Page 1

LISTOPAD 2013

ENAC TU S

P RES S

NOWY ZARZĄD-NOWE WYZWANIA Z przyjemnością informujemy Was, że po przepro-

W TYM NUMERZE: WYWIAD:

wadzeniu tegorocznych wyborów nowym liderem Enactus 2-3

DR JERZY ZAMOJSKI

NAUKA KULTURA SPORT: WYWIAD Z TRENEREM AZS UJK TOMASZEM BŁASZKIEWICZEM

UJK została Emilia Michta — studentka trzeciego roku zarządzania, współtwórczyni organizacji Enactus na naszym

Uniwersytecie. W zarządzie współpracować będzie z Łukaszem Łakomiec (wice lider), Karoliną Ziętal, Martą Rzymkiewicz i Łukaszem Kurp (członkowie zarządu). 4 Nowy zarząd wystartował obiecująco ze świeżymi 5 - 6 pomysłami na akademicki rok 2013/2014. Śledźcie ich poczynania na łamach naszej gazetki! A może nawet umieścimy wywiad z naszą nową liderką? Kto wie :). 7

ZDROWIE

8-9

KOMIKS

10

HUMOR

11

REKRUTACJA

Emilia Michta—Team Leader Enactus UJK

Jeśli spełniasz przynajmniej trzy z poniższych warunków - szukamy właśnie Ciebie! - jesteś kreatywny - jesteś komunikatywny - jesteś energiczny - jesteś oddany sprawie - jesteś pracowity - jesteś przedsiębiorczy - jesteś twórczy - jesteś otwarty na nowe doświadczenia - jesteś nastawiony na efekty swojej pracy - odnajdujesz w sobie potrzebę realizacji społecznej misji - pragniesz czynnie działać na rzecz ochrony środowiska

Zapraszamy na otwarte spotkanie informacyjno-rekrutacyjne Enactus UJK. Data: 14.11.2013 oraz 21.11.2013 Godzina: 16.20 Miejsce: Instytut Zarządzania, sala nr 4 Zainwestuj w siebie, zadbaj o swoją przyszłość! My Ci w tym pomożemy!


ENACTUS PRESS

Str. 2

WYWIAD Z DR JERZYM ZAMOJSKI W tym numerze pragniemy przybliżyć sylwetkę dr Jerzego Zamojskiego, który od niedawna ma zaszczyt pełnić funkcję V-ce dyrektora Instytutu Zarządzania. Niedawno powstała na naszej uczelni organizacja Enactus, założona przez grupę studentów, która cieszy się zainteresowaniem, o czym może świadczyć stale powiększająca się liczba członków. Jaki jest stosunek Pana Doktora do tego typu inicjatyw? Mam bardzo pozytywny stosunek do inicjatyw podejmowanych przez studentów, zwłaszcza na naszej uczelni. Uwielbiam ludzi, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na studiach. Jest to szansa dla Was, okrycia siebie i własnych możliwości. Cieszę się, że młodym ludziom chce się podejmować wyzwania i jeśli tylko będę mógł, to z chęcią takie inicjatywy będę wspierał. Jak postrzega Pan Doktor młodzież akademicką naszego uniwersytetu? Różnie. Nie traktuję państwa jako całości. Do każdego staram się podchodzić indywidualnie. Doceniam zwłaszcza jednostki wybitne. Ludzi, którzy chcą coś w życiu osiągnąć. Uważam że można pogodzić zabawę z nauką. Młodzi ludzie powinni zainwestować w siebie, a jeżeli tego nie robią to samych siebie. Po 5 latach studiów okazuje się wtedy, że nie mają nic do zaoferowania pracodawcom. A jak wszyscy wiemy w tym kraju nie ma miejsca dla ludzi o małych kwalifikacjach.

Od lewej: Magdalena Ciosk, dr Jerzy Zamojski, Artur Maik, Ilona Adamczyk Fot. Bartłomiej Kaczmarek

W ostatnim czasie objął Pan Doktor funkcję V-ce Dyrektora Instytutu Zarządzania ds. naukowych. Jak Pan Doktor czuje się w nowej roli? Jak ryba w wodzie. Uwielbiam wyzwania. Nominacja była dla mnie dużym zaskoczeniem. Nie byłem na nią przygotowany. Muszę jednak zapewnić że mam pomysł na to, co robić. Wierzę, że wiele rzeczy uda się zrealizować. Mamy wsparcie wielu osób na Uniwersytecie. Wspólnie na pewno osiągniemy dużo więcej. Czy jest coś, co chciałby Pan Doktor zmienić na naszej uczelni? Może na uczelni planowane są jakieś zmiany?

„Uwa ża m

Zmiany na pewno będą. Chcemy wejść w 4 etap RSI, połączyć wysiłki naukowców i studentów z przedsiębiorstwami. Mam w planach szerzej otworzyć podwoje dla współpracy z zagranicą Wysyłać w znacznie większym stopniu niż dziś naukowców i studentów na uczelnie w całej Europie, by mogli tam nawiązywać kontakty, pracować i studiować z pożytkiem dla siebie i UJK. Chciałbym żeby również studenci i naukowcy z zagranicy gościli u nas, studiowali i prowadzili zajęcia znacznie częściej niż ma to miejsce obecnie.

Młodzi

Jak Pan Doktor wspomina czasy studenckie? Bardzo miło wspominam okres studiów. Skończyłem dwa fakultety z historii oraz zarządzania, studiowałem łącznie 8 lat. Fantastyczna przygoda. Muszę powiedzieć że mam szczęście do ludzi których spotykam. Na swojej drodze miałem przyjemność spotkać osoby, które są dla mnie autorytetami. Staram się na nich wzorować. To oni pokazali mi jak pięknie żyć, dla innych i dla siebie. Czy już będąc dzieckiem marzył Pan Doktor o karierze naukowej? Nie sądzę, jako dziecko marzy się raczej by zostać żołnierzem.

że

moż na

pogodzić zabawę z nauką. ludzie

powinni

zainwestować w siebie, a jeżeli tego nie robią to krzywdzą samych siebie.”


ENACTUS PRESS

Str. 3

Czy jest coś, czego Pan Doktor nie lubi w swojej pracy? Czasami zdarza mi się, że nie umiem nawiązać więzi z grupą- ciężko się wtedy prowadzi zajęcia. Na szczęście rzadko takie sytuacje mają miejsce. Jakie są Pana Doktora zainteresowania i jak spędza Pan wolny czas? Jeżeli można mówić o obszarach zainteresowań z racji wykonywanego zawodu, ale także z racji pasji, uwielbiam zarządzanie, staram się poznawać jego różne dziedziny. Interesuje się historią, jestem jej wielkim miłośnikiem. Zwłaszcza historia gospodarcza od XIX do współczesności to moja wielka pasja. Od lat 80-tych łączy mnie nierozerwalna więź z komputerami, uwielbiam nowoczesną technikę. We wczesnych latach studenckich odkryłem pasje do psychologii, interesują mnie szczególnie relacje międzyludzkie, relacje w zespołach, czyli to co tak naprawdę dotyczy psychologii zarządzania. A poza tym uwielbiam koncerty, imprezy plenerowe i podróże. A prywatnie lubię także sobie pogotować. Jak Pan Doktor ocenia swój kontakt ze studentami? Nie mnie to oceniać. Staram się szukać wśród Państwa partnerów, jak i również wychodzić do studentów z inicjatywą. Zwykle znajduję osoby, które są zainteresowane moją ofertą. Czy przychodzą Panu Doktorowi na myśl jakieś humorystyczne scenki z udziałem studentów? Bez liku. Pamiętam jak jeden student znając moje ogólne skąpstwo, stwierdził: „Wie Pan Panie Doktorze, znam wielu ludzi skąpych, ale Pan jest jedynym który się tym chwali”. Oszczędność i zdolność do samoograniczenia w dobie bardzo łatwo dostępnych kredytów (zwłaszcza konsumpcyjnych) uważam istotnie za swą ogromną zaletę. Ale wracając do pytania, to bardzo wiele zdarza się takich sytuacji w trakcie moich zajęć. Podobno współczesny student oczekuje tego, by wykładowca bawił go, więc staram się by i ten element był wkomponowany w treść moich zajęć. Jakie ma Pan Doktor rady dla nas - studentów? Mam dla Państwa stale jedną radę. Nie zmarnujcie tego czasu studiów. Jest to piękny czas zabawy ale nie zapomnijcie, że to czas, w którym zdobywacie pewne umiejętności i kwalifikacje, inwestujecie w siebie. Jest to bardzo ważne 5 lat waszego życia. Byłoby znakomicie żeby ten okres otworzył Wam drzwi do takiej ścieżki życia, jaką będziecie chcieli iść i nie koniecznie musi to być ścieżka kariery zawodowej. Dziękujemy bardzo za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów zarówno w karierze naukowej jak i na nowo objętym stanowisku.

Wywiad przeprowadziły: Magdalena Ciosk i Ilona Adamczyk

„ Podobno

współczesny student oczekuje tego, by wykładowca bawił go, więc staram się by i ten element był wkomponowany w treść moich zajęć.”


ENACTUS PRESS

NAUKA „Przedsiębiorczość drogą do sukcesu” - XI Edycja Warsztatów Przedsiębiorczości Zapraszamy osoby zainteresowane rozwojem osobistym oraz szeroko rozumianym pojęciem przedsiębiorczości do udziału w debacie oraz cyklu warsztatów pod hasłem „Przedsiębiorczość drogą do sukcesu”. Wydarzenie, którego organizatorami są Studenckie Koło Naukowe KONCEPT oraz Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2013 r. na Wydziale Zarządzania i Administracji. Patronat honorowy: Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski, Wojciech Lubawski - Prezydent Miasta Kielce

,,Edukacja pozaformalna w perspektywie finansowanej 2007-2013 i 2014-2020. Jak było, jak będzie?” Czym będzie nowy program dla młodych ,,Erasmus Plus", co udało się zrobić dzięki ,,Młodzieży w działaniu?". Jak młodzi ludzie mogą finansować spełniania swoich planów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na wyjątkowym wydarzeniu! Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach zaprasza na konferencję ,,Edukacja pozaformalna w perspektywie finansowanej 2007-2013 i 2014-2020. Jak było, jak będzie?”, która odbędzie się 14 listopada na Wydziale Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Kielce, ul. Świętokrzyska 21, budynek Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu).

Studenckie koło naukowe Llider przyjmuje artykuły do wydania monografii dotyczącej tematyki zarzązania. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 listopada. Monografie naukowe będą wydawane cyklicznie (minimum dwa razy w roku: maj oraz grudzień) w zależności od liczby zgłoszeń. Zachęcamy do współpracy oraz przesyłania swoich artykułów.!

Str. 4


ENACTUS PRESS

K U LT U RA REFLEKSJE LISTOPADOWE Listopad to mglisty miesiąc wprowadzający nas w stan zadumy i sennej atmosfery. Proponujemy Wam niezawodny sposób na jesienną depresję! Zobaczcie sami, co polecamy Wam w listopadzie.

EcoFamily 30 XI – 1 XII odbędą się na halach Targów Kielce, najbardziej zielone targi – Eco Family. Przechadzając się po stoiskach będzie można zapoznać się z nowościami wśród ekozabawek, ekokosmetyków. Dla entuzjastów mody doskonałym wydarzeniem będzie pokaz mody recyklingowej, a każdy łasuch spróbuje przepysznych ekologicznych potraw.

Dla amatorów kina science-fiction, wyklętych poetów oraz fanatyków kina W listopadzie amatorów kina sci-fi czeka nie lada uczta – do kin wchodzi „Gra Endera” (premiera 30.10). Ekranizacja jednej z najpopularniejszych książek science-fiction nie może pozostać obojętna kinomanom, tym bardziej, że w jednej z głównych ról będzie można zobaczyć niezmordowanego Harrisona Forda! Pozostając w tematyce fantastycznej, fani komiksów nie mogą przeoczyć przygód nordyckiego boga w filmie: „Thor: Mroczny świat” (premiera 8.11). Po wydarzeniach z filmów „Thor" i „Avengers", Thor próbuje zaprowadzić porządek w kosmosie, ale starożytna rasa, dowodzona przez mściwego Malekitha powraca, by zepchnąć wszechświat w ciemność. Wspomniane wcześniej obrazy będzie można zobaczyć 8.11 od godziny 22:00 w ramach Nocnego Maratonu Filmowego (Noc Thora 3D) w Multikinie.

Długo nam przyszło czekać na kolejne dzieło Krzysztofa Krauze. Tym razem jednen z najwybitniejszych polskich twórców proponuje dramatyczną historię Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, której wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa. „Papusza” (premiera 15.11) zdobyła wiele wyróżnień na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pozycja obowiązkowa!

Str. 5


ENACTUS PRESS

K U LT U RA Kino WDK w ramach Widnokręgu Dobrego Kina proponuje cykl filmów zatytułowany „Oblicza fanatyzmu”. W listopadowe wieczory (każdy seans o 18:00) będzie można zobaczyć następujące filmy: „Biała wstążka” (6.11), „4 lwy” (13.11), „Fanatyk” (20.11) oraz „5 rozbitych kamer” (27.11). Gorąco polecamy!

Dla miłośników Ani Shirley! W listopadzie na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego na dobre zagości uwielbiana zarówno przez młodsze jak i starsze kobiety, najbardziej zwariowana rudowłosa dziewczyna, którą pamiętamy ze szkolnej lektury. Zapraszamy na „Anie z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Jana Szumreja!

Teatralna reaktywacja W Teatrze im. Stefana Żeromskiego będzie można ponownie zobaczyć „Wdowy” Sławomira Mrożka. Kielecka realizacja sztuki przypadła do gustu samemu autorowi, który stwierdził: „Ta inscenizacja sprawiła mi wielką satysfakcję, uważam ją za wręcz wzorcową.” Zdaniem reżysera Piotra Szczerskiego dramat po śmierci autora nabrał symbolicznego znaczenia. Zapowiadając spektakl powiedział, że zawsze chciał reaktywować sztukę jeszcze za życia Mrożka, ponieważ nie był do końca zadowolony z efektu pierwszej odsłony.

Sławomir Mrożek (1930-2013)

Str. 6


ENACTUS PRESS

Str. 7

SPORT Aktualny mistrz III ligi małopolskiej w piłce ręcznej, walczy z takimi drużynami jak SPR BRW Stal II Mielec czy ZKS Unia Tarnów, markami uznanymi w handballu na naszym rodzimym podwórku. O kim mowa? Oczywiście o AZS Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W tym sezonie nasi zawodnicy również przystąpią do tych rozgrywek i, jak na obrońcę mistrzowskiego tytułu przystało, ciężko już trenują pod okiem trenera Tomasza Błaszkiewicza. Zapytałem go o kilka aspektów dotyczących obecnego sezonu, jak AZS przygotowuje się do rozgrywek i czego oczekuje od nich trener : Na jakim poziomie przygotowań jest obecnie AZS ? W tym momencie jesteśmy już w treningu z piłkami, zaczynamy grać coraz więcej sparingów, między innymi z Vive II Targi Kielce. Start ligi jest przewidziany na koniec grudnia, więc myślę, że zdążymy wszystko przygotować. Cieszy mnie na pewno frekwencja i praca, jaką wykonują zawodnicy na zajęciach. Jutro mamy zaplanowany sparing z Piastem Skawina, więc zobaczymy jak to wypadnie. Na razie jest okej. O co będzie walczył AZS w tym sezonie ? Chcemy na pewno obronić tytuł mistrza III ligi małopolskiej, na pewno nie zadowolimy się drugim lub trzecim miejscem. Drugim naszym celem jest złożenie mocnego zespołu na Akademickie Mistrzostwa Polski. Zakładam również jeden lub dwa trunieje towarzyskie, na których chcemy powalczyć o zwycięstwo, ale obrona tytułu mistrza jak i wyjazd na AMP są dla nas najważniejsze. Czy liczył Pan na większą liczbę nowych zawodników ? Nie, jestem nawet mile zaskoczony, że mamy tylu zawodników. Jest kilku chłopaków, którzy nigdy nie grali w piłkę ręczną, ale przyszli do nas, trenują i mimo, że jeszcze nie grają to trwają w tym, aby być w drużynie i jeśli nie w tym to w przyszłym sezonie na pewno pokażą swoje umiejętności na parkiecie. Najważniejsze, że są zawodnicy, którzy nadal chcą grać i poświęcać się dla drużyny. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia AZS Naszego Uniwersytetu w drodze po kolejne trofea i tytuły mistrzowskie. Miejmy nadzieję, że w przyszłości na dźwięk nazwy AZS UJK zadrżą ze strachu serca wszystkich najlepszych drużyn akademickiej piłki ręcznej w Polsce. Wojciech Jaworski


ENACTUS PRESS

ZDROWIE DOMOWE SPOSOBY NA JESIENNE PRZEZIĘBIENIE Na dworze szaro, ponuro, zimno i wilgotno? To wymarzona pogoda dla rozwoju wirusów i bakterii, które atakują nasz organizm ze zdwojoną siłą. Leki na katar, kaszel, ból gardła, gorączkę… W twojej apteczce pełno jest specyfików na jesienne infekcje. Zamiast łykać je garściami, może spróbujesz złagodzić dolegliwości, wykorzystując sprawdzone recepty babuni?

Syrop z miodu, czosnku i cytryny Ten syrop jest świetnym panaceum na bolące gardło i kaszel. Do jego zrobienia potrzeba będzie: - pół szklanki miodu spadziowego - sok wyciśnięty z 4 dużych cytryn - 4 spore ząbki czosnku Przygotowanie jest proste.

1. Miód możemy lekko ogrzać w naczyniu z ciepłą wodą. Nie gorącą – tylko ciepłą – miód traci swoje właściwości lecznicze i antybakteryjne jeżeli potraktujemy go mikrofalami albo temperaturą wyższą niż 50 stopni.

2. Następnie dodajemy sok z cytryny i zgnieciony w prasce czosnek. Najlepiej robić to w słoiku który po zakręceniu trzeba potrząsać żeby wszystko dokładnie się wymieszało. Możesz użyć do tego miksera.

3. Po wymieszaniu odcedzamy czosnek. Syrop można podawać już po kilku godzinach. Syrop można przechowywać w lodówce kilka tygodni, więc dobrze jest robić niewielkie porcje, a często. Dawkowanie: Dorośli po jednej łyżce rano i wieczorem, dzieci w tych samych porach tylko po małej łyżeczce. Uwaga – z uwagi na zawartość surowego czosnku syrop lepiej podawać dzieciom powyżej 3 roku życia.

Herbata z malinami i imbirem To chyba najprostszy sposób na pierwsze oznaki przeziębienia. Herbata z malinami (najlepiej domowej roboty) i szczyptą imbiru działa niezwykle rozgrzewająco a przy tym wyśmienicie smakuje.

Syrop z cebuli Nie ma nic lepszego na jesienny kaszel jak zrobiony przez mamę czy babcię syrop z cebuli. - 2 cebule białe obrane i drobno pokrojone w półplasterki lub grubo posiekana - cukier biały Cebulę zasypać w słoiku warstwą cukru, zakręcić wieczko, solidnie wstrząsnąć i zostawić do następnego dnia na blacie w kuchni. Proporcje zależą od jędrności cebuli, można robić „na oko” tak, żeby cała cebula w słoiku była oblepiona cukrem. Stosować po łyżeczce 4 razy dziennie.

Str. 8


ENACTUS PRESS

ZDROWIE WALKA O ŻYCIE WAMPIRIADA po raz kolejny w Kielcach. Tym razem wraz z Politechniką Świętokrzyską. Wydarzenie to skierowane jest do wszystkich ludzi wielkiego serca. Oddając ten bezcenny dar, jakim jest nasza krew, każdy z nas może wpłynąć na niejedno istnienie. Organizatorami są członkowie Klubu Aktywnego Studenta i Stowarzyszenia Rozwoju Progressum! Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu pragniemy zaprosić do punktów, w których można oddać swoją krew. Podczas tegorocznej „Wampiriady” na wszystkich czekać będzie wiele atrakcji. Niżej harmonogram imprezy: Dzień I - 21 listopada 2013 roku miejsce: Campus UJK, Wydział Zarządzania i Administracji 10:00-15:00 – zbiórka krwi Dzień II - 22 listopada 2013 roku miejsce: Miasteczko Studenckie PŚK, Akademik Laura pomieszczenie Przychodni Studenckiej "Centermed" 10:00-15:00 - zbiórka krwi 20:00-01:00 - uroczyste wręczenie Pucharu i impreza zwieńczająca: Klub Studencki Wspak

PŁYNĘ PO ZDROWIE Urząd Miasta Kielce oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na cykl imprez sportowo-rekreacyjnych pn. "Płynę po zdrowie". Przedsięwzięcie ma na celu promowanie zarówno wśród najmłodszych jak i osób starszych zdrowego tryby życia oraz poprawę kondycji fizycznej. Jest to również propozycja alternatywnego spędzania czasu wolnego, która ma pokazać, że pływanie może stanowić jedną z form atrakcyjnego wypoczynku. Zajęcia odbywać się będą na pięciu pływalniach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez sześć kolejnych weekendów począwszy od 9 listopada br. Zapraszamy wszystkich! Zabierzcie ze sobą rodziny oraz znajomych! Wolny wstęp dla mieszkańców Kielce w wyznaczonych godzinach. Dokładne informację pod numerami telefonów widocznych na plakacie, w kasach oraz na stronach internetowych: www.um.kielce.pl www.mosir.kielce.pl

Str. 9


ENACTUS PRESS

KOMIKS O NAS :)

Str. 10


ENACTUS PRESS

Str. 11

AKADEMICKI HUMOR Baca rozmawia z turystą: - Zabiłem wczoraj 10 ćmów - mówi baca. - Ciem - poprawia turysta. - A kapciem.

Pielęgniarka mówi do lekarza: - Panie doktorze, ten symulant spod trójki umarł dzisiaj w nocy. - No tym razem to już przesadził.

Profesor do studentów w czasie wykładu: - Gdyby ci na końcu zachowywali się tak cicho jak ci na środku, co rozwiązują krzyżówki, to ci z przodu mogliby spokojnie spać.

Stoi sobie pijaczyna pod ścianą kasy biletowej PKP. Podchodzi do kasy student i mówi: - Połówkę do Radomia. A pijaczek na to: - A ja ćwiartkę na miejscu.

ENACTUS PRESS

Wydział Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Kielce ul. Świętokrzyska 21 Tel.: 503-356-647 E-mail Enactus: enactus@ujk.edu.pl E-mail: marta.rzymkiewicz@gmail.com

Enactus press listopad  

Jeśli czekaliscie na nasz kolejny numer gazetki to właśnie spełniamy wasze oczekiwania! Oto wydanie listopadowe!

Enactus press listopad  

Jeśli czekaliscie na nasz kolejny numer gazetki to właśnie spełniamy wasze oczekiwania! Oto wydanie listopadowe!

Advertisement