Page 1

AYLIK SPOR DERGİNİZ

01/05/2016 MAYIS SAYISI

terör “sahada”

TRABZONSPOR FENERBAHÇE MAÇINDA SAHAYA GİREN BİR TARAFTAR HAKEME SALDIRDI. MAÇ YARIDA KALDI. TFF OLAYLI KARŞILAŞMAYI FENERBAHÇE LEHİNE 4-0 TESÇİL ETTİ.

şampiyonluk hikayesi

başkan çok kızgın

peri masalı şampiyon leıcester cıty

arena değil sanki darphane

gökhan yuvadan uçuyor kaptan pes etti terim’in bankonları kobe bıraktı kimler geldi, kimler geçti


www.sosyaltribun.net

SOSYAL TRİBÜN DD İÇİNDEKİLER 4 TERÖR SAHADA

29 GOMEZ TAKIMI SIRTLADI

9 KAPTAN PES ETTİ

30 GÜNEŞ’İN GOL KRALLARI

13 SALDIRGAN SERBEST

32 SAVUNMA ALAM VERİYOR

15 DÜNYAYA REZİL OLDUK

34 TRABZONSPOR’DA DEPREM

16 ŞİDDETE ÇİPLİ ÇÖZÜM 17 BAŞKAN ÇOK KIZGIN 19 YILDIRIM’DAN YANAL’A ELEŞTRİ 22 GÖKHAN YUVADAN UÇUYOR MU? 24 FENERBAHÇE GOL SORUNUNU ÇÖZDÜ 25 KARTAL’IN YENİ YUVASI 27 ARENA DEĞİL SANKİ DARPHANE

2

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

36 TERİM’İN VAZGEÇİLMEZLERİ 38 BİR ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ 40 KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ 44 ŞAMPİYON LEICESTER CITY 51 PARKEDEN BİR YILDIZ GEÇTİ KOBE 54 CUMHURBAŞKANLIĞ BİSİKLET TURU

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

YÖNETİM GENÇ İLETİŞİMCİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ADINA SAHİBİ EMRAH TİMUÇİN YAZICI

GENEL YAYIN YÖNETMENİ EMRAH TİMUÇİN YAZICI

SORUMLU YAZI İŞLER MÜDÜRÜ HAMZA GÜNERİGÖK

YAYIN KURULU HAYRI SÖZER HÜSEYİN ŞEN SERHAN KARA AHMET YILDIZ

REKLAM REZERVASYON

2016 yılının ilk günlerinde spor camiasının yeni bir sesi oldu. Sosyal Tribün dergisi olarak amatör bir ruhla, profesyonel bir ekiple yayım hayatımıza başladık. Amacımız sporda kutuplaşmanın en üst seviyeye çıktığı günümüzde, gençliğin enerjisiyle sporun birleştirici ruhuna tutunmak. Salon, ring, tatami ve saha içindeki ezeli rekabeti, tribünlere ebedi dostluk olarak yansıtabilmek. Biz, gençliğin verdiği heyecan ve enerjiyle iddialıyız. Peki bu dergide neler bulacaksınız? Süper Lig’den İngiltere, İspanya ve Almanya Liglerine, Basketboldan Voleybola, dövüş sporları ve motor sporlarına o ay içerisinde Türkiye ve dünyada hangi gelişmeler yaşandıysa dergimizde bulabilirsiniz. Değişime ve gelişime açığız. Öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşın. Sporla yaşayalım, sporda buluşalım.

sosyaltribündd@gmail.com

GENÇ İLETİŞİMCİLER DERNEĞİNİN YAYIN ORGANI

EMRAH TİMUÇİN YAZICI

SosyalTribun @Sosyal_Tribun sosyaltribundd@gmail.com @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

3


www.sosyaltribun.net

“TERÖR” SAHADA Trabzon Avni Aker Stadyumu’nda Türk futboluna kara bir leke daha sürüldü... Trabzonspor-Fenerbahçe maçının son anlarında bir taraftar sahaya indi.. Çizgi hakemi Volkan Bayarslana saldırdı. Olaylar üzerine maç tatil edildi.. Fenerbahçe takımı, yoğun güvenlik önlemleri altında kentten ayrıldı... Ağır eleştirilere mağruz kalan Onur Kıvrak eldivenlerini çime bırakarak “benden buraya kadar” dedi Saldırıyı yapan taraftar henüz 17 yaşındaydı. Stadyuma dayısının Passo Lig’ini kullanarak girdi. Daha sonra mahkemeye çıkan genç, serbest kaldı. Kulüpler Birliği Vakfı; TFF ve Yayıncı kuruluşla birlikte 2 dakika düşün isimli eylem yapma kararı aldı

4

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

Süper Lig kulüpleri bu eyleme destek verdi. 31. hafta maçları 2 dk geç başladı. TFF olaylı maçı, Fenerbahçe lehine 4-0 tesçil etti. sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Trib羹n /

May覺s Say覺s覺

5


www.sosyaltribun.net

Fenerbahçe şampiyonluk yarışından kopamamak için sahaya çıktı... Trabzonspor, prestij için mücadele ediyordu... Ancak Avni Aker Stadyumu’nda ezeli rakiplerin karşılaşmasına yine olaylar damga vurdu. Fenerbahçe art arda bulduğu gollerle 2-0 öne geçti. Trabzonsporlular Özer Hurmacı’nın şutunda haklı bir olarak penaltı bekledi. Ancak hakem devam kararını verdi, itirazlardan da sonuç gelmedi. Fenerbahçe ikinci yarıda da üstün oyununu sürdürdü. 61’inci dakikada Van Persie farkı dörde çıkardı... Sahada sakin bir atmosfer vardı; futbolcular arasında gerilim yaşanmadı... Ancak tribünlerden zaman zaman Fenerbahçe takımına tepkiler yükseldi. Avni Aker Stadyumu’nda farklı yaklaşımlar da söz konusuydu.

TRiBÜNLER NANi VE MEHMET TOPAL’I ALKIŞLADI Luis Nani’nin attığı üçüncü gol sonrası ve Mehmet Topal oyundan çıkarken tribünlerden alkış geldi. Nani’nin oyundan çıkarken formasını verdiği taraftar da tepkiler üzerine stat dışına çıkarıldı.

6

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

SON DAKİKALARDA ATMOSFER GERİLDİ

Tribünlerde maçın son bölümünde tansiyon yükseldi.. Tel örgüler koparıldı, koltuklar sahaya atıldı. Maçın 86’ıncı dakikasında ise şiddet sahaya indi... Tribünden atlayan bir taraftar çizgi hakemi Volkan Bayarslan’a saldırdı. Olaylar üzerine takımlar ve hakemler sahayı terk etti. Karşılaşma hakem Bülent Yıldırım tarafından tatil edildi. Bir taraftar ise skor tabelasının üzerindeki Fenerbahçe bayrağının yerine Trabzon kaşkolu astı.

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

7


www.sosyaltribun.net

BAYARSLAN, KARAKOLA ZIRLI ARAÇLA GİTTİ Saldırıya uğrayan Hakem Volkan Bayarslan, karakola giderek saldırgan hakkında suç duyurusunda bulundu. Stadyumda bir süre bekletilen Fenerbahçe takımı daha sonra zırhlı araçlar ve yoğun güvenlik önlemleri altında havalimanına götürüldü.

TFF’DEN AÇIKLAMA Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan olaylarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’ndan açıklama geldi. Federasyon yaptığı açıklamada “Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan Spor Toto Süper Lig 30. Hafta müsabakası, maçın 89. dakikasında müsabakanın ilave yardımcı hakemi Volkan Bayarslan’a yapılan saldırı ve yaşanan saha olayları nedeniyle hakem Bülent Yıldırım tarafından tatil edilmiştir. Müsabakayla ilgili karar TFF Yönetim Kurulu tarafından verilecektir.” denildi.

8

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

KAPTAN PES ETTi

Trabzonspor’un kaptanı Onur Kıvrak maçın ardından “benden buraya kadar” diyerek soyunma odasına gitti. Geçtiğimiz Ocak ayında Trabzonspor ile sözleşme yenileyen Onur Kıvrak’ın 2020 yılına dek anlaşması bulunuyor.

ONUR’DAN BURAYA KADAR Trabzonspor’un kalecisi Onur Kıvrak, Fenerbahçe maçının olaylar nedeniyle yarıda kalmasının ardından “veda sinyali” verdi. Oyunun durmasından sonra saha kenarına giden Onur, formasını ve eldivenlerini çıkardıktan sonra eliyle “Bitti” işareti yaptı ve soyunma odasına gitti. Onur’u Hami Mandıralı ve teknik ekip hayretler içerisinde izledi. 2008 yılından bu yana bordo mavili formayı giyen ve takım kaptanlığı yapan Onur Kıvrak, olaylar nedeniyle hakemlerin ve diğer futbolcuların soyunma odasına girmesinin ardından, izleyenleri şoke eden hareketler yaptı. Önce üzerindeki formayı çıkaran tecrübeli kaleci, daha sonra teknik direktör Hami Mandıralı’ya, “Benden bu kadar, bırakıyorum” işaretini yaptı; ardından da formayı saha kenarına bıraktı. Onur, son @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

olarak eldivenlerini de yere bırakıp soyunma odasına gitti. Onur Kıvrak’ın maçtan sonra, “Karıma kızıma küfrettiler. Bu utançla artık olmaz. Hami Hoca’ya asla tepkim olmaz. Başkanımla görüşüp geleceğimle ilgili kararımı vereceğim” dediği öğrenildi. Geçtiğimiz Ocak ayında Trabzonspor ile sözleşme yenileyen Onur Kıvrak’ın 2020 yılına dek anlaşması bulunuyor.

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

9


www.sosyaltribun.net

TFF’DEN AÇIKLAMA Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan olaylarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’ndan açıklama geldi. Federasyon yaptığı açıklamada “Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan Spor Toto Süper Lig 30. Hafta müsabakası, maçın 89. dakikasında müsabakanın ilave yardımcı hakemi Volkan Bayarslan’a yapılan saldırı ve yaşanan saha olayları nedeniyle hakem Bülent Yıldırım tarafından tatil edilmiştir. Müsabakayla ilgili karar TFF Yönetim Kurulu tarafından verilecektir.” denildi.

KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI’NDAN SİTEM

Kulüpler Birliği Vakfı Trabzonspor - Fenerbahçe ve Ankaragücü - Amedspor maçlarında yaşanan şiddete kayıtsız kalmadı. Özel ve anlamlı bir protestoya imza atan vakıf, futbol terörü ve holiganizme tepki göstermek için, hafta sonu oynanacak maçların iki dakika geç başlatılması kararı aldı. Kulüpler Birliği Vakfı spordaki şiddetin önüne geçilmesi adına bununla da yetinmedi. Başkan Göksel Gümüşdağ imzalı bir açıklama ile “iki dakika düşün” isimli yeni bir eylem başlatıldı. Bu protesto için de Süper Lig kulüplerinden destek istendi.

ACELE ETMEYİN BİR DİNLEYİN

TRABZON’DAKİ ŞİDDET FUTBOLUN PATRONLARINI HAREKETE GEÇİRDİ Trabzon’da hakeme yönelik saldırı futbolla ilgili kurumları harekete geçirdi. Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ile biraraya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Göksel Gümüşdağ, saldırıyı kınadı...

10 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

Bu eylemin etkisiz olacağını savunanlara da çağrıda bulunan açıklamada, “Acele hüküm vermeyin. Aksine destek olun. Bu vesileyle sahadaki rekabetin teröre ve düşmanlığa dönüşmesini engellemek istiyoruz” ifadesi kullanıldı. Eylem kararının; Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu, Kusosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

lüpler Birliği ve yayıncı kuruluş birlikte alındığı vurgulandı. Bu protestonun amacının; Spora, topluma, hakemlere ve futbolun tüm değerlerine karşı gösterilmesi gereken saygının hatırlatılması için ortak bir zihniyetin geliştirilmesi olduğu belirtildi.

TRABZONSPOR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK

2 DAKİKA DÜŞÜN

Açıklamanın devamında ““2 dakika düşün” önerimiz, sadece sahaya girip hakeme saldıran 17 yaşındaki bir çocuğa yönelik değil. Bizi bu noktaya getiren herkese ve istediği sonucu alamayınca kendini kaybedip Türk futbolunu zedeleyen her söyleme karşıdır” ifadeleri yer aldı. Sinirlerine hakim olamayan yönetici, halkı kışkırtan tribün lideri, provokasyoncu, haddini aşan yorumcu ve öfkesine yenilen oyuncu, 2 dakika düşünmeye davet edildi.

Trabzonspor, olaylı Fenerbahçe maçıyla ilgili resmi sitesinden açıklama yayınladı... Bordo-mavili kulüp yaptığı açıklamada,yaşanan olaylardan dolayı üzgün olduklarını ifade etti. Trabzonspor yönetim kurulu,yaşananları tasvip etmediğini belirttiği açıklamasında,kim tarafından yapılırsa yapılsın bu tür olumsuz olayların her zaman karşısında duracaklarını ifade etti. Sahaya giren 2 kişinin Passolig kartlarının bulunmadığını paylaşan bordo-mavili kulüp, yaşanılan talihsiz olayların çözümü adına üzerine düşeni yapacağını kaydetti. Açıklamada, aynı zamanda bordo mavili camiaya zarar veren bu ve benzeri kişiler ile ilgili hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olunacağı bilgisi de yer aldı.

SÜPER KULÜPLERİNDEN TAM DESTEK Kulüpler Birliği Vakfının bu çağrısına Süper Lig kulüpleri de kayıtsız kalmadı. Takımlar, yapılan açıklamayı kendi logolarıyla internet sitelerinden yayımladı. @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

11


www.sosyaltribun.net

FENERBAHÇE’DEN TRABZON’A TEŞEKKÜR

Fenerbahçe Spor Kulübü resmi sitesinden,yarıda kalan Trabzonspor maçıyla ilgili açıklama yayınladı... Açıklamada şu ifadelere yer verildi.. “Spor Toto Süper Lig’in 30’uncu haftasında, Trabzonspor ile oynanan karşılaşmanın 89’uncu dakikasında Trabzonsporlu bir taraftar tarafından darp edilen ilave yardımcı hakem Volkan Bayarslan başta olmak üzere, karşılaşmada görev yapan tüm hakemlere yaşanan olaylar nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.”

Muharrem Usta, Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan ve 89. dakikada çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen maçın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Olayın iki boyutunun olduğunu ifade eden Usta, “Birinci boyutu sportif kanalda ilerliyor, bir diğeri ise insani yolculuğu. Bu akşam sportif anlamda veya futbol ile ilgili konuşacak aslında pek fazla bir şey yok. Çünkü burada hep birlikte bir başka şeyi görmüş olduk ki biz gerçekten çok üzgünüz bu görüntülerden. Hiçbir nedenin hele hele spor alanlarında saha içerisinde yaşanan hiçbir hadisenin sonuçta şiddete dönüşecek bir noktaya varmasını meşru kılmaz. Bunu hiçbir şekilde tasvip etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

“OYUNCU AÇISINDAN FAKİRLİK YAŞIYORUZ”

“Ayrıca, ev sahibi Trabzonsporlu futbolcular ile Fenerbahçeli futbolcularımızı sahada sergilemiş oldukları centilmence mücadelelerinden dolayı tebrik ederiz.”

USTA’DAN PROVOKASYON AÇIKLAMASI

Maçla ilgili konuşmak istemediğini kaydeden Usta, şöyle devam etti: “Bu akşam maçın içinden belki bir iki şey söylenebilirdi ama gerçekten onlara hiç girmek istemem. İnsani boyutta ortaya çıkan tabloda bizim sporla, yaşananla, oyuniçerisinde doğru yanlış kararla ilgili söyleyeceğimiz bir şey bu akşam gerçekten yok. Trabzonspor tarihine baktığımda gelinen nokta açısından üzgünüm. Son 3-4 yıla baktığımızda 60-70’in üzerinde oyuncu Trabzonspor’a

12 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

gelmiş ama bizim son parlayan,Türkiye’ye milli takıma mal olan oyuncularımız maalesef 2010-2011 dönemi ve ondan önceye ait. Son dönemde Trabzonspor olarak bizler parlatabildiğimiz oyuncu açısından fakirlik yaşıyoruz.”

“HEM HAKEME HEM ONUR’A ÇOK ÜZÜLDÜM”

denk geldiğini vurgulayan Usta, şu ifadeleri kullandı: “Bunun arifesindeyken bu yaşananlar yeni yolculuğumuz önünde motivasyonumuzu bozucu bir unsur olarak gözükebilir ama Trabzon’dan Türkiye’ye gür bir sesle sesleniyoruz ve diyoruz ki herkes şundan emin olsun, Trabzonspor üzerine gelen provokatif bir takım eylemlerin lekelediği bir kulüp olmayacaktır. Biz kesinlikle Trabzonspor camiası olarak bu yeni yolculukta yeni stadımızla eski başarıların tekrar gündeme geldiği bir kulüp olarak bu yola devam edeceğiz. Üzüntülüyüz, sporla şiddetin yan yana gelmesini her türlü her şekliyle karşı bir kulüp başkanı olarak büyük bir kulübün

SALDIRGAN SERBEST

Usta, bir taraftarın saldırısına uğrayan karşılaşmanın ilave yardımcı hakemi Volkan Bayarslan’ın yanına gittiğini dile getirerek, “Kendisine ‘geçmiş olsun’ dedim. Hem hakemin darp olayıyla ilgili üzgünüm hem de Trabzonspor için sembol olan Onur gibi bir oyuncumuzun karşılaşmış olduğu kötü durumla ilgili ikinci bir üzüntü yaşıyorum. Çünkü bu şehir, bu takım, bu kulüp buralara çok büyük emeklerle geldi. Arkasında milyonlar, sevinçten ve üzüntüden gözyaşının sel olduğu, olağanüstü tarihin yazıldığı bir kulüpten bahsederken böyle bir kulübün içinde geçmekte olduğu tabloya baktığımda emin olun çok üzülüyorum. Bize bu tarihi emanet edenler adına üzülüyorum.” ifadelerini kullandı.

“BU BÜYÜK KULÜP, BUNLARIN HEPSİNİ AŞACAK” Trabzonspor yeni stadıyla bunca yaşadığı buhrandan sonra yeni bir yolculuğa çıkmanın heyecanını yaşadığı bir dönemde olayın @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yardımcı hakem Volkan Bayarslan’a saldıran taraftar, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Trabzonspor - Fenerbahçe maçında çizgi hakemine saldıran ve maçın tatil olmasına sebep olan Trabzonspor taraftarının emniyetteki sorgusu tamamlandı. “Kasten adam yaralamak”iddiasıyla nöbetçi mahkemeye sevk edilen taraftar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sahaya Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

13


www.sosyaltribun.net

giren, ancak herhangi bir saldırıda bulunmayan diğer taraftar da, savcılık sorgusunun ardından, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı ve 1 yıl tribünlerden uzaklaştırıldı.

TFF 4-0 TESCİL ETTİ Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, hakeme yönelik saldırının ardından tatil edilen Trabzonspor - Fenerbahçe maçıyla ilgili kararını verdi. Fenerbahçe 4-0 hükmen galip sayıldı Federasyondan yapılan açıklamada, “Yönetim Kurulu Hakem tarafından tatil edilen Trabzonspor - Fenerbahçe müsabakasında , Trabzonspor takımının (4-0) hükmen yenik sayılmasına, Fenerbahçe takımının 4-0 hükmen galip sayılmasına karar verdi.” denildi. Avni Aker Stadyumu’nda 24 Nisan Pazar günü oynanan Trabzonspor -Fener bahçe maçı, çizgi hakemi Volkan Bayarslan’ın yönelik saldırının ardından Hakem Bülent Yıldırım tarafından tatil edilmişti. Karşılaşma bu sırada Fenerbahçe’nin 4-0 üstünlüğü ile devam ediyordu.

14 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

DÜNYA’YA REZİL OLDUK Sarı-lacivertli takım 4-0 öndeyken karşılaşmanın 89. dakikasında Trabzonlu bir taraftarın, karşılaşmanın çizgi hakemi Volkan Bayarslan’a saldırması ve maçın tatil edilmesi yabancı basında geniş yankı buldu. İngiltere’nin önemli gazetelerinden The Sun, manşetten duyurduğu haberinde, “Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasında taraftar hakeme acımasızca saldırdı” manşetini atarken, Hollandalı yıldız Van Persie ve Nani gibi isimlerin de bu olaylara şahit olduğunu ve sahadan hızlıca soyunma odasına kaçtıklarını yazdı. Gazete ayrıca, bu tip olayların Türkiye’de sık yaşandığını ve daha önce de Trabzon’da bu olayların olduğunu okuyucularına duyurdu.

Fransa’nın önemli gazetesi L’equipe de, Trabzon’da yaşanan bu olayı, “Türkiye’de hakeme saldırıldı ve karşılaşma iptal edildi” manşeti ile verdi. Yunanistan’ın SDNA internet sayfası, manşetten geçtiği haberde, “Türkiye’de şok! Yardımcı hakeme saldırdılar” başlığı atıldı. Amerikan FTW Soccer, “Kızgın taraftar maç sırasında hakemi dövdü” manşeti ile olayı okuyucularına duyurdu. Bosna-Hersek spor basını da olayı manşetten duyururken, “Trabzonspor-Fenerbahçe maçı, yardımcı hakeme saldırı sonrası tatil edildi” başlığı kullanıldı. @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

15


www.sosyaltribun.net

Şiddete çipli çözüm

Teknoloji, futbolun her noktasına hakim oluyor. Son olarak, Arjantin Tigre kulübü, sıradışı bir uygulamaya imza attı ve çipli bilet geliştirdi. Derinin altına yerleştirilecek çipler sayesinde taraftarların maçlara girmesi sağlanacak. Kombine kartta çip teknolojisi... Arjantin’in köklü kulüplerinden Tigre, fanatik taraftarları için “Tutku bileti” geliştirdi.Geliştirilme aşamasında olan uygulama ile taraftarların koluna bir cip yerleştirilecek. Stada geldiklerinde ise okuyucuya kollarını uzatacak izleyiciler, maça giriş yapabilecek. Bu uygulama ile takımına gönül vermiş taraftarlar, ömür boyu maçlara girebilecek. Aynı zamanda taraftarların takibi de cipler sayesinde yapılabilecek.

16 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


başkan başkan çok çok kızgın kızgın

www.sosyaltribun.net

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım yine gündemi değiştirmesini bildi. 18 Nisan 2016 Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen Başkan, bu kez ağır konuştu. Hedefinde Ersun Yanal, Aykut Kocaman, Pararlel yapı, Medya ve gündeminde birçok konu vardı. İşte basın toplantısından satır başları…

Aziz Yıldırım konuşmasına terör ve paralel yapıyı lanetleyerek başladı ve şehitlere rahmet diledi. Sonrasındaysa açtı ağzını yumdu gözünü. VİSKİ İÇİYORLAR

“ERSUN YANAL DİYE BAĞRIYORLAR...”

Spor programlarında gece içiyorlar viskileri anlatıyorlar... İnsanlara aptalca gelen kelimelerle bazı şeyleri ifade ediyorlar. Halbuki öbür tarafta insanlar üzerlerine sorumluluk alarak barış ve huzurn gelmesi için çalışma yapıyorlar. Galatasaray’ın futbolcusu, Beşiktaş’ı aramış. Buna ne diyorsunuz diyeceksiniz. Biz yenilelim siz yenilin derler mi? Bizim maçta şöyle oldu, Beşiktaş’ta böyle yapacağız. Böyle mi olacak yani. Osmanlıspor bize geldi çatır çatır oynadı. Beşiktaş’a, Osmanlı’ya, Galatasaray’a puan kaybettik. Beşiktaş Galatsaray ile oynayacak. Dün burada oyuncuları yuhalayanlar, ne diyecekler. Onların derdi Fenerbahçe’nin şampiyon olup olmaması değil. @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

17


www.sosyaltribun.net

Ersun Yanal diye bağırıyorlar. O zaman Fenerbahçe nasıl şampiyon oldu anlatacağım şimdi..Lig TV sanki pazarlama yeri. Yayıncı kuruluş kulüplere destek olmalı. Antrenör yayın yapıyor, sonra bir kulübe pazarlanıyor. Tümer Metin... Bizde oyuncuydu. Hasan Ali Antep’te kırmızı görüyor. Akşam TFF’nin kuralı bu diye. Önce eğitim alacaklar. Yorumcu oluyorlarsa eğitim alacak. Kuralları öğreneceksiniz, bileceksiniz. Bu kurallar uygulanmazsa kaos çıkar. Halis Özkahya... FenerbahçeBeşiktaş maçı ilk devre, Beşiktaş-Sivasspor maçı... Şampiyonluğu etkiliyor. En önemli konu terör dedik. Devletin alacağı her kararda bize düşen her şeyi yerine getiririz. Terör kadar paralel yapının da bu ülke için önemli olduğunu söylüyorum. Sivil ihtilallerde bunları sağlayamazsınız. Kamuoyuna bunların tespit edilerek deklare edilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşayabilmesi için bu unsurlarla mücadele edilmesi lazım.

ŞAMPİYONLUK ÖRNEĞİ! Ben lig sonunda konuşacağım. Yok hocadır, Terraneo’dur... Bitsin anlatırım. Kulüple ilgili futbolcularla ilgili bir değerlendirme yapılacaksa sezon sonu yapılır. Yanlış ve ahlak sınırlarını aşan şeyler görüyoruz. Futbol takımımıza güveniyorum, daha 5 maç var. Bundan 3 hafta önce Barcelona 3 hafta önce 9 puan öndeydi. Real Madrid, Barcelona’yı yendi 6’ya düştü. Dün akşam puanlar 76 ve 75 oldu. Bizde de olmaması için bir neden yok. Kendimize de inanıyoruz. Fenerbahçe taraftarı da inansın. Biz ümitliyiz. Ümidimizi kesmedik. Şampiyon son maçta (Konya) belli olacak.

üzere onlara söz verenler var. Ben bunların hepsini izledim. 1 yıldır tribünlerle ilgili en ufak müdahalem olmadı. Aziz Yıldırım’a istediğiniz gibi bağırın. Siyasi rant, maddi rant. Savcılığa bu isimleri iletiyoruz. Sonuna kadar takip edeceğiz. Bilhassa alkollü gelmelerini yasaklayacağım.

SİYASİ MADDİ RANT Ersun Yanal tezahüratları organize edildi. Sonucunu gördük. Gece bizleri arıyorlar. GFB grubu diyor ki ‘Biz bağırmadık’ E kim bağırdı peki? İçeriye el uzatanlar var. Siyaset adına el uzatanlar var. Otobüs tutup organize edenler var. Kombine kartı vermek

18 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

Girişlerini engellemek için her şeyi yapacağız. Dışarıda cinayet oluyor. Bir kişinin darbe almasıyla bu işler geçiştirilmez. Bu gruplar içinde rant mücadelesi var. Lütfen başlarına bir şey gelmeden önlem alın. Sadece bizde değil diğer tribünlerde de... Bazıları okur-yazar. Ama rantı nasıl kazandıklarını iyi biliyor.

BEN OLDUĞUM SÜRECE ERSUN YANAL TAKIMIN BAŞINA GELEMEZ

Yönetimi’ne bağıramazlar. Buna hakları yok. Sezon başı iyi topçuları getirmiş. Real Madrid maçları oynanıyor. Şampiyon olsalar nolur olmasalar nolur. Beşiktaş 7-8 senedir şampiyon olamıyor. Fenerbahçe büyüklüğünden bir şey mi kaybetti. İki sene önce şampiyondu. Rize’ye gittik 4-0 gibi netice aldık. Araba kurşunlandı. Terör var. Napıyorsunuz... İstanbul’da bomba patlayacak dendiğinde sokağa çıkmıyorsunuz. AVM’ye gittim yemek yemeye. Meydanda 2000 kişi gezerken 20 kişi yoktu. Rize’de kurşun atılırken oradaki insanlar canlarından korkmadılar mı? Futbolcular futbolu bıraktı o dönem. Şampiyonluğu orada kaybettik biz.

ERSUN YANAL GALATASARAY’LA FLÖRT ETMEYECEKTİ

Ersun Yanal’ı kim gündeme taşıdı? Ersun diyor ki ‘Ben Fenerbahçe’den kendim ayrıldım’.. Onunla ne konuştum ne ettim. Ben olduğum sürece Ersun Yanal buraya gelemez. Onun için benimle fazla uğraşmasınlar. UNİFEB, 1907 Derneği’nin altında kurulmuş... Dün utandım ya. Kombine alıyorlar. Destek oluyorlar. Ya bunlarla ilişkilerini kesecekler ya da topyekün karşıma alırım. Fenerbahçe @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Fenerbahçe’nin 10 puan ileride olduğu dönem yazılan yazılar... Galatasaray’a gittik 1-0 yenildik, önümüze geçiyorlardı. Fark 4’e düşünce futbolcularla konuşmalar yaptık. Ondan sonra Trabzon’a gittik. Sonrasında yükseliş başladı. Şampiyon olduk. Onun için Ersun Yanal’ı tribünlerin içine sokmayın, beni daha fazla konuşturmayın. Ahlaklı olan insanlar ancak bu kulüpte çalışırlar. Ahlaksız olanlar çalışamazlar. Galatasaray’la flört etmeyecekti. Oturacaktı bekleyecekti. Benden sonra dahi bu görüşmeler olursa tepkimi koyacağım, bunu bilsin. Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

19


www.sosyaltribun.net

“ADAM HASTA...”

Ahmet Çakar sen doktorsun. Bu ülkeye örnek olacak insanlardansın. Ağzım dilim varmıyor söylemeye. Yapma. İyi hakemlik yapmışssın. Rasim Ozan... Ümit Özat sıkmasın diye birileri söylemiştir diyor, beni ima ediyor. Bu kadar gerizekalı olunmaz. Çekiyorlar viskiyi altta içiyorlar. Yeter artık ayıp ya.

BAŞKANLIK ŞARTLARI Adam hasta. Ethem Sancak’a söylüyorum. Fethullah’a karşı mısın değil misin? Spor programının başında her akşam bizi sövüp karalayan, Paralel’in adamının en iyi arkadaşıylasın. Galatasaray’ı asıyorlar kesiyorlar. Sizin ne hakkınız var. Bunların Genel Kurul’ları yok mu bunların. Delegelere hakaret ediyorsunuz ya. Sana mı kaldı kardeşim. Yöneticileri de buradan kınıyorum. Ayıp ya, böyle bir adama alet oluyorsunuz. Salata yapar gibi kesip doğruyorlar. Sen kimsin ya. O günkü tapeleri çıkarsınlar. Bu adamlar her akşam Türk futbolu için ahkam kesiyor. Adana Demirspor-Denizli maçını izliyorum. Adana Demirspor aleyhine yayın yapıyor ya. Avrupa’da şöyle böyle diyorlar. E orada yok ki sizin gibi zihniyet. Son dakika, son dakika verip karalama politikası yok. TRT’de öyle. Onlar da ahkam kesiyorlar. Antrenör olduğu zaman gözyaşı döktüğüm insanlar ne biçim yorumlar yapıyorlar. Durmadan karalıyorsunuz ayıp ya. Biz de taraftar da kızıyor ama biraz insanca yaklaşmak lazım. RASİM OZAN’A: GERİZEKALI

20 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

Bundan sonra kulübe başkan olmak isteyenler. Söz verecekler. 1- Üniversitenin tamamlanması, binaların yapılmasın. 2- Gebze’de arazi alıyoruz. Her şey orada olacak. Oranın yapımı sağlanacak. Kongreye gelip bu sözleri verecekler.

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

CANER, MEHMET, GÖKHAN KONUSU Yeni sistemde böyle şey yok. Bakın kulüplerin UEFA kriterleri uygulayabilmek için kendi bütçelerini düzenlemeleri lazım. Uygun şartlarda sözleşme olacak. Daha iyi şartlar bulabilirse gitsinler. “Avrupa’ya gideceğim” diyorlar, bıraksınlar bu işleri. Türkiye’de kazandıkları parayı Avrupa’da kazanamazlar. Bir değerlendirme yapacağız. Anlaştıklarımız kalacaklar. Bu kadar basit. İstiyorsa Beşiktaş’a giderler. Tümer Metin Beşiktaş’ın kaptanı değil miydi? Fenerbahçe’ye geldi.

TERRANEO’YU ALDIM, ATTIM

AYKUT KOCAMAN BENDEN SONRA GELEBİLİR

Aldım, attım. Sportif direktörlük bundan Aykut Kocaman benden sonra gelebilir. sonra da denenebilir. CEO kulüplerde zor. Benim için sorun yok. Kulüpler tam kurumlaşabilmeli. Her şeyi biliBen olmasam İsmail Kartal, Fenerbahçe’ye yoruz. teknik direktör olabilir miydi? İsmail Kartal’la konuştum. ‘Gel seni Avrupa’ya göndereyim eğitim al’ dedim. O dinleneceğim dedi.

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

21


www.sosyaltribun.net

gökhan yuvadan uçuyor mu? Beşiktaş, Fenerbahçeli Gökhan Gönül’e 2+1 yıllık sözleşme teklif etti... Tarafların prensipte anlaşarak el sıkıştığı ve milli futbolcunun Beşiktaş’a 2 yıllık maliyetinin 6 milyon Euro olacağı belirtildi. Lig bitimiyle transfer resmileşecek.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın, “İsteyen istediğini alabilir, biz de aldık. Tümer Metin, Beşiktaş’ın kaptanı değil miydi? Bize geldi” sözlerinin sırrı çözüldü… Sarı-lacivertli kulüple olan sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Gökhan Gönül’ün Beşiktaş’la prensipte anlaştığı öğrenildi. Fenerbahçe’den 1 milyon 750 bin Eurogaranti para alan ve maç başı ücretlerle yıllık kazancı 2 milyon Euro’yu geçen milli sağ beke, Beşiktaş’ın 2+1 yıllık olmak üzere 3 yıllık sözleşme teklif ettiği belirtildi. Bonservis bedeli ödemeyecek olan siyah-beyazlılara, Gökhan’ın 2 yıllık toplam maliyetinin 6 milyon Euro olacağı tahmin ediliyor. İki tarafın ligin bitimiyle birlikte anlaşmayı resmiyete dökmesi bekleniyor.

FENERBAHÇE ACELE ETMİYOR Gökhan Gönül ve Topal’ın Beşiktaş ile anlaştığı haberlerine karşın Fenerbahçe, masaya oturmak için acele etmiyor Fenerbahçe, sezon sonu sözleşmesi sona erecek Gökhan Gönül, Mehmet Topal ve Caner Erkin için henüz adım atmadı… Başkan Aziz Yıldırım,

22 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

“Profesyonelce davranabilirler, isteyen istediği yere gidebilir” derken, Trabzonspor mücadelesi sonrası oyuncularla masaya oturabilecekleri vurgusunu yaptı. Gökhan Gönül ve Mehmet Topal’ın Beşiktaş, Caner Erkin’in ise Inter ile anlaştığı haberleri ayyuka çıkarken üç futbolcu sessizliğini koruyor. İşte üç milli futbolcunun son durumları:

GÖKHAN GÖNÜL Her zaman dokuz yıldır forma giydiği Fenerbahçe’de futbolu bırakmak istediğini vurguladı. Ancak şampiyonluk yakalanamadığı takdirde kulübün nasıl bir tavır alacağını kestiremiyor ve gelen teklifleri cebinde hazır tutuyor. Menajeri, Beşiktaş’ın yanı sıra İspanya ve İngiltere ekipleri ile dirsek temasında.

MEHMET TOPAL Kariyerine Fenerbahçe’de devam etmek istiCANER ERKİN yor. İspanya ve İngiltere takımlarının yakın takibinde ancak Mehmet Topal’ın FenerbahDurumu en karışık isim. Kadro dışı kararı çe’de devam etme ihtimali, ayrılma ihtimalinhakkında son sözü Vitor Pereira söyleye- den daha fazla olarak görülüyor. cek. Portekizli teknik adamın, Caner’in özür dilemesinden dolayı memnun olduğu ve bu açıklamanın kararında etkili olacağı ifade ediliyor. Pereira, Caner hakkında olumlu görüş bildirirse yönetim katında Caner için af gündeme gelebilir. Öte yandan Caner affedilme ihtimali nedeniyle kendi imkanlarıyla antrenman yapmaya devam ediyor.

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

23


www.sosyaltribun.net

fenerbahçe gol sorununu çözdü

Bütün bir sezon gol sıkıntısı çeken Fenerbahçe, sezon biterken gol olup yağmaya başladı. Peki sarı lacivertli takım ne değişti? Teknik direktör Vitor Pereira sezon başından beri uyguladığı 4-3-3 sisteminden vazgeçip, Nani’yi 10 numara gibi kullandığı 4-2-3-1 sistemine geçince her şey bir anda değişiverdi. Sarı Lacivertli ekip Mersin ve Trabzonspor ile Torku Konya maçlarında toplam 11 gole imza attı. man çok top kaybı yapması ve takımın bu nedenle geriye koşmak zorunda kalmasıydı. TEŞHİS GALATASARAY MAÇIN Pereira, bu iki şikayeti tek hamlede çözdü. ÖNCESİ KOYULDU Diego’nun yerine 10 numara pozisyonuna Nani geçti ve Fenerbahçe o günden bu yana Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereioynadığı 4 resmi maçta 11 gol kaydetti. ra’nın, Galatasaray derbisi öncesinde oyuncularla yaptığı bire bir görüşmeler sonrasın- NANİ, ALPER VE VOLKAN ŞEN da kadroda devrim denilebilecek değişimlere Ayrıca, Pereira’nın Luis Nani’ye özgürlük taimza attığı ve bu değişimlerin takımın çehnıyıp ileride oynatmaya başlaması dışında resini değiştirdiği ortaya çıktı. Oyuncuların Alper ve Volkan Şen’le kanatlar daha işlerlik büyük çoğunluğundan Diego Ribas’ın çok kazandı. Yıllardır alıştığı sisteme dönen ve koştuğu ancak hızlı karar verme gibi sıkındaha rahat oynayan Sarı-Lacivertli futboltıları olduğu için takımı yavaşlattığı şikayecular ligin son haftalarına gol parolası ile ti öne çıktı. Futbolcuların ikinci önemli derdi giriyorlar. Nani’nin kanat bölgesinde görev yaptığı za-

24 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

KARTAL YUVASINA KONDU

Ve Vodafone Arena açıldı Beşiktaş’ın 2.5 yılda yapımını tamamladığı Vodafone Arena dün görücüye çıktı. Beşiktaşlıların büyük merakla beklediği stadyumun protokol açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman stadın ortasında paslaştılar.

Kara Kartal yeni yuvasına kondu… Yaklaşık üç yıl süren çalışmalar sonunda Türk futbolu dev gibi bir tesis kazandı… Vodafone Arena, Beşiktaş camiasına hayırlı olsun… HEY GİDİ İNÖNÜ STADYUMU İnönü Stadyumu; 19 Mayıs 1947’de açıldığında Türkiye’nin en değerli spor tesisiydi. Konumu, kapasitesi ve mimari yapısıyla döneminin en ihtişamlı yapılarından birisi olarak tanındı. İstanbul Boğazı’nın kıyısında nice unutulmaz anlara ev sahipliği yaptı. 66 yıl süren sonsuz hizmetlerinden sonra, 11 Mayıs 2013 tarihinde sporseverlere sessiz sedasız nolojik açıdan son derece modern bir donaveda ederek tarihin tozlu sayfalarındaki ihnıma sahip, seyirciler için rahat ve uygar bir tişamlı tahtına kuruldu. ortam sunan, kolezyum tasarımı ve dalga modeli tribünleriyle göze hitap eden, son deVE VODAFONE ARENA rece değerli bir tesis… Tribünlerde oluşturduğu olağanüstü atmosferler ile dünya futTürk sporuna son derece görkemli bir tesis bolseverlerinin haklı takdirini kazanmış olan kazandırıldı. 42.000 seyirci kapasiteli, tekBeşiktaş seyircisi artık şarkılarını 42.000 @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

25


www.sosyaltribun.net

26 Sosyal Trib羹n /

May覺s Say覺s覺

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

kişilik bir koroyla seslendirecek, coşkulu tezahüratlarla rakiplerine sahayı dar edecek, 11o yılı aşkın tarihine yepyeni zaferler yazacak.

NEDEN ARENA?

VODAFONE

Başkan Fikret Orman’ın göreve geldiği dönemde Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün toplam borcu 600 milyon TL’yi aşmış durumdaydı. Söz konusu borç kulübün geleceğe yönelik büyüme planlarını sekteye uğrattığı gibi, ezeli rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray ile rekabet etmesini de zorlaştırıyordu. Beşiktaş’ın Efsane Başkan Süleyman Seba dönemindeki parlak günlerine dönebilmesi için tek çare mali yapının güçlendirilmesiydi. Başka bir deyişle, kulübün masraflarının azaltılıp gelirlerinin arttı@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

rılması gerekiyordu. Gözler, BEŞİKTAŞ İÇİN MİLAT İnönü Stadyumu’na çevrildi. İNÖNÜ STADYUMU NE- Vodafone Arena milyonlarca Beşiktaşlı’nın kalbini okşaDEN YIKILDI? yan, çok etkileyici bir yapıt İnönü Stadyumu, tarihi açı- olmasının yanında kulübün dan Türk sporu adına son mali ve sportif geleceği açıderece değerli bir tesis ol- sından yepyeni bir dönem makla birlikte çağdaş futbol dünyasının gerektirdiği standartların çok gerisinde kalmıştı. Futbolseverlere rahat maç seyretme olanağı sağlamıyordu, stadyumun giriş – çıkışları sıkışık ve can güvenliği açısından tehlikeliydi, seyirci kapasitesi açtı. Beşiktaş, seyirci kakısıtlıydı. Beşiktaş Jimnas- pasitesinin artışı nedeniyle tik Kulübü seyircilerine kon- daha fazla sayıda bilet saforlu bir ortam sunamadığı tabilme olanağına kavuştuiçin maç biletlerinin fiyatla- ğu gibi, tribünlerde sağladığı rını düşük seviyede tutmak yüksek standartlar sayezorunda kalıyor, seyirci ka- sinde maç biletlerini eskiye pasitenin kısıtlılığı nedeniy- oranla daha yüksek fiyatlale yüksek sayıda bilet satışı ra satma olanağına da sayapamıyordu. Günümüzde hip oldu. Siyah Beyazlılar’ın stadyum gelirlerinin bir fut- stadyum gelirinin kısa süre bol kulübü için en büyük gelir içerisinde Galatasaray ve kalemi olduğu gerçeğini dik- Fenerbahçe’ninkilere denk kate aldığımızda, Beşiktaş’ın bir seviyeye ulaşması bekleFenerbahçe ve Galatasa- niyor. ray’ın gelir seviyesini yakalayabilmesi için yeni bir stadyuma sahip olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçekti. Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

27


www.sosyaltribun.net

BUNDAN SONRAKİ HEDEF Beşiktaş Jimnastik Kulübü Vodafone Arena’yı inşa etmek için 400 milyon TL harcadı. Bu yatırımın etkisiyle kulübün toplam borcunun yaklaşık olarak 1.2 milyar TL’ye kadar çıktığı görülüyor. UEFA ölçütlerine göre spor tesisi inşa etmek için yapılan harcamalar mali disiplin açısından herhangi bir sorun çıkarmasa da toplam borcun 1.2 milyar TL’ye ulaşmış olması kulübün geleceği açısından düşündürücü bir durumdur. BJK Yönetim Kurulu, Vodafone Arena’nın hizmete girmesiyle elde edeceği gelirlerin belli bir bölümünü kulübün borçlarını ödeme doğrultusunda değerlendirmeli, bu açıdan etkili ve disiplinli adımlar atmalıdır. Aksi takdirde, Vodafone Arena’nın verdiği keyif çok uzun sürecek gibi görünmüyor. İnönü Stadyumu’nun yıkılmasından sonra ‘evsiz’ hisseden Beşiktaş camiası Vodafone Arena’nın açılışıyla büyük bir moral ve motivasyon kazandı. Beşiktaşlılar’ın son yıllarda asık görmeye alıştığımız yüzlerinin umut ve mutlulukla güldüğünü görüyoruz. Siyah beyazlılar Başkan Fikret Orman’ın liderliğinde kara kartalın şanına yakışan, büyük bir tesis inşa ettiler. Vodafone Arena, Beşiktaş’a kutlu olsun. Darısı, diğer kulüplerin başına…

SANKİ DARPHANE Vodafone Arena, ‘darphane’ sanki; hem para, hem puan basıyor!. Neye, nereden, nasıl bakarsan, gördüğün de ona göredir. Ona göre olunca, başkalarının da senin gibi bakmasını, düşünmesini, konuşursa, konuşmasını beklersin. Dünyayı kendi ekseni etrafında döndürmek, kitleleri arkasına takmanın keyfini sürdürmek isteyenlerin, güç gösteri- döneminde stat kazandıran başkan oldu. siyle “rakip”lerine “hodri meydan” diyenlerin Birçok işlevi olan, “son teknoloji”yle donatılan Vodafone Arena, Fikret Orman’ın geçtavrıdır bu. mişteki söylemlerine bakılırsa, “darphane” misali çalışacaktı. Önce Bursaspor, sonra ARENA’YLA YATTI KALKTI Kayerispor maçları, Fikret Orman’ı haklı kılBaşkan Fikret Orman, Vodafone Arena’yla dı!. Vodafone Arena, doldu taştı; para bastı!. yattı kalktı. Ne kadar sevinse yeridir. Bu ara- Ya puan basmak?... da, “boş” konuşmalarını sevincine bağlayıp olağan saymak gerekir. Çünkü Beşiktaş’a,

28 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

Beşiktaşlı futbolcular Vodafone Arena Stadı’ndan ve taraftardan büyük bir övgü ile bahsederken, ‘’3 sezon başka statlarda oynadık. Oralarda da çok güzel oynadığımız maçlar oldu ama burası gerçekten bambaşka. Bu stat adeta bizi oynatıyor. Biz burada kolay kolay yenilmeyiz’’ diye konuşarak Vodafone Arena’dan övgüyle bahsettiler.

PUAN BASMAK

ancak bir de rakibin gücü, rakibine “bakış”ı var. Bu “bakış”, “büyükten büyüğe” farklılık Vodafone Arena’da, bu sezon için tek maç gösterdiği için, Beşiktaş’ın işi kolaydı. kaldı; o da, 33. Hafta’da Osmanlıspor’la... Oynanmamş maç için konuşmak, “erken SEYİRCİLER GOLE DOYDU öten horoz”u akla getirir. Ama... Osmanlıspor, o eski “ruh”la, Osmanlı’nın başkentini fethedebilir. Beşiktaş, Osmanlıspor’u da atlatırsa, Vodafone Arena “puan basma” özelliğini korumuş olacak!. BEŞİKTAŞ’IN AFFI YOK Kayserispor, Eskişehirspor’un Trabzonspor’u alt etmesinden sonra, iyice tedirgin oldu!. Kimileri, bu tedirginliğin, Beşiktaş’tan “puan koparmak” için bir fırsat olduğunu düşünmüştür kuşkusuz. Kayserispor’un “puan koparacağı”nı umanlar, anlaşılan o ki, Ersun Yanal’ın yazısından etkilenmişlerdi. (“Siyah-beyazlılar bu hafta ligin en az gol yiyen ekiplerinden Kayserispor’la karşılaşacak. Hücumda büyük çıkış yakalayan Kayserispor da, Beşiktaş için çok kolay bir rakip olmayacaktır.”) Rakip, küçümsenmez; @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Vodafone Arena, hem para hem puan bastı!. Gomez’in kaçırdığı penaltı da gol olsaydı, tam 5 gol alacaktı. Fenerbahçe- Gaziantepspor maçının olağan seyrinde gideceğini düşünerek, önümüzdeki hafta, Lig’de bir dalgalanma olacağını varsaymak da olağan sayılmalı. Haftalar kısalırken “hata yapma”yan, “şansı yaver giden”, ipi göğüsler. Artık bu, son hafta mı, sondan ikinci hafta mı olur, bekleyip görmek en doğrusu... Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

29


www.sosyaltribun.net

gomez takımı sırtladı

Mario Gomez, adını Beşiktaş tarihine yazdırmaya devam ediyor... Siyah beyazlıların bir sezonda en çok gol atan yabancısı unvanını alan Alman futbolcu, aynı zamanda Beşiktaş’ın son 19 yıldaki en golcü futbolcusu oldu. Gomez, bu sezon gösterdiği performansla Ba, Oktay, Nouma, İlhan Mansız gibi efsaneleri şimdiden geride bıraktı.

KIRALIN AYAK SESLERİ

TARİHE GEÇTİ

Beşiktaş’ın Alman yıldızı Mario Gomez, göz kamaştırıyor... Son olarak, Kayserispor maçında attığı golle galibiyette pay sahibi olan Gomez, krallık yarışında da 24 golle ilk sırada yer alıyor. Alman yıldızın gol attığı 17 maçın 16’sını kazanan Beşiktaş, bu mücadelelerde 48 puan elde etti. Ligde geride kalan 31 haftada 15 takımın filelerini havalandıran Mario Gomez, sadece Akhisar, Mersin İdman Yurdu ve Çaykur Rizespor’a karşı gol kaydedemedi. Fiorentina’da 2 sezonda 47 maçta forma giyip, 14 gol atabilen Alman forvet, Beşiktaş’ta bir çok unvanı şimdiden ele geçirmiş durumda.

Mario Gomez, Süper Lig’de geçen sezon Bursaspor formasıyla 22 gol atarak gol kralı olan Fernandao’yu da şimdiden geçit. Alman golcü, kaydettiği 24 golün 6’sını kafayla atan Gomez, penaltıdan ise sadece bir kez İlk olarak, Beşiktaş tarihi- kalecileri avladı. nin en çok gol atan yabancısı unvanını alan tecrübeli futbolcu, ligin bitmesine 5 maç kala siyah beyazlıların son 19 yıldaki en golcü ismi olmuştu. Demba Ba, Nouma, İlhan Mansız gibi bir çok Beşiktaş efsanesini şimdiden geride bırakan Mario Gomez, Vodafone Arena’da da ilk golü atarak, tarihe geçti.

30 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

GEÇEN YILIN KRALNI ŞİMDİDEN GEÇTİ

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

güneş’in gol kralları

Şenol Güneş, çalıştırdığı takımlarda gol kralları ile dikkat çekiyor. Tecrübeli teknik adam Trabzonspor ve Bursaspor’da çalıştığı dönemlerde 4 gol kralı çıkardı. Trabzonspor’da 1995-96 sezonunda 25 golle Şota, 20042005 sezonunda 31 golle Fatih Tekke, 2011-2012 sezonunda 33 golle Burak Yılmaz gol kralı oldu. Son olarak Güneş’in görev yaptığı Bursaspor’da geçen sezon Fernandao 22 golle tahta oturdu. Güneş, oyun sistemini kral Gödeniz Karadeniz, 33 gol- da Beşiktaş’tan gol kraadayları üzerine kurmuş lü Burak Yılmaz’ı ise 9 gollü lı çıkarma yolunda… Son olacak ki, takımdaki diğer Olcan Adın takip etti. Bur3 haftaya girilirken 24 oyuncular bu isimlere çok saspor’da Fernandao 22 gol golü bulunan Mario Goyaklaşamadı. 25 gollü Şo- atarken ona en yakın isim ta’ya en yakın isim 13 gollü ise 13 gollü Bakambu idi. mez, 19 gol atan Samuel Eto’o nun önünde zirveHami Mandıralı olurken, 31 Şenol Güneş bu sezon gollü Fatih Tekke’yi 12 golle de yer alıyor. @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

31


www.sosyaltribun.net

SAVUNMA ALARM VERiyor Akhisar deplasmanında kritik 2 puan kaybeden Beşiktaş’ta, savunmadaki sıkıntılara bir türlü çare bulunamıyor. Son 4 maçta 8 gol yiyen siyah beyazlılar, sezonun toplamında ise kalesinde 32 gol gördü. Süper Lig’de Fenerbahçe’nin 3 puan önünde liderliğini sürdüren Beşiktaş, hücumdaki başarılı performansını savunmaya bir türlü yansıtamadı. Rakip fileleri 66 kez havalandıran siyah beyazlılar, kalesinde ise 32 gol gördü. ise aynı sürede 28 gol yemişti. Beşiktaş’ta defans hattının formsuzluğu camiada tedirginlik yaratırken, teknik direktör Şenol Güneş’in hafta boyunca takım savunmasıyla ilgili çalışmalar yaptıracağı öğrenildi. Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışındaki rakibi Fenerbahçe’de ise bu rakam 22... Son 4 maçta 8 gol yiyen siyah beyazlılar, son 3 sezonun da en

32 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

kötü defansif performansını sergiliyor. Geçen sezon 30’ncu hafta sonunda kalesinde 27 gol gören siyah-beyazlı ekip, 2013-2014 sezonunda sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

STRES YÖNETİLMEZSE… Geçen yıl da buna benzer maçlar oynanmış ve şampiyonluk son 5 haftada kaybedilmişti. Beşiktaş gibi bir takımda stres yönetimi zayıf... Bunun başı; yönetim olabilir, ardından teknik direktörün bir öğretmen görüntüsü içerisinde aşırı heyecanı dile getirilebilir. Sporcuyu, olması gereken performansından alıkoyan içsel ve dışsal yüklerdir ‘stres’ dediğimiz şey. Savunmada ve gol bölgelerinde şampiyonluğa 3-4 maç kala yapılan bu basit-komik hatalar, başka bir şeye bağlanamaz. KALİTE DEĞİL 3 PUAN Beşiktaş karşısında Akhisar’ın iki kez yenik durumdan 3-2 öne geçmesinde stresini yenmiş, kaybedecek bir şeyi olmayan rahatlığı önemli etken. Beşiktaş için her maç bir final. ‘Futbolun kalitesine’ değil, ‘her maçta 3 puana odaklanmış’ siyah beyazlıların özellikle 2. yarıdaki futbolla, bu telaş, bu stresle şampiyonluk yarışında çok fazla bir avantajı olduğu söylenemez artık... Beşiktaş’ın bugünlere gelmesinde büyük etkisi olan öğretmen Güneş’in, futbolcularını bu tür maçlara psikolojik olarak hazırlaması şart. KADRO DERİN DEĞİL

önünde olmayan Beşiktaş, şampiyonluğu bir ‘ekip’ ruhuyla kazanacak. Bu fiziksel ve takım dayanışması, eğer psikolojik motivasyondan eksik kalırsa hedefe ulaşmak zorlaşır.

diren BEYAZ bir takım sonrasında hüzne dönüşen SİYAH bir ekip… Skorun 3-2 olması sonrası kulübedeki manzara inanılmazdı…

KRONİK RAHATSIZLIK Beşiktaş’ta özellikle de Akhi- MI? sar maçında stres ve panik Önce Serdar Kurtuluş’un havası vardı. Şampiyonluk gözyaşlarını tutamaması yarışında daha önce de beekranlara yansıdı… Arlirttiğimiz gibi stres ve panik Beşiktaş’ın en büyük handi- dından Necip Uysal’ın. Quareskapı olacak gibi görünüyor. Sonrasında Maçın skorunu her iki takım ma’nın kara kara düşünadına yapılan bireysel hata- mesi ve sahada da beralar belirledi. Son bölümleri berlik golünü kaydeden oldukça çekişmeli ve heya- Cenk Tosun’un hüznü… can dolu geçen karşılaşmaHepsine bakıldığında Beda hem Akhisar hem de Beşiktaş seyir zevki yüksek bir şiktaş’ın kronik rahatsızlığı net şekilde bir kez mücadele ortaya koydu. daha görüldü: STRES KIAĞLAYA AĞLAYA RIĞI… Slaven Bilic döneŞAMPİYONLUĞA mini hatırlatan psikolojik Kara Kartal’da Akhisar’da çöküşler maç sonunda film gibi bir maç vardı… Aksiumut veren ve dik duruşu yonu bol, duyguların birbirine karıştığı sonunun tam gösteren teknik ekip, futolarak mutlu bitmese bile bolcu demeçleriyle toparsiyah-beyaza teselli ve- lanmaya çalışıldı. Ancak ren bir durum yaşandı… şu net bir şekilde görüldü Ancak ekranlara da yan- ki; lider Beşiktaş 2 puan sıyan öyle enstanteneler kaybedip avantajını kavardı ki, şampiyonluğa lan 4 haftaya taşıdı ama giden Kartallar ağladı! o haftaların da hiç rahat Gelin hep beraber duygu- ve kolay geçmeyeceği sal manzaranın detayla- aşikar. STRES VAR STRES

rına bir bakalım… Maçta

Kadro zenginliği, vitrindeönce Gomez ile ardından ki yıldız sayısı itibariyle FeOlcay ile öne geçip sevinerbahçe ve Galatasaray’ın

nen ve taraftarını sevin-

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

33


www.sosyaltribun.net

trabzonspor’da deprem

Trabzonspor’da deprem... Bordo Mavililer’de 6 futbolcu kadro dışı bırakıldı. Erkan Zengin, Marko Marin, Özer, Fatih Atik, Sefa ve Cavanda takımdan ayrı çalışacak. Fenerbahçe maçının taraftarların sahaya girmesiyle tatil edilmesi sonrasında Trabzonspor’da sular durulmuyor. Bordo Mavililerde Erkan Zengin, Marko Marin, Özer Hurmacı, Fatih Atik, Sefa Yılmaz ve Luis Cavanda, süresiz kadro dışı bırakıldı. 6 futbolcu, takımdan ayrı çalışacak.

34 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

ONUR’DAN ÖZÜR Konuyla ilgili açıklamada bulunan Onur Kıvrak, “Yeniden şampiyonluk kupalarını kaldıracağımız günleri hep birlikte görmek istiyorum” diyerek takımda kalacağını açıkladı. Milli kaleci, Trabzonspor formasının asla ve asla bunları hak etmediğini belirtmek için bir hareket

yaptığını dile getirdi. “Bu hareketim ne formaya ne de armaya yönelikti” diyen Onur, “Eğer yanlış anlayanlar oldu ise, özür dilerim” dedi. Onur, Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumla ilgi de “ciğerim yanıyor” ifadesini kullandı.

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

Karadeniz fırtınası esmiyor... Deplasmanda Eskişehirspor’a 1-0 yenilen Trabzonspor, bu sezon 16 ıncı mağlubiyetini aldı. Böylece Bordo Mavili takım, daha ligin bitimine üç hafta kala tarihi yenilgi rekorunu egale etti.

fırtına esmiyor TARİHİ YENİLGİ REKORU

Yönetim değişikliği Teknik direktör istikrarsızlığı, ekonomik sıkıntı, arda arda kaybedilen maçlar... 2015-2016 sezonu Trabzonspor için kabus gibi geçiyor. Sezona yaptığı flaş transferlerle, şampiyonluk parolasıyla başlayan Karadeniz temsilcisi, taraftarına tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Ligin 31 inci haftasında deplasmanda Eskişehirspor’a 1-0 yenilen Trabzonspor, sezonun 16 ıncı mağlubiyetini aldı. Böylece bordo mavili takım, daha ligin bitimine üç hafta kala, 2001-2002 sezonu sonundaki yenilgi rekoruna ortak oldu. Eğer Trabzonspor, bir mağlubiyet daha alırsa lig tarihindeki 17’inci yenilgisini yaşayarak, bu alanda kötü bir rekor kırmış olacak. Bordo-mavililer, kalan 3 haftada sahasında Çaykur Rizespor, deplasmanda Antalyaspor, son haftada Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Kasımpaşa ile karşılaşacak.

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

35


www.sosyaltribun.net

terim’in vazgeçilmezleri TERİM KALEM KAĞITI ELİNE ALDI Avrupa Futbol Şampiyonasına sayılı günler kaldı. Fatih Terim ise kağıt kalemi eline aldı. A Milli Takım’la Fransa’ya götüreceği 23 kişinin listesini oluşturmaya başlayan Terim, kafasında belirlediği isimleri yazmaya başladı. isimlerden biri. Bu sezon performansında hafif bir düşüş olsa da Gökhan Gönül, sağ TERİM’İN 16 GARANTİ İSMİ! beki kolay kolay kimseye kaptırmayacak Performanslarıyla Terim’in gözüne giren ve gibi görünüyor. Avrupa Şampiyonası’nda oynamasına kesin gözüyle bakılan isimler de şekillendi. İşte ŞENER ÖZBAYRAKLI - Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye sezon başında gelen Şener, üzerinde tartışılamayacak isimler... Gökhan Gönül’ün alternatifi olarak kadroya VOLKAN BABACAN - Volkan Demirel’in, Ka- dahil edildi. Gökhan’ın yokluğunda sağ beki zakistan ile oynadığı maç sonrasında kaleyi dolduran Şener, Sarı Lacivertliler’de olduğu devralan Volkan Babacan, o günden beri Te- gibi milli takımda da Gökhan’la forma yarırim’in 1 numarası. Başakşehir’in 27 yaşında- şına girecek gibi... ki kalecisi, Fransa’ya garanti gidecek isimlerin başında geliyor.

HAKAN BALTA - Galatasaray’da aslında sol bek olan ancak bu sezon hem milli takımda hem de Sarı Kırmızılılarda stoper olarak ter GÖKHAN GÖNÜL - Fenerbahçe’nin sağ bek döken Hakan Balta, sezonun başaralı isimoyuncusu Gökhan Gönül, sadece Fatih Te- leri arasında yer alıyor. 33 yaşındaki futbolrim’in değil, spor kamuoyunun da kesin ola- cu Terim’in gözdeleri arasında yer alıyor. rak götürelecekler listesinde olması gerekli

36 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

SERDAR AZİZ - Bursaspor’un genç futbolcusu Serdar Aziz, savunmada Fatih Terim’e güven veren isimler arasında... Fatih Terim’in Fransa’ya götürmek istediği isimler arasında yer almasına kesin gözle bakılıyor. İSMAİL KÖYBAŞI - Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in gelmesiyle birlikte bu sezon göz dolduran İsmail Köybaşı, Fransa’ya götürülecek kemik kadronun içerisinde... İsmail, Fatih Terim’in kafasındaki isimlerden birisi... HASAN ALİ KALDIRIM - Fenerbahçe’de gösterdiği performansla Caner Erkin’den formayı alan Hasan Ali Kaldırım, A Milli Futbol Takımı’nın 1. sol beki olarak görülüyor. Fatih Terim’in 11 tahtasında da ismi yer alan Sarı Lacivertli futbolcu, Fransa biletini şimdiden cebine koydu. MEHMET TOPAL - Sezonun flaş isimlerden birisi Mehmet Topal. Fenerbahçe’ye oynadığı oyunla büyük katkıda bulunan tecrübeli futbolcu Terim’in kafasındaki kadroda ilk sıralarda...

OZAN TUFAN - Fatih Terim’in vazgeçmediği isimler @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

arasında geliyor Ozan Tufan. Fenerbahçe’de Diego’nun alternatifi olarak görülen, oyuna Pereira tarafından 2. yarıda dahil edilen Ozan, Terim’in gözdesi...

kiklerle de adeta tehlikeli bir silaholan genç futbolcu, bu macerayı yaşayacaklar arasında...

VOLKAN ŞEN - Sezon başında Fernandao, Ozan Tufan gibi isimlerle birlikte Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan Volkan Şen, adeta yeniden parladı. Gösterdiği performansla her maça 11 başlayan Volkan, OĞUZHAN ÖZYAKUP - Bu EURO 2016’nın kapısını da sezon Beşiktaş’ın şampi- bu oyunuyla araladı. yonluk yarışında önemli bir pay sahibi olan Oğuzhan Özyakup, milli takımın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Fatih Terim’in de ilk 11’inde yer alacak isimlerden birisi genç Oğuzhan... ARDA TURAN - Türkiye’de bu sene Barcelona’ya transferiyle oldukça gündeme gelen Arda Turan, adeta Terim ile baba oğul gibi. Ancak bunun en büyük etkisi, Arda’nın çizdiği grafik. Takım kaptanı Arda Turan, listenin SELÇUK İNAN - A Milli Ta- en başında... kım’ın EURO 2016’ya en iyi CENK TOSUN - Beşiktaş’ta 3. olarak gitmemizi sağlaMario Gomez’in gölgesinde yan frikik golünü atarak kalsa da, oyuna sonradan Türkiye’ye büyük bir coşkugirerek takımına katkıda buya uğrutan Selçuk İnan da lunan genç forvet Cenk Tokemik kadroda yer alıyor. sun da Terim’in listesine girGalatasaraylı futbolcunun di. Fransa’daki kadroda başBURAK YILMAZ - Devre larda adı yazılı... arasında Galatasaray’dan HAKAN ÇALHANOĞLU - Çin’in Beijing Guoan takımıBayer Leverkusen’de forma na transfer olan Burak Yılgiyen Hakan Çalhanoğlu, maz, sakatlığının az da olsa Avrupa’da adından olduk- devam ettiği zamanda bile A ça bahsettiriyor. Attığı fri- Milli Takım’a davet edildi. Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

37


www.sosyaltribun.net

Bir şampiyonluk hikayesi Ligin 31. haftasında Kamil Ocak Stadı’nda konuk olduğu ve 2-0 geriye düştüğü karşılaşmada Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’u 3-2 yenen turuncu-beyazlılar, bu sonuçla puanını 65’e yükseltti. Ligde 31. hafta sonunda en yakın takipçisi Kardemir Karabükspor’la arasında 10 puanlık fark bulunan Akdeniz temsilcisi, bitime 3 hafta kala hem şampiyonluğu hem de Süper Lig’e yükselmeyi garantiledi ve 12 yılık özlemini bitirdi. Adanaspor, son olarak 2003-2004 sezonunda Süper Lig’de mücadele etmişti. BİR HAYAL GERÇEK OLDU Sezona teknik direktör Eyüp Arın idaresinde başlayan Adanaspor, bu çalıştırıcıyla yolların ayrılmasının ardından ligin 12. haftası öncesi Engin İpekoğlu’nu takımın

38 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

başına getirdi.

19 MAÇLIK BİR SERİ Adanaspor, PTT 1. Lig’de yaptığı son 19 maçta yenilgi yüzü görmedi. Teknik direktör Engin İpekoğlu yönetiminde ligde 20 maça çıkan turuncu-beyazlılar, 12. haf-

tada sahasında Boluspor’a 2-1 mağlup olduktan sonra yenilmezlik serisi yakaladı. Son 19 karşılaşmada mağlup olmayan Adanaspor, bu müsabakaların 16’sını kazanıp, 3’ünde berabere kaldı, 51 puanı hanesine yazdırdı. Akdeniz temsilcisi, son 8 sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

maçından ise galip ayrıldı. Adanaspor, söz konusu 19 karşılaşmada 37 kez fileleri havalandırırken, kalesinde 14 gol gördü.

BİR TEKNİK DİREKTÖR TAKIMDA NELERİ DEĞİŞTİREBİLİR? Adanaspor, sezona başladığı teknik direktör Eyüp Arın yönetiminde ilk 11 maçta 14 puan toplamıştı. Arın idaresinde 4 galibiyet, 2 beraber-

temsilcisi, teknik direktör Engin İpekoğlu yönetiminde çıktığı 20 müsabakada ise 38 kez topu filelere gönderip, kalesinde 16 gole engel olamadı.

lik ve 5 yenilgi alan turuncubeyazlılar, kendisine puan cetvelinin 11. sırasında yer bulmuştu. İlk 11 karşılaşmada 14 gol atıp, 15 gol yiyen Akdeniz

sezonu başında maddi sıkıntılar sebebiyle 3. Lig’e düşürülen Akdeniz temsilcisi, 20062007 sezonu sonunda 2. Lig’e yükseldi. Adanaspor, bir sonraki sezon 1. Lig’e çıkarken, 8 sezon boyunca Süper Lig’e çıkmak için mücadele verdi. Teknik direktör Engin İpekoğlu yönetiminde sezonu şampiyon tamamlamayı garantileyen turuncu-beyazlı takım, 10 yıl sonra Süper Lig’e dönmüş oldu.

5. KEZ SÜPER LİG SEVİNCİ Adanaspor, tarihinde 5. kez Süper Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Turuncu-beyazlı ekip, 1970-1971 sezonunda Bülent Eken, 1987-1988 sezonunda Ali Hoşfikirer, 19971998 sezonunda Ercan Albay ve 20012002 sezonunda Bahri Kaya yönetiminde Süper Lig’e yükselme başarısı göstermiş@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

10 YILDA FUTBOLUN DİBİNDEN ZİRVESİNE Adanaspor, 10 yıllık süre içinde 3. Lig’den Süper Lig’e yükselmeyi başardı. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2005-2006

ti. Akdeniz temsilcisi ayrıca, 4 kez playoff mücadelesinde Süper Lig’in kıyısından dönmüştü. Turuncu-beyazlılar, 1994-1995, 1996-1997, 2009-2010 ve 2011-2012 sezonlarında play-off’larda mücadele etmiş ancak Süper Lig’e yükselememişti. Adanaspor, PTT 1. Lig’in son 3 haftasında Multigroup Alanyaspor, Kardemir Karabükspor ve Vartaş Elazığspor ile karşılaşacak. Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

39


www.sosyaltribun.net

kimler geldi kimler geçti

40 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

SÜPER LİG’DEN GELİP-GEÇEN TAKIMLAR Türkiye’nin en üst düzey futbol ligi olan Süper Lig’in temelleri 1959 yılında atıldı. 2001 yılına kadar 1. Lig ismiyle devam eden Lig, 2001 yılında itibaren Süper Lig ismini aldı. 55 yıllık tarihi boyunca Süper Lig’de 68 takım mücadele etti. Hangi takımlar gelip geçmedi ki bu ligden… Değerli okurlarımızın “Vay be” dediğini şimdiden duyar gibiyim. O zaman tarihte kısa bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Hadi bir araştıralım hangi takımlar şimdiki adıyla Süper Lig’de top koşturmuş. Öncelikle hangi iller Türkiye’nin bu en üst düzey ligine takım göndermiş, ona bakalım…

36 ŞEHİR TAKIMI SÜPER yespor, Beykoz, BeyoğlusLİG’DE MÜCADELE ETTİ por, Yeşildirek, Zeytinburnu, Vefa, Karagümrükspor, BaSüper Lig de 1959-2013 yıl- kırköyspor, Adalet (Alibeyları arasında 68 takımın mü- köy) cadele ettiğini bir kez daha hatırlatayım. 68 takım için de, Türkiye de yer alan şehirler içeresinde sadece 36 şehrin takımı mücadele etme başarısını gösterdi. 45 şehrin takımı ise maalesef Süper Lig de oynayamadı. Süper Lig de oynayan şehir- ANKARA’DAN 9 takım; Anler ve takımlar şu şekilde; karagücü, Gençlerbirliği, Ankara Demirspor, PTT, ŞeİSTANBUL’DAN 16 takım; kerspor, Ankaraspor, HacetFenerbahçe, Galatasaray, tepe (Keçiörengücü), GençBeşiktaş, İstanbulspor, Sa- lerbirliği Oftaş, Petrol Ofisi rıyer, Kasımpaşa, Feriköy, İstanbul Büyükşehir Beledi@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

İZMİR’DEN 6 takım; Altay, Göztepe, Karşıyaka, Altınordu, İzmirspor, Bucaspor

TRABZON’DAN takım; Trabzonspor ve Akçaabat Sebatspor ADANA’DAN 2 takım; Adanaspor ve Adana Demirspor KAYSERİ’DEN 2 takım; Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor MANİSA’DAN 2 takım; Manisaspor ve Akhisar Belediye ve Gençlikspor Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

41


www.sosyaltribun.net

Ayrıca; Bursa’dan; Bursaspor, Gaziantep’ten; Gaziantepspor, Samsun’dan; Samsunspor, Eskişehir’den;Eskişehirspor, Kocaeli’den; Kocaelispor, Denizli’den; Denizlispor, Antalya’dan; Antalyaspor, Bolu’dan; Boluspor,Rize’den; Çaykur Rizespor, Malatya’dan; Malatyaspor, Konya’dan; Konyaspor, Sivas’tan; Sivasspor,Zongudak’tan; Zonguldakspor, Ordu’dan; Orduspor, Sakarya’dan; Sakaryaspor, Mersin’den; Mersin İdman Yurdu, Diyarbakır’dan; Diyarbakırspor, Karabük’ten; Kardemir D.Ç. Karabükspor, Aydın’dan; Aydınspor,Elazığ’dan; Elazığspor, Erzurum’dan; Erzurumspor, Van’dan; Vanspor, Giresun’dan; Giresunspor,Çanakkale’den; Çanakkale Dardanelspor, Balıkesir’den; Balıkesirspor, Siirt’ten; Siirtspor. Maraş’tan Maraşspor, Kırıkkale’den; Kırıkkalespor ve Yozgat’tan Yozgatspor mücadele etmişlerdir. ŞİMDİ BU TAKIMLAR HANGİ Manisaspor, Orduspor, MKE LİGDE OYNUYOR? Ankaragücü, Kahraman Maraşspor Altay, Sarıyer, ÇaFenerbahçe, Galatasaray, nakkale Dardanelspor Spor Beşiktaş, Trabzonspor, Bur- Toto 2.Lig de oynamaya desaspor, Gençlerbirliği, Ga- vam ediyorlar… ziantepspor, Eskişehirspor, Antalyaspor,Kayserispor, İstanbulspor, Ankara DeÇaykur Rizespor, Konyas- mirspor, Siirtspor, Karagümpor, Sivasspor, Kasım- rükspor, Hacettepe (Gençlerpaşa, Mersin İdman Yur- birliği Oftaş), Keçiörengücü du, İstanbul Büyükşehir (Hacettepe 1945-1987), KoBelediyespor(başakşehir), caelispor, Şekerspor, SakarAnkaraspor(Osmanlıspor) yaspor ve Yozgatspor Spor ve Akhisar Belediye ve Toto 3.Lig de oynamaya deGençlikspor Süper Lig de oy- vam ediyorlar… namaya devam ediyorlar… Diyarbakırspor, Vefa, KırıkKardemir Karabükspor, Kay- kalespor, Zonguldakspor ve seri Erciyesspor, Elazığspor, İzmirspor Bölgesel Amatör Samsunspor, Denizlispor, Ligler (B.A.L.) de oynamaya Adanaspor, Boluspor, Karşı- devam ediyorlar… yaka, Adana Demirspor, Bucaspor, Balıkesirspor, Gözte- Zonguldakspor ise, 2010pe, Giresunspor ve Altınordu 2011 sezonu sonunda 1. PTT 1.Lig de oynamaya de- Amatör kümeye düşmesinin vam ediyorlar… ardından, ismini Fenerspor olarak değiştirmiştir. 2011-

42 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

2012 sezonun da Bölgesel Amatör Lig’e yükselen Demir Madencilik Dilaverspor 20112012 sezonunda Zonguldak Kömürspor ismini alarak, 2011-2012 sezonundan itibaren Bölgesel Amatör Lig de mücadelesini sürdürmektedir. Akçaabat Sebatspor (Trabzon 1.Amatör), Malatyaspor (Malatya 1.Amatör), Beykoz (İstanbul Süper Amatör), Bakırköyspor (İstanbul Süper Amatör), Adalet (Alibeyköy) (İstanbul Süper Amatör), Feriköy (İstanbul Süper Amatör), Zeytinburnu (İstanbul 1.Amatör), Yeşildirek (İstanbul 2. Amatör) İstanbul ekibi Beyoğluspor sadece Alt yapıdan futbolcu yetiştirirken, Petrol Ofisi ve Türk Telekom (PTT), Vanspor ve Erzurumspor’un ise kapılarına kilit vuruldu. sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

ŞAHin gözü fransada UEFA yaptığı açıklamayla, gol çizgisi teknolojisi olarak ‘’Şahin Gözü’’ sisteminin kullanılacağını duyurdu. 10 Haziran’da Stade de France’da başlayacak turnuvada yer alacak 10 stadyumda da sistemin kurulacağı belirtildi. Gol çizgisi teknolojisinin kullanımı Ocak 2016’dan UEFA İcra Komitesi tarafından onaylanmıştı.

İLAVE HAKEMLERİN KONTROLÜNDE İlave yardımcı hakemlerin bir monitör aracılığyla ceza sahası içindeki ve çevresindeki tüm aktiviteleri izleyebileceği sistem, bugüne kadar İngiltere, Almanya ve İtalya liglerinde kullanıldı. FIFA tarafından gol çizgisi teknolojisi sistemi olarak lisans alan ilk uygulama olan ‘’Şahin Gözü’’, 2015 FIFA @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Kadınlar Dünya Kupası’nda da kullanılmıştı. Şahin gözü sistemi her kalede 7 kamera ile destekleniyor. Özel bir yazılımla topun çizgiyi geçip geçmediği tespit edilerek, bir saniye içerisinde topun durumu titreşim ve sinyal olarak hakemlerin saatine mesaj olarak iletiliyor. ‘’Şahin Gözü’’, UEFA tarafından Norveç’in Trondheim kentinde oynanacak olan Süper

Kupa maçında da kullanılacak. TENİSİN VAZGEÇİLMEZİ ‘’Şahin Gözü’’ sistemi teniste 2005 yılından beri kullanılıyor. Teniste sprocular tarafından sıkça yapılan itirazlarda başvurulan sistem, Wimbledon, Amerika Açık, Avustralya Açık ve Davis Cup gibi turnuvalarda hakem ve oyuncuların en büyük yardımcısı konumunda. Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

43


www.sosyaltribun.net

PERi masalı gerçek oldu şampiyon, leıcester cıty Premier Lig’de peri masalı gerçek oldu. Tüm otoritelerin sezon başında küme düşer dediği Leicester City adada şampiyon oldu. Leicester City sezonun bitimine 2 hafta kala mutlu sona ulaştı. Daha iki sezon önce Premier Lig’e çıkan Leicester, devlerin arasından sıyrılarak kupaya uzandı. ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ Dünyanın gözde liglerinin başında gelen İngiltere Premier Ligi‘nde bir hayal gerçek oldu. Geçen sezon küme düşmekten son anda kurtulan Leicester City, Chelsea ve Tottenham’ın berabere kalması sonucu şampiyonluğunu ilan etti. Ligde bulunan zengin kulüpleri ve dünyaca ünlü oyuncularını geride bırakarak şampiyon olan bu mütevazı takım bu sezon

44 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

peri masalını tam anlamıyla yaşıyor. İtalyan teknik adam Claudio Ranieri ve öğrencileri neredeyse imkansızı başardı… Peki bu zorlu ligde şampiyon olmak kolay mıydı? İşte Leicester’in nerden nereye dedirten şampiyonluk hikayesi;

mier Lig‘in kulüplere sağladığı eşit gelir dağılımının da büyük payı bulunuyor. En Çok Gelir Elde Eden Takımlar Biri Oldu. Ekonomi danışmanlık şirketi Deloitte’un 2014-15 sezonu “Futbol Para Ligi” raporuna göre Leicester City, 137,2 milyon

“PERİ MASALI” Leicester City‘nin İngiliz basınınca “peri masalı” olarak nitelenen başarısında, Presosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

euroyla geçen yıl futbol dünyasının en çok gelir elde eden 24. takımı oldu. Futbol dünyasındaki tüm kulüplerin 2014-15 sezonundaki mali durumunun değerlendirildiği rapora göre Leicester City, 2013-14’te 55. Sırada yer aldığı klasmanda, geçen sezon 24’üncülüğe kadar çıkmayı başardı. Leicester City, Premier Lig’de 12. sırada bulunduğu kulüp elirlerinde, Galatasaray dışında tüm Spor Toto Süper Lig ekiplerini geçti. Elde ettiği 159,1 milyon euro gelirle 21. sıradaki Galatasaray, Türkiye’den Leicester City’yi geçebilen tek takım olarak dikkati çekti.

TAKIM DEĞERİ Alman internet sitesi Transfermarkt’ın verilerine göre Leicester City, 2013-14’teki takım piyasa değerini iki kattan fazla artırdı. Leicester City, 2013-14 sezonunda 55.85 milyon euro olan piyasa değerini, bu sezon 127,1 milyon euroya çıkardı. İngiliz ekibi, takım değeri olarak Spor Toto Süper Lig’de Beşiktaş (118 milyon euro) ve Galatasaray’ı (102,5 milyon euro) geçmeyi başardı. Fenerbahçe ise 152,8 milyon euro piyasa değeriyle Leicester City’nin üzerinde yer alan tek Türk takımı oldu.

TAKIMA YENİ SOLUK Asya Futbol Yatırımlarına (AFI) bağlı Taylandlı King Power Grubu tarafından 2010 yılında satın alınan Leicester City, bu tarihten sonra yükselişe geçti. Kulübün el değiştirmesiyle ivme kazanan Leicester City, geçen sezon 10 yıl aradan sonra tekrar çıktığı Premier Lig’in yüksek gelirlerini sportif başarıya dönüştürmeyi başardı.

DOĞRU TRANSFER SONUÇ VERDİ @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sezon öncesi takımın başına İtalyan teknik direktör Claudio Ranieri‘yi getiren İngiliz ekibi, Napoli’den Gökhan İnler, Caen’den N’Golo Kante, Atalanta’dan Yohan Benalouane, Stoke City’den Robert Huth, Kopenhag’dan Daniel Amartey, Birmingham’dan Demarai Gray, Mainz 05’ten Shinji Okazaki ve Schalke 04’ten Christian Fuchs’u bünyesine katarak yaklaşık 50 milyon euroluk bonservis bedeli ödedi. Leicester City, bu alanda da yaklaşık 40 milyon euro transfer ücreti ödeyen Fenerbahçe, 14 milyon bonser

vis bedeli veren Beşiktaş ve transfere 11 milyon euro harcayan Galatasaray’ın önünde yer aldı.

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

45


www.sosyaltribun.net

GELİR KATLANDIKÇA KATLANDI İngiltere Premier Lig’de bu sezon sergilediği performansla tüm dünyada futbolseverlerin ilgisini çeken Leicester City takımı rüya gibi bir yıl geçiriyor. Leicester City, Premier Lig’de geçtiğimiz salı akşamı evinde oynadığı maçta West Bromwich Albion ile 2-2 berabere kaldı. Bu sonuca rağmen, şampiyonluk yolundaki takipçileri Tottenham ve Arsenal’in yenilmesiyle liderlik koltuğunda daha rahat bir konuma gelen Leicester kulübü ekonomik olarak da büyümeye başladı. Gelirlerini önceki yıla göre 3 kat artıran kulüp, açıklanan finansal rakamlara göre bu yıl 104.4 milyon pound gelir elde etti. Bu gelirin 26.4 milyonunu vergi olarak ödeyecek olan Leicester City, bu yıl kar açıklayacak. Mavi beyazlı takımın İtalyan teknik direktörü Claudio Ranieri, şampiyonluk yolundaki takımı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Manchester City, Arsenal ve Tottenham da yarışın içinde, pozitif düşünmeye çalışıyoruz ama temkinli olmakta yarar var” şeklinde konuştu. Premier Lig’de 20 kez mutlu sona ulaşan Manchester United’ın mali tabloları ile karşılaştırıldığında daha iyi bir konumda olan Leicester City, “Kırmızı Şeytanlar”ın 10 puan önünde bulunuyor

İKRAM CHELSEA’DEN Chelsea v Tottenham maçının sonucu ”Şampiyonu” ilan etti Stamford Bridge’te oynanan mücadelede Tottenham, ilk yarıda 2-0 öne geçmesine karşın üstünlüğünü koruyamadı ve sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrıldı. Bu sonuçla Chelsea, Leicester City’nin

46 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

şampiyonluğunu garantilemesini sağladı. Tottenham’ın gollerini 35. dakikada Harry Kane ve 44. dakikada Heung Min Son kaydetti. Leicester City’yi şampiyon yapan Chelsea gollerini ise 58. dakikada Gary Cahill ve 83. dakikada Eden Hazard attı. Bu sonuçla Tottenham,

puanını 70 yaptı ancak ligin bitimine 2 maç kala Leicester City’nin 7 puan gerisine düşerek şampiyonluk umutlarını tüketti. Chelsea ise 48 puana yükseldi.

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

İngiliz futbol tarihinin en acı günü, 15 Nisan 1989’da yaşandı. Hillsborough faciasında 96 Liverpool taraftarı yaşamını yitirdi. Jüri, 27 yıl önce yaşanan trajediden bir kez daha polis teşkilatını sorumlu tuttu.

27 yıl önceki acı hale taze SUÇLU, POLİS!!!

4 yıl önce Liverpool taraftarlarının ailelerinden özür dilemişti. Bu kararla aileler tazmi15 Nisan 1989... İngiltere Federasyon Kupanat talebinde bulunabilecek. sı yarı finalinde Notthingam Forest, Liverpool’u konuk ediyor. Tribünler tıklım tıklım dolu. Stadın dışında da bekleyen yüzlerce taraftar var. Polis baskılara dayanamadı ve Liverpool taraftarı için ölüme giden kapıları açtı. Habersizce arkadan gelen kalabalık, tribünlerdeki seyirci ile buluşunca, onlarca insan tel örgülerde ölüme gitti. Şanslı olanlar, tribünden sahaya girdi. Leppings Lane’de çıkan olaylarda 96 Liverpool taraftarı hayatını kaybetti, 766 kişi yaralandı. Bu ağır bilanço, “Hillsborough faciası” adıyla tarihe kara bir leke olarak kazındı. SORUMLU 27 YIL SONRA BELLİ OLDU Yaşanan trajediden tam 27 yıl sonra, mahkeme nihai kararını açıkladı. Jüri, 7’ye karşı 2 oyla olaylardan polisi sorumlu tuttu. Polis @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

47


www.sosyaltribun.net

AVRUPA Liglerinde son durum

Avrupa Ligleri’nde de sezonun bitmesine sayılı haftalar kaldı. İtalya’da Juventus şampiyonluğunu ilan ederken, Almanya ve İngiltere’de haftaya lider girenler koltuğunu iyice sağlama aldı. İspanya ve Hollanda da ise şampiyonluk yarışı son maça kadar sürecek gibi görünüyor.

ŞAMPİYONLUK YARIŞI NEFES KESİYOR

Almanya Ligi’nde Bayern Münih, son 3 haftaya en yakın takipçisi Borussia Dortmund’un 7 puan önünde giriyor. Bavyera ekibi, bu hafta Mönchengladbach’ı yenerse, şampiyonluğunu ilan edecek.

REAL MADRİD’İN SOLUĞU BARCA’NIN ENSESİNDE

Avrupa’nın büyük liglerinde şampiyonluk yarışı nefesleri kesiyor. Fransa’da Paris Saint Germain’den sonra şampiyonluğunu ilan eden ikinci takım, İtalya’da Juventus oldu. Torino ekibi, bitime 3 hafta kala zorlu Fiorentina deplasmanında aldığı galibiyetle, puanını 85’e yükseltti. En yakın takipçisi Napoli’nin Roma deplasmanından puansız ayrılmasıyla Juventus, üst üste 5. kez taç giydi.

BAYERN MÜNİH KOŞUYOR

İspanya’da kıran kırana mücadele son haftaya kadar sürecek gibi duruyor. 82 puanlı lider Barcelona’yı aynı puanla Atletico Madrid ve 1 puan arkadan Real Madrid takip ediyor. Haftayı 3 takım da galibiyetle kapaŞAMPİYONLUĞA tırken, Katalan ekibi Sporting Gijon’u 6-0 ile geçti ve rakiplerine göz dağı verdi. Real Madrid ise Rayo Vallecano deplasmanında 2-0 geriye düşmesine rağmen maçı 3-2 kazanarak, şampiyonluktaki iddiasını ortaya koydu.

AJAX MI, PSV Mİ? TAHMİN ZOR Rekabetin yaşandığı bir başka ülke de Hollanda. Bitime 2 hafta kala hem 78 puanla lider Ajax, hem de aynı puanla takipçisi PSV Eindhoven, şampiyonluk kupasının birer kulpunu yakalamış durumda.

48 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Trib羹n /

May覺s Say覺s覺

49


www.sosyaltribun.net

50 Sosyal Trib羹n /

May覺s Say覺s覺

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

PARKEDEN Bir yıldız geçti

KOBE BRYANT... Basketbolun yaşayan efsanelerinden biri Kobe Bryant... NBA’de tam 5 kez şampiyonluk kupası kaldırdı. 18 kez All Star, üç kez de ligin en değerli oyuncusu seçildi... İki kez sayı krallığı sevinci yaşadı. Kerim Abdülcabbar ve Karl Malone’un ardından NBA tarininin en skorer 3’üncü oyuncusu oldu. 30 bin sayı ve 6 bin asist barajını geçen tek isim... Tüm bunları ve daha fazlasını, 20 yıllık NBA kariyerine sığdıran Kobe Bryant, ABD Milli Takımıyla da iki kez olimpiyatlarda altın madalya kazandı.

SON MAÇI ADINA YAKIŞIR OLDU Basketbol tarihine rekorlarla damga vurdu.. Vedası da muhteşemdi. Los Angeles Lakers’ın yıldızı Kobe Bryant, 20 yıllık kariyerine Utah Jazz maçıyla son verdi. Performansıyla yine göz doldurdu. 60 sayıyla sezon rekoru kırdı.

KOBE, KOBE, KOBE...

Basketbol tarihine rekorlarla damga vurdu.. Vedası da muhteşemdi. Los Angeles Lakers’ın yıldızı Kobe Bryant, 20 yıllık kariyerine Utah Jazz maçıyla son verdi. Performansıyla yine göz doldurdu. 60 sayıyla sezon rekoru kırdı.

Kobe Bryant, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi basketbolcularından biriydi. NBA tarihinde 30 bin sayı ve 6 bin asist barajını geçen tek oyuncu oldu. Basketbol efsanesi, 20 yıldır oynadığı Los Angeles Lakers’la bin 566’ncı ve son maçına,

Utah Jazz karşısında çıktı. Ailesi, Hollywood yıldızları, eski takım arkadaşları ve hayranları tribünleri doldurdu. 37 yaşındaki Kobe, veda maçında da muhteşem bir performans sergiledi. 60 sayı ile sezon rekoru kırdı. Lakers’ın yaşayan efsanesi, 101-96’lık skorla kazandıkları maçın ardından takım arkadaşlarına teşekkür etti. Yıldız oyuncu, maçın ardından yaptığı duygu dolu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

51


www.sosyaltribun.net

mamba gider

20 yıldır herkes bana ‘Pas ver’ diye bağırdı. Ama bu akşam bütün takım arkadaşlarım ‘Sakın pas verme’ dedi. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde güzel bir vedaya imza atmış oldum. MAMBA gider...”

“20 yılın nasıl geçtiğine inanamıyorum. Koyu bir Lakers taraftarı olarak yetiştirildim. Bu takıma katılmayı ve 20 yıl bu takımda oynamayı hayatımda hiçbir şeye değişmem. Hayallerimi gerçekleştirmiş oldu. Bu süreçte bana destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bana verdiğiniz motıvasyon için taraftarlarıma minnettarım… Her zaman kalbimde olacaksınız. Takım arkadaşlarıma bana verdikleri destek, aileme de gösterdik-

52 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

leri fedakarlık için çok çok teşekkür ederim.

“SAKIN PAS VERME” 20 yıldır herkes bana ‘Pas ver’ diye bağırdı. Ama bu akşam bütün takım arkadaşlarım ‘Sakın pas verme’ dedi. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde güzel bir vedaya imza atmış oldum. MAMBA gider...”

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

MAMBA’NIN KARİYERİNDEN KESİTLER - NBA’de Los Angeles Lakers formasıyla 5 şampiyonluk yaşayan Kobe Bryant, 20 yıllık kariyerine, Utah Jazz maçıyla nokta koydu. - 2008’de normal sezonun, 2009 ve 2010’da ise final serisinin en değerli oyuncusu seçilen Kobe, 2006 ve 2007’de NBA sayı kralı oldu - Kerim Abdülcabbar ve Karl Malone’un ardından NBA tarininin en skorer 3’üncü oyuncusu olan Bryant, hem 30 bin sayı hem de 6 bin asist barajını geçen tek isim - 81 sayıyla “bir maçta 2’nci en fazla sayı atan NBA oyuncusu” unvanının sahibi ABD’li basketbolcu, kariyeri boyunca 40 sayı barajını 134 kez geçti - 2007’nin mart ayında sırasıyla 65, 50, 60 ve 50 sayı kaydeden Kobe, Wilt Chamberlain’den sonra “50 sayı barajını üst üste en fazla geçen 2’nci NBA oyuncusu” oldu -Kobe Bryant, kariyerinin 1566. ve son maçına Utah Jazz karşısında çıktı. -18 kez all-star seçildi. -20 sezondur Lakers forması giyen Kobe, NBA tarihinde bir takımda en uzun süre görev yapan basketbolcu oldu. -81 sayı ile NBA tarihinde bir maçta en fazla sayı kaydeden 2’nci basketbolcu oldu. -Kariyeri boyunca 40 sayının üstünde skor ürettiği maç sayısı: 135 (60 sayı ve üstü 6, 50 sayı ve üstü 26 maç) -Wilt Chamberlain’den sonra 50 sayı barajını üst üste en fazla geçen NBA oyuncusu: 4 maç (2007’nin mart ayında sırasıyla 65, 50, 60 ve 50 sayı)

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

53


www.sosyaltribun.net

54 Sosyal Trib羹n /

May覺s Say覺s覺

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

Türkiye’nin en perstijli ve en uzun soluklu yarışı, ‘Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turu’ başladı. 52’ncisi düzenlenen yarış İstanbul’dan start aldı. Yarışın başlangıç işaretini Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI bisiklet turu

HEYECAN İSTANBUL’DA kilometresini Lampre takı- 2. ETAP mından Niemec domine etti. BAŞLADI Dünyanın sayılı yarışlarından biri haline gelen ‘Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’, 52’nci kez start aldı. Son yılların aksine yarış bu yıl İstanbul’da başladı.. Beşiktaş İskele meydanı’ndan başlayan mücadeleye 16 takımdan 122 bisikletçi katıldı. İstanbul - İstanbul etabının startını, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga verdi. Yaklaşık 130 kilometrelik etabın hemen dokuzuncu kilometresinde, büyük bir kaza yaşandı. 4 bisikletçi, parkurdaki ilk müdahalelerinin ardından hastanaye kaldırıldı. Yarışı bırakmak zorunda kalan bisikletçilerin sağlık durumunun iyi belirtildi.. Kazadan sonra yaklaşık 8 kilometre kontrollü şekilde sürdürülen yarışın son 40 @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Polonyalı pedal Niemec, solo kaçışını zaferle sonuçlandırdı. 3 saat 10 dakika 19’luk derecesiyle günün galibi olan Niemec, ikinci etapta, genel klasman liderinin giyeceği turkuaz formayı hak etti.

Bu yıl değişen parkuruyla dikkat çeken 52’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, ilk kez Kapadokya’daydı Sporcular, tarihi ve turistik güzelliklerin arasında oluşturulan 36 virgül 4 kilometrelik parkuru 4 kez döndü. Sporcuları, inişli çıkışlı yolların yanısıra sert rüzgar zorladı. Etabın hemen başında 3’lü kaçış grubu, son 45 kilometreye girilirken yakalandı. Zorlu mücadeleyi, Caja Rural takımından İspanyol Pello Cumhurbaşkanlığı Bisik- Bilbao Lopez, 4 saat 18 dalet Turu’nun ikinci günün- kika 52 saniye ile kazandı. de, Tura ilk kez eklenen Lampre Merida takımından

Kapadokya-Kapadokya etabı geçildi. Zorlu mücadelenin galibi, Caja Rural takımından İspanyol Bilbao Lopez oldu. Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

55


www.sosyaltribun.net

Polonyalı Niemiec, birincinin 9 saniye geri- 4. ETAP sinde kalmasına rağmen genel klasmandaki liderliğini sürdürdü.

3. ETAP

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dördüncü gününde bu yılın yeni etabı, Seydişehir-Alanya parkuru geçildi. Heyecan dolu son metrelerde, Lampre Meride Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet takımından İtalyan pedal Sacha Turu’nda 3’üncü gün geride kaldı. Modolo, günün galibi oldu. Üçüncü gün Aksaray’da başladı, Konya’da tamamlandı. Sert rüzga- 52’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet rın damga vurduğu turu ünlü Alman Turu’nun dördüncü gününde, SeydişehirAlanya etabı koşuldu. Tura ilk kez evsahipsprinter Andre Greipel kazandı. liği yapan Seydişehir’de ilgi büyüktü. SeydiCumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na yeni eklenen Aksaray-Konya etabı üçüncü günde geçildi. Yaklaşık 160 kilometrelik etaba, 111 sporcu başladı. Yağmur ve rüzgar sebebiyle etabın başından bölünmeler başladı. İlk kilometrelerde 25 kişilik bir kaçış grubu oluştu.. Son 50 kilometrede farklı yönlerden esen sert rüzgar ise grubun dağılmasına sebep oldu. Lotto Soudal takımı 6 sporcusuyla birlikte atak yaparak öne çıktı. Onların arasına Roth takımından iki bisikletçi de katıldı. Bu 8 kişilik kaçış grubundan mutlu sona ulaşan ise 3 saat 48 dakika 33’lük derecesiyle Alman sprinter Andre Greipel oldu. Turkuaz formalı Polonyalı Niemiec’in geride kalmasıyla birlikte ikinci etabın galibi Pello Bilbao, genel klasman liderliğine yükseldi.

şehir’de başlayan mücadele, 187 kilometre katedildikten sonra Alanya’da tamamlandı. Bin 800 metre yükseklikte pedal basan sporcular, sert inişlerle deniz seviyesine kadar yol aldı. Zaman zaman kaçışların olduğu günde, son 5 kilometrede tüm sporcular biraraya geldi. Alanya’da da toplu bitiş yaşandı. Lampre Merida takımının İtalyan pedalı Sacha Modolo, son metrelerdeki atağı ile günün galibi oldu. 4 saat 27 dakika 33 saniyelik derecesiyle etabı kazanan Sacha Modolo, Türkiye turlarındaki üçüncü zaferini elde etti. Genel klasman lideri, değişmedi. Caja Rural’dan İspanyol Pello Bilbao, turkuaz formasını korudu..

5 ETAP 52’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun beşinci gününde, Alanya - Kemer eta

56 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

bı koşuldu. Düz bir profile sahip parkurda, bisikletçiler, yaklaşık 190 kilometre pedal bastı. Sıcak bir havada geçen beşinci etap, beklendiği gibi toplu bitişe sahne oldu. Kemer’deki sprint finişinin galibi, 4 saat 20 dakika 28’lik derecesiyle Southeast takımının İtalyan pedalı Jakup Mareczko oldu. Caja Rural takımından İspanyol Pello Bilbao, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Alangenel klasman liderya - Kemer etabı koşuldu. Beşinci etabı Southeast liğini sürdürdü. Öte yandan, Astana City takımından İtalyan Mareczko ilk sırada tamamlandı. takımının diskalifiye edilme olasılığı güne damga vurdu. Farklı takımlardan sporcuların şikayetleri üzerine daha önce uyarılan Kazak takımı, etap sürerken yarıştan diskalifiye edildi. Yapılan yeni değerlendirme sonucu Astana City takımına uyarı verildi ve yarışa devam etmesi kararlaştırıldı. 6.ETAP

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun altıncı gününde ‘kraliçe etabı’ geçildi. Turun tek zirve finişinin yaşandığı günün galibi, İSpanyol Jaime Garcia Roson oldu.

@Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda sona yaklaşılıyor.. Sekiz günlük mücadelenin altıncı gününde, Kumluca-Elmalı etabı geçildi. İlk kez Kumlaca’da başlayan yarış, yaklaşık 117 kilometre sonunda Elmalı Göğübeli geçidinde tamamlandı. 101 bisikletçinin start aldığı günde, turun tek zirve finişi yaşandı. Son kilometre içinde, ilk etabı kazanan Niemiec ile Roson’un çekişmesi vardı. ‘Kraliçe etabı’ olarak nitelenen zorlu günün galibi, son metrelerdeki atağı ile Caja Rural takımından İspanyol Jaime Garcia Roson oldu. Roson, 3 saat 22 dakika 16 saniyelik derecesiyle etabı ilk sırada tamamladı. Yarış sonunda Turkuaz forma, bir kez daha el değiştirdi. Son iki etap öncesi, genel klasman liderliğine Caja Rural’dan İspanyol Jose Gonçalves yükseldi.

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

57


www.sosyaltribun.net

52’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda sona geliniyor... Sondan bir önceki etap, Fethiye-Marmaris arasındaydı. Beklendiği gibi toplu bitişin yaşandığı günün galibi Lampre Merida’dan İtalyan pedal Sacha Modolo oldu.

7. ETAP Sondan bir önceki etapta, Fethiye - Marmaris arasındaki yaklaşık 129 kilometre geçildi. 101 bisikletçinin başladığı günde, düz profilli bir parkur katedildi. Zaman zaman kaçışların olduğu yedinci etapta, sporcular toplu olarak bitişe ulaştı. Nefes kesen sprint finişinin galibi, Lampre Merida takımından İtalyan pedal Sacha Modolo oldu. 3 saat 15 dakika 15’lik derecesiyle etabı kazanan Modolo, bu yılki ikinci, Türkiye turlarındaki dördüncü etap zaferine ulaştı. Torku Şekerspor’dan Ahmet Örken tekerlek farkıyla yedinci oldu. Caja Rural takımının İspanyol bisikletçisi Jose Gonçalves, turkuaz formayı korumayı başardı.

58 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

8. ETAP 52’nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda 8 günlük mücadele tamamlandı. Türkiye’nın kıyı şeridi güzelliklerinin yanı sıra dünya kültür mirası listesindeki Kapadokya, hoşgörünün merkezi Konya gibi yeni yerler parkura eklendi. Bu yıl değiş-

tirilen parkurda, bisikletçiler yaklaşık bin 270 kilometre katetti. Sporcular, sekizinci ve son günde, Marmaris-Selçuk etabında pedal bastı.Turun en uzun gününde, yaklaşık 202 kilometrelik parkur geçildi.Sporcular, Marmaris Ulusal Egemenlik Caddesi’nden başlayarak - Gökova Körfezi etrafından geçip 8 sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

kilometrelik Sakar Rampası’nı tırmandı. Ula ilçesinden geçen yarışçılar Aydın-İzmir kara yolundan Selçuk’a ulaştı. Gelecek yıl, Dünya Turu takvimine girmeye en güçlü adaylardan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son etabında yine toplu finiş vardı. Heyecanlı sprint mücadelesini, Southeest takımından İtalyan Jakup Mareczko kazandı.

zAFER CAJA RUBAL’IN

52’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun galibi ise, tura damga vuran Caja Rural Takımından Portekizli pedal Jose Gonçalves oldu. Turun şampiyon takımı Caja Rural, üst üste ikinci kez takım klasmanında şampiyonluğa ulaştı. 32 saat 31 dakika 31 saniye ile zirvede yer alan 27 yaşındaki Portekizli pedalı David Duran takip ederken, Greg Henderson 3’üncü sırada yer aldı. Ödülleri, Gençlik ve spor bakanı Akif Çağatay Kılıç, verdi. @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

59


www.sosyaltribun.net

60 Sosyal Trib羹n /

May覺s Say覺s覺

sosyaltribundd@gmail.com


www.sosyaltribun.net

HALTERDE RİO’YA 4 SPORCUYLA GİDECEĞİZ

NAİM SÜLEYMANOĞLU FIRTINASI

Kota alma süresi, Norveç’in Forde kentinde 10-16 Nisan tarihlerinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası ile son buldu. Türkiye, ülkelere verilen 4 kadın ve 4 erkek olmak üzere 8 kişilik ülke kotasından 4’ünü alabildi. Rio’ya hangi sporcuların gideceği, olimpiyatlara bir ay kala açıklanacak. Halterde olimpiyatlara kota alınan sıklette ve kota alan sporcuyla katılma zorunluluğu bulunmuyor. Ülkeler, hak ettikleri sayıda istedikleri sıklette ve 1988 Seul Olimpiyatları’na kadar oyunlardan eli boş dönen Türkiye, Naim Süleymasporcuyla olimpiyatlara katılabiliyor. noğlu ile kabuğunu kırdı. Seul’de erkekler 60 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırarak şampiyon olan Bulgar asıllı Türk sporcu, Türk halterine olimpiyatlardaki ilk madalyasını kazandırdı. Naim Süleymanoğlu, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda da altın madalya alarak, üst üste 3 kez olimpiyat şampiyonu olan ilk Türk sporcu unvanını kazandı, bir kez daha tarihe geçti. Başarılarının ardından “cep herkülü” lakabını alan Süleymanoğlu, gelmiş geçmiş en iyi halterciler arasında gösteriliyor.

OLİMPİYAT TARİHİNDE TÜRKİYE’Yİ 64 SPORCU TEMSİL ETTİ Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, halter branşında bugüne kadar 13 kez olimpiyatlara katılan Türkiye, toplamda 64 sporcuyla temsil edildi. Türk sporcular, bugüne kadar 8 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere 11 olimpiyat madalyası kazandı. Naim Süleymanoğlu ile 1988, 1992 ve 1996’da altın çağını yaşayan Türk halteri, kadınlardaki ilk derecesini 2004 Atina Olimpiyatları’nda Nurcan Taylan ile elde etti. Olimpiyat tarihinin ilk 7 organizasyonunda yer almayan Halter Milli Takımı’nda, 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’na katılan Cemal Erçman, olimpiyatlara giden ilk milli halterci oldu. @Sosyal_Tribun

SosyalTribun

HALİL MUTLU İLE SEVİNDİK Naim’in ardından 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Halil Mutlu, Türk halterine 2. altın çağını yaşattı. Halil, 1996 Atlanta, 2000 Sidney ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak, Naim’in 3 olimpiyat şampiyonluğu unvanına ortak oldu.

Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

61


www.sosyaltribun.net

KADINLAR İLK KEZ 2004 OLİMPİYATLARINDAN PODYUMA ÇIKTI Türkiye, 1984-2000 yılları arasında düzenlenen 5 olimpiyat oyununa sadece erkek sporcularla katılırken, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez milli takım kafilesinde kadın halterciler yer aldı. Bunlardan Nurcan Taylan, 48 kiloda altın madalya kazanarak, Türkiye’ye kadınlar halterdeki ilk olimpiyat madalyasını getirdi.

62 Sosyal Tribün /

Mayıs Sayısı

sosyaltribundd@gmail.com

Mayis sayisi  

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig, Aziz Yıldırım, Ersun Yanal, Adanaspor, PTT 1. Lig, Süper Lig'de mücadel...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you