Page 1

Elanta TarikaitÄ— 2a


2

„Sapnai yra tarsi mikroskopas, pro kurį mes žvelgiame į užslėptus sielos išgyvenimus. Palyginti nereikšminga tendencija iš sudėtingos troškimų ir baimių visumos sapne gali būti parodyta tokia pat svarbi, kaip ir kita, kuri sapno autoriaus psichinėje sistemoje yra daug reikšmingesnė“ - Erich Fromm


TURINYS MIEGO FAZĖS.............................................................................4 PLAČIAU APIE NERAMŲ MIEGĄ (REM)........................................7 MIEGO FUNKCIJOS.....................................................................8 TEORIJOS.................................................................................10 MIEGO TIPAI.............................................................................12 ĮDOMŪS FAKTAI........................................................................13

3


4

MIEGO FAZĖS Dažniausiai yra išskiriamos 4 miego fazės:

Ramus miego metu atstatomi:

+ Lengvo miego fazė 1

-Organizmo audiniai

+ Lengvo miego fazė 2

-Kaulai

+ Gilus miegas

-Raumenys

+ Neramus miegas ( REM)

-Imuninė sistema

Tik užmigę panirstame į lengvo, vėliau į gilaus, ir galiausiai į neramaus miego stadiją. Praėjus visoms stadijoms ciklas kartojasi. Taigi, kas nutinka mums miegant?


5

PIRMAS ETAPAS Lengvas miegas. Žmogaus akys užmerktos, apima snaudulys, tačiau šios stadijos metu labai lengva pabusti. Įprastai ši stadija trunka 5-10 minučių. Užmiegant bei prieš atsibundant žmogus jaučiasi lyg plūduriuotų. Jį lengva pažadinti. Jo akių ir kūno judesiai sulėtėja. Gali patirti kojų ar kitų kūno raumenų trūkčiojimą. Tokie užsnūdimai gali priminti kritimo jausmą. Juos sukelia motorinės smegenų sritys, kurios yra spontaniškai stimuliuojamos.

ANTRAS ETAPAS Įsibėgėja lengvo miego fazė. Žmogaus pulsas sulėtėja, o kūno temperatūra nukrinta. Sumažėja reakcijos į dirgiklius, sąmoningumas, raumenų įtampa. Sapnuojama retai. Kūnas ruošiasi gilaus miego fazei. Akys nustoja judėti ir smegenų bangos - smegenų aktyvumo lygio matas - sulėtėja. Staigios smegenų veiklos trumpi proveržiai vadinami miego verpstu. Apie 50 proc. miego laiko praleidžiate būtent šiame etape.

TREČIAS ETAPAS Prasideda gilaus miego fazė. Smegenys skleidžia tik delta bangas. Šiame etape labai sunku ką nors pažadinti. Jei žmogų prižadino šiame miego etape, jis gali pasijusti silpnas ir sunkiai orientuotis kelias minutes. Dauguma žmonių yra patyrę šį jausmą. Gilaus miego etapas yra labai svarbus norint ryte jaustis žvaliu. Jei šis miego etapas yra per trumpas, miegas yra nepilnavertis.


6

KETVIRTAS ETAPAS Neramaus miego fazė. Neramaus miego fazės metu žmogaus smegenys, ir atitinkamai sapnai, yra patys intensyviausi. Būtent neramaus miego metu pasireiškia lunatikavimas. Kai pereiname į šį etapą, kvėpavimas sutankėja, tampa nereguliarus ir paviršutiniškas. Akys pradeda greitai judėti, o raumenys atsipalaiduoja. Širdies tempas ir kraujo spaudimas padidėja. Suaugusieji 20% miego praleidžia šiame etape. Kūdikiai gali net 50 % viso miego laiko praleisti neramaus miego fazėje. Neramus miegas yra pats intensyviausias kelias valandas prieš pabudimą, dėl to kartais pabudę ryte

Per naktį visos fazės kartojasi 3-5 kartus. Individualus miego ciklas, jo ritmas ir trukmė susiformuoja 11-13 gyvenimo metais ir panašus išlieka iki 65-70 m., vėliau neramaus miego fazė (REM) nežymiai trumpėja.


PLAČIAU APIE NERAMŲ MIEGĄ (REM) REM miegas, mokslininkų teigimu, pats įdomiausias. Dešimčiai minučių smegenų skleidžiamos bangos ir širdies ritmas pagreitėja, pradedame greičiau kvėpuoti, neritmingai po vokais pradeda judėti akys.

REM miego fazė būtina gerai žmogaus sveikatai. Be šios fazės gali labai greitai išsibalansuoti emocinė pusiausvyra, taps sunku susikaupti, pradėsite regėti haliucinacijas. Normalus suaugęs žmogus greitojo miego fazėje būna apie 2 val. per naktį, per metus – vieną mėnesį, o per visą gyvenimą sapnų karalystėje svečiuojasi apie 6 metus.

Mokslininkai nėra visiškai ištyrę REM miego etapo ir sapnų. Tačiau žino, jog tai labai svarbu ilgalaikiai atminčiai. Jei žmogaus REM miegas sutrukdomas, kitas miego ciklas neseka normalia seka, o dažniausiai atsiduria REM etape tol, kol pasiekia prieš tai sutrukdyto nakties REM miego etapo laiką.

80% žmonių, pažadintų greitojo miego fazėje, aiškiai prisimena ir papasakoja savo sapnus, o pažadinti kitu laiku – daug rečiau prisimena, ką sapnavo ir ar apskritai sapnavo. Paskaičiuota, kad žmonės kasmet praleidžia apie 600 valandų sapnuodami ir susapnuoja apie 1500 sapnų.

7


8

MIEGO FUNKCIJOS Kelis dešimtmečius atliekant miego neurofiziologinius tyrimus buvo nustatyta, kad pagrindinė miego funkcija yra smegenų veiklos sureguliavimas, jos atkūrimas. Miegant, išskyrus smegenis, visi organai ilsisi ir gauna maisto.

Lėtasis miegas Nervų veiklai atkurti reikalingiausias yra delta miegas. Taigi pirmosios miego valandos yra beveik svarbiausios. Lėtojo miego metu sulėtėjus medžiagų apykaitai, apie 25% lėtėja širdies ritmas, mažėja kūno temperatūra bei deguonies naudojimas. Manoma, kad taip LM (lėtojo miego) fazė yra susijusi su energijos atgavimu ir kaupimu. Vadinasi, visų aktyvių asmenų, kurių greita medžiagų apykaita dienos metu, naktį ilgesnė LM fazė ir jie miega ilgiau. Jeigu dienos metu išeikvojama daug energijos dėl fizinio krūvio, kitą dieną vėl prailgėja LM fazė. Taigi viena miego funkcija yra atkuriamoji. LM fazės metu išsiskiria augimo hormonas. Dėl to augimo hormoną gydymo tikslais efektyviausia vartoti vakare. Jei "augimo poreikis" yra didelis, pavyzdžiui, nėštumo metu, esant nuolatinei miego stokai, fizinio krūvio, hipertireozės metu, paauglių, pablogėjus mitybai ar anoreksijos metu, LM fazė ir viso miego laikas ilgėja. Atvirkščiai, jei energijos sunaudojama mažai, pavyzdžiui, hipotireozės atveju, LM trukmė mažėja.


9

Paradoksinis miegas Miego stoka sukelia ryškesnius psichologinius nei fizinius sutrikimus, tartum centrinės nervų sistemos nuovargį. Vadinasi, miegas yra svarbesnis nerviniams-psichiniams procesams atkurti. Šią funkciją daugiau atlieka PM (paradoksinio miego) fazė, kurios metu atkuriami dauginiai nervų sistemos procesai po dienos "įnirtingos veiklos". Remiantis pastarųjų dešimtmečių tyrinėjimais, galima teigti, kad PM fazė yra reikalinga daugeliui procesų: nervinių ląstelių veiklai ir sinapsiniam jautrumui atkurti, ląstelės baltymų sintezei, psichologiniams procesams, susijusiems su pasąmonės "išvalymu" bei psichologinės pusiausvyros sureguliavimu, informacijai apdoroti, ilgalaikei atminčiai įtvirtinti, vegetacinei ir autoimuninei nervų sistemos veiklai sureguliuoti, stabilizuoti. Atkuriamieji procesai vyksta viso miego metu, bet LM fazės metu aktyvinami makromolekuliniai sintezės procesai, o PM fazės metu šie sintezės produktai mobilizuojami ir naudojami nervų sistemos sinapsiniams ryšiams sutvarkyti - atkurti. Kiekvieno miego ciklas, susidedantis iš abiejų fazių, atlieka tartum dalinį atkūrimą, o po kelių ciklų energija visiškai atkuriama ir žmogus jaučiasi pailsėjęs. Rytinis poilsio jausmas yra susijęs su vis mažesniu LM "poreikiu" nakties laikotarpiu, t.y. jo mažėjimu rytinių ciklų metu.


10

TEORIJOS Remiantis regeneracijos teorija, miego metu ilsisi visi organai. Po miego visos organizmo funkcijos atliekamos veiksmingiau nei po palyginti ilgos budrumo būsenos.

Kalibracijos teorija tvirtina, kad miegas reikalingas įvairioms kūno sistemoms ir jų veiklai harmonizuoti, kad būtų laikomasi tam tikro biologinio ritmo.

Adaptacijos teorija teigia, kad miegas genetiškai dėl savo trukmės yra skirtas ekologinei ir biologinei pusiausvyrai palaikyti. Kai kurios kačių rūšys miega iki 18 valandų per dieną, ir tai siejama ne su poilsiu nuo medžiojimo, būdravimo metu.

Neurofiziologija teigia, kad miego metu vyksta intensyvus informacijos, gautos būdravimo metu, perdirbimas, atranka ir išsaugojimas. Jo metu smegenys kartu yra tarsi išvalomos nuo perteklinės, nenaudojamos informacijos, kuri miego metu yra vertinama pagal vidinius atrankos mechanizmus, ir yra sprendžiama, kokia ir kiek ji yra svarbi (tolesniai organizmo veiklai).


11

Nors dauguma žmonių mano, jog geras miegas yra tuomet, kai miegame 7-9 valandas, tai nėra visiškai teisinga. Taip, miego trukmė yra svarbi, tačiau ne ką mažiau svarbu ir kiti faktoriai, pavyzdžiui: prabudimų skaičius, kiekvienos miego fazės trukmė, miego fazių cikliškumas. Kuomet praeina visos miego fazės – galima tai vadinti ciklu. Geras nakties miegas susideda iš maždaug 5-6 miego ciklų. Kokybiškas miegas atsakingas ne tik už tinkamą sveikatą, bet ir sporto rezultatus. Būtent miego metu organizmas gamina ypač vyrų sportiniams rezultatams svarbius hormonus, tokius kaip testosteronas ar augimo hormonas. Neignoruokite miego svarbos – jis reiškia daug daugiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio!


12

MIEGO TIPAI Yra išskiriami keli pagrindiniai miego tipai: * FIZIOLOGINIS (natūralus)

* PATALOGINIS (letargija) * NARKOTINIS (narkozė) * PRIEPUOLINIS (narkolepsija) * HIPNOTINIS


ĮDOMŪS FAKTAI Dažnai nutinka taip, kad jei žmogui nesiseka dienos metu išspręsti kokio svarbaus klausimo, atsakymą jis randa miegodamas. Istorijoje buvo atvejų, kai tokie sapnai išties pakeitė pasaulį.

D.Mendelejevas susapnavo lentelę, kurioje cheminiai elementai buvo surašyti pagal jų atomo svorį.

Chemikas Augustas Kekule susapnavo benzolo formulę, kurią prieš tai ilgai ir nesėkmingai bandė atrasti.

Smuikininkas ir kompozitorius Dž.Tartinis susapnavo „Velniškų trelių“ sonatos baigiamąją dalį, ši sonata laikoma vienu geriausių jo kūrinių.

Ž. de Lafontenas sapne sukūrė pasakėčią „Du balandžiai“.

L. van Bethovenas sapne sukūrė vieną pjese.

A.Deržavinas sapne sukūrė paskutinę odės „Dievas“ eilutę.

• Volteras susapnavo visą poemą, tai buvo pirmas „Henriados“ variantas.

13


14


Ĺ ALTINIAI http://www.ssc.vu.lt/sveikata/miegas-ir-miego-fazes/ https://lt.wikipedia.org/wiki/Miegas http://horo.tv3.lt/miegas-ir-jo-fazes/apie-sapnus/311 https://www.sapnai.net/index.php?lt=miegas&zz=etapai

https://www.sveikaszmogus.lt/Miegas-6715 https://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/visa-tiesa-apiemiega-kiek-reikia-miegoti-ir-kaip-atskirti-nemiga.d?id=63565110

15


Smegenų veikla sapnuojant. Miego fazės  
Smegenų veikla sapnuojant. Miego fazės  
Advertisement