Page 1

HASTANEMİZDE SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ KİMİNLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ? Plastik Cerrah Doç. Dr. Cenk Şen SAÇ EKİMİ İÇİN UYGUN MEVSİM VAR MI? Her mevsim ekilebilir. KAÇ SEANSTA TAMAMLANIR? Bir seans yeterlidir.

EKİLEN SAÇLAR TEKRAR DÖKÜLÜR MÜ? Ekilen saçlar tekrar dökülmez, ömür boyu sağlıklı olarak uzar. SAÇ EKİMİNDE HANGİ YÖNTEM KULLANILMAKTADIR? Hastanemizde saç ekiminde en modern yöntem olan fue tekniği kullanılmaktadır.

FormEH:012-12/HST-ODA-BILGI-KTPCG/REV.NO:02

KANAMA /ENFEKSİYON RİSKİ VAR MI? Tıbbi değerlendirme sürecinden sonra yapıldığı ve steril ortama dikkat edildiği için kanama ve enfeksiyon riski yoktur.

www.dokuzuncusanad.com

SAÇ EKİMİ YAPILAN ORTAM HİJYENİK Mİ? Hepafiltreli odalarda steril şartlarda yapılmaktadır.

SAÇ EKİM MERKEZİ


getirmek için gerekli olan ilaçların saçlı deriye mikroenjeksiyonlar ile uygulanarak gerçekleştirildiği bir tedavi yöntemidir. Bu işlem için özel tabanca şeklinde ya da ince uçlu enjektörler kullanılır. Derinin hemen altındaki kılcal damar ağına ulaşan ilaçlar çok hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlar. 10-20 dakikalık seanslar halinde yapılan saç mezoterapisi sonuna dek uygulandığında sonuçları oldukça etkilidir. Dökülmenin yeni başladığı ve seyrelmenin olduğu hastalarda oldukça faydalı olur. Ayrıca saç ekimi sonrası hem yeni ekilen hem de daha önceden incelmiş ve zayıflamış saç köklerine uygulanan saç mezoterapisi seçkin bir yöntem olarak tercih edilir.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ EVRELERİ

Saçlarımız Neden Dökülür? Erkek ya da kadınlarda, yirmili yaşlara gelindiğinde saçların yoğunluğu yeni doğmuş bir bebeğe göre yaklaşık yarı yarıya azalır. Bunun nedeni kafa çevresinin büyümesi ve saç dökülmesidir. Erkeklerde androgenetik tip kelliğin (erkek tipi saç dökülmesi) en önemli nedeni kalıtımsal faktörlerdir. Bu kalıtımsal etkenlerin yanı sıra bazı hormonlar da dökülmelerde önemli rol oynar. Bunların başında tiroid fonksiyon bozuklukları, demir eksikliği, yüksek ateşli hastalıklar, yakın zamanda cerrahi işlem geçirmiş olmak, düzensiz diyet uygulamak ve kullanılan bazı ilaçlar sayılabilir. Stres, genetik etmenli saç dökülmesini artıran nedenlerden biridir. Yetişkinlerde normalde günde 75-125 arasında saç teli kaybı olabilir. Dökülen saç bölgelerine saç nakli yapılabilmektedir. Saçın arka kısmında, ensenin üst tarafındaki iki kulak arasında kalan saçlar yapısal olarak dökülmemeye kodlanmış saçlardır. Bu nedenle saç ekim operasyonlarında bu bölge kullanılır. Saç nakli, hasta uyutulmadan lokal anestezi altında uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. www.emseyhospital.com

Androgenetik Alopesi olarak bilinen erkek tipi kellik genellikle genetiktir. Erkeklerin % 50’sinde görülen bu tip dökülmeler coğrafyaya ve genetik yapıya göre oran değiştirir. Bu tip dökülme ön bölgelerden saçların kalınlığının ve uzamasının azalması şeklinde başlar. Saçların kulak üstü bölgesinden başlayarak ensenin üstündeki bölgelere kadar olanlar, genetik olarak hayat boyu dökülmemeye programlıdır. Bu yüzden saç ekiminde kullanılan saçlar hayat boyu kalıcı olmaktadır. Kesin ve kalıcı çözümü saç ekimidir. FUE TEKNİĞİ Sonucu son derece doğal ve memnuniyet verici olan FUE Tekniği (Folikuler Ünite Ekstraksiyonu) günümüzde tercih edilmektedir. Bu teknikte saç kökleri herhangi bir kesim yapılmadan mikrocerrahi yöntemler kullanılarak tek tek alınır ve seyrek olan yere saç ekimi gerçekleştirilir. Saçın arka kısmından iki kulak arasındaki herhangi bir yerden saç kökleri alınabilir. Bu bölgedeki saçlar yeterli gelmediği durumlarda göğüs, sırt, karın ya da vücudun herhangi bir yerindeki kıllar kullanılabilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilir. FUE tekniğinde, bir seansta 4500’e kadar saç kökü rahatlıkla ekilebilmektedir.

PRP: Platelet Rich Plazma (PRP) tedavisi saç dökülmesini durdurmada ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında yardımcı olan bir uygulamadır. Bu tedavinin amacı, ölmeye yüz tutan saç kökleriniz ve zayıflayan, tüy haline gelen saç tellerinizi canlandırarak saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktır. Kendi kanınızın özel bir işlemden geçirilerek akyuvarlarının ve trombositlerinin ayrılması sonucunda elde edilen iksir, saçsız veya seyrelmiş bölgeye enjekte edilir. PRP tedavisi ile zayıflayan saç köklerinin canlanması şöyle gerçekleştirilir. Önce hastanın venöz kanından 10 cc alınır (1 çay bardağının 1/10’u kadar). Santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olarak ikili kısma ayrılır. Kırmızı kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF’ler bulunur. Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulduktan sonra seyrelmiş bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir. Bu uygulamanın temeli doku yenilenmesine dayanmaktadır. Toplam 30 dakika süren bu işlemden sonra kişi normal hayatına dönebilir. 15 günde bir olmak üzer üç ay süreyle uygulama yapılır. Sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterlidir.

Ekim hangi bölgelere uygulanabilir? • Saç • Sakal • Kaş • Bıyık

SAÇ TEDAVİLERİ Saç Mezoterapisi: Saç dökülmesini azaltmak, saçın canlılığını ve kalitesini artırmak, yeni dökülmüş kökleri tekrar canlandırıp aktif hale www.emseyhospital.com

ÖNCE

SONRA

www.emseyhospital.com

Saç Ekimi Kataloğu