Page 5

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde malzeme tanıtımı, yeni teknolojik gelişmeler, markaların yeni ürünleri ve en son tasarımların sergilendiği çok sayıda fuar düzenleniyor. Çoğu zaman çağdaş malzeme, tasarım ve mekan anlayışlarını yakından takip eden ve güncel trendlere yön veren bu fuarlar diğer yandan hem tasarımcıların kendi ufuklarının genişlemesi, hem de tanışma alanları olarak gerek taş, gerekse tasarım sektörlerinde önemli yer tutuyorlar. İşte, özellikle taş sektöründe dünyada adından en çok söz ettiren fuar olan İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen Mamomacc Uluslararası Taş Tasarım ve Teknoloji Fuarı ile İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan ve tasarım, özellikle iç mekan tasarımı konusunda dünyada başı çeken ve eğilimlere yön veren fuar olan 100% Design’dan notlar… Every year, there are many exhibitions organized in various countries where technological advancements, new products, new materials and latest designs are displayed. These exhibitions not only shape the current trends by following contemporary material, design and location concepts, but are also vital for designers in broadening their vision and establishing contacts. The following sections include highlights about Marmomacc 45. International Exhibition of Stone Design and Technology organized in Verona, Italy and 100% Design Contemporary Interior Design Exhibition organized in London, England.

08 NATURA • KASIM-ARALIK 2010

Marmomacc Uluslararası Taş Tasarım ve Teknolojİ Fuarı – Verona Marmomacc 45. International Exhibition of Stone Design and Technology – Verona 29 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen Marmomacc 45. Uluslar arası Taş Tasarım ve Teknoloji Fuarı’nın (Marmomacc 45. International Exhibition of Stone Design and Technology) Türkiye milli katılım organizasyonu İstanbul Metal ve Maden İhracatçıları Birlikleri (İMMİB) tarafından ilk kez gerçekleştirildi. Türkiye’nin fuarda rol alması Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katılımıyla desteklendi. Doğal taş sektöründe dünyada düzenlenen en büyük organizasyon olan fuar, tüm sektör için vazgeçilmez ve sektöre yön veren bir etkinlik konumunda... 2009 yılında 50’den fazla ülkeden 1.400’den fazla katılımcının, 77.000 m2’lik alanda ürünlerini sergilediği Marmomacc Fuarı, 53.119 kişi tarafından ziyaret edildi. Bu yıl ise 11 holde 1.500’e yakın firmaya ev sahipliği yapan fuarda, katılımcılardan 100’e yakınını Türk Doğaltaş İhracatçıları oluşturuyordu. Fuarda, en ciddi katılımlardan birine sahip Türkiye’nin yanı sıra milli katilim organize eden ülkeler arasında Arjantin, Belçika, Brezilya, Çin, Fransa, Hırvatistan, Mısır, Ürdün, İran, Pakistan, Hindistan, Portekiz, İspanya ve Tayvan gibi önemli merkezler yer alıyordu. Türkiye Pavyonunda milli katılım içinde yer alan 57 firma, 1.846 m2’lik alanda mermer, granit, traverten, fayans, plaka ve bordürlerin yanı sıra, bu ürünlerden mamül lavabo, evye ve benzeri ürünler, mozaik gibi dekoratif ürünler ve yine bu ürünlere ilişkin kimyasallar ve ekipmanları sergiledi. Milli katılım içinde yer almayıp bireysel olarak fuara katılan Türk firma sayısı da 40’ı buluyordu. Marmomacc, sektör açısından hayati değer taşıyan bir fuar... Doğal taşta son derece zengin bir ülke olan Türkiye’nin fuarda yer almış olması gerek Türkiye taşlarının tanıtılması ve ortak pazara sunulması açısından, gerekse Türkiye’nin uluslararası bu son derece önemli platformda temsil edilmesi ve kendini göstermesi açısından son derece kritik. Fuar sektörün nabzını elinde tutması ve oldukça ufuk açıcı, bilgilendirici içeriği ile bu önemli etkinlik bu yıl da çeşitli seminerler, yarışmalar ve workshoplarla da desteklenerek yine kendinden bolca söz ettirdi.

Marmomacc 45. International Exhibition of Stone Design and Technology took place in Verona between September 29 and October 2. This year was the first time Turkey, represented by IMMIB (General Secretariat of Istanbul Mineral and Metals Exporters’ Association), officially participated in the exhibition. Being represented on such a significant international platform was critical for a country like Turkey. Rich in natural stone resources, this exhibition provided Turkey the opportunity to introduce and market its local stones. Marmomacc is the largest and the most respected exhibition for the natural stone industry. In 2009, the exhibition, spread across an area of 77,000 m2, was visited by 53,119 people and included more than 1,400 participants from 50 different countries. This year, the exhibition hosted 1,500 firms, almost 100 of which were Turkish Natural Stone Exporters. The Turkish firms displayed a wide variety of stone types, in addition to end products, decorative goods and chemicals and equipment related to these products. Some of the other participating countries included Argentina, Belgium, Brazil, China, France, Croatia, Egypt, Jordan, Iran, Pakistan, India, Portugal, Spain and Taiwan.

Natura Magazine 001  

Stone architecture and interiors magazine published by the Turkish Stone Exporters' Association, Istanbul, Turkey

Advertisement