Page 57

S

Stone Towers, Zaha Hadid Mimarlık’in Mısır’ın Kahire şehrinde, Rooya Grubu için tasarladığı ve çoğul kullanıma açık binalar, ofisler, rekreasyon alanları ve otelden oluşan bir proje. 2008 yılında tasarlanan proje henüz yapım aşamasına geçmese de Zaha Hadid’in imzası niteliğindeki dekonstrüktif, mekansal algıdaki rölativite, büyümüş ölçek gibi özellikleriyle ve taş mimaride geleneksel yöntemlerin betonarmeye yansıtılmış, teknolojik anlamdaki yenilikçi uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Stone Towers, daha geniş bir alana yayılmış olan Stone Park projesinin bir parçası olarak tasarlanıyor. Proje adını merkezde yer alan taşlaşmış kadim ağaçtan alıyor. Yeni, hızla büyüyüp genişleyen Kahire içinde Stone Towers projesini ofis fasilitelerinin merkezi olarak konumlandırıyor. Projenin müşterisi olan Rooya Grubu’nun CEO’su Hisham Shoukri, projenin Mısır’ın uluslararası standartlarda yapılara, projelere ve dolayısıyla bu standartları sağlayabilecek tasarımları ortaya koyabilecek entelektüel düzeyi yüksek, bakış açısı geniş, tecrübeli mimarlara ihtiyacı olduğunu söylüyor. Projeyi tasarlama işi bu nedenle Zaha Hadid Mimarlık’a verilmiş. Stone Towers’ın proje programı ofis kiracılarına zengin bir çevre kullanımı sağlayabilecek şekilde oluşturuluyor. 525,000 metrekarelik proje aynı zamanda 5 yıldızlı bir otel, kiralık daireler, yeme içme mekanları ve geniş bir alanda yapılmış, “Delta” adı verilen çevre düzenlenmesini de kapsıyor. Ofis kullanımı geleneksel anlamda iş yerlerinden ziyade çok fonksiyonlu alanlar olarak karşımıza çıkıyor.

S DIŞ CEPHE UYGULAMALARINDA MISIR TAŞ YONTMA TEKNİĞİNDEN ESİNLENİLMİŞ. FAÇADE TREATMENTS ARE INSPIRED BY EGYPTIAN STONE CARVING.

60 NATURA • KASIM-ARALIK 2010

tone Towers development is part of the wider Stone Park development which derives its name from an ancient petrified tree at the heart of the development. Stone Towers is primarily an office complex but also includes a five star business hotel with serviced apartments, retail with food and beverage facilities and a central feature landscape referred to as the “Delta”. The emblematic design of Stone Towers is based on the mediation between the two distinct edges of the site the high-speed ring road to the north, and the Stone Park residential component to the south. The shape of the buildings is based on this mediation as rendered on fluid lines and slits formed into the shapes of the monolithic Stone Towers. Egyptian stonework, both ancient and more recent displays a vast array of patterns and textures that, when illuminated by the intense sunlight of the region creates animated surfaces of light and shadow. The effect is powerful, direct and inspired Zaha Hadid Architects in the creation of their concept. The pre-cast facades on the north and south elevations of each building edge emulate the effect using a vocabulary of alternating protrusions, recesses and voids. The richness observed in the intricate patterns carved into mosque minarets and hieroglyphic patterns, with their variations in repetition and density have contributed to the abstract pattern specific to Zaha Hadid Architects’ design for Stone Towers. Deep shadow

Natura Magazine 001  

Stone architecture and interiors magazine published by the Turkish Stone Exporters' Association, Istanbul, Turkey

Advertisement