Page 1

www.milso.com.pl

MAŁY MOŻE WIĘCEJ!


Jakiś czas temu dostałem do testów pewien bardzo ciekawy sprzęt... Zatem, jak to mam w zwyczaju zacznę od ogólnego pierwszego wrażenia.

Zestaw

Quadra Ranger RX HYBRID od Elinchroma składa się z

• • • • • • • •

generatora 400 WS max, dwóch baterii, dwóch główek “S“, dwóch kabli łączących generator i główkę, ładowarki, wyzwalacza - Skyport, kabelka synchro, i paska do generatora.

Całość zapakowana jest w wygodnej i solidnej walizce.


Elinchroma Quadra Ranger RX HYBRID Po tym krótkim i niezbyt szczegółowym wstępie, mogę zacząć właściwą recenzję sprzętu, który mam przyjemność testować, dzięki uprzejmości sklepu fotograficznego Milso. Na początku muszę nadmienić, iż prezentowany sprzęt, głównie ze względu na cenę, jest skierowany raczej do profesjonalistów oraz dla amatorów z zasobniejszym portfelem... Elinchrom Quadra Ranger RX - ten zestaw zaskoczy chyba wszystkich ze względu na swoje kompaktowe, wręcz miniaturowe rozmiary. Mały, poręczny generator z super lekką baterią - całość waży ok. 2 kg. - Elinchrom wszedł bardzo odważnym i pewnym krokiem w erę miniaturyzacji :) To ważna dla mnie cecha zapewniająca komfort podczas użytkowania i transportu!! (generator możemy spokojnie nosić dłuższy czas na ramieniu bez odczucia dyskomfortu)

Ale niemniej ważna, a właściwie najważniejsza cecha - to zaskakująco wydajne baterie (ok 750 błysków przy 3/4 mocy) przy wadze zaledwie 750 gramów!!!


Ponadto generator posiada dwa gniazda działające asymetrycznie w stosunku 2:1, ma wbudowane radio, czytelny wyświetlacz, gniazdo synchro. Całość solidnie zapakowana w małą obudowę z metalu o fakturze chropowanej... Małym minusem dla mnie osobiście to menu generatora... Owszem, jest bardzo rozbudowane i zawiera wiele ważnych opcji, takich jak wybór kanału radia, czasu czuwania, czasu działania światła modelującego itp, ale jest ono mało intuicyjne... Musimy je obsługiwać z instrukcją obsługi w ręku, a po pewnym czasie nieużywania pewnych funkcji,ciężko będzie zapamiętać skróty, jakimi komunikuje się z nami menu. Po generatorze przyszedł czas na główki. W zestawie otrzymujemy dwie malutkie i ultra lekkie - ale, jak to pokazał nam producent, małe i lekkie nie znaczy słabe! Moc max 400 WS, min 25 WS. Posiadają tradycyjny palnik, ale pilot to małe diody led. Zrezygnowano z tradycyjnych żarówek - a to genialne rozwiązanie!!

Zaskakująco duża moc światła modelującego oraz maksymalna oszczędność miejsca i poboru energii z baterii. Minusem jest dla mnie rodzaj plastiku, jakiego użyto do obudowy. Do główek producent dołącza dedykowane modyfikatory światła - garnki 70 i 55 st. ze zmiękczającymi nakładkami.


Garnki montowane są specjalnym mocowaniem (wszystko jest mniejsze - nie ma tradycyjnego Elinchromowskiego). Dla jednych plus, dla innych minus - możemy dokupić przejściówkę na tradycyjny system mocowania i używać tradycyjnych modyfikatorów Elinchroma. Do połączenie główki z generatorem używamy kabla o długości 2,5m z dedykowanymi wtyczkami. Szkoda, że producent nie dokłada do zestawu przedłużki mocy... Mocowanie na parasolkę - tylko na małe modele, bez możliwości zacisku śrubą, tylko na siłowe wciskanie...nie każdemu może odpowiadać, ale to niezauważalny, drobny minus jak dla mnie... Całość, po podłączeniu, daje nam bardzo fajny zestaw, który, jak już wspomniałem, błyska z maksymalną mocą 400 WS lub może posłużyć jako źródło światła ciągłego (ok 5200 K)!! Byłem i jestem nadal zaskoczony, że takie maleństwo może być źródłem takiej mocy!!!

Na sesji główka zamontowana w softboxie (dwie dyfuzje) z odległości 3 metrów, przy mocy 5 (6 max na skali generatora) przy ISO 100 daje przysłonę 11!!


EL - SKYPORT


Następnym istotnym elementem zestawu, któremu się przyjrzałem, jest Skyport - nadajnik lub jak kto woli wyzwalacz. Tu mam mieszane uczucia... Z jednej strony plusy: - dobry zasięg, - mały rozmiar, - sterowanie mocą błysku generatora, - włączanie światła modelującego, itp. Z drugiej strony minusy... - obudowa – mało atrakcyjny plastik, - zbyt lekko chodzące boczne przyciski, - archaiczna antenka, - zastosowanie gniazda jack 2.5 mm (kolejny kabelek w mojej torbie :/) Podsumowując moją przygodę z Quadrą, mogę powiedzieć, że ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do najważniejszych należą na pewno wielkość, waga i wydajność generatora i baterii, oraz budowa i rozwiązania techniczne główki!! Przydatne jest też sterowanie mocą generatora przez Skyport . Mam nadzieje, że w przyszłości producent poprawi też wady...a właściwie tylko subiektywne minusy, które jednak wymienię...: - brak przedłużki mocy w zestawie, - plastikowa obudowa lampy, - archaicznej budowy wyzwalacz (Skyport), - brak możliwości sterowania mocą światła modelującego (chyba, że ja nie znalazłem...), - mało intuicyjne menu generatora,


Specjalne podziękowania MARCIN WILD WILDSPEEDSHOP.COM


Dziękuję za możliwość otrzymania do bardzo ciekawe zestawu!!


test贸w tego ego i fajnego EMIL BILINSKI WWW.EMILBILINSKI.COM


GŁÓWNY DYSTRYBUTOR W POLSCE

www.milso.com.pl

Review Elinchrom Quadra RX Hybrid  

REVIEW Elinchrom Quadra RX PL-Language

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you