’ya taktim ettiler. Programda söz ve bestesi müzik öğretmeni Ayşegül Çiçekli’ye ait olan “Vatan Gündüzler Görsün” ve “Çanakkale “ adlı eserleri Ayşegül Çiçekli ve Volkan Çiçekli müzik öğretmeni Kadir Özyılmaz eşliğinde seslendirdiler. Yine Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Volkan Çiçekli, Gökten Yıldız, Fatih Akyol ve Gamze Karpat yönetiminde hazırlanan “Bir Anka Kuşu: Çanakkale” adlı tiyatro

öğrenciler tarafından sahnelendi. Programın son bölümünde 18 Mart Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında ilçemiz genelinde kompozisyon, şiir ve resim yarışması kategorilerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ŞEHİTLİKTE ANMA Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünü etkinlikleri İlçe Müftülük Konferans salonundaki programın ardından Garnizon

Şehitliğinde de devam etti. Garnizon Şehitliğinde program şehitlik anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra Şehit Piyade Komando Onbaşı Osman Korkmaz ve Şehit Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa’nın kabirleri başında kuranı kerim okundu ve İlçe Müftüsü Hüseyin Can tarafından dua yapıldı. Program Çanakkale’den gelen toprağın şehit mezarlarına konulması ile sona erdi.

Öyleyse satmıştır. İşte o eti satın alan kişiyi bulurum ve asıl cezayı, hem de katlayarak o kişiye veririm. Hem de en ağır olarak diyorum ki bir daha hırsızlık olduğunu bildiği malı alırken düşünsün. Böylece o hırsız da kimseye satamayacağı bir şeyi çalmayı düşünmez. Buna benzer hırsızlıklar bizim ülkemizde çok sık olmaktadır. Yollardaki levhaları kilo ile satmak için çalanlar için de aynı yöntem uygulanmalıdır. Kimseye satamayacağı bir levhayı kimse yerinden söküp götürmez.

FINDIK

İLETİŞİM

Erdoğan Arıca’nın adı Neden Yaşatılmıyor? Birlik ve beraberlik Derneği Fatsa İlçe Başkanlığı; ilçemizin yetiştirdiği önemli sporculardan biri olan Erdoğan Arıca’nın adının bir spor tesisine verilmesi için girişimde bulunuyor.

Mekanik ve pilli saat tamiri Cep telefonu teknik servis Telefon aksesuarları Antika saat değerlendirilir. Meslekte 30 yıllık deneyimiyle ÖMER FINDIK / 0539 621 74 64 Dumlupınar Mah. Reşadiye Cad. No: 45/C - FATSA (Fatsa Vergi Dairesi Girişi Karşısı)

Derneğin Fatsa Şubesi Başkanı Coşkun Ermek konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Fatsa Belediye Sporumuzun, 3. Lige çıkmak için bu sezonda göstermiş olduğu performans, ilçemizdeki birlik ve beraberlik adına önemli bir kazanımdır. Mutluluğumuza mutluluk katmak adı, isteriz ki, yıllarını futbola adamış ve Türkiye’mizin güzide kulüplerinden Galatasaray ve Fenerbahçe’de yıllarca forma giymiş ve başarılarını mili formayla taçlandırmış Fatsalı Erdoğan Arıca hocamızın ismini ilçe stadımıza vermiş olsaydık bu 3. lig yolu daha anlam kazanacak ve bir

değerimize sahip çıkmış olacaktık. Bence geç kalınmış olsa bile stadımızın adının ERDOĞAN ARICA’ yapılarak 3.lig başarısını ona adamak için önümüzde hala büyük bir fırsat var. Her zaman Fatsalıyım demekten onur duyan ve göğsümüzü kabartan ülkemize mal olan bu büyük futbol adamını onurlandırmak bir Fatsalı olarak vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz ve bu düşüncelerimizi kiminle paylaşsak mutlaka gereğinin yapılmasını isteyenlerin azımsanmayacak kadar fazla olduğunu görmekteyiz. Birlik ve Beraberlik derneği olarak

imza kampanyası başlatmayı ve gereğinin yapılmasını resmi kurumlara iletmeye öncülük etmeye yönetim kurulu olarak karar verdik. Biz istiyoruz ki değerlerimize sahip çıkalım bu çerçevede ismi unutulan yaşayan yaşamayan bir çok Fatsalı’ya vefa borcumuzu ödeyelim. Buradan ilgili makamlara diyoruz ki ERDOĞAN ARICA ismini stadımaza vererek vefa borcumuzu ödeyelim hem de ailesine bu onuru çok görmeyelim. Birlik ve Beraberlik derneği olarak gerekli girişimleri yapacağımızı kamu oyuna sunuyor ve sevgili ERDOĞAN ARICA’yı rahmetle anıyoruz.”


9

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

FATSA ve TURİZM “TURİZM BACASIZ SANAYİ”

Turizm; farklı yerlerde yaşayan insanlar arasında yakınlaşma sağladığındın kültürler arası iletişimi arttırır, ülkeler arasındaki barışa katkı sağlar. Ama daha önemlisi de sağladığı döviz girdisi sayesinde ülke ekonomisini canlandırır, işsizliğin azalmasına, gelir düzeyinin yükselmesine neden olur. Kısacası; sanayi gibi, ülke ekonomisinin temel taşlarından biridir. Bölgemizin ve ilçemizin son yıllarda turizmden hak ettiği payı alabilmesi için çeşitli yöntemler denenmiş ve yatırımlar yapılmıştır. Acaba bu çabaların olumlu sonuçlarını görebiliyor muyuz? Bu sorunun yanıtını alabilmenin en sağlıklı yolu, yakınımızdaki turizm işletmelerine başvurmaktır. Biz de öyle yaptık ve ilçemizi ziyaret eden yerli veya yabancı turistlerin uğrayacağı mekanlara yöneldik.

YENİ SANAYİ SİTESİ 30 KAT BÜYÜYOR! Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Konakbaşı mahallesi mevkinde yeni kurulacak sanayi alanı ile ilgili Özel Sanayi Sitesinde bulunan sanayicileri bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Anlayan, “Kurulacak olan yeni sanayi alanı 304 dönüm ve mevcudun 30 katı büyüklüğünde. Revize imar planında desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a ve Büyükşehir Belediye Meclisimize teşekkür ederiz.” dedi.

Aydın DOĞRUCA (HÜNKAR RESTORAN) Turistin amacı gezmek, görmek ve yemek içmek şeklinde renkli birkaç gün yaşamaktır. Öncelikle de karnını doyurmak, damak zevkine uygun, lezzetli yemekler yiyebileceği bir lokanta arayacaktır. Fatsa’ya gelen bir yabancının ağız tadıyla yemek yiyebileceği bir yer aradığında, kime sorsa yönlendirileceği mekan şüphesiz, bölgemizde marka olduğunu kanıtlayan Hünkar Restoran olacaktır. Hünkar Restoran kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğruca’ya yönelttiğimiz; “son yıllarda tesislerinizde yabancı ve özellikle de Arap turist sayısında bir hareketlenme oldu mu?” şeklindeki sorumu-

za aldığımız yanıt aynen şöyle oldu: “Turist gezip göreceği yeri seçerken bazı özellikler arar. Tarih, deniz, güneş, kum vb. Yani Avrupa’dan, Fatsa’da Hünkar Restoran’da bir yemek yemek için bir Alman’ın gelmesi düşünülemez. Ama buraya geldiğinde Hünkar Restoran’nı tanıyanların tavsiyesiyle bize de uğrarlar ve mutlaka da memnun ayrılırlar. Sorunuza verebileceğim en net cevap şu olabilir: Yaz mevsiminde, temmuz, ağustos aylarında her gün 30-40 civarında Arap turisti müessesemizde ağırlıyoruz. Bu bölgemizin turizmden payını yeterince aldığı anlamına gelir mi gelmez mi, orasını bilemem.”

Yusuf AKDENİZ (AK EMLAK) rum. Ancak bazı girişimcilerin Turistlerin, son yıllarda Araplar adına arsa alıp mesken özellikle de Arap turistlerin yaparak onları yerleştirdikleri bölgemizde emlak alımına da bazı siteler olduğunu duyuyoyöneldiklerini biliyoruz. ruz. Bir gözlem de bir Ayrıca bir süre önce emlak ofisinde yapa20 yıla ev almak için buraya lım dedik ve ilçemizin yakın bir gelenler vardı. Ama önde gelen emlakçızamandır daha sonra onların larından Ak Emlak bu işi Samsun tarafına kaysahibi Yusuf Akdeyapıyorum. Yalnızca bir dıklarına dair duyum niz’den de aşağıdaki Arap aldık. Bunun nedeni bilgileri aldık: “Ben 20 müşteriye olarak da; burada yıla yakın bir zamanbir daire fiyatların pek denetim dır bu işi yapıyorum. sattım. altında tutulmadığı Şu ana kadar yalnızca ve dolayısıyla müştebir Arap müşteriye bir daire sattım. Bunun dışında rilerin daha ucuz buldukları bize emlak almak için gelen yerlere kaydıkları şeklinde giden olmadı. Dolayısıyla ben yorumlar da var. Belediye ve Fatsa’da emlak açısından turis- maliyeye bu konuda görevler tik bir canlanma gözleyemiyodüştüğüne inanıyorum.”

Fatsa’da ve bölgemizde turizmin canlandırılması için yapılan çalışmalar arasında; Fatsa’da bir turizm ofisi açma girişimi de oldu. Ancak aradan geçen bir yıla yakın süre içinde herhangi bir işlerlik kazandırılmadığı da aldığımız duyumlar arasında. Yani adı var kendisi yok gibi atıl durumda olduğunu biliyoruz. İlçemize tesadüfen yolu düşüp gezip görebilecek yer arayan birinin başvurabileceği yönlendirici bir kurum olmadığını görüyoruz. Halbuki yöremizdeki bazı ilçelerde yıllardır turizm büroları olduğunu biliyoruz.

SOSYAL MEDYADAN İLGİNÇ PAYLAŞIMLAR

Makam odasının kapısı yok, Ulaşım ücretsiz, İşe yürüyerek gidip geliyor, Makam aracı yok sattı kütüphane açtı Halkla beraber çöp topluyor... Benden söylemesi başkanım, diğer başkanlara kötü örnek oluyorsun, kendine dikkat et...

Böyle bir tipe para kaptıran herkesi tek tek tespit edilip seçme ve seçilme hakkı ellerinden alınmalıdır.

“FATSA’NIN TAMAMI İÇİN ÇOK CİDDİ BİR ÇALIŞMA OLDU” Özel Sanayi Sitesi Kooperatifinde gerçekleşen toplantının açılışında Kooperatif Başkanı Yusuf Kaynar bir selamlama konuşması yaptı.

Toplantıda konuşan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Yeni sanayi alanının planlaması ile ilgili sanayicilerimizi bilgilendiriyoruz. Bu yeni sanayi alanı sadece bu sanayicilerin ihtiyacını karşılayacak bir sanayi alanı değil, Fatsa’nın ve bölgenin tamamının ihtiyacını karşılanacağı yeni bir sanayi alanıdır. 2017 yılında biz Fatsa’nın tamamında Büyükşehir Belediyesi ile beraber bir revize imar planı çalışması yaptık. Bu Fatsa’nın tamamı için çok ciddi bir çalışma oldu. Bu sebeple bu çalışmaya hem öncülük eden hem destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a buradan teşekkür edelim çünkü revizyon çalışmasını biz yıllardır konuşuyorduk ama Büyükşehir Belediyemizin iradesi, gücü imkanları ve yetkisi ile bu iş daha kolay aşılıyor. Dolayısıyla Bu bir fırsat oldu ve bütün sahil ilçelerinde bu revize imar planı yapıldı. Bu çerçevede kamuoyunun toplumun genel ihtiyaçlarını karşılayacak planlamalar ve yeni imkanlar

oluşturuyoruz.” dedi.

“YENİ SANAYİ ALANININ BÜYÜKLÜĞÜ TAMAMI 304 DÖNÜM” Bu revize imar planı ile yeni yollar açtıklarını, mevcut yolları genişlettiklerini belirten Başkan Anlayan “Yeni yeşil alanlar oluşturduk, yeni eğitim alanları oluşturduk. Ünye’den Fatsa’ya kadar yeni bir bulvar yolu oluşturduk. 10 metrelik yolları 15 metreye çıkardık. Yeni geniş caddeler oluşturduk. Bundan sonra şehir bu planlamaya göre gelişecek. Bu çerçevede yeni bir sanayi alanı planlaması yaptık. Yeni planlama yaptığımız yerin tamamı özel mülkiyet. Bu sebeple vatandaşın rızası da önemli. Bu plan genel manada kabul de gördü. Aynı zamanda bu güzergahın arkasından Fatsa çevre yolu geçiyor. Çevre yolunun fizibilite çalışması tamamlandı, güzergah belli oldu. Bu güzergaha bağlı olarak çevre yolunun projelendirme uygulama projesi çalışması başladı, ihale edildi. 2018 yılının sonbaharında çevre yolu projesi fiilen tamamlanacak.

Biz 2019 yılında bu yeni alanda yolları açarız alt yapısına gireriz. Bu işin iki aşaması var birincisi fizibilite çalışması. Yeni alanda 4 farklı büyüklükte iş yerleri planlanacak. Bu planlamayı sektörlere göre yapacağız. Yeni sanayi alanının büyüklüğü tamamı 304 dönüm, mevcut sanayi alanı 14 dönüm yani yeni sanayi alanı eskisinin tam 30 katı büyüklüğünde olacak. Küçük dükkanlar yeni alanın farklı bölümünde büyük dükkanlar farklı bir bölümünde olacak.” diye konuştu.


10

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

Ak Parti İlçe Teşkilatı

Yeni Yönetimini Seçti Ak Parti’nin Fatsa ilçe teşkilatının seçimi Cem Düğün Salonu’nda yapıldı. İlçe başkanlığına İş Adamı Cenan Kır seçildi.

G

enel kurulun açılış konuşmasını Ak Parti eski İlçe Başkanı Abdullah Uçar yaptı. Uçar konuşmasında teşkilatın 3 yıllık görevi dönemindeki faaliyetlerini anlattı. Daha sonra söz alan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan; daha önce parti teşkilatında görev yapmış tüm arkadaşlarına teşekkür ettikten sonra “ ” Bugün yeni bir arkadaşımız görevi alacak. Ben Teşkilatlarda görev almadan da dava şuuru ile karda, kışta, soğukta, gecesinde, gündüzünde bu yolda yürümüş, emek vermiş, davayı sahiplenmiş bütün dostlarıma yürekten teşekkür ediyorum ve bugün görev alacak İlçe Başkanımız Sayın Cenan Kır kardeşimi yürekten tebrik ediyorum. Cenan Kır bizim kardeşimiz, birlikte bu zamana kadar olduğu gibi daha fazlası ile inşallah hep beraber el ele kol kola bu bayrağı hep birlikte en güzel şekliyle beraber götüreceğiz. Sonuçta ben bir Belediye Başkanıyım. Bir seçilmiş kişi olarak herkesin belediye başkanıyım. Biz Ak Partiliyiz, Ak Parti teşkilatının bir mensubuyum. Bu sebeple önümüzdeki sene yapılacak olan hem yerel seçimler hem de Cumhurbaşkanlığı, Milletvekili seçimlerinde inşallah en iyi şekilde hazırlanmış, bu birliği ve beraberliği daha çok pekiştirmiş ve kaynaşmış olarak hep birlikte bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Yine bu sebeple kongremizin bir kere daha hayırlı olmasını diliyorum. Bu zamana kadar emek veren bütün kardeşlerime bir kez daha teşekkür ediyorum, yeni arkadaşlarıma da yürekten kendilerini tebrik ediyorum hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. “FATSA’YA 4 YILDA 200 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK” Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “Mahallelerimizde grup yollarımızı su ve kanalizasyon altyapı ile birlikte yoğun bir çalışma ya da imza attık. Nihayetinde gelinen tablo itibariyle yer altındaki çalışmalarımız ivmeyi geçmiş, yer üstündeki çalışmalarımız 2018 yılı itibariyle kendisini gösterecek bir

hal alacaktır. Altınordu ilçemizin geçtiğimiz yıl yaşamış olduğu yoğun çalışma sebebiyle üstyapı perişandı. Bu yıl Fatsa ilçemiz bu durumu en azından Temmuz ayına kadar yaşayacaktır. Bunun tek sebebi doğalgaz. Doğalgazda özellikle Fatsa ilçemizde 2014 yılına kadar 2 milyon liralık masraf yapmış, Aksa firması ile biz sadece 17 milyon TL doğalgaz masrafı yaptık. Fatsa içimizde bugün itibariyle yüzde 40’tayız. Allah izin verirse yılsonu itibariyle yüzde 60 lira hatta 70’lerin üzerine çıkmak suretiyle Fatsa’da doğalgaz mevzuunu nihayete erdirmiş olacağız. Neden doğalgazdan başlıyoruz, doğal gaz bitmeden altyapı olmuyor. Dolayısıyla bu yıl şu anda salonun önünde olduğu gibi Fatsa’mızı muhtelif sokaklarında ve mahallelerinde bu keşmekeşi, perişanlığı yaşayacağız. Bunu da açık açık söylüyoruz efendim biz bunu yapacağız ama her şey güllük gülistanlık olacak, yok öyle bir şey. Bakın geçen sene Altınordu, bu yıl Fatsa, gelecek yıl da Ünye yaşayacak bu sıkıntıları. Çünkü doğalgaza endeksli. Fatsa’da doğalgaz bu yıl yüzde 40 seviyesinde, Ünye’de yüzde 25, Atınordu’da bu durum yüzde 90’lar seviyesinde. Altyapıdan çıkmanın birinci kuralı doğalgazı halletmek, inşallah o konuda programları yaptık planı hazır ettik, vatandaşlarımızdan da biraz daha sabır bekliyoruz. Şu anda Fatsa’da kesin rakamda söyleyeyim; doğalgazın ulaştırdığı hane sayısı kesin rakam ile birlikte 32 bin ama 21 bin kişi kullanıyor yani 12 bin kişi doğalgaz geldiği halde kullanmıyor. O yüzden doğalgaz konusunda hemşerilerimiz bu yıl biraz sıkıntılı süreç yaşayacak. Özellikle Fatsa merkezde ana grup yolları olmak üzere sadece şehir içi grup yolları değil beldelerden gelen grup yolları dahil olmak üzere yola ilişkin yüzde 80’ler seviyesine geldik. Bir taraftan Hatipli grup yolu, bir taraftan Aslancami grup yolu olmak üzere Fatsa’mızın 6 tane ana grup yolunu yaptık. Şehir içindeki çalışmalarımızda hızlı bir şekilde devam edecek. Fatsa merkezde Cumhuriyet

Fatsa Belediyesi Yeni Binasının Dükkanları İhaleye Çıkıyor Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan yeni belediye binasındaki dükkanları 5-6 Nisan tarihinde yeniden ihaleye çıkacaklarını söyledi. Yeni belediye binası inşaatında zemin katta 12 tane dükkanın olduğunu ifade eden Başkan Anlayan, “Daha önceki ihalelerde biz bu dükkanlarımızdan 3 tanesini satmıştık. Geriye

Meydanı projemizde 6 binaya tam 15 milyon TL para ödedik. Bir tanesi de yıkmak suretiyle Fatsa’mızın Cumhuriyet Meydanı, sadece Fatsa’nın Ordu’nun değil Karadeniz Bölgesi’nin en önemli meydanlarından biri haline gelecek. 15 milyon TL yatırım parası toplam 30 milyon lira. 30 milyon lira benim 17 ilçemin bütçesinden büyük para. Biz bu parayı 5 tane binaya ve Fatsa’nın Cumhuriyet Meydanı’na düzeltelim diye Fatsa ile Atatürk parkını birleştirelim diye veriyoruz. 17 ilçemizin bütçesinden büyük parayı Fatsalı kardeşlerimize Fatsa’mıza yakışır bir meydan getirelim diye harcadık. Allah izin verirse yıl sonu itibariyle otoparkı ile üst yapısı ile üst geçidi ile birlikte Fatsa’da hemşerilerimizin hizmetine sunulmuş olacak. Fatsa’ya Avrupa Birliği standartlarına uygun bir tane mezbahane yapıyoruz. 350 vatandaşımızın çalışacağı sadece Ordu’ya sadece Fatsa’ya değil bölge illeri de hizmet verecek bir mezbahaya kavuşturuyor. Muhtemelen Eylül ayı gibi hizmete girecek bir

kalan 9 tane dükkanımızın yeniden satışına çıkıyoruz. 5-6 Nisan tarihlerinde de ihalemiz var. Vatandaşlarımız belediyemizden her türlü bilgiyi öncesinden alarak bu ihaleye katılabilirler. Yeni belediye binamızdan dükkan almak isteyen bütün hemşerilerimizi 5 ve 6 Nisan’da ki ihalemize davet ediyoruz.” dedi

yatırım. 3.5 milyon TL bedel ile birlikte Huzurevimizi inşallah Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslim edeceğiz Allah düşürmesin ama neticede sosyal devletin gereği bir büyük ihtiyaç. Büyükşehir oldu da ne oldu diyenler; Fatsa’ya yılda 4 milyon TL para geliyordu. 4 yıllık süre içinde büyükşehir olarak bizim Fatsa’ya yaptığımız yatırım 200 milyon TL.” dedi. AK PARTİ FATSA İLÇE TEŞKİLATI YENİ YÖNETİMİ AK Parti Fatsa İlçe Teşkilatı’nın yeni yönetim kurulu Cenan Kır başkanlığında Ahmet Özyurt, Mahmut Bölükbaş, Mustafa Halıcı, Cemal Paşalıoğlu, Mehmet Ali Çekici, Adem Önen, İsmet Tahir Özdemir, Murat Yeşildaş, Dilek Açıcı, Hülya Özyurt Uçar, Yasin Sarıçiçek, Murat Bölükbaş, Hüseyin Tombuloğlu, İlhan Uslu, Cemal Kuş, Mehmet Kartal, Mehmet Akman, Gökhan Yaşar, Hüseyin Ergün, Adnan Sarıhan, İsa Yüksel, İsa Anlayan, Hasan Ergeç ve Büşra Özdemir isimlerinden oluştu.

Çamlık Kafeterya Restaurant İhaleye Çıkıyor Dolunay Mahallesi’nde bulunan Çamlık Kafeterya-Restaurant yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkacak. Dolunay mahallesinde Çamlık tesislerinde daha önce kafeterya ve restaurant olarak bir tesisin olduğunu ve burayı kiracı olarak işlettiklerini belirten Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Fakat yeterli olmadığı için daha uzun vadeli çok daha büyük kapasiteli bir proje hazırladık. Bu proje çok daha büyük, çok daha nezih, çok uzun yıllar hizmet verecek,

çok daha kapsamlı bir proje ve bu projeyi yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkıyoruz. Bu projeyi vatandaş yapacak ve 18 yıllığına işletecek, bize de kira verecek. Bu projeyi hayata geçirecek, bu şekliyle yapıp işletecek, yap-işlet-devret modeliyle kiralayacak yatırımcılar arıyoruz. Bu bağlamda da inşallah 5 Nisan’da ihalemiz var. 5 Nisan’daki yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Çamlık Kafeterya Restaurant ihalemize imkanı olan bütün hemşehrilerimizi davet ediyoruz.” dedi.


11

03 Nisan 2018 Salı www.fatsasozgazetesi.com

Fatsa; özellikle futbolda, geçmişte adından çok söz ettiren bir ilçedir. Karadeniz bölgesinde fırtına gibi esen o futbol takımının tamamı Fatsa’nın bağrından çıkan ve tarihimizde önemli bir yer tutan Mektep Çayırı’nda yetişen oyunculardan oluşuyordu.

DUMLUPINAR SPOR KULÜBÜ

Fatsa’daki spor kulüplerinden biri olan Dumlupınar Spor Yöneticisi Mehmet Demirbaş’tan kendi kulübü ve Fatsa’nın spor sorunları ile aşağıdaki bilgileri aldık: “Ben Dumlupınarspor Kulübü yöneticisiyim. Fatsaspor’da olan eksiklikleri ve konuyla ilgili önerilerimi şöyle dile getirebilirim: Biz amatör kulüpler olarak o kadar yalnız bırakıldık ki yıllardır bunun sonucunda sporcu yetiştiremedik. Dolayısıyla bugün Fatsa Belediyespor’umuzda bir tane bile Fatsalı sporcumuz yok. Burada hepimiz suçluyuz. Ama neden sorgulamıyoruz. Mesela bir seçim olduğu zaman hiç duydunuz mu siz; sporla ilgili bir tesis sözü. Ya da çocuklarımızla ilgili, onların keyifli ve güvenli vakit geçirebileceği bir merkez. Artık lütfen sorgulayalım.

Çünkü çocuklar bizim geleceğimiz. Onları güvensiz sokaklardan, yanlış arkadaşlıklardan, kötü alışkanlıklardan ancak sporla, güvenli spor merkezleriyle uzak tutabiliriz, kaliteli, bilgili ve donanımlı eğitimcilerle koruruz. Ayrıca Fatsa’daki bütün takımlar yanlış yöneticiler ve antrenörlerden dolayı yıllardır husumet içindeler. Bunu kesinlikle çözmemiz gerekiyor. Çünkü Ordu merkezde bir futbol lobisi var. Ve onların ekmeğine yağ sürmeyelim. Sadece futbol değil Biz Dumlupınar spor kulübü olarak sporun birçok dalında mücadele ediyoruz. 3. Ligde bayan futbol takımımız var, halk oyunları ekibimiz var, voleybol ve basketbol takımlarımız var. Gençlerimizin en iyi ve kaliteli şekilde sporla tanışmasını sağlamaya çalışıyoruz. Buradan

sizin aracılığınızla bizlere maddi ve manevi destekte bulunan desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum. Dumlupınarspor olarak önümüzdeki sezondan itibaren hemen hemen bütün yaş gruplarında mücadele edeceğiz. Yeni yönetim ve yeni bir heyecanla güçlü bir şekilde sezona başlayacağız. Bu sezon futbol takımımızın yaş ortalamamız da çok yüksek olduğu için adele sakatlıklarımız da çok oldu ve müsabakalara çok eksik kadro ile katıldık. Bu yüzden başarısız sonuçlar aldık. Ama seneye genç ve dinamik bir takım olacağız. Tek amacımız daha çok gencimizi sporla buluşturmak. Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk: “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Ve son olarak ben söz gazetesine aramıza hoş geldin diyor, Fatsa’mızda unutulan amatör spora gazetelerin daha çok ve daha geniş yer verip sesimizi daha geniş kitlelere duyurmasını diliyorum.”

FatsaGrubunda Belediyespor Şampiyon Oldu

14 takımın mücadele ettiği Bölgesel Amatör Lig 4. Grupta Fatsa Belediyespor şampiyonluğunu ilan etti. 24.haftada deplasmanda karşılaştığı Sivas Demirspor’u 37. dakikada Anıl Bircan, 73. dakikada Babacar Mbaye Diop’un attığı gollerle 2-0 yenen Fatsa Belediyespor’un grup maçlarının tamamlanmasına 2 hafta kala şampiyonluğunu kesinleşti. Şampiyon oldukları için çok mutlu olduğunu ifade eden Fatsa Belediyespor Kulübü Başkanı Ayhan Demir, “Lige iyi bir başlangıç yaptık ve sonucunda şampiyon olduk. İyi bir ekiple yola çıktık, hedefimize ulaşmak için artık tek bir play-off maçı kaldı. Bu maçı da alarak 18 yıllık 3. lig hasretimizi gidereceğiz. Yönetim kurulu üyelerimize, teknik heyetimize, futbolcu

kardeşlerimize ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan taraftarlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi. Şampiyon olmak için çok çalıştıklarını ifade eden Fatsa Belediyespor Teknik Direktörü Can Güven ise, “İki yıllık bir yapılanma ile takımımızın başına geçmiştik. Hedefimiz iki yıl içinde şampiyon olmaktı ve bunu başardık takımımla. İnşallah play-off maçında da rakibimizi yenerek 3. lig hedefimize ulaşırız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Aktepe ise, “Sezon öncesi iyi bir ekip kurduk ve başarılı sonuçlar alarak ligde bitime iki hafta şampiyon olduk. Hedefimiz 3. lig ve buna başaracak ekibe sahibiz. Ligde şampiyon olduğumuz için şehir ola-

rak çok mutluyuz” diye konuştu. Gruptaki maçlarını tamamladıktan sonra diğer gruplardan birisinin birincisi ile bir maç oynayacak olan Fatsa Belediyespor üçüncü ligde oynamaya hak kazanacak. Bu maçı kaybettiği takdirde kalan 6 takım arasında tek maç usulü ile yapılacak karşılaşmayı kazananlar gene gelecek sezon üçüncü ligde oynayacak.


Tasarımlarımızla

TANIŞIN, Farklılasın!

ti görmek, ye ni nu em m i ek nd zü yü n izi im er ril Unutmuyoruz ki ; Müşte bizim için paradan daha önemli... Dergi - El ilanı - Katalog - Broşür - Logo - İnsört - Poster - Afiş - Davetiye Kartvizit - Karton Çanta - Bloknot - Kurumsal Kimlik - Ajanda - Kaşe Cepli Dosya ve daha bir çok matbaa ürünü... Saat - Çakmak - Mouse Pad - Puzzle - Taş Baskı - Cam Baskı - Magnet Ayna - Plaket - Kupa - Telefon kılıfları - Yaka İsimliği - Kar Küresi Masa isimliği - Bayrak - Kalem ve bir çok promosyon ürünü... Vinil - Folyo Kesim - Dijital Baskı - Kutu Harf - Işıklı Işıksız Tabela Cam Giydirme - Araç Sticker - Yelken Bayrak Duba ve Reklamcılığa dair herşey...

ENGiN YARAN Bizimle Farklılaşın!

0452

423 63 10

www.enginyaran.com.tr

Dumlupınar Mah. Reşadiye Cad. No.62/B Fatsa/ORDU T : 0452 423 63 10 E : iletisim@enginyaran.com.tr

SÖZ GAZETESİ - 1. SAYI / 03.04.2018  

SÖZ GAZETESİ - 1. SAYI / 03.04.2018

SÖZ GAZETESİ - 1. SAYI / 03.04.2018  

SÖZ GAZETESİ - 1. SAYI / 03.04.2018

Advertisement