Page 1

GRUDZIEŃ 2013

E NACT US

P R ES S

MERRY CHRISTMAS Drodzy Studenci, Szanowni Wykładowcy! Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas, kiedy każdy z

W TYM NUMERZE:

nas zatrzymuje się na chwilę w pędzie codziennego życia, aby móc te dni spędzić z najbliższymi. W imieniu Redakcji

2 - 3 Enactus Press oraz całego zespołu Enactus pragnę złożyć Wam najszczersze i najserdeczniejsze życzenia. Aby każdy DR ANNA SABAT kolejny dzień był tym przybliżającym do spełnienia marzeń, KIJÓW OCZAMI 4-5 a Betlejemska Gwiazda wniosła do Waszych serc miłość, MŁODYCH LUWYWIAD:

DZI

radość oraz spokój. Zanieście te życzenia również do zaci-

KULTURA

6

SPORT

7-9

CORAZ BLIZEJ ŚWIĘTA: PRZEPIS NA BOMBKĘ :)

10-

PREZENTY HANDMADE

13-

KOMIKS

15

HUMOR

16

szy Waszych domów, aby wspólnie z rodziną w atmosferze wzajemnego zrozumienia, cieszyć się tym świętym dniem Bożego Narodzenia. Merry Christmas Everyone from Enactus UJK!

12

14

Redaktor Naczelna Marta Rzymkiewicz BOŻE NARODZENIE Pusty rynek. Nad dachami Gwiazda. Świeci każdy dom. W zamyśleniu, uliczkami, Idę, tuląc świętość świąt. Wielobarwne w oknach błyski I zabawek kusi czar. Radość dzieci, śpiew kołyski, Trwa kruchego szczęścia dar.

OPŁATEK Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. C.K. Norwid

Więc opuszczam mury miasta, Idę polom białym rad. Zachwyt w drżeniu świętym wzrasta: Jak jest wielki cichy świat! Gwiazdy niby łyżwy krzeszą Śnieżne iskry, cudów blask. Kolęd dźwięki niech cię wskrzeszą – Czasie pełen Bożych łask! Joseph von Eichendorff


ENACTUS PRESS

Str. 2

WYWIAD Z DR ANNĄ SABAT Czy możliwe jest godzenie obowiązków na uczelni z jednoczesnym prowadzeniem własnego biznesu? Otóż okazuje się, że jak najbardziej tak, a idealnym przykładem takiej osoby jest dr Anna Sabat, która oprócz pracy naukowej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach zajmuje się prowadzeniem firmy konsultingowo-szkoleniowej. Zgodziła się Pani Doktor zostać doradcą biznesowym organizacji Enactus. Co skłoniło Panią do podjęcia tej decyzji i jaki jest Pani stosunek do tego typu inicjatyw studentów?

Pod inicjatywą podpisuję się oburącz. To dzięki przedsiębiorczości żyjemy wygodniej, ciekawiej i właściwie przedsiębiorczość jest jedynym motorem rozwoju. To firmy wykonują krzesła, na których siedzimy, lampy, które dają światło, gdy mamy ochotę jeszcze poczytać wieczorem, czy np. środki transportu, abyśmy mogli doświadczyć innych zakątków świata. Stąd też kreowanie aktywnych, przedsiębiorczych postaw, myślenia strategicznego (uruchamianie nowych przedsięwzięć i doprowadzania ich do samodzielności) jest kluczową umiejętnością, którą działając w Enactus można nabyć.

Dr Anna Sabat

Jak postrzega Pani Doktor młodzież akademicką naszego uniwersytetu? Wśród studentów występuje wyjątkowa kumulacja twórczości i radości. Przekłada się to na bardzo pozytywną i optymistyczną atmosferę w budynkach UJK, którą należy kontynuować, podtrzymywać i rozwijać. Jak Pani Doktor wspomina swoje czasy studenckie? Pracowicie. Kształciłam się na dwóch kierunkach (co owocowało podwójnym stypendium naukowym), dołączając do tego zaangażowanie w pracę w organizacjach pozarządowych (założyłam Świętokrzyski Fundusz Lokalny, koordynowałam projekty w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, koordynowałam Centrum Wolontariatu) nie mogłam narzekać na nudę i rutynę, ciągle coś się działo. Na zajęcia i do pracy dojeżdżałam na rowerze - nawet w zimie. Podróże służbowe umożliwiły mi zwiedzenie niemalże całej Europy (co najmniej 1 podróż na 2-3 miesiące). Oprócz prowadzenia działalności naukowej skierowała Pani również wzrok w stronę biznesu. Co było przyczyną obrania właśnie takiego kierunku działania? Świadomość nadrzędnej roli biznesu i szacunek do przedsiębiorczości. Jak udaje się Pani Doktor pogodzić pracę na uczelni z prowadzeniem własnej firmy? Studiowałam na dwóch kierunkach na studiach dziennych, jednocześnie pracując. Jest to czysty przykład tego, że da się tak zorganizować każdy dzień – trzymając dyscyplinę (przede wszystkim umysłu), aby budować i kumulować korzyści dla odbiorców. W jaki sposób doświadczenia zdobyte podczas pracy naukowej na uczelni pomogły Pani Doktor w utworzeniu firmy konsultingowo-szkoleniowej? Jest to klasyczny transfer wiedzy zdobytej na uczelni w celu wykorzystania jej w działalności gospodarczej. Studiować można w różnorodny sposób. U mnie zaowocował model faktycznego zgłębiania i przemyślenia zagadnień związanych z zarządzaniem, którymi pragnę się teraz dzielić z innymi.

„Wśród

studentów występuje wyjątkowa kumulacja twórczości i radości. Przekłada się to na bardzo pozytywną i optymistyczną atmosferę w budynkach UJK, którą należy kontynuować, podtrzymywać i rozwijać.”


ENACTUS PRESS

Str. 3

Czy w obecnej sytuacji na rynku trudno jest zostać przedsiębiorcą? Przedsiębiorcą można być od urodzenia, można nim również zostać później – ale w żadnym przypadku nie ma na to wpływu otoczenie. Słowo „kryzys” i inne opowieści – to tylko wymówki, które nasza podświadomość świetnie przyjmuje i przez które wydaje nam się, że nie ponosimy odpowiedzialności za własne życie: bo to wina Rządu, Kryzysu, Niskiego Ciśnienia, czy Wychowania i Przeżyć z Dzieciństwa. Przedsiębiorca bierze odpowiedzialność za każdą chwilę swojego dnia i kocha to, co robi. W tym tkwi cały sens przedsiębiorczości. Z takim nastawieniem – łatwo jest zostać i być przedsiębiorcą. Jakie są Pani Doktor zainteresowania i jak spędza Pani czas wolny? Przede wszystkim kocham grę w szachy. Kiedyś skończyłam szkołę muzyczną i lubiłam grać na pianinie, ale teraz wolę poćwiczyć na sprzęcie elektronicznym tworząc własne aranżacje. Uwielbiam polską muzykę lat dwudziestych połączoną z techno bullet oraz światowy swing – ale w wersji electro – np. Parov Stelar. Oczywiście i przy takim hobby przydaje się obszerna wiedza muzyczna, słuch i poczucie rytmu, korzystając z playerów i miksera. Nie uznaję „bezdusznych”, komputerowych programów typu Virtual Dj itp. Lubię też ćwiczyć ze sztangą oraz balet jazz – występowałam nawet 2 lata temu na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury, teraz robi to moja córka. Jakie są Pani Doktor plany na najbliższą przyszłość? Budować tory dla świętokrzyskiej przedsiębiorczości – takie, na które, jeśli mikrofirma wskoczy sama lub zostanie wprowadzona – niczym wagonik, to już pojedzie! Moją misją jest rozwijać innowacyjność i przyczyniać się do wzrostu transferu technologii. Co mogłaby Pani Doktor poradzić osobom, które wahają się czy założyć swój biznes? Zrobiłabym dla nich warsztaty, na których doświadczyliby, jaka to jest praca: od 5 do 25 – i to nie jest przejęzyczenie, właśnie tak. Trzeba tym żyć i to kochać. Organizowałabym cykliczne spotkania, na których z całych sił zniechęcałabym potencjalnych chętnych. Te osoby, które – mimo wszystko – zostaną – to przedsiębiorcy, w których warto zainwestować. Jakie miałaby pani Doktor rady dla nas studentów? Aby być sobą, znać sens życia i pamiętać, że firmy produkują towary, oferują usługi, sprzedają… A w słowie USŁUGA, zawiera się magiczne słowo: sługa. Jesteśmy dla innych. Dziękuję za rozmowę oraz życzę dalszych sukcesów w pracy naukowej jak również w ramach przedsiębiorczej działalności. W imieniu całego zespołu Enactus pragnę także złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Rozmawiała Marta Rzymkiewicz

„Ważne jest Aby być sobą, znać sens życia i pamiętać, że firmy produkują towary, oferują usługi, sprzedają… A w słowie USŁUGA, zawiera się magiczne słowo: sługa. Jesteśmy dla innych.”


ENACTUS PRESS

Str. 4

KIJÓW OCZA MI MŁODYCH LUD ZI W ostatnim czasie cała Europa skierowała swój wzrok na Ukrainę i protesty opozycji. Mówi się, że Ukraina jest między młotem, a kowadłem, Rosją, a Unią Europejską. Poprosiliśmy o wywiad studentkę mieszkającą w Kijowie. Z Jen Rudkovską rozmawiała Emilia Michta. Ukraina nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Prezydent Wiktor Janukowycz argumentuje to poważnymi problemami finansowymi i gospodarczymi, z którymi - jak twierdzi - Ukraina została sama. Powiedz, jakie zdanie ma na ten temat opozycja? Z mojego punktu widzenia mogę powiedzieć, że to nie jest główny i jedyny powód niepodpisania umowy stowarzyszeniowej. Istnieje wiele powodów związanych z korupcją i dla naszego Prezydenta to wygodna sytuacja kiedy Ukraina jest w takim pośrednim punkcie. Nasi politycy mają wielu partnerów biznesowych z Rosji, a nie z Europy. Jednakże nie są zainteresowani konsolidacją z Rosją. Jednocześnie boją się utraty współpracy z Rosją i to może być powodem, dla którego ludzie, którzy decydują o politycznym kursie Ukrainy, nie chcą wyeliminować z niego Rosji. Pamiętaj, że mówię teraz o dużych pieniądzach. Czy jest to zdanie, które podziela większość obywateli Ukrainy? Myślę, że tak. Jeśli nie, to nie byłoby teraz demonstracji, a my siedzielibyśmy spokojnie przed telewizorami i nie poszlibyśmy na EURO Majdan. Jakie nadzieje ma Ukraina w związku z Unią Europejską? Wciąż mamy nadzieję, że nasi politycy dokonają właściwego wyboru i wrócimy do UE. Obecnie liderem opozycji jest Witalij Kliczko. Gdyby wybory prezydenckie miały się odbyć w najbliższym czasie, miałby szansę na wygraną? Myślę, że tak, jednak było wiele sytuacji kiedy politycy po wyborze do Parlamentu zmienili kierunek swej polityki i Ukraińcy stracili nadzieję na jakiekolwiek istotne zmiany. Wiemy, że jest skuteczny na bokserskim ringu. Czy sprawdziłby się również w roli prezydenta? Jak myślisz? Ciężko powiedzieć. Nie powiedziałabym, że jest on skutecznym politykiem, w mojej opinii. W parlamencie głosowanie w sprawie odwołania władz nie było przychylne dla opozycji. Rząd nie został odwołany. Czy Ukraińcy wierzą jeszcze, że zmiany są możliwe? Każdego roku, zwłaszcza po fiasku Pomarańczowej Rewolucji (sama rewolucja się powiodła, ale politycy nie spełnili oczekiwań Ukraińców), ludzie stają się coraz mniej przychylni i zmotywowani do jakichkolwiek zmian. Więc teraz już trochę boją się nowych możliwości i nowych polityków, którzy mogą przyjść do rządu, ponieważ nie wiedzą jaki kurs mogą obrać w przyszłości.

„Wciąż mamy nadzieję, że nasi politycy dokonają właściwego wyboru i wrócimy do Unii Europejskiej.”


ENACTUS PRESS

Str. 5

KIJÓW OCZA MI MŁODYCH LUD ZI Czy organizacje studenckie również uczestniczą w protestach? Czy udziela się więcej młodych czy starszych ludzi? Jest kilka organizacji studenckich zaangażowanych w protesty, ale nie potrafię wymienić ich z nazwy. Na protestach najwięcej jest młodych ludzi. Czy Ty uczestniczyłaś w protestach? Ja osobiście nie. Byłam na Majdanie tylko raz i była to w miarę pokojowa demonstracja, teraz chodzi tam bardziej o walczenie. Czy udział w manifestacjach jest jakimś zagrożeniem dla studentów?, Na przykład, czy za udział w manifestacji grożą im wydalenia z ich uczelni? To zagrożenie dla życia. W sobotę rano, 30.11.2013r., specjalne oddziały policji zwane “Berkut” pojawiły się na Majdanie o 4 rano, gdzie bili ludzi bez powodu, chcieli w ten sposób wypędzić demonstrujących. Było to z rozkazu Prezydenta, chociaż on temu zaprzecza. Przeczytałam dzisiaj w wiadomościach, że 22 osoby zniknęły podczas demonstracji i nikt nie wie gdzie one są. To jest niebezpieczne, ale nie słyszałam o przypadkach związanych z wydalaniem z uczelni. Wiem, że nawet jeden z uniwersytetów odwołał zajęcia, aby studenci mogli pójść i protestować na Majdanie. W protestach uczestniczyli również polscy politycy, dziennikarze, protesty popierają organizacje społeczne. Czy wsparcie zza zachodniej granicy jest ważne dla Ukrainy? Moja opinia jest taka, że warto jest zintegrować się z UE i Ukraina może to zrobić, możemy zmienić przyszłość naszego kraju w dobry sposób. Byłabym bardzo zadowolona jeśli polscy politycy mogliby pomóc nam w integracji i stali się partnerem w tym procesie. Polska jest jednym z krajów, który ma dobre nastawienie wobec Ukrainy i powinniśmy to wykorzystać w pozyskaniu sympatii UE. Dziękuję bardzo za wywiad. W imieniu swoim oraz Enactus UJK życzę pomyślnych zmian dla Ukrainy. Emilia Michta

„Byłabym bardzo zadowolona jeśli polscy politycy mogliby pomóc nam w integracji (…). Polska jest jednym z krajów, który ma dobre nastawienie wobec Ukrainy i powinniśmy to wykorzystać w pozyskaniu sympatii UE.”


ENACTUS PRESS

Str. 6

K U LT U RA Zimny, ale radosny grudzień! „Jak się grudzień zaczyna, taka będzie cała zima” – to staropolskie przysłowie doskonale komponuje się z wydarzeniami kulturalno – towarzyskimi w Kielcach. Mamy dla Was moc świątecznych wrażeń, których dostarczą spektakle, spotkania, kiermasze świąteczne, koncerty, imprezy międzynarodowe. Odwiedźcie chodź jedno z tych wydarzeń, a ciemny zimowy dzień zmieni się w doskonały, towarzyski wieczór pełen ekspresji, inspiracji i nowych znajomości! Dla miłośników tańca! 18 grudnia 2013r. o godzinie 18:00 i 20:30 na scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się premiera wspaniałego tanecznego spektaklu "Wieczór na 2 lub 4 nogi". Na jednym przedstawieniu będzie można zachwycać się aż ośmioma doskonałymi choreografiami: Kok-on, Różnie to bywa, My trzy…, May then maiden, W oczekiwaniu na …., Moja ławeczka!, Zdarzenie, Stół bez szczęścia. Widowisko zostało wyreżyserowane przez niezwykle kreatywnych tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca.

Dla tych, którzy lubią dobrze i zdrowo zjeść! 14 grudnia o godzinie 19:00 w Institute of Design Kielce (ul. Zamkowa 3) odbędzie się akcja „Zapraszamy do stołu”. Uczestnicy będą mieli okazję popisać się umiejętnościami kulinarnymi przynosząc przygotowane przez siebie danie oraz porozmawiać o idei słów: food i designie. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy, którzy przyniosą przyrządzone przez siebie danie. Mmmmm będzie pysznie!

Dla entuzjastów ręcznie zrobionych ozdób świątecznych! 15 grudnia o godzinie 11:00 w Dworku Laszczyków (ul. Jana Pawła II nr 6) odbędzie się Kiermasz Świąteczny. Na jarmarku będzie można nie tylko nabyć małe świąteczne dzieła sztuki, ale również każdy będzie mógł nauczyć się je tworzyć. A Wy umiecie zrobić Dla lubiących dobre międzynarodowe imprezy! 18 grudnia o godzinie 19:30 w klubie Hollywood (Wesoła 28) odbędzie się International świątecznego jeżyka lub pająka? Jeśli nie –przyjdźcie koniecznie na kierParty. ”Przyjdź, poznaj ludzi z innych krajów, porozmawiaj z nimi z po angielsku, niemiecku, rosyjsku, hiszpańsku, serbsku, po włosku, a może w jeszcze innym języku. Znajdź masz! kogoś, kto posługuje się tym samym językiem co Ty, ale innym niż polski. Poznaj nowe kultury, obyczaje, tradycje. Baw się razem z nami !” – tak zachęcają do przybycia organizatorzy, którzy zadbają również o doskonałą integrację wszystkich imprezowiczów prowadząc wyśmienite gry i zabawy. Przyjdźcie a nie pożałujecie! ;) Dla fanów Gospel! 15 grudnia o godzinie 18:00 w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się świąteczny koncert chóru Alabama Gospel. Chór tworzy 20 artystów. Ta ekspresyjna, radosna, ale i sentymentalna muzyka wprowadza do ludzkich serc świąteczną radość i ciepło. Grupa będzie występowała w asyście Terrence Frieson, zwycięzcy Grammy. Karolina Ziętal


ENACTUS PRESS

Str. 7

SPORT Co nowego w AZS UJK AZS UJK w piłce ręcznej cały czas mocno przygotowuje się do początku zawodów III ligi małopolskiej, w której bronić będą tytułu mistrza. Dotychczas AZS rozegrał trzy sparingi ( dwa z ekipą VIVE II Targi Kielce, gdzie w jednym odniósł porażkę a w drugim pewnie zwyciężył ), oraz jeden sparing wyjazdowy w odległej Skawinii z tamtejszym Piastem, wygrany 38 – 34. O tym właśnie meczu rozmawiałem z prawym rozgrywającym AZSu, Mateuszem Kutwinem. Mateusz, jak oceniasz spotkanie w Skawinii ? Uważam,że zagraliśmy całkiem dobre spotkanie, mimo, że to był tylko mecz towarzyski. Udało nam się zrealizować wszystkie założenia trenera na ten mecz, czyli mocna gra w obronie, trochę kontr i i lepsze zgranie zagrywek w ataku pozycyjnym, czyli to, co wytrwale ćwiczymy na treningach. A czy wynik mógł być lepszy ? Czy te cztery bramki różnicy satysfakcjonują waszą drużynę ? Wynik jest całkiem niezły, więc myślę, że dla każdego jest satysfakcjonujący. Ważne, że mecz jest wygrany i humory w drużynie dzięki temu zwycięstwu, są wyjątkowo dobre i w dalsze przygotowania patrzymy bardzo optymistycznie. Widziałem, że w trakcie spotkania było kilka punktów zapalnych na boisku. Możesz coś o tym powiedzieć ? Wolałbym o tym nie mówić zbyt wiele, każdego zawodnika czasem ponoszą zbyt duże nerwy. Mam nadzieję, że więcej takich agresywnych ataków nie będzie, ponieważ nasze sparingi, jak i sparingi chłopaków z Piasta powinny skupiać się na doskonaleniu technik, a nie na polowaniu na kości rywali. Czy patrząc na obecny stopień przygotowań możesz powiedzieć, że AZS jest już gotowy do rozgrywek ? Mamy jeszcze kilka treningów przed sobą ale wszystko jest na jakiej najlepszej drodze. Jest jeszcze trochę czasu, ale mogę zapewnić, że postaramy sie być gotowi na 110 % do obrony mistrzowskiego tytułu i do rozgrywek ligowych. Rozmawiał Wojciech Jaworski

Mateusz Kutwin „Buli”


ENACTUS PRESS

Str. 8

SPORT Z życia zespołu Vive Targi Kielce Po kilku ciężkich tygodniach, przed Vive Targi Kielce kolejny sprawdzian. Tym razem zespół Bogdana Wenty zmierzy się w Zabrzu z tamtejszym Górnikiem i na pewno nie będzie to łatwe spotkanie. Jednak nie tylko o tym rozmawiałem z Mateuszem Jachlewskim, lewoskrzydłowym Vive Targi Kielce. Mateuszu, jak rozpoczęła się Twoja przygoda z piłką ręczną? Moja przygoda z piłką ręczną rozpoczęła się w Gdańsku, gdzie chodziłem do szkoły podstawowej, w której nie było żadnych wyszczególnionych dyscyplin, a rodzice posłali mnie na parę treningów do szkoły sportowej o profilu piłki ręcznej. Byłą to szkoła sportowa numer 92, a przynajmniej wtedy tak się nazywała i taki miała numer. Spodobała mi się ta dyscyplina, zacząłem tam chodzić i tak to się zaczęło. No właśnie, nie jesteś rodowitym kielczaninem, więc powiedz mi jak podoba Ci się w Kielcach i jak podoba Ci się region Świętokrzyski? Dużo się zmieniło od momentu kiedy przyjechałem. To mój ósmy sezon w Kielcach i muszę powiedzieć, że miasto bardzo się rozwinęło i wszystko idzie w dobrym kierunku. Gdyby mi się nie podobało tutaj, to nie przebywałbym tu od ośmiu lat. Przechodząc do wątków czysto sportowych – jak czujecie się przed spotkaniami z FC Porto Vitalis, THW Kiel i Orlen Wisłą Płock. Czy w świetle ostatnich wyników możecie powiedzieć, że jesteście gotowi do gry ? Na razie o tym nie myślimy. Mamy teraz przed sobą trzy mecze tutaj w polskich rozgrywkach, i to są najważniejsze spotkania. Na pewno zdążymy jeszcze pomyśleć o Lidze Mistrzów i o tym porozmawiać. No właśnie, w polskiej lidze jesteście najmocniejsi, praktycznie oprócz was, Orlen Wisły Płock czy Górnika Zabrze niewiele ekip się liczy. Czy wysokie zwycięstwa w lidze pomagają wam przed startami w Lidze Mistrzów ? Zwycięstwa budują zespół, nie ulega wątpliwości. Po porażkach morale drużyny troszkę spadają, ale właśnie o to chodzi, by odbudować się i walczyć o najwyższe cele. Nie sądzimy, że jesteśmy super i najmocniejsi, do każdego rywala trzeba podejść na sto procent. Czy gdybyś miał możliwość ponownie wybrać, to czy grałbyś w piłkę ręczną czy wybrałbyś inny sport ? Oczywiście, że wybrałbym piłkę ręczną. Lubię w nią grać, sprawia mi ogromną przyjemność uprawianie tego sportu i nie zamieniłbym go na żaden inny. Oprócz Mateusza Jachlewskiego na spotkaniu z mediami byli również Venio Losert oraz Manuel Strlek. Zadałem im po jednym ogólnym pytaniu, wolnym od obecnych rozgrywek czy sytuacji w klubie.

Mateusz Jachlewski


ENACTUS PRESS

Str. 9

SPORT Manuel, ostatnio trenowałeś z juniorami oraz juniorami młodszymi na hali przy ulicy Krakowskiej. Jak oceniasz ich poziom, jak trenowało Ci się z młodymi adeptami piłki ręcznej ? Manuel Strlek – Pierwszy raz z nimi trenowałem, , ale uważam, że jest dobrze. Wykonują dobrą pracę i cieszę się, że mogłem pokazać im co zrobić lepiej, jak ustawić się na boisku. Cieszę się, że mają chęci do gry i są pełni zapału do nauki. Czy sądzisz, że będą oni w stanie zastąpić was w przyszłości na tak wysokim poziomie na jakim gracie obecnie ? MS – Na razie ci zawodnicy muszą trenować, mają dopiero po 15- 16 lat. Ale jeśli będą ciężko pracować, to nic nie stoi na przeszkodzie by osiągali duże sukcesy. Na koniec także zadałem jedno pytanie Venio Losertowi: Venio, jedna z Twoich interwencji została wybrana najlepszą interwencją kolejki w Lidze Mistrzów. Jak się z tym czujesz, czy to duże wyróżnienie dla Ciebie ? Venio Losert – To bardzo miłe zaskoczenie, ale szczerze powiedziawszy wolę aby cała drużyna zagrała dobre spotkanie i wygrała mecz, niż nagrodę za najlepszą interwencję dostawał tylko jeden zawodnik.. Tak jak mówię – jest to miłe, ale drużyna jest najważniejsza. Venio Losert

Miejmy nadzieję, że kielecka ekipa szybko stanie na nogi i ponownie zdobywać będzie najwyższe trofea. Zawodnicy nadal czują wsparcie kibiców i sami wierzą w to, że mogą wygrywać wszystkie spotkania i sprawiać radość swoim fanom. Rozmawiał Wojciech Jaworski

Manuel Strlek


ENACTUS PRESS

Str. 10

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ŚWIĄTECZNA BOMBKA KROK PO KROKU Każdy szuka pomysłu na ozdoby świąteczne czy też upominki dla najbliższych. Największą radość sprawiają nam zazwyczaj nie te zakupione w supermarkecie, w których jest ogromny wybór bombek i bombeczek, lampek i innych ozdób bożonarodzeniowych, lecz takie, które zrobiliśmy własnoręcznie wkładając w nie nieco wysiłku i odrobinę fantazji. Dziś chcę Wam pokazać krok po kroku, jak zrobić bombkę z tasiemek.

1. Do wykonania bombki wstążkowej, potrzebne będą: - styropianowa kula (ja tutaj użyłam o 10-cio centymetrowej średnicy) - kolorowe wstążki (najłatwiej robi się z wstążek atłasowych). Ja używam wstążek o szerokości 25 mm. - szpilki (zwykłe, krawieckie) - nożyczki - linijka

2. Wstążki należy pociąć na kawałeczki o długości ok. 5 cm. Jeśli używacie szerszych tasiemek, kawałki muszę być odpowiednio dłuższe. Najpierw przypinamy środek. Tu wystarczy mały kwadracik tasiemki i 4 szpilki.

3. Następnie, przygotowane wcześniej pocięte kawałki tasiemki składamy tak jak na zdjęciu, zagniatając brzegi palcami.


ENACTUS PRESS

Str. 11

4. Trójkąciki złożone z kawałków wstążki przypinam do kuli, każdy dwoma szpilkami. Trójkąciki wyrównuję do środka przypiętego wcześniej kwadracika.

5. Następnie, przypinam kolejne warstwy wstążkowych trójkątów. Ważne, aby wszystko robić bardzo dokładnie, każdy trójkąt wyrównywać do poprzedniego.

6. Ponieważ średnica kuli z każdą warstwą jest większa, zaczęło mi brakować trójkątów na obwodzie, tak aby całkiem pokryć styropianową kulę. Dlatego „dorobiłam” trójkątowy rząd (srebrny) pomiędzy każdym z dotychczasowych.

7. Będąc mniej więcej w połowie bombki, taki sam układ trójkątów przypinam po jej drugiej stronie.


ENACTUS PRESS

Str. 12

8. Miejsce łączenia owijam dekoracyjną tasiemką.

9. Doczepiam kokardkę, zawieszkę i bombka gotowa.

Oczywiście można czynić wariacje z kolorami, szerokościami tasiemek, sposobem upinania i co Wam jeszcze przyjdzie do głowy

Polecam stronę na facebooku: Moja robótkolandia Angelika Pienias


ENACTUS PRESS

Str. 13

PREZENTY „HANDMADE” Święta za pasem, a Wy z pewnością zastanawiacie się co kupić swoim bliskim?? Nie martwcie się! Nie zostawimy Was z tym problemem samych. Mam dla Was kilka propozycji na prezent dla najbliższych. Może uda mi się Was zainspirować do zrobienia czegoś od Siebie. Ważne jest, aby dać bliskim niepowtarzalny prezent. No właśnie, jak to zrobić ?? Na początek propozycja prezentu dla zmarzluchów :). Na dworze robi się oraz zimniej i bez ciepłego szalika, czapki czy rękawiczek ani rusz. W tym wypadku najlepiej sprawdza się wełna. Polecam Wam zrobienie na drutach czapki bądź szalika. Jeśli sami nie potraficie to możecie poprosić kogoś o pomoc (babcia na pewno się zgodzi). Włóczka wełny w pasmanterii kosztuje ok.. 8-9zł. Prezent nie drogi, ale za to jaki ciepły :).

Następny pomysł jest skierowany dla łakomczuchów, którzy lubią słodycze. Przestawiam Wam przepis na pierniczkowe choinki. Prezent ciekawy, łatwy i pyszny, który nie tylko może posłużyć jako ozdoba, lecz będzie można go skosztować. Składniki na około 14 choinek: 230 g masła 3/4 szklanki cukru pudru 1 szklanka miodu 1 duże jajko 5 szklanek mąki pszennej (odjąć 2 - 4 łyżki dodając w to miejsce kakao*) 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 łyżki domowej przyprawy korzennej (lup gotowej przyprawy do pierniczków) szczypta soli Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Do naczynia przesiać mąkę, kakao*, sodę, przyprawę korzenną, sól, wymieszać i odłożyć. W misie miksera utrzeć masło z cukrem pudrem, na jasną i puszystą masę. Dodać miód i zmiksować (jeśli miód jest w postaci stałej, najpierw podgrzać, przestudzić). Dodać jajko i zmiksować, do połączenia. Dodać przesiane suche składniki, zmiksować lub wyrobić do momentu otrzymania gładkiej, elastycznej masy. Z otrzymanej masy uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 2 - 4 godziny lub całą noc. Po schłodzeniu odrywać część masy piernikowej i wałkować na grubość około 3 - 4 mm, podsypując delikatnie mąką. Wykrawać różnej wielkości gwiazdki, kwiatki (jak u mnie) lub okrągłe kształty. Piec w temperaturze 200ºC przez około 8 minut, najmniejsze kształty około 4 - 5 minut (w zależności od wielkości foremek). Wyjąć, wystudzić na kratce. Lukier królewski: 4 białka 4 szklanki cukru pudru 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii W misie miksera ubić białka, na sztywną pianę. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawać cukier puder, cały czas ubijając. Na sam koniec ubijania dodać ekstrakt z wanilii. Formować choinki: na każdy upieczony pierniczek ( zaczynając od największego) kłaść łyżkę lukru królewskiego (możemy nie żałować, wtedy lepiej wyglądają:)) , rozprowadzając po powierzchni piernika i przykrywając kolejnym. Z ostatniego, najmniejszego pierniczka zrobić gwiazdę umieszczając ją na szczycie każdej choinki. Odstawić do całkowitego wyschnięcia lukru. Zapakować na prezent.


ENACTUS PRESS

Str. 14

PREZENTY „HANDMADE” Prezenty, które robimy bliskim służą po to, by po raz kolejny powiedzieć, jak bardzo ich kochamy oraz jacy są dla nas ważni. Tak się składa, że pomysłów na okazanie tych uczuć jest mnóstwo. Oto moja propozycja, tzw. Pudełeczko „365 powodów, dla których Cię kocham” . Do wykonania naprawdę nie potrzeba wiele: - karteczki, - małe gumeczki, - torebka (kartonik), - odrobina chęci, czasu i cierpliwości. Efekt może być naprawdę niezwykle imponujący. Dołączam zdjęcie, abyście mogli zobaczyć, jak to wygląda.

Zastanawialiście się czasami po co ludzie robią zdjęcia? Fotki dla uchwycenia chwili , szczęścia, radości, sukcesu. Fotografia zatrzymuje czas, ludzi, rzeczy, sytuacje , które dostarczają wspomnień dla każdego. Dlaczego nie można byłoby tego wykorzystać na prezent?? Ostatnia moją propozycja na prezent dla bliskiej osoby jest kolaż ze zdjęciami. Rzeczy potrzebne do jego wykonania to oprócz zdjęć : - papier ozdobny, - papier kolorowy, - wstążka, - klej, - dziurkacz, Ale przede wszystkim chęci i pomysł na ładne i oryginalne połączenie tego wszystkiego. Każdy tworzy swoją historię. Powodzenia!! Beata Łubek


ENACTUS PRESS

MERRY CHRISTMAS EVERYONE FROM UJK :)!

Str. 15

ENACTUS


ENACTUS PRESS

Str. 16

ODROBINA ŚWIĄTECZNEGO HUMORU Dzieci wybierają zawody aktorek, piosenkarzy, strażaków, policjantów itp. Tylko Jaś mówi, że chciałby zostać św. Mikołajem. - Czy dlatego Jasiu, że roznosi prezenty? - pyta nauczycielka. - Nie. Dlatego, że pracuje raz w roku.

Mamo, z mego listu do św. Mikołaja wykreśl kolejkę elektryczną, a wpisz łyżwy. - A co, nie chcesz już pociągu? - Chcę, ale jeden już znalazłem w Waszej szafie.

Po świętach Bożego Narodzenia do psychiatry przychodzi mały Jasio i mówi: - Panie doktorze, z moim tatą jest coś nie w porządku. Przed kilkoma dniami przebrał się za starego dziadka i twierdził, że nazywa się św. Mikołaj!

Fąfara pyta znajomego: - Jak tam u ciebie z zaopatrzeniem na święta? - Mam pełną lodówkę. - Czego? - Szronu.

ENACTUS PRESS

W czasie świąt Bożego Narodzenia w domu rodziny Fąfarów śpiewa się kolędy. Małej Małgosi podoba się kolęda "Wśród Nocnej Ciszy". Niedługo po jej zaśpiewaniu babcia jedząc pieczonego zająca mówi: - Patrzcie, znalazłam śrut! Małgosia pyta: - Mamo, czy to jest właśnie ten śrut nocnej ciszy?

Wydział Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Kielce ul. Świętokrzyska 21 Tel.: 503-356-647 E-mail Enactus: enactus@ujk.edu.pl

Fąfara pyta Jasia: - Dlaczego chcesz, aby św. Mikołaj przyniósł ci dwa komplety kolejki elektrycznej? - Bo ja też chcę się bawić, kiedy tatuś jest w domu.

E-mail: marta.rzymkiewicz@gmail.com

Enactus press grudzien 2013  

Świąteczne inspiracje z Enactus Press :)

Advertisement